compiz - en to fi translation catalogue (265 entries)

en: Cube Color
fi: Kuution väri

en: Color of top and bottom sides of the cube
fi: Kuution pohjan ja kannen väri

en: Inside Cube
fi: Kuution sisäpinta

en: Inside cube
fi: Kuution sisäpinta

en: Scale image
fi: Skaalaa kuvaa

en: Scale images to cover top face of cube
fi: Skaalaa kuva kuution katon kokoiseksi

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
fi: Lista kuution päälle asetettavista PNG- ja SVG-tiedostoista

en: Next Slide
fi: Seuraava dia

en: Advance to next slide
fi: Etene seuraavaan diaan

en: Previous Slide
fi: Edellinen dia

en: Go back to previous slide
fi: Takaisin edelliseen diaan

en: Skydome
fi: Taivas

en: Render skydome
fi: Näytä taivas

en: Skydome Image
fi: Taivaan kuva

en: Image to use as texture for the skydome
fi: Taivaana käytettävä kuva

en: Animate Skydome
fi: Animoi taivas

en: Animate skydome when rotating cube
fi: Animoi taivas työpöytäkuutiota käännettäessä

en: Unfold
fi: Levitä

en: Unfold cube
fi: Levitä kuutio

en: Acceleration
fi: Kiihdytys

en: Fold Acceleration
fi: Taittamisen kiihdytys

en: Speed
fi: Nopeus

en: Fold Speed
fi: Taittamisen nopeus

en: Timestep
fi: Aikaviive

en: Fold Timestep
fi: Taittamisen aikaviive

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
fi: Luo mipmap skaalauksen laadun parantamiseksi mikäli se on mahdollista

en: Desktop Cube
fi: Työpöytäkuutio

en: Place windows on cube
fi: Asettele ikkunat työpöytäkuution pinnalle

en: Shadow Radius
fi: Varjon säde

en: Drop shadow radius
fi: Varjon säde

en: Shadow Opacity
fi: Varjon vahvuus

en: Drop shadow opacity
fi: Varjon vahvuus

en: Shadow Offset X
fi: Varjon poikkeama (X)

en: Drop shadow X offset
fi: Varjon X-poikkeama (-16 - 16)

en: Shadow Offset Y
fi: Varjon poikkeama (Y)

en: Drop shadow Y offset
fi: Varjon Y-poikkeama (-16 - 16)

en: Window Decoration
fi: Ikkunan kehykset

en: Window decorations
fi: Ikkunan kehykset

en: Dock
fi: paneeli

en: Toolbar
fi: työkalupalkki

en: Menu
fi: valikko

en: Utility
fi: työkalu

en: Splash
fi: käynnistysikkuna

en: Normal
fi: ikkuna

en: Dialog
fi: valintaikkuna

en: ModalDialog
fi: pakotettu valintaikkuna

en: Unknown
fi: tuntematon

en: Fade Speed
fi: Häivytyksen nopeus

en: Window fade speed
fi: Ikkunan häivytysnopeus

en: Window Types
fi: Ikkunatyypit

en: Window types that should be fading
fi: Häivytettävät ikkunatyypit

en: Visual Bell
fi: Näkyvä kello

en: Fade effect on system beep
fi: Häivitystehoste järjestelmän huomatuksessa

en: Fullscreen Visual Bell
fi: Kokoruudun näkyvä kello

en: Fullscreen fade effect on system beep
fi: Kokoruudun häivytystehoste järjestelmän huomautuksesta

en: Fading Windows
fi: Ikkunoiden häivytys

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
fi: Ikkunat häivytetään näkyvistä/näkyviin

en: Plugins that this must load before
fi: Etukäteen tätä varten ladattavat liitännäiset

en: Do not modify
fi: Älä muuta

en: Plugins that this requires
fi: Tähän vaadittavat liitännäiset

en: Minimize speed
fi: Pienennysnopeus

en: Minimize timestep
fi: Pienennyksen aikaviive

en: Window types that should be transformed when minimized
fi: Pienennettäessä animoitavat ikkunatyypit

en: Minimize Effect
fi: Pienennystehoste

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
fi: Animoi ikkunoiden pienennys ja suurennus

en: Initiate Window Move
fi: Siirrä ikkunaa

en: Start moving window
fi: Aloita ikkunan siirtäminen

en: Opacity
fi: Peittävyys

en: Opacity level of moving windows
fi: Liikutettavien ikkunoiden peittävyys

en: Constrain Y
fi: Rajoita Y-koordinaatti

en: Constrain Y coordinate to workspace area
fi: Rajoita Y-koordinaatti työskentelyalueelle

en: Snapoff maximized windows
fi: Vapauta suurennetut ikkunat

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
fi: Vapauta ja palauta suurennetut ikkunat automaattisesti siirrettäessä

en: Move Window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Move window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Workarounds
fi: Poikkeukset

en: Window placement workarounds
fi: Poikkeukset ikkunoiden asettelussa

en: Place Windows
fi: Asettele ikkunat

en: Place windows at appropriate positions when mapped
fi: Asettele ikkunat sopiville paikoille niiden ilmestyessä

en: Initiate Window Resize
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Resize Window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Resize window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Pointer Invert Y
fi: Peilaa osoittimen Y-akseli

en: Invert Y axis for pointer movement
fi: Peilaa osoittimen Y-suuntainen liike

en: Pointer Sensitivity
fi: Osoittimen herkkyys

en: Sensitivity of pointer movement
fi: Osoittimen herkkyys

en: Rotation Acceleration
fi: Kääntämisen kiihdytys

en: Initiate
fi: Aktivoi

en: Start Rotation
fi: Aloita kääntäminen

en: Rotate Left
fi: Käännä vasemmalle

en: Rotate left
fi: Käännä vasemmalle

en: Rotate Right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate Left with Window
fi: Käännä vasemmalle ikkunan kanssa

en: Rotate left and bring active window along
fi: Käännä vasemmalle ja pidä aktiivinen ikkuna mukana

en: Rotate Right with Window
fi: Käännä oikealle ikkunan kanssa

en: Rotate right and bring active window along
fi: Käännä oikealle ja pidä aktiivinen ikkuna mukana

en: Rotate To Face %d
fi: Käännä työpöydälle %d

en: Rotate to face %d
fi: Käännä työpöydälle %d

en: Rotate To Face %d with Window
fi: Käännä työpöydälle %d ikkunan kanssa

en: Rotate to face %d and bring active window along
fi: Käännä työpöydälle %d ja pidä aktiivinen ikkuna mukana

en: Snap To Top Face
fi: Kiinnitä kattoon

en: Snap Cube Rotation to Top Face
fi: Kiinnitä kääntäminen kuution kattoon

en: Rotation Speed
fi: Kääntämisen nopeus

en: Rotation Timestep
fi: Kääntämisen aikaviive

en: Edge Flip Pointer
fi: Osoittimella aktivoituvat työpöydän reunat

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
fi: Vaihda seuraavaan työpöytään vedettäessä osoitinta ruudun reunaa vasten.

en: Edge Flip Move
fi: Ikkunaa siirrettäessä aktivoituvat työpöydän reunat

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
fi: Vaihda seuraavaan työpöytään vedettäessä ikkunaa ruudun reunaa vasten.

en: Edge Flip DnD
fi: Raahattaessa aktivoituvat työpöydän reunat

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
fi: Vaihda seuraavaan työpöytään vedettäessä objektia ruudun reunaa vasten.

en: Flip Time
fi: Työpöydän reunan aktivoitumisviive

en: Timeout before flipping viewport
fi: Työpöydän vaihtoviive

en: Rotate Cube
fi: Käännä kuutiota

en: Rotate desktop cube
fi: Käännä työpöytäkuutiota

en: Fullscreen
fi: kokoruutuikkuna

en: None
fi: ei mitään

en: Spacing
fi: Tila

en: Space between windows
fi: Ikkunoiden välinen tila

en: Sloppy Focus
fi: Seuraava tarkennus

en: Focus window when mouse moves over them
fi: Kohdista ikkunaan osoittimen liikkuessa sen päälle

en: Scale speed
fi: Skaalauksen nopeus

en: Scale timestep
fi: Skaalauksen aikaviive

en: Window types that should scaled in scale mode
fi: Skaalautuvat ikkunatyypit

en: Darken Background
fi: Tummenna tausta

en: Darken background when scaling windows
fi: Tummenna tausta ikkunan kokoa muutettaessa

en: Amount of opacity in percent
fi: Läpikuultavuus prosentteina

en: Initiate Window Picker
fi: Aktivoi ikkunavalitsin

en: Layout and start transforming windows
fi: Asettele ja mukauta ikkunat valitsemista varten

en: Scale
fi: Skaalaus

en: Scale windows
fi: Ikkunoiden skaalaus

en: Initiate Window Switcher
fi: Aktivoi ikkunanvaihtaja

en: Show switcher
fi: Näytä ikkunavaihtaja

en: Initiate All Windows
fi: Aktivoi kaikkien ikkunoiden ikkunanvaihtaja

en: Modifier to show switcher for all windows
fi: Kaikkien ikkunoiden näyttämiseen käytettävä vaihtonäppäin

en: Prev Window
fi: Edellinen ikkuna

en: Modifier key to select previous window
fi: Edellisen ikkunan valitsemiseen käytettävä vaihtonäppäin

en: Switcher speed
fi: Ikkunavaihtajan nopeus

en: Switcher timestep
fi: Ikkunavaihtajan aikaviive

en: Window types that should shown in switcher
fi: Ikkunavaihtajassa näkyvät ikkunatyypit(työpöytä = Desktop, paneeli = Dock, työkalupalkki = Toolbar, valikko = Menu, työkalu = Utility, käynnistysikkuna = Splash, valintaikkuna = Dialog, pakotettu valintaikkuna = ModalDialog, tavallinen ikkuna = Normal, kokoruutuikkuna = Fullscreen, tuntematon = Unknown)

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Amount of saturation in percent
fi: Kylläisyysaste prosentteina

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Amount of brightness in percent
fi: Kirkkaus prosentteina

en: Bring To Front
fi: Tuo etualalle

en: Bring selected window to front
fi: Tuo valittu ikkuna etualalle

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
fi: Etäisyys, johon työpöytä tulisi loitontaa ikkunoita vaihdettaessa

en: Icon
fi: Kuvake

en: Show icon next to thumbnail
fi: Näytä kuvake esikatselukuvan vieressä

en: Minimized
fi: Pienennetty

en: Show minimized windows
fi: Näytä pienennetyt ikkunat

en: Application Switcher
fi: Sovellusten vaihtaja

en: Enable pointer water effects
fi: Ota käyttöön osoittimen vesitehosteet

en: Toggle rain
fi: Ota käyttöön sade

en: Toggle rain effect
fi: Ota käyttöön sadetehoste

en: Offset Scale
fi: Siirtymän skaala

en: Water offset scale
fi: Veden siirtymän skaala

en: Rain Delay
fi: Sateen viive

en: Delay (in ms) between each rain-drop
fi: Sadepisaroiden putoamisen välinen viive (0-3600000 ms)

en: Water Effect
fi: Vesitehoste

en: Adds water effects to different desktop actions
fi: Lisää vesitehosteen erilaisille työpöydän toiminnoille

en: Shiver
fi: vavistus

en: Friction
fi: Kitka

en: Spring Friction
fi: Huojumistehosteen käyttämä jousikitka

en: Spring K
fi: Jousivakio

en: Spring Konstant
fi: Huojumistehosteen käyttämä jousivakio

en: Grid Resolution
fi: Hilan tarkkuus

en: Vertex Grid Resolution
fi: Verteksihilan resoluutio

en: Minimum Grid Size
fi: Pienin mahdollinen hilakoko

en: Minimum Vertex Grid Size
fi: Verteksihilan pienin mahdollinen koko

en: Map Effect
fi: Ilmestymistehoste

en: Map Window Effect
fi: Ikkunoiden ilmestymistehoste

en: Focus Effect
fi: Kohdistustehoste

en: Focus Window Effect
fi: Ikkunan kohdistustehoste

en: Map Window Types
fi: Ilmestyessään huojuvat ikkunatyypit

en: Window types that should wobble when mapped
fi: Ikkunatyypit, jotka huojuvat ilmestyessään

en: Focus Window Types
fi: Kohdistettaessa huojuvat ikkunat

en: Window types that should wobble when focused
fi: Ikkunatyypit, jotka huojuvat kohdistettaessa(työpöytä = Desktop, paneeli = Dock, työkalupalkki = Toolbar, valikko = Menu, työkalu = Utility, käynnistysikkuna = Splash, valintaikkuna = Dialog, pakotettu valintaikkuna = ModalDialog, tavallinen ikkuna = Normal, kokoruutuikkuna = Fullscreen, tuntematon = Unknown)

en: Move Window Types
fi: Siirrettäessä huojuvat ikkunatyypit

en: Window types that should wobble when moved
fi: Ikkunatyypit, jotka huojuvat liikuteltaessa

en: Grab Window Types
fi: Tartuttaessa huojuvat ikkunatyypit

en: Window types that should wobble when grabbed
fi: Ikkunatyypit, jotka huojuvat tartuttaessa

en: Snap windows
fi: Kiinnitä ikkunat

en: Toggle window snapping
fi: Ota käyttöön tarttuvat ikkunat

en: Maximize Effect
fi: Suurennustehoste

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
fi: Huojumistehoste ikkunan kokoa muutettaessa

en: Wobble effect on system beep
fi: Huojumistehoste järjestelmän huomautuksesta

en: Wobbly Windows
fi: Huojuvat ikkunat

en: Use spring model for wobbly window effect
fi: Käytä ikkunoiden joustavaa huojumistehostetta

en: Zoom In
fi: Lähennys

en: Zoom Out
fi: Loitonnus

en: Zoom Speed
fi: Zoomauksen nopeus

en: Zoom Timestep
fi: Zoomauksen aikaviive

en: Filter Linear
fi: Suodata lineaarisesti

en: USe linear filter when zoomed in
fi: Käytä lineaarista suodinta lähennettäessä

en: Zoom Desktop
fi: Työpöydän zoomaus

en: Zoom and pan desktop cube
fi: Zoomaa ja panoroi työpöytää

en: Fast
fi: nopea

en: Good
fi: hyvälaatuinen

en: Best
fi: paras

en: Active Plugins
fi: Käytössä olevat liitännäiset

en: List of currently active plugins
fi: Lista aktiivisista liitännäisistä

en: Texture Filter
fi: Tekstuurisuodin

en: Texture filtering
fi: Tekstuurisuodin

en: Click To Focus
fi: Kohdista hiiren painikkeella

en: Click on window moves input focus to it
fi: Ikkunan napsautus kohdistaa ikkunaan

en: Auto-Raise
fi: Automaattinosto

en: Raise selected windows after interval
fi: Nosta valittu ikkuna tietyn ajan jälkeen

en: Auto-Raise Delay
fi: Automaattinoston viive

en: Interval before raising selected windows
fi: Viive ennen valitun ikkunan nostamista etualalle

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close active window
fi: Sulje aktiivinen ikkuna

en: Show Main Menu
fi: Näytä päävalikko

en: Show the main menu
fi: Näytä päävalikko

en: Run Dialog
fi: Suorita komento -valintaikkuna

en: Show Run Application dialog
fi: Näytä Suorita komento -valintaikkuna

en: Unmaximize Window
fi: Palauta ikkuna

en: Unmaximize active window
fi: Palauta aktiivinen ikkuna

en: Minimize Window
fi: Pienennä ikkuna

en: Minimize active window
fi: Pienennä aktiivinen ikkuna

en: Maximize Window
fi: Suurenna ikkuna

en: Maximize active window
fi: Suurenna aktiivinen ikkuna

en: Maximize Window Horizontally
fi: Suurenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Maximize Window Vertically
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa

en: Hide all windows and focus desktop
fi: Piilota kaikki ikkunat ja kohdista työpöytään

en: Command line %d
fi: Komentorivi %d

en: Command line to be executed in shell when run_command%d is invoked
fi: Suoritettava komentorivi, kun run_command%d suoritetaan.

en: Run command %d
fi: Suorita komento %d

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command%d
fi: Tunnisteen command%d mukaisen komennon suorittava näppäinyhdistelmä

en: Slow Animations
fi: Hitaat animaatiot

en: Toggle use of slow animations
fi: Ota käyttöön hitaat animaatiot

en: Lower Window
fi: Laske ikkuna

en: Lower window beneath other windows
fi: Laske ikkuna taka-alalle

en: Increase Opacity
fi: Vähennä läpikuultavuutta

en: Increase window opacity
fi: Vähennä ikkunan läpikuultavuutta

en: Decrease Opacity
fi: Lisää läpikuultavuutta

en: Decrease window opacity
fi: Lisää ikkunan läpikuultavuutta

en: Take a screenshot
fi: Ota kuvankaappaus

en: Screenshot command line
fi: Kuvakaappauksen komento

en: Take a screenshot of a window
fi: Ota kuvankaappaus ikkunasta

en: Window screenshot command line
fi: Ikkunan kuvakaappauksen komento

en: Window Menu
fi: Ikkunavalikko

en: Open window menu
fi: Avaa ikkunavalikko

en: Raise On Click
fi: Nosta napsautuksesta

en: Raise windows when clicked
fi: Nosta ikkuna napsautuksesta

en: Audible Bell
fi: Kuuluva äänimerkki

en: Audible system beep
fi: Kuuluva järjestelmän huomautus

en: Toggle Window Maximized
fi: Vaihda suurennustilaa

en: Toggle Window Shaded
fi: Vaihda rullaustilaa

en: Desktop
fi: työpöytä

en: Detect Refresh Rate
fi: Tunnista päivitystaajuus

en: Automatic detection of refresh rate
fi: Virkistystaajuuden automaattinen tunnistus

en: Lighting
fi: Valaistus

en: Use diffuse light when screen is transformed
fi: Käytä hajavaloa ruudun muuttuessa

en: Refresh Rate
fi: Virkistystaajuus

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
fi: Kuinka usein ruutu päivitetään (1-200 krt/s)

en: Virtual Size
fi: Virtuaalinen koko

en: Screen size multiplier for virtual size
fi: Näytön virtuaalikoon suhde todelliseen kokoon

en: Opacity Step
fi: Peittävyyden askel

en: Opacity change step
fi: Peittävyyden muutoksen askelten suuruus

en: Unredirect Fullscreen Windows
fi: Kokoruutuikkunoita ei uudelleenohjata

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
fi: Kokoruutuikkunoita ei uudelleenohjata piilotetuille pikselikartoille

en: Default Icon
fi: Oletuskuvake

en: Default window icon image
fi: Oletuskuva ikkunakuvakkeelle
