Compiz - en to it translation catalogue (278 entries)

en: Cube Color
it: Colore cubo

en: Color of top and bottom sides of the cube
it: Colore dei lati superiore e inferiore del cubo

en: Inside Cube
it: Nel cubo

en: Inside cube
it: Nel cubo

en: Scale image
it: Ridimensiona immagine

en: Scale images to cover top face of cube
it: Ridimensiona immagini per coprire faccia superiore del cubo

en: Image files
it: File immagine

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
it: Elenco dei file PNG e SVG da sottoporre a rendering sulla faccia superiore del cubo

en: Next Slide
it: Diapositiva successiva

en: Advance to next slide
it: Avanza a diapositiva successiva

en: Previous Slide
it: Diapositiva precedente

en: Go back to previous slide
it: Torna a diapositiva precedente

en: Render skydome
it: Rendering skydome

en: Skydome Image
it: Immagine skydome

en: Image to use as texture for the skydome
it: Immagine da utilizzare come texture per lo skydome

en: Animate Skydome
it: Anima skydome

en: Animate skydome when rotating cube
it: Anima skydome alla rotazione del cubo

en: Unfold
it: Apri

en: Unfold cube
it: Apri cubo

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Fold Acceleration
it: Accelerazione chiusura

en: Speed
it: Velocità

en: Fold Speed
it: Velocità chiusura

en: Timestep
it: Intervallo

en: Fold Timestep
it: Intervallo chiusura

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
it: Genera mipmap quando possibile per migliorare la qualità di ridimensionamento

en: Desktop Cube
it: Cubo desktop

en: Place windows on cube
it: Posiziona finestre sul cubo

en: Shadow Radius
it: Raggio ombreggiatura

en: Drop shadow radius
it: Raggio ombreggiatura interna

en: Shadow Opacity
it: Opacità finestra

en: Drop shadow opacity
it: Opacità ombreggiatura interna

en: Shadow Offset X
it: Offset ombreggiatura X

en: Drop shadow X offset
it: Offset X ombreggiatura interna

en: Shadow Offset Y
it: Offset ombreggiatura Y

en: Drop shadow Y offset
it: Offset Y ombreggiatura interna

en: Window Decoration
it: Decorazione finestra

en: Window decorations
it: Decorazioni finestre

en: Dock
it: Agganciata

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Utility
it: Utlity

en: Splash
it: Schermata iniziale

en: Dialog
it: Finestra di dialogo

en: ModalDialog
it: Modale

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Fade Speed
it: Velocità dissolvenza

en: Window fade speed
it: Velocità dissolvenza finestre

en: Window Types
it: Tipi di finestre

en: Window types that should be fading
it: Tipi di finestre a cui applicare la dissolvenza

en: Visual Bell
it: Segnale acustico visivo

en: Fade effect on system beep
it: Effetto dissolvenza al beep del sistema

en: Fullscreen Visual Bell
it: Segnale visivo schermo intero

en: Fullscreen fade effect on system beep
it: Effetto dissolvenza schermo intero al beep del sistema

en: Fading Windows
it: Finestre in dissolvenza

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
it: Applica dissolvenza in entrata alle finestre quando associate e in uscita quando disassociate

en: Plugins that this must load before
it: Plug-in da caricare per primi

en: Do not modify
it: Non modificare

en: Plugins that this requires
it: Plug-in necessari

en: Minimize speed
it: Velocità di riduzione

en: Minimize timestep
it: Intervallo di riduzione

en: Window types that should be transformed when minimized
it: Tipi di finestre da trasformare quando ridotte a icona

en: Shade Resistance
it: Intensità ombreggiatura

en: Shade resistance
it: Intensità ombreggiatura

en: Minimize Effect
it: Riduci effetto

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
it: Trasforma finestre quando ridotte a icona e ripristinate

en: Initiate Window Move
it: Avvia Spostamento finestre

en: Start moving window
it: Avvia finestra mobile

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity level of moving windows
it: Livello opacità finestre mobili

en: Constrain Y
it: Mantieni Y

en: Constrain Y coordinate to workspace area
it: Mantieni coordinata Y nell'area dello spazio di lavoro

en: Snapoff maximized windows
it: Dividi finestre ingrandite

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
it: Dividi e riduci automaticamente finestre ingrandite durante il trascinamento

en: Move Window
it: Finestra mobile

en: Move window
it: Finestra mobile

en: Workarounds
it: Alternative

en: Window placement workarounds
it: Alternative posizionamento finestre

en: Place Windows
it: Posiziona finestre

en: Place windows at appropriate positions when mapped
it: Posiziona finestre in maniera appropriata quando associate

en: Initiate Window Resize
it: Avvia Ridimensionamento finestre

en: Start resizing window
it: Avvia il ridimensionamento della finestra

en: Resize Window
it: Ridimensiona finestra

en: Resize window
it: Ridimensiona finestra

en: Pointer Invert Y
it: Inversione puntatore Y

en: Invert Y axis for pointer movement
it: Inverti asse Y per spostamento puntatore

en: Pointer Sensitivity
it: Sensibilità puntatore

en: Sensitivity of pointer movement
it: Sensibilità spostamento puntatore

en: Rotation Acceleration
it: Accelerazione rotazione

en: Initiate
it: Avvia

en: Start Rotation
it: Avvia rotazione

en: Rotate Left
it: Ruota sinistra

en: Rotate left
it: Ruota _sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota _destra

en: Rotate right
it: Ruota _destra

en: Rotate Left with Window
it: Ruota a sinistra con finestra

en: Rotate left and bring active window along
it: Ruota a sinistra insieme a finestra attiva

en: Rotate Right with Window
it: Ruota a destra con finestra

en: Rotate right and bring active window along
it: Ruota a destra insieme a finestra attiva

en: Rotate To Face %d
it: Ruota su faccia %d

en: Rotate to face %d
it: Ruota su faccia %d

en: Rotate To Face %d with Window
it: Ruota su faccia %d con finestra

en: Rotate to face %d and bring active window along
it: Ruota su faccia %d insieme a finestra attiva

en: Snap To Top Face
it: Aggancia a faccia superiore

en: Snap Cube Rotation to Top Face
it: Aggancia rotazione cubo a faccia superiore

en: Rotation Speed
it: Velocità di rotazione

en: Rotation Timestep
it: Intervallo rotazione

en: Edge Flip Pointer
it: Puntatore riflessione bordi

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
it: Rifletti su finestra successiva durante lo spostamento del puntatore sul bordo della schermata

en: Edge Flip Move
it: Spostamento riflessione bordi

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
it: Rifletti su finestra successiva durante lo spostamento della finestra sul bordo della schermata

en: Edge Flip DnD
it: DnD riflessione bordi

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
it: Rifletti su finestra successiva durante il trascinamento dell'oggetto sul bordo della schermata

en: Flip Time
it: Tempo riflessione

en: Timeout before flipping viewport
it: Timeout prima di riflessione finestra

en: Rotate Cube
it: Ruota cubo

en: Rotate desktop cube
it: Ruota cubo desktop

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: None
it: Nessuna

en: Emblem
it: Simbolo

en: Big
it: Grande

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Space between windows
it: Spazio tra le finestre

en: Sloppy Focus
it: Attivazione casuale

en: Focus window when mouse moves over them
it: Attiva finestra quando il mouse si sposta su di esse

en: Scale speed
it: Velocità scala

en: Scale timestep
it: Intervallo ridimensionamento

en: Window types that should scaled in scale mode
it: Tipi di finestre da ridimensionare in modalità scala

en: Darken Background
it: Scurisci sfondo

en: Darken background when scaling windows
it: Scurisci sfondo durante ridimensionamento finestre

en: Amount of opacity in percent
it: Quantità di opacità in percentuale

en: Overlay Icon
it: Icona di sovrapposizione

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
it: Sovrappone un'icona sulle finestre dopo averle ridimensionate

en: Initiate Window Picker
it: Avvia Selettore finestre

en: Layout and start transforming windows
it: Disponi e avvia trasformazione finestre

en: Scale
it: Scala

en: Scale windows
it: Ridimensiona finestre

en: Initiate Window Switcher
it: Avvia Commutatore finestre

en: Show switcher
it: Mostra commutatore

en: Initiate All Windows
it: Avvia tutte le finestre

en: Modifier to show switcher for all windows
it: Tasto di modifica per la visualizzazione del commutatore per tutte le finestre

en: Prev Window
it: Finestra prec

en: Modifier key to select previous window
it: Tasto di modifica per la selezione della finestra precedente

en: Switcher speed
it: Velocità commutatore

en: Switcher timestep
it: Intervallo di commutazione

en: Window types that should shown in switcher
it: Tipi di finestre da visualizzare nel commutatore

en: Saturation
it: Saturazione

en: Amount of saturation in percent
it: Quantità di saturazione in percentuale

en: Brightness
it: Luminosità

en: Amount of brightness in percent
it: Quantità di luminosità in percentuale

en: Bring To Front
it: Porta in primo piano

en: Bring selected window to front
it: Porta finestra selezionata in primo piano

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
it: È necessario ridurre lo spazio desktop durante il passaggio tra finestre

en: Icon
it: Icona

en: Show icon next to thumbnail
it: Mostra icona accanto a miniatura

en: Minimized
it: Ridotto a icona

en: Show minimized windows
it: Mostra finestre ridotte a icona

en: Application Switcher
it: Commutatore applicazioni

en: Enable pointer water effects
it: Abilita effetti acqua puntatore

en: Toggle rain
it: Alterna piogge

en: Toggle rain effect
it: Alterna effetto pioggia

en: Offset Scale
it: Scala offset

en: Water offset scale
it: Scala offset acqua

en: Rain Delay
it: Ritardo pioggia

en: Delay (in ms) between each rain-drop
it: Ritardo (in ms) tra ogni precipitazione

en: Water Effect
it: Effetto acqua

en: Adds water effects to different desktop actions
it: Aggiunge effetti acqua a diverse azioni desktop

en: Shiver
it: Tremolio

en: Friction
it: Attrito

en: Spring Friction
it: Attrito scatto

en: Spring K
it: Attrito K

en: Spring Konstant
it: Attrito Konstant

en: Grid Resolution
it: Risoluzione griglia

en: Vertex Grid Resolution
it: Risoluzione griglia Vertex

en: Minimum Grid Size
it: Dimensioni minime griglia

en: Minimum Vertex Grid Size
it: Dimensioni minime griglia Vertex

en: Map Effect
it: Associa effetto

en: Map Window Effect
it: Associa effetto finestra

en: Focus Effect
it: Effetto attivo

en: Focus Window Effect
it: Effetto finestra attivo

en: Map Window Types
it: Associa tipi di finestre

en: Window types that should wobble when mapped
it: Tipi di finestre a cui applicare il tremolio quando mappate

en: Focus Window Types
it: Tipi di finestre attive

en: Window types that should wobble when focused
it: Tipi di finestre a cui applicare il tremolio quando attivate

en: Move Window Types
it: Tipi di finestre mobili

en: Window types that should wobble when moved
it: Tipi di finestre a cui applicare il tremolio quando spostate

en: Grab Window Types
it: Cattura tipi di finestre

en: Window types that should wobble when grabbed
it: Tipi di finestre a cui applicare il tremolio quando afferrate

en: Snap windows
it: Aggancia finestre

en: Toggle window snapping
it: Alterna aggancio finestre

en: Maximize Effect
it: Ripristina effetto

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
it: Effetto tremolio quando si applica o si annulla il ripristino alle finestre

en: Wobble effect on system beep
it: Effetto tremolio al beep del sistema

en: Wobbly Windows
it: Finestre tremolanti

en: Use spring model for wobbly window effect
it: Usa modello sorgente per effetto tremolio finestre

en: Zoom In
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom Out
it: Riduci ingrandimento

en: Zoom Speed
it: Velocità zoom

en: Zoom Timestep
it: Intervallo zoom

en: Filter Linear
it: Filtro lineare

en: USe linear filter when zoomed in
it: Usa filtro lineare all'ingrandimento

en: Zoom Desktop
it: Zoom desktop

en: Zoom and pan desktop cube
it: Applica zoom a panoramica a cubo desktop

en: Fast
it: Veloce

en: Good
it: Buono

en: Best
it: Ottimo

en: Active Plugins
it: Plug-in attivi

en: List of currently active plugins
it: Elenco di plug-in correntemente attivi

en: Texture Filter
it: Filtro texture

en: Texture filtering
it: Filtro texture

en: Click To Focus
it: Fare clic per attivare

en: Click on window moves input focus to it
it: Fare clic sulla finestra per attivarla

en: Auto-Raise
it: Aumento automatico

en: Raise selected windows after interval
it: Aumenta finestre selezionate dopo l'intervallo

en: Auto-Raise Delay
it: Ritardo aumento automatico

en: Interval before raising selected windows
it: Intervallo prima dell'aumento delle finestre selezionate

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Close active window
it: Chiudi finestra attiva

en: Show Main Menu
it: Mostra menu principale

en: Show the main menu
it: Mostra menu principale

en: Run Dialog
it: Finestra di dialogo Esegui

en: Show Run Application dialog
it: Mostra finestra di dialogo Esegui applicazione

en: Unmaximize Window
it: Annulla ripristino finestra

en: Unmaximize active window
it: Annulla ripristino finestra attiva

en: Minimize Window
it: Riduci finestra a icona

en: Minimize active window
it: Riduci a icona finestra attiva

en: Maximize Window
it: Ripristina finestra

en: Maximize active window
it: Ripristina finestra attiva

en: Maximize Window Horizontally
it: Ingrandisci finestra in orizzontale

en: Maximize active window horizontally
it: Ingrandisci finestra attiva in orizzontale

en: Maximize Window Vertically
it: Ingrandisci finestra in verticale

en: Maximize active window vertically
it: Ingrandisci finestra attiva in verticale

en: Hide all windows and focus desktop
it: Nascondi tutte le finestre e attiva desktop

en: Command line %d
it: Riga di comando %d

en: Command line to be executed in shell when run_command%d is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command%d

en: Run command %d
it: Esegui comando %d

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command%d
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command%d

en: Slow Animations
it: Animazioni lente

en: Toggle use of slow animations
it: Alterna uso di animazioni lente

en: Lower Window
it: Abbassa finestra

en: Lower window beneath other windows
it: Abbassa finestra sotto alle altre finestre

en: Increase Opacity
it: Aumenta opacità

en: Increase window opacity
it: Aumenta opacità finestra

en: Decrease Opacity
it: Riduci opacità

en: Decrease window opacity
it: Riduci opacità finestra

en: Take a screenshot
it: Crea istantanea

en: Screenshot command line
it: Riga di comando istantanea

en: Take a screenshot of a window
it: Crea istantanea di una finestra

en: Window screenshot command line
it: Riga di comando istantanea finestre

en: Window Menu
it: Menu finestra

en: Open window menu
it: Apri menu finestra

en: Raise On Click
it: Aumenta al clic

en: Raise windows when clicked
it: Aumenta le finestre al clic

en: Audible Bell
it: Segnale acustico udibile

en: Audible system beep
it: Beep di sistema udibile

en: Toggle Window Maximized
it: Alterna finestra ingrandita

en: Toggle active window maximized
it: Alterna finestra attiva ingrandita

en: Toggle Window Maximized Horizontally
it: Alterna finestra ingrandita in orizzontale

en: Toggle active window maximized horizontally
it: Alterna finestra attiva ingrandita in orizzontale

en: Toggle Window Maximized Vertically
it: Alterna finestra ingrandita in verticale

en: Toggle active window maximized vertically
it: Alterna finestra attiva ingrandita in verticale

en: Hide Skip Taskbar Windows
it: Nascondi finestre della barra delle applicazioni di tralasciamento

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
it: Nascondi finestre non nella barra delle applicazioni durante l'attivazione della modalità di visualizzazione desktop

en: Toggle Window Shaded
it: Alterna finestra ombreggiata

en: Toggle active window shaded
it: Alterna finestra attiva ombreggiata

en: Detect Refresh Rate
it: Rileva frequenza di aggiornamento

en: Automatic detection of refresh rate
it: Rilevamento automatico della frequenza di aggiornamento

en: Lighting
it: Illuminazione

en: Use diffuse light when screen is transformed
it: Usa luce diffusa alla trasformazione della schermata

en: Refresh Rate
it: Frequenza di aggiornamento

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
it: Frequenza di aggiornamento della schermata (volte/secondi)

en: Virtual Size
it: Dimensioni virtuali

en: Screen size multiplier for virtual size
it: Moltiplicatore dimensioni finestra per dimensioni virtuali

en: Opacity Step
it: Passo opacità

en: Opacity change step
it: Passo modifica opacità

en: Unredirect Fullscreen Windows
it: Annulla reindirizzamento finestre a schermo intero

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
it: Consenti disegno finestre a schermo intero per non essere reindirizzati a pixmap fuori schermo

en: Default Icon
it: Icona di default

en: Default window icon image
it: Immagine icona finestra di default
