Compiz - en to ja translation catalogue (262 entries)

en: Cube Color
ja: キューブの色

en: Color of top and bottom sides of the cube
ja: キューブの上部および下部の面のカラー

en: Inside Cube
ja: キューブ内部

en: Inside cube
ja: キューブ内部

en: Scale image
ja: スケールイメージ

en: Scale images to cover top face of cube
ja: キューブの上面を覆うスケールイメージ

en: Image files
ja: イメージファイル

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
ja: キューブの上面にレンダリングするPNGおよびSVGファイルのリスト

en: Next Slide
ja: 次のスライド

en: Advance to next slide
ja: 次のスライドに進む

en: Previous Slide
ja: 前のスライド

en: Go back to previous slide
ja: 前のスライドに戻る

en: Skydome
ja: スカイドーム

en: Render skydome
ja: スカイドームのレンダリング

en: Skydome Image
ja: スカイドームイメージ

en: Image to use as texture for the skydome
ja: スカイドームのテクスチャとして使用するイメージ

en: Animate Skydome
ja: スカイドームをアニメーション化する

en: Animate skydome when rotating cube
ja: キューブの回転時にスカイドームをアニメーション化する

en: Unfold
ja: 開く

en: Unfold cube
ja: キューブを開く

en: Acceleration
ja: アクセラレーション

en: Fold Acceleration
ja: アクセラレーションをフォールド(1.0-20.0)

en: Speed
ja: 速度

en: Fold Speed
ja: 速度をフォールド(0.1-50.0)

en: Timestep
ja: タイムステップ

en: Fold Timestep
ja: タイムステップをフォールド(0.1-50.0)

en: Mipmap
ja: ミップマップ

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
ja: 高品質スケーリングが可能な場合ミップマップを生成

en: Desktop Cube
ja: デスクトップキューブ

en: Place windows on cube
ja: ウィンドウをキューブに配置する

en: Shadow Radius
ja: シャドウ半径

en: Drop shadow radius
ja: シャドウの半径を下げる(0.0-48.0)

en: Shadow Opacity
ja: シャドウ不透明度

en: Drop shadow opacity
ja: シャドウの不透明度を下げる(0.01-6.00)

en: Shadow Offset X
ja: シャドウオフセットX

en: Drop shadow X offset
ja: シャドウのXオフセットを下げる(-16-16)

en: Shadow Offset Y
ja: シャドウオフセットY

en: Drop shadow Y offset
ja: シャドウのYオフセットを下げる(-16-16)

en: Window Decoration
ja: ウィンドウ装飾

en: Window decorations
ja: ウィンドウ装飾

en: Fade Speed
ja: フェードスピード

en: Window fade speed
ja: ウィンドウフェード効果(0.1-10.0)

en: Window Types
ja: ウィンドウタイプ

en: Window types that should be fading
ja: フェードするウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Visual Bell
ja: 可視ベル

en: Fade effect on system beep
ja: システムビープ音のフェード効果

en: Fullscreen Visual Bell
ja: 全画面ビジュアルベル

en: Fullscreen fade effect on system beep
ja: システムビープ音の全画面フェード効果

en: Fading Windows
ja: ウィンドウのフェード

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
ja: マップ時にウィンドウをフェードインし、マップ解除時にウィンドウをフェードアウトする

en: Plugins that this must load before
ja: これを前にロードする必要のあるプラグイン

en: Do not modify
ja: 変更しないでください

en: Plugins that this requires
ja: これが必要なプラグイン

en: Minimize speed
ja: 速度を最低にする(0.1-50.0)

en: Minimize timestep
ja: タイムステップを最小限にする(0.1-50.0)

en: Window types that should be transformed when minimized
ja: 最小化時に変換するウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Shade Resistance
ja: シェード耐性

en: Shade resistance
ja: シェード耐性（0-100）

en: Minimize Effect
ja: 効果を最小限にする

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
ja: ウィンドウが最小化および最小化解除時に変換

en: Initiate Window Move
ja: ウィンドウの移動を開始

en: Start moving window
ja: ウィンドウの移動を開始

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity level of moving windows
ja: 移動するウィンドウの不透明度レベル(1-100)

en: Constrain Y
ja: Ｙをコンストレイン

en: Constrain Y coordinate to workspace area
ja: Y座標をワークスペースエリアにコンストレイン

en: Snapoff maximized windows
ja: 最大化したウィンドウのスナップ解除

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
ja: ドラッグ時に、最大化したウィンドウをスナップ解除して最大化を自動解除

en: Move Window
ja: ウィンドウを移動

en: Move window
ja: ウィンドウを移動

en: Workarounds
ja: 回避方法

en: Window placement workarounds
ja: ウィンドウ配置の回避策

en: Place Windows
ja: ウィンドウを配置する

en: Place windows at appropriate positions when mapped
ja: マップ時にウィンドウを適切な位置に配置する

en: Initiate Window Resize
ja: ウィンドウのサイズ変更を開始

en: Start resizing window
ja: ウィンドウのサイズ変更を開始

en: Resize Window
ja: ウィンドウのサイズ変更

en: Resize window
ja: ウィンドウのサイズ変更

en: Pointer Invert Y
ja: ポインタ反転Y

en: Invert Y axis for pointer movement
ja: ポインタ移動用にY 軸を反転させる

en: Pointer Sensitivity
ja: ポインタ感度

en: Sensitivity of pointer movement
ja: ポインタ移動の感度(0.01-100.00)

en: Rotation Acceleration
ja: 回転アクセラレーション(1.0-20.0)

en: Initiate
ja: 開始

en: Start Rotation
ja: 回転の開始

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Rotate right
ja: 右に回転

en: Rotate Left with Window
ja: ウィンドウと一緒に左に回転

en: Rotate left and bring active window along
ja: 左に回転して、アクティブなウィンドウを移動

en: Rotate Right with Window
ja: ウィンドウと一緒に右に回転

en: Rotate right and bring active window along
ja: 右に回転して、アクティブなウィンドウを移動

en: Snap To Top Face
ja: 上面にスナップ

en: Snap Cube Rotation to Top Face
ja: キューブ回転を上面にスナップ

en: Rotation Speed
ja: 回転速度(0.1-50.0)

en: Rotation Timestep
ja: 回転タイムステップ(0.1-50.0)

en: Edge Flip Pointer
ja: エッジフリップポインタ

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
ja: ポインタを画面の端に移動する時に次のビューポートにフリップする

en: Edge Flip Move
ja: エッジフリップ移動

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
ja: ウィンドウを画面の端に移動する時に次のビューポートにフリップする

en: Edge Flip DnD
ja: エッジフリップDnD

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
ja: オブジェクトを画面の端にドラッグする時に次のビューポートにフリップする

en: Flip Time
ja: 時間のフリップ

en: Timeout before flipping viewport
ja: ビューポートが反転するまでのタイムアウト(0-1000)

en: Rotate Cube
ja: キューブの回転

en: Rotate desktop cube
ja: デスクトップキューブの回転

en: Spacing
ja: スペース

en: Space between windows
ja: ウィンドウ間のスペース(0-250)

en: Sloppy Focus
ja: スロッピフォーカス

en: Focus window when mouse moves over them
ja: マウスの移動時にウィンドウをフォーカス

en: Scale speed
ja: スケール速度(0.1-50.0)

en: Scale timestep
ja: スケールタイムステップ(0.1-50.0)

en: Window types that should scaled in scale mode
ja: スケールモードでスケールするウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Darken Background
ja: 背景を暗くする

en: Darken background when scaling windows
ja: ウィンドウのスクロール時に背景を暗くする

en: Amount of opacity in percent
ja: 不透明度の割合(0-100)

en: Overlay Icon
ja: オーバレイアイコン

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
ja: ウィンドウがスケールされた場合にアイコンをオーバレイする（なし、エンブレム、ビッグ）

en: Initiate Window Picker
ja: ウィンドウピッカーを起動

en: Layout and start transforming windows
ja: 配列してウィンドウの変換を開始する

en: Scale
ja: スケール

en: Scale windows
ja: スケールウィンドウ

en: Initiate Window Switcher
ja: ウィンドウスイッチャを起動

en: Show switcher
ja: スイッチャの表示

en: Initiate All Windows
ja: すべてのウィンドウを開始

en: Modifier to show switcher for all windows
ja: すべてのウィンドウでスイッチャを表示する修飾子

en: Prev Window
ja: 前のウィンドウ

en: Modifier key to select previous window
ja: 前のウィンドウを選択する修飾キー

en: Switcher speed
ja: スイッチャ速度(0.1-50.0)

en: Switcher timestep
ja: スイッチャのタイムステップ(0.1-50.0)

en: Window types that should shown in switcher
ja: スイッチャで表示するウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Saturation
ja: 飽和度

en: Amount of saturation in percent
ja: 彩度の割合(0-100)

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Amount of brightness in percent
ja: 明るさの割合(0-100)

en: Bring To Front
ja: 正面へ移動

en: Bring selected window to front
ja: 選択したウィンドウを正面へ移動

en: Zoom
ja: ズーム

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
ja: ウィンドウを切り替える間に離れたデスクトップをズームアウトする必要があります(0.0-5.0)

en: Icon
ja: アイコン

en: Show icon next to thumbnail
ja: サムネイルの横にアイコンを表示

en: Minimized
ja: 最小化

en: Show minimized windows
ja: 最小化したウィンドウの表示

en: Application Switcher
ja: アプリケーションスイッチャ

en: Enable pointer water effects
ja: ポインタの水効果を有効にする

en: Toggle rain
ja: 雨の切り替え

en: Toggle rain effect
ja: 雨効果の切り替え

en: Offset Scale
ja: オフセットスケール

en: Water offset scale
ja: 水オフセットスケール(0.0-10.0)

en: Rain Delay
ja: 雨の待ち時間

en: Delay (in ms) between each rain-drop
ja: 雨滴間の待ち時間(ms)(0-3600000)

en: Water Effect
ja: 水効果

en: Adds water effects to different desktop actions
ja: 異なるデスクトップアクションに水効果を追加する

en: Friction
ja: 摩擦

en: Spring Friction
ja: バネの摩擦(0.1-10.0)

en: Spring K
ja: バネ定数

en: Spring Konstant
ja: バネ定数(0.1-10.0)

en: Grid Resolution
ja: グリッド解像度

en: Vertex Grid Resolution
ja: バーテックスグリッド解像度(1-64)

en: Minimum Grid Size
ja: 最小グリッドサイズ

en: Minimum Vertex Grid Size
ja: 最小バーテックスグリッドサイズ(4-128)

en: Map Effect
ja: 効果のマップ

en: Map Window Effect
ja: ウィンドウ効果のマップ(なし、震動)

en: Focus Effect
ja: 効果をフォーカス

en: Focus Window Effect
ja: ウィンドウ効果をフォーカス(なし、震動)

en: Map Window Types
ja: ウィンドウタイプのマップ

en: Window types that should wobble when mapped
ja: マップ時に揺れるウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Focus Window Types
ja: ウィンドウタイプをフォーカス

en: Window types that should wobble when focused
ja: フォーカス時に揺れるウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Move Window Types
ja: ウィンドウタイプを移動

en: Window types that should wobble when moved
ja: 移動時に揺れるウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Grab Window Types
ja: ウィンドウタイプを取得

en: Window types that should wobble when grabbed
ja: 取得時に揺れるウィンドウタイプ(デスクトップ、ドック、ツールバー、メニュー、ユーティリティ、スプラッシュ、ダイアログ、モデルダイアログ、標準、全画面、不明)

en: Snap windows
ja: ウィンドウをスナップ

en: Toggle window snapping
ja: ウィンドウスナップの切り替え

en: Maximize Effect
ja: 効果を最大限にする

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
ja: ウィンドウの最大化および最大化解除時の揺れる効果

en: Wobble effect on system beep
ja: システムビープ音の揺れる効果

en: Wobbly Windows
ja: 揺れるウィンドウ

en: Use spring model for wobbly window effect
ja: 揺れるウィンドウ効果用にバネモデルを使用

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Speed
ja: 速度のズーム(0.1-50.0)

en: Zoom Timestep
ja: タイムステップのズーム(0.1-50.0)

en: Filter Linear
ja: 線形のフィルタ

en: USe linear filter when zoomed in
ja: ズームイン時に線形フィルタを使用

en: Zoom Desktop
ja: デスクトップのズーム

en: Zoom and pan desktop cube
ja: デスクトップキューブのズームとパン

en: Active Plugins
ja: アクティブプラグイン

en: List of currently active plugins
ja: 現在アクティブなプラグインのリスト

en: Texture Filter
ja: テクスチャフィルタ

en: Texture filtering
ja: テクスチャフィルタ(高速、良、最高)

en: Click To Focus
ja: クリックしてフォーカス

en: Click on window moves input focus to it
ja: ウィンドウをクリックすると、入力フォーカスがそのウィンドウに移動します

en: Auto-Raise
ja: 自動調整

en: Raise selected windows after interval
ja: 時間間隔後に選択したウィンドウを上げる

en: Auto-Raise Delay
ja: 自動調整の待ち時間

en: Interval before raising selected windows
ja: 選択したウィンドウを上にする前の間隔(0-10000)

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close active window
ja: アクティブなウィンドウを閉じる

en: Show Main Menu
ja: メインメニューの表示

en: Show the main menu
ja: メインメニューの表示

en: Run Dialog
ja: ランダイアログ

en: Show Run Application dialog
ja: ランアプリケーションダイアログの表示

en: Unmaximize Window
ja: ウィンドウの最大化解除

en: Unmaximize active window
ja: アクティブウィンドウの最大化解除

en: Minimize Window
ja: ウィンドウを最小化する

en: Minimize active window
ja: アクティブなウィンドウを最小化する

en: Maximize Window
ja: ウィンドウを最大化する

en: Maximize active window
ja: アクティブなウィンドウを最大化する

en: Maximize Window Horizontally
ja: 水平方向にウィンドウを最大化する

en: Maximize active window horizontally
ja: アクティブなウィンドウを水平方向に最大化する

en: Maximize Window Vertically
ja: 垂直方向にウィンドウを最大化する

en: Maximize active window vertically
ja: アクティブなウィンドウを垂直方向に最大化する

en: Hide all windows and focus desktop
ja: すべてのウィンドウを非表示にし、デスクトップをフォーカス

en: Command line %d
ja: コマンドライン%d

en: Command line to be executed in shell when run_command%d is invoked
ja: run_command%dの呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Run command %d
ja: ランコマンド%d

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command%d
ja: 呼び出し時にcommand%dにより識別されたシェルコマンドを実行するキーバインド

en: Slow Animations
ja: アニメーションのスロー再生

en: Toggle use of slow animations
ja: スロー再生アニメーション使用の切り替え

en: Lower Window
ja: ウィンドウを下げる

en: Lower window beneath other windows
ja: 他のウィンドウの下にウィンドウを下げる

en: Increase Opacity
ja: 不透明度を高める

en: Increase window opacity
ja: ウィンドウの不透明度を高める

en: Decrease Opacity
ja: 不透明度を下げる

en: Decrease window opacity
ja: ウィンドウの不透明度を下げる

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Screenshot command line
ja: スクリーンショットコマンドライン

en: Take a screenshot of a window
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮る

en: Window screenshot command line
ja: ウィンドウスクリーンショットのコマンドライン

en: Window Menu
ja: ウィンドウメニュー

en: Open window menu
ja: ウィンドウメニューを開く

en: Raise On Click
ja: クリックして上げる

en: Raise windows when clicked
ja: クリック時にウィンドウを上げる

en: Audible Bell
ja: 可聴ベル

en: Audible system beep
ja: 可聴システムビープ音

en: Toggle Window Maximized
ja: 最大化されたウィンドウを切り替え

en: Toggle active window maximized
ja: 最大化されたアクティブウィンドウを切り替え

en: Toggle Window Maximized Horizontally
ja: 水平方向に最大化されたウィンドウを切り替え

en: Toggle active window maximized horizontally
ja: 水平方向に最大化されたアクティブウィンドウを切り替え

en: Toggle Window Maximized Vertically
ja: 垂直方向に最大化されたウィンドウを切り替え

en: Toggle active window maximized vertically
ja: 垂直方向に最大化されたアクティブウィンドウを切り替え

en: Hide Skip Taskbar Windows
ja: スキップタスクバーウィンドウを非表示にする

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
ja: デスクトップ表示モード移行時にタスクバーにないウィンドウを非表示にする

en: Toggle Window Shaded
ja: シェードされたウィンドウを切り替え

en: Toggle active window shaded
ja: シェードされたアクティブウィンドウを切り替え

en: Detect Refresh Rate
ja: 更新レートの検出

en: Automatic detection of refresh rate
ja: 更新レートの自動検出

en: Lighting
ja: 照明

en: Use diffuse light when screen is transformed
ja: 画面の変換時に散光を使用

en: Refresh Rate
ja: 更新レート

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
ja: 画面を再作成する速度(回数/秒)(1-200)

en: Virtual Size
ja: 仮想サイズ

en: Screen size multiplier for virtual size
ja: 仮想サイズの画面サイズ乗数(4-32)

en: Opacity Step
ja: 不透明度ステップ

en: Opacity change step
ja: 不透明度変更ステップ(1-50)

en: Unredirect Fullscreen Windows
ja: 全画面ウィンドウのリダイレクト解除

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
ja: スクリーン外のピックスマップにリダイレクトしないように全画面ウィンドウの描画を許可する

en: Default Icon
ja: デフォルトのアイコン

en: Default window icon image
ja: デフォルトのウィンドウアイコンイメージ
