stellarium-remotecontrol - en to sv translation catalogue (173 entries)

en: Could not retrieve action list
sv: Kunde inte hämta åtgärdslistan

en: Action '%1' not accepted by server:
sv: Åtgärd '%1' accepteras inte av servern:

en: Error sending action '%1' to server:
sv: Fel vid sändning av åtgärd "%1" till servern:

en: Error performing search
sv: Fel vid sökning

en: Could not retrieve country list
sv: Landslistan kunde inte hämtas

en: Could not retrieve planet list
sv: Planetlistan kunde inte hämtas

en: Could not retrieve property list
sv: Kunde inte hämta egenskapslistan

en: Property '%1' not accepted by server:
sv: Egenskapen '%1' accepteras inte av servern:

en: Error sending property '%1' to server:
sv: Fel vid sändning av egenskapen '%1' till servern:

en: Error sending command to server:
sv: Fel vid sändning av kommando till server:

en: Could not retrieve script list
sv: Det gick inte att hämta skriptlistan

en: querying
sv: frågar

en: Error (%1)
sv: Fel (%1)

en: Error performing Simbad lookup
sv: Fel vid uppslagning i Simbad

en: idle
sv: tomgång

en: Error loading object types
sv: Fel vid laddning av objekttyper

en: Error getting object list
sv: Fel vid hämtning av objektlista

en: waiting
sv: väntar

en: Could not retrieve projection list
sv: Det gick inte att hämta projektionslistan

en: Could not retrieve landscape list
sv: Kunde inte hämta landskapslistan

en: -none-
sv: -ingen-

en: (Currently loading: %1)
sv: (Aktuell laddning: %1)

en: Could not retrieve Scenery3d list
sv: Det gick inte att hämta Scenery3d-listan

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: Show All Items
sv: Visa alla objekt

en: Input did not match any item
sv: Inmatningen matchade inte någon post

en: No current selection
sv: Inget aktuellt val

en: Stellarium remote control plugin
sv: Stellarium fjärrstyrningsplugin

en: Please wait, loading
sv: Vänta, läser in

en: Stellarium remote control
sv: Stellarium fjärrkontroll

en: Main controls
sv: Huvudkontroller

en: Actions and scripts
sv: Åtgärder och skript

en: Pause
sv: Paus

en: Time jumps
sv: Tidshopp

en: Solar hour
sv: Soltimme

en: Solar day
sv: Soldag

en: Solar week
sv: Solvecka

en: Calendar year
sv: Kalenderår

en: 10 Calendar years
sv: 10 kalenderår

en: 100 Calendar years
sv: 100 kalenderår

en: Sidereal year
sv: Sideriskt år

en: Sidereal century
sv: Sideriskt århundrade

en: Synodic month
sv: Synodisk månad

en: Draconic month
sv: Drakonisk månad

en: Draconic year
sv: Drakoniskt år

en: Anomalistic month
sv: Anomalistisk månad

en: Anomalistic year
sv: Anomalistiskt år

en: Anomalistic century
sv: Anomalistiskt århundrade

en: Mean tropical month
sv: Genomsnittlig tropisk månad

en: Mean tropical year
sv: Genomsnittligt tropiskt år

en: Mean tropical century
sv: Genomsnittligt tropiskt århundrade

en: Tropical year
sv: Tropiskt år

en: Julian year
sv: Julianskt år

en: Julian century
sv: Julianskt århundrade

en: Gaussian year
sv: Gaussiskt år

en: View towards horizon at Azimuth
sv: Vy mot horisonten vid Azimut

en: Vertical View offset
sv: Vertikal vyförskjutning

en: Enter search term. Use TAB to navigate results.
sv: Ange sökterm. Använd TAB för att navigera bland resultaten.

en: Select and focus
sv: Välj och fokusera

en: Select current item
sv: Välj aktuellt objekt

en: Selection mode
sv: Val av läge

en: Center on object
sv: Centrera på objektet

en: Center and zoom to object
sv: Centrera och zooma till objektet

en: Just mark the object
sv: Markera bara objektet

en: Quick select
sv: Snabbval

en: Earth
sv: Jorden

en: Current selection
sv: Aktuellt val

en: Milky Way brightness:
sv: Ljusstyrka för Vintergatan:

en: Dbl. stars
sv: Dubbelstjärnor

en: Var. stars
sv: Var. stjärnor

en: HiPS Survey
sv: HiPS-kartering

en: Include nutation
sv: Inkludera nutation

en: Include parallax
sv: Inkludera parallax

en: Include aberration
sv: Inkludera aberration

en: Show planet markers
sv: Visa planetmarkörer

en: Show planet orbits
sv: Visa planeters omloppsbanor

en: Show planet orbits only
sv: Visa endast planeters omloppsbanor

en: Show orbit for selected planet
sv: Visa omloppsbana för vald planet

en: Show planet trails
sv: Visa planetspår

en: Show trail only for selected planet
sv: Visa endast spår för vald planet

en: Scale Moon:
sv: Skala månen:

en: Scale Sun:
sv: Skala solen:

en: Scale Planets:
sv: Skala planeter:

en: Scale minor bodies:
sv: Skala mindre kroppar:

en: Mark minor bodies:
sv: Markera mindre kroppar:

en: Bortle class:
sv: Bortle-klass:

en: Extinction Coefficient:
sv: Absorptionskoefficient:

en: Only extinction/refraction, no blue skylight
sv: Endast extinktion/refraktion, inget blått himmelsljus

en: Suppress scattering
sv: Dölj spridning

en: Shooting Stars
sv: Stjärnfall

en: Instantaneous circles of earth´s axis on its motion around ecliptical poles. Displayed on Earth only.
sv: Momentana cirklar av jordens axel vid dess rörelse runt de ekliptiska polerna. Visas endast på jorden.

en: Center
sv: Centrera

en: Solstices
sv: Solstånd

en: Crossquarters
sv: Korsningsdagar

en: Major Standstill
sv: Högsta månstillestånd

en: Minor Standstill
sv: Lägsta månstillestånd

en: Line width:
sv: Linjebredd:

en: Current Planet:
sv: Aktuell planet:

en: Catalogue of Reflection Nebulae (Van den Bergh, 1966)
sv: Katalog över reflektionsnebulosor (Van den Bergh, 1966)

en: Catalogue of southern stars embedded in nebulosity (van den Bergh+, 1975)
sv: Katalog över sydliga stjärnor inbäddade i nebulositet (van den Bergh+, 1975)

en: Objects without identifier
sv: Objekt utan identifierare

en: Open Star clusters
sv: Öppna stjärnhopar

en: Globular Star clusters
sv: Klothopar

en: Bright Nebulae
sv: Ljusa nebulosor

en: Dark Nebulae
sv: Mörka nebulosor

en: Planetary Nebulae
sv: Planetariska nebulosor

en: Labels and markers
sv: Etiketter och markörer

en: Limit angular size (arcmin):
sv: Begränsa vinkelstorlek (bågminuter):

en: Use associated planet and position
sv: Använd associerad planet och position

en: Show landscape labels
sv: Visa landskapsetiketter

en: Show illumination
sv: Visa belysning

en: Current landscape
sv: Nuvarande landskap

en: Label constellations with font size
sv: Märk konstellationer med teckenstorlek

en: Show lines with thickness
sv: Visa linjer med tjocklek

en: Label asterisms with font size
sv: Markera asterismer med teckenstorlek

en: Show asterisms with thickness
sv: Visa asterismer med tjocklek

en: Show ray helpers with thickness
sv: Visar hjälplinjer med tjocklek

en: Show art in brightness
sv: Visa grafik med ljusstyrka

en: Show boundaries with thickness
sv: Visa gränser med tjocklek

en: Use native names for planets
sv: Använd ursprungliga namn för planeter

en: Constellation selection isolated
sv: Isolerade stjärnbilder

en: Current sky culture
sv: Nuvarande himmelskultur

en: Active script:
sv: Aktivt skript:

en: Run selected script
sv: Kör valt skript

en: Stop current script
sv: Stoppa aktuellt skript

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Run/toggle action
sv: Kör/växla åtgärd

en: Planet map
sv: Planetkarta

en: Planet map pointer
sv: Pekare för planetkarta

en: Type to search location
sv: Skriv för att söka plats

en: Interaction
sv: Interaktioner

en: Current scene:
sv: Aktuell scen:

en: View controls
sv: Visa kontroller

en: Movement controls
sv: Rörelsekontroller

en: Torchlight
sv: Fackelsken

en: Scene selection
sv: Val av scen

en: Load selected scene
sv: Läs in vald scen

en: No response from server
sv: Inget svar från servern

en: No response from server for %1 seconds. Is Stellarium still running?
sv: Inget svar från servern på %1 sekunder. Körs Stellarium fortfarande?

en: Time Jump
sv: Tidshopp

en: Grids
sv: Rutnät

en: Up/Left
sv: Upp/vänster

en: Up
sv: Upp

en: Up/Right
sv: Upp/höger

en: Left
sv: Vänster

en: Focus on selected object
sv: Fokusera på valt objekt

en: Focus on selection
sv: Fokus på urval

en: Right
sv: Höger

en: Down/Left
sv: Nedåt/vänster

en: Down
sv: Ner

en: Down/Right
sv: Nedåt/höger

en: Andromeda Galaxy
sv: Andromedagalaxen

en: Hercules Cluster
sv: Herkuleshopen

en: Orion Nebula
sv: Orionnebulusan

en: Eta Carinae Nebula
sv: Eta Carinae-nebulosan

en: 47 Tucanae Cluster
sv: 47 Tucanae-hopen

en: Aries
sv: Väduren

en: Taurus
sv: Oxen

en: Gemini
sv: Tvillingarna

en: Cancer
sv: Kräftan

en: Leo
sv: Lejonet

en: Virgo
sv: Jungfrun

en: Libra
sv: Vågen

en: Scorpius
sv: Skorpionen

en: Sagittarius
sv: Skytten

en: Capricornus
sv: Stenbocken

en: Aquarius
sv: Vattumannen

en: Pisces
sv: Fiskarna

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Show 1
sv: Visa 1

en: Remove Labels and Images
sv: Ta bort etiketter och bilder

en: Cleanup Screen
sv: Rensa skärm
