gwyddion - en to ru_RU translation catalogue (4175 entries)

en: Edge height (right)
ru_RU: Высота кромки (справа)

en: Edge
ru_RU: Кромка

en: Edge height (left)
ru_RU: Высота кромки (слева)

en: Step height (positive)
ru_RU: Высота ступеньки (выступа)

en: Line
ru_RU: Линия

en: Step height (negative)
ru_RU: Высота ступеньки (впадины)

en: Circle (down)
ru_RU: Сфера (вниз)

en: Circle
ru_RU: Круг

en: Circle (up)
ru_RU: Сфера (вверх)

en: Detected
ru_RU: Найденная

en: Parallel
ru_RU: Параллельная

en: Triangular
ru_RU: Треугольная

en: Rhombic
ru_RU: Ромбическая

en: Hexagonal
ru_RU: Гексагональная

en: Gaussian
ru_RU: Гауссиана

en: Hat
ru_RU: Шляпа

en: Haar
ru_RU: Хаар

en: Daubechies 4
ru_RU: Добеши 4

en: Daubechies 6
ru_RU: Добеши 6

en: Daubechies 8
ru_RU: Добеши 8

en: Daubechies 12
ru_RU: Добеши 12

en: Daubechies 20
ru_RU: Добеши 20

en: Universal
ru_RU: Универсальный

en: Scale adaptive
ru_RU: Адаптивный по масштабу

en: Scale and space adaptive
ru_RU: Адаптивный по масштабу и пространству

en: Union
ru_RU: Объединение

en: Intersection
ru_RU: Пересечение

note: TRANSLATORS: Interpolation type (AKA nearest neighbour)
en: Round
ru_RU: Округлением

en: Linear
ru_RU: Линейная

en: Key
ru_RU: Кубическая

en: BSpline
ru_RU: Бета-сплайном

en: NNA
ru_RU: Ближайшим соседом

en: Schaum
ru_RU: по Шауму

en: Hann
ru_RU: Ханн

en: Hamming
ru_RU: Хэмминг

en: Blackmann
ru_RU: Блэкмен

en: Lanczos
ru_RU: Ланцош

en: Welch
ru_RU: Велч

en: Rect
ru_RU: Прямоугольное

en: Nuttall
ru_RU: Наттолл

en: Flat-top
ru_RU: Плоская вершина

en: Kaiser 2.5
ru_RU: Кайзер 2.5

en: FFT
ru_RU: БПФ

en: Phase only
ru_RU: Только фаза

en: Exclude masked region
ru_RU: Исключить область под маской

en: Include only masked region
ru_RU: Включить только область под маской

en: Use entire image (ignore mask)
ru_RU: Использовать всё изображение (игнорировать маску)

en: Invalid token
ru_RU: Неверный токен

en: Empty expression
ru_RU: Пустое выражение

note: TRANSLATORS: %c is replaced with +, -, *, /, etc.
en: Missing operator %c argument
ru_RU: Отсутствует аргумент оператора %c

note: TRANSLATORS: %c is replaced with +, -, *, /, etc.
en: Invalid operator %c argument
ru_RU: Неправильный аргумент оператора %c

note: TRANSLATORS: %s is replaced with sin, cos, sqrt, etc.
en: Missing argument of %s
ru_RU: Отсутствует аргумент %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with sin, cos, sqrt, etc.
en: Invalid argument of %s
ru_RU: Неправильный аргумент %s

en: Missing opening parenthesis
ru_RU: Отсутствует открывающая скобка

en: Missing closing parenthesis
ru_RU: Отсутствует закрывающая скобка

en: Empty parentheses
ru_RU: Пустые скобки

en: Stray comma
ru_RU: Запятая не на своём месте

en: Stray symbol %d
ru_RU: Символ %d не на своём месте

en: Trailing garbage
ru_RU: Мусор в конце файла

en: Stack is not executable
ru_RU: Стек не является исполняемым

en: Unresolved identifiers
ru_RU: Неразрешенные идентификаторы

en: Grain number
ru_RU: Номер зерна

en: Center x position
ru_RU: Положение центра по x

en: Center y position
ru_RU: Положение центра по y

en: Minimum value
ru_RU: Минимальное значение

en: Maximum value
ru_RU: Максимальное значение

en: Mean value
ru_RU: Среднее значение

en: Median value
ru_RU: Срединное значение

en: RMS value
ru_RU: Среднекв. значение

en: Minimum value on boundary
ru_RU: Минимальное значение на границе

en: Maximum value on boundary
ru_RU: Максимальное значение на границе

en: Pixel area
ru_RU: Площадь в пикселях

en: Projected area
ru_RU: Площадь проекции

en: Surface area
ru_RU: Площадь поверхности

en: Equivalent square side
ru_RU: Сторона эквивалентного квадрата

en: Equivalent disc radius
ru_RU: Радиус эквивалентного диска

en: Area above half-height
ru_RU: Площадь выше половинной высоты

en: Area of convex hull
ru_RU: Площадь выпуклой оболочки

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to zero.
en: Zero basis volume
ru_RU: Объём между нулевой плоскостью и поверхностью

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to the grain minimum.
en: Grain minimum basis volume
ru_RU: Объём между поверхностью и плоскостью, проходящей через минимум зерна

note: TRANSLATORS: Grain volume calculated using basis (foot) set to the Laplacian background.
en: Laplacian background basis volume
ru_RU: Объём между поверхностью и фоном, вычисленным по Лапласу

en: Projected boundary length
ru_RU: Длина границы проекции

en: Minimum bounding size
ru_RU: Минимальный ограничивающий размер

en: Minimum bounding direction
ru_RU: Направление минимального ограничивающего размера

en: Maximum bounding size
ru_RU: Максимальный ограничивающий размер

en: Maximum bounding direction
ru_RU: Направление максимального ограничивающего размера

en: Maximum inscribed disc radius
ru_RU: Максимальный радиус вписанного диска

en: Maximum inscribed disc center x position
ru_RU: Положение центра по x максимального вписанного диска

en: Maximum inscribed disc center y position
ru_RU: Положение центра по y максимального вписанного диска

en: Minimum circumcircle radius
ru_RU: Минимальный радиус описанной окружности

en: Minimum circumcircle center x position
ru_RU: Положение центра по x минимальной описанной окружности

en: Minimum circumcircle center y position
ru_RU: Положение центра по y минимальной описанной окружности

en: Mean radius
ru_RU: Средний радиус

en: Minimum Martin diameter
ru_RU: Минимальный диаметр Мартина

en: Direction of minimum Martin diameter
ru_RU: Направление минимального диаметра Мартина

en: Maximum Martin diameter
ru_RU: Максимальный диаметр Мартина

en: Direction of maximum Martin diameter
ru_RU: Направление максимального диаметра Мартина

en: Inclination θ
ru_RU: Наклон θ

en: Inclination φ
ru_RU: Наклон φ

en: Curvature center x position
ru_RU: Положение центра кривизны по x

en: Curvature center y position
ru_RU: Положение центра кривизны по y

en: Curvature center z value
ru_RU: Значение центра кривизны по z

en: Curvature 1
ru_RU: Кривизна 1

en: Curvature 2
ru_RU: Кривизна 2

en: Curvature angle 1
ru_RU: Угол кривизны 1

en: Curvature angle 2
ru_RU: Угол кривизны 2

en: Major semiaxis of equivalent ellipse
ru_RU: Большая полуось эквивалентного эллипса

en: Minor semiaxis of equivalent ellipse
ru_RU: Малая полуось эквивалентного эллипса

en: Orientation of equivalent ellipse
ru_RU: Ориентация эквивалентного эллипса

en: Id
ru_RU: Идентификатор

en: Position
ru_RU: Позиция

en: Value
ru_RU: Значение

en: Area
ru_RU: Площадь

en: Volume
ru_RU: Объём

en: Boundary
ru_RU: Граница

en: Slope
ru_RU: Уклон

en: Curvature
ru_RU: Кривизна

en: Moment
ru_RU: Момент

en: User
ru_RU: Пользовательские

en: vdW: semisphere
ru_RU: vdW: полусфера

en: vdW: pyramide
ru_RU: vdW: пирамида

en: vdW: truncated pyramid
ru_RU: vdW: усечёная пирамида

en: vdW: sphere
ru_RU: vdW: сфера

en: vdW: offset sphere
ru_RU: vdW: смещёная сфера

en: vdW: two spheres
ru_RU: vdW: две сферы

en: vdW: cone
ru_RU: vdW: конус

en: vdW: cylinder
ru_RU: vdW: цилиндр

en: vdW: paraboloid
ru_RU: vdW: параболоид

en: Hertz: spherical
ru_RU: Герц: сферический

en: Hertz: spherical, fixed film
ru_RU: Герц: сферический, закрепленная плёнка

en: Hertz: spherical, free film
ru_RU: Герц: сферический, свободная плёнка

en: DMT: spherical
ru_RU: DMT: сферический

en: Sneddon: conical
ru_RU: Снеддон: конический

en: Sneddon: conical, fixed film
ru_RU: Снеддон: конический, зафиксированная плёнка

en: Sneddon: conical, free film
ru_RU: Снеддон: конический, свободная плёнка

en: Fitting...
ru_RU: Аппроксимация...

en: Gaussian (PSDF)
ru_RU: Гауссиана (ФСПМ)

en: Gaussian (ACF)
ru_RU: Гауссиана (АКФ)

en: Gaussian (HHCF)
ru_RU: Гауссиана (ФКВВ)

en: Gaussian (RPSDF)
ru_RU: Гауссиана (РФСПМ)

en: Two Gaussians (PSDF)
ru_RU: Две гауссианы (ФСПМ)

en: Exponential
ru_RU: Экспоненциальная

en: Exponential (PSDF)
ru_RU: Экспоненциальная (ФСПМ)

en: Exponential (ACF)
ru_RU: Экспоненциальная (АКФ)

en: Exponential (HHCF)
ru_RU: Экспоненциальная (ФКВВ)

en: Exponential (RPSDF)
ru_RU: Экспоненциальная (РФСПМ)

en: K-correlated (PSDF)
ru_RU: K-коррелированная (ФСПМ)

en: Power-exponential (ACF)
ru_RU: Степенная-экспоненциальная (АКФ)

en: Polynomial (order 0)
ru_RU: Полиномиальная (порядка 0)

en: Polynomial (order 1)
ru_RU: Полиномиальная (порядка 1)

en: Polynomial (order 2)
ru_RU: Полиномиальная (порядка 2)

en: Polynomial (order 3)
ru_RU: Полиномиальная (порядка 3)

en: Polynomial (order 4)
ru_RU: Полиномиальная (порядка 4)

en: Polynomial (order 5)
ru_RU: Полиномиальная (порядка 5)

en: Square wave
ru_RU: Прямоугольные импульсы

en: Parabolic step
ru_RU: Параболическая ступень

en: Smooth slanted step
ru_RU: Гладкая наклонная ступень

en: Smooth bent step
ru_RU: Гладкая ступень с изгибом

en: Boltzmann bent step
ru_RU: Ступень с изгибом по Больцману

en: Power
ru_RU: Степенная

en: Lorentzian
ru_RU: Лоренцева

en: Untitled
ru_RU: Безымянный

en: Unknown
ru_RU: Неизвестный

en: Segment
ru_RU: Сегмент

en: Dilation...
ru_RU: Расширение...

en: Erosion...
ru_RU: Эрозия...

en: Certainty map...
ru_RU: Карта достоверности...

en: One image location produced refinement | %d image locations produced refinement
ru_RU[0]: %d участок изображения был уточнён
ru_RU[1]: %d участка изображения было уточнено
ru_RU[2]: %d участков изображения было уточнено

en: Iterating estimate (iteration %d)...
ru_RU: Идёт циклическая оценка (цикл %d)...

en: Searching for local maxima...
ru_RU: Идёт поиск локальных максимумов...

en: Found one internal local maximum | Found %d internal local maxima
ru_RU[0]: Найден %d внутренний локальный максимум
ru_RU[1]: Найдено %d внутренних локальных максимума
ru_RU[2]: Найдено %d внутренних локальных максимумов

en: Resource directory cannot be created.
ru_RU: Каталог ресурсов не может быть создан.

en: Yes
ru_RU: Да

en: No
ru_RU: Нет

en: (fixed)
ru_RU: (фикс.)

en: deg
ru_RU: °

en: N.A.
ru_RU: Недоступно

en: Value at the origin
ru_RU: Значение в начале координат

en: Base plane x-coefficient
ru_RU: X-коэффициент базовой плоскости

en: Base plane y-coefficient
ru_RU: Y-коэффициент базовой плоскости

en: Angle from horizontal plane
ru_RU: Угол от горизонтальной плоскости

en: Orientation
ru_RU: Ориентация

en: Step height
ru_RU: Высота ступени

en: Slope width
ru_RU: Ширина уклона

en: Base plane value at the origin
ru_RU: Значение базовой плоскости в начале координат

en: Distance of step center from the origin
ru_RU: Расстояние от центра ступени до начала координат

en: Direction perpendicular to edges
ru_RU: Направление перпендикулярное кромкам

en: Width at half-height
ru_RU: Ширина на полувысоте

en: Spatial period (pitch)
ru_RU: Пространственный период (шаг)

en: Fill ratio at base
ru_RU: Коэффициент заполнения у основания

en: Offset from origin
ru_RU: Смещение от начала координат

en: Top edge sharpness
ru_RU: Острота верхнего угла

en: Bottom tier height
ru_RU: Высота нижнего ряда

en: Middle tier height
ru_RU: Высота среднего ряда

en: Top tier height
ru_RU: Высота верхнего ряда

en: Bottom tier tapering factor
ru_RU: Конусность нижнего ряда

en: Middle tier tapering factor
ru_RU: Конусность среднего ряда

en: Top tier tapering factor
ru_RU: Конусность верхнего ряда

en: Feature height
ru_RU: Высота особенности

en: Offset from origin in X
ru_RU: Смещение от начала координат по X

en: Offset from origin in Y
ru_RU: Смещение от начала координат по Y

en: Corner roundness
ru_RU: Округлость угла

en: Width at base
ru_RU: Ширина у основания

en: Width at the top
ru_RU: Ширина у вершины

en: Corner radius
ru_RU: Радиус угла

en: X-coordinate of the center
ru_RU: Координата X центра

en: Y-coordinate of the center
ru_RU: Координата Y центра

en: Radius
ru_RU: Радиус

en: Value at the apex
ru_RU: Значение верхней точки

en: Base plane longitudal coefficient
ru_RU: Продольный коэффициент базовой плоскости

en: Height of the feature
ru_RU: Высота фигуры

en: Mean standard deviation
ru_RU: Среднее стандартное отклонение

en: Elongation ratio
ru_RU: Коэффициент вытянутости

en: Direction of elongation (φ=0 means y-axis)
ru_RU: Направление вытянутости (φ=0 означает ось y)

en: Standard deviation 1
ru_RU: Стандартное отклонение 1

en: Standard deviation 2
ru_RU: Стандартное отклонение 2

en: Mean width
ru_RU: Средняя ширина

en: Width 1
ru_RU: Ширина 1

en: Width 2
ru_RU: Ширина 2

en: Side length of the base
ru_RU: Боковая длина основания

en: Base radius
ru_RU: Радиус основания

en: Radius at apex
ru_RU: Радиус острия

en: Mean curvature at apex
ru_RU: Средняя кривизна на острие

en: Radius 1
ru_RU: Радиус 1

en: Radius 2
ru_RU: Радиус 2

en: Mean circle radius
ru_RU: Средний радиус окружности

en: Outer radius
ru_RU: Внешний радиус

en: Distance between centers
ru_RU: Расстояние между центрами

en: Inner radius
ru_RU: Внутренний радиус

en: Plane
ru_RU: Плоскость

en: Step (one-sided)
ru_RU: Ступень (односторонняя)

en: Step (two-sided)
ru_RU: Ступень (двусторонняя)

en: Grating (simple)
ru_RU: Решетка (простая)

en: Grating (3-level)
ru_RU: Решетка (3х-уровневая)

en: Holes
ru_RU: Отверстия

en: Sphere
ru_RU: Сфера

en: Half-sphere
ru_RU: Полусфера

en: Cylinder (lying)
ru_RU: Цилиндр (лежащий)

en: Pyramid (rectangle)
ru_RU: Пирамида (прямоугольная)

en: Pyramid (diamond)
ru_RU: Пирамида (алмаз)

en: Pyramid (3-sided)
ru_RU: Пирамида (трёхгранная)

en: Parabolic bump
ru_RU: Параболический выступ

en: Cone
ru_RU: Конус

en: Smooth cone
ru_RU: Гладкий конус

en: Smooth pyramid
ru_RU: Гладкая пирамида

en: Smooth pyramid (3-sided)
ru_RU: Гладкая пирамида (трёхгранная)

en: Cylinder
ru_RU: Цилиндр

en: Ring
ru_RU: Кольцо

en: Lunette
ru_RU: Люнет

en: Starting partial estimation
ru_RU: Запускается частичная оценка

en: Starting full estimation...
ru_RU: Запускается полная оценка...

en: Pyramid
ru_RU: Пирамида

en: Pyramidal
ru_RU: Пирамидальный

en: Contact
ru_RU: Контактный

en: Delta function
ru_RU: Дельта-функция

en: Analytical
ru_RU: Аналитический

en: Parabola
ru_RU: Парабола

en: Symmetric
ru_RU: Симметричный

en: Elliptical parabola
ru_RU: Эллиптическая парабола

en: Asymmetric
ru_RU: Асимметричный

en: Ball on stick
ru_RU: Шар на стержне

en: Triangulating...
ru_RU: Производится триангуляция...

en: Data ended prematurely at line %d and column %d.
ru_RU: Данные закончились слишком рано в строке %d и столбце %d.

en: Malformed data encountered at line %d and column %d.
ru_RU: Искаженные данные встретились в строке %d и столбце %d.

en: Line %d has %d columns instead of expected %d.
ru_RU: Строка %d содержит %d столбцов вместо ожидаемых %d.

en: Empty data.
ru_RU: Пустые данные.

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Symbol
ru_RU: Символ

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Axis Properties
ru_RU: Свойства оси

en: Label Text
ru_RU: Текст надписи

en: Curve Properties
ru_RU: Свойства кривой

en: Pre_v
ru_RU: Пре_д.

en: _Next
ru_RU: С_лед.

en: Plot _style:
ru_RU: _Стиль графика:

en: Pl_ot color:
ru_RU: _Цвет графика:

en: Point _type:
ru_RU: _Тип точки:

en: _Point size:
ru_RU: Размер то_чки:

en: px
ru_RU: пикс.

en: _Line type:
ru_RU: Тип _линии:

en: Line t_hickness:
ru_RU: Тол_щина линии:

en: <b>Label Te_xt</b>
ru_RU: <b>Те_кст метки</b>

en: Set Curve Color
ru_RU: Установить цвет кривой

en: Description
ru_RU: Описание

en: Mode
ru_RU: Режим

en: Point Type
ru_RU: Тип точки

en: Line Style
ru_RU: Стиль линии

en: Label Properties
ru_RU: Свойства метки

en: _Frame thickness:
ru_RU: _Толщина рамки:

en: _Reversed layout
ru_RU: _Обратное расположение

en: Square
ru_RU: Квадрат

en: Diamond
ru_RU: Ромб

en: Cross
ru_RU: Крест

en: Diagonal cross
ru_RU: Диагональный крест

en: Asterisk
ru_RU: Шестилучевая звезда

en: Star
ru_RU: Восьмилучевая звезда

en: Triangle up
ru_RU: Треугольник вверх

en: Triangle down
ru_RU: Треугольник вниз

en: Triangle left
ru_RU: Треугольник налево

en: Triangle right
ru_RU: Треугольник направо

en: Full square
ru_RU: Заполненный квадрат

en: Disc
ru_RU: Диск

en: Full diamond
ru_RU: Заполненный ромб

en: Full triangle up
ru_RU: Заполненный треугольник вверх

en: Full triangle down
ru_RU: Заполненный треугольник вниз

en: Full triangle left
ru_RU: Заполненный треугольник влево

en: Full triangle right
ru_RU: Заполненный треугольник вправо

en: Graph
ru_RU: График

en: Data
ru_RU: Данные

en: Curves
ru_RU: Кривые

en: Measure distances in graph
ru_RU: Измерить расстояния на графике

en: Zoom in by mouse selection
ru_RU: Приблизить при выборе мышью

en: Zoom out to full curve
ru_RU: Увеличить до полной кривой

en: Toggle logarithmic x axis
ru_RU: Сделать ось x логарифмической

en: Toggle logarithmic y axis
ru_RU: Сделать ось y логарифмической

en: Angle
ru_RU: Угол

en: Intersections
ru_RU: Пересечения

en: Horizontal
ru_RU: Горизонтальное

en: Points anywhere
ru_RU: Точки в любом  месте

en: Measure Distances
ru_RU: Измерение расстояний

en: Method:
ru_RU: Способ:

en: Curve:
ru_RU: Кривая:

en: _Unset Color Gradient
ru_RU: С_бросить градиент псевдоцвета

note: TRANSLATORS: Countable (more false colour gradients).
en: _More...
ru_RU: _Больше...

en: Choose Color Gradient
ru_RU: Выбор градиента

en: Show full controls
ru_RU: Показать все элементы управления

en: Hide full controls
ru_RU: Скрыть все элементы управления

en: Light & Material
ru_RU: Свет и материал

en: Labels
ru_RU: Метки

en: Colorbar
ru_RU: Линейка псевдоцвета

en: Rotate view (R)
ru_RU: Повернуть вид (R)

en: Scale view as a whole (S)
ru_RU: Масштабировать вид как целое (S)

en: Scale value range (V)
ru_RU: Масштабировать диапазон значений (V)

en: Move light source (L)
ru_RU: Переместить источник света (L)

en: _Scale:
ru_RU: _Масштаб:

en: _Value scale:
ru_RU: Масштаб _значений:

en: Ph_ysical scale:
ru_RU: _Физический масштаб:

en: Line _width:
ru_RU: _Ширина линии:

en: Show _axes
ru_RU: Показывать _оси

en: Show _labels
ru_RU: Показывать м_етки

en: _Orthographic projection
ru_RU: _Ортографическая проекция

en: _Hide masked
ru_RU: Скр_ыть под маской

en: _Lighting
ru_RU: О_свещение

en: _Gradient
ru_RU: _Градиент

en: _Overlay
ru_RU: _Наложение

en: _Material:
ru_RU: _Материал:

en: _Light φ:
ru_RU: _Угол φ света:

en: L_ight θ:
ru_RU: Уг_ол θ света:

en: _Reset
ru_RU: _Сброс

en: X-axis
ru_RU: Ось X

en: Y-axis
ru_RU: Ось Y

en: Minimum z value
ru_RU: Минимальное значение z

en: Maximum z value
ru_RU: Максимальное значение z

en: _Label:
ru_RU: _Метка:

en: _Text:
ru_RU: _Текст:

en: Move label
ru_RU: Переместить метку

en: _Horizontally:
ru_RU: _Горизонтально:

en: _Vertically:
ru_RU: _Вертикально:

en: A_ll labels have the same size
ru_RU: Вс_е метки одного размера

en: Scale size _automatically
ru_RU: Масштабировать размер _автоматически

en: Si_ze:
ru_RU: _Размер:

en: Show false _colorbar
ru_RU: Показывать линейку псевдо_цвета

en: Reserve space for _colorbar
ru_RU: Резервировать место для _шкалы псевдоцвета

en: _Size:
ru_RU: Р_азмер:

en: _Vertical alignment:
ru_RU: _Вертикальное выравнивание:

en: S_witch to Lighting Mode
ru_RU: _Переключиться на режим освещения

en: S_witch to Overlay Mode
ru_RU: П_ереключиться на режим наложенного изображения

en: S_witch to Color Gradient Mode
ru_RU: Пе_реключиться на режим цветового градиента

en: T_oggle light
ru_RU: Включить _освещение

en: Hidden
ru_RU: Скрытый

en: Points
ru_RU: Точки

en: Line + points
ru_RU: Линия + точки

en: Abscissa
ru_RU: Абсцисса

note: TRANSLATORS: Preferred resource.
en: Preferred
ru_RU: Предпочтительное

en: Name
ru_RU: Имя

en: Color Gradient
ru_RU: Цветовой градиент

en: GL Material
ru_RU: Материал GL

en: Choose GL Material
ru_RU: Выбрать материал GL

en: _Bold
ru_RU: _Жирный

en: _Italic
ru_RU: _Курсив

en: _Subscript
ru_RU: _Нижний индекс

en: Su_perscript
ru_RU: _Верхний индекс

en: Preview
ru_RU: Предпросмотр

en: A_dd symbol
ru_RU: _Добавить символ

en: Change Mask Color
ru_RU: Изменить цвет маски

en: _Graph
ru_RU: _График

en: _Change Preview
ru_RU: _Изменить изображение предпросмотра

en: _Update Preview
ru_RU: Обновить _предпросмотр

en: _Density Map
ru_RU: _Карта плотности

en: Z levels: %d, Z unit: %s
ru_RU: Уровней Z: %d, единицы измерения Z: %s

en: Points: %d
ru_RU: Точек: %d

en: Curves:
ru_RU: Кривые:

en: Segments:
ru_RU: Сегменты:

en: Some data are unsaved:
    %s
    Really quit?
ru_RU: Некоторые данные не сохранены:
    %s
    Действительно выйти?

en: Mask _Color...
ru_RU: _Цвет маски...

en: Zoom _1:1
ru_RU: Масштаб _1:1

en: Metadata _Browser...
ru_RU: Просмотр _метаданных...

en: View _Log...
ru_RU: Просмотр _журнала...

en: Pi_xelwise Square
ru_RU: Квадратные _пиксели

en: _Physically Square
ru_RU: Равные _масштабы осей

en: Set as Default
ru_RU: Использовать по умолчанию

en: Set the current view setup as the default
ru_RU: Установить текущие настройки вида как настройки по умолчанию

en: Save 3D view to an image
ru_RU: Сохранить трёхмерный вид в изображение

en: _Autocrop
ru_RU: Обрезать _автоматически

en: Remove white borders from exported image
ru_RU: Удалить белые границы с экспортируемого изображения

en: _Transparent
ru_RU: _Прозрачный фон

en: Export PNG images with transparent background
ru_RU: Экспортировать изображения PNG с прозрачным фоном

en: _Show mask
ru_RU: Показывать _маску

en: Saving of 3D view to `%s' failed
ru_RU: Не удалось сохранить трёхмерный вид в `%s'

en: Export 3D View
ru_RU: Экспортировать трёхмерный вид

en: Mean
ru_RU: Среднее

en: Minimum
ru_RU: Минимум

en: Maximum
ru_RU: Максимум

en: Min. position
ru_RU: Положение минимума

en: Max. position
ru_RU: Положение максимума

en: RMS
ru_RU: Ср. квадр.

en: Image:
ru_RU: Изображение:

en: Section:
ru_RU: Сечение:

en: Preview quantity
ru_RU: Величина для предпросмотра

en: Change Volume Data Preview
ru_RU: Изменить изображение предпросмотра для объёмных данных

en: Change Curve Map Preview
ru_RU: Изменить изображение предпросмотра карты кривых

en: Preview quantity:
ru_RU: Величина для предпросмотра:

note: TRANSLATORS: %{n}i and %{total}i are ids, do NOT translate them.
en: Number of points
ru_RU: Число точек

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Unknown channel %d
ru_RU: Неизвестный канал %d

en: Spectra
ru_RU: Спектры

en: Extract to a new file
ru_RU: Извлечь в новый файл

en: Duplicate
ru_RU: Сделать копию

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Show file messages
ru_RU: Показать сообщения программы

en: Close file
ru_RU: Закрыть файл

en: Messages for %s
ru_RU: Сообщения для %s

en: Messages for Untitled
ru_RU: Сообщения для безымянного

en: Data Browser
ru_RU: Браузер данных

en: Images
ru_RU: Изображения

en: Graphs
ru_RU: Графики

en: Curve Maps
ru_RU: Карты кривых

en: Document History
ru_RU: Предыдущие документы

en: Clean U_p
ru_RU: О_чистить

en: Remove entries of files that no longer exist
ru_RU: Убрать вхождения файлов, которые больше не существуют

en: Close file list
ru_RU: Закрыть список файлов

en: Open selected file
ru_RU: Открыть выбранный файл

en: _Filter:
ru_RU: _Фильтр:

en: Case _sensitive
ru_RU: С учётом _регистра

en: Imported data are likely incorrect.
ru_RU: Импортированные данные скорее всего неверны.

en: Import support for files of type
    
    %s
    
    is incomplete due to the lack of documentation, testing files and/or people willing to help with the testing.
    
    If you can help to improve the import please contact the author of module %s-%s:
    
    %s
ru_RU: Поддержка импорта файлов типа
    
    %s
    
    неполна в силу отсутствия документации, тестовых файлов и/или людей, готовых помочь с тестированием.
    
    Если вы хотите помочь улучшить импорт, пожалуйста свяжитесь с автором модуля %s-%s:
    
    %s

en: Opening of `%s' failed
ru_RU: Не удалось открыть '%s'

en: Full file path: %s.
ru_RU: Полный путь к файлу: %s.

en: Loaded using: %s.
ru_RU: Загружено используя: %s.

en: Merge File
ru_RU: Объединить файлы

en: Open File
ru_RU: Открыть файл

en: Saving of `%s' failed
ru_RU: Сохранение `%s' не выполнено

en: Saved using: %s.
ru_RU: Сохранено используя: %s.

en: File `%s' already exists.  Replace?
ru_RU: Файл `%s' уже существует. Заменить?

en: The file already exists in `%s'.  Replacing it will overwrite its contents.
ru_RU: Файл уже существует в `%s'. Если его заменить, то его содержимое будет перезаписано.

en: Replace File?
ru_RU: Заменить существующий файл?

en: GL Material Editor
ru_RU: Редактор материала OpenGL

en: GL Material  `%s'
ru_RU: Материал OpenGL `%s'

en: _Ambient
ru_RU: _Окружающий

en: _Diffuse
ru_RU: _Рассеянный

en: Spe_cular
ru_RU: О_траженный

en: Sh_ininess:
ru_RU: _Блеск:

en: Color Gradient Editor
ru_RU: Редактор цветовых градиентов

en: Red
ru_RU: Красный

en: Green
ru_RU: Зеленый

en: Blue
ru_RU: Синий

en: Save File
ru_RU: Сохранить файл

en: File _type: %s
ru_RU: _Тип файла: %s

en: Only loadable shown
ru_RU: Показаны только загружаемые

en: Filter: %s
ru_RU: Фильтр: %s

en: Automatic by extension
ru_RU: Определять по расширению

en: Automatically detected
ru_RU: Автоматически определённый

en: Show only loadable files
ru_RU: Показать только загружаемые файлы

en: Plane-level previewed data
ru_RU: Выровнять плоскость у данных предпросмотра

en: Row-level previewed data
ru_RU: Выровнять строки у данных предпросмотра

en: File too large for preview
ru_RU: Файл слишком большой для предпросмотра

en: Cannot preview
ru_RU: Нельзя просмотреть

en: <big><b>Missing layer module.</b></big>
ru_RU: <big><b>Отсутствует модуль слоёв.</b></big>

en: This tool requires layer of type %s to work, which does not seem to be installed.  Please check your installation.
ru_RU: Этот инструмент требует для работы слой типа %s, который вероятно не установлен. Проверьте целостность установки.

en: Clear selected objects
ru_RU: Очистить выбранные объекты

note: TRANSLATORS: Origin of the selected rectangle.
en: Origin
ru_RU: Начальная точка

en: Size
ru_RU: Размер

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Height
ru_RU: Высота

en: Hide tool dialog (Esc)
ru_RU: Убрать диалог инструментов (Esc)

en: Cannot display the help.
ru_RU: Не удаётся показать справку.

note: TRANSLATORS: %s will be replaced with an URL.
en: No working method to show
    %s
    in a web browser was found. Details about the attempts can be found in the console or gwyddion.log.
ru_RU: Не найден рабочий метод чтобы показать
    %s
    в веб-браузере. Информацию о неудачных попытках можно прочитать в консоли или в файле gwyddion.log.

en: Type
ru_RU: Тип

en: Function
ru_RU: Функция

en: Parameters
ru_RU: Параметры

en: Time
ru_RU: Время

en: Export Log
ru_RU: Экспортировать журнал

en: Log of %s (%s)
ru_RU: Журнал для %s (%s)

en: _XYZ Data
ru_RU: _Данные XYZ

en: _Curve Maps
ru_RU: _Карты кривых

en: Repeat Last
ru_RU: Повторить последний

en: Re-show Last
ru_RU: Повторить с настройкой последний

en: Repeat
ru_RU: Повторить

en: Re-show
ru_RU: Перепоказать

en: _Document History...
ru_RU: _Предыдущие документы...

en: Metadata of %s (%s)
ru_RU: Метаданные %s (%s)

en: New item
ru_RU: Новый элемент

en: Save Metadata
ru_RU: Сохранить метаданные

en: Module Browser
ru_RU: Просмотр модулей

en: Module
ru_RU: Модуль

en: Version
ru_RU: Версия

en: Author
ru_RU: Автор

en: Name-Version:
ru_RU: Название и версия:

en: File:
ru_RU: Файл:

en: Registered functions:
ru_RU: Зарегистрированные функции:

en: Authors:
ru_RU: Авторы:

en: Copyright:
ru_RU: Авторские права:

en: Date:
ru_RU: Дата:

en: Description:
ru_RU: Описание:

en: Name:
ru_RU: Имя:

en: Failure:
ru_RU: Ошибка:

en: Cannot open file for reading: %s.
ru_RU: Невозможно открыть файл для чтения: %s.

en: No module can load this file type.
ru_RU: Ни один из модулей не может открыть этот тип файла.

en: No module can save to this file type.
ru_RU: Ни один из модулей не может сохранить этот тип файла.

en: Cannot write to file: %s.
ru_RU: Невозможно записать в файл: %s.

en: %s: Lateral dimensions and value must be the same physical quantity.
ru_RU: %s: горизонтальные размеры и значения данных должны быть одной физической величиной.

en: %s: Data must be square.
ru_RU: %s: Данные должны быть квадратом.

en: Section %s ended at line %u but it has never started.
ru_RU: Секция %s закончилась в строке %u, но никогда не начиналась.

en: Section %s ended at line %u instead of %s.
ru_RU: Секция %s закончилась в строке %u вместо %s.

en: Section %s started at line %u before %s ended.
ru_RU: Секция %s закончилась в строке %u до того, как %s закончилась.

en: Empty section name at header line %u.
ru_RU: Пустое название секции в строке заголовка %u.

en: Header line %u lacks prefix %s.
ru_RU: В строке заголовка %u отсутствует префикс %s.

en: Header line %u lacks key-value separator.
ru_RU: В строке заголовка %u отсутствует разделитель ключ-значение.

en: Key at header line %u is empty.
ru_RU: Ключ в строке заголовка %u пустой.

en: Header suddenly ended at line %u; end of header marker is missing
ru_RU: Заголовок внезапно закончился на строке %u; отсутствует маркер конца заголовка

en: Horizontal size
ru_RU: Горизонтальный размер

en: Vertical size
ru_RU: Вертикальный размер

en: S_quare image
ru_RU: _Квадратное изображение

en: _Width
ru_RU: _Ширина

en: _Height
ru_RU: _Высота

en: _Square pixels
ru_RU: _Квадратные пиксели

en: _Dimensions unit
ru_RU: _Единица измерения горизонтальных размеров

en: _Value unit
ru_RU: _Единица измерения значений

en: _Replace the current image
ru_RU: За_менить текущее изображение

en: _Start from the current image
ru_RU: Н_ачать с текущего изображения

en: Resolution
ru_RU: Разрешение

en: Physical Dimensions
ru_RU: Физические размеры

en: Units
ru_RU: Единицы измерения

en: Current Image
ru_RU: Текущее изображение

en: _Take Dimensions from Current Image
ru_RU: Взять _размеры текущего изображения

en: Generated
ru_RU: Сгенерированное

en: _Masking
ru_RU: Выделение _маской

en: _Interpolation type
ru_RU: Тип _интерполяции

en: _Direction
ru_RU: Направление

en: Combine with existing mask
ru_RU: Объединить с имеющейся маской

en: _Windowing type
ru_RU: Тип о_кна

en: _Distance type
ru_RU: Тип _расстояния

en: Plot _style
ru_RU: _Стиль графика

en: I_nstant updates
ru_RU: Мгновенное об_новление

en: _Mask color
ru_RU: _Цвет маски

en: Colo_r
ru_RU: Цве_т

en: Target _graph
ru_RU: Добавить к _графику

en: C_urve
ru_RU: К_ривая

en: _Segment
ru_RU: _Сегмент

en: Hold selection
ru_RU: Оставить выбранное

en: Replace existing selection
ru_RU: Заменить существующее выбранное

en: Replace even with empty (clear selection)
ru_RU: Заменить даже пустым (чистым выбранным)

en: _Hold selection
ru_RU: _Оставить выбранное

en: R_andom seed
ru_RU: На_чальное число

en: Expanded groups
ru_RU: Расширенные группы

en: New graph
ru_RU: Новый график

en: Change Units
ru_RU: Изменить единицы измерения

en: New _units:
ru_RU: Новые _единицы:

en: Save Results to File
ru_RU: Сохранить результаты в файл

en: Edit selected item
ru_RU: Редактировать выбранный элемент

en: Create a new item
ru_RU: Создать новый элемент

en: Create a new item based on selected one
ru_RU: Создать новый элемент на основе выбранного

en: Delete selected item
ru_RU: Удалить выделенный элемент

en: Set selected item as default
ru_RU: Установить выбранный элемент по умолчанию

en: Save results to a file
ru_RU: Сохранить результаты в файл

en: Copy results to clipboard
ru_RU: Скопировать результаты в буфер обмена

en: Colon:
ru_RU: Двоеточие:

en: Result formatting
ru_RU: Форматирование результата

en: Machine-readable format
ru_RU: Машиночитаемый формат

en: Clea_r
ru_RU: О_чистить

en: _Close
ru_RU: _Закрыть

en: _Copy
ru_RU: _Копировать

en: _Delete
ru_RU: _Удалить

en: _Export
ru_RU: _Экспорт

en: _New
ru_RU: Новый _элемент

en: _Update
ru_RU: О_бновить

en: Cannot open file for writing: %s.
ru_RU: Не удаётся открыть файл для записи: %s.

en: Cannot read file contents: %s
ru_RU: Невозможно прочесть содержимое файла: %s

en: File is empty.
ru_RU: Файл пуст.

en: File is corrupted, magic header does not match.
ru_RU: Файл повреждён, ключевые значения заголовка не соответствуют друг другу.

en: File is corrupted, deserialization failed.
ru_RU: Файл повреждён, разбор завершился неудачно.

en: Cannot create user config directory %s: %s
ru_RU: Не удаётся создать каталог настроек пользователя %s: %s

en: Cannot create user ui directory %s: %s
ru_RU: Не удаётся создать каталог интерфейса пользователя %s: %s

en: Cannot create user module directory %s: %s
ru_RU: Не удаётся создать каталог модулей пользователя %s: %s

en: byte at position %d
ru_RU: байт в позиции %d

en: %s instead of %s
ru_RU: %s вместо %s

en: no channel %d exists for %s
ru_RU: отсутствует канал %d для %s

en: no graph %d exists for %s
ru_RU: отсутствует график %d для %s

en: no spectra %d exists for %s
ru_RU: отсутствует спектр %d для %s

en: no brick %d exists for %s
ru_RU: отсутствует блок %d для %s

en: no surface %d exists for %s
ru_RU: отсутствует поверхность %d для %s

en: no lawn %d exists for %s
ru_RU: отсутствует поле %d для %s

en: ref_count is %d for %s
ru_RU: ref_count равен %d для %s

en: Invalid item key format
ru_RU: Неверный формат кода позиции

en: Item key contains invalid characters
ru_RU: Код позиции содержит неверные символы

en: Item key does not belong to any known data
ru_RU: Код позиции не принадлежит ни одному виду известных данных

en: Wrong data item id
ru_RU: Неверный идентификатор элемента данных

en: Unexpected data item type
ru_RU: Неожиданный тип элемента данных

en: String value is not valid UTF-8
ru_RU: Строчное значение не является правильным UTF-8

en: Object has several references
ru_RU: Несколько ссылок на объект

en: Secondary data item has no primary data
ru_RU: Вторичный элемент данных не имеет первичных данных

en: Please wait
ru_RU: Подождите, пожалуйста

en: not available
ru_RU: недоступен

en: About %s
ru_RU: О программе %s

en: An SPM data visualization and analysis tool.
ru_RU: Инструмент визуализации и анализа данных СЗМ.

en: Report bugs to:
ru_RU: Отчёты об ошибках направлять:

en: Credits
ru_RU: Благодарности

en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version. For full license text see file COPYING included in the source tarball.
ru_RU: %s является свободным программным обеспечением; вы можете распространять и/или изменять его согласно условиям Стандартной Общественной Лицензии GNU (GNU GPL), опубликованной Фондом свободного программного обеспечения (FSF); либо Лицензии версии 2, либо (на ваше усмотрение) любой более поздней версии. Полный текст лицензии доступен в файле COPYING в архиве исходного кода программы.

en: Or read the license at
ru_RU: Или прочтите лицензию

en: License
ru_RU: Лицензия

en: Features
ru_RU: Возможности

en: Developers
ru_RU: Разработчики

en: Translators
ru_RU: Переводчики

en: Development is supported by the Czech Metrology Institute:
ru_RU: Разработка поддерживается Чешским институтом метрологии:

en: OpenMP parallelization
ru_RU: Параллельное выполнение с OpenMP

en: Python Scripting Interface
ru_RU: Скриптовый интерфейс Python

note: TRANSLATORS: %s is replaced with date in ISO format YYYY-MM-DD.
en: Released %s
ru_RU: Дата выхода %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with date in ISO format YYYY-MM-DD.
en: Development version, built %s
ru_RU: Версия в разработке, собрана %s

en: Loading document history
ru_RU: Загружается список предыдущих документов

en: Loading settings
ru_RU: Загрузка настроек

en: Registering modules
ru_RU: Регистрация модулей

en: Could not read settings.
ru_RU: Не удается считать настройки.

en: Settings file `%s' cannot be read: %s
    
    To prevent loss of saved settings no attempt to update it will be made until it is repaired or removed.
ru_RU: Файл настроек `%s' не может быть прочитан: %s
    
    Чтобы избежать потери сохранённых настроек попыток обновить его не будет до тех пор, пока он не будет исправлен или удалён.

en: Many modules (%u) failed to register.
ru_RU: Большое количество модулей (%u) не смогло зарегистрироваться.

en: Most likely Gwyddion was not upgraded correctly.  Instead, one installation was just overwritten with another, and now it is a mess.
    
    Please remove completely the module directory
    
    %s
    
    and reinstall Gwyddion.
    
    See Info → Module Browser for specific errors.
ru_RU: Наиболее вероятно Gwyddion не был правильно обновлён. Вместо этого одна установка была просто переписана поверх другой и теперь там каша.
    
    Необходимо полностью удалить каталог с модулями
    
    %s
    
    и переустановить Gwyddion.
    
    Больше информации об ошибках доступно в меню Информация → Браузер модулей.

en: Starting
ru_RU: Запускается

en:  is free software released under GNU GPL.
ru_RU:  – свободное ПО под лицензией GNU GPL.

en: View
ru_RU: Вид

en: Data Process
ru_RU: Обработка данных

en: Tools
ru_RU: Инструменты

en: _File
ru_RU: _Файл

en: _Edit
ru_RU: _Правка

en: _Info
ru_RU: _Информация

en: Display a 3D view of data
ru_RU: Показать трехмерный вид данных

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Undo last action
ru_RU: Отменить последнее действие

en: Redo
ru_RU: Повторить

en: Redo again last undone action
ru_RU: Повторить снова последнее незаконченное действие

en: _Undo
ru_RU: _Отменить

en: Program Messages
ru_RU: Сообщения программы

en: Change Default Mask Color
ru_RU: Изменить цвет маски по умолчанию

en: Toolbox Editor
ru_RU: Редактор панели инструментов

en: _New Item
ru_RU: _Новый элемент

en: _New Group
ru_RU: Новая _группа

en: _Remove
ru_RU: _Удалить

en: Move _Up
ru_RU: Переместить _вверх

en: Move _Down
ru_RU: Переместить в_низ

en: _Width:
ru_RU: _Ширина:

en: Toolbox Group
ru_RU: Группа инструментов

en: _Title:
ru_RU: _Заголовок:

en: _Id:
ru_RU: _Индентификатор:

en: _Suggest
ru_RU: _Предложить

en: Trans_latable title
ru_RU: П_ереводимое название

en: Group id is not a valid identifier
ru_RU: Идентификатор группы не является правильным идентификатором

en: Group id is not unique
ru_RU: Идентификатор группы не уникален

en: Toolbox Item
ru_RU: Элемент панели инструментов

en: _Type:
ru_RU: _Тип:

en: Placeholder
ru_RU: Заполнитель

en: Builtin
ru_RU: Встроенные

en: Volume Data
ru_RU: Объёмные данные

en: XYZ Data
ru_RU: Данные XYZ

en: Tool
ru_RU: Инструмент

en: _Mode:
ru_RU: _Режим:

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Interactive
ru_RU: Интерактивно

en: Non-interactive
ru_RU: Неинтерактивно

en: Use _icon from:
ru_RU: Использовать _иконку из:

en: Functions
ru_RU: Функции

en: placeholder
ru_RU: заполнитель

en: remaining tools
ru_RU: остальные инструменты

en: Aligns curves in a curve map by shifting the values.
ru_RU: Выравнивает кривые на карте кривых сдвигая их значения.

en: /_Align...
ru_RU: /В_ыровнять...

en: Align curves and extract topography
ru_RU: Выровнять кривые и извлечь топографию

en: First zero
ru_RU: Первый нуль

en: Last zero
ru_RU: Последний нуль

en: Align curves
ru_RU: Выровнять кривые

en: Extract topography
ru_RU: Извлечь топографию

en: Set preview
ru_RU: Установить изображение предпросмотра

en: Method
ru_RU: Метод

en: Ordinate
ru_RU: Ордината

en: Output _type
ru_RU: Тип в_ывода

en: Topography
ru_RU: Топография

en: Align Map Curves
ru_RU: Выровнять кривые на карте

en: /Export _Text...
ru_RU: /Экспортировать _текст...

en: _All curves
ru_RU: _Все кивые

en: Keep comment in English
ru_RU: Сохранять комментарии на английском

en: Use _dot as decimal separator
ru_RU: Использовать точку как _десятичный разделитель

en: _Precision
ru_RU: _Точность

en: Export to Text File
ru_RU: Экспортировать в текстовый файл

en: Export Text
ru_RU: Экспортировать текст

en: Channel:
ru_RU: Канал:

en: Width:
ru_RU: Ширина:

en: Height:
ru_RU: Высота:

en: Basic operations like flipping and rotation by multiples of 90 degrees.
ru_RU: Базовые действия, такие, как отражение и поворот на угол, кратный прямому.

en: /_Basic Operations/Flip _Horizontally
ru_RU: /_Базовые действия/Отразить _горизонтально

en: Flip data horizontally
ru_RU: Отразить изображение по горизонтали

en: /_Basic Operations/Flip _Vertically
ru_RU: /_Базовые действия/Отразить _вертикально

en: Flip data vertically
ru_RU: Отразить изображение по вертикали

en: /_Basic Operations/Flip _Both
ru_RU: /_Базовые действия/Перевернуть _обе оси

en: Flip data both horizontally and vertically
ru_RU: Переворачивает данные и по горизонтали, и по вертикали

en: /_Basic Operations/Flip Dia_gonally
ru_RU: /_Базовые действия/П_еревернуть диагонально

en: Flip data diagonally
ru_RU: Перевернуть изображение по диагонали

en: /_Basic Operations/Rotate C_lockwise
ru_RU: /_Базовые действия/Повернуть по _часовой

en: Rotate data 90 degrees clockwise
ru_RU: Повернуть на 90 градусов по часовой стрелке

en: /_Basic Operations/Rotate _Counterclockwise
ru_RU: /_Базовые действия/Повернуть п_ротив часовой

en: Rotate data 90 degrees counterclockwise
ru_RU: Повернуть на 90 градусов против часовой стрелки

en: /_Basic Operations/_Null Offsets
ru_RU: /_Базовые действия/Обнулить _смещения

en: Null horizontal offsets, moving the origin to the upper left corner
ru_RU: Обнуляет горизонтальные смещения, перемещая начало координат в верхний левый угол

en: /_Basic Operations/Remove _Segments
ru_RU: /_Базовые действия/_Удалить сегменты

en: Remove curve segmentation
ru_RU: Удалить сегментацию кривой

en: Crop curve map data.
ru_RU: Кадрировать данные карты кривых.

en: /_Basic Operations/_Crop
ru_RU: /_Базовые действия/Об_резать

en: Crop data
ru_RU: Кадрировать данные

en: Keep lateral offsets
ru_RU: Сохранять пространственные смещения

en: Detail
ru_RU: Часть

en: Crop
ru_RU: Кадрировать

en: New Dimensions
ru_RU: Новые горизонтальные размеры

en: Options
ru_RU: Параметры

en: Approach
ru_RU: Подвод

en: Retract
ru_RU: Отвод

en: Cuts a curve map to segments.
ru_RU: Разделяет карту кривых на сегменты.

en: /_Cut to Segments...
ru_RU: /_Разделить на сегменты...

en: Cut curves to segments
ru_RU: Разделить кривые на сегменты

en: Mark
ru_RU: Пометить

en: Extract
ru_RU: Извлечь

en: Approach/Retract
ru_RU: Подвод/Отвод

en: Approach/Hold/Retract
ru_RU: Подвод/Удержание/Отвод

en: Keep curves
ru_RU: Сохранить кривые

en: Extract segments
ru_RU: Извлечь сегменты

en: Cut to Segments
ru_RU: Разделить на сегменты

en: Keep curves:
ru_RU: Сохранить кривые:

en: Z curve
ru_RU: Кривая Z

en: Fitting in progress...
ru_RU: Идёт аппроксимация...

en: sample
ru_RU: образец

en: Extracts individual curves from a curve map.
ru_RU: Извлекает отдельные кривые из карты кривых.

en: /_Extract Curves...
ru_RU: /_Извлечь кривые...

en: Extract curves
ru_RU: Извлечь кривые

en: Reorder by abscissa
ru_RU: Переупорядочить по абсциссе

en: Extract _multiple
ru_RU: Извлечь _несколько

en: Extract Map Curves
ru_RU: Извлечь кривые из карты

en: Fit FD curves.
ru_RU: Аппроксимировать кривые сила-расстояние.

en: /Fit _FD Curves...
ru_RU: /Аппрокси_мировать кривые сила-расстояние...

en: Fit FD curves by a function
ru_RU: Аппроксимировать кривые сила-расстояние функцией

en: _Function
ru_RU: _Функция

en: _From
ru_RU: _От

en: _To
ru_RU: _До

en: Run _estimate at each point
ru_RU: Запустить о_ценку в каждой точке

en: Get adhesion directly
ru_RU: Получить адгезию напрямую

en: Adhesion data
ru_RU: Данные адгезии

en: Baseline data
ru_RU: Данные базовой линии

en: Baseline _range
ru_RU: Диапазон базовой линии

en: Fit FD Curves
ru_RU: Аппроксимировать кривые сила-расстояние

en: data
ru_RU: данные

en: fit
ru_RU: апроксимация

note: TRANSLATORS: This is really outcome, like OK/failed, not the actual results.
en: Fitting result
ru_RU: Результат аппроксимации

en: failed
ru_RU: ошибка

en: Fix
ru_RU: Фиксировать

en: Parameter
ru_RU: Параметр

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Converts FZ to FD curve map.
ru_RU: Конвертирует карту кривых из FZ в FD.

en: /_FZ Curves to FD...
ru_RU: /Крив_ые FZ в FD...

en: Convert Force-Z Piezo to Force-Distance
ru_RU: Конвертировать силу-Z пьезо в силу-расстояние

en: Piezo extension
ru_RU: Удлинение пьезосканера

en: _Z input
ru_RU: _Входная Z

en: Cantilever _stiffness
ru_RU: _Жесткость кантелевера

en: Cantilever _tilt
ru_RU: _Наклон кантелевера

en: _Deflection sensitivity
ru_RU: Чувствительность _отклонения

en: Convert FZ to FD Curve
ru_RU: Конвертировать кривую FZ в FD

en: Median
ru_RU: Срединное

en: Range
ru_RU: Диапазон

en: Rq (RMS)
ru_RU: Rq (Ср. квадр.)

en: Skew
ru_RU: Асимметрия

en: Excess kurtosis
ru_RU: Избыточный эксцесс

en: Summarizes curves in curve map data to an image.
ru_RU: Характеризует кривые в данных карты кривых получая изображение.

en: /_Summarize Curves...
ru_RU: /_Характеризовать кривые...

en: Summarize curves
ru_RU: Характеризовать кривые

en: _Extract image
ru_RU: _Извлечь изображение

en: Set _preview
ru_RU: Установить изображение _предпросмотра

en: _Quantity
ru_RU: _Величина

en: Output type
ru_RU: Тип вывода

en: Summarize Map Curves
ru_RU: Характеризовать кривые карты

en: (interpolated)
ru_RU: (интерполировано)

en: Detect oscillations in a curve.
ru_RU: Обнаружить колебания на кривой.

en: /_Demodulation...
ru_RU: /_Демодуляция...

en: Detect oscillations in a curve
ru_RU: Найти колебания на кривой

en: Extract amplitude/phase
ru_RU: Извлечь амплитуду/фазу

en: Reference
ru_RU: Эталон

en: _Degree
ru_RU: _Степень

en: Show
ru_RU: Показать

en: Amplitude
ru_RU: Амплитуда

en: Phase
ru_RU: Фаза

en: Demodulation
ru_RU: Демодуляция

en: Removes polynomial background from curves.
ru_RU: Удаляет с кривых полиномиальный фон.

en: /Remove _Polynomial Background...
ru_RU: /Убрать _полиномиальный фон...

en: Remove polynomial background from all curves
ru_RU: Удалить полиномиальный фон со всех кривых

en: Remove Polynomial Background
ru_RU: Убрать полиномиальный фон

en: Picks a quantity at some threshold position.
ru_RU: Выбирает значение на некотором положении порога.

en: /_Position Search...
ru_RU: /_Поиск положения...

en: Search for a threshold
ru_RU: Поиск порога

en: Below threshold
ru_RU: Ниже порога

en: Above threshold
ru_RU: Выше порога

en: Left to right
ru_RU: Слева направо

en: Right to left
ru_RU: Справа налево

en: Extract quantity
ru_RU: Извлечь значение

en: Direction
ru_RU: Направление

en: Pick value curve
ru_RU: Выбрать кривую значений

en: Search curve
ru_RU: Поиск кривой

en: Threshold
ru_RU: Порог

en: Search for threshold
ru_RU: Поиск порога

en: DMT modulus
ru_RU: Абсолютная величина DMT

en: Adhesion
ru_RU: Адгезия

en: Deformation
ru_RU: Деформация

en: Dissipated work
ru_RU: Работа сил рассеяния

en: Baseline force
ru_RU: Базовая линия силы

en: Maximum force
ru_RU: Максимальная сила

en: Get simple mechanical quantities
ru_RU: Получить простые механические величины

en: /_Nanomechanical Fit...
ru_RU: /_Наномеханическая аппроксимация...

en: Evaluate DMT modulus, adhesion, deformation and dissipation
ru_RU: Оценка DMT модуля, адгезии, деформации и диссипации

en: Force curve
ru_RU: Силовая кривая

en: Fit _upper limit
ru_RU: Аппроксимировать _верхний предел

en: Fit _lower limit
ru_RU: Аппроксимировать _нижний предел

en: _Tip radius
ru_RU: Радиус _зонда

en: _Poisson's ratio
ru_RU: Соотношение _Пуассона

en: Output images
ru_RU: Вывод изображений

en: %s: Curves have to be segmented.
ru_RU: %s: Кривые должны быть сегментированы.

en: Nanomechanical Fit
ru_RU: Наномеханическая аппроксимация

en: Control points
ru_RU: Контрольные точки

en: Baseline fit
ru_RU: Аппроксимация базовой линии

en: DMT fit
ru_RU: Аппроксимация DMT

en: Fit Results
ru_RU: Результаты аппроксимации

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Remove sine background from curves.
ru_RU: Удалить синусоидальный фон с кривых.

en: /Remove _Sine Background...
ru_RU: /Удалить _синусоидальный фон...

en: Remove sine background from all curves
ru_RU: Удалить синусоидальный фон со всех кривых

en: Remove Sine Background
ru_RU: Удалить синусоидальный фон

en: Imports Accurex II text files.
ru_RU: Импортирует текстовые файлы Accurex II.

en: Accurex II text files (.txt)
ru_RU: Текстовые файлы Accurex II (.txt)

en: File header cannot be converted from ISO-8859-1 character set.
ru_RU: Заголовок файла не может быть сконвертирован из набора символов ISO-8859-1.

en: Imports AFM Workshop spectrum files.
ru_RU: Импортирует спектральные файлы AFM Workshop.

en: AFM Workshop spectrum files (.csv)
ru_RU: Спектральные файлы AFM Workshop (.csv)

en: Imports AIST-NT data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных AIST-NT.

en: AIST-NT files (.aist)
ru_RU: Файлы AIST-NT (.aist)

en: Imports Alicona Imaging AL3D files.
ru_RU: Импортирует файлы Alicona Imaging AL3D.

en: Alicona Imaging AL3D files (.al3d)
ru_RU: Файлы Alicona Imaging AL3D (.al3d)

en: Invalid plane number %u in tag ‘%s’.
ru_RU: Неправильный номер плоскости %u в теге ‘%s’.

en: Header tag key is not nul-terminated.
ru_RU: Ключ тега заголовка не заканчивается нулём.

en: Header tag key is empty.
ru_RU: Ключ тега заголовка пуст.

en: Header tag ‘%s’ key is not nul-padded.
ru_RU: Ключ тега заголовка ‘%s’ не выровнен нулями.

en: Header tag ‘%s’ lacks CRLF terminator.
ru_RU: В теге заголовка ‘%s’ не завершающих CRLF.

en: Header tag ‘%s’ value is not nul-terminated.
ru_RU: Значение тега заголовка ‘%s’ не заканчивается нулём.

en: Header tag ‘%s’ value is not nul-padded.
ru_RU: Значение тега заголовка ‘%s’ не выровнено нулями.

en: Comment lacks CRLF termination.
ru_RU: В комментарии отсутствуют завершающие строки CRLF.

en: Comment is not nul-terminated.
ru_RU: Комментарий не завершается нулём.

en: Imports Ambios AMB data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Ambios AMB.

en: Ambios amb files (.amb)
ru_RU: Файлы Ambios amb (.amb)

en: Imports Ambios 1D profilometry data files.
ru_RU: Импортирует файлы одномерной профилометрии Ambios.

en: Ambios 1D profilometry data files (.xml)
ru_RU: Файлы одномерной профилометрии Ambios (.xml)

en: Ambios 1D profilometry data files (.dat)
ru_RU: Файлы одномерной профилометрии Ambios (.dat)

en: Different number of X and Z values
ru_RU: Различное число значений по X и Z

en: Top-level element is not ‘%s’.
ru_RU: Элемент верхнего уровня не ‘%s’.

en: Imports Analysis Studio XML (.axz & .axd) files.
ru_RU: Импортирует файлы Analysis Studio XML (.axz & .axd).

en: Imports Andor SIF data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Andor SIF.

en: Andor SIF files (.sif)
ru_RU: Файлы Andor SIF (.sif)

en: Imports Anfatec data files (two-part .txt + .int).
ru_RU: Импортирует файлы данных Anfatec (две части .txt + .int).

en: Anfatec files (.par + .int)
ru_RU: Файлы Anfatec (.par + .int)

en: The parameter file cannot be loaded.
ru_RU: Файл параметров не может быть загружен.

en: Cannot find the corresponding parameter file.
ru_RU: Не удаётся найти соответствующий файл параметров.

en: FileDescBegin cannot be inside another FileDesc.
ru_RU: FileDescBegin не может быть внутри другого FileDesc.

en: FileDescEnd has no corresponding FileDescBegin.
ru_RU: Для FileDescEnd не найден соответствующий FileDescBegin.

en: FileDescBegin has no corresponding FileDescEnd.
ru_RU: Для FileDescBegin не найден соответствующий FileDescEnd.

en: Wrong number of header rows or columns.
ru_RU: Неправильное количество строк или столбцов заголовка.

en: Cannot parse data values at line %d.
ru_RU: Невозможно распознать значения данных в строке %d.

en: Coordinates do not form a regular grid.
ru_RU: Координаты не образуют правильную сетку.

en: Imports A.P.E. Research DAX data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных A.P.E. Research DAX.

en: A.P.E. Research DAX Files (.dax) and APDT File (.apdt)
ru_RU: Файлы A.P.E. Research DAX (.dax) и APDT (.apdt)

en: Imports APE (Applied Physics and Engineering) data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных APE (Applied Physics and Engineering).

en: APE files (.dat)
ru_RU: Файлы APE (.dat)

en: Imports Asylum Research ARDF files.
ru_RU: Импортирует файлы Asylum Research ARDF.

en: ARDF file (.ARDF)
ru_RU: Файл ARDF (.ARDF)

en: Reading images and metadata...
ru_RU: Считываем изображения и метаданные...

en: Reading volume data...
ru_RU: Считываем объёмные данные...

en: Found data header %s instead of expected %s.
ru_RU: Найден заголовок данных %s вместо ожидаемого %s.

en: File is truncated.
ru_RU: Файл усечен.

en: Exports data as simple ASCII matrix and reads back this format.
ru_RU: Экспортирует данные в формате простой матрицы ASCII и считывает этот формат обратно.

en: ASCII data matrix (.txt)
ru_RU: Матрица данных ASCII (.txt)

en: Add _informational comment header
ru_RU: Добавить _информационный заголовок-комментарий

en: Conca_tenate exports of all images
ru_RU: Объ_единить экспорт всех изображений

en: Value units:
ru_RU: Единицы измерения:

en: Imports ASD high-speed AFM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных высокоскоростных АСМ ASD.

en: ASD high-speed AFM files (.asd)
ru_RU: Файлы высокоскоростной АСМ ASD (.asd)

en: Imports Assing AFM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Assing AFM.

en: Assing AFM files (.afm)
ru_RU: Файлы Assing AFM (.afm)

en: Imports Attocube Systems ASC files.
ru_RU: Импортирует файлы Attocube Systems ASC.

en: Attocube ASCII files (.asc)
ru_RU: ASCII файлы Attocube (.asc)

en: Imports Image Metrology BCR data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Image Metrology BCR.

en: BCR files (.bcr, .bcrf)
ru_RU: Файлы BCR (.bcr, .bcrf)

en: Cannot convert string from UTF-16.
ru_RU: Не получается сконвертировать строку из UTF-16.

en: Unknown file type header: `%s'.
ru_RU: Неизвестный заголовок типа файла: `%s'.

en: Imports Burleigh BII binary data files.
ru_RU: Импортирует двоичные файлы данных Burleigh BII.

en: Burleigh Image Studio files (.bii)
ru_RU: Файлы Burleigh Image Studio (.bii)

en: Imports Burleigh IMG data files version 2.1.
ru_RU: Импортирует файлы данных Burleigh IMG версии 2.1.

en: Burleigh 2.1 files (.img)
ru_RU: Файлы Burleigh 2.1 (.img)

en: File format version %.1f is not supported.
ru_RU: Формат файла версии %.1f не поддерживается.

en: Imports Burleigh text/bin exported images.
ru_RU: Импортирует текстовые/двоичные экспортированные изображения Burleigh.

en: Burleigh exported data (.txt, .bin)
ru_RU: Экспортированные данные Burleigh (.txt, .bin)

en: Missing colon in header line.
ru_RU: Пропущено двоеточие в строке заголовка.

en: Imports Code V interferogram files.
ru_RU: Импортирует файлы интерферограмм Code V.

en: Code V interferogram files (.int)
ru_RU: Файлы интерферограмм Code V (.int)

en: Imports Createc data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Createc.

en: Createc files (.dat)
ru_RU: Файлы Createc (.dat)

en: Neither `%s' nor `%s' header field found.
ru_RU: Не найдено ни `%s', ни `%s' поля заголовка.

en: Imports Benyuan CSM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Benyuan CSM.

en: Benyuan CSM files (.csm)
ru_RU: Файлы Benyuan CSM (.csm)

en: Imports Dektak OPDx data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Dektak OPDx.

en: Dektak OPDx data files (.OPDx)
ru_RU: Файлы данных Dektak OPDx (.OPDx)

en: Item `%s' has unexpected type %u instead of %u.
ru_RU: Элемент `%s' имеет неожиданный тип %u вместо %u.

en: Imports Dektak XML data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Dektak XML.

en: Dektak XML data files (.xml)
ru_RU: Файлы данных Dektak XML (.xml)

en: Imports old Veeco Dimension 3100D files.
ru_RU: Импортирует старые файлы Veeco Dimension 3100D.

en: Dimension 3100D files (.001, .002, ...)
ru_RU: Файлы Dimension 3100D (.001, .002, ...)

en: Reads Digital Micrograph DM3 and DM4 files.
ru_RU: Читает файлы Digital Micrograph DM3 и DM4.

en: Digital Micrograph DM3 TEM data (.dm3)
ru_RU: Данные Digital Micrograph DM3 TEM (.dm3)

en: Digital Micrograph DM4 TEM data (.dm4)
ru_RU: Файлы TEM Digital Micrograph DM4 (.dm4)

en: Invalid tag type definition in entry ‘%s’.
ru_RU: Неверное определение типа тега в записи ‘%s’.

en: Tag entry type is neither group nor data.
ru_RU: Тип записи тега ни группа, ни данные.

en: Tag type does not start with marker ‘%s’.
ru_RU: Тип тега не начинается с маркера ‘%s’.

en: Invalid or unsupported tag type %u.
ru_RU: Неверный или неподдерживаемый тип тега %u.

en: Imports Danish Micro Engineering (DME) data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Danish Micro Engineering (DME).

en: DME files (.img)
ru_RU: Файлы DME (.img)

en: Header is too short (only %d bytes).
ru_RU: Заголовок слишком короткий (всего %d байт).

en: Data size %u does not match data dimensions (%u×%u).
ru_RU: Размер данных %u не соответствует числу точек данных %u×%u.

en: Reads and exports Gwyddion dumb dump files.
ru_RU: Читает и экспортирует файлы простых дампов Gwyddion.

en: Gwyddion dumb dump files (.dump)
ru_RU: Файлы простых дампов Gwyddion (.dump)

en: Imports ECS IMG files.
ru_RU: Импортирует файлы ECS IMG.

en: ECS files (.img)
ru_RU: Файлы ECS (.img)

en: Scan size header field overlaps with data.
ru_RU: Поле заголовка "размер сканирования" пересекается с данными.

en: Cannot read from file: %s.
ru_RU: Невозможно прочесть из файла: %s.

en: No data file corresponding to `%s' was found.
ru_RU: Файл данных, соответствующий `%s', не был найден.

en: File is too short to be of the assumed file type.
ru_RU: Файл слишком короткий, чтобы быть того типа, который предполагался.

en: File is not a %s file, it is seriously damaged, or it is of an unknown format version.
ru_RU: Файл не является %s файлом, значительно повреждён или записан в неизвестной версии формата.

en: Expected data size calculated from file headers is %u bytes, but the real size is %u bytes.
ru_RU: Ожидаемый размер данных, рассчитанный из данных заголовка, должен быть %u байт, но реальный размер %u байт.

note: TRANSLATORS: %s is replaced by some item, struct or file part id.
en: File component/item ‘%s’ is truncated.
ru_RU: Файл содержит неполный компонент/элемент ‘%s’.

en: File header is truncated.
ru_RU: Заголовок файла усечён.

en: Invalid field dimension: %d.
ru_RU: Неверная размерность поля: %d.

en: The number of bits per sample %d is invalid or unsupported for this file type.
ru_RU: Число бит на сэмпл %d неверно или не поддерживается этим типом файлов.

en: Data type %d is invalid or unsupported.
ru_RU: Тип данных %d неправилен или не поддерживается.

en: Header field `%s' is missing.
ru_RU: Поле заголовка `%s' пропущено.

en: The value of parameter `%s' is invalid or unsupported.
ru_RU: Значение параметра `%s' неверно или не поддерживается.

en: Parameter `%s' is missing or invalid.
ru_RU: Параметр `%s' отсутствует или неверен.

en: File contains no (importable) data.
ru_RU: Файл не содержит данных (которые можно импортировать).

en: XML parsing failed: %s
ru_RU: Разбор XML окончился неудачно: %s

en: Inconsistent structure of individual spectra.
ru_RU: Неправильная структура отдельных спектров.

en: File contains no exportable channel.
ru_RU: В файле отсутствует канал, который можно экспортировать.

en: File import was canceled by user.
ru_RU: Импорт файла отменён пользователем.

en: Missing header.
ru_RU: Отсутствует заголовок.

en: Imports Evovis XML data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Evovis XML.

en: Evovis XML data files (.xml)
ru_RU: Файлы данных Evovis XML (.xml)

en: Imports Nanosurf EZD and NID data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Nanosurf EZD и NID.

en: Nanosurf files (.ezd, .nid)
ru_RU: Файлы Nanosurf (.ezd, .nid)

en: Garbage before first header section.
ru_RU: Мусор перед первой частью заголовка.

en: Malformed header line (missing =).
ru_RU: Искаженная строка заголовка (отсутствует =).

en: First section isn't DataSet
ru_RU: Первая секция не DataSet

en: GroupCount in [DataSet]
ru_RU: GroupCount в [DataSet]

en: Imports FemtoScan SPM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных FemtoScan SPM.

en: FemtoScan SPM files
ru_RU: Файлы FemtoScan SPM

en: Image data are outside the file.
ru_RU: Данные изображения не помещаются в файл.

en: Imports FemtoScan TXT files.
ru_RU: Импортирует файлы FemtoScan TXT.

en: FemtoScan text files (.txt)
ru_RU: Текстовые файлы FemtoScan (.txt)

en: Data line does not start with a Y abscissa.
ru_RU: Строка данных не начинается с абсциссы Y.

en: Data line length %u does not correspond to the number of X abscissas %u.
ru_RU: Длина строки данных %u не соответствует числу абсцисс X, равному %u.

en: Reads Flexible Image Transport System (FITS) files.
ru_RU: Читает файлы Flexible Image Transport System (FITS).

en: CFITSIO error while reading the FITS file: %s.
ru_RU: Ошибка CFITSIO при чтении файла FITS: %s.

en: Only two-dimensional images are supported.
ru_RU: Поддерживаются только двумерные изображения.

en: VTK structured grid (.vtk)
ru_RU: Структурная сетка VTK (.vtk)

en: Polygon file format (.ply)
ru_RU: Полигональный формат файла (.ply)

en: Wavefront geometry definition (.obj)
ru_RU: Задание геометрии волнового фронта (.obj)

en: Object File Format (.off)
ru_RU: Объектный формат файла (.off)

en: Stereolitography STL (.stl)
ru_RU: Стереолитография STL (.stl)

en: XYZ data files (.xyz)
ru_RU: Файлы данных XYZ (.xyz)

en: Exports images as miscellaneous 3D data formats and imports XYZ points from 3D formats.
ru_RU: Экспортирует изображения как различные форматы трёхмерных данных и импортирует точки XYZ из 3D-форматов.

en: _Automatic Z-scale
ru_RU: _Автоматический масштаб по Z

en: _Physical 1:1
ru_RU: _Физический 1:1

en: Other _scale:
ru_RU: Другой _масштаб:

en: None (only points)
ru_RU: Нет (только точки)

en: Plain along main diagonals
ru_RU: Прямо вдоль главных диагоналей

en: With pixel midpoints
ru_RU: С центральными точками пикселей

en: Random orientation
ru_RU: Случайная ориентация

en: Following features
ru_RU: В соответствии с особенностями рельефа

en: Z scale
ru_RU: Масштаб по Z

en: Triangulation type
ru_RU: Тип триангуляции

en: Swap X and Y axes
ru_RU: Поменять местами оси X и Y

en: Flip Z axis
ru_RU: Перевернуть ось Z

en: _Lateral units
ru_RU: Единицы _горизонтальных размеров

en: _Value units
ru_RU: Единицы _значений

en: Create image _directly from regular points
ru_RU: Создать изображение _напрямую из точек на правильной сетке

note: TRANSLATORS: Dialog title; %s is PNG, TIFF, ...
en: Export %s
ru_RU: Экспорт %s

en: File contains NaNs or infinities.
ru_RU: Файл содержит значения NaN или бесконечные.

note: TRANSLATORS: Dialog title; %s is PNG, TIFF, ...
en: Import %s
ru_RU: Импортировать %s

en: X-range
ru_RU: Диапазон X

en: Y-range
ru_RU: Диапазон Y

en: Z-range
ru_RU: Диапазон Z

en: Imports DME GDEF data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных DME GDEF.

en: DME GDEF files (.gdf)
ru_RU: Файлы DME GDEF (.gdf)

en: File version %u.%u is not supported.
ru_RU: Версия файла %u.%u не поддерживается.

en: Control block mark is not CB, file is damaged.
ru_RU: Метка блока управления не CB, файл повреждён.

en: Unknown variable type %u.
ru_RU: Неизвестный тип переменной %u.

en: Reads and exports Gwyddion Simple Field files.
ru_RU: Читает и сохраняет файлы с простым полем Gwyddion (Gwyddion Simple Field).

en: Gwyddion Simple Field (.gsf)
ru_RU: Простое поле Gwyddion (.gsf)

en: Loads and saves Gwyddion native data files (serialized objects).
ru_RU: Загружает и сохраняет файлы данных собственного формата Gwyddion (сериализированные объекты).

en: Gwyddion native format (.gwy)
ru_RU: Собственный формат Gwyddion (.gwy)

en: Data deserialization failed.
ru_RU: Разбор данных закончился неудачно.

en: Data deserialization succeeded, but resulted in an unexpected object %s.
ru_RU: Разбор данных завершился успешно, но в результате был получен неожиданный объект %s.

en: TIFF directory %lu ended unexpectedly.
ru_RU: Каталог TIFF %lu неожиданно завершился.

en: BigTIFF data type %u was found in a classic TIFF.
ru_RU: Тип данных BigTIFF %u был обнаружен в классическом TIFF.

en: Invalid tag data positions were found.
ru_RU: Были найдены некорректные позиции тегов данных.

en: BigTIFF reserved fields are %u and %u instead of 8 and 0.
ru_RU: В BigTIFF зарезервированы поля %u и %u вместо 8 и 0.

en: Non-uniform bits per sample are unsupported.
ru_RU: Неодинаковое число бит на сэмпл не поддерживается.

en: Unsupported sample format
ru_RU: Неподдерживаемый формат сэмпла

en: Required tag %u was not found.
ru_RU: Требуемый тег %u не был найден.

en: %s cannot open the file as a ZIP file.
ru_RU: %s не может открыть файл как файл ZIP.

en: Unknown error
ru_RU: Неизвестная ошибка

en: End of file
ru_RU: Конец файла

en: End of list of files
ru_RU: Конец списка файлов

en: Parameter error
ru_RU: Ошибка параметра

en: Bad zip file
ru_RU: Плохой файл zip

en: Internal error
ru_RU: Внутренняя ошибка

en: CRC error
ru_RU: Ошибка контрольной суммы

en: %s error while reading the zip file: %s (%d).
ru_RU: Ошибка %s в процессе чтения zip-файла: %s (%d).

en: File %s is missing in the zip file.
ru_RU: Файл %s отсутствует в zip-архиве.

en: %s error while reading the zip file: %s.
ru_RU: Ошибка %s в процессе чтения zip-файла: %s.

en: Cannot obtain the uncompressed file size.
ru_RU: Не удаётся получить размер несжатого файла.

en: Cannot read file contents.
ru_RU: Не удаётся прочитать содержимое файла.

en: zlib initialization failed with error %d, cannot decompress data.
ru_RU: Инициализация zlib закончилась с ошибкой %d, не удалось распаковать данные.

en: Decompression of compressed data failed with error %d.
ru_RU: Распаковка сжатых данных закончилась с ошибкой %d.

en: Decompressed data size (%lu bytes) does not match expected size (%lu bytes).
ru_RU: Размер распакованных данных (%lu байт) не соответствует ожидаемому размеру (%lu байт).

note: TRANSLATORS: %s is replaced by a software library name like zlib.
en: Cannot decompress compressed data.  Gwyddion was built without %s support.
ru_RU: Не удалось распаковать сжатые данные. Gwyddion собран без поддержки %s.

en: Imports Gwyddion XYZ field files.
ru_RU: Импортирует файлы Gwyddion XYZ-полей.

en: GwyXYZ data files
ru_RU: Файлы данных GwyXYZ

en: Multi-channel file with all compatible data
ru_RU: Файл с несколькими каналами со всеми совместимыми данными

en: Data size %lu is not a multiple of point size %u.
ru_RU: Размер данных %lu не является кратным размеру точки  %u.

en: Export GXYZF
ru_RU: Экспорт GXYZF

en: XYZ data
ru_RU: Данные XYZ

en: Imports Hierarchical Data Format (HDF) files, version 4.
ru_RU: Импортирует файлы Hierarchical Data Format (HDF) версии 4.

en: Psi HDF4 files (.hdf)
ru_RU: Файлы Psi HDF4 (.hdf)

en: PSI binary header is too short.
ru_RU: Двоичный заголовок PSI слишком короток.

en: HDF data with `native' type is not supported.
ru_RU: Данные HDF с типом `native' не поддерживаются.

en: Zygo DATX HDF5 files (.datx)
ru_RU: Файлы Zygo DATX HDF5 (.datx)

en: EPFL HDF5 files (.h5)
ru_RU: Файлы EPFL HDF5 (.h5)

en: Asylum Research Ergo HDF5 files (.h5,.aris)
ru_RU: Файлы Asylum Research Ergo HDF5 (.h5,.aris)

en: Dataset %s has %d dimensions instead of expected %d.
ru_RU: Набор данных %s содержит %d измерений вместо ожидаемых %d.

en: Dataset %s dimension #%d is %ld, which does not match image resolution %d.
ru_RU: В наборе данных %s измерение #%d имеет размер %ld, что не соответствует разрешению изображения %d.

en: HDF5 library error %ld in function %s.
ru_RU: Ошибка %ld библиотеки HDF5 в функции %s.

en: Imports files based on Hierarchical Data Format (HDF), version 5.
ru_RU: Импортирует файлы основанные на Hierarchical Data Format (HDF) версии 5.

en: Generic HDF5 files (.h5)
ru_RU: Обычные файлы HDF5 (.h5)

en: Matlab 7.x HDF5 MAT files (.mat)
ru_RU: Файлы Matlab 7.x HDF5 MAT (.mat)

en: N-Dimensional Spectroscopy and Imaging Data (NSID) HDF5 files (.h5)
ru_RU: Файлы N-Dimensional Spectroscopy and Imaging Data (NSID) HDF5 (.h5)

en: Shilps Sciences Lucent HDF5 files (.h5)
ru_RU: Файлы Shilps Sciences Lucent HDF5 (.h5)

en: Imports 16bit grayscale PPM, PNG and TIFF images, imports and exports OpenEXR images (if available).
ru_RU: Импортирует 16битные изображения PPM, PNG и TIFF, импортирует и экспортирует изображения OpenEXR (если есть поддержка).

en: OpenEXR images (.exr)
ru_RU: Изображения OpenEXR (.exr)

en: PNG images with 16bit depth (.png)
ru_RU: Изображения PNG с 16битной глубиной цвета (.png)

en: PGM images with 16bit depth (.pgm)
ru_RU: Изображения PGM с 16битной глубиной цвета (.pgm)

en: TIFF and BigTIFF images with high depth (.tiff)
ru_RU: Изображения TIFF и BigTIFF с большой глубиной цвета (.tiff)

en: _Horizontal size
ru_RU: _Горизонтальный размер

en: _Vertical size
ru_RU: _Вертикальный размер

en: _Z-scale (per sample unit)
ru_RU: Масштаб Z (на единицу _дискретизации)

en: Just use _pixels
ru_RU: Просто _пиксели

en: Import as _volume data
ru_RU: Импортировать как о_бъёмные данные

en: Half (16bit float)
ru_RU: Половинная точность (16бит с плавающей точкой)

en: Float (32bit)
ru_RU: Одинарная точность (32 бита)

en: Integer (32bit)
ru_RU: Целое (32 бита)

en: _Data format
ru_RU: _Формат данных

en: _Z-scale
ru_RU: _Масштаб Z

en: EXR image writing failed with libImf error: %s
ru_RU: Запись изображения EXR была неудачной с ошибкой libImf: %s

en: Data range
ru_RU: Диапазон данных

en: Representable range
ru_RU: Представляемый диапазон

en: Suggested Z-scale
ru_RU: Рекомендованный масштаб Z

en: _Use Suggested
ru_RU: _Использовать рекомендованный

en: EXR image loading failed with libImf error: %s
ru_RU: Чтение изображения EXR было неудачным с ошибкой libImf: %s

en: OpenEXR data type %u is invalid or unsupported.
ru_RU: Тип данных OpenEXR %u неправилен или не поддерживается.

en: libpng initialization error (in %s)
ru_RU: ошибка инициализации libpng (в %s)

en: libpng error occurred
ru_RU: Произошла ошибка libpng

en: Failed to read image data.
ru_RU: Не удалось прочесть данные изображения.

en: Channel
ru_RU: Канал

en: Channels
ru_RU: Каналы

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Image Information
ru_RU: Информация о изображении

en: Value Mapping
ru_RU: Отображение значений

en: Image Stack
ru_RU: Стек изображений

en: Imports Hitachi AFM files.
ru_RU: Импортирует файлы Hitachi AFM.

en: Hitachi AFM files (.afm)
ru_RU: Файлы Hitachi AFM (.afm)

en: Hitachi AFM files, old (.afm)
ru_RU: Файлы Hitachi AFM, старые (.afm)

en: Imports Hitachi S-3700 and S-4800 SEM files.
ru_RU: Импортирует файлы SEM Hitachi S-3700 и S-4800.

en: Hitachi SEM files (.txt + image)
ru_RU: Файлы Hitachi SEM (.txt + image)

en: No corresponding data file was found for header file.
ru_RU: Не найден файл данных, соответствующий заголовочному файлу.

en: Cannot load image: %s
ru_RU: Невозможно загрузить изображение: %s

en: Field DataSize %ux%u does not match image dimensions %ux%u.
ru_RU: Размер поля данных %u×%u не соответствует размерам изображения %u×%u.

en: Imports Igor binary waves (.ibw).
ru_RU: Импортирует Igor binary waves (.ibw).

en: Igor binary waves (.ibw)
ru_RU: Двоичные волны Igor (.ibw)

en: Igor packed experiment files (.pxp)
ru_RU: Файлы Igor packed experiment (.pxp)

en: Format version is %d.  Only version 5 is supported.
ru_RU: Версия формата %d.  Поддерживается только версия 5.

en: Number of data points %u does not match resolutions %s.
ru_RU: Число точек данных %u не соответствует разрешению %s.

en: Data size %u does not match the number of data points %u×%u.
ru_RU: Размер данных %u не соответствует числу точек данных %u×%u.

en: Cannot read channel labels.
ru_RU: Не удаётся прочесть метки каналов.

en: Windows or OS2 Bitmap (.bmp)
ru_RU: Bitmap из Windows или OS2 (.bmp)

en: Horiz./vert. lines
ru_RU: Гориз./Верт. линии

en: Crosses
ru_RU: Кресты

en: Ellipses
ru_RU: Эллипсы

en: Lines
ru_RU: Линии

en: Rectangles
ru_RU: Прямоугольники

en: Lattice
ru_RU: Решетка

en: Path
ru_RU: Путь

en: _Rulers
ru_RU: Направл_яющие

en: _Inset scale bar
ru_RU: В_ложенный масштабный отрезок

en: _False color ruler
ru_RU: _Линейка псевдоцвета

en: At the top
ru_RU: Сверху

en: Along the right edge
ru_RU: Вдоль правой стороны

en: Renders data into vector (SVG, PDF, EPS) and pixmap (PNG, JPEG, TIFF, WebP, PPM, BMP, TARGA) images. Export to some formats relies on GDK and other libraries thus may be installation-dependent.
ru_RU: Отрисовывает данные в векторные (SVG, PDF, EPS) и растровые (PNG, JPEG, TIFF, WebP, PPM, BMP, TARGA) изображения. Экспорт в некоторые форматы основан на GDK и других библиотеках, и, вследствие этого, может зависеть от варианта установки.

en: Pixels per _inch
ru_RU: Пикселей на _дюйм

en: O_pacity
ru_RU: _Непрозрачность

en: _Zoom
ru_RU: _Увеличение

en: Pi_xel size
ru_RU: Размер пи_кселя

en: _Font
ru_RU: _Шрифт

en: _Font size
ru_RU: _Размер шрифта

en: Line t_hickness
ru_RU: Тол_щина линии

en: _Border width
ru_RU: Ширина _границы

en: _Tick length
ru_RU: Длина _засечек

en: Tie sizes to _data pixels
ru_RU: Привязать размеры к _пикселям данных

en: _Decimal separator is comma
ru_RU: _Запятая как десятичный разделитель

en: _Line and text color
ru_RU: Цвет _линий и текста

en: _Background color
ru_RU: Цвет _фона

en: _Transparent background
ru_RU: _Прозрачный фон

en: _Type
ru_RU: _Тип

en: _Length
ru_RU: _Длина

en: Placement
ru_RU: Положение

en: Hori_zontal gap
ru_RU: _Горизонтальный зазор

en: _Vertical gap
ru_RU: В_ертикальный зазор

en: Out_line color
ru_RU: _Цвет контура

en: O_utline thickness
ru_RU: То_лщина контура

en: Draw _ticks
ru_RU: Рисовать засе_чки

en: Draw _label
ru_RU: Рисовать подпис_ь

en: Draw text _above scale bar
ru_RU: Рисовать текст с_верху отрезка

en: Draw _frame
ru_RU: Показывать _рамку

en: Draw _mask
ru_RU: Рисовать _маску

en: Draw mask _legend
ru_RU: Рисовать _легенду для маски

en: _Label
ru_RU: _Метка

en: Mask
ru_RU: Маска

en: Fi_xed precision
ru_RU: Фи_ксированная точность

en: Fixed _kilo threshold
ru_RU: Фиксированный порог п_рефиксов

en: Posi_tion
ru_RU: Располо_жение

en: _Gap
ru_RU: _Зазор

en: Put _units to title
ru_RU: Поместить единицы измерения в _заголовок

en: Draw _selection
ru_RU: Рисовать в_ыбранные объекты

en: Draw _numbers
ru_RU: Рисовать _номера

en: Marker _radius
ru_RU: _Радиус маркера

en: _End marker length
ru_RU: Длина _засечек

en: Black
ru_RU: Чёрный

en: White
ru_RU: Белый

en: _Font:
ru_RU: _Шрифт:

en: Colors
ru_RU: Цвета

en: left
ru_RU: слева

en: center
ru_RU: по центру

en: right
ru_RU: справа

en: top
ru_RU: верх

en: bottom
ru_RU: низ

en: Lateral Scale
ru_RU: Горизонтальный масштаб

en: Choose Length _Automatically
ru_RU: Выбрать длину _автоматически

en: Value Scale
ru_RU: Масштаб значений

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Objects
ru_RU: Объекты

en: Invalid preset name.
ru_RU: Неправильное имя набора настроек.

en: _Rename
ru_RU: _Переименовать

en: Lateral
ru_RU: Горизонтальные

en: Preset _name:
ru_RU: _Название набора настроек:

en: Export as 1_6 bit grayscale
ru_RU: Экспортировать как 1_6битное серое

en: Values
ru_RU: Значения

en: Selection
ru_RU: Выбранное

en: Presets
ru_RU: Предустановки

en: Cairo error occurred: %s
ru_RU: Произошла ошибка cairo: %s

en: Pixbuf save failed: %s.
ru_RU: Сохранение pixbuf закончилось неудачно: %s.

en: Image is too large to be stored as TARGA.
ru_RU: Изображение слишком велико чтобы сохранить его в формате TARGA.

en: libjxl error occurred (%s)
ru_RU: Произошла ошибка libjxl (%s)

en: Imports IntelliWave interferometric ESD data.
ru_RU: Импортирует данные интерферометрии IntelliWave ESD.

en: IntelliWave interferometric data (.esd)
ru_RU: Данные интерферометрии IntelliWave (.esd)

en: Invalid data address 0x%0x found.  File is in some unknown format version.
ru_RU: Обнаружен неверный адрес данных 0x%0x. Файл записан в какой-то неизвестной версии формата.

en: Imports Intematix SDF data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Intematix SDF.

en: Intematix SDF data files (.sdf)
ru_RU: Файлы данных Intematix SDF (.sdf)

en: Parameter tag set is incomplete.
ru_RU: Набор тегов параметров неполон.

en: image depth
ru_RU: глубина изображения

en: Imports and exports ISO 28600:2011 SPM data transfer format.
ru_RU: Импортирует и экспортирует формат передачи данных СЗМ ISO 28600:2011.

en: ISO 28600:2011 SPM data transfer files (.spm)
ru_RU: Файлы передачи данных СЗМ ISO 28600:2011 (.spm)

en: Only regular and irregular mappings are implemented but the file has mapping type ‘%s’.
ru_RU: Реализованы только правильные и неправильные отображения, а этот файл содержит тип отображения ‘%s’.

en: List ‘%s’ has %u items which differs from the number %u given by ‘%s’.
ru_RU: Список ‘%s’ содержит %u элементов, что отличается от числа %u заданного ‘%s’.

en: End of file reached when reading sample #%u of %u
ru_RU: Достигнут конец файла при чтении замера #%u из %u

en: Malformed data encountered when reading sample #%u
ru_RU: При чтении замера #%u получены искаженные данные

en: Missing end-of-data marker.
ru_RU: Отсутствует маркер конца данных end-of-data.

en: End of file reached when reading sample #%d of %d
ru_RU: Достигнут конец файла при чтении значения #%d из %d

en: Malformed data encountered when reading sample #%d of %d
ru_RU: При чтении значения #%d из %d получены искаженные данные

en: Line %u does not contain mandatory label ‘%s’.
ru_RU: Строка %u не содержит обязательной метки ‘%s’.

en: Imports JEOL data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных JEOL.

en: JEOL data files (.tif)
ru_RU: Файлы данных JEOL (.tif)

en: The type of data is unknown.  Please report it to the developers.
ru_RU: Тип данных неизвестен. Пожалуйста сообщите о нём разработчикам.

en: Imports JEOL TEM images.
ru_RU: Импортирует изображения JEOL TEM.

en: JEOL TIF TEM image (.tif)
ru_RU: Изображение TIF JEOL TEM (.tif)

en: Imports JPK image scans.
ru_RU: Импортирует изображения сканирований JPK.

en: JPK image scans (.jpk, .jpk-qi-image)
ru_RU: Сканы изображений JPK (.jpk, .jpk-qi-image)

en: JPK force curves (.jpk-force, .jpk-force-map, .jpk-qi-data)
ru_RU: Силовые кривые JPK (.jpk-force, .jpk-force-map, .jpk-qi-data)

en: File does not contain grid dimensions.
ru_RU: Файл не содержит размеров сетки.

en: Scanning file (%u curves)...
ru_RU: Сканируем файл (%u кривых)...

en: Reading files...
ru_RU: Считываются файлы...

en: Creating volume data...
ru_RU: Создаём объёмные данные...

en: Non-uniform point and/or segment numbering is not supported.
ru_RU: Неупорядоченная нумерация точек и/или сегментов не поддерживается.

en: Non-uniform channel lists are not supported.
ru_RU: Неупорядоченные списки каналов не поддерживаются.

en: Data file %s was found instead of expected %s.
ru_RU: Файл данных %s был найден вместо ожидаемого %s.

en: Header properties file for index %u is missing.
ru_RU: Заголовочный файл свойств для индекса %u отсутствует.

en: Cannot find any height channel.
ru_RU: Не получается найти ни одного канала высот.

en: Imports JEOL JSPM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных JEOL JSPM.

en: JEOL JSPM data files (.tif)
ru_RU: Файлы данных JEOL JSPM (.tif)

en: Header block %u has invalid position or size.
ru_RU: Блок %u заголовка содержит неправильное положение или размер.

en: Cannot find image header block.
ru_RU: Не удаётся найти блок заголовка изображения.

en: Cannot find piezo header block.
ru_RU: Не удаётся найти блок заголовка piezo.

en: Imports Keyence VK3, VK4, VK6 and VK7 files.
ru_RU: Импортирует файлы Keyence VK3, VK4, VK6 и VK7.

en: Keyence VK3 data files (.vk3)
ru_RU: Файлы данных Keyence VK3 (.vk3)

en: Keyence VK4 data files (.vk4)
ru_RU: Файлы данных Keyence VK4 (.vk4)

en: Keyence VK6 data files (.vk6)
ru_RU: Файлы данных Keyence VK6 (.vk6)

en: Keyence VK7 data files (.vk7)
ru_RU: Файлы данных Keyence VK7 (.vk7)

en: Imports Leica CLSM image files (LIF).
ru_RU: Импортирует файлы изображений Leica LIF.

en: Leica LIF image files (.lif)
ru_RU: Файлы изображений Leica LIF (.lif)

en: Wrong XML element %s.
ru_RU: Неправильный элемент XML %s.

en: Imports LEXT data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных LEXT.

en: Imports FEI Magellan SEM images.
ru_RU: Импортирует изображения FEI Magellan SEM.

en: FEI Magellan SEM image (.tif)
ru_RU: Изображение FEI Magellan SEM (.tif)

en: Imports MapVue data files (.map).
ru_RU: Импортирует файлы данных MapVue (.map).

en: MapVue files (.map)
ru_RU: Файлы MapVue (.map)

en: Required tag %u or %u was not found.
ru_RU: Требуемый тег %u или %u не был найден.

en: File end was reached while scanning tags.
ru_RU: В процессе поиска тегов был достигнут конец файла.

en: Expected tag %u size is %u bytes, but the actual size is %u bytes.
ru_RU: Ожидаемый размер тега %u должен быть %u байт, но реальный размер %u байт.

en: Tag %u size is %u bytes, which is not enough to hold the tag marker.
ru_RU: Размер тега %u - %u байт, что недостаточно чтобы содержать маркер тега.

en: Tag %u size is %u bytes, which is not enough to hold the tag marker and size.
ru_RU: Размер тега %u - %u байт, что недостаточно чтобы содержать маркер тега и его размер.

en: Tag marker is missing on an unknown tag %u.
ru_RU: Маркер тега отсутствует на неизвестном теге %u.

en: Character array does not fit into the file.
ru_RU: Массив символов не помещается в файл.

en: Fiducial record does not fit into the file.
ru_RU: Фидуциальная запись не помещается в файл.

en: Tag %u size is %u which is not sufficient to hold its content.
ru_RU: Размер тега %u - %u, что недостаточно чтобы вместить его содержимое.

en: Imports Matlab MAT files v5.
ru_RU: Импортирует файлы Matlab MAT v5.

en: Matlab MAT 5 file (.mat)
ru_RU: Файл Matlab MAT 5 (.mat)

en: Compressed data inside compressed data found.
ru_RU: Сжатые данные найдены внутри сжатых данных.

en: Invalid short tag of type %u claims to consists of %u bytes.
ru_RU: Неверный короткий тег типа %u претендует что его длина %u байт.

en: Imports binary MetroPro (Zygo) data files.
ru_RU: Импортирует двоичные файлы данных MetroPro (Zygo).

en: MetroPro files (.dat)
ru_RU: Файлы MetroPro (.dat)

en: File header is larger than file.
ru_RU: Заголовок файла больше, чем сам файл.

en: Imports MicroProf FRT profilometer data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных профилометра MicroProf FRT.

en: MicroProf FRT files (.frt)
ru_RU: Файлы MicroProf FRT (.frt)

en: MicroProf FRT text files (.txt)
ru_RU: Текстовые файлы MicroProf FRT (.txt)

en: Duplicate block %02x.
ru_RU: Блок-дубликат %02x.

en: File contains fewer than XSize*YSize data points.
ru_RU: Файл содержит меньше, чем XSize*YSize точек данных.

en: Imports DME MIF data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных DME MIF.

en: DME MIF files (.mif)
ru_RU: Файлы DME MIF (.mif)

en: Image header record is too short.
ru_RU: Заголовок изображения слишком короткий.

en: Axis display info record is too short.
ru_RU: Заголовок с информацией об отображении осей слишком короток.

en: Loading of file version %u.%u is not implemented.
ru_RU: Загрузка файла версии %u.%u не поддерживается.

en: File information block is outside the file.
ru_RU: Блок информации о файле не находится внутри файла.

en: File information block size is invalid.
ru_RU: Размер блока информации о файле неверен.

en: Unique id record is too short.
ru_RU: Уникальный идентификатор слишком короткий.

en: Imports Molecular Imaging MI data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Molecular Imaging MI.

en: PicoView Data Files (.mi)
ru_RU: Файлы данных PicoView (.mi)

en: Spectroscopy Graph
ru_RU: График спектроскопии

en: Imports Aarhus MUL files.
ru_RU: Импортирует файлы Aarhus MUL.

en: Aarhus MUL files (.mul)
ru_RU: Файлы Aarhus MUL (.mul)

en: Image number in the label %u does not match the number %u in the index.
ru_RU: Номер изображения в названии %u не соответствует числу %u в оглавлении.

en: Label string length %u is larger than 20.
ru_RU: Длина строки названия %u больше, чем 20.

en: Imports Nanoeducator data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Nanoeducator.

en: Nanoeducator files (.mspm, .spm, .stm)
ru_RU: Файлы Nanoeducator (.mspm, .spm, .stm)

en: format version
ru_RU: версия формата

en: Image data starts past the end of file.
ru_RU: Данные изображения начинаются после конца файла.

en: Spectra data starts past the end of file.
ru_RU: Данные спектроскопии начинаются после конца файла.

en: Profile %u
ru_RU: Профиль %u

en: F-D spectra
ru_RU: Спектры сила-расстояние

en: I-V spectra
ru_RU: Спектры ВАХ

en: I-Z spectra
ru_RU: Спектры I-Z

en: Imports Nanomagnetics' NMI file format version 3 and 5
ru_RU: Импортирует формат файлов Nanomagnetics' NMI, версий 3 и 5

en: Nanomagnetics File (.nmi)
ru_RU: Файлы Nanomagnetics (.nmi)

en: Imports Nanonics NAN data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Nanoniсs NAN.

en: Nanonics files (.nan)
ru_RU: Файлы Nanoniсs (.nan)

en: Expected header end marker ‘%s’ was not found.
ru_RU: Ожидаемый маркер конца заголовка ‘%s’ не был найден.

en: HeaderLength %u differs from actual header length %u
ru_RU: HeaderLength %u отличается от реальной длины заголовка %u

en: Expected header start marker ‘%s’ but found ‘%s’.
ru_RU: Ожидался маркер начала заголовка ‘%s’, но был найден ‘%s’.

en: Imports Nanonis SXM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Nanonis SXM.

en: Nanonis SXM files (.sxm)
ru_RU: Файлы Nanonis SXM (.sxm)

en: File header ended unexpectedly.
ru_RU: Заголовок файла неожиданно завершился.

en: Garbage was found in place of tag header line.
ru_RU: Вместо строки заголовка тега был найден мусор.

en: DATA_INFO does not contain the expected columns: %s.
ru_RU: DATA_INFO не содержит ожидаемых столбцов: %s.

en: DATA_INFO line contains fewer than %d fields.
ru_RU: Строка DATA_INFO содержит менее, чем %d полей.

en: Missing data start marker \x1a\x04.
ru_RU: Отсутствует маркер начала данных \x1a\x04.

en: Imports Nanonis DAT spectrum files.
ru_RU: Импортирует файлы спектров Nanonis DAT.

en: Nanonis spectrum files (.dat)
ru_RU: Файлы спектров Nanonis (.dat)

en: Data block is truncated
ru_RU: Блок данных неполон

en: Reads Nano-Solution/NanoObserver .nao files.
ru_RU: Читает файлы Nano-Solution/NanoObserver .nao.

en: Nano-Solution/NanoObserver data (.nao)
ru_RU: Данные Nano-Solution/NanoObserver (.nao)

en: Imports NanoScan XML files.
ru_RU: Импортирует файлы данных NanoScan XML.

en: NanoScan XML files (.xml)
ru_RU: Файлы NanoScan XML (.xml)

en: Wrong size of Base64 encoded data.
ru_RU: Неправильный размер данных, кодированных Base64.

en: Imports NanoScanTech .nstdat files.
ru_RU: Импортирует файлы NanoScanTech .nstdat.

en: NanoScanTech data (.nstdat)
ru_RU: Данные NanoScanTech (.nstdat)

en: Imports Bruker Nanoscope data files, version 3 or newer.
ru_RU: Импортирует файлы данных Bruker Nanoscope версии 3 или более новой.

en: Nanoscope III files
ru_RU: Файлы Nanoscope III

en: File is not a Nanoscope file, or it is a unknown subtype.
ru_RU: Файл не является файлом Nanoscope или неизвестного подтипа.

en: File has been damaged by change of line endings, resulting in corruption of the binary part of the file.
    
    Typically, this occurs if the file is treated as text when sent by e-mail uncompressed, sent by FTP in ascii mode (use binary), compressed by ‘Send to compressed folder’ in some versions of MS Windows, or any other file transfer that attempts to store text platform-independently.
ru_RU: Файл повреждён при изменении символов конца строки, что привело к повреждению двоичной части файла.
    
    Обычно это происходит если файл был воспринят как текст при передаче по электронной почте в несжатом виде, по FTP в ASCII-режиме (используйте binary), сжат с помощью команды 'Послать в сжатую папку' в некоторых версиях MS Windows, или при других способах передачи файла, которые используют платформо-независимое сохранение текста.

en: Reading channels...
ru_RU: Считываются каналы...

en: Cannot parse `Scan size' field.
ru_RU: Не удаётся распознать поле `Scan size'.

en: Garbage after data sample #%u.
ru_RU: Мусор после элемента данных #%u.

en: Truncated header line.
ru_RU: Обрезанная строка заголовка.

en: Imports Digital Instruments Nanoscope II data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Digital Instruments Nanoscope II.

en: Nanoscope II files
ru_RU: Файлы Nanoscope II

en: Imports NanoSystem profilometry data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных профилометрии NanoSystem.

en: NanoSystem profilometry files (.spm)
ru_RU: Файлы профилометрии Nanosystem (.spm)

en: Imports NANOTOP AFM files
ru_RU: Импортирует файлы АСМ NANOTOP

en: Nanotop files (.spm)
ru_RU: Файлы Nanotop (.spm)

en: Imports network Common Data Form (netCDF) files created by GXSM.
ru_RU: Импортирует созданные GXSM файлы network Common Data Form (netCDF).

en: GSXM netCDF files (.nc)
ru_RU: Файлы GSXM netCDF (.nc)

en: Variable `%s' refers to invalid or nonexistent data.
ru_RU: Переменная `%s' ссылается на неверные или несуществующие данные.

en: NetCDF records are not supported.
ru_RU: Записи NetCDF не поддерживаются.

en: Value series values must be of type FLOAT.
ru_RU: Значения из серий значений должны быть типа FLOAT.

en: Time values must be of type DOUBLE.
ru_RU: Значения времени должны быть типа DOUBLE.

en: Reading of fast scan files is not implemented - yet.
ru_RU: Загрузка файлов быстрого сканирования не сделана — пока.

en: Time series order is wrong.
ru_RU: Некорректный порядок временных рядов.

en: File ended unexpectedly inside `%s'.
ru_RU: Файл неожиданно окончился внутри `%s'.

en: Expected `%s' array or `ABSENT'.
ru_RU: Ожидался массив `%s'  или `ABSENT'.

en: Array `%s' has non-zero number of elements in spite of being absent.
ru_RU: Массив `%s' содержит ненулевое количество элементов вместо того, чтобы отсутствовать.

en: More than one record dimension found.
ru_RU: Найдена больше, чем одна запись о размерности.

en: Imports Nano Measuring Machine profile files.
ru_RU: Импортирует файлы профилей Nano Measuring Machine.

en: Nano Measuring Machine files (*.dsc)
ru_RU: Файлы Nano Measuring Machine (*.dsc)

en: Non-square pixels
ru_RU: Неквадратные пиксели

en: Specify X resolution
ru_RU: Задать разрешение по X

en: Specify Y resolution
ru_RU: Задать разрешение по Y

en: Plot point density map
ru_RU: Строить карту плотности точек

en: Align scan lines with X axis
ru_RU: Выровнять линии сканирования вдоль оси X

en: Identical _measures
ru_RU: Одинаковый _масштаб

en: Pixel resolution mode
ru_RU: Режим размеров пикселей

en: _Display with physical aspect ratio
ru_RU: _Показывать с физическим соотношением сторон

en: _Filter out data using error channel
ru_RU: _Фильтровать данные используя канал ошибки

en: _Error channel
ru_RU: Канал _ошибки

en: Nano Measuring Machine data import must be run as interactive.
ru_RU: Модуль импорта данных Nano Measuring Machine должен быть запущен в интерактивном режиме.

en: Rendering surface...
ru_RU: Строится поверхность...

en: Import NMM Profile Set
ru_RU: Импортировать набор профилей NMM

en: Information
ru_RU: Информация

en: Number of data files
ru_RU: Количество файлов данных

en: Total number of points
ru_RU: Общее количество точек

en: Points per profile
ru_RU: Точек в профиле

en: _Auto
ru_RU: _Авто

en: Imported Channels
ru_RU: Импортированные каналы

en: Point density map
ru_RU: Карта плотности точек

en: Something is changing the data files on disk.
ru_RU: Что-то меняет данные на диске.

en: Imports Nova ASC files.
ru_RU: Импортирует файлы Nova ASC.

en: Nova ASCII files (.txt)
ru_RU: Файлы Nova ASCII (.txt)

en: Imports and exports binary serialized numpy arrays (NPY, NPZ).
ru_RU: Импортирует и экспортирует двоичные массивы numpy переведённые в последовательный вид (NPY, NPZ).

en: Serialized numpy array (.npy)
ru_RU: Последовательный массив numpy (.npy)

en: Multiple serialized numpy arrays (.npz)
ru_RU: Несколько последовательных массивов numpy (.npz)

en: Cannot parse NPY ASCII header.
ru_RU: Не получается прочесть ASCII-заголовок NPY.

en: Imports and exports nearly raw raster data (NRRD) files.
ru_RU: Импортирует и экспортирует файлы nearly raw raster data (NRRD).

en: Nearly raw raster data (NRRD) files (.nrrd)
ru_RU: Файлы nearly raw raster data (NRRD) (.nrrd)

en: Detached header does not refer to any data file.
ru_RU: Отдельный заголовок не соответствует ни одному файлу данных.

en: Only two- and three-dimensional data are supported.
ru_RU: Поддерживаются только двумерные и трёхмерные данные.

en: Non-zero lineskip is supported only for uncompressed files.
ru_RU: Ненулевое число пропущенных линий поддерживается только для несжатых файлов.

en: Compression is supported only for detached files.
ru_RU: Сжатие поддерживается только для открепленных файлов.

en: Split detached data files are not supported.
ru_RU: Разбитые на тома открепленные файлы данных не поддерживаются.

en: Hex data contain fewer values (%u) than corresponds to the sizes (%u).
ru_RU: Шестнадцатеричные данные содержат меньше значений (%u) чем соответствует размерам (%u).

en: Text data contain fewer values (%u) than corresponds to the sizes (%u).
ru_RU: Текстовые данные содержат меньше значений (%u) чем соответствует размерам (%u).

en: Field byteskip cannot be -1 for text encodings.
ru_RU: Число пропущенных байтов поля не может быть -1 для текстовых кодировок.

en: Field lineskip specifies more lines than there are in the file.
ru_RU: Число пропущенных линий поля задаёт больше линий, чем есть в файле.

en: Field byteskip specifies more bytes than there are in the file.
ru_RU: Число пропущенных байтов поля задаёт больше байтов, чем есть в файле.

en: Items of per-axis header field %s are not quoted.
ru_RU: Элементы поля %s заголовка оси не заключены в кавычки.

en: Per-axis header field %s contains too many items.
ru_RU: Поле %s заголовка оси содержит слишком много элементов.

en: Per-axis header field %s contains too few items.
ru_RU: Поле %s заголовка оси содержит слишком мало элементов.

en: Imports NT-MDT data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных NT-MDT.

en: NT-MDT files (.mdt)
ru_RU: Файлы NT-MDT (.mdt)

en: Frame is too short for Frame Mode.
ru_RU: Фрейм слишком короткий для режима фреймов.

en: Frame is too short for dots or data.
ru_RU: Фрейм слишком короткий для точек или данных.

en: End of file reached in frame header #%u.
ru_RU: Достигнут конец файла в заголовке фрейма #%u.

en: End of file reached in frame data #%u.
ru_RU: Достигнут конец файла в данных фрейма #%u.

en: Frame #%u is too short for scanned data header.
ru_RU: Фрейм #%u слишком короткий чтобы быть заголовком сканированных данных.

en: Frame #%u is too short for spectroscopy data header.
ru_RU: Фрейм #%u слишком короткий чтобы быть заголовком данных спектроскопии.

en: Imports EM4SYS data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных EM4SYS.

en: EM4SYS NX II files (.bmp)
ru_RU: Файлы EM4SYS NX II (.bmp)

en: Imports Olympus OIR data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Olympus OIR.

en: Olympus OIR data files (.oir)
ru_RU: Файлы данных Olympus OIR (.oir)

en: Olympus packed OIR data files (.poir)
ru_RU: Файлы данных Olympus  packed OIR (.poir)

en: Chunk type %u occured multiple times.
ru_RU: Тип фрагмента %u появился несколько раз.

en: Imports old NTMDT MDA Spectra files.
ru_RU: Импортирует старые файлы MDA от NT-MDT Ntegra Spectra.

en: NTMDT old MDA Spectra data (.sxml .dat)
ru_RU: Старый формат данных NTMDT Ntegra Spectra MDA (.sxml .dat)

en: Incorrect number of axes in parameter file.
ru_RU: Неверное число осей в файле параметров.

en: Cannot load data file: %s
ru_RU: Невозможно загрузить файл данных: %s

en: Data file is too short.
ru_RU: Файл данных слишком короткий.

en: Imports OLS data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных OLS.

en: Imports OME-TIFF data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных OME-TIFF.

en: ZTC coordinates (%u,%u,%u) fall outside the given ranges.
ru_RU: Координаты ZTC (%u,%u,%u) выпадают за пределы заданных диапазонов.

en: The OME TIFF header specifies more TIFF directories than there are in the file.
ru_RU: Заголовок OME TIFF задаёт больше каталогов TIFF, чем есть в файле.

en: TIFF directory %u is assigned to multiple conflicting ZTC coordinates.
ru_RU: Каталогу TIFF %u присовено несколько различных конфликтующих координат ZTC.

en: Imports Omicron data files (two-part .par + .tf*, .tb*, .sf*, .sb*).
ru_RU: Импортирует файлы данных Omicron (две части: .par + .tf*, .tb*, .sf*, .sb*).

en: Omicron files (.par + data)
ru_RU: Файлы Omicron (.par + данные)

en: Header line starts with a colon.
ru_RU: Строка заголовка начинается с двоеточия.

en: Channel information ended unexpectedly.
ru_RU: Информация о канале неожиданно закончилась.

en: Imports Omicron flat files.
ru_RU: Импортирует плоские файлы Omicron.

en: Omicron flat files (*.*_flat)
ru_RU: Плоские файлы Omicron (*.*_flat)

en: File name does not have the expected form for Omicron Flat files.
ru_RU: Имя файла не соответствует ожидаемому для файлов Omicron Flat.

en: Cannot understand the axis hierarchy.
ru_RU: Не удаётся понять иерархию осей.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an expression of the data shape.
en: Cannot figure out how to load data in the following form: %s.
ru_RU: Нельзя определить как загрузить данные в следующем виде: %s.

en: Imports Wyko OPD and ASC files.
ru_RU: Импортирует файлы Wyko OPD и ASC.

en: Wyko OPD files (.opd)
ru_RU: Файлы Wyko OPD (.opd)

en: Wyko ASCII export files (.asc)
ru_RU: Файлы экспорта в ASCII Wyko (.asc)

en: Item `%s' is beyond the end of the file.
ru_RU: Элемент `%s' находится за концом файла.

en: Nested directories found
ru_RU: Найдены вложенные каталоги

en: Reads ISO 5436-2 OpenGPS .x3p files.
ru_RU: Читает файлы ISO 5436-2 OpenGPS .x3p.

en: ISO 5436-2 OpenGPS data (.x3p)
ru_RU: Данные ISO 5436-2 OpenGPS (.x3p)

en: Too many DataList items for given matrix dimensions.
ru_RU: Слишком много элементов DataList для заданных размеров матрицы.

en: File main.xml contains multiple data elements.
ru_RU: Файл main.xml содержит несколько элементов данных.

note: TRANSLATORS: type and axis are symbols such as I, CX, ...
en: Only type %s is supported for axis %s.
ru_RU: Только тип %s доступен для оси %s.

en: Imports AFM data files from NASA Phoenix Mars mission.
ru_RU: Импортирует файлы данных АСМ миссии NASA Phoenix Mars.

en: AFM data from NASA Phoenix mission (.dat, .lbl + .tab)
ru_RU: Данные АСМ миссии NASA Phoenix (.dat, .lbl + .tab)

en: No previous record to continue at line %u.
ru_RU: Отсутствует предыдущая запись чтобы продолжить со строки %u.

en: Invalid object nesting at line %u.
ru_RU: Неправильное наследование объектов в строке %u.

en: Data block is truncated.
ru_RU: Блок данных обрезан.

en: Cannot parse AFM HEADER_TABLE values.
ru_RU: Не получается разобрать значения AFM HEADER_TABLE.

en: All channels
ru_RU: Все каналы

en: Gray
ru_RU: Серый

en: Value (max)
ru_RU: Значение (макс.)

en: RGB sum
ru_RU: Сумма RGB

en: Luma
ru_RU: Яркость

en: Hue
ru_RU: Оттенок

en: Alpha
ru_RU: Альфа

en: Graphics Interchange Format GIF (.gif)
ru_RU: Graphics Interchange Format (.gif)

en: Sun raster image (.ras)
ru_RU: Растровое изображение Sun (.ras)

en: Apple icon (.icns)
ru_RU: Иконка Apple (.icns)

en: Imports data from low-depth pixmap images (PNG, TIFF, JPEG, ...).  The set of available formats depends on available GDK pixbuf loaders.
ru_RU: Импортирует данные из растровых изображений с малой глубиной цвета (PNG, TIFF, JPEG, ...). Выбор поддерживаемых форматов зависит от доступных загрузчиков в GDK pixbuf.

en: Use
ru_RU: Использовать

en: _Hue offset
ru_RU: Сме_щение оттенка

en: Pixmap has not registered file type `%s'.
ru_RU: Модуль импорта изображений не имеет зарегистрированного типа файла `%s'.

en: Cannot get pixbuf loader: %s.
ru_RU: Не удаётся получить загрузчик pixbuf: %s.

en: Pixbuf loader refused data: %s.
ru_RU: Загрузчик pixbuf не принял данные: %s.

en: as data
ru_RU: как данные

en: Warning: Colorful images cannot be reliably mapped to meaningful values.
ru_RU: Предупреждение: цветные изображения не могут быть надёжно отображены в значащие что-либо данные.

en: Imports Nanosurf PLT files.
ru_RU: Импортирует файлы Nanosurf PLT.

en: Nanosurf PLT files (.plt)
ru_RU: Файлы Nanosurf PLT (.plt)

en: Imports Pacific Nanotechnology PNI data files.
ru_RU: Импорт файлов данных Pacific Nanotechnology PNI.

en: PNI files (.pni)
ru_RU: Файлы PNI (.pni)

en: Princeton Instruments camera SPE files.
ru_RU: Файлы SPE камеры Princeton Instruments.

en: Princeton Instruments SPE files
ru_RU: Файлы Princeton Instruments SPE

en: XML footer overlaps with data.
ru_RU: Заголовок XML пересекается с данными.

en: Imports Park Systems data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Park Systems.

en: Park Systems data files (.tiff, .tif)
ru_RU: Файлы данных Park Systems (.tiff, .tif)

en: Data tag is missing.
ru_RU: Тег данных отсутствует.

en: Header is too short (only %lu bytes).
ru_RU: Заголовок слишком короткий (всего %lu байт).

en: Spectroscopy header is too short (only %lu bytes).
ru_RU: Заголовок спектроскопии слишком короткий (всего %lu байт).

en: Imports Park Systems PS-PPT data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Park Systems PS-PPT.

en: Park Systems PS-PPT data files (.ps-ppt)
ru_RU: Файлы данных Park Systems PS-PPT (.ps-ppt)

en: Frame offsets do not increase monotonically.
ru_RU: Смещения фреймов увеличиваются немонотонно.

en: Unexpected frame with data type %d.
ru_RU: Неожиданный фрейм с типом данных %d.

en: Unexpected JSON structure: %s should be %s.
ru_RU: Неожиданная структура JSON: %s должно быть %s.

en: JSON parsing error: %s
ru_RU: Разбор JSON окончился неудачно: %s

en: Reading frame table...
ru_RU: Чтение таблицы фреймов...

en: Reading curve data...
ru_RU: Чтение данных кривой...

en: Imports SymPhoTime data files, version 2.0.
ru_RU: Импортирует файлы данных SymPhoTime, версии 2.0.

en: PicoHarp files (.pt3)
ru_RU: Файлы PicoHarp (.pt3)

en: T2 measurement mode is not implemented.
ru_RU: Режим измерения T2 не реализован.

en: Only PI E710 and KDT180-100-Im imaging formats are implemented.
ru_RU: Реализованы только форматы изображений PI E710 и KDT180-100-Im.

en: Measurement mode must be 2 or 3; %u is invalid.
ru_RU: Режим измерений должен быть или 2, или 3; %u - неправильный.

en: Only area imaging files are supported.
ru_RU: Поддерживаются только файлы изображения области.

en: Unknown instrument number %u.
ru_RU: Неизвестный номер инструмента %u.

en: Wrong imaging header size: %u instead of %u.
ru_RU: Неправильный размер заголовка изображения: %u вместо %u.

en: Number of line triggers %u is smaller than the number of scan lines %u.
ru_RU: Число триггеров строк %u меньше числа сканированных строк %u.

en: Imports Quazar data files stored as Python pickles v4.
ru_RU: Импортирует файлы данных Quazar сохраненные как Python pickles v4.

en: Quazar Python-pickled data (.npic)
ru_RU: Данные Quazar Python-pickled (.npic)

en: Invalid stack state for opcode %02x.
ru_RU: Неправильное состояние стека для кода операции %02x.

en: Uknown opcode 0x%02x encountered
ru_RU: Был встречен неизвестный код операции 0x%02x

en: Imports Quesant file format.
ru_RU: Импортирует формат файлов Quesant.

en: Quesant files (.afm)
ru_RU: Файлы Quesant (.afm)

en: User-specified
ru_RU: Определённый пользователем

en: Signed byte
ru_RU: Байт со знаком

en: Unsigned byte
ru_RU: Байт без знака

en: Signed 16bit word
ru_RU: 16битное слово со знаком

en: Unsigned 16bit word
ru_RU: 16битное слово без знака

en: Signed 32bit word
ru_RU: 32битное слово со знаком

en: Unsigned 32bit word
ru_RU: 16битное слово без знака

en: Signed 64bit word
ru_RU: 64битное слово со знаком

en: Unsigned 64bit word
ru_RU: 64битное слово без знака

en: IEEE half
ru_RU: IEEE половинной точности

en: Imports raw data files, both ASCII and binary, according to user-specified format.
ru_RU: Импортирует неизвестные файлы данных, как текстовые. так и двоичные, в соответствии с форматом, указанным пользователем.

en: Raw data files
ru_RU: Импорт неизвестных файлов данных

en: Any whitespace
ru_RU: Любой пробельный

en: TAB character
ru_RU: Символ TAB

en: Other character
ru_RU: Другой символ

en: _Field delimiter
ru_RU: _Разделитель полей

en: _Automatically offer raw data import of unknown files
ru_RU: _Автоматически предлагать импорт необработанных данных
    для файлов неизвестного типа

en: _Text data
ru_RU: Т_екстовые данные

en: _Binary data
ru_RU: _Двоичные данные

en: Missin_g value substitute
ru_RU: Замена о_тсутствующих значений

en: Start from _line
ru_RU: _Начать со строки

en: _Each row skip
ru_RU: После ка_ждой строки пропустить

en: _Other delimiter
ru_RU: Др_угой разделитель

en: Data t_ype
ru_RU: Т_ип данных

en: Byte s_wap pattern
ru_RU: _Шаблон перестановки байтов

en: Start at _offset
ru_RU: Начать со сме_щения

en: _Sample size
ru_RU: Р_азмер сэмпла

en: After each sample s_kip
ru_RU: Пос_ле каждого сэмпла пропустить

en: After each _row skip
ru_RU: После ка_ждой строки пропустить

en: _Reverse bits in bytes
ru_RU: Обратить порядок битов в ба_йтах

en: Reverse bi_ts in samples
ru_RU: Обратить порядок бит в с_эмплах

en: Samples are si_gned
ru_RU: Сэмплы со _знаком

en: Raw data import must be run as interactive.
ru_RU: Импорт неизвестных данных должен быть запущен в интерактивном режиме.

en: Read Raw File
ru_RU: Прочитать неизвестный файл

en: Data Format
ru_RU: Формат данных

en: File
ru_RU: Файл

en: fields
ru_RU: полей

en: bytes
ru_RU: байт

en: bits
ru_RU: бит

en: Binary
ru_RU: Двоичный

en: Text
ru_RU: Текст

en: Delimiter: whitespace
ru_RU: Разделитель: пробел

en: Delimiter: 0x%02x
ru_RU: Разделитель: 0x%02x

en: Delimiter: %s
ru_RU: Разделитель: %s

en: Info
ru_RU: Информация

en: <b>Too short file</b>
    The format would require %lu bytes long file (at least), but the length of `%s' is only %u bytes.
ru_RU: <b>Файл слишком мал</b>
    Формат предполагает размер файла не менее %lu байт, но размер `%s' всего %u байт.

en: <b>Parsing failed</b>
    The contents of `%s' does not match format: %s.
ru_RU: <b>Разбор закончился неудачно</b>
    Содержимое `%s' не соответствует формату: %s.

en: Expected whitespace to skip more fields in row %u, got `%.16s'
ru_RU: Ожидался пробел чтобы пропустить ещё несколько полей в строке %u, получили `%.16s'

en: Expected `%c' to skip more fields in row %u, got `%.16s'
ru_RU: Ожидался `%c' чтобы пропустить ещё несколько полей в строке %u, получили `%.16s'

en: Expected `%s' to skip more fields in row %u, got `%.16s'
ru_RU: Ожидалось `%s' чтобы пропустить ещё несколько полей в строке %u, получили `%.16s'

en: Garbage `%.16s' in row %u, column %u
ru_RU: Мусор `%.16s' в строке %u, столбце %u

en: Expected delimiter `%c' after data in row %u, column %u, got `%c'
ru_RU: Ожидался разделитель `%c' после данных в строке %u, столбце %u, получили `%c'

en: Expected delimiter `%s' after data in row %u, column %u, got `%.16s'
ru_RU: Ожидался разделитель `%s' после данных в строке %u, столбце %u, получили `%.16s'

en: Not enough lines (%d) for offset (%d)
ru_RU: Не хватает строк (%d) для смещения (%d)

en: Imports simple text files as graph curves.
ru_RU: Импортирует простые текстовые файлы как кривые графиков.

en: ASCII graph curve files
ru_RU: Файлы ASCII с кривой графика

en: _Title
ru_RU: _Заголовок

en: Curve
ru_RU: Кривая

en: _X label
ru_RU: _Метка X

en: _Y label
ru_RU: Ме_тка Y

en: X _units
ru_RU: _Единицы X

en: Y u_nits
ru_RU: Едини_цы Y

en: ASCII graph import must be run as interactive.
ru_RU: Импорт графиков из ASCII должен запускаться в интерактивном режиме.

en: Import Graph Data
ru_RU: Импорт данных графика

en: Imports Renishaw WiRE data files (WDF).
ru_RU: Импортирует файлы данных Renishaw WiRE (WDF).

en: Renishaw WiRE data files (.wdf)
ru_RU: Файлы данных Renishaw WiRE (.wdf)

en: Random points order unsupported
ru_RU: Случайный порядок точек не поддерживается

en: Imports RHK Technology SM3 data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных RHK Technology SM3.

en: RHK SM3 files (.sm3)
ru_RU: Файлы RHK SM3 (.sm3)

en: End of file reached in page header.
ru_RU: Достигнут конец файла в заголовке страницы.

en: magic page header
ru_RU: магический заголовок страницы

en: End of file reached in string #%u.
ru_RU: Конец файла достигнут в строке #%u.

en: End of file reached in color data header.
ru_RU: Достигнут конец файла в заголовке цветовых данных.

en: End of file reached in color data.
ru_RU: Достигнут конец файла в цветовых данных.

en: Unknown line %d
ru_RU: Неизвестная строка %d

en: Imports RHK Technology SM4 data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных RHK Technology SM4.

en: RHK SM4 files (.sm4)
ru_RU: Файлы RHK SM4 (.sm4)

en: Object list in %s is truncated.
ru_RU: Список объектов в %s усечён.

en: Object of type %s is truncated.
ru_RU: Объект типа %s усечён.

en: Cannot find object %s in %s.
ru_RU: Невозможно найти объект %s в %s.

en: Imports RHK Technology SPM32 data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных RHK Technology SPM32.

en: RHK SPM32 files (.sm2)
ru_RU: Файлы RHK SPM32 (.sm2)

en: Invalid file header.
ru_RU: Неверный заголовок файла.

en: Only image and line files are supported.
ru_RU: Поддерживаются только файлы изображений и строк.

en: data type
ru_RU: тип данных

en: data ranges
ru_RU: диапазоны данных

en: data offset
ru_RU: смещение данных

en: Imports Automation & Robotics Dual Lensmapper data files
ru_RU: Импортирует файлы данных Automation & Robotics Dual Lensmapper

en: Dual Lensmapper files
ru_RU: Файлы Dual Lensmapper

en: Imports S94 STM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных S94 STM.

en: S94 STM files (.s94)
ru_RU: Файлы S94 STM (.s94)

en: Imports SCA data files (two-part .sca + .dat).
ru_RU: Импортирует файлы данных SCA (two-part .sca + .dat).

en: SCA files (.sca + .dat)
ru_RU: Файлы SCA (.sca + .dat)

en: resolution
ru_RU: разрешение

en: Reads Cyber technologies SCAN files.
ru_RU: Читает файлы Cyber technologies SCAN

en: Cyber technologies SCAN data (.scan)
ru_RU: Данные Cyber technologies SCAN (.scan)

en: Reads Cyber technologies SCNX files.
ru_RU: Читает файлы Cyber technologies SCNX.

en: Cyber technologies SCNX data (.scnx)
ru_RU: Данные Cyber technologies SCNX (.scnx)

en: Imports Surfstand group SDF (Surface Data File) files.
ru_RU: Импортирует файлы Surfstand group SDF (Surface Data File).

en: Surfstand SDF files, binary (.sdf)
ru_RU: Двоичные файлы Surfstand SDF (.sdf)

en: Surfstand SDF files, text (.sdf)
ru_RU: Текстовые файлы Surfstand SDF (.sdf)

en: Micromap SDF files (.sdfa)
ru_RU: Файлы Micromap SDF (.sdfa)

en: Invalid `%s' value: %d.
ru_RU: Неверное значение `%s': %d.

en: Invalid `%s' value: %g.
ru_RU: Неверное значение `%s': %g.

en: Missing data start marker (*).
ru_RU: Отсутствует маркер начала данных (*).

en: End of file reached when looking for `%s' field.
ru_RU: Достигнут конец файла при поиске поля `%s'.

en: Invalid line found when looking for `%s' field.
ru_RU: Неправильная строка найдена при поиске поля `%s'.

en: Imports Seiko XQB, XQD, XQT and XQP files.
ru_RU: Импортирует файлы Seiko XQB, XQD, XQT и XQP.

en: Seiko files (.xqb, .xqd, .xqt, .xqp)
ru_RU: Файлы Seiko (.xqb, .xqd, .xqt, .xqp)

en: Imports Sensofar PLu file format, version 2000 or newer.
ru_RU: Импортирует формат файлов Sensofar PLu, версии 2000 или более новой.

en: Sensofar PLu files (.plu, .apx)
ru_RU: Файлы Sensofar PLu (.plu, .apx)

en: Profile
ru_RU: Профиль

en: Reads Sensofar PLUx files.
ru_RU: Читает файлы Sensofar PLUx.

en: Sensofar PLUx files (.plux)
ru_RU: Файлы Sensofar PLUx (.plux)

en: Imports Sensolytics text files.
ru_RU: Импортирует текстовые файлы Sensolytics.

en: Sensolytics text files (.dat)
ru_RU: Текстовые файлы Sensolytics (.dat)

en: Wrong number of initial data columns.
ru_RU: Неправильное число начальных столбцов данных.

en: Imports Shimadzu SPM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Shimadzu SPM.

en: Shimadzu files
ru_RU: Файлы Shimadzu

en: Imports IonScope SICM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных IonScope SICM.

en: IonScope SICM files (.img)
ru_RU: Файлы IonScope SICM (.img)

en: Imports SIS (Surface Imaging Systems) data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных SIS (Surface Imaging Systems).

en: SIS files (.sis)
ru_RU: Файлы SIS (.sis)

en: Block not a document block.
ru_RU: Блок не является блоком документа.

en: Too short document info.
ru_RU: Слишком короткая информация о документе.

en: Too short parameter info.
ru_RU: Слишком короткая информация о параметре.

en: Unexpected image block.
ru_RU: Неожиданный блок изображения.

en: End of file reached in image block.
ru_RU: Достигнут конец файла внутри блока изображения.

en: End of file reached in channel block.
ru_RU: Достигнут конец файла внутри блока канала.

en: End of file reached when another channel was expected.
ru_RU: Достигнут конец файла в то время, как ожидался другой канал.

en: Imports Thermo Fisher SPC files.
ru_RU: Импортирует файлы Thermo Fisher SPC.

en: Thermo Fisher SPC files
ru_RU: Файлы Thermo Fisher SPC

en: Imports and exports SPIP ASC files.
ru_RU: Импортирует и экспортирует файлы SPIP ASC.

en: SPIP ASCII files (.asc)
ru_RU: ASCII файлы SPIP (.asc)

en: Imports Thermicroscopes SpmLab R3 to R7 data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Thermicroscopes SpmLab от R3 до R7.

en: Thermicroscopes SpmLab files
ru_RU: Файлы Thermicroscopes SpmLab

en: Unknown format version %c.
ru_RU: Неизвестная версия формата %c.

en: Imports SPMLab floating-point files.
ru_RU: Импортирует файлы с плавающей точкой SPMLab.

en: SPMLab floating-point files (.flt)
ru_RU: Файлы с плавающей точкой SPMLab (.flt)

en: Missing data start marker [Data].
ru_RU: Отсутствует маркер начала данных [Data].

en: Loads SPML (Scanning Probe Microscopy Markup Language) data files.
ru_RU: Загружает файлы данных SPML (Scanning Probe Microscopy Markup Language).

en: SPML files (.xml)
ru_RU: Файлы SPML (.xml)

en: Reads ATC SPMxFormat files.
ru_RU: Читает файлы ATC SPMxFormat.

en: ATC SPMxFormat data (.spm)
ru_RU: Данные ATC SPMxFormat (.spm)

en: Imports Omicron STMPRG data files (tp ta).
ru_RU: Импортирует файлы данных Omicron STMPRG (tp ta).

en: Omicron STMPRG files (tp ta)
ru_RU: Файлы Omicron STMPRG (tp ta)

en: Parameter file is too short.
ru_RU: Файл параметров слишком короткий.

en: First channel is switched off.
ru_RU: Первый канал выключен.

en: Current or Deflection or Amplitude
ru_RU: Ток, отклонение или амплитуда

en: Electrochemical Voltage (Vec)
ru_RU: Электрохимическое напряжение (Vec)

en: Topography and SPS
ru_RU: Топография и спектроскопия

en: Topography and SPS (scripted)
ru_RU: Топография и спектроскопия (скрипт.)

en: Electrochemical Current (Iec)
ru_RU: Электрохимический ток (Iec)

en: Friction or Phase
ru_RU: Трение или фаза

en: AUX in BNC
ru_RU: AUX в BNC

en: AUX in 3 (Sum)
ru_RU: AUX в 3 (Сумма)

en: AUX in 4 (Raw Deflection)
ru_RU: AUX в 4 (Прямое отклонение)

en: AUX in 5 (PicoPlus Aux BNC)
ru_RU: AUX в 5 (PicoPlus Aux BNC)

en: AUX in 6 (Surface Potential)
ru_RU: AUX в 6 (Поверхностный потенциал)

en: AUX in 7
ru_RU: AUX в 7

en: AUX in 8
ru_RU: AUX в 8

en: AUX in 9
ru_RU: AUX в 9

en: AUX in 10
ru_RU: AUX в 10

en: Topography and Flexgrid
ru_RU: Топография и динамическая сетка

en: External
ru_RU: Внешний

en: Imports Molecular Imaging STP data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Molecular Imaging STP.

en: STP files (.stp)
ru_RU: Файлы STP (.stp)

en: Imports Surf data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Surf.

en: Surf files (.sur)
ru_RU: Файлы Surf (.sur)

en: Imports Tescan SEM images.
ru_RU: Импортирует изображения Tescan SEM.

en: Tescan TIF SEM image (.tif)
ru_RU: Изображение SEM Tescan TIF (.tif)

en: Tescan two-part SEM image (.hdr + .png)
ru_RU: Двойное изображение Tescan SEM (.hdr + .png)

en: Imports FEI Tecnai imaging and analysis (former Emispec) files.
ru_RU: Импортирует файлы FEI Tecnai imaging and analysis (бывший Emispec).

en: FEI TIA (Emispec) data
ru_RU: Данные FEI TIA (Emispec)

en: Imports Corning Tropel UltraSort files.
ru_RU: Импортирует файлы Corning Tropel UltraSort.

en: Corning Tropel UltraSort data (.ttf)
ru_RU: Данные Corning Tropel UltraSort (.ttf)

en: Corning Tropel UltraSort CSV export (.csv)
ru_RU: Экспорт в CSV Corning Tropel UltraSort (.csv)

en: Imports Unisoku data files (two-part .hdr + .dat).
ru_RU: Импортирует файлы данных Unisoku (две части .hdr + .dat).

en: Unisoku files (.hdr + .dat)
ru_RU: Файлы Unisoku (.hdr + .dat)

en: format flags
ru_RU: флаги формата

en: x scale parameters
ru_RU: параметры масштаба x

en: y scale parameters
ru_RU: параметры масштаба y

en: z scale parameters
ru_RU: параметры масштаба z

en: data type parameters
ru_RU: параметры типа данных

en: Imports WinSTM (.stm) files.
ru_RU: Импортирует файлы WinSTM (.stm).

en: WinSTM files (.stm)
ru_RU: Файлы WinSTM (.stm)

en: Imports WItec Project data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных WItec Project.

en: WItec Project files (.wip)
ru_RU: Файлы WItec Project (.wip)

en: Imports WITec ASCII export files.
ru_RU: Импортирует ASCII файлы экспорта из WITec.

en: WITec ASCII files (.dat)
ru_RU: ASCII файлы WITec (.dat)

en: Imports WITec WIT data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных WITec WIT.

en: WITec files (.wit)
ru_RU: Файлы WITec (.wit)

en: Imports AFM files from Department of Nanometrology, WRUST.
ru_RU: Импортирует файлы АСМ от Department of Nanometrology, WRUST.

en: WRUST Department of Nanometrology AFM data (.dat)
ru_RU: Данные АСМ WRUST Department of Nanometrology (.dat)

en: Imports WSF ASCII files.
ru_RU: Импортирует файлы WSF ASCII.

en: WSF ASCII files (.wsf)
ru_RU: ASCII файлы WSF (.wsf)

en: File header does not end with an empty line.
ru_RU: Заголовок файла не заканчивается пустой строкой.

en: Imports Nanotec WSxM data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных Nanotec WSxM.

en: WSxM files (.tom, .top, .stp)
ru_RU: Файлы WSxM (.tom, .top, .stp)

en: WSxM curve files (.cur)
ru_RU: Файлы кривых WSxM (.cur)

en: Unknown data type `%s'.
ru_RU: Неизвестный тип данных `%s'.

en: Exports data as simple XYZ text file.
ru_RU: Экспортирует данные как простой текстовый файл XYZ.

en: XYZ text data (.xyz)
ru_RU: Текстовые данные XYZ (.xyz)

en: XYZ data:
ru_RU: Данные XYZ:

en: Lateral units:
ru_RU: Единицы горизонтальных размеров:

en: Export XYZ
ru_RU: Экспорт XYZ

en: Imports Carl Zeiss SEM images.
ru_RU: Импортирует изображения Carl Zeiss SEM.

en: Carl Zeiss SEM scans (.tif)
ru_RU: Сканы Carl Zeiss SEM (.tif)

en: Imports Carl Zeiss CZI images.
ru_RU: Импортирует изображения Carl Zeiss CZI.

en: Carl Zeiss CZI images (.czi)
ru_RU: Изображения Carl Zeiss CZI (.czi)

en: Imports Carl Zeiss CLSM images.
ru_RU: Импортирует конфокальные изображения Carl Zeiss.

en: Carl Zeiss CLSM images (.lsm)
ru_RU: Конфокальные изображения Carl Zeiss (.lsm)

en: Imports Zemax grid sag data files.
ru_RU: Импортирует файлы данных искривления сетки из Zemax.

en: Zemax grid sag data (.dat)
ru_RU: Данные искривления сетки Zemax (.dat)

en: Data line %u does not contain four items.
ru_RU: Строка данных %u не содержит четыре элемента.

en: Unit code %d is invalid or unsupported.
ru_RU: Код единиц измерения %d неправилен или не поддерживается.

en: The first line contains too many items.
ru_RU: Первая строка содержит слишком много элементов.

en: Imports KLA Zeta profilometry files.
ru_RU: Импортирует файлы профилометрии KLA Zeta

en: KLA Zeta profilometry files (.zmg)
ru_RU: Файлы профилометрии KLA Zeta (.zmg)

en: Reads Keyence ZON files.
ru_RU: Импортирует файлы Keyence ZON.

en: Keyence ZON data (.zon)
ru_RU: Данные Keyence ZON (.zon)

en: Rows stride %u does not match length and bytes per item (%u×%u).
ru_RU: Шаг колонок %u не соответствует длине и числу байт на элемент (%u×%u).

en: Aligns graph curves.
ru_RU: Выравнивает кривые графиков.

en: /_Correct Data/_Align
ru_RU: /Исправить _данные/Вы_ровнять

en: Critical dimension measurements
ru_RU: Измерения габаритных размеров

en: /Measure _Features/_Critical Dimension...
ru_RU: /Измерение _особенностей/Га_баритный размер...

en: Fit critical dimension
ru_RU: Измерить габаритный размер

en: Fit
ru_RU: Аппроксимация

en: Save Fit Report
ru_RU: Сохранить отчёт аппроксимации

note: TRANSLATORS: %{n}i and %{total}i are ids, do NOT translate them.
en: %{n}i of %{ntotal}i
ru_RU: %{n}i из %{ntotal}i

en: Fitted function
ru_RU: Аппроксимирующая функция

en: Cut graph
ru_RU: Обрезает график

en: /_Basic Operations/_Cut...
ru_RU: /_Базовые действия/_Обрезать...

en: Extract part of graph into new one
ru_RU: Извлечь часть старого графика в новый

en: Cut _all curves
ru_RU: Обрезать _все кривые

en: Cut Graph
ru_RU: Обрезать график

en: DOS Spectrum
ru_RU: Спектр плотности состояний

en: /Measure _Features/_DOS Spectrum
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Спектр плотности состояний

en: Calculate DOS spectrum from I-V tunneling spectroscopy
ru_RU: Рассчитать спектр плотности состояний из ВАХ туннельного контакта

en: %s: Graph should be I-V spectroscopy.
ru_RU: %s: график должен быть ВАХ.

en: DOS Spectrum for "%s"
ru_RU: Спектр плотности состояний для  "%s"

en: Exports graph data to text files.
ru_RU: Экспортирует графические данные в текстовые файлы.

en: /_Export/_Text...
ru_RU: /_Экспортировать/_Текст...

en: Export graph data to a text file
ru_RU: Экспортировать графические данные в текстовый файл

en: Plain text
ru_RU: Простой текст

en: Gnuplot friendly
ru_RU: Совместимый с Gnuplot

en: Comma separated values
ru_RU: CSV (значения, разделённые запятыми)

en: Origin friendly
ru_RU: Совместимый с Origin

en: Style
ru_RU: Стиль

en: Export _units
ru_RU: Экспорт _единиц измерения

en: Export _labels
ru_RU: Экспорт _меток

en: Export _metadata
ru_RU: Экспорт мета_данных

en: POSIX _number format
ru_RU: Формат _чисел POSIX

en: Single _merged abscissa
ru_RU: Общая объ_единённая абсцисса

en: Export graph to a raster image
ru_RU: Экспортировать график в растровое изображение

en: Export graph to PostScript
ru_RU: Экспортировать график в PostScript

en: _Scale
ru_RU: _Масштаб

en: /Measure _Features/_Fit Function...
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Аппроксимировать функцию...

en: Fit a function on graph data
ru_RU: Аппроксимировать данные графика функцией

en: /_Force Distance/_Fit FD Curve...
ru_RU: /Сила _расстояние/_Аппроксимировать кривую сила-расстояние...

en: Fit a force-distance curve
ru_RU: Аппроксимировать кривую сила-расстояние

en: Plot full range
ru_RU: Строить весь диапазон

en: Create a difference graph
ru_RU: Создать график разности

en: Fit FD Curve
ru_RU: Аппроксимировать кривую сила-расстояние

en: Correlation Matrix
ru_RU: Матрица корреляции

en: Mean square difference
ru_RU: Среднеквадратичная разница

en: Revert to _Previous Values
ru_RU: Вернуться к _предыдущим значениям

en: Model
ru_RU: Модель

en: Estimate
ru_RU: Оценка

en: Fit failed.
ru_RU: Аппроксимация закончилась ошибкой.

en: Min. distance
ru_RU: Мин. расстояние

en: Max. distance
ru_RU: Макс. расстояние

en: Min. force
ru_RU: Мин. сила

en: Max. force
ru_RU: Макс. сила

en: Pick from graph
ru_RU: Выбрать из графика

en: Convert FZ to FD curve
ru_RU: Конвертировать кривую FZ в FD

en: /_Force Distance/_FZ to FD Curve...
ru_RU: /Сила _расстояние/_Конвертировать кривую FZ в FD...

en: Z_ero point
ru_RU: _Нулевая точка

en: Zero position
ru_RU: Положение нуля

en: FD curve
ru_RU: Кривая сила-расстояние

en: Physically transforms graph data to logarithmic scale.
ru_RU: Физически трансформирует данные графика в логарифмическую шкалу.

en: /_Correct Data/_Logscale Transform...
ru_RU: /Исправить _данные/_Логарифмический масштаб...

en: Transform graph axes to logarithmic scale
ru_RU: Преобразовать оси графика в логарифмический масштаб

en: Abscissa _X
ru_RU: _Абсцисса X

en: Ordinate _Y
ru_RU: _Ордината Y

en: _Both
ru_RU: _Оба

en: O_mit
ru_RU: _Пропустить

en: _Take absolute value
ru_RU: Взять по _модулю

en: Natural (e)
ru_RU: Натуральный (e)

en: Axes to transform
ru_RU: Преобразовать оси

en: Negative abscissa handling
ru_RU: Обработка отрицательных абсцисс

en: Negative ordinate handling
ru_RU: Обработка отрицательных ординат

en: Base
ru_RU: Основание

en: Logscale Transform
ru_RU: Логарифмический масштаб

en: Evaluates the period of a one-dimensional periodic structure.
ru_RU: Определяет период одномерной периодической структуры.

en: /Measure _Features/_Period...
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Период...

en: Measure grating period
ru_RU: Измерить период решетки

en: Save Parameters
ru_RU: Сохранить параметры

en: _Subtract background
ru_RU: _Вычесть фон

en: Show _leveled curve
ru_RU: Показать _выровненную кривую

en: Measure Period
ru_RU: Измерить период

en: Fourier Transform
ru_RU: Преобразование Фурье

en: Autocorrelation
ru_RU: Автокорреляция

en: Direct Methods
ru_RU: Прямые методы

en: Grating Period
ru_RU: Период решетки

note: TRANSLATORS: %{from}v and %{to}v are ids, do NOT translate them.
en: %{from}v to %{to}v
ru_RU: от %{from}v до %{to}v

en: Simple FFT
ru_RU: Простое БПФ

en: Refined FFT
ru_RU: Уточненное БПФ

en: Simple ACF
ru_RU: Простая АКФ

en: Multi-peak ACF
ru_RU: АКФ с множеством пиков

en: Gravity centers
ru_RU: Центры притяжения

en: Zero crossings
ru_RU: Пересечение нуля

en: Leveled profile
ru_RU: Выровненный профиль

en: Merges and averages graph curves.
ru_RU: Объединяет и усредняет кривые графиков.

en: /_Correct Data/_Merge Curves
ru_RU: /Исправить _данные/_Объединить кривые

en: Merge data of all curves
ru_RU: Объединить данные всех кривых

en: /_Correct Data/_Average Curves
ru_RU: /Исправить _данные/_Усреднить кривые

en: Average all curves
ru_RU: Усреднить все кривые

en: Average curve
ru_RU: Средняя кривая

en: Merged curves
ru_RU: Объединенные кривые

en: /_Correct Data/_Level
ru_RU: /Исправить _данные/_Выравнивание

en: Level graph curves
ru_RU: Выравнивает кривые графиков

en: Remove noise from graph curves
ru_RU: Удалить шум с графиков кривых

en: /_Basic Operations/_Flip
ru_RU: /_Базовые действия/_Перевернуть

en: Flip graph along the y axis
ru_RU: Перевернуть график вдоль оси y

en: /_Basic Operations/_Invert
ru_RU: /_Базовые действия/_Инвертировать

en: Invert graph curves
ru_RU: Инвертировать кривые графиков

en: Finds peaks on graph curves.
ru_RU: Находит пики на кривых графиков.

en: /Measure _Features/Find _Peaks...
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Найти пики...

en: Find graph curve peaks
ru_RU: Найти пики графиков кривых

en: Prominence
ru_RU: Выдающесть

en: Zero
ru_RU: Нуль

en: Bilateral minimum
ru_RU: Двусторонний минимум

en: _Background type
ru_RU: Тип _фона

en: Order peaks _by
ru_RU: Упорядочить пики _по

en: Invert (find valleys)
ru_RU: Перевернуть (искать долины)

en: Number of _peaks
ru_RU: _Количество пиков

en: Save Peak Parameters
ru_RU: Сохранить параметры пиков

en: Graph Peaks
ru_RU: Пики графика

en: Data + fit
ru_RU: Данные + аппроксимация

en: Leveled data
ru_RU: Выровненные данные

en: Remove polynomial background
ru_RU: Убрать полиномиальный фон

en: /_Force Distance/Remove _Polynomial Background...
ru_RU: /Сила _расстояние/Убрать _полиномиальный фон...

en: Remove polynomial background from FZ curve
ru_RU: Удалить полиномиальный фон с кривых сила-расстояние

en: Curve to fit
ru_RU: Кривая для аппроксимации

en: _Output
ru_RU: Тип в_ывода

en: Fit results
ru_RU: Результаты аппроксимации

en: Height distribution
ru_RU: Распределение высоты

en: Cum. height distribution
ru_RU: Интегр. распределение высоты

en: Distribution of angles
ru_RU: Распределение углов

en: Cum. distribution of angles
ru_RU: Интегр. распределение углов

en: ACF
ru_RU: АКФ

en: HHCF
ru_RU: ФКВВ

en: PSDF
ru_RU: ФСПМ

en: Calculates one-dimensional statistical functions (height distribution, correlations, PSDF).
ru_RU: Рассчитывает одномерные статистические функции (распределение высоты, корреляции, ФСПМ).

en: /_Statistics/Statistical _Functions...
ru_RU: /_Статистика/Статистические _функции...

en: Calculate 1D statistical functions
ru_RU: Рассчитать одномерные статистические функции

en: O_versampling
ru_RU: И_збыточная дискретизация

en: _Fixed resolution
ru_RU: _Фиксированное разрешение

en: Statistical Functions
ru_RU: Статистические функции

en: /_Force Distance/_Nanomechanical Fit...
ru_RU: /Сила _расстояние/Аппроксимировать _наномеханику...

en: Approach curve
ru_RU: Кривая подвода

en: Retract curve
ru_RU: Кривая отвода

en: pick points
ru_RU: выбрать точки

en: Remove sine background
ru_RU: Удалить синусоидальный фон

en: /_Force Distance/_Remove Sine Background...
ru_RU: /Сила _расстояние/_Удалить синусоидальный фон...

en: Remove interference effects from FZ curve
ru_RU: Удалить эффекты интерференции с кривой сила-расстояние

en: Period
ru_RU: Период

en: Y offset
ru_RU: Смещение по Y

en: Calculates simple graph curve statistics.
ru_RU: Рассчитывает простую статистику для кривых графиков.

en: /_Statistics/_Statistical Quantities...
ru_RU: /_Статистика/Статистические _величины...

en: Calculate graph curve statistics
ru_RU: Рассчитать статистику для кривых графиков

en: Statistical Quantities
ru_RU: Статистические величины

en: Simple Parameters
ru_RU: Простые параметры

en: Integrals
ru_RU: Интегралы

en: Graph Statistics
ru_RU: Статистика графика

en: Projected length
ru_RU: Длина проекции

en: Developed length
ru_RU: Длина полного профиля

en: Variation
ru_RU: Вариация

en: Area under curve
ru_RU: Площадь под кривой

en: Positive area
ru_RU: Положительная площадь

en: Negative area
ru_RU: Отрицательная площадь

en: Root mean square
ru_RU: Среднеквадратичное

en: Data + polynomials
ru_RU: Данные + полиномы

en: Difference
ru_RU: Разница

en: Terraces (ideal)
ru_RU: Террасы (идеальные)

en: Leveled surface
ru_RU: Выровненная поверхность

en: Polynomial background
ru_RU: Полиномиальный фон

en: Fits terraces with polynomial background.
ru_RU: Аппроксимирует террасы полиномиальным фоном.

en: /Measure _Features/_Terraces...
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Террасы...

en: Fit terraces with polynomial background
ru_RU: Аппроксимировать террасы полиномиальным фоном

en: Step detection
ru_RU: Детекция ступени

en: _Step detection kernel
ru_RU: _Ядро для детекции ступени

en: Step detection _threshold
ru_RU: _Порог для детекции ступени

en: Step _broadening
ru_RU: У_ширение ступени

en: Minimum terrace _length
ru_RU: Минимальная _длина террасы:

en: _Polynomial degree
ru_RU: Степень _полинома

en: _Independent heights
ru_RU: _Независимые высоты

en: Select regions _manually
ru_RU: Выбрать области в_ручную

en: Save Terrace Table
ru_RU: Сохранить таблицу террас

en: Output
ru_RU: Вывод

en: M_inimum polynomial degree
ru_RU: М_инимальная степень полинома

en: _Maximum polynomial degree
ru_RU: _Максимальная степень полинома

en: Minimum broadening
ru_RU: Минимальное уширение

en: Maximum broadening
ru_RU: Максимальное уширение

en: Fit Terraces
ru_RU: Аппроксимировать террасы

en: Terrace List
ru_RU: Список террас

en: Survey
ru_RU: Обзор

en: Result
ru_RU: Результат

en: _Execute
ru_RU: _Выполнить

en: Fitted step height
ru_RU: Аппроксимированная высота ступеньки

en: Terrace discrepancy
ru_RU: Расхождение террас

en: Number of terraces
ru_RU: Количество террас

en: Survey cannot be run with independent heights.
ru_RU: Обзор нельзя запускать с независимыми степенями.

en: No free parameters are selected.
ru_RU: Не выбраны свободные параметры.

en: Number of combinations: %u.
ru_RU: Количество комбинаций: %u.

en: Segment %u
ru_RU: Сегмент %u

en: Level %d
ru_RU: Уровень %d

en: Fit failed
ru_RU: Аппроксимация закончилась ошибкой

en: No suitable terrace steps found
ru_RU: Не найдено подходящих ступеней террасы

en: No terraces were found
ru_RU: Террасы не найдены

en: Save Terrace Fit Survey
ru_RU: Сохранить обзор аппроксимации террасами

en: Calculates and analyzes two-dimensional autocorrelation function.
ru_RU: Рассчитывает и анализирует двумерную функцию автокорреляции.

en: /_Statistics/2D Auto_correlation...
ru_RU: /_Статистика/Двумерная _автокорреляция...

en: Calculate 2D autocorrelation function
ru_RU: Рассчитать двумерную функцию автокорреляции

en: Mean value subtraction
ru_RU: Вычитание среднего значения

en: Plane leveling
ru_RU: Выравнивание плоскости

en: Zoom
ru_RU: Увеличение

en: Data adjustment
ru_RU: Настройка данных

en: Create ACF image
ru_RU: Создать изображение АКФ

en: Only zoomed part
ru_RU: Только увеличенная часть

en: _Thickness
ru_RU: _Толщина

en: _Separate curves
ru_RU: _Разделить кривые

en: _Threshold
ru_RU: _Порог

en: 2D ACF
ru_RU: двумерная АКФ

en: Autocorrelation Function
ru_RU: Функция автокорреляции

en: ACF Section
ru_RU: Сечение АКФ

en: Mask in use
ru_RU: Используется маска

en: Autocorrelation length
ru_RU: Длина автокорреляции

en: Slowest decay length
ru_RU: Длина наиболее медленного затухания

en: Fastest decay direction
ru_RU: Направление скорейшего затухания

en: Slowest decay direction
ru_RU: Направление самого медленного затухания

en: Texture aspect ratio
ru_RU: Соотношение сторон текстуры

en: ACF %.0f°
ru_RU: АКФ %.0f°

en: Calculates two-dimensional distribution of angles, that is projections of slopes to all directions.
ru_RU: Рассчитывает двумерное распределение углов, которые являются проекциями наклонов на все направления.

en: /_Statistics/An_gle Distribution...
ru_RU: /_Статистика/Распределение _углов...

en: Calculate two-dimensional angle distribution
ru_RU: Рассчитать двумерное распределение углов

en: Output size
ru_RU: Размер результата

en: Number of steps
ru_RU: Число шагов

en: _Logarithmic value scale
ru_RU: _Логарифмическая шкала

en: Use local plane _fitting
ru_RU: Использовать _аппроксимацию локальной плоскостью

en: Plane size
ru_RU: Размер плоскости

en: Angle distribution
ru_RU: Распределение углов

en: Angle Distribution
ru_RU: Распределение углов

en: Computing angle distribution...
ru_RU: Рассчитывается распределение углов...

en: Subtracts background by arc revolution.
ru_RU: Вычитает фон вращением дуги.

en: /_Level/Revolve _Arc...
ru_RU: /_Выравнивание/Вращение _дуги...

en: Level data by arc revolution
ru_RU: Выровнять данные вращением дуги

en: _Horizontal direction
ru_RU: _Горизонтальное направление

en: _Vertical direction
ru_RU: _Вертикальное направление

en: _Both directions
ru_RU: О_ба направления

en: _Radius
ru_RU: Ра_диус

en: _Invert height
ru_RU: _Инвертировать высоту

en: E_xtract background
ru_RU: _Извлечь фон

en: Background
ru_RU: Фон

en: Revolve Arc
ru_RU: Вращение дуги

en: Simple arithmetic operations with data fields.
ru_RU: Простые арифметические операции с полями данных.

en: /M_ultidata/_Arithmetic...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Арифметика...

en: Arithmetic operations on data
ru_RU: Арифметические операции над данными

en: _Expression
ru_RU: _Выражение

en: Specify un_its
ru_RU: Задать _единицы

en: _Fixed filler value
ru_RU: _Фикс. значение для заполнения

en: Calculated
ru_RU: Посчитанное

en: Arithmetic
ru_RU: Арифметические операции

en: _Expression:
ru_RU: _Выражение:

en: Operands
ru_RU: Операнды

en: Take result units from data d%d
ru_RU: Взять единицы измерения результата от данных d%d

en: Specify un_its:
ru_RU: Задать _единицы:

en: Specify result units explicitly
ru_RU: Непосредственно указать единицы измерения результата

en: Expression contains unknown identifiers
ru_RU: Выражение содержит неизвестные идентификаторы

en: Pixel dimensions differ
ru_RU: Размеры в пикселях отличаются

en: Lateral dimensions are different physical quantities
ru_RU: Горизонтальные размеры являются разными физическими величинами

en: Physical dimensions differ
ru_RU: Физические размеры отличаются

en: Similar structures averaging using autocorrelation
ru_RU: Усреднение подобных структур используя автокорреляцию

en: /_Correct Data/_Correlation Averaging...
ru_RU: /Исправить _данные/Усреднение по _корреляции...

en: Averaging of similar structures
ru_RU: Усреднение подобных структур

en: Averaged
ru_RU: Усреднённое

en: Averaging of Similar Structures
ru_RU: Усреднение похожих структур

en: Select the sample area below
ru_RU: Выберите образец для усреднения ниже

en: Basic operations like flipping, value inversion, and rotation by multiples of 90 degrees.
ru_RU: Базовые действия, такие, как отражение, изменение знака и поворот на угол, кратный прямому.

en: /_Basic Operations/_Invert Value
ru_RU: /_Базовые действия/_Инвертировать значение

en: Invert values about mean
ru_RU: Инвертирует значения относительно срединного

en: /_Basic Operations/S_quare Samples
ru_RU: /_Базовые действия/Сделать квадратн_ым

en: Resample data with non-1:1 aspect ratio to square samples
ru_RU: Передискретизирует данные из прямоугольных в квадратные

en: Creates a smaller image using binning.
ru_RU: Создаёт меньшее изображение используя биннинг.

en: /_Basic Operations/_Binning...
ru_RU: /_Базовые действия/_Биннинг...

en: Reduce size by binning
ru_RU: Уменьшить размер биннингом

en: _Square bin
ru_RU: _Квадратная корзина

en: Trim _lowest
ru_RU: Обрезать _наименьшие

en: Trim hi_ghest
ru_RU: Обрезать наи_большие

en: _Trim symmetrically
ru_RU: Ус_ечь симметрично

en: _X offset
ru_RU: С_мещение по X

en: _Y offset
ru_RU: Сме_щение по Y

en: _Sum instead of averaging
ru_RU: _Суммировать вместо усреднения

en: Binned Data
ru_RU: Данные после биннинга

en: Binning
ru_RU: Биннинг

en: Bin Dimensions
ru_RU: Размеры корзины

en: New dimensions
ru_RU: Новые размеры

en: Corrects vertical steps in scan lines by block.
ru_RU: Исправляет вертикальные ступени в линиях сканирования поблочно.

en: /_Correct Data/Ste_p Block Correction
ru_RU: /_Обработка данных/Блочная коррекция ст_упеней

en: Correct steps without any line correction
ru_RU: Исправляет ступени вообще без исправления строки

en: Correc_ted data
ru_RU: Ис_правленные данные

en: _Marked discontinuities
ru_RU: _Помеченные разрывы

en: Marked _block boundaries
ru_RU: Помеченные границы _блоков

en: _Left to right
ru_RU: _Слева направо

en: _Right to left
ru_RU: С_права налево

en: Scanning direction
ru_RU: Направление сканирования

en: Block Step Correction
ru_RU: Блочное исправление ступеней

en: Number of detected steps
ru_RU: Количество обнаруженных ступеней

en: Recalibrates scan lateral dimensions or value range.
ru_RU: Перекалибровывает горизонтальное разрешение скана или диапазон значений.

en: /_Basic Operations/_Dimensions and Units...
ru_RU: /_Базовые действия/Размеры и _единицы измерения...

en: Change physical dimensions, units or value scale
ru_RU: Изменить горизонтальное разрешение, единицы измерения или диапазон значений

en: /_Dimensions and Units...
ru_RU: /Р_азмеры и единицы измерения...

en: Change physical dimensions or units
ru_RU: Изменить физические размеры или единицы измерения

en: Do not change
ru_RU: Не менять

en: Match pixel size
ru_RU: Выровнять с размером пикселей

en: Set dimensions
ru_RU: Установить физические размеры

en: Correct by factor
ru_RU: Исправить пропорционально множителю

en: Scale with dimensions
ru_RU: Масштабировать пропорционально физическим размерам

en: Set offsets
ru_RU: Установить смещения

en: Clear offsets
ru_RU: Очистить смещения

en: _X correction factor
ru_RU: _Множитель калибровки по X

en: _Y correction factor
ru_RU: М_ножитель калибровки по Y

en: X offset
ru_RU: Смещение по X

en: Set range
ru_RU: Задать диапазон

en: Z _range
ru_RU: _Диапазон Z

en: Z _minimum
ru_RU: _Минимальное значение Z

en: Z shi_ft
ru_RU: С_двиг Z

en: _Z correction factor
ru_RU: Мно_житель калибровки по Z

en: _Template
ru_RU: _Шаблон

en: Create new image
ru_RU: Создать новое изображение

en: _Equal XY factors
ru_RU: _Одинаковые множители по XY

en: Create new XYZ data
ru_RU: Создать новые данные XYZ

en: Create new curve map
ru_RU: СОздать новую карту кривых

en: Recalibrated Data
ru_RU: Перекалиброванные данные

en: Dimensions and Units
ru_RU: Размеры и единицы измерения

en: Dimensions
ru_RU: Размеры

note: TRANSLATORS: Current is an adjective here (as in the current value).
en: Current
ru_RU: Текущая

en: Offsets
ru_RU: Смещения

en: Value Range
ru_RU: Диапазон значений

en: Classify data sets using multiple data fields.
ru_RU: Классифицировать наборы данных используя несколько полей данных.

en: /M_ultidata/_Classify...
ru_RU: /М_ножественные данные/К_лассифицировать...

en: Classify data sets
ru_RU: Классифицировать наборы данных

en: Classify
ru_RU: Классифицировать

en: Mask A
ru_RU: Маска A

en: Mask B
ru_RU: Маска B

en: Mask A is in data d%d
ru_RU: Маска A находится в данных d%d

en: Mask B is in data d%d
ru_RU: Маска B находится в данных d%d

en: Criterion
ru_RU: Критерий

en: Scale
ru_RU: Масштаб

en: Preview:
ru_RU: Предпросмотр:

en: Display mask:
ru_RU: Показывать маску:

en: LoG
ru_RU: Лаплассиан гауссианов

en: Result A
ru_RU: Результат A

en: Result B
ru_RU: Результат B

en: No data are selected for any criterion (all IDs are 0).
ru_RU: Не выбрано данных для каждого из критериев (все ID равны 0).

en: Image A has no mask.
ru_RU: Изображение A не содержит маски.

en: Image B has no mask.
ru_RU: Изображение B не содержит маски.

en: Training classifier...
ru_RU: Обучение классификатора...

en: Transforms surfaces to have prescribed statistical properties.
ru_RU: Преобразовывает поверхности чтобы получить требуемые статистические свойства.

en: /_Distortion/Co_erce...
ru_RU: /Иска_жение/_Задать статистику...

en: Enforce prescribed statistical properties
ru_RU: Обеспечить заданные статистические свойства

en: As another data
ru_RU: Как другие данные

en: Discrete levels
ru_RU: Дискретные уровни

en: Entire image
ru_RU: Всё изображение

en: By row (identically)
ru_RU: По строкам (одинаково)

en: Same area
ru_RU: Одинаковая площадь

en: Coerce value distribution to
ru_RU: Задать распределение значений как

en: Level _type
ru_RU: _Тип уровня

en: Number of _levels
ru_RU: Число _уровней

en: Data processing
ru_RU: Обработка данных

en: _Skew
ru_RU: _Асимметрия

en: Coerced
ru_RU: Заданное

en: Coerce Statistics
ru_RU: Заданная статистика

en: Generic convolution filter with a user-defined matrix.
ru_RU: Общий фильтр свёртки с матрицей, определяемой пользователем.

en: /_Integral Transforms/Con_volution Filter...
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/Фильтр с_вёртки...

en: General convolution filter
ru_RU: Общий фильтр свёртки

en: Convolution Filter
ru_RU: Фильтр свёртки

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Coefficient Matrix
ru_RU: Матрица коэффициентов

en: HSym
ru_RU: ГСим

en: VSym
ru_RU: ВСим

en: Convolves two images.
ru_RU: Операция свёртки двух изображений.

en: /M_ultidata/_Convolve...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Свёртка...

en: Convolve two images
ru_RU: Операция свёртки двух изображений

en: Crop to interior
ru_RU: Обрезать до внутренней части

en: Keep size
ru_RU: Сохранить размер

en: Extend to convolved
ru_RU: Расширить до размера после свёртки

en: _Exterior type
ru_RU: Тип _внешней части

en: Output _size
ru_RU: _Размер результата

en: Convolution _kernel
ru_RU: _Ядро свёртки

en: Normalize as _integral
ru_RU: Нормализовать как _интеграл

en: Convolved
ru_RU: После свёртки

en: Convolve
ru_RU: Свёртка

en: Corrects affine distortion of images by matching image Bravais lattice to the true one.
ru_RU: Исправляет аффинные искажения изображений путём сравнения решетки Браве изображения с реальной.

en: /_Distortion/_Affine...
ru_RU: /Иска_жение/_Аффинное...

en: Correct affine distortion
ru_RU: Исправить аффинное искажение

en: _Data
ru_RU: Да_нные

en: Exactly as specified
ru_RU: Точно как задано

en: Preserve area
ru_RU: Сохранять площадь

en: Preserve X scale
ru_RU: Сохранять масштаб X

en: User defined
ru_RU: Пользовательская

en: _Different lengths
ru_RU: _Различные длины

en: _Apply to all compatible images
ru_RU: Применить для _всех совместимых изображений

en: Interpolate _horizontal ACF
ru_RU: Интерполировать _горизонтальную АКФ

en: Display
ru_RU: Показать

en: Corrected
ru_RU: Исправленное

en: Affine Correction
ru_RU: Аффинная коррекция

en: _Refine
ru_RU: _Уточнить

en: Lattice Vectors
ru_RU: Векторы решетки

note: TRANSLATORS: Correct is an adjective here.
en: Correct Lattice
ru_RU: Исправить решетку

en: length
ru_RU: длина

en: angle
ru_RU: угол

en: Corrects or applies perspective distortion of images.
ru_RU: Исправляет или применяет искажение перспективы изображений.

en: /_Distortion/_Perspective...
ru_RU: /Иска_жение/П_ерспективы...

en: Correct perspective distortion
ru_RU: Исправить перспективное искажение

en: Specify output _dimensions
ru_RU: Задать _разрешение выводимых данных

en: _X resolution
ru_RU: Ра_зрешение по _X

en: _Y resolution
ru_RU: Разре_шение по Y

en: Projective Correction
ru_RU: Исправление проекции

en: Absolute difference
ru_RU: Разница по модулю

en: X difference
ru_RU: Различие X

en: Y difference
ru_RU: Различие Y

en: Score
ru_RU: Степень

en: Corrected second image
ru_RU: Исправленное второе изображение

en: Calculates cross-correlation of two data fields.
ru_RU: Вычисляет взаимную корреляцию двух полей данных.

en: /M_ultidata/_Cross-Correlation...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Взаимная корреляция...

en: Cross-correlate two data fields
ru_RU: Взаимная корреляция двух полей данных

en: Co_rrelate with
ru_RU: Ко_ррелировать с

en: Add _low score results mask
ru_RU: Добавить маску результатов с _низким весом

en: T_hreshold
ru_RU: _Порог

en: Apply Ga_ussian filter of width
ru_RU: Применить га_уссов фильтр шириной

en: Extend results to borders
ru_RU: Расширить результат до границ

en: Multichannel cross-corelation
ru_RU: Взаимная корреляция нескольких каналов

en: Second _source data
ru_RU: Данные второго _источника

en: Cross-Correlation
ru_RU: Взаимная корреляция

en: Correlation
ru_RU: Корреляция

en: Multichannel
ru_RU: Мультиканальная

en: Search Region
ru_RU: Область поиска

en: _Guess
ru_RU: _Угадать

en: Global offset of second image
ru_RU: Общее смещение второго изображения

en: Search Detail
ru_RU: Фрагмент который ищем

en: Postprocessing
ru_RU: Постобработка

en: Initializing...
ru_RU: Инициализация...

en: Correlating first set...
ru_RU: Корреляция первого множества...

en: Correlating...
ru_RU: Поиск корреляции...

en: Correlating second set...
ru_RU: Корреляция второго множества...

en: Calculates overall curvature.
ru_RU: Рассчитывает общую кривизну.

en: /Measure _Features/_Curvature...
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Кривизна...

en: Calculate overall curvature
ru_RU: Рассчитать общую кривизну

en: _Set selection
ru_RU: _Установить выбранное

en: _Plot graph
ru_RU: Строить _график

en: Curvature Sections
ru_RU: Сечения кривизны

en: Profile %d
ru_RU: Профиль %d

en: Output type:
ru_RU: Тип вывода:

en: Center value
ru_RU: Значение центра

en: Curvature radius 1
ru_RU: Радиус кривизны 1

en: Curvature radius 2
ru_RU: Радиус кривизны 2

en: Direction 1
ru_RU: Направление 1

en: Direction 2
ru_RU: Направление 2

en: Axes are outside the image.
ru_RU: Оси снаружи изображения.

en: Two-dimensional CWT (Continuous Wavelet Transform).
ru_RU: Двумерное CWT (непрерывное вейвлет-преобразование).

en: /_Integral Transforms/2D _CWT...
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/2D _CWT...

en: Compute continuous wavelet transform
ru_RU: Рассчитать непрерывное вейвлет-преобразование

en: _Wavelet type
ru_RU: Тип _вейвлета

en: L-curve
ru_RU: L-кривая

en: Regularized image deconvolution.
ru_RU: Регуляризованная деконволюция изображения.

en: /M_ultidata/_Deconvolve...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Деконволюция...

en: Deconvolve image
ru_RU: Деконволюция изображения

en: Deconvolved
ru_RU: Результат деконволюции

en: _L-curve display
ru_RU: О_тображение L-кривой

en: _Sigma
ru_RU: _Сигма

en: _Sigma range
ru_RU: _Диапазон сигм

en: Deconvolve
ru_RU: Деконволюция

en: Sigma
ru_RU: Параметр регуляризации

en: L-Curve
ru_RU: L-кривая

en: Best estimate sigma
ru_RU: Sigma для лучшей оценки

en: _Update L-Curve
ru_RU: Об_новить L-кривую

en: _Use Estimate
ru_RU: Использовать оц_енку

en: unknown
ru_RU: неизвестно

en: Computing L-curve data...
ru_RU: Рассчёт данных L-кривой...

en: Distorts image or individual scan lines in plane using a displacement field.
ru_RU: Искажает изображение или отдельные линии сканирования в плоскости используя поле смещения.

en: /_Distortion/Displacement _Field...
ru_RU: /Иска_жение/Поле с_мещения...

en: Deform image or scan lines in plane
ru_RU: Деформирует изображение или линии сканирования в плоскости

en: Gaussian (scan lines)
ru_RU: Гауссово (линии скана)

en: Gaussian (two-dimensional)
ru_RU: Гауссово (двумерное)

en: Tear scan lines
ru_RU: Разрывать линии скана

en: Image (scan lines)
ru_RU: Изображение (линии скана)

en: Images (two-dimensional)
ru_RU: Изображения (двумерное)

en: Densi_ty
ru_RU: П_лотность

en: _Method
ru_RU: _Метод

en: _Amplitude
ru_RU: _Амплитуда

en: _Lateral scale
ru_RU: _Горизонтальный масштаб

en: _X displacement
ru_RU: С_мещение по X

en: _Y displacement
ru_RU: См_ещение по Y

en: Distorted
ru_RU: Искривлённый

en: Displacement Field
ru_RU: Поле смещения

en: Evaluates and/or correct thermal drift in fast scan axis.
ru_RU: Вычисление и/или коррекция термического дрейфа в направлении быстрого сканирования.

en: /_Distortion/Compensate _Drift...
ru_RU: /Иска_жение/Компенсировать _дрейф...

en: Evaluate/correct thermal drift in fast scan axis
ru_RU: Оценивает/исправляет термический сдвиг в быстрой оси сканирования

en: Drift _lines
ru_RU: _Линии дрейфа

en: _Search range
ru_RU: Ди_апазон поиска

en: Correct _data
ru_RU: Исправить _данные

en: Plot drift _graph
ru_RU: Строить _график дрейфа

en: _Exclude linear skew
ru_RU: _Исключить линейный уклон

en: Drift
ru_RU: Дрейф

en: drift
ru_RU: дрейф

en: x-axis drift
ru_RU: дрейф оси x

en: Drift-corrected
ru_RU: С исправленным дрейфом

en: Compensate Drift
ru_RU: Компенсировать дрейф

en: rows
ru_RU: строк(и)

en: 2D DWT anisotropy detection based on X/Y components ratio.
ru_RU: Обнаружение анизотропии 2D DWT основанное на соотношении компонент X/Y.

en: /_Integral Transforms/DWT _Anisotropy...
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/_Анизотропия DWT...

en: DWT anisotropy detection
ru_RU: Обнаружение анизотропии DWT

en: X/Y ratio threshold
ru_RU: Порог отношения X/Y

en: Low level exclude limit
ru_RU: Предел исключения низкого уровня

en: DWT Anisotropy
ru_RU: Анизотропия DWT

en: 2D DWT Anisotropy
ru_RU: Анизотропия 2D DWT

en: Size %d is not a power of 2.
ru_RU: Размер %d не является степенью числа 2.

en: Image will be resampled to %d×%d for DWT.
ru_RU: Изображение будет масштабироваться до %d×%d перед DWT.

en: Two-dimensional DWT (Discrete Wavelet Transform).
ru_RU: Двумерное DWT (дискретное вейвлет-преобразование)

en: /_Integral Transforms/2D _DWT...
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/2D _DWT...

en: Compute Discrete Wavelet Transform
ru_RU: Вычислить дискретное вейвлет-преобразование

en: _Inverse transform
ru_RU: _Обратное преобразование

en: Several edge detection methods (Laplacian of Gaussian, Canny, and some experimental), creates presentation.
ru_RU: Несколько методов обнаружения границ (лапласиан гауссианов, Канни и несколько экспериментальных), создают презентации.

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Laplacian of Gaussian
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/_Лапласиан гауссианов

en: Laplacian of Gaussian step detection presentation
ru_RU: Презентация "Лапласиан гауссианов" для нахождения ступеней

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Canny
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/_Канни

en: Canny edge detection presentation
ru_RU: Презентация поиска краёв Канни

en: /_Presentation/_Edge Detection/_RMS
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/_Среднеквадратичное отклонение

en: Local RMS value based step detection presentation
ru_RU: Презентация поиска кромок по локальному значению среднеквадратичного отклонения

en: /_Presentation/_Edge Detection/RMS _Edge
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/Кромка среднеквадратичного _отклонения

en: Local RMS value based step detection with postprocessing
ru_RU: Обнаружение кромки по локальному значению среднеквадратичного отклонения с постобработкой

en: /_Presentation/_Edge Detection/Local _Nonlinearity
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/Локальная _нелинейность

en: Local nonlinearity based edge detection presentation
ru_RU: Презентация поиска краёв по локальной нелинейности

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Hough Lines
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/Линии _Хафа

en: Hough lines presentation
ru_RU: Презентация линии Хафа

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Harris Corner
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/_Угол Харриса

en: Harris corner presentation
ru_RU: Презентация угол Харриса

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Inclination
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/Н_аклон

en: Local inclination visualization presentation
ru_RU: Презентация "визуализация локального наклона"

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Step
ru_RU: /_Презентация/Поиск к_раёв/С_тупень

en: Fine step detection presentation
ru_RU: Презентация поиска малых ступеней

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Sobel
ru_RU: /_Презентация/Поиск к_раёв/Со_бел

en: Sobel edge presentation
ru_RU: Презентация "градиент Собела"

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Prewitt
ru_RU: /_Презентация/Поиск к_раёв/П_ревитт

en: Prewitt edge presentation
ru_RU: Презентация "градиент Превитта"

en: /_Integral Transforms/Local Slope
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/Локальный уклон

en: First derivative slope transformation
ru_RU: Преобразование уклона (первые производные)

en: Slope map
ru_RU: Карта уклонов

en: Visualizes entropy calculation for value and slope distribution.
ru_RU: Показывает результаты расчёта энтропии для распределений значений и уклонов.

en: /_Statistics/_Entropy...
ru_RU: /_Статистика/_Энтропия...

en: Calculate entropy of value and slope distributions
ru_RU: Расчитать энтропию распределений значений и уклонов

en: Value distribution
ru_RU: Распределение значений

en: Slope derivative distribution
ru_RU: Распределение уклонов (производные)

en: Slope angle distribution
ru_RU: Распрделение уклонов (угловое)

en: _Plane size
ru_RU: Размер _плоскости

en: _Zoom graph around estimate
ru_RU: _Увеличить график возле оценки

en: Entropy
ru_RU: Энтропия

en: Entropy deficit
ru_RU: Дефицит энтропии

en: Entropy at scales
ru_RU: Энтропия при разных масштабах

en: Best estimate
ru_RU: Лучшая оценка

en: Extends image by adding borders.
ru_RU: Расширяет изображение добавлением границ.

en: /_Basic Operations/E_xtend...
ru_RU: /_Базовые действия/Рас_ширить...

en: Extend by adding borders
ru_RU: Расширить добавлением границ

en: _Up
ru_RU: _Верх

en: _Down
ru_RU: _Низ

en: _Left
ru_RU: _Слева

en: _Right
ru_RU: С_права

en: Extend _symmetrically
ru_RU: Расширить си_мметрично

en: Extended
ru_RU: Расширенное

en: Extend
ru_RU: Расширить

en: Borders
ru_RU: Границы

en: Extracts coordinates and tangents along a path selection.
ru_RU: Извлекает координаты и производные вдоль выбранного пути.

en: /_Distortion/Extract _Path Selection...
ru_RU: /Иска_жение/Извлечь выбранный _путь...

en: Extract path selection data
ru_RU: Извлекает данные выбранного пути

en: X position
ru_RU: Положение по X

en: Y position
ru_RU: Положение по Y

en: X tangent
ru_RU: Касательная по X

en: Y tangent
ru_RU: Касательная по Y

en: Extract Path Selection
ru_RU: Извлечь выбранный путь

en: Number of path points
ru_RU: Количество точек пути

en: There is no path selection.
ru_RU: Выбранный путь отсутствует.

en: Distance
ru_RU: Расстояние

en: Visualizes, marks and measures facet orientation.
ru_RU: Показывает, помечает и измеряет положение граней в пространстве.

en: /Measure _Features/Facet _Analysis...
ru_RU: /Измерение _особенностей/Анализ _граней...

en: Mark areas by 2D slope
ru_RU: Пометить области по двумерному наклону

en: _Facet plane size
ru_RU: Площадь поверхности грани

en: _Tolerance
ru_RU: _Допуск

en: Selected φ
ru_RU: Выбранный φ

en: Selected ϑ
ru_RU: Выбранный ϑ

note: TRANSLATORS: Number is verb here.
en: _Number points
ru_RU: _Нумеровать точки

en: Save Facet Vectors
ru_RU: Сохранить вектора граней

en: _Lattice type
ru_RU: Тип _решетки

en: Facet Analysis
ru_RU: Анализ граней

en: Mean normal
ru_RU: Средняя нормаль

en: Facets
ru_RU: Грани

en: Rotation
ru_RU: Поворот

en: _Mark
ru_RU: _Пометить

en: Rotate all points
ru_RU: Повернуть все точки

en: Re_set Rotation
ru_RU: С_бросить поворот

en: Length
ru_RU: Длина

en: Create _Points
ru_RU: Создать _точки

en: θ = %.2f deg, φ = %.2f deg
ru_RU: θ = %.2f град, φ = %.2f град

en: Automatic facet-orientation based leveling. Levels data to make facets point up.
ru_RU: Автоматическое выравнивание, основанное на ориентации граней. Выравнивает данные заставляя грани смотреть вверх.

en: /_Level/_Facet Level
ru_RU: /_Выравнивание/Выравнивание _граней

en: Level data to make facets point upward
ru_RU: Выровнять данные заставив грани смотреть вверх

en: Facet Level
ru_RU: Выравнивание граней

en: Facet-leveling...
ru_RU: Выравнивание граней...

en: /Measure _Features/Facet _Measurement...
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Измерение граней...

en: Measure facet angles
ru_RU: Измерить углы грани

en: I_nstant facet marking
ru_RU: Мгновенное об_новление

en: Measure Facets
ru_RU: Измерить грани

en: Mea_sure
ru_RU: _Измерить

en: _Clear
ru_RU: О_чистить

en: points
ru_RU: точки

en: Two-dimensional FFT (Fast Fourier Transform).
ru_RU: Двумерное БПФ (быстрое преобразование Фурье).

en: /_Integral Transforms/2D _FFT...
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/2D _БПФ...

en: Compute Fast Fourier Transform
ru_RU: Вычислить быстрое преобразование Фурье

en: Real
ru_RU: Действительное

en: Imaginary
ru_RU: Мнимое

en: Modulus
ru_RU: Абсолютная величина

en: _Preserve RMS
ru_RU: Со_хранять среднеквадратичное отклонение

en: Ra_w transform
ru_RU: Необработанное преобразование

en: Subtract mean _value beforehand
ru_RU: Сначала вычесть среднее _значение

en: I_maginary part
ru_RU: _Мнимая часть

en: FFT Real
ru_RU: Действительная часть БПФ

en: FFT Imaginary
ru_RU: Мнимое БПФ

en: FFT Modulus
ru_RU: Абсолютное значение БПФ

en: FFT Phase
ru_RU: Фаза БПФ

en: 2D FFT
ru_RU: Двумерное БПФ

en: FFT filtering
ru_RU: Фильтрация БПФ

en: /_Correct Data/1D _FFT Filtering...
ru_RU: /Исправить _данные/Одномерная фильтрация Б_ПФ...

en: 1D FFT Filtering
ru_RU: Одномерная фильтрация БПФ

en: Marked
ru_RU: Помечено

en: Unmarked
ru_RU: Не помечено

en: Null
ru_RU: Убрать

en: Suppress
ru_RU: Выровнять

en: _Suppress type
ru_RU: Тип _подавления

en: _Filter type
ru_RU: Тип _фильтра

en: 1D FFT Filtered Data
ru_RU: Отфильтрованные данные одномерного БПФ

en: 1D FFT filter
ru_RU: одномерный фильтр БПФ

en: 2D FFT Filtering
ru_RU: Двумерный фильтр БПФ

en: /_Correct Data/_2D FFT Filtering...
ru_RU: /Исправить _данные/Двумерная фильтрация _БПФ...

en: Two-dimensional FFT filtering
ru_RU: Двумерная фильтрация БПФ

en: _FFT mask editor
ru_RU: Редактор маски _БПФ

en: Original _image
ru_RU: Исходное _изображение

en: Fi_ltered image
ru_RU: Отфи_льтрованное изображение

en: Image _difference
ru_RU: _Разница изображений

en: Filtered i_mage
ru_RU: От_фильтрованное изображение

en: Ima_ge difference
ru_RU: _Разница изображений

en: Filtered FFT mo_dulus
ru_RU: Отфильтрованный _модуль БПФ

en: Add an ellipse to the FFT mask
ru_RU: Добавить эллипс к маске БПФ

en: Add a rectangle to the FFT mask
ru_RU: Добавить прямоугольник к маске БПФ

en: Subtract an ellipse from the FFT mask
ru_RU: Вычесть эллипс из маски БПФ

en: Subtract a rectangle from the FFT mask
ru_RU: Вычесть прямоугольник из маски БПФ

en: _Snap to origin
ru_RU: _Прикрепить к началу координат

en: Filtered Data
ru_RU: Отфильтрованные данные

en: _Fill
ru_RU: _Заполнить

en: Fits predefined geometrical shapes to data.
ru_RU: Аппроксимирует данные заданными геометрическими формами.

en: /Measure _Features/_Fit Shape...
ru_RU: /Измерение _особенностей/Аппроксимировать _форму...

en: Fit geometrical shapes
ru_RU: Аппроксимировать геометрическими формами

en: /_Fit Shape...
ru_RU: /_Аппроксимировать форму...

en: Fitted shape
ru_RU: Аппроксимирующая фигура

en: Both
ru_RU: Оба

en: Show differences with _adapted color map
ru_RU: Показывать различия с _адаптированной шкалой цвета

en: Calculate differences for e_xcluded pixels
ru_RU: Рассчитать различия для _исключенных пикселей

en: Fit Shape
ru_RU: Аппроксимировать форму

en: Derived Quantities
ru_RU: Производные величины

en: Mean square difference:
ru_RU: Среднеквадратичная разница:

en: _Recalculate Image
ru_RU: Пе_ресчитать изображение

en: Parameter estimation failed
ru_RU: Оценка параметров закончилась ошибкой

en: Fit was interrupted
ru_RU: Аппроксимация была прервана

en: Levels the flat base of a surface with positive features.
ru_RU: Выравнивает плоское основание поверхности с выступающими особенностями.

en: /_Level/Flatten _Base
ru_RU: /_Выравнивание/Выровнять _основание

en: Flatten base of surface with positive features
ru_RU: Выравнивает основание поверхности с выступающими особенностями

en: Polynomial leveling...
ru_RU: Полиноминальное выравнивание...

en: Removes data under mask using fractal interpolation.
ru_RU: Убирает данные под маской используя фрактальную интерполяцию.

en: /_Correct Data/_Fractal Correction
ru_RU: /Исправить _данные/_Фрактальная коррекция

en: Interpolate data under mask with fractal interpolation
ru_RU: Интерполировать данные под маской фрактальной интерполяцией

en: Partitioning
ru_RU: Декомпозиция

en: Cube counting
ru_RU: Подсчёт кубов

en: Triangulation
ru_RU: Триангуляция

en: Power spectrum
ru_RU: Спектр мощности

en: Structure function
ru_RU: Функция структуры

en: Calculates fractal dimension using several methods (partitioning, box counting, triangulation, power spectrum).
ru_RU: Рассчитывает фрактальную размерность используя несколько методов (деления на части, подсчёт ящиков, триангуляция, спектр мощности).

en: /_Statistics/_Fractal Dimension...
ru_RU: /_Статистика/_Фрактальная размерность...

en: Calculate fractal dimension
ru_RU: Рассчитать фрактальную размерность

en: Save Fractal Dimension
ru_RU: Сохранить фрактальную размерность

en: Fractal Dimension
ru_RU: Фрактальная размерность

en: Fit Area
ru_RU: Область аппроксимации

en: From:
ru_RU: От:

en: To:
ru_RU: До:

en: Linear fit
ru_RU: Линейная аппроксимация

en: minimum
ru_RU: минимум

en: maximum
ru_RU: максимум

en: Splits image into low and high frequency components.
ru_RU: Разбивает изображение на низко- и высокочастотные компоненты.

en: /_Level/_Frequency Split...
ru_RU: /_Выравнивание/Разделение _частот...

en: Split into low and high frequencies
ru_RU: Разбить на низкие и высокие частоты

en: Laplace
ru_RU: по Лапласу

en: Smooth connect
ru_RU: Гладкий переход

en: Mirror
ru_RU: Зеркально

en: High-pass
ru_RU: ФВЧ

en: Low-pass
ru_RU: ФНЧ

en: Low-pass image
ru_RU: Изображение ФНЧ

en: High-pass image
ru_RU: Изображение ФВЧ

en: C_ut-off
ru_RU: _Порог

en: _Edge width
ru_RU: Ширина _границы

en: _Boundary treatment
ru_RU: Режим _границы

en: Frequency Split
ru_RU: Разбиение частот

en: Wavelength
ru_RU: Длина волны

en: Edge detection using a Gaussian step filter.
ru_RU: Обнаружение кромки используя фильтр гауссовой ступени.

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Gaussian Step...
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/_Гауссова ступень...

en: Detect edges using Gaussian step filter
ru_RU: Обнаруживает края используя фильтр гауссовой ступени

en: _Gaussian FWHM
ru_RU: Ширина на половине высоты _гауссиан

en: Gaussian Step Detection
ru_RU: Обнаружение гауссовых ступеней

en: Calculates good average row from one or multiple images of repeated scanning of the same feature.
ru_RU: Вычисляет хорошую среднюю строку из одного или нескольких изображений, содержащих повторяющееся сканирование одной и той же детали.

en: /_Correct Data/_Good Mean Profile...
ru_RU: /_Исправить данные/_Хороший средний профиль...

en: Calculate good mean profile
ru_RU: Рассчитать хороший средний профиль

en: _Single image
ru_RU: _Одиночное изображение

en: _Multiple images
ru_RU: _Несколько изображений

en: Create _mask
ru_RU: Создать _маску

en: _Trim fraction
ru_RU: Степень о_брезки

en: Second _image
ru_RU: Второе _изображение

en: Good Mean Profile
ru_RU: Хороший средний профиль

en: Mean profile
ru_RU: Средний профиль

en: Creates presentations with various gradients (Sobel, Prewitt).
ru_RU: Создаёт презентацию с различными градиентами (Собел, Превитт).

en: /_Presentation/_Gradient/_Sobel (horizontal)
ru_RU: /_Презентация/_Градиент/_Собел (горизонтальный)

en: Horizontal Sobel gradient presentation
ru_RU: Презентация "горизонтальный градиент Собела"

en: /_Presentation/_Gradient/_Sobel (vertical)
ru_RU: /_Презентация/_Градиент/С_обел (вертикальный)

en: Vertical Sobel gradient presentation
ru_RU: Презентация "вертикальный градиент Собела"

en: /_Presentation/_Gradient/_Prewitt (horizontal)
ru_RU: /_Презентация/_Градиент/_Превитт (гоизонтальный)

en: Horizontal Prewitt gradient presentation
ru_RU: Презентация "горизонтальный градиент Превитта"

en: /_Presentation/_Gradient/_Prewitt (vertical)
ru_RU: /_Презентация/_Градиент/П_ревитт (вертикальный)

en: Vertical Prewitt gradient presentation
ru_RU: Презентация "вертикальный градиент Превитта"

en: /_Presentation/_Gradient/_Azimuth
ru_RU: /_Презентация/_Градиент/_Азимут

en: Local slope azimuth presentation
ru_RU: Презентация азимута локального наклона

en: Plots one grain quantity as a function of another.
ru_RU: Строит график одного из свойств зёрен как функции от другого.

en: /_Grains/_Correlate...
ru_RU: /Зёрн_а/_Коррелировать...

en: Correlate grain characteristics
ru_RU: Коррелировать характеристики зёрен

en: _Abscissa
ru_RU: _Абсцисса

en: O_rdinate
ru_RU: О_рдината

en: Ordinate data calculated from different image
ru_RU: Данные ординаты рассчитаны из другого изображения

en: Ordinate _image
ru_RU: _Изображение ординаты

en: Grain Correlations
ru_RU: Корреляции зёрен

en: Evaluates distribution of grains (continuous parts of mask).
ru_RU: Оценивает распределение зёрен (непрерывных частей маски).

en: /_Grains/_Distributions...
ru_RU: /Зёрн_а/_Распределения...

en: Distributions of various grain characteristics
ru_RU: Распределения различных характеристик зерна

en: _Export raw data
ru_RU: _Экспортировать необработанные данные

en: Plot _graphs
ru_RU: Строить _графики

en: Grain Distributions
ru_RU: Распределения зёрен

en: count
ru_RU: число

en: Export Raw Grain Values
ru_RU: Экспортировать необработанные значения зёрен

en: Marks grains by edge detection method.
ru_RU: Помечает зёрна алгоритмом нахождения краёв.

en: /_Grains/Mark by _Edge Detection...
ru_RU: /Зёрн_а/Пометить по кра_ю...

en: Mark grains with edge detection mechanism
ru_RU: Пометить зёрна с помощью поиска края

en: _Laplacian
ru_RU: _Лапласиан

en: Mark Grains by Edge Detection
ru_RU: Пометить зёрна по краю

en: Filters grains by their properties, using logical expressions and thresholds.
ru_RU: Фильтрует зёрна по их свойствам, используя логические выражения и пороги.

en: /_Grains/_Filter...
ru_RU: /Зёрн_а/_Фильтр...

en: Filter grains by their properties
ru_RU: Фильтровать зёрна по свойствам

en: Lower threshold
ru_RU: Нижний порог

en: Upper threshold
ru_RU: Верхний порог

en: There are no grains to filter.
ru_RU: Нет зёрен, которые можно отфильтровать.

en: Filter Grains
ru_RU: Фильтровать зёрна

en: Creates selections visualizing grains.
ru_RU: Создает выделение, показывающее зерна.

en: /_Grains/Select _Inscribed Discs
ru_RU: /_Зёрна/Выделить вписанные _диски

en: Create a selection visualizing discs inscribed into grains
ru_RU: Создать выбранный объект, показывающий вписанные в зёрна диски

en: /_Grains/Select _Circumscribed Circles
ru_RU: /_Зёрна/Выделить _описанные окружности

en: Create a selection visualizing grain circumcircles
ru_RU: Создать выбранный объект, показывающий описанные вокруг зёрен окружности

en: /_Grains/Select Inscribed _Rectangles
ru_RU: /_Зёрна/Выделить вписанные _прямоугольники

en: Create a selection visualizing rectangles inscribed into grains
ru_RU: Создать выбранный объект, показывающий вписанные в зёрна прямоугольники

en: /_Grains/Select _Bounding Boxes
ru_RU: /_Зёрна/Выделить о_граничивающие прямоугольники

en: Create a selection visualizing grain bounding boxes
ru_RU: Создать выделение, показывающее прямоугольники, ограничивающие зёрна

en: Marks grains by thresholding (height, slope, curvature).
ru_RU: Помечает зёрна по порогу (высоты, размера).

en: /_Grains/_Mark by Threshold...
ru_RU: /Зёрн_а/Пометить по _порогу...

en: Mark grains by threshold
ru_RU: Пометить зёрна по пороговому значению

en: _Rank
ru_RU: _Ранг

en: _Slope
ru_RU: _Уклон

en: _Curvature
ru_RU: _Кривизна

en: Criteria combination
ru_RU: Критерии объединения

en: Mark Grains by Threshold
ru_RU: Пометить зёрна по пороговому значению

en: Threshold by
ru_RU: Пороговое значение

en: Calculates statistics for all grain quantities.
ru_RU: Рассчитывает статистическую информацию для всех параметров зёрен.

en: /_Grains/S_tatistics...
ru_RU: /Зёрн_а/С_татистика...

en: Grain property statistics
ru_RU: Статистика свойств зёрен

en: Save Grain Statistics
ru_RU: Сохранить статистику зёрен

en: IQR
ru_RU: МКИ

en: Grain Statistics
ru_RU: Статистика зёрен

en: Displays overall grain statistics.
ru_RU: Показывает общую статистику зёрен.

en: /_Grains/S_ummary...
ru_RU: /Зёрн_а/Сводк_а...

en: Grain summary information
ru_RU: Сводная информация о зёрнах

en: Save Grain Summary
ru_RU: Сохранить сводную информацию о зёрнах

en: Grain Summary
ru_RU: Сводная информация о зёрнах

en: Number of grains
ru_RU: Число зёрен

en: Density
ru_RU: Плотность

en: Total projected area (abs.)
ru_RU: Общая площадь проекции (абс.)

en: Total projected area (rel.)
ru_RU: Общая площадь проекции (отн.)

en: Mean grain area
ru_RU: Средняя площадь зерна

en: Mean grain size
ru_RU: Средний размер зерна

en: Total grain volume (zero)
ru_RU: Общий объём зерна (отн. нуля)

en: Total grain volume (minimum)
ru_RU: Общий объём зерна (отн. минимума)

en: Total grain volume (Laplace)
ru_RU: Общий объём зерна (по Лапласу)

en: Total projected boundary length
ru_RU: Общая длина проекции границы

en: Marks grains by watershed algorithm.
ru_RU: Помечает зёрна по алгоритму водораздела.

en: /_Grains/Mark by _Watershed...
ru_RU: /Зёрн_а/Пометить по _водоразделу...

en: Mark grains by watershed
ru_RU: Пометить зёрна по водоразделу

en: _Number of steps
ru_RU: _Число шагов

en: _Drop size
ru_RU: _Размер капли

en: Num_ber of steps
ru_RU: Число _шагов

en: Dr_op size
ru_RU: Размер _капли

en: Mark Grains by Watershed
ru_RU: Пометить зёрна по водоразделу

en: Grain Location
ru_RU: Поиск зёрен

en: Segmentation
ru_RU: Сегментация

en: Finding minima...
ru_RU: Поиск минимумов...

en: Locating...
ru_RU: Поиск...

en: Simulating watershed...
ru_RU: Моделируется водораздел...

en: Marking boundaries...
ru_RU: Помечаются границы...

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Hertz contact...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Силы и индентирование/Контакт _Герца...

en: Hertzian contact theory
ru_RU: Модель контакта Герца

en: Mean _curvature
ru_RU: Средняя _кривизна

en: Gaussian c_urvature
ru_RU: Гауссова к_ривизна

en: Contact _modulus
ru_RU: Контактный _модуль упругости

en: _Deformation
ru_RU: _Деформация

en: Excluded _points
ru_RU: Исключенные _точки

en: _Contact modulus
ru_RU: _Контактный модуль упругости

en: _Load applied
ru_RU: Приложенная _нагрузка

en: Mean curvature
ru_RU: Средняя кривизна

en: Gaussian curvature
ru_RU: Гауссова кривизна

en: Hertzian contact modulus
ru_RU: Контактный модуль упругости по Герцу

en: Hertzian theory deformation
ru_RU: Деформация по теории Герца

en: Hertzian Contact Modulus
ru_RU: Контактный модуль упругости по Герцу

en: Values should be height (meters).
    The following results do not make much sense.
ru_RU: Значения должны быть высотой (метрами).
    Последующие результаты особо не имеют смысла.

en: Hough transform.
ru_RU: Преобразование Хафа.

en: /_Integral Transforms/_Hough...
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/преобразование _Хафа...

en: Compute Hough transform
ru_RU: Рассчитать преобразование Хафа

en: _Circle size
ru_RU: Размер _круга

en: _Transform type
ru_RU: _Тип преобразования

en: Hough line
ru_RU: Линия Хафа

en: Hough circle r=%d
ru_RU: Окружность Хафа r=%d

en: Hough Transform
ru_RU: Преобразование Хафа

en: Immerse high resolution detail into overall image.
ru_RU: Встраивает фрагмент с высоким разрешением в общее изображение.

en: /M_ultidata/_Immerse Detail...
ru_RU: /М_ножественные данные/Встроить _фрагмент...

en: Immerse a detail into image
ru_RU: Встраивает более подробный фрагмент в изображение

en: _Upsample large image
ru_RU: _Увеличить разрешение большого изображения

en: _Downsample detail
ru_RU: Сн_изить разрешение фрагмента

en: _Mean value
ru_RU: _Среднее значение

en: _Detail image
ru_RU: Изображение _фрагмента

en: Result sampling
ru_RU: Разрешение результата

en: Detail leveling
ru_RU: Выравнивание фрагмента

en: Show _frame
ru_RU: Показывать _рамку

en: Show _detail
ru_RU: Показать _фрагмент

en: Immersed detail
ru_RU: Встроенный фрагмент

en: Immerse Detail
ru_RU: Встроить фрагмент

en: _Locate
ru_RU: Н_айти

en: Analyses nanoindentation structure (volumes, surfaces, ...).
ru_RU: Анализирует структуру отпечатка при исследовании твёрдости (объёмы, поверхности, ...).

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Analyze Imprint...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Силы и индентирование/_Анализ отпечатка...

en: Analyze indentation imprint
ru_RU: Анализ отпечатка

en: Nothing
ru_RU: Ничего

en: Exterior
ru_RU: Внешнее

en: Imprint
ru_RU: Отпечаток

en: Imprint faces
ru_RU: Грани отпечатка

en: Contact area
ru_RU: Площадь контакта

en: Pile-up
ru_RU: Выпячивание

en: Inner pile-up
ru_RU: Внутреннее выпячивание

en: Outer pile-up
ru_RU: Внешнее выпячивание

en: Faces border
ru_RU: Границы граней

en: Level using imprint exterior
ru_RU: Выровнять используя окружение отпечатка

en: Exterior width
ru_RU: Внешняя ширина

en: Ref. plane _tolerance
ru_RU: _Допуск базовой плоскости

en: _Angle tolerance
ru_RU: Допуск _угла

en: _Indenter shape
ru_RU: Форма _индентора

en: Analyze imprint
ru_RU: Анализировать отпечаток

en: Analyze Imprint
ru_RU: Анализировать отпечаток

en: Leveling
ru_RU: Выравнивание

en: Marking
ru_RU: Выделение

en: Indentation
ru_RU: Индентация

en: Imprint center x
ru_RU: X центра отпечатка

en: Imprint center y
ru_RU: Y центра отпечатка

en: Imprint surface area
ru_RU: Площадь поверхности отпечатка

en: Imprint projected area
ru_RU: Площадь проекции отпечатка

en: Imprint volume
ru_RU: Объём отпечатка

en: Pile-up volume
ru_RU: Объём выпячивания

en: Pile-up surface area
ru_RU: Площадь поверхности выпячивания

en: Pile-up projected area
ru_RU: Площадь проекции выпячивания

en: Inner pile-up surface area
ru_RU: Площадь поверхности внутреннего выпячивания

en: Inner pile-up projected area
ru_RU: Площадь проекции внутреннего выпячивания

en: Outer pile-up surface area
ru_RU: Площадь поверхности внешнего выпячивания

en: Outer pile-up projected area
ru_RU: Площадь проекции внешнего выпячивания

en: Removes data under mask, interpolating them with Laplace equation solution.
ru_RU: Удаляет данные под маской, интерполируя их решением уравнения Лапласа.

en: /_Correct Data/_Interpolate Data Under Mask
ru_RU: /Исправить _данные/_Интерполировать данные под маской

en: Interpolate data under mask by solution of Laplace equation
ru_RU: Интерполировать данные под маской решением уравнения Лапласа

en: /_Correct Data/_Zero Data Under Mask
ru_RU: /Исправить _данные/_Обнулить данные под маской

en: Fill data under mask with zeros
ru_RU: Заполнить данные под маской нулями

en: Lateral force simulator
ru_RU: Симулятор латеральных сил

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Lateral Force...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Силы и индентирование/_Латеральные силы...

en: Simulate topography artifacts in lateral force channels
ru_RU: Моделировать артефакты топографии в каналах измерения латеральных сил

en: _Friction coefficient
ru_RU: Коэффициент _трения

en: _Adhesion force
ru_RU: Сила _адгезии

en: _Normal force
ru_RU: _Сила вдоль нормали

en: Fw lateral force
ru_RU: Лат. сила на прямом ходе

en: Rev lateral force
ru_RU: Лат. сила на обратном ходе

en: Lateral Force Simulation
ru_RU: Модель латеральных сил

en: Levels data by simple plane subtraction or by rotation, and fixes minimal or mean value to zero.
ru_RU: Выравнивает данные простым вычетом плоскости или вращением и устанавливает минимальное или среднее значение в нуль.

en: /_Level/Plane _Level
ru_RU: /_Выравнивание/Вычесть _плоскость

en: Level data by mean plane subtraction
ru_RU: Выровнять данные вычитанием средней плоскости

en: /_Level/Level _Rotate
ru_RU: /_Выравнивание/Выровнять пово_ротом

en: Automatically level data by plane rotation
ru_RU: Автоматически выровнять данные поворотом плоскости

en: /_Level/Fix _Zero
ru_RU: /_Выравнивание/Исправить _нуль

en: Shift minimum data value to zero
ru_RU: Сдвинуть минимальное значение данных в ноль

en: /_Level/Zero _Mean Value
ru_RU: /_Выравнивание/Обнулить среднее _значение

en: Shift mean data value to zero
ru_RU: Сдвигает среднее значение данных в нуль

en: /_Level/Zero Ma_ximum Value
ru_RU: /_Выравнивание/Обнулить ма_ксимальное значение

en: Shift maximum data value to zero
ru_RU: Сдвинуть максимальное значение данных в ноль

en: Plane Level
ru_RU: Выровнять по плоскости

en: Level Rotate
ru_RU: Выравнивание поворотом

en: Fix Zero
ru_RU: Исправить нуль

en: Zero Mean Value
ru_RU: Обнулить среднее значение

en: Zero Maximum Value
ru_RU: Сдвинуть максимальное значение данных в ноль

en: Levels individual grains, interpolating the shifts between using Laplacian interpolation.
ru_RU: Выравнивает отдельные зёрна, интерполируя сдвиги между ними используя интерполяцию Лапласа.

en: /_Grains/_Level Grains...
ru_RU: /Зёрн_а/В_ыровнять зёрна...

en: Level individual grains, interpolating the shifts between using Laplacian interpolation
ru_RU: Выровнять отдельные зёрна, интерполируя сдвиги между ними используя интерполяцию Лапласа

en: Quantity to level
ru_RU: Величина для выравнивания

en: Level Grains
ru_RU: Выровнять зёрна

en: Corrects line defects (mostly experimental algorithms).
ru_RU: Исправление дефектов линий (большая часть алгоритмов экспериментальна)

en: /_Correct Data/Ste_p Line Correction
ru_RU: /Исправить _данные/Линейная коррекция с_тупенек

en: Correct steps in lines
ru_RU: Исправить ступеньки в линиях

en: /_Correct Data/Mark _Inverted Rows
ru_RU: /Исправить _данные/Пометить ин_вертированные строки

en: Mark lines with inverted sign
ru_RU: Выделить строки с инвертированным знаком

en: Median of differences
ru_RU: Срединное разностей

en: Modus
ru_RU: Мода высоты

en: Trimmed mean
ru_RU: Усечённое среднее

en: Trimmed mean of differences
ru_RU: Усечённое среднее разностей

en: Facet-level tilt
ru_RU: Наклон с выравниванием граней

en: Aligns rows by various methods.
ru_RU: Выравнивает строки различными методами.

en: /_Correct Data/_Align Rows...
ru_RU: /Исправить _данные/Выровнять _строки...

en: Align rows using various methods
ru_RU: Выровнять строки используя различные методы

en: Plot background _graph
ru_RU: Строить график _фона

en: Row background
ru_RU: Фон строчек

en: Vertical position
ru_RU: Положение по вертикали

en: Corrected offset
ru_RU: Исправленное смещение

en: Align Rows
ru_RU: Выровнять строки

en: Maximizes local contrast.
ru_RU: Увеличивает локальный контраст.

en: /_Presentation/Local _Contrast...
ru_RU: /_Презентация/Местный _контраст...

en: Presentation with maximized local contrast
ru_RU: Презентация с увеличенным локальным контрастом

en: Kernel _size
ru_RU: Размер _ядра

en: Blending _depth
ru_RU: _Глубина смешения

en: _Weight
ru_RU: _Вес

en: Increase Local Contrast
ru_RU: Увеличить локальный контраст

en: Trains logistic regression to mark grains.
ru_RU: Обучает и использует логистическую регрессию для выделения зёрен.

en: /_Grains/Logistic _Regression...
ru_RU: /_Зёрна/_Логистическая регрессия...

en: Mark grains with logistic regression
ru_RU: Пометить зёрна логистической регрессией

en: _Use trained regression
ru_RU: _Использовать регрессию

en: _Train logistic regression
ru_RU: _Обучить регрессию

en: _Gaussian blur
ru_RU: _Гауссово размытие

en: _Number of Gaussians
ru_RU: _Число гауссиан

en: _Sobel derivatives
ru_RU: Производные _Собеля

en: _Hessian
ru_RU: _Гессиан

en: _Regularization parameter
ru_RU: Параметр _регуляризации

en: Logistic Regression
ru_RU: Логистическая регрессия

en: Training...
ru_RU: Обучение...

en: Creates mask of values disconnected to the rest.
ru_RU: Создаёт маску значений, не связанных с остальными.

en: /_Correct Data/Mask of _Disconnected...
ru_RU: /_Исправить данные/Маска _несвязанного...

en: Mark data disconnected from other values
ru_RU: Пометить данные, не связанные с другими значениями

en: Positive
ru_RU: Положительные

en: Negative
ru_RU: Отрицательные

en: Defect type
ru_RU: Тип дефекта

en: Defect _radius
ru_RU: _Радиус дефекта

en: Mark Disconnected
ru_RU: Пометить несвязанные

en: Filtering...
ru_RU: Фильтрация...

en: Marking outliers...
ru_RU: Помечаются выпадающие области...

en: Creates or modifies a mask using other channels.
ru_RU: Создаёт или изменяет маску используя другие каналы.

en: /_Mask/Mark _With...
ru_RU: /_Маска/_Пометить с помощью...

en: Mask combining and modification
ru_RU: Изменение и комбинирование масок

en: Se_t mask
ru_RU: _Установить маску

en: _Add mask
ru_RU: _Добавить маску

en: _Subtract mask
ru_RU: _Вычесть маску

en: _Intersect masks
ru_RU: _Пересечение масок

en: Mark with
ru_RU: Пометить с помощью

en: Operation
ru_RU: Операция

en: _Minimum
ru_RU: _Минимум

en: M_aximum
ru_RU: М_аксимум

en: Mark With
ru_RU: Пометить с помощью

en: Operand
ru_RU: Операнд

en: Marked data range
ru_RU: Помеченный диапазон данных

en: Searches for a detail in another image using correlation.
ru_RU: Ищет фрагмент в другом изображении используя корреляцию.

en: /M_ultidata/Correlation _Search...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Поиск по корреляции...

en: Search for a detail using correlation
ru_RU: Найти фрагмент используя корреляцию

en: Correlation, raw
ru_RU: Корреляция, как есть

en: Correlation, leveled
ru_RU: Корреляция, выровненных

en: Correlation score
ru_RU: Степень корреляции

en: Height difference, raw
ru_RU: Разница высоты, как есть

en: Height difference, leveled
ru_RU: Разница высоты, выровненных

en: Height difference score
ru_RU: Оценка разницы высоты

en: Phase-only score
ru_RU: Оценивать только по фазе

en: Objects marked
ru_RU: Помеченные объекты

en: Correlation maxima
ru_RU: Максимумы корреляции

en: Correlation _method
ru_RU: _Метод корреляции

en: Use _mask
ru_RU: Использовать _маску

en: _Plot mask
ru_RU: _Рисовать маску

en: _Detail to search
ru_RU: _Фрагмент который ищем

en: Correlation Search
ru_RU: Поиск корреляцией

en: Distributes masks to other channels.
ru_RU: Переносит маску на другие каналы.

en: /_Mask/_Distribute...
ru_RU: /_Маска/_Распространить...

en: Distribute mask to other channels
ru_RU: Распространить маску на другие каналы

en: Channels within the file
ru_RU: Каналы в текущем файле

en: Channels in all files
ru_RU: Каналы во всех файлах

en: Preserve existing masks
ru_RU: Сохранить существующие маски

en: Distribute to
ru_RU: Распространить на

en: Distribute Mask
ru_RU: Распространить маску

en: Performs simple and true Euclidean distance transforms of masks.
ru_RU: Преобразует маски в расстояние простых видов и эвклидово.

en: /_Mask/Distanc_e Transform...
ru_RU: /_Маска/Преобразование в расстояни_е...

en: Distance transform of mask
ru_RU: Преобразование маски в расстояние

en: Interior
ru_RU: Внутреннее

en: Two-sided
ru_RU: Двустороннее

en: Shrink from _border
ru_RU: Ужать от _границы

en: Distance Transform
ru_RU: Преобразование расстояния

en: Performs basic morphological operations with masks.
ru_RU: Производит основные морфологические операции над масками.

en: /_Mask/Morpho_logical Operation...
ru_RU: /_Маска/Морфо_логическая операция...

en: Morphological operation with mask
ru_RU: Морфологическая операция над маской

en: Erosion
ru_RU: Эрозия

en: Dilation
ru_RU: Расширение

en: ASF Opening
ru_RU: Размыкание ASF

en: ASF Closing
ru_RU: Замыкание ASF

en: Octagon
ru_RU: Восьмиугольник

en: Another mask
ru_RU: Другая маска

en: Structuring element
ru_RU: Структурирующий элемент

en: _Trim empty borders
ru_RU: _Подрезать пустые границы

en: _Mask
ru_RU: _Маска

en: Morphological Operation
ru_RU: Морфологическая операция

en: Adds salt and/or pepper noise to mask.
ru_RU: Добавляет шум типа соль и/или перец к маске.

en: /_Mask/_Noisify...
ru_RU: /_Маска/_Зашумление...

en: Add noise to mask
ru_RU: Добавить шум к маске

en: S_ymmetrical
ru_RU: Си_мметрично

en: One-sided _positive
ru_RU: В одну _положительную сторону

en: One-sided _negative
ru_RU: В одну отр_ицательною сторону

en: Noise type
ru_RU: Тип шума

en: _Alter only boundaries
ru_RU: _Менять только границы

en: Noisify Mask
ru_RU: Зашумление маски

en: Basic operations with mask: inversion, removal, extraction.
ru_RU: Основные операции с маской: инверсия, удаление, извлечение.

en: /_Mask/_Remove Mask
ru_RU: /_Маска/_Удалить маску

en: Remove mask from data
ru_RU: Удалить маску из данных

en: /_Mask/_Invert Mask
ru_RU: /_Маска/_Инвертировать маску

en: Invert mask
ru_RU: Инвертировать маску

en: /_Mask/_Extract Mask
ru_RU: /_Маска/Из_влечь маску

en: Extract mask to a new image
ru_RU: Извлечь маску в новое изображение

en: /_Grains/_Extract Numbers
ru_RU: /Зёрн_а/_Извлечь номера

en: Extract grain numbers to a new image
ru_RU: Извлечь номера зёрен в новое изображение

en: /_Grains/_Remove Edge-Touching
ru_RU: /Зёрн_а/_Удалить у границы

en: Remove grains touching image edges
ru_RU: Удалить зёрна, касающиеся границ изображения

en: /_Mask/Thi_n
ru_RU: /_Маска/_Тоньше

en: Thin mask
ru_RU: Сделать маску тоньше

en: Grain Numbers
ru_RU: Номера зёрен

en: Shift mask with respect to the image.
ru_RU: Сдвинуть маску относительно изображения.

en: /_Mask/_Shift...
ru_RU: /_Маска/С_двинуть...

en: Shift mask
ru_RU: Сдвинуть маску

en: _Horizontal shift
ru_RU: _Горизонтальный сдвиг

en: _Vertical shift
ru_RU: _Вертикальный сдвиг

en: Shift Mask
ru_RU: Сдвинуть маску

en: Crops non-intersecting regions of two images.
ru_RU: Обрезает непересекающиеся области двух изображений.

en: /M_ultidata/Mutual C_rop...
ru_RU: /М_ножественные данные/Взаимно _кадрировать...

en: Crop non-intersecting regions of two images
ru_RU: Обрезать непересекающиеся области двух изображений

en: Mutual Crop
ru_RU: Взаимно кадрировать

en: Measures parameters of two-dimensional lattices.
ru_RU: Измеряет параметры двумерных решеток.

en: /Measure _Features/_Lattice...
ru_RU: /Измерение _особенностей/_Решетка...

en: Measure lattice
ru_RU: Измерить решетку

en: _ACF
ru_RU: _ФАК

en: _PSDF
ru_RU: _ФСПМ

en: _Lattice
ru_RU: _Решетка

en: _Vectors
ru_RU: _Векторы

en: Show lattice as
ru_RU: Показать решетку как

en: Measure single vector
ru_RU: Измерить отдельный вектор

en: Show vector numbers
ru_RU: Показать номера векторов

en: Measure Lattice
ru_RU: Измерить решетку

en: First vector
ru_RU: Первый вектор

en: X-component
ru_RU: Компонента X

en: Y-component
ru_RU: Компонента Y

en: Second vector
ru_RU: Второй вектор

en: Primitive cell
ru_RU: Элементарная ячейка

en: Subtracts background using a rank-based algorithm.
ru_RU: Вычитает фон используя алгоритм выстраивания в линию.

en: /_Level/_Median Level...
ru_RU: /_Выравнивание/Выравнивание по _срединному...

en: Level data by local median subtraction
ru_RU: Выровнять данные вычетом локального срединного значения

en: Median Level
ru_RU: Выровнять по срединному

en: Median-leveling...
ru_RU: Выравнивание по срединному...

en: Merges two images.
ru_RU: Объединяет два изображения.

en: /M_ultidata/_Merge...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Объединить...

en: Merge two images
ru_RU: Объединить два изображения

en: Up
ru_RU: Сверху

en: Down
ru_RU: Снизу

en: First image
ru_RU: Первое изображение

en: Second image
ru_RU: Второе изображение

en: Average
ru_RU: Среднее

en: Interpolation
ru_RU: Интерполяция

en: _Merge with
ru_RU: О_бъединить с

en: _Put second image
ru_RU: _Поместить второй операнд

en: _Align second image
ru_RU: _Выровнять второй операнд

en: Crop result to _avoid outside pixels
ru_RU: Обрезать результат чтобы _избежать внешних пикселей

en: Create _mask over exterior
ru_RU: Создать _маску поверх внешней области

en: Merged images
ru_RU: Объединённые изображения

en: Merge Data
ru_RU: Объединить данные

en: Simulation of magnetic field above perpendicular media
ru_RU: Модель магнитного поля над поперечной средой

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Perpendicular Media Field...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Магнитный/Поле _перпендикулярной среды...

en: Compute stray field above perpendicular magnetic medium
ru_RU: Рассчитывает поле рассеяния над магнитной средой для перпендикулярной записи

en: Point charge
ru_RU: Точечный заряд

en: Bar
ru_RU: Брус

en: _Probe type
ru_RU: Тип _зонда

en: Include domain _walls
ru_RU: Включить _границы доменов

en: _Output plane height
ru_RU: Высота _выводимой плоскости

en: _Film thickness
ru_RU: _Толщина плёнки

en: _Magnetic charge
ru_RU: _Магнитный заряд

en: Tip _magnetization
ru_RU: _Намагниченность зонда

en: Bar width _x
ru_RU: Ширина _полосы по x

en: Bar width _y
ru_RU: Ширина полос_ы по y

en: Bar length (_z)
ru_RU: _Длина полосы (z)

en: _Exchange constant
ru_RU: Постоянная о_бменного взаимодействия

en: _Uniaxial anisotropy
ru_RU: Одноосевая _анизотропия

en: Cantilever _angle
ru_RU: _Угол балки

en: Perpendicular Media Stray Field
ru_RU: Поле рассеяния перпендикулярной среды

en: Lift height difference estimation from data blur
ru_RU: Оценка разницы высоты подъёма из размытия данных

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Estimate Shift in Z...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Магнитный/О_ценка сдвига по Z...

en: Estimate lift height difference in MFM data
ru_RU: Оценить разницу высоты подъёма в данных МСМ

en: Search _from
ru_RU: _Искать от

en: Search _to
ru_RU: Искать _до

en: Data to compare
ru_RU: Данные для сравнения

en: Estimated shift:
ru_RU: Оценка сдвига:

en: Shifted field difference
ru_RU: Сдвинутое различие поля

en: Estimate Lift Height Shift
ru_RU: Оценить сдвиг высоты подъёма

en: Converts the MFM data to force gradient.
ru_RU: Пересчитывает данные МСМ в градиент силы.

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Recalculate to Force Gradient...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Магнитный/Перес_читать в градиент силы...

en: Recalculate to force gradient
ru_RU: Пересчитать в градиент силы

en: Phase (radians)
ru_RU: Фаза (радианы)

en: Phase (degrees)
ru_RU: Фаза (градусы)

en: Frequency shift
ru_RU: Сдвиг частоты

en: Amplitude (V)
ru_RU: Амплитуда (V)

en: Amplitude (m)
ru_RU: Амплитуда (м)

en: Force gradient
ru_RU: Градиент силы

en: MFM force gradient
ru_RU: Градиент силы МСМ

en: Pixel area MFM force gradient
ru_RU: Градиент силы МСМ для области пикселей

en: _Spring constant
ru_RU: _Коэффициент жесткости

en: _Quality factor
ru_RU: _Добротность

en: _Base frequency
ru_RU: Базовая _частота

en: _Base amplitude
ru_RU: Базовая _амплитуда

en: _Create new image
ru_RU: Со_здать новое изображение

en: Result _type
ru_RU: _Тип результата

en: Data value units must be deg, rad, m, Hz or V for the recalculation
ru_RU: Единицы измерения значений должны быть deg, rad, m, Hz или V для пересчёта

en: Recalculated MFM data
ru_RU: Пересчитанные данные МСМ

en: MFM Recalculate Data
ru_RU: Пересчитать данные МСМ

en: Simulation of magnetic field z component change for another level
ru_RU: Моделирование изменения Z-компоненты магнитного поля для другого уровня

en: /SPM M_odes/_Magnetic/_Field Shift in Z...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Магнитный/_Сдвиг поля по Z...

en: Compute stray field shift for another z level
ru_RU: Рассчитать сдвиг поля рассеяния для другого уровня z

en: _Z shift by
ru_RU: Сме_щение по Z до

en: Shifted field
ru_RU: Сдвинутое поле

en: Stray Field Plane Shift
ru_RU: Смещение поля рассеяния в плоскости

en: Displays and extracts scan line graphs from multiple images simultaneously.
ru_RU: Показывает и извлекает графики линий сканирования одновременно из нескольких изображений.

en: /M_ultidata/_Multiprofile...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Множественный профиль...

en: Read lines from multiple images simultaneously
ru_RU: Читает профили одновременно из нескольких изображений

en: All profiles
ru_RU: Все профили

en: Mean and deviation
ru_RU: Среднее и отклонение

en: Minimum and maximum
ru_RU: Минимум и максимум

en: _Scan line
ru_RU: Линия _сканирования

en: Use _first mask for all images
ru_RU: Использовать _первую маску на всех изображениях

en: _Mode
ru_RU: Режим

en: Multiprofile
ru_RU: Множественный профиль

en: Lower
ru_RU: Нижний

en: Upper
ru_RU: Верхний

en: Neural network SPM data processing
ru_RU: Обработка данных СЗМ на основе нейросетей

en: /M_ultidata/Neural Network _Training...
ru_RU: /М_ножественные данные/О_бучение Нейросети...

en: Train a neural network for image processing
ru_RU: Обучить нейросеть для обработки изображений

en: /M_ultidata/Apply _Neural Network...
ru_RU: /М_ножественные данные/Применить _Нейросеть...

en: Process data using a trained neural network
ru_RU: Обработка данных используя обученную нейросеть

en: Signal
ru_RU: Сигнал

en: _Scale proportionally to input
ru_RU: _Масштабировать пропорционально входным данным

en: Evaluated signal
ru_RU: Рассчитанный сигнал

note: TRANSLATORS: Unnamed neural network that is/was in training.
en: In training
ru_RU: Обучается

en: Neural Network Training
ru_RU: Обучение Нейросети

en: Training error
ru_RU: Ошибка обучения

en: error
ru_RU: ошибка

en: NN training error
ru_RU: Ошибка обучения нейросети

en: Training
ru_RU: Обучение

en: Networks
ru_RU: Сети

en: Re_initialize
ru_RU: Пере_инициализация

en: Network
ru_RU: Сеть

en: Result Units
ru_RU: Единицы результата

en: Network _name:
ru_RU: _Название нейросети:

en: Apply Neural Network
ru_RU: Применить нейросеть

en: Model and signal are not compatible.
ru_RU: Модель и сигнал несовместимы.

en: A field dimension is too small for chosen window size.
ru_RU: Размер поля слишком мал для выбранного размера окна.

en: Evaluating...
ru_RU: Расчёт...

en: Training was canceled.
ru_RU: Обучение было отменено.

en: Mean difference: %.*f %s
ru_RU: Среднее различие: %.*f %s

en: The name `%s' is invalid.
ru_RU: Имя `%s' неверно.

en: Automated threshold using Otsu's method on heights.
ru_RU: Автоматический порог, применяющий метод Оцу к высотам.

en: /_Grains/_Mark by Otsu's
ru_RU: /Зёрн_а/Пометить по методу О_цу

en: Creates mask of outliers.
ru_RU: Создаёт маску выпадающих деталей.

en: /_Correct Data/Mask of _Outliers
ru_RU: /Исправить _данные/Маска в_ыпадающего

en: Mark data farther than 3σ from mean value
ru_RU: Пометить данные которые находятся дальше, чем 3σ от среднего значения

en: Running computation...
ru_RU: Проведение вычислений...

en: PID Fwd result
ru_RU: Прямой результат ПИД

en: PID Fwd max. force
ru_RU: Макс. прямая сила ПИД

en: PID Rev result
ru_RU: Обр. результат ПИД

en: PID Rev max. force
ru_RU: Макс. обр. сила ПИД

en: A simple PID simulator
ru_RU: Простой симулятор ПИД

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_PID Simulation...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Силы и индентирование/_Модель ПИД...

en: Simulate PID effects on measurement
ru_RU: Симулировать влияние ПИД на измерения

en: _Proportional
ru_RU: _Пропорциональный

en: _Integral
ru_RU: _Интеграл

en: _Derivative
ru_RU: _Производная

en: PID/scan speed _ratio
ru_RU: _Отн. ПИД/скорость сканирования

en: _Integration steps
ru_RU: Шагов _интегрирования

en: Force strength
ru_RU: Величина силы

en: Force setpoint
ru_RU: Заданное значение силы

en: Computation diverged.
ru_RU: Расчёт расходится.

en: Try different parameters.
ru_RU: Попробуйте изменить параметры.

en: PID Simulation
ru_RU: Симуляция ПИД

en: Computation canceled.
ru_RU: Расчёт был отменен.

en: Scanning...
ru_RU: Сканирование...

en: Applies polynomial distortion in the horizontal plane.
ru_RU: Накладывает полиномиальное искривление в горизонтальной плоскости.

en: /_Distortion/Pol_ynomial...
ru_RU: /Иска_жение/Полиномиальное _искривление...

en: Applies polynomial distortion in the horizontal plane
ru_RU: Накладывает полиномиальное искривление в горизонтальной плоскости

en: Ori_ginal
ru_RU: Ис_ходный

en: _Transformed
ru_RU: _Преобразованный

en: Distort by Polynomial
ru_RU: Полиномиально искривить

en: X Coefficients
ru_RU: Коэффициенты X

en: Y Coefficients
ru_RU: Коэффициенты Y

en: Independent degrees
ru_RU: Независимые степени

en: Limited total degree
ru_RU: Ограниченная общая степень

en: Subtracts polynomial background.
ru_RU: Вычитает полиномиальный фон.

en: /_Level/_Polynomial Background...
ru_RU: /_Выравнивание/По_линомиальный фон...

en: _Horizontal polynomial degree
ru_RU: _Горизонтальная степень полинома

en: _Vertical polynomial degree
ru_RU: _Вертикальная степень полинома

en: _Same degrees
ru_RU: _Одинаковые степени

en: Polynomial Coefficients
ru_RU: Полиномиальные коэффициенты

en: Basic operations with presentation: extraction, removal.
ru_RU: Базовые операции с презентациями: извлечение, удаление.

en: _Data to attach
ru_RU: Присоединяемые _данные

en: /_Presentation/_Remove Presentation
ru_RU: /_Презентация/_Удалить презентацию

en: Remove presentation from data
ru_RU: Удаляет презентацию из данных

en: /_Presentation/E_xtract Presentation
ru_RU: /_Презентация/_Извлечь презентацию

en: Extract presentation to a new image
ru_RU: Извлекает презентацию в отдельное изображение

en: /_Presentation/_Attach Presentation...
ru_RU: /_Презентация/_Присоединить презентацию...

en: Attach another data field as presentation
ru_RU: Присоединить другое поле данных как презентацию

en: /_Presentation/_Logscale
ru_RU: /_Презентация/_Логарифмический масштаб

en: Creates a presentation with logarithmic color scale
ru_RU: Создает презентацию с логарифмической цветовой шкалой

en: Attach Presentation
ru_RU: Присоединить презентацию

en: Calculates two-dimensional power spectrum density function and extracts its linear profiles.
ru_RU: Рассчитывает двумерную функцию спектральной плотности мощности и извлекает её линейные профили.

en: Calculate 2D power spectrum density
ru_RU: Рассчитать двумерную функцию спектральной плотности мощности

en: Create PSDF image
ru_RU: Создать изображение PSDF

en: Power Spectrum Density
ru_RU: Спектральная плотность мощности

en: PSDF Section
ru_RU: Сечение ФСПМ

en: Power Spectral Density
ru_RU: Спектральная плотность мощности

en: Texture direction
ru_RU: Направление текстуры

en: Texture direction index
ru_RU: Индекс направления текстуры

en: PSDF %.0f°
ru_RU: ФСПМ %.0f°

en: Two-dimensional FFT (Fast Fourier Transform) transformed to coordinates (log-frequency, angle).
ru_RU: Двумерное БПФ (быстрое преобразование Фурье) преобразованное в координаты (логарифмическая частота, угол).

en: /_Statistics/_Log-Phi PSDF...
ru_RU: /_Статистика/ФСПМ _Log-Phi...

en: Compute PSDF in Log-Phi coordinates
ru_RU: Рассчитать ФСПМ в координатах Log-Phi

en: Gaussian _smoothing
ru_RU: Гауссово _сглаживание

en: Log-Phi PSDF
ru_RU: Log-Phi ФСПМ

en: Transfer function estimation
ru_RU: Оценка передаточной функции

en: /_Statistics/_Transfer Function Guess...
ru_RU: /_Статистика/О_ценка передаточной функции...

en: Estimate transfer function from known data and ideal image
ru_RU: Оценить передаточную функцию из известных данных и идеального изображения

en: Transfer function
ru_RU: Передаточная функция

en: Regularized filter
ru_RU: Регуляризованный фильтр

en: Least squares
ru_RU: Наименьших квадратов

en: Wiener filter
ru_RU: Фильтр Винера

en: _Ideal response
ru_RU: _Идеальный отклик

en: _Border
ru_RU: _Граница

en: Image is too small.
ru_RU: Изображение слишком маленькое.

en: Estimate Transfer Function
ru_RU: Оценить передаточную функцию

en: _Fit Sigma
ru_RU: _Аппрокс. параметр регуляризации

en: Transfer Function Size
ru_RU: Размер передаточной функции

en: _Full Size
ru_RU: _Полный размер

en: _Estimate Size
ru_RU: О_ценить размер

en: Preview Options
ru_RU: Параметры предпросмотра

en: Transfer Function
ru_RU: Передаточная функция

en: TF width
ru_RU: Ширина ПФ

en: TF height
ru_RU: Высота ПФ

en: TF norm
ru_RU: Норма ПФ

en: Difference norm
ru_RU: Норма разницы

en: Gaussian (asymmetric)
ru_RU: Гауссиана (асимметричная)

en: Frequency-space exponential
ru_RU: Экспонента в пространстве частот

en: Transfer function estimation by fitting explicit function form.
ru_RU: Оценка передаточной функции путём аппроксимации заданной явно формы функции.

en: /_Statistics/Transfer _Function Fit...
ru_RU: /_Статистика/Аппроксимация передаточной _функции...

en: Fit transfer function from known data and image
ru_RU: Аппроксимировать передаточную функцию из известных данных и изображения

en: _Function type
ru_RU: Тип _функции

en: Fit Transfer Function
ru_RU: Аппроксимировать передаточную функцию

en: Enhances local contrast using a rank transform.
ru_RU: Улучшает локальный контраст с помощью преобразования ранжирования.

en: /_Presentation/_Rank...
ru_RU: /_Презентация/_Ранг...

en: Presentation with local contrast ehnanced using a rank transform
ru_RU: Презентация с увеличенным локальным контрастом используя преобразование ранжирования

en: Local normalization
ru_RU: Локальная нормализация

en: Value range
ru_RU: Диапазон значений

en: Rank Transform
ru_RU: Преобразование ранжирования

en: Rank transform...
ru_RU: Преобразование ранжирования...

en: General k-th rank filter replacing data with k-th rank values from the neighborhood.
ru_RU: Общий фильтр k-того ранга, заменяющий значения данных значениями k-того ранга в некоторой окрестности.

en: /_Integral Transforms/_Rank Filter...
ru_RU: /Инт_егральные преобразования/Фильтр _ранга...

en: K-th rank filter
ru_RU: Фильтр K-того ранга

en: _Pixel radius
ru_RU: Радиус в _пикселях

en: _Percentile
ru_RU: _Перцентиль

en: Ra_nk
ru_RU: Ра_нг

en: _Second filter
ru_RU: _Второй фильтр

en: Calculate _difference
ru_RU: Рассчитать _разницу

en: Rank difference
ru_RU: Разница рангов

en: Rank filtered (%.1f %%)
ru_RU: Отфильтрованные ранга (%.1f %%)

en: Rank Filter
ru_RU: Фильтр ранга

en: Kernel Size
ru_RU: Размер ядра

en: Rank
ru_RU: Ранг

en: Smooths images in polar coordinates.
ru_RU: Сглаживает изображение в полярных координатах.

en: /_Distortion/_Radial Smoothing...
ru_RU: /Иска_жение/_Радиальное сглаживание...

en: Smooth image in polar coordinates
ru_RU: Сгладить изображение в полярных координатах

en: _Angle
ru_RU: _Угол

en: Radially smoothed
ru_RU: Радиально сглаженный

en: Radial Smoothing
ru_RU: Радиальное сглаживание

en: Proportion
ru_RU: Пропорция

en: Offset
ru_RU: Смещение

en: Parabolic
ru_RU: Параболическая

en: Logarithm
ru_RU: Логарифм

en: Plots one image data as a function of another and finds relations.
ru_RU: Строит данные одного изображения как функцию другого и находит взаимосвязи.

en: /_Multidata/_Relation...
ru_RU: /_Множественные данные/В_заимосвязь...

en: Find simple relations between data
ru_RU: Найти простые взаимосвязи между данными

en: Relate
ru_RU: Взаимосвязь

en: Resamples data to specified pixel size.
ru_RU: Передискретизирует изображение до заданного размера пикселя.

en: /_Basic Operations/_Resample...
ru_RU: /_Базовые действия/Передискрети_зировать...

en: Resample to pixel size
ru_RU: Передискретизировать до размера пикселя

en: _X pixel size
ru_RU: _Размер пикселя по X

en: _Y pixel size
ru_RU: Р_азмер пикселя по Y

en: _Match pixel size
ru_RU: _Выровнять размер пикселя

en: Resampled Data
ru_RU: Передискретизированные данные

en: Resample
ru_RU: Передискретизировать

en: Rotates data by arbitrary angle or to make characteristic directions parallel with x or y axis.
ru_RU: Вращает данные на произвольный угол или так, чтобы сделать характеристические направления параллельными оси x или y.

en: /_Basic Operations/Rotate by _Angle...
ru_RU: /_Базовые действия/Повернуть на _угол...

en: Rotate by arbitrary angle
ru_RU: Вращение на заданный угол

en: /_Correct Data/_Unrotate...
ru_RU: /Исправить _данные/Исправить _разворот...

en: Automatically correct rotation in horizontal plane
ru_RU: Автоматически корректировать разворот в горизонтальной плоскости

en: _Same as original
ru_RU: _Такой же как исходное

en: _Expanded to complete data
ru_RU: _Расширен до полных данных

en: C_ut to valid data
ru_RU: _Обрезан до верных данных

en: Result size
ru_RU: Размер результата

en: Show _grid
ru_RU: Показывать с_етку

en: Rotate by _angle
ru_RU: Вращение на _угол

en: _Assume symmetry
ru_RU: Предпол_агаемая симметрия

en: Rotated Data
ru_RU: Повёрнутые данные

en: Correct Rotation
ru_RU: Корректировать поворот

en: Rotate
ru_RU: Повернуть

en: Structure
ru_RU: Структура

en: Correction
ru_RU: Поправка

en: Scales data by arbitrary factor.
ru_RU: Масштабирует данные на определённый множитель.

en: /_Basic Operations/_Scale...
ru_RU: /_Базовые действия/_Масштабировать...

en: Scale data
ru_RU: Масштабировать данные

en: Scale by _ratio
ru_RU: Масштабировать на _коэффициент

en: _Proportional scaling
ru_RU: _Пропорциональное масштабирование

en: New _width
ru_RU: Новая _ширина

en: New _height
ru_RU: Новая _высота

en: Scaled Data
ru_RU: Масштабированные данные

en: Marks and/or removes scars (horizontal linear artifacts).
ru_RU: Помечает и/или удаляет царапины (горизонтальные линейные артефакты).

en: /_Correct Data/M_ark Scars...
ru_RU: /Исправить _данные/Пометить _царапины...

en: Mark horizontal scars (strokes)
ru_RU: Помечает горизонтальные царапины (штрихи)

en: /_Correct Data/Remove _Scars
ru_RU: /Исправить _данные/_Убрать царапины

en: Correct horizontal scars (strokes)
ru_RU: Убрать горизонтальные царапины

en: Scars type
ru_RU: Тип царапин

en: _Hard threshold
ru_RU: _Жёсткий порог

en: _Soft threshold
ru_RU: _Мягкий порог

en: Minimum _length
ru_RU: Минимальная _длина

en: Maximum _width
ru_RU: Максимальная _ширина

en: Mark Scars
ru_RU: Пометить царапины

en: Simple SEM image simulation from topography.
ru_RU: Простое моделирование изображений РЭМ по топографии.

en: /_Presentation/_SEM Image...
ru_RU: /_Презентация/Изображение Р_ЭМ...

en: Simple SEM simulation from topography
ru_RU: Простое моделирование РЭМ по топографии

en: Integration
ru_RU: Интегрирование

en: Monte Carlo
ru_RU: Монте-Карло

en: _Quality
ru_RU: _Качество

en: _Integration radius
ru_RU: Радиус _интегрирования

en: SEM Image
ru_RU: Изображение РЭМ

en: SEM image simulation...
ru_RU: Модель изображения РЭМ...

en: Creates a shaded presentation of data.
ru_RU: Создаёт презентацию данных с тенями.

en: /_Presentation/_Shading...
ru_RU: /_Презентация/_Затенение...

en: Shade data
ru_RU: Затенить данные

en: _Mix
ru_RU: C_мешать

en: Shading
ru_RU: Затенение

en: Calculates one- or two-dimensional distribution of slopes or graph of their angular distribution.
ru_RU: Рассчитывает одно- или двумерное распределение наклонов или график их углового распределения.

en: /_Statistics/_Slope Distribution...
ru_RU: /_Статистика/Распределение _наклонов...

en: Calculate angular slope distribution
ru_RU: Рассчитать угловое распределение наклонов

en: _Two-dimensional distribution
ru_RU: _Двумерное распределение

en: Directional (φ) _graph
ru_RU: _График направлений (φ)

en: _Inclination (θ) graph
ru_RU: График _наклонов (θ)

en: Inclination (gra_dient) graph
ru_RU: График наклонов (гра_диент)

en: Slope distribution
ru_RU: Распределение наклона

en: Slope Distribution
ru_RU: Распределение наклонов

en: Angular Slope Distribution
ru_RU: Распределение наклонов по углам

en: Slopes
ru_RU: Наклоны

en: Inclination Distribution
ru_RU: Распределение наклона

en: Inclinations
ru_RU: Наклоны

en: Capacitance
ru_RU: Ёмкость

en: Applies SMM calibration
ru_RU: Применяет калибровку СММ

en: /_SPM Modes/_Electrical/_Apply SMM Calibration...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Электрические/_Применить калибровку _СММ...

en: Apply SMM calibration coefficients
ru_RU: Применить калибровочные коэффициенты СММ

en: First channel
ru_RU: Первый канал

en: Second channel
ru_RU: Второй канал

en: Reference impedance
ru_RU: Эталонный импеданс

en: Frequency
ru_RU: Частота

en: Apply SMM Calibration
ru_RU: Применить калибровку СММ

en: Interprets SMM measurement on a calibration sample
ru_RU: Интерпретирует измерения СММ калибровочного образца

en: /_SPM Modes/_Electrical/_SMM Calibration...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Электрические/Калибровка _СММ...

en: Calibrate SMM using capacitors calibration sample
ru_RU: Калибровать СММ используя емкостной калибровочный образец

en: Plot result
ru_RU: Строить результат

en: Enable
ru_RU: Разрешить

en: nominal
ru_RU: номинальные

en: measured
ru_RU: измеренный

en: SMM Calibration
ru_RU: Калибровка СММ

en: _Plot Inits
ru_RU: _Исходный

en: Masks
ru_RU: Маски

en: Capacitance [fF]
ru_RU: Ёмкость [фФ]

en: Initial
ru_RU: Исходное

en: Data not fitted.
ru_RU: Данные не аппроксимированы

en: Mean square difference: %g
ru_RU: Среднеквадратичная разница: %g

en: Subtracts background by sphere revolution.
ru_RU: Вычитает фон вращением сферы.

en: /_Level/Revolve _Sphere...
ru_RU: /_Выравнивание/Вращение с_феры...

en: Level data by sphere revolution
ru_RU: Выровнять данные вращением сферы

en: Revolve Sphere
ru_RU: Вращение сферы

en: Revolving sphere...
ru_RU: Вращающаяся сфера...

en: Stitch multiple images based on offsets of origins.
ru_RU: Склеивает несколько изображений вместе основываясь на смещениях начала координат.

en: /M_ultidata/_Stitch...
ru_RU: /М_ножественные данные/С_шивание...

en: Stitch images using offsets
ru_RU: Склеивает изображения используя смещения

en: Stitched
ru_RU: Сшитые

en: Stitch
ru_RU: Сшивание

en: Stitch data
ru_RU: Сшивание данных

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Extracts a straightened part of image along a curve.
ru_RU: Извлекает выпрямленную часть изображения вдоль кривой.

en: /_Distortion/Straighten _Path...
ru_RU: /Иска_жение/В_ыпрямить путь...

en: Straighten along a path
ru_RU: Выпрямить вдоль пути

en: C_losed curve
ru_RU: _Замкнутая кривая

en: Out_put orientation
ru_RU: Направление _вывода

en: _Slackness
ru_RU: _Неточность

en: Straightened
ru_RU: Выпрямленное

en: Straighten Path
ru_RU: Выпрямить путь

en: Res_tore
ru_RU: _Восстановить

en: Re_verse
ru_RU: _Обратный порядок

en: Marked terraces
ru_RU: Выделенные террасы

en: Minimum terrace _area
ru_RU: Минимальная _площадь террасы

en: Do not _segment, use only mask
ru_RU: Не _сегментировать, только использовать маску

en: Limit the data range using a lower/upper threshold.
ru_RU: Ограничивает диапазон данных используя порог сверху и снизу.

en: /_Basic Operations/Li_mit Range...
ru_RU: /_Базовые действия/Ограничить _диапазон...

en: Limit data range
ru_RU: Ограничить диапазон данных

en: Specify _thresholds
ru_RU: Задать _пороги

en: Use _display range
ru_RU: Использовать отображаемый _диапазон

en: Cut off outlier_s
ru_RU: Обрезать _выпадающие детали

en: _Lower
ru_RU: _Нижний

en: _Upper
ru_RU: _Верхний

en: F_arther than
ru_RU: Д_альше, чем

en: Limit Range
ru_RU: Ограничить диапазон данных

en: Set to _Full Range
ru_RU: _Полный диапазон

note: TRANSLATORS: This is a range: 123 to 456.
en: %.*f to %.*f
ru_RU: от %.*f до %.*f

en: Tilts image by specified amount.
ru_RU: Наклоняет изображение на заданную величину.

en: /_Basic Operations/_Tilt...
ru_RU: /_Базовые действия/_Наклон...

en: Tilt by specified amount
ru_RU: Наклонить на заданную величину

en: Tilt
ru_RU: Наклон

en: Angles
ru_RU: Углы

en: Blind estimation of SPM tip using Villarubia's algorithm.
ru_RU: Слепая оценка зонда СЗМ используя алгоритм Вильярубия.

en: /SPM M_odes/_Tip/_Blind Estimation...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Зонд/_Слепая оценка...

en: Blind tip estimation
ru_RU: Слепая оценка зонда

en: Related _data
ru_RU: Соответствующие _данные

en: Noise suppression t_hreshold
ru_RU: _Порог подавления шума

en: _Same resolution
ru_RU: Одинаковое _разрешение

en: Use _boundaries
ru_RU: Использовать _границы

en: _Split to stripes
ru_RU: _Разбить на полосы

en: _Preview stripe
ru_RU: _Предпросмотр полосы

en: Create tip i_mages
ru_RU: Создавать _изображения зонда

en: Plot size _graph
ru_RU: Строить _график размера

en: Estimated tip
ru_RU: Предполагаемый зонд

en: Blind Tip Estimation
ru_RU: Слепая оценка зонда

en: Run _Partial
ru_RU: Выполнить _частично

en: Run _Full
ru_RU: Выполнить п_олностью

en: _Reset Tip
ru_RU: _Сброс зонда

en: Tip Size
ru_RU: Размер зонда

en: Stripes
ru_RU: Полосы

note: TRANSLATORS: Prefix for the progressbar message.
en: Stripe %u:
ru_RU: Полоска %u:

en: Tip radius evolution
ru_RU: Изменение радиуса зонда

en: Models SPM tip.
ru_RU: Моделирует зонд СЗМ.

en: /SPM M_odes/_Tip/_Model Tip...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Зонд/_Модель зонда...

en: Model AFM tip
ru_RU: Модель зонда АСМ

en: _Tip type
ru_RU: Тип _зонда

en: _Number of sides
ru_RU: _Число сторон

en: Tip _slope
ru_RU: _Наклон зонда

en: Tip _rotation
ru_RU: _Поворот зонда

en: Tip _apex radius
ru_RU: _Радиус острия зонда

en: Tip _anisotropy
ru_RU: _Анизотропия зонда

en: Make tip image square
ru_RU: Сделать изображение зонда квадратным

en: Model Tip
ru_RU: Модель зонда

en: Modeled tip
ru_RU: Модель зонда

en: Tip resolution
ru_RU: Разрешение зонда

en: Tip operations: dilation (convolution), erosion (reconstruction) and certainty map.
ru_RU: Операции с зондом: расширение (свёртка), эрозия (реконструкция) и карта достоверности.

en: /SPM M_odes/_Tip/_Dilation...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Зонд/_Расширение...

en: Surface dilation by defined tip
ru_RU: Расширение поверхности известным зондом

en: /SPM M_odes/_Tip/_Surface Reconstruction...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Зонд/_Восстановление поверхности...

en: Surface reconstruction by defined tip
ru_RU: Восстановление поверхности по известному зонду

en: /SPM M_odes/_Tip/_Certainty Map...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Зонд/_Карта достоверности...

en: Tip certainty map
ru_RU: Карта достоверности для зонда

en: _Tip morphology
ru_RU: _Морфология зонда

en: Dilated data
ru_RU: Расширенные данные

en: Surface reconstruction
ru_RU: Восстановление поверхности

en: Tip Dilation
ru_RU: Расширение зонда

en: Surface Reconstruction
ru_RU: Восстановление поверхности

en: Certainty Map Analysis
ru_RU: Анализ карты достоверности

en: Tip pixel size does not match data.
    It will be resampled from %d×%d to %d×%d.
ru_RU: Размер пикселя зонда не соответствует данным.
    Он будет передискретизирован с %d×%d в %d×%d.

en: Calculates the tip area function.
ru_RU: Рассчитывает площадь контактной поверхности зонда.

en: /SPM M_odes/_Force and Indentation/_Area function...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Силы и индентирование/Функция _площади...

en: Calculate tip area function.
ru_RU: Рассчитать функцию площади зонда.

en: _Resolution
ru_RU: _Разрешение

en: Range minimum
ru_RU: Минимум диапазона

en: Range maximum
ru_RU: Максимум диапазона

en: Calculate uncertainties
ru_RU: Рассчитать неопределённости

en: _X pixel size uncertainty
ru_RU: _Неопределённость размера пикселя по X

en: _Y pixel size uncertainty
ru_RU: Н_еопределённость размера пикселя по Y

en: Uncertainty _z
ru_RU: Неопреде_лённость z

en: Tip Area Function
ru_RU: Функция площади зонда

en: Recommended maximum
ru_RU: Рекомендуемый максимум

en: Uncertainties
ru_RU: Рассчитать неопределённости

en: Area function
ru_RU: Функция площади зонда

en: Trimmed mean filtering and leveling.
ru_RU: Фильтрация и выравнивание усечённым средним.

en: /_Level/_Trimmed Mean...
ru_RU: /_Выравнивание/_Усеченное среднее...

en: Trimmed mean leveling and filter
ru_RU: Выравнивание и фильтр усечённого среднего

en: _Number of values
ru_RU: _Число значений

en: Trimmed Mean
ru_RU: Усечённое среднее

en: Trim Lowest
ru_RU: Усекать наименьшие

en: Trim Highest
ru_RU: Усекать наибольшие

en: /_Basic Operations/Volumize
ru_RU: /_Базовые действия/Превратить в об_ъёмные

en: /_Basic Operations/Volumize Layers...
ru_RU: /_Базовые действия/Превратить слои в объём...

en: _Z resolution
ru_RU: Разре_шение по Z

en: Z _unit
ru_RU: _Единицы измерения Z

en: _Extract offsets
ru_RU: _Извлечь смещения

en: Slice level
ru_RU: Вырезать уровень

en: Volumize layers
ru_RU: Превратить слои в объём

en: Segments image using watershed with pre- and postprocessing.
ru_RU: Разделяет изображение используя классический водораздел с пред- и постобработкой.

en: /_Grains/_Mark by Segmentation...
ru_RU: /Зёрн_а/Пометить _сегментацией...

en: Segment using watershed
ru_RU: Пометить используя классический водораздел

en: Original image
ru_RU: Исходное изображение

en: Preprocessed image
ru_RU: Предобработанное изображение

en: No mask
ru_RU: Без маски

en: _Image preview
ru_RU: _Изображение предпросмотра

en: _Mask preview
ru_RU: Предпросмотр _маски

en: _Barrier level
ru_RU: Высота _барьера

en: Prefill _level
ru_RU: _Уровень предзаполнения

en: Pre_fill from minima
ru_RU: Предварительно _заполнить с минимумов

en: Add _gradient
ru_RU: Добавить _градиент

en: Add _curvature
ru_RU: Добавить _кривизну

en: Segment by Watershed
ru_RU: Пометить классическим водоразделом

en: Preprocessing
ru_RU: Предобработка

en: Wraps periodic values to a different range.
ru_RU: Переназначает периодические значения на другой диапазон.

en: /_Basic Operations/_Wrap Value...
ru_RU: /_Базовые действия/_Переназначить значения...

en: Rewrap periodic values
ru_RU: Переназначить периодические значения

en: 360 deg
ru_RU: 360°

en: 180 deg
ru_RU: 180°

en: _Keep unchanged
ru_RU: Со_хранить неизменным

en: Specify _range
ru_RU: Задать _диапазон

en: O_ffset
ru_RU: С_мещение

en: Wrap Value
ru_RU: Переназначить значения

en: Denoises measurement on basis of two orthogonal scans.
ru_RU: Удаляет шум измерения на основе двух сканов в перпендикулярных направлениях.

en: /M_ultidata/_XY Denoise...
ru_RU: /М_ножественные данные/_Удаление шума XY...

en: Denoises horizontal/vertical measurement.
ru_RU: Удаляет шум горизонтального/вертикального измерения.

en: Second direction
ru_RU: Второе направление

en: Average denoising directions
ru_RU: Усреднить направления удаления шума

en: Denoised
ru_RU: Без шума

en: XY Denoising
ru_RU: Удаление шума XY

en: Converts three channels to XYZ data.
ru_RU: Превращает три канала в данные XYZ.

en: /_Basic Operations/XYZ from C_hannels...
ru_RU: /_базовые действия/XYZ из _каналов...

en: Convert three channels to XYZ data
ru_RU: Превратить три канала в данные XYZ

en: _X data
ru_RU: _Данные X

en: _Y data
ru_RU: Д_анные Y

en: _Z data
ru_RU: Да_нные Z

en: XYZ Channels
ru_RU: Каналы XYZ

en: Converts data fields to XYZ data.
ru_RU: Преобразует поля данных в данные XYZ.

en: /_Basic Operations/_XYZize
ru_RU: /_Базовые действия/Преобразоват_ь в XYZ

en: Convert to XYZ data
ru_RU: Преобразовать в данные XYZ

en: Zero crossing edge detection.
ru_RU: Обнаружение края пересечением нуля.

en: /_Presentation/_Edge Detection/_Zero Crossing...
ru_RU: /_Презентации/Поиск _края/_Пересечение нуля...

en: Zero crossing step detection presentation
ru_RU: Презентация "Обнаружение ступени по пересечению нуля"

en: _LoG convolved
ru_RU: _ЛГ после свёртки

en: Detected st_ep
ru_RU: Найденная с_тупень

en: Zero Crossing Step Detection
ru_RU: Обнаружение ступени по пересечению нуля

en: Pygwy, the Gwyddion Python wrapper.
ru_RU: Pygwy, оболочка Python в Gwyddion.

en: Python Interpreter Errors
ru_RU: Ошибки интерпретатора Python

en: Python interpreter error occurred.
ru_RU: Произошла ошибка интерпретатора Python.

en: Function written in Python
ru_RU: Функция написанная на Python

en: /Pygwy Console
ru_RU: /Консоль Pygwy

en: Python wrapper console
ru_RU: Командная строка оболочки Python

en: Pygwy Console
ru_RU: Консоль Pygwy

en: Open script in Python language (Ctrl-O)
ru_RU: Открыть скрипт на языке Python (Ctrl-O)

en: Save script (Ctrl-S)
ru_RU: Сохранить скрипт (Ctrl-S)

en: Save script as (Ctrl-Shift-S)
ru_RU: Сохранить скрипт как (Ctrl-Shift-S)

en: Execute script (Ctrl-E)
ru_RU: Выполнить скрипт (Ctrl-E)

en: Clear Log
ru_RU: Очистить лог

en: Command
ru_RU: Команда

en: >>> Running the script above
ru_RU: >>> Запускается вышеприведённый скрипт

en: Save Python Script as
ru_RU: Сохранить скрипт Python как

en: Open Python Script
ru_RU: Открыть скрипт Python

en: Generates images by annealing a lattice gas model.
ru_RU: Создаёт изображения путём отжига по модели решетчатого газа.

en: Generate image by annealing a lattice gas
ru_RU: Создать изображение отжигом решетчатого газа

en: _Number of iterations
ru_RU: _Число шагов

en: _Initial temperature
ru_RU: _Начальная температура

en: Final _temperature
ru_RU: _Конечная температура

en: Component _fraction
ru_RU: _Доля компонента

en: Enable three components
ru_RU: Включить три компонента

en: F_raction of B
ru_RU: До_ля B

en: Mixing energy AB
ru_RU: Энергия смешивания AB

en: Mixing energy AC
ru_RU: Энергия смешивания AC

en: Mixing energy BC
ru_RU: Энергия смешивания BC

note: TRANSLATORS: Average is verb here, `perform averaging'.
en: _Average iterations
ru_RU: _Усреднить интерации

en: Progressive preview
ru_RU: Прогрессивное обновление

en: Anneal
ru_RU: Отжиг

en: Generator
ru_RU: Генератор

en: Simulation Parameters
ru_RU: Параметры модели

en: Three Component Model
ru_RU: Трёхкомпонентная модель

en: _Like Current Image
ru_RU: _Как у текущего изображения

en: Generates surfaces by ballistic deposition.
ru_RU: Создаёт поверхность с помощью баллистического осаждения.

en: Generate surface by ballistic deposition
ru_RU: Создать поверхность используя баллистическое осаждение

en: Co_verage
ru_RU: По_крытие

en: Spread
ru_RU: Разброс

en: Plot evolution graphs
ru_RU: Строить графики развития

en: Mean deposited thickness
ru_RU: Средняя толщина осаждённого материала

en: Ballistic Deposition
ru_RU: Балистическое осаждение

en: Evolution
ru_RU: Эволюция

en: Depositing particles...
ru_RU: Осаждаются частицы...

en: Number of maxima
ru_RU: Число максимумов

en: Generates columnar surfaces by a simple growth algorithm.
ru_RU: Создаёт столбчатые поверхности простым алгоритмом роста.

en: Generate columnar surface
ru_RU: Создать столбчатую поверхность

en: Weak
ru_RU: Слабая

en: Strong
ru_RU: Сильная

en: _Height scale
ru_RU: _Масштаб высот

en: Size spread
ru_RU: Разброс размеров

en: _Inclination
ru_RU: _Наклон

en: Relaxation type
ru_RU: Тип релаксации

en: _Melting
ru_RU: _Плавление

en: Grow Columnar Surface
ru_RU: Вырастить столбчатую поверхность

en: Particle Size
ru_RU: Размер частицы

en: Incidence
ru_RU: Угол падения

en: Turing pattern
ru_RU: Шаблон Тьюринга

en: Diffusion-reaction
ru_RU: Диффузия-реакция

en: Generates images by assorted coupled partial differential equation models.
ru_RU: Генерирует изображения с помощью набора связанных дифуров в частных производных.

en: Generate image by coupled PDEs
ru_RU: Создать изображение с помощью свзанных уравнений в частных производных

en: _Pattern
ru_RU: С_труктура

en: Coupled PDEs
ru_RU: Связанные дифуры

en: Si_ze
ru_RU: _Размер

en: Degree of _chaos
ru_RU: Степень _хаотичности

en: _Removal rate
ru_RU: Скорость _удаления

en: _Feed rate
ru_RU: Скорость _питания

en: _Source density
ru_RU: Плотность _источника

en: No-sour_ce iterations
ru_RU: Итераций без ис_точника

en: Generates particles using simple dynamical model
ru_RU: Создаёт частицы используя простую динамическую модель

en: Generate particles using dynamical model
ru_RU: Создать частицы используя динамическую модель

en: _Relax steps
ru_RU: Шагов _релаксации

en: Particle r_adius
ru_RU: Р_адиус частицы

en: Distribution _width
ru_RU: _Ширина распределения

en: Particle Generation
ru_RU: Генерация частиц

en: Number of objects
ru_RU: Количество объектов

en: Only %d particles were deposited. Try more revise steps.
ru_RU: Только %d частиц осело на поверхность. Попробуйте добавить шагов уточнения.

en: Initial particle set...
ru_RU: Начальная расстановка частиц...

en: Error: too many particles.
ru_RU: Ошибка: слишком много частиц.

en: Error: no particles.
ru_RU: Ошибка: нет частиц.

en: Error: particles too large.
ru_RU: Ошибка: частицы слишком большие.

en: Error: particles too small.
ru_RU: Ошибка: частицы слишком маленькие.

en: Number of islands
ru_RU: Число островков

en: Generates surfaces by diffusion limited aggregation.
ru_RU: Создаёт поверхность с помощью агрегации, ограниченной диффузией.

en: Generate surface by diffusion limited aggregation
ru_RU: Создать поверхность используя агрегацию, ограниченную диффузией

en: _Flux
ru_RU: _Поток

en: _Sticking
ru_RU: _Прилипания

en: _Activation
ru_RU: _Активации

en: Passing Sch_woebel
ru_RU: Прохождения _Швёбеля

en: Diffusion Limited Aggregation
ru_RU: Агрегация, ограниченная диффузией

en: Probabilities
ru_RU: Вероятности

en: Generates random more or less touching discs.
ru_RU: Случайно создаёт более или менее касающиеся диски.

en: Generate surface of random discs
ru_RU: Генерирует поверхность из случайных дисков

en: Starting _radius
ru_RU: Начальный _радиус

en: _Minimum radius
ru_RU: _Минимальный радиус

en: _Separation
ru_RU: _Зазор

en: _Transform to tiles
ru_RU: _Преобразовать в мозаику

en: _Gap thickness
ru_RU: Толщина _зазора

en: Apply opening _filter
ru_RU: Применить _фильтр размыкания

en: Random Discs
ru_RU: Случайные диски

en: Discs
ru_RU: Диски

en: Tiles
ru_RU: Мозаика

en: Discrete state
ru_RU: Дискретное состояние

en: Continuous inhibitor
ru_RU: Непрерывный ингибитор

en: Generates domain images using a hybrid Ising model.
ru_RU: Создаёт изображение доменов используя гибридную модель Изинга.

en: Generate image with domains
ru_RU: Создать изображение с доменами

en: _Temperature
ru_RU: _Температура

en: _Inhibitor strength
ru_RU: Сила _ингибитора

en: In_hibitor coupling
ru_RU: Св_язь ингибитора

en: _Bias
ru_RU: _Смещение

en: _Monte Carlo time step
ru_RU: Временной шаг метода _Монте-Карло

en: Preset
ru_RU: Набор предустановок

en: Domains
ru_RU: Домены

en: Use Selected _Preset
ru_RU: Использовать выбранные _предустановки

en: Generates images by simulating formation of sand dunes.
ru_RU: Создает изображения моделируя формирование песчаных дюн.

en: Generate image by transporting sand
ru_RU: Создать изображение переносом песка

en: _Minimum step
ru_RU: _Минимальный шаг

en: Step range
ru_RU: Диапазон шагов

en: Sticking probability on _rock
ru_RU: Вероятность _застрять на скалах

en: Sticking _probability on sand
ru_RU: _Вероятность застрять на песке

en: Maximum s_lope
ru_RU: Максимальный _уклон

en: Dunes
ru_RU: Дюны

en: Generates random surfaces similar to fractional Brownian motion.
ru_RU: Создать случайные поверхности, похожие на дробное броуновское движение.

en: Generate fractional Brownian motion-like surface
ru_RU: Создать поверхность, похожую на дробное броуновское движение

en: _Hurst exponent
ru_RU: Экспонента _Хёрста

en: _Stationarity scale
ru_RU: Масштаб _стационарности

en: _Distribution
ru_RU: _Распределение

en: Po_wer
ru_RU: С_тепень

en: _RMS
ru_RU: Ср. _квадр.

en: Fractional Brownian Motion
ru_RU: Дробное броуновское движение

en: Generates surfaces composed from randomly placed fibers.
ru_RU: Генерирует поверхности, состоящие из случайно расположенных волокон.

en: Generate surface of randomly placed fibers
ru_RU: Сгенерировать поверхность из случайно расположенных волокон

en: Semi-circle
ru_RU: Полукруг

en: Triangle
ru_RU: Треугольник

en: Rectangle
ru_RU: Прямоугольник

en: Quadratic spline
ru_RU: Квадратичный сплайн

en: _Shape
ru_RU: _Форма

en: Along fiber
ru_RU: Вдоль волокна

en: Scales _with width
ru_RU: Мас_штабируется с длиной

en: _Truncate
ru_RU: _Усечение

en: Orien_tation
ru_RU: Ор_иентация

en: _Lateral
ru_RU: _Горизонтальный

en: Le_ngthwise
ru_RU: По _длине

en: Random Fibers
ru_RU: Случайные волокна

en: Shape
ru_RU: Форма

en: Generating fibers...
ru_RU: Генерация волокон...

en: Generates random surfaces using spectral synthesis.
ru_RU: Создаёт случайные поверхности используя спектральный синтез.

en: Generate surface using spectral synthesis
ru_RU: Создать поверхность используя спектральный синтез

en: M_inimum frequency
ru_RU: М_инимальная частота

en: Ma_ximum frequency
ru_RU: М_аксимальная частота

en: Enable _Gaussian multiplier
ru_RU: Разрешить _гауссов множитель

en: General power
ru_RU: Общая степень

en: Enable _Lorentz multiplier
ru_RU: Разрешить _лоренцев множитель

en: Enable _power multiplier
ru_RU: Разрешить сте_пенной множитель

en: Spectral Synthesis
ru_RU: Спектральный синтез

en: Random constant
ru_RU: Случайная постоянная

en: Random linear
ru_RU: Случаная линейная

en: Random bumpy
ru_RU: Случайная выпуклая

en: Radial distance
ru_RU: Радиальное расстояние

en: Segmented distance
ru_RU: Сегментированное расстояние

en: Segmented random
ru_RU: Сегментированное случайное

en: Border distance
ru_RU: Расстояние до границы

en: Border random
ru_RU: Случайное до границы

en: Second nearest distance
ru_RU: Расстояние до второго ближайшего

en: Generates surfaces based on regular or random lattices.
ru_RU: Генерирует поверхности на основе правильных или случайных решеток.

en: Generate lattice based surface
ru_RU: Создать основанную на решетке поверхность

en: Silicon 7x7
ru_RU: Кремний 7x7

en: Skewed silicon 7x7
ru_RU: Искривленный кремний 7x7

en: Lattice rela_xation
ru_RU: Рела_ксация решетки

en: _Height relaxation
ru_RU: Релаксация в_ысоты

en: Surface
ru_RU: Поверхность

en: steps
ru_RU: шагов

en: Constructing lattice...
ru_RU: Конструируется решетка...

en: Relaxing lattice...
ru_RU: Производится релаксация решетки...

en: Relaxing heights...
ru_RU: Производится релаксация высот...

en: Steps
ru_RU: Ступеньки

en: Scars
ru_RU: Царапины

en: Ridges
ru_RU: Борозды

en: Hum
ru_RU: Автогенерация

en: Generates various kinds of line noise.
ru_RU: Генерирует различные виды линейного шума.

en: Generate line noise
ru_RU: Генерация линейного шума

en: _Noise type
ru_RU: Тип _шума

en: _Noise sign
ru_RU: _Знак шума

en: Line Noise
ru_RU: Линейный шум

en: Distribution
ru_RU: Распределение

en: _Within line
ru_RU: _В пределах линии

en: C_umulative
ru_RU: К_умулятивный

en: Wi_dth
ru_RU: Ши_рина

en: Offset _dispersion
ru_RU: Р_азброс смещений

en: _Wavelength
ru_RU: Д_лина волны

en: _Spread
ru_RU: Ра_зброс

en: Co_mponents
ru_RU: Сос_тавляющих

en: Simulation of current line magnetic field
ru_RU: Модель магнитного поля линии тока

en: Simulate stray field above current line
ru_RU: Моделирует поле рассеяния над линией тока

en: P_robe type
ru_RU: Тип _зонда

en: Stripe _current
ru_RU: _Ток полосы

en: _Stripe width
ru_RU: Ширина _полосы

en: _Position
ru_RU: _Положение

en: Current Line Stray Field
ru_RU: Поле рассеяния линии тока

en: Probe
ru_RU: Зонд

en: Simulation of parallel magnetic media
ru_RU: Моделирование магнитной среды с параллельной записью

en: Simulate stray field above parallel magnetic medium
ru_RU: Рассчитывает поле рассеяния над магнитной средой для параллельной записи

en: _Remanent magnetization
ru_RU: Остато_чная намагниченность

en: Size _A (dir. left)
ru_RU: Разм_ер A (напр. налево)

en: Size _B (dir. right)
ru_RU: Разме_р B (напр. направо)

en: _Gap size
ru_RU: Размер _зазора

en: Parallel Media Stray Field
ru_RU: Поле рассеяния параллельной среды

en: Generates uncorrelated random noise.
ru_RU: Создаёт некоррелированный случайный шум.

en: Generate surface of uncorrelated noise
ru_RU: Создать поверхность из некоррелированного шума

en: Random Noise
ru_RU: Случайный шум

en: Half-spheres
ru_RU: Полусферы

en: Pyramids
ru_RU: Пирамиды

en: Half-nuggets
ru_RU: Половины сварной точки

en: Thatches
ru_RU: Листья камыша

en: Doughnuts
ru_RU: Бублики

en: Tetrahedrons
ru_RU: Тетраэдры

en: Boxes
ru_RU: Параллелепипеды

en: Cones
ru_RU: Конусы

en: Tents
ru_RU: Палатки

en: Diamonds
ru_RU: Бриллианты

en: Gaussians
ru_RU: Гауссианы

en: Parabolic bumps
ru_RU: Параболические выступы

en: Full spheres
ru_RU: Полные сферы

en: Full nuggets
ru_RU: Сварные точки

en: Hexagonal pyramids
ru_RU: Гексагональные пирамиды

en: Exp spikes
ru_RU: Экспоненциальные выбросы

en: Semi-pyramids
ru_RU: Полупирамиды

en: Generates randomly patterned surfaces by placing objects.
ru_RU: Создаёт поверхности со случайным узором расставляя объекты.

en: Generate surface of randomly placed objects
ru_RU: Создать поверхность из случайно расположенных объектов

en: _Feature sign
ru_RU: Знак осо_бенности

en: Colum_narity
ru_RU: С_толбчатость

en: _Avoid stacking
ru_RU: _Избегать наложения

en: _Aspect ratio
ru_RU: Соот_ношение сторон

en: Scales _with size
ru_RU: _Масштабируется с размером

en: Random Objects
ru_RU: Случайные объекты

en: Aspect Ratio
ru_RU: Пропорции

en: Staircase
ru_RU: Лестница

en: Double staircase
ru_RU: Двойная лестница

en: Grating
ru_RU: Решетка

en: Amphitheater
ru_RU: Амфитеатр

en: Concentric rings
ru_RU: Концентрические круги

en: Siemens star
ru_RU: Звезда Сименса

en: Holes (rectangular)
ru_RU: Отверстия (прямоугольные)

en: Pillars
ru_RU: Колонны

en: Generates surfaces representing simple patterns (staircase, amphitheater, grating, holes and pillars, ...).
ru_RU: Создаёт поверхности, представляющие собой простые текстуры (лестница, амфитеатр, решетка, отверстия и колонны, ...).

en: Generate patterned surface
ru_RU: Создаёт структурированную поверхность

en: Pattern
ru_RU: Структура

en: _Terrace width
ru_RU: Ширина _террасы

en: Position spread
ru_RU: Разброс положений

en: _Slope fraction
ru_RU: Доля _уклонов

en: Terrace
ru_RU: Терраса

en: Terrace _X width
ru_RU: Ширина т_еррасы по X

en: Terrace _Y width
ru_RU: Ширина терр_асы по Y

en: _Period
ru_RU: Перио_д

en: _Top fraction
ru_RU: _Верхняя фракция

en: _Asymmetry
ru_RU: _Асимметрия

en: Scale features with _width
ru_RU: Масштабировать особенности с _шириной

en: Duty Cycle
ru_RU: Заполнение

en: Super_ellipse parameter
ru_RU: Параметр супер-_эллипса

en: _Parabolicity
ru_RU: _Параболичность

en: _X center
ru_RU: X _центра

en: _Y center
ru_RU: Y ц_ентра

en: _Number of sectors
ru_RU: _Количество секторов

en: _Edge shift
ru_RU: С_двиг края

en: _Slope width
ru_RU: Ширина _уклона

en: _X Period
ru_RU: П_ериод по X

en: _Y Period
ru_RU: Пер_иод по Y

en: X top fraction
ru_RU: _Верхняя фракция X

en: Y top fraction
ru_RU: Верхняя _фракция Y

en: Roundn_ess
ru_RU: О_круглость

en: Roundness
ru_RU: Округлость

en: Hexagon
ru_RU: Шестигранник

en: S_hape
ru_RU: _Форма

en: Si_ze fraction
ru_RU: До_ля размеров

en: Generates phase-separated structures.
ru_RU: Генерирует структуры с разделением фаз.

en: Generate surface with separated phases
ru_RU: Генерировать поверхность с раздельными фазами

en: Separated Phases
ru_RU: Раздельные фазы

en: Ellipsoids
ru_RU: Эллипсоиды

en: Bars
ru_RU: Брусья

en: Cylinders
ru_RU: Цилиндры

en: Nuggets
ru_RU: Пончики

en: Hexagonal rods
ru_RU: Гексагональные стержни

en: Generates randomly patterned surfaces by piling up geometrical shapes.
ru_RU: Создаёт поверхности со случайными текстурами путём нагромождения геометрических форм.

en: Generate surface of randomly piled up shapes
ru_RU: Создать поверхность со случайным нагромождением форм

en: Pile Up Shapes
ru_RU: Нагромождение форм

en: Generates images with stacked plateau-like structures.
ru_RU: Генерирует изображения с наложенными друг на друга структурами по типу плато.

en: Generate image with random plateaus
ru_RU: Создать изображение со случайными плато

en: Ma_ximum size
ru_RU: Ма_ксимальный размер

en: M_inimum size
ru_RU: М_инимальный размер

en: Size power _law
ru_RU: Степенной _закон размера

en: Shape _irregularity
ru_RU: _Неправильность формы

en: O_verlap fraction
ru_RU: Доля _наложения

en: Scale with _power of size
ru_RU: Масштабируется со _степенью размера

en: Height _spread
ru_RU: _Разброс высот

en: Random Plateaus
ru_RU: Случайные плато

en: Generating objects...
ru_RU: Генерация объектов...

en: Generates rod-like particles using simple dynamical model
ru_RU: Создаёт частицы в форме стержней используя простую динамическую модель

en: Generate rod-like particles using dynamical model
ru_RU: Создать стержнеподобные частицы используя динамическую модель

en: Not all the particles could be deposited (%u),
    try more revise steps.
ru_RU: Не все частицы могут быть осаждены (%u),
    попробуйте добавить шагов уточнения.

en: Particle r_adius:
ru_RU: Радиус _частицы:

en: Distribution _width:
ru_RU: Ширина _распределения:

en: _Aspect ratio:
ru_RU: _Пропорции:

en: A_spect ratio variance:
ru_RU: Разброс соотношения сторон:

en: LJ _particle strength:
ru_RU: Сила Леннарда-Джонса между _частицами:

en: LJ _surface strength:
ru_RU: Сила Леннарда-Джонса к _поверхности:

en: _Surface mobility:
ru_RU: _Поверхностная подвижность:

en: _Gravity:
ru_RU: _Притяжение:

en: Co_verage:
ru_RU: По_крытие:

en: _Relax steps:
ru_RU: Шагов р_елаксации:

en: Output statistics
ru_RU: Выводить статистику

en: Particle length
ru_RU: Длина частиц

en: Counts
ru_RU: Число отсчётов

en: Particle width
ru_RU: Ширина частицы

en: Aspect ratio
ru_RU: Соотношение сторон

en: %d particles were deposited
ru_RU: было осаждено %d частиц

en: Running revise (%d active particles)...
ru_RU: Выполняется поверка (%d активных частиц)...

en: Generates various kinds of waves.
ru_RU: Генерирует различные виды волн.

en: Generate waves
ru_RU: Генерировать волны

en: Cosine
ru_RU: Косинус

en: Inverse cosh
ru_RU: Обратный cosh

en: Flat top
ru_RU: Плоская вершина

en: _Number of waves
ru_RU: Коли_чество волн

en: _Wave form
ru_RU: _Форма волны

en: _Decay
ru_RU: _Затухание

en: _Spatial frequency
ru_RU: _Пространственная частота

en: Waves
ru_RU: Волны

en: Generates images by simulating a propagating wetting front.
ru_RU: Создаёт изображение с помощью модели движущегося фронта смачивания.

en: Generate image by propagating wetting front
ru_RU: Создать изображение с помощью движущегося фронта смачивания

en: _Diffusion
ru_RU: _Диффузия

en: Wetting Front
ru_RU: Фронт смачивания

en: Correlation length tool.
ru_RU: Инструмент длины корреляции.

en: Line leveling
ru_RU: Выравнивание линий

en: Save Statistical Quantities
ru_RU: Сохранять статистические величины

en: Correlation Length
ru_RU: Длина корреляции

en: <b>Options</b>
ru_RU: <b>Параметры</b>

en: Correlation Length T
ru_RU: Длина корреляции T

en: Relation to Image Size
ru_RU: Отношение к размеру изображения

en: Selected area
ru_RU: Выбранная область

en: %{w}i × %{h}i at (%{x}i, %{y}i)
ru_RU: %{w}i × %{h}i начиная с (%{x}i, %{y}i)

en: %{w}v × %{h}v at (%{x}v, %{y}v)
ru_RU: %{w}v × %{h}v начиная с (%{x}v, %{y}v)

en: Ratio α = T/L
ru_RU: Отношение α = T/L

en: Image size measured in T
ru_RU: Размер изображения измеренный в T

en: Profile tool which reads horizontal and/or vertical scan lines.
ru_RU: Инструмент извлечения профилей, который считывает горизонтальные и/или вертикальные линии скана.

en: Vertical
ru_RU: Вертикальное

en: Cross at _zero
ru_RU: Пересечение в _нуле

en: Profiles Along Axes
ru_RU: Профили вдоль осей

en: Read horizontal and/or vertical profiles
ru_RU: Получить горизонтальные и/или вертикальные профили

en: Profiles
ru_RU: Профили

en: Vertical profile %d
ru_RU: Вертикальный профиль %d

en: Horizontal profile %d
ru_RU: Горизонтальный профиль %d

en: Crop tool, crops data to smaller size.
ru_RU: Инструмент кадрирования, обрезает данные до меньшего размера.

en: Crop all compatible images
ru_RU: Обрезать все совместимые изображения

en: Distance measurement tool, measures distances and angles.
ru_RU: Инструмент измерения расстояний, измеряет расстояния и углы.

en: Save Distance Table
ru_RU: Сохранить таблицу расстояний

note: TRANSLATORS: Number is verb here.
en: _Number lines
ru_RU: _Нумеровать линии

en: Measure distances and directions between points
ru_RU: Измерить расстояния и углы между точками

en: Filter tool, processes selected part of data with a filter (conservative denoise, mean, median, Kuwahara, minimum, maximum).
ru_RU: Инструмент-фильтр, обрабатывает выбранную часть данных фильтром (выборочной уборки шума, среднего, срединного, Кувахары, минимум, максимум).

en: Conservative denoise
ru_RU: Выборочная уборка шума

en: Kuwahara
ru_RU: Кувахара

en: Dechecker
ru_RU: Убрать "шахматную доску"

en: Sharpen
ru_RU: Сделать резким

en: Basic filters: mean, median, denoise, …
ru_RU: Основные фильтры: среднее, срединное, убрать шум, …

en: Masking Mode
ru_RU: Режим использования маски

en: Grain measurement tool, calculates characteristics of selected continuous parts of mask.
ru_RU: Инструмент измерения зёрен, рассчитывает характеристики выбранных непрерывных частей маски.

en: Grain Measure
ru_RU: Измерение зерна

en: Measure individual grains (continuous parts of mask)
ru_RU: Измерить отдельные зёрна (непрерывные части маски)

en: Grain removal tool, removes continuous parts of mask and/or underlying data.
ru_RU: Инструмент удаления зёрен, удаляет непрерывные части маски и/или данные под ними.

en: Laplace solver
ru_RU: Решение уравнения Лапласа

en: Fractal correction
ru_RU: Фрактальная коррекция

en: Fractal-Laplace blend
ru_RU: Фрактально-лапласова смесь

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: _Interpolation method
ru_RU: Метод _интерполяции

en: Grain Remove
ru_RU: Удалить зёрна

en: Remove individual grains (continuous parts of mask)
ru_RU: Убрать отдельные зёрна (непрерывные части маски)

en: Interactive color range tool, allows selecting the data range false color scale should map to, either on data or on height distribution histogram.
ru_RU: Интерактивный инструмент цветового диапазона, позволяет выбрать диапазон данных, которому будет соответствовать шкала псевдоцвета, как на наборе данных, так и на гистограмме распределения высот.

en: _Start
ru_RU: _Начало

en: _End
ru_RU: _Конец

en: _Adapt color range to selection
ru_RU: _Адаптировать диапазон цвета к фрагменту

en: Color Range
ru_RU: Диапазон цвета

en: Stretch color range to part of data
ru_RU: Растянуть диапазон цветов по части данных

en: Full color range from minimum to maximum
ru_RU: Полный цветовой диапазон от минимума до максимума

en: Explicitly set fixed color range
ru_RU: Точно установить фиксированный диапазон цветов

en: Automatic color range with tails cut off
ru_RU: Автоматический цветовой диапазон с обрезкой хвостов распределения

en: Adaptive nonlinear color mapping
ru_RU: Адаптивная нелинейная установка цвета

en: Height histogram
ru_RU: Гистограмма высот

en: Color Mapping
ru_RU: Наложение псевдоцвета

en: Set to _Masked
ru_RU: Под _маской

en: Set to _Unmasked
ru_RU: _Не под маской

en: _Invert Mapping
ru_RU: _Инвертировать шкалу

en: Data Range
ru_RU: Диапазон данных

en: Set Zero to Color Map Minimum
ru_RU: Установить нуль в минимум цветовой шкалы

en: Three-point level tool, levels data by subtracting a plane fitted through three selected points.
ru_RU: Инструмент выравнивания по трём точкам, выравнивает данные вычитанием плоскости, проходящей через три выбранные точки.

en: _Averaging radius
ru_RU: Радиус _усреднения

en: _Instant apply
ru_RU: Применять _сразу

en: Set plane to _zero
ru_RU: Установить плоскость в _нуль

en: Three Point Level
ru_RU: Выравнивание по трём точкам

en: Level data by fitting a plane through three points
ru_RU: Выровнять данные построив плоскость по трём точкам

en: Row/column statistical function tool, mean values, medians, maxima, minima, RMS, ..., of rows or columns.
ru_RU: Функция статистики по строке/столбцу, средние, срединные, максимумы, минимумы. среднеквадратичные, и т.п., строк и столбцов.

en: Ro_ws
ru_RU: Стро_ки

en: Co_lumns
ru_RU: С_толбцы

en: Row/Column Statistics
ru_RU: Статистика по столбцам/строкам

en: Calculate row/column statistical functions
ru_RU: Рассчитать статистические функции для строки/колонки

en: Mask editor tool, allows interactive modification of parts of the mask.
ru_RU: Редактор маски, позволяет интерактивно изменять части маски.

en: _Shapes
ru_RU: _Фигуры

en: _Drawing Tools
ru_RU: И_нструменты рисования

en: Set mask to selection
ru_RU: Установить маску равной выбранному

en: Add selection to mask
ru_RU: Добавить выбранное к маске

en: Subtract selection from mask
ru_RU: Вычесть выбранное из маски

en: Intersect selection with mask
ru_RU: Пересечение выбранного и маски

en: Rectangular shapes
ru_RU: Прямоугольные формы

en: Elliptic shapes
ru_RU: Эллиптические формы

en: Thin lines
ru_RU: Тонкие линии

en: Freehand mask drawing
ru_RU: Свободное рисование маски

en: Freehand mask erasing
ru_RU: Свободное стирание маски

en: Fill continuous empty areas with mask
ru_RU: Заполнение непрерывных пустых областей маской

en: Erase continuous parts of mask
ru_RU: Удаление непрерывных частей маски

en: _Amount
ru_RU: _Количество

en: Fill non-simple-connected
ru_RU: Заполнять неодносвязные

en: _Prevent grain merging by growing
ru_RU: _Предотвращать слияние зёрен при растяжении

en: Thin lines are 4-connected
ru_RU: 4х-связные тонкие линии

en: Mask Editor
ru_RU: Редактор маски

en: Edit mask
ru_RU: Редактировать маску

en: Editor
ru_RU: Редактор

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Grow/Shrink
ru_RU: Растянуть/Ужать

en: _Invert
ru_RU: _Инвертировать

en: Fill _Voids
ru_RU: З_аполнить Пустоты

en: _Grow
ru_RU: _Растянуть

en: Shrin_k
ru_RU: _Ужать

en: Path level tool, performs row leveling along on user-set lines.
ru_RU: Выровнять вдоль линии, выравнивает строки по пересечению с выбранной пользователем линией.

en: Path Level
ru_RU: Выровнять вдоль линии

en: Level rows using intersections with given lines
ru_RU: Выровнять строки используя пересечения с заданными линиями

en: Profile tool, creates profile graphs from selected lines.
ru_RU: Инструмент профиля, создает графики профилей вдоль выбранных линий.

en: _Separate profiles
ru_RU: _Разделить профили

en: Extract profiles along arbitrary lines
ru_RU: Извлечь профили вдоль произвольных линий

en: Improve _Direction
ru_RU: Улучшить _направление

en: Improve _All
ru_RU: Улушить _всё

en: Pointer tool, reads value under pointer.
ru_RU: Инструмент указатель, считывает данные под указателем.

en: Show _selection
ru_RU: Показать _выбранное

en: Adapt color range to detail
ru_RU: Адаптировать диапазон цвета к фрагменту

en: Show _mask
ru_RU: Показывать _маску

en: Read Value
ru_RU: Считать значение

en: Read value under mouse cursor
ru_RU: Считать значение под курсором мыши

en: Set _Zero
ru_RU: Установить _нуль

en: Facet
ru_RU: Грань

en: Curvatures
ru_RU: Кривизна

en: Calculate surface profile parameters.
ru_RU: Рассчитывает параметры профиля поверхности.

en: Texture
ru_RU: Текстура

en: Waviness
ru_RU: Волнистость

en: Roughness
ru_RU: Шероховатость

en: ADF
ru_RU: ФРА

en: BRC
ru_RU: ООК

en: Peak Count
ru_RU: Число пиков

en: Save Roughness Parameters
ru_RU: Сохранить параметры шероховатости

en: Calculate roughness parameters
ru_RU: Рассчитать параметры шероховатости

en: Roughness Parameters
ru_RU: Параметры шероховатости

en: Selected line
ru_RU: Выбранная линия

en: (%{x1}i, %{y1}i) to (%{x2}i, %{y2}i)
ru_RU: от (%{x1}i, %{y1}i) до (%{x2}i, %{y2}i)

en: (%{x1}v, %{y1}v) to (%{x2}v, %{y2}v)
ru_RU: от (%{x1}v, %{y1}v) до (%{x2}v, %{y2}v)

en: Cut-off
ru_RU: Порог

en: Roughness average
ru_RU: Средняя шероховатость

en: Root mean square roughness
ru_RU: Среднеквадратичная шероховатость

en: Maximum height of the roughness
ru_RU: Максимальная высота шероховатости

en: Maximum roughness valley depth
ru_RU: Максимальная глубина впадины шероховатости

en: Maximum roughness peak height
ru_RU: Максимальная высота пика шероховатости

en: Average maximum height of the roughness
ru_RU: Средняя максимальная высота шероховатости

en: Average maximum roughness valley depth
ru_RU: Средняя максимальная глубина долины шероховатости

en: Average maximum roughness peak height
ru_RU: Средняя максимальная высота пика шероховатости

en: Average third highest peak to third lowest valley height
ru_RU: Среднее отношение высоты третьего по высоте пика к глубине третьей по глубине впадины

en: Average maximum height of the profile
ru_RU: Средняя максимальная высота профиля

en: Maximum peak to valley roughness
ru_RU: Максимальная шероховатость от пика до впадины

en: Skewness
ru_RU: Коэффициент асимметрии

en: Kurtosis
ru_RU: Эксцесс

en: Waviness average
ru_RU: Средняя волнистость

en: Root mean square waviness
ru_RU: Среднеквадратичная волнистость

en: Waviness maximum height
ru_RU: Максимальная высота волнистости

en: Maximum height of the profile
ru_RU: Максимальная высота профиля

en: Spatial
ru_RU: Пространственные

en: Mean spacing of profile irregularities
ru_RU: Среднее расстояние между неровностями профиля

en: Average wavelength of the profile
ru_RU: Средняя длина волны профиля

en: Root mean square (RMS) wavelength of the profile
ru_RU: Среднеквадратичная длина волны профиля

en: Average absolute slope
ru_RU: Средний по модулю наклон

en: Root mean square (RMS) slope
ru_RU: Среднеквадратичный наклон

en: Developed profile length
ru_RU: Длина растянутого профиля

en: Profile length ratio
ru_RU: Относительная длина профиля

en: Swedish height
ru_RU: Шведская высота

en: No profile in the image selected.
ru_RU: На изображении не выбрано профилей.

en: Amplitude Distribution Function
ru_RU: Функция распределения амплитуды

en: The Bearing Ratio Curve
ru_RU: Относительная опорная кривая

en: Surface Profiles
ru_RU: Профили поверхности

en: Creates angularly averaged profile graphs.
ru_RU: Создаёт графики усреднённых по углу профилей.

en: Radial Profiles
ru_RU: Радиальные профили

en: Extract angularly averaged profiles
ru_RU: Извлечь профили, усреднённые по углу

en: Radial profiles
ru_RU: Радиальные профили

en: S_ymmetrize
ru_RU: Сделать с_имметричным

en: Symmetrize _All
ru_RU: Сделать симметричным вс_е

en: Radial profile %d
ru_RU: Радиальный профиль %d

en: Spline path
ru_RU: Путь в виде сплайна

en: to _all files
ru_RU: на _все файлы

en: Selection Manager
ru_RU: Менеджер выбранного

en: Display, copy and export selections
ru_RU: Отображает и копирует выбранные объекты

en: Manage chosen selection
ru_RU: Работа с выбранным

en: _Distribute
ru_RU: _Распространить

en: Save Table
ru_RU: Сохранение таблицы

en: Statistical function tool, calculates one-dimensional statistical functions (height distribution, correlations, PSDF, Minkowski functionals) of selected part of data.
ru_RU: Инструмент статистики, рассчитывает одномерные статистические функции (распределение высоты, корреляции, функция спектральной плотности мощности (ФСПМ, PSDF), функционалы Минковского) выбранной части данных.

en: Radial PSDF
ru_RU: Радиальная ФСПМ

en: Angular spectrum
ru_RU: Уголовой спектр

en: Radial ACF
ru_RU: Радиальная АКФ

en: Minkowski volume
ru_RU: Объём Минковского

en: Minkowski boundary
ru_RU: Граница Минковского

en: Minkowski connectivity
ru_RU: Связность Минковского

en: Area scale graph
ru_RU: График функции относительной площади

en: IDF
ru_RU: ФРГ

en: Radial IDF
ru_RU: Радиальная ФРГ

en: Point Spectrum, extracts point spectra to a graph.
ru_RU: Спектр в точке, извлечь спектры в точке в график.

en: _Separate spectra
ru_RU: Разделить _спектры

en: _Average spectra
ru_RU: _Усреднить спектры

en: Point Spectroscopy
ru_RU: Спектроскопия в точке

en: Extract and view point spectroscopy data
ru_RU: Извлечь и посмотреть данные спектроскопии в точке

en: Spectroscopy
ru_RU: Спектроскопия

en: Spot removal tool, interpolates small parts of data (displayed on a zoomed view) using selected algorithm.
ru_RU: Инструмент удаления пятен, интерполирует небольшие области данных (отображаемые в масштабированном виде) используя выбранный алгоритм.

en: Hyperbolic flatten
ru_RU: Выравнивание гиперболами

en: Pseudo-Laplace
ru_RU: Псевдо-лапласов

en: Fractal interpolation
ru_RU: Фрактальная интерполяция

en: Ellipse
ru_RU: Эллипс

en: Remove Spots
ru_RU: Убрать пятна

en: Interpolate small defects, manually selected
ru_RU: Интерполировать небольшие дефекты, выбранные вручную

en: No point in the image selected.
ru_RU: Не выбраны точки на изображении.

en: No area in the zoom selected.
ru_RU: Не выбрана область на увеличенном изображении.

en: Statistics tool.
ru_RU: Инструмент статистики.

en: Statistical quantities
ru_RU: Статистические величины

en: Moment-Based
ru_RU: Основанные на моментах

en: Order-Based
ru_RU: Порядковые

en: Hybrid
ru_RU: Гибридные

en: Other
ru_RU: Прочие

en: Average value
ru_RU: Среднее значение

en: RMS roughness
ru_RU: Среднеквадратичная шероховатость

en: RMS (grain-wise)
ru_RU: Ср. квадр. зёрен

en: Mean roughness
ru_RU: Средняя шероховатость

en: Maximum peak height
ru_RU: Максимальная высота пика

en: Maximum pit depth
ru_RU: Максимальная глубина впадины

en: Maximum height
ru_RU: Максимальная высота

en: Surface slope
ru_RU: Наклон поверхности

en: Scan line discrepancy
ru_RU: Расхождение линий сканирования

en: Performs 1D FFT filtering for all the volume data levels.
ru_RU: Применяет одномерную Фурье-фильтрацию ко всем уровням объёмных данных.

en: 1D FFT filtering of all levels
ru_RU: Одномерная Фурье-фильтрация всех уровней

en: _Shown spectrum
ru_RU: _Показанный спектр

en: 1D FFT Filtered
ru_RU: Отфильтрованные данные одномерного БПФ

en: 1D FFT Filter
ru_RU: Одномерный фильтр БПФ

en: Add one frame to volume data stack
ru_RU: Добавить один фрейм к стеку объёмных данных

en: /_Basic Operations/I_nsert XY Plane...
ru_RU: /_Базовые действия/Вставит_ь плоскость XY...

en: Insert single XY plane to some level.
ru_RU: Вставить отдельную плоскость XY на некотором уровне.

en: Data to insert
ru_RU: Данные для вставки

en: Frame added
ru_RU: Добавлен фрейм

en: Add XY Plane
ru_RU: Добавить плоскость XY

en: Insert _Before Current Level
ru_RU: Вставить _перед текущим уровнем

en: _Replace Current Level
ru_RU: _Заменить текущий уровень

en: Insert _After Current Level
ru_RU: Вставить п_осле текущего уровня

en: Simple arithmetic operations with volume data.
ru_RU: Просты арифметические операции над объёмными данными.

en: /_Basic Operations/_Arithmetic...
ru_RU: /_Базовые действия/_Арифметика...

en: Arithmetic operations on volume data
ru_RU: Арифметические операции над объёмными данными

en: Z-axis calibrations differ
ru_RU: Калибровки оси Z различаются

en: Exports volume data in simple ASCII formats.
ru_RU: Экспортирует объёмные данные в простые форматы ASCII.

en: /_Basic Operations/Export _Text...
ru_RU: /_Базовые действия/Экспортировать _текст...

en: Export volume data to a text file
ru_RU: Экспортировать объёмные данные в текстовый файл

en: VTK structured grid
ru_RU: Структурная сетка VTK

en: One Z-profile per line
ru_RU: Один профиль вдоль Z на линию

en: One XY-layer per line
ru_RU: Один слой XY на линию

en: Blank-line separated matrices
ru_RU: Матрицы. разделённые пустыми строками

en: Volume data
ru_RU: Объёмные данные

en: Recalibrate volume data dimensions or value range.
ru_RU: Перекалибровывать разрешения объёмных данных или диапазон значений.

en: Match voxel size
ru_RU: Выровнять с размером вокселя

en: _Z range
ru_RU: _Диапазон Z

en: Z offset
ru_RU: С_мещение по Z

en: Value _range
ru_RU: Диапазон з_начений

en: Value _minimum
ru_RU: _Минимум значений

en: Value shi_ft
ru_RU: С_двиг значений

en: _Value correction factor
ru_RU: Множитель калибровки зн_ачений

en: Create new volume data
ru_RU: Создать новый блок объёмных данных

en: XY Dimensions
ru_RU: Размеры по XY

en: Z Dimension
ru_RU: Размеры по Z

en: K-means
ru_RU: K-средних

en: K-medians
ru_RU: K-срединных

en: _Max. iterations
ru_RU: _Макс. число шагов

en: Convergence _precision digits
ru_RU: Знаков _точности сходимости

en: _Remove outliers
ru_RU: _Удалить выпадающие

en: Outliers _threshold
ru_RU: _Порог выпадающего

en: K-means iteration...
ru_RU: Итерация K-средних...

en: K-medians iteration...
ru_RU: Итерация K-срединных...

en: Performs XY plane cropping of all the levels.
ru_RU: Обрезает плоскости XY на всех уровнях.

en: /_Basic Operations/_Crop...
ru_RU: /_Базовые действия/Об_резать...

en: Crop volume data as stack of images
ru_RU: Обрезать объёмные данные как стек изображений

en: _Keep offsets
ru_RU: _Сохранять смещения

en: Cropped
ru_RU: Кадрированные

en: Estimates drift across stacked high-speed SPM frames.
ru_RU: Оценивает дрейф между последовательными фреймами высокоскоростной СЗМ.

en: /_Correct Data/Estimate _Drift...
ru_RU: /_Исправить данные/Оценить _дрейф...

en: Estimates drift
ru_RU: Оценивает дрейф

en: _Rotation
ru_RU: Пово_рот

en: _One by one
ru_RU: _Один за одним

en: _Average
ru_RU: _Среднее

en: Show direction
ru_RU: Показать направление

en: XY search method
ru_RU: Метод поиска XY

en: Plot graphs
ru_RU: Строить графики

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Use raw data
ru_RU: Использовать сырые данные

en: XY rotate
ru_RU: Повернуть по XY

en: Polynomial degree
ru_RU: Степень полинома

en: _Number of rotations
ru_RU: _Количество поворотов

en: _Rotation range
ru_RU: Диапазон _поворотов

en: Lateral drift
ru_RU: Горизонтальный дрейф

en: y-axis drift
ru_RU: дрейф оси y

en: Z drift
ru_RU: Дрейф Z

en: Z-axis drift
ru_RU: Дрейф оси z

en: Drift corrected
ru_RU: Дрейф исправлен

en: Estimate Drift
ru_RU: Оценить дрейф

en: _Calculate drift
ru_RU: _Рассчитать дрейф

en: _Apply correction
ru_RU: _Применить коррекцию

en: X Correction
ru_RU: Поправка по X

en: Y Correction
ru_RU: Поправка по Y

en: Z Correction
ru_RU: Поправка по Z

en: Updating z drift data...
ru_RU: Обновление данных о дрейфе по z...

en: Updating lateral drift data...
ru_RU: Обновление данных о горизонтальном дрейфе...

en: x drift [px]
ru_RU: дрейф по x [пикс.]

en: y drift [px]
ru_RU: дрейф по y [пикс.]

en: z drift
ru_RU: дрейф z

en: rotation [deg]
ru_RU: поворот [град]

en: Cropping data...
ru_RU: Обрезаются данные...

en: Extracts z-coordinates of isosurfaces from volume data to an image.
ru_RU: Извлекает z-координаты изоповерхностей из объёмных данных в изображение.

en: /SPM M_odes/_Isosurface Image...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Изображение изоповерхности...

en: Extract z-coordinates of isosurface
ru_RU: Извлечь координаты Z изоповерхности

en: _Result
ru_RU: _Результат

en: Upwards
ru_RU: Вверх

en: Downwards
ru_RU: Вниз

en: Both directions
ru_RU: Оба направления

en: _Z value
ru_RU: _Значение Z

en: _Search direction
ru_RU: _Направление поиска

en: Preserve _intersection sign
ru_RU: Сохранять знак _пересечения

en: Isosurface z for %.*f %s
ru_RU: Изоповерхность z для %.*f %s

en: Extract Z Isosurfaces
ru_RU: Извлечь изоповерхности Z

en: Constant value
ru_RU: Постоянное значение

en: Performs facet leveling on all XY planes
ru_RU: Выполняет выравнивание граней на всех плоскостях XY

en: /_Correct Data/_XY Facet Level
ru_RU: /Исправить _данные/_Выравнивание граней XY

en: Facet leveling of all XY planes
ru_RU: Выравнивание граней всех плоскостей XY

en: Facet leveled
ru_RU: Грани выровнены

en: Evaluate volume force-distance data
ru_RU: Рассчитать объёмные данные сила-расстояние

en: /SPM M_odes/_Evaluate FD Data...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Оценка данных FD...

en: Evaluate force-distance volume data
ru_RU: Рассчитывает объёмные данные сила-расстояние

en: Flattens base on all XY planes
ru_RU: Выравнивает основание для всех плоскостей XY

en: /_Correct Data/_XY Flatten Base...
ru_RU: /Исправить _данные/Выровнять основ_ание XY...

en: Flatten base on all XY planes
ru_RU: Выровнять основание на всех плоскостях XY

en: _Mean background
ru_RU: _Средний фон

en: Base flattened
ru_RU: Выровненное основание

en: Flattening bases...
ru_RU: Выравниваются основания...

en: Creates curve map data from volume data.
ru_RU: Создаёт карту кривых из объёмных данных.

en: /_Basic Operations/Convert to _Curve Map...
ru_RU: /_Basic Operations/Преобразовать в _Карту кривых...

en: Convert to curve map
ru_RU: Конвертировать в карту кривых

en: _Z calibration
ru_RU: Кали_бровка Z

en: _All compatible data
ru_RU: _Все совместимые данные

en: Convert to Curve Map
ru_RU: Конвертировать в карту кривых

en: Combine with other data:
ru_RU: Комбинировать с другими данными:

en: Z calibration
ru_RU: Калибровка оси Z

en: Performe line leveling for all the volume data levels.
ru_RU: Выполняет выравнивание строк для всех уровней данных в объемном изображении.

en: /_Correct Data/XY _Align Rows...
ru_RU: /Исправить _данные/Выровнять _строки XY...

en: Performs line leveling of all levels
ru_RU: Выполнить выравнивание строк на всех уровнях

en: Line leveled
ru_RU: Выровненные строки

en: Line level
ru_RU: Выравнивание строк

en: Summarizes profiles of volume data to a channel.
ru_RU: Строит сводку каждого профиля (характеризует) и выводит как значения в канале.

en: /_Statistics/Summarize _Profiles...
ru_RU: /_Статистика/Характеризоват_ь профили...

en: Summarize profiles
ru_RU: Характеризовать профили

en: Z _from
ru_RU: Z _от

en: Z _to
ru_RU: Z _до

en: Summarize Volume Profiles
ru_RU: Характеризовать профили объёмных данных

en: Performs localization merge of all the levels
ru_RU: Объединяет все уровни выбирая лучшую локализацию особенностей

en: /SPM M_odes/_Localization Merge...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/Объединение с _локализацией...

en: Perform localization merge
ru_RU: Объединить с лучшей локализацией

en: _pixel
ru_RU: _пиксель

en: _sub-pixel
ru_RU: _субпиксель

en: Local maxima search
ru_RU: Поиск локальных максимумов

en: _Upsampling factor
ru_RU: _Множитель увеличения разрешения

en: Keep upsampled
ru_RU: Сохранять с увеличенным разрешением

en: _Peak width
ru_RU: _Ширина пика

en: _Height threshold
ru_RU: _Порог высоты

en: Noise _filter width
ru_RU: _Ширина фильтра шума

en: Localization result
ru_RU: Результат локализации

en: Localization Merge
ru_RU: Объединение с локализацией

en: Running localization...
ru_RU: Выполняется локализация...

en: Levels all XY planes by their mean plane
ru_RU: Выравнивает все плоскости XY по их средней плоскости

en: /_Correct Data/_XY Mean Plane Level
ru_RU: /Исправить _данные/Выровнять _среднюю плоскость XY

en: Level all XY planes by their mean plane
ru_RU: Выровнять все плоскости XY по их средней плоскости

en: Leveled
ru_RU: Выровненные

en: /SPM M_odes/_Magnetic Data to Force Gradient...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Магнитные данные в градиент силы...

en: Recalculated Data
ru_RU: Пересчитанные данные

en: /_Basic Operations/Extract _Preview
ru_RU: /_Базовые действия/Извлечь изображение _предпросмотра

en: Extract volume data preview to an image
ru_RU: Извлечь изображение предпросмотра из объёмных данных

en: Invert value in volume data
ru_RU: Инвертирует значения в объёмных данных

en: Inverted
ru_RU: Инвертированный

en: Removes outliers from all XY planes
ru_RU: Удаляет выпадающие на всех плоскостях XY

en: /_Correct Data/_XY Plane Outliers
ru_RU: /Исправить _данные/_Выпадающие плоскости XY

en: Remove outliers from XY planes
ru_RU: Удаляет выпадающие на плоскостях XY

en: Levels all XY planes
ru_RU: Выравнивает все плоскости XY

en: /_Correct Data/_XY Plane Level
ru_RU: /Исправить _данные/_Выровнять плоскость XY

en: Level all XY planes
ru_RU: Выровнять все плоскости XY

en: Summarizes volume data planes to a graph.
ru_RU: Сводит плоскости объёмных данных в график.

en: /_Statistics/Summarize P_lanes...
ru_RU: /_Статистика/Характеризовать _плоскости...

en: Summarize planes
ru_RU: Характеризовать плоскости

en: Preview _level
ru_RU: _Уровень предпросмотра

en: Summarize Volume Planes
ru_RU: Характеризовать плоскости объёмных данных

en: Calculates the volume PSF.
ru_RU: Расчитывает объёмную PSF.

en: Estimate transfer function from known data and ideal images
ru_RU: Оценить передаточную функцию из известных данных и идеальных изображений

en: _Z level
ru_RU: _Уровень Z

en: _Estimate sigma for each level
ru_RU: Оц_енить параметр регуляризации для каждого уровня

en: _Estimate size for each level
ru_RU: О_ценить размер для каждого уровня

en: Sigma was fitted at Z level
ru_RU: Параметр регуляризации на уровне Z

en: Calculating volume transfer function...
ru_RU: Расчёт передаточной функции для объёма...

en: Volume TF
ru_RU: Объёмная ПФ

en: z level
ru_RU: уровень z

en: Remove one frame from volume data stack
ru_RU: Удалить один фрейм из стопки объёмных данных

en: /_Basic Operations/_Remove XY Plane...
ru_RU: /_Базовые действия/_Удалить плоскость XY...

en: Remove single XY plane
ru_RU: Удалить отдельную плоскость XY

en: _Extract the plane
ru_RU: _Извлечь плоскость

en: Frame removed
ru_RU: Фрейм удалён

en: Extracted frame (%d)
ru_RU: Извлеченный фрейм (%d)

en: Remove XY Plane
ru_RU: Удалить плоскость XY

en: _Remove Current Level
ru_RU: _Удалить текущий уровень

en: Swaps phase in continuous data based on user's selection
ru_RU: Меняет фазу для непрерывных данных основываясь на выборе пользователя

en: /SPM M_odes/_Adjust Phase...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Настроить фазу...

en: Change phase in continuous data
ru_RU: Изменить фазу для непрерывных данных

en: Related dataset
ru_RU: Связанный набор данных

en: Place second curve to the _right
ru_RU: Поместить вторую кривую с_права

en: _Invert second curve
ru_RU: _Инвертировать вторую кривую

en: Adjust Phase in Volume Data
ru_RU: Настроить фазу для объёмных данных

en: Phase adjusted result A
ru_RU: Результат настройки фазы A

en: Phase adjusted result B
ru_RU: Результат настройки фазы B

en: Merged graph at x: %d y: %d
ru_RU: Объединенный график при x: %d y: %d

en: Volume Z graphs
ru_RU: Графики Z объёма

en: Performs scars removal for all the volume data levels.
ru_RU: Производит удаление штрихов/царапин на всех уровнях объёмных данных.

en: /_Correct Data/_Scars...
ru_RU: /Исправить _данные/_Убрать царапины...

en: Remove scars in all levels
ru_RU: Удалить царапины на всех уровнях

en: Scars corrected
ru_RU: Царапины исправлены

en: Removing scars...
ru_RU: Удаление царапин...

en: Extracts image planes and line graphs from volume data.
ru_RU: Извлекает плоскости с изображениями и графики из объёмных данных.

en: /_Basic Operations/Cut and _Slice...
ru_RU: /_Базовые действия/_Вырезать...

en: Extract image planes and line graphs
ru_RU: Извлечь плоскости изображения и линии графиков

en: Image slice
ru_RU: Плоскость как изображение

en: Line graph
ru_RU: Линию как график

en: _Base plane
ru_RU: _Базовая плоскость

en: Slice Volume Data
ru_RU: Вырезать из объёмных данных

en: Output Options
ru_RU: Параметры вывода

en: Positions
ru_RU: Положения

en: Z slice at %.*f%s%s (#%d)
ru_RU: Срез Z на %.*f%s%s (#%d)

en: Y slice at %.*f%s%s (#%d)
ru_RU: Срез Y на %.*f%s%s (#%d)

en: X slice at %.*f%s%s (#%d)
ru_RU: Срез X на %.*f%s%s (#%d)

en: Z graph at x: %d y: %d
ru_RU: График Z при x: %d y: %d

en: X graph at y: %d z: %d
ru_RU: График X при y: %d z: %d

en: Y graph at x: %d z: %d
ru_RU: График Y при x: %d z: %d

en: Volume X graphs
ru_RU: Графики X объёма

en: Volume Y graphs
ru_RU: Графики Y объёма

en: Performs step line correction
ru_RU: Делает линейную коррекцию ступеней

en: Step line correction in all XY planes
ru_RU: Исправление строк со ступенями на всех плоскостях XY

en: Step line correction...
ru_RU: Линейная коррекция ступеней...

en: Step line corrected
ru_RU: Линейная коррекция ступеней выполнена

en: Checks the stray field dependence consistency.
ru_RU: Проверяет соответствие зависимости поля утечки.

en: /SPM M_odes/_Stray Field Consistency...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/_Согласованность поля рассеяния...

en: MSM stray field consistency
ru_RU: Проверка соответствия поля утечки МСМ

en: Single value evolution
ru_RU: Эволюция отдельного значения

en: Plane variance
ru_RU: Разброс в плоскости

en: Z shift difference
ru_RU: Разница сдвига по Z

en: _Z base
ru_RU: Z _основания

en: Stray Field Consistency Check
ru_RU: Проверка соответствия поля утечки

en: Extracted
ru_RU: Извлеченное

en: Building stray field dependence...
ru_RU: Построение зависимости поля рассеяния...

en: Swaps axes of volume data.
ru_RU: Меняет местами оси объёмных данных.

en: /_Basic Operations/S_wap Axes...
ru_RU: /_Базовые действия/По_менять местами оси...

en: Swap axes
ru_RU: Поменять местами оси

en: X, reversed
ru_RU: X, в обратном порядке

en: Y, reversed
ru_RU: Y, в обратном порядке

en: Z, reversed
ru_RU: Z, в обратном порядке

en: Current _X axis will become
ru_RU: Текущая ось X станет

en: Current _Y axis will become
ru_RU: Текущая ось Y станет

en: Current _Z axis will become
ru_RU: Текущая ось Z станет

en: Swap Volume Axes
ru_RU: Поменять местами оси

en: Z axis calibration will be lost.
ru_RU: Калибровка оси Z будет утеряна.

en: Simple arithmetic operations with volume and plane data.
ru_RU: Простые арифметические операции над объёмными данными и плоскостями.

en: /_Basic Operations/_XY Arithmetic...
ru_RU: /_Базовые действия/_Арифметика XY...

en: Arithmetic operations on volume and plane data
ru_RU: Арифметические операции над объёмными данными и плоскостями.

en: Volume - Plane Arithmetic
ru_RU: Арифметика объёма и плоскости

en: Volume data:
ru_RU: Объёмные данные:

en: Images:
ru_RU: Изображения:

en: No volume data in the expression
ru_RU: В выражении нет объёмных данных

en: Merges all XY planes into XYZ data
ru_RU: Объединяет все плоскости XY в данные XYZ

en: /SPM M_odes/_XY Stitch...
ru_RU: /_Режимы СЗМ/С_шивание XY...

en: Merge all the XY planes to XYZ data
ru_RU: Объединить все плоскости XY в данные XYZ

en: X _offsets graph
ru_RU: График _смещений X

en: X o_ffsets curve
ru_RU: Кривая с_мещений X

en: Y off_sets graph
ru_RU: График см_ещений Y

en: Y offs_ets curve
ru_RU: Кривая сме_щений Y

en: _Flip X axis
ru_RU: _Перевернуть ось X

en: F_lip Y axis
ru_RU: _Перевернуть ось Y

en: Adjust _X shifts
ru_RU: _Настроить сдвиги по X

en: Adjust _Y shifts
ru_RU: Н_астроить сдвиги по Y

en: Adjust _Z shifts
ru_RU: Настроит_ь сдвиги по Z

en: X polynomial degree
ru_RU: Степень полинома X

en: Y polynomial degree
ru_RU: Степень полинома Y

en: X shift
ru_RU: Сдвиг по X

en: Frame number
ru_RU: Номер фрейма

en: x-axis shift
ru_RU: сдвиг оси x

en: Y shift
ru_RU: Сдвиг по Y

en: y shift
ru_RU: сдвиг по y

en: y-axis shift
ru_RU: сдвиг оси y

en: Z shift
ru_RU: Сдвиг по Z

en: z shift
ru_RU: сдвиг по z

en: z-axis shift
ru_RU: сдвиг оси z

en: XY Stitch
ru_RU: Сшивание XY

en: Filling matrix...
ru_RU: Заполняем матрицу...

en: Solving matrix...
ru_RU: Решаем матрицу...

en: Optimizing shifts...
ru_RU: Оптимизируем сдвиги...

en: Estimating shifts...
ru_RU: Оцениваем сдвиги...

en: Attaches, extracts and removes volume data z-axis calibration.
ru_RU: Присоединяет, извлекает и удаляет калибровку оси Z для объёмных данных.

en: /_Basic Operations/_Z-Calibration...
ru_RU: /_Базовые действия/_Калибровка Z...

en: Manage z-axis calibration
ru_RU: Работа с калибровкой оси Z

en: _Extract to a graph
ru_RU: _Извлечь в виде графика

en: Attach from _file
ru_RU: Присоединить из _файла

en: Copy from _another
ru_RU: Копировать с _другого

en: Z-calibration action
ru_RU: Действие с калибровкой Z

en: Volume Z Calibration
ru_RU: Калибровка Z объёмных данных

en: Calibration from file
ru_RU: Калибровка из файла

en: Z-calibration curve
ru_RU: Кривая калибровки Z

en: Index
ru_RU: Номер

en: Z axis value
ru_RU: Значение оси Z

en: The number of data file values %d differs from the number of planes %d.
ru_RU: Количество значений в файле данных %d отличается от числа плоскостей %d.

en: Shifts values in z curves to be zero at defined position.
ru_RU: Сдвигает значения в кривых вдоль z чтобы они были равны нулю в заданном месте.

en: /_Correct Data/S_hift Value To Zero...
ru_RU: /Исправить _данные/С_двинуть значение в нуль...

en: Shift value at some z plane to zero
ru_RU: Сдвигает значение некоторой плоскости Z в нуль

en: Shifted to zero for z level = %d
ru_RU: Смещено в нуль для уровня z = %d

en: Shift Z to Zero
ru_RU: Сдвинуть Z в ноль

en: Simple XYZ automated crop.
ru_RU: Простая автоматическая обрезка данных XYZ

en: /Crop Automatically
ru_RU: /Обрезать автоматически

en: Crop data automatically to cover scanned areas
ru_RU: Кадрировать данные автоматически чтобы покрывать сканированные области

en: /_Average Identical Positions
ru_RU: /_Усреднить одинаковые положения

en: Points averaged
ru_RU: Точек усреднено

en: XYZ data crop.
ru_RU: Обрезать данные XYZ.

en: /Crop...
ru_RU: /Обрезать...

en: Simple XYZ data leveling.
ru_RU: Простое выравнивание данных XYZ.

en: /Fix _Zero
ru_RU: /Исправить _нуль

en: /Zero _Mean Value
ru_RU: /Обнулить _среднее значение

en: /Plane _Level...
ru_RU: /_Выравнивание плоскости...

en: Level data by mean plane correction
ru_RU: Выровнять данные коррекцией средней плоскости

en: Plane subtraction
ru_RU: Вычитание плоскости

en: Update X and Y of _all compatible data
ru_RU: Обновить X и Y _всех совместимых данных

en: Level XYZ Data
ru_RU: Выравнивание данных XYZ

en: Elementary XYZ data operations.
ru_RU: Основные операции с данными XYZ.

en: /_Merge...
ru_RU: /Объ_единить...

en: Merge two XYZ point sets
ru_RU: Объединить два набора точек XYZ

en: _Average coincident points
ru_RU: _Усреднить совпавшие точки

en: Merged
ru_RU: Объединенные

en: Merge XYZ Data
ru_RU: Объединить данные XYZ

en: Rasterizes XYZ data to images.
ru_RU: Растеризует данные XYZ в изображения.

en: /_Rasterize...
ru_RU: /_Растеризовать...

en: Rasterize to image
ru_RU: Растеризовать в изображение

en: Field
ru_RU: Поле

en: _Mask empty regions
ru_RU: _Маскировать пустые области

en: _Power
ru_RU: _Степень

en: _X-range
ru_RU: Ди_апазон X

en: _Y-range
ru_RU: Диапа_зон Y

en: Rasterize XYZ Data
ru_RU: Растеризовать данные XYZ

en: Create Image _Directly
ru_RU: Создать изображение _сразу

en: XY points form a regular grid so interpolation is not necessary.
ru_RU: Точки XY формируют правильную сетку, поэтому интерполяция не нужна.

en: Make Pixels S_quare
ru_RU: Сделать пиксели _квадратными

en: Reset _Area
ru_RU: Сбросить _область

en: _Previous Area
ru_RU: _Предыдущая область

en: Merged as too close
ru_RU: Объединено как слишком близкие

en: Added on boundaries
ru_RU: Добавлено на границах

en: Physical dimensions are invalid.
ru_RU: Физические размеры неверны.

en: Interpolating...
ru_RU: Интерполяция...

en: XYZ data regularization failed due to
    numerical instability or was interrupted.
ru_RU: Регуляризация данных XYZ завершилась неудачно
    вследствие численной нестабильности или была прервана.

en: XYZ data split based on direction.
ru_RU: Разбиение данных XYZ основываясь на направлении.

en: /Split by Direction...
ru_RU: /Разбить по направлениям...

en: Split XYZ data based on direction
ru_RU: Разбить данные XYZ основываясь на направлении

en: Left-right
ru_RU: Слева направо

en: Upward-downward
ru_RU: Вверх-вниз

en: Split direction
ru_RU: Направление разбиения

en: Split right direction
ru_RU: Разбить направление вправо

en: Split down direction
ru_RU: Разбить направление вниз

en: Split left direction
ru_RU: Разбить направление влево

en: Split up direction
ru_RU: Разбить направление вверх

en: Split XYZ Data
ru_RU: Разбить данные XYZ

en: XYZ data crop as time series.
ru_RU: Обрезать данные XYZ как временные ряды.

en: /Crop as _Time Series...
ru_RU: /Обрезать как в_ременные ряды...

en: Crop XYZ data as time series
ru_RU: Обрезать данные XYZ как временные ряды

en: X value
ru_RU: Значение X

en: Y value
ru_RU: Значение Y

en: Z value
ru_RU: Значение Z

en: From index
ru_RU: От номера

en: To index
ru_RU: До номера

en: Time cropped
ru_RU: Обрезано по времени

en: Crop XYZ Data as Time Series
ru_RU: Обрезать данные XYZ как временные ряды

en: XYZ data z-drift correction.
ru_RU: Коррекция дрейфа по z в данных XYZ

en: /Correct Z _Drift...
ru_RU: /Исправить _дрейф по Z...

en: Correct z drift
ru_RU: Исправить дрейф по z

en: Full data
ru_RU: Полные данные

en: XY neighbors
ru_RU: Соседи по XY

en: Neighbor distance
ru_RU: Расстояние до соседнего

en: Z drift corrected
ru_RU: С исправленным дрейфом по Z

en: Searching for neighbors...
ru_RU: Поиск соседей...
