stellarium-remotecontrol - en to fi translation catalogue (178 entries)

en: Could not retrieve action list
fi: Tomintoluetteloa ei voitu noutaa

en: Action '%1' not accepted by server:
fi: Palvelin ei hyväksynyt toimintoa ”%1”:

en: Error sending action '%1' to server:
fi: Virhe lähetetettäessä toimintoa ”%1” palvelimelle:

en: Error performing search
fi: Virhe suoritettaessa hakua

en: Could not retrieve country list
fi: Maaluetteloa ei voitu noutaa

en: Could not retrieve planet list
fi: Planeettaluetteloa ei voitu noutaa

en: Could not retrieve property list
fi: Ominaisuusluetteloa ei voitu noutaa

en: Property '%1' not accepted by server:
fi: Palvelin ei hyväksynyt ominaisuutta ”%1”:

en: Error sending property '%1' to server:
fi: Virhe lähetettäessä ominaisuutta ”%1” palvelimelle:

en: Error sending command to server:
fi: Virhe lähetettäessä komentoa palvelimelle:

en: Could not retrieve script list
fi: Komentosarjaluetteloa ei voitu noutaa

en: querying
fi: kysellään

en: Error (%1)
fi: Virhe (%1)

en: Error performing Simbad lookup
fi: Virhe suoritettaessa SImbad-hakua

en: idle
fi: toimeton

en: Error loading object types
fi: Virhe ladattaessa kohteiden tyyppejä

en: Error getting object list
fi: Virhe ladattaessa kohdeluetteloa

en: waiting
fi: odottaa

en: Could not retrieve projection list
fi: Projektioluetteloa ei voitu noutaa

en: Could not retrieve landscape list
fi: Maisemaluetteloa ei voitu noutaa

en: -none-
fi: –ei mitään–

en: (Currently loading: %1)
fi: (Lataa nyt: %1)

en: Could not retrieve Scenery3d list
fi: Ei voi hakea Scenery3d-luetteloa

en: on
fi: Käytössä

en: off
fi: ei käytössä

en: Show All Items
fi: Näytä kaikki

en: Input did not match any item
fi: Syöte ei vastannut mitään kohdetta

en: No current selection
fi: Ei nykyistä valintaa

en: Stellarium remote control plugin
fi: Stellariumin etäohjauslaajennus

en: Please wait, loading
fi: Odota, ladataan

en: Stellarium remote control
fi: Stellariumin etäohjaus

en: Main controls
fi: Ohjaus

en: DSO
fi: Syvä taivas

en: Actions and scripts
fi: Toiminnot ja komentosarjat

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Time jumps
fi: Aikahypyt

en: Solar hour
fi: Aurinkotunti

en: Solar day
fi: Aurinkovuorokausi

en: Solar week
fi: Aurinkoviikko

en: Calendar year
fi: Kalenterivuosi

en: 10 Calendar years
fi: 10 kalenterivuotta

en: 100 Calendar years
fi: 100 kalenterivuotta

en: Sidereal year
fi: Tähtivuosi

en: Sidereal century
fi: Tähtivuosisata

en: Synodic month
fi: Synodinen kuukausi

en: Draconic month
fi: Drakoniittinen kuukausi

en: Draconic year
fi: Drakoniittinen vuosi

en: Anomalistic month
fi: Anomalistinen kuukausi

en: Anomalistic year
fi: Anomalistinen vuosi

en: Anomalistic century
fi: Anomalistinen vuosisata

en: Mean tropical month
fi: Keskimääräinen trooppinen kuukausi

en: Mean tropical year
fi: Keskimääräinen trooppinen vuosi

en: Mean tropical century
fi: Keskimääräinen trooppinen vuosisata

en: Tropical year
fi: Trooppinen vuosi

en: Julian year
fi: Juliaaninen vuosi

en: Julian century
fi: Juliaaninen vuosisata

en: Gaussian year
fi: Gaussinen vuosi

en: View towards horizon at Azimuth
fi: Katso horisonttiin atsimuutissa

en: Vertical View offset
fi: Näyttöalueen pystysiirtymä

en: Enter search term. Use TAB to navigate results.
fi: Syötä hakusana. Käytä tabulaattoria tulosten selaamiseen.

en: Select and focus
fi: Valitse ja keskitä

en: Select current item
fi: Valitse nykyinen kohde

en: Selection mode
fi: Valintatila

en: Center on object
fi: Keskitä kohteeseen

en: Center and zoom to object
fi: Keskitä ja zoomaa kohteeseen

en: Just mark the object
fi: Ainoastaan merkitse kohde

en: Quick select
fi: Pikavalinta

en: Earth
fi: Maa

en: Current selection
fi: Nykyinen valinta

en: Milky Way brightness:
fi: Linnunradan kirkkaus:

en: Dbl. stars
fi: Kaksoistähdet

en: Var. stars
fi: Muuttuvat tähdet

en: Digitized Sky Survey
fi: Digitalisoitu taivaskysely

en: Include nutation
fi: Sisällytä nutaatio

en: Include parallax
fi: Sisällytä parallaksi

en: Include aberration
fi: Sisällytä poikkeama

en: Show planet markers
fi: Näytä planeettojen osoittimet

en: Show planet orbits
fi: Näytä planeettojen kiertoradat

en: Show planet orbits only
fi: Näytä vain planeettojen kiertoradat

en: Show orbit for selected planet
fi: Näytä valitun planeetan kiertorata

en: Show planet trails
fi: Näytä planeettojen kulkureitti

en: Show trail only for selected planet
fi: Näytä myös valitun kappaleen kuiden kiertoradat

en: Scale Moon:
fi: Kuun koko:

en: Scale Sun:
fi: Auringon koko:

en: Scale Planets:
fi: Planeettojen koot:

en: Scale minor bodies:
fi: Suurenna pienkappaleita:

en: Mark minor bodies:
fi: Merkitse pienet kohteet:

en: Bortle class:
fi: Bortle-luokka:

en: Extinction Coefficient:
fi: Ekstinktiokerroin

en: Only extinction/refraction, no blue skylight
fi: Vain sammuminen/taittuminen, ei sinistä taivasta

en: Suppress scattering
fi: Estä sironta

en: Shooting Stars
fi: Tähdenlennot

en: ZHR:
fi: Meteoreja tunnissa:

en: Instantaneous circles of earth´s axis on its motion around ecliptical poles. Displayed on Earth only.
fi: Maan akselin liikeympyrät ekliptisten napojen ympäri. Näytetään vain Maassa.

en: Center
fi: Keskus

en: Solstices
fi: Päivänseisaukset

en: Crossquarters
fi: Ristineljännekset

en: Major Standstill
fi: Yläkuunseisaus

en: Minor Standstill
fi: Alakuunseisaus

en: Line width:
fi: Viivan leveys:

en: Current Planet:
fi: Nykyinen planeetta:

en: Catalogue of Reflection Nebulae (Van den Bergh, 1966)
fi: Heijastussumujen luettelo (Van den Bergh, 1966)

en: Catalogue of southern stars embedded in nebulosity (van den Bergh+, 1975)
fi: Luettelo eteläisistä tähdistä upotettuna sumuisuuteen  (van den Bergh+, 1975)

en: Objects without identifier
fi: Tunnisteettomat kohteet

en: Open Star clusters
fi: Avaa tähtiryhmät

en: Globular Star clusters
fi: Pallomaiset tähtijoukot

en: Bright Nebulae
fi: Kirkkaat sumut

en: Dark Nebulae
fi: Pimeät sumut

en: Planetary Nebulae
fi: Planetaariset sumut

en: Labels and markers
fi: Nimet ja osoittimet

en: Limit angular size (arcmin):
fi: Rajoita kulmamittaa (kaariminuuttia):

en: Use associated planet and position
fi: Käytä valittua planeettaa ja sijaintia

en: Show landscape labels
fi: Näytä maiseman tekstit

en: Show illumination
fi: Näytä valaistus

en: Current landscape
fi: Nykyinen maisema

en: Label constellations with font size
fi: Merkitse tähtikuviot kirjasinkoolla

en: Show lines with thickness
fi: Näytä viivat ohuina

en: Label asterisms with font size
fi: Merkitse asterismit kirjasinkoolla

en: Show asterisms with thickness
fi: Näytä tähtikuviot paksuina

en: Show ray helpers with thickness
fi: Näytä apusäteet paksuina

en: Show art in brightness
fi: Tähdistökuvien kirkkaus

en: Show boundaries with thickness
fi: Näytä rajat paksuna

en: Show zodiac with thickness
fi: Näytä horoskooppi vahvennettuna

en: Show lunar stations/mansions with thickness
fi: Näytä kuuasemat/kuviot vahvennettuna

en: Short labels
fi: Lyhyet nimikkeet

en: Constellation selection isolated
fi: Tähdistöjen yksittäinen valinta

en: Only last selected
fi: Vain viimeiksi valittu

en: Current sky culture
fi: Nykyinen taivaskulttuuri

en: Active script:
fi: Käytössä oleva komentosarja:

en: Run selected script
fi: Suorita valittu komentosarja

en: Stop current script
fi: Pysäytä nykyinen komentosarja

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Run/toggle action
fi: Suorita toiminto

en: Planet map
fi: Planeetan kartta

en: Planet map pointer
fi: Sijainnin osoitin

en: Type to search location
fi: Hae paikkakuntaa

en: Interaction
fi: Vuorovaikutus

en: Current scene:
fi: Nykyinen näkymä:

en: View controls
fi: Näytä säätimet

en: Movement controls
fi: Liikkeiden säätimet

en: Torchlight
fi: Taskulamppu

en: Scene selection
fi: Näkymän valinta

en: Load selected scene
fi: Lataa valittu näkymä

en: No response from server
fi: Palvelin ei vastaa

en: No response from server for %1 seconds. Is Stellarium still running?
fi: Palvelin lakkasi vastaamasta %1 sekuntia sitten. Onko Stellarium yhä käytössä?

en: Time Jump
fi: Aikahyppy

en: Grids
fi: Koordinaattiruudukot

en: Up/Left
fi: Ylävasemmalle

en: Up
fi: Ylös

en: Up/Right
fi: Yläoikealle

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Focus on selected object
fi: Keskitä valittuun kohteeseen

en: Focus on selection
fi: Keskitä valintaan

en: Right
fi: Oikealle

en: Down/Left
fi: Alavasemmalle

en: Down
fi: Alas

en: Down/Right
fi: Alaoikealle

en: Andromeda Galaxy
fi: Andromedan galaksi

en: Hercules Cluster
fi: Herkuleksen joukko

en: Orion Nebula
fi: Orionin sumu

en: Eta Carinae Nebula
fi: Eta Carinae -sumu

en: 47 Tucanae Cluster
fi: 47 Tucanae -joukko

en: Aries
fi: Oinas

en: Taurus
fi: Härkä

en: Gemini
fi: Kaksoset

en: Cancer
fi: Krapu

en: Leo
fi: Leijona

en: Virgo
fi: Neitsyt

en: Libra
fi: Vaaka

en: Scorpius
fi: Skorpioni

en: Sagittarius
fi: Jousimies

en: Capricornus
fi: Kauris

en: Aquarius
fi: Vesimies

en: Pisces
fi: Kalat

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Show 1
fi: Näytä 1

en: Remove Labels and Images
fi: Poista nimet ja kuvat

en: Cleanup Screen
fi: Näytön tyhjennys
