stellarium-remotecontrol - en to he translation catalogue (61 entries)

en: Error performing search
he: שגיאה בביצוע חיפוש

en: Could not retrieve country list
he: לא יכול לאחזר רשימת ארצות

en: Could not retrieve planet list
he: לא יכול לאחזר רשימת כוכבי לכת

en: querying
he: שאילתה

en: Error (%1)
he: שגיאה (%1)

en: off
he: כבוי

en: Stellarium remote control plugin
he: סטלריום תוסף שלט רחוק

en: Stellarium remote control
he: סטלריום שלט רחוק

en: DSO
he: עצמי שמים עמוקים

en: Solar hour
he: שעת שמש

en: Solar day
he: יממת שמש

en: Solar week
he: שבוע שמש

en: Sidereal year
he: שנת כוכבים

en: Synodic month
he: חודש סינודי

en: Draconic month
he: חודש דרקוני

en: Draconic year
he: שנה דרקונית

en: Anomalistic month
he: חודש אנומליסטי

en: Anomalistic year
he: שנה אנומליסטית

en: Mean tropical month
he: חודש טרופי ממוצע

en: Mean tropical year
he: שנה טרופית ממוצעת

en: Tropical year
he: שנה טרופית

en: Julian year
he: שנה יוליאנית

en: Gaussian year
he: שנה גאוסית

en: Center on object
he: מרכז על האובייקט

en: Earth
he: ארץ

en: Pluto
he: פלוטו

en: HiPS Survey
he: סקר HiPS

en: Show planet markers
he: הצג סימון כוכבי לכת

en: Show planet orbits
he: הצג מסלול כוכבי לכת

en: Extinction Coefficient:
he: מקדם הפחתה:

en: Instantaneous circles of earth´s axis on its motion around ecliptical poles. Displayed on Earth only.
he: עיגולים מיידיים של ציר כדור הארץ בתנועתו סביב קטבים אקליפטיים. מוצג על כדור הארץ בלבד.

en: Solstices
he: נקודות היפוך

en: Open Star clusters
he: צבירי כוכבים פתוחים

en: Globular Star clusters
he: צבירי כוכבים כדוריים

en: Bright Nebulae
he: ערפיליות בהירות

en: Dark Nebulae
he: ערפיליות אפלות

en: Planetary Nebulae
he: ערפיליות פלנטריות

en: Labels and markers
he: תוויות וסמנים

en: Grids
he: רשת

en: Sirius
he: סִירִיּוּס (אַבְרֵק)

en: Arcturus
he: ארקטורוס

en: Capella
he: קאפלה

en: Vega
he: וגה

en: Deneb
he: דֶנֶבּ

en: Altair
he: אלטאיר

en: Andromeda Galaxy
he: גלקסיית אנדרומדה

en: Hercules Cluster
he: צביר הרקולס

en: Orion Nebula
he: ערפילית אוריון

en: 47 Tucanae Cluster
he: הצביר הכדורי 47 טוקאן

en: Aries
he: טלה

en: Taurus
he: שור

en: Gemini
he: תאומים

en: Cancer
he: סרטן

en: Leo
he: אריה

en: Virgo
he: בתולה

en: Libra
he: מאזניים

en: Scorpius
he: עקרב

en: Sagittarius
he: קשת

en: Capricornus
he: גדי

en: Aquarius
he: דלי

en: Pisces
he: דגים
