stellarium-remotecontrol - en to sr translation catalogue (41 entries)

en: idle
sr: неактиван

en: waiting
sr: чекање

en: on
sr: укљ.

en: off
sr: искљ.

en: Earth
sr: Земља

en: Pluto
sr: Плутон

en: Current selection
sr: Тренутно изабрано

en: Milky Way brightness:
sr: Сјај Млечног пута:

en: Show planet markers
sr: Прикажи индикаторе планета

en: Show planet orbits
sr: Прикажи орбите планета

en: Extinction Coefficient:
sr: Коефицијент пригушења:

en: ZHR:
sr: ЗЧО:

en: Use associated planet and position
sr: Користи повезану планету и позицију

en: Show landscape labels
sr: Прикажи пејзажне маркере.

en: Grids
sr: Мреже

en: Up
sr: Нагоре

en: Left
sr: Улево

en: Right
sr: Удесно

en: Down
sr: Надоле

en: Sirius
sr: Сиријус

en: Arcturus
sr: Арктурус

en: Capella
sr: Капела

en: Vega
sr: Вега

en: Deneb
sr: Денеб

en: Altair
sr: Алтер

en: Andromeda Galaxy
sr: Андромеда, галаксија

en: Hercules Cluster
sr: Херкул, јато

en: Orion Nebula
sr: Орион, маглина

en: Aries
sr: Ован

en: Taurus
sr: Бик

en: Gemini
sr: Близанци

en: Cancer
sr: Рак

en: Leo
sr: Лав

en: Virgo
sr: Девица

en: Libra
sr: Вага

en: Scorpius
sr: Шкорпија

en: Sagittarius
sr: Стрелац

en: Capricornus
sr: Јарац

en: Aquarius
sr: Водолија

en: Pisces
sr: Рибе

en: Favorites
sr: Омиљене
