kdesvn - en to ar translation catalogue (926 entries)

en: ssh-askpass for kdesvn
ar: ssh-askpass من أجل kdesvn

en: Copyright (c) 2005-2009 Rajko Albrecht
ar: حقوق النشر (c) 2005-2009 رايكو ألبريشت

en: Prompt
ar: الموجه

en: Please enter your password below.
ar: من فضلك أدخل كلمة السر في الأسفل.

[ctx: @title:window]
en: Password
ar: كلمة السّر

en: Checkout From Repository...
ar: سحب من المستودع...

en: Export...
ar: صدّر...

en: Update (Kdesvn)
ar: حدّث (Kdesvn)

en: Commit (Kdesvn)
ar: اِلْزَم (Kdesvn)

en: kdesvn log (last 100)
ar: سجل kdesvn (آخر 100)

en: Export from a Subversion repository...
ar: صدّر من مستودع Subversion...

en: Checkout from a repository...
ar: سحب من مستودع...

en: Detailed Subversion info
ar: معلومات Subversion مفصّلة

en: Add to Repository
ar: أضف إلى المستودع

en: Check for unversioned items
ar: اِفْحَص عن العناصر غير المرقّمة

en: Delete From Repository
ar: احذف من المستودع

en: Revert Local Changes
ar: اِرْجِع عن التغييرات المحلية

en: Rename...
ar: غيّر الاسم...

en: Import Repository
ar: اِستورد المستودع

en: Switch...
ar: بدّل...

en: Merge...
ar: ادمج...

en: Blame...
ar: لوم...

en: Create Patch...
ar: أنشئ رقعة...

en: Diff (local)
ar: فرق (محلي)

en: Display revision tree
ar: اِعْرِض شجرة التنقيحات

en: &Bookmarks
ar: &علامات

en: Create and open new repository
ar: اِنْشِئ وافتح مستودعاً جديداً

en: Create and opens a new local Subversion repository
ar: اِنْشِئ وافتح مستودع Subversion محلياً جديداً

en: Dump repository to file
ar: اِفْرُغ المستودع إلى ملف

en: Dump a Subversion repository to a file
ar: اِفْرُغ مستودع Subversion إلى ملف

en: Hotcopy a repository
ar: اِنْسَخْ مستودعاً نسخاً ساخناً

en: Hotcopy a Subversion repository to a new folder
ar: اِنْسَخْ مستودع Subversion نسخاً ساخناً إلى مجلد جديد

en: Load dump into repository
ar: اِحْمِل المَفْرُوغ في المستودع

en: Load a dump file into a repository.
ar: اِحْمِل ملف مَفْرُوغ في مستودع.

en: Add ssh identities to ssh-agent
ar: أَضِف هويات ssh إلى وكيل ssh

en: Force add ssh-identities to ssh-agent for future use.
ar: أَجْبِر على إضافة هويات ssh إلى وكيل ssh للاستخدام المستقبلي.

en: Info about kdesvn part
ar: معلومات عن جزء kdesvn

en: Shows info about the kdesvn plugin and not the standalone application.
ar: اِعْرِض معلومات عن إضافة kdesvn وليس التطبيق القائم بذاته.

en: Show database content
ar: اِعْرِض محتوى قاعدة البيانات

en: Show the content of log cache database
ar: اِعْرِض محتوى قاعدة بيانات خبيئة السجل

en: Could not load our part:
    %1
ar: لَمْ أَسْتَطِعْ تحميل جُزْئِنا:
    %1

en: Could not open URL %1
ar: لَمْ أَسْتَطِعْ فتح الوصلة %1

en: Recent opened URLs
ar: الوصلات المفتوحة مؤخراً

en: Load last opened URL on start
ar: اِحْمِل آخر وصلة مفتوحة عند البَدء

en: Reload last opened URL if no one is given on command line
ar: أَعِدْ تحميل آخر وصلة مفتوحة إن لم يُعْطَ أيّ واحدة في سطر الأوامر

en: Ready
ar: جاهز

en: Logs follow node changes
ar: السجلات تَتْبَع تغييرات العقدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_ignored_files) i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display ignored files
ar: اِعْرِض الملفات المتجاهلة

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display unknown files
ar: اِعْرِض الملفات المجهولة

en: Hide unchanged files
ar: أَخْفِ الملفات غير المتغيرة

en: Work online
ar: اعمل متّصلًا

en: Configure Kdesvn...
ar: اِضْبِط Kdesvn...

en: About kdesvn part
ar: عن جزء kdesvn

en: Kdesvn Handbook
ar: دليل Kdesvn

en: Built with Subversion library: %1
    Running Subversion library: %2
ar: بُني باستخدام مكتبة Subversion: %1
    مكتبة Subversion العاملة: %2

en: kdesvn Part
ar: جزء kdesvn

en: A Subversion Client by KDE (dynamic Part component)
ar: عميل Subversion من KDE (مكوّن جزء آلي)

en: (C) 2005-2009 Rajko Albrecht,
    (C) 2015-2018 Christian Ehrlicher
ar: حقوق النشر (C) 2005-2009 رايكو ألبريشت،
    حقوق النشر (C) 2015-2018 كريستيان إيرليشير

en: Original author and maintainer
ar: المؤلف الأصلي و المشرف على الصيانة

en: Developer
ar: مطوّر

note: i18n: ectx: Menu (subversion_general)
en: General
ar: عامّ

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

note: i18n: ectx: Menu (subversion_main)
en: Subversion
ar: سبفيرشن

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubversionSettings)
en: Subversion Settings
ar: إعدادات Subversion

en: Timed jobs
ar: المهام الموقوتة

en: Settings for timed jobs
ar: إعدادات المهام الموقوتة

en: Diff & Merge
ar: فرق ودمج

en: Settings for diff and merge
ar: إعدادات الفرق والدمج

en: Colors
ar: الألوان

en: Color Settings
ar: إعدادات الألوان

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RevisionTreeSettings)
en: Revision tree Settings
ar: إعدادات شجرة التنقيحات

en: Revision tree
ar: شجرة التنقيحات

en: KIO / Command line
ar: KIO / سطر الأوامر

en: Settings for command line and KIO execution
ar: إعدادات تنفيذ سطر الأوامر و KIO

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Subversion settings
ar: إعدادات Subversion

note: i18n: ectx: Menu (quicksettings)
en: Quick settings
ar: إعدادات سريعة

note: i18n: ectx: Menu (subversion_working_copy)
en: Working copy
ar: نسخة العمل

note: i18n: ectx: Menu (subversion_repo)
en: Repository
ar: المستودع

note: i18n: ectx: Menu (generic_view)
en: View
ar: اعرض

note: i18n: ectx: Menu (log_cache)
en: Log cache
ar: خبيئة السجل

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: م&ساعدة

note: i18n: ectx: Menu (local_context_single_conflicted) i18n: ectx: Menu (local_context_single_versioned) i18n: ectx: Menu (local_context_single_unversioned) i18n: ectx: Menu (local_context_multi)
en: Actions
ar: الإجراءات

note: i18n: ectx: ToolBar (subversionToolBar)
en: Subversion toolbar
ar: شريط أدوات Subversion

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

[ctx: @title:window]
en: Enter Password for Realm %1
ar: أَدْخِل كلمة مرور لنطاق %1

en: Open a file with a #PKCS12 certificate
ar: اِفْتَح ملفاً بشهادة #PKCS12

en: Current task
ar: المهمة الحالية

en: Current transfer
ar: النقل الحالي

en: bytes
ar: بايت

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (subversion_admin)
en: Subversion Admin
ar: إدارة Subversion

note: i18n: ectx: Menu (database_menu)
en: Database
ar: قاعدة بيانات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: Repository opened
ar: فُتِح المستودع

en: Could not open repository
ar: لَمْ أَسْتَطِعْ فتح المستودع

en: No repository open
ar: لا مستودع مفتوح

[ctx: @title:window]
en: Hotcopy a Repository
ar: اِنْسَخْ مستودعاً نسخاً ساخناً

en: Hotcopy finished.
ar: اِنْتَهَى النسخ الساخن.

[ctx: @title:window]
en: Load a Repository From an svndump
ar: اِحْمِل مستودعاً من svndump

[ctx: @title:window]
en: Load Dump
ar: اِحْمِل المَفْرُوغ

en: Loading a dump into a repository.
ar: جاري تحميل مَفْرُوغ في مستودع.

en: Loading dump finished.
ar: اِنْتَهَى تحميل المَفْرُوغ.

[ctx: @title:window]
en: Dump a Repository
ar: اِفْرُغ مستودعاً

[ctx: @title:window]
en: Dump
ar: فرّغ

en: Dumping a repository
ar: جاري إفراغ مستودع

en: Dump finished.
ar: اِنْتَهَى الإفراغ.

en: Inserted %v not cached log entries of %m.
ar: أُدْرِج %v من إدخالات السجل غير المُخَبَّأة من %m.

en: Wrong or missing log (may cancel pressed).
ar: سجل خاطئ أو مفقود (ربما ضُغِطَ على إلغاء).

en: A (bin) %1
ar: مضاف (ثنائي) %1

en: Restored %1.
ar: اُسْتُرِدّ %1.

en: Reverted %1.
ar: اُرْتُجِع عن %1.

en: Failed to revert %1.
    Try updating instead.
ar: فَشِل الرجوع عن %1.
    حاوِل التحديث بدلاً من ذلك.

en: Resolved conflicted state of %1.
ar: فُصِلَت حالة التعارض لِـ %1.

en: Skipped missing target %1.
ar: تُجُوزَ هدف مفقود %1.

en: Skipped %1.
ar: مُتخطّاة %1.

en: Finished at revision %1.
ar: اُنْتُهِيَ عند التنقيح %1.

en: Update finished.
ar: اِنْتَهَى التحديث.

en: Finished external at revision %1.
ar: اُنْتُهِيَ من الخارجي عند التنقيح %1.

en: Finished external.
ar: اُنْتُهِيَ من الخارجي.

en: Fetching external item into %1.
ar: جاري جلب العنصر الخارجي إلى %1.

en: Status against revision: %1.
ar: الحالة مقابل التنقيح: %1.

en: Performing status on external item at %1.
ar: جاري إجراء حالة على العنصر الخارجي عند %1.

en: Sending %1.
ar: يرسل %1.

en: Adding (bin) %1.
ar: جاري إضافة (ثنائي) %1.

en: Adding %1.
ar: جاري إضافة %1.

en: Deleting %1.
ar: جاري حذف %1.

en: Replacing %1.
ar: جاري استبدال %1.

en: Transmitting file data
ar: جاري إرسال بيانات الملف

en: Can only write on HEAD revision.
ar: اِسْتَطِعْ الكتابة على تنقيح الرأس فقط.

en: Renaming %1 to %2 successful
ar: نَجَحَت إعادة تسمية %1 إلى %2

en: Overwriting existing items is disabled in settings.
ar: كتابة العناصر الموجودة معطّلة في الإعدادات.

en: Start checking out to temporary folder
ar: اِبْدَأ سحب إلى مجلد مؤقت

en: Checking out %1
ar: جاري سحب %1

en: Temporary checkout done.
ar: اُنْتُهِيَ من السحب المؤقت.

en: Could not write to existing item.
ar: لَمْ أَسْتَطِعْ الكتابة على العنصر الموجود.

en: Could not open temporary file
ar: لا يمكن فتح الملف المؤقت

en: Could not retrieve data for write.
ar: لَمْ أَسْتَطِعْ استرداد البيانات للكتابة.

en: Committing %1
ar: يودع %1...

en: Wrote %1 to repository
ar: كُتِبَ %1 إلى المستودع

en: Copied %1 to %2
ar: نُسِخ %1 إلى %2

en: Committed revision %1.
ar: اُلْتُزِمَ بالتنقيح %1.

en: Nothing to commit.
ar: لا شيء لِلْالتِزَام.

en: Empty logs
ar: سجلات فارغة

en: Store password (into KDE Wallet)
ar: اِحْفَظ كلمة المرور (في محفظة KDE)

en: Store password (into Subversion' simple storage)
ar: اِحْفَظ كلمة المرور (في تخزين Subversion البسيط)

en: Enter authentication info for %1
ar: أَدْخِل معلومات الاستيثاق لِـ %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AuthDialogWidget)
en: Authentication
ar: الاستيثاق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_PasswordLabel)
en: Password:
ar: كلمة السر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_UsernameLabel)
en: Username:
ar: اسم المستخدم:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CommitMessage)
en: Commit Message
ar: رسالة الإيداع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Reviewlabel)
en: Review affected items
ar: اِفْحَص العناصر المتأثرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_SelectAllButton)
en: Select all
ar: حدّد الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_UnselectAllButton)
en: Unselect all
ar: أزل تحديد الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_HideNewItems)
en: Hide new items
ar: أَخْفِ العناصر الجديدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_MarkUnversioned)
en: Mark all new e.g. not versioned items for add and commit.
ar: عَلِّم جميع العناصر الجديدة مثل غير المرقّمة للإضافة والالتزام.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_MarkUnversioned)
en: Select new items
ar: حدّد العناصر الجديدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_UnmarkUnversioned)
en: Unmark all unversioned items so they will be ignored.
ar: أَزِل علامة جميع العناصر غير المرقّمة لكي تُتَجَاهَل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_UnmarkUnversioned)
en: Unselect new items
ar: أَلْغِ تحديد العناصر الجديدة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_RevertItemButton)
en: Revert highlighted item
ar: اِرْجِع عن العنصر المُظَلَّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_RevertItemButton)
en: Revert item
ar: اِرْجِع عن العنصر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DiffItem)
en: Generates and display difference against repository of selected item
ar: وَلِّد واعرِض فرق العنصر المُخْتار مقابل المستودع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DiffItem)
en: Diff item
ar: فرق العنصر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadLabel)
en: Enter a log message
ar: أَدْخِل رسالة سجل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_LogHistory)
en: Last used log messages
ar: رسائل السجل المستخدمة أخيراً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_LogLabel)
en: Or insert one of the last:
ar: أَو أَضِف واحدة من الأخيرة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insert_file_button)
en: Insert Text File...
ar: أدرج ملفًّا نصّيًّا...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_keepLocksButton)
en: If checked commit will not release locks.
ar: اِلتِزَام لا يُحَرِّر الأقفال إن اختير.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_keepLocksButton)
en: Keep locks
ar: اِحْتَفِظ بالأقفال

[ctx: @title:window]
en: Commit Log
ar: سجل الالتزام

en: Show new items
ar: اِعْرِض العناصر الجديدة

[ctx: @title:window]
en: Select Text File to Insert
ar: اِخْتَر ملفاً نصياً للإضافة

en: Select text file to insert:
ar: اِخْتَر ملفاً نصياً للإضافة:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DeleteForm)
en: Really delete these entries?
ar: أَحْقاً تُرِيد حذف هذه الإدخالات؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_forceDelete)
en: Force delete of changed items
ar: أَجْبِر على حذف العناصر المتغيرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_keepLocal)
en: Keep local copies
ar: اِحْتَفِظ بنُسَخٍ محلية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_DepthCombo) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Select depth of operation
ar: اِخْتَر عُمْق العملية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: <p ><b>Kind of depth</b>: </p>
    <p ><i>empty depth</i><br />
    Just the named directory, no entries. Updates will not pull in any files or subdirectories not already present. </p>
    <p><i>Files depth</i><br />Folder and its file children, but not subdirs. Updates will pull in any files not already present, but not subdirectories. </p>
    <p><i>Immediate depth</i><br />Folder and its entries. Updates will pull in any files or subdirectories not already present; those subdirectories entries will have depth-empty. </p>
    <p>
    <i>Infinity depth</i><br />Updates will pull in any files or subdirectories not already present; those subdirectories' this_dir entries will have depth-infinity.<br />Equivalent to the pre-1.5 default update behavior. </p>
ar: <p ><b>نوع العمق</b>: </p>
    <p ><i>عمق فارغ</i><br />
    المجلد المسمّى فقط، لا إدخالات. التحديثات لا تسحب أي ملفات أو مجلدات فرعية غير موجودة أصلاً. </p>
    <p><i>عمق الملفات</i><br />المجلد وأبناؤه من الملفات، لكن ليس المجلدات الفرعية. التحديثات تسحب أي ملفات غير موجودة أصلاً، لكن ليس المجلدات الفرعية. </p>
    <p><i>عمق فوري</i><br />المجلد وإدخالاته. التحديثات تسحب أي ملفات أو مجلدات فرعية غير موجودة أصلاً؛ إدخالات المجلدات الفرعية تلك ستكون بعمق فارغ. </p>
    <p>
    <i>عمق لانهائي</i><br />التحديثات تسحب أي ملفات أو مجلدات فرعية غير موجودة أصلاً؛ إدخالات "هذا المجلد" في المجلدات الفرعية تلك ستكون بعمق لانهائي.<br />مكافئ لسلوك التحديث المبدئي قبل 1.5. </p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Empty Depth
ar: عمق فارغ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Files Depth
ar: عمق الملفات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Immediate Depth
ar: عمق فوري

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_DepthCombo)
en: Infinity Depth (recurse)
ar: عمق لانهائي (تكرار)

en: Ctrl-F for search, F3 or Shift-F3 for search again.
ar: Ctrl-F للبحث، F3 أو Shift-F3 للبحث مرة أخرى.

en: <b>Display differences between files</b><p>You may search inside text with Ctrl-F.</p><p>F3 for search forward again, Shift-F3 for search backward again.</p><p>You may save the (original) output with Ctrl-S.</p>
ar: <b>اِعْرِض الفروقات بين الملفات</b><p>اِسْتَطِعْ البحث داخل النص باستخدام Ctrl-F.</p><p>F3 للبحث الأمامي مرة أخرى، Shift-F3 للبحث الخلفي مرة أخرى.</p><p>اِحْفَظ الخرج (الأصلي) باستخدام Ctrl-S.</p>

en: Save diff
ar: احفظ الفرق

en: Patch file (*.diff *.patch)
ar: ملف الرقعة (*.diff *.patch)

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
ar: وُصِلَت نهاية المستند.
    أَتُرِيد الاستمرار من البداية؟

en: Find
ar: اعثر

en: Beginning of document reached.
    Continue from the end?
ar: وُصِلَت بداية المستند.
    أَتُرِيد الاستمرار من النهاية؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Mainlabel)
en: Select encoding:
ar: اِخْتَر الترميز:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_encodingList)
en: Default UTF-8
ar: مبدئي UTF-8

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Action
ar: الإجراء

en: Entry
ar: المدخلة

en: Add
ar: أضف

en: Copy
ar: انسخ

en: Delete
ar: احذف

en: Modify (content or property)
ar: عَدِّل (المحتوى أو الخاصية)

en: Replace
ar: استبدل

en: (Un)Lock
ar: (إلغاء) القفل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RevertForm)
en: Revert entries
ar: اِرْجِع عن الإدخالات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headLine)
en: Really revert these entries to pristine state?
ar: أَحْقاً تُرِيد إرجاع هذه الإدخالات إلى حالة نقية؟

en: Accept permanently
ar: اِقْبَل بشكل دائم

en: Accept temporarily
ar: اِقْبَل بشكل مؤقت

en: Reject
ar: ارفض

en: Error validating server certificate for '%1'
ar: خطأ في التحقق من شهادة الملقم لِـ '%1'

en: Failure reasons
ar: أسباب الفشل

en: Realm
ar: المجال

en: Host
ar: المضيف

en: Valid from
ar: صالحة من

en: Valid until
ar: صالحة حتى

en: Issuer name
ar: اسم المُصْدِر

en: Fingerprint
ar: البصمة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SslTrustPrompt)
en: Trust SSL certificate
ar: اِوْثِق بشهادة SSL

en: kdesvn
ar: اس في ان لكيدي

en: A Subversion Client by KDE (standalone application)
ar: عميل سبفيرشن من كيدي (تطبيق مستقل)

en: (C) 2005-2009 Rajko Albrecht,
    (C) 2015-2019 Christian Ehrlicher
ar: حقوق النشر (C) 2005-2009 رايكو ألبريشت،
    حقوق النشر (C) 2015-2019 كريستيان إيرليشير

en: Rajko Albrecht
ar: رايكو ألبريشت

en: Christian Ehrlicher
ar: كريستيان إيرليشر

en: Execute single Subversion command on specific revision(-range)
ar: نَفِّذ أمر Subversion واحد على تنقيح (نطاق تنقيحات) محدد

en: startrev[:endrev]
ar: تنقيح_البداية[:تنقيح_النهاية]

en: Ask for revision when executing single command
ar: اِسْأَل عن تنقيح عند تنفيذ أمر واحد

en: Force operation
ar: أَجْبِر على العملية

en: Save output of Subversion command (eg "cat") into file <file>
ar: اِحْفَظ خرج أمر Subversion (مثل "cat") في الملف <file>

en: <file>
ar: <ملف>

en: Limit log output to <number>
ar: اِحْدُد خرج السجل إلى <عدد>

en: <number>
ar: <عدد>

en: Execute Subversion command ("exec help" for more information)
ar: نَفِّذ أمر Subversion (اُنْظُر "exec help" للمزيد من المعلومات)

en: Document to open
ar: المستند لفتحه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_cmdline_show_logwindow)
en: Show a small window containing the log after command executed
ar: اِعْرِض نافذة صغيرة تحتوي السجل بعد تنفيذ الأمر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_cmdline_show_logwindow)
en: Show log after executing a command
ar: اِعْرِض السجل بعد تنفيذ أمر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Minimum log lines to show:
ar: الحد الأدنى من أسطر السجل لِلْعَرْض:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_cmdline_log_minline)
en: The minimum a log output must contain before kdesvn shows a single log window
ar: الحد الأدنى الذي يجب أن يحتويه خرج السجل قبل أن يعرض kdesvn نافذة سجل واحدة

[ctx: no limit]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_cmdline_log_minline)
en: No minimum
ar: لا يوجد حد أدنى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_contextmenu)
en: If set, kdesvn will not show a menu inside "Action" menu of Konqueror
ar: إن ضُبِط، kdesvn لن يعرض قائمة داخل قائمة "الإجراء" في Konqueror

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_contextmenu)
en: Do not display context menu in Konqueror
ar: لا تَعْرِض قائمة السياق في Konqueror

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_toplevelmenu)
en: If set, kdesvn will not show some extra actions inside "Action" menu of Konqueror/Dolphin
ar: إن ضُبِط، kdesvn لن يعرض بعض الإجراءات الإضافية داخل قائمة "الإجراء" في Konqueror/Dolphin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_no_konqueror_toplevelmenu)
en: Do not display entries in toplevel action menu
ar: لا تَعْرِض إدخالات في قائمة إجراءات المستوى الأعلى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kio_use_standard_logmsg)
en: KIO operations use standard log message
ar: عمليات KIO تَسْتَخْدِم رسالة سجل قياسية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stdLogmsgLabel)
en: Standard message:
ar: الرسالة القياسية:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: Can KIO overwrite existing files?
ar: أَيَسْتَطِيع KIO الكتابة فوق الملفات الموجودة؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: If this flag is set, you will have a simple write support for existing items. E.g. you can open files in your editor and save them direct without checking out them before (kdesvn will do it in background).
    
    Use this only if you are sure what you are doing.
ar: إن ضُبِطَت هذه العلامة، سَيَكُون لديك دعم كتابة بسيط للعناصر الموجودة. على سبيل المثال، اِسْتَطِعْ فتح ملفات في محررك واحفظها مباشرة دون سحبها مسبقاً (kdesvn سَيَقُوم بذلك في الخلفية).
    
    اِسْتَخْدِم هذا فقط إن كُنْت متأكداً مما تَفْعَل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kio_can_overwrite)
en: KIO can overwrite
ar: KIO يَسْتَطِيع الكتابة فوق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: If set KIO shows in KDE's Plasma detailed information about current operation
ar: إن ضُبِط، KIO يَعْرِض في بلازما KDE معلومات مفصّلة عن العملية الحالية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: <p>If set, the kdesvn KIO shows detailed messages in KDE's Plasma control area.<br/>
    Error messages of KIO will always displayed and can <i>not</i> switched off.</p>
ar: <p>إن ضُبِط، KIO kdesvn يَعْرِض رسائل مفصّلة في منطقة تحكم بلازما KDE.<br/>
    رسائل خطأ KIO تَعْرَض دائماً و<i>لا يُمْكِن</i> إيقاف تشغيلها.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_dockmsg)
en: KIO shows progress messages
ar: KIO يَعْرِض رسائل تقدم

en:  line(s)
ar:  سطر(أسطر)

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_content)
en: Diff ignores content type
ar: المقارنة تتجاهل نوع المحتوى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_tree_diff_rec)
en: Diff in revision tree is recursive
ar: المقارنة في شجرة التنقيحات هي تكرارية

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_spaces)
en: Diff ignores white space changes
ar: المقارنة تتجاهل تغييرات المسافات البيضاء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_ignore_all_white_spaces)
en: Diff ignores all white spaces
ar: المقارنة تتجاهل كل المسافات البيضاء

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_use_external_diff)
en: If kdesvn should use an external diff display and/or generator. If not checked use internal display.
ar: اختر إذا كان يجب على اس في ان لكيدي استخدام شاشة/مولد مقارنة خارجي. إذا لم تحدد فاستخدم الشاشة الداخلية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_use_external_diff)
en: Use external diff display
ar: استخدم شاشة مقارنة خارجية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_extern_merge_default)
en: Set if merge with external program is preferred and not Subversion's merge
ar: اضبط إذا كان دمج ببرنامج خارجي مفضّل وليس دمج Subversion

note: i18n: ectx: label, entry (extern_merge_default), group (diffmerge_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_extern_merge_default)
en: Prefer external merge program
ar: فضّل برنامج دمج خارجي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_gitformat_default)
en: Use Git diff format
ar: استخدم صيغة مقارنة غيت

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_diff_copies_as_add)
en: Show copies as add
ar: اعرض النسخ كإضافة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolveLabel)
en: Conflict resolver program:
ar: برنامج حل التعارضات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: External merge program:
ar: برنامج دمج خارجي:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_conflict_resolver)
en: Setup an external program for conflict resolving
ar: اضبط برنامج خارجي لحل التعارضات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_conflict_resolver)
en: <p>
    Enter how kdesvn should call the conflict resolver program. The form is
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt;</tt></b>
    </p>
    <p>
    Programoption may contain the place holders for substituting with filenames.
    </p>
    The substitutions means:<br>
    <b><tt>%o</tt></b> Old version<br>
    <b><tt>%m</tt></b> Mine or local edit version<br>
    <b><tt>%n</tt></b> Newest version<br>
    <b><tt>%t</tt></b> The target to save as, kdesvn will use the original file name for it.
    </p>
    <p>
    Default: <tt>kdiff3 %o %m %n -o %t</tt>
    </p>
ar: <p>
    أدخل كيف يجب على اس في ان لكيدي استدعاء برنامج حل التعارضات. الصيغة هي
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt;</tt></b>
    </p>
    <p>
    قد تحتوي خيارات البرنامج على علامات التبديل لاستبدالها بأسماء الملفات.
    </p>
    عمليات الاستبدال تعني:<br>
    <b><tt>%o</tt></b> النسخة القديمة<br>
    <b><tt>%m</tt></b> نسختي أو النسخة المحررة محليًا<br>
    <b><tt>%n</tt></b> أحدث نسخة<br>
    <b><tt>%t</tt></b> الهدف للحفظ باسم، اس في ان لكيدي سيستخدم اسم الملف الأصلي لأجله.
    </p>
    <p>
    مبدئي: <tt>kdiff3 %o %m %n -o %t</tt>
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mdiff_display_label)
en: External diff display:
ar: شاشة مقارنة خارجية:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_external_merge_program)
en: Setup an external program for merging
ar: اضبط برنامج خارجي للدمج

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_external_merge_program)
en: <p>
    Enter how kdesvn should call the external merge program. The form is
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt; %s1 %s2 %t</tt></b>
    </p>
    The substitutions means:<br>
    <b><tt>%s1</tt></b> Source one for merge<br>
    <b><tt>%s2</tt></b> Source two for merge, if it was not set equal to source one but other revision<br>
    <b><tt>%t</tt></b> Local target for merge.
    </p>
ar: <p>
    أدخل كيف يجب على اس في ان لكيدي استدعاء برنامج الدمج الخارجي. الصيغة هي
    <p align="center">
    <b><tt>&lt;program&gt; &lt;programoptions&gt; %s1 %s2 %t</tt></b>
    </p>
    عمليات الاستبدال تعني:<br>
    <b><tt>%s1</tt></b> المصدر الأول للدمج<br>
    <b><tt>%s2</tt></b> المصدر الثاني للدمج، إذا لم يُضبط ليكون مساويًا للمصدر الأول بل تنقيح آخر<br>
    <b><tt>%t</tt></b> الهدف المحلي للدمج.
    </p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_external_diff_display)
en: <p align="left">
    Enter an external program in form
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %f</tt>
    </p>
    or
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt;</tt>
    </p>
    or
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %s1 %s2</tt>
    </p>
    <br>
    If one between the first or the second form is used, svn itself generates the diff. %f will be replaced with a temporary filename. If %f is not given,
    the diff-display should be able to read data from stdin.
    <br>
    When %s1 and %s2 are given, kdesvn lets this display make the diff. For that it makes a temporary export or get (if needed) and fills out the parameters with the right values. %s1 will be filled with the content of the initial revision, %s2 with the final revision. On large recursive diffs this may get really slow.
    </p>
ar: <p align="left">
    أدخل برنامج خارجي بالصيغة
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %f</tt>
    </p>
    أو
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt;</tt>
    </p>
    أو
    <p align="center">
    <tt>&lt;program&gt; &lt;param&gt; %s1 %s2</tt>
    </p>
    <br>
    إذا استُخدمت إحدى الصيغتين الأولى أو الثانية، svn نفسه يولّد المقارنة. %f سيُستبدل باسم ملف مؤقت. إذا لم يُعطى %f،
    يجب أن تكون شاشة المقارنة قادرة على قراءة البيانات من المدخل القياسي.
    <br>
    عند إعطاء %s1 و %s2، اس في ان لكيدي يدع هذه الشاشة تقوم بالمقارنة. لهذا، يقوم بتصدير مؤقت أو جلب (إذا لزم الأمر) ويملأ الوسائط بالقيم الصحيحة. %s1 سيُملأ بمحتوى التنقيح الأولي، و %s2 بالتنقيح النهائي. في مقارنات تكرارية كبيرة قد يصبح هذا بطيئًا حقًا.
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_extern_hint)
en: see "What's this" for details
ar: انظر "ما هذا" للتفاصيل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DispColorSettings)
en: ColorSettings
ar: إعدادات الألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_colored_state)
en: Mark changed and locked items colored
ar: علّم العناصر المغيّرة والمقفلة بالألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Locked items:
ar: العناصر المقفلة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Not versioned items:
ar: العناصر غير ذات التنقيح:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Remote changed items:
ar: العناصر المغيّرة عن بعد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Added items:
ar: العناصر المضافة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Deleted items:
ar: العناصر المحذوفة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Conflicted_items_label)
en: Conflicted items:
ar: العناصر المتعارضة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Missed_items_label)
en: Missed items:
ar: العناصر المفقودة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local changed items:
ar: العناصر المغيّرة محليًا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Need_lock_label_2)
en: Item needs lock:
ar: العنصر يحتاج قفل:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DisplaySettings)
en: Settings
ar: إعدادات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ListIconsSize_label)
en: Size of Listviewicons
ar: حجم أيقونات عرض القائمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: Mark Subversion states with an overlayed icon
ar: علّم حالات Subversion بأيقونة تراكبية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: <p align="left">
    Mark items with non-normal state with an overlayed icon. When you wish to
    see which items has newer items in repository you may have to set "Check for updates on open" in Subversion-Dialog.
    </p>
ar: <p align="left">
    علّم العناصر ذات الحالة غير العادية بأيقونة تراكبية. عندما ترغب في
    رؤية أي العناصر لديها عناصر أحدث في المستودع قد تضطر لضبط "افحص التحديثات عند الفتح" في حوار Subversion.
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_overlays)
en: Mark item status with icon overlay
ar: علّم حالة العنصر بتراكب الأيقونات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_case_sensitive_sort)
en: Items sorting order is case sensitive
ar: تسلسل فرز العناصر حساس لحالة الأحرف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_MaxLogLabel)
en: Maximum log messages in history:
ar: الحد الأقصى لرسائل السجل في السجل الخط الزمني:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_display_file_tips)
en: Here you can control if, when moving the mouse over a file, you want to see a small popup window with additional information about that file
ar: هنا يمكنك اضبط إذا كنت تريد رؤية نافذة منبثقة صغيرة بمعلومات إضافية عن الملف عند تحريك مؤشر الفأرة فوقه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_file_tips)
en: Show file info
ar: اِعرِض معلومات الملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_colored_blame)
en: Display colored annotate
ar: اعرض التذييل الملوّن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_show_navigation_panel)
en: Use navigation panel
ar: استخدم لوحة الملاحة

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Set if items sortorder should be case sensitive or not
ar: اضبط ما إذا كان تسلسل فرز العناصر يجب أن يكون حساسًا لحالة الأحرف أم لا

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Size of the icons
ar: حجم الأيقونات

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Show file information in tooltip
ar: اعرض معلومات الملف في تلميح الأداة

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Use an external program for diff viewing/generating
ar: استخدم برنامج خارجي لعرض/توليد المقارنة

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Use external program for diff viewing
ar: استخدم برنامج خارجي لعرض المقارنة

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Diff ignores all white space
ar: المقارنة تتجاهل كل المسافات البيضاء

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Show diff in Git format
ar: اعرض المقارنة بصيغة غيت

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Maximum number of log messages
ar: الحد الأقصى لعدد رسائل السجل

note: i18n: ectx: label, entry, group (general_items)
en: Display colored blame lines
ar: اعرض أسطر التذييل الملونة

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display icon overlays
ar: اعرض تراكب الأيقونات

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get item information recursively
ar: اطلب معلومات العنصر تكرارياً

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_review_commit)
en: Review items before commit
ar: راجع العناصر قبل الإيداع

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Hide versioned unchanged files
ar: اخفِ الملفات ذات التنقيح غير المغيّرة

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_follows_nodes)
en: Log follows node changes
ar: السجل يتبع تغييرات العقد

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Log always reads list of changed files
ar: السجل آلياً يقرأ قائمة الملفات المغيّرة

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Start check for updates when open working copy
ar: ابدأ فحص التحديثات عند فتح نسخة العمل

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Start caching latest logs on open or commit
ar: ابدأ خبيئة السجلات الأخيرة عند الفتح أو الإيداع

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get detailed information when making a remote listing
ar: اطلب معلومات مفصّلة عند عمل قائمة عن بعد

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Get properties on selected item on networked protocols
ar: اطلب خصائص العنصر المختار على بروتوكولات الشبكة

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Use properties like bugtraq:url on repository listings
ar: استخدم خصائص مثل bugtraq:url في قوائم المستودعات

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Check for property svn:needs-lock on listings
ar: افحص خاصية svn:needs-lock في القوائم

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Store passwords for remote connections
ar: اخزن كلمات المرور للاتصالات عن بعد

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Store passwords in KDE Wallet instead of Subversion' storage
ar: اخزن كلمات المرور في محفظة كيدي بدلاً من تخزين Subversion

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_use_password_cache)
en: Use internal password cache
ar: استخدم خبيئة كلمات مرور داخلية

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Is networking enabled
ar: هل الشبكة ممكنة

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Local add results in modification instead of conflicts
ar: الإضافة المحلية تؤدي لتعديل بدلاً من التعارضات

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: create any non-existent parent at depth=empty
ar: أنشئ أي والد غير موجود على عمق=فارغ

note: i18n: ectx: label, entry, group (diffmerge_items)
en: Which program to use for external merges
ar: أي برنامج تستخدم للدمج الخارجي

note: i18n: ectx: label, entry, group (diffmerge_items)
en: Which program for resolving conflicts
ar: أي برنامج لحل التعارضات

note: i18n: ectx: label, entry, group (display)
en: Display other than normal states colored
ar: اعرض حالات غير عادية بالألوان

note: i18n: ectx: label, entry, group (blame_dlg)
en: Locale for blame display
ar: المنطقة للتذييل المعروض

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Check status of log cache when starting revision tree
ar: افحص حالة خبيئة السجل عند بدء شجرة التنقيح

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Direction of revision tree
ar: اتجاه شجرة التنقيح

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for added items
ar: لون العناصر المضافة

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for deleted items
ar: لون العناصر المحذوفة

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for copied items
ar: لون العناصر المنسوخة

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for renamed items
ar: لون العناصر المسمّاة من جديد

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Color for modified items
ar: لون العناصر المعدّلة

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Height of detail view in tree widget
ar: ارتفاع عرض التفاصيل في ويدجت الشجرة

note: i18n: ectx: label, entry, group (revision_tree)
en: Diffs from revision tree are recursive
ar: مقارنات من شجرة التنقيح هي تكرارية

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Should Konqueror not display context menus for kdesvn?
ar: هل يجب على كونكيورر ألا يعرض قوائم السياق الخاصة بـ اس في ان لكيدي؟

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Should Konqueror not display kdesvn entries in main action menu?
ar: هل يجب على كونكيورر ألا يعرض مدخلات اس في ان لكيدي في قائمة الإجراء الرئيسية؟

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Show a small log window after executing a command.
ar: اعرض نافذة سجل صغيرة بعد تنفيذ أمر.

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Log must contain at least lines to show
ar: يجب أن يحتوي السجل على عدد أدنى من الأسطر ليُعرض

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: KIO::svn operations use a standard log message
ar: عمليات KIO::svn تستخدم رسالة سجل قياسية

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: The standard log message to use with KIO if not asking for it.
ar: رسالة السجل القياسية للاستخدام مع KIO إذا لم يُطلب ذلك.

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Support overwrite for KIO module
ar: ادعم الكتابة فوق في وحدة KIO

note: i18n: ectx: label, entry, group (cmdline)
en: Print progress messages in KDE dock area
ar: اطبع رسائل التقدم في منطقة شريط كيدي

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (internals)
en: This value holds for log dialog which kind of log is used, it is internal only.
ar: هذه القيمة تشير لحوار السجل أي نوع من السجل مستخدم، إنها داخلية فقط.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_poll_modified)
en: Check modified items every
ar: افحص العناصر المعدّلة كل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: minutes
ar: دقيقة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_poll_updates)
en: If set check for updates on working copy when network is enabled on regular base
ar: إذا ضُبط، افحص التحديثات على نسخة العمل عندما تكون الشبكة ممكنة على أساس منتظم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_poll_updates)
en: Check for updated items every
ar: افحص العناصر المحدّثة كل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Left to right
ar: من اليسار إلى اليمين

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Bottom to top
ar: من أسفل إلى أعلى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Right to left
ar: من اليمين إلى اليسار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_tree_direction)
en: Top to bottom
ar: من الأعلى إلى الأسفل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_AddColorLabel)
en: Color for added items:
ar: لون العناصر المضافة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Color for copied items:
ar: لون العناصر المنسوخة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color for renamed items:
ar: لون العناصر المسمّاة من جديد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Color for modified items:
ar: لون العناصر المعدّلة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color for deleted items:
ar: لون العناصر المحذوفة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: Should kdesvn check content of log cache before starting the tree
ar: هل يجب على اس في ان لكيدي فحص محتوى خبيئة السجل قبل بدء الشجرة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: When starting the tree generation and reading data from log cache kdesvn may check for newer items in repository if network is enabled. 
    
    But this may slow down tree generation so it is disabled by default.
ar: عند بدء توليد الشجرة وقراءة البيانات من خبيئة السجل قد يفحص اس في ان لكيدي العناصر الأحدث في المستودع إذا كانت الشبكة ممكنة. 
    
    لكن هذا قد يبطئ توليد الشجرة لذلك هو معطّل مبدئياً.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_fill_cache_on_tree)
en: Check log cache fill before reading tree
ar: افحص تعبئة خبيئة السجل قبل قراءة الشجرة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_start_updates_check_on_open)
en: Select if kdesvn should check for updates when open a working copy
ar: اختر إذا كان يجب على اس في ان لكيدي فحص التحديثات عند فتح نسخة عمل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_start_updates_check_on_open)
en: Start check for updates when open a working copy
ar: ابدأ فحص التحديثات عند فتح نسخة عمل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_log_cache_on_open)
en: Start refreshing the log cache for repository when networking enabled
ar: ابدأ إنعاش خبيئة السجل للمستودع عندما تكون الشبكة ممكنة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_log_cache_on_open)
en: Start fill log cache on open
ar: ابدأ تعبئة خبيئة السجل عند الفتح

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: When listing on working copies kdesvn may check for this property
ar: عند عمل قوائم على نسخ العمل قد يفحص اس في ان لكيدي هذه الخاصية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: When listing on working copies kdesvn may check for <tt>svn:needs-lock</tt> property.<br>However, on folders containing lots of items this listing/updating may get slow. Therefore, you should only switch on if you have repositories containing many such entries.
ar: عند عمل قوائم على نسخ العمل قد يفحص اس في ان لكيدي خاصية <tt>svn:needs-lock</tt>.<br>ومع ذلك، في المجلدات التي تحتوي على الكثير من العناصر قد يصبح عمل القائمة/التحديث بطيئًا. لذا، يجب عليك تشغيله فقط إذا كانت لديك مستودعات تحتوي على العديد من هذه المدخلات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_check_needslock)
en: Check if items have "svn:needs-lock" property set
ar: افحص إذا كان لدى العناصر خاصية "svn:needs-lock" مضبوضة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: Whether to retrieve details about items when making listing on repositories
ar: سواء لجلب تفاصيل حول العناصر عند عمل قائمة على المستودعات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: <p align="left">When checked, kdesvn fetches more detailed info about file items when making a listing to remote repositories so that you may see remote locks in overview.
    </p>
    <p align="left"><i>Be careful: This may let listings become REAL slow.</i></p>
ar: <p align="left">عند التحديد، اس في ان لكيدي يجلب معلومات أكثر تفصيلاً عن عناصر الملفات عند عمل قائمة للمستودعات البعيدة لكي تستطيع رؤية الأقفال البعيدة في النظرة العامة.
    </p>
    <p align="left"><i>كن حذرًا: هذا قد يجعل عمل القوائم بطيئًا جِدًا.</i></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_details_on_remote_listing)
en: Get file details while remote listing
ar: اطلب تفاصيل الملف أثناء عمل قائمة عن بعد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_info_recursive)
en: Get item info recursively
ar: اطلب معلومات العنصر تكرارياً

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: Should kdesvn retrieve properties on selected item in repositories
ar: هل يجب على اس في ان لكيدي استرداد الخصائص على العنصر المختار في المستودعات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: When browsing, kdesvn may try displaying properties below itemlist from a selected item. 
    On networked repositories (e.g., not opened via file:// protocol) this may get very slow. Thus, if you have slow network connections or when browsing hangs often you should deactivate it.
ar: عند التصفح، قد يحاول اس في ان لكيدي عرض الخصائص أسفل قائمة العناصر من العنصر المختار. 
    على المستودعات الشبكية (مثل، لم تُفتح عبر بروتوكول file://) قد يصبح هذا بطيئًا جدًا. لذا، إذا كانت لديك اتصالات شبكة بطيئة أو عندما يتوقف التصفح كثيرًا يجب عليك إلغاء تفعيله.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_properties_on_remote_items)
en: Always get properties on networked repositories
ar: آلياً اطلب الخصائص على المستودعات الشبكية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Should Subversion store passwords by default
ar: هل يجب على Subversion تخزين كلمات المرور مبدئياً

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_store_passwords)
en: Storing passwords is often a security problem. Kdesvn itself does not store any passwords, but the Subversion itself inside the configuration area of Subversion. If this area is readable from others you should not set it, but you may select for single non critical accounts inside the authentication dialog.
ar: تخزين كلمات المرور هو غالباً مشكلة أمنية. اس في ان لكيدي نفسه لا يخزن أي كلمات مرور، ولكن Subversion نفسه داخل منطقة إعداد Subversion. إذا كانت هذه المنطقة قابلة للقراءة من الآخرين يجب ألا تضبطها، ولكن قد تختار لحسابات فردية غير حرجة داخل حوار الاستيثاق.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: When saving passwords, do it into KDE Wallet instead of Subversions storage?
ar: عند حفظ كلمات المرور، افعل ذلك في محفظة كيدي بدلاً من تخزين Subversion؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: <p>Tells if your passwords set in kdesvn should stored into KDE Wallet instead of simple clear text storage of Subversion.</p>
    <p>This would be a little bit more secure because KDE Wallet is (mostly) encrypted with a password. On other hand you must re-enter your passwords with other Subversion clients not accessing KDE wallet (e.g. svn command line itself, rapidsvn and so on).</p>
    <p>If you are HOME storage e.g. Subversion's config folder is on a network drive you should hard think about not storing passwords in a plain text file like Subversion does but put it into an encrypted storage like KDE Wallet or do not save passwords.</p>
ar: <p>يخبر ما إذا كان يجب تخزين كلمات المرور المضبوطة في اس في ان لكيدي في محفظة كيدي بدلاً من تخزين نص واضح بسيط في Subversion.</p>
    <p>قد يكون هذا أكثر أمانًا قليلاً لأن محفظة كيدي (في الغالب) مُعمّاة بكلمة مرور. من ناحية أخرى يجب عليك إعادة إدخال كلمات المرور الخاصة بك مع عملاء Subversion الآخرين الذين لا يصلون إلى محفظة كيدي (مثل سطر أوامر svn نفسه، rapidsvn وما إلى ذلك).</p>
    <p>إذا كان تخزينك المنزلي مثل مجلد إعداد Subversion على محرك شبكة يجب أن تفكر جديًا في عدم تخزين كلمات المرور في ملف نص عادي كما يفعل Subversion ولكن وضعها في تخزين مُعمّى مثل محفظة كيدي أو عدم حفظ كلمات المرور.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_passwords_in_wallet)
en: Store passwords into KDE Wallet
ar: اخزن كلمات المرور في محفظة كيدي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_use_password_cache)
en: Use an internal password cache
ar: استخدم خبيئة كلمات مرور داخلية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Read detailed change lists
ar: اقرأ قوائم التغيير المفصّلة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_log_always_list_changed_files)
en: Reading lists of changed files may sometimes a little bit slow down things. But if this feature is switched off, kdesvn may fail generating differences between node changes from within the log viewer.
ar: قد تبطئ قراءة قوائم الملفات المغيّرة الأمور قليلاً أحياناً. ولكن إذا عُطّلت هذه الميزة، قد يفشل اس في ان لكيدي في توليد الفروقات بين تغييرات العقد من داخل عارض السجل.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_review_commit)
en: List items next commit will send or not
ar: اعرض العناصر التي سيرسلها الإيداع التالي أم لا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_commit_hide_new)
en: Should unversioned items be displayed in commit dialog or not.
ar: هل يجب عرض العناصر غير ذات التنقيح في حوار الإيداع أم لا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_commit_hide_new)
en: Hide new items in commit box
ar: اخفِ العناصر الجديدة في مربع الإيداع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_update_add_as_modification)
en: <html><head/><body><p>If set, a local addition at the same path as an incoming addition of the same node kind results in a normal node with a possible local modification, instead of a tree conflict.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>إذا ضُبط، تؤدي الإضافة المحلية في نفس المسار مثل إضافة واردة من نفس نوع العقدة إلى عقدة عادية مع تعديل محلي محتمل، بدلاً من تعارض شجرة.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_update_add_as_modification)
en: Update modifies instead of creating conflicts
ar: التحديث يعدّل بدلاً من إنشاء تعارضات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_update_make_parents)
en: <html><head/><body><p>If set, create any non-existent parent directories also by checking them out at depth=empty</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>إذا ضُبط، أنشئ أي مجلدات والد غير موجودة عبر فحصها أيضًا على عمق=فارغ</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_update_make_parents)
en: Update makes missing parents
ar: التحديث ينشئ الآباء المفقودين

en: Not filling log cache because it is disabled due setting for this repository.
ar: لا أعبئ خبيئة السجل لأنها مُعطّلة بسبب إعداد هذا المستودع.

en: Filling log cache in background.
ar: أعبئ خبيئة السجل في الخلفية.

en: Filling cache canceled.
ar: إلغاء تعبئة الخبيئة.

en: Cache filled up to revision %1.
ar: تعبئة الخبيئة لوصل التنقيح %1.

en: Filling log cache in background finished.
ar: إنهاء تعبئة خبيئة السجل في الخلفية.

en: %1 of %2 transferred.
ar: نقل %1 من %2.

en: %1 transferred.
ar: نقل %1.

en: Log message for revision
ar: رسالة سجل للتنقيح

en: Go to line
ar: انتقل إلى سطر

en: Show line
ar: اعرض السطر

en: Show line number
ar: اعرض رقم السطر

[ctx: @title:window]
en: Log Message for Revision %1
ar: رسالة سجل للتنقيح %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Line
ar: السّطر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Revision
ar: المراجعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startDateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopDateButton)
en: Date
ar: التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Author
ar: المؤلف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Content
ar: المحتوى

en: Add to revision control
ar: أضف إلى التحكم بالتنقيحات

en: Restore missing
ar: استرجع المفقود

en: Revert
ar: اعكس

en: Revert failed
ar: فشل التراجع

en: Resolved
ar: محلولة

en: Skip
ar: تخطّ

en: Deleted
ar: حُذف

en: Added
ar: مضافة

en: Update
ar: حدّث

en: Update complete
ar: إكمال التحديث

en: Update external module
ar: حدّث وحدة خارجية

en: Status on external
ar: حالة على خارجي

en: Commit Modified
ar: إيداع معدل

en: Commit Added
ar: إيداع مضاف

en: Commit Deleted
ar: إيداع المحذوف

en: Commit Replaced
ar: إيداع المستبدل

en: Locking
ar: يقفل

en: Unlocked
ar: غير مقفل

en: Lock failed
ar: فشل القفل

en: Unlock failed
ar: فشل فك القفل

en: unchanged
ar: غير معدل

en: item wasn't present
ar: العنصر لم يكن موجوداً

en: unversioned item obstructed work
ar: عنصر غير ذي تنقيح أعاق العمل

en: Modified state had mods merged in.
ar: الحالة المعدّلة دخلت فيها تعديلات مدمجة.

en: Modified state got conflicting mods.
ar: الحالة المعدّلة حصلت على تعديلات متعارضة.

en: Enter password for realm %1
ar: أدخل كلمة المرور للنطاق %1

en: The certificate is not issued by a trusted authority. Use the fingerprint to validate the certificate manually.
ar: لم تصدر الشهادة من سلطة موثوقة. استخدم بصمة الإصبع للتحقق من الشهادة يدوياً.

en: The certificate hostname does not match.
ar: اسم المضيف للشهادة لا يتطابق.

en: The certificate is not yet valid.
ar: الشهادة ليست صالحة بعد.

en: The certificate has expired.
ar: انتهت الشهادة.

en: The certificate has an unknown error.
ar: الشهادة لديها خطأ غير معروف.

en: %1
    Really store password as plain text?
ar: %1
    هل تخزن كلمة المرور كنص عادي حقاً؟

en: Save password
ar: احفظ ~كلمة السر

[ctx: @action:button]
en: Store in Plain Text
ar: اخزن في نص عادي

en: SVN Error
ar: خطأ SVN

en: Command "%1" not implemented or known
ar: الأمر "%1" لم ينفّذ أو غير معروف

en: "GET" requires output file
ar: يتطلب "GET" ملف إخراج

en: May only switch one URL at time
ar: يمكن التبديل على رابط واحد فقط في كل مرة

en: Switch only on working copies
ar: بدّل فقط على نسخ العمل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CopyMoveView)
en: Copy / Move
ar: انسخ / حرّك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadOneLabel)
en: Rename
ar: غيّر الاسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadTwoLabel)
en: to
ar: إلى

en: Rename/move
ar: أعد التسمية/حرّك

[ctx: @title:window]
en: Move/Rename File/Directory
ar: حرّك/أعد تسمية ملف/دليل

[ctx: @title:window]
en: Copy File/Directory
ar: انسخ ملف/دليل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CreateRepoDlg)
en: Create new repository
ar: أنشئ مستودع جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_DisableFsync)
en: Disable fsync at commit (BDB only)
ar: عطّل fsync عند الإيداع (BDB فقط)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to repository:
ar: دليل المستودع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_FilesystemSelector)
en: Select type of storage
ar: اختر نوع التخزين

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_FilesystemSelector)
en: Select the storage type of repository (FSFS or Berkely DB)
ar: اختر نوع تخزين المستودع (FSFS أو قاعدة بيانات بيركلي)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: Create trunk, tags and branches folders
ar: أنشئ مجلدات الصندوق، الأوسمة، والفروع

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: If this is set then the base layout (<tt>/trunk</tt>,<tt>/branches</tt> and <tt>/tags</tt>) will created after opening the fresh repository.
ar: إن ضُبِط هذا، فالشكل المبدئيّ (<tt>/trunk</tt> و<tt>/branches</tt> و<tt>/tags</tt>) سينشأ بعد فتح المستودع الجديد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CreateMainDirs)
en: Create main folders
ar: أنشئ مجلدات رئيسية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.6
ar: هل المستودع المُنشأ متوافق مع Subversion ما قبل 1.6

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.5. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.6 or above.
ar: إن ضُبِط، المستودع المُنشأ سيتوافق مع Subversion ما قبل 1.5. هذا مفيد فقط عند تشغيل svnqt مع Subversion 1.6 أو أحدث.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn16compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.6
ar: متوافق مع Subversion ما قبل 1.6

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_LogKeep)
en: Disable automatic log file removal (BDB only)
ar: عطّل إزالة ملف السجل الآلية (BDB فقط)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type of repository:
ar: نوع المستودع:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.5
ar: هل المستودع المُنشأ متوافق مع Subversion ما قبل 1.5

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.5. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.5 or above.
ar: إن ضُبِط، المستودع المُنشأ سيتوافق مع Subversion ما قبل 1.5. هذا مفيد فقط عند تشغيل svnqt مع Subversion 1.5 أو أحدث.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn15compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.5
ar: متوافق مع Subversion ما قبل 1.5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: Is created repository compatible to Subversion prior 1.8
ar: هل المستودع المُنشأ متوافق مع Subversion ما قبل 1.8

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: If set, the repository created will compatible to Subversion prior 1.4. This is only useful when svnqt is running with Subversion 1.8 or above.
ar: إن ضُبِط، المستودع المُنشأ سيتوافق مع Subversion ما قبل 1.4. هذا مفيد فقط عند تشغيل svnqt مع Subversion 1.8 أو أحدث.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_presvn18compat)
en: Compatible to Subversion prior 1.8
ar: متوافق مع Subversion ما قبل 1.8

en: Log cache holds %1 log entries and consumes %2 on disk.
ar: خبيئة السجل تحتوي على %1 مدخلات سجل وتستهلك %2 على القرص.

en: Really clean cache for repository
    %1?
ar: هل حقاً نظّف خبيئة المستودع
    %1؟

en: Clean repository cache
ar: نظّف خبيئة المستودع

[ctx: @action:button]
en: Delete Cache
ar: احذف الخبيئة

en: Really clean cache and data for repository
    %1?
ar: هل حقاً نظّف الخبيئة والبيانات للمستودع
    %1؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton)
en: Delete repository
ar: احذف المستودع

[ctx: @action:button]
en: Delete Repository
ar: احذف المستودع

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DBOverView)
en: Overview about cache database content
ar: نظرة عامة على محتوى قاعدة بيانات الخبيئة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_RepositoryLabel)
en: Known repositories
ar: المستودعات المعروفة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton)
en: Delete cache entries for current selected repository
ar: احذف مدخلات الخبيئة للمستودع المحدد الحالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DeleteCacheButton)
en: Delete cache
ar: احذف الخبيئة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton) i18n: ectx: property (statusTip), widget (QPushButton, m_DeleteRepositoryButton)
en: Delete all entries and settings for selected repository
ar: احذف جميع المدخلات والإعدادات للمستودع المحدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_SettingsButton)
en: Repository Settings
ar: إعدادات المستودع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_StatisticButton)
en: Statistics for repository
ar: إحصائيات المستودع

[ctx: @title:window]
en: Settings for %1
ar: الإعدادات لِــ %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Log cache settings
ar: إعدادات خبيئة السجل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dbcfg_noCacheUpdate)
en: Do not update log cache on open
ar: لا حدّث خبيئة السجل عند الفتح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prefixes to filter out in revision tree
ar: بادئات لتصفيتها في شجرة التنقيح

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Log and statistics setting
ar: إعداد السجل والإحصائيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hide logs containing following words
ar: أخفِ السجلات التي تحتوي على الكلمات التالية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, dbcfg_exclude_log_pattern)
en: This is a list which words/substrings a log entry must contain so it will be hidden from log and statistics
ar: هذه قائمة بالكلمات/السلاسل الفرعية التي يجب أن يحتوي عليها مدخل السجل لإخفائه من السجل والإحصائيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Do not show commits from following users
ar: لا تُظهِر التعهّدات من المستخدمين التاليين

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KEditListWidget, dbcfg_exclude_userslog)
en: Do not display commits of listed users in log window and statistics view
ar: لا تُظهِر تعهّدات المستخدمين المُدرَجة أسماؤهم في نافذة السجل وعرض الإحصائيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dbcfg_filter_empty_author)
en: Do not display commits without author
ar: لا تُظهِر التعهّدات بدون مؤلف

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpRepoDlg)
en: Dump repository
ar: افْرُغ المستودع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UseDeltas)
en: Use deltas
ar: استخدِم الدلتات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_StartNumber)
en: -1 for START
ar: -1 للبدء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblEnd)
en: End revision:
ar: تنقيح النهاية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_incrementalDump)
en: incremental Dump
ar: إفراغ تزايدي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Rangeonly)
en: Dump revision range
ar: افْرُغ نطاق التنقيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_OutfileLabel)
en: Dump into:
ar: افْرُغ إلى:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_EndNumber)
en: -1 for HEAD
ar: -1 للرأس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblStart)
en: Start revision:
ar: تنقيح البداية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_RepoLabel)
en: Repository to dump:
ar: المستودع المراد إفراغه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_PatternLabel)
en: Patterns to add or remove:
ar: أنماط للإضافة أو الإزالة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RemoveCheckBox)
en: Remove patterns
ar: أزِل الأنماط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_DepthLabel)
en: Depth for ignore
ar: العمق للتجاهل

[ctx: @title:window]
en: Add Property
ar: أضف خاصية

en: One of <b>'native'</b>, <b>'LF'</b>, <b>'CR'</b>, <b>'CRLF'</b>.
ar: أحد القيم <b>'native'</b> (الأصلية)، <b>'LF'</b>، <b>'CR'</b>، <b>'CRLF'</b>.

en: If present, make the file executable.<br/>This property can not be set on a directory. A non-recursive attempt will fail, and a recursive attempt will set the property only on the file children of the folder.
ar: إن وجد، اجعل الملف قابلاً للتنفيذ.<br/>لا اضبِط هذه الخاصية على دليل. محاولة غير تكرارية ستفشل، ومحاولة تكرارية ستضْبط الخاصية فقط على الملفات الفرعية للدليل.

en: Keywords to be expanded into the contents of a file.<br/>They can be inserted into documents by placing a keyword anchor which is formatted as $KeywordName$.<br/>Valid keywords are:<br/><b>URL/HeadURL</b> The URL for the head revision of the project.<br/><b>Author/LastChangedBy</b> The last person to change the file.<br/><b>Date/LastChangedDate</b> The date/time the object was last modified.<br/><b>Revision/Rev/LastChangedRevision</b> The last revision the object changed.<br/><b>Id</b> A compressed summary of the previous 4 keywords.
ar: كلمات وسم للتوسيع في محتويات ملف.<br/>ادرِجها في الوثائق بوضع مرساة كلمات وسم بالصيغة $KeywordName$.<br/>كلمات وسم صالحة هي:<br/><b>URL/HeadURL</b> عنوان URL لتنقيح رأس المشروع.<br/><b>Author/LastChangedBy</b> آخر شخص غيّر الملف.<br/><b>Date/LastChangedDate</b> التاريخ/الوقت الذي عُدِّل فيه الكائن آخر مرة.<br/><b>Revision/Rev/LastChangedRevision</b> آخر تنقيح غُيِّر فيه الكائن.<br/><b>Id</b> ملخص مضغوط لكلمات وسم الأربعة السابقة.

en: Set this to any value (e.g. <b>'*'</b>) to enforce locking for this file.<br/>The file will be set read-only when checked out or updated, indicating that a user must acquire a lock on the file before they can edit and commit changes.
ar: اضبِط هذا لأي قيمة (مثل <b>'*'</b>) لفرض القفل لهذا الملف.<br/>سيضبَط الملف كقراءة فقط عند سحبه أو تحديثه، مما يدل على أن المستخدم يجب أن يكتسب قفلاً على الملف قبل أن يحرر ويلتزم بالتغييرات.

en: The mimetype of the file. Used to determine whether to merge the file and how to serve it from Apache. A mimetype beginning with <b>'text/'</b> (or an absent mimetype) is treated as text. Anything else is treated as binary.
ar: نوع MIME للملف. استخدِمه لتحديد ما إذا كان يجب دمج الملف وكيفية خدمته من أباتشي. يُعامَل نوع MIME الذي يبدأ بـ <b>'text/'</b> (أو نوع MIME غير موجود) كنص. أي شيء آخر يُعامَل كـ ثنائي.

en: A newline separated list of module specifiers, each consisting of a relative directory path, optional revision flags, and a URL. For example:<br/><nobr><b>foo http://example.com/repos/projectA</b></nobr><br/><nobr><b>foo/bar -r 1234 http://example.com/repos/projectB</b></nobr>
ar: قائمة محددات الوحدة مفصولة بأسطر جديدة، كل منها يتكون من مسار دليل نسبي، أعلام تنقيح اختيارية، وعنوان URL. على سبيل المثال: <br/><nobr><b>foo http://example.com/repos/projectA</b></nobr><br/><nobr><b>foo/bar -r 1234 http://example.com/repos/projectB</b></nobr>

en: A newline separated list of file patterns to ignore.
ar: قائمة مفصولة بأسطر جديدة لأنماط الملفات المراد تجاهلها.

en: Label text to show for the edit box where the user enters the issue number.
ar: نص لصائق للعرض لمربع التحرير حيث يدخل المستخدم رقم المشكلة.

en: URL pointing to the issue tracker. It must contain <b>%BUGID%</b> which gets replaced with the bug issue number. Example:<br/><nobr><b>http://example.com/mantis/view.php?id=%BUGID%</b></nobr>
ar: عنوان URL يشير إلى متتبع المشكلات. يجب أن يحتوي على <b>%BUGID%</b> والذي يستبدَل برقم مشكلة الخطأ. مثال:<br/><nobr><b>http://example.com/mantis/view.php?id=%BUGID%</b></nobr>

en: String which is appended to a log message when an issue number is entered. The string must contain <b>%BUGID%</b> which gets replaced with the bug issue number.
ar: سلسلة تُلصَق برسالة السجل عند إدخال رقم مشكلة. يجب أن تحتوي السلسلة على <b>%BUGID%</b> والذي يستبدَل برقم مشكلة الخطأ.

en: Set to <b>'yes'</b> if a warning shall be shown when no issue is entered in the commit dialog. Possible values:<br/><b>'true'</b>/<b>'yes'</b> or <b>'false'</b>/<b>'no'</b>.
ar: اضبِط على <b>'yes'</b> إذا وجب عرض تحذير عند عدم إدخال مشكلة في حوار التعهّد. القيم الممكنة:<br/><b>'true'</b>/<b>'yes'</b> أو <b>'false'</b>/<b>'no'</b>.

en: Set to <b>'false'</b> if your bugtracking system has issues which are referenced not by numbers.<br/>Possible values: <b>'true'</b> or <b>'false'</b>.
ar: اضبِط على <b>'false'</b> إذا كان نظام تتبع الأخطاء لديك يحتوي على مشكلات لا يُشار إليها بالأرقام.<br/>القيم الممكنة: <b>'true'</b> أو <b>'false'</b>.

en: Set to <b>'false'</b> if you want the bugtracking ID to be inserted at the top of the log message. The default is <b>'true'</b> which means the bugtracking ID is appended to the log message.
ar: اضبِط على <b>'false'</b> إذا أردت إدراج معرف تتبع الأخطاء في أعلى رسالة السجل. المبدئي هو <b>'true'</b> مما يعني أن معرف تتبع الأخطاء يُلصَق برسالة السجل.

en: Two regular expressions separated by a newline.<br/>The first expression is used to find a string referring to an issue, the second expression is used to extract the bare bug ID from that string.
ar: تعبيران عاديان مفصولان بسطر جديد.<br/>يستخدَم التعبير الأول لإيجاد سلسلة نصية تشير إلى مشكلة، ويستخدَم التعبير الثاني لاستخراج معرف الخطأ المجرد من تلك السلسلة.

en: Select or enter new property
ar: اختر أو أدخِل خاصية جديدة

en: No help for this property available
ar: لا يوجد دليل متاح لهذه الخاصية

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditPropsDlg)
en: Modify property
ar: عدِّل الخاصية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_NameLabel)
en: Property name:
ar: اسم الخاصية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_ValueLabel)
en: Property value:
ar: قيمة الخاصية:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpButton)
en: Click for short info about pre-defined property name
ar: انقر لمعلومات قصيرة حول اسم الخاصية المعرَّفَة مسبقاً

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CheckoutInfo)
en: Checkout info
ar: معلومات السحب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_TargetLabel)
en: Select target directory:
ar: اختر الدليل الهدف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_UrlLabel)
en: Enter URL:
ar: أدخل المسار:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ignoreExternals)
en: Ignore externals while operation
ar: تجاهَل الملحقات أثناء العملية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreExternals)
en: Ignore externals
ar: تجاهَل الملحقات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_overwriteButton)
en: May existing unversioned items overwritten
ar: هل يجوز الكتابة فوق العناصر غير المنقحة الموجودة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_overwriteButton)
en: Overwrite existing
ar: اكتُب فوق الموجود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreKeywords)
en: Ignore keywords
ar: تجاهَل كلمات الوسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_CreateDirButton)
en: Append source URL name to subfolder
ar: ألصِق اسم عنوان URL المصدر بالمجلد الفرعي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ShowExplorer)
en: Open after job
ar: افتح بعد المهمة

en: Property
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en: This property may not set by users.
    Rejecting it.
ar: لا اضبِط هذه الخاصية بواسطة المستخدمين.
    ارفضها.

en: Protected property
ar: خاصية محمية

en: A property with that name exists.
    Rejecting it.
ar: توجد خاصية بهذا الاسم.
    ارفضها.

en: Double property
ar: خاصية مزدوجة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RangeInput)
en: Revisions
ar: المراجعات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_startRevBox)
en: Start with revision
ar: ابدأ بالتنقيح

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_startWorkingButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_stopWorkingButton)
en: Select current working copy changes
ar: اختر تغييرات نسخة العمل الحالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startWorkingButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopWorkingButton)
en: WORKING
ar: يعمل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startNumberButton)
en: N&umber
ar: &عدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startHeadButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopHeadButton)
en: HEAD
ar: الرأس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startStartButton)
en: S&TART
ar: اب&دأ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_stopRevBox)
en: Stop with revision
ar: توقَّف بالتنقيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopNumberButton)
en: Number
ar: عدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopStartButton)
en: START
ar: ابدأ

[ctx: @title:window]
en: Select Revisions
ar: اختر التنقيحات

en: Select revision
ar: اختر تنقيح

en: Could not run process "%1".
    
    Process stopped with message:
    %2
ar: تعذر تشغيل العملية "%1".
    
    توقفت العملية بالرسالة:
    %2

en: Error running the graph layouting tool.
ar: حدث خطأ أثناء تشغيل أداة تخطيط الرسم البياني.

en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
ar: يرجى التحقق من تثبيت 'dot' (حزمة GraphViz).

en: Deleted at revision %1
ar: حُذِف في التنقيح %1

en: Added at revision %1 as %2
ar: أُضِيف في التنقيح %1 كـ %2

en: Copied to %1 at revision %2
ar: نُسِخ إلى %1 في التنقيح %2

en: Renamed to %1 at revision %2
ar: أُعِيد تسميته إلى %1 في التنقيح %2

en: Modified at revision %1
ar: عُدِّل في التنقيح %1

en: Replaced at revision %1
ar: استُبدِل في التنقيح %1

en: Revision %1
ar: المراجعة %1

en: Could not open temporary file %1 for writing.
ar: لا أستطيع فتح الملف %1 المؤقت للكتابة.

en: <br>Revision: %1<br>Author: %2<br>Date: %3<br>Log: %4</html>
ar: <br>التنقيح: %1<br>المؤلف: %2<br>التاريخ: %3<br>السجل: %4</html>

en: <b>Revision</b>%1%2%3
ar: <b>المراجعة</b>%1%2%3

en: <b>Author</b>%1%2%3
ar: <b>المؤلف</b>%1%2%3

en: <b>Date</b>%1%2%3
ar: <b>التاريخ</b>%1%2%3

en: <b>Log</b>%1%2%3
ar: <b>السجل</b>%1%2%3

en: Diff to previous
ar: فرق عن السابق

en: Diff to selected item
ar: فرق عن العنصر المحدد

en: Cat this version
ar: اعرض هذه النسخة

en: Unselect item
ar: ألغِ تحديد العنصر

en: Select item
ar: حدّد العنصر

en: Display details
ar: اعرض التفاصيل

en: Rotate counter-clockwise
ar: أدر بعكس اتجاه عقارب الساعة

en: Rotate clockwise
ar: أدر باتجاه عقارب الساعة

en: Save tree as PNG
ar: احفظ الشجرة كـ PNG

en: Image (*.png)
ar: صورة (*.png)

[ctx: @title:window]
en: Logs
ar: سجلّات

en: Getting logs - hit Cancel for abort
ar: احصل على السجلات - انقر على إلغاء للإجهاض

en: No log cache possible due broken database and networking not allowed.
ar: خبيئة سجل غير ممكنة بسبب قاعدة بيانات تالفة والشبكات غير مسموحة.

en: Could not retrieve logs, reason:
    %1
ar: تعذَّر استرداد السجلات، السبب:
    %1

en: Scanning the logs for %1
ar: افحص السجلات لـ %1

en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @title:window]
en: Scanning logs
ar: فحص السجلات

en: %1<br>Check change entry %2 of %3
ar: %1<br>تحقَّق من إدخال التغيير %2 من %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Srclabel)
en: Repository to copy:
ar: المستودع المراد نسخه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Destlabel)
en: Destination folder:
ar: المجلّد المقصد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Cleanlogs)
en: Clean logs
ar: نظّف السجلات

en: No ignore
ar: لا تجاهُل

en: If set, add files or directories that match ignore patterns.
ar: إن ضُبِط، أضِف الملفات أو الأدلة التي تطابق أنماط التجاهل.

en: Ignore unknown node types
ar: تجاهَل أنواع العقد غير المعروفة

en: Should files with unknown node types be ignored
ar: هل يجب تجاهل الملفات ذات أنواع العقد غير المعروفة

en: Ignore files of which the node type is unknown, such as device files and pipes.
ar: تجاهَل الملفات التي نوع العقدة الخاصة بها غير معروف، مثل ملفات الأجهزة والأنابيب.

en: (Last part)
ar: (الجزء الأخير)

en: Create subdirectory %1 on import
ar: أنشئ دليل فرعي %1 عند الاستيراد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Load into repository:
ar: حمِّل إلى المستودع:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_UuidGroup)
en: Uuid action
ar: إجراء Uuid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidForce) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ForceCheck)
en: Force
ar: أجبر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidIgnore)
en: Ignore
ar: تجاهل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_UUidDefault)
en: Default
ar: المبدئيّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UsePre)
en: Use pre-commit hook
ar: استخدِم خطاف ما قبل التعهّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_UsePost)
en: Use post-commit hook
ar: استخدِم خطاف ما بعد التعهّد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_Rootfolder)
en: Path to load the dump into (see context help)
ar: المسار لتحميل الإفراغ إليه (انظر دليل السياق)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_Rootfolder)
en: If not empty, load the dump into a specific folder instead into root of repository. This folder must exist before loading the dump.
ar: إن لم يكن فارغاً، حمِّل الإفراغ إلى مجلد محدد بدلاً من جذر المستودع. يجب أن يكون هذا المجلد موجوداً قبل تحميل الإفراغ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Load into folder:
ar: حمِّل إلى المجلد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Dump file:
ar: ملف الإفراغ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_validateProps)
en: Validate the properties on load (only Subversion 1.7 or newer)
ar: تحقَّق من صحة الخصائص عند التحميل (Subversion 1.7 أو أحدث فقط)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_validateProps)
en: Validate properties
ar: تحقَّق من صحة الخصائص

en: Networked URL to open but networking is disabled.
ar: عنوان URL شبكي للفتح ولكن الشبكات معطّلة.

en: History of item
ar: الخط الزمني للعنصر

en: History
ar: التاريخ

en: Displays the history log of selected item
ar: اعرض سجل الخط الزمني للعنصر المحدد

en: History of item ignoring copies
ar: الخط الزمني للعنصر متجاهلاً النسخ

en: Displays the history log of selected item without following copies
ar: اعرض سجل الخط الزمني للعنصر المحدد بدون تتبع النسخ

en: Full revision tree
ar: شجرة التنقيح الكاملة

en: Shows history of item as linked tree
ar: أظهِر الخط الزمني للعنصر كشجرة مرتبطة

en: Partial revision tree
ar: شجرة التنقيح الجزئية

en: Shows history of item as linked tree for a revision range
ar: أظهِر الخط الزمني للعنصر كشجرة مرتبطة لنطاق تنقيح

en: Properties
ar: الخصائص

en: Display Properties
ar: اعرض الخصائص

en: Display last changes
ar: اعرض آخر التغييرات

en: Display last changes as difference to previous commit.
ar: اعرض آخر التغييرات كفرق عن التعهّد السابق.

en: Details
ar: التفاصيل

en: Show details about selected item
ar: أظهِر التفاصيل حول العنصر المحدد

en: Move
ar: انقل

en: Moves or renames current item
ar: انقل أو أعد تسمية العنصر الحالي

en: Create a copy of current item
ar: أنشئ نسخة من العنصر الحالي

en: Check for updates
ar: التمس التّحديثات

en: Check if current working copy has items with newer version in repository
ar: تحقَّق مما إذا كانت نسخة العمل الحالية تحتوي على عناصر بنسخة أحدث في المستودع

en: Check updates
ar: تحقَّق من التحديثات

en: Blame
ar: لوم

en: Output the content of specified files or URLs with revision and author information in-line.
ar: أخرِج محتوى الملفات أو عناوين URL المحددة مع معلومات التنقيح والمؤلف مضمنة.

en: Blame range
ar: نطاق إلقاء اللوم

en: Cat head
ar: اعرض الرأس

en: Output the content of specified files or URLs.
ar: أخرِج محتوى الملفات أو عناوين URL المحددة.

en: Cat revision...
ar: اعرض التنقيح...

en: Output the content of specified files or URLs at specific revision.
ar: أخرِج محتوى الملفات أو عناوين URL المحددة في تنقيح معين.

en: Lock current items
ar: اقفِل العناصر الحالية

en: Try lock current item against changes from other users
ar: حاول قفل العنصر الحالي ضد التغييرات من المستخدمين الآخرين

en: Unlock current items
ar: افتح قفل العناصر الحالية

en: Free existing lock on current item
ar: حرِّر القفل الموجود على العنصر الحالي

en: New folder
ar: مجلد جديد

en: Create a new folder
ar: أنشئ مجلدًّا جديدًا

en: Switch repository
ar: بدِّل المستودع

en: Switch repository path of current working copy path ("svn switch")
ar: بدِّل مسار مستودع مسار نسخة العمل الحالية ("svn switch")

en: Relocate current working copy URL
ar: انقُل عنوان URL لنسخة العمل الحالية

en: Relocate URL of current working copy path to other URL
ar: انقُل عنوان URL لمسار نسخة العمل الحالية إلى عنوان URL آخر

en: Unversioned
ar: غير مزوّد بنسخ

en: Browse folder for unversioned items and add them if wanted.
ar: استعرِض المجلد بحثاً عن عناصر غير منقحة وأضِفها إذا أردت.

en: Open repository of working copy
ar: افتح مستودع نسخة العمل

en: Opens the repository the current working copy was checked out from
ar: افتح المستودع الذي سُحِبت منه نسخة العمل الحالية

en: Cleanup
ar: نظف

en: Recursively clean up the working copy, removing locks, resuming unfinished operations, etc.
ar: نظِّف نسخة العمل تكرارياً، أزِل الأقفال، واستأنِف العمليات غير المكتملة، إلخ.

en: Import folders into current
ar: استورِد المجلدات إلى الحالي

en: Import folder content into current URL
ar: استورِد محتوى المجلد إلى عنوان URL الحالي

en: Add selected files/dirs
ar: أضِف الملفات/الأدلة المحددة

en: Adding selected files and/or directories to repository
ar: أضِف الملفات و/أو الأدلة المحددة إلى المستودع

en: Add selected files/dirs recursive
ar: أضِف الملفات/الأدلة المحددة تكرارياً

en: Adding selected files and/or directories to repository and all subitems of folders
ar: أضِف الملفات و/أو الأدلة المحددة إلى المستودع وجميع العناصر الفرعية للمجلدات

en: Delete selected files/dirs
ar: احذف الملفات/الأدلة المحددة

en: Deleting selected files and/or directories from repository
ar: احذف الملفات و/أو الأدلة المحددة من المستودع

en: Delete folder
ar: احذف المجلد

en: Deleting selected directories from repository
ar: احذف الأدلة المحددة من المستودع

en: Revert current changes
ar: ارجع عن التغييرات الحالية

en: Mark resolved
ar: علِّم كـ محلول

en: Marking files or dirs resolved
ar: علِّم الملفات أو الأدلة كـ محلولة

en: Resolve conflicts
ar: حلّ التعارضات

en: Ignore/Unignore current item
ar: تجاهَل/ألغِ تجاهل العنصر الحالي

en: Add or Remove ignore pattern
ar: أضِف أو أزِل نمط التجاهل

en: Update to head
ar: حدّث إلى الرأس

[ctx: Menu item]
en: Update
ar: حدّث

en: Update to revision...
ar: حدّث إلى إصدارة...

en: Commit
ar: أوْدِعْ

en: Diff local changes
ar: فرق التغييرات المحلية

en: Diff working copy against BASE (last checked out version) - does not require access to repository
ar: فرق نسخة العمل مقابل BASE (آخر نسخة مسحوبة) - لا يتطلب وصولاً إلى المستودع

en: Diff against HEAD
ar: فرق مقابل الرأس

en: Diff working copy against HEAD (last checked in version)- requires access to repository
ar: فرق نسخة العمل مقابل الرأس (آخر نسخة أُودِعت) - يتطلب وصولاً إلى المستودع

en: Diff items
ar: فرق العناصر

en: Diff two items
ar: قارِن عنصرين

en: Merge two revisions
ar: ادمِج مراجعتين

en: Merge
ar: ادمج

en: Merge two revisions of this entry into itself
ar: ادمِج مراجعتي هذا المدخل فيه

en: Merge repository path into current working copy path or current repository path into a target
ar: ادمِج مسار المستودع في مسار نسخة العمل الحالية أو مسار المستودع الحالي في هدف

en: Open With...
ar: افتح ب‍...

en: Checkout current repository path
ar: اسحب مسار المستودع الحالي

en: Checkout
ar: اسحب

en: Export current repository path
ar: صدِّر مسار المستودع الحالي

en: Select browse revision
ar: اختار مراجعة التصفح

en: Checkout a repository
ar: اسحب مستودعًا

en: Export a repository
ar: صدِّر مستودعًا

en: Export
ar: صدّر

en: Refresh view
ar: حدّث العرض

en: Refresh
ar: حدّث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DispSpecDiff)
en: Diff revisions
ar: قارِن المراجعات

en: Unfold File Tree
ar: افرش شجرة الملفات

en: Opens all branches of the file tree
ar: يفتح كل فروع شجرة الملفات

en: Fold File Tree
ar: اطو شجرة الملفات

en: Closes all branches of the file tree
ar: يغلق كل فروع شجرة الملفات

en: Update log cache
ar: حدِّث خبيئة السجل

en: Update the log cache for current repository
ar: حدِّث خبيئة السجل للمستودع الحالي

en: Set property recursive
ar: اضبط خاصية التكرار

en: Settings for current repository
ar: إعدادات المستودع الحالي

en: Stop updating the log cache
ar: أوقِف تحديث خبيئة السجل

[ctx: @title:window]
en: Edit Pattern to Ignore for "%1"
ar: عدِّل نمط التجاوز لـ «%1»

en: Nothing selected for unlock
ar: ما اخترت شيئًا لفك القفل

[ctx: @title:window]
en: Lock Message
ar: رسالة القفل

en: Steal lock?
ar: اسرق القفل؟

en: Break lock or ignore missing locks?
ar: اكسِر القفل أو تجاهَل الأقفال المفقودة؟

en: Unlocking items
ar: فك قفل العناصر

[ctx: @action:button]
en: Break Lock
ar: اكسِر القفل

[ctx: @action:button]
en: Ignore
ar: تجاهل

en: Nothing selected for delete
ar: ما اخترت شيئًا للحذف

en: Automatic generated base layout by kdesvn
ar: تخطيط أساسي مولَّد آليًا بواسطة kdesvn اس في ان لكيدي

en: May not make subdirectories of a file
ar: قد لا ينشئ مجلدات فرعية لملف

[ctx: @title:window]
en: Merge
ar: ادمج

en: Error getting entry to relocate
ar: خطأ أثناء جلب المدخل للإزاحة

[ctx: @title:window]
en: Relocate Path %1
ar: أزِح المسار %1

en: Invalid url given!
ar: أدخلتَ مسار ويب غير صالح!

en: Relocate path %1
ar: أزِح المسار %1

en: Cannot import into multiple targets
ar: لا أستطيع الاستيراد لأهداف متعددة

en: Import files from folder
ar: استورِد الملفات من المجلد

en: Import file
ar: استيراد ملف

[ctx: @title:window]
en: Import Log
ar: سجل الاستيراد

en: Could not retrieve repository of working copy.
ar: لا أستطيع جلب مستودع نسخة العمل.

en: Only in working copy possible.
ar: هذا ممكن في نسخة العمل فقط.

en: Error
ar: خطأ

en: Only on single folder possible
ar: هذا ممكن على مجلد واحد فقط

en: Sorry - internal error
ar: عذرًا - خطأ داخلي

en: Hold Ctrl key while click on selected item for unselect
ar: أمسِك مفتاح Ctrl أثناء نقر العنصر المختار لإلغاء الاختيار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_LogTreeView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: See context menu for more actions
ar: انظر قائمة السياق للمزيد من الإجراءات

en: Click for navigate
ar: انقر للانتقال

en: Navigation
ar: التّنقّل

en: Could not retrieve repository.
ar: لا أستطيع جلب المستودع.

en: Not yet implemented
ar: لم ينفَّذ بعد

en: Edit property recursively
ar: عدِّل الخاصية تكراريًا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MergeDlg)
en: MergeSettings
ar: إعدادات الدمج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_SrcOneLabel)
en: Source 1:
ar: المصدر 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_SrcTwoLabel)
en: Source 2:
ar: المصدر 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_OutLabel)
en: Output to:
ar: خَرْج إلى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_MergeParameter)
en: Merge parameter
ar: معامل الدمج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecursiveCheck)
en: Recursive
ar: تكراريّ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_RelatedCheck)
en: Handle unrelated as related items
ar: عالج العناصر غير المرتبطة كأنها مرتبطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RelatedCheck)
en: Ignore ancestry
ar: تجاهَل النسب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ForceCheck)
en: Force delete on modified/unversioned items
ar: افرض الحذف على العناصر المعدلة/غير المفوترة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_Reintegrate)
en: lump-merge all of source URL's unmerged changes
ar: ادمِج كتلة من كل التغييرات غير المدمجة لمسار ويب المصدر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_Reintegrate)
en: Reintegrate merge
ar: أعِد دمج الدمج

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_DryCheck)
en: Just dry run without modifications
ar: جرِّب تشغيلًا مبدئيًا بدون تعديلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_DryCheck)
en: Dry run
ar: تشغيل اختباري

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: Only write mergeinfo
ar: اكتب معلومات الدمج فقط

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: The merge is not actually performed, but the mergeinfo for the revisions which would have been merged is recorded in the working copy
ar: لا يُنفَّذ الدمج فعليًا، لكن معلومات الدمج للمراجعات التي كان سيدمجها تُسجل في نسخة العمل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_RecordOnly)
en: Record only
ar: سجِّل فقط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useExternMerge)
en: Use external merge not Subversion's merge
ar: استخدِم دمجًا خارجيًا لا دمج Subversion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useExternMerge)
en: Use external merge
ar: استخدِم دمجًا خارجيًا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_AllowMixedRev)
en: If checked, allow merge into mixed revision working copy, otherwise raises error in that case
ar: إذا علَّمتَ هذا، اسمَح بالدمج في نسخة عمل مختلطة المراجعات، وإلا أثِر خطأً في تلك الحالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_AllowMixedRev)
en: Merge into mixed revision
    working copy
ar: ادمِج في نسخة عمل
    مختلطة المراجعات

[ctx: @title:window]
en: Enter Merge Range
ar: أدخِل مدى الدمج

en: Message
ar: الرسالة

en: %1 at revision %2
ar: %1 في المراجعة %2

en: Name
ar: الاسم

en: Status
ar: الحالة

en: Last changed Revision
ar: آخر مراجعة مُغيَّرة

en: Last author
ar: المؤلف الأخير

en: Last change date
ar: تاريخ آخر تغيير

en: Locked by
ar: مقفل بواسطة

en: Other...
ar: أخرى...

en: Undelete property
ar: ألغِ حذف الخاصية

en: Delete property
ar: احذف الخاصية

en: Missing SVN link
ar: رابط SVN مفقود

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PropertiesDlg)
en: View and modify properties
ar: اعرض وعدِّل الخصائص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add Property
ar: أضف خاصية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbModify)
en: Modify Property
ar: عدِّل الخاصية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete Property
ar: احذف الخاصية

en: %p% of %1
ar: %p% من %1

en: %1 of %2
ar: %1 من %2

en: Finished
ar: انتهى

en: Got no logs
ar: ما جلبتُ أي سجلات

en: Got no info.
ar: ما جلبتُ أي معلومات.

[ctx: @title:window]
en: History of %1
ar: الخط الزمني لـ %1

[ctx: @title:window]
en: Annotate
ar: اشرح

en: Annotate lines - hit Cancel for abort
ar: علِّق على الأسطر - انقر إلغاء للإجهاض

en: Got no annotate
ar: ما جلبتُ أي تعليقات

[ctx: @title:window]
en: Content Get
ar: جلب المحتوى

en: Getting content - hit Cancel for abort
ar: جلب المحتوى - انقر إلغاء للإجهاض

en: Error getting content
ar: خطأ أثناء جلب المحتوى

en: Error while open temporary file
ar: خطأ أثناء فتح ملف مؤقت

[ctx: @title:window]
en: Content of %1
ar: محتوى %1

en: Got no content.
ar: ما جلبتُ أي محتوى.

en: Enter folder name:
ar: أدخل اسم المجلّد:

[ctx: @title:window]
en: Details
ar: التفاصيل

en: Retrieving information - hit Cancel for abort
ar: جلب المعلومات - انقر إلغاء للإجهاض

en: URL
ar: العنوان

en: Canonical repository URL
ar: مسار ويب المستودع القانوني

en: Checksum
ar: المجموع

en: Type
ar: النوع

en: Absent
ar: غائب

en: File
ar: ملف

en: Folder
ar: المجلّد

en: Unknown
ar: مجهول

en: Size
ar: الحجم

en: Schedule
ar: الجدولة

en: Normal
ar: عادي

en: Addition
ar: الإضافة

en: Deletion
ar: الحذف

en: Last committed
ar: آخر إيداع

en: Last revision
ar: آخر مراجعة

en: Content last changed
ar: آخر تغيير للمحتوى

en: Property last changed
ar: آخر تغيير للخاصية

en: New version of conflicted file
ar: إصدار جديد من الملف المتضارب

en: Property reject file
ar: ملف رفض الخاصية

en: Copy from URL
ar: انسخ من مسار الويب

en: Lock token
ar: علاّمة القفل

en: Owner
ar: المالك

en: Locked on
ar: مُقفلة

en: Lock comment
ar: تعليق القفل

[ctx: @title:window]
en: Infolist
ar: قائمة المعلومات

[ctx: @title:window]
en: Applying Properties
ar: تطبيق الخصائص

en: <center>Applying<br/>hit cancel for abort</center>
ar: <center>تطبيق<br/>انقر إلغاء للإجهاض</center>

en: Could not change to folder %1
ar: لا أستطيع التغيير إلى المجلد %1

en: Not commit because networking is disabled
ar: لا إيداع بسبب تعطيل الشبكة

[ctx: @title:window]
en: Status / List
ar: الحالة / القائمة

en: Creating list / check status
ar: إنشاء القائمة / فحص الحالة

en: Add and Commit
ar: أضِف وأودِع

en: Delete and Commit
ar: احذف وأودِع

[ctx: @title:window]
en: Commit
ar: أوْدِعْ

en: Commit - hit Cancel for abort
ar: إيداع - انقر إلغاء للإجهاض

[ctx: @title:window]
en: Downloading
ar: ينزّل

en: Download - hit Cancel for abort
ar: تنزيل - انقر إلغاء للإجهاض

en: Can not do this diff because networking is disabled.
ar: لا أستطيع عمل هذه المقارنة بسبب تعطيل الشبكة.

en: Both entries seems to be the same, can not diff.
ar: يبدو أن المدخلين هما نفس الشيء، لا أستطيع المقارنة.

en: Diff-process could not started, check command.
ar: ما بدأ تشغيل عملية المقارنة، افحص الأمر.

[ctx: @title:window]
en: Diffing
ar: مقارنة

en: Diffing - hit Cancel for abort
ar: مقارنة - انقر إلغاء للإجهاض

en: No difference to display
ar: لا اختلاف للعرض

en: Diffing - hit cancel for abort
ar: مقارنة - انقر إلغاء للإجهاض

en: Display process could not started, check command.
ar: ما بدأ تشغيل عملية العرض، افحص الأمر.

[ctx: @title:window]
en: Diff Display
ar: عرض المقارنة

[ctx: @title:window]
en: Making update
ar: عمل تحديث

en: Making update - hit Cancel for abort
ar: عمل تحديث - انقر إلغاء للإجهاض

en: Which files or directories should I add?
ar: أي ملفات أو مجلدات يجب علي أن أضيفها؟

en: <center>The entry<br/>%1<br/>is versioned - break.</center>
ar: <center>المدخل<br/>%1<br/>مفوتر - اكسِر.</center>

en: Delete from repository
ar: احذف من المستودع

[ctx: @title:window]
en: Export a Repository
ar: صدِّر مستودعًا

[ctx: @title:window]
en: Checkout a Repository
ar: اسحب مستودعًا

en: Export repository
ar: صدِّر المستودع

en: Invalid local path given!
ar: أدخلتَ مسارًا محليًا غير صالح!

en: Exporting a file?
ar: تصدير ملف؟

en: Checking out a file?
ar: سحب ملف؟

[ctx: @title:window]
en: Export
ar: صدّر

[ctx: @title:window]
en: Checkout
ar: اسحب

en: Exporting
ar: يصدر

en: Checking out
ar: سحب

en: <center>The entry<br/>%1<br/>is not versioned - break.</center>
ar: <center>المدخل<br/>%1<br/>غير مفوتر - اكسِر.</center>

[ctx: @title:window]
en: Revert
ar: تراجع

en: Reverting items
ar: إلغاء تغييرات العناصر

[ctx: @title:window]
en: Switch URL
ar: بدِّل مسار الويب

en: Switching URL
ar: تبديل مسار الويب

[ctx: @title:window]
en: Relocate Repository
ar: أزِح المستودع

en: Relocate repository to new URL
ar: أزِح المستودع إلى مسار ويب جديد

en: Can only switch one item at time
ar: أستطيع تبديل عنصر واحد فقط في كل مرة

en: Error getting entry to switch
ar: خطأ أثناء جلب المدخل للتبديل

en: Switch URL
ar: بدِّل مسار الويب

[ctx: @title:window]
en: Cleanup
ar: نظف

en: Cleaning up folder
ar: تنظيف المجلد

[ctx: @title:window]
en: Resolve
ar: حُلّ

en: Marking resolved
ar: تعليم محلول

en: Could not retrieve conflict information - giving up.
ar: لا أستطيع جلب معلومات التضارب - استسلِم.

en: Resolve-process could not started, check command.
ar: ما بدأ تشغيل عملية الحل، افحص الأمر.

[ctx: @title:window]
en: Import
ar: استورد

en: Importing items
ar: استيراد العناصر

en: Nothing to merge.
ar: لا شيء لدمجه.

en: No destination to merge.
ar: لا يوجد هدف للدمج.

en: Both sources must be same type.
ar: يجب أن يكون المصدران من نفس النوع.

en: Target for merge must same type like sources.
ar: يجب أن يكون هدف الدمج من نفس نوع المصادر.

en: Both entries seems to be the same, will not do a merge.
ar: يبدو أن المدخلين هما نفس الشيء، لن أعمل دمجًا.

en: Merge process could not started, check command.
ar: ما بدأ تشغيل عملية الدمج، افحص الأمر.

en: Merging items
ar: دمج العناصر

[ctx: @title:window]
en: Move
ar: انقل

en: Moving/Rename item
ar: نقل/إعادة تسمية العنصر

en: Moving entries
ar: نقل المدخلات

[ctx: @title:window]
en: Copy / Move
ar: نسخ / نقل

en: Copy or Moving entries
ar: نسخ أو نقل المدخلات

en: No unversioned items found.
ar: ما وُجدت أي عناصر غير مفوترة.

[ctx: @title:window]
en: Add Unversioned Items
ar: أضِف العناصر غير المفوترة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Item
ar: عنصر

en: Found %1 modified item | Found %1 modified items
ar[0]: وُجد عنصر واحد معدَّل
ar[1]: وُجد عنصران معدَّلان
ar[2]: وُجدت %1 عناصر معدَّلة
ar[3]: وُجدت %1 عناصر معدَّلة
ar[4]: وُجدت %1 عناصر معدَّلة
ar[5]: وُجدت %1 عناصر معدَّلة

en: Checking for updates finished
ar: انتهى فحص التحديثات

en: There are new items in repository
ar: يوجد عناصر جديدة في المستودع

en: Not filling log cache because networking is disabled
ar: لا أملأ خبيئة السجل بسبب تعطيل الشبكة

en: Not checking for updates because networking is disabled
ar: لا أفحص التحديثات بسبب تعطيل الشبكة

en: Checking for updates started in background
ar: بدأ فحص التحديثات في الخلفية

en: Not versioned
ar: غير مفوتر

en: Added in repository
ar: أُضيف في المستودع

en: Needs update
ar: يحتاج تحديثًا

en: Locally modified
ar: معدل محليًا

en: Property modified
ar: خاصية معدَّلة

en: Locally added
ar: مضاف محليًا

en: Missing
ar: مفقود

en: Replaced
ar: اِستُبدِل

en: Ignored
ar: مُتجاهَل

en: External
ar: خارجى

en: Conflict
ar: تعارض

en: Property conflicted
ar: خاصية متضاربة

en: Merged
ar: مدمج

en: Incomplete
ar: غير مكتمل

en: Obstructed
ar: معوق

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogDialog)
en: SVN Log
ar: سجلّ SVN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startLabel)
en: Start revision
ar: مراجعة البدء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endLabel)
en: End revision
ar: مراجعة الانتهاء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_goButton)
en: Get Logs
ar: اجلِب السجلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_PrevFiftyButton)
en: Previous entries
ar: المدخلات السابقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_NextFiftyButton)
en: Show from HEAD
ar: اعرض من HEAD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Copy from
ar: انسخ من

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_DispPrevButton)
en: Diff previous
ar: قارِن السابق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_DispSpecDiff)
en: Select second revision with right mouse button
ar: اختار المراجعة الثانية بزر الفأرة الأيمن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonListFiles)
en: List entries
ar: مدخالات القائمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonBlame)
en: Annotate
ar: اشرح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbHelp)
en: Help
ar: مساعدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbClose)
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @title:window]
en: SVN Log of %1
ar: سجل SVN لـ %1

[ctx: @title:window]
en: SVN Log
ar: سجلّ SVN

en: Set version as right side of diff
ar: اضبط الإصدار كالجانب الأيمن للمقارنة

en: Set version as left side of diff
ar: اضبط الإصدار كالجانب الأيسر للمقارنة

en: Unset version for diff
ar: ألغِ ضبط الإصدار للمقارنة

en: Revert this commit
ar: ألغِ تغييرات هذا الإيداع

en: &Move Here
ar: ان&قل هنا

en: &Copy Here
ar: ان&سخ هنا

en: C&ancel
ar: أ&لغِ

[ctx: @title:window]
en: Open
ar: افتح

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, UrlDlg)
en: Open repository / working copy
ar: افتح المستودع / نسخة العمل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Open repository or working copy
ar: افتح المستودع أو نسخة العمل
