kstars - en to cy translation catalogue (232 entries)

en: Sky
cy: Yr Awyr

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
cy: LYNX

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
cy: LEO

en: Horizon
cy: Gorwel

en: Overwrite File?
cy: Trosysgrifo'r Ffeil?

en: unnamed
cy: di-enw

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
cy: Haul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
cy: diwrnod

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
cy: A&mser

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
cy: &Dyfeisiau

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
cy: Gweld Bar Offer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
cy: Math:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
cy: Enw:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Invalid URL
cy: URL annilys

en: object
cy: gwrthrych

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
cy: Delwedd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
cy: Disgrifiad:

en: Ignore
cy: Anwybyddu

en: Text
cy: Testun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
cy: Math

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
cy: Rhag :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
cy: Awdur:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
cy: Gwrthrych

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
cy: Golygu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
cy: Lliw:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
cy: Enw

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
cy: Fersiwn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
cy: Lliwiau

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
cy: Cyffredinol

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
cy: newidyn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
cy: Lleoliad

en: Advanced
cy: Uwch

en: Log
cy: Cofnodion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
cy: Maint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
cy: Pellder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
cy: Gwaredu Cyswllt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
cy: Asimwth:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
cy: Uchder :

en: Any
cy: Unrhyw

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
cy: Newydd ...

en: Error: Duplicate Entry
cy: Fazi : Cofnod Dyblyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
cy: Dinas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
cy: Gwlad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
cy: Hydred:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
cy: Lledred:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
cy: mM

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
cy: Cylch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
cy: Siâp :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
cy: Nawr

en: Invalid URL: %1
cy: URL annilys : %1

en: Could Not Open File
cy: Methwyd agor y ffeil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
cy: Hidl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
cy: Cyflymder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
cy: Alt :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
cy: Ystadegau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
cy: Hidlo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
cy: Cyfrif:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
cy: Dadleniad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
cy: Porth

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
cy: Cysylltu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
cy: Datgysylltu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
cy: &Nesaf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
cy: Addasiedig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
cy: Dim

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
cy: Ymysgogol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
cy: Terfynau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
cy: Oedi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
cy: Cyflwr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
cy: Disgrifiad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
cy: Popeth

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
cy: Rhedeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
cy: Gwerth

[ctx: South]
en: S
cy: Eil

[ctx: East]
en: E
cy: Dwyrain

en: %1 is online.
cy: Mae %1 ar-lein.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
cy: Porth:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
cy: Gwesteiwr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
cy: &Dim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
cy: Sylwad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
cy: Dangos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
cy: Gyrrydd:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
cy: Rheolwr Dyfeisiau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
cy: Dyfais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
cy: Modd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
cy: Lleol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
cy: Gweinydd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
cy: Stopio Gwasanaeth

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
cy: Dibynnydd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
cy: Cysylltiad

en: Add Host
cy: Ychwanegu Gwesteiwr

en: Cannot open file %1 for reading
cy: Methu agor ffeil %1 i'w ddarllen

en: Time
cy: Amser

en: Upload
cy: Lanlwytho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
cy: Chwarae/Seibio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
cy: Enw'r ffeil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
cy: &Yn ôl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
cy: <b>Lleoliad</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
cy: <b>Amser</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
cy: <b>Dyddiad</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
cy: <b>Porth:</b>

en: star
cy: seren

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
cy: Manylion

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
cy: Cuddio enwau cyfseriadau wrth symud?

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
cy: Creithiau Ardrawiad Comed (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
cy: Lloerenni Galileaidd (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
cy: Storm Llwch Byd-eang (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
cy: Iau ac Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
cy: Dangos Gludwaith o Sadwrn a'i leuadau

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
cy: Dangos Delwedd HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
cy: Dangos Delwedd HST (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
cy: Dangos Delwedd HST (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
cy: Dangos Delwedd HST (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
cy: Dangos Delwedd HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
cy: Dangos Delwedd HST (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
cy: Dangos Delwedd HST (manylion)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
cy: Dangos Delwedd HST (Manylion)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
cy: Dangos Delwedd HST (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
cy: Dangos Delwedd HST (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
cy: Dangos Delwedd HST (sêr yn M31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
cy: Dangos HST (Modrwyau a Lleuadau)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
cy: Dangos Delwedd KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
cy: Dangos Delwedd MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
cy: Dangos Mosaig NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
cy: Dangos Delwedd NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
cy: Dangos Delwedd SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
cy: Dangos Delwedd Haul

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
cy: Dangos Delwedd Glannydd Viking

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
cy: Dangos Delwedd Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
cy: Delwedd Diffyg Cyfan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
cy: Comed Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
cy: Delweddau Heulol Dyddiol

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
cy: Cenadaethau NASA i Fawrth

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
cy: Tudalen Wybodaeth SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
cy: Rhaglen Apollo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
cy: Cenhadaeth Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
cy: Cenhadaeth Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
cy: Cenhadaeth Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
cy: Cenhadaeth Mariner 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
cy: Cymdeithas Mawrth

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
cy: Cenadaethau Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
cy: Y Catalog Mawrth Cyfan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
cy: Croeso i Fawrth!

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
cy: Pelydryn Gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
cy: Pelydryn X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
cy: Optegol

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
cy: Isgoch

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
cy: Archif Astroffisegol Ynni Uchel (HEASARC - High Energy Astrophysical Archive)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
cy: Delweddau

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
cy: Arall

en: Could not open file %1
cy: Methwyd agor y ffeil %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
cy: gogledd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
cy: dwyrain

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
cy: de

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
cy: gorllewin

en: &North
cy: &Gogledd

en: &East
cy: &Dwyrain

en: &South
cy: &De

en: &West
cy: &Gorllewin

en: Show Main Toolbar
cy: Dangos y Prif Bar Offer

en: Show View Toolbar
cy: Dangos Bar Offer Golwg

en: Show Statusbar
cy: Dangos bar cyflwr

en: Calculator
cy: Cyfrifiannell

en: Device Manager...
cy: Rheolwr Dyfeisiau

en: nothing
cy: dim

en: KStars
cy: KSer

en: Desktop Planetarium
cy: Planetariwm Penbwrdd

en: Constellation Names
cy: Constellation names

[ctx: Northeast]
en: NE
cy: Gogledd Ddwyrain

[ctx: Southeast]
en: SE
cy: De Ddwyrain

[ctx: Southwest]
en: SW
cy: De Orllewin

[ctx: Northwest]
en: NW
cy: Gogledd Orllewin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
cy: Dango&s enw

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
cy: Coch Solet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
cy: Tryloyw

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
cy: Afloyw

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
cy: Dangos llinellau cyfseriadau?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
cy: Os brithir, llunir llinellau cyfseriadau ar fap yr awyr.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
cy: Llunio enwau'r cyfseriadau?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
cy: Os brithir, llunir enwau cyfseriadau ar fap yr awyr.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
cy: Dewisiadau Enw Cyfseriad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
cy: Defnyddio enwau cyfseriadau Lladin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
cy: Dewiswch hyn i ddefnyddio enwau cyfseriadau Lladin ar y map awyr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
cy: L&ladin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
cy: Defnyddio enwau cyfseriadau wedi'u lleoleiddio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
cy: Dewiswch hyn i ddefnyddio enwau cyfseriadau o'ch lleoliad (os ar gael)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
cy: Wedi'u Lleoleiddio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
cy: Dewis Dim

en: Could not upload file
cy: Methu llwytho ffeil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
cy: Galaeth

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
cy: Dyddiad:

en: unknown
cy: anhysbys

en: Star
cy: Seren

en: Constellation
cy: Cyfseriad

en: Unknown Type
cy: Math anhysbys

en: Show
cy: Dangos

en: alpha
cy: alffa

en: gamma
cy: gama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
cy: Gwagu'r Rhestr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
cy: Diweddaru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
cy: Gwerth:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
cy: Dewisiad :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
cy: Allwedd:

[ctx: Declination]
en: Dec
cy: Rhag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
cy: Isaf :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
cy: Uchaf :

en: Could not open file %1.
cy: Methwyd agor y ffeil %1.

en: Invalid file: %1
cy: Ffeil Annilys : %1

en: Invalid file
cy: Ffeil Annilys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
cy: Hanner dydd :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
cy: Trosi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
cy: Dyddiad ac amser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
cy: Trosolwg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
cy: i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
cy: Heddiw

en: Functions
cy: Ffwythiannau

en: Toolbars
cy: Barrau Offer:

en: double
cy: dwbl

en: string
cy: llinell

en: true
cy: gwir

en: false
cy: ffug

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
cy: Symud i Fyny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
cy: Symud i Lawr

en: Please Wait
cy: Disgwyliwch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
cy: Blwyddyn :

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
cy: Hir :

[ctx: minute]
en: min
cy: mun

en: hour
cy: awr

en: day
cy: diwrnod

en: week
cy: wythnos

en: month
cy: mis

en: year
cy: blwyddyn
