kstars - en to fa translation catalogue (1586 entries)

en: Sky
fa: آسمان

en: Messier Object
fa: شیء Messier

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
fa: شیء با/ پیوندها

en: Star Name
fa: نام ستاره

en: Planet Name
fa: نام سیاره

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
fa: نام صورت فلکی

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
fa: خط صورت فلکی

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
fa: کرانه صورت فلکی

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
fa: کرانه صورت فلکی مشخص

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
fa: راه شیری

en: Equator
fa: استوا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
fa: دایرة البروج

en: Horizon
fa: افق

en: Compass Labels
fa: برچسبهای قطب‌نما

en: Info Box Text
fa: متن جعبه اطلاعات

en: Info Box Selected
fa: جعبه اطلاعات برگزیده

en: Info Box Background
fa: زمینه جعبه اطلاعات

en: Target Indicator
fa: شاخص هدف

en: User Labels
fa: برچسبهای کاربر

en: Planet Trails
fa: دنباله‌های سیاره

en: Angular Distance Ruler
fa: خط‌کش فاصله زاویه‌دار

en: Observing List Label
fa: مشاهده برچسب فهرست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
fa: سیارکها

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
fa: رنگهای پیش‌فرض

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
fa: نمودار ستاره

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
fa: دید شب

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
fa: پرونده محلی طرحواره رنگ را نمی‌توان باز کرد.
    طرحواره را نمی‌توان ضبط کرد.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
fa: پرونده محلی نمایه طرحواره رنگ را نمی‌توان باز کرد.
    طرحواره را نمی‌توان ضبط کرد.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
fa: دوربینهای دو چشمی ۳۵ × ۷

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
fa: یک درجه

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
fa: ۳۰ میلی‌متر در ۳/۱ سانتی‌متر

en: No FOV
fa: بدون FOV

en: Could not upload image to remote location: %1
fa: نتوانست تصویر را در محل دور بارگذاری کند: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
fa: ذخیره

en: Save the image to disk
fa: ذخیره تصویر در دیسک

en: Loading of the image %1 failed.
fa: خرابی در بارگذاری تصویر %1.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
fa: در حال حاضر، پرونده‌ای با نام »%1« موجود است. جای‌نوشت شود؟

en: Overwrite File?
fa: پرونده جای‌نوشت شود؟

en: Saving of the image %1 failed.
fa: خرابی در ذخیره تصویر %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
fa: بله

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
fa: نه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
fa: لغو

en: unnamed
fa: بدون نام

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
fa: منطقه خط برش: ]%1،%2  %3x%4[

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
fa: ویرایشگر ریزنقش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
fa: منطقه خط برش: ]۲۰۰ × ۲۰۰  ۰،۰[

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
fa: )منطقه خط برش نسبت به ۲۰۰ × ۲۰۰ مقیاس می‌شود(

en: Loading images...
fa: در حال بارگذاری تصاویر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
fa: نتایج جستجو:

en: Failed to load image at %1
fa: خرابی در بارگذاری تصویر در %1

en: Failed to load image
fa: خرابی در بارگذاری تصویر

en: Choose Thumbnail Image
fa: انتخاب تصویر ریزنقش

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
fa: برگزیننده ریزنقش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
fa: مشخص کردن محل تصویر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
fa: ریزنقش جاری:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
fa: ویرایش &تصویر...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
fa: از تنظیم خارج کردن تصویر

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
fa: خورشید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
fa: عطارد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
fa: زهره

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
fa: زمین

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
fa: ماه

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
fa: مریخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
fa: مشتری

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
fa: زحل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
fa: اورانوس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
fa: نپتون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
fa: محل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
fa: روز

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fa: &پرونده‌

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
fa: &کمک‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
fa: میله ابزار فرآیند

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
fa: &زمان‌

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
fa: &اشاره

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
fa: &نور افکنی‌

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fa: &ابزارها‌

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
fa: &دستگاهها‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
fa: جعبه‌های &اطلاعات‌

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
fa: &میله وضعیت‌

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
fa: میله ابزار نما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
fa: نوع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
fa: دوره:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
fa: سیاره‌ها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
fa: ستاره‌ها

en: Constellations
fa: صورتهای فلکی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
fa: ستاره‌های دنباله‌دار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
fa: کهکشانها

en: Nebulae
fa: سحابی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
fa: نام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
fa: ناشناخته

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
fa: واردات پرونده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
fa: وارد کردن نام پرونده داده‌های واردات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
fa: برای وارد کردن پرونده داده‌های موجود، نام پرونده‌اش را در اینجا وارد کنید. بعد می‌توانید محتویات پرونده را در زیر توصیف کنید. برای ساخت پرونده فهرست با یک سرآیند معتبر اما بدون داده، می‌توانید نام پرونده را سفید بگذارید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
fa: محتویات پرونده وارد‌شده داده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
fa: هنگامی که یک پرونده داده را در خط بالا انتخاب می‌‌‌کنید، محتویاتش در اینجا نمایش داده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
fa: توصیف حوزه‌های داده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
fa: <b>حوزه‌های فهرست:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
fa: <b>حوزه‌های موجود:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
fa: دوره مختصات برای فهرست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
fa: پیشوند نام فهرست:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
fa: رنگ نماد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
fa: دوره مختصات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
fa: پیش‌نمایش &خروجی‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
fa: وارد کردن نام پرونده برای پرونده فهرست خروجی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
fa: نام فهرست:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
fa: ذخیره فهرست به عنوان:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
fa: برای فهرست یک نام وارد کنید

en: Show image of
fa: نمایش تصویر

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
fa: نشانی وب، معتبر نیست. مایل هستید برای موتور جستجوی گوگل یک پنجره
     مرورگر باز کنید؟

en: Invalid URL
fa: نشانی وب نامعتبر

en: Browse Google
fa: مرور گوگل

en: Do Not Browse
fa: عدم مرور

en: Show webpage about
fa: نمایش صفحه وب در مورد

en: object
fa: شیء

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
fa: نوع منبع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
fa: تصویر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
fa: اطلاعات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
fa: متن، منبع پیوند را شرح می‌دهد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
fa: توصیف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
fa: نشانی وب:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
fa: نشانی وبی که در این فقره نمایش داده می‌شود

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
fa: باز کردن نشانی وب در پنجره مرورگر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
fa: می‌توانید نشانی وب واردشده را با باز کردن آن در پنجره مرورگر توسط این دکمه اعتبارسنجی کنید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
fa: بررسی نشانی وب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Ignore
fa: چشم‌پوشی

en: Text
fa: متن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
fa: نوع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
fa: نویسنده:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
fa: شیء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
fa: ویرایش...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
fa: حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
fa: رنگ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
fa: نام

en: Major Axis
fa: محور بزرگ‌تر

en: Minor Axis
fa: محور کوچک‌تر

en: Position Angle
fa: زاویه موقعیت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
fa: نسخه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
fa: واردات فهرست...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
fa: رنگها

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
fa: عمومی

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
fa: %1 بزرگی

[ctx: larger than 2000 parsecs]
en: > 2000 pc
fa: بزرگ‌تر از ۲۰۰۰ pc

[ctx: number in parsecs]
en: %1 pc
fa: %1 پارسک

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
fa: چندگانه

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
fa: متغیر

en: G5 star
fa: ستاره G5

[ctx: distance in kilometers]
en: %1 km
fa: %1 کیلومتر

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
fa: %1 واحد نجومی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
fa: موقعیت

en: Circumpolar
fa: دور قطبی

en: Never rises
fa: هرگز بالا نمی‌‌‌آید

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
fa: اعمال‌ شدنی نیست

en: Links
fa: پیوندها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Log
fa: ثبت

en: Record here observation logs and/or data on %1.
fa: ثبتهای مشاهده و/یا داده هنگام %1 را در اینجا ضبط کنید.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
fa: مطمئن هستید که می‌خواهید %1 پیوند را حذف کنید؟

en: Delete Confirmation
fa: تأیید حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
fa: نام اصلی، نامهای دیگر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
fa: ۰/۰ mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
fa: اندازه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
fa: ۰/۰ arcmin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
fa: فاصله:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
fa: بزرگی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
fa: روشنایی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
fa: ۰/۰  pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
fa: افزودن به فهرست مشاهده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
fa: در مرکز نقشه قرار دادن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
fa: رده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
fa: ۰/۰

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
fa: جزئیات - دادگان برخط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
fa: انتخاب دادگان برخط

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
fa: جزئیات - پیوندهای منبع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
fa: پیوندهای اطلاعات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
fa: پیوندهای تصویر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
fa: مشاهده منبع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
fa: افزودن پیوند...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
fa: ویرایش پیوند...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
fa: حذف پیوند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
fa: ثبت کاربر

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
fa: جزئیات - داده‌های موقعیت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
fa: مختصات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HA) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Alt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Az) i
en: 00:00:00
fa: ۰۰:۰۰:۰۰

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
fa: ۰/۰۰

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
fa: ازیموت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
fa: توده هوا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
fa: ارتفاع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
fa: زاویه ساعت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
fa: زمان غروب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
fa: زمان گذر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
fa: زمان طلوع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRise) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransit) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLength) i18n: ectx: prope
en: 00:00
fa: ۰۰:۰۰

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
fa: ازیموت برحسب غروب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
fa: ارتفاع برحسب گذر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
fa: ازیموت برحسب طلوع:

en: Any
fa: هر

en: Solar System
fa: منظومه خورشیدی

en: Open Clusters
fa: خوشه‌های باز

en: Globular Clusters
fa: خوشه‌های کروی

en: Gaseous Nebulae
fa: سحابی گازی

en: Planetary Nebulae
fa: سحابی سیاره‌ای

en: Andromeda Galaxy
fa: کهکشان آندرومدا

en: Aldebaran
fa: پسیگ

en: No object named %1 found.
fa: شیئی با نام %1 یافت نشد.

en: Bad object name
fa: نام شیء بد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
fa: پالایه بر اساس نام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
fa: پالایه بر اساس نوع:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
fa: مقدار صعود راست باید بین ۰/۰ و ۰/۲۴ باشد.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
fa: مقدار مِیل باید بین ۰/۹۰- و ۰/۹۰ باشد.

en: Invalid Coordinate Data
fa: داده مختصات نامعتبر

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
fa: مقدار ازیموت باید بین ۰/۰ و ۰/۳۶۰ باشد.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
fa: مقدار ارتفاع باید بین ۰/۹۰- و ۰/۹۰ باشد.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel)
en: Declination
fa: مِیل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel)
en: Right Ascension
fa: صعود راست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochTarget)
en: 2000.0
fa: ۲۰۰۰/۰

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
fa: ویرایش نمادهای FOV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
fa: افزودن یک نماد جدید FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
fa: افزودن یک نماد )FOV( جدید حوزه نما به فهرست. می‌توانید اندازه، شکل، و رنگ نماد جدید را تعریف کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
fa: جدید...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
fa: تغییر نماد مشخص‌شده FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
fa: برای تغییر نماد مشخص‌شده FOV، این دکمه را فشار دهید. می‌توانید اندازه، شکل و رنگش را تغییر دهید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
fa: حذف نماد مشخص‌شده FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
fa: برای حذف نماد مشخص‌شده FOV از فهرست، این دکمه را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
fa: قاعده زمان ذخیره‌سازیهای روشنی روز:

en: Error: Duplicate Entry
fa: خطا: تکثیر مدخل

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
fa: برای افزودن این محل، باید تمام حوزه‌ها )به جز استان( پر شوند.

en: Fields are Empty
fa: حوزه‌ها خالی هستند

en: Bad Coordinates
fa: مختصات بد

en: Daylight Saving Time Rules
fa: قواعد زمان ذخیره روشنی روز

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
fa: انتخاب شهر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
fa: پالایه کشور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
fa: پالایه شهر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
fa: پالایه استان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
fa: 0 شهر با معیارهای جستجو تطبیق می‌کند

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
fa: نما/ویرایش داده‌های محل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
fa: شهر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
fa: استان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
fa: کشور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
fa: طول جغرافیایی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
fa: عرض جغرافیایی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
fa: انحراف زمان جهانی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
fa: &پاک کردن حوزه‌ها‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
fa: شاخص FOV جدید

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
fa: نام برای نماد FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
fa: نام نماد حوزه نما )FOV(. این نام در گزینگان FOV و در ابزار »ویرایش نمادهای FOV« ظاهر می‌شود.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
fa: عدسی سر دوربین

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
fa: طول کانونی تلسکوپ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
fa: طول کانونی تلسکوپ، به میلی‌متر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fa: وارد کردن طول کانونی تلسکوپ، به میلی‌متر.
    
    این یکی از حوزه‌های داده مورد نیاز برای تعریف یک نماد )FOV( حوزه نما است که با حوزه نمای عدسی سر دوربین تلسکوپ تطبیق می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
fa: میلی‌متر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
fa: طول کانونی عدسی سر دوربین:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
fa: طول کانونی عدسی سر دوربین، به میلی‌متر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fa: وارد کردن طول کانونی عدسی سر دوربین، به میلی‌متر.
    
    این یکی از حوزه‌های داده مورد نیاز برای تعریف یک نماد )FOV( حوزه نما است، که با حوزه نمای عدسی سر دوربین تلسکوپ تطبیق می‌کند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
fa: حوزه نمای عدسی سر دوربین، به arcminutes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fa: وارد کردن زاویه حوزه نمای عدسی سر دوربین، به arcminutes. 
    
    این یکی از حوزه‌های داده مورد نیاز برای تعریف یک نماد )FOV( حوزه نما است، که با حوزه نمای عدسی سر دوربین تلسکوپ تطبیق می‌کند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
fa: محاسبه حوزه نما از حوزه‌های داده بالا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
fa: این دکمه، زاویه حوزه نما )FOV( را برای ترکیب مشخص عدسی سر دوربین/تلسکوپ محاسبه می‌کند. ابتدا باید طولهای کانونی تلسکوپ و عدسی سر دوربین، و زاویه FOV عدسی سر دوربین در حوزه‌های مدخل بالا را مشخص کنید.
    
    زاویه FOV محاسبه‌شده )به arcminutes( در جعبه ویرایش »حوزه نما« نمایش داده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
fa: محاسبه FOV

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
fa: دوربین

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
fa: وارد کردن طول کانونی تلسکوپ، به میلی‌متر.
    
    این یکی از حوزه‌های داده مورد نیاز برای تعریف یک نماد )FOV( حوزه نما است، که با حوزه نمای یک دوربین سوار‌شده بر روی یک تلسکوپ تطبیق می‌کند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
fa: اندازه تراشه یا فیلم، به میلی‌متر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
fa: وارد کردن اندازه فیزیکی تراشه CCD یا نگاتیو فیلم.
    
    این یکی از حوزه‌های داده موردنیاز برای تعریف یک نماد )FOV( حوزه نما است، که با حوزه نمای یک دوربین سوار‌شده بر روی یک تلسکوپ تطبیق می‌کند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
fa: این دکمه، زاویه حوزه نما )FOV( را برای ترکیب مشخص دوربین/تلسکوپ محاسبه می‌کند. ابتدا باید طول کانونی و اندازه تراشه CCD یا نگاتیو فیلم را مشخص کنید.
    
    زاویه FOV محاسبه‌شده )به arcminutes( در جعبه ویرایش »حوزه نما« نمایش داده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_4)
en: m
fa: متر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
fa: طول موج:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
fa: سانتی‌متر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
fa: محاسبه HPBW تلسکوپ رادیویی از حوزه‌های داده بالا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
fa: این دکمه، زاویه عرض پرتو نیمه الکتریسیته )HPBW(  برای یک تلسکوپ رادیویی مشخص و ترکیب طول موج رعایت‌شده را بدون در نظر گرفتن گیرنده چند پرتویی موجود در تلسکوپ محاسبه می‌کند. ابتدا باید قطر تلسکوپ رادیویی و طول موج رعایت‌شده را مشخص کنید.
    
    زاویه محاسبه‌شده HPBW )به arcminutes( در جعبه ویرایش »حوزه نما« نمایش داده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
fa: محاسبه HPBW

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
fa: اندازه مطلوب حوزه نما، به arcminutes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
fa: وارد کردن اندازه زاویه‌دار مطلوب برای نماد  حوزه نما )FOV(.
    
    برای محاسبه یک اندازه زاویه‌دار جهت عدسیهای سر دوربین یا دوربینها، می‌توانید یا مستقیماً مقداری را وارد کنید، یا از تبهای »عدسی سر دوربین« یا »دوربین« استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
fa: برگزیدن رنگ برای نماد حوزه نما

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
fa: برگزیدن رنگ برای نماد )FOV( حوزه نما.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
fa: برگزیدن شکلی برای نماد حوزه نما

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
fa: برگزیدن شکلی برای نماد )FOV( حوزه نما. شکلهای ممکن عبارتند از:
    
    دایره، مربع، صلیب‌واره، روزنه.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
fa: دایره

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
fa: صلیب‌واره‌ها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
fa: روزنه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
fa: دایره نیمه شفاف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
fa: شکل:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
fa: ناحیه استوایی

en: UTC Now
fa: UTC اکنون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
fa: اکنون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
fa: بارگیری پرونده‌های داده اضافی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
fa: بارگیری داده اضافی...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
fa: محل آغازه خود را انتخاب کنید

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
fa: پالایش فهرست بر اساس نام شهر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
fa: پالایش فهرست بر اساس نام کشور

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
fa: پالایش فهرست بر اساس نام استان

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
fa: فهرست شهرهایی که با پالایه‌های موجود جستجو تطبیق می‌کنند.

en: Invalid URL: %1
fa: نشانی وب نامعتبر: %1

en: Could Not Open File
fa: پرونده را نتوانست باز کند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
fa: پالایه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
fa: مِیل:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
fa: گزینه‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
fa: سرعت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
fa: آمار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
fa: پالایه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
fa: شمارش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
fa: به:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
fa: زمان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
fa: ارائه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
fa: میانگین:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter Wheel
fa: چرخ پالایه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
fa: خروجی:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
fa: نمایش پیامهای وضعیت INDI در میله وضعیت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
fa: پیامهای INDI در &میله وضعیت‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
fa: درگاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
fa: اتصال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
fa: قطع ارتباط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
fa: &بعدی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
fa: بستن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
fa: سفارشی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
fa: خودکار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
fa: تعداد تصاویر برای گیراندازی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
fa: روشن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR) i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Off
fa: خاموش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
fa: حدود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
fa: تأخیر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
fa: وضعیت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
fa: حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
fa: توصیف

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
fa: همه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
fa: پاک کردن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
fa: اجرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
fa: مقدار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
fa: بزرگی

en: %1 is online.
fa: %1، برخط است.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel...
fa: تابلوی کنترل INDI...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
fa: متنها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
fa: مقیاس خودکار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
fa: درگاه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
fa: میزبان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
fa: طول کانونی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
fa: شیار

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
fa: سرآیند FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
fa: کلیدواژه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
fa: توضیح

en: Linear Scale
fa: مقیاس خطی

en: Logarithmic Scale
fa: مقیاس لگاریتمی

en: Square Root Scale
fa: مقیاس ریشه مجذور

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
fa: سابقه‌نما

en: Save Changes to FITS?
fa: تغییرات در FITS ذخیره شود؟

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
fa: پرونده جاری FITS، تغییرات ذخیره‌نشده دارد. مایل هستید قبل از بستن آن، آنها را ذخیره کنید؟

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
fa: نمایش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
fa: گرداننده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
fa: برچسب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
fa: افزودن جدید

en: Cannot start INDI server: port error.
fa: کارساز INDI را نمی‌توان آغاز کرد. خطای درگاه.

en: Error: the port number is invalid.
fa: خطا: شماره درگاه، نامعتبر است.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
fa: در حال حاضر، میزبان: %1 درگاه: %2 موجود است.

en: You need to disconnect the client before removing it.
fa: لازم است که قبل از حذف کارخواه، آن را قطع کنید.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
fa: مطمئن هستید که می‌خواهید %1 کارخواه را حذف کنید؟

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
fa: مدیر دستگاه

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
fa: محلی/کارساز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
fa: دستگاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
fa: حالت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
fa: ثبت کارساز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
fa: محلی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
fa: کارساز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
fa: اجرای خدمت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
fa: ایست خدمت

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
fa: کارخواه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
fa: میزبانها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
fa: تغییر...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
fa: اتصال

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
fa: در حال حاضر، هیچ دستگاه INDI اجرا نمی‌شود. برای اجرای دستگاهها، لطفاً، دستگاهها را از مدیر دستگاه در گزینگان دستگاهها برگزینید.

en: Add Host
fa: افزودن میزبان

en: Modify Host
fa: تغییر میزبان

en: INDI DATA STREAM
fa: جریان داده INDI

en: Cannot open file %1 for reading
fa: پرونده %1 را نمی‌توان برای خواندن باز کرد

en: Time
fa: زمان

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Data file saved to %1
fa: پرونده داده ذخیره‌شده در %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
fa: درگاه ویدیویی پیش‌‌‌‌فرض INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
fa: فهرست راهنمای پیش‌فرض FITS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
fa: نمایش موقعیت تلسکوپ در نقشه آسمان

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
fa: پخش/مکث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
fa: نام پرونده:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
fa: جریان ویدیو

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
fa: جادوگر تلسکوپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
fa: &لغو‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
fa: &پس‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
fa: <h3>۱. مدل تلسکوپ</h3>
    
    لطفاً، مدل تلسکوپتان را از فهرست زیر برگزینید. بعد از برگزیدن یک مدل، بعدی را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
fa: <b>نکته</b>
    <br>برخی تلسکوپهای غیر Meade از زیرمجموعه‌ای از مجموعه فرمان LX200  پشتیبانی می‌کنند. برای کنترل چنین دستگاههایی <tt>LX200 Basic</tt> را برگزینید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
fa: <h3>۲. همتراز کردن تلسکوپتان</h3>
    
    لازم است قبل از این که بتوانید تلسکوپتان را از طریق KStars درست کنترل کنید، آن را همتراز کنید. لطفاً، برای تراز کردن دستورالعملها به راهنمای تلسکوپتان مراجعه کنید.
    <br><br>
    بعد از یک تراز موفقیت‌آمیز، واسط RS232 تلسکوپتان را به درگاه متوالی یا USB خود متصل کنید.
    <br><br><br>برای ادامه، بعدی را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
fa: <h3>۳. تغییر تنظیمات محلی</h3>
    
    اگر تنظیمات زمان، تاریخ، و محل زیر درست است، تغییر دهید. اگر هر کدام از تنظیمات نادرست هستند، آنها را می‌توانید از طریق دکمه‌های <tt>تنظیم زمان</tt>  و <tt>تنظیم محل</tt> اصلاح کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
fa: <b>محل</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
fa: <b>زمان</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
fa: <b>تاریخ</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
fa: تنظیم زمان...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
fa: تنظیم محل...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
fa: <b>درگاه:</b>

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
fa: لطفاً، تا زمانی که KStars درگاههای ارتباط برای تلسکوپهای ضمیمه‌شده را پویش می‌کند، صبر کنید.
    ممکن است تکمیل این فرآیند چند دقیقه طول بکشد.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
fa: لطفاً، تا زمانی که KStars سعی می‌کند به تلسکوپتان متصل شود، صبر کنید...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
fa: متأسفم. KStars برای آشکارسازی هر تلسکوپ ضمیمه‌شده خراب است؛ لطفاً، تنظیماتتان را بررسی کرده و دوباره سعی کنید.

en: Rise time: %1
fa: زمان طلوع: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
fa: زمان غروب: %1

en: No rise time: Circumpolar
fa: بدون زمان طلوع: دور قطبی

en: No set time: Circumpolar
fa: بدون زمان غروب: دور قطبی

en: No rise time: Never rises
fa: بدون زمان طلوع: هرگز طلوع نمی‌کند

en: No set time: Never rises
fa: بدون زمان غروب: هرگز طلوع نمی‌کند

en: Transit time: %1
fa: زمان گذر: %1

en: Empty sky
fa: آسمان خالی

en: star
fa: ستاره

en: Center && Track
fa: مرکز و شیار

en: Angular Distance To...            [
fa: فاصله زاویه‌دار نسبت به                ]

en: Remove Label
fa: حذف برچسب

en: Attach Label
fa: پیوستن برچسب

en: Select this object
fa: برگزیدن این شیء

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
fa: جزئیات

en: Remove Trail
fa: حذف دنباله

en: Add Trail
fa: افزودن دنباله

en: Stop &Tracking
fa: ایست در &ردگیری‌

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
fa: موقعیت جعبه اطلاعات زمان.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
fa: مختصات پرده جعبه اطلاعات زمان‌.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
fa: موقعیت جعبه اطلاعات کانون‌

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
fa: مختصات پرده جعبه اطلاعات کانون.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
fa: موقعیت جعبه اطلاعات جغرافیایی‌.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
fa: مختصات پرده جعبه اطلاعات محل جغرافیایی.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
fa: جعبه اطلاعات زمان در حالت »سایه‌دار« است؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
fa: اگر درست است، جعبه اطلاعات زمان فقط خط بالای داده‌ها را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
fa: جعبه اطلاعات کانون در حالت »سایه‌دار« است؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
fa: اگر درست است، جعبه اطلاعات کانون فقط خط بالای داده‌ها را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
fa: جعبه اطلاعات جغرافیایی در حالت »سایه‌دار« است؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
fa: اگر درست است، جعبه اطلاعات محل جغرافیایی فقط خط بالای داده‌ها را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
fa: فراگزینه برای زدن ضامن نمایش همه جعبه‌های اطلاعات‌

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
fa: زدن ضامن نمایش هر سه جعبه اطلاعات.‌

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
fa: جعبه اطلاعات زمان‌ نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
fa: زدن ضامن نمایش جعبه اطلاعات زمان‌.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
fa: جعبه اطلاعات کانون نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
fa: زدن ضامن نمایش جعبه اطلاعات کانون.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
fa: جعبه اطلاعات جغرافیایی‌ نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
fa: زدن ضامن نمایش جعبه اطلاعات محل جغرافیایی.‌

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
fa:  پرچم جعبه اطلاعات جغرافیایی‌

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
fa: میله وضعیت نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
fa: زدن ضامن نمایش میله وضعیت.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
fa: مختصات Alt/Az در میله وضعیت نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
fa: مختصات RA/Dec در میله وضعیت نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
fa: عرض پنجره اصلی، بر حسب پیکسل

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
fa: ارتفاع پنجره اصلی، بر حسب پیکسل

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
fa: جادوگر راه‌اندازی هنگام راه اندازی KStars اجرا شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
fa: نام پرونده‌های فهرستهای شیء سفارشی تعریف‌شده.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
fa: فهرست ضامنها برای ایجاد فهرستهای شیء سفارشی.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
fa: پیامهای INDI در میله وضعیت نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
fa: زدن ضامن نمایش پیامهای INDI در میله وضعیت KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
fa: فهرست راهنمای پیش‌فرض FITS

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
fa: نام شهر محل جغرافیایی.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
fa: نام شهر محل جغرافیایی جاری.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
fa: نام استان محل جغرافیایی.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
fa: نام کشور محل جغرافی.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
fa: نام کشور محل جغرافی جاری.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
fa: طول جغرافیایی، بر حسب درجه.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
fa: طول جغرافیایی محل جغرافی جاری، بر حسب درجه ده‌دهی.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
fa: عرض جغرافیایی، بر حسب درجه.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
fa: انحراف ناحیه زمانی محل جغرافیایی، بر حسب ساعت.

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
fa: دنباله‌های سیاره در رنگ زمینه محو شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
fa: اگر درست باشد، دنباله‌های پیوست‌شده به اجرام منظومه شمسی در زمینه آسمان محو می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
fa: صعود راست موقعیت کانون

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
fa: نام شیء متمرکز

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
fa: اشیا هنگام حرکت مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
fa: کرانه‌های صورت فلکی هنگام حرکت مخفی شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا هنگامی که نمایش در حرکت است، کرانه های صورت فلکی مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
fa: هنگام حرکت، خطوط صورت فلکی مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا هنگامی که نمایش در حرکت است، خطوط صورت فلکی مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
fa: هنگام حرکت، نام صورتهای فلکی مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا هنگامی که نمایش در حرکت است، نام صورتهای فلکی مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
fa: هنگام حرکت، حد فاصل راه شیری مخفی شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا هنگامی که نمایش در حرکت است، حد فاصل راه شیری مخفی می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
fa: هنگام حرکت، اشیای اضافی مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای این که آیا اشیای اضافی هنگامی که نمایش در حرکت است، مخفی شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
fa: هنگام حرکت، اشیای منظومه شمسی مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا هنگامی که نمایش در حرکت است، اشیای منظومه شمسی مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
fa: هنگام حرکت ستاره‌های کم‌نور مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا هنگامی که نقشه حرکت می‌کند، ستاره‌های کم‌نورتر مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
fa: برچسبهای نام اشیا هنگام حرکت مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
fa: زدن ضامن برای این که آیا برچسبهای نام هنگامی که نمایش در حرکت است، مخفی شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
fa: سیارکها در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا سیارکها در نقشه آسمان ترسیم شوند.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا برچسبهای نام سیارکها در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
fa: ستاره‌های دنباله‌دار در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا ستاره‌های دنباله‌دار در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا برچسبهای نام ستاره دنباله‌دار در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
fa: کرانه‌های صورت فلکی در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا کرانه‌های صورت فلکی در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
fa: کرانه صورت فلکی مرکزی در نقشه آسمان مشخص شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا کرانه‌های صورت فلکی شامل نقطه کانون در نقشه آسمان مشخص شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
fa: خطوط صورتهای فلکی در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا خطوط صورت فلکی در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
fa: نام صورتهای فلکی در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا برچسبهای نام صورتهای فلکی در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
fa: اشیای »آسمان عمیق« در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا اشیای آسمان عمیق در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا خط دایرة البروج در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا خط استوا در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
fa: زمین مات در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا خط افق در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
fa: اشیای آسمان عمیق اضافی در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا اشیای اضافی در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
fa: حد فاصل راه شیری در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا حد فاصل راه شیری در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
fa: فراگزینه برای سیاره‌ها در نقشه آسمان

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
fa: فراگزینه برای کنترل اینکه آیا تمام سیاره‌های اصلی )و خورشید و ماه( در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
fa: سیاره‌ها به عنوان تصاویر در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا سیاره‌های اصلی )و خورشید و ماه( به عنوان تصاویر در نقشه آسمان پرداخت می‌شوند.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا سیاره‌های اصلی )و خورشید و ماه( در نقشه آسمان برچسب‌دار می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
fa: خورشید در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا خورشید در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
fa: ماه در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا ماه در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
fa: عطارد در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا عطارد در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
fa: زهره در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا ستاره زهره در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
fa: مریخ در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا مریخ در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
fa: مشتری در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا مشتری در نقشه آسمان ترسیم شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
fa: زحل در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا زحل در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
fa: اورانوس در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن که آیا اورانوس در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
fa: نپتون در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن که آیا نپتون در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
fa: پلوتو در نقشه آسمان ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن که آیا پلوتو در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
fa: ستاره ها در نقشه آسمان ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا ستاره‌ها در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا برچسبهای نام ستاره در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
fa: حالت پر کردن زمینه جعبه اطلاعات

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
fa: از نام مختصرشده صورتهای فلکی استفاده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
fa: استفاده از مختصرهای IAU رسمی برای نام صورتهای فلکی.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
fa: از نام لاتین صورتهای فلکی استفاده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
fa: استفاده از نام لاتین صورتهای فلکی.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
fa: از نام محلی صورتهای فلکی استفاده شود؟

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
fa: استفاده از نام محلی صورتهای فلکی )در صورتی که نامهای محلی موجود نیست، به طور پیش‌فرض از نامهای لاتین استفاده می‌شود(.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
fa: سیستم مختصات افقی استفاده شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
fa: شیء متمرکز به طور خودکار برچسب زده شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
fa: دنباله به طور خودکار به بدنه منظومه شمسی مرکزی اضافه شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
fa: هنگام پلکیدن موشی، برچسب موقت اضافه شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
fa: موقعیتهای انکسار اتمسفری اصلاح شود؟

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
fa: حد کم‌نوری برای سیارکها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
fa: حد بزرگی کم‌نوری برای ترسیم سیارکها

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
fa: حد کم‌نوری برای اشیای آسمان عمیق

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
fa: حد کم‌نوری برای اشیای آسمان عمیق هنگام کوچک‌نمایی

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
fa: حد کم‌نوری برای ستاره‌ها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
fa: حد بزرگی کم‌نوری برای ترسیم ستاره‌ها، هنگام بزرگ‌نمایی کامل.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
fa: حد کم‌نوری برای ستاره‌ها هنگام کوچک‌نمایی

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
fa: حد بزرگی کم‌نوری برای ترسیم ستاره‌ها، هنگام بزرگ‌نمایی کامل.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
fa: حد کم‌نوری برای

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
fa: فاصله بیشینه از خورشید برای برچسب‌گذاری ستاره‌های دنباله‌دار، بر حسب AU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
fa: فاصله شمسی بیشینه برای ترسیم ستاره‌های دنباله‌دار.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
fa: استفاده از متن برای برچسب اشیای فهرست مشاهده

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
fa: سطح اشباع رنگهای ستاره

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
fa: رنگ خط‌کش فاصله زاویه‌دار

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
fa: رنگ متن جعبه‌های اطلاعات‌

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
fa: رنگ کرانه‌های صورت فلکی

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
fa: رنگ برای خطوط کرانه‌های صورت فلکی‌.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
fa: رنگ کرانه‌های صورت فلکی مشخص‌شده

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
fa: رنگ خطوط صورت فلکی

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
fa: رنگ برای خطوط خطوط شکل صورت فلکی‌.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
fa: رنگ نام صورتهای فلکی

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
fa: رنگ برای نام صورتهای فلکی‌.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
fa: رنگ برای خط دایرة البروج.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
fa: رنگ خط استوا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
fa: رنگ برای خط استوا.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
fa: رنگ اشیا با پیوندهای موجود اضافی

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
fa: رنگ خط افق‌

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
fa: رنگ حد فاصل راه شیری

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
fa: رنگ برای حد فاصل راه شیری.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
fa: رنگ برچسب نام ستاره‌‌ها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
fa: رنگ برای برچسب نام ستاره‌‌ها.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
fa: رنگ برچسب نام سیاره‌‌ها

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
fa: رنگ دنباله‌های سیاره

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
fa: رنگ آسمان

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
fa: رنگ برای زمینه آسمان.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
fa: رنگ برای نمادهای هدف تلسکوپ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
fa: زدن ضامن برای اینکه آیا ردهای ماهواره در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
fa:  زن بر زنجیر

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
fa: تلمبه

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
fa: مرغ بهشتی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
fa: دلو

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
fa: عقاب

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
fa: آتش‌دان

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
fa: بره

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
fa: ارابه‌‌ران

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
fa: گاوران

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
fa: اسکنه

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
fa: زرافه

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
fa: خرچنگ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
fa: تازیها

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
fa: سگ بزرگ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
fa: سگ کوچک

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
fa: بزغاله

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
fa: شاه‌تخته

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
fa: خداوند کرسی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
fa: قنطورس

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
fa: قیفاووس

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
fa: نهنگ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
fa: آفتاب‌‌‌پرست

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
fa: دو پرگار

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
fa: کبوتر

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
fa: گیسو

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
fa: تاج جنوبی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
fa: تاج شمالی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
fa: کلاغ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
fa: پیاله

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
fa: چلیپا

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
fa: ماکیان

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
fa: دلفین

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
fa: ماهی زرین

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
fa: اژدها

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
fa: اسب کوچک

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
fa: جوی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
fa: کوره

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
fa: دو پیکر

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
fa: دُرنا

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
fa: زانوزده

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
fa: ساعت

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
fa: مار باریک

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
fa: آبمار

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
fa: هندی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
fa: چلپاسه

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
fa: شیر

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
fa: شیر کوچک

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
fa: خرگوش

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
fa: ترازو

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
fa: گرگ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
fa: سیاه‌گوش

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
fa: شلیاق

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
fa: کوه‌‌میز

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
fa: میکروسکوپ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
fa: تک‌‌شاخ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
fa: مگس جنوبی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
fa: گونیا

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
fa: هشتک

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
fa: مارافسای

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
fa: شکارچی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
fa: طاووس

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
fa: اسب بزرگ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
fa: برساووش

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
fa: سیمرغ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
fa: سه‌پایه

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
fa: ماهی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
fa: ماهی جنوب

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
fa: کشتی‌دم

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
fa: قطب‌نما

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
fa: تور

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
fa: پیکان

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
fa: کمان

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
fa: کژدم

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
fa: سنگ‌تراش

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
fa: سپر

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
fa: سکستان

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
fa: گاو

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
fa: تلسکوپ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
fa: سه‌سو

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
fa: مثلث جنوبی

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
fa: توکان

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
fa: خرس بزرگ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
fa: خرس کوچک

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
fa: بادبان

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
fa: دوشیزه

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
fa: ماهی پرنده

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
fa: روباهک

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
fa: کره‌ای

[ctx: City in New York USA]
en: Albany
fa: آلبانی

[ctx: City in Oregon USA]
en: Albany
fa: آلبانی

[ctx: City in Greece]
en: Athens
fa: آتن

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
fa: آتن

[ctx: City in Georgia USA]
en: Augusta
fa: آگوستا

[ctx: City in Maine USA]
en: Augusta
fa: آگوستا

[ctx: City in Texas USA]
en: Austin
fa: آستین

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Berlin
fa: برلین

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Charleston
fa: چارلزتون

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
fa: دایره

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
fa: پاک کردن

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Columbia
fa: کلمبیا

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Columbia
fa: کلمبیا

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Columbus
fa: کلمبوس

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Columbus
fa: کلمبوس

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbus
fa: کلمبوس

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Concord
fa: کنکورد

[ctx: City in United Kingdom]
en: Dover
fa: دوور

[ctx: City in Florida USA]
en: Dover
fa: دوور

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Dover
fa: دوور

[ctx: City in Cayman Islands]
en: Georgetown
fa: جورج تاون

[ctx: City in Guyana]
en: Georgetown
fa: جورج تاون

[ctx: City in Delaware USA]
en: Georgetown
fa: جورج تاون

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Harrisburg
fa: هاریسبورگ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Jackson
fa: جکسون

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Jackson
fa: جکسون

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kingston
fa: کینگستون

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
fa: لبنان

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
fa: لبنان

[ctx: City in Peru]
en: Lima
fa: لیما

[ctx: City in Maine USA]
en: Lincoln
fa: لینکلن

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Lincoln
fa: لینکلن

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
fa: لیسبون

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
fa: لندن

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Madison
fa: مدیسن

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Madison
fa: مدیسن

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Melbourne
fa: ملبرن

[ctx: City in Vermont USA]
en: Montpelier
fa: مونت پلیر

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
fa: مسکو

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
fa: پاناما

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
fa: پاریس

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
fa: پاریس

[ctx: City in Ohio USA]
en: Parma
fa: پارما

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Richmond
fa: ریچموند

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Richmond
fa: ریچموند

[ctx: City in Utah USA]
en: Richmond
fa: ریچموند

[ctx: City in Virginia USA]
en: Richmond
fa: ریچموند

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Salem
fa: سیلم

[ctx: City in Oregon USA]
en: Salem
fa: سیلم

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Salem
fa: سیلم

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Rosa
fa: سانتا روسا

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Springfield
fa: اسپرینگ فیلد

[ctx: City in Missouri USA]
en: Springfield
fa: اسپرینگ فیلد

[ctx: City in Ohio USA]
en: Springfield
fa: اسپرینگ فیلد

[ctx: City in Oregon USA]
en: Springfield
fa: اسپرینگ فیلد

[ctx: City in Vermont USA]
en: Springfield
fa: اسپرینگ فیلد

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. John's
fa: سنت جونز

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
fa: استکهلم

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
fa: تولدو

[ctx: City in Italy]
en: Venice
fa: ونیز

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
fa: ویکتوریا

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
fa: ویکتوریا

[ctx: City in Illinois USA]
en: Washington
fa: واشینگتون

[ctx: City in Namibia]
en: Windhoek
fa: ویندهوک

[ctx: Region/state in Italy]
en: Lecco
fa: لکو

[ctx: Region/state in USA]
en: Nevada
fa: نوادا

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
fa: نیو برونسویک

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
fa: نیویورک

[ctx: Region/state in Canada]
en: Ontario
fa: انتاریو

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
fa: پاریس

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
fa: کبک

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
fa: تولدو

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
fa: ویکتوریا

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
fa: واشینگتون

[ctx: Region/state in USA]
en: Wyoming
fa: وایومینگ

[ctx: Country name]
en: Bahrain
fa: بحرین

[ctx: Country name]
en: Djibouti
fa: جیبوتی

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

[ctx: Country name]
en: Lebanon
fa: لبنان

[ctx: Country name]
en: Mexico
fa: مکزیک

[ctx: Country name]
en: Norway
fa: نروژ

[ctx: Country name]
en: Peru
fa: پرو

[ctx: Country name]
en: Singapore
fa: سنگاپور

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
fa: اثرهای برخورد ستاره دنباله‌‌دار )HST(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
fa: ماهواره گالیله )HST(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
fa: توفان غبار سراسری )HST(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
fa: مشتری و Io )HST(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
fa: نمایش تصویر APOD

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
fa: نمایش تصویر APOD )رادار(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
fa: نمایش تصویر APOD )Venera lander(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
fa: نمایش مجموعه زحل و ماهها

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
fa: نمایش تصویر HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
fa: نمایش تصویر HST )۱۹۹۵(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
fa: نمایش تصویر HST )۱۹۹۶(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
fa: نمایش تصویر HST )۱۹۹۸(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
fa: نمایش تصویر HST )۱۹۹۹(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
fa: نمایش تصویر HST )۲۰۰۱(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
fa: نمایش تصویر HST )۲۰۰۲(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
fa: نمایش تصویر HST )۲۰۰۳(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
fa: نمایش تصویر HST )۲۰۰۴(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
fa: نمایش تصویر HST )سپیده‌دم(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
fa: نمایش تصویر HST )جزئیات(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
fa: نمایش تصویر HST )جزئیات(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
fa: نمایش تصویر HST )Hubble V(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
fa: نمایش تصویر HST )Hubble X(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
fa: نمایش تصویر HST )SN 2004dj(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
fa: نمایش تصویر HST )ستاره‌ها در M 31(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
fa: نمایش HST )حلقه‌ها و ماهها(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
fa: نمایش تصویر KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
fa: نمایش تصویر MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
fa: نمایش کاشی‌کاری سازمان فضایی آمریکا

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
fa: نمایش تصویر NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
fa: نمایش تصویر NOAO )Halpha(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
fa: نمایش تصویر NOAO )نوری(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
fa: نمایش تصویر SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
fa: نمایش تصویر Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
fa: نمایش تصویر خورشید

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
fa: نمایش تصویر Lander جنگجوی اسکاندیناوی

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
fa: نمایش ۱ تصویر مسافر فضا

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
fa: کل تصویر خسوف و کسوف

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
fa: خسوف و کسوف سه برابر )HST(

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
fa: ستاره دنباله‌دار Shoemaker-Levy ۹

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
fa: تصاویر روزانه خورشیدی

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
fa: مأموریتهای سازمان فضایی آمریکا به مریخ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
fa: صفحه اطلاعات SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
fa: برنامه آپولون

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
fa: مأموریت Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
fa: مأموریت Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
fa: مأموریت Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
fa: مأموریت دریانورد ۱۰

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
fa: انجمن مریخ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
fa: مأموریتهای مسافر فضا

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
fa: فهرست کامل مریخ

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
fa: به مریخ خوش آمدید!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
fa: صفحه ویکی پدیا

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
fa: نمای آسمان

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
fa: اشعه گاما

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
fa: اشعه ایکس

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
fa: نوری

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
fa: مادون قرمز

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
fa: رادیو

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
fa: بایگانی فیزیکی نجومی دارای انرژی زیاد )HEASARC(

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
fa: مأموریتهای اخیر اشعه ایکس

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
fa: مأموریت گذشته اشعه ایکس

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
fa: مأموریتهای اشعه گاما

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
fa: مأموریتهای دیگر

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
fa: انتخابهای عمومی فهرست

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
fa: فهرستهای طول موج چندگانه

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
fa: دادگان ماورای کهکشانی سازمان فضایی آمریکا )NED(

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
fa: موقعیتها

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
fa: سیستم داده‌های فیزیک نجومی سازمان فضایی آمریکا )ADS(

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
fa: نجوم و فیزیک نجومی

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
fa: ابزارسازی

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
fa: فیزیک و ژئوفیزیک

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
fa: پیش‌چاپهای فیزیک نجومی

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
fa: بایگانی مأموریت چندگانه در تلسکوپ فضایی )MAST(

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
fa: تصاویر

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
fa: طیف

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
fa: دیگر

en: Catalogs
fa: فهرستها

en: Guides
fa: راهنماییها

en: Could not open file %1
fa: پرونده %1 را نتوانست باز کند

en: Script Validation Failed
fa: خرابی در اعتبارسنجی دست‌نوشته

en: Run Nevertheless
fa: با این حال، اجرا شود

en: Running script: %1
fa: اجرای دست‌نوشته: %1

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
fa: با استفاده از طرحواره رنگ »نمودار ستاره« که از زمینه سفید استفاده می‌کند، می‌توانید جوهر چاپگر را ذخیره کنید. مایل هستید موقتاً برای چاپ به طرحواره رنگ نمودار ستاره سودهی کنید؟

en: Switch to Star Chart Colors?
fa: به رنگهای نمودار ستاره سودهی می‌کنید؟

en: Switch Color Scheme
fa: سودهی به طرحواره رنگ

en: Do Not Switch
fa: عدم سودهی

en: Engage &Tracking
fa: ترغیب &ردگیری‌

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
fa: وارد کردن زاویه مورد نظر حوزه نما

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
fa: وارد کردن یک زاویه حوزه نما به درجه:

en: Critical File Not Found: %1
fa: پرونده بحرانی یافت نشد: %1

en: Reading time zone rules
fa: خواندن قوانین ناحیه زمانی

en: Loading city data
fa: بارگذاری داده‌های شهر

en: Loading sky objects
fa: بارگذاری اشیاء آسمان

en: Loading Image URLs
fa: بارگذاری نشانیهای وب تصویر

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
fa: زمان را نتوانست تنظیم کند: %1 / %2 / %3 ؛ %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
fa: نتوانست محل با نام %1، %2، %3 را تنظیم کند

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
fa: پرونده سفارشی پیوندهای تصویر را نمی‌توان باز کرد.
    پیوند را نمی‌توان برای نشستهای آتی ضبط کرد.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
fa: پرونده سفارشی پیوندهای اطلاعات را نمی‌توان باز کرد.
    پیوند را نمی‌توان برای نشستهای آتی ضبط کرد.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
fa: بالاترین نقطه آسمان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
fa: شمال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
fa: شرق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
fa: جنوب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
fa: غرب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
fa: شمال شرقی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
fa: جنوب شرقی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
fa: جنوب غربی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
fa: شمال غربی

en: Downloads new data
fa: داده‌های جدید را بارگیری می‌کند

en: &Save Sky Image...
fa: &ذخیره تصویر آسمان...

en: &Run Script...
fa: &اجرای دست‌نوشته...

en: Set Time to &Now
fa: تنظیم زمان برای &اکنون‌

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
fa: &تنظیم زمان...‌

en: Stop &Clock
fa: ایست &ساعت‌

en: Stop Clock
fa: ایست ساعت

en: &Zenith
fa: &بالاترین نقطه آسمان‌

en: &North
fa: &شمال‌

en: &East
fa: &شرق‌

en: &South
fa: &جنوب‌

en: &West
fa: &غرب‌

en: &Find Object...
fa: &یافتن شیء...‌‌

en: &Default Zoom
fa: بزرگ‌نمایی &پیش‌فرض‌

en: &Zoom to Angular Size...
fa: &بزرگ‌نمایی به اندازه زاویه‌‌دار...‌

en: &Orthographic
fa: &املایی‌

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
fa: نمایش جعبه‌های &اطلاعات‌

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
fa: نمایش جعبه &زمان‌

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
fa: نمایش جعبه &کانون‌

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
fa: نمایش جعبه &محل‌

en: Show Main Toolbar
fa: نمایش میله ابزار اصلی

en: Show View Toolbar
fa: نمایش میله ابزار نما

en: Show Statusbar
fa: نمایش میله وضعیت

en: Show Az/Alt Field
fa: نمایش حوزه Az/Alt

en: Show RA/Dec Field
fa: نمایش حوزه RA/Dec

en: C&olor Schemes
fa: طرحواره‌های &رنگ‌

en: &Star Chart
fa: نمودار &ستاره‌

en: &Night Vision
fa: دید &شب‌

en: &Moonless Night
fa: شب &بدون ماه‌

en: &FOV Symbols
fa: نمادهای &FOV‌

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
fa: &جغرافی...‌

en: Startup Wizard...
fa: راه‌اندازی جادوگر...

en: Calculator
fa: حسابگر

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
fa: ارتفاع در برابر زمان

en: What's up Tonight
fa: امشب چه خبر است

en: Script Builder
fa: سازنده دست‌نوشته

en: Telescope Wizard...
fa: جادوگر تلسکوپ...

en: Device Manager...
fa: مدیر دستگاه...

en: Edit FOV Symbols...
fa: ویرایش نمادهای FOV...

en:  Welcome to KStars
fa:  به KStars خوش آمدید

en: nothing
fa: هیچ چیز

en: Initial Position is Below Horizon
fa: موقعیت آغازین، زیر افق است.

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
fa: موقعیت آغازین، زیر افق است.
    مایل هستید در موقعیت پیش‌فرض بازنشانی کنید؟

en: Reset Position
fa: بازنشانی موقعیت

en: Do Not Reset
fa: عدم بازنشانی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
fa: پلوتون

en: Desktop Planetarium
fa: آسمان‌نمای رومیزی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fa: افزودن

en: INDI Control Panel
fa: تابلوی کنترل INDI

en: Server Port
fa: درگاه کارساز

en: Constellation Names
fa: نام صورتهای فلکی‌

en: Milky Way
fa: راه شیری

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
fa: به KStars خوش آمدید. لطفاً، تا هنگام بارگذاری در حالت نیمه خاموش بمانید...

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
fa: قالب تصویر %1 را نتوانست تجزیه کند؛ در نظر گرفتن PNG.

en: Script executed.
fa: دست‌نوشته اجرا شد.

en: Could not execute script.
fa: دست‌نوشته را نتوانست اجرا کند.

en: Using CPU date/time instead.
fa: در عوض، استفاده از تاریخ/زمان واحد پردازش مرکزی.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
fa: تلسکوپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
fa: روزنه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
fa: زبان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
fa: صعود راست:

en: Overwrite
fa: جای‌نوشت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
fa: اصلاح مختصات اشیا برای اثرات اتمسفر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
fa: نور خمیدگیهای اتمسفر نظیر یک عدسی از آن می‌گذرد. اگر این فقره علامت زده شود، این »انکسار اتمسفری« در نقشه آسمان شبیه‌سازی می‌شود. توجه داشته باشید که این اصلاح فقط هنگام استفاده از سیستم مختصات افقی اعمال می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
fa: اصلاح انکسار اتمسفری

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
fa: برچسب نام شیء مرکزی، نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
fa: اگر علامت زده شود، برچسب نام تا زمانی که در مرکز نمایش قرار دارد، موقتاً به شیء می‌پیوندد. با استفاده از گزینگان بالاپر فشار راست، می‌توانید برچسب پایدارتری را به هر شیء پیوست کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
fa: پیوست برچسب در شیئی که در مرکز قرار گرفته

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
fa: پیوست برچسب موقت هنگام پلکیدن موشی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
fa: استفاده از ترسیم حذف لبه ناصاف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
fa: هنگامی که کانون تغییر می‌‌کند، حرکت چرخش نمایش داده شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
fa: اگر علامت زده شود، تغییر موقعیت کانون منجر به یک »چرخش« پویا‌شده مرئی در یک موقعیت جدید می‌شود. در غیر این صورت، نمایش فوراً در مرکز موقعیت جدید قرار می‌گیرد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
fa: استفاده از چرخش پویاشده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
fa: هنگامی که نقشه حرکت می‌کند، تمام اشیا را ترسیم نمی‌کنید؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
fa: اگر برنامه، اشیای بسیار زیادی برای ترسیم روی نقشه دارد، هنگامی که نقشه حرکت می‌کند از پویانمایی هموار چشم‌پوشی می‌شود؛ برای مخفی کردن موقت برخی اشیا هنگامی که نمایش حرکت می‌کند، این فقره را علامت بزنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
fa: مخفی کردن اشیا هنگام حرکت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
fa: همچنین مخفی کردن گام زمان بزرگ‌تر از:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
fa: اگر علامت زده شود، هنگامی که نقشه حرکت می‌کند، ستاره‌های کم‌نورتر مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
fa: هنگامی که نقشه حرکت می‌کند، ستاره‌های کم‌نورتر از این ترسیم نمی‌شوند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
fa: هنگام حرکت، اجرام آسمانی منظومه شمسی مخفی شوند؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
fa: اگر علامت زده شود، هنگامی که نقشه حرکت می‌کند، تمام اجرام آسمانی منظومه شمسی مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
fa: منظومه شمسی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
fa: برچسبهای شیء

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
fa: اگر علامت زده شود، هنگامی که نقشه حرکت می‌کند، خطوط صورت فلکی مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
fa: خطوط صورت فلکی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
fa: کرانه‌های صورت فلکی

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
fa: اگر علامت زده شود، هنگامی که نقشه حرکت می‌کند، نام صورتهای فلکی مخفی می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
fa: نام صورتهای فلکی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
fa: مشاهده برچسبهای فهرست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
fa: نمایش &نام‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
fa: نمایش &بزرگی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
fa: حد کم‌نوری کوچک‌نمایی شده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
fa: بزرگی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
fa: حد کم‌نوری بزرگ‌نمایی شده:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
fa: شب بدون ماه

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
fa: رنگهای حقیقی

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
fa: قرمز یکدست

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
fa: سیاه یکدست

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
fa: قرمز یکدست

en: New Color Scheme
fa: طرحواره جدید رنگ

en: Enter a name for the new color scheme:
fa: برای طرحواره جدید رنگ یک نام وارد کنید:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
fa: پرونده محلی نمایه طرحواره رنگ را نتوانست باز کند.
    طرحواره را نمی‌توان حذف کرد.

en: Could not delete the file: %1
fa: پرونده را نتوانست حذف کند: %1

en: Error Deleting File
fa: خطای حذف پرونده

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
fa: یک مدخل با نام %1 در colors.dat را نتوانست پیدا کند.

en: Scheme Not Found
fa: طرحواره یافت نشد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
fa: تنظیمات رنگ جاری

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
fa: فهرست تمام رنگهای قابل سفارش در برنامه. مجاور هر فقره مربعی هست، که رنگی را که فقره طبق آن تنظیم شده است نمایش می‌دهد. برای تغییر رنگ هر فقره، روی آن فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
fa: حالت InfoBox BG:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
fa: بدون پر کردن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
fa: شفاف

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
fa: مات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
fa: حالت رنگ ستاره:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
fa: تنظیم حالت رنگ ستاره

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
fa: چهار راه برای ترسیم ستاره‌ها روی نقشه وجود دارد. به طور پیش‌فرض، ستاره‌ها دایره‌هایی هستند با هسته سفید و لبه‌ای که برای انعکاس رنگ حقیقی ستاره سایه زده می‌شود. همچنین، ممکن است برای ترسیم ستاره‌ها، دایره‌های دارای رنگ سفید، قرمز، یا سیاه یکدست را انتخاب کنید که با نیازهای طرحواره کلی رنگتان تطبیق کنند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
fa: شدت رنگ ستاره:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
fa: تنظیم شدت رنگهای ستاره

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
fa: هنگامی که از حالت رنگ واقع‌گرایانه ستاره استفاده می‌کنید، این گزینه سطح اشباع رنگهای ستاره را تنظیم می‌کند. مقدار بیشتر به معنای این است که رنگها شدیدترند.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
fa: از پیش تنظیم کردن طرحواره‌های رنگ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
fa: فهرست طرحواره‌های رنگ از پیش تنظیم‌شده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
fa: فهرست تمام طرحواره‌های شناخته‌شده رنگ. چندین مورد به صورت پیش‌فرض تهیه می‌شوند، و ممکن است موارد خود را هم تعریف کنید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
fa: ایجاد یک طرحواره جدید و از پیش تنظیم‌شده رنگ با استفاده از تنظیمات جاری

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
fa: بعد از تغییر رنگها به طرحواره‌ای که دوست دارید، برای ایجاد یک طرحواره جدید با استفاده از آن رنگها، این دکمه را فشار دهید. طرحواره‌تان در اینجا در فهرست پیش‌تنظیمات ظاهر می‌شود، و در گزینگان »تنظیمات« پنجره اصلی هم موجود می‌باشد.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
fa: حذف طرحواره رنگ از پیش تنظیم‌شده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
fa: برای حذف طرحواره رنگ مشخص‌شده، این دکمه را فشار دهید. این دکمه فقط در مورد طرحواره‌های رنگ سفارشی شما کار می‌کند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
fa: خطوط صورت فلکی نمایش داده شوند؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
fa: اگر علامت زده شود، خطوط صورت فلکی در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
fa: خطوط &صورت فلکی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
fa: &کرانه‌های صورت فلکی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
fa: مشخص کردن کرانه‌های صورت فلکی مرکزی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
fa: نام صورتهای فلکی ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
fa: اگر علامت زده شود، نام صورتهای فلکی در نقشه آسمان ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
fa: &نام صورتهای فلکی‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
fa: گزینه‌های نام صورت فلکی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
fa: استفاده از نام لاتین صورتهای فلکی

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
fa: برای استفاده از نام لاتین صورتهای فلکی در نقشه آسمان، این را برگزینید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
fa: &لاتین‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
fa: استفاده از نام صورتهای فلکی محلی‌شده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
fa: برای استفاده از نام صورتهای فلکی از محل خود )اگر موجود باشد(، این را برگزینید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
fa: محلی‌شده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
fa: استفاده از اختصارهای IAU

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
fa: برای استفاده از اختصارها به عنوان برچسب صورتهای فلکی طبق اتحادیه بین‌المللی نجوم، این را برگزینید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
fa: &مختصرشده‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
fa: دایرة البروج ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
fa: اگر علامت زده شود، دایرة البروج در نقشه آسمان ترسیم می‌شود. دایرة البروج دایره بزرگی در آسمان است، که به نظر می‌رسد خورشید طی دوره یک ساله آن را دنبال می‌کند. تمام اجرام آسمانی دیگر منظومه شمسی هم کمابیش دایرة البروج را دنبال می‌کنند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
fa: از حد فاصل پرشده راه شیری استفاده شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
fa: اگر علامت زده شود، حد فاصل راه شیری به صورت پرشده نمایش داده می‌شود. در غیر این صورت، فقط طرح کلی ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
fa: افق ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، خطی که افق محلی را نشان می‌دهد، روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
fa: &افق )خط(‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
fa: حد فاصل راه شیری ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
fa: اگر علامت زده شود، حد فاصلی که راه شیری را نشان می‌دهد، در نقشه آسمان ترسیم می‌شود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
fa: اگر علامت زده شود، هر ۲ ساعت در صعود راست و هر ۲۰ درجه در مِیل، یک توری از خطوط ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
fa: زمین مات ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
fa: اگر علامت زده شود، ناحیه زیر افق برای شبیه‌سازی زمین زیر شما پر می‌شود. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از سیستم مختصات ناحیه استوایی، هرگز زمین ترسیم نمی‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
fa: &زمین مات‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
fa: ناحیه استوایی آسمانی ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
fa: اگر علامت زده شود، ناحیه استوایی آسمانی در نقشه آسمان ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
fa: &ناحیه استوایی آسمانی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
fa: نمایش اشیاء منظومه شمسی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
fa: خورشید، ماه و سیاره‌ها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
fa: زحل ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، زحل روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
fa: اجرام آسمانی بزرگ به عنوان تصاویر ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
fa: اگر علامت زده شود، سیاره‌ها، خورشید و ماه به عنوان تصاویر نگاشت بیت روی نقشه نمایش داده می‌شوند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
fa: استفاده از تصاویر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
fa: مریخ ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، مریخ روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
fa: برچسبهای نام به اجرام آسمانی بزرگ منظومه شمسی پیوست شوند؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
fa: اگر علامت زده شود، برچسبهای نام به سیاره‌ها، خورشید و ماه می‌پیوندند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
fa: استفاده از برچسبهای نام

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
fa: برگزیدن تمام اجرام آسمانی بزرگ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
fa: برای برگزیدن تمام سیاره‌ها، خورشید و ماه که باید روی نقشه ترسیم شوند، این را فشار دهید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
fa: برگزیدن همه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
fa: از گزینش خارج کردن تمام اجرام آسمانی بزرگ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
fa: برای از گزینش خارج کردن تمام سیاره‌ها، خورشید و ماه به طوری که آنها روی نقشه ترسیم نشوند، این دکمه را فشار دهید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
fa: برگزیدن هیچ‌کدام

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
fa: ستاره زهره ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، ستاره زهره روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
fa: خورشید ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، خورشید روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
fa: مشتری ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، مشتری روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
fa: ماه ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، ماه روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
fa: عطارد ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، عطارد روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
fa: نپتون ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، نپتون روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
fa: اورانوس ترسیم شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
fa: اگر علامت زده شود، اورانوس روی نقشه ترسیم می‌شود.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
fa: سیاره‌های کوچک‌تر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
fa: سیارکها ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
fa: اگر علامت زده شود، سیارکها روی نقشه ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
fa: ستاره‌های دنباله‌دار ترسیم شوند؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
fa: اگر علامت زده شود، ستاره‌های دنباله‌دار روی نقشه ترسیم می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
fa: نمایش نامهای ستاره‌های دنباله‌دار نزدیک خورشید

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
fa: اگر علامت زده شود، ستاره‌های دنباله‌دار نزدیک خورشید دارای برچسب نام می‌باشند. ستاره‌های دنباله‌دار از نظر روشنی در مدارهایشان فرق می‌کنند، بنابراین، بزرگی کم نوری در این حالت مؤثر نیست.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
fa: تنظیم کم‌نورترین بزرگی برای ترسیم سیارکها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
fa: فاصله بیشینه برای نام ستاره‌های دنباله‌دار

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
fa: تنظیم فاصله بیشینه  به واحد نجومی )AU ( از خورشید برای ستاره دنباله‌داری که یک برچسب نام دارد. ۱ واحد نجومی فاصله بین زمین و خورشید، تقریباً ۱۵۰ میلیون کیلومتر است

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
fa: واحد نجومی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
fa: دنباله‌های مداری

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
fa: دنباله داشتن خودکار اجرام آسمانی ردگیری‌شده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
fa: اگر علامت زده شود، هر جرم آسمانی منظومه شمسی یک دنباله موقت دارد، که تا هنگامی که در مرکز نمایش قرار دارد، به آن می‌پیوندد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
fa: همیشه هنگام ردگیری یک جرم آسمانی منظومه شمسی، دنباله را نمایش دهید

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
fa: رنگ دنباله در زمینه کم رنگ شود؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
fa: اگر علامت زده شود، رنگ دنباله سیاره با رنگ زمینه آسمان ترکیب می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
fa: کم رنگ شدن دنباله‌ها نسبت به رنگ زمینه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
fa: پاک کردن تمام دنباله‌های مدار

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
fa: برای پاک کردن تمام دنباله‌های مداری که ممکن است با استفاده از گزینگان بالاپر فشار راست به اجرام آسمانی منظومه شمسی پیوست کرده باشید، این را فشار دهید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
fa: حذف تمام دنباله‌ها

en: Could not upload file
fa: نتوانست پرونده را بارگذاری کند

en: Open Cluster
fa: باز کردن خوشه

en: Globular Cluster
fa: خوشه کروی

en: Gaseous Nebula
fa: سحابی گازی

en: Planetary Nebula
fa: سحابی سیاره‌ای

en: Supernova Remnant
fa: باقی‌مانده ابرنواختران

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
fa: کهکشان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
fa: تاریخ:

en: Go to next Wizard page
fa: به صفحه بعدی جادوگر برو

en: Go to previous Wizard page
fa: به صفحه قبلی جادوگر برو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
fa: عنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
fa: چاپ

en: Requested Position Below Horizon
fa: موقعیت درخواست‌شده زیر افق

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
fa: موقعیت درخواست‌شده زیر افق است.
    به هر حال مایل هستید آنجا بروید؟

en: Go Anyway
fa: به هر حال برو

en: Keep Position
fa: نگه داشتن موقعیت

en: Angular distance: %1
fa: فاصله زاویه‌دار: %1

en: No object selected.
fa: بدون شیء برگزیده.

en: Object Details
fa: جزئیات شیء

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
fa: ماه کامل

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
fa: ماه جدید

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
fa: ربع اول

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
fa: ربع سوم

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
fa: به تدریج کامل شدن هلال ماه

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
fa: به تدریج کامل شدن قرص ناتمام ماه

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
fa: کم رنگی نور قرص ناتمام ماه

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
fa: کم رنگی نور هلال ماه

en: unknown
fa: ناشناخته

en: Star
fa: ستاره

en: Catalog Star
fa: فهرست ستاره

en: Planet
fa: سیاره

en: Comet
fa: ستاره دنباله‌دار

en: Asteroid
fa: سیارک

en: Constellation
fa: صورت فلکی

en: Unknown Type
fa: نوع ناشناخته

en: Show HST Image
fa: نمایش تصویر HST

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
fa: %1: تلسکوپ فضایی Hubble، توسط STScI برای سازمان فضایی آمریکا ]دامنه عمومی[ به کار انداخته شد

en: Show Spitzer Image
fa: Spitzerنمایش تصویر

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
fa: %1: تلسکوپ فضایی Spitzer، اهدایی NASA/JPL -Caltech ]دامنه عمومی[

en: Show SEDS Image
fa: نمایش تصویر SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
fa: %1: SEDS, http://www.seds.org [برای استفاده غیرتجاری رایگان است]

en: Show KPNO AOP Image
fa: نمایش تصویر KPNO AOP

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
fa: %1: برنامه پیشرفته مشاهده در رصدخانه ملی Kitt Peak ] بدون نسخه‌برداریهای فیزیکی، برای استفاده غیرتجاری رایگان است[

en: Show NOAO Image
fa: نمایش تصویر NOAO

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
fa: %1: رصدخانه‌های ملی نجوم نوری و AURA ]برای استفاده غیر تجاری رایگان است[

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
fa: %1: تلسکوپ بسیار بزرگ، توسط رصدخانه اروپای جنوبی به کار انداخته شد ]بدون نسخه‌برداری برای استفاده غیرتجاری رایگان است[

en: Show
fa: نمایش

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
fa: پارامترهای lat و LST فقط باید در اشیا KSPlanetBase استفاده شوند.

en: alpha
fa: آلفا

en: beta
fa: بتا

en: gamma
fa: گاما

en: delta
fa: دلتا

en: epsilon
fa: اپسیلون

en: zeta
fa: زتا

en: eta
fa: اِتا

en: theta
fa: تِتا

en: iota
fa: یتا

en: kappa
fa: کاپا

en: lambda
fa: لاندا

en: mu
fa: مو

en: nu
fa: نو

en: xi
fa: زی

en: omicron
fa: امیکرون

en: pi
fa: پی

en: rho
fa: رو

en: sigma
fa: سیگما

en: tau
fa: تا

en: upsilon
fa: آپسیلون

en: phi
fa: فی

en: chi
fa: چی

en: psi
fa: پسای

en: omega
fa: امگا

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
fa: خطای تجزیه TimeZoneRule، تنظیم برای تخلیه قاعده.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
fa: 		<p>کتاب مرجع KStars شامل پروژه اطلاعات نجومی، مجموعه‌ای
    			از مقاله‌های آموزنده در مورد نجوم می‌باشد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
fa: 		<p>سه »جعبه اطلاعات« روی پرده وجود دارد که داده مربوط به
    			زمان/تاریخ، محل جغرافیتان، و موقعیت جاری مرکزی در
    			آسمان )کانون( را نمایش می‌دهند. می‌توانید با موشی این جعبه‌ها را بکشید، و 			با دو بار فشار آنها را »سایه‌دار« کنید تا اطلاعات بیشتر )یا کمتر( نمایش داده شود.
    می‌توانید
    			در تنظیمات->گزینگان جعبه‌های اطلاعات، همه آنها را مخفی کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
fa: 		<p>KStars، یک حالت تمام پرده دارد، می‌توانید با استفاده از
    			دکمه »تمام پرده« میله ابزار، یا با فشار مهار+تبدیل+F ضامن این حالت را بزنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
fa: 		<p>کلیدهای N، S، E، W به نمایش نقاط در شمال،
    			جنوب، شرق و غرب در افق اشاره می‌کند. کلید Z به
    			نمایش در بالاترین نقطه آسمان اشاره دارد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
fa: 		<p>کلیدهای ۰ تا ۹ نمایش را در مرکز یکی از بزرگ‌ترین			اجرام آسمانی منظومه شمسی
    قرار می‌دهد. ۰ در مرکز خورشید قرار می‌دهد، ۳ در مرکز ماه قرار می‌دهد؛ بقیه، هشت
    			سیاره‌، به ترتیب فاصله‌شان از خورشید می‌باشند. 
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
fa: 		<p>برای چرخش نقشه آسمان به یک موقعیت جدید در
    			آسمان، با موشی فشار دهید و بکشید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
fa: 		<p>برای در مرکز قرار دادن نمایش در محل
    			مکان‌نمای موشی، با موشی دو بار فشار دهید. اگر روی یک شیء دو بار فشار دهید، KStars
    به طور خودکار شروع به ردگیری آن می‌کند.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
fa: 		<p>میله وضعیت، مختصات جاری آسمان مکان‌نمای موشی
    			را، هم در سیستم مختصه ناحیه استوایی هم در سیستم مختصه افقی نمایش می‌دهد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
fa: 		<p>نمایش را می‌توانید با چرخاندن چرخ لغزش موشی،
    			یا با کشیدن موشی به بالا یا پایین از طریق فشار دکمه میانی موشی، بزرگ‌نما یا کوچک‌نما کنید. می‌توانید
    			از کلیدهای +/-، یا فقره‌های »بزرگ‌نمایی«/»کوچک‌نمایی« در میله ابزار و
    			در گزینگان نما هم استفاده کنید. سطح بزرگ‌نمایی را می‌توان به طور دستی با استفاده از فقره »بزرگ‌نمایی بر اساس
    			اندازه زاویه‌دار« در گزینگان نما )تبدیل + مهار + Z( تنظیم کرد، و می‌توانید آن را به طور گرافیکی با
    			پایین نگه داشتن دکمه مهار هنگام کشیدن موشی برای تعریف یک مستطیل برای
    			کرانه‌های جدید پنجره تنظیم کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
fa: 		<p>برای سودهی بین سیستمهای مختصه ناحیه استوایی و افقی
    			از فقره گزینگان »نما->مختصات« استفاده کنید، یا میله فاصله را فشار دهید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
fa: 		<p>برای تنظیم زمان و تاریخ، مهار+S را تحریر کنید، از فقره گزینگان »زمان->تنظیم زمان« استفاده کنید،
    			یا دکمه میله ابزار »زمان« را فشار دهید. توجه داشته باشید که تاریخها در KStars می‌توانند بسیار
    			دور باشند؛ می‌توانید از هر سالی بین ۵۰۰۰۰- و ۵۰۰۰۰+ استفاده کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
fa: 		<p>برای همگام‌سازی
    			ساعت شبیه‌سازی با ساعت واحد پردازش مرکزی خود می‌توانید از مهار+E یا فقره گزینگان »زمان->تنظیم ساعت تا اکنون« استفاده کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
fa: 		<p>جعبه دوار در میله ابزار به شما اجازه می‌دهد گام زمان
    			استفاده‌شده توسط ساعت KStars را میزان کنید؛ تنظیم آن برای »۰/۱ ثانیه« »زمان حقیقی« را فراهم می‌کند.
    			توجه: مقادیر منفی باعث می‌شوند زمان به عقب حرکت کند.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
fa: 		<p>با یک
    			تک گام زمانی از طریق فشار کلیدهای "&gt;" یا "&lt;" می‌توانید ساعت شبیه‌سازی را به جلو یا عقب ببرید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
fa: 		<p>هنگامی که موشیتان را در نقشه فشار می‌دهید، نزدیک‌ترین شیء آسمان
    			به مکان‌نمای موشی، در میله وضعیت مشخص می‌شود.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
fa: 		<p>هنگامی که همچنان برای یک دقیقه مکان‌نمای موشی را نگه می‌دارید، نزدیک‌ترین شیء
    			از طریق برچسب موقتی نام مشخص می‌شودکه به طور خودکار
    			هنگامی که موشی را دوباره حرکت می‌دهید، کم رنگ می‌شود.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
fa: 		<p>برای باز کردن گزینگان بالاپر گزینه‌های مفصل
    			برای یک شیء خاص، که شامل پیوندهایی برای تصاویر و اطلاعات در مورد
    			اینترنت می‌باشد، با موشی فشار راست کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
fa: 		<p>اشیای آسمان عمیق با رنگی خاص )پیش‌فرض قرمز است(
    			پیوندهای اضافی نشانی وب موجود در گزینگان بالاپر خود را دارند.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
fa: 		<p>به صورت پیش‌فرض، ستاره‌ها در KStars با رنگهای واقع‌گرایانه‌ای نمایش داده می‌شوند.
    			رنگ یک ستاره به دمای آن بستگی دارد؛ ستاره‌های سردتر، قرمز هستند،
    			در حالی که ستاره‌های گرم‌تر، آبی هستند.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
fa: 		<p>یک برچسب نام را می‌توانید به هر شیئی در آسمان پیوست کنید. ضامن
    			برچسب را در گزینگان بالاپر بزنید، یا با فشار روی شیء و سپس
    			فشار »L«، ضامن برچسب را بزنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
fa: 		<p>ماشین حساب نجومی KStars )مهار+C( امکان دستیابی مستقیم به بسیاری
    			از محاسباتی که KStars پشت صحنه انجام می‌دهد را به شما می‌دهد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
fa: 		<p>ابزار مولد منحنی نور AAVSO )مهار+V( به کارسازی در
    			انجمن آمریکایی مشاهده‌کنندگان متغیر ستاره متصل می‌شود، و یک
    			منحنی نور برای هر کدام از ستاره‌های متغیر + ۶۰۰۰ می‌سازد که آنها
    			بر یک مبنای روزانه پایش می‌کنند.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
fa: 		<p>ابزار ارتفاع در برابر زمان )مهار+A( منحنیهای ارتفاع را برای هر گروه
    			از اشیائی که انتخاب می‌کنید، رسم می‌کند. این ابزار بزرگی برای طرح‌ریزی
    			نشستهای مشاهده می‌باشد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
fa: 		<p>ابزار مشاهده‌گر منظومه شمسی )مهار+Y( یک نمای هوایی از
    			منظومه شمسی نمایش می‌دهد، که موقعیتهای سیاره‌های بزرگ‌تر را برای 
    			تاریخ جاری شبیه‌سازی نمایش می‌دهد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
fa: 		<p>ابزار ماههای مشتری )مهار+J(، موقعیتهای نسبی
    			چهار تا از بزرگ‌ترین ماههای مشتری )Io، Europa، Ganymede و Callisto( را
    			همان‌طور که از زمین دیده می‌شوند، و به عنوان تابعی از زمان نمایش می‌دهد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
fa: 		<p>با استفاده از 			فقره »ذخیره گزینگان پرونده«،
    یا با فشار مهار+I می‌توانید تصویر آسمان را به یک پرونده صادر کنید. به علاوه، می‌توانید
    			KStars را از طریق یک اعلان فرمان با نشانوند »--تخلیه« برای ذخیره a
    			تصویر آسمان در دیسک حتی بدون باز کردن پنجره برنامه، اجرا کنید. از این مورد
    			می‌توانید برای ایجاد کاغذدیواری پویا برای رومیزی KDE خود استفاده کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
fa: 		<p>برای افزودن نشانیهای وب سفارشی تصویر/اطلاعات خود به
    			هر شیء، از گزینگان بالاپر شیء، »افزودن پیوند...« را برگزینید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
fa: 		<p> با فشار 
    			دکمه »پیکربندی« میله ابزار، یا با گزینش 			فقره گزینگان »تنظیمات->پیکربندی KStars...«
    دهها گزینه نمایش را میزان کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
fa: 		<p>جعبه‌های اطلاعات روی پرده را می‌توان با استفاده
    			 از گزینگان »تنظیمات->جعبه‌های اطلاعات« مخفی کرد یا نمایش داد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
fa: 		<p>میله‌های ابزار را می‌توان با استفاده از گزینگان »تنظیمات->میله ابزارها« مخفی کرد یا نمایش داد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
fa: 		<p>به آسانی می‌توانید با برگزیدن
    			طرحواره از گزینگان »تنظیمات->طرحواره‌های رنگ«، بین طرحواره‌های از پیش تعریف‌شده رنگ سودهی کنید.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
fa: 		<p>می‌توانید طرحواره‌های رنگ شخصی خود را تعریف کنید. رنگها را در
    			تب »رنگها« در پنجره پیکربندی تنظیم کرده، سپس دکمه
    			»ذخیره رنگهای جاری« را فشار دهید. طرحواره رنگ شما در فهرست درون
    			همه نشستهای آینده، ظاهر می‌شوند.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
fa: 		<p>تب پیشرفته پنجره پیکربندی KStars به شما اجازه می‌دهد که رفتار KStars
    			را به دقت تنظیم کنید. می‌توانید مشخص کنید که آیا انکسار اتمسفری
     			را اصلاح کنید یا از چرخش پویاشده استفاده کنید. همچنین، می‌توانید مشخص کنید که
     			 هنگامی که نمایش در حرکت بوده است، کدام اشیا مخفی بوده‌اند. 		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
fa: 		<p>خط درون آسمان که به نظر می‌رسد خورشید و همه سیارات به دنبال آن می‌آیند
    			دایرة البروج خوانده می‌شود
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
fa: 		<p>موقعیتهای شیء در KStars شامل تأثیرات تقدیم اعتدالین، رقص محوری زمین،
    			اختلال، انعکاس اتمسفر، و زمان سفر نور )برای سیارات( می‌باشد.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
fa: 		<p>گروه بزرگی از خوشه‌ها و سحابی نزدیک قطب جنوب آسمانی،
    			اشیای درون ابر ماژلانی می‌باشند که یک کهکشان dwarf در
    			مدار دور راه شیری است.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
fa: 		<p>فهرست Messier، فهرستی از ۱۱۰ روشن‌ترین شیء
    غیرستاره‌ای 			در آسمان می‌باشد. شامل اشیای مشهوری همچون Orion Nebula (M 42)،
    			کهکشان آندرومدا )M 31(، و خوشه پروین )M 45( می‌باشد.
    		</p>

en: Local Time
fa: زمان محلی‌

en: &Print...
fa: &چاپ...‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
fa: نام شیء رسم‌شده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
fa: برای استفاده از این حوزه دو راه وجود دارد:
    
    ۱. به آسانی نام یک شیء شناخته را تحریر کنید و دکمه »رسم« )یا ورود( را فشار دهید. ارتفاع شیء در برابر منحنی زمان به رسم اضافه می‌شود، و مختصاتش در زیر نمایش داده می‌شود.
    
    ۲. یک برچسب نام برای یک شیء سفارشی تحریر کنید. لازم است که مختصات RA و Dec را هم برای شیء مشخص کنید، و سپس برای افزودن منحنی آن به رسم، دکمه »رسم« را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
fa: یافتن شیء...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
fa: رسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
fa: پاک کردن حوزه‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
fa: پاک کردن فهرست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
fa: زمان محلی‌:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
fa: انتخاب شهر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
fa: طول جغرافیایی.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
fa: عرض جغرافیایی.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
fa: به‌روزرسانی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
fa: فهرست گزینه‌های قابل تنظیم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
fa: مقدار:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
fa: نمایش نمای درختی گزینه‌ها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
fa: این دکمه را فشار دهید تا از یک فهرست درختی که در آنجا گزینه نما بر اساس موضوع گروه‌بندی می‌شوند، یک گزینه نما برگزینید. همچنین، توصیف مختصری از هر گزینه و نوع داده‌های مقدار گزینه )رشته، عدد صحیح، شناور یا بولی( نمایش داده می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
fa: مقدار برای گزینه برگزیده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
fa: گزینه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
fa: عرض تصویر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
fa: ارتفاع تصویر:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
fa: برگزیدن شیء از یک فهرست

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
fa: محاوره یافتن شیء را باز می‌کند، که به شما اجازه می‌دهد شیئی را از فهرست اشیای شناخته برگزینید. هنگامی که شیئی انتخاب شده باشد، نامش در جعبه »جهت« در سمت چپ ظاهر می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
fa: جهت:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
fa: جهت یا شیء هدف

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
fa: برای متمرکز شدن، یک جهت یا یک شیء برگزینید. جعبه ترکیب، فهرستی از جهتهای شناخته شامل نقاط اصلی قطب‌نما در افق و همچنین بالاترین نقطه آسمان را فراهم می‌کند. ممکن است نام یک شیء شناخته را هم در اینجا وارد کنید، یا با فشار دادن دکمه »شیء«، شیئی را از فهرست اشیای شناخته برگزینید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
fa: نمایش محاوره چاپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
fa: استفاده از رنگهای نمودار ستاره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
fa: نام رنگ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
fa: مقدار رنگ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
fa: نام کشور

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
fa: نام شهر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
fa: نام استان

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
fa: باز کردن ابزار تنظیم محل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
fa: برای باز کردن محاوره تنظیم محل، که به شما اجازه می‌دهد محلی را از فهرستمان که دارای بیش از ۲۵۰۰ شهر از سراسر جهان است انتخاب کنید، این دکمه را فشار دهید. به محض این که محلی انتخاب شده باشد، حوزه‌های شهر، استان و کشور پر می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
fa: زدن/نزدن ضامن ردگیری

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
fa: <font color="#00007f">ثانیه:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
fa: مکث در تأخیر به ثانیه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
fa: وارد کردن تعداد ثانیه‌هایی که دست‌نوشته باید قبل از اجرای فرمانهای باقی‌مانده مکث کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
fa: کلید:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
fa: صبر کنید تا این کلید فشار داده شود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
fa: اجرای دست‌نوشته، تا زمانی که کاربر کلیدی را که در اینجا مشخص‌شده فشار می‌دهد، مکث می‌کند.  
    
    در حال حاضر، فقط از کلیدهای ساده می‌توان استفاده کرد، از کلیدهای تغییردهنده نظیر مهار یا تبدیل نمی‌توانید استفاده کنید. برای مشخص کردن میله فاصله، »فاصله« را تحریر کنید؛ در غیر این صورت از خود کلید استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
fa: سطح بزرگ‌نمایی:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
fa: سطح جدید بزرگ‌نمایی

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
fa: سطح بزرگ‌نمایی را برای نمایش تنظیم کنید. با استفاده از »بزرگ‌نمایی« و »کوچک‌نمایی« می‌توانید به طور فزاینده‌ای این مقدار را تغییر دهید.  
    
    سطح بزرگ‌نمایی، تعداد تصویردانه‌هایی که یک رادیان کمان را در بر می‌گیرد، مشخص می‌کند. مقادیر معقول باید بین ۳۰۰ و ۱۰۰۰۰۰۰۰ باشد.

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
fa: <QT>بخشی که شامل الگوریتمهایی برای محاسبه نجومی زمان است<UL><LI><B>روز ژولیوس سزار:</B> تبدیل تقویم/روز ژولیوس سزار</LI><LI><B>زمان نجومی:</B> تبدیل زمان جهانی/نجومی</LI><LI><B>تقویم نجومی:</B> زمان و موقعیتهای طلوع خورشید، غروب خورشید و ظهر برای آن رویدادها</LI><LI><B>اعتدالهای شب و روز و انقلابها:</B> اعتدالهای شب و روز، انقلابها و طول فصلها</LI></UL></QT>

en: Calculator modules
fa: پیمانه‌های ماشین حساب

en: Time Calculators
fa: حسابگرهای زمان‌

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
fa: روز ژولیوس سزار

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
fa: زمان نجومی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
fa: تقویم نجومی

en: Equinoxes & Solstices
fa: اعتدالهای شب و روز و انقلابها

en: Coordinate Converters
fa: مبدلهای مختصات

en: Equatorial/Galactic
fa: استوایی/کهکشانی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
fa: مختصات آشکار

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSimple)
en: Horizontal Coordinates
fa: مختصات افقی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
fa: مختصات دایرة البروج

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
fa: فاصله زاویه‌‌دار

en: Geodetic Coordinates
fa: مختصات مساحی

en: LSR Velocity
fa: سرعت LSR

en: Planets Coordinates
fa: مختصات سیاره‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
fa: گرینویچ، انگلستان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
fa: و

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
fa: محاسبه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
fa: اعتدال شب و روز بهار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
fa: انقلاب تابستانی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
fa: اعتدال شب و روز پاییز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
fa: انقلاب زمستانی:

[ctx: Right Ascension]
en: RA
fa: صعود راست

[ctx: Declination]
en: Dec
fa: مِیل

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
fa: تلسکوپ %1، برون‌خط است. لطفاً، متصل شوید و دوباره سعی کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
fa: شمایل:

[ctx: Azimuth]
en: Az
fa: ازیموت

[ctx: Altitude]
en: Alt
fa: ارتفاع

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
fa: نام شیء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
fa: کمینه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
fa: بیشینه:

en: offset from Jupiter (arcmin)
fa: انحراف از مشتری )arcmin(

en: time since now (days)
fa: زمان تا حالا )روز(

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
fa: حالت تعاملی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
fa: تاریخ و زمان:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
fa: مختصات ناحیه استوایی )J2000(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
fa: برگزیدن شیء...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
fa: موقعیت اول

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
fa: موقعیت دوم

en: Could not open file %1.
fa: پرونده %1 را نتوانست باز کند.

en: Invalid file: %1
fa: پرونده نامعتبر: %1

en: Invalid file
fa: پرونده نامعتبر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
fa: فاصله زاویه‌دار:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
fa: حالت دسته‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
fa: برگزیدن حوزه‌ها در پرونده ورودی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
fa: مِیل آغازین:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
fa: مِیل نهایی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
fa: حوزه‌ها در پرونده خروجی به علاوه نتیجه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
fa: پرونده‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
fa: پرونده ورودی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
fa: پرونده خروجی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
fa: مختصات فهرست

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
fa: زمان و تاریخ هدف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
fa: بازنشانی برای اکنون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
fa: مختصات آشکار:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
fa: نمایش در پرونده خروجی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
fa: تمام پارامترها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
fa: فقط پارامترها در پرونده ورودی

en: Does not rise
fa: طلوع نمی‌کند

en: Does not set
fa: تنظیم نمی‌شود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
fa: ارتفاع در ظهر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
fa: طول روز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
fa: ازیموت طلوع خورشید:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
fa: طلوع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
fa: ظهر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
fa: ازیموت غروب خورشید:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
fa: ارتفاع گذر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
fa: ازیموت طلوع ماه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
fa: گذر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
fa: ازیموت غروب ماه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
fa: مرحله:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
fa: به تدریج کامل شدن قرص ناتمام ماه )۷۵٪(

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
fa: مختصات ناحیه استوایی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
fa: مختصات کهکشانی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
fa: برگزیدن پارامترها در پرونده ورودی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
fa: اگر علامت زده شود، از پرونده ورودی، مقدار خوانده می‌شود. اگر علامت زده نشود، مقدار از جعبه مجاور خوانده می‌شود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBoxBatch)
en: 1950.0
fa: ۱۹۵۰/۰

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
fa: طول جغرافیایی کهکشانی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
fa: عرض جغرافیایی کهکشانی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
fa: برگزیدن پارامترها برای پرونده خروجی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
fa: برگزیدن نام پرونده‌ها

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
fa: برگزیدن مختصات ورودی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
fa: دکارتی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
fa: جغرافی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
fa: برگزیدن مدل بیضی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
fa: تبدیل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
fa: مختصات دکارتی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, XCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, XGeoCheckBatch)
en: X (km):
fa: X (کیلومتر):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, YCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, YGeoCheckBatch)
en: Y (km):
fa: Y (کیلومتر):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ZCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ZGeoCheckBatch)
en: Z (km):
fa: Z (کیلومتر):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
fa: مختصات جغرافی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
fa: بلندی )متر(:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
fa: بلندی )متر(:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
fa: روز ژولیوس سزار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
fa: روز تغییریافته ژولیوس سزار:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Incorrect number of fields in line %1:
fa: تعداد نادرست حوزه‌ها در خط %1:

en: Present fields %1.
fa: حوزه‌های حاضر %1.

en: Required fields %1.
fa: حوزه‌های مورد نیاز %1.

en: Unknown planet
fa: سیاره ناشناخته

en:  in line %1:
fa:  در خط %1:

en: Line %1 contains an invalid time
fa: خط %1، یک زمان نامعتبر دارد

en: Line %1 contains an invalid date:
fa: خط %1، یک تاریخ نامعتبر دارد:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
fa: هنگام تجزیه چند خط در پرونده ورودی، خطاهایی یافت شد

en: Errors in lines
fa: خطاهای خطوط‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
fa: پارامترهای ورودی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
fa: جرم آسمانی منظومه شمسی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
fa: مختصات دایرة البروج خورشید‌مرکزی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
fa: فاصله )AU(:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
fa: مختصات دایرة البروج زمین‌مرکزی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
fa: برگزیدن سیستم مختصات برای پرونده خروجی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
fa: دایرة البروج خورشید‌مرکزی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
fa: دایرة البروج زمین‌مرکزی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
fa: افق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
fa: پارامترهای دیگر برای پرونده خروجی

en: %1 and %2
fa: %1 و %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
fa: زمان نجومی:

en: Sun's Declination
fa: مِیل خورشید

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
fa: اعتدالهای شب و روز و انقلابها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
fa: اعتدالهای شب و روز و انقلابها برای سال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
fa: موقعیت هدف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
fa: سرعتهای شعاعی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
fa: خورشید‌مرکزی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
fa: زمین‌مرکزی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
fa: توپوگرافی مرکزی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
fa: بلندی )متر(:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
fa: سرعت ورودی:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
fa: خورشید‌مرکزی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
fa: زمین‌مرکزی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
fa: توپوگرافی مرکزی

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
fa: خلاصه

[ctx: Magnitude]
en: Mag
fa: بزرگی

en: Added %1 to observing list.
fa: %1 اضافه‌شده به فهرست مشاهده.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
fa: نتوانست پرونده %1 را باز کند. نام پرونده دیگری امتحان شود؟

en: Try Different
fa: امتحان کردن نام پرونده دیگر

en: Do Not Try
fa: امتحان نشود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
fa: بارگذاری یک فهرست مشاهده از دیسک

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
fa: ذخیره فهرست جاری مشاهده در دیسک

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
fa: ذخیره فهرست جاری مشاهده در دیسک، مشخص کردن نام پرونده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
fa: جادوگر فهرست مشاهده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
fa: جادوگر فهرست به شما در ساخت فهرستهای مشاهده مبنی بر پالایش بر اساس نوع شیء، موقعیت در آسمان، و بزرگی کمک می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
fa: مرکز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
fa: خوشه‌های باز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
fa: خوشه‌های کروی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
fa: سحابی گازی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
fa: سحابی سیاره‌ای

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
fa: خورشید، ماه، سیاره‌ها

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
fa: دایره غیرمجاز مشخص شد، گزینش منطقه ممکن نیست.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
fa: برگزیدن تمام فقره‌های فهرست

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
fa: پاک کردن همه فقره‌های برگزیده در فهرست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
fa: آسمان عمیق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
fa: می‌خواهم اشیاء را برگزینم:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
fa: توسط صورت فلکی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
fa: در منطقه مستطیلی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
fa: در منطقه دایره‌ای

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
fa: در

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
fa: حدود Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
fa: حدود RA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
fa: شعاع )بر حسب درجه(:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
fa: از:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
fa: برگزیدن اشیای قابل مشاهده در:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
fa: برگزیدن اشیای روشن‌تر از:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
fa: شامل اشیائی که بزرگی تعریف‌شده را ندارند‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
fa: فهرست مشاهده شما در حال حاضر ۰ شیء دارد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
fa: نام گزینه

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
fa: موقعیت X )واحد نجومی(

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
fa: موقعیت Y )واحد نجومی(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
fa: امروز

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
fa: نشان دادن نمایش در محل مشخص‌شده. %1 می‌تواند نام یک شیء، نقطه کاردینال روی قطب‌نما، یا »اوج« باشد.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
fa: نشان دادن نمایش در مختصات RA/Decمشخص‌شده.  RA برحسب ساعت بیان می‌شود؛ Dec برحسب درجه بیان می‌شود.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
fa: نشان دادن نمایش در مختصات Alt/Az مشخص‌شده. Alt و Az برحسب درجه بیان می‌شوند.

en: Increase the display Zoom Level.
fa: افزایش سطح بزرگنمایی نمایش.

en: Decrease the display Zoom Level.
fa: کاهش سطح بزرگنمایی نمایش.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
fa: تنظیم سطح بزرگنمایی نمایش، بر اساس مقدار پیش‌فرض آن.

en: Set the display Zoom Level manually.
fa: تنظیم دستی سطح بزرگنمایی نمایش.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
fa: تنظیم ساعت سیستم بر اساس زمان محلی مشخص‌شده.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
fa: مکث اجرای دست‌نوشته به مدت ثانیه‌های مشخص‌شده.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
fa: توقف اجرای دست‌نوشته تا زمانی که کلید فشار داده شود.  فقط ضربه  تک کلید امکان‌پذیر است؛ برای میله فاصله، از »فاصله« استفاده کنید.

en: Set whether the display is tracking the current location.
fa: تنظیم این که آیا نمایش باعث ردگیری محل جاری می‌شود یا خیر.

en: Change view option named %1 to value %2.
fa: تغییر گزینه نما با نام %1 به مقدار %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
fa: تنظیم محل جغرافیایی به شهر مشخص‌شده به وسیله نام، استان و کشور.

en: Set the color named %1 to the value %2.
fa: تنظیم رنگ با نام %1 به مقدار %2.

en: Load the color scheme specified by name.
fa: بار کردن طرحواره رنگ مشخص‌شده با نام.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
fa: صادرات تصویر آسمان به پرونده، با عرض و ارتفاع مشخص‌شده.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
fa: چاپ تصویر آسمان در یک چاپگر یا پرونده.  اگر %1 درست باشد، محاوره چاپ را نشان می‌دهد.  اگر %2 درست باشد، از طرحواره رنگ نمودار ستاره برای چاپ استفاده می‌کند.

en: Halt the simulation clock.
fa: توقف ساعت شبیه‌سازی.

en: Start the simulation clock.
fa: آغاز ساعت شبیه‌سازی.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
fa: تنظیم مقیاس زمان ساعت شبیه‌سازی به مقیاس مشخص‌شده.  ./۱ یعنی زمان واقعی؛ ۰/۲ یعنی دو بار زمان واقعی؛ و غیره.

en: Functions
fa: تابعها

en: InfoBoxes
fa: جعبه‌های اطلاعات‌

en: Toggle display of all InfoBoxes
fa: زدن ضامن نمایش همه جعبه‌های اطلاعات‌

en: Toggle display of Time InfoBox
fa: زدن ضامن نمایش جعبه اطلاعات زمان‌

en: Toggle display of Geographic InfoBox
fa: زدن ضامن نمایش جعبه اطلاعات جغرافیایی‌

en: Toggle display of Focus InfoBox
fa: زدن ضامن نمایش جعبه اطلاعات کانون

en: (un)Shade Time InfoBox
fa: سایه‌دار )بدون سایه( کردن جعبه اطلاعات زمان‌

en: (un)Shade Geographic InfoBox
fa: سایه‌دار )بدون سایه( کردن جعبه اطلاعات جغرافیایی‌

en: (un)Shade Focus InfoBox
fa: سایه‌دار )بدون سایه( کردن جعبه اطلاعات کانون‌

en: Toolbars
fa: میله ابزارها

en: Toggle display of main toolbar
fa: زدن ضامن نمایش میله ابزار اصلی‌

en: Toggle display of view toolbar
fa: زدن ضامن نمایش میله ابزار نما

en: Show Objects
fa: نمایش اشیا

en: Toggle display of Stars
fa: زدن ضامن نمایش ستاره‌ها

en: Toggle display of all deep-sky objects
fa: زدن ضامن نمایش همه اشیای آسمان عمیق‌

en: Toggle display of all solar system bodies
fa: زدن ضامن نمایش همه اجرام آسمانی منظومه شمسی‌

en: Toggle display of Sun
fa: زدن ضامن نمایش خورشید

en: Toggle display of Moon
fa: زدن ضامن نمایش ماه‌

en: Toggle display of Mercury
fa: زدن ضامن نمایش عطارد

en: Toggle display of Venus
fa: زدن ضامن نمایش زهره‌

en: Toggle display of Mars
fa: زدن ضامن نمایش مریخ‌

en: Toggle display of Jupiter
fa: زدن ضامن نمایش مشتری‌

en: Toggle display of Saturn
fa: زدن ضامن نمایش زحل‌

en: Toggle display of Uranus
fa: زدن ضامن نمایش اورانوس‌

en: Toggle display of Neptune
fa: زدن ضامن نمایش نپتون‌

en: Toggle display of Asteroids
fa: زدن ضامن نمایش سیارکها

en: Toggle display of Comets
fa: زدن ضامن نمایش ستاره‌های دنباله‌دار

en: Show Other
fa: نمایش موارد دیگر

en: Toggle display of constellation lines
fa: زدن ضامن نمایش خطوط صورت فلکی‌

en: Toggle display of constellation boundaries
fa: زدن ضامن نمایش کرانه‌های صورت فلکی‌

en: Toggle display of constellation names
fa: زدن ضامن نمایش نام صورتهای فلکی‌

en: Toggle display of Milky Way
fa: زدن ضامن نمایش راه شیری‌

en: Toggle display of the coordinate grid
fa: زدن ضامن نمایش توری مختصات‌

en: Toggle display of the celestial equator
fa: زدن ضامن نمایش ناحیه استوایی آسمانی‌

en: Toggle display of the ecliptic
fa: زدن ضامن نمایش دایرة البروج‌

en: Toggle display of the horizon line
fa: زدن ضامن نمایش خط افق‌

en: Toggle display of the opaque ground
fa: زدن ضامن نمایش زمین مات‌

en: Toggle display of star name labels
fa: زدن ضامن نمایش برچسبهای نام ستاره‌

en: Toggle display of star magnitude labels
fa: زدن ضامن نمایش برچسبهای بزرگی ستاره‌

en: Toggle display of asteroid name labels
fa: زدن ضامن نمایش برچسبهای نام سیارک‌

en: Toggle display of comet name labels
fa: زدن ضامن نمایش برچسبهای نام ستاره دنباله‌دار

en: Toggle display of planet name labels
fa: زدن ضامن نمایش برچسبهای نام سیاره‌

en: Toggle display of planet images
fa: زدن ضامن نمایش تصاویر سیاره‌

en: Show Latin constellation names
fa: نمایش نامهای لاتین صورت فلکی‌

en: Show constellation names in local language
fa: نمایش نام صورتهای فلکی در زبان محلی‌

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
fa: نمایش اختصارات صورت فلکی استاندارد IAU

en: Hide Items
fa: مخفی کردن فقره‌ها

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
fa: زدن ضامن برای این که آیا اشیای مخفی به هنگام چرخش نمایش داده شوند

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
fa: آستانه گام زمان )به ثانیه( برای اشیای مخفی‌

en: double
fa: دو بار

en: Hide faint stars while slewing?
fa:  ستاره‌های کم‌نور هنگام چرخش مخفی شوند؟

en: Hide solar system bodies while slewing?
fa:  جرمهای آسمانی منظومه شمسی هنگام چرخش مخفی شوند؟

en: Hide Milky Way while slewing?
fa:  راه شیری هنگام چرخش مخفی شود؟

en: Hide constellation names while slewing?
fa:  نام صورتهای فلکی هنگام چرخش مخفی شود؟

en: Hide constellation lines while slewing?
fa:  خطوط صورت فلکی هنگام چرخش مخفی شود؟

en: Hide constellation boundaries while slewing?
fa: کرانه‌های صورت فلکی هنگام چرخش مخفی شود؟

en: Hide coordinate grid while slewing?
fa:  توری مختصات هنگام چرخش مخفی شود؟

en: Skymap Options
fa: گزینه‌های نقشه آسمان

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
fa:  از مختصات افقی استفاده شود؟ )در غیر این صورت، از مختصات استوایی استفاده شود(

en: Set the Zoom Factor
fa: تنظیم عامل بزرگنمایی

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
fa: برگزیدن اندازه زاویه‌دار برای نماد FOV )به arcmin(

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
fa: برگزیدن شکل برای نماد FOV )۰=مربع، ۱=دایره، ۲=صلیب‌واره، ۴=روزنه(

en: Select color for the FOV symbol
fa: برگزیدن رنگ برای نماد FOV

en: string
fa: رشته

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
fa: از چرخش پویا‌شده استفاده شود؟ )در غیر این صورت، »پرش« به کانون جدید(

en: Correct for atmospheric refraction?
fa: انکسار اتمسفری اصلاح شود؟

en: Automatically attach name label to centered object?
fa: برچسب نام به طور خودکار به شیء مرکزی پیوست شود؟

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
fa: به هنگام پلکیدن موشی روی یک شیء، برچسب نام به طور موقت پیوست شود؟

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
fa: رنگ دنباله‌های سیاره نسبت به رنگ آسمان کم رنگ شود؟ )در غیر این صورت، رنگ ثابت است(

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
fa: بزرگی کم‌نورترین ستاره برچسب‌دار روی نقشه‌

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
fa: بزرگی روشن‌ترین ستاره مخفی هنگام چرخش

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
fa: بزرگی کم‌نورترین سیارک کشیده‌شده روی نقشه

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
fa: بزرگی کم‌نورترین سیارک دارای برچسب روی نقشه

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
fa: ستاره‌های دنباله‌دار نزدیک‌تر از این )به واحد نجومی( به خورشید، روی نقشه برچسب‌دار می‌شوند

en: Could not download remote file.
fa: نتوانست پرونده دور را بارگیری کند.

en: Download Error
fa: خطای بارگیری

en: Save Changes to Script?
fa: تغییرات در دست‌نوشته ذخیره شوند؟

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
fa: دست‌نوشته جاری، تغییرات ذخیره‌‌‌‌‌نشده دارد.  می‌خواهید پیش از بستن، آن را ذخیره کنید؟

en: Could not parse script.  Line was: %1
fa: نتوانست دست‌نوشته را تجزیه کند. خط این گونه بود: %1

en: true
fa: درست‌

en: Function index out of bounds.
fa: نمایه تابع خارج از کرانها.

en: false
fa: نادرست‌

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
fa: عدم تطابق بین تابع و عنصر نشانوند )%1 مورد انتظار(

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
fa: دست‌نوشته جدید

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
fa: دست‌نوشته جاری را دور می‌اندازد و یک دست‌نوشته جدید را آغاز می‌کند. برای ذخیره هر تغییر ذخیره‌نشده‌ای در دست‌نوشته جاری اعلان می‌کند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
fa: دست‌نوشته موجود را باز می‌کند. برای  ذخیره هر تغییر ذخیره‌نشده‌ای در دست‌نوشته جاری اعلان می‌کند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
fa: ذخیره دست‌نوشته

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
fa: ذخیره دست‌نوشته جاری. اگر دست‌نوشته قبلاً ذخیره نشده است، این با »ذخیره به عنوان...« برابر است

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
fa: ذخیره دست‌نوشته به عنوان...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
fa: دست‌نوشته را در یک پرونده ذخیره می‌کند، به شما اجازه می‌دهد ابتدا نام پرونده و یک نام برای دست‌نوشته مشخص کنید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
fa: دست‌نوشته آزمون

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
fa: دست‌نوشته جاری

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
fa: افزودن تابع

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
fa: اگر در جعبه »مرورگر تابع«، تابعی مشخص شود، این دکمه آن را به دست‌نوشته کاری جاری اضافه می‌کند. تابع جدید مستقیماً بعد از تابع مشخص‌شده در جعبه »دست‌نوشته جاری« درج می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
fa: حذف تابع

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
fa: اگر تابعی در جعبه »دست‌نوشته جاری« مشخص شود، این دکمه آن را از دست‌نوشته حذف می‌کند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
fa: رونوشت تابع

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
fa: اگر تابعی در جعبه »دست‌نوشته جاری« مشخص شود، این دکمه یک رونوشت از تابع را اضافه می‌کند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
fa: حرکت به بالا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
fa: اگر تابعی در جعبه »دست‌نوشته جاری« مشخص شود، این دکمه آن را در دست‌نوشته یک موقعیت به بالا حرکت می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
fa: حرکت به پایین

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
fa: اگر تابعی در جعبه »دست‌نوشته جاری« مشخص شود، این دکمه آن را در دست‌نوشته یک موقعیت به پایین حرکت می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
fa: نشانوندهای تابع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
fa: مرورگر تابع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
fa: کمک تابع

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
fa: اگر تابعی در مرورگر تابع مشخص شود، این ناحیه، برخی مستندات کوتاه را در مورد تابع نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
fa: وارد کردن نام برای دست‌نوشته

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
fa: وارد کردن نامی برای دست‌نوشته. این نام پرونده نیست، فقط خط توصیفی کوتاهی از متن است.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
fa: نام نویسنده را وارد کنید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
fa: نام دست‌نوشته:

en: at %1
fa: در %1

en: The night of %1
fa: شب %1

en: Star Clusters
fa: خوشه ستاره‌ها

en: circumpolar
fa: دور قطبی‌

en: does not rise
fa: طلوع نمی‌کند

en: No Object Selected
fa: شیئی گزینش نشد

en: Object Not Found
fa: شیء یافت نشد

en: Rises at: %1
fa: طلوع در: %1

en: Transits at: %1
fa: گذر در: %1

en: Sets at: %1
fa: این گونه %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
fa: شب تاریخ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
fa: انتخاب یک تاریخ جدید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
fa: تغییر تاریخ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
fa: در محل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
fa: انتخاب یک محل جغرافی جدید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
fa: تغییر محل...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
fa: نمایش اشیائی که بالا هستند:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
fa: انتخاب فاصله زمانی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
fa: در عصر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
fa: در صبح

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
fa: هر زمانی از امشب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
fa: زمان طلوع ماه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
fa: زمانی که ماه طبق تاریخ برگزیده طلوع می‌کند را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
fa: طلوع ماه:  ۱۳:۱۹

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
fa: مدت شب برای تاریخ برگزیده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
fa: مدت بین غروب خورشید و طلوع خورشید برای تاریخ برگزیده را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
fa: مدت شب: ۱۱:۰۰ ساعت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
fa: زمان غروب خورشید

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
fa: زمان غروب خورشید را برای تاریخ برگزیده نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
fa: غروب خورشید:  ۱۹:۱۵

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
fa: زمان غروب ماه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
fa: زمانی که ماه طبق تاریخ برگزیده غروب می‌کند را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
fa: غروب ماه: ۰۴:۲۷

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
fa: زمان طلوع خورشید

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
fa: زمان طلوع خورشید را برای تاریخ برگزیده نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
fa: طلوع خورشید:  ۰۷:۱۵

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
fa: کسر روشنایی ماه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
fa: کسر روشنایی ماه را برای تاریخ برگزیده نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
fa: روشنایی ماه: ۴۲٪

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
fa: تطابق اشیا:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
fa: زمانی که شیء مشخص‌شده در تاریخ برگزیده بالای افق طلوع می‌کند را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
fa: طلوع در:  ۲۲:۱۲

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
fa: زمانی که شیء مشخص‌شده در تاریخ برگزیده از خط نصف‌النهار محلی گذر می‌کند را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
fa: گذر در:  ۰۳:۴۵

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
fa: زمانی که شیء مشخص‌شده در تاریخ برگزیده زیر افق غروب می‌کند را نمایش می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
fa: غروب در:  ۰۸:۲۲

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
fa: در نمایش آسمان، این شیء را در مرکز قرار دهید

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
fa: این شیء را در مرکز نمایش آسمان قرار دهید، و شروع به ردگیری آن بکنید. برابر کردن با فقره »در مرکز قرار دادن و ردگیری« در گزینگان بالاپر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
fa: در مرکز قرار دادن شیء

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
fa: باز کردن پنجره جزئیات شیء

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
fa: باز کردن پنجره جزئیات برای شیء مشخص‌شده.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
fa: افزودن به فهرست

[ctx: Local Time]
en: LT:
fa: وقت محلی:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
fa: وقت جهانی:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
fa: زمان نجومی:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
fa: روز ژولیوس سزار:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
fa: طول جغرافیایی:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
fa: عرض جغرافیایی:
