kstars - en to be translation catalogue (46 entries)

en: Sky
be: Неба

en: Star Name
be: Назва зоркі

en: Planet Name
be: Назва планеты

en: Equator
be: Экватар

en: Horizon
be: Гарызонт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
be: Запісаць

en: Overwrite File?
be: Перазапісаць файл?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
be: Скасаваць

en: unnamed
be: безназоўны

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
be: Сонца

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
be: Невядомы

en: Invalid URL
be: Няправільная спасылка URL

en: Browse Google
be: Пашукаць у Google

en: Do Not Browse
be: Не шукаць

en: Show webpage about
be: Паказаць старонку пра

en: Ignore
be: Ігнараваць

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
be: Тып

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
be: Аўтар:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GeneralGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeneralProcMinimized) i18n: ectx: property (title), widget (QGro
en: General
be: Агульныя

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
be: Пазіцыя

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
be: Недаступны

en: Advanced
be: Асаблівы

en: Log
be: Часопіс

en: Delete Confirmation
be: Пацверджанне выдалення

en: Any
be: Любы

en: Aldebaran
be: Альдэбаран

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
be: Настаўленні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
be: Статыстыка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
be: Асаблівы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlignMethod) i18n: ectx: property (curre
en: None
be: Няма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
be: Абмежаванні

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
be: Пасунуць угору

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
be: Пасунуць долу

en: Add Host
be: Дадаць хост

en: Upload
be: Зацягнуць

en: star
be: зорка

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
be: Падрабязнасці

en: Could not upload file
be: Не магу зацягнуць файл

en: unknown
be: невядомы

en: Show
be: Паказаць

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
be: Пасярэдзіне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
be: Сёння

en: Functions
be: Функцыі

en: Toolbars
be: Панелі начыння

en: true
be: ісціна

en: false
be: мана
