kstars - en to pa translation catalogue (1100 entries)

en: Sky
pa: ਅੰਬਰ

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਲਿੰਕਾਂ ਨਾਲ

en: Star Name
pa: ਤਾਰੇ ਦਾ ਨਾਂ

en: Deep Sky Object Name
pa: ਡੂੰਘੇ ਅਸਮਾਨ ਦੇ ਆਬਜੈਕਟ ਦਾ ਨਾਂ

en: Planet Name
pa: ਗ੍ਰਹਿ ਨਾਂ

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
pa: ਤਾਰਿਆਂ ਦੀ ਖਿੱਤੀ ਦਾ ਨਾਂਂ

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
pa: ਤਾਰਿਆਂ ਦੀ ਖਿੱਤੀ ਦੀ ਰੇਖਾ

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
pa: ਤਾਰਿਆਂ ਦੀ ਖਿੱਤੀ ਦੀ ਹੱਦ

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
pa: ਤਾਰਿਆਂ ਦੀ ਖਿੱਤੀ ਦੀ ਹੱਦ ਉਘਾੜੋ

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
pa: ਅਕਾਸ਼ ਗੰਗਾ

en: Equator
pa: ਭੂਮੱਧ

en: Horizon
pa: ਦੁਮੇਲ

en: Compass Labels
pa: ਕੰਪਾਸ ਲੇਬਲ

en: Equatorial Coordinate Grid
pa: ਭੂਮੱਧੀ ਧੁਰਾ ਗਰਿੱਡ

en: Horizontal Coordinate Grid
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਧੁਰਾ ਗਰਿੱਡ

en: Info Box Text
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡੱਬਾ ਲਿਖਤ

en: Info Box Selected
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡੱਬਾ ਚੁਣੇ

en: Info Box Background
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡੱਬਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Target Indicator
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਾ ਇੰਡੀਕੇਟਰ

en: User Labels
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲੇਬਲ

en: Planet Trails
pa: ਗ੍ਰਹਿ ਲੀਹ

en: Visible Satellites
pa: ਦਿੱਖ ਸੈਟੇਲਾਈਟ

en: Satellites
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ

en: Satellites Labels
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਲੇਬਲ

en: Supernovae
pa: ਸੁਪਰਨੋਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
pa: ਐਸਟਾਰੌਇਡ

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
pa: ਮੂਲ ਰੰਗ

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
pa: ਤਾਰਾ ਚਾਰਟ

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
pa: ਰਾਤ ਦਿੱਖ

en: Data verification failed
pa: ਡਾਟਾ ਪੜਤਾਲ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: File verification failed
pa: ਫਾਇਲ ਪੜਤਾਲ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Downloading
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Downloading Data...
pa: ਡਾਟਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
pa: 7x35 ਦੂਰਬੀਨ

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
pa: ਇੱਕ ਡਿਗਰੀ

en: Saved image to %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਿਆ

en: Could not upload image to remote location: %1
pa: ਰਿਮੋਟ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਚਿੱਤਰ ਅੱਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %1

en: Invert colors
pa: ਉਲਟ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Save the image to disk
pa: ਚਿੱਤਰ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲੋ

en: Confirm Removal
pa: ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadB)
en: Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Image Viewer
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਰਸ਼ਕ

en: Loading of the image %1 failed.
pa: %1 ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣੀ ਹੈ?

en: Overwrite File?
pa: ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ?

en: Saving of the image %1 failed.
pa: %1 ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
pa: ਹਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
pa: ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
pa: ਗਲਤੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
pa: ਉੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
pa: ਉੱ-ਉੱ-ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
pa: ਉੱ-ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
pa: ਪੂ-ਉੱ-ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
pa: ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
pa: ਪੂ-ਦੱ-ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
pa: ਦੱ-ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
pa: ਦੱ-ਦੱ-ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
pa: ਦੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
pa: ਦੱ-ਦੱ-ਪੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
pa: ਦੱ-ਪੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
pa: ਪੱ-ਦੱ-ਪੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
pa: ਪੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
pa: ਪੱ-ਉੱ-ਪੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
pa: ਉੱ-ਪੱ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
pa: ਉੱ-ਉੱ-ਪੱ

en: unnamed
pa: ਬੇਨਾਮ

en: &Next >
pa: ਅੱਗੇ(&N) >

en: < &Back
pa: < ਪਿੱਛੇ(&B)

en: File write error.
pa: ਫਾਇਲ ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ ਹੈ।

[ctx: default theme name]
en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Loading images...
pa: ...ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੋਧ(&g)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਣ-ਸੈੱਟ

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
pa: ਸੂਰਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
pa: ਮਰਕਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
pa: ਧਰਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
pa: ਚੰਦ

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
pa: ਮੰਗਲ

en: Phobos
pa: ਫੋਬੋਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
pa: ਬ੍ਰਹਿਸਪਤੀ

en: Callisto
pa: ਕੱਲੀਸਟੋ

en: Europa
pa: ਯੂਰਪਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰ

en: Titan
pa: ਟਾਈਟਨ

en: Mimas
pa: ਮਿਮਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
pa: ਯੂਰੇਨਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
pa: ਨੈਪਚੂਨ

en: from
pa: ਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Rotation:
pa: ਘੁੰਮਾਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
pa: ਦਿਨ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
pa: ਮਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੇਨ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
pa: ਤਰੱਕੀ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
pa: ਸਮਾਂ(&i)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pa: ਟੂਲ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ(&D)

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ(&U)

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
pa: ਨਿਰੀਖਣ(&O)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਬਕਸੇ(&I)

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
pa: ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
pa: ਬੇਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
pa: ਗ੍ਰਹਿ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
pa: ਤਾਰੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
pa: ਬੋਦੀ ਵਾਲਾ ਤਾਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
pa: ਅਕਾਸ਼ ਗੰਗਾ

en: Clusters
pa: ਝੁਰਮਟ

en: More Details
pa: ਹੋਰ ਵੇਰਵੇ

en: Center in Map
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਕੇਂਦਰ

en: Info Text
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
pa: ਡਾਟਾ ਖੇਤਰ ਦੱਸੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
pa: <b>ਉਪਲੱਬਧ ਖੇਤਰ:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
pa: ਕੈਟਾਲਾਗ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
pa: ਕੈਟਾਲਾਗ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ:

en: Show image of
pa: ਇਸ ਦਾ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਓ

en: Invalid URL
pa: ਗਲਤ URL

en: Browse Google
pa: ਗੂਗਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Do Not Browse
pa: ਬਰਾਊਜ਼ ਨਾ ਕਰੋ

en: Show webpage about
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ ਵੈਬਸਫ਼ਾ ਵੇਖੋ

en: object
pa: ਆਬਜੈਕਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
pa: ਸਰੋਤ ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
pa: URL ਚੈੱਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Text
pa: ਪਾਠ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
pa: ਟਾਈਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
pa: ਲੇਖਕ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
pa: ਆਬਜੈਕਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
pa: ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, subscribersTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Major Axis
pa: ਵੱਡਾ ਧੁਰਾ

en: Minor Axis
pa: ਛੋਟਾ ਧੁਰਾ

en: Position Angle
pa: ਸਥਿਤੀ ਕੋਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
pa: ਵਰਜਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
pa: ਕੈਟਾਲਾਗ ਇੰਪੋਰਟ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
pa: ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GeneralGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeneralProcMinimized) i18n: ectx: property (title), widget (QGro
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: %1 star
pa: %1 ਤਾਰਾ

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
pa: ਬਹੁ

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
pa: ਤਬਦੀਲ

en: G5 star
pa: G5 ਤਾਰਾ

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Pluto
pa: ਪਲੂਟੋ

en: Dwarf planet
pa: ਠਿਗਣਾ ਗ੍ਰਹਿ

en: Supernova
pa: ਸੁਪਰਨੋਵਾ

en: Discovery Date:
pa: ਖੋਜ ਦੀ ਮਿਤੀ:

en: Host Galaxy:
pa: ਹੋਸਟ ਤਾਰਾਮੰਡਲ:

en: Red Shift:
pa: ਲਾਲ ਸਿਫਟ:

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
pa: %2 ਵਿੱਚ %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Never rises
pa: ਕਦੇ ਚੜ੍ਹਦਾ ਨਹੀਂ

en: Links
pa: ਲਿੰਕ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Log
pa: ਲਾਗ

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
pa: ਕੀ ਤਸੀਂ %1 ਲਿੰਕ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Delete Confirmation
pa: ਹਟਾਉਣ ਪੁਸ਼ਟੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਨਾਂ, ਹੋਰ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
pa: ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
pa: ਦੂਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
pa: ਚਿੱਤਰਕਾਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
pa: ਵਿਆਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
pa: ਘੁੰਮਣ ਅੰਤਰਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
pa: ਕਲਾਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
pa: ਮਾਪ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
pa: ਵੇਰਵਾ - ਆਨਲਾਈਨ ਡਾਟਾਬੇਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਡਾਟਾਬੇਸ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
pa: ਵੇਰਵਾ - ਸਰੋਤ ਲਿੰਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
pa: ਚਿੱਤਰ ਲਿੰਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
pa: ਸਰੋਤ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
pa: ਲਿੰਕ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲੌਗ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
pa: ਵੇਰਵਾ - ਸਥਿਤੀ ਡਾਟਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
pa: ਧੁਰੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
pa: ਉਚਾਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
pa: ਘੰਟਾ ਕੋਣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
pa: ਟਾਈਮ ਸੈੱਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
pa: ਚੜ੍ਹਨ ਟਾਈਮ:

en: Preview image
pa: ਚਿੱਤਰ ਝਲਕ

en: Full legend
pa: ਪੂਰੇ ਸੰਕੇਤ

en: Only scale
pa: ਕੇਵਲ ਸਕੇਲ

en: Only symbols
pa: ਕੇਵਲ ਨਿਸ਼ਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
pa: ਸੰਕੇਤ ਸਥਿਤੀ:

en: Any
pa: ਕੋਈ

en: Solar System
pa: ਸੂਰਜ ਸਿਸਟਮ

en: Open Clusters
pa: ਕਲਾਸਟਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Details...
pa: ਵੇਰਵਾ...

en: Andromeda Galaxy
pa: ਐਡਰੋਮੇਡਾ ਆਕਾਸ਼ਗੰਗਾ

en: Bad object name
pa: ਗਲਤ ਆਬਜੈਕਟ ਨਾਂ

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
pa: AFOV ਦਿਓ

en: 1000 yards
pa: 1000 ਯਾਰਡ

en: 1000 meters
pa: 1000 ਮੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
pa: ਫੁੱਟ

en: meters
pa: ਮੀਟਰ

en: inch
pa: ਇੰਚ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
pa: ਨਵਾਂ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
pa: DST ਨਿਯਮ:

en: Fields are Empty
pa: ਖੇਤਰ ਖਾਲੀ ਹੈ

en: Bad Coordinates
pa: ਗਲਤ ਧੁਰੇ

en: Daylight Saving Time Rules
pa: ਦਿਨ-ਰਾਤ ਸਮਾਂ ਬੱਚਤ ਨਿਯਮ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
pa: ਸ਼ਹਿਰ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਡਾਟਾ ਵੇਖੋ/ਸੋਧੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
pa: ਸ਼ਹਿਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
pa: ਖਿੱਤਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
pa: ਦੇਸ਼:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
pa: ਖੇਤਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
pa: ਦੂਰਬੀਨ ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
pa: ਮਿਮੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
pa: ਡਿਗਰੀ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
pa: ਪਿਕਸਲ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
pa: ਦੂਰਬੀਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
pa: ਵੇਖਣ ਦਾ ਖੇਤਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
pa: ਤਰੰਗ-ਲੰਬਾਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
pa: ਸੈਂਮੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
pa: ਵੇਖਣ ਦਾ ਖੇਤਰ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
pa: ਚੱਕਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
pa: ਕਰਾਸ-ਹੇਅਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
pa: ਖਾਕਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
pa: ਭੂਮੱਧ ਰੇਖਾ

en: UTC Now
pa: ਹੁਣ UTC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
pa: ਹੁਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
pa: ਹੋਰ ਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
pa: ਆਪਣਾ ਮੂਲ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: Invalid URL: %1
pa: ਗਲਤ URL: %1

en: Could Not Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
pa: ਗਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureLabel) i18n: ectx: propert
en: Capture
pa: ਕੈਪਚਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
pa: ਸੈਟਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
pa: ਛੱਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Focus
pa: ਫੋਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
pa: ਪਗ਼:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
pa: ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
pa: ਵੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
pa: ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
pa: ਪੱਖ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
pa: ਮੱਧ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
pa: ਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
pa: ਜੋੜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
pa: ਅੱਗੇ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlignMethod) i18n: ectx: property (curre
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
pa: ਸਵੈ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Calibration)
en: Calibration Options
pa: ਇਕਸਾਰਤਾ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
pa: ਚਾਲੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Off
pa: ਬੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
pa: ਸੀਮਾਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
pa: ਦੇਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
pa: ਸਥਿਤੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
pa: ਕੈਪਚਰ ਕਰਨ ਲਈ ਚਿੱਤਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Received image %1 out of %2.
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਚਿੱਤਰ ਮਿਲਿਆ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowLabels) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsLabels) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
pa: ਲੇਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
pa: ਸਭ

en: Idle.
pa: ਬੇਕਾਰ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
pa: ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
pa: ਮੁੱਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
pa: ਪਲਸ:

en: %1 is online.
pa: %1 ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ।

en: %1 is offline.
pa: %1ਆਫਲਾਈਨ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
pa: ਸਰੋਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
pa: ਆਟੋ-ਸਕੇਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
pa: ਪੋਰਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
pa: ਟਰੈਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, subscribersTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Device:
pa: ਜੰਤਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
pa: ਮੁੱਲ:

en: Progress
pa: ਤਰੱਕੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
pa: ਕੀ-ਵਰਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Linear Scale
pa: ਲੀਨੀਅਰ ਸਕੇਲ

en: Logarithmic Scale
pa: ਲਾਗਰਿਥਮਿਕ ਸਕੇਲ

en: Square Root Scale
pa: ਵਰਗਮੂਲ ਸਕੇਲ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
pa: ਆਇਤ ਗਰਾਫ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
pa: ਦਰਿਸ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
pa: ਡਰਾਇਵਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
pa: ਲੇਬਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਮਲ

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
pa: %1 ਡਰਾਇਵਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Invalid port entry: %1
pa: ਗਲਤ ਪੋਰਟ ਐਂਟਰੀ: %1

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
pa: ਹੋਸਟ: %1 ਪੋਰਟ: %2 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਕਲਾਇਟ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
pa: ਜੰਤਰ ਮੈਨੇਜਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
pa: ਵਿਧੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
pa: ਸਥਾਨਿਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
pa: ਸਰਵਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
pa: ਸਰਵਿਸ ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
pa: ਕਲਾਂਈਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
pa: ਹੋਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
pa: ਸੋਧ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Add Host
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Modify Host
pa: ਹੋਸਟ ਸੋਧ

en: INDI DATA STREAM
pa: INDI ਡਾਟਾ ਸਟਰੀਮ

en: Cannot open file %1 for reading
pa: ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Upload
pa: ਅੱਪਲੋਡ

en: Data file saved to %1
pa: ਡਾਟਾ ਫਾਇਲ  %1 ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ ਗਈ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
pa: ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
pa: ਪਿੱਛੇ(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
pa: <b>ਸਮਾਂ</b>

en: Are you sure you want to cancel?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਰੱਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Telescope Wizard completed successfully.
pa: ਟੈਲੀਸਕੋਪ ਸਹਾਇਕ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪੂਰਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: Rise time: %1
pa: ਚੜ੍ਹਨ ਸਮਾਂ: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
pa: ਟਾਈਮ ਸੈੱਟ: %1

en: No set time: Never rises
pa: ਕੋਈ ਸਮਾਂ ਨਹੀਂ: ਕਦੇ ਨਹੀਂ ਚੜ੍ਹਦਾ

en: Empty sky
pa: ਖਾਲੀ ਅਸਮਾਨ

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
pa: SDSS ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
pa: DSS ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

en: star
pa: ਤਾਰਾ

en: Solar system object
pa: ਸੂਰਜ ਸਿਸਟਮ ਆਬਜੈਕਟ

en: satellite
pa: ਉਪਗ੍ਰਹਿ

en: Center && Track
pa: ਸੈਂਟਰ ਤੇ ਟਰੈਕ

en: Remove Label
pa: ਲੇਬਲ ਹਟਾਓ

en: Attach Label
pa: ਲੇਬਲ ਜੋੜੋ

en: supernova
pa: ਸੁਪਰਨੋਵਾ

en: Select this object
pa: ਇਹ ਆਬਜੈਕਟ ਚੁਣੋ

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

en: KStars
pa: ਕੇ-ਤਾਰੇ

en: Stop &Tracking
pa: ਟਰੈਕ ਕਰਨਾ ਰੋਕੋ(&T)

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਟਿਕਾਣਾ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
pa: ਸਮਾਂ ਅਤੇ ਮਿਤੀ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨੀ ਹੈ?

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
pa: ਸਕਾਈ ਕਲਚਰ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
pa: ਅਸਮਾਨੀ ਨਕਸ਼ੇ ਵਿੱਚ ਸੂਰਜ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
pa: ਅਸਮਾਨੀ ਨਕਸ਼ੇ ਵਿੱਚ ਚੰਦ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
pa: ਅਸਮਾਨ ਦਾ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
pa: ਸੁਪਰਨੋਵਾ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
pa: GMT ਸਮਾਂ ਵੇਖਾਉ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
pa: ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ ਵੇਖਾਓ।

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
pa: ਮਿਤੀ ਫਾਰਮੈਟ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
pa: ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
pa: ਉੱਤੇ ਸੱਜੇ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
pa: ਹੇਠਾਂ ਸੱਜੇ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
pa: ਹੇਠਾਂ ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
pa: ਵਿਥਕਾਰ-ਲੰਬਕਾਰ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਪਾਥ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਾ ਰੰਗ।

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
pa: ਤਾਰਾ ਨਕਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
pa: ਚੁਣੇ ਉਪਗ੍ਰਹਿ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
pa: ਚੁਣੇ ਹੋਏ ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ।

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
pa: ਸੀ ਪੱਛਮੀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
pa: ਐਡਰੋਮੇਡਾ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
pa: ਐਂਟਲੀਆ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
pa: ਅਪੁਸ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
pa: ਅਰਾ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
pa: ਬਿਰਖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
pa: ਕਰਕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
pa: ਚੰਮੇਲੀਅਨ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
pa: ਕੋਲੁਮਬਾ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
pa: ਮਿਥੁਨ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
pa: ਸਿੰਧੂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
pa: ਲਿਓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
pa: ਲਿਬਰਾ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
pa: ਲਨੈਕਸ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
pa: ਫੋਨੇਕਿਸ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
pa: ਮੀਨ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
pa: ਸਜੇਟੱਰਿਅਸ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
pa: ਟੋਰਅਸ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
pa: ਕੰਨਿਆ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
pa: ਸੀ ਚੀਨੀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
pa: ਵਿਲੋ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
pa: ਰਸੋਈ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
pa: ਵਾਲ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
pa: ਰੂਟ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
pa: ਬਾਜ਼ਾਰ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
pa: ਸਕਰੀਨ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
pa: ਕੁੱਤਾ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
pa: ਬਲਦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
pa: ਦਿਲ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
pa: ਕਮਰਾ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
pa: ਪੱਛਮੀ ਦਰ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
pa: ਪੂਰਬੀ ਦਰ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
pa: ਖੇਤ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
pa: ਤਾਰਾ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
pa: ਸ਼ੇਰ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
pa: ਤਿਕੋਣ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
pa: ਰਾਖਸ਼

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
pa: ਕਰੀਬੋਊ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
pa: ਐਤ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
pa: ਪੱਛਮੀ ਰੋਡ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
pa: ਸਾਲ

[ctx: Sky Culture]
en: Western
pa: ਪੱਛਮੀ

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
pa: ਚੀਨੀ

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
pa: ਮਿਸਰ

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
pa: ਮਾਓਰੀ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Aberdeen
pa: ਅਬੀਰਡਾਨ

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Aberdeen
pa: ਅਬੀਰਡਾਨ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Aberdeen
pa: ਅਬੀਰਡਾਨ

[ctx: City in Washington USA]
en: Aberdeen
pa: ਅਬੀਰਡਾਨ

[ctx: City in Texas USA]
en: Abilene
pa: ਅਬੀਲੀਨੀ

[ctx: City in New York USA]
en: Albany
pa: ਅਲਬਾਨੀ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Albany
pa: ਅਲਬਾਨੀ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Alexandria
pa: ਅਲੈਕਜੈਂਡਰੀਆ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Alexandria
pa: ਅਲੈਕਜੈਂਡਰੀਆ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Anderson
pa: ਐਡਰਿਊਸਨ

[ctx: City in Texas USA]
en: Arlington
pa: ਅਰਲੀਇੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Arlington
pa: ਅਰਲੀਇੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Ashland
pa: ਅਸ਼ਲੈਂਡ

[ctx: City in Maine USA]
en: Ashland
pa: ਅਸ਼ਲੈਂਡ

[ctx: City in Greece]
en: Athens
pa: ਏਥਨਜ਼

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
pa: ਏਥਨਜ਼

[ctx: City in Georgia USA]
en: Augusta
pa: ਅਗਸਟਾ

[ctx: City in Maine USA]
en: Augusta
pa: ਅਗਸਟਾ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Aurora
pa: ਔਰੋਰਾ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Aurora
pa: ਔਰੋਰਾ

[ctx: City in Texas USA]
en: Austin
pa: ਅਸਟੀਨ

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Avalon
pa: ਅਵਾਲੋਨ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Belleville
pa: ਬਿਲੀਵਿਲੀ

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellevue
pa: ਬੇਲੀਵਊਈ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Berlin
pa: ਬਰਲਿਨ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Birmingham
pa: ਬਰਮਿੰਘਮ

[ctx: City in Indiana USA]
en: Bloomington
pa: ਬਲੂਮਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Bloomington
pa: ਬਲੂਮਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brandon
pa: ਬਰਾਨਡੋਨ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Brookings
pa: ਬਰੂਇਕਿੰਗ

[ctx: City in Maine USA]
en: Brunswick
pa: ਬਰਾਊਨਸਵਿਕ

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Buffalo
pa: ਬੁਫਾਲੋ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Burlington
pa: ਬੁਰਲਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Iowa USA]
en: Burlington
pa: ਬੁਰਲਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Burlington
pa: ਬੁਰਲਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Burlington
pa: ਬੁਰਲਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Washington USA]
en: Burlington
pa: ਬੁਰਲਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Caldwell
pa: ਕਲਡਵਾਲ

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calgary
pa: ਕੈਲਗਰੀ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Campbell River
pa: ਕੈਂਪਬਿਲ ਰਿਵਰ

[ctx: City in ACT Australia]
en: Canberra
pa: ਕੈਨਬਰਾ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Canton
pa: ਕਾਂਟੋਨ

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
pa: ਕੇਪ ਟਾਊਂਨ

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Charleston
pa: ਚਾਰਲਸਟੋਨ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Chillicothe
pa: ਚਿੱਲੀਕੋਥੀ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chillicothe
pa: ਚਿੱਲੀਕੋਥੀ

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
pa: ਚੱਕਰ

[ctx: City in Florida USA]
en: Clearwater
pa: ਕਲੀਅਰਵਾਟਰ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Cleveland
pa: ਕਲੀਵੀਲੈਂਡ

[ctx: City in Iowa USA]
en: Clinton
pa: ਕਲਿੰਟਨ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Columbia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Columbia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Columbus
pa: ਕੋਲੰਬਸ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Columbus
pa: ਕੋਲੰਬਸ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbus
pa: ਕੋਲੰਬਸ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Concord
pa: ਕੋਨਕੋਰਡ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Danville
pa: ਡਾਂਵਿਲੀ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dayton
pa: ਡਾਯਟੋਨ

[ctx: City in Texas USA]
en: Dickinson
pa: ਡਿਕਨਸਨ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Dillon
pa: ਡੀਲੋਨ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Dover
pa: ਡੋਵਰ

[ctx: City in Florida USA]
en: Dover
pa: ਡੋਵਰ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Dover
pa: ਡੋਵਰ

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Evanston
pa: ਯੂਵਾਨਸਟੋਨ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Fairfield
pa: ਫੇਅਰਫੀਲਡ

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Fairmont
pa: ਫੇਅਰਮੋਂਟ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Fayetteville
pa: ਫਾਯੀਟੀਵਿਲੀ

[ctx: City in Italy]
en: Florence
pa: ਫਲੋਰੀਨਸ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
pa: ਫਲੋਰੀਨਸ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Franklin
pa: ਫਰੰਕਲਿਨ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Fremont
pa: ਫਰੀਮੋਂਟ

[ctx: City in Georgia USA]
en: Gainesville
pa: ਗਾਈਨਸਵਿਲੀ

[ctx: City in Utah USA]
en: Garland
pa: ਗਾਰਲੈਂਡ

[ctx: City in Cayman Islands]
en: Georgetown
pa: ਜਾਰਜਟਾਊਨ

[ctx: City in Guyana]
en: Georgetown
pa: ਜਾਰਜਟਾਊਨ

[ctx: City in Delaware USA]
en: Georgetown
pa: ਜਾਰਜਟਾਊਨ

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Glasgow
pa: ਗੀਸਗੋਵ

[ctx: City in California USA]
en: Glendale
pa: ਗਲੀਨਡਾਲੀ

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Grand Forks
pa: ਗਰੈਂਡ ਫੋਰਕਸ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Great Falls
pa: ਗਰੇਟ ਫਾਲਸ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenville
pa: ਗਰੀਨਵਿਲੀ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenville
pa: ਗਰੀਨਵਿਲੀ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Greenville
pa: ਗਰੀਨਵਿਲੀ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Greenwich
pa: ਗਰੀਨਵਿੱਚ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenwood
pa: ਗਰੀਨਵੁੱਡ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Hamilton
pa: ਹਮਿਲਟੋਨ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hamilton
pa: ਹਮਿਲਟੋਨ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Harrisburg
pa: ਹੱਰੀਸਬਰਗ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Hawthorne
pa: ਹਾਵਥੋਰਈਨ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Henderson
pa: ਹੀਂਡਰਸਨ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Hillsboro
pa: ਹਿੱਲਸਬੋਰੋ

[ctx: City in Florida USA]
en: Hollywood
pa: ਹਾਲੀਵੁੱਡ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Huntsville
pa: ਹੰਟਸਵਿਲੀ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hutchinson
pa: ਹੁਟਚਿਸਨ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Independence
pa: ਆਜ਼ਾਦ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Jackson
pa: ਜੈਕਸਨ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Jackson
pa: ਜੈਕਸਨ

[ctx: City in Florida USA]
en: Jacksonville
pa: ਜੈਕਸਨਵਿਲੀ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kamloops
pa: ਕੈਮਲੂਪਸ

[ctx: City in Uganda]
en: Kampala
pa: ਕੰਪਾਲਾ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Kansas City
pa: ਕਾਂਸਾਸ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: City in Pakistan]
en: Karachi
pa: ਕਰਾਚੀ

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
pa: ਕਾਠਮਾਂਡੂ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kelowna
pa: ਕਲੋਨਾ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lafayette
pa: ਲਾਫਾਯਾਟੀ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lakewood
pa: ਲੇਕਵੂਡ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lakewood
pa: ਲੇਕਵੂਡ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Lancaster
pa: ਲਾਂਕਾਸਟੀਰ

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lawrence
pa: ਲਾਰਾਂਸ

[ctx: City in Maine USA]
en: Lewiston
pa: ਲਿਵਿਸਟੋਨ

[ctx: City in New York USA]
en: Lewiston
pa: ਲਿਵਿਸਟੋਨ

[ctx: City in Peru]
en: Lima
pa: ਲੀਮਾ

[ctx: City in Maine USA]
en: Lincoln
pa: ਲਿੰਕਨ

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Lincoln
pa: ਲਿੰਕਨ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Liverpool
pa: ਲੀਵਰਪੁਲ

[ctx: City in Montana USA]
en: Livingston
pa: ਲੀਵਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
pa: ਲੰਡਨ

[ctx: City in Washington USA]
en: Longview
pa: ਲੌਗਵਿਉ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Louisville
pa: ਲੂਉਈਸਵਿਲੀ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Madison
pa: ਮੋਡੀਸਨ

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Madison
pa: ਮੋਡੀਸਨ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Manchester
pa: ਮਾਨਚੈਸਟਰ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Manchester
pa: ਮਾਨਚੈਸਟਰ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Medford
pa: ਮੀਡਫੋਰਡ

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Melbourne
pa: ਮੈਲਬੋਰਨ

[ctx: City in Texas USA]
en: Midland
pa: ਮਿਡਲੈਂਡ

[ctx: City in Delaware USA]
en: Milford
pa: ਮਿਲਫੋਰਡ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Milford
pa: ਮਿਲਫੋਰਡ

[ctx: City in Utah USA]
en: Milford
pa: ਮਿਲਫੋਰਡ

[ctx: City in Maine USA]
en: Monticello
pa: ਮੋਂਟੀਸੈਲੋ

[ctx: City in Utah USA]
en: Monticello
pa: ਮੋਂਟੀਸੈਲੋ

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Morristown
pa: ਮੋਰੀਸਟਾਊਨ

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
pa: ਮਾਸਕੋ

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mountain View
pa: ਮਾਊਟੇਨ ਦਰਿਸ਼

[ctx: City in California USA]
en: Needles
pa: ਨੀਡਲੀਸ

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Castle
pa: ਨਵਾਂ ਕਾਸਟਲੇਸ

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: New Castle
pa: ਨਵਾਂ ਕਾਸਟਲੇਸ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: New Castle
pa: ਨਵਾਂ ਕਾਸਟਲੇਸ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newark
pa: ਨਿਊਆਰਕ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Newport
pa: ਨਿਉਪੋਰਟ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Newport
pa: ਨਿਉਪੋਰਟ

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Newport
pa: ਨਿਉਪੋਰਟ

[ctx: City in Vermont USA]
en: Newport
pa: ਨਿਉਪੋਰਟ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newton
pa: ਨਿਉਟੋਨ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norfolk
pa: ਨੋਰਫੋਲਕ

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Norwalk
pa: ਨੋਰਵਾਕ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Oxford
pa: ਐਕਸਫੋਰਡ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Oxford
pa: ਐਕਸਫੋਰਡ

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
pa: ਪੈਨਾਮਾ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Parma
pa: ਪਾਰਮਾ

[ctx: City in Texas USA]
en: Pasadena
pa: ਪਾਸਾਡੀਨਾ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Petersburg
pa: ਪੀਟਰਸਬਰਗ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Plymouth
pa: ਪਲੇਮਾਉਥ

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Plymouth
pa: ਪਲੇਮਾਉਥ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Plymouth
pa: ਪਲੇਮਾਉਥ

[ctx: City in Oregon USA]
en: Portland
pa: ਪੋਰਟਲੈਂਡ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Portsmouth
pa: ਪੋਰਟਮਾਊਥ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Portsmouth
pa: ਪੋਰਟਮਾਊਥ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Portsmouth
pa: ਪੋਰਟਮਾਊਥ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Rochester
pa: ਰੋਚੀਸਟੀਰ

[ctx: City in New York USA]
en: Rochester
pa: ਰੋਚੀਸਟੀਰ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Roswell
pa: ਰੋਸਵੈਲ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Russell
pa: ਰੂਸਲ

[ctx: City in Texas USA]
en: Saginaw
pa: ਸੱਗੀਨਾਵ

[ctx: City in Utah USA]
en: Salina
pa: ਸਾਲੀਨਾ

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
pa: ਸਾਨ ਜੋਸਫ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Sandhurst Surrey
pa: ਸੈਂਡਹਰਟ ਸਰੀ

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Rosa
pa: ਸੇਂਟਾ ਰੋਜਾ

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sherbrooke
pa: ਸ਼ੇਰਬਰੁਕ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerset
pa: ਸੋਮੀਰਸੈਟ

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerville
pa: ਸੋਮਰਵਿੱਲੀ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Southampton
pa: ਸਾਉਥਾਪਟੋਨ

[ctx: City in Senegal]
en: St. Louis
pa: ਸੇਂਟ ਲੁਇਸ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Sterling
pa: ਸਟਰਲੀਂਗ

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
pa: ਸਟੋਕਹੋਮ

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Surrey
pa: ਸਰੀ

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sydney
pa: ਸਿਡਨੀ

[ctx: City in Texas USA]
en: Texarkana
pa: ਟੈਕਾਰਕਾਨਾ

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
pa: ਟੋਲੀਡੋ

[ctx: City in Montana USA]
en: Troy
pa: ਟਰੋਏ

[ctx: City in New York USA]
en: Troy
pa: ਟਰੋਏ

[ctx: City in Italy]
en: Venice
pa: ਵੀਨਾਇਕ

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Warren
pa: ਵਾਰਨ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Warren
pa: ਵਾਰਨ

[ctx: City in Illinois USA]
en: Washington
pa: ਵਾਸ਼ਿੰਗਟਨ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Waterloo
pa: ਵਾਟਰਲੂ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Watertown
pa: ਵਾਟਰਟਾਊਨ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Westminster
pa: ਵੈਸਟਮਿਸਟਰ

[ctx: City in Maryland USA]
en: Westminster
pa: ਵੈਸਟਮਿਸਟਰ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Wilmington
pa: ਵਿਲਮਿੰਗਟੋਨ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Winchester
pa: ਵਿਨਚੀਸਚੀਰ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Winchester
pa: ਵਿਨਚੀਸਚੀਰ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Winchester
pa: ਵਿਨਚੀਸਚੀਰ

[ctx: City in Virginia USA]
en: Winchester
pa: ਵਿਨਚੀਸਚੀਰ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Windsor
pa: ਵਿਨਡਸੋਰ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Winner
pa: ਵਿਨਰ

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Winnfield
pa: ਵਿਨਫੀਲਡ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Winnipeg
pa: ਵਿਨੀਪੈਗ

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Winnipegosis
pa: ਵਿਨੀਪੈਗੋਸਿਸ

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Winona
pa: ਵਿਨੋਨਾ

[ctx: City in California USA]
en: Woodland Hills
pa: ਵੁੱਡਲੈਂਡ ਹਿੱਲਜ਼

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
pa: ਯਾਕੁਤਸਕ

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Yellowknife
pa: ਯੈਲੋਨਾਇਫ

[ctx: City in United Kingdom]
en: York
pa: ਯੋਰਕ

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: York
pa: ਯਾਰਕ

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Yorkton
pa: ਯਾਰਕਟਨ

[ctx: City in California USA]
en: Yuba City
pa: ਯੂਬਾ ਸਿਟੀ

[ctx: City in Colorado USA]
en: Yuma
pa: ਯੁਮਾ

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
pa: ਕ੍ਰਿਸਮਿਸ ਟਾਪੂ

[ctx: Region/state in USA]
en: Nevada
pa: ਨੀਵਾਡਾ

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
pa: ਨਿਊ ਬਰੂਨਸਵਿਕ

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
pa: ਨਿਊਯਾਰਕ

[ctx: Region/state in Canada]
en: Ontario
pa: ਓਨਟਾਰੀਓ

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
pa: ਟੋਲੀਡੋ

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
pa: ਵਾਸ਼ਿੰਗਟਨ

[ctx: Region/state in USA]
en: Wyoming
pa: ਵਯੂਮਿੰਗ

[ctx: Country name]
en: Djibouti
pa: ਡਜੀਬੁਉਟੀ

[ctx: Country name]
en: Mexico
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ

[ctx: Country name]
en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

[ctx: Country name]
en: Peru
pa: ਪੇਰੂ

[ctx: star name]
en: Atlas
pa: ਐਟਲਸ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
pa: ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
pa: ਰੇਡੀਓ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Catalogs
pa: ਕੈਟਾਲਾਗ

en: Guides
pa: ਗਾਇਡਾਂ

en: Could not open file %1
pa: ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Run Nevertheless
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਚਲਾਓ

en: Running script: %1
pa: %1: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: Script finished.
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਮੁਕੰਮਲ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
pa: ਉੱਤਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
pa: ਪੂਰਬ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
pa: ਦੱਖਣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
pa: ਪੱਛਮ

en: Download New Data...
pa: ਨਵਾਂ ਡਾਟਾ ਡਾਊਨਲੋਡ...

en: &North
pa: ਉੱਤਰੀ(&N)

en: &East
pa: ਪੂਰਬ(&E)

en: &South
pa: ਦੱਖਣੀ(&S)

en: &West
pa: ਪੱਛਮ(&W)

en: Show Statusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

en: Calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
pa: ਅਸਮਾਨ ਕੈਲੰਡਰ

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
pa: ਤਾਰੇ

en: Toggle stars
pa: ਤਾਰੇ ਬਦਲੋ

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
pa: ਸੂਰਜ ਸਿਸਟਮ

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
pa: ਅਕਾਸ਼ ਗੰਗਾ

en: nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: Reset Position
pa: ਸਥਿਤੀ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
pa: ਪਲੁਟੋ

en: Desktop Planetarium
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਪਲੇਟੇਰੀਅਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: INDI Control Panel
pa: INDI ਕੰਟਰੋਲ ਪੈਨਲ

en: Server Port
pa: ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: Month
pa: ਮਹੀਨਾ

en: Milky Way
pa: ਅਕਾਸ਼ ਗੰਗਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
pa: ਕੈਮਰਾ ਮਾਡਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
pa: ਰੰਗ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
pa: ਧੁਮਕੇਤੂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
pa: ਕਮਿਊਨੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
pa: ਕੰਪਰੈੱਸ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
pa: ਨਪੀੜਨ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
pa: ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
pa: ਕੰਟਰੋਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
pa: ਗਿਣਤੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
pa: ਮਿਤੀ/ਸਮਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
pa: ਮਿਤੀ/ਸਮਾਂ/ਟਿਕਾਣਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
pa: ਜੰਤਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
pa: ਆਯੋਗ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
pa: ਅੰਤਰਾਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
pa: ਪੂਰਬ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
pa: ਫੈਕਟਰੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
pa: ਫੋਕਸ ਕੰਟਰੋਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
pa: ਫੋਕਸ ਆਉਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
pa: ਫਰੇਮ ਰੇਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
pa: ਫਰੇਮ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
pa: ਪੂਰਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
pa: GPS ਸਥਿਤੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
pa: GPS ਸਿਸਟਮ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
pa: ਗਾਮਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਟਿਕਾਣਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
pa: ਹਰਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
pa: ਗਾਇਡ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
pa: ਉਚਾਈ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
pa: ਆਭਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੰਟਰੋਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
pa: ਚਿੱਤਰ ਡਾਟਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
pa: ਚਿੱਤਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਿਸਮ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
pa: ਬ੍ਰਹਿਸਪਤੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
pa: ਲਾਇਬਰੇਰੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
pa: ਘੱਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
pa: ਮੁੱਖ ਕੰਟਰੋਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mars
pa: ਮੰਗਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
pa: ਵਿਧੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
pa: ਮਾਡਲ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
pa: ਉੱਤਰ (ਮਿਲੀਸ.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
pa: ਉੱਤਰ (ਸਕਿੰਟ)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
pa: ਉੱਤਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
pa: ਉੱਤਰ/ਦੱਖਣ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
pa: ਨੰਬਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
pa: ਚਾਲੂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
pa: OTA ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਨੰ.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
pa: ਆਬਜੈਕਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
pa: ਬੰਦ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
pa: ਚਾਲੂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
pa: ਪਾਰਕ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
pa: ਪਲੁਟੋ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
pa: ਪੋਰਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
pa: ਪੋਰਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
pa: ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
pa: ਤਾਰਾ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
pa: ਘਰ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
pa: ਸੈੱਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
pa: ਸਾਈਟ ਪਰਬੰਧ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
pa: ਸਾਈਟ ਨਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
pa: ਸਾਈਟਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
pa: ਸੂਰਜੀ ਸਿਸਟਮ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
pa: ਸੂਰਜੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
pa: ਦੱਖਣ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
pa: ਗਤੀ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
pa: ਤਾਰਾ ਕੈਟਾਲਾਗ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
pa: ਬਟਨ ਆਪਸ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
pa: ਟੈਲੀਸਕੋਪ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
pa: ਟੈਲੀਸਕੋਪ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
pa: ਤਾਪ.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
pa: ਤਾਪਮਾਨ K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
pa: ਸਮਾਂ ਕਾਰਕ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
pa: ਸਮਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
pa: ਟਾਈਮਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
pa: ਉੱਤੇ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
pa: ਟਰੈਕ ਮੋਡ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
pa: ਟਰੈਕ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
pa: ਟਰੈਕਿੰਗ ਮੋਡ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮੇਸ਼ਨ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
pa: UTC ਸਮਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
pa: ਕਲਾਇਟ ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
pa: GPS ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
pa: ਯੂਰੇਨਸ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
pa: ਵੈੱਬਕੈਮ ਨਾਂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
pa: ਪੱਛਮ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
pa: ਬੰਦ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
pa: ਚਾਲੂ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
pa: ਸੂਰਜੀ

en: Carsten Niehaus
pa: ਕਾਰਸਟੀਨ ਨਿਊਹਾਉਸ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
pa: ਟੈਲੀਸਕੋਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
pa: ਮਾਡਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
pa: ਵੇਂਡਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
pa: ਅਪਰਚਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
pa: ਇਕਾਈ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: rad
pa: ਰੇਡੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
pa: ਕਾਰਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
pa: ਲੈਨਜ਼ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: End Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕਰੋ

en: Save and End the current session
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਖਤਮ ਕਰੋ

en: Next Page >
pa: ਪੇਜ਼ ਅੱਗੇ >

en: site_
pa: ਸਾਈਟ_

en: session_
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ_

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵੇਰਵਾ ਦਿਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
pa: ਸ਼ੁਰੂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
pa: ਮੌਸਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
pa: ਲੈਨਜ਼:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
pa: ਚਾਪ ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
pa: ਅੱਗੇ >

en: Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
pa: ਸਧਾਰਨ(&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
pa: ਬੈਕ-ਐਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਲੇਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
pa: ਨਾਂ ਵੇਖੋ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
pa: ਲੇਬਲ ਘਣਤਾ:

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
pa: ਅਸਲ ਰੰਗ

en: New Color Scheme
pa: ਨਵੀਂ ਰੰਗ ਸਕੀਮ

en: Error Deleting File
pa: ਫਾਇਲ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਗਲਤੀ

en: Scheme Not Found
pa: ਸਕੀਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
pa: ਭਰਨਾ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
pa: ਧੁੰਧਲਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
pa: ਸੂਰਜ ਸਿਸਟਮ ਆਬਜੈਕਟ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
pa: ਸੂਰਜ, ਚੰਦ ਅਤੇ ਗ੍ਰਹਿ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
pa: ਸ਼ਨੀ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
pa: ਚਿੱਤਰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
pa: ਮੰਗਲ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
pa: ਨਾਂ ਲੇਬਲ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
pa: ਕੋਈ ਨਾ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
pa: ਸੂਰਜ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
pa: ਬ੍ਰਹਿਸਪਤੀ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
pa: ਚੰਦ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
pa: ਬੁੱਧ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
pa: ਵਰੁਣ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
pa: ਯੂਰੈਨਸ ਬਣਾਉਣਾ ਹੈ?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
pa: ਛੋਟੇ ਗ੍ਰਹਿ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
pa: ਧੁਮਕੇਤੂ ਬਣਾਉਣੇ ਹਨ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
pa: ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Names:
pa: ਨਾਂ:

en: Date, time and location:
pa: ਮਿਤੀ, ਸਮਾਂ ਅਤੇ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Could not upload file
pa: ਫਾਇਲ ਅੱਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Open Cluster
pa: ਕਲੱਸਟਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Dark Nebula
pa: ਡਾਰਕ ਨਿਬੁਲਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
pa: ਗਲੈਕਸੀ

en: Quasar
pa: ਕੁਅਸਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
pa: ਮਿਤੀ:

en: Loading %1
pa: %1 ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Loading Milky Way
pa: ਅਕਾਸ਼ ਗੰਗਾ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Loading satellites
pa: ਉਪਗ੍ਰਹਿ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Update TLEs...
pa: TLE ਅੱਪਡੇਟ...

en: Update %1 satellites
pa: %1 ਉਪਗ੍ਰਹਿ ਅੱਪਡੇਟ

en: Loading solar system
pa: ਸੂਰਜ ਸਿਸਟਮ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Loading stars
pa: ਤਾਰੇ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Keep Position
pa: ਸਥਿਤੀ ਰੱਖੋ

en: Object Details
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਵੇਰਵਾ

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
pa: ਪੂਰਾ ਚੰਦ

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
pa: ਨਵਾਂ ਚੰਦ

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚੌਥਾਈ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Star
pa: ਤਾਰਾ

en: Catalog Star
pa: ਕੈਟਾਲਾਗ ਤਾਰਾ

en: Planet
pa: ਪਲੈਨਿਟ

en: Comet
pa: ਧੁਮਕੇਤੂ

en: Galaxy Cluster
pa: ਗਲੈਕਸੀ ਕਲੱਸਟਰ

en: Satellite
pa: ਉਪਗ੍ਰਹਿ

en: Radio Source
pa: ਰੇਡੀਓ ਸਰੋਤ

en: Multiple Star
pa: ਬਹੁ ਤਾਰੇ

en: Unknown Type
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਿਸਮ

en: Show
pa: ਵੇਖਾਉ

en: alpha
pa: ਐਲਫਾ

en: beta
pa: ਬੀਟਾ

en: gamma
pa: ਗਾਮਾ

en: delta
pa: ਡੈਲਟਾ

en: epsilon
pa: ਈਫੀਲੋਨ

en: zeta
pa: ਜੀਟਾ

en: eta
pa: ਈਟਾ

en: theta
pa: ਥੀਟਾ

en: iota
pa: ਓਟਾ

en: kappa
pa: ਕੀਪਾ

en: lambda
pa: ਲੈਮਡਾ

en: mu
pa: ਮਿਊ

en: nu
pa: ਨਿਊ

en: xi
pa: ਜੀ

en: omicron
pa: ਓਮੀਕਰੋਨ

en: pi
pa: ਪਾਈ

en: rho
pa: ਰੋ

en: sigma
pa: ਸਿਗਮਾ

en: tau
pa: ਟਾਊ

en: upsilon
pa: ਉਪਸਿਕੋਨ

en: phi
pa: ਫਾਈ

en: chi
pa: ਚਾਈ

en: psi
pa: ਸ਼ਾਈ

en: omega
pa: ਉਮੇਗਾ

en: Local Time
pa: ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ

en: &Print...
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(&P)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
pa: ਸੂਚੀ ਸਾਫ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
pa: ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਟਿਕਾਣਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
pa: ਨਵੀਨੀਕਰਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
pa: ਚੋਣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੌਡ਼ਾਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
pa: ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
pa: ਸ਼ਹਿਰ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
pa: <font color="#00007f">ਸਕਿੰਟ:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
pa: ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਦੇਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
pa: ਕੁੰਜੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
pa: ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ

en: Universal time
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ ਸਮਾਂ

en: Julian date
pa: ਜੂਲੀਅਨ ਮਿਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
pa: ਅਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
pa: ਸ਼ੁਰੂ:

[ctx: Declination]
en: Dec
pa: ਦਸੰ

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
pa: ਦੂਰਬੀਨ %1 ਆਫਲਾਈਨ ਹੈ। ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਕੇ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
pa: ਪਹਿਲੀ ਸਥਿਤੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
pa: ਦੂਜੀ ਸਥਿਤੀ

en: Could not open file %1.
pa: ਫਾਇਲ਼ %1 ਨੂੰ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
pa: ਹੁਣ ਉੱਤੇ ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Does not rise
pa: ਚੜ੍ਹਦਾ ਨਹੀਂ

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
pa: ਸੈੱਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
pa: ਚੜ੍ਹਦਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
pa: ਦੁਪਹਿਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
pa: ਫੇਜ਼:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
pa: ਬੈਂਚ ਮੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
pa: ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਧੁਰੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
pa: ਜੁਲੀਅਨ ਦਿਨ

en: Required fields %1.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਖੇਤਰ %1।

en: Unknown planet
pa: ਅਣਜਾਣ ਗ੍ਰਹਿ

en:  in line %1:
pa:  ਸਤਰ %1 ਵਿੱਚ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
pa: ਦੂਰੀ (AU):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ

en: local time
pa: ਲੋਕਲ ਸਮਾਂ

en: date
pa: ਮਿਤੀ

en: location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: %1 and %2
pa: %1 ਅਤੇ %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
pa: 1 ਜਨਵਰੀ 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਸਥਿਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਵੇਗ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Do you want to save the current session?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Save Current session?
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸੰਭਾਲਣਾ?

en: Try Different
pa: ਵੱਖਰੇ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼

en: Do Not Try
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਨਹੀਂ

en: Delete All Images
pa: ਸਭ ਚਿੱਤਰ ਹਟਾਓ

en: Image Chooser
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੋਣਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
pa: ਸਕੋਪ

en: Show SDSS image
pa: SDSS ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

en: Show DSS image
pa: DSS ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

en: Show images from web
pa: ਵੈੱਬ ਤੋਂ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
pa: ਕਲਾਸਟਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
pa: ਸੂਰਜ, ਚੰਦ, ਗ੍ਰਹਿ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
pa: ਸਾਰੇ ਅਸਮਾਨ ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
pa: ਆਇਤਾਕਾਰ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
pa: ਚੱਕਰੀ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
pa: ਤੱਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
pa: RA ਲਿਮਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
pa: ਰੇਡੀਅਸ (ਡਿਗਰੀਆਂ ਵਿੱਚ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
pa: ਤੋਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
pa: ਚੋਣ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Functions
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Toolbars
pa: ਸੰਦ-ਪੱਟੀ

en: Show Objects
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਆਬਜੈਕਟ

en: Toggle display of Stars
pa: ਤਾਰੇ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Sun
pa: ਸੂਰਜ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Moon
pa: ਚੰਦ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Mercury
pa: ਬੁੱਧ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Venus
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Mars
pa: ਮੰਗਲ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Jupiter
pa: ਬ੍ਰਹਿਸਪਤੀ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Saturn
pa: ਸ਼ਨੀ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Uranus
pa: ਯੂਰੇਨਸ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Neptune
pa: ਨੈਪਚੂਨ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Asteroids
pa: ਧੂਮਕੇਤੂ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle display of Comets
pa: ਪੂਛਲ-ਤਾਰੇ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Show Other
pa: ਹੋਰ ਵੇਖਾਓ

en: double
pa: ਡਬਲ

en: string
pa: ਸਤਰ

en: true
pa: ਸਹੀਂ

en: false
pa: ਗਲਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
pa: ਨਵੀਂ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਟੈਸਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਮਦਦ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
pa: ਲੇਖਕ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਨਾਂ:

en: Print the Sky Calendar
pa: ਅਸਮਾਨੀ ਕੈਲੰਡਰ ਛਾਪੋ

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
pa: %1 ਚੜ੍ਹਦਾ

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
pa: %1 ਛਿਪਦਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
pa: ਮਹੀਨਾ ਵੰਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
pa: ਖੜ੍ਹਵਾ ਗਰਿੱਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਦਿਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
pa: ਸਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
pa: ਅੰਤਰਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
pa: ਦਿਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
pa: ਟੈਲੀਸਕੋਪ ਵੇਰਵੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਲੀਸਕੋਪ ਜੋੜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
pa: ਦੂਰਬੀਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
pa: ਅਪਰਚਰ ਦਿਓ:

en: Surface Brightness: %1
pa: ਤਲ ਦੀ ਚਮਕ: %1

en: Size: %1
pa: ਆਕਾਰ: %1

en: at %1
pa: %1 ਤੇ

en: The night of %1
pa: %1 ਦੀ ਰਾਤ

en: Star Clusters
pa: ਤਾਰਾ ਝੁੰਡ

en: does not rise
pa: ਚੜ੍ਹਦਾ ਨਹੀਂ

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
pa: ਸੂਰਜ ਛਿਪਦਾ: %2 ਨੂੰ %1

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
pa: ਸੂਰਜ ਚੜ੍ਹਦਾ: %2 ਨੂੰ %1

en: Night duration: %1
pa: ਰਾਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ: %1

en: Night duration: %1 hours
pa: ਰਾਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ: %1 ਘੰਟੇ

en: Night duration: %1 hour
pa: ਰਾਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ: %1 ਘੰਟਾ

en: Night duration: %1 minutes
pa: ਰਾਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ: %1 ਮਿੰਟ

en: Night duration: %1 minute
pa: ਰਾਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ: %1 ਮਿੰਟ

en: Moon rises at: %1 on %2
pa: ਚੰਦ ਚੜਦਾ ਹੈ: %1 %2 ਨੂੰ

en: Moon sets at: %1 on %2
pa: ਚੰਦ ਡੁੱਬਦਾ ਹੈ: %1 %2 ਨੂੰ

en: No Object Selected
pa: ਕੋਈ ਆਬਜੈਕਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: Object Not Found
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Sets at: %1
pa: %1: ਨੂੰ ਡੁੱਬਦਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
pa: ਮਿਤੀ ਦੀ ਰਾਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
pa: ਨਵੀਂ ਮਿਤੀ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
pa: ਮਿਤੀ ਬਦਲੋ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
pa: ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
pa: ਨਵਾਂ ਭੂਗੋਲਿਕ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਬਦਲੋ...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
pa: ਸਮਾਂ ਅੰਤਰਾਲ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
pa: ਆਥਣ ਵਿੱਚ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
pa: ਸਵੇਰ ਵਿੱਚ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
pa: ਚੰਦ ਚੜ੍ਹਨ ਦਾ ਸਮਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
pa: ਚੰਦ ਚੜ੍ਹਦਾ: 13:19

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
pa: ਰਾਤ ਲੰਬਾਈ: 11:00 ਘੰਟੇ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
pa: ਚੰਦ ਡੁੱਬਣ ਦਾ ਸਮਾਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
pa: ਸੂਰਜ ਚੜ੍ਹਨ ਦਾ ਸਮਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
pa: ਸੈਂਟਰ ਆਬਜੈਕਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
pa: ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
pa: ਪਿਛਲਾ ਸਾਲ

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
pa: ਲੰਬ:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
pa: ਵਿਥ:

[ctx: seconds]
en: secs
pa: ਸਕਿੰਟ

[ctx: second]
en: sec
pa: ਸਕਿੰਟ

[ctx: minute]
en: min
pa: ਮਿੰਟ

[ctx: minutes]
en: mins
pa: ਮਿੰਟ

en: hour
pa: ਘੰਟਾ

[ctx: hours]
en: hrs
pa: ਘੰਟੇ

en: day
pa: ਦਿਨ

en: week
pa: ਹਫ਼ਤਾ

[ctx: weeks]
en: wks
pa: ਹਫ਼ਤੇ

en: month
pa: ਮਹੀਨਾ

[ctx: months]
en: mths
pa: ਮਹੀਨੇ

en: year
pa: ਸਾਲ

[ctx: years]
en: yrs
pa: ਸਾਲ

[ctx: Map projection method]
en: No projection
pa: ਪ੍ਰੋਜੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
pa: ਅਰਧ-ਗੋਲਾਕਾਰ

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
pa: ਆਰਥੋਗਰਾਫਿਕਸ

[ctx: Map projection method]
en: Peters
pa: ਪੀਟਰਸ

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
pa: ਆਈਤਾਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
pa: ਪਰੋਜੈਕਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਾ ਰੰਗ ਦਿਉ।
