kstars - en to tr translation catalogue (10014 entries)

en: Sky
tr: Gökyüzü

en: Sky Daytime
tr: Gündüz Gökyüzü

en: Messier Object
tr: Messier Nesnesi

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
tr: Bağlantılı Nesne

en: Star Name
tr: Yıldız Adı

en: Deep Sky Object Name
tr: Uzak Gök Nesnesi Adı

en: Planet Name
tr: Gezegen Adı

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
tr: Takımyıldız Adı

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
tr: Takımyıldız Çizgisi

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
tr: Takımyıldız Sınırı

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
tr: Takımyıldız Sınırı Vurgulaması

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
tr: Samanyolu

en: Equator
tr: Ekvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
tr: Tutulumsal

en: Horizon
tr: Ufuk

en: Local Meridian
tr: Yerel Meridyen

en: Compass Labels
tr: Pusula Etiketleri

en: Equatorial Coordinate Grid
tr: Ekvatoryal Koordinat Izgarası

en: Horizontal Coordinate Grid
tr: Yatay Koordinat Izgarası

en: Info Box Text
tr: Metin Bilgi Kutusu

en: Info Box Selected
tr: Seçili Bilgi Kutusu

en: Info Box Background
tr: Bilgi Kutusu Arka Planı

en: Target Indicator
tr: Hedef Göstergesi

en: User Labels
tr: Kullanıcı Etiketleri

en: Planet Trails
tr: Gezegen İzleri

en: Angular Distance Ruler
tr: Açısal Uzaklık Cetveli

en: Observing List Label
tr: Gözlem Listesi Etiketi

en: Star-Hop Route
tr: Yıldız Sıçrama Rotası

en: Visible Satellites
tr: Görünür Uydular

en: Satellites
tr: Uydular

en: Satellites Labels
tr: Uydu Etiketleri

en: Supernovae
tr: Süpernovalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
tr: Asteroitler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerHorizon)
en: Artificial Horizon
tr: Yapay Ufuk

en: RA Guide Error
tr: RA Kılavuzu Hatası

en: DEC Guide Error
tr: DEC Kılavuzu Hatası

en: Solver FOV
tr: Çözücü Görüş Alanı

en: Sensor FOV
tr: Algılayıcı Görüş Alanı

en: HiPS Grid
tr: HiPS Izgarası

en: Dome Slit
tr: Kubbe Yarığı

en: FITS Image Object Label
tr: FITS Görseli Nesnesi Etiketi

en: FITS Image Object Highlight Label
tr: FITS Görseli Nesne Vurgulama Etiketi

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
tr: Öntanımlı Renkler

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
tr: Yıldız Haritası

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
tr: Gece Görüş

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
tr: Yerel renk şeması dosyası açılamadı.
    Şema kaydedilemiyor.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
tr: Yerel renk şeması indeks dosyası açılamadı.
    Şema kaydedilemiyor.

en: Data verification failed
tr: Veri doğrulaması başarısız

en: File verification failed
tr: Dosya doğrulaması başarısız

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Downloading Data...
tr: Veri indiriliyor…

en: Awaiting response from server...
tr: Sunucudan yanıt bekleniyor…

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
tr: 7 × 35 Dürbün

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
tr: Bir Derece

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
tr: 1,3 cm’de 30 m

en: No FOV
tr: Görüş Alanı Yok

en: KStars Exported Sky Image
tr: K Yıldızlar Dışa Aktarılan Gökyüzü Görseli

en: Error: Unable to save image: %1
tr: Hata: Görsel kaydedilemiyor: %1

en: Saved image to %1
tr: Görsel %1 konumuna kaydedildi

en: Could not upload image to remote location: %1
tr: Görsel uzak konuma yüklenemedi: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
tr: Görsel dışa aktarılamadı: %1 URL’si geçersiz

[ctx: @title:window]
en: KStars image viewer: %1
tr: K Yıldızlar görsel görüntüleyicisi: %1

en: Invert colors
tr: Renkleri tersine çevir

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
tr: Görselin renklerinin tersi. Karşıtlığı artırmak için yararlıdır. Bu, yalnızca gösterir, değişikliği kaydetmez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
tr: Kaydet

en: Save the image to disk
tr: Görseli diske kaydet

en: Remove temporary file %1 from disk?
tr: %1 geçici dosyası diskten kaldırılsın mı?

en: Confirm Removal
tr: Kaldırmayı Onayla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadB)
en: Download
tr: İndir

en: Please wait while image is being downloaded...
tr: Görsel indirilirken lütfen bekleyin…

en: Image Viewer
tr: Görsel Görüntüleyicisi

en: Loading of the image %1 failed.
tr: %1 görseli yüklenemedi.

[ctx: @title:window]
en: Save Image
tr: Görseli Kaydet

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
tr: “%1” adlı bir dosya halihazırda var. Üzerine yazılsın mı?

en: Overwrite File?
tr: Dosyanın Üstüne Yazılsın mı?

en: Saving of the image %1 failed.
tr: %1 görseli kaydedilemedi.

en: DSS Download
tr: DSS İndir

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
tr: DSS görseli indirilirken lütfen bekleyin…

[ctx: %2 is the value, % is the percent sign]
en: %1 (%2%)
tr: %1 (%​%2)

en: Auto close in ...
tr: Otomatik kapatma süresi…

en: Ok
tr: Tamam

en: Question
tr: Soru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
tr: Evet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
tr: Hayır

en: Warning
tr: Uyarı

en: Continue
tr: Sürdür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
tr: İptal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
tr: Hata

en: Sorry
tr: Üzgünüm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
tr: Bilgi

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
tr: K

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
tr: KKD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
tr: KD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
tr: DKD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
tr: D

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
tr: DGD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
tr: GD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
tr: GGD

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
tr: G

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
tr: GGB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
tr: GB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
tr: BGB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
tr: B

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
tr: BKB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
tr: KB

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
tr: KKB

en: The selected Astrometry Index File Location:
     %1 
     does not exist.  Do you want to make the directory?
tr: Seçili Astrometri İndeks Dosyası Konumu:
     %1 
     yok. Dizini yapmak istiyor musunuz?

en: Make Astrometry Index File Directory?
tr: Astrometri İndeks Dosyası Dizini Yapılsın mı?

en: The Default Astrometry Index File Location was created.
tr: Öntanımlı Astrometri İndeks Dosyası konumu oluşturuldu.

en: The Default Astrometry Index File Directory does not exist and was not able to be created.
tr: Öntanımlı Astrometri İndeks Dosyası dizini yok ve oluşturulamadı.

en: Astrometry Configuration File Read Error.
tr: Astrometri Yapılandırma Dosyası okuma hatası.

en: Internal Astrometry Configuration File Write Error.
tr: İç Astrometri Yapılandırma Dosyası yazma hatası.

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2/NEF to JPEG.
tr: dcraw ve cjpeg bulunamadı. Lütfen CR2/NEF’i JPEG’e dönüştürmek için gerekli araçları kurun.

en: Cannot open %1: %2
tr: %1 açılamıyor: %2

en: Cannot unpack_thumb %1: %2
tr: %1 unpack_thumb yapılamıyor: %2

en: Cannot write %s %1: %2
tr: %s %1 yazılamıyor: %2

en: unnamed
tr: adsız

[ctx: @title:window]
en: Startup Wizard
tr: Başlangıç Sihirbazı

en: &Next >
tr: &Sonraki >

en: < &Back
tr: < &Geri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
tr: Bitti

en: There was no default data directory found in the app bundle.
tr: Uygulama demetinde öntanımlı veri dizini bulunamadı.

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
tr: ~/Library/Application Support/ veri dizini oluşturulurken bir sorun oluştu.

en: File write error.
tr: Dosya yazma hatası.

en: Data folder permissions error.
tr: Veri klasörü izinleri hatası.

[ctx: Set the sky-map view to zenith up]
en: Zenith Up
tr: Başucu Yukarı

[ctx: Set the sky-map view to zenith down]
en: Zenith Down
tr: Başucu Aşağı

[ctx: Set the sky-map view to north up]
en: North Up
tr: Kuzey Yukarı

[ctx: Set the sky-map view to north down]
en: North Down
tr: Kuzey Aşağı

[ctx: Set the sky-map view to match a Schmidt-Cassegrain telescope with erecting prism pointed upwards]
en: SCT with upward diagonal
tr: Yukarı Köşegenli SCT

[ctx: Set the sky-map view to match the view through a typical Dobsonian telescope]
en: Typical Dobsonian
tr: Tipik Dobson

[ctx: default theme name]
en: Default
tr: Öntanımlı

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
tr: Kırpma bölgesi [ %1 × %2 ] olarak ölçeklenecek

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
tr: Küçük Görseli Düzenle

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
tr: Kırpma bölgesi: [%1,%2  %3 × %4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
tr: Küçük Görsel Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
tr: Kırpma bölgesi: [0,0  200 × 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
tr: (kırpma bölgesi 200 × 200 olarak ölçeklenecek)

en: Loading images...
tr: Görseller yükleniyor…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
tr: Arama sonuçları:

en: Failed to load image at %1
tr: %1 konumundaki görsel yüklenemedi

en: Failed to load image
tr: Görsel yüklenemedi

en: Choose Thumbnail Image
tr: Küçük Görsel Seç

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
tr: Küçük Görsel Seçicisi

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, SearchProgress) i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, downloadProgress) i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, index_4210_progress) i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, index_4212_progress) i18n: ectx: 
en: %p%
tr: %​%p

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
tr: Görsel konumunu belirt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
tr: Geçerli küçük görsel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
tr: Görseli &Düzenle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
tr: Görseli Kaldır

[ctx: @title:window]
en: XPlanet Solar System Simulator: %1
tr: XPlanet Güneş Sistemi benzeticisi: %1

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
tr: Güneş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
tr: Merkür (Erdenay)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
tr: Venüs (Çolpan)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
tr: Dünya (Yer)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
tr: Ay

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
tr: Mars (Bakır Sokum)

en: Phobos
tr: Fobos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
tr: Jüpiter (Erendiz)

en: Ganymede
tr: Ganimid

en: Io
tr: İo

en: Callisto
tr: Kalisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
tr: Satürn (Sekendiz)

en: Enceladus
tr: Enseladus

en: Tethys
tr: Tetis

en: Dione
tr: Dion

en: Rhea
tr: Ria

en: Hyperion
tr: Hiperyon

en: Iapetus
tr: İapetüs

en: Phoebe
tr: Fibi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
tr: Uranüs (Altayhan)

en: Titania
tr: Titanya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
tr: Neptün (Talayhan)

en: This allows you to select a new object/target for XPlanet to view
tr: Bu, XPlanet için yeni bir nesne/hedef belirtmenize izin verir

en: from
tr: şu konumdan

en: This allows you to select a viewing location
tr: Bu, bir görüntüleme konumu seçmenize izin verir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
tr: Konum:

en: XPlanet Latitude, Longitude, and object radius in %. This is only valid when viewing the object from the same object
tr: Yüzde türünden XPlanet enlem, boylam ve nesne yarıçapı. Bu, yalnızca nesneyi aynı nesneden görüntülerken geçerlidir.

en: Reset XPlanet Location to the location specified in the XPlanet Options
tr: XPlanet konumunu, XPlanet seçeneklerinde belirtilen konuma sıfırla

en: Hover over target and freely rotate view with mouse in XPlanet Viewer
tr: Hedefin üzerine gelin ve XPlanet Görüntüleyicisi’nde fareyle görünümü serbestçe döndürün

en: Recenters the XPlanet image once it has been moved
tr: Hareket ettirildiğinde XPlanet görselini yeniden ortalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
tr: Görüş alanı:

en: Sets the FOV to the Specified value.   Note: has no effect if hovering over object.
tr: Görüş Alanı’nı belirtilen değere ayarlar. Not: Nesne üzerinde geziniliyorsa bir etkisi olmaz.

en: Zoom to the current KStars FOV.   Note: has no effect if hovering over object.
tr: Geçerli K Yıldızlar Görüş Alanı’na yakınlaştır. Not: Nesne üzerinde geziniliyorsa bir etkisi olmaz.

en: Zoom to a specific FOV. This has no effect when hovering over an object
tr: Belirli bir Görüş Alanı’na yakınlaştır. Not: Nesne üzerinde geziniliyorsa bir etkisi olmaz.

en: Optimum FOV for the target, FOV parameter not specified.  Note: has no effect if hovering over object.
tr: Hedef için en iyi Görüş Alanı, Görüş Alanı parametresi belirtilmemiş. Not: Nesne üzerinde geziniliyorsa bir etkisi olmaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Rotation:
tr: Döndürme:

en: Set the view rotation to the desired angle
tr: Görünüm döndürmesini istenen açıya ayarla

en: Rotate the view 180 degrees
tr: Görünümü 180 derece döndür

en: Reset view rotation to 0
tr: Görünüm döndürmesini 0 yap

en: Bring up XPlanet Options
tr: XPlanet Seçenekleri’ni getir

en: Allows you to set the XPlanet time to a different date/time from KStars
tr: XPlanet zamanını, K Yıldızlar zamanından başka bir zamana ayarlamanıza izin verir

en: Sets the XPlanet time to the current KStars time
tr: XPlanet zamanını geçerli K Yıldızlar zamanına ayarlar

en: Current XPlanet Time
tr: Geçerli XPlanet Zamanı

en: This sets the time step from the current XPlanet time, good for viewing events
tr: Bu, zaman adımını geçerli XPlanet zamanından ayarlar; olayları görüntülemek için yararlıdır

en: This sets the time step from the current XPlanet time
tr: Bu, zaman adımını geçerli XPlanet zamanından ayarlar

en: years
tr: yıl

en: months
tr: ay

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
tr: gün

en: hours
tr: saat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_1_2_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes
tr: dakika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text)
en: seconds
tr: saniye

en: Lets you change the units for the timestep in the animation
tr: Canlandırmadaki zaman adımı birimlerini değiştirmenizi sağlar

en: Lets you run the animation
tr: Canlandırmayı çalıştırmanıza olanak tanır

en: Resets the animation to 0 timesteps from the current XPlanet Time
tr: Canlandırmayı geçerli XPlanet saatinden 0 zaman adımına sıfırlar

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
tr: Yapılandırma panelinde Xgezegen ikili yolu boş.

en: The configured Xplanet binary does not exist or is not executable.
tr: Yapılandırılmış xplanet ikilisi yok veya yürütülebilir değil.

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3
tr: XPlanet görünümü: %3 üzerindeki %2 konumundan %1

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3 at FOV: %4 deg
tr: XPlanet görünümü: Görüş alanından %3 üzerindeki %2 konumundan %1: %4 derece

en: Loading of the image of object %1 failed.
tr: %1 nesnesinin görseli yüklenemedi.

en: XPlanet failed to generate the image for object %1 before the timeout expired.
tr: XPlanet, zaman aşımı süresi dolmadan %1 nesnesi için görseli oluşturamadı.

en: Error making FIFO file %1: %2.
tr: %1 FIFO dosyası yapılırken hata: %2.

en: Choose a field-of-view
tr: Bir görüş alanı seç

en: FOV to render in XPlanet:
tr: XPlanet’ta sunulacak görüş alanı:

en: Saving of the image to %1 failed.
tr: %1 görseli kaydedilemedi.

en: Catalog with that ID already exists.
tr: Bu kimliğe iye katalog halihazırda var.

en: Catalog could not be found.
tr: Katalog bulunamadı.

en: Catalog with id=%1 not found.
tr: %1 kimlikli katalog bulunamadı.

en: Catalog is immutable!
tr: Katalog değiştirilemeyen türden!

en: The object is already in the catalog!
tr: Nesne halihazırda katalogda!

en: Could not insert object! %1
tr: Nesne eklenemedi! %1

en: Output file is not writable.
tr: Çıktı dosyası yazılabilir değil.

en: Could not attach output file.<br>%1
tr: Çıktı dosyası iliştirilemedi.<br>%1

en: Could not copy catalog to output file.<br>%1
tr: Katalog, çıktı dosyasına kopyalanamadı.<br>%1

en: Could not create catalog registry in output file.<br>%1
tr: Çıktı dosyasında katalog kaydı oluşturulamadı.<br>%1

en: Could not insert catalog into registry in output file.<br>%1
tr: Çıktı dosyasında katalog kayıt defterine eklenemedi.<br>%1

en: Could not insert set exported database version.<br>%1
tr: Dışa aktarılmış veri tabanı sürümü ayarlama eklenemedi.<br>%1

en: Could not insert set exported database application id.<br>%1
tr: Dışa aktarılan veri tabanı uygulama kimliğini ayarlama eklenemedi.<br>%1

en: Catalog file is not readable.
tr: Katalog dosyası okunabilir değil.

en: Could not attach input file.<br>%1
tr: Girdi dosyası eklenemiyor.<br>%1

en: Invalid catalog file.
tr: Geçersiz katalog dosyası.

en: Could not migrate old catalog format.<br>%1
tr: Eski katalog dosyası biçimi güncel biçime aktarılamadı.<br>%1

en: Could read the catalog id.<br>%1
tr: Katalog kimliği okunamadı.<br>%1

en: Catalog already exists in the database!
tr: Katalog veri tabanında halihazırda var!

en: Could not import the catalog.<br>%1
tr: Katalog içe aktarılamadı.<br>%1

en: Could not refresh the master catalog.<br>
tr: Ana katalog yenilenemedi.<br>

en: Removing the user catalog is not allowed.
tr: Kullanıcı kataloğunu kaldırmaya izin verilmiyor.

en: Could not remove the catalog from the registry.<br>%1
tr: Kayıt defterinden katalog kaldırılamadı.<br>%1

en: Both catalogs have to exist!
tr: Her iki kataloğun da var olması gerekiyor!

en: Destination catalog has to be mutable!
tr: Hedef kataloğun değiştirilebilir türden olması gerekiyor!

en: Cannot update nonexisting catalog.
tr: Var olmayan katalog güncellenemez.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
tr: &Yardım

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
tr: Süreç Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
tr: &Zaman

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
tr: İşaretle&me

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
tr: Pro&jeksiyon

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
tr: &Aygıtlar

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
tr: &Veri

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
tr: &Güncellemeler

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
tr: &Gözlem

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
tr: &Bilgi Kutuları

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
tr: &Durum Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Görüntüle

note: i18n: ectx: ToolBar (INDIToolBar)
en: INDI Toolbar
tr: INDI Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (TelescopeToolBar)
en: Telescope Toolbar
tr: Teleskop Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (DomeToolBar)
en: Dome Toolbar
tr: Kubbe Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reverse
tr: Ters

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: 1x
tr: 1×

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Target:
tr: Hedef:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
tr: Tür:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
tr: Çığır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gotoButtonObject)
en: GOTO
tr: GİT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, syncButtonObject)
en: SYNC
tr: EŞZAMANLA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkButtonObject)
en: PARK
tr: PARK ET

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkButtonObject)
en: UNPARK
tr: PARKTAN ÇIKAR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
tr: Durum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
tr: Boşta

en: What's Interesting...
tr: İlginç Neler Var…

en: Naked-Eye Objects
tr: Çıplak Göz Nesneleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
tr: Gezegenler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
tr: Yıldızlar

en: Constellations
tr: Takımyıldızları

en: Deep-sky Objects
tr: Derin Uzay Nesneleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
tr: Kuyruklu Yıldızlar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
tr: Gökadalar

en: Nebulae
tr: Bulutsular

en: Clusters
tr: Kümeler

en: Explore Catalogs
tr: Katalogları Keşfet

en: Messier Catalog
tr: Messier Kataloğu

en: NGC Catalog
tr: NGC Kataloğu

en: IC Catalog
tr: IC Kataloğu

en: Sharpless Catalog
tr: Sharpless Kataloğu

en: No Items to display
tr: Görüntülenecek öge yok

en: text
tr: metin

en: More Details
tr: Daha Fazla Ayrıntı

en: Center in Map
tr: Haritada Ortala

en:  Auto     Track
tr:  Auto     Track    Kendiliğinden İzle

en: Slew Telescope
tr: Teleskopu Çevir

en: Object Information
tr: Nesne Bilgisi

en: Wikipedia Infotext
tr: Vikipedi Bilgi Metni

en: Info Text
tr: Bilgi Metni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Loading...
tr: Yükleniyor…

en: Explanation of the What's Interesting Panel
tr: İlginç Neler Var panelinin açıklaması

en: The What's Interesting Panel is intended to allow you to explore many different interesting objects in the night sky.  It includes objects visible to the naked eye as well as objects that require telescopes.  It is intended to appeal to both beginners and advanced astronomers.  If you click on a category or catalog, a list of objects will appear.  Clicking on an object in the list will bring up the details view where you can find out more information about the object.  If you have thumbnail images or wikipedia information for this object, these will be displayed as well.  If not, you can download them using the download icon.  If you make What's Interesting wider, the display will dynamically change to display the information more conveniently.  Please see the descriptions below for details on what the buttons at the bottom do.
tr: İlginç Neler Var Paneli, gece gökyüzünde pek çok farklı ilginç nesneyi keşfetmenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Çıplak gözle görülebilen nesneleri ve ayrıca teleskop gerektiren nesneleri içerir. Hem yeni başlayanlara hem de ileri düzey astronomlara hitap etmesi amaçlanmıştır. Bir kategoriye veya kataloğa tıklarsanız nesnelerin bir listesi görünecektir. Listedeki bir nesneye tıklamak, nesne hakkında daha fazla bilgi bulabileceğiniz ayrıntılar görünümünü getirecektir. Bu nesne için küçük görseller veya Vikipedi bilgileri varsa bunlar da görüntülenir. Değilse indirme simgesini kullanarak bunları indirebilirsiniz. İlginç Neler Var’ı genişletirseniz bilgileri daha rahat görüntülemek için ekran devingen olarak değişir. Alt kısımdaki düğmelerin ne işe yaradığına ilişkin ayrıntılar için lütfen aşağıdaki açıklamalara bakın.

en: This button will bring up the What's Interesting Settings. It will let you configure what is displayed in What's Interesting based upon which equipment you are using and the observing conditions.
tr: Bu düğme İlginç Neler Var Ayarlarını getirir. Kullanmakta olduğunuz ekipmana ve gözlem koşullarına bağlı olarak İlginç Neler Var’da neyin görüntüleneceğini yapılandırmanıza izin verecektir.

en: This button will turn on and off the Inspector Mode.  In this mode you can click on any object in the map and What's Interesting will display the information about it.
tr: Bu düğme, Denetçi Kipi’ni açar ve kapatır. Bu kipte, haritadaki herhangi bir nesneye tıklayabilirsiniz ve İlginç Neler Var, onunla ilgili bilgileri görüntüler.

en: This button will reload the current object list, update all displayed information, update any images, and update the information and images for the currently selected object.
tr: Bu düğme, mevcut nesne listesini yeniden yükler, görüntülenen tüm bilgileri, var olan tüm görselleri ve şu anki seçili nesnenin bilgi ve görsellerini günceller.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only currently visible objects in a list or to display all of the objects in the list.  The visibility is determined based on the current KStars date and time, the current observing equipment, and the current sky conditions based on the What's Interesting Settings.
tr: Bu düğme, bir listede yalnızca o anda görünen nesneleri veya listedeki tüm nesneleri görüntülemek için listenin süzülüp süzülmeyeceğini açar/kapatır. Görünürlük, geçerli K Yıldızlar tarih ve saatine, var olan gözlem ekipmanına ve İlginç Neler Var ayarlarına dayalı geçerli gökyüzü koşullarına göre belirlenir.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only 'interesting' objects or to display any of the objects in the list.  This setting only applies to the Galaxies, Nebulas, and Clusters lists.  The objects are considered 'interesting' if they appear on the KStars 'interesting' list.
tr: Bu düğme, listenin yalnızca ‘ilginç’ nesneleri görüntüleyecek şekilde mi süzüleceğini yoksa listedeki nesnelerden herhangi birinin mi görüntüleneceği arasında geçiş yapacaktır. Bu ayar yalnızca Gökadalar, Bulutsular ve Kümeler listeleri için geçerlidir. Nesneler, K Yıldızlar’ın ‘ilginç’ listesinde yer alıyorsa ‘ilginç’ olarak kabul edilir.

en: This button will attempt to download information and pictures about the object(s) from Wikipedia.  You can select whether to download the information about just one object, all of the objects in a list, or only the objects in a list for which no data was downloaded yet.  Please note: If the list is currently filtered for visible objects or 'interesting' objects, only the filtered objects will be downloaded.  If you actually want all the objects in the list, turn off the filters.
tr: Bu düğme, Vikipedi’den nesneler hakkındaki bilgileri ve resimleri indirmeye çalışacaktır. Yalnızca bir nesne hakkındaki bilgilerin mi, bir listedeki tüm nesnelerin mi yoksa yalnızca henüz veri indirilmemiş bir listedeki nesnelerin mi indirileceğini seçebilirsiniz. Lütfen unutmayın: Liste şu anda görünür nesneler veya ‘ilginç’ nesneler için süzülürse yalnızca süzülen nesneler indirilir. Gerçekten tüm nesnelerin listede olmasını istiyorsanız süzgeçleri kapatın.

en: Back
tr: Geri

en: Guess object data from text
tr: Metinden nesne verisini tahmin et

en: Copy-paste a text blurb with data on the object, and KStars will try to guess the contents of the fields from the text. The result is just a guess, so please verify the coordinates and the other information.
tr: Nesnedeki veriyi içeren bir metin tanıtım yazısını kopyalayıp yapıştırın; K Yıldızlar, metinden alanların içeriğini tahmin etmeye çalışacaktır. Sonuç sadece bir tahmindir, lütfen koordinatları ve diğer bilgileri doğrulayın.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddCatalogObject)
en: Add/Edit DSO
tr: DSO Ekle/Düzenle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Basics
tr: Temel Bilgiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
tr: Ad:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: e.g. PGC 54559
tr: örneğin, PGC 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: RA / Dec (J2000):
tr: RA/DEC (J2000):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Apparent magnitude:
tr: Görünen büyüklük:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Check if magnitude is unknown
tr: Büyüklük bilinmiyorsa işaretleyin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
tr: İsteğe bağlı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Size Info in Arcminutes
tr: Yaydakika türünden boyut bilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Major axis:
tr: Majör eksen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Minor axis:
tr: Minör eksen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Misc
tr: Çeşitli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Some catalog specific identifier, like the NGC number.
tr: Kataloğa özel tanımlayıcılar; örneğin, NGC numarası.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Catalog identifier:
tr: Katalog tanımlayıcısı:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, catalog_identifier)
en: e.g. 54559
tr: örneğin, 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Flux:
tr: Akı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Position angle (°):
tr: Konum açısı (°):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Long name:
tr: Uzun ad:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, long_name)
en: e.g. Hoag's Object
tr: örneğin, Hoag Nesnesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: This feature allows you to copy-paste a piece of text from e.g. a website or another app and magically try to infer the contents of this form from it.
tr: Bu özellik, örneğin bir metin parçasını kopyalayıp yapıştırmanıza olanak tanır. Bir web sitesine veya başka bir uygulamaya gidin ve sihirli bir şekilde bu formun içeriğini ondan çıkarmaya çalışın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: Guess from &Text
tr: Metinden &Tahmin Et

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
tr: Dosya İçe Aktar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
tr: İçe aktarılacak dosya adını gir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
tr: Var olan bir veri dosyasını içe aktarmak için dosya adını buraya girin. Daha sonra aşağıdaki dosyanın içeriğini betimleyeceksiniz. Geçerli bir başlığa sahip ancak veri içermeyen bir katalog dosyası oluşturmak için dosya adını boş bırakabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
tr: İçe aktarılan veri dosyasını içeriği

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
tr: Yukarıdaki satırda bir veri dosyası seçtiğinizde içeriği burada görüntülenir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
tr: Veri Alanlarını Betimle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
tr: <b>Katalog alanları:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
tr: <b>Kullanılabilir alanlar:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
tr: Katalog için olan koordinat çığırı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
tr: Katalog adı öneki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
tr: Sembol rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
tr: Koordinat çığırı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
tr: Sınırlandırılmış uzay

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
tr: Çıktıyı &Önizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
tr: Çıktı katalog dosyası için bir dosya adı girin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
tr: Katalog adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
tr: Kataloğu farklı kaydet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
tr: Katalog için bir ad girin

[ctx: @title:window]
en: Add Custom URL to %1
tr: Özel URL Ekle: %1

en: Show image of
tr: Şunun görselini göster:

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
tr: URL geçerli değil. Google arama motorunda
    bir tarayıcı penceresi açmak ister misiniz?

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Browse Google
tr: Google’a Göz At

en: Do Not Browse
tr: Göz Atma

en: Show webpage about
tr: Şunun hakkındaki web sitesi:

en: object
tr: nesne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
tr: Özkaynak Türü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
tr: Görsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
tr: Bilgi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
tr: Bağlantılı özkaynağı betimleyen metin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
tr: Açıklama:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
tr: Bu öge ile gösterilecek olan URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
tr: URL’yi bir tarayıcı penceresinde açın

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
tr: Girilen URL’yi bu düğmeyle bir tarayıcı penceresinde açarak doğrulayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
tr: URL’yi Denetle

en: Critical error
tr: Kritik hata

en: Catalog with id %1 not found.
tr: %1 kimlikli katalog bulunamadı.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
tr: Öntanımlı

en: Could not insert new colors.<br>
tr: Yeni renkler eklenemedi.<br>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogColorEditor)
en: Catalog Colors
tr: Katalog Renkleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click on a color to change it...
tr: Değiştirmek için bir renge tıklayın…

en: Degrees
tr: Derece

en: Hours
tr: Saat

[ctx: @title:window]
en: Import Catalog
tr: Katalog İçe Aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
tr: Dosya

en: Any File
tr: Herhangi Bir Dosya

en: Could not open the csv file.<br>It does not exist.
tr: CSV dosyası açılamadı.<br>Dosya yok.

en: Ignore
tr: Yok Say

en: %1 Object | %1 Objects
tr[0]: %1 Nesne
tr[1]: %1 Nesne

en: Text
tr: Metin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
tr: Tür

en: default
tr: öntanımlı

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogCSVImport)
en: CSV Import
tr: CSV İçe Aktar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input
tr: Girdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: lines
tr: çizgi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Skip first:
tr: Önce atla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Separator:
tr: Ayırıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, file_select_button)
en: Select/Read...
tr: Seç/Oku…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment prefix:
tr: Yorum öneki:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Coordinate Units
tr: Koordinat Birimleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
tr: DEC:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column_mapping)
en: Mapping
tr: Eşlemleme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, type_mapping)
en: Type Mapping
tr: Tür Eşlemleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
tr: Önizleme

en: Showing <= %1 entries. Enter a name (case sensitive) to narrow down the search.
tr: ≤ %1 girdi gösteriliyor. Aramayı daraltmak için (BÜYÜK/küçük harf duyarlı) bir ad girin.

en: Could not load the catalog with id=%1
tr: id=%1 olan katalog yüklenemedi

en: Could not update the catalog.<br>%1
tr: Katalog güncellenemedi.<br>%1

en: Could not add the object.<br>%1
tr: Nesne eklenemedi.<br>%1

en: Could not remove the object.<br>%1
tr: Nesne kaldırılamadı.<br>%1

en: Could not add the objects.<br>%1
tr: Nesneler eklenemedi.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogDetails)
en: Catalog Details
tr: Katalog Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: ID:
tr: Kimlik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prec:
tr: Öncelik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
tr: Yazar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source:
tr: Kaynak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Desc:
tr: Açıklama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Version:
tr: Sürüm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maintainer:
tr: Bakımcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: License:
tr: Lisans:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
tr: Nesne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
tr: Düzenle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit)
en: Edit Catalog Meta...
tr: Katalog Üst Verisini Düzenle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_object)
en: Add Object...
tr: Nesne Ekle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import_csv)
en: Import CSV...
tr: CSV İçe Aktar…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name_filter)
en: Filter by Name
tr: Ada Göre Süz

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsUInewCatalog)
en: Create/Edit Catalog
tr: Katalog Oluştur/Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
tr: Renk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
tr: Düzenle

en: Dec
tr: DEC

en: Mag
tr: MAG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, subscribersTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
tr: Ad

en: Long Name
tr: Uzun Ad

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Major Axis
tr: Majör Eksen

en: Minor Axis
tr: Minör Eksen

en: Position Angle
tr: Konum Açısı

en: Flux
tr: Akı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enabled
tr: Etkin

en: ID
tr: Kimlik

en: Precedence
tr: Öncelik

en: Author
tr: Yazar

en: Mutable
tr: Değiştirilebilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
tr: Sürüm

en: License
tr: Lisans

en: Maintainer
tr: Bakımcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
tr: Etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

en: Could not enable/disable the catalog.<br>%1
tr: Katalog etkinleştirilemedi/devre dışı bırakılamadı.<br>%1

[ctx: @title:window]
en: Export Catalog
tr: Kataloğu Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DevelCheckCatalogButton)
en: Catalog
tr: Katalog

en: Could not export the catalog.<br>%1
tr: Katalog dışa aktarılamadı.<br>%1

en: Could not remove the catalog.<br>%1
tr: Katalog kaldırılamadı.<br>%1

en: Could not create the catalog.<br>%1
tr: Katalog oluşturulamadı.<br>%1

en: Could not copy the objects to the new catalog.<br>%1
tr: Yeni kataloğa nesneler kopyalanamadı.<br>%1

en: Could not clean up and remove the new catalog.<br>%1
tr: Yeni katalog temizlenip kaldırılamadı.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsDBUI)
en: DSO Catalogs
tr: DSO Katalogları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
tr: Katalog İçe Aktar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create Catalog...
tr: Katalog Oluştur…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ExportButton)
en: Export...
tr: Dışa Aktar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dublicateButton)
en: Clone...
tr: Klonla…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
tr: Renkler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: More...
tr: Daha Fazla…

[ctx: @title:window]
en: Object Details
tr: Nesne Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GeneralGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeneralProcMinimized) i18n: ectx: property (title), widget (QGro
en: General
tr: Genel

en: %1 star
tr: %1 yıldız

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
tr: %1 büyüklük

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
tr: çoklu

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
tr: değişken

[ctx: Proper motion of a star]
en: Proper Motion:
tr: Özdevinim:

[ctx: The first arg is proper motion in right ascension and the second in the declination. The unit stands for milliarcsecond per year]
en: %1 %2 mas/yr
tr: %1 %2 mys/yıl

en: G5 star
tr: G5 Yıldızı

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Pluto
tr: Plüton

en: Dwarf planet
tr: Cüce Gezegen

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
tr: %1 yaydak

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
tr: %1 yaysan

en: Supernova
tr: Süpernova

en: Discovery Date:
tr: Keşif tarihi:

en: Host Galaxy:
tr: Konak gökada:

en: Red Shift:
tr: Kızıl kayma:

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
tr: Akı (%1):

[ctx: Rotation period in hours]
en: %1 h
tr: %1 sa

[ctx: Orbit period in years]
en: %1 y
tr: %1 yıl

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
tr: %1 ve %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
tr: Konum

en: Circumpolar
tr: Batmayan Yıldız

en: Never rises
tr: Hiç doğmaz

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
tr: Yok

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Could not add the link.
tr: Bağlantı eklenemedi.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Log
tr: Günlük

en: Record here observation logs and/or data on %1.
tr: %1 üzerine olan gözlem günlüklerini ve/veya veriyi buraya kaydedin.

[ctx: @title:window]
en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Could not edit the entry.
tr: Girdi düzenlenemedi.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
tr: %1 bağlantısını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Delete Confirmation
tr: Silme Onayı

en: Could not delete the entry.
tr: Girdi silinemedi.

en: Could not update the user log.
tr: Kullanıcı günlüğü güncellenemedi.

en: No connected mounts found.
tr: Bağlı kaide bulunamadı.

en: Mount %1 is offline. Please connect and retry again.
tr: %1 kaidesi çevrim dışı. Lütfen bağlayıp yeniden deneyin.

en: Danger! Viewing the Sun without adequate solar filters is dangerous and will result in permanent eye damage!
tr: Tehlike! Güneş’i yeterli güneş süzgeci olmadan izlemek tehlikelidir ve kalıcı göz hasarına neden olur!

en: Unable to save image to %1
tr: Görsel %1 konumuna kaydedilemiyor

en: Save Thumbnail
tr: Küçük Görseli Kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
tr: Birincil ad, diğer adlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
tr: 0,0 büy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
tr: Boyut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
tr: 0,0 yaydak

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
tr: B–V indeksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
tr: Uzaklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
tr: Büyüklük:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
tr: Aydınlanma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
tr: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BVIndex) i18n: ectx: property (text), widget (QComboBox, inputCombo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalImages) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, masterTime) i18n: ectx: pro
en: --
tr: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CatalogLabel)
en: Catalog:
tr: Katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
tr: Gözlem Listesi’ne Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
tr: Haritada Ortala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
tr: Teleskopta Ortala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
tr: Günberi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
tr: 0,0 AU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
tr: Yörünge kimliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
tr: Yörünge Kimliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
tr: Çap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
tr: 0,0 km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
tr: Dönme dönemi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
tr: 0,0 sa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
tr: Dünya MOID’si:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
tr: Yörünge sınıfı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
tr: Sınıf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlbedoLabel)
en: Albedo:
tr: Aklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
tr: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
tr: Dönem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
tr: 0 yıl

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
tr: Ayrıntılar — Çevrim İçi Veritabanları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
tr: Çevrim İçi Veri Tabanı Seç

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
tr: Ayrıntılar — Özkaynak Bağlantıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
tr: Bilgi Bağlantıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
tr: Görsel Bağlantıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
tr: Özkaynağı Görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
tr: Bağlantı Ekle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
tr: Bağlantıyı Düzenle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
tr: Bağlantıyı Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
tr: Kullanıcı Günlüğü

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
tr: Ayrıntılar — Konum Verisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
tr: Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: DE (2000.0):
tr: DE (2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
tr: RA (J2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
tr: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
tr: RA (2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec0Label)
en: DE (J2000.0):
tr: DE (J2000,0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
tr: Yanca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
tr: Hava kütlesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
tr: Saat açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
tr: Doğuş/Batış/Geçiş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
tr: Zamanı ayarla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
tr: Geçiş zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
tr: Doğuş zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
tr: Batış anında yanca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
tr: Geçiş anında yanca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
tr: Doğuş anındaki yanca:

en: Preview image
tr: Görseli Önizle

[ctx: @title:window]
en: Export sky image
tr: Gökyüzü Görselini Dışa Aktar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Full legend
tr: Tam gösterge

en: Scale with magnitudes chart
tr: Büyüklük çizelgeli ölçek

en: Only scale
tr: Yalnızca ölçek

en: Only magnitudes
tr: Yalnızca büyüklükler

en: Only symbols
tr: Yalnızca semboller

en: Upper left corner
tr: Sol üst köşe

en: Upper right corner
tr: Sağ üst köşe

en: Lower left corner
tr: Sol alt köşe

en: Lower right corner
tr: Sağ alt köşe

en: Could not export image
tr: Görsel dışa aktarılamadı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
tr: Gösterge Yapılandırması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
tr: Dışa aktarılan gökyüzü görseline gösterge ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
tr: Gösterge yönelimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
tr: Gösterge türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
tr: Gösterge konumu:

en: Any
tr: Herhangi bir yer

en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

en: Open Clusters
tr: Açık Kümeler

en: Globular Clusters
tr: Küresel Kümeler

en: Gaseous Nebulae
tr: Gaz Bulutsusu

en: Planetary Nebulae
tr: Gezegenimsi Bulutsu

[ctx: @title:window]
en: Find Object
tr: Nesne Bul

en: Details...
tr: Ayrıntılar…

en: Andromeda Galaxy
tr: Andromeda Gökadası

en: Aarseth-Brewington (1989 W1)
tr: Aarseth–Brewington (1989 W1)

en: Search the Internet for %1
tr: İnternette Ara: %1

[ctx: no text to search for]
en: (nothing)
tr: (hiçbir şey)

en: Searching the internet for "%1"
tr: İnternette ara: “%1”

en: No object named %1 found.
tr: %1 adlı bir nesne bulunamadı.

en: Bad object name
tr: Hatalı nesne adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
tr: Ada göre süz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
tr: Geçmişi Bul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
tr: Türe göre süz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, InternetSearchButton)
en: Search the Internet for (nothing)
tr: İnternette Ara: Yok

[ctx: @title:window]
en: Set Coordinates Manually
tr: Koordinatları Elle Ayarla

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
tr: Sağ açıklık değeri 0,0 ile 24,0 arasında olmalıdır.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
tr: Sapma değeri −90,0 ile 90,0 arasında olmalı.

en: Invalid Coordinate Data
tr: Geçersiz Koordinat Verisi

en: Invalid Epoch format
tr: Geçersiz Çığır Biçimi

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
tr: Yanca değeri 0,0 ile 360,0 arasında olmalıdır.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
tr: Yükseklik değeri −90,0 ile 90,0 arasında olmalı.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
tr: RA/DEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel)
en: Declination
tr: Sapma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, JNowB)
en: Set Epoch to now
tr: Çığırı şimdiye ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, J2000B)
en: Set Epoch to J2000
tr: Çığırı J2000 olarak ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel)
en: Right Ascension
tr: Sağ Açıklık (RA)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochTarget)
en: 2000.0
tr: 2000,0

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth
tr: Yanca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Altitude. Interpreted as the apparent altitude when refraction corrections are enabled.
tr: Yükseklik. Kırılma düzeltmeleri etkinleştirildiğinde görünen yükseklik olarak yorumlanır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alt (apparent):
tr: Yükseklik (görünen):

[ctx: @title:window]
en: Set FOV Indicator
tr: Görüş Alanı Göstergesini Ayarla

[ctx: @title:window]
en: New FOV Indicator
tr: Yeni Görüş Alanı Göstergesi

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
tr: Görünen Görüş Alanını Belirt

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
tr: Ramsden (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
tr: Ortoskopik (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
tr: Ploessl (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
tr: Erfle (Tipik)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
tr: Tele Vue Ethos (Normal)

en: 1000 yards
tr: 1000 yarda

en: 1000 meters
tr: 1000 metre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
tr: ayak

en: meters
tr: metre

[ctx: @title:window]
en: Telescope Focal Length Calculator
tr: Teleskop Odak Uzaklığı Hesaplayıcısı

en: inch
tr: inç

en: Aperture diameter:
tr: Açıklık çapı:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
tr: F numarası:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
tr: Görüş Alanı Sembollerini Düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
tr: Yeni bir Görüş Alanı simgesi ekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
tr: Listeye yeni bir görüş alanı (FOV) sembolü ekleyin. Yeni sembolün boyutunu, şeklini ve rengini tanımlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
tr: Yeni…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
tr: Vurgulanan Görüş Alanı simgesini düzenle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
tr: Vurgulanan Görüş Alanı sembolünü değiştirmek için bu düğmeye basın. Boyutunu, şeklini ve rengini değiştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
tr: Vurgulanan Görüş Alanı simgesini kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
tr: Vurgulanan Görüş Alanı sembolünü listeden kaldırmak için bu düğmeye basın.

[ctx: @title:window]
en: Set Geographic Location
tr: Coğrafî Konumu Ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
tr: Yaz saati kuralı:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
tr[0]: 1 şehir arama kriterine uyuyor
tr[1]: %1 şehir arama kriterine uyuyor

en: Are you sure you want to remove %1?
tr: %1 ögesini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Remove City?
tr: Şehri Kaldır?

en: This city already exists in the database.
tr: Bu şehir halihazırda veri tabanında var.

en: Error: Duplicate Entry
tr: Hata: Yinelenmiş girdi

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
tr: Bu konumu eklemek için tüm alanların (il hariç) doldurulması gerekmektedir.

en: Fields are Empty
tr: Alanlar boş

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
tr: Enlem/Boylam ayrıştırılamadı

en: Bad Coordinates
tr: Hatalı koordinatlar

en: UTC Offset must be selected.
tr: UTC ofseti seçili olmalı.

en: UTC Offset
tr: UTC Ofseti

en: Daylight Saving Time Rules
tr: Yaz Saati Uygulaması Kuralları

en: Cannot add new location -- city name blank
tr: Yeni konum eklenemiyor; şehir adı boş

en: Cannot add new location -- country name blank
tr: Yeni konum eklenemiyor; ülke adı boş4

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
tr: Yeni konum eklenemiyor; geçersiz enlem/boylam

en: Cannot add new location -- missing UTC Offset
tr: Yeni konum eklenemiyor; UTC ofseti eksik

en: City is Read Only. Change name to add new city.
tr: Şehir saltokunur. Yeni şehir eklemek için adı değiştirin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
tr: Şehir Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
tr: Ülke süzgeci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
tr: Şehir süzgeci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
tr: İl süzgeci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
tr: arama kriterine 0 şehir uyuyor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
tr: Konum Verisini Göster/Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
tr: Şehir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
tr: İl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
tr: Ülke:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLat)
en: <html><head/><body><p>Latitude in degrees. North of equator is positive and South is negative.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Derece türünden enlem. Ekvator’un kuzeyi pozitif, güneyi ise negatiftir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
tr: Boylam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLong)
en: <html><head/><body><p>Longitude in degrees. East of Greenwich is positive and West is negative.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Derece türünden boylam. Greenwich’in doğusu pozitif, batısı ise negatiftir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
tr: Enlem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
tr: Yükselti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
tr: UT ofseti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
tr: Konum Al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
tr: Alanları &Temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
tr: Şehir Ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
tr: Şehri Güncelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
tr: Şehri Kaldır

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
tr: Yeni Görüş Alanı Göstergesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Name </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Ad </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
tr: FOV simgesi için ad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
tr: Görüş alanı (FOV) sembolünün adı. Bu ad, Görüş Alanı menüsünde ve ‘Görüş Alanı Sembollerini Düzenle’ aracında görünür.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
tr: Göz Merceği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
tr: Teleskop odak uzaklığı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
tr: Milimetre türünden teleskop odak uzaklığı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
tr: Teleskopun odak uzaklığını milimetre türünden girin.
    
    Burası bir teleskopun göz merceğinin görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
tr: Göz merceği odak uzaklığı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
tr: Milimetre türünden göz merceği odak uzaklığı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
tr: Göz merceğinin odak uzaklığını milimetre türünden girin.
    
    Burası bir teleskopun göz merceğinin görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
tr: Göz merceğinin görünen görüş alanını gir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
tr: Göz merceği görünen görüş alanı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
tr: yaydakika türünden göz merceğinin görüş alanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
tr: Göz merceğinin görüş alanı açısını yaydakika olarak girin.
    
    Burası bir teleskopun göz merceğinin görüş alanına karşılık gelen görüş alanı (FOV) simgesini tanımlamak için gerekli olan veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
tr: derece

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
tr: veya F numarası üzerinden hesaplayın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
tr: Not: Panoptic, Nagler, Radian, Delos ve Ethos; Tele Vue Optics şirketinin markalarıdır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
tr: Yukarıdaki veri alanlarından görüş alanını hesapla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme, belirli bir göz merceği/teleskop kombinasyonu için görüş alanı (FOV) açısını hesaplayacaktır. Yukarıdaki giriş alanlarında öncelikle teleskopun ve göz merceğinin odak uzaklıklarını ve göz merceğinin görüş alanı açısını belirtmeniz gerekir.
    
    Hesaplanan FOV açısı (yaydakika olarak), ‘Görüş alanı’ düzenleme kutusunda görüntülenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
tr: Görüş Alanını Hesapla

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
tr: Kamera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Telescope Focal length:
tr: Teleskop odak uzaklığı:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
tr: Teleskop odak uzaklığını milimetre türünden girin.
    
    Bu, bir teleskop üzerine monte edilen bir kameranın görüş alanıyla eşleşen bir görüş alanı (FOV) sembolü tanımlamak için gereken veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera W:
tr: Kamera genişliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureBinXLabel)
en: H:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
tr: piksel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Pixel W:
tr: Piksel genişliği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
tr: Yonga veya filmin milimetre türünden boyutu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
tr: CCD yongasının veya film negatifinin fiziksel boyutunu girin.
    
    Bu, bir teleskop üzerine monte edilen bir kameranın görüş alanıyla eşleşen bir görüş alanı (FOV) sembolü tanımlamak için gereken veri alanlarından biridir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme, belirli bir kamera/teleskop kombinasyonu için görüş alanı (FOV) açısını hesaplayacaktır. Öncelikle teleskopun odak uzaklığını ve CCD yongasının veya film negatifinin boyutunu belirtmelisiniz.
    
    Hesaplanan görüş alanı açısı (yaydakika olarak) ‘Görüş alanı’ düzenleme kutusunda görüntülenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetectFromINDI)
en: Detect from Ekos
tr: Ekos’tan Algıla

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
tr: Dürbün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
tr: Görüş alanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
tr: Şu uzaklıkta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme, bir dürbün için görüş alanı (FOV) açısını hesaplayacaktır. Doğrusal görüş alanını dürbün üzerinde belirtildiği gibi belirtmeniz gerekir.
    
    Hesaplanan görüş alanı açısı (yaydakika türünden) ‘Görüş alanı’ düzenleme kutusunda görüntülenecektir.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
tr: Radyoteleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
tr: Radyoteleskop çapı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
tr: Dalga boyu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
tr: Yukarıdaki veri alanlarından radyoteleskopun HPBW değerini hesapla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
tr: Bu düğme, teleskopta çok ışınlı bir alıcı bulunmadığını varsayarak, belirli bir radyoteleskop ve gözlem dalga boyu kombinasyonu için Yarım Güçlü Işın Genişliği (HPBW) açısını hesaplayacaktır. Öncelikle radyoteleskobun çapını ve gözlemlenen dalga boyunu belirtmelisiniz.
    
    Hesaplanan HPBW açısı (yaydakika olarak) ‘Görüş alanı’ düzenleme kutusunda görüntülenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
tr: HPBW’yi Hesapla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSuccessThresholdUnit)
en: arcmin
tr: yaydak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
tr: Görüş alanı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditRotation)
en: <p>Frame rotation with respect to Celestial Pole. Zero degrees indicates that <b>UP</b> is pointing directly at the pole. 90 degrees indicates that <b>UP</b> is rotated 90 degrees clockwise with respect to the pole.</p>
tr: <p>Göksel Kutup’a göre kare dönüşü. Sıfır derece, <b>YUKARI</b>’nın doğrudan direğe işaret ettiğini gösterir. 90 derece, <b>YUKARI</b>’nın kutba göre saat yönünde 90 derece döndürüldüğünü gösterir.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetY)
en: Desired vertical offset in arcminutes
tr: Yaydakika türünden istenen dikey ofset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
tr: Y ofseti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Degrees E of N
tr: K’nin D derecesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
tr: Yaydakika türünden istenen görüş alanı boyutu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
tr: Görüş alanı (FOV) sembolü için istediğiniz açısal boyutu girin.
    
    Doğrudan bir değer girebilir veya belirli göz mercekleri veya kameralar için açısal boyutu hesaplamak amacıyla ‘Göz Merceği’ veya ‘Kamera’ sekmelerini kullanabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
tr: X ofseti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en:  x
tr:  ×

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetX)
en: Desired horizontal offset in arcminutes
tr: Yaydakika türünden istenen yatay ofset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Rotation is performed with respect to the celestial pole.
tr: Dönme göksel kutba göre gerçekleştirilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Lock to Celestial Pole
tr: Göksel kutba kilitle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
tr: Görüş alanı simgesi için renk seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
tr: Görüş alanı (FOV) simgesi için bir renk seçin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
tr: Görüş alanı simgesi için şekil seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
tr: Görüş alanı (FOV) sembolü için bir şekil seçin. Olası şekiller şunlardır:
    
    Çember, kare, artı işareti, hedef noktası.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
tr: Çember

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
tr: Artı işaretleri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
tr: Hedef noktası

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
tr: Yarısaydam çember

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
tr: Şekil:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewView)
en: Add / Edit View
tr: Görünüm Ekle/Düzenle

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, viewNameLineEdit)
en: 9x50 RACI finder on Dob
tr: Dob üzerinde 9 × 50 RACI bulucusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mount Type:
tr: Kaide türü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
tr: Ekvatoryal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox)
en: Altazimuth
tr: Altazimut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: **Note:** Choose mount type "Altazimuth" when visually observing through SCTs / refractors, irrespective of the actual mounting.
tr: **Not:** Gerçek bağlamadan bağımsız olarak SCT’ler/Refraktörler aracılığıyla görsel gözlem yaparken “Altazimut” kaide türünü seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, correctViewType)
en: Correct (e.g. RACI finder or refractor with Amici roof prism)
tr: Doğru (örneğin RACI bulucusu veya Amici çatı prizmalı refraktör)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mirroredViewType)
en: Mirrored (e.g. Cassegrain or refractor with erecting prism)
tr: Yansıtılmış (örneğin, dikme prizmalı Cassegrain veya refraktör)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invertedViewType)
en: Inverted (e.g. straight through finder, Newtonian)
tr: Ters çevrilmiş (örneğin doğrudan bulucu, Newtonian)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: View Type:
tr: Görünüm türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invertedMirroredViewType)
en: Mirrored on the vertical axis (i.e. inverted and mirrored)
tr: Dikey eksende yansıtılmış (yani ters çevrilmiş ve yansıtılmış)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Eyepiece Angle:
tr: Göz merceği açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Telescopes with the eyepiece at the bottom
tr: Merceği altta olan teleskoplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Telescopes with the eyepiece at the top
tr: Merceği üstte olan teleskoplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: The human silhouette indicates on which side of the telescope the observer is assumed to stand.
tr: İnsan silüeti, gözlemcinin teleskopun hangi tarafında durduğunu varsaydığını gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: (Preview shows view down a Newtonian's tube)
tr: (Önizleme, bir Newton tüpünün aşağısındaki görünümü gösterir)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: (Preview shows view of the back of an SCT)
tr: (Önizleme, bir SCT’nin arkasının görünümünü gösterir)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableErectObserverCheckBox)
en: Display mounted on the telescope (also check this if using a camera instead of visual observation)
tr: Teleskop üzerine takılı ekran (görsel gözlem yerine kamera kullanıyorsanız bunu da denetleyin)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fieldOfViewCheckBox)
en: Also set the field of view
tr: Ayrıca görüş alanını da ayarlayın

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set UTC Time
tr: UTC Zamanını Ayarla

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set Time
tr: Zamanı Ayarla

en: UTC Now
tr: Şu Anki UTC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
tr: Şimdi

[ctx: @title:window]
en: Manage Sky Map Views
tr: Gökyüzü Haritası Görünümlerini Yönet

[ctx: @title:window]
en: Edit View
tr: Görünümü Düzenle

[ctx: @title:window]
en: New View
tr: Yeni Görünüm

en: Conflicting View Name
tr: Çakışan Görünüm Adı

en: There already exists a view with the name you attempted to use. Please choose a different name for this view.
tr: Kullanmaya çalıştığınız adı taşıyan bir görünüm halihazırda var. Lütfen bu görünüm için farklı bir ad seçin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ViewsDialog)
en: Edit Sky Map Views
tr: Gökyüzü Haritası Görünümlerini Düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new view
tr: Yeni Bir Görünüm Ekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new View to the list.  You can define the parity, orientation and other parameters.
tr: Listeye yeni bir görünüm ekleyin. Pariteyi, yönelimi ve diğer parametreleri tanımlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted View
tr: Vurgulanan Görünümü Değiştir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted View.  You can change its parameters.
tr: Vurgulanan görünümü değiştirmek için bu düğmeye basın. Parametrelerini değiştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted View
tr: Vurgulanan Görünümü Kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted View from the list.
tr: Vurgulanan görünümü listeden kaldırmak için bu düğmeye basın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: KStars Data Directory
tr: K Yıldızlar Veri Dizini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
tr: kstars adlı K Yıldızlar Veri Dizini, şu konumda bulunmalıdır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback2)
en: Your data directory was not found.  You can click the button below to copy a default KStars data directory to the correct location, or if you have a KStars directory already some place else, you can exit KStars and copy it to that location yourself.
tr: Veri dizininiz bulunamadı. Öntanımlı bir K Yıldızlar veri dizinini doğru konuma kopyalamak için aşağıdaki düğmeye tıklayabilirsiniz veya başka bir yerde halihazırda bir K Yıldızlar dizininiz varsa K Yıldızlar’dan çıkıp o konuma kendiniz kopyalayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyKStarsData)
en: Copy KStars Data Directory
tr: K Yıldızlar Veri Dizinini Kopyala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Optional Files for the Data directory:
tr: Veri dizini için isteğe bağlı dosyalar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>GSC: <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Guide Star Catalog</span></a> (305 MB)</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>GSC: <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Guide Star Kataloğu</span></a> (305 MB)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GSCFeedback)
en: Installing this in your data directory will enable the CCD Simulator in KStars to take realistic images. This is useful for testing sequences, plate solving, and learning to use KStars. Just click the button to install or unzip the zip file and place the gsc folder in the data directory.
tr: Bunu veri dizininize kurmak, K Yıldızlar’daki CCD Benzeticisi’nin gerçekçi görseller çekmesini sağlayacaktır. Bu, sıraları sınamak, plaka çözmek ve K Yıldızlar’ı kullanmayı öğrenmek için kullanışlıdır. ZIP dosyasını kurmak veya çıkarmak için düğmeyi tıklamanız ve GSC klasörünü veri dizinine yerleştirmeniz yeterlidir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
tr: Ek veri dosyaları indir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
tr: <p>Artık K Yıldızlar’ı geliştirmek için Messier nesne görselleri veya daha eksiksiz bir NGC/IC kataloğu gibi isteğe bağlı veri dosyalarını indirebilirsiniz. Sürdürmek için <b>Ek Veri İndir</b> düğmesine basın. </p><p>Bu aracı daha sonra <b>Dosya</b> menüsünden <b>Yeni Veri İndir</b>’i seçerek de kullanabilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
tr: Ek Veri İndir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
tr: Bulunduğunuz yeri seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
tr: <p>Listeden konumunuza yakın bir şehir seçin. Listeye şehre, ile veya ülkeye göre süzgeç uygulayabilirsiniz.</p><p>Şehri seçtikten sonra <b>Sürdür</b>’e tıklayın.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
tr: Listeyi şehir adına göre süz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
tr: Listeyi ülke adına göre süz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
tr: Listeyi il adına göre süz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
tr: Var olan arama süzgeçleriyle eşleşen şehirler listesi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: Welcome to the KStars Startup Wizard
tr: K Yıldızlar Başlangıç Sihirbazı’na hoş geldiniz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Bu sihirbaz, Dünya üzerindeki konumunuz gibi bazı basit ayarları yapmanıza yardımcı olacaktır.</p><p>Başlamak için <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

en: <table><tr><th colspan="2">Object %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>
tr: <table><tr><th colspan="2">Nesne %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>

en: Are you sure you want to clear all of the solution points?
tr: Tüm çözüm noktalarını temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Clear Solution Points
tr: Çözüm Noktalarını Temizle

en: Remote solver timed out.
tr: Uzak çözücü zaman aşımına uğradı.

en: Dustcap unparked. Resuming capture and solve.
tr: Toz kapağı park edildi. Yakalama ve çözme sürdürülüyor.

en: Dustcap error detected. Aborting alignment.
tr: Toz kapağı hatası algılandı. Hizalama iptal ediliyor.

en: Dustcap device %1 removed.
tr: Toz kapağı aygıtı %1 kaldırıldı.

en: Mount does not support syncing.
tr: Kaide, eşzamanlamayı desteklemiyor.

en: Effective telescope focal length is updated to %1 mm (FL: %2 Reducer: %3 W: %4 Pitch: %5 FOVW: %6).
tr: Etkili teleskop odak uzaklığı %1 mm olarak güncellendi (FL: %2 Redüktör: %3 W: %4 Aralık: %5 FOVW: %6).

en: Warning! The calculated field of view (%1) is out of bounds. Ensure the telescope focal length and camera pixel size are correct.
tr: Uyarı! Hesaplanan görüş alanı (%1) sınırların dışında. Teleskop odak uzunluğunun ve kamera piksel boyutunun doğru olduğundan emin olun.

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p><p>Please capture and solve once to measure the effective FOV or enter the values manually.</p><p>Calculated FOV: %1</p>
tr: <p>Yaydakika türünden etkin görüş alanı boyutu.</p><p>Efektif görüş alanını ölçmek için lütfen bir kez yakalayıp çözün veya değerleri elle girin.</p><p>Hesaplanan görüş alanı: %1</p>

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p>
tr: <p>Yaydakika türünden efektif görüş alanı boyutu.</p>

en: Mount coordinates are invalid. Check mount connection and try again.
tr: Kaide koordinatları geçersiz. Kaide bağlantısını denetleyip yeniden deneyin.

en: Astrometry alignment failed
tr: Astrometri hizalaması başarısız oldu

en: Setting target to RA:%1 DEC:%2
tr: Hedef RA:%1 DEC:%2 olarak ayarlanıyor

en: Error: No camera detected.
tr: Hata: Algılanan kamera yok.

en: Error: lost connection to camera.
tr: Hata: Kamerayla bağlantı kesildi.

en: Telescope aperture and focal length are missing. Please check your optical train settings and try again.
tr: Teleskop açıklığı ve odak uzaklığı eksik. Lütfen optik çalışma ayarlarınızı denetleyip yeniden deneyin.

en: Camera pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
tr: Kamera piksel boyutu eksik. Lütfen sürücü ayarlarınızı denetleyin ve yeniden deneyin.

en: Error: lost connection to filter wheel.
tr: Hata: Süzgeç tekerleğine olan bağlantı kesildi.

en: Image transfer is disabled for this camera. Would you like to enable it?
tr: Bu kamera için görsel aktarımı devre dışı. Etkinleştirmek ister misiniz?

en: Dustcap is parked. Unparking before capture and solve...
tr: Toz kapağı park edildi. Yakalama ve solma öncesi parktan çıkarılıyor…

en: Dustcap is not ready (status: %1). Waiting before capture and solve...
tr: Toz kapağı hazır değil (durum: %1). Yakalama ve çözme öncesi bekleniyor…

en: Cannot capture while focus module is busy. Retrying in %1 seconds...
tr: Odak modülü meşgulken yakalama yapılamaz. %1 saniye içinde yeniden deneniyor…

en: Cannot capture while camera exposure is in progress. Retrying in %1 seconds...
tr: Kamera pozlaması sürerken yakalama yapılamıyor. %1 saniye içinde yeniden deneniyor…

en: Cannot capture while rotator is busy: Time delay estimate started...
tr: Döndürücü meşgulken yakalama yapılamaz: Zaman gecikmesi tahmini başlatıldı…

en: Cannot capture while rotator is busy: Retrying in %1 seconds...
tr: Döndürücü meşgulken yakalama yapılamaz: %1 saniye içinde yeniden deneniyor…

en: No remote astrometry driver detected, switching to StellarSolver.
tr: Hiçbir uzak astrometri sürücüsü algılanmadı, StellarSolver’a geçiliyor.

en: Capturing image...
tr: Görsel yakalanıyor…

en: Image received.
tr: Görsel alındı.

en: No index files were found on your system in the specified index file directories.Please download some index files or add the correct directory to the list.
tr: Sisteminizde belirtilen dizin dosyası dizinlerinde hiçbir dizin dosyası bulunamadı. Lütfen bazı dizin dosyalarını indirin veya doğru dizini listeye ekleyin.

en: Solving with blind image scale...
tr: Kör görsel ölçeğiyle çözülüyor…

en: Solving with blind image position...
tr: Kör görsel konumuyla çözülüyor…

en: Solving with blind dynamic threshold...
tr: Kör devingen eşikle çözülüyor…

en: Loaded image does not have pierside information
tr: Yüklenen görselin iskele yanı bilgisi yok

en: Loaded image was taken on pierside %1
tr: Yüklenen görsel %1 iskele yanında çekildi

en: Solver timed out after %1 seconds.
tr: Çözücü %1 saniye ardından zaman aşımına uğradı.

en: Solver failed after %1 seconds.
tr: Çözücü %1 saniye ardından başarısız oldu.

en: Solver completed after %1 seconds.
tr: Çözücü %1 saniye içinde tamamladı.

en: Remote solver completed after %1 seconds.
tr: Uzak çözücü %1 saniye ardından tamamlandı.

en: Solver RA (%1) DEC (%2) Orientation (%3) Pixel Scale (%4) Parity (%5)
tr: Çözücü RA (%1) DEC (%2) Yönelim (%3) Piksel Ölçeği (%4) Eşlik (%5)

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
tr: WCS bilgileri güncellendi. Bu noktadan itibaren yakalanan görseller geçerli WCS’ye sahip olacaktır.

en: Solution coordinates: RA (%1) DEC (%2) Telescope Coordinates: RA (%3) DEC (%4) Target Coordinates: RA (%5) DEC (%6)
tr: Çözüm koordinatları: RA (%1) DEC (%2) Teleskop Koordinatları: RA (%3) DEC (%4) Hedef Koordinatları: RA (%5) DEC (%6)

en: Target is within %1 degrees of solution coordinates.
tr: Hedef, çözüm koordinatlarının %1 derece yakınında.

note: i18n("Camera offset angle is %1 degrees.", OffsetAngle));
en: Camera position angle is %1 degrees.
tr: Kamera konum açısı %1 derece.

en: Dynamic threshold adjusted to %1 (stars found: %2).
tr: Devingen eşik %1 olarak ayarlandı (bulunan yıldız: %2).

en: Astrometry alignment completed successfully
tr: Astrometri hizalaması başarıyla tamamlandı

en: Maximum number of iterations reached. Solver failed.
tr: En yüksek yineleme sayısına ulaşıldı. Çözücü başarısız oldu.

en: Target is within acceptable range.
tr: Hedef kabul edilebilir erimde.

en: Saving failed solver image to %1
tr: Başarısız çözücü görseli %1 konumuna kaydediliyor

en: Solver failed. Retrying with blind dynamic threshold.
tr: Çözücü başarısız oldu. Kör devingen eşikle yeniden deneniyor.

en: Solver failed. Retrying without scale constraint.
tr: Çözücü başarısız oldu. Ölçek kısıtlaması olmadan yeniden deneniyor.

en: Solver failed. Retrying without position constraint.
tr: Çözücü başarısız oldu. Konum kısıtlaması olmadan yeniden deneniyor.

en: Solver Failed.
tr: Çözücü başarısız oldu.

en: Please check you have sufficient stars in the image, the indicated FOV is correct, and the necessary index files are installed. Enable Alignment Logging in Setup Tab -> Logs to get detailed information on the failure.
tr: Lütfen görselde yeterli yıldızın bulunduğunu, belirtilen görüş alanının doğru olduğunu ve gerekli indeks dosyalarının kurulu olduğunu denetleyin. Arıza hakkında ayrıntılı bilgi almak için Kurulum → Günlükler bölümünde Hizalama Günlüğü’nü etkinleştirin.

en: Setting camera position angle to %1 degrees ...
tr: Kamera konumu açısı %1 derece olarak ayarlanıyor…

en: Camera position angle is within acceptable range.
tr: Kamera konumu açısı kabul edilebilir erimde.

en: Current PA is %1; Target PA is %2; diff: %3
tr: Şu anki PA %1; hedef PA %2; fark: %3

en: Refresh is complete.
tr: Yenileme tamamlandı.

en: Capture aborted.
tr: Yakalama iptal edildi.

en: Solver aborted.
tr: Çözücü iptal edildi.

en: Mount completed slewing near celestial pole. Capture again to verify.
tr: Kaide, göksel kutbun yakınında çevirmeyi tamamladı. Doğrulamak için yeniden yakalayın.

en: Mount is synced to solution coordinates.
tr: Kaide, çözüm koordinatlarıyla eşzamanlıdır.

en: Settling...
tr: Yerleştiriliyor…

en: Slew complete. Target accuracy is not met, running solver again...
tr: Çevirme tamamlandı. Hedef doğruluğu karşılanmadı, çözücü yeniden çalıştırılıyor…

en: Slew complete. Solving Alignment Point. . .
tr: Çevirme tamamlandı. Hizalama Noktası çözülüyor…

en: Syncing failed.
tr: Eşzamanlama başarısız oldu.

en: Slewing failed.
tr: Çevirme başarısız oldu.

en: Rotator error detected. Aborting alignment.
tr: Döndürücü hatası algılandı. Hizalama iptal ediliyor.

en: Rotator reached camera position angle.
tr: Döndürücü, kamera konumu açısına ulaştı.

en: Rotator failed to arrive at the requested position angle (Deviation %1 arcmin).
tr: Döndürücü istenen konum açısına ulaşamadı (Sapma %1 yaydak).

en: Slew detected, suspend solving...
tr: Çevirme algılandı; çözme askıya alınıyor…

en: Syncing to RA (%1) DEC (%2)
tr: Eşzamanlanıyor: RA (%1) DEC (%2)

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2).
tr: Hedef koordinatlara çevriliyor: RA (%1) DEC (%2)

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2) is rejected. (see notification)
tr: Hedef koordinatlara çevriliyor: RA (%1) DEC (%2) reddedildi (bildirime bakın)

en: Ekos job (%1) - Telescope synced
tr: Ekos işi (%1) — Teleskop eşzamanlandı

[ctx: @title:window]
en: Load Image
tr: Görseli Yükle

en: World Coordinate System (WCS) is enabled.
tr: Dünya Koordinat Sistemi (WCS) etkin.

en: %1: World Coordinate System (WCS) is disabled.
tr: %1: Dünya Koordinat Sistemi (WCS) devre dışı.

en: Capture error. Aborting...
tr: Yakalama hatası. İptal ediliyor…

en: Restarting capture attempt #%1
tr: №%1. yakalama denemesi yeniden başlatılıyor

[ctx: @title:window]
en: Align Frame
tr: Kareyi Hizala

en: StellarSolver Options
tr: StellarSolver Seçenekleri

en: External & Online Programs
tr: Dış ve Çevrim İçi Programlar

en: Scale & Position
tr: Ölçek ve Konum

en: Align Options Profiles Editor
tr: Hizalama Seçenekleri Profilleri Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
tr: İndeks Dosyaları

en: dRA (arcsec)
tr: dRA (yaydak)

en: dDE (arcsec)
tr: dDE (yaysan)

en: Filter operation failed.
tr: Süzme işlemi başarısız oldu.

en: Changing focus offset by %1 steps...
tr: Odak ofseti %1 adım kadar değiştiriliyor…

en: Changing filter to %1...
tr: Süzgeç %1 olarak değiştiriliyor…

en: Auto focus on filter change...
tr: Süzgeç değişikliğinde kendiliğinden odaklanıyor…

en: Invalid FOV.
tr: Geçersiz görüş alanı.

[ctx: @title:window]
en: Export Solution Points
tr: Çözüm Noktalarını Dışa Aktar

en: Invalid URL: %1
tr: Geçersiz URL: %1

en: Unable to write to file %1
tr: %1 dosyasına yazılamadı.

en: Could Not Open File
tr: Dosya açılamadı.

en: Error in table structure.
tr: Tablo yapısında hata.

en: Solution Points Saved as: %1
tr: Çözüm noktaları farklı kaydedildi: %1

en: Polar Alignment
tr: Kutupsal Hizalama

en: Capture timed out.
tr: Yakalama zaman aşımına uğradı.

en: Capturing still running, Retrying in %1 seconds...
tr: Yakalama hâlâ sürüyor. %1 saniye içinde yeniden deneniyor…

en: Rotator timeout after %1 seconds. Aborting alignment.
tr: Döndürücü, %1 saniye sonra zaman aşımına uğradı. Hizalama iptal ediliyor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opticalTrainLabel)
en: Train:
tr: Çalışma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlBox)
en: Solver Control
tr: Çözücü Denetimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
tr: Yakala ve Çöz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
tr: Bir FITS görseli yükleyin ve çözün. Kaideyi görsel merkezi koordinatlarına çevirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
tr: Yükle ve Çevir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
tr: Durdur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select which action to perform after the captured image is solved
tr: Yakalanan görsel çözüldüğünde hangi eylemin gerçekleştirileceğini seç

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
tr: Bir çözüm bulunana kadar yapılacak eylemi seçin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Solver Action
tr: Çözücü Eylemi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
tr: Teleskopu çözüm koordinatlarına eşzamanlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, syncR)
en: S&ync
tr: &Eşzamanla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, slewR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates and then slew to the target coordinates
tr: Teleskopu çözüm koordinatlarına eşzamanlayın ve ardından hedef koordinatlara çevirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, slewR)
en: S&lew to Target
tr: Hedefe Ç&evir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
tr: Yalnızca çözümle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingR)
en: &Nothing
tr: Hiçbir ş&ey

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, telescopeCoordinateGroup)
en: Telescope Coordinates (JNow)
tr: Teleskop Koordinatları (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignAccuracyThreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates. Plate solver shall be repeatedly executed until the solution coordinates are below the accuracy threshold
tr: Çözüm ve hedef koordinatlar arasındaki yaysaniye türünden doğruluk eşiği. Plaka çözücüsü, çözüm koordinatları doğruluk eşiğinin altına düşene kadar hep çalıştırılacaktır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignSettlingTime)
en: After telescope completes slewing, wait until it settles for this many milliseconds before capturing the next image.
tr: Teleskop çevrilmeyi tamamladıktan sonra, bir sonraki görseli yakalamadan önce bu kadar milisaniye kadar bekleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Settle:
tr: Yerleştir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy:
tr: Doğruluk:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, solutionCoordinatesGroupBox)
en: Solution Coordinates (JNow)
tr: Çözüm Koordinatları (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVOut)
en: Effective field of view size in arcminutes.
tr: Yaydakika türünden etkili görüş alanı boyutu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, err) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, errOut)
en: Difference between telescope coordinates and solution coordinates in arcsec
tr: Yaysaniye türünden teleskop koordinatları ile çözüm koordinatları arasındaki fark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, err)
en: Err:
tr: Hata:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pixScaleOut)
en: Image scale in arcsecs/pixel
tr: Yaysan/piksel türünden görsel ölçeği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Pix:
tr: Piksel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Image rotation angle, East of North
tr: Görsel döndürme açısı, kuzeyin doğusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, PAOut)
en: Position angle in degrees, East of North
tr: Derece türünden konum açısı, kuzeyin doğusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalLengthOut)
en: <html><head/><body><p>Calculated telescope (effective) focal length in millimeters. The effective focal length is measured from plate-solving.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Milimetre türünden hesaplanan teleskop (etkili) odak uzaklığı. Etkin odak uzaklığı plaka çözme yöntemiyle ölçülür.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalRatioOut)
en: <html><head/><body><p>Calculated telescope (effective) focal ratio. The effective focal ratio is measured from astrometry.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hesaplanan teleskop (etkili) odak oranı. Etkin odak oranı astrometriyle ölçülür.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ReducerOut)
en: <html><head/><body><p>Reducer or Barlow factor.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Redüktör veya Barlow faktörü.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, plateSolverOptionsGroup)
en: Plate Solve Capture Options
tr: Plaka Çözme Yakalama Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainLabel)
en: Gain:
tr: Kazanç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusBinningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bin:
tr: Birleştirme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFITSViewerB)
en: Show in FITS Viewer...
tr: FITS Görüntüleyicisi’nde Göster…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: <html><head/><body><p>Subtract dark frame. Create dark frames or defect maps in the Dark Library tool in the capture module.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Karanlık kareyi çıkarın. Yakalama modülündeki Karanlık Kitaplık aracında karanlık kareler veya kusurlu haritalar oluşturun.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
tr: Koyu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignBinning)
en: Camera binning
tr: Kamera gruplaması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle Full Screen
tr: Tam Ekranı Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignExposure)
en: Exposure duration in seconds
tr: Saniye türünden pozlama süresi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Camera Gain
tr: Kamera kazancı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
tr: Süz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignISO) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureISOS)
en: Camera ISO
tr: Kamera ISO’su

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusExposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Exp:
tr: Pozlama:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rotator Settings
tr: Döndürücü Ayarları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignUseCurrentFilter)
en: <html><head/><body><p>If checked, the currently selected filter will be used for alignment. </p><p>If you want to use a certain (fixed) filter for alignment, leave unchecked and select the filter manually.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenirse hizalama için halihazırda seçili olan süzgeç kullanılacaktır.</p><p>Hizalama için belirli (sabit) bir süzgeç kullanmak istiyorsanız işareti kaldırmadan bırakın ve süzgeci elle seçin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignUseCurrentFilter)
en: Use current
tr: Geçerliyi kullan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stellarSolverOptionsGroup)
en: Solver Mode
tr: Çözücü Kipi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
tr: Uzak konum

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, solutionResults)
en: Solution Results
tr: Çözüm Sonuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: The results from Astrometric Solutions from the Capture and Solve Tool, the Load and Slew Tool, and the Mount Model Tool will be displayed below.
tr: Yakalama ve Çözme Aracı, Yükleme ve Çevirme Aracı ve Kaide Modeli Aracı’ndan elde edilen Astrometrik Çözümler sonuçları aşağıda görüntülenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Obj Name
tr: Nesne Adı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllSolutionsB)
en: Clear all of the solutions from the solutions table.  Be careful because you cannot get them back.
tr: Çözüm tablosundaki tüm çözümleri temizleyin. Dikkatli olun; çünkü onları geri alamazsınız.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeSolutionB)
en: Remove the selected row from the solutions table.  This can be useful for getting rid of results that did not actually solve from the table and/or results that you do not need any more.  It can clean up clutter on both the graph and table.
tr: Seçili satırı çözümler tablosundan kaldırın. Bu, aslında tablodan çözülmeyen sonuçlardan ve/veya artık gereksiniminiz olmayan sonuçlardan kurtulmak için yararlı olabilir. Hem grafikteki hem de tablodaki dağınıklığı temizleyebilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportSolutionsCSV)
en: Export all of the solutions in the Solution Results table to CSV file of your choosing for further analysis in a spreadsheet.
tr: Çözüm Sonuçları tablosundaki tüm çözümleri, bir e-tabloda daha ayrıntılı çözümleme için seçtiğiniz CSV dosyasına dışa aktarın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoScaleGraphB)
en: Auto scale and center the Solution Results graph.
tr: Çözüm Sonuçları grafiğini kendiliğinden ölçeklendirin ve ortalayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Launch the mount model tool. This tool enables you to create pre-programmed list of points to go to and solve. It can aid in building a pointing model for better accuracy.
tr: Kaide modeli aracını başlatın. Bu araç, gidilecek ve çözülecek noktaların önceden programlanmış bir listesini oluşturmanıza olanak tanır. Daha iyi doğruluk için bir işaretleme modeli oluşturmaya yardımcı olabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Mount Model
tr: Kaide Modeli

en: Azimuth diff (deg)
tr: Yanca farkı (der)

en: Altitude diff (deg)
tr: Yükseklik farkı (der)

en: RA Axis
tr: RA Ekseni

en: Error starting solver: %1
tr: Çözücü başlatılırken hata: %1

en: Starting solver...
tr: Çözücü başlatılıyor…

en: Solver failed. Try again.
tr: Çözücü başarısız oldu. Yeniden deneyin.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
tr[0]: Çözücü %1 saniye içinde tamamlandı.
tr[1]: Çözücü %1 saniye içinde tamamlandı.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualRotator)
en: Manual Rotator
tr: Manuel Döndürücü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: <html><head/><body><p>To disable rotation validation, uncheck the &quot;Automatic and Manual Rotator Control&quot; in &quot;StellarSolver Options&quot;.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Döndürme doğrulamasını devre dışı bırakmak için “StellarSolver Seçenekleri”ndeki “Manual Rotator Control” seçeneğinin işaretini kaldırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentRotationL)
en: Current PA
tr: Geçerli PA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetRotationL)
en: Target PA
tr: Hedef PA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, takeImageB)
en: Take Another Image
tr: Başka Görsel Çek

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Alignment List
tr: Ekos Hizalama Listesini Aç

en: Unable to open file %1
tr: %1 dosyası açılamadı.

en: Deprecated sequence file format version %1. Please construct a new sequence file.
tr: Kullanımdan kaldırılan sıra dosyası biçimi sürümü %1. Lütfen yeni bir sıra dosyası oluşturun.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Alignment List
tr: Ekos Hizalama Listesini Kaydet

en: Failed to save alignment list
tr: Hizalama listesi kaydedilemedi

en: Alignment List saved to %1
tr: Hizalama listesi %1 konumuna kaydedildi

en: DEC is below the altitude limit
tr: DEC, yükseklik sınırının altında

en: Point calculation error.
tr: Nokta hesaplama hatası.

en: Sky Point
tr: Gök Noktası

en: Are you sure you want to clear all the alignment points?
tr: Tüm hizalama noktalarını temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Clear Align Points
tr: Hizalama Noktalarını Temizle

en: The Mount Model Tool is Reset.
tr: Kaide modeli aracı sıfırlandı.

en: Please Check the Alignment Points.
tr: Lütfen hizalama noktalarını denetleyin.

en: In the Align Module, "Nothing" is Selected for the Solver Action.  This means that the mount model tool will not sync/align your mount but will only report the pointing model errors.  Do you wish to continue?
tr: Hizalama modülünde çözücü eylemi için ‘Hiçbir şey’ seçili değil. Bu, kaide modeli aracının kaidenizi eşzamanlamayacağı/hizalamayacağı, yalnızca işaretleme modeli hatalarını raporlayacağı anlamına gelir. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Pointing Model Report Only?
tr: Yalnızca işaretleme modeli raporu mu?

en: The Mount Model Tool is Starting.
tr: Kaide modeli aracı başlatılıyor…

en: The Mount Model Tool is Paused.
tr: Kaide modeli aracı duraklatıldı.

en: The Mount Model Tool is Finished.
tr: Kaide modeli aracı bitti.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mountModel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpsAstrometryIndexFiles)
en: Dialog
tr: İletişim Kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>This tool can help your mount build a better pointing model by moving the mount to different points in the sky and solving captured images. This can increase the accuracy of your GOTOs. To qualify, your mount must be capable of improving its internal pointing model after each <b>Sync</b>  commanded by Ekos. If this is not the case, then this tool is not suitable for your mount.</p>
tr: <p>Bu araç, kaideyi gökyüzünde farklı noktalara taşıyarak ve yakalanan görselleri çözerek kaidenizin daha iyi bir işaretleme modeli oluşturmasına yardımcı olabilir. Bu, GOTO’larınızın doğruluğunu artırabilir. Olanaklı kılmak için kaidenizin, Ekos tarafından komut verilen her <b>eşzamanlama</b> sonrasında içsel işaretleme modelini geliştirebilmesi gerekir. Durum böyle değilse bu araç, kaideniz için uygun değildir.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Mount Model Wizard
tr: Kaide Modeli Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Object Type:
tr: Nesne türü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: <html><head/><body><p>Select the type of objects/points added by the wizard.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> all of the options except Fixed DEC start with a grid of RA/DEC points.</p>
    <ul>
    <li><b>Any Stars:</b> The wizard searches for the nearest star.</li>
    <li><b>Any object:</b>  The wizard searches for the nearest object of any type.</li>
    <li><b>Named Stars</b> The wizard searches for the nearest star in the currently visible star list. Note that the first named star might be fairly far from the intended point and also sometimes the same star could be the closest one for multiple points.</li>
    <li><b>Fixed DEC:</b> The wizard generates all points at the chosen DEC.</li>
    <li><b>Fixed Grid:</b>  The wizard just uses the original grid without trying to pair it with objects.</li>
    </ul>
    </body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sihirbaz tarafından eklenen nesnelerin/noktaların türünü seçin.</p><p><span style=" font-weight:600;">Not:</span> Sabit DEC dışındaki tüm seçenekler bir RA/DEC noktaları ızgarasıyla başlar.</p>
    <ul>
    <li><b>Herhangi bir yıldız:</b> Sihirbaz, en yakın yıldızı arar.</li>
    <li><b>Herhangi bir nesne:</b> Sihirbaz en yakın herhangi bir nesneyi arar.</li>
    <li><b>Adlı yıldızlar:</b> Sihirbaz, o anda görünür olan yıldız listesindeki en yakın yıldızı arar. İlk adı verilen yıldızın amaçlanan noktadan oldukça uzakta olabileceğini ve bazen aynı yıldızın birden fazla noktaya en yakın yıldız olabileceğini unutmayın.</li>
    <li><b>Sabit DEC:</b> Sihirbaz tüm noktaları seçili DEC’de oluşturur.</li>
    <li><b>Sabit ızgara:</b> Sihirbaz, nesnelerle eşleştirmeye çalışmadan yalnızca özgün ızgarayı kullanır.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Stars
tr: Herhangi bir yıldız

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Named Stars
tr: Adlı yıldızlar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Object
tr: Herhangi bir nesne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed DEC
tr: Sabit DEC

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed Grid
tr: Sabit ızgara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Automatically generate the specified number of alignment points in the table below. They will be generated based on the options selected in this wizard.
tr: Aşağıdaki tabloda belirtilen sayıda hizalama noktasını kendiliğinden üretin. Bu, sihirbazda seçilen seçeneklere göre üretilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Generate
tr: Üret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignDec)
en: The Declination of the points that will be generated.  This option only applies to the Fixed DEC Option.
tr: Üretilecek noktaların sapması. Bu seçenek yalnızca Sabit DEC Seçeneği için geçerlidir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum Alt:
tr: En düşük yükseklik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAltBox)
en: This is the minimum altitude above the horizon to use in generating points with the wizard.
tr: Bu, sihirbazla nokta üretirken kullanılacak ufuk üzerindeki en düşük yüksekliktir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Alignment Points:
tr: Hizalama noktaları:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
tr: Sapma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignPtNum)
en: The Number of points the wizard should generate. If this number is less than 5, it will generate them at the same DEC. After that they will be evenly distributed over RA and DEC. Note, if Fixed DEC is selected, all of the points will be at the same DEC.
tr: Sihirbazın üretmesi gereken puan sayısı. Bu sayı 5’ten küçükse bunları aynı DEC’te üretecektir. Bundan sonra RA ve DEC’e eşit olarak dağıtılacaklar. Sabit DEC seçilirse tüm noktaların aynı DEC’te olacağını unutmayın.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Add Currently Visible Stars
tr: Şu Anda Görünür Yıldızları Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Common Names:
tr: Ortak adlar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, starListBox)
en: These are the common names for the named stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
tr: Bunlar, şu anda bulunduğunuz konumda bulunan yıldızların ortak adlarıdır. Bir yıldız seçerseniz aşağıdaki tabloya eklenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Greek:
tr: Yunan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, greekStarListBox)
en: These are the Greek names for the brighter stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
tr: Bunlar, şu anda bulunduğunuz konumda bulunan daha parlak yıldızların Yunanca adlarıdır. Bir yıldız seçerseniz aşağıdaki tabloya eklenir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mount Model Alignment Points
tr: Kaide Modeli Hizalama Noktaları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllAlignB)
en: Clear the entire table of alignment points below.  Note that this will not affect your mount in any way.  It will not clear your pointing model.  It just clears the list of points so that if you run the mount model routine again, these points will not be included.
tr: Aşağıdaki hizalama noktaları tablosunun tümünü temizleyin. Bunun kaidenizi hiçbir şekilde etkilemeyeceğini unutmayın. İşaretleme modelinizi temizlemeyecektir. Sadece noktaların listesini temizler, böylece kaide modeli rutinini yeniden çalıştırdığınızda bu noktalar içerilmeyecektir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAlignB)
en: <p>Remove the selected row from the alignment point table below. Note that it does <b>not</b> command your mount to clear that point from the model, it just means that if you run the mount model routine, that point will not be included in the list.</p>
tr: <p>Seçili satırı aşağıdaki hizalama noktası tablosundan kaldırın. Bu noktanın modelden temizlenmesi için kaidenize <b>komut vermediğini</b> unutmayın; bu yalnızca, kaide modeli rutinini çalıştırırsanız o noktanın listeye içerilmeyeceği anlamına gelir.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAlignB)
en: Add an empty row to the alignment list so that you can manually add an RA and DE for a position you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
tr: Hizalama listesine boş bir satır ekleyin, böylece kaide modeli rutinini yaparken teleskopun dönmesini istediğiniz konum için bir RA’yı ve DE’yi elle ekleyebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, findAlignB)
en: Open the Find Object dialog so that you can select an object to get an RA and DEC automatically that you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
tr: Kaide modeli rutinini yaparken teleskopun dönmesini istediğiniz RA ve DEC’i kendiliğinden almak üzere bir nesneyi seçebilmeniz için ‘Nesne Bul’ iletişim kutusunu açın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sortAlignB)
en: Sort the alignment points, starting with the point closest to the current telescope position, to try to minimize the distance between each slew.
tr: Her çevirme arasındaki uzaklığı en aza indirmeye çalışmak için geçerli teleskop konumuna en yakın noktadan başlayarak hizalama noktalarını sıralayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alignTable)
en: This is a table of alignment points that you would like the mount model routine to use in aligning your telescope.  If you would like to add or remove points, you may use the buttons above.  If you would like to run, pause, or stop the mount model routine, you may use the buttons below.  You can directly edit an RA or DE for a particular point directly in the cells.  Just be sure to follow the format hh:mm:ss. The object name is just provided for convenience and is not used.  If you want to change the order of the alignment points, you can drag the row up or down using the vertical header for that row on the left.
tr: Bu, teleskopunuzu hizalarken kaide modeli rutininin kullanmasını istediğiniz hizalama noktaları tablosudur. Eğer nokta eklemek veya çıkarmak istiyorsanız yukarıdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Kaide modeli rutinini çalıştırmak, duraklatmak veya durdurmak istiyorsanız aşağıdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Belirli bir nokta için RA’yı veya DE’yi doğrudan hücrelerde düzenleyebilirsiniz. Yalnızca ss:dd:ss biçimini izlediğinizden emin olun. Nesne adı yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla verilmiştir ve kullanılmaz. Hizalama noktalarının sırasını değiştirmek isterseniz soldaki o satırın dikey başlığını kullanarak satırı yukarı veya aşağı sürükleyebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadAlignB)
en: Load a saved alignment point list so that you can run the same alignment you ran on a previous occasion.
tr: Kaydedilmiş bir hizalama noktası listesini yükleyin, böylece daha önce çalıştırdığınız hizalamanın aynısını gerçekleştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveAlignB)
en: Save the alignment list so that you can run this alignment again in the future.
tr: Bu hizalamayı gelecekte yeniden çalıştırabilmek için hizalama listesini kaydedin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Display the alignment points on the skymap as flags.  Clicking it again will remove the flags.  The flags will not be saved.
tr: Hizalama noktalarını gökyüzü haritasında bayraklar olarak görüntüleyin. Yeniden tıklamak bayrakları kaldıracaktır. Bayraklar kaydedilmeyeceklerdir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAlignB)
en: Start or pause the mount model routine.  It will slew to and astrometrically solve the list of points in the table above using the settings in the align module.  If the routine was previously paused, it will pick up where it left off.  If it was stopped or it had finished it will start the routine over again.
tr: Kaide modeli rutinini başlatın veya duraklatın. Hizalama modülündeki ayarları kullanarak yukarıdaki tablodaki noktaların listesine dönecek ve astrometrik olarak çözecektir. Rutin daha önce duraklatılmışsa kaldığı yerden sürecektir. Durdurulmuşsa veya bitmişse rutine yeniden başlayacaktır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopAlignB)
en: <p>Stop the mount model routine.  It will <b>not</b> clear any points from your telescope's pointing model.  It will stop the routine and any points currently being solved. If you run the mount model again after hitting stop, it will start the routine over again with the first point.</p>
tr: <p>Kaide modeli rutinini durdurun. Teleskopunuzun işaretleme modelinden herhangi bir noktayı <b>silmeyecektir</b>. Rutini ve şu anda çözülmekte olan noktaları durduracaktır. Durdur düğmesine bastıktan sonra kaide modelini yeniden çalıştırırsanız rutin ilk noktadan itibaren yeniden başlayacaktır.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: StellarSolver Settings
tr: StellarSolver Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_73)
en: Source Extraction Method
tr: Kaynak Çıkarma Yöntemi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: <html><head/><body><p align="center">Options for the method of Star Extraction</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Internal SEP uses an internal library in KStars.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">External Sextractor requires an external program.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Built In Method uses whatever default Star Extraction process your selected Solving Method uses.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="center">Yıldız Çıkarma yöntemi için seçenekler</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">İç SEP, K Yıldızlar’ın içsel bir kitaplığını kullanır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dış sekstraktör, bir dış program gerektirir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yerleşik Yöntem, seçtiğiniz çözüm yönteminin kullandığı öntanımlı yıldız çıkarma işlemini kullanır.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Internal SEP
tr: İç SEP:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: External SExtractor
tr: Dış Sekstraktör

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: BuiltIn method for solver
tr: Çözücü için yerleşik yöntem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: <html><head/><body><p align="center">Selects the method of plate solving with the StellarSolver Library</p><ul><li>'Internal SEP' option uses StellarSolver's internal build of Astrometry.net and requires no external programs. </li><li>'Local Astrometry' uses a local installation of command line astrometry.net on Linux and Mac or ANSVR on Windows. </li><li>'Local ASTAP' uses a local installation of the ASTAP program. </li><li>'Local Watney' uses a local installation of the Watney Astrometry Solver Program.</li><li>'Online' uses either astrometry.net over the internet or ANSVR on a nearby computer. <span style=" font-weight:600;">Note</span>: If bandwidth is a concern, consider using 'Internal SEP' instead of 'Builtin Method of Solver'.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="center">StellarSolver kitaplığı ile plaka çözme yöntemini seçer.</p><ul><li>“İç SEP” seçeneği, StellarSolver’ın iç Astrometry.net yapısını kullanır ve bir dış programa gereksinim duymaz.</li><li>“Yerel Astrometri”, Linux ve macOS’te Astrometry.net komut satırının veya Windows’ta ANSVR’nin yerel kurulumunu kullanır.</li><li>“Yerel ASTAP”, ASTAP programının yerel kurulumunu kullanır.</li><li>“Yerel Watney”, Watney Astrometri Çözücüsü Programının yerel kurulumunu kullanır.</li><li>“Çevrim İçi”, internet üzerinden Astrometry.net’i veya yakındaki bir bilgisayardaki ANSVR’yi kullanır.<span style=" font-weight:600;">Not</span>: Bant genişliği sizin için sorun teşkil ediyorsa “Yerleşik Çözücü Yöntemi” yerine “İç SEP”i kullanmayı düşünün.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Internal Solver
tr: İç Çözücü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Astrometry
tr: Yerel Astrometri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local ASTAP
tr: Yerel ASTAP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Watney
tr: Yerel Watney

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Online Astrometry
tr: Çevrim İçi Astrometri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: Solving Method
tr: Çözme Yöntemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_71)
en: Options Profile:
tr: Seçenekler profili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveOptionsProfile)
en: Selects the Options Profile to use for Plate Solving
tr: Plaka Çözümü için olan seçenekler profilini seçer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSolverProfile)
en: Opens the currently selected Options Profile in the Options Profile Editor
tr: Seçenekler profili düzenleyicisinde şu anda seçili olan seçenekler profilini açar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Alignment Options
tr: Hizalama Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map
tr: Alınan FITS görsellerini gökyüzü haritasında çözücünün görüş alanı dikdörtgenine göre görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Overlay
tr: Kaplama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark)
en: <html><head/><body><p>Automatically park mount after completing Polar Alignment Assistant Tools.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kutupsal Hizalama Yardımcısı Araçlarını tamamladıktan sonra kaideyi kendiliğinden park edin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AutoPark)
en: Auto Park
tr: Kendiliğinden park

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
tr: Dünya Koordinat Sistemini (WCS) etkinleştirin. WCS, yakalanmış CCD görsellerinde RA/DEC koordinatlarını kodlamak için kullanılır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDynamicThreshold) i18n: ectx: label, entry (AstrometryDynamicThreshold), group (Align)
en: Adjust StellarSolver threshold dynamically based on source extractor detected stars to expedite solving.
tr: Çözümü hızlandırmak için StellarSolver eşiğini kaynak çıkarıcı tarafından algılanan yıldızlara göre devingen olarak ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDynamicThreshold)
en: Dynamic Threshold
tr: Devingen eşik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AstrometryUseRotator)
en: Automatic and Manual Rotator Control
tr: Otomatik ve Manuel Döndürücü Denetimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Rotation deviation threshold in arc-minutes when using [Load &amp; Slew]. If the difference between measured position angle and FITS position angle is below this value, the [Load &amp; Slew] operation is considered successful.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>[Yükle ve Çevir] kullanılırken yaydakika türünden dönüş sapması eşiği. Ölçülen konum açısı ile FITS konum açısı arasındaki fark bu değerin altında ise [Yükle ve Çevir] işlemi başarılı sayılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
tr: Eşik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AstrometryRotatorThreshold)
en: <html><head/><body><p>Rotation angle deviation threshold</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Döndürme açısı sapması eşiği</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flip Policy</span> determines how the rotator reacts after a flip or if the result of a solved reference image reports a different pierside respective to the actual mount pierside.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Ters Çevirme Politikası</span>, bir ters çevirme sonrasında döndürücünün nasıl tepki vereceğini veya çözülmüş bir başvuru görselin sonucunun gerçek iskele kenarına göre farklı bir iskele tarafı rapor edip etmediğini belirler.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flip Policy:
tr: Ters çevirme politikası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_AstrometryFlipRotationAllowed)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Preserve rotator angle</span> will keep the rotator position. The rotator remains inactive and hence the camera is virtually rotated by 180°.</p><p>Most modern astronomic image processing applications can handle &quot;flipped&quot; images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Döndürücü açısını koru</span>, döndürücü konumunu koruyacaktır. Döndürücü devre dışı kalır ve dolayısıyla kamera neredeyse 180° döndürülür.</p><p>Çağdaş astronomik görsel işleme uygulamalarının çoğu, “ters çevrilmiş” görselleri işleyebilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AstrometryFlipRotationAllowed)
en: Preserve rotator angle
tr: Döndürücü açısını koru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, FlipRotationNotAllowed)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Preserve position angle</span> will keep the camera position angle. The rotator always turns the camera to the original position angle and hence the image will show exactly the original star arrangement.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Konum açısını koru</span>, kamera konum açısını koruyacaktır. Döndürücü, kamerayı her zaman özgün konum açısına döndürür ve dolayısıyla görsel tam olarak özgün yıldız yerleşimini gösterecektir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, FlipRotationNotAllowed)
en: Preserve position angle
tr: Konum açısını koru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxAutoPAC)
en: Automatic Polar Alignment
tr: Otomatik Kutup Hizalaması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPACCorrection)
en: <html><head/><body><p>When enabled and a PAC (Polar Alignment Corrector) device is connected, the system will automatically send correction commands to the PAC during the refresh phase instead of requiring manual knob adjustments.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Etkinleştirildiğinde ve bir PAC (Kutup Hizalaması Düzelticisi) aygıtı bağlandığında, sistem elle düğme ayarlamaları gerektirmek yerine yenileme aşamasında PAC’ye otomatik olarak düzeltme komutları gönderir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPACCorrection)
en: Enable Automatic PAC Correction
tr: Otomatik PAC düzeltmesini etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSuccessThreshold)
en: If the total polar alignment error drops to or below this threshold, the alignment is considered successful and the process stops.
tr: Toplam kutup hizalaması hatası bu eşik değere düşerse veya altına inerse hizalama başarılı sayılır ve işlem durur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSuccessThreshold)
en: Success Threshold:
tr: Başarı eşiği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_PAHSuccessThreshold)
en: Polar alignment success threshold in arcminutes. If the total error is at or below this value, alignment is considered successful.
tr: Kutup hizalamasının başarı eşiği (yaydakika türünden). Toplam hata bu değere eşit veya daha düşükse hizalama başarılı kabul edilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelCorrectionTimeout)
en: If the system cannot reach the desired threshold within this period, it aborts the automatic correction.
tr: Sistem bu süre içinde istenen eşiğe ulaşamazsa otomatik düzeltme işlemini iptal eder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelCorrectionTimeout)
en: Correction Timeout:
tr: Düzeltme zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_PAHCorrectionTimeout)
en: Timeout in seconds for automatic polar alignment correction.
tr: Otomatik kutup hizalaması düzeltmesi için bekleme süresi (saniye türünden).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelCorrectionTimeoutUnit) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secLabel)
en: sec
tr: san

[ctx: @title:window]
en: Select ASTAP executable
tr: ASTAP Yürütülebilirini Seç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPDownSampleValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: <html><head/><body><p>Down sample prior to solving. Also called binning. A zero value will result in auto selection downsampling.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Çözmeden önce örnekleme hızını azaltın. Binning de denir. Sıfır değeri, kendiliğinden seçimli alt örneklemeyle sonuçlanacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: <html><head/><body><p>Full path to the ASTAP executable application.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>ASTAP yürütülebiliri dosyasına olan tam yol.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPSearchRadiusValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius)
en: <html><head/><body><p>The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Program, başlangıç konumu etrafında bu yarıçapa kadar kare bir spiral içinde arama yapacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable
tr: Yürütülebilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: Down Sample
tr: Örnekleme hızını düşür

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: <html><head/><body><p>Update the fits header with the found solution.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>FITS üstbilgisini bulunan çözümle güncelleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: Update FITS
tr: FITS’i güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Search Radius
tr: Arama yarıçapı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: <html><head/><body><p>Improve solving reliability in some cases. Search window will be large with overlap but it can slow down solving.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bazı durumlardaki çözüm güvenilirliğini artırın. Arama penceresi çakışma nedeniyle büyük olacaktır; ancak çözümü yavaşlatabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: Force Large Search Window
tr: Büyük arama penceresini zorla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Imaging Options
tr: Görüntü Alma Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_41) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_12)
en: The lower end of the imager scale, calculated as a little smaller than the shorter dimension of the image.
tr: Görüntüleyici ölçeğinin alt ucu, görselin kısa boyutundan biraz daha küçük olarak hesaplanmıştır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUseScale) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_FitsSolverScale) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseImageScale), group (Align)
en: Set image scale to speed up solver as it does not have to search index files of different image scales.
tr: Farklı görsel ölçeklerindeki indeks dosyalarını aramak zorunda olmadığından çözücüyü hızlandırmak için görsel ölçeğini ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUseScale)
en: Use Scale
tr: Ölçek kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_50)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    </ul>
tr: <p>Yukarıdaki görüntüleyici ölçeğinin birimleri sınırları.</p>
    <ul>
    <li>dw: Derece genişliği</li>
    <li>aw: Yaydakika genişliği</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The high end of the imager scale, calculated as a little bigger than the longer dimension of the image.
tr: Görüntüleyici ölçeğinin üst ucu, görselin uzun boyutundan biraz daha büyük olarak hesaplanmıştır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateScale)
en: Update Image Scale Bounds from the currently active camera and telescope combination.
tr: Şu anda etkin olan kamera ve teleskop kombinasyonundan Görsel Ölçeği Sınırları’nı güncelleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
tr: Yüksek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale)
en: Automatically update image scale values when CCD and/or Mount parameters are updated.
tr: CCD ve/veya kaide parametreleri güncellendiğinde görsel ölçeği değerlerini kendiliğinden güncelleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Auto Update
tr: Kendiliğinden güncelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageWarningLabel)
en: Image Scale Auto Update is turned off.
tr: Görsel ölçeğinin kendiliğinden güncellenmesi kapalı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    <li>app: arcsecs per pixel</li>
    </ul>
tr: <p>Yukarıdaki görselleyici ölçeği sınırlarının birimleri.</p>
    <ul>
    <li>dw: Derece genişliği</li>
    <li>aw: Yaydakika genişliği</li>
    <li>app: Piksel başına yaysaniye</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
tr: birimler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
tr: Düşük

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position Options
tr: Konum Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUsePosition), group (Align)
en: Set estimated position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
tr: Astrometri çözücüsünü hızlandırmak için tahmini konumu ayarlayın; çünkü ayarlarsanız gökyüzünün diğer alanlarında arama yapmak zorunda kalmaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUsePosition)
en: Use Position
tr: Konumu kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_44) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverRadiusLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_FitsSolverRadius) i18n: ectx: label, entry (Ast
en: The Search Radius for the Estimated Telescope/Image Field Position in degrees.
tr: Tahmini Teleskop/Görsel Alanı Konumunun derece türünden arama yarıçapı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_47) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estRA) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverRALabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, FitsSolv
en: The RA of the Estimated Telescope/Image Field Position in hh:mm:ss notation
tr: Tahmini Teleskop/Görsel Alanı konumunun ss:dd:ss gösterimindeki RA’sı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estDec) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_48) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverDECLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, FitsSo
en: The DEC of the Estimated Telescope/Image Field Position in dd:mm:ss notation
tr: Tahmini Teleskop/Görsel Alanı konumunun dd:mm:ss gösterimindeki DEC’i

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updatePosition)
en: Update coordinates to the current telescope position
tr: Koordinatları geçerli teleskop konumuna güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverRadiusLabel)
en: Radius
tr: Yarıçap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Automatically update position coordinates when mount completes slewing.
tr: Kaide çevirmeyi tamamladığında konum koordinatlarını kendiliğinden güncelleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, positionWarningLabel)
en: Position Auto Update is turned off.
tr: Konumun kendiliğinden güncellenmesi kapalı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies. This is useful on some mounts (e.g. Paramount).
tr: Hedefe Çevir seçiliyken eşzamanlamayı kullanmayın. Farklılıkları düzeltmek için diferansiyel çevirme kullanın. Bu, bazı kaidelerde kullanışlıdır (örneğin, Paramount).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Use differential slewing instead of syncing
tr: Eşzamanlama yerine diferansiyel çevirme kullan

en: No index file directories configured.
tr: Yapılandırılmış indeks dosyası dizini yok.

en: No writable index file directory found.
tr: Bulunan yazılabilir indeks dosyası dizini yok.

en: Could not contact Astrometry Index Server.
tr: Astrometri indeksi sunucusuyla bağlantı kurulamadı.

en: Downloads Disabled, this is not a directory, it is a list of all index files.
tr: İndirmeler devre dışı; bu bir dizin değil, tüm indeks dosyalarının listesidir.

en: Downloads Enabled, the directory exists and is writeable.
tr: İndirmeler etkinleştirildi; dizin var ve yazılabilir.

en: Downloads Disabled, directory permissions issue.
tr: İndirmeler devre dışı; dizin izinleri sorunu.

en: Downloads Disabled, directory does not exist.
tr: İndirmeler devre dışı; dizin yok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
tr: Gerekli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
tr: Önerilen

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
tr: İndirme zaman aşımına uğradı. Ya ağ yeterince hızlı değil ya dosyaya erişilemiyor ya da bağlı değilsiniz.

en: %1 download cancelled.
tr: %1 indirmesi iptal edildi.

en: File Write Error
tr: Dosya yazma hatası

en: %1 download complete.
tr: %1 indirmesi tamamlandı.

en: Astrometry Folder Permissions Error
tr: Astrometri klasörü izinleri hatası

en: The selected Index File directory does not exist. Please either create it or choose another.
tr: Seçili indeks dosyası dizini yok. Lütfen ya oluşturun ya da başka bir tane seçin.

en: The file %1 already exists in another directory.  Are you sure you want to download it to this directory as well?
tr: %1 dosyası halihazırda başka bir dizinde var. Bu dizine de indirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Install File(s)
tr: Dosyaları Kur

en: Are you sure you want to delete these index files? %1
tr: Bu indeks dosyalarını silmek istediğinizden emin misiniz? %1

en: Delete File(s)
tr: Dosyaları Sil

en: File Delete Error
tr: Dosya Silme Hatası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Offline</span> astrometry.net solver requires index files in order to solve an image.  Please see the Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> for details. The following list provides a complete list of the index files, along with recommended index files to install given the current CCD Field of View. Installed index files are checked. Next to each index file is an icon that represents the following:</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Çevrim dışı</span> astrometry.net çözücüsü, bir görseli çözmek için indeks dosyalarına gereksinim duyuyor. Ayrıntılar için Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> dosyasına bakın. Aşağıdaki liste, geçerli CCD Görüş Alanı’na göre kurulması önerilen indeks dosyalarının yanı sıra indeks dosyalarının tam listesini sağlar. Kurulu indeks dosyaları denetlenir. Her indeks dosyasının yanında aşağıdakileri temsil eden bir simge bulunur:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, required_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_32)
en: <html><head/><body><p>This index file is required and must be installed for the solver to work correctly.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu indeks dosyası gereklidir ve çözücünün düzgün çalışması için kurulması gerekir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, recommended_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_33)
en: <html><head/><body><p>This index file is recommended. Installing the index file might help in improving the solver.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu indeks dosyası tavsiye edilir. İndeks dosyasını kurmak, çözücüyü iyileştirmeye yardımcı olabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, optional_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_35)
en: <html><head/><body><p>This index file is not required.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu indeks dosyası gerekli değildir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_27)
en: <html><head/><body><p>This displays the path to the folder for the Astrometry Index Files on your computer.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu, bilgisayarınızdaki Astrometri İndeks Dosyaları klasörünün yolunu görüntüler.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Index Files Location:
tr: İndeks dosyaları konumu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_28)
en: <html><head/><body><p>This displays the current CCD field of view that will be used to calculate which index files are needed.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu, hangi indeks dosyalarının gerekli olduğunu hesaplamak için kullanılacak geçerli CCD görüş alanını görüntüler.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Folder Details:
tr: Klasör ayrıntıları:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addIndexFileDirectory)
en: Add a folder where index files are stored
tr: İndeks dosyalarının depolandığı bir klasör ekleyin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory)
en: Remove an index files location
tr: Bir indeks dosyaları konumunu kaldırın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, zoomOutB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeOptionProfile) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled) i18n: ectx: property (tex
en: -
tr: —

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory)
en: <html><head/><body><p>This button will open the Astrometry Index File folder on your filesystem so that you can see where it is located and copy files into it if needed.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu düğme, dosya sisteminizdeki Astrometri İndeks Dosyası klasörünü açacaktır, böylece nerede bulunduğunu görebilir ve gerekirse dosyaları bu klasöre kopyalayabilirsiniz.</p></body></html>

[ctx: opens astrometry index file directory]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory)
en: Open
tr: Aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Current CCD FOV:
tr: Şu anki CCD görüş alanı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24)
en: The URL of the server where index files live
tr: İndeks dosyalarının bulunduğu sunucunun URL’si

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Index Files URL:
tr: İndeks dosyaları URL’si:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: 170' - 240'
tr: 170’–240’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: 60' - 85'
tr: 60’–85’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4210_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4212_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4209_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4107_perc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: perc
tr: yüzde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: 120' - 170'
tr: 120’–170’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Tycho2/Gaia Catalog
tr: Tycho2/Gaia Kataloğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_75)
en: (2.5 G)
tr: (2,5 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_76) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: (8.8 G)
tr: (8,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_63)
en: (5.1 M)
tr: (5,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: 42' - 60'
tr: 42’–60’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 16' - 22'
tr: 16’–22’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4206_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4202_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4200_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4203_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: info
tr: bilgi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 4.0' - 5.6'
tr: 4,0’–5,6’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_78)
en: (13.6 G)
tr: (13,6 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_74) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: (1.2 G)
tr: (1,2 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_77)
en: (4.8 G)
tr: (4,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: 2.0' - 2.8'
tr: 2,0’–2,8’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_44)
en: (7.6 M)
tr: (7,6 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: 5.6' - 8.0'
tr: 5,6’–8,0’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: 240' - 340'
tr: 240’–340’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: 11' - 16'
tr: 11’–16’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: 30' - 42'
tr: 30’–42’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: 2.8' - 4.0'
tr: 2,8’–4,0’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_61)
en: (1.3 M)
tr: (1,3 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: Diameters
tr: Çaplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: (arcminutes)
tr: (yaydakika)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: 340' - 480'
tr: 340’–480’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
tr: (dosya boyutu)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: 1000' - 1400'
tr: 1000’–1400’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: 1400' - 2000'
tr: 1400’–2000’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: 680' - 1000'
tr: 680’–1000’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: 8' - 11'
tr: 8’–11’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: 2Mass Catalog
tr: 2Mass Kataloğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: 480' - 680'
tr: 480’–680’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_64)
en: (9.7 M)
tr: (9,7 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: 85' - 120'
tr: 85’–120’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: (2.1 M)
tr: (2,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_62)
en: (2.6 M)
tr: (2,6 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: 22' - 30'
tr: 22’–30’

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Load Typical Default Paths
tr: Tipik Öntanımlı Yolları Yükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Choose your current setup from the list to load the typical paths to those programs for your computer
tr: Bilgisayarın bu programlara giden tipik yolları yüklemesi için listeden geçerli kurulumu seç

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Select to load one of the default sets
tr: Öntanımlı kümelerden birini yüklemek için seç

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux Default
tr: Linux öntanımlısı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux KStars Internal
tr: Linux K Yıldızlar içsel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Mac Homebrew
tr: macOS Homebrew

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Local Sextractor Program
tr: Yerel Sekstraktör Programı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: sextractor binary:
tr: Sekstraktör ikilisi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_SextractorBinary)
en: Path to Sextractor binary file
tr: Sekstraktör ikili dosyasının yolu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Local Astrometry.net or Local ANSVR
tr: Yerel Astrometry.net veya Yerel ANSVR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
tr: Astrometry.net yapılandırma dosyası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
tr: Astrometry.net wcsinfo ikilisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometrySolverBinary)
en: Astrometry.net solve-field binary path
tr: Astrometry.net solve-field ikilisi yolu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: solver binary:
tr: Çözücü ikilisi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
tr: Yapılandırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: ASTAP binary:
tr: ASTAP ikilisi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: ASTAP Program binary path
tr: ASTAP programı ikilisi yolu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Watney Solver
tr: Watney Çözücüsü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Watney binary:
tr: Watney ikilisi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_WatneyBinary)
en: Watney Program binary path
tr: Watney programı ikilisi yolu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Online Astrometry.net or Remote ANSVR
tr: Çevrim İçi Astrometry.net veya Uzak ANSVR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIURL)
en: <html><head/><body><p>Scheme and Authority part of URL (e.g. https://nova.astrometry.net)</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>URL’nin şema ve otorite kısmı (örneğin, https://nova.astrometry.net)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
tr: API URL’si:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time out:
tr: Zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AstrometryTimeout)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete
tr: Astrometri çözücüsünün tamamlanmasını beklemek için saniye türünden zaman aşımı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIKey)
en: API Key
tr: API Anahtarı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
tr: API anahtarı:

en: First Capture
tr: İlk Yakalama

en: First Solve
tr: İlk Çözme

en: Finding CP
tr: CP Bulma

en: First Rotation
tr: İlk Döndürme

en: First Settle
tr: İlk Yerleşim

en: Second Capture
tr: İkinci Yakalama

en: Second Solve
tr: İkinci Çözüm

en: Second Rotation
tr: İkinci Döndürme

en: Second Settle
tr: İkinci Yerleşim

en: Third Capture
tr: Üçüncü Yakalama

en: Third Solve
tr: Üçüncü Çözüm

en: Select Star
tr: Yıldız Seç

en: Refreshing
tr: Yenileniyor

en: Refresh Complete
tr: Yenileme Tamamlandı

en: <p>Polar Alignment tool requires a German Equatorial Mount.</p>
tr: <p>Kutupsal Hizalama aracı bir Alman Ekvatoryal Kaidesi gerektirir.</p>

en: Refresh solver timed out: %1s
tr: Çözücüyü yenileme zaman akışına uğradı: %1 sn

en: Refresh solver failed: %1s
tr: Çözücü yenilenemedi: %1 sn

en: PAA: Solver failed, retrying.
tr: PAA: Çözücü başarısız oldu; yeniden deneniyor.

en: PAA: Stopping, solver failed too many times.
tr: PAA: Durduruluyor; çözücü pek çok kez başarısız oldu.

en: Mount first rotation is complete.
tr: Kaidenin ilk dönüşü tamamlandı.

en: Mount second rotation is complete.
tr: Kaidenin ikinci dönüşü tamamlandı.

en: Mount aborted. Reverse RA axis direction and try again.
tr: Bağlama iptal edildi. RA ekseni yönünü tersine çevirin ve yeniden deneyin.

en: Warning: Equatorial Grid Lines will not be drawn due to limited resources mode.
tr: Uyarı: Sınırlı özkaynak kullanımı kipi nedeniyle Ekvatoryal Izgara Çizgileri çizilmeyecek.

en: Clearing mount Alignment Model...
tr: Kaide hizalama modeli temizleniyor…

en: This could cause the telescope to cross the meridian.
tr: Bu, teleskopun meridyeni geçmesine neden olabilir.

en: Parking the mount...
tr: Kaide park ediliyor…

en: Please wait until mount completes rotating to RA (%1) DE (%2)
tr: Kaide RA (%1) DE (%2) konumuna dönüşünü tamamlayana kadar lütfen bekleyin.

en: PAA: Failed to findCorrectedPixel.
tr: PAA: Düzeltilen piksel bulunamadı.

en: PAA: Failed to find RA Axis center.
tr: PAA: RA ekseni merkezi bulunamadı.

en: Polar-alignment star cannot be updated during refresh phase as it might affect error measurements.
tr: Kutupsal hizalama yıldızı, hata ölçümlerini etkileyebileceğinden yenileme aşamasında güncellenemez.

en: First manual rotation done.
tr: İlk elle döndürme tamamlandı.

en: Second manual rotation done.
tr: İkinci elle döndürme tamamlandı.

en: Mount is synced to celestial pole. You can now continue Polar Alignment Assistant procedure.
tr: Kaide, gök kutbuyla eşzamanlandı. Artık Kutupsal Hizalama Yardımcısı prosedürünü sürdürebilirsiniz.

en: Please wait while WCS data is processed...
tr: WCS verisi işlenirken lütfen bekleyin…

en: WCS data processing is complete.
tr: WCS verisini işleme tamamlandı.

en: WCS info is now valid. Capturing next frame...
tr: WCS bilgisi artık geçerli. Sonraki kare yakalanıyor…

en: Failed to process World Coordinate System: %1. Try again.
tr: Dünya Koordinat Sistemi işlenemedi: %1. Yeniden deneyin.

en: PAA: Failed to find the RA axis. Quitting.
tr: PAA: RA ekseni bulunamadı. Çıkılıyor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHMessageText)
en: <p>The assistant requires three images to find a solution.  Ekos is now capturing the first image...</p>
tr: <p>Yardımcının bir çözüm bulması için üç görsele gereksinimi var. Ekos şimdi ilk görseli çekiyor…</p>

en: <p>Solving the <i>first</i> image...</p>
tr: <p><i>İlk</i> görsel çözülüyor…</p>

en: <p>Executing the <i>first</i> mount rotation...</p>
tr: <p><i>İlk</i> kaide dönüşü gerçekleştiriliyor…</p>

en: <p>Settling after the <i>first</i> mount rotation.</p>
tr: <p><i>İlk</i> kaide dönüşü ardından yerleşiliyor…</p>

en: <p>Settling after the <i>second</i> mount rotation.</p>
tr: <p><i>İkinci</i> kaide dönüşü ardından yerleşiliyor…</p>

en: <p>Capturing the second image...</p>
tr: <p>İkinci görsel yakalanıyor…</p>

en: <p>Solving the <i>second</i> image...</p>
tr: <p><i>İkinci</i> görsel çözülüyor…</p>

en: <p>Executing the <i>second</i> mount rotation...</p>
tr: <p><i>İkinci</i> kaide dönüşü gerçekleştiriliyor…</p>

en: <p>Capturing the <i>third</i> and final image...</p>
tr: <p><i>Üçüncü</i> ve son görsel yakalanıyor…</p>

en: <p>Solving the <i>third</i> image...</p>
tr: <p><i>Üçüncü</i> görsel çözülüyor…</p>

en: <p>Choose your exposure time & select an adjustment method. Then click <i>refresh</i> to begin adjustments.</p>
tr: <p>Pozlama zamanınızı ve bir ayar yöntemi seçin. Sonrasında ayarlamalara başlamak için <i>Yenile</i> düğmesine basın.</p>

en: <p>Choose your exposure time & select an adjustment method. Click <i>Refresh</i> to begin.</p><p>Correction triangle is plotted above. <i>Zoom in and select a bright star</i> to reposition the correction vector. Use the <i>MoveStar & Calc Error</i> method to estimate the remaining error.</p>
tr: <p>Pozlama zamanınızı ve bir ayar yöntemi seçin. Sonrasında ayarlamalara başlamak için <i>Yenile</i>düğmesine basın.</p><p>Düzeltme üçgeni yukarıda çizilmiştir. Düzeltme vektörünü yeniden konumlandırmak için <i>yakınlaştırın ve parlak bir yıldız seçin</i>. Kalan hatayı tahmin etmek için <i>Yıldızı Taşı ve Hatayı Hesapla</i> yöntemini kullanın.</p>

en: <p>Adjust mount's <i>Altitude and Azimuth knobs</i> to reduce the polar alignment error.</p><p>Be patient, plate solving can be affected by knob movement. Consider using results after 2 images.  Click <i>Stop</i> when you're finished.</p>
tr: <p>Kutupsal hizalama hatasını azaltmak için kaidenin <i>Yükseklik ve Yanca</i> düğmeleriyle oynayın.</p><p>Sabırlı olun, plaka çözümü düğme hareketinden etkilenebilir. Sonuçları 2 görselden sonra kullanmayı düşünün. İşiniz bittiğinde <i>Durdur</i> düğmesine tıklayın.</p>

en: <p>Adjust mount's <i>Altitude knob</i> to move the star along the yellow line, then adjust the <i>Azimuth knob</i> to move it along the Green line until the selected star is centered within the crosshair.</p><p>Click <i>Stop</i> when the star is centered.</p>
tr: <p>Yıldızı sarı çizgi boyunca hareket ettirmek için kaidenin <i>Yükseklik</i> düğmesiyle oynayın, ardından seçili yıldız, artı işaretinde ortalanıncaya kadar onu yeşil çizgi boyunca hareket ettirmek için <i>Yanca</i> düğmesini kullanın.</p><p>Yıldız ortalandığında <i>Durdur</i> düğmesine tıklayın.</p>

en: Cannot change to MoveStar algorithm once refresh has begun
tr: Yenileme başladığında artık Yıldızı Taşı algoritmasına geçiş yapılamaz

en: PAC: Polar Alignment Corrector connected.
tr: PAC: Kutup hizalaması düzelticisi bağlandı.

en: PAC: Correction in progress – adjusting azimuth and altitude axes...
tr: PAC: Düzeltme sürüyor — Yanca ve yükseklik eksenleri ayarlanıyor…

en: PAC: Correction applied. Capturing next image to verify alignment...
tr: PAC: Düzeltme uygulandı. Hizalamayı doğrulamak için sonraki görsel yakalanıyor…

en: PAC: Correction failed. Stopping polar alignment.
tr: PAC: Düzeltme başarısız. Kutup hizalaması durduruluyor.

en: PAC: Polar alignment successful! Total error %1' is within threshold %2'.
tr: PAC: Kutup hizalaması başarılı! Toplam hata %1’, eşik değer olan %2’ içinde.

en: PAC: Correction timeout (%1s) reached. Total error is %2'. Stopping.
tr: PAC: Düzeltme zaman aşımına (%1 sn) ulaşıldı. Toplam hata %2’. Durduruluyor.

en: PAC: Commanding corrector – Az: %1'  Alt: %2'  Total: %3'
tr: PAC: Düzelticiye komut veriliyor — Yan: %1’ · Yük: %2’ · Toplam: %3’

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QStackedWidget, PAHWidgets)
en: <p>Polar Alignment Helper tool requires the following:</p><p>1. German Equatorial Mount</p><p>2. Wide FOV &gt; 1 degrees</p><p>For small FOVs, use the Legacy Polar Alignment Tool.</p>
tr: <p>Kutup Hizalama Yardımcısı, şunlara gereksinim duyar:</p><p>1. Alman Ekvatoryal Kaidesi</p><p>2. 1 dereceden büyük geniş görüş alanı</p><p>Küçük görüş alanları için eski kutup hizalama aracını kullanın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introText)
en: <html><head/><body><p>Put your equatorial mount either (a) in the home position pointed toward the celestial pole or (b) pointed anywhere ideally near the meridian. Select <span style=" font-weight:600;">mount direction</span> and <span style=" font-weight:600;">speed </span>and then click <span style=" font-weight:600;">Start</span> to begin the polar alignment process.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ekvatoryal kaidenizi ya (a) gök kutbuna bakacak şekilde başlangıç konumuna ya da (b) ideal olarak meridyene yakın herhangi bir yere bakacak şekilde yerleştirin. <span style=" font-weight:600;">Kaide yönünü</span> ve <span style=" font-weight:600;">hızı</span> seçin ve kutup hizalaması işlemini başlatmak için <span style=" font-weight:600;">Başlat</span>’a tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FOVDisabledLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Disabled: FOV must be 10 arcmins or wider. 60+ arcminutes is recommended.</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Devre dışı: Görüş açısı 10 yaydakika veya daha geniş olmalıdır. +60 yaydakika tavsiye edilir.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
tr: Yön:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHDirection)
en: Mount direction
tr: Kaide yönü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: West
tr: Batı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: East
tr: Doğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, pAHRotation)
en: Rotation magnitude in degrees
tr: Derece türünden döndürme büyüklüğü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
tr: Hız:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHMountSpeed)
en: Mount slew speed
tr: Kaide çevirme hızı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Toggle for manual slewing with non-GOTO mounts
tr: GOTO olmayan kaidelerde elle çevirme için açma/kapatma anahtarı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Manual slew
tr: Elle çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualRotateText)
en: Please rotate your mount in RA
tr: Kaidenizi RA’da döndürün

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHRefreshB)
en: Start the refresh phase--where image captures loop while you adjust the altitude and azimuth knobs to correct polar alignment.
tr: Siz kutup hizalamasını düzeltmek için yükseklik ve yanca düğmelerini ayarlarken görselin döngüyü yakaladığı yenileme aşamasını başlatın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
tr: Yenile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pAHExposure)
en: Exposure duration in seconds during refresh phase
tr: Yenileme aşamasında saniye türünden pozlama süresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHIteration)
en: Image#
tr: Görsel#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select polar-alignment correction algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Plate Solve</span>: Uses plate solving to track what the corrected alignment error is during the Refresh process. User should try to reduce the error in the Updated Err line below and minimize the size of the arrows. This is the only scheme that can fully correct an error larger than the image field-of-view, but depends on reliable plate solving. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star</span>: A triangle is overlayed on the above captured image. User selects a star and moves the star along the triangle to improve the polar alignment. Corrected polar-alignment error is not estimated during the process. If the alignment error is larger than the image field-of-view, this scheme must be used iteratively.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star and Calc Error</span>: Like Move Star, but Ekos attempts to track the star being moved and estimates the current alignment error when it can.</li></ul><p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kutup hizalaması düzeltme algoritmasını seçin:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Plaka çözme</span>: Yenileme işlemi sırasında düzeltilen hizalama hatasının ne olduğunu izlemek için plaka çözmeyi kullanır. Kullanıcı aşağıdaki güncellenmiş hata satırındaki hatayı azaltmaya çalışmalı ve okların boyutunu en aza indirmelidir. Bu, görselin görüş alanından daha büyük bir hatayı tümüyle düzeltebilen tek şemadır; ancak güvenilir plaka çözümüne bağlıdır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Yıldızı taşı</span>: Yukarıda çekilen görselin üzerine bir üçgen yerleştirilmiştir. Kullanıcı bir yıldız seçer ve kutup hizalamasını iyileştirmek için yıldızı üçgen boyunca hareket ettirir. Düzeltilen kutup hizalama hatası işlem sırasında tahmin edilmez. Hizalama hatası görselin görüş alanından büyükse bu şemanın yinelemeli olarak kullanılması gerekir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Yıldızı taşı ve hatayı hesapla</span>: Yıldızı taşı gibi; ancak Ekos hareket eden yıldızı izlemeye çalışır ve olanaklıyken geçerli hizalama hatasını tahmin eder.</li></ul><p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlignMethod)
en: Plate Solve
tr: Plaka Çözme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star
tr: Yıldızı Taşı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star & Calc Error
tr: Yıldızı Taşı ve Hesapla Hatası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
tr: Kutupsal hizalama prosedürünün başlangıcında 3 pozlamayla ölçülen kutup hizalaması yükseklik hatası.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorTotal)
en: Polar Alignment total error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
tr: Kutupsal hizalama prosedürünün başlangıcında 3 pozlamayla ölçülen kutup hizalaması toplam hatası.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal)
en: Measured Err:
tr: Ölçülen hata:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorTotal)
en: Polar Alignment total error estimated after recent adjustments.
tr: Son ayarlamalardan sonra tahmin edilen kutup hizalaması toplam hatası.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal)
en: Updated Err:
tr: Güncellenen hata:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
tr: Kutupsal hizalama prosedürünün başlangıcında 3 pozlamayla ölçülen kutup hizalaması yanca hatası.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error estimated after recent adjustments.
tr: Son ayarlamalardan sonra tahmin edilen kutup hizalaması yanca hatası.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error estimated after recent adjustments.
tr: Son ayarlamalardan sonra tahmin edilen kutup hizalaması yükseklik hatası.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, StartB)
en: Start
tr: Başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureLabel) i18n: ectx: propert
en: Capture
tr: Yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveButton)
en: Solve
tr: Çöz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs2)
en: Slew
tr: Çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
tr: Ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAadjust)
en: Adjust
tr: İnce Ayar Yap

en: Select Target
tr: Hedef Seç

en: Select the target that you are aiming for.
tr: Ereğiniz olan hedefi seçin.

en: Stop EKOS
tr: EKOS’u Durdur

en: Start EKOS
tr: EKOS’u Başlat

en: Solve Position
tr: Konumu Çöz

en: Start plate solving the position you are currently aiming at.
tr: Şu anda hedeflediğiniz konumun plakasını çözmeye başlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
tr: Vazgeç

en: Stop the current plate solving run.
tr: Şu anki plaka çözme işlemini durdurun.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PushToAssistant)
en: Push-To Assistant
tr: Yardımcıya İt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (AlignmentPlot, targetPlot)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Description</span></p><p>This assistant gives users of manual mounts (dobsons etc.) support finding their targets using a finder scope equipped with a camera.</p><p><span style=" font-weight:600;">Preparation</span></p><p>Open EKOS, create a profile with the camera of your choice, the Telescope Simulator as mount and add your finder scope as new telescope.</p><p><span style=" font-weight:600;">Usage</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Start EKOS</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Position your mount as close as possible to your target</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select your target in the target finder and press the &quot;Select target&quot; button</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Press the &quot;Solve position&quot; button. This captures a frame through your finder scope and solves the image against the star catalogs of KStars.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As soon as plate solving succeeds, the distance to the target is displayed. Arrows show the directions how to correct your mount position.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move your mount in the indicated position and repeat solving.</li></ul><p><span style=" font-weight:600;">Hints</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If you press the &quot;Repeat&quot; button, capturing and plate solving will be repeated after the configured delay.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If plate solving fails, check if the focal length of your finder scope is correctly configured and your telescope is roughly pointing to the target that you have selected.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Açıklama</span></p><p>Bu yardımcı, elle ayarlanan kaide kullanıcılarına (Dobsons vb.), hedeflerini kameralı bir göz merceği kullanarak bulmaya olanak tanır.</p><p><span style=" font-weight:600;">Hazırlık</span></p><p>EKOS’u açın, istediğiniz kamera için bir profil oluşturun, teleskop simülatörünü kaide olarak ve göz merceğinizi de yeni teleskop olarak seçin.</p><p><span style=" font-weight:600;">Kullanım</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">EKOS’u başlatın.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kaidenizi hedefe olabildiğince yakın konumlandırın.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hedef bulucusunda hedefinizi seçin ve “Hedefi Seç” düğmesine tıklayın</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">“Konumu Çöz” düğmesine tıklayın. Bu, göz merceğinizle bir kare yakalar ve görseli K Yıldızlar’ın yıldız katalogları ile çözer.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Plaka çözümü başarıyla tamamlanır tamamlanmaz, hedefe olan uzaklık görüntülenir. Oklar, kaide konumunuzu nice düzelteceğiniz yönlerini size söylerler.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Gösterilen konuma kaidenizi hareket ettirin ve çözümü yineleyin.</li></ul><p><span style=" font-weight:600;">İpuçları</span></p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">“Yinele” düğmesine basarsanız yakalama ve plaka çözme, yapılandırılmış gecikme aralığıyla yinelenir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Plaka çözümü başarısız olursa göz merceğinizin odak uzunluğunun düzgünce yapılandırılmış olduğunu denetleyin ve teleskopun kabaca istediğiniz hedefe yönlendirilmiş olduğundan emin olun.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleSolvingB)
en: Abort Solving
tr: Çözmeyi İptal Et

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loopSolvingB)
en: Repeat solving
tr: Çözmeyi yinele

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, refreshIntervalSB)
en: Interval after which solving is repeated
tr: Çözmenin yineleneceği aralık

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, refreshIntervalSB) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, focusOverscanDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: 
en:  s
tr:  sn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, processEkosLabel)
en: start Ekos
tr: Ekos’u başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Align
tr: Hizala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
tr: Kaide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, targetNameT) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetGroup)
en: Target
tr: Hedef

en: Cannot set solver to remote. The Ekos equipment profile must include the astrometry Auxiliary driver.
tr: Çözücü uzak konuma ayarlanamıyor. Ekos ekipman profili astrometri yedek sürücüyü içermelidir.

en: Cannot open file %1 for reading.
tr: %1 dosyası okumak için açılamadı.

en: Failed to find solver properties.
tr: Çözücü özellikleri bulunamadı.

en: Not enough memory for file %1.
tr: %1 dosyası için bellek yetersiz.

en: Starting remote solver...
tr: Uzak çözücü başlatılıyor…

en: Failed to find solver settings.
tr: Çözücü ayarları bulunamadı.

en: Current Session
tr: Geçerli Oturum

en: Read from File
tr: Dosyadan Oku

[ctx: @title:window]
note: i18n call below is broken up (and the word "analyze" is protected from it) because i18n translates "analyze" to "analyse" for the English UK locale, but we need to keep it ".analyze" because that's what how the files are named.
en: Select input file
tr: Girdi Dosyası Seç

en: All Files (*)
tr: Tüm dosyalar (*)

en: Could not find image file: %1
tr: Görsel dosyası bulunamadı: %1

en: Cannot display temporary image file: %1
tr: Geçici görsel dosyası görüntülenemiyor: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Focus
tr: Odak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Guide
tr: Kılavuz

en: Flip
tr: Çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Job
tr: İş

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get HFR values without it. Once you set it, newly captured images will have their HFRs computed.
tr: K Yıldızlar FITS seçenekleri menüsündeki “HFR’yi Kendiliğinden Hesapla” seçeneği ayarlı değil. Bu olmadan HFR değerlerini alamazsınız. Bunu ayarladığınızda, yeni çekilen görsellerin HFR’leri hesaplanır.

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get # stars in capture image values without it. Once you set it, newly captured images will have their stars detected.
tr: K Yıldızlar FITS seçenekleri menüsündeki “HFR’yi Kendiliğinden Hesapla” seçeneği ayarlı değil. Bu olmadan, görüntü yakalama değerlerinde # yıldız alamazsınız. Bunu ayarladıktan sonra, yeni çekilen görsellerin yıldızları algılanacaktır.

en: Aborted
tr: İptal edildi

en: Connected
tr: Bağlı

en: Disconnected
tr: Bağlantı kesildi

en: Capturing
tr: Yakalanıyor

en: Looping
tr: Döngüleniyor

en: Subtracting
tr: Çıkarılıyor

en: Subframing
tr: Altkareleniyor

en: Selecting star
tr: Yıldız seçiliyor

en: Calibrating
tr: Kalibre ediliyor

en: Calibration error
tr: Kalibrasyon hatası

en: Calibrated
tr: Kalibre edildi

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
tr: Kılavuzluk yapılıyor

en: Suspended
tr: Askıya alındı

en: Reacquiring
tr: Yeniden elde ediliyor

en: Dithering
tr: Kıpırdatılıyor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualDither)
en: Manual Dithering
tr: Elle Kıpırdatma

en: Dithering error
tr: Kıpırdatma hatası

en: Dithering successful
tr: Kıpırdatma başarılı

en: Settling
tr: Yerleşiliyor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
tr: Zaman akışı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
tr: Girdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, prevFileB)
en: <html><head/><body><p>Display the previous .analyze file.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Önceki .analyze dosyasını görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextFileB)
en: <html><head/><body><p>Display the next .analyze file.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sonraki .analyze dosyasını görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, inputCombo)
en: <html><head/><body><p>Select the input for the plots. This can be the current Ekos session, or it can be read from a file.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Grafikler için girdiyi seçin. Bu, var olan Ekos oturumu olabilir veya bir dosyadan okunabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: <html><head/><body><p>Keep the plot at the full input width.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Grafiği tam girdi genişliğinde tutun.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
tr: Tam Genişlik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: <html><head/><body><p>While recording live, Keep the plot recent. That is, the most recent actions performed by Ekos are shown on the right side of the plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Canlı kayıt yaparken grafiği güncel tutun. Yani Ekos’un en son gerçekleştirdiği eylemler grafiğin sağ tarafında gösterilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: Latest
tr: En son

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
tr: İstatistikler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, prevSessionB)
en: <html><head/><body><p>Move from the selected session to its previous session (on its left). Keyboard: control-left.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçili oturumdan önceki oturuma geçin (sol tarafta). Klavye: Kontrol+Sol Ok.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomInB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in to the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a shorter time period.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Zaman Akışı ve İstatistik grafiklerinde X eksenini yakınlaştırın. Yani daha kısa bir zaman dilimini gösterin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The number of seconds from the start of the log to the statistics cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the time at the right-side of the plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Günlüğün başlangıcından istatistik imlecine kadar geçen saniye sayısı. İmleç yoksa ve en son işaretliyse grafiğin sağ tarafındaki zamandır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorClockTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The clock-time for the statistics plot cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the clock time at the right-side of the plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İstatistik grafiği imlecinin saat zamanı. İmleç yoksa ve en son işaretliyse çizimin sağ tarafındaki saat zamandır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomOutB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out on the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a longer time period.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Zaman Akışı ve İstatistik grafiklerinde X eksenini uzaklaştırın. Yani daha uzun bir zaman dilimini gösterin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextSessionB)
en: <html><head/><body><p>Move from the selected session to its next session (on its right). Keyboard: control-right.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçili oturumdan sonraki oturuma geçin (sağda). Klavye: Kontrol+Sağ Ok.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollBar, analyzeSB)
en: <html><head/><body><p>If possible display previous (scroll to left) or future (scroll to right) sections of the Timeline and Statistics plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Olanaklıysa Zaman Akışı ve İstatistik grafiğinin önceki (sola kaydırın) veya gelecekteki (sağa kaydırın) bölümlerini görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Guide:
tr: Kılavuz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount:
tr: Bağla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Capture:
tr: Yakala:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sağ Açıklık (RA) kayma hatasını yaysaniye türünden çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yaysaniye türünden sağ açıklık (RA) kayma hatası. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni RA/DEC hatası, kayma ve RMS değerleriyle paylaşır. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sapma (DEC) kayma hatasını yaysaniye türünden çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sapma (DEC) kayma hatasını yaysaniye türünden çizin. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni RA/DEC hatası, kayma ve RMS değerleriyle paylaşır. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sağ Açıklık (RA) kılavuz darbelerini milisaniye türünden çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: ra pulse
tr: ra darbesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) guide pulses in milliseconds. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sağ Açıklık (RA) kılavuzu milisaniye türünden darbe verir. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için burayı tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sapma (DEC) kılavuz darbelerini milisaniye türünden çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The declination (DEC) guide pulses in milliseconds. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sapma (DEC) kılavuz darbeleri milisaniye türünden verir. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için burayı tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, driftCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Birleşik RA ve DEC kayma hatasını yaysaniye türünden çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, driftCB)
en: drift
tr: kayma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, driftOut)
en: <html><head/><body><p>The combined RA and DEC drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yaysaniye türünden birleşik RA ve DEC kayma hatası. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni RA/DEC hatası, kayma ve RMS değerleriyle paylaşır. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yaklaşık son 40 örneğin ortalaması alınarak, birleştirilmiş RA ve DEC kaymasının yaysaniye türünden ortalama karekök (RMS) değerini çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Birleşik RA ve DEC kaymasının yaysaniye türünden ortalama karekök (RMS) değeri, yaklaşık olarak son 40 örneklemin ortalamasıdır. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni RA/DEC hatası, kayma ve RMS değerleriyle paylaşır. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the sky background light (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gökyüzü arka plan ışığını çizin (kılavuz görsellerden SEP tarafından hesaplanır).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: sky
tr: gökyüzü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skyBgOut)
en: <html><head/><body><p>The sky background light level (computed by SEP from the guide images). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gökyüzü arka planı ışık düzeyi (kılavuz görsellerden SEP tarafından hesaplanır). Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz görsellerde algılanan yıldızların sayısını çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ect
en: stars
tr: yıldızlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numStarsOut)
en: <html><head/><body><p>The number of stars detected in the guide images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz görsellerinde algılanan yıldız sayısı. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, snrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz yıldızın sinyal–gürültü oranını (SNR) çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snrOut)
en: <html><head/><body><p>The signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz yıldızın sinyal–gürültü oranı (SNR). Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Right Ascension (RA) where the telescope is pointing.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun işaret ettiği sağ açıklığı (RA) çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountRaOut)
en: <html><head/><body><p>The Right Ascension (RA) in HMS where the telescope is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun işaret ettiği HMS’deki Sağ Açıklık (RA). Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Declination (DEC) in where the telescope is pointing.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun işaret ettiği yerdeki sapmayı (DEC) çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountDecOut)
en: <html><head/><body><p>The Declination (DEC) in degrees:arc-minutes:arc-seconds where the telescope is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun işaret ettiği derece:yaydakika:yaysaniye türünden sapma (DEC). Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, azCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun yancasını (derece) çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, azOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's azimuth (degrees). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun yancası (derece). Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopun yüksekliğini (derece) çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, altOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's altitude (degrees). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskobun yüksekliği (derece). Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaidenin iskele tarafını (solda) çizin → kaidenin işaret ettiği yerdir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: side
tr: yan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pierSideOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's pier side (left) -> where the mount is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaidenin iskele tarafı (sol) → kaidenin işaret ettiği yer. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's hour angle value.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaidenin saat açısı değerini çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountHaOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's hour angle value. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaidenin saat açısı değeri. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hfrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerin Yarı Akı Yarıçapı’nı (piksel türünden) çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hfrOut)
en: <html><head/><body><p>The Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerin Yarı Akı Yarıçapı (piksel türünden). Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerde algılanan yıldızların sayısını çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numCaptureStarsOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerde algılanan yıldızların sayısını çizin. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, medianCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerdeki ortanca örneklem değerini çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, medianCB)
en: median
tr: ortanca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, medianOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerdeki ortanca örneklem değerini çizin. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eccentricityCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerde ortanca yıldızın dışmerkezliğini çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, eccentricityOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerdeki ortanca yıldızın dışmerkezliğini çizin. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için burayı tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, temperatureCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ortam sıcaklığını çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, temperatureCB)
en: temp
tr: sıcaklık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, temperatureOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ortam sıcaklığını çizin. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Birleşik RA ve DEC kaymasının ortalama karekök (RMS) değerini yaysaniye olarak çizin; yaklaşık son 40 örneklemin ortalaması yalnızca yakalama sırasında alınır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsCOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yaysaniye türünden birleşik RA ve DEC kaymasının ortalama karekökü (RMS) değeri, yaklaşık olarak son 40 örneklemin ortalamasıdır; ancak yalnızca yakalama sırasında alınmıştır. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni RA/DEC hatası, kayma ve RMS değerleriyle paylaşır. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, targetDistanceCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Plakayla çözülmüş yakalanan görsel ile hedef konum arasındaki uzaklığı yaysaniye olarak çizin. Zamanlayıcı seçeneklerinde etkinleştirilmelidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, targetDistanceCB)
en: dist a-s
tr: A–S uzaklığı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, targetDistanceOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Plakayla çözülmüş yakalanan görsel ile hedef konum arasındaki uzaklığı yaysaniye türünden çizin. Zamanlayıcı seçeneklerinde etkinleştirilmelidir. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusPositionCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the autofocus solution position.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden odaklama çözüm konumunu çizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusPositionCB)
en: focus
tr: odak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusPositionOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the autofocus solution position. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden odaklama çözüm konumunu çizin. Bu ekseni sol eksen değerlerinde görüntülemek için buraya tıklayın. Ekseni güncellemek için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, detailsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @title:window]
en: Y-Axis Tool
tr: Y Ekseni Aracı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statLabel)
en: Stat Name
tr: İstatistik adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statShortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
tr: Metin etiketi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, upperLimitLabel)
en: Upper Limit
tr: Üst sınır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowerLimitLabel)
en: Lower Limit
tr: Alt sınır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLimitsCB)
en: Automatic Limits
tr: Kendiliğinden sınırlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leftAxisCB)
en: Use for Left Axis
tr: Sol eksen için kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Color
tr: Renk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorB)
en: Change
tr: Değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultB)
en: Use Default Limits
tr: Öntanımlı Sınırları Kullan

en: Are you sure you want to quit?
tr: Çıkmak istediğinizden emin misiniz?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
tr: Süzgeç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
tr: Ofset

en: Lock Filter
tr: Süzgeci Kilitle

en: # Focus Runs
tr: Odak Koşusu №

en: Filter. * indicates reference filter. Double click to change
tr: Süzgeç. *, başvuru süzgecini belirtir. Değiştirmek için çift tıklayın

en: # Focus Runs. Set per filter. 0 to ignore
tr: Odak koşusu №. Süzgeç başına ayarlayın. Yok saymak için 0 kullanın

en: AF Run %1
tr: AF Koşusu %1

en: AF Run %1. Calculated automatically but can be edited. Set to 0 to exclude from average.
tr: AF koşusu %1. Kendiliğinden hesaplanır; ancak düzenlenebilir. Ortalamadan dışlamak için 0 olarak ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combinAlgorithmCombo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, StackingMethod) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, StackingMethod)
en: Average
tr: Ortalama

en: AF Average (mean).
tr: AF Ortalaması (Ortanca)

en: New Offset
tr: Yeni Ofset

en: New Offset. Calculated relative to Filter with *. Can be edited.
tr: Yeni ofset. Süzgece göreceli olarak * ile hesaplanır. Düzenlenebilir.

en: Save. Check to save the New Offset for the associated Filter.
tr: Kaydedin. İlişkili süzgeç için yeni ofseti kaydetmek için işaretleyin.

en: Are you sure you want to stop Build Filter Offsets?
tr: Süzgeç ofsetlerini yapmayı durdurmak istediğinizden emin misiniz?

en: Stop Build Filter Offsets
tr: Süzgeç Ofsetlerini Yapmayı Durdur

en: An unexpected problem occurred.
    Stop Build Filter Offsets, or Cancel to retry?
tr: Beklenmedik bir sorun oluştu.
    Süzgeç ofsetleri yapımı durdurulsun mu yoksa yeniden denemek için İptal’e basılsın mı?

en: Build Filter Offsets Unexpected Problem
tr: Süzgeç Ofsetleri Yapımında Beklenmedik Sorun

en: Processing complete.
tr: İşleme tamamlandı.

en: Problem changing filter to %1...
tr: Süzgeci %1 olarak değiştirirken sorun…

en: Running Autofocus on %1 (%2/%3)...
tr: %1 üzerinde Kendiliğinden Odak çalıştırılıyor (%2/%3)…

en: (ΔT=%1)
tr: (ΔS=%1)

en: (%1 ticks)
tr: (%1 tık)

[ctx: Graphics tooltip; column 1 is a header, column 2 is focus position, column 3 is temperature in °C, column 4 is altitude in °AltRow 1 is the headers, row 2 is the measured position, row 3 are the adaptations for temperature and altitude, row 4 is adapted position]
en: <head><style>  th, td, caption {white-space: nowrap; padding-left: 5px; padding-right: 5px;}  th { text-align: left;}  td { text-align: right;}  caption { text-align: center; vertical-align: top; font-weight: bold; margin: 0px; padding-bottom: 5px;}</head></style><body><table><caption align=top>Adapt Focus Explainer</caption><tr><th></th><th>Position</th><th>Temperature (°C)</th><th>Altitude (°Alt)</th></tr><tr><th>Measured Pos</th><td>%1</td><td>%2 %3</td><td>%4 %5</td></tr><tr><th>Adaptations</th><td>%6</td><td>%7</td><td>%8</td></tr><tr><th>Adapted Pos</th><td>%9</td></tr></table></body>
tr: <head><style>  th, td, caption {white-space: nowrap; padding-left: 5px; padding-right: 5px;}  th { text-align: left;}  td { text-align: right;}  caption { text-align: center; vertical-align: top; font-weight: bold; margin: 0px; padding-bottom: 5px;}</head></style><body><table><caption align=top>Odak Açıklayıcısını Uyarla</caption><tr><th></th><th>Konum</th><th>Sıcaklık (°C)</th><th>Yükseklik (°Alt)</th></tr><tr><th>Ölçülen Konum</th><td>%1</td><td>%2 %3</td><td>%4 %5</td></tr><tr><th>Uyarlamalar</th><td>%6</td><td>%7</td><td>%8</td></tr><tr><th>Uyarlanan Konum</th><td>%9</td></tr></table></body>

en: Aborting Autofocus...
tr: Kendiliğinden odaklama iptal ediliyor…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, buildOffsetsDialog)
en: Build Filter Offsets
tr: Süzgeç Ofsetlerini Yap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, buildOffsetsAdaptFocus)
en: <html><head/><body><p>Check to apply Adaptive focus to Autofocus runs.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uyarlanır odaklamayı kendiliğinden odaklama koşularına uygulamak için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, buildOffsetsAdaptFocus)
en: Adapt Focus
tr: Odağı Uyarla

en: Failed to load %1: %2
tr: %1 yüklenemedi: %2

en: Using available dark frame with %1 seconds exposure. Please take a dark frame with %1 seconds exposure for more accurate results.
tr: %1 saniyelik pozlamayla var olan karanlık kare kullanılıyor. Daha doğru sonuçlar için lütfen %1 saniyelik pozlamayla karanlık bir kare çekin.

en: Dark frame %s is expired. Please create new master dark.
tr: %s karanlık karesinin süresi doldu. Lütfen yeni bir ana karanlık oluşturun.

en: Removing bad dark frame file %1
tr: Hatalı karanlık kare dosyası %1 kaldırılıyor…

en: Failed to load defect map %1
tr: Kusurlu harita %1 yüklenemedi

en: Failed to load defect map file %1
tr: Kusurlu harita dosyası %1 yüklenemedi

en: Failed to load dark frame file %1
tr: Karanlık kare dosyası %1 yüklenemedi

en: Failed to process dark data.
tr: Karanlık veri işlenemedi.

en: Failed to load dark data.
tr: Karanlık verisi yüklenemedi.

en: Received %1/%2 images.
tr: %1/%2 görsel alındı.

en: Are you sure you want to delete all dark frames images and data?
tr: Tüm karanlık kare görsellerini ve verilerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: In progress...
tr: Sürüyor…

en: Failed to save master frame: %1
tr: Ana kare kaydedilemedi: %1

en: Master Dark saved to %1
tr: Ana Karanlık, %1 konumuna kaydedildi

en: Capture completed.
tr: Yakalama tamamlandı.

en: Defect map saved to %1
tr: Kusurlu harita %1 konumuna kaydedildi

en: Failed to save defect map to %1
tr: Kusurlu harita %1 konumuna kaydedilemedi

en: Optical train doesn't exist for id %1
tr: Optik katar, %1 kimliği için yok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DarkLibrary)
en: Dark Library
tr: Karanlık Kitaplık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Prefer:
tr: Yeğle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDarksRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of dark frame subtraction.
tr: Seçili kamera için karanlık kare çıkarma yoluyla gürültüyü giderin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDarksRadio) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, darkTab)
en: Darks
tr: Karanlıklar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of defect map filtering.
tr: Seçili kamera için kusur haritası süzme yoluyla gürültüyü giderin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: Defects
tr: Kusurlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel)
en: Binning:
tr: Gruplama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Exp. range:
tr: Geçersizleşen erim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
tr: Adım:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureLabel)
en: T. range:
tr: Toplam erim:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, totalTime)
en: Total estimated time until all dark frames are captured and processed.
tr: Tüm karanlık karelerin yakalanıp işlenmesine kadar geçen toplam tahmini süre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin1Check)
en: 1x1
tr: 1 × 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin2Check) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, LSDownscale)
en: 2x2
tr: 2 × 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin4Check) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, LSDownscale)
en: 4x4
tr: 4 × 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
tr: Sayı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Algorithm:
tr: Algoritma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, exposureStepSin)
en: Step size in seconds
tr: Saniye türünden adım boyutu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Total time:
tr: Toplam zaman:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minExposureSpin)
en: Minimum exposure time in seconds.
tr: Saniye türünden en düşük pozlama zamanı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, countSpin)
en: Captures per configuration. This number of images would be averaged to produce the master dark frame.
tr: Yapılandırma başına yakalama. Ana karanlık kareyi oluşturmak için bu sayıda görselin ortalaması alınacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
tr: Bitiş:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxExposureSpin)
en: Maximum exposure time in seconds.
tr: Saniye türünden en yüksek pozlama zamanı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Total images:
tr: Toplam görsel:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defectMapsTab)
en: Defect Maps
tr: Kusurlu Haritalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterDarkLabel)
en: Master Dark:
tr: Ana karanlık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
tr: Zaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
tr: Pozlandırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
tr: Ortalama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLabel_2)
en: Median:
tr: Ortanca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Std. deviation:
tr: Standart sapma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Bad Pixels
tr: Hatalı Pikseller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Hot pixels:
tr: Sıcak pikseller:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, coldPixelsCount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, hotPixelsCount)
en: Detected pixels after aggressiveness filter
tr: Agresiflik süzgecinden sonra algılanan pikseller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Cold pixels:
tr: Soğuk pikseller:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled)
en: Enable cold pixel detection in the master dark frame.
tr: Ana karanlık karede soğuk piksel algılamasını etkinleştirin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessHotSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more hot pixels. Click Generate Map to execute.
tr: Agresiflik düzeyi. Daha çok sıcak piksel içermek için değeri artırın. Yürütmek için “Harita Üret”e tıklayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enable detection of hot pixels in the master dark frame.
tr: Ana karanlık karede sıcak piksel algılamasını etkinleştirin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessColdSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more cold pixels.  Click Generate Map to execute.
tr: Agresiflik düzeyi. Daha çok soğuk piksel içermek için değeri artırın. Yürütmek için “Harita Üret”e tıklayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetMapParametersB)
en: Reset aggressiveness sliders to default values.
tr: Agresiflik sürgülerini öntanımlı değerlere sıfırlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButto
en: Reset
tr: Sıfırla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Detect hot and cold pixels within the aggressiveness threshold.
tr: Agresiflik eşiği içindeki sıcak ve soğuk pikselleri algılayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Generate Map
tr: Harita Üret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveMapB)
en: Save defect map to disk once the map results are satisfactory.
tr: Sonuçlar tatmin edici ise kusurlu haritayı diske kaydedin.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mastersTab)
en: Masters
tr: Ana Kayıtlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Remove one row from the database and delete the associated dark frame from disk
tr: Veri tabanından bir satırı kaldır ve ilgili karanlık kareyi diskten sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Clear Row
tr: Satırı Temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: label, entry (MaxDarkTemperatureDiff), group (DarkLibrary)
en: Maximum acceptable difference between current and recorded dark frame temperature set point. When the difference exceeds this value, a new dark frame shall be captured for this set point.
tr: Geçerli ve kaydedilen karanlık kare sıcaklığı ayar noktası arasındaki kabul edilebilir en yüksek fark. Fark bu değeri aştığında bu ayar noktası için yeni bir karanlık kare yakalanacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: T. threshold:
tr: Toplam eşik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Remove all dark frames data and files
tr: Tüm karanlık kare verilerini ve dosyalarını kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: ° C
tr: °C

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (DarkLibraryDuration), group (DarkLibrary)
en: Reuse dark frames from the dark library for this many days. If exceeded, a new dark frame shall be captured and stored for future use.
tr: Bu kadar gün boyunca karanlık kitaplıktaki karanlık kareleri yeniden kullanın. Aşılması halinde, yeni bir karanlık kare yakalanacak ve ileride kullanılmak üzere saklanacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dark validity:
tr: Karanlık geçerliliği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Open folder where dark frames are stored
tr: Karanlık karelerin depolandığı klasörü aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Darks Folder
tr: Karanlıklar Klasörü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearExpiredB)
en: Clear Expired
tr: Geçersizleşeni Temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, darkTableView)
en: Double click to load dark frame
tr: Karanlık kareyi yüklemek için çift tıkla

en: No suitable dark frames or defect maps found. Please run the Dark Library wizard in Capture module.
tr: Uygun karanlık kare veya kusur haritası bulunamadı. Lütfen yakalama modülündeki Karanlık Kitaplık sihirbazını çalıştırın.

en: Filter exposure time during focus
tr: Odak sırasındaki süzgeç pozlama zamanı

en: Exposure
tr: Pozlama

en: Relative offset in steps
tr: Adım türünden göreceli ofset

en: Start Auto Focus when filter is activated
tr: Süzgeç etkinleştirildiğinde kendiliğinden odaklamayı başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Auto Focus
tr: Kendiliğinden Odakla

en: Lock specific filter when running Auto Focus
tr: Kendiliğinden Odaklama çalışırken belirli süzgeci kilitle

en: Last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
tr: Son AF çözümü. Kendiliğinden odaklama süreci tarafından güncellenir.

en: Last AF Solution
tr: Son AF Çözümü

en: The temperature of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
tr: Son AF çözümünün sıcaklığı. Kendiliğinden odaklama süreci tarafından güncellenir.

en: Last AF Temp (°C)
tr: Son AF Sıcaklığı (°C)

en: The altitude of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
tr: Son AF çözümünün yüksekliği. Kendiliğinden odaklama süreci tarafından güncellenir.

en: Last AF Alt (°Alt)
tr: Son AF Yüksekliği (°Alt)

en: The datetime of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
tr: Son AF çözümünün tarihi ve zamanı. Kendiliğinden odaklama süreci tarafından güncellenir.

en: Last AF Datetime
tr: Son AF Tarihi ve Zamanı

en: The number of ticks per °C increase in temperature. +ve for outward focuser movement
tr: Sıcaklıktaki °C artımı başına tık sayısı. Dışa doğru odaklama hareketi için +ve

en: Ticks / °C
tr: Tıklar / °C

en: The number of ticks per degree increase in altitude. +ve for outward focuser movement
tr: Yükseklikteki derece artımı başına tık sayısı. Dışa doğru odaklama hareketi için +ve

en: Ticks / °Alt
tr: Tıklar / °Alt

en: Mid-point wavelength of filter in nm
tr: nm türünden süzgecin dalga boyunun orta noktası

en: Wavelength
tr: Dalga boyu:

en: Set filter to %1. Is filter set?
tr: Süzgeci %1 olarak ayarlayın. Süzgeç ayarlı mı?

en: Confirm Filter
tr: Süzgeci Onayla

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
tr: Süzgeç Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging)
en: Filter Wheel
tr: Süzgeç tekerleği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Set <span style=" font-style:italic;">relative</span> filter offsets in steps either directly in the table or use the Build Offsets tool.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Göreceli</span> süzgeç uzaklıklarını doğrudan tabloda adım adım ayarlayın veya Ofsetleri Yap aracını kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildOffsetsButton)
en: Build Offsets
tr: Ofsetler Yap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: <html><head/><body><p>If using a filter wheel and an absolute position focuser, then always remember the focus position of the autofocus process for light frames in each filter. Before a flat frame is captured, the focuser is moved to the same focus point as light frames.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir süzgeç tekerleği ve mutlak konum odaklayıcısı kullanıyorsanız her süzgeçteki aydınlık kareler için kendiliğinden odaklama işleminin odak konumunu her zaman anımsayın. Düz bir kare çekilmeden önce odaklayıcı, aygınlık karelerle aynı netleme noktasına taşınır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: Capture flats at the same focus as lights
tr: Düzleri, aydınlıklarla aynı odakta yakala

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Preparing...
tr: Hazırlanıyor…

en: Waiting...
tr: Bekleniyor…

en: Dithering requested...
tr: Kıpırdatma istendi…

en: Focusing...
tr: Odaklanıyor…

en: Filter change...
tr: Süzgeç değiştiriliyor…

en: Aligning...
tr: Hizalanıyor…

en: Calibrating...
tr: Kalibre ediliyor…

en: Meridian flip...
tr: Meridyen geçişi…

en: Pause planned...
tr: Duraklatma planlanıyor…

en: Filter selected.
tr: Süzgeç seçildi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusText)
en: <unknown>
tr: <bilinmeyen>

en: Clear all logs (%1)
tr: Tüm günlükleri temizle (%1)

en: Are you sure you want to delete all logs?
tr: Tüm günlükleri silmek istediğinizden emin misiniz?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearLogsB)
en: Clear all logs
tr: Tüm Günlükleri Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Enable Logs to diagnose issues with Ekos and INDI. If your system is resource limited, e.g. Raspberry Pi with SD Card, then only enable the necessary logs to help in diagnosing specific problems and turn them off when no longer needed. Logs consume resources and may slow the system down.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ekos ve INDI ile ilgili sorunları tanılamak için günlükleri etkinleştirin. Sisteminizin özkaynakları sınırlıysa; örneğin, SD Kartlı bir Raspberry Pi’niz varsa yalnızca belirli sorunların tanısına yardımcı olması için gerekli günlükleri etkinleştirin ve artık gerekmediğinde bunları kapatın. Günlükler özkaynakları tüketir ve sistemi yavaşlatabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logs
tr: Günlükler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Log Ekos Scheduler module activity
tr: Ekos zamanlayıcısı modülü etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Scheduler
tr: Zamanlayıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox)
en: Weather
tr: Hava Durumu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging)
en: Log Ekos Guide module activity
tr: Ekos kılavuz modülü etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Have problem with Ekos? Turn on logging for Ekos modules that exhibit issues.
tr: Ekos ile sorun mu yaşıyorsunuz? Sorun çıkaran Ekos modülleri için günlüklemeyi açın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Enable regular debug output
tr: Düzenli hata ayıklama çıktısını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Reg&ular
tr: &Düzenli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
tr: Çıktı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: Disable all logging output
tr: Tüm günlükleme çıktısını devre dışı bırak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: &Disable
tr: &Devre Dışı Bırak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDILogging)
en: Log INDI devices activity
tr: INDI aygıtları etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FITSLogging)
en: Log FITS processing activity
tr: FITS işleme etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: Log output to log file
tr: Çıktıyı günlük dosyasına kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAuxiliaryLogging)
en: Auxiliary
tr: Yedek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Log debug messages to default output device used by the platform (e.g. Standard Error)
tr: Hata ayıklama iletilerini platform tarafından kullanılan öntanımlı çıktı aygıtına günlükle (örn. Standart Hata)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Defaul&t
tr: Ö&ntanımlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDomeLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domeBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: Dome
tr: Kubbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
tr: Ayrıntı düzeyi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging)
en: Log Ekos Capture module activity
tr: Ekos yakalama modülü etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging)
en: Log Ekos Alignment module activity
tr: Ekos hizalama modülü etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AlignmentGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlignmentMinimized)
en: Alignment
tr: Hizalama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging)
en: <html><head/><body><p>Log Ekos Observatory module activity</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ekos gözlem modülü etkinliğini günlükle</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Observatory)
en: Observatory
tr: Gözlemevi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output level
tr: Ayrıntılı hata ayıklama çıktısı düzeyini etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: &Verbose
tr: &Ayrıntılı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDetectorLogging)
en: Detector
tr: Algılayıcı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging)
en: Adaptive Optics
tr: Uyarlanır Optikler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging)
en: Log Ekos Focus module activity
tr: Ekos odak modülü etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focuserGroup)
en: Focuser
tr: Odaklayıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIRotatorLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Rotator
tr: Döndürücü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Have problems with INDI drivers? Turn on logging for drivers that exhibit issues.
tr: INDI sürücüleriyle sorununuz mu var? Sorun çıkaran sürücüler için günlüklemeyi açın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers:
tr: Sürücüler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging)
en: Log Ekos Mount module activity
tr: Ekos kaide modülü etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
tr: INDI durumu iletilerini durum çubuğunda görüntüle

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
tr: Gelen INDI durum iletilerini K Yıldızlar durum çubuğunda görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
tr: Durum çu&buğunda INDI iletileri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Open Logs Directory...
tr: Günlükler Dizinini Aç…

en: New Train
tr: Yeni Katar

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Missing device detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
tr: Eksik aygıt algılandı (%1). Daha ileri gitmeden önce lütfen optik katarları yeniden yapılandırın.

en: Missing devices detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
tr: Eksik aygıtlar algılandı (%1). Daha ileri gitmeden önce lütfen optik katarları yeniden yapılandırın.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpticalTrain)
en: Optical Trains
tr: Optik Katarlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addB)
en: <html><head/><body><p>Create a new optical train.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yeni bir optik katar oluşturun.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeB)
en: <html><head/><body><p>Delete selected optical train.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçili optik katarı silin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, trainNamesList)
en: Optical train name (double click to change the name)
tr: Optik katar adı (adını değiştirmek için çift tıklayın)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trainConfigBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, opticalTrainCombo)
en: Optical Train
tr: Optik Katar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, scopeLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the scope or lens used in the optical train. This is a required selection in all trains.</p><p>To add, edit, or delete optical elements, tap the <span style=" font-weight:600;">Telescope &amp; Lens</span> button.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Optik katarda kullanılan dürbünü veya merceği seçin. Bu, tüm katarlarda zorunlu bir seçimdir.</p><p>Optik ögeleri eklemek, düzenlemek veya silmek için <span style=" font-weight:600;">Teleskop ve Mercek</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeLabel)
en: <html><head/><body><p>Scope/Lens: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Dürbün/Mercek: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mountLabel)
en: Select which mount to use. Typically, all optical trains in the same profile use the same mount.
tr: Hangi kaidenin kullanılacağını seçin. Tipik olarak aynı profildeki tüm optik katarlar aynı kaideyi kullanır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the imaging camera for this optical train.  This is a required selection in all trains.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu optik katar için görüntüleme kamerasını seçin. Bu, tüm katarlarda zorunlu bir seçimdir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraLabel)
en: <html><head/><body><p>Camera: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kamera: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dustCapLlabel)
en: Select a mechanized dust cap if any (e.g. FlipFlat).
tr: Varsa mekanize bir toz kapağı seçin (örn. FlipFlat).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dustCapLlabel)
en: Dust cap:
tr: Toz kapağı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, reducerLabel)
en: <html><head/><body><p>Select if any reducer or barlow is used in the train.</p><p><span style=" font-weight:600;">Reducer:</span> If the value is less than 1.0x, this element is considered as a reducer (focal length is decreased by this factor).</p><p><span style=" font-weight:600;">Barlow</span>: If the value is over 1.0x, then it is considered a barlow element (focal length is increased by this factor).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Katarda redüktör veya Barlow kullanılıp kullanılmadığını seçin.</p><p><span style=" font-weight:600;">Redüktör:</span> Değer 1,0×’ten küçükse bu eleman redüktör olarak kabul edilir (odak uzaklığı bu çarpan kadar azalır).</p><p><span style=" font-weight:600;">Barlow</span>: Değer 1,0×’ten büyükse bu eleman Barlow olarak kabul edilir (odak uzaklığı bu çarpan kadar artar).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reducerLabel)
en: Reducer/Barlow:
tr: Redüktör/Barlow:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lightBoxLabel)
en: Select a flat field lightbox if any (e.g. FlipFlat).
tr: Varsa düz alanlı bir ışık kutusu seçin (örn. FlipFlat).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lightBoxLabel)
en: Light box:
tr: Işık kutusu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: <html><head/><body><p>Select a filter wheel.</p><p>This could be a dedicated filter wheel or part of a camera driver.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir süzgeç tekerleği seçin.</p><p>Bu, özel bir süzgeç tekerleği veya kamera sürücüsünün bir parçası olabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter wheel:
tr: Süzgeç tekerleği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guiderLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the device that receives the guiding correction pulses. This can be one of the following devices:</p><p><span style=" font-weight:600;">Mount</span>: If the Mount can receive guiding correction pulses, then it is best to select it so that the pulses are directly sent to the mount. This is the recommended option.</p><p><span style=" font-weight:600;">ST4</span>: If using an ST4 cable between the guide camera and mount, then you should select the Guide Camera as the Guider.</p><p><span style=" font-weight:600;">Dedicated Guider</span>: If using a dedicated guider interface device (like Shoestring GPUSB) then select it as the Guider.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuzluk düzeltme darbelerini alan aygıtı seçin. Bu, aşağıdaki aygıtlardan biri olabilir:</p><p><span style=" font-weight:600;">Kaide</span>: Kaide, kılavuz düzeltme darbeleri alabiliyorsa darbelerin doğrudan kaideye gönderilmeleri için onu seçmek en iyisidir. Bu önerilen seçenektir.</p><p><span style=" font-weight:600;">ST4</span>: Kılavuz kamera ile kaide parçası arasında ST4 kablo kullanılıyorsa Kılavuz Kamerayı kılavuz olarak seçmelisiniz.</p><p><span style=" font-weight:600;">Özel Kılavuz</span>: Özel bir kılavuz arayüz aygıtı kullanıyorsanız (Shoestring GPUSB gibi), bunu kılavuz olarak seçin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guiderLabel)
en: Guide via:
tr: Şununla yön göster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusLabel)
en: Select a mechanized focuser if any.
tr: Varsa mekanize bir odaklayıcı seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusLabel)
en: Focuser:
tr: Odaklayıcı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Select a mechanized rotator if any.
tr: Varsa mekanize bir döndürücü seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Rotator:
tr: Döndürücü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, opticalElementsB)
en: Telescopes && Lenses
tr: Teleskoplar ve Mercekler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset train
tr: Katarı Sıfırla

en: Serial
tr: Seri

en: Select <b>Serial</b> if your device is connected via Serial to USB adapter.
tr: Aygıtınız Seri-USB bağdaştırıcısıyla bağlıysa <b>Seri</b>’yi seçin.

en: Network
tr: Ağ

en: Select <b>Network</b> if your device is connected via Ethernet or WiFi.
tr: Aygıtınız Ethernet veya Wi-Fi ile bağlıysa <b>Ağ</b>’ı seçin.

en: Select Serial port
tr: Seri Kapıyı Seç

en: Select Baud rate
tr: Baud Hızını Seç

en: Host name or IP address.
tr: Makine adı veya IP adresi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
tr: Kapı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
tr: Bağlan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Connect All
tr: Tümünü Bağla

[ctx: @title:window]
en: Port Selector
tr: Kapı Seçicisi

en: To assign a permanent designation to the device, you need to unplug the device from stellarmate then replug it after 1 second. Click on the <b>Start Scan</b> to begin this procedure.
tr: Aygıta kalıcı bir tanım atamak için aygıtın fişini Stellamate’ten çıkarmanız ve 1 saniye sonra yeniden takmanız gerekir. Bu prosedüre başlamak için <b>Taramayı Başlat</b>’a tıklayın.

en: Start Scan
tr: Taramayı Başlat

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Skip Device
tr: Aygıtı Atla

en: Physical Port Mapping
tr: Fiziksel Kapı Eşlemlemesi

en: Assign the permanent name based on which physical port the device is plugged to in StellarMate. This is useful to distinguish between two identical USB adapters. The device must <b>always</b> be plugged into the same port for this to work.
tr: Aygıtın StellarMate’te hangi fiziksel kapıya takıldığına bağlı olarak kalıcı adı atayın. Bu, iki özdeş USB bağdaştırıcısını birbirinden ayırmak için kullanışlıdır. Bunun çalışması için aygıtın <b>her zaman</b> aynı kapıya takılı olması gerekir.

en: Standby, Scanning...
tr: Beklemede kalın, taranıyor…

[ctx: Vendor ID]
en: VID
tr: Satıcı Kimliği

[ctx: Product ID]
en: PID
tr: Ürün Kimliği

en: Link
tr: Bağlantı

en: Serial #
tr: Seri №

en: Hardware Port?
tr: Donanım kapısı?

en: Start Scanning
tr: Taramayı Başlat

en: Failed to scan devices.
tr: Aygıtlar taranamadı.

en: Failed to detect any devices. Please make sure device is powered and connected to StellarMate via USB.
tr: Herhangi bir aygıt algılanamadı. Lütfen aygıtın açık olduğundan ve StellarMate’e USB üzerinden bağlandığından emin olun.

en: Duplicate devices detected. You must remove one mapping or enable hardware slot mapping.
tr: Yinelenen aygıtlar algılandı. Bir eşlemeyi kaldırmanız veya donanım yuvası eşlemlemesini etkinleştirmeniz gerekir.

en: Mapping is successful.
tr: Eşlemleme başarılı.

en: Failed to add a new rule.
tr: Yeni bir kural eklenemedi.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SerialPortAssistant)
en: Serial Port Assistant
tr: Seri Kapı Yardımcısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Welcome to StellarMate <span style=" font-weight:600;">Serial Port Assistant</span> tool.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>StellarMate <span style=" font-weight:600;">Seri Kapı Yardımcısı</span> aracına hoş geldiniz.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>This tool shall assign <span style=" font-style:italic;">permanent</span> names to your <span style=" font-weight:600;">Serial to USB</span> devices so that they are easier to connect to in the future.</p><p><br/></p><p>Click <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu araç, gelecekte bağlanmanın daha kolay olması için <span style=" font-weight:600;">Seri-USB</span> aygıtlarınıza <span style=" font-style:italic;">kalıcı</span> adlar atayacaktır.</p><p><br/></p><p>Sürdürmek için <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span>’ye tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Existing Mapping
tr: Var Olan Eşlemleme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRuleB)
en: Remove rule
tr: Kuralı Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayOnStartupC)
en: Display on detecting unmapped ports
tr: Var olan eşlemlenmemiş kapılarda görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
tr: &Sonraki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: All devices are successfully mapped.
tr: Tüm aygıtlar başarıyla eşlemlendi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: You can now connect to your equipment.
tr: Artık aygıtınıza bağlanabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
tr: Kapat

en: Profile for the source extraction of all the stars in an image.
tr: Bir görseldeki tüm yıldızların kaynak çıkarımına yönelik profil.

en: Profile optimized for source extraction of smaller stars.
tr: Daha küçük yıldızların kaynağının çıkarılması için eniyilenmiş profil.

en: Profile optimized for source extraction of medium sized stars.
tr: Orta boyutlu yıldızların kaynağının çıkarılması için eniyilenmiş profil.

en: Profile optimized for source extraction of larger stars.
tr: Daha büyük yıldızların kaynağının çıkarılması için eniyilenmiş profil.

en: Default focus star-extraction.
tr: Varsayılan odak yıldızı çıkarımı.

en: Profile optimized for source extraction of stars including Donuts.
tr: Donutlar da içerilmek üzere yıldızların kaynağının çıkarılması için eniyilenmiş profil.

en: Default guider star-extraction.
tr: Öntanımlı kılavuz yıldız çıkarımı.

en: Default profile. Generic and not optimized for any specific purpose.
tr: Öntanımlı profil. Genel bir profildir ve belirli bir amaç için eniyilenmemiştir.

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images in a single CPU Thread
tr: Tek bir CPU iş parçacığında teleskopik boyutlu görsellerin plaka çözümü için tasarlanmış profil

en: Profile intended for Plate Solving camera lens sized images
tr: Kamera merceği boyutlu görsellerin plaka çözümü için tasarlanmış profil

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images
tr: Teleskopik boyutlu görsellerin plaka çözümü için tasarlanmış profil

en: Default. Set for typical HFR estimation.
tr: Öntanımlı. Tipik HFR tahmini için ayarlıdır.

en: Set for typical HFR estimation on big stars.
tr: Büyük yıldızlardaki tipik HFR tahmini için ayarlıdır.

en: Set for HFR estimation on most stars.
tr: Çoğu yıldızdaki HFR tahmini için ayarlıdır.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Options Profiles
tr: Seçenekler Profilleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Selects the profile group that the editor is working with
tr: Düzenleyicinin birlikte çalıştığı profil grubunu seç

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Alignment Profiles
tr: Hizalama Profilleri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Focus SEP Profiles
tr: Odak SEP Profilleri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Guide SEP Profiles
tr: Kılavuz SEP Profilleri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: HFR SEP Profiles
tr: HFR SEP Profilleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reloadProfiles)
en: Reloads the options profiles from the saved file
tr: Kayıtlı dosyadan seçenekler profillerini yeniden yükler.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadBackups)
en: Loads an alternate or backup file of profiles you saved somewhere else on your computer into and replaces all profiles in this group
tr: Bilgisayarınızda başka bir yere kaydettiğiniz profillerin alternatif veya yedek dosyasını yükler ve bu gruptaki tüm profillerin yerini alır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveBackups)
en: Saves your current set of profiles in this group somewhere else on your computer
tr: Bu gruptaki geçerli profil grubunuzu bilgisayarınızda başka bir yere kaydeder.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadDefaults)
en: Loads the default set of profiles, clearing any modifications or custom profiles.
tr: Değişiklikleri veya özel profilleri temizleyerek öntanımlı profil kümesini yükler.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfile)
en: This lets you select which options profile you want to load and edit.
tr: Bu, hangi seçenek profilini yüklemek ve düzenlemek istediğinizi seçmenizi sağlar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addOptionProfile)
en: This allows you to add a new Options Profile and give it a name
tr: Bu, yeni bir seçenek profili eklemenize ve ona bir ad vermenize olanak tanır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeOptionProfile)
en: This allows you to remove the currently selected options profile
tr: Bu, halihazırda seçili olan seçenekler profilini kaldırmanıza olanak tanır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveProfile)
en: Saves this single profile to a separate file on your computer so that you can back it up or sent it to someone else.
tr: Bu tek profili, yedekleyebilmeniz veya başka birine gönderebilmeniz için bilgisayarınızdaki ayrı bir dosyaya kaydeder.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openProfile)
en: Opens a profile from a file on your computer and loads it into this profile group
tr: Bilgisayarınızdaki bir dosyadan bir profil açar ve onu bu profil grubuna yükler.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyProfile)
en: Copies the current options profile so that you can either make a duplicate in this profile group or copy it into another profile group
tr: Bu profil grubunda bir kopya oluşturabilmeniz veya başka bir profil grubuna kopyalayabilmeniz için geçerli seçenekler profilini kopyalar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Description of the selected profile
tr: Seçili profilin açıklaması

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sextractorOptions)
en: Sextractor Parameters
tr: Sekstraktör Parametreleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_min)
en: The minimum radius for stars for flux calculations.
tr: Akı hesaplamaları için yıldızların en küçük yarıçapı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, r_min) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: 3.5
tr: 3,5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fwhm)
en: A variable to store the fwhm in pixels used to generate the convolution filter for star detection.
tr: Yıldız algılaması için evrişim süzgecini oluşturmak amacıyla kullanılan FWHM’yi piksel türünden saklayan bir değişken.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, magzero)
en: This is the 'zero' magnitude used for setting the magnitude scale for the stars in the image during sextraction.
tr: Bu, sekstraksiyon sırasında görseldeki yıldızların büyüklük ölçeğini ayarlamak için kullanılan “sıfır” büyüklüğüdür.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_contrast)
en: The percentage of flux a separate peak must have to be considered a separate object.
tr: Akının yüzdesi ayrı bir tepe noktası olarak ayrı bir nesne olarak kabul edilmelidir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Min Cont.
tr: En Düşük Sürek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: This sets the Kron Factor for use with the kron radius for flux calculations.
tr: Bu, akı hesaplamalarında kron yarıçapıyla birlikte kullanılacak Kron Çarpanı’nı ayarlar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Kron Factor
tr: Kron Çarpanı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Conv FWHM
tr: Evrişim FWHM’si

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, convFilter)
en: The type of Convolution Filter that SEP will apply to the image prior to star extraction.  These filters are comparable to the included filters in a SExtractor installation, but here you have the flexibility to change the FWHM.  The Default filter is the fastest filter, but does NOT change with the FWHM setting, and so is best for small stars.  The Gaussian Filter is best for faint object detection.  The Mexican Hat filter is good in crowded star fields or in the vicinity of nebulae.  The Top Hat filter is good for extended, low brightness objects.  Note: The "Custom" filter selection is meant for testing purposes and should only be used by developers
tr: SEP’in yıldız çıkarma işleminden önce görsele uygulayacağı Evrişim Süzgeci türü. Bu süzgeçler Sekstraktör kurulumundaki süzgeçlerle karşılaştırılabilir; ancak burada FWHM’yi değiştirme esnekliğine sahipsiniz. Öntanımlı süzgeç en hızlı süzgeçtir; ancak FWHM ayarıyla DEĞİŞMEZ ve bu nedenle küçük yıldızlar için en iyisidir. Gauss Süzgeci sönük nesne tespiti için en iyisidir. Meksikalı Şapkası süzgeci kalabalık yıldız alanlarında veya bulutsuların yakınında iyidir. Silindir Şapka süzgeci genişletilmiş, düşük parlaklıktaki nesneler için iyidir. Not: “Özel” süzgeç seçimi sınama amaçlıdır ve yalnızca geliştiriciler tarafından kullanılmalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
tr: Özel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarPSF) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Gaussian
tr: Gauss

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Mexican Hat
tr: Meksikalı Şapkası

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Top Hat
tr: Silindir Şapka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_thresh)
en: The number of thresholds the intensity range is divided up into.
tr: Yoğunluk eriminin bölündüğü eşik sayısı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_38)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Extraction Params</a>
tr: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Çıkarma Parametreleri</a>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, apertureShape)
en: Whether to use the SEP_SUM_ELLIPSE method or the SEP_SUM_CIRCLE method or automatically choose.  NOTE: Circle is usually better at the moment
tr: SEP_SUM_ELLIPSE yönteminin mi yoksa SEP_SUM_CIRCLE yönteminin mi kullanılacağı veya kendiliğinden mı seçileceği. NOT: CIRCLE şu anda genellikle daha iyidir.

[ctx: Aperture Shape]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Auto
tr: Kendiliğinden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Ellipse
tr: Elips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Deblending Params</a>
tr: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Harmanlama Parametreleri</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Thresh
tr: Eşik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Photometry Params</a>
tr: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Fotometri Parametreleri</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Conv Filter
tr: Evrişim Süzgeci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Shape
tr: Şekil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Attempts to 'clean' the image to remove artifacts caused by bright objects
tr: Parlak nesnelerin neden olduğu kusurları ortadan kaldırmak için görseli “temizlemeye” çalışır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Clean?
tr: Temizle?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, clean_param)
en:  The cleaning parameter
tr:  Temizleme parametresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Sub Pix
tr: Alt piksel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, subpix)
en: The subpixel sampling factor for star extraction
tr: Yıldız çıkarımı için alt piksel örnekleme faktörü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Min Area
tr: En ufak alan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minarea)
en: This is the minimum area in pixels for a star detection, smaller stars are ignored.
tr: Bu, yıldız algılaması için piksel türünden en ufak alandır; daha küçük yıldızlar yok sayılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Thresh Offset
tr: Eşik ofseti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshOffset)
en: Add this offset to the detection threshold
tr: Bu ofseti algılama eşiğine ekleyin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Thresh Multiple
tr: Eşik çarpımı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshMultiple)
en: Add the multiple times the rms background level to the detection threshold.
tr: RMS arka plan düzeyinin birden çok katını algılama eşiğine ekleyin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, starFilterOptions)
en: Star Filtering Parameters (Make these settings 0 to disable them)
tr: Yıldız Süzme Parametreleri (Devre Dışı Bırakmak için 0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxEllipse)
en: The maximum ratio between the semi-major and semi-minor axes for stars to include (a/b), this will allow you to exclude elliptical sources like galaxies or badly distorted stars.
tr: Yıldızların içerileceği yarı majör ve yarı minör eksenler arasındaki en büyük oran (a/b); bu, gökadalar veya kötü biçimde bozulmuş yıldızlar gibi eliptik kaynakları dışlamanıza olanak tanır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, brightestPercent)
en: The percentage of brightest stars to remove from the list
tr: Listeden kaldırılacak en parlak yıldızların yüzdesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: Cut Dimmest
tr: En sönüğü kes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dimmestPercent)
en: The percentage of dimmest stars to remove from the list
tr: Listeden kaldırılacak en sönük yıldızların yüzdesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, saturationLimit)
en: Remove all stars above a certain threshold percentage of saturation
tr: Belirli bir doygunluk eşik yüzdesinin üzerindeki tüm yıldızları kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Sat. Limit
tr: Doygunluk sınırı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minSize)
en: The minimum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
tr: Yarı majör ve yarı minör eksenlere göre son listede içerilecek yıldızların piksel türünden en küçük boyutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Max Ellipse
tr: En büyük elips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_56)
en: Min Size
tr: En küçük boyut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Max Size
tr: En büyük boyut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxSize)
en: The maximum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
tr: Yarı majör ve yarı minör eksenlere göre son listede içerilecek yıldızların piksel türünden en büyük boyutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_57) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_49)
en: px
tr: pks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Cut Brightest
tr: En parlağı kes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: Keep #
tr: Tutulacak №

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepNum)
en: The number of stars to keep in the list after star extraction. This parameter is based on magnitude and is most useful to speed up plate solving, such as in the Align Module.
tr: Yıldız çıkarımı sonrası listede tutulacak yıldız sayısı. Bu parametre büyüklüğe dayalıdır ve Hizalama Modülü’nde olduğu gibi plaka çözümünü hızlandırmak için en kullanışlısıdır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialKeep)
en: The number of stars to keep in the list initially. This filter is based on the size of the stars.  It is primarily useful for speeding up star extraction with HFR such as in Focus, Guide, and HFR monitoring.
tr: Başlangıçta listede tutulacak yıldız sayısı. Bu süzgeç yıldızların boyutuna dayanmaktadır. Öncelikle Odak, Kılavuz ve HFR izlemesi gibi HFR ile yıldız çıkarımını hızlandırmak için kullanışlıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: InitialKeep
tr: İlk harfleri tut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, astrometryOptions)
en: Astrometry Parameters
tr: Astrometri Parametreleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Maximum time
tr: En çok zaman

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, downsample)
en: Factor to use for downsampling the image before SEP for plate solving.  Can speed it up.
tr: Plaka çözme için SEP’ten önce görselin altörneklenmesinde kullanılacak çarpan. İşlemi hızlandırabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: DownSample
tr: Altörnekleme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Algorithm for running multiple threads on possibly multiple cores to solve faster
tr: Daha hızlı çözmek için büyük olasılıkla birden fazla çekirdek üzerinde birden fazla iş parçacığı çalıştırmaya yönelik algoritma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlignMethod) i18n: ectx: property (curre
en: None
tr: Yok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiScales
tr: Çoklu ölçekler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiDepths
tr: Çoklu derinlikler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
tr: Kendiliğinden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the maximum field width in degrees.
tr: Herhangi bir ölçek tahmini verilmemişse bu, en büyük alan genişliğinin derece türünden sınırıdır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, radius)
en: Only search in indexes within 'radius' of the field center given by RA and DEC
tr: Yalnızca RA ve DEC tarafından verilen alan merkezinin “yarıçapı” içindeki indekslerde arama yap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, resort)
en: Whether to resort the stars based on magnitude. NOTE: This is REQUIRED to be true for the filters above
tr: Büyüklüğe göre yıldızlara başvurulup başvurulmayacağı. NOT: Bunun yukarıdaki süzgeçler için geçerli olması GEREKLİDİR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resort)
en: Resort
tr: Son değer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the minimum field width in degrees.
tr: Herhangi bir ölçek tahmini verilmemişse bu, en küçük alan genişliğinin derece türünden sınırıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, minWidth)
en: 0.1
tr: 0,1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Min Degree Width
tr: En küçük derece genişliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Parallel Algorithm
tr: Paralel algoritma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Max Degree Width
tr: En büyük derece genişliği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, solverTimeLimit)
en: Give up solving after the specified number of seconds of CPU time
tr: Belirtilen saniyelik CPU süresinden sonra çözmeyi bırak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Automatically Downsamples the image based on the image size
tr: Görsel boyutuna göre görseli kendiliğinden altörnekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Auto DownSample
tr: Kendiliğinden altörnekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Check the indices in parallel by loading them simultaneously into memory? If the indices you are using take less than 2 GB of space, and you have at least as much physical memory as indices, you want this enabled.
tr: İndeksleri aynı anda belleğe yükleyerek paralel olarak denetlemek ister misiniz? Kullandığınız indeksler 2 GB’den az yer kaplıyorsa ve en az indeksler kadar fiziksel belleğiniz varsa bunun etkinleştirilmesini istersiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Load all Indexes in Memory
tr: Belleğe tüm indekleri yükle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Calibration)
en: Calibration Options
tr: Kalibrasyon Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: <html><head/><body><p>Select which actions to perform before a Bias/Dark/Flat frame is captured.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir Eğilim/Karanlık/Düz kare yakalanmadan önce hangi eylemlerin gerçekleştirileceğini seçin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Calibration Pre-Actions
tr: Ön Kalibrasyon Eylemleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, captureCalibrationWall)
en: Slew mount to the specified Azimuth/Altitude coordinates before taking flat field images
tr: Düz alan görselleri çekmeden önce kaideyi belirtilen Yanca/Yükseklik koordinatlarına döndür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationWall)
en: Goto Wall
tr: Duvara git

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationParkMount)
en: Park Mount
tr: Kaideyi park et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationParkDome) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningDomeCB)
en: Park Dome
tr: Kubbeyi park et

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Flat Duration
tr: Düz Süre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, captureCalibrationDurationManual)
en: Use the frame exposure value
tr: Kare pozlama değerini kullan

[ctx: manual flat field ADU]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, captureCalibrationDurationManual)
en: Manual
tr: Elle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, captureCalibrationUseADU) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureCalibrationADUValue)
en: Calculate optimal exposure time given the required ADU. If a controllable device is selected, calculate optimal brightness.
tr: Gerekli ADU’ya göre eniyi pozlama süresini hesaplayın. Denetlenebilir bir aygıt seçilirse eniyi parlaklığı hesaplayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureCalibrationADUTolerance)
en: <html><head/><body><p>Accept ADU values that fall within this range around the desired ADU target. For example, if the ADU value was set to 10000 and the tolerance was set to 100, then frames with ADU values f 9900 and 10100 shall be accepted.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İstenilen ADU hedefi civarındaki bu erime giren ADU değerlerini kabul edin. Örneğin ADU değeri 10000 ve tolerans 100 olarak ayarlanmışsa F 9900 ve 10100 ADU değerlerine sahip kareler kabul edilecektir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZToleranceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusToleranceLabel)
en: Tolerance:
tr: Tolerans:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, captureCalibrationSkyFlats)
en: When shooting flats on sky that can change intensity. Will use simpler exposure calculation.
tr: Gökyüzünde yoğunluğu değiştirebilecek düzlükler çekerken. Daha basit pozlama hesaplaması kullanılacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationSkyFlats)
en: Sky flats
tr: Gökyüzü düzleri

en: Capture Sequence Editor: %1
tr: Yakalama sekansı düzenleyicisi: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: frames
tr: kare

en: Add job to sequence queue
tr: İşi sekans kuyruğuna ekle

en: Remove job from sequence queue
tr: İşi sekans kuyruğundan kaldır

en: Downloading...
tr: İndiriliyor…

en: Filter set to %1.
tr: Süzgeç %1 olarak ayarlandı.

en: Warning: in-sequence focusing is selected but autofocus process was not started.
tr: Uyarı: Sıralı odaklama seçildi; ancak kendiliğinden odaklama işlemi başlatılmadı.

en: Warning: temperature delta check is selected but autofocus process was not started.
tr: Uyarı: Sıcaklık farkı denetimi seçildi; ancak kendiliğinden odaklama işlemi başlatılmadı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, restartCameraB)
en: Restart camera driver
tr: Kamera sürücüsünü yeniden başlat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearConfigurationB)
en: Clear camera configuration
tr: Kamera yapılandırmasını temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset CCD frame & size values to default values
tr: CCD karesi ve boyut değerlerini öntanımlı değerlere sıfırla

[ctx: camera capture settings section title]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CaptureSettingsGroup)
en: Capture Settings
tr: Yakalama Ayarları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
tr: Yatay ve dikey gruplama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureFormatS)
en: Image capture format
tr: Görsel yakalama biçimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Image transfer format
tr: Görsel aktarım biçimi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Native
tr: Yerel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
tr: Biçim:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterEditB)
en: Edit filter names
tr: Süzgeç adlarını düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: Turn cooler on
tr: Soğutucuyu aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
tr: Açık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOffB)
en: Turn cooler off
tr: Soğutucuyu kapat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Off
tr: Kapalı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
tr: Yatay gruplama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
tr: Dikey gruplama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
tr: Kare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, coolerLabel)
en: Cooler:
tr: Soğutucu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentGainLabel)
en: Current camera gain
tr: Geçerli kamera kazancı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN)
en: Target camera gain
tr: Hedef kamera kazancı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Camera Offset
tr: Kamera ofseti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
tr: Ofset:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentOffsetLabel)
en: Current camera offset
tr: Geçerli kamera ofseti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureOffsetN)
en: Target camera offset
tr: Hedef kamera ofseti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, darksLibraryLabel)
en: Dark Lib.
tr: Karanlık kitaplık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RotatorDialog)
en: Rotator Control
tr: Döndürücü Denetimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureCalculationLabel)
en: Exp. Calc.
tr: Pozlama hesaplaması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Create and manage Dark Library
tr: Karanlık kitaplık oluştur ve yönet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exposureCalcB)
en: <html><head/><body><p>Exposure calculator</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Pozlama hesaplayıcısı</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calibrationB)
en: Dark & Flat frames automatic calibration options
tr: Karanlık ve düz karelerin kendiliğinden kalibrasyon seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calibrationLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CalibrationGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CalibrationMinimized)
en: Calibration
tr: Kalibrasyon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateDarkFlatsB)
en: <html><head/><body><p>Generate Dark Flats after adding Flat frames to the sequence queue.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sekans kuyruğuna düz kareler ekledikten sonra karanlık düzler oluşturun.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, darksFlatsLabel)
en: Dark Flats
tr: Karanlık Düzler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customValuesB)
en: Manage INDI sequence properties
tr: INDI sekansı özelliklerini yönet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customValuesLabel)
en: Custom Val.
tr: Özel değer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, limitsB)
en: Configure Guide & Focus limits
tr: Kılavuz ve odak sınırlarını yapılandır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
tr: Sınırlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scriptManagerB)
en: Manage sequence scripts
tr: Sekans betiklerini yönet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scriptsB)
en: Scripts
tr: Betikler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureOUT)
en: Current CCD temperature
tr: Geçerli CCD sıcaklığı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraTemperatureN)
en: Desired CCD temperature
tr: İstenilen CCD sıcaklığı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir görseli yakalamadan önce sıcaklık değerini zorunlu kıl</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: Tº
tr: Sº

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
tr: CCD sıcaklığını ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, temperatureRegulationB)
en: Temperature regulation
tr: Sıcaklık regülasyonu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds before capturing an image
tr: Bir görsel yakalamadan önceki saniye türünden gecikme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
tr: Gecikme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, videoDurationSB)
en: <html><head/><body><p>Duration of the video sequence (in seconds or number of frames).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Video sekansının süresi (saniye veya kare sayısı türünden).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, videoDurationUnitCB)
en: <html><head/><body><p>Units of the video duration (seconds or number of frames).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Video süresinin birimi (saniye veya kare sayısı olarak).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileSettingsGroup)
en: File Settings
tr: Dosya Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Locally
tr: Yerel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Remotely
tr: Uzak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
tr: Her ikisi de

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Base local capture directory</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Taban yerel yakalama dizini</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
tr: Dizin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFormatB)
en: Reset placeholder format to default
tr: Yer tutucu biçimini öntanımlıya sıfırla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: <html><head/><body><p>Target is the name of the targeted object.</p><p>It is available to be used in the filename Format via the %t or %type placeholder tag.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hedef, hedeflenen nesnenin adıdır.</p><p>%t veya %type yer tutucu etiketi aracılığıyla dosya adı biçiminde kullanılabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>Select how captured images are uploaded:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Locally</span>: Captured images are saved locally on disk in the directory specified above.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Remotely</span>: When connecting to a remote device, select this option to save images on the remote device only. No images are uploaded to Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Both</span>: Captured images are saved on both the remote computer <span style=" font-weight:600;">and</span> on the local disk as well.</li></ol><p>When selecting <span style=" font-style:italic;">Remotely</span> or <span style=" font-style:italic;">Both</span>, you must specify the remote directory where the remote images are saved to. By default, all captured images are saved <span style=" font-style:italic;">Locally</span>.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yakalanan görsellerin nasıl karşıya yükleneceğini seçin:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Yerel</span>: Yakalanan görseller yerel olarak yukarıda belirtilen dizindeki diske kaydedilir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Uzak</span>: Uzak bir aygıta bağlanırken görselleri yalnızca uzak aygıta kaydetmek için bu seçeneği seçin. Ekos’a hiçbir görsel yüklenmez.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Her ikisi de</span>: Yakalanan görseller hem uzaktaki bilgisayara <span style=" font-weight:600;">hem de</span> yerel diske kaydedilir.</li></ol><p><span style=" font-style:italic;">Uzak</span> veya <span style=" font-style:italic;">Her ikisi de</span> seçilirse uzak görsellerin kaydedileceği uzak dizini belirtmeniz gerekir. Öntanımlı olarak, tüm yakalanan görseller <span style=" font-style:italic;">Yerel</span> olarak kaydedilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Save:
tr: Kaydet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, formatSuffixN)
en: <html><head/><body><p>Number of digits used to append the sequence number to the filename.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sekans numarasını dosya adına eklemek için kullanılan basamak sayısı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, formatLabel)
en: <html><head/><body><p>Format is used to define the image file names by the use of placeholder tags.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %f</span> or <span style=" font-weight:704;">%filename</span>: The name of the .esq file, without extension.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %D</span> or <span style=" font-weight:704;">%Datetime</span>: The current time and date <span style=" font-weight:704;">when the file is saved.</span></li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %T</span> or <span style=" font-weight:704;">%Type</span>: The frame type eg: 'Light', 'Bias', 'Dark', 'Flat'...</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %e</span> or <span style=" font-weight:704;">%exposure</span>: The exposure duration in seconds, with '_secs' as suffix.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %E</span> or <span style=" font-weight:704;">%exp</span>: The exposure duration in seconds as plain number, without any unit as suffix.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %F</span> or <span style=" font-weight:704;">%Filter</span>: The active filter name.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %t</span> or <span style=" font-weight:704;">%target</span>: The Target name.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%C</span> or <span style=" font-weight:600;">%temperature</span>: The camera temperature of capturing.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%B</span> or <span style=" font-weight:600;">%bin</span>: The binning configured for capturing.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%G</span> or <span style=" font-weight:600;">%gain</span>: The gain configured for capturing.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%O</span> or <span style=" font-weight:600;">%offset</span>: The offset configured for capturing.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%I</span> or <span style=" font-weight:600;">%iso</span>: The ISO value (DSLRs only).</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%P</span> or <span style=" font-weight:600;">%pierside</span>: The current mount's pier side.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%H</span> or <span style=" font-weight:600;">%hostname</span>: The hostname running EKOS.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %s*</span> or <span style=" font-weight:704;">%sequence</span>: The image sequence identifier where * is the number of digits used (1-9). <span style=" font-weight:704;">This tag is mandatory and must be the last element in the format.</span></li></ul><p>Arbitrary text may also be included within the Format string, <span style=" font-weight:704;">except the % and \ characters.</span> The / path character can be used to define arbitrary directories.</p><p>Notes:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tags are case sensitive in both their short and long forms.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Only use the %Datetime tag in the filename portion of the format, not in the path definition.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Biçim, yer tutucu etiketler kullanılarak görsel dosyası adlarını tanımlamak için kullanılır.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %f</span> veya <span style=" font-weight:704;">%filename</span>: .esq dosyasının uzantısız adı.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %D</span> veya <span style=" font-weight:704;">%Datetime</span>: <span style=" font-weight:704;">Dosya kaydedildiğindeki tarih ve zaman.</span></li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %T</span> veya <span style=" font-weight:704;">%Type</span>: Kare türü; örneğin: “Aydınlık”, “Eğilim”, “Karanlık”, “Düz”…</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %e</span> veya <span style=" font-weight:704;">%exposure</span>: Soneki “_secs” olan, saniye türünden pozlama süresi.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %E</span> or <span style=" font-weight:704;">%exp</span>: Sonek olarak herhangi bir birim olmadan, düz sayı olarak saniye türünden pozlama süresi.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %F</span> or <span style=" font-weight:704;">%Filter</span>: Etkin süzgeç adı.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %t</span> veya <span style=" font-weight:704;">%target</span>: Hedef adı.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu <span style=" font-weight:600;">%C</span> or <span style=" font-weight:600;">%temperature</span>: Yakalamanın kamera sıcaklığı.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu <span style=" font-weight:600;">%B</span> veya <span style=" font-weight:600;">%bin</span>: Yakalama için yapılandırılmış gruplama.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu <span style=" font-weight:600;">%G</span> or <span style=" font-weight:600;">%gain</span>: Yakalama için yapılandırılmış kazanç.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu <span style=" font-weight:600;">%O</span> veya <span style=" font-weight:600;">%offset</span>: Yakalama için yapılandırılmış ofset.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu <span style=" font-weight:600;">%I</span> veya <span style=" font-weight:600;">%iso</span>: ISO değeri (yalnızca DSLR’lar).</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu <span style=" font-weight:600;">%P</span> veya <span style=" font-weight:600;">%pierside</span>: Geçerli kaidenin iskele yanı.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu <span style=" font-weight:600;">%H</span> or <span style=" font-weight:600;">%hostname</span>: EKOS’u çalıştıran makine adı.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yer tutucu<span style=" font-weight:704;"> %s*</span> veya <span style=" font-weight:704;">%sequence</span>: Görsel dizisi tanımlayıcısı; burada *, kullanılan basamak sayısıdır (1–9). <span style=" font-weight:704;">Bu etiket zorunludur ve biçimdeki son öge olmalıdır.</span></li></ul><p>Biçim dizisine <span style=" font-weight:704;">% ve \ karakterleri dışında rastgele metin de eklenebilir.</span> / yol karakteri, isteğe bağlı dizinleri tanımlamak için kullanılabilir.</p><p>Notlar:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Etiketler hem kısa hem de uzun biçimlerinde BÜYÜK/küçük harf duyarlıdır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">%Datetime etiketini yalnızca biçimin dosya adı bölümünde kullanın, yol tanımında kullanmayın.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteLabel)
en: When storing images on remote devices, specify the directory where captured images are saved to.
tr: Görselleri uzak aygıtlara kaydederken, yakalanan görsellerin kaydedileceği dizini belirtin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
tr: Uzak:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
tr: Sekans Kuyruğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
tr: Tüm işlerin durumlarını sıfırla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, observerB)
en: Select Observer...
tr: Gözlemciyi Seç…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: Load Capture Sequence from File...
tr: Dosyadan Yakalama Sekansı Yükle…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save Capture Sequence...
tr: Yakalama Sekansını Kaydet…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save Capture Sequence As...
tr: Yakalama Sekansını Farklı Kaydet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
tr: Durum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
tr: Sayı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
tr: Poz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Bin
tr: Gru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: ISO/Gain
tr: ISO/Kazanç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loopLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
tr: Döngü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loopB)
en: Start Framing (Looping)...
tr: Karelemeyi (döngülemeyi) başlat)…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Sequence
tr: Sekansı başlat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, liveVideoB)
en: Live Video...
tr: Canlı video…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Capture a Preview...
tr: Bir önizleme yakala…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, darkB)
en: <html><head/><body><p>Automatically apply dark subtraction on preview images if a suitable dark frame is available.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uygun bir koyu kare varsa önizleme görsellerine kendiliğinden karanlık çıkarma işlemi uygulayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Sequence
tr: Sekansı duraklat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Total remaining:
tr: Kalan toplam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Expose (-/-):
tr: Pozlama (−/−):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: <b>Progress</b>
tr: <b>İlerleme</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, avgDownloadLabel)
en: Avg. Download:
tr: Ortalama indirma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target drift:
tr: Hedef kayma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftUnit) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startGuiderDriftLabel) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZSeeing)
en: "
tr: ”

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, esqLoadB)
en: Load a new sequence file
tr: Yeni bir sekans dosyası yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, esqLoadB)
en: Load...
tr: Yükle…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, esqSaveAsB)
en: Save to a new sequence file
tr: Yeni bir sekans dosyasına kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, esqSaveAsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
tr: Farklı Kaydet…

en: Framing...
tr: Kareleniyor…

en: Captured image received
tr: Yakalanan görsel alındı

en: Capturing %1 x %2-second %3 video...
tr: %1 × %2 saniyelik %3 video yakalanıyor…

en: Capturing %1-second %2 image...
tr: %1 saniyelik %2 görseli yakalanıyor…

en: Stop Sequence
tr: Sekansı Durdur

en: Resume Sequence
tr: Sekansı Sürdür

en: Setting temperature to %1 °C...
tr: Sıcaklık %1 °C olarak ayarlanıyor…

en: Set Temp to %1 °C...
tr: Sıcaklığı %1 °C Olarak Ayarla…

en: Waiting for guide drift below %1"...
tr: Kılavuzun %1” altına kayması bekleniyor…

en: Wait for Guider < %1"...
tr: Kılavuzun %1” Altında Olmasını Bekle…

en: Setting camera to %1 degrees E of N...
tr: Kamera, doğunun %1 derece kuzeyine ayarlanıyor…

en: Set Camera to %1 deg...
tr: Kamerayı %1 Dereceye Ayarla…

en: Duration of the video sequence
tr: Video sekansının süresi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
tr: Yakalanacak görsel sayısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration:
tr: Süre:

en: Exposure time in seconds of a single video frame
tr: Tek bir video karesinin saniye türünden pozlama zamanı

en: Exposure time in seconds for individual images
tr: Tekil görseller için saniye türünden pozlama zamanı

[ctx: @title:window]
en: FITS Save Directory
tr: FITS Kayıt Dizini

en: You must set local or remote directory for Remotely & Both modes.
tr: Yerel veya uzak dizini hem uzak hem de her iki kip için ayarlamalısınız.

en: You must set local directory for Locally & Both modes.
tr: Yerel dizini hem yerel hem de her iki kip için ayarlamalısınız.

[ctx: @title:window]
en: Select Current Observer
tr: Geçerli Gözlemciyi Seç

en: Current Observer:
tr: Geçerli gözlemci:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObserverAdd)
en: Manage Observers
tr: Gözlemcileri Yönet

[ctx: Maximum temperature variation over time when regulating.]
en: Ramp (°C/min):
tr: Rampa (°C/en düşük):

en: <html><body><p>Maximum temperature change per minute when cooling or warming the camera. Set zero to disable.<p>This setting is read from and stored in the INDI camera driver configuration.</body></html>
tr: <html><body><p>Kamerayı soğuturken veya ısıtırken dakika başına en yüksek sıcaklık değişimi. Devre dışı bırakmak için sıfıra ayarlayın.<p>Bu ayar INDI kamera sürücüsü yapılandırmasından okunur ve burada depolanır.</body></html>

[ctx: Temperature threshold above which regulation triggers.]
en: Threshold (°C):
tr: Eşik (°C):

en: <html><body><p>Maximum difference between camera and target temperatures triggering regulation.<p>This setting is read from and stored in the INDI camera driver configuration.</body></html>
tr: <html><body><p>Düzenlemeyi tetikleyen kamera ve hedef sıcaklıklar arasındaki en yüksek fark.<p>Bu ayar, INDI kamera sürücüsü yapılandırmasından okunur ve burada depolanır.</body></html>

[ctx: @title:window]
en: Set Temperature Regulation
tr: Sıcaklık Regülasyonunu Ayarla

en: Cooler is on
tr: Soğutucu açık

en: Cooler is off
tr: Soğutucu kapalı

en: Reset %1 configuration to default?
tr: %1 yapılandırması öntanımlılara sıfırlansın mı?

en: Confirmation
tr: Onay

en: Focus complete.
tr: Odaklanma tamamlandı.

en: Autofocus failed.
tr: Kendiliğinden odaklanılamadı.

en: Paused...
tr: Duraklatıldı…

en: Meridian Flip...
tr: Meridyen Geçişi…

en: Meridian flip started
tr: Meridyen geçişi başladı

en: Flip complete.
tr: Döndürme tamamlandı.

en: Job #%1 changes applied.
tr: №%1. iş değişiklikleri uygulandı.

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
tr: Tüm işlerin durumunu sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Reset job status
tr: İş durumunu sıfırla

en: Editing job #%1...
tr: №%1. iş düzenleniyor…

en: Apply job changes.
tr: İş değişikliklerini uygulayın.

en: Cancel job changes.
tr: İş değişikliklerini iptal edin.

en: Editing job canceled.
tr: Düzenleme işi iptal edildi.

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Sequence Queue
tr: Ekos Sekansı Kuyruğunu Aç

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Sequence Queue
tr: Ekos Sekansı Kuyruğunu Kaydet

en: Failed to save sequence queue
tr: Sekans kuyruğu kaydedilemedi

en: Dark Flat
tr: Karanlık Düz

en: One dark flats job was created. | %1 dark flats jobs were created.
tr[0]: 1 karanlık düzler işi oluşturuldu.
tr[1]: %1 karanlık düzler işi oluşturuldu.

en: Image Transfer
tr: Görsel Aktarımı

en: Sequence resumed.
tr: Sekans sürdürüldü.

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
tr: Bekleyen iş yok. Lütfen sekans kuyruğuna bir iş ekleyin.

en: No new job created.
tr: Oluşturulan yeni iş yok.

en: Cannot capture while focus module is busy.
tr: Oda modülü meşgulken yakalama yapılamıyor.

en: Starting framing...
tr: Kareleme başlatılıyor…

en: Camera capture suspended
tr: Kamera yakalaması askıya alındı

en: Camera capture complete
tr: Kamera yakalaması tamamlandı

en: Framing stopped
tr: Kareleme durduruldu

en: Camera capture stopped
tr: Kamera yakalaması durduruldu

en: Pausing only possible while frame capture is running.
tr: Yalnızca kare yakalaması sürerken duraklatma yapılabilir.

en: Sequence shall be paused after current exposure is complete.
tr: Geçerli pozlama tamamlandıktan sonra sekans duraklatılacaktır.

en: No camera detected. Check train configuration and connection settings.
tr: Algılanan kamera yok. Katar yapılandırmasını ve bağlantı ayarlarını denetleyin.

en: No view available for previews. Enable FITS viewer?
tr: Önizlemeler için kullanılabilir görünüm yok. FITS Görüntüleyicisi etkinleştirilsin mi?

en: Display preview
tr: Önizlemeyi Görüntüle

en: Job requires %1-second %2 images, has already %3/%4 captures and does not need to run.
tr: İş %1 saniyelik %2 görsel gerektiriyor, halihazırda %3/%4 yakalama var ve çalıştırılmasına gerek yok.

en: Job requires %1-second %2 images, has %3/%4 frames captured and will be processed.
tr: İş, %1 saniyelik %2 görsel gerektiriyor, yakalanmış %3/%4 kare var ve işlenecek.

en: Job requires %1 x %2-second %3 video and will be processed.
tr: İş, %1 × %2 saniyelik %3 video gerektiriyor ve işlenecek.

en: Autoguiding resumed.
tr: Kendiliğinden kılavuzluk sürdürüldü.

en: Failed to set sub frame.
tr: Alt kare ayarlanamadı.

en: Failed to set binning.
tr: Gruplama ayarlanamadı.

en: file saved to %1
tr: Dosya %1 konumuna kaydedildi

en: Failed writing image to %1
    Please check folder, filename & permissions.
tr: Görsel %1 konumuna yazılamadı
    Lütfen klasörü, dosya adını ve izinlerini denetleyin.

en: Image Write Failed
tr: Görsel Yazılamadı

en: Remote image saved to %1
tr: Uzak görsel %1 konumuna kaydedildi

en: Autoguiding suspended.
tr: Kendiliğinden kılavuzluk askıya alındı.

en: Warning: Calibration process was prematurely terminated.
tr: Uyarı: Kalibrasyon işlemi zamanından önce sonlandırıldı.

en: Camera capture sequence completed
tr: Kamera yakalama sekansı tamamlandı

en: Error: Lost connection to camera.
tr: Hata: Kamerayla bağlantı kesildi.

en: Cannot calculate ADU levels in non-FITS images.
tr: FITS olmayan görsellerde ADU düzeyleri hesaplanamıyor.

en: Capture failed. Check INDI Control Panel for details.
tr: Yakalama başarısız. Ayrıntılar için INDI Denetim Paneli’ne bakın.

en: Download Time: %1 s, New Download Time Estimate: %2 s.
tr: İndirme zamanı: %1 sn, yeni indirme zamanı tahmini: %2 sn

en: Received image %1 out of %2.
tr: %1/%2 görsel alındı.

en: Captured %1
tr: %1 yakalandı

en: WARNING: remaining and potentially unknown placeholders %1 in %2
tr: UYARI: %2 içinde kalmış ve potansiyel olarak bilinmeyen yer tutucular %1

en: Executing capture script %1
tr: Yakalama betiği %1 yürütülüyor

en: Pre capture script finished with code %1.
tr: Yakalama öncesi betiği %1 koduyla bitti.

en: Post capture script finished with code %1.
tr: Yakalama sonrası betiği %1 koduyla bitti.

en: Processing meridian flip...
tr: Meridyen geçişi işleniyor…

en: Pre job script finished with code %1.
tr: İş öncesi betiği %1 koduyla bitti.

en: Post job script finished with code %1.
tr: İş sonrası betiği %1 koduyla bitti.

en: Exposure timeout. Aborting...
tr: Pozlama zaman aşımı. İptal ediliyor…

en: Exposure timeout. More than 3 have been detected, will restart driver.
tr: Pozlama zaman aşımı. 3’ten fazlası algılandı, sürücü yeniden başlatılacak.

en: Exposure timeout. Restarting exposure...
tr: Pozlama zaman aşımı. Pozlama yeniden başlatılıyor…

en: Exposure timeout. Too many. Aborting...
tr: Pozlama zaman aşımı. Çok fazla oldu. İptal ediliyor…

en: Flat calibration failed. Captured image is only %1-bit while requested ADU is %2.
tr: Düz kalibrasyonu başarısız oldu. ADU %2 istemesine rağmen yakalanan görsel yalnızca %1 bit.

en: Current image is saturated (%1). Next exposure is %2 seconds.
tr: Geçerli görsel doymuş (%1). Sonraki pozlama %2 saniye içinde olacak.

en: Current ADU %1 within target ADU tolerance range.
tr: Geçerli ADU %1, ADU tolerans erimi içinde.

en: Unable to calculate optimal exposure settings, please capture the flats manually.
tr: Eniyi pozlama ayarları hesaplanamıyor; lütfen düzleri elle yakalayın.

en: Current ADU is %1 Next exposure is %2 seconds.
tr: Geçerli ADU %1. Sonraki pozlama %2 saniye içinde olacak.

en: %1 Preview
tr: %1 Önizlemesi

en: Flat Calibration
tr: Düz Kalibrasyon

en: Sequence paused.
tr: Sekans duraklatıldı.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
tr: Tüm işler tamamlandı. Tüm işlerin durumunu sıfırlamak ve yakalamayı yeniden başlatmak istiyor musunuz?

en: Warning: option "Always Reset Sequence When Starting" is enabled and resets the sequence counts.
tr: Uyarı: “Başlarken sekansı her zaman sıfırla” etkin ve sekans sayısını sıfırlar.

en: Are you sure you want to restart %1 camera driver?
tr: %1 kamera sürücüsünü yeniden başlatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Driver Restart
tr: Sürücüyü Yeniden Başlat

en: Capture operations timed out after %1 seconds.
tr: Yakalama işlemleri %1 saniyeden sonra zaman aşımına uğradı.

en: Warning: Guide deviation is selected but autoguide process was not started.
tr: Uyarı: Kılavuz sapması seçili; ancak kendiliğinden kılavuz işlemi başlatılmadı.

en: Dithering succeeded.
tr: Kıpırdatma başarılı oldu.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Dither complete. Resuming in %1 seconds...
tr: Kıpırdatma tamamlandı. %1 saniye içinde sürdürülüyor…

en: Dither complete.
tr: Kıpırdatma tamamlandı.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Warning: Dithering failed. Resuming in %1 seconds...
tr: Uyarı: Kıpırdatma başarısız oldu. %1 saniye içinde sürdürülüyor…

en: Warning: Dithering failed.
tr: Uyarı: Kıpırdatma başarısız oldu.

en: Dust cap error.
tr: Toz kapağı hatası.

en: Dust cap parked.
tr: Toz kapağı park edildi.

en: Dust cap unparked.
tr: Toz kapağı park edilmemiş.

en: Meridian flip is successfully completed
tr: Meridyen geçişi başarıyla tamamlandı

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
tr: Döndürme sonrası yeniden kalibrasyon ve kılavuzluk yapılıyor…

en: Post meridian flip calibration error. Restarting...
tr: Meridyen geçişi sonrası kalibrasyonu hatası. Yeniden başlatılıyor…

en: Autoguiding stopped. Waiting for autofocus to finish...
tr: Kendiliğinden kılavuzluk durduruldu. Kendiliğinden odaklamanın bitmesi bekleniyor…

en: Autoguiding stopped. Aborting...
tr: Kendiliğinden kılavuzluk durduruldu. İptal ediliyor…

en: Post meridian flip calibration error. Aborting...
tr: Meridyen geçişi sonrası kalibrasyonu hatası. İptal ediliyor…

en: Adaptive focus complete.
tr: Uyarlanır odak tamamlandı.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
tr: Kendiliğinden odaklama başarısız oldu. Pozlama iptal ediliyor…

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Focus complete. Resuming in %1 seconds...
tr: Odak tamamlandı. %1 saniye içinde sürdürülüyor…

en: Limit: %1 °C
tr: Sınır: %1 °C

en: Limit: %1 mins
tr: Sınır: %1 dakika

en: Performing post flip re-alignment...
tr: Döndürme sonrası yeniden hizalama yapılıyor…

en: Guide module timed out.
tr: Kılavuz modülü zaman aşımına uğradı.

en: Initial guiding deviation %1 below limit value of %2 arcsecs
tr: Başlangıç kılavuzluk sapması %1, %2 yaysaniye sınır değerinin altında

en: Initial guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs
tr: Başlangıç kılavuzluk sapması %1, %2 yaysaniye sınır değerini aştı

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
tr: Meridyen geçişi sonrası kalibrasyonu başarıyla tamamlandı.

en: Guiding deviation at capture startup %1 exceeded limit %2 arcsecs.
tr: %1 yakalama başlangıcındaki kılavuzluk sapması %2 yaysaniye sınırını aştı.

en: Guiding deviation at capture startup %1 below limit value of %2 arcsecs
tr: %1 yakalama başlangıcındaki kılavuzluk sapması %2 yaysaniye değerinin altında.

en: Guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs for %4 consecutive samples, suspending exposure and waiting for guider up to %3 seconds.
tr: %1 kılavuzluk sapması ardışık %4 örnek için %2 yaysaniyelik sınır değerini aştı, pozlama askıya alındı ve kılavuz %3 saniyeye kadar bekleniyor.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
tr: %1 kılavuzluk sapması artık %2 yaysaniyelik sınır değerinden daha düşük, pozlama sürdürülüyor.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure in %3 seconds.
tr: %1 kılavuzluk sapması artık %2 yaysaniyelik sınır değerinden daha düşük, pozlama %3 saniye içinde sürdürülecek.

en: Guiding deviation %1 is still higher than limit value of %2 arcsecs.
tr: %1 kılavuzluk sapması hâlâ %2 yaysaniyelik sınır değerinden yüksek.

en: Post flip re-alignment completed successfully.
tr: Geçiş sonrası yeniden hizalaması başarıyla tamamlandı.

en: Post-flip alignment failed.
tr: Geçiş sonrası hizalaması başarısız oldu.

en: Post-flip alignment failed. Retrying...
tr: Geçiş sonrası hizalaması başarısız oldu. Yeniden deneniyor…

en: <p>Add additional camera</p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p>
tr: <p>Ek kamera ekle</p><p><b>UYARI</b>: Bu özellik deneyseldir!</p>

en: Camera %1 is busy. Abort to close?
tr: Kamera %1 meşgul. İptal edip kapatalım mı?

en: Stop capturing
tr: Yakalamayı Durdur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
tr: Sekans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_overallLabel)
en: Overall
tr: Toplam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, gr_imageProgress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, imageProgress)
en: Progress of the currently active capture.
tr: Şu anda etkin olan yakalamanın ilerlemesi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameDetailsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameDetailsLabel)
en: exposure: 360 sec
tr: Pozlandırma: 360 san

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_sequenceRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete the active capture sequence</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Etkin yakalama sekansını tamamlamak için kalan zaman</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Light Luminance
tr: Açık aydınlık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_sequenceProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Captured images in active sequence</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Etkin sekansta yakalanan görseller</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_overallProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Percentage of total images captured</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Toplam yakalanan görsellerin yüzdesi</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToTextButton)
en: Switch to the text display of capture counts display.
tr: Yakalama sayısını metin olarak görüntüle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_frameRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameRemainingTime)
en: Remaining time for current capture
tr: Geçerli yakalamanın kalan zamanı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_overallRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overallRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to completion</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tamamlanmaya kalan zaman</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete one job iteration</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir iş yinelemesini tamamlamak için kalan zaman</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Type and filter (if present) of the currently active capture.
tr: Şu anda etkin olan yakalamanın türü ve süzgeci (varsa).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overallLabel)
en: Total
tr: Toplam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToGraphicsButton)
en: Switch display to the graphical mode of capture counts display.
tr: Yakalama sayısını grafiksel olarak görüntüle

en: Filter manager is not initialized yet. Filter wheel missing from train?
tr: Süzgeç yöneticisi henüz ilklendirilmedi. Katarda süzgeç tekerleği mi eksik?

en: Remove cover from the telescope in order to continue.
tr: Sürdürmek için teleskopun kapağını kaldırın.

en: Telescope Covered
tr: Teleskop Örtülü

en: Does %1 have a shutter?
tr: %1 üzerinde bir kepenk var mı?

en: Dark Exposure
tr: Karanlık Pozlama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameValue)
en: <Filename>
tr: <dosya adı>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyPreviousRunB)
en: Previous autofocus run
tr: Önceki kendiliğinden odak çalışması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyFirstB)
en: First focusing frame
tr: İlk odaklama karesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyBackwardB)
en: Previous focusing frame
tr: Önceki odaklama karesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, iterOut)
en: <html><body><p>Focuser iteration.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Odaklayıcı yinelemesi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyForwardB)
en: Next focusing frame
tr: Sonraki odaklama karesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyLastB)
en: Last focusing frame
tr: Son odaklama karesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyNextRunB)
en: Next autofocus run
tr: Sonraki kendiliğinden odak çalışması

en: Dithering...
tr: Kıpırdatılıyor…

en: Delete directly, do not move to trash.
tr: Çöp kutusuna taşımadan doğrudan silin.

en: Do you really want to delete %1 from the file system?
tr: %1 ögesini dosya sisteminizden silmeyi gerçekten istiyor musunuz?

en: Delete %1
tr: Sil: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
tr: Sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
tr: Hedef:

en: No target
tr: Hedef yok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureStatisticsHeader)
en: Capture statistics
tr: Yakalama istatistikleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetValue)
en: <offset>
tr: <ofset>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainValue)
en: <gain>
tr: <kazanç>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureValue)
en: <exp>
tr: <poz>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameTypeLabel)
en: Light Red
tr: Kırmızı ışık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCurrentFrameButton)
en: <html><head/><body><p>Delete current frame</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Geçerli kareyi sil</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, geometryValue)
en: <width x height>
tr: <genişlik × yükseklik>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningValue)
en: <bin>
tr: <grup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target Drift:
tr: Hedef kayma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftValue)
en: <drift>
tr: <kayma>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomProperties)
en: Custom Capture Properties
tr: Özel Yakalama Özellikleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tipLabel)
en: <html><head/><body><p>Select custom properties to be set when the sequence job is executed in batch mode. After the desired property value is set in INDI Control Panel, add it to the<span style=" font-weight:600;"> Job Properties</span> section. Click <span style=" font-weight:600;">Apply</span> to record the property values.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sekans işi toplu kipte yürütüldüğünde ayarlanacak özel özellikleri seçin. INDI Denetim Paneli’nde istenen özellik değeri ayarlandıktan sonra onu <span style=" font-weight:600;">İş Özellikleri</span> bölümüne ekleyin. Özellik değerlerini kaydetmek için <span style=" font-weight:600;">Uygula</span> düğmesine tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available Properties
tr: Kullanılabilir özellikler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Job Properties
tr: İş özellikleri

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DSLRInfo)
en: DSLR Camera Settings
tr: DSLR Kamera Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Please fill the required information below. This is a one-time setup. You can obtain these values from your camera manual or from online sources such as <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Lütfen aşağıda istenen bilgileri doldurun. Bu bir kez yapılır. Bu değerleri kamera kılavuzunuzdan veya <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a> gibi çevrim içi kaynaklardan alabilirsiniz.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Sensor resolution in pixels (W x H)</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Piksel türünden algılayıcı çözünürlüğü (G × Y)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Sensor Resolution:
tr: Algılayıcı çözünürlüğü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Pixel pitch in micrometers. For squared-pixel cameras, put the same value in the horizontal and vertical pixel pitches.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Mikrometre türünden piksel aralığı. Kare pikselli kameralar için yatay ve dikey piksel aralıklarına aynı değeri koyun.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Pixel Pitch:
tr: Piksel aralığı:

en: Invalid values. Please set all values.
tr: Geçersiz değerler. Lütfen tüm değerleri ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ExposureCalculatorDialog)
en: Exposure Calculator
tr: Pozlama Hesaplayıcısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SQMLabel)
en: Sky Quality
tr: Gökyüzü Kalitesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiFocalRationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FbyD) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51_2)
en: Focal Ratio
tr: Odak oranı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter Bandwidth
tr: Süzgeç bant genişliği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, noiseTolerance)
en: Alter the bias of the noise sources
tr: Gürültü kaynaklarının eğilimini değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleScaleLabel)
en: Bortle Class
tr: Bortle sınıfı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainSpinnerLabel)
en: Gain
tr: Kazanç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, gainSelector)
en: Select Camera Sensor Gain
tr: Kamera algılayıcısı kazancını seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, gainISODiscreteSelector)
en: Select DSLR ISO Value
tr: DSLR ISO değerini seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainSelectionFixedLabel)
en: Read noise constant
tr: Gürültü sabitini oku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subShotNoise)
en: Noise in the sub-exposure from light pollution
tr: Işık kirliliğinden kaynaklanan alt pozlamadaki gürültü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subTotalNoiseLabel)
en: Total Noise
tr: Toplam gürültü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subPollutionLabel)
en: Pollution Electrons
tr: Kirlilik elektronları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subTotalNoise)
en: Total noise in the sub-exposure (light pollution + read-noise)
tr: Alt pozlamadaki toplam gürültü (ışık kirliliği + okunan gürültü)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subShotNoiseLabel)
en: Shot Noise
tr: Çekim gürültüsü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subPollutionElectrons)
en: Estimated light pollution electrons in the sub-exposure.
tr: Alt pozlamadaki tahmini ışık kirliliği elektronları.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subExposureTime)
en: Duration of Sub-exposure
tr: Alt pozlamanın süresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subTimeLabel)
en: Exposure Time (sec)
tr: Pozlama süresi (san)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadCameraB)
en: Download additional camera data files
tr: Ek kamera veri dosyaları indir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, skyQualityColor)
en: Bortle Zone Color
tr: Bortle alanı rengi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, bortleScaleValue)
en: Bortle class value
tr: Bortle sınıfı değeri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cameraReadModeSelector)
en: Select read mode on cameras with multiple read modes.
tr: Çoklu okuma kipine sahip kameralardaki okuma kipini seçin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, userSkyQuality)
en: Adjust the quality of the sky
tr: Gökyüzünün kalitesini ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraReadMode)
en: Read Mode
tr: Okuma kipi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, filterBandwidth)
en: Apply a compensation for an optical filter
tr: Optik süzgeç için bir telafi uygula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, imagingCameraSelector)
en: Camera Data Selection
tr: Kamera verisi seçimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCustomPlot, qCustomPlotSubExposure)
en: Potential exposure time graph
tr: Potansiyel pozlama zamanı grafiği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowableNoiseLabel)
en: Noise Increase %
tr: Gürültü artımı (%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Table
tr: Tablo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Graph
tr: Grafik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureCountDifferential)
en: Slope of time to noise ratio curve at current exposure count
tr: Geçerli pozlama sayımında zaman-gürültü oranı eğrisinin eğimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureCountLabel)
en: Exposures
tr: Pozlamalar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureCount)
en: Calculated exposure count for integration
tr: Tümleşim için hesaplanan pozlama sayısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCustomPlot, qCustomPlotIntegrationNoise)
en: Integration Time to Noise Ratio
tr: Tümleşim süresi/Gürültü oranı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetNoiseLable)
en: Time/Noise Ratio
tr: Zaman/Gürültü oranı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetNoiseRatio)
en: Integration time to noise ratio (potential quality)
tr: Tümleşim zaman/gürültü oranı (potansiyel kalite)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileUtilityCameraDataDialog)
en: Camera Data Download
tr: Kamera Verisi İndir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultLable)
en: Select all cameras you wish to use:
tr: Kullanılacak kameraları seç:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Limits)
en: Guide & Focus Limits
tr: Kılavuz ve Odak Sınırları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, guideGroupBox)
en: Guide Limits
tr: Kılavuz Sınırları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, guideDeviationReps) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceGuideDeviation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, limitGuideDeviationLabel)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value N consecutive times
tr: Kılavuz sapma bu değeri art arda N kez aşarsa sekansı iptal et

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, guideDitherPerJobFrequency)
en: <html><head/><body><p>If global dither is enabled, then dither every N number of frames for this job. Set to 0 to use global dither frequency.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Global kıpırdatma etkinse bu iş için her N sayıda karede kıpırdatın. Global kıpırdatma frekansını kullanmak için 0’a ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceGuideDeviation)
en: Abort if guide deviation >:
tr: Kılavuz sapması şundan büyükse iptal et:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceStartGuiderDrift)
en: Start capturing only if guide deviation is below the given threshold (ignored for previews)
tr: Yalnızca kılavuz sapması verilen eşiğin altındaysa yakalamaya başlayın (önizlemeler için yok sayılır)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceStartGuiderDrift)
en: Only start if guide deviation <:
tr: Yalnızca kılavuz sapması şundan küçükse başlat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitGuideDeviationLabel)
en: consecutive times
tr: kez ard arda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableDitherPerJob)
en: Dither per job every:
tr: İş başına titretme:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGroupBox)
en: Focus Limits
tr: Odak Sınırları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>The HFR Check algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Last Autofocus</span>: This is the default algorithm and uses the HFR value from the most recent Autofocus run as the reference for the check.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fixed</span>: This algorithm lets the user specify a fixed HFR to use in the check.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Relative Measure</span>: This algorithm collects datapoints from Autofocus and HFR Checks, maintains the data in a sequenced list and uses the median value as the reference for the next HFR Check.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>HFR denetimi algoritması:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Son kendiliğinden odaklama</span>: Bu, öntanımlı algoritmadır ve denetim için referans olarak en son Kendiliğinden Odaklama çalıştırmasındaki HFR değerini kullanır.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sabit</span>: Bu algoritma, kullanıcının denetimde kullanılacak sabit bir HFR’yi belirlemesine olanak tanır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ortanca ölçü</span>: Bu algoritma, Kendiliğinden Odaklama ve HFR denetimlerinden veri noktalarını toplar, verileri sıralı bir listede tutar ve ortanca değeri bir sonraki HFR denetimi için referans olarak kullanır.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Last Autofocus
tr: Son kendiliğinden odaklanma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Fixed
tr: Sabit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Median Measure
tr: Ortanca ölçü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceAutofocusOnTemperature)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus when the change in temperature since last focus exceeded this value.  Reference temperature is reset at each Autofocus.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Son odaklamadan bu yana sıcaklıktaki değişiklik bu değeri aştığında kendiliğinden odaklamayı zorlamak için işaretleyin. Referans sıcaklığı her kendiliğinden odaklamada sıfırlanır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceAutofocusOnTemperature)
en: Refocus if ΔT°  >:
tr: ΔS° şundan büyükse yeniden odaklan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, refocusAfterMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus after a Meridian Flip.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Meridyen geçişi sonrası bir kendiliğinden odaklama zorlamak için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, refocusAfterMeridianFlip)
en: Refocus after meridian flip
tr: Meridyen geçişi sonrası yeniden odaklan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceRefocusEveryN)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus every N minutes.  Timer is reset at each Autofocus.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Her N dakikada bir kendiliğinden odaklamayı zorlamak için işaretleyin. Zamanlayıcı her kendiliğinden odaklamada sıfırlanır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceRefocusEveryN)
en: Refocus every:
tr: Yeniden odaklama aralığı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceAutofocusHFR)
en: <html><head/><body><p>Check to perform an HFR Check between Subframes.  The Check may result in an Autofocus.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Alt kareler arasında HFR denetimi gerçekleştirmek için işaretleyin. Denetim, kendiliğinden odaklamayla sonuçlanabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceAutofocusHFR)
en: Refocus on ΔHFR.  Use:
tr: ΔHFR üzerine yeniden odaklanın. Şunu kullanın:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Run in-sequence HFR check after this many frames.
tr: Bu kadar kareden sonra sekans içi HFR denetimini çalıştırın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Check every:
tr: Denetim aralığı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inSequenceCheckFrames)
en: <html><head/><body><p>Run HFR check after this many sub-frames.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu kadar çok alt kareden sonra HFR denetimini çalıştırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, hFRThresholdPercentage)
en: <html><head/><body><p>Specify the % to apply to the HFR Check value appropriate to the selected algorithm, to use as the threshold to perform the HFR Check.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>HFR denetimini gerçekleştirmek üzere eşik olarak kullanılacak algoritmaya uygun HFR denetim değerine uygulanacak yüzdeyi belirtin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitFocusHFRThresholdLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusThresholdLabel)
en: Threshold:
tr: Eşik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, hFRDeviation)
en: <html><head/><body><p>The HFR Check value in pixels. This is an output field when Last Autofocus or Relative Measure is selected, and an input field for Fixed.  In all cases,  the user can override the system generated value.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Piksel türünden HFR denetimi değeri. Bu, son kendiliğinden odaklama veya göreceli ölçüm seçildiğinde bir çıkış ve sabit için bir giriş alanıdır. Her durumda kullanıcı sistem tarafından oluşturulan değeri geçersiz kılabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: frames.   HFR:
tr: kare. HFR:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsDslrSettings) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsMiscSettings) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QTabWidget, OpsEkos) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsAlignmentSettings) i18n: ectx: property
en: TabWidget
tr: Sekme Araç Takımı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: <html><head/><body><p>Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Pozlama sürelerini DSLR pozlama önayarlarıyla uyumlu olacak biçimde zorlayın. Bu, bir saniyenin altındaki pozlamalar için doğru pozlama sürelerini garanti eder.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: Force DSLR presets
tr: DSLR önayarlarını zorla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: Display received DSLR images in the Image Viewer
tr: Alınan DSLR görsellerini Görsel Görüntüleyicisi’nde göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: DSLR image viewer
tr: DSLR görsel görüntüleyicisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear saved DSLR sizes
tr: Kaydedilmiş DSLR boyutlarını temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear DSLR Info
tr: DSLR Bilgisini Temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>Minimal duration of a meridian flip in seconds. Increase this value if Ekos reports that a meridian flip has failed because the pier side did not change. A good estimation for this value is at least 50% of the typical duration of a meridian flip.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir meridyen geçişinin saniye türünden en düşük süresi. Ekos, iskele tarafının değişmemesi nedeniyle meridyen geçişinin başarısız olduğunu bildirirse bu değeri artırın. Bu değer için iyi bir tahmin, bir meridyen geçişinin tipik süresinin en az %​50’sidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Minimal meridian flip duration:
tr: En düşük meridyen geçişi süresi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed to stabilize the guiding performance before capture.
tr: Yakalamadan önce yönlendirme başarımını dengelemek için yönlendirme yeniden başlatıldıktan sonra birkaç saniye bekleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Guiding settle:
tr: Kılavuzluk yerleşimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point. When the temperature threshold is below this value, the temperature set point request is deemed successful.
tr: Talep edilen ve ölçülen sıcaklık ayar noktası arasındaki kabul edilebilir en büyük fark. Sıcaklık eşiği bu değerin altına düştüğünde sıcaklık ayar noktası talebi başarılı kabul edilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Temperature threshold:
tr: Sıcaklık eşiği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds
tr: Teleskop iletişim kutusu zaman aşımını saniye olarak kapat veya aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Dialog timeout:
tr: İletişim kutusu zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuidingSettle)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture
tr: Yakalamaya başlamadan önce kılavuzluk sürdürüldükten sonra bu kadar saniye bekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of seconds to wait before aborting the capture if operations like filter wheel changes or meridian flips take too long
tr: Süzgeç tekerleği değişiklikleri veya meridyen çevirmeleri gibi işlemler çok uzun sürerse yakalamayı iptal etmeden önce beklenecek en çok saniye sayısı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Capture Operations Timeout
tr: Yakalama işlemleri zaman aşımı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember job progress is enabled.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir sekans listesini işlemeye başladığınızda tüm yakalama sayılarını sıfırlayın. “İş ilerlemesini anımsa” etkinleştirildiğinde zamanlayıcı bu seçeneği geçersiz kılar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: Always reset sequence when starting
tr: Başlarken sekansı her zaman sıfırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelAfterMeridian)
en: Reset mount model after meridian flip
tr: Meridyen geçişi sonrası kaide modelini sıfırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForcedFlip)
en: Use flip command if supported by mount
tr: Kaide tarafından destekleniyorsa ters çevir komutunu kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Display received FITS in the Summary screen preview window.
tr: Alınan FITS’leri özet ekranı önizleme penceresinde görüntüleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Summary screen preview
tr: Özet ekranı önizlemesi

en: User initiated ad-hoc in-sequence Autofocus...
tr: Kullanıcı tarafından başlatılan geçici, sekans içi kendiliğinden odaklama…

en: Scheduled refocus starting after %1 seconds...
tr: Planlı yeniden odaklama %1 saniye sonra başlatılıyor…

en: Refocus starting because of temperature change of %1 °C...
tr: %1 °C sıcaklık değişiminden dolayı yeniden odaklama başlatılıyor…

en: In sequence HFR based refocus starting...
tr: HFR tabanlı sekans içi yeniden odaklama başlatılıyor…

en: Adaptive focus starting...
tr: Uyarlanır odak başlatılıyor…

en: Ekos will refocus in %1 seconds.
tr: Ekos, %1 saniye içinde yeniden odaklanacak.

en: Ekos will refocus in %1 seconds, last procedure was %2 seconds ago.
tr: Ekos, %1 saniye içinde yeniden odaklanacak; son prosedür %2 saniye önceydi.

en: Ekos will refocus as soon as possible, last procedure was %1 seconds ago.
tr: Ekos, olabildiğince çabuk yeniden odaklanacak; son prosedür %1 saniye önceydi.

en: Initial rotator angle %1° is read in successfully.
tr: Başlangıç döndürücü açısı %1° başarıyla okundu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: N
tr: K

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, paGauge)
en: <html><head/><body><p>The rotator gauge displays the actual camera position angle (yellow) and the raw rotator angle (gray). Calibrate the rotator by plate solving in the Align module.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Döndürücü göstergesi, gerçek kamera konumu açısını (sarı) ve ham döndürücü açısını (gri) görüntüler. Hizalama modülünde plaka çözerek döndürücüyü kalibre edin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, rotatorGauge)
en: <html><head/><body><p>The rotator gauge displays the actual camera position angle (yellow) and the raw rotator angle (gray). To calibrate the rotator, capture and solve an image in the Align module.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Döndürücü göstergesi, gerçek kamera konumu açısını (sarı) ve ham döndürücü açısını (gri) görüntüler. Döndürücüyü kalibre etmek için Hizalama modülünde bir görüntü yakalayın ve çözün.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FlipPolicy)
en: Preserve Rotator Angle
tr: Döndürücü açısını koru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FlipPolicy)
en: Preserve Position Angle
tr: Konum açısını koru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>The current pierside of the mount. A red frame indicates an unknown pierside. This is normal if the mount is parked. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaidenin geçerli iskele tarafı. Kırmızı çerçeve bilinmeyen bir iskele tarafını gösterir. Kaide park edilmişse bu normaldir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Pierside
tr: Geçerli İskele Tarafı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, MountPierside)
en: <html><head/><body><p>Current pierside of the mount</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaidenin geçerli iskele tarafı</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, CameraOffset)
en: <html><head/><body><p>Camera offset angle</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kamera ofset açısı</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flip Policy</span> determines how the rotator reacts after a flip or if the result of a solved reference image reports a different pierside respective to the actual mount pierside.</p><p>Flip Policy can be altered in <span style=" font-weight:600;">Align Options</span><span style=" font-size:12pt;"> under &quot;Rotator Settings&quot;.</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Döndürme Politikası</span>, bir döndürme sonrasında döndürücünün nasıl tepki vereceğini veya çözülmüş bir başvuru görselin sonucunun, asıl iskele kenarına göre farklı bir iskele tarafı rapor edip etmediğini belirler.</p><p>Döndürme politikası, <span style=" font-size:12pt;">“Döndürücü Ayarları”</span> altındaki <span style=" font-weight:600;">Hizalama Seçenekleri</span> bölümünden değiştirilebilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Flip Policy
tr: Döndürme politikası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RotatorAngle)
en: <html><head/><body><p>Raw rotator Angle</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ham döndürücü açısı</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>The raw rotator full circle angle of the rotator device, which is calculated as the difference of the rotator origin (zero angle) respective to North on pierside WEST or respective to South on pierside EAST.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Döndürücü aygıtının ham döndürücü tam daire açısı; bu, iskele tarafı BATI’daki Kuzey’e veya iskele tarafı DOĞU’daki Güney’e ilişkin döndürücü orijin farkı (sıfır açı) olarak hesaplanır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotator Angle
tr: Döndürücü açısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>The angle of the camera upright direction (see FOV) respective to the rotator origin direction. The camera offset is determined automatically by a <span style=" font-weight:700;">Capture &amp; Solve</span> or a <span style=" font-weight:700;">Load &amp; Slew</span> in the Align module. </p><p>The camera offset is measured in position angle scope (-179.99° to 180.00°).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Döndürücünün başlangıç yönüne göre kamera dik yönünün açısı (bkz. Görüş Alanı). Kamera ofseti, Hizalama modülündeki bir <span style=" font-weight:700;">Yakala ve Çöz</span> veya bir <span style=" font-weight:700;">Yükle ve Çevir</span> tarafından kendiliğinden belirlenir.</p><p>Kamera ofseti, kamera açısı kapsamı ile (−179,99°–180,00° arası) türünden ölçülür.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Setting the camera position angle shall move the rotator. The gauge reflects the state of the rotator. Depending on the accuracy of the rotator there can be some deviation in the ending position angle.</p><p>The position angle is measured East of North in degrees.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kamera konumu açısının ayarlanması döndürücüyü hareket ettirecektir. Gösterge, döndürücünün durumunu yansıtır. Döndürücünün doğruluğuna bağlı olarak bitiş konumu açısında bir miktar sapma olabilir.</p><p>Konum açısı, derece türünden kuzeyin doğusuna hesaplanır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Camera Position Angle
tr: Kamera konumu açısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, CameraPA)
en: <html><head/><body><p>Current Camera Position Angle</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Geçerli kamera konumu açısı</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseDirection)
en: Reverse Direction of Rotator
tr: Döndürücünün yönünü tersine çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AlignOptions)
en: Align Options
tr: Hizalama Seçenekleri

[ctx: @title:window]
en: Pre Job Script
tr: İş Öncesi Betiği

[ctx: @title:window]
en: Post Job Script
tr: İş Sonrası Betiği

[ctx: @title:window]
en: Post Capture Script
tr: Yakalama Sonrası Betiği

[ctx: @title:window]
en: Pre Capture Script
tr: Yakalama Öncesi Betiği

en: File %1 is not executable.
tr: %1 dosyası yürütülebilir değil.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Script Manager
tr: Betik Yöneticisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pre-job script:
tr: İş öncesi betiği:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preJobScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postJobScript
en: Script Executable
tr: Yürütülebilir betik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pre-capture script:
tr: Yakalama sonrası betiği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Post-capture script:
tr: Yakalama sonrası betiği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post-job script:
tr: İş sonrası betiği:

en: <b><font color="red">Please run the Capture tab connected to INDI with your desired camera/filterbank at least once before using the Sequence Editor. </font></b><p>
tr: <b><font color="red">Lütfen Sekans Düzenleyicisi’ni kullanmadan önce INDI’ye bağlı Yakalama sekmesini istediğiniz kamerayla/süzgeç bankasıyla en az bir kez çalıştırın.</font></b><p>

en: <b>Using camera and filterwheel attributes from Capture session started at %1.</b><p>If you wish to use other cameras/filterbanks, please edit the sequence using the Capture tab.<br>It is not recommended to overwrite a sequence file currently running, please rename it instead.</p><p>
tr: <b>%1 saatinde başlayan yakalama oturumundaki kamera ve süzgeç tekerleği öznitelikleri kullanılıyor.</b><p>Başka kameraları/süzgeç bankalarını kullanmak istiyorsanız sekansı Yakalama sekmesini kullanarak düzenleyin.<br>Şu anda çalışan bir sekans dosyasının üzerine yazılması önerilmez, bunun yerine başka bir tane oluşturun.</p><p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SequenceEditorUI)
en: Capture Sequence Editor
tr: Yakalama Sekansı Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceEditorComment)
en: <comment>
tr: <açıklama>

en: In Progress
tr: Sürüyor

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Cover the telescope with an evenly illuminated light source.
tr: Teleskopu eşit olarak aydınlatılmış bir ışık kaynağıyla örtün.

en: Flat Frame
tr: Düz Kare

en: Cover the telescope in order to take a dark exposure.
tr: Karanlık bir poz elde etmek için teleskopun üzerini örtün.

en: Unparking dust cap...
tr: Toz kapağı açılıyor…

en: Parking dust cap...
tr: Toz kapağı park ediliyor…

en: Turn light box light on...
tr: Işık kutusu ışığı açılıyor…

en: Turn light box light off...
tr: Işık kutusu ışığı kapatılıyor…

en: Parking mount failed, aborting...
tr: Kaideyi park başarısız oldu, iptal ediliyor…

en: Unparking mount...
tr: Kaide parktan çıkarılıyor…

en: Mount unparked.
tr: Kaide parktan çıkarıldı.

en: Mount slewing to wall position (az =%1 alt =%2)
tr: Kaide, duvar konumuna çevriliyor (az =%1 yük = %2)…

en: Slew to wall position complete, stop tracking.
tr: Duvar konumuna çevirme tamamlandı; izleme durduruldu.

en: Slew to wall position complete, tracking stopped.
tr: Duvar konumuna çevirme tamamlandı; izleme durduruldu.

en: Parking mount prior to calibration frames capture...
tr: Kalibrasyon kareleri yakalama öncesinde kaide park ediliyor…

en: Parking dome failed, aborting...
tr: Kubbeyi park etme başarısız, iptal ediliyor…

en: Parking dome prior to calibration frames capture...
tr: Kalibrasyon kareleri yakalama öncesinde kubbe park ediliyor…

en: Light box light turned on.
tr: Işık kutusu ışığı açıldı.

en: Light box light turned off.
tr: Işık kutusu ışığı kapatıldı.

en: Light box busy.
tr: Işık kutusu meşgul.

en: Light box error.
tr: Işık kutusu hatası.

en: Dust cap error occurred.
tr: Toz kapağı hatası oluştu.

en: Dust cap is idle.
tr: Toz kapağı boşta.

en: Dust cap is parked.
tr: Toz kapağı park edilmiş.

en: Dust cap is parking...
tr: Toz kapağı park ediliyor…

en: Dust cap is unparking...
tr: Toz kapağı parktan çıkıyor…

en: Dust cap status unknown.
tr: Toz kapağı durumu bilinmiyor.

en: Meridian flip configuration has been shifted to the mount module. Please configure the meridian flip there.
tr: Meridyen geçişi yapılandırması kaide modülüne aktarıldı. Lütfen meridyen geçişini orada yapılandırın.

en: Could not open file
tr: Dosya açılamadı

en: Sequence queue saved to %1
tr: Sekans kuyruğu, %1 üzerine kaydedildi

en: Pause Planned
tr: Duraklatma Planlandı

en: Waiting
tr: Bekleniyor

en: Image Received
tr: Görsel Alındı

en: Focusing
tr: Odaklanıyor

en: Filter Focus
tr: Süzgeç Odağı

en: Changing Filter
tr: Süzgeç Değişikliği

en: Guider Settling
tr: Kılavuz Yerleştirmesi

en: Setting Temperature
tr: Sıcaklık Ayarlanıyor

en: Setting Rotator
tr: Döndürücü Ayarlanıyor

en: Aligning
tr: Hizalanıyor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MeridianFlipGroup)
en: Meridian Flip
tr: Meridyen Geçişi

en: Failed
tr: Başarısız

en: User Input
tr: Kullanıcı Girdisi

en: Framing
tr: Kareleme

en: Successful
tr: Başarılı

en: Syncing
tr: Eşzamanlanıyor

en: Slewing
tr: Çevriliyor

en: Rotating
tr: Döndürülüyor

en: Focus Offset
tr: Odak Ofseti

en: Startup
tr: Başlangıç

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Shutdown
tr: Kapanış

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Starting
tr: Başlatılıyor

en: Started
tr: Başlatıldı

en: Stopping
tr: Durduruluyor

en: Stopped
tr: Durduruldu

[ctx: @title:window]
en: Select EkosLive Servers
tr: EkosLive Sunucularını Seç

en: Observatory:
tr: Gözlemevi:

en: Offline:
tr: Çevrim dışı:

en: Online:
tr: Çevrim içi:

en: Machine ID:
tr: Makine kimliği:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EkosLiveDialog)
en: Ekos Live
tr: EkosLive

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ekos Live Service
tr: EkosLive Hizmeti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
tr: Parola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCredentialsCheck)
en: Remember Credentials
tr: Kimlik bilgilerini anımsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Automatically connect to EkosLive service on startup.
tr: Başlangıçta EkosLive hizmetine kendiliğinden bağlan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Auto Start
tr: Kendiliğinden başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, onlineLabel)
en: Online
tr: Çevrim içi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offlineLabel)
en: Offline
tr: Çevrim dışı

en: target
tr: hedef

en: Mosaic import failed.
tr: Mozaik içe aktarma başarısız.

en: Error authenticating with EkosLive server: %1
tr: EkosLive sunucusu ile kimlik doğrulanırken hata: %1

en: Error parsing server response: %1
tr: Sunucu yanıtı ayrıştırılırken hata: %1

en: Aberration Inspector - Run %1
tr: Görüntü Sapması Denetçisi — %1. Çalıştırma

en: Tile
tr: Karo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
tr: Açıklama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SolutionGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Solution
tr: Çözüm

en: Delta (ticks)
tr: Fark (Tıklar)

en: Delta (μm)
tr: Fark (μm)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Weighting)
en: Num Stars
tr: Yıldız Sayısı

en: Exclude
tr: Dışla

en: Focuser Solution
tr: Odaklayıcı Çözümü

en: Delta from central tile in ticks
tr: Tık türünden merkezi karodan olan fark

en: Delta from central tile in micrometers
tr: Mikrometre türünden merkezi karodan olan fark

en: Min / max number of stars detected in the focus run
tr: Odak çalıştırmasında algılanan en az/en çok yıldız sayısı

en: Check to exclude row from calculations
tr: Satırı hesaplamalardan dışlamak için işaretle

en: N/A
tr: Yok

en: Move sensor nearer flattener
tr: Algılayıcıyı düzleyici yakınında hareket ettir

en: Move sensor away from flattener
tr: Algılayıcıyı düzleyiciden uzağa hareket ettir

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, aberrationInspectorDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startAbInsB)
en: Aberration Inspector
tr: Görüntü Sapması Denetçisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsShowLabels)
en: <html><head/><body><p>Check to show labels on the graph.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Grafikteki etiketleri göstermek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowLabels) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsLabels) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
tr: Etiketler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tiles:
tr: Karolar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: <html><head/><body><p>Select the Mosaic tile combination to use for Analysis:</p><p>- All displays all 9 tiles.</p><p>- Centre and outer corners.</p><p>- Centre and inner diamond.<br/></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Çözümleme için kullanılacak mozaik karo kombinasyonunu seçin:</p><p>- Tüm görüntülerde tüm 9 karo.</p><p>- Merkez ve dış köşeler.</p><p>- Merkez ve iç karo.<br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
tr: Tümü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: Centre and outer corners
tr: Merkez ve dış köşeler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: Centre and inner diamond
tr: Merkez ve iç karo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsShowCFZ)
en: <html><head/><body><p>Check to show the Critical Focus Zone on the graph.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Grafikte Kritik Odak Bölgesi’ni göstermek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowCFZ) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cfzB)
en: CFZ
tr: KOB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsOptCentres)
en: Optimise Tile Centres
tr: Karo merkezlerini eniyile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Top-Bottom Tilt:
tr: Alt–üst kaydırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Total Tilt:
tr: Toplam kaydırma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, backfocus)
en: <html><head/><body><p>Backfocus delta is the difference in focus position between the sensor centre and the average of the centre corners.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Geri odak farkı, algılayıcı merkezi ile orta köşelerin ortalaması arasındaki odak konumu farkıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Backfocus Δ:
tr: Geri odak Δ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left-Right Tilt:
tr: Sağ–sol kaydırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Selection:
tr: Seçim:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsSelection)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'.AppleSystemUIFont'; font-size:13pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selection mode of the 3D Graphic:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- None.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Item selects the nearest datapoint.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Slice produces a 2D slice through the graphic.</p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'.AppleSystemUIFont'; font-size:13pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">3B grafiğin seçim kipi:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Yok.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Öge, en yakın veri noktasını seçer.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Dilim, grafikten geçen bir 2B dilim üretir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection)
en: Item
tr: Öge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection)
en: Slice
tr: Dilim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Theme:
tr: Tema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsTheme)
en: <html><head/><body><p>Select the colour theme of the 3D Graphic.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>3B grafiğin renk temasını seçin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Primary Colors
tr: Birincil renkler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Stone Moss
tr: Yosun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Army Blue
tr: Ordu mavisi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Ebony
tr: Fildişi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Isabelle
tr: İzabel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsLabels)
en: <html><head/><body><p>Check to display mosaic tile sensor labels.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Mozaik karo algılayıcı etiketlerini görüntülemek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsSensor)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Sensor.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Algılayıcıyı görüntülemek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsSensor)
en: Sensor
tr: Algılayıcı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsPetzvalWire)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Petzval surface mesh.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Petzval yüzeyi örgüsünü görüntülemek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsPetzvalWire)
en: Petzval Wire
tr: Petzval Kablosu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsPetzvalSurface)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Petzval surface.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Petzval yüzeyini görüntülemek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsPetzvalSurface)
en: Petzval Surface
tr: Petzval Yüzeyi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsSimMode)
en: <html><head/><body><p>Check to set 3D Graphic in Simulation Mode</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Benzetim kipinde 3B grafikleri etkinleştirmek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsSimMode)
en: Sim Mode
tr: Benzetim kipi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsBackfocusSlider)
en: <html><head/><body><p>Backfocus slider</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Geri odak sürgüsü</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsTiltLRSlider)
en: <html><head/><body><p>Left-to-Right Tilt Slider</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Soldan sağa kaydırma sürgüsü</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsTiltTBSlider)
en: <html><head/><body><p>Top-to-Bottom Tilt Slider</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Üstten alta kaydırma sürgüsü</p></body></html>

[ctx: Graphics tooltip; %2 is tile code; %3 is tile name, %4 is Focus Position; %5 is Focus Measure;]
en: <style>table { background-color: white;}</style><font color='%1'><table><tr><td>Tile: </td><td>%2 (%3)</td></tr><tr><td>Pos:  </td><td>%4</td></tr><tr><td>Val:  </td><td>%5</td></tr></table></font>
tr: <style>table { background-color: white;}</style><font color='%1'><table><tr><td>Karo: </td><td>%2 (%3)</td></tr><tr><td>Konum: </td><td>%4</td></tr><tr><td>Değer: </td><td>%5</td></tr></table></font>

en: Adaptive Focus: No movement (below threshold)
tr: Uyarlanır odak: Hareket yok (eşiğin altında)

en: Adaptive Focus suspended. Total movement would exceed Max Travel limit
tr: Uyarlanır odak askıya alındı. Toplam hareket, en yüksek hareket sınırını aşardı.

en: Adaptive Focus suspended. Total movement would exceed adaptive limit
tr: Uyarlanır odak askıya alındı. Toplam hareket, uyarlanır sınırı aşardı.

en: Adaptive Focus: Moving from %1 to %2 (TempΔ %3
tr: Uyarlanır odak: %1 konumundan %2 konumuna hareket ediliyor (Sıcaklık Δ %3

en: ; AltΔ %1
tr: ; yükseklik Δ %1

en: ; Pos Error %1)
tr: ; konum hatası %1)

en: Adaptive Focus unable to move focuser
tr: Uyarlanır odak, odaklayıcıyı hareket ettiremiyor

en: Moving %1 offset outward
tr: %1 ofset dışa taşınıyor

en: Adaptive start point, last AF solution outside Max Travel, ignoring
tr: Uyarlanır başlangıç noktası, son AF çözümü en yüksek hareket sınırının dışında, yok sayılıyor

en: Adaptive start point, no temperature source available
tr: Uyarlanır başlangıç noktası, kullanılabilir sıcaklık kaynağı yok

en: Adaptive start point, no temperature for last AF solution
tr: Uyarlanır başlangıç noktası, son AF çözümü için sıcaklık yok

en: Adaptive start point, very large temperature delta, ignoring
tr: Uyarlanır başlangıç noktası, çok büyük sıcaklık farkı, yok sayılıyor

en: Adaptive start point, no alt recorded for last AF solution
tr: Uyarlanır başlangıç noktası, son AF çözümü için yükseklik kaydedilmedi

en: Adaptive start point, very large altitude delta, ignoring
tr: Uyarlanır başlangıç noktası, çok büyük yükseklik farkı, yok sayılıyor

en: Adaptive start point, target position is outside Max Travel, ignoring
tr: Uyarlanır başlangıç noktası, hedef konum en yüksek hareket sınırının dışında, yok sayılıyor

en: Adaptive start point [%1] excessive move disallowed
tr: Uyarlanır başlangıç noktası [%1] aşırı hareketine izin verilmiyor

en: Adapting start point [%1] from %2 to %3
tr: Başlangıç noktası [%1], %2 konumundan %3 konumuna uyarlanıyor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusCFZDialog)
en: Focus CFZ
tr: Odak KOB

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZTauLabel)
en: Tolerance (τ):
tr: Tolerans (τ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZLabel)
en: <html><head/><body><p>CFZ:</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>KOB:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZApertureLabel)
en: Aperture (A):
tr: Açıklık (A):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusCFZDisplayVCurve)
en: <html><head/><body><p>Check to display the CFZ on the V-curve after a successful Autofocus run.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Başarılı bir Kendiliğinden Odaklama çalıştırmasının ardından CFZ’yi V eğrisi üzerinde görüntülemek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusCFZDisplayVCurve)
en: Display:
tr: Görüntü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCFZAperture)
en: <html><head/><body><p>Set the aperture of your telescope in mm. This is defaulted from the selected optical train.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Teleskopunuzun açıklığını mm olarak ayarlayın. Bu, seçilen optik katardan öntanımlı olarak ayarlanmıştır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZCameraSteps)
en: <html><head/><body><p>The CFZ of the camera (resolution limit) in the active optical train.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Etkin optik katardaki kameranın CFZ’si (çözünürlük sınırı).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZ)
en: <html><head/><body><p>The calculated CFZ in μm.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>μm olarak hesaplanan CFZ.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZTolerance)
en: <html><head/><body><p>Set the tolerance=t value between 0 and 1. This scales the classic CFZ calculation of 4.88 λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tolerans=t değerini 0 ile 1 arasında ayarlayın. Bu, 4,88 λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span>’lik klasik CFZ hesaplamasını ölçeklendirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZFinal)
en: <html><head/><body><p>The Final CFZ is the greater of the calculated CFZ and camera CFZ.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Nihai CFZ, hesaplanan CFZ ve kamera CFZ’sinden büyük olanıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37)
en: <html><head/><body><p>Step size:</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Adım boyutu:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: CFZ camera:
tr: CFZ kamerası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZTau)
en: <html><head/><body><p>Set the <span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;">focus tolerance, </span>τ<span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;"> as a percentage of total seeing.</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;">Odak toleransını ayarlayın, </span>τ<span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;">, toplam görüşün yüzdesidir.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZSteps)
en: <html><head/><body><p>The calculated CFZ in steps.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Adımlarla hesaplanan CFZ.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZFormula)
en: <html><head/><body><p>CFZ = 4.88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>CFZ = 4,88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZWavelengthLabel)
en: Wavelength (λ):
tr: Dalga boyu (λ):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZStepSize)
en: <html><head/><body><p>Set the step size (in microns) of your focuser. To calculate this move your focuser from one end of its travel to the other (being careful not to force the focuser beyond its limits). Measure the distance the drawtube moves as accurately as you can (e.g. with calipers) and convert this to microns. Note how many steps you have moved the focuser. The step size = distance_in_microns / number_steps.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Odaklayıcınızın adım boyutunu (mikron türünden) ayarlayın. Bunu hesaplamak için odaklayıcınızı yolculuğunun bir ucundan diğer ucuna hareket ettirin (odaklayıcıyı sınırlarının ötesine zorlamamaya dikkat edin). Çektirme borusunun hareket ettiği uzaklığı olabildiğince doğru bir biçimde ölçün (örneğin kumpas kullanarak) ve bunu mikrona dönüştürün. Odaklayıcıyı kaç adım hareket ettirdiğinize dikkat edin. Adım boyutu = mikron olarak uzaklık / adım_sayısı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZSeeing)
en: <html><head/><body><p>The total seeing FWHM (in arc-seconds).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Toplam görülen FWHM (yaysaniye türünden).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetToOTB)
en: <html><head/><body><p>Reset Wavelength,  Aperture,  Focal ratio to values from the currently selected filter and optical train</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Dalga Boyu, Açıklık ve Odak oranını seçili süzgeç ve optik katardaki değerlere sıfırla</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetToOTB)
en: Reset To OT
tr: OT’ye Sıfırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Focal ratio (f):
tr: Odak oranı (f):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select the Critical Focus Zone (CFZ) algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Classic</span>: Uses the formula, CFZ = 4.88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2.</span>.  Set tolerance, t=1 for the basic formula. Some have suggested t=1/3 empirically.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Wavefront: </span>Uses the formula, CFZ = 4 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span>.  Formula derived from wavefront aberration theory. Some have suggested t=1/3 or even t=1/10.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gold: </span>Uses the formula, CFZ = 0.00225 √τ θ f<span style=" vertical-align:super;">2. </span>A.  See http://www.goldastro.com/goldfocus/ncfz.php for more details.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kritik Odak Bölgesi (CFZ) algoritmasını seçin:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Klasik</span>: CFZ = 4,88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span> formülünü kullanır. Temel formül için toleransı t=1 olarak ayarlayın. Bazıları ampirik olarak t=⅓’ü önerir.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Dalga cephesi: </span>CFZ = 4 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span> formülünü kullanır. Dalga cephesi sapma teorisinden türetilen formül. Bazıları t=⅓, hatta t=⅒’u önerir.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Altın: </span>CFZ = 0,00225 √τ θ f<span style=" vertical-align:super;">2</span> formülünü kullanır. Ayrıntılar için http://www.goldastro.com/goldfocus/ncfz.php for sayfasına bakın.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: Classic
tr: Klasik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm)
en: Wavefront
tr: Dalga cephesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm)
en: Gold
tr: Altın

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZFNumber)
en: <html><head/><body><p>Set the F# to use. This is defaulted from the selected optical train.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kullanılacak F numarasını ayarlayın. Bu, seçilen optik katardan öntanımlı olarak ayarlanmıştır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Final CFZ:
tr: Nihai CFZ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZWavelength)
en: <html><head/><body><p>Set the light wavelength to use. This is defaulted from the Filter Settings popup for the selected filter. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kullanılacak ışık dalga boyunu ayarlayın. Bu, seçilen süzgeç için Süzgeç Ayarları açılır penceresinden öntanımlı olarak ayarlanmıştır.</p></body></html>

en: Idle.
tr: Boşta.

en: Focus Options Profile Editor
tr: Odak Seçenekleri Profili Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, analyzeGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageOverlayBox)
en: Settings
tr: Ayarlar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusSettings)
en: Focus Settings
tr: Odak Ayarları

en: Process
tr: Süreç

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusProcess)
en: Focus Process
tr: Odak Süreci

en: Mechanics
tr: Mekanikler

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusMechanics)
en: Focus Mechanics
tr: Odak Mekanikleri

en: Dustcap unparked. Resuming capture.
tr: Toz kapağı parktan çıkarıldı. Yakalama sürdürülüyor.

en: Dustcap error detected. Aborting focus.
tr: Toz kapağı hatası algılandı. Odak iptal ediliyor.

en: Finally found temperature source %1
tr: En sonunda %1 sıcaklık kaynağı bulundu

en: Delete the corresponding focus frames?
tr: İlgili odak kareleri silinsin mi?

en: Delete focus frames?
tr: Odak Karelerini Sil?

en: No Focuser connected.
tr: Bağlı odaklayıcı yok.

en: No camera connected.
tr: Bağlı kamera yok.

en: Starting pulse step is too low. Increase the step size to %1 or higher...
tr: Başlangıç darbesi adımı pek düşük. Adım boyutunu %1 veya daha yüksek bir değere ayarlayın…

en: Autofocus is already running, discarding start request.
tr: Kendiliğinden odaklama halihazırda çalışıyor, başlatma isteği yok sayılıyor.

en: Build Offset is already running, Autofocus rejected.
tr: Yapı ofseti halihazırda çalışıyor, kendiliğinden odaklama reddedildi.

en: In Focus Loop, Autofocus rejected.
tr: Odak döngüsünde; kendiliğinden odaklama reddedildi.

en: Adjust Focus
tr: Odağı Ayarla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, adaptiveFocusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdaptive)
en: Adaptive Focus
tr: Uyarlanır Odak

en: Autofocus start request - Waiting 10sec for %1 to complete.
tr: Kendiliğinden odaklamayı başlatma isteği — %1 işleminin tamamlanması için 10 saniye bekleniyor.

en: Discarding Autofocus start request - %1 in progress.
tr: Kendiliğinden odaklamayı başlatma isteği yok sayılıyor — %1 sürüyor.

en: Autofocus request [%1] optimized out.
tr: Kendiliğinden odak isteği [%1] eniyilendi.

en: Autofocus starting...
tr: Kendiliğinden odak başlatılıyor…

en: Autofocus operation started
tr: Kendiliğinden odaklama işlemi başladı

en: Detection complete.
tr: Algılama tamamlandı.

en: Capture in progress, retrying in 1s...
tr: Yakalama sürüyor, 1 saniye içinde yeniden denenecek…

en: Star detection in progress, retrying in 1s...
tr: Yıldız algılaması sürüyor, 1 saniye içinde yeniden denenecek…

en: Star detection still in progress, aborting...
tr: Yıldız algılaması hâlâ sürüyor, durduruluyor…

en: Autofocus aborted.
tr: Kendiliğinden odaklama iptal edildi.

en: Error: No Camera detected.
tr: Hata: Algılanan kamera yok.

en: Error: Lost connection to Camera.
tr: Hata: Kameraya olan bağlantı koptu.

en: Dustcap is parked. Unparking before capture...
tr: Toz kapağı park edildi. Yakalama öncesi parktan çıkarılıyor…

en: Dustcap is not ready (status: %1). Waiting before capture...
tr: Toz kapağı hazır değil (durum: %1). Yakalama öncesi bekleniyor…

en: Error: No Filter Wheel detected.
tr: Hata: Algılanan süzgeç tekerleği yok.

en: Error: Lost connection to Filter Wheel.
tr: Hata: Süzgeç tekerleğine olan bağlantı koptu.

en: At minimum focus position %1...
tr: En düşük odak konumu %1 üzerinde…

en: Moving to minimum focus position %1...
tr: En düşük odak konumu %1 üzerine hareket ediliyor…

en: At maximum focus position %1...
tr: En yüksek odak konumu %1 üzerinde…

en: Moving to maximum focus position %1...
tr: En yüksek odak konumu %1 üzerine hareket ediliyor…

en: Error: No Focuser detected.
tr: Hata: Algılanan odaklayıcı yok.

en: Error: Lost connection to Focuser.
tr: Hata: Odaklayıcıya olan bağlantı koptu.

en: outward
tr: dışa

en: inward
tr: içe

en: Focusing %2 by %1 steps...
tr: %1 adım %2 odaklanılıyor…

en: Focusing %2 by %1 step... | Focusing %2 by %1 steps...
tr[0]: %1 adım %2 odaklanılıyor…
tr[1]: %1 adım %2 odaklanılıyor…

en: Focusing %2 by %1 ms...
tr: %1 ms %2 odaklanılıyor…

en: Focuser is still timing out. Aborting...
tr: Odaklayıcı hâlâ zaman aşımına uğruyor. İptal ediliyor…

en: Focus motion timed out (%1). Restarting focus driver %2
tr: Odak hareketi zaman aşımına uğradı (%1). Odak sürücüsü %2 yeniden başlatılıyor…

en: Focus motion timed out (%1). Focusing to %2 steps...
tr: Odak hareketi zaman aşımına uğradı (%1). %2 adıma yeniden odaklanılıyor…

en: Attempting to reconnect focuser: %1
tr: Odaklayıcıya yeniden bağlanma deneniyor: %1

en: Cannot reconnect focuser: %1. Aborting...
tr: Odaklayıcıya yeniden bağlanılamıyor: %1. İptal ediliyor…

en: Detecting sources...
tr: Kaynaklar algılanıyor…

en: Autofocus operation completed successfully
tr: Kendiliğinden odaklama işlemi başarıyla tamamlandı

en: Autofocus operation failed
tr: Kendiliğinden odaklam işlemi başarısız oldu

en: Focus procedure completed after %1 iteration. | Focus procedure completed after %1 iterations.
tr[0]: %1 yineleme sonrası odak prosedürü tamamlandı.
tr[1]: %1 yineleme sonrası odak prosedürü tamamlandı.

en: Settling for %1s...
tr: %1 sn için yerleşiliyor…

en: Settling complete.
tr: Yerleşim tamamlandı.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
tr: Kendiliğinden odaklama başarısız oldu, %1 başlangıç odak konumuna geri dönülüyor.

en: FITS received. No stars detected.
tr: FITS alındı. Algılanan yıldız yok.

en: Capture complete. Select a region of interest.
tr: Yakalama tamamlandı. Bir ilgi bölgesi seçin.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
tr: Kendiliğinden bir yıldız seçilemedi. Lütfen bir tanesini elle seçin.

en: Capture complete. Select a star to focus.
tr: Yakalama tamamlandı. Odaklanacak bir yıldız seçin.

en: No stars detected while testing HFR, capturing again...
tr: HFR sınanırken bir yıldız algılanmadı, yeniden yakalanıyor…

en: HFR %1 > Limit %2
tr: HFR %1 > Sınır %2

en: Autofocus failed: exceeded max iterations %1
tr: Kendiliğinden odaklama başarısız oldu: En yüksek yineleme sayısı %1 aşıldı

en: No stars detected, capturing again...
tr: Algılanan yıldız yok, yeniden yakalanıyor…

en: Failed to detect any stars at position %1. Continuing...
tr: %1 konumunda bir yıldız algılanamadı. Sürdürülüyor…

en: Failed to detect any stars. Reset frame and try again.
tr: Herhangi bir yıldız algılanamadı. Kareyi sıfırlayın ve yeniden deneyin.

en: Unable to launch Aberration Inspector run %1...
tr: Görüntü Sapması Denetçisi %1. çalıştırması başlatılamıyor…

en: Launching Aberration Inspector run %1...
tr: Görüntü Sapması Denetçisi %1. çalıştırması başlatılıyor…

en: Starting scan for initial focuser position.
tr: Odaklayıcının başlangıç konumu için tarama başlatılıyor…

en: Scanning for starting position...
tr: Başlama konumu taranıyor…

en: Failed to detect any stars. Aborting...
tr: Hiçbir yıldız algılanamadı. İptal ediliyor…

en: Scan Start Pos: exceeded max iterations %1
tr: Tarama başlangıcı konumu: En yüksek yineleme sayısı %1 aşıldı

en: Scanning for starting position %1/%2
tr: Başlangıç konumu %1/%2 taranıyor…

en: No scan minimum - widening search...
tr: Tarama en düşüğü yok — arama genişletiliyor…

en: Scan Start Position %1 Found
tr: Tarama başlangıcı konumu %1 bulundu

en: Scan Start Position %1 found
tr: Tarama Başlangıcı Konumu %1 Bulundu

en: Curve Fit check failed R2=%1 focusR2Limit=%2 retrying...
tr: Eğim uyumu denetimi başarısız R2=%1 focusR2Limit=%2 yeniden deneniyor…

en: R2=%1 < Limit=%2
tr: R2=%1 < Sınır=%2

en: Curve Fit check failed again R2=%1 focusR2Limit=%2 but continuing...
tr: Eğim uyumu denetimi yine başarısız R2=%1 focusR2Limit=%2; ancak sürdürülüyor…

en: Linear autofocus algorithm aborted: %1
tr: Doğrusal kendiliğinden algılama algoritması iptal edildi: %1

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
tr: FITS alındı. HFR %1 @ %2. Delta (%​%3)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
tr: FITS alındı. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
tr: HFR’deki değişiklik pek küçük; adım boyutunu artırmayı veya toleransı azaltmayı deneyin.

en: Failed to detect focus star in frame. Capture and select a focus star.
tr: Karedeki odak yıldızı algılanamadı. Bir odak yıldızı yakalayıp seçin.

en: Found polynomial solution @ %1
tr: %1 konumunda polinom çözümü bulundu.

en: Focuser cannot move further, device limits reached. Autofocus aborted.
tr: Odaklayıcı daha ileriye gidemiyor, aygıt sınırlarına erişildi. Kendiliğinden odaklama iptal ediliyor.

en: Unstable fluctuations. Try increasing initial step size or exposure time.
tr: Kararsız dalgalanmalar. İlk adım boyutunu veya pozlama süresini artırmayı deneyin.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
tr: Tıkanma oluştu. Lütfen farklı bir ayar ile yeniden deneyin.

en: Maximum travel limit reached. Autofocus aborted.
tr: En yüksek hareket sınırına ulaşıldı. Kendiliğinden odaklama iptal ediliyor.

en: FITS received. HFR %1. Delta (%2%) Min HFR (%3)
tr: FITS alındı. HFR %1. Delta (%​%2), En Düşük HFR (%3)

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
tr: Kendiliğinden odaklama uygun odağa ulaşamadı. Tolerans değerini ayarlamayı deneyin.

en: Focuser error, check INDI panel.
tr: Odaklayıcı hatası, INDI panelini denetleyin.

en: Simulate focuser comms failure...
tr: Odaklayıcı iletişim arızasına benzetiliyor…

en: Restarting autofocus process...
tr: Kendiliğinden odaklama süreci yeniden başlatılıyor…

en: Starting continuous exposure...
tr: Sürekli pozlama başlatılıyor…

en: Disabling Auto Star Selection as star selection box was moved manually.
tr: Yıldız seçim kutusu elle taşındığından Kendiliğinden Yıldız Seçimi devre dışı bırakılıyor.

en: Focus star is selected.
tr: Odak yıldızı seçili.

en: Region of interest is selected.
tr: İlgi bölgesi seçili.

en: Autofocus
tr: Kendiliğinden Odaklama

en: Check focus request - Waiting 10sec for %1 to complete.
tr: Odak isteğini denetleniyor — %1 işleminin tamamlanması için 10 saniye bekleniyor.

en: Discarding Check Focus request - %1 in progress.
tr: Odak denetleme isteği bırakılıyor — %1 sürüyor.

en: Check Focus ignored - Star Measure must be star based
tr: Odak denetleme yok sayıldı — Yıldız ölçüsü yıldız tabanlı olmalıdır

en: Capturing to check HFR...
tr: HFR denetlemesi için yakalama yapılıyor…

en: No star was selected. Using last known position...
tr: Seçili yıldız yok. Son bilinen konum kullanılıyor…

en: No star was selected. Aborting...
tr: Seçili yıldız yok. İptal ediliyor…

en: Focuser already at %1...
tr: Odaklayıcı halihazırda %1 konumunda…

en: Adjust focus request - Waiting 10sec for %1 to complete.
tr: Odak isteği ayarlanıyor — %1 işleminin tamamlanması için 10 saniye bekleniyor.

[ctx: @title:window]
en: Focus Frame
tr: Odak Karesi

en: Failed to save image. Aborting...
tr: Görsel kaydedilemedi. İptal ediliyor…

en: Exposure failure. Aborting...
tr: Pozlama hatası. İptal ediliyor…

[ctx: @title:window]
en: Relative Profile
tr: Göreceli Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop Auto Focus process
tr: Kendiliğinden odaklama sürecini durdur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, captureB)
en: Capture image
tr: Görsel yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
tr: Adımlar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startLoopB)
en: Start framing
tr: Karelemeyi başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Start:
tr: Başlat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Start Auto Focus process
tr: Kendiliğinden odaklama sürecini başlat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, absTicksLabel)
en: Current absolute focuser position
tr: Geçerli mutlak odaklayıcı konumu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, absTicksSpin)
en: Desired absolute focus position
tr: İstenen mutlak odak konumu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startGotoB)
en: Go to an absolute focus position
tr: Mutlak bir odak konumuna git

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopGotoB)
en: Stop focuser motion
tr: Odaklayıcı hareketini durdur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: <html><head/><body><p>Focus Out. Use shift and ctrl key for motion speed up. The factors are configured in the focuser's mechanical options.</p><p>For SCTs this is usually CW.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Dışa odaklanmak. Hareket hızını artırmak için Kontrol ve Üst Karakter düğmelerini kullanın. Çarpanlar, odaklayıcının mekanik seçeneklerinden yapılandırılır.</p><p>SCT’ler için bu genellikle CW’dir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: <html><head/><body><p>Focus In. Use shift and ctrl key for motion speed up. The factors are configured in the focuser's mechanical options.</p><p>For SCTs this is usually CCW.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İçe odaklanmak. Hareket hızını artırmak için Kontrol ve Üst Karakter düğmelerini kullanın. Çarpanlar, odaklayıcının mekanik seçeneklerinden yapılandırılır.</p><p>SCT’ler için bu genellikle CCW’dir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ccdGroup)
en: Camera && Filter Wheel
tr: Kamera ve Süzgeç Tekerleği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gainLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusExposureLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Exposure time in seconds
tr: Saniye türünden pozlama zamanı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultFocusTemperatureSource)
en: Select focuser temperature source
tr: Odaklayıcı sıcaklığı kaynağını seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings...
tr: Süzgeç Ayarları…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: Focuser temperature source
tr: Odaklayıcı sıcaklığı kaynağı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: TS.
tr: SK.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel)
en: Source temperature in Celsius
tr: Celsius türünden kaynak sıcaklığı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Temp. =
tr: Geçici =

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: NA
tr: Yok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: Delta temperature in Celsius. It is the difference between the last recorded temperature when autofocus was successful and the current source temperature.
tr: Celsius türünden sıcaklık farkı. Kendiliğinden odaklamanın başarılı olduğu son kaydedilen sıcaklık ile geçerli kaynak sıcaklığı arasındaki farktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: ΔT =
tr: ΔS =

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset focus subframe to full capture
tr: Tam yakalama için odak alt karesini sıfırla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, toolsGroup)
en: Tools
tr: Araçlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAbInsB)
en: <html><head/><body><p>Run Aberration Inspector (Auto Focus will run first to collect data).</p><p>Note: Mosaic Mask must be set to activate this button.</p><p>This is an experimental feature.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görüntü Sapması Denetçisi’ni çalıştır (Önce veri toplamak için kendiliğinden odaklama çalışacaktır).</p><p>Not: Bu düğmeyi etkinleştirmek için Mozaik Maske ayarlı olmalıdır.</p><p>Bu, deneysel bir özelliktir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advisorB)
en: Advisor
tr: Danışman

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, forceInSeqAF)
en: <html><head/><body><p>Check to force an ad-hoc In-Sequence Autofocus at the completion of the current subframe.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Geçerli alt karenin tamamlanmasında geçici sıralı kendiliğinden odaklamayı zorlamak için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, forceInSeqAF)
en: Force AF
tr: AF’yi zorla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: V-Curve
tr: V Eğrisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, starsLabel)
en: Stars:
tr: Yıldızlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, relativeProfileB)
en: Profile...
tr: Profil…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
tr: Temizle

en: Section
tr: Bölüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
tr: Çalıştır

en: Run number
tr: Pas Numarası

en: Start Pos
tr: Başlangıç Konumu

en: Start position
tr: Başlangıç Konumu

en: Step/Jump Size
tr: Adım/Atlama Boyutu

en: Step Size
tr: Adım Boyutu

en: Overscan
tr: Aşırı Tarama

en: AF Overscan
tr: AF Aşırı Taraması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Comments
tr: Yorumlar

en: Additional Text
tr: Ek Metin

en: Parameter
tr: Parametre

en: Parameter Name
tr: Parametre Adı

en: Current Value
tr: Geçerli Değer

en: Current value of the parameter
tr: Parametrenin geçerli değeri

en: Proposed Value
tr: Önerilen Değer

en: Focus Advisor proposed value for the parameter
tr: Parametre için odak danışmanının önerdiği değer

en: Focus Advisor: another focus action in progress. Please try again.
tr: Odak danışmanı: Başka bir odak eylemi sürüyor. Lütfen yeniden deneyin.

en: Focus Advisor cannot run with current params.
tr: Odak danışmanı geçerli parametrelerle çalışamıyor.

en: Focus Advisor stopped
tr: Odak danışmanı durdu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvUpdateParams)
en: Update Parameters
tr: Parametreleri Güncelle

en: Camera & Filter Wheel Parameters
tr: Kamera ve Süzgeç Tekerleği Parametreleri

en: Settings Parameters
tr: Ayar Parametreleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, maskGroupBox)
en: Mask
tr: Maske

en: Process Parameters
tr: Süreç Parametreleri

en: Mechanics Parameters
tr: Mekanikler Parametreleri

en: Focus Advisor aborted due to internal error
tr: Odak danışmanı bir iç hata nedeniyle durdu

en: Focus Advisor cannot run with current params
tr: Odak danışmanı geçerli parametrelerle çalışamıyor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvFindStars)
en: Find Stars
tr: Yıldızları bul

en: Find Stars: Scanning for stars...
tr: Yıldızları Bul: Yıldızlar taranıyor…

en: Find Stars: Failed
tr: Yıldızları Bul: Başarısız

en: Stars detected, range center %1
tr: Yıldızlar algılandı, erim merkezi %1

en: Stars detected, range centre %1
tr: Yıldızlar algılandı, erim merkezi %1

en: Focus Advisor Find Stars completed
tr: Odak danışmanı yıldız bulumu tamamlandı

en: Find Stars: exceeded max iterations %1
tr: Yıldızları Bul: En çok %1 yineleme sayısı aşıldı

en: Stars detected, centering range
tr: Yıldızlar algılandı, erim ortalanıyor

en: Find Stars Run %1: No stars at start %2, scanning...
tr: Yıldızları Bul %1. Pas: %2 başlangıcında yıldız yok, taranıyor…

en: Find Stars Run %1 Sector %2: Scanning %3/%4
tr: Yıldızları Bul %1. Pas Sektör %2: %3/%4 taranıyor

en: Find Stars Run %1: Scanning Sector %2
tr: Yıldızları Bul %1. Pas: Sektör %2 taranıyor

en: No stars detected
tr: Algılanan yıldız yok

en: Find Stars Run %1: failed to find any stars
tr: Yıldızları Bul %1. Pas: Hiçbir yıldız bulunamadı

en: Find Stars Run %1 Sector %2: scanning %3/%4
tr: Yıldızları Bul %1. Pas Sektör %2: %3/%4 taranıyor

en: Focus Advisor Find Stars run %1: failed to move focuser
tr: Odak Danışmanı Yıldızları Bul %1. Pas: Odaklayıcı hareket ettirilemedi

en: Focus Advisor Coarse Adjustment aborted after %1 runs
tr: Odak danışmanı kaba ayarı %1 pas sonrasında iptal edildi

en: Coarse Adjustment Scan...
tr: Kaba ayar taraması…

en: Coarse Adjustment
tr: Kaba Ayar

en: Focus Advisor Coarse Adjustment failed to move focuser
tr: Odak danışmanı kaba ayarı odaklayıcıyı hareket ettiremedi

en: Focus Advisor Coarse Adjustment: exceeded max iterations %1
tr: Odak Danışmanı Kaba Ayarı: %1 en çok deneme aşıldı

en: Coarse Adjustment Run %1 scan...
tr: Kaba ayar pası %1 taraması…

en: Focus Advisor Coarse Adjustment Run %1: insufficient data to proceed
tr: Odak Danışmanı Kaba Ayar Pası %1: Sürdürmek için yetersiz veri

en: Max/Min Ratio: %1
tr: En az/çok oranı: %1

en: Focus Advisor Coarse Adjustment completed.
tr: Odak danışmanı kaba ayarı tamamlandı.

en: Focus Advisor Coarse Adjustment: data quality too poor to continue
tr: Odak Danışmanı Kaba Ayarı: Sürdürmek için veri kalitesi pek düşük

en: Max/Min Ratio: %1, Next Step Size: %2, Next Overscan: %3
tr: En az/çok oranı: %1, sonraki adım boyutu: %2, sonraki aşırı tarama: %3

en: Fine Adjustment
tr: İnce Ayar

en: Max/Min Ratio: %1, R2: %2, Step Size: %3, Overscan: %4
tr: En az/çok oranı: %1, R2: %2, adım boyutu: %3, aşırı tarama: %4

en: Focus Advisor Fine Adjustment completed
tr: Odak danışmanı kaba ayarı tamamlandı.

en: Focus Advisor Result (%1): Run: %2 startPos: %3 stepSize: %4 overscan: %5
tr: Odak danışmanı sonuçları (%1): Çalışma: %2 Başlangıç konumu: %3 Adım boyutu: %4 Aşırı tarama: %5

en: Focus Advisor Result Update: %1
tr: Odak danışmanı sonucu güncellemesi: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusAdvisorDialog)
en: Focus Advisor
tr: Odak Danışmanı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvUpdateParams)
en: Check to have Focus Advisor update Focus parameters. Click Help to view the proposed changes.
tr: Odak danışmanının odak parametrelerini güncellemesi için işaretleyin. Önerilen değişiklikleri görüntülemek için Yardım’a tıklayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvFindStars)
en: Check to have Focus Advisor search for stars. If you are close enough to Focus to see stars in the Focus frame then this step is not necessary.
tr: Odak danışmanının yıldızları araması için işaretleyin. Odak karesindeki yıldızları görecek kadar odağa yakınsanız bu adım gerekli değildir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvCoarseAdj)
en: Check to have Focus Advisor find coarse focus. This will find an approximate focus position good enough to run Autofocus.
tr: Odak danışmanının kaba odağı bulması için işaretleyin. Bu, kendiliğinden odaklamayı çalıştırmaya yetecek kadar bir ortalama odak konumunu bulacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvCoarseAdj)
en: Coarse Adjustment (without Autofocus)
tr: Kaba ayar (kendiliğinden odak olmadan)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvFineAdj)
en: Check to have Focus Advisor run Autofocus to make fine adjustments to focus parameters.
tr: Odak parametrelerinde ince ayarlamalar yapmak için odak danışmanının kendiliğinden odaklamayı çalıştırmasını sağlamak için işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvFineAdj)
en: Fine Adjustment (using Autofocus)
tr: İnce ayar (kendiliğinden odak kullanılarak)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialogButtonBox, focusAdvButtonBox)
en: Close Focus Advisor
tr: Odak Danışmanını Kapat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusAdvisorHelpDialog)
en: Focus Advisor Help
tr: Odak Danışmanı Yardımı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: Recommendations:
tr: Öneriler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvHelpOnlyChanges)
en: Check to display only recommended changes
tr: Yalnızca önerilen değişiklikleri görüntülemek için işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvHelpOnlyChanges)
en: Show Only Changes
tr: Yalnızca değişiklikleri göster

en: Called newMeasurement after a solution was found.
tr: Bir çözüm bulunduktan sonra yeni ölçüm çağrıldı.

en: Failed to fit curve to data.
tr: Eğri verilere sığdırılamadı.

en: Solution found.
tr: Çözüm bulundu.

en: Too many steps.
tr: Pek fazla adım.

en: Solution lies outside max travel.
tr: Çözüm en fazla hareketin dışında bulunuyor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
tr: Değer

[ctx: Graphics tooltip; %1 is the Focus Position; %2 is the Focus Value;]
en: <table><tr><td>POS:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>VAL:   </td><td>%2</td></tr></table>
tr: <table><tr><td>KON:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>DEĞ:   </td><td>%2</td></tr></table>

[ctx: Graphics tooltip; %1 is the Minimum Focus Position; %2 is the Focus Value;]
en: <table><tr><td>MIN:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>VAL:   </td><td>%2</td></tr></table>
tr: <table><tr><td>END:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>DEĞ:   </td><td>%2</td></tr></table>

en: <p>Add additional focuser</p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p>
tr: <p>Ek odaklayıcı ekle</p><p><b>UYARI</b>: Bu özellik deneyseldir!</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: AF Overscan:
tr: AF aşırı taraması:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutSteps)
en: <html><body><p>This number multiplied by initial-step-size is number of outward steps the Linear Focus algorithm moves away from the initial position at the start of focusing.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Bu sayının başlangıç ​​adımı boyutuyla çarpımı, Doğrusal Odaklama algoritmasının odaklanma başlangıcında başlangıç ​​konumundan uzaklaştığı dışarı doğru adımların sayısıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusOutStepsLabel)
en: Out Step Multiple:
tr: Çoklu çıkış adımı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusWalk)
en: <html><head/><body><p>Select the type of walk for the focuser to take when using <span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>.  For <span style=" font-weight:600;">Linear</span> only <span style=" font-weight:600;">Classic</span> is available.</p><p><span style=" font-weight:600;">Classic</span>: Focuser steps out &quot;Out Step Multiple&quot; steps, takes a frame and then steps in through focus at a constant step size taking and analysing frames at each step. The exact point at which the pass stops is dependent on the data so this walk is tolerant of starting further away from focus, but at the expense of extra steps.</p><p><span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span>: Focuser steps out half of &quot;Number Steps&quot;, takes a frame and then steps in exactly &quot;Number Steps&quot;. This walk must be started close to focus to be effective but is predictable in the number of steps taken.</p><p><span style=" font-weight:600;">CFZ Shuffle</span>: Similar to <span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span> except this walk takes half steps near the focus point to try to give more weight to points nearer to focus in the curve fitting. As with <span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span> this walk must be started close to focus to be effective but is predictable in the number of steps taken.</p><p><br/></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span> kullanırken odaklayıcının gerçekleştireceği yürüyüş türünü seçin. <span style=" font-weight:600;">Doğrusal</span> için yalnızca <span style=" font-weight:600;">Klasik</span> kullanılabilir.</p><p><span style=" font-weight:600;">Klasik</span>: Odaklayıcı “Bu Kadar Adım” çıkar, bir kare alır ve ardından her adımda kareleri alıp çözümleyerek sabit bir adım boyutunda odaklama yoluyla devreye girer. Geçişin tam olarak durduğu nokta verilere bağlıdır, bu nedenle bu yürüyüş, ekstra adımlar pahasına, odak noktasından daha uzağa başlamaya toleranslıdır.</p><p><span style=" font-weight:600;">Sabit Adımlar</span>: Odaklayıcı “Bu Kadar Adım”ın yarısını dışarı çıkarır, bir kare çeker ve ardından tam olarak “Bu Kadar Adım”a geçer. Bu yürüyüşün etkili olması için odaklanmaya yakın bir yerde başlatılması gerekir; ancak atılan adım sayısı tahmin edilebilir.</p><p><span style=" font-weight:600;">CFZ Karıştır</span>: <span style=" font-weight:600;">Sabit Adımlar</span>’a benzerdir; ancak bu yürüyüş, eğri uydurmada odak noktasına daha yakın noktalara daha fazla ağırlık vermeye çalışmak için odak noktasının yakınında yarım adım atar. <span style=" font-weight:600;">Sabit Adımlar</span>’da olduğu üzere, bu yürüyüşün etkili olması için odaklanmaya yakın bir yerde başlatılması gerekir; ancak atılan adım sayısı tahmin edilebilir.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: Fixed Steps
tr: Sabit Adımlar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: CFZ Shuffle
tr: CFZ Karıştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Motion Timeout:
tr: Hareket zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusTicks)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Initial Step Size</span> in ticks to cause a noticeable change in HFR value. For timer based focuser, it is the initial time in milliseconds to move the focuser inward or outward</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>HFR değerinde gözle görülür bir değişikliğe neden olacak biçimde tıklamalardaki <span style=" font-weight:600;">başlangıç adımı boyutu</span>. Zamanlayıcı tabanlı odaklayıcı için odaklayıcıyı içe veya dışa doğru hareket ettirmenin milisaniye türünden ilk zamanıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum time in seconds to wait for the focuser to move to the desired position before declaring a timeout.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir zaman aşımı bildirmeden önce odaklayıcının istenen konuma hareket etmesini beklemek için saniye türünden en çok süre.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOverscanDelay)
en: <html><head/><body><p>Delay between completing the outward motion of an Overscan and starting the inward motion. For most focusers 0 s is fine.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Aşırı Taramanın dışa doğru hareketinin tamamlanması ile içe doğru hareketin başlatılması arasındaki gecikme. Çoğu odaklayıcı için 0 saniye iyidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMaxSingleStep)
en: <html><head/><body><p>The maximum single step size the algorithm is allowed to command as it searches for the critical focus zone. The calculated step size would be limited to this maximum value.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Algoritmanın kritik odak bölgesini ararken komut vermesine izin verilen en büyük tek adım boyutu. Hesaplanan adım boyutu bu en büyük değerle sınırlı olacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAFOverscan)
en: <html><head/><body><p>Provides backlash overscan in ticks for outward focuser movements during an Autofocus run. This is in addition to any Driver Backlash provided by the device driver and set in the Driver Backlash field. Set to 0 to disable. </p><p>If set, AF Overscan is applied to all focuser movements initiated by the Focus module.</p><p>Typically either Focuser Backlash or AF Overscan is set.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden Odaklama çalışması sırasında dışa doğru odaklayıcı hareketleri için işaretlerde boşluklu aşırı tarama sağlar. Bu, aygıt sürücüsü tarafından sağlanan ve Sürücü Boşluğu alanında ayarlanan tüm Sürücü Boşluğu’na ek olarak verilir. Devre dışı bırakmak için 0’a ayarlayın.</p><p>Ayarlanırsa AF Aşırı Taraması, odak modülü tarafından başlatılan tüm odaklayıcı hareketlerine uygulanır.</p><p>Tipik olarak Odaklayıcı Boşluğu veya AF Aşırı Taraması ayarlanır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Capture Timeout:
tr: Yakalama zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial Step Size:
tr: Başlangıç adımı boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusWalkLabel)
en: Walk:
tr: Yürüme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Focuser Settle:
tr: Odaklayıcı yerleşimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Driver Backlash:
tr: Sürücü boşluğu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCaptureTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a captured image to be received before declaring a timeout.
tr: Bir zaman aşımı bildirilmeden önce çekilen bir görselin alınması için beklenecek saniye türünden en büyük süre.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusMaxTravel)
en: <html><head/><body><p>Maximum travel in steps before the autofocus process aborts</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden odaklama işlemi iptal edilmeden önceki adımlarla maksimum hareket.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Max Step Size:
tr: En büyük adım boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
tr: En fazla hareket:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Settle time (in seconds) after moving the focuser before capturing the next image during Auto Focus and after an Adaptive Focus movement.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden Odaklama sırasında ve Uyarlanabilir Odaklama hareketinden sonra bir sonraki görseli yakalamadan önce odaklayıcıyı hareket ettirdikten sonra bekleme süresini (saniye olarak) ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusNumStepsLabel)
en: Number Steps:
tr: Adım sayısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: AF Overscan Delay:
tr: AF aşırı taraması gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusNumSteps)
en: <html><head/><body><p>The total number of steps to use when Walk is set to one of the fixed number of steps walks and Algorithm is Linear 1 Pass.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yürüyüş, sabit sayıdaki yürüyüş adımlarından birine ayarlandığında ve Algoritma Doğrusal 1 Geçiş olduğunda kullanılacak toplam adım sayısı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBacklash)
en: <html><head/><body><p>For backlash-aware focusers, the amount of backlash to apply when reversing movement direction. Set to 0 to disable.</p><p>Typically either Focuser Backlash or AF Overscan is set.</p><p>This field sets the Indi Focuser Backlash field and can be set either here or on the Indi Control Panel.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Dişli yanak boşluğuna duyarlı odaklayıcılar için hareket yönü tersine çevrildiğinde uygulanacak dişli yanak boşluğu miktarı. Devre dışı bırakmak için 0’a ayarlayın.</p><p>Genellikle Odaklayıcı Dişli Yanak Boşluğu veya AF Aşırı Taraması ayarlanır.</p><p>Bu alan, Indi Odaklayıcısı Boşluğu alanını ayarlar ve buradan veya Indi Denetim Panelinden ayarlanabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedupShiftLabel)
en: Speedup (Shift)
tr: Hızlandır (Üst Karakter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedupCtrlLabel)
en: Speedup (Ctrl)
tr: Hızlandır (Kontrol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, speedupShift)
en: <html><head/><body><p>Multiplier for manual focus motions when the shift key is pressed.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Üst Karakter düğmesine basıldığında elle odaklama hareketleri için olan çarpan.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, speedupCtrl)
en: <html><head/><body><p>Multiplier for manual focus motions when the control key is pressed.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kontrol düğmesine basıldığında elle odaklama hareketleri için olan çarpan.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarMeasureLabel)
en: Measure:
tr: Ölçü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusStarPSF)
en: <html><head/><body><p>The type of PSF to use when Measure is set to FWHM:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gaussian</span>: Uses a 2D Gaussian. This is an experimental feature.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ölçü FWHM olarak ayarlandığında kullanılacak PSF türü:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gauss</span>: 2 boyutlu Gauss kullanır. Bu deneysel bir özelliktir.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Detection:
tr: Algılama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusFramesCountLabel)
en: Average Over:
tr: Ortalama üzeri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: SEP Profile:
tr: SEP profili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en: <html><head/><body><p>Number of frames to capture at each focuser position.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Her odaklayıcı konumunda yakalanacak kare sayısı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusHFRFramesCount)
en:  frames
tr:  kare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusR2Limit)
en: <html><head/><body><p>Set a minimum for the acceptable R² when performing an Autofocus run.  The value is between 0 (no fit) and 1 (perfect fit).  0.8 is a good start.  If the minimum is not met,  Autofocus will rerun once to try to improve the R². Currently only available for the Linear 1 Pass algorithm when using a Curve Fit of Hyperbola or Parabola. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden Odaklama çalıştırması gerçekleştirirken kabul edilebilir R² için bir en düşük değer ayarlayın. Değer 0 (uyum yok) ile 1 (mükemmel uyum) arasındadır. 0,8 iyi bir başlangıçtır. En düşük değer karşılanmazsa Kendiliğinden Odaklama, R²’yi iyileştirmeye çalışmak için bir kez yeniden çalıştırılır. Şu anda yalnızca Doğrusal 1 Geçişli algoritma için Hiperbol veya Parabolün Eğri Uyumu kullanıldığında kullanılabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: <html><head/><body><p>Check to use the standard deviation of the star HFR or FWHM as a weighting to the curve fitting algorithm. If unchecked, all data points are given equal weighting. Currently only available when using Full Field (multiple stars) and a Curve Fit of Hyperbola or Parabola under the Linear 1 Pass algorithm. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Eğri uydurma algoritmasına ağırlıklandırma olarak yıldız HFR veya FWHM’nin standart sapmasını kullanmak için işaretleyin. İşaretlenmezse tüm veri noktalarına eşit ağırlık verilir. Şu anda yalnızca Doğrusal 1 Geçiş algoritması altında Tam Alan (birden fazla yıldız) ve Hiperbol veya Parabolün Eğri Uyumu kullanıldığında kullanılabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: Use Weights
tr: Ağırlıkları kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: <html><head/><body><p>Select the type of curve to fit to the data:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Quadratic</span>: Uses a polynomial fit of degree 2. This is currently the default option and currently the only option for all Algorithms except Linear 1 Pass.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hyperbola</span>: Fits a hyperbola to the data points. This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Parabola</span>: Fits a parabola to the data points. This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Verilere uyacak eğri türünü seçin:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">İkinci derece</span>: 2. derece polinom uyumunu kullanır. Bu şu anda öntanımlı seçenektir ve şu anda Doğrusal 1 Geçiş dışındaki tüm algoritmalar için tek seçenektir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hiperbol</span>: Veri noktalarına bir hiperbol sığdırır. Bu, şu anda yalnızca Doğrusal 1 Geçiş Algoritması için kullanılabilir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Parabol</span>: Veri noktalarına bir parabol sığdırır. Bu, şu anda yalnızca Doğrusal 1 Geçiş Algoritması için kullanılabilir.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Quadratic
tr: İkinci derece

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Hyperbola
tr: Hiperbol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Parabola
tr: Parabol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: <html><head/><body><p>Select the Measure to use when fitting a curve for Linear 1 Pass:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR</span>: Half Flux Radius. Uses an algorithm to calculate the radius of a circle centred on the star centroid that encapsulates half the star's flux.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR Adj</span>: Adjusted Half Flux Radius. Normalises the HFR for peak intensity. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">FWHM</span>: Full Width Half Maximum. Curve fits a PSF to each star centroid and uses the curve to calculate the FWHM. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;"># Stars</span>: Number of stars. The number of detected stars at optimum focus will be a maximum. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fourier</span>: Fourier power calculation. Uses the Fourier Transform Power approach developed by Tan and Schulz in https://arxiv.org/pdf/2201.12466.pdf. At optimum focus the power in frequency space [result of the fourier transform] will be a maximum. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">StdDev</span>: Uses variance / mean of image pixels. It is intended for star fields. This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sobel</span>: Uses the Sobel Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Laplassian: </span>Uses the Laplassian Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Canny: </span>Uses the Canny Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Doğrusal 1 Geçiş için bir eğri uydururken kullanılacak ölçüyü seçin:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR</span>: Yarım Akı Yarıçapı. Yıldız akışının yarısını kapsayan, yıldız merkezi üzerinde ortalanan bir dairenin yarıçapını hesaplamak için bir algoritma kullanır.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Uyarlamalı HFR</span>: Uyarlanmış Yarım Akı Yarıçapı. Tepe yoğunluğu için HFR’yi normalleştirir.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">FWHM</span>: Tam Genişlik Maksimum Yarı. Eğri, her yıldız merkezine bir PSF yerleştirir ve FWHM’yi hesaplamak için eğriyi kullanır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Yıldız sayısı</span>: Yıldız sayısı. En iyi odaklamada tespit edilen yıldızların sayısı en büyük olacaktır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fourier</span>: Fourier güç hesabı. Tan ve Schulz tarafından https://arxiv.org/pdf/2201.12466.pdf adresinde geliştirilen Fourier Dönüşüm Gücü yaklaşımını kullanır. En iyi odaklanmada frekans uzayındaki güç (Fourier dönüşümünün sonucu) en büyük olacaktır. Bu deneysel bir özelliktir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">StdDev</span>: Görsel piksellerinin fark bölü ortalamasını kullanır. Yıldız alanları için yapılmıştır. Bu, openCV’nin kurulu olmasını gerektiren deneysel bir özelliktir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sobel</span>: Sobel kenar algılama algoritmasını kullanır. Yıldız olmayan; örneğin, Güneş, Ay veya gezegen gövdeleri için yapılmıştır. Bu, openCV’nin kurulu olmasını gerektiren deneysel bir özelliktir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Laplass: </span>Laplass kenar algılama algoritmasını kullanır. Yıldız olmayan; örneğin, Güneş, Ay veya gezegen gövdeleri için yapılmıştır. Bu, openCV’nin kurulu olmasını gerektiren deneysel bir özelliktir.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Canny: </span>Canny kenar algılama algoritmasını kullanır. Yıldız olmayan; örneğin, Güneş, Ay veya gezegen gövdeleri için yapılmıştır. Bu, openCV’nin kurulu olmasını gerektiren deneysel bir özelliktir.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: HFR Adj
tr: Uyarlamalı HFR

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: # Stars
tr: Yıldız sayısı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: Laplassian
tr: Laplass

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusDetection)
en: <html><head/><body><p>Star detection method:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Source Extractor and Photometry, an efficient source detection method based on Source Extractor (Bertin and Arnouts 1996; Bertin 2016). See <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor as a library</span></a> in the Journal of Open Source Software.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Centroid</span>: a source detection based on estimating star mass around signal peaks.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gradient</span>: a single source detection based on the Sobel filter. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Threshold</span>: a single source detection based on pixel values. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yıldız algılama yöntemi:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Kaynak Çıkarıcısı ve Fotometri, Kaynak Çıkarıcısını temel alan etkili bir kaynak tespit yöntemidir (Bertin ve Arnouts 1996; Bertin 2016). Journal of Open Source Software’de <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor as a library</span></a> yazısına bakın.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ağırlık merkezi</span>: Sinyal tepe noktaları etrafındaki yıldız kütlesinin tahmin edilmesine dayanan bir kaynak tespiti.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gradyan</span>: Sobel süzgecini temel alan tek kaynak tespiti. İlk veya tam alan çözümlemesinde bu yöntem yerine SEP kullanılacaktır.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Eşik</span>: Piksel değerlerine dayalı tek kaynak tespiti. İlk veya tam alan çözümlemesinde bu yöntem yerine SEP kullanılacaktır.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Gradient
tr: Gradyan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Centroid
tr: Ağırlık merkezi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
tr: Eşik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCurveFitLabel)
en: Curve Fit:
tr: Eğri uyumu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select focus process algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Iterative</span>: Moves focuser by discreet steps initially decided by the step size. Once a curve slope is calculated,  further step sizes are calculated to reach optimal solution. The algorithm stops when the measured HFR is within percentage Tolerance of the minimum HFR recorded in the procedure.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Polynomial</span>: Starts with iterative method.  Upon crossing to the other side of the V-Curve,  polynomial fitting coefficients along with possible minimum solution are calculated. This algorithm can be faster than purely iterative approach given a good data set.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: Samples focus inward in a regular fashion, using 2 passes.  The algorithm can be slow, but it is more resilient to backlash.  Start with the focuser positioned near good focus.  Set Initial Step Size and Max Travel for the desired sampling interval and range around start focus position.  Tolerance should be around 5%.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>: Starts like <span style=" font-weight:600;">Linear</span> but after completing the 1st pass, instead of doing a 2nd pass,  moves straight to the minimum HFR value calculated.  Use Curve Fit of Hyperbola or Parabola.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Odaklanma süreci algoritmasını seçin:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Yinelemeli</span>: Odaklayıcıyı başlangıçta adım boyutuna göre belirlenen gizli adımlarla hareket ettirir. Bir eğri eğimi hesaplandıktan sonra, en iyi çözüme ulaşmak için diğer adım boyutları da hesaplanır. Algoritma, ölçülen HFR, prosedürde kaydedilen minimum HFR’nin tolerans yüzdesi içinde olduğunda durur.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Polinom</span>: Yinelemeli yöntemle başlar. V Eğrisi’nin diğer tarafına geçildiğinde polinom uyum katsayıları ve olası en düşük çözüm hesaplanır. Bu algoritma, iyi bir veri kümesi verildiğinde tümüyle yinelemeli yaklaşımdan daha hızlı olabilir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Doğrusal</span>: Örneklemler 2 geçiş kullanarak düzenli bir şekilde içe doğru odaklanır. Algoritma yavaş olabilir; ancak tepkilere karşı daha dayanıklıdır. Odaklayıcıyı iyi odağa yakın konumlandırarak başlayın. İstenilen örnekleme aralığı ve başlangıç ​​odak konumu etrafındaki aralık için Başlangıç ​​Adım Boyutu ve En Büyük Hareket’i ayarlayın. Tolerans %​5 civarında olmalıdır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Doğrusal 1 Geçiş</span>: <span style=" font-weight:600;">Doğrusal</span> gibi başlar; ancak birinci geçişi tamamladıktan sonra ikinci bir geçiş yapmak yerine doğrudan en düşük hesaplanan HFR değerine hareket eder. Hiperbol veya Parabolün Eğri Uyumu’nu kullanın.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Iterative
tr: Yinelemeli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Polynomial
tr: Polinom

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Normalizati
en: Linear
tr: Doğrusal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear 1 Pass
tr: Doğrusal 1 Geçiş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusRefineCurveFit)
en: <html><head/><body><p>Check to run an outlier pass when all datapoints have been taken. The pass uses Peirce's Criteria for outlier threshold detection. If there are outliers, these are removed and curve fitting rerun. If the R² is improved by the process then this new dataset is used and outliers highlighted on the v-curve. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tüm veri noktaları alındığında aykırı değer geçişini çalıştırmak için işaretleyin. Geçiş, aykırı eşik tespiti için Peirce Kriterlerini kullanır. Aykırı değerler varsa bunlar kaldırılır ve eğri uydurma yeniden çalıştırılır. Eğer R² süreç tarafından iyileştirilirse bu yeni veri kümesi kullanılır ve aykırı değerler V eğrisi üzerinde vurgulanır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusRefineCurveFit)
en: Refine Curve Fit
tr: Eğri Uyumunu İyileştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusR2LimitLabel)
en: R² Limit:
tr: R² sınırı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusHFRFramesCountLabel)
en: Average HFR Check:
tr: Ortalama HFR denetimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusHFRFramesCount)
en: Number of frames to capture when running in-sequence HFR Check. If using Linear 1 Pass, the point of optimum focus will also capture this number of frames.
tr: Sıralı HFR denetimi çalıştırıldığında yakalanacak kare sayısı. Doğrusal 1 Geçiş kullanılıyorsa en iyi odak noktası da bu sayıda kareyi yakalayacaktır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusGaussianKernelSize)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur kernel size. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gauss bulanıklığı çekirdek boyutu. Örneğin Bahtinov kenar algılamasından önce görseli bulanıklaştırmak için kullanılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusGaussianKernelSizeLabel)
en: Kernel size:
tr: Çekirdek boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusMultiRowAverageLabel)
en: Num. of rows:
tr: Satır sayısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusThreshold)
en: <html><body><p>Increase to restrict the centroid to bright cores. Decrease to enclose fuzzy stars.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Merkez noktasını parlak çekirdeklerle sınırlamak için artırın. Bulanık yıldızları çevrelemek için azaltın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMultiRowAverage)
en: <html><head/><body><p>Combine this number of rows in the Bahtinov max average calculation. Change this value might help to match the Bahtinov lines on the star pattern more accurate.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu satır sayısını Bahtinov en yüksek ortalama hesaplamasında birleştirin. Bu değeri değiştirmek, yıldız desenindeki Bahtinov çizgilerinin daha doğru biçimde eşleştirilmesine yardımcı olabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGaussianSigma)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur sigma value. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gauss bulanıklığı sigma değeri. Örneğin Bahtinov kenar algılamasından önce görseli bulanıklaştırmak için kullanılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTolerance)
en: Decrease value to narrow optimal focus point solution radius. Increase to expand solution radius
tr: En iyi odak noktası çözüm yarıçapını daraltmak için değeri azaltın. Çözüm yarıçapını genişletmek için artırın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusDenoise)
en: Check to denoise the image before further processing.
tr: Daha fazla işleme yapmadan önce görselin gürültüsünü kaldırmak üzere denetleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusDenoise)
en: Denoise
tr: Gürültüyü kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, focusDonut)
en: <html><head/><body><p>Check to enable Donut Busting functionality. Use on telescopes with a central obstruction that create donut shaped stars when defocused.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Donut Buster işlevini etkinleştirmek için işaretleyin. Odaklanmadığında halka şeklinde yıldızlar oluşturan merkezi bir engel bulunan teleskoplarda kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time Dilation x:
tr: Zaman genişlemesi X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTimeDilation)
en: <html><head/><body><p>The furthest datapoints have their exposure times increased by this factor. The in focus datapoint exposure is not increased. Intermediate points have their exposures scaled appropriately.</p><p>Set to 1 to disable this option.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>En uzaktaki veri noktalarının pozlama süreleri bu çarpanla artar. Odaktaki veri noktası pozlaması artırılmaz. Ara noktaların pozlama durumları uygun şekilde ölçeklendirilmiştir.</p><p>Bu seçeneği devre dışı bırakmak için 1’e ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Outlier Rejection:
tr: Aykırı değer reddi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutlierRejection)
en: <html><head/><body><p>How aggressively to apply Outlier Rejection. Higher values reject more outliers.</p><p>Refine Curve Fit must be set for this option to be active.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Aykırı Değer Reddi’nin ne kadar agresif bir şekilde uygulanacağı. Daha yüksek değerler daha fazla aykırı değeri reddeder.</p><p>Bu seçeneğin etkin olması için Eğri Uyumunu İyileştir ayarının yapılması gerekir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, focusScanStartPos)
en: <html><head/><body><p>Check to scan for a start position. The algorithm will look for a minimum data point using Num Datapoints.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir başlangıç ​​konumu taramak için işaretleyin. Algoritma, veri noktası sayısını kullanarak en düşük veri noktasını arayacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusScanStartPos)
en: Scan for Start Position
tr: Başlangıç Konumunu Tara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Step Size x:
tr: Başlangıç adımı boyutu X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusScanStepSizeFactor)
en: Scan for Start Position uses a step size = Initial Step Size multiplied by Initial Step Size x.
tr: Başlangıç Konumunu Tara, Başlangıç Adım Boyutu’nun X Başlangıç Adım Boyutu ile çarpımına eşit olan bir adım boyutu kullanır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusScanAlwaysOn)
en: Check to always run Scan for Start Position, uncheck to only run after a failed Autofocus.
tr: Her zaman Başlangıç Konumunu Tara’yı çalıştırmak için işaretleyin; yalnızca başarısız olan bir Kendiliğinden Odak sonrası çalıştırmak için işaretini kaldırın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusScanAlwaysOn)
en: Always On
tr: Her zaman açık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Num Datapoints:
tr: Sayı veri noktaları:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusScanDatapoints)
en: The number of datapoints to use during Scan for Start Position.
tr: Başlangıç Konumunu Tara sırasında kullanılacak olan veri noktalarının sayısı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusUseFullField)
en: <html><head/><body><p>Select Full Field to allow focus to use multiple stars (note: Sub Frame uses a single star).  In this mode Ekos will automatically select multiple stars during Autofocus and,  for example,  average the HFR of all stars detected to perform focus. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Odağın birden fazla yıldız kullanmasına izin vermek için “Tam Alan”ı seçin (Not: Alt Kare tek bir yıldız kullanır). Bu kipte Ekos, Kendiliğinden Odaklama sırasında birden fazla yıldızı kendiliğinden seçecek ve örneğin odaklamayı gerçekleştirmek için tespit edilen tüm yıldızların HFR’sinin ortalamasını alacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusUseFullField)
en: Full Field
tr: Tam alan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusBoxSizeLabel)
en: Box:
tr: Kutu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusUnits)
en: <html><head/><body><p>Display units for HFR and FWHM.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>HFR ve FWHM için görüntüleme birimleri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusUnits)
en: Pixels
tr: Piksel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusUnits)
en: Arc Seconds
tr: Yaysaniye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Display Units:
tr: Görüntüleme birimleri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: <html><head/><body><p>This option is only active when Sub Frame is selected.  Check to allow Ekos to select a single star for focus; uncheck to allow the user to select the star to use in FitsViewer.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu seçenek yalnızca “Alt Kare” seçildiğinde etkindir. Ekos’un odak için tek bir yıldız seçmesine izin vermek için işaretleyin; kullanıcının FITS Görüntüleyicisi’nde kullanılacak yıldızı seçmesine izin vermek için işareti kaldırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
tr: Yıldızı kendiliğinden seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGuideSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Wait this many seconds after autofocus completes before resuming guiding.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden odaklama tamamlandıktan sonra kılavuzluğu sürdürmeden önce birkaç saniye bekleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusSubFrame)
en: <html><head/><body><p>Select Sub Frame to make focus to use a single star (note: Full Field uses multiple stars).  In this mode the Auto Select Star checkbox becomes active to allow either Ekos to select a star (when checked) or to allow the user to manually select the star in FitsViewer (when unchecked).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tek bir yıldız kullanmaya odaklanmak için “Alt Kare”yi seçin (Not: “Tam Alan” birden çok yıldız kullanır). Bu kipte, Ekos’un bir yıldız seçmesine (işaretlendiğinde) veya kullanıcının yıldızı FITS Görüntüleyicisi’nde elle seçmesine (işaretlenmediğinde) izin vermek için “Yıldızı kendiliğinden seç” onay kutusu etkin duruma gelir.</p></body></html >

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusSubFrame)
en: Sub Frame
tr: Alt kare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Dark Frame
tr: Karanlık kare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Guide Settle:
tr: Kılavuz yerleşimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBoxSize)
en: <html><head/><body><p>Size of the subframe in pixels.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Alt karenin piksel türünden boyutu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusBoxSize) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusMosaicSpace)
en:  px
tr:  pks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
tr: Kendiliğinden odaklama sürerken kılavuzluğu askıya al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
tr: Kılavuzluğu askıya al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Optimize AF:
tr: AF’yi eniyile:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAFOptimize)
en: <html><head/><body><p>Create an &quot;optimization zone&quot; of this many seconds. When an automated Autofocus run is requested by another process, e.g. Scheduler or Capture, a check is performed on the timestamp of the last successful Autofocus for that filter. If we are within the optimization zone then no Autofocus is run; if outside the zone, Autofocus is run as normal.</p><p>Note that filter offsets and Adaptive Focus settings are always honoured.</p><p>Set to zero to disable this feature.</p><p>NOTE: manually initiated runs will always be performed.</p><p>This is currently an experimental feature enabled for Linear and Linear 1 Pass only.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu kadar saniyelik bir eniyileme bölgesi oluşturun. Zamanlayıcı veya Yakalama gibi başka bir işlem tarafından kendiliğinden bir AF çalıştırması talep edildiğinde, bu süzgeç için olan son başarılı kendiliğinden odaklamanın zaman damgası denetlenir. Eniyileme bölgesi içindeysek AF çalıştırılmaz; bölge dışındaysa AF normal olarak çalıştırılır.</p><p>Süzgeç ofsetlerine ve Uyarlanabilir Odak ayarlarına her zaman uyulduğunu unutmayın.</p><p>Bu özelliği devre dışı bırakmak için sıfır olarak ayarlayın.</p><p>NOT: Elle başlatılan çalıştırmalar her zaman gerçekleştirilecektir.</p><p>Bu, şu anda yalnızca Doğrusal ve Doğrusal 1 geçişleri için etkinleştirilmiş deneysel bir özelliktir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxFocusFrameFiles)
en: Upper limit how many focus frames should be kept on disk. Set to -1 to allow arbitrary many files.
tr: Diskte tutulacak odak karelerinin üst sınırı. İstediğiniz sayıda dosyaya izin vermek için −1 olarak ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Max. Stored Frames:
tr: En çok depolanan kare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusMosaicMaskRB)
en: <html><head/><body><p>Aberration inspector style mask with a 3x3 mosaic formed with tiles from the center, the corners and the edges.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Merkezi, köşeleri ve kenarlarından karolarla oluşturulmuş 3 × 3 mozaikli, görüntü sapması denetçisi tarzı maske.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusMosaicMaskRB)
en: Mosaic Mask:
tr: Mozaik maske:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusRingMaskRB)
en: <html><head/><body><p>During Full Field focusing, this controls the size of an Annulus centred at the middle of the sensor to include for processing. Set inner % to zero to include the centre of the sensor and set outer % to 100 to include the outer edges of the sensor. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tam Alan odaklama sırasında bu, algılayıcının ortasında ortalanan bir Annulus’un işleme dahil edilecek boyutunu denetler. Algılayıcının merkezini içerecek şekilde iç yüzdeyi sıfıra ayarlayın ve algılayıcının dış kenarlarını içerecek şekilde dış yüzdeyi 100’e ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusRingMaskRB)
en: Ring Mask:
tr: Halka maske:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMosaicSpace)
en: <html><head/><body><p>Size of the separator between the tiles.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Karolar arasındaki ayırıcının boyutu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMosaicTileWidth)
en: <html><head/><body><p>Tiles are squares with an edge length calculated by the given percentage of the image width. The percentage is limited such that the tile size does not exceed one third of the shorter side of the image (in most cases, it's height).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Karolar, kenar uzunluğu görsel genişliğinin verilen yüzdesi ile hesaplanan karelerdir. Yüzde, karo boyutunun görüntünün kısa kenarının üçte birini (çoğu durumda, yüksekliği) geçmeyecek şekilde sınırlandırılmıştır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldInnerRadius)
en: <html><head/><body><p>Diameter of the inner circle to be excluded from focusing (e.g. a centered galaxy or star cluster). The diameter is given as percentage of the image diagonal. Set to zero to include the centre of the sensor.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Odaklama dışında bırakılacak iç dairenin çapı (ör. merkezli bir gökada veya yıldız kümesi). Çap, görsel köşegeninin yüzdesi olarak verilir. Algılayıcının merkezini içermek için sıfıra ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusSpacerLabel)
en: Spacer:
tr: Boşluklandırıcı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusNoMaskRB)
en: All stars are used for focusing.
tr: Odaklama için tüm yıldızlar kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusNoMaskRB)
en: Use all stars for focusing
tr: Odaklama için tüm yıldızları kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldOuterRadius)
en: <html><head/><body><p>Diameter of the outer circle to be excluded from focusing. The diameter is given as percentage of the image diagonal. Set to 100% to include the outer edges of the sensor. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Odaklama dışında bırakılacak dış dairenin çapı. Çap, görsel köşegeninin yüzdesi olarak verilir. Algılayıcının dış kenarlarını içermek için %​100’e ayarlayın. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMinMove)
en: <html><head/><body><p>The minimum size of an adaptive focus change that will be sent to the focuser.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Odaklayıcıya gönderilecek uyarlanır odak değişikliğinin en düşük boyutu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMinMove) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMaxMove)
en:  ticks
tr:  tık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMaxMove)
en: <html><head/><body><p>The maximum total Adaptive focuser movement between Autofocus runs.  If this value is hit,  adaptive focusing is suspended.  The purpose of this control is to handle runaway adaptive focusing.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden odaklama çalışmaları arasındaki en büyük toplam uyarlanır odaklayıcı hareketi. Bu değere ulaşıldığında, uyarlanır odaklama askıya alınır. Bu denetimin amacı, kaçak uyarlanır odaklamayı idare etmektir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdaptive)
en: <html><head/><body><p>Enable Adaptive Focus between subframes. This is an experimental feature.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Alt kareler arasında uyarlanır odaklamayı etkinleştirin. Bu deneysel bir özelliktir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Minimum focuser movement when using Adaptive Focus.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uyarlanır Odaklama kullanıldığındaki en küçük odaklama hareketi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Min Move:
tr: En küçük hareket:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdaptStart)
en: <html><head/><body><p>Adapt the Autofocus start position based on filter and the Adaptive Focus settings. This is an experimental feature.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kendiliğinden Odaklama başlangıç ​​konumunu süzgece ve uyarlanır odaklama ayarlarına göre uyarlayın. Bu deneysel bir özelliktir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdaptStart)
en: Adapt Start Pos
tr: Başlangıç konumunu uyarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Max Total Move:
tr: En büyük hareket:

en: The host was not found. Please check the host name and port settings in Guide options.
tr: Makine bulunamadı. Kılavuz ayarlarında makine ve kapı adı ayarlarını denetleyin.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the LinGuider is running, and check that the host name and port settings are correct.
tr: Bağlantı, eş tarafından reddedildi. LinGuider’ın çalıştığından ve makine ve kapı adı ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

en: The following error occurred: %1.
tr: Şu hata oluştu: %1.

en: Invalid response.
tr: Geçersiz yanıt.

en: Connected to LinGuider %1
tr: LinGuider %1 bağlantısı yapıldı

en: Only LinGuider v4.1.0 or higher is supported. Please upgrade LinGuider and try again.
tr: Yalnızca LinGuider sürüm 4.1.0 veya yukarısı desteklenmektedir. Lütfen LinGuider sürümünü yükseltip yeniden deneyin.

en: Auto star selected %1
tr: %1 yıldız kendiliğinden seçildi

en: Failed to process star position.
tr: Yıldız konumu işlenemedi.

en: Failed to set guider reticle position.
tr: Kılavuz retikül pozisyonu ayarlanamadı.

en: Failed to set guider square position.
tr: Kılavuz kare pozisyonu ayarlanamadı.

en: Failed to start guider.
tr: Kılavuz başlatılamadı.

en: Failed to stop guider.
tr: Kılavuz durdurulamadı.

en: Failed to get RA/DEC Drift.
tr: RA/DEC kayması alınamadı.

en: Failed to set dither range.
tr: Kıpırdatma erimi ayarlanamadı.

en: PHD2: There was no dithering response from PHD2, but continue guiding.
tr: PHD2: PHD2’den herhangi bir kıpırdatma yanıtı gelmedi; ancak kıpırdatmayı sürdürüyoruz.

en: Giving up reconnecting.
tr: Yeniden bağlanmaktan vazgeçiliyor.

en: Reconnecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
tr: PHD2 makinesine yeniden bağlanılıyor: %1, %2 numaralı kapıdan…

en: Connecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
tr: PHD2 makinesine bağlanılıyor: %1, %2 numaralı kapıdan…

en: Aborting any capture before disconnecting equipment...
tr: Ekipman bağlantısı kesilmeden önce herhangi bir yakalama işlemi iptal ediliyor…

en: Disconnected from PHD2 Host: %1, on port %2.
tr: PHD2 makinesine bağlantısı kesildi: %1, %2 numaralı kapıdan…

en: The host disconnected.
tr: Makine bağlantıyı kesti.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the PHD2 is running, and check that the host name and port settings are correct.
tr: Bağlantı, eş tarafından reddedildi. PHD2’nin çalıştığından ve makine ve kapı adı ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

en: PHD2: invalid response received: %1
tr: PHD2: Geçersiz yanıt alındı: %1

en: PHD2: JSON error: %1
tr: PHD2: JSON hatası: %1

en: Unknown PHD2 event: %1
tr: Bilinmeyen PHD2 olayı: %1

en: PHD2: Version %1
tr: PHD2: Sürüm %1

en: PHD2: Calibration Complete.
tr: PHD2: Kalibrasyon tamamlandı.

en: PHD2: Waiting for guiding to settle.
tr: PHD2: Kılavuzun yerleşmesi bekleniyor.

en: PHD2: Calibration Failed (%1).
tr: PHD2: Kalibrasyon başarısız (%1).

en: Calibration Data Flipped.
tr: Kalibrasyon verisi ters döndü.

en: PHD2: SettleDone.
tr: PHD2: Yerleşim tamamlandı.

en: PHD2: Settling failed (%1).
tr: PHD2: Yerleşim başarısız (%1).

en: PHD2: There was a dithering error, but continue guiding.
tr: PHD2: Bir kıpırdatma hatası oluştu; ancak kıpırdatmayı sürdürüyoruz.

en: PHD2: Settling failed, aborted.
tr: PHD2: Yerleşim başarısız, iptal edildi.

en: PHD2: Settling complete, Guiding Started.
tr: PHD2: Yerleşim başarılı, kılavuzluk başlatıldı.

en: PHD2: Star found, guiding is resuming...
tr: PHD2: Yıldız bulundu, kılavuzluk sürüyor…

en: PHD2: Looping Exposures Stopped.
tr: PHD2: Pozlamaları döngüleme durduruldu.

en: PHD2: Guiding Stopped.
tr: PHD2: Kılavuzluk durduruldu.

en: PHD2: Lock Position Set.
tr: PHD2: Kilit konumu ayarlandı.

en: PHD2: Star Selected.
tr: PHD2: Yıldız seçildi.

en: PHD2: Guiding...waiting for settle...
tr: PHD2: Kılavuzluk yapılıyor… Yerleşim bekleniyor…

en: PHD2: Dithering successful.
tr: PHD2: Kıpırdatma başarılı.

en: PHD2: Guiding running.
tr: PHD2: Kılavuzlama çalışıyor.

en: PHD2: Lock Position Lost, continuing calibration.
tr: PHD2: Kilit konumu kaybedildi; kalibrasyon sürdürülüyor.

en: PHD2: Star Lost. Trying to reacquire for %1s.
tr: PHD2: Yıldız kaybedildi. %1 saniye boyunca yeniden bulunmaya çalışılıyor.

en: PHD2: Lock Position Lost.
tr: PHD2: Kilit konumu kaybedildi.

en: PHD2: Guiding paused.
tr: PHD2: Kılavuzluk duraklatıldı.

en: PHD2: Calibrating, timing out in %1s.
tr: PHD2: Kalibre ediliyor; %1 saniye içinde zaman aşımına uğrayacak.

en: PHD2: Calibration turned to looping, failed.
tr: PHD2: Kalibrasyon döngüya alındı, başarısız oldu.

en: PHD2: Looping Exposures.
tr: PHD2: Döngüleme pozlamaları.

en: PHD2: Dithering started.
tr: PHD2: Kıpırdatma başlatıldı.

en: PHD2: Calibration is cleared
tr: PHD2: Kalibrasyon temizlendi.

en: PHD2: DEC Guide Mode is Set to: %1
tr: PHD2: DEC kılavuz kipi şuna ayarlandı: %1

en: PHD2: Exposure Time set to:
tr: PHD2: Pozlama zamanı şuna ayarlandı:

en: PHD2: Valid Exposure Times: Auto,
tr: PHD2: Geçerli pozlama zamanları: Kendiliğinden,

en: PHD2: Please set camera and telescope parameters in PHD2, Pixel Scale is invalid.
tr: PHD2: Lütfen PHD2’de kamera ve teleskop parametrelerini ayarlayın. Piksel ölçeği geçersiz.

en: PHD2: Pixel Scale is %1 arcsec per pixel
tr: PHD2: Piksel ölçeği %1 piksel/yaysaniye

en: PHD2 Error: unhandled '%1'
tr: PHD2 hatası: İdare edilmemiş “%1”

en: PHD2 Error: Equipment not connected.
tr: PHD2 hatası: Ekipman bağlı değil.

en: PHD2: Guiding is already running.
tr: PHD2: Kılavuzlama halihazırda çalışıyor.

en: PHD2: Guiding is paused, resuming...
tr: PHD2: Kılavuzlama duraklatılmış, sürdürülüyor…

en: PHD2: Connecting Equipment. . .
tr: PHD2: Ekipman bağlanıyor. . .

en: PHD2: Disconnecting Equipment. . .
tr: PHD2: Ekipman bağlantısı kesiliyor. . .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
tr: Kıpırdat

en: GPG RA Guider
tr: GPG RA Kılavuzu

en: PHD2's current camera: %1, is not connected to Ekos.  The PHD2 Guide Star Image will be received, but the full external guide frames cannot.
tr: PHD2’nin geçerli kamerası: %1, Ekos’a bağlı değil. PHD2 Kılavuz Yıldız Görseli alınacak; ancak tam dış kılavuz kareler alınamayacak.

en: PHD2's current camera: %1, is connected to Ekos.  You can select whether to use the full external guide frames or just receive the PHD2 Guide Star Image using the SubFrame checkbox.
tr: PHD2’nin geçerli kamerası: %1, Ekos’a bağlı. “Alt kare” onay kutusunu kullanarak tam dış kılavuz karelerini kullanmayı veya yalnızca PHD2 Kılavuz Yıldız Görseli’ni almayı seçebilirsiniz.

en: Connection to the guide camera is lost.
tr: Kılavuz kamera ile olan bağlantı kesildi.

en: Guide streaming started.
tr: Kılavuz akışı başlatıldı.

en: Guide streaming stopped.
tr: Kılavuz akışı durduruldu.

en: Exposure timeout, but suspended. Ignoring...
tr: Pozlama zaman aşımı; ancak askıya alınmış. Yok sayılıyor…

en: Exposure timeout. Aborting Autoguide.
tr: Pozlama zaman aşımı. Kendiliğinden kılavuzluk iptal ediliyor.

en: Exposure timeout. Aborting Dithering.
tr: Pozlama zaman aşımı. Kıpırdatma iptal ediliyor.

en: Exposure timeout. Aborting Calibration.
tr: Pozlama zaman aşımı. Kalibrasyon iptal ediliyor.

en: Exposure timeout. Too many. Restarting driver.
tr: Pozlama zaman aşımı. Pek çok kez oldu. Sürücü yeniden başlatılıyor.

en: No camera detected. Check camera in optical trains.
tr: Algılanan kamera yok. Optik katarlarda kamerayı denetleyin.

en: No guider detected. Check guide-via in optical trains.
tr: Algılanan kılavuz yok. Optik katarlarda kılavuzu denetleyin.

en: The mount is parked. Unpark to start guiding.
tr: Bu kaide park edilmiş. Kılavuzluğu başlatmak için parktan çıkın.

en: Pier side change detected. Clearing calibration.
tr: İskele yanı değişikliği algılandı. Kalibrasyon temizleniyor.

en: Mount is moving. Resetting calibration...
tr: Kaide hareket ediyor. Kalibrasyon yeniden başlatılıyor…

en: Mount is parking. Aborting guide...
tr: Kaide park ediliyor. Kılavuz iptal ediliyor…

en: Mount is slewing. Aborting guide...
tr: Kaide çevriliyor. Kılavuz iptal ediliyor…

en: Calibration is cleared.
tr: Kalibrasyon temizlendi.

en: External guider connected.
tr: Dış kılavuz bağlandı.

en: External guider disconnected.
tr: Dış kılavuz bağlantısı kesildi.

en: Calibration completed.
tr: Kalibrasyon tamamlandı.

en: Calibration started.
tr: Kalibrasyon başlatıldı.

en: Guiding resumed.
tr: Kılavuzluk sürdürüldü.

en: Autoguiding running.
tr: Kendiliğinden kılavuzlama çalışıyor.

en: Autoguiding aborted.
tr: Kendiliğinden kılavuzluk iptal edildi.

en: Guiding suspended.
tr: Kılavuzluk askıya alındı.

en: Manual dithering in progress.
tr: Elle kıpırdatma yapılıyor.

en: Dithering in progress.
tr: Kıpırdatma yapılıyor.

en: Post-dither settling for %1 second... | Post-dither settling for %1 seconds...
tr[0]: %1 saniye için kıpırdatma sonrası yerleşim yapılıyor…
tr[1]: %1 saniye için kıpırdatma sonrası yerleşim yapılıyor…

en: Dithering failed.
tr: Kıpırdatma başarısız.

en: Dithering completed successfully.
tr: Kıpırdatma başarıyla tamamlandı.

en: %1x%1 guide binning is not supported.
tr: %1 × %1 kılavuz gruplaması desteklenmiyor.

en: Exposure failed. Restarting exposure...
tr: Pozlama başarısız. Pozlama yeniden başlatılıyor…

en: Cannot change guider type while active.
tr: Etkinken kılavuz türü değiştirilemiyor.

en: Warning: Reset Guiding Calibration is enabled. It is recommended to turn this option off for PHD2.
tr: Uyarı: Kılavuz kalibrasyonunu sıfırlama etkin. Bu seçeneğin PHD2 için kapatılması önerilir.

en: Calibration failed to start.
tr: Kalibrasyon başlatılamadı.

en: Auto star selected.
tr: Kendiliğinden yıldız seçildi.

en: Failed to select an auto star.
tr: Kendiliğinden bir yıldız seçilemedi.

en: Select a guide star to calibrate.
tr: Kalibre etmek için bir kılavuz yıldız seçin.

en: dx (pixels)
tr: dx (piksel)

en: dy (pixels)
tr: dy (piksel)

en: The PHD2 camera is not available to Ekos, so you cannot see the captured images.  But you will still see the Guide Star Image when you guide.
tr: PHD2 kamera Ekos’ta kullanılabilir değildir, bu nedenle çekilen görselleri göremezsiniz. Ancak kılavuzluk ettiğinizde Kılavuz Yıldız Görseli’ni yine de göreceksiniz.

en: To receive PHD2 images other than the Guide Star Image, SubFrame must be unchecked.  Unchecking it now to enable your image captures.  You can re-enable it before Guiding
tr: Kılavuz Yıldız Görseli dışındaki PHD2 görsellerini almak için “Alt kare” işareti kaldırılmalıdır. Görsel yakalamalarınızı etkinleştirmek için şimdi işaretini kaldırın. Kılavuzluktan önce yeniden etkinleştirebilirsiniz.

en: Cannot change active optical train while PHD2 is connected
tr: PHD2 bağlıyken etkin optik katar değiştirilemiyor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
tr: Denetim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: <html><head/><body><p>Subframe the image around the guide star. Or for PHD2, receive the Guide Star Image instead of the full image frame. For the Internal Guider, before checking this option, you must <span style=" font-weight:600;">first</span> capture an image and select a guide star. Uncheck it to take a full frame again. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' <span style=" font-weight:600;">cannot</span> use subframe.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz yıldızın etrafındaki görseli alt kareleyin veya PHD2 için tam görsel karesi yerine Kılavuz Yıldız Görseli’ni alın. İçsel kılavuz için bu seçeneği işaretlemeden önce <span style=" font-weight:600;">ilk olarak</span> bir görsel yakalamalı ve bir kılavuz yıldız seçmelisiniz. Yeniden tam bir kare çekmek için işaretini kaldırın.<br/>Lütfen dikkat: “SEP Multi Star” bir alt kare <span style=" font-weight:600;">kullanamaz</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
tr: Alt kare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: <html><head/><body><p>Automatically select the calibration star. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' does  <span style=" font-weight:600;">always</span> use 'auto star' detection.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kalibrasyon yıldızını kendiliğinden seçin.<br/>Lütfen dikkat: “SEP Multi Star” <span style=" font-weight:600;">her zaman</span> “kendiliğinden yıldız algılamayı” kullanır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: Auto Star
tr: Kendiliğinden yıldız

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearCalibrationB)
en: Clear calibration data.
tr: Kalibrasyon verisini temizleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideStreamingEnabled)
en: <html><head/><body><p>Enable streaming guide mode. When checked and the camera supports video streaming, the guide module captures frames via a continuous video stream instead of individual exposures. This significantly reduces per-frame overhead and enables higher guiding frequencies (e.g. 2–5 Hz) required by harmonic drives. Not compatible with dark-frame subtraction.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Akış kılavuz kipini etkinleştirin. Bu seçenek işaretlendiğinde ve kamera video akışını desteklediğinde, kılavuz modülü kareleri tek tek pozlamalar yerine sürekli bir video akışı üzerinden yakalar. Bu, kare başına ek yükü önemli ölçüde azaltır ve harmonik sürücülerin gerektirdiği daha yüksek kılavuz frekanslarını (örneğin, 2–5 Hz) olanaklı kılar. Koyu kare çıkarma ile uyumlu değildir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStreamingEnabled)
en: Stream
tr: Akış

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualDitherB)
en: Manual Dither
tr: Elle Kıpırdat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eastRAGuideEnabled)
en: East Direction Guiding
tr: Doğu yönüne kılavuzluk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled)
en: West Direction Guiding
tr: Batı yönüne kılavuzluk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalConnectB)
en: Connect to external guiding application.
tr: Dış kılavuzluk uygulamasına bağlayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled)
en: Guide Declination Axis
tr: Kılavuz sapması ekseni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, guideBinning)
en: Guide camera binning. It is recommended to set binning to 2x2 or higher.
tr: Kılavuz kamera gruplaması. Bölmeyi 2 × 2 veya daha yüksek bir değere ayarlamanız önerilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalDisconnectB)
en: Disconnect from external guiding application.
tr: Dış kılavuz uygulaması bağlantısını kesin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled)
en: Guide Right Ascention Axis
tr: Kılavuz RA ekseni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_9)
en: Directions:
tr: Yönler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideDelay)
en: Delay next guide exposure this many seconds after a pulse is sent
tr: Bir darbe gönderildikten sonra bir sonraki kılavuz pozlamasını şu kadar saniye geciktir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, northDECGuideEnabled)
en: North Direction Guiding
tr: Kuzey yönüne kılavuzluk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, southDECGuideEnabled)
en: South Direction Guiding
tr: Güney yönüne kılavuzluk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualPulseB)
en: Manual Pulse...
tr: Elle darbe…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, guideSquareSize)
en: Guide star tracking box size. Box size must be set in accordance to the selected star size.
tr: Kılavuz yıldız izleme kutusu boyutu. Kutu boyutu, seçili yıldız boyutuna göre ayarlanmalıdır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideShowFrame)
en: Toggle the Guider Image...
tr: Kılavuz Görselini Aç/Kapat…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupScope)
en: Scope / Lens Info
tr: Dürbün/Mercek Bilgisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FOV)
en: Field of View (arcmin)
tr: Görüş Alanı (Yaydakika)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Aperture)
en: Aperture (mm)
tr: Açıklık (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
tr: Odak Uzaklığı (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Reducer)
en: Reducer
tr: Redüktör

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroup)
en: Guide Info
tr: Kılavuz Bilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17)
en: Pulse length (ms):
tr: Darbe uzunluğu (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_16)
en: Guiding delta ":
tr: Kılavuzluk farkı ”:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseRA)
en: Generated RA pulse
tr: Üretilen RA darbesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseDEC)
en: Generated DEC pulse
tr: Üretilen DEC darbesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaRA)
en: Immediate Guiding RA deviation in arcseconds
tr: Yaysaniye türünden anlık kılavuz RA sapması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaDEC)
en: Immediate Guiding DEC deviation in arcseconds
tr: Yaysaniye türünden anlık kılavuz DEC sapması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_17b)
en: Guiding RMS error
tr: Kılavuz RMS hatası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17b)
en: RMS" (RA/DEC):
tr: RMS” (RA/DEC):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrRA)
en: Guiding RA RMS error
tr: Kılavuz RA RMS hatası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrDEC)
en: Guiding DEC RMS error
tr: Kılavuz DEC RMS hatası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Total RMS":
tr: Toplam RMS”:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7b)
en: Guide SNR:
tr: Kılavuz SNR’si:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, correctionSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to adjust the scale of the Corrections Graphs relative to the scale of the drift graphs.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Düzeltme grafiklerinin ölçeğini sürüklenme grafiklerinin ölçeğine göre ayarlamak için sürgüyü sürün.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mount Drift
tr: Kaide Kayması

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Calibration Plot
tr: Kalibrasyon Grafiği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kayma grafiğinde RA grafiğini görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kayma grafiğinde RA düzeltmeleri grafiğini görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: Corr
tr: Düzeltme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display DEC graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kayma grafiğinde DEC grafiğini görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the DEC Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kayma grafiğinde DEC düzeltmeleri grafiğini görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, sNRDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display SNR graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kayma grafiğinde SNR grafiğini görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rMSDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display RMS graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kayma grafiğinde RMS grafiğini görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomInXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in for the X-Axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>X ekseni için yakınlaştırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomOutXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out for the X-Axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>X ekseni için uzaklaştırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Trace:
tr: İz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, guideSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to scroll through guide history while displaying the RA and DEC error points on both graphs. Dragging to the far right will set the guide plots to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Her iki grafikte RA ve DEC hata noktalarını görüntülerken sürgüyü kılavuz geçmişinde kaydırmak için sürün. En sağa sürüklemek, güncel kılavuz verisini ayarlamak üzere kılavuz noktalarını ayarlayacak ve grafiği kendiliğinden saracaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: <html><head/><body><p>Check to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>En son kılavuz verilerini görüntülemek ve grafiği kendiliğinden sarmak için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: Max
tr: En yüksek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideAutoScaleGraphB)
en: <html><head/><body><p>Autoscale both Guide Graphs to their default scale. If any points are located outside this range, the view is expanded to include them (with the exception of the time axis in the drift graphics).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Her iki Kılavuz Grafiği de öntanımlı ölçeklerine göre kendiliğinden ölçeklendirin. Bu erimin dışında herhangi bir nokta bulunursa görünüm bunları içerecek şekilde genişletilir (sürüklenme grafiğindeki zaman ekseni dışında).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideSaveDataB)
en: <html><head/><body><p>Export the guide data from the current session to a CSV file readable by a spreadsheet program.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz verilerini geçerli oturumdan bir elektronik tablo programı tarafından okunabilen bir CSV dosyasına dışa aktarın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideDataClearB)
en: <html><head/><body><p>Clear all the recent guide data.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tüm son kullanılan kılavuz verisini temizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guiderAccuracyThreshold)
en: <html><head/><body><p>Set the desired guiding accuracy in the Drift Plot. The number represents the radius of the green concentric circle in arcseconds.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kayma grafiğinde istenen kılavuz doğruluğunu ayarlayın. Sayı, yaysaniye türünden yeşil eşmerkezli dairenin yarıçapını temsil eder.</p></body></html>

en: Mount DE Drift (arcsec)
tr: Kaide DE kayması (yaysan)

en: Mount RA Drift (arcsec)
tr: Kaide RA kayması (yaysan)

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR; %6 is RA Pulse in ms; %7 is DE Pulse in ms]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA Pulse:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE Pulse:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>
tr: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA darbesi:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE darbesi:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>

[ctx: North]
en: N
tr: K

[ctx: South]
en: S
tr: G

[ctx: West]
en: W
tr: B

[ctx: East]
en: E
tr: D

[ctx: @title:window]
en: Export Guide Data
tr: Kılavuz Verisini Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preparingStateLabel)
en: Prep
tr: Hazırla

en: RA drifting forward...
tr: RA ileri kayıyor…

en: Guide Star found.
tr: Kılavuz yıldız bulundu.

en: RA drifting reverse...
tr: RA geri kayıyor…

en: Calibration rejected. Star drift is too short. Check for mount, cable, or backlash problems.
tr: Kalibrasyon reddedildi. Yıldız kayması pek kısa. Kaide, kablo veya boşluk sorunları var mı diye bir bakın.

en: Calibration Failed: Drift too short.
tr: Kalibrasyon başarısız: Kayma pek kısa.

en: Calibration Failed: couldn't reach start.
tr: Kalibrasyon başarısız: Başlangıca ulaşılamadı.

en: Guide RA: Scope cannot reach the start point after %1 iteration. Possible mount or backlash problems... | GUIDE_RA: Scope cannot reach the start point after %1 iterations. Possible mount or backlash problems...
tr[0]: Guide RA: Dürbün, %1 yineleme sonrası başlangıç noktasına ulaşamıyor. Olası kaide veya boşluk sorunu…
tr[1]: Guide RA: Dürbün, %1 yineleme sonrası başlangıç noktasına ulaşamıyor. Olası kaide veya boşluk sorunu…

en: DEC backlash...
tr: DEC boşluğu…

en: DEC drifting forward...
tr: DEC ileri kayıyor…

en: Calibration Failed: drift too short.
tr: Kalibrasyon başarısız: Kayma pek kısa.

en: Calibrating DEC Backlash
tr: DEC boşluğu kalibre ediliyor

en: DEC drifting reverse...
tr: DEC geri kayıyor…

en: Calibration Failed: couldn't reach start point.
tr: Kalibrasyon başarısız: Başlangıç noktasına ulaşılamadı.

en: Guide DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iteration.
    Possible mount or backlash problems... | GUIDE DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iterations.
    Possible mount or backlash problems...
tr[0]: Kılavuz DEC: Dürbün, %1 yineleme sonrası başlangıç noktasına ulaşamıyor.
    Olası kaide veya boşluk sorunu…
tr[1]: Kılavuz DEC: Dürbün, %1 yineleme sonrası başlangıç noktasına ulaşamıyor.
    Olası kaide veya boşluk sorunu…

en: DEC direction reversed (RA-DEC is now standard CCW-system).
tr: DEC yönü tersine çevrildi (RA-DEC artık standart CCW sistemidir).

en: Limited long pulse of %1ms to %2ms
tr: Uzun darbeyi %1 ms’den %2 ms’ye sınırla

en: Warning: Dithering failed. Autoguiding shall continue as set in the options in case of dither failure.
tr: Uyarı: Kıpırdatma başarısız. Kıpırdatmanın başarısız olduğu durumlarda, ayarlarda belirtildiği üzere, kendiliğinden kılavuzluk sürdürülecektir.

en: Warning: Manual Dithering failed.
tr: Uyarı: Elle kıpırdatma başarısız.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
tr: %1 bilgisi eksik. Değerleri, INDI Denetim Paneli’nden ayarlayın.

en: Missing Information
tr: Eksik Bilgi

en: Guiding calibration restored
tr: Kılavuz kalibrasyonu geri yüklendi

en: Lost track of the guide star. Try increasing binning, square size or reducing pulse duration.
tr: Kılavuz yıldızın izi kaybedildi. Gruplamayı artırmayı veya darbe süresini azaltmayı deneyin.

en: Guide Star lost.
tr: Kılavuz yıldız kayboldu.

en: Guiding calibration failed
tr: Kılavuz kalibrasyonu başarısız

en: Guiding calibration completed successfully
tr: Kılavuz kalibrasyonu başarıyla tamamlandı

en: Lost track of the guide star. Searching for guide stars...
tr: Kılavuz yıldızın izi kaybedildi. Kılavuz yıldızlar aranıyor…

en: Delta RMS threshold value exceeded. Searching for guide stars...
tr: RMS fark eşiği aşıldı. Kılavuz yıldızlar aranıyor…

en: Failed to find any suitable guide stars. Aborting...
tr: Uygun bir kılavuz yıldız bulunamaı. İptal ediliyor…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
tr: Büyüklük

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualPulse)
en: Manual Pulse
tr: Elle Darbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, northPulseB)
en: North / DE+
tr: Kuzey / DE+

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eastPulseB)
en: East / RA+
tr: Doğu / RA+

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, westPulseB)
en: West / RA-
tr: Batı / RA–

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, southPulseB)
en: South / DE-
tr: Güney / DE–

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
tr: Darbe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: RA Offset":
tr: RA ofseti”:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: DE Offset":
tr: DE ofseti”:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_29) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationPulseDuration)
en: Initial pulse size for calibration.
tr: Kalibrasyon için başlangıç darbesi boyutu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoModeIterations)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase.
tr: Evre başına kalibrasyonun kullanması gereken en çok yineleme sayısı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase. It may use fewer (if max move is reached).
tr: Evre başına kalibrasyonun kullanması gereken en çok yineleme sayısı. En yüksek hareket sayısına ulaşılırsa daha az kullanabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Max Iterations:
tr: En çok yineleme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of pixels the calibration should move. Once it exceeds this amount, it will finish the calibration phase.  It may move less if  max iterations is reached.
tr: Kalibrasyonun taşıması gereken en çok piksel sayısı. Bu miktarı aştığında kalibrasyon aşamasını tamamlayacaktır. En çok yinelemeye ulaşıldığında daha az taşıyabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Max move (px):
tr: En çok hareket (pks):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationMaxMove) i18n: ectx: label, entry (CalibrationMaxMove), group (Guide)
en: Maximum number of pixels the calibration should move (approximate).
tr: Kalibrasyonun taşıması gereken en çok piksel sayısı (aşağı yukarı).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
tr: İki eksen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled) i18n: ectx: label, entry (GuideAutoSquareSizeEnabled), group (Guide)
en: Automatically select the square size based on the selected star width.
tr: Seçili yıldızın genişliğini baz alarak kare boyutunu kendiliğinden seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled)
en: Auto Square Size
tr: Kendiliğinden kare boyutu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reticle
tr: Retikül

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_26)
en: X position of the guide star
tr: Kılavuz yıldızın X konumu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_27)
en: Y position of the guide star
tr: Kılavuz yıldızın Y konumu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calibrated Values
tr: Kalibre Edilen Değerler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: ms/arcsec
tr: ms/yaysan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec_cal_degrees_unit)
en: degrees (swapped)
tr: açı (takaslı)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: <html><head/><body><p>Remove the effect of DEC backlash when calibrating guider.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuzu kalibre ederken DEC boşluğunun etkisini kaldırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: Remove DEC backlash in guide calibration
tr: Kılavuz kalibrasyonunda DEC boşluğu etkisini kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>If checked,  always re-calibrate when guiding is started. This is often not necessary when a good quality calibration has previously been done and the guide camera has not been rotated or re-installed.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretliyse kılavuzlama başlatıldığında her zaman yeniden kalibrasyon yapın. Daha önce kaliteli bir kalibrasyon yapılmışsa ve kılavuz kamera döndürülmemişse veya yeniden takılmamışsa bu genellikle gerekli değildir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: Reset Guide Calibration After Each Mount Slew
tr: Her kaide çevriminde kılavuz kalibrasyonunu sıfırla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>Store and attempt to reuse calibrations. This only works on opposite sides of the meridian if the pier-side can be automatically determined from your mount. The "Reset Guide on Slew" option above must be unchecked for this to be attempted.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kalibrasyonları depolayın ve yeniden kullanmayı deneyin. Bu yalnızca iskele tarafının kaidenizden kendiliğinden belirlenebilmesi durumunda meridyenin karşıt taraflarında işe yarar. Bunun denenebilmesi için yukarıdaki “Çevirme sırasında kılavuzu sıfırla” seçeneğinin işareti kaldırılmış olmalıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: Store and reuse guide calibration when possible.
tr: Olanaklıysa kılavuz kalibrasyonunu depola ve yeniden kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: <html><head/><body><p>When re-using a calibration, reverse the DEC angle if the current pier side differs from the one at calibration. This only applies when re-using calibrations. The value you need is a property of your mount that should be researched. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir kalibrasyonu yeniden kullanırken, geçerli iskele tarafı kalibrasyondaki taraftan farklıysa DEC açısını ters çevirin. Bu yalnızca kalibrasyonlar yeniden kullanıldığında geçerlidir. Gereksiniminiz olan değer, kaidenizin araştırılması gereken bir özelliğidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: Reverse DEC guide pulses when changing pier-side and reusing calibration.
tr: Kalibrasyonu yeniden kullanırken ve iskele tarafındaki değişiklikte DEC kılavuz darbelerini tersine çevir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherPixels)
en: Number of pixels to move the guiding square in a random direction.
tr: Kılavuz karenin rastgele bir yönde taşınacak piksel sayısı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherSettle) i18n: ectx: label, entry (DitherSettle), group (Guide)
en: After dither is successful, wait for this many seconds before proceeding.
tr: Kıpırdatma başarılı olduktan sonra sürdürmeden önce bu kadar saniye bekleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Settle
tr: Yerleş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: PHD2 Dither Threshold
tr: PHD2 kıpırdatma eşiği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum allowable distance for dithering to be considered settled (PHD2 only).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kıpırdatmanın yerleşmiş sayılabilmesi için izin verilebilir en büyük uzaklık (yalnızca PHD2).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Move locked guiding square location after frame capture
tr: Kare yakalaması sonrası kilitli kılavuz karesi konumunu taşı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherThreshold)
en: Maximum allowable distance for guiding to be considered settled (PHD2 only).
tr: Kılavuzluğun yerleşmiş sayılabilmesi için izin verilebilir en büyük uzaklık (yalnızca PHD2).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: PHD2 Dither Timeout
tr: PHD2 kıpırdatma zaman aşımı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherFrames) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Dither after this many captured frames in the CCD module
tr: CCD modülündeki bu kadar yakalanan kareden sonra kıpırdat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
tr: Sıklık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherMaxIterations)
en: <html><head/><body><p>Maximum dithering iteration attempts before giving up</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Vazgeçmeden önceki en çok kıpırdatma yinelemesi denemesi</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Max. Iterations
tr: En çok yineleme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: <html><head/><body><p>If checked, dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenirse kıpırdatma miktarı rastgele oluşturulur, darbeler gönderilir; ancak ortaya çıkan piksel kıpırdatması miktarı uygulanmaz, dolayısıyla yalnızca bir kıpırdatma darbesi gönderilir. Bu daha hızlıdır ve titreşim miktarı yine de rastgele olduğundan önerilir. 2 boyutlu kıpırdatma gerektiğinde gereklidir; ancak yönlendirme yalnızca bir eksende yapılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: One Pulse Dither
tr: Tek darbelik kıpırdatma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: <html><head/><body><p>If checked, autoguiding is aborted when dithering fails. Otherwise, guiding resumes normally.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenirse kıpırdatma başarısız olduğunda kendiliğinden kılavuzluk iptal edilir. Aksi takdirde kılavuzluk normal bir biçimde sürer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: Abort Autoguide on failure
tr: Başarısızlıkta kendiliğinden kılavuzu durdur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: <html><head/><body><p>Perform dithering when not guiding.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuzluk yapmazken kıpırdatmayı gerçekleştirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: Non-Guide Dither Pulse
tr: Kılavuz olmayan kıpırdatma darbesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherNoGuidingPulse)
en: Pulse length in milliseconds to command mount motion in a random direction
tr: Kaide hareketini rastgele bir yönde komuta etmek için milisaniye türünden darbe uzunluğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">The Gaussian Process Guider</span></a>, <span style=" font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, is used for RA guiding only. Most parameters <br/>can stay at their defaults. <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Enable GPG</span> with the checkbox below. It can be used with all Guide star-detection<br/>algorithms but has been tested most and is recommended with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP MultiStar</span>. It combines a reactive<br/>correction whose aggressiveness is controlled with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Control Gain</span> and <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Minimum Move</span>, with a predictive<br/>correction controlled by <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Prediction Gain</span>.</p><p>The most important parameter is <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Major Period</span>. If you can determine it for your mount, it's much <br/>better to set it yourself and uncheck <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Estimate Period.</span></p><hr/></body></html>
tr: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Gauss Süreci Kılavuzu</span></a>, <span style=" font-style:italic;">© 2014–2017 Max Planck Society</span>, yalnızca RA kılavuzluğu için kullanılır. Çoğu parametre<br/>öntanımlı değerlerinde kalabilir. Aşağıdaki onay kutusu ile <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">GPG’yi etkinleştirin</span>. Tüm kılavuz yıldız algılama<br/> algoritmalarıyla kullanılabilir; ancak <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP MultiStar</span> ile sınanmıştır ve kullanılması önerilir. Agresifliği,<br/><span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Denetim Kazanımı</span> ve <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">En Az Hareket</span> ile denetlenen reaktif bir düzeltmeyi, <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Tahmin Kazanımı</span> tarafından<br/>denetlenen tahmine dayalı bir düzeltmeyle birleştirir.</p><p>En önemli parametre ise <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Majör Periyot</span>’tur. Kaideniz için bunu bilebiliyorsanız bunu kendinizin ayarlaması ve<br/><span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Periyodu Öngör</span>’ün işaretini kaldırmanız en iyisidir.</p><hr/></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpg0)
en: Enable GPG on the Guide tab, using the RA Guiding Algorithm pulldown
tr: RA kılavuz algoritması açılır menüsünden GPG’yi etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGDarkGuidingInterval)
en: Maximum time between emitting predictive corrections while capturing guide images. This might be on the order of 1 second or less, with the guide exposure much longer. The exact values and the ratio between them will depend greatly on your mount and environmental conditions; but generally, the worse periodic error of your mount, the greater the ratio between guide exposure and dark guiding interval.
tr: Kılavuz görselleri yakalarken tahmine dayalı düzeltmelerin yayınlanması arasındaki en çok süre. Bu, kılavuz pozlamanın çok daha uzun olmasıyla birlikte 1 saniye veya daha kısa olabilir. Kesin değerler ve aralarındaki oran büyük ölçüde kaide ve çevre koşullarınıza bağlı olacaktır; ancak genel olarak kaidenizin periyodik hatası ne kadar kötü olursa kılavuz pozlaması ile karanlık kılavuz aralığı arasındaki oran da o kadar büyük olur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Dark guiding interval
tr: Karanlık kılavuz aralığı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPeriod)
en: The length in seconds of the mount's major period (that's being corrected).
tr: Kaidenin ana periyodunun saniye türünden uzunluğu (düzeltilmekte olan).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0a)
en: Major Period
tr: Majör periyot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGpWeight)
en: The fraction of its prediction the GPG uses to move the mount.
tr: GPG’nin kaideyi hareket ettirmek için kullandığı tahminin kesri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs2a)
en: Prediction Gain
tr: Tahmin kazancı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGDarkGuiding)
en: Enable predictive corrections during acquisition of guide camera images
tr: Kılavuz kamera görsellerinin edinimi sırasında tahmine dayalı düzeltmeleri etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding)
en: Intra-frame dark guiding
tr: Kare içi karanlık kılavuz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEstimatePeriod)
en: If checked, the GPG estimates the mount's major period. Otherwise, it uses the entry above.
tr: İşaretlenirse GPG kaidenin ana periyodunu tahmin eder. Aksi takdirde yukarıdaki girdiyi kullanır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs1a)
en: Estimate Period
tr: Periyodu öngör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Uses RA "Aggressiveness" from Guide controls
tr: Kılavuz denetimlerinden RA “agresifliğini” kullanır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: The min-move parameter the GPG uses to move the mount when it uses its backoff proportional guider.
tr: GPG’nin geri çekilme orantısal kılavuzunu kullandığında kaideyi hareket ettirmek için kullandığı en az hareket parametresi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: Minimum Move
tr: En az hareket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Uses RA "Min error" from Guide controls
tr: Kılavuz denetimlerinden RA “en düşük hata”yı kullanır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: The fraction of the guide-star drift that the GPG uses to move the mount.
tr: GPG’nin kaideyi hareket ettirmek için kullandığı kılavuz yıldız kaymasının oranı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: Control Gain
tr: Denetim kazancı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Settings
tr: Uzman Ayarlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE0KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the long range kernel in seconds.</p><p>This 
              parameter accounts for the long-term drift in periodic error, on the scale of several major periods. This might be due to, for
              example:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Harmonic interaction between the gears in the whole gear train,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Change in
              loading due to gravity,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;
              -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Thermal variations.</li></ul><p>This should probably be several
              times larger than the major period.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uzun menzilli çekirdeğin saniye türünden uzunluk ölçeği.</p><p>Bu parametre, birkaç ana dönem ölçeğinde periyodik hatadaki uzun vadeli sapmayı açıklar. Bunun nedeni şunlar olabilir:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tüm dişli grubundaki dişliler arasındaki harmonik etkileşim,</li><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yerçekimi nedeniyle yüklemede değişiklik,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Termal varyasyonlar.</li></ul><p>Bu, büyük olasılıkla ana periyoddan birkaç kat daha büyük olmalıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0a)
en: Long-range Length Scale
tr: Uzun menzilli uzunluk ölçeği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE0KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Long-range kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes over the long-term time scale. A higher variance means a larger change in error, on
              average.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uzun menzilli çekirdek sinyali varyansı.</p><p>Bu, hatanın uzun vadeli zaman ölçeğinde ne kadar değiştiğini açıklar. Daha yüksek bir varyans, ortalama olarak hatada daha büyük bir değişiklik anlamına gelir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas1a)
en: Long-range Variance
tr: Uzun menzilli varyans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPKLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Periodic Kernel length scale, in seconds.</p><p>This 
              describes how quickly the error changes within a single period. It can be thought of as the wavelength of the noise component
              above which the noise becomes unpredictable. A higher length scale means the predictable error has less high-frequency
              components; a shorter length-scale means it has more.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Saniye türünden periyodik çekirdek uzunluğu ölçeği.</p><p>Bu, hatanın tek bir periyot içinde ne kadar hızlı değiştiğini açıklar. Üzerinde gürültünün öngörülemez hale geldiği gürültü bileşeninin dalga boyu olarak düşünülebilir. Daha yüksek uzunluk ölçeği, öngörülebilir hatanın daha az yüksek frekans bileşenine sahip olduğu anlamına gelir; daha kısa bir uzunluk ölçeği daha fazlasına sahip olduğu anlamına gelir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2a)
en: Periodic Length Scale
tr: Periyodik uzunluk ölçeği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas3a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPKSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Periodic kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes during the periodic length scale.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Periyodik çekirdek sinyali varyansı.</p><p>Bu, periyodik uzunluk ölçeği sırasında hatanın ne kadar değiştiğini açıklar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas3a)
en: Periodic Variance
tr: Periyodik varyans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas4a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE1KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the short-range kernel in 
              seconds.</p><p>This is a measure of the scale of the non-periodic short-term noise, caused by things such
              as:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Grit in the gearchain,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px;
              margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Wind gusts,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Structural vibrations, such as footsteps or traffic,</li><li style=" margin-top:12px;
              margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Swinging or dragging
              cables.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Saniye türünden kısa menzilli çekirdeğin uzunluk ölçeği.</p><p>Bu, aşağıdaki gibi şeylerin neden olduğu, periyodik olmayan kısa süreli parazit ölçeğinin bir ölçüsüdür:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;text-indent:0px;">Dişli zincirindeki kum,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px;margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yel esintileri,</li><li style="margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;text-indent:0px;">Ayak sesleri veya trafik gibi yapısal titreşimler,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kabloları sallamak veya sürüklemek.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas4a)
en: Short-range Length Scale
tr: Kısa menzilli uzunluk ölçeği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas5a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE1KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Short-range kernel signal 
              variance.</p><p><br/></p><p>How much the short-range noise changes in the short-term length
              scale.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kısa menzilli çekirdek sinyali varyansı.</p><p><br/></p><p>Kısa vadeli uzunluk ölçeğinde kısa menzilli gürültünün ne kadar değiştiği.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas5a)
en: Short-range Variance
tr: Kısa menzilli varyans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas6a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPointsForApproximation)
en: Number of points used in the Gaussian Process approximation
tr: Gauss Süreci yaklaşımında kullanılan nokta sayısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas6a)
en: Approximation Points
tr: Yaklaşım noktaları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas7a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForInference)
en: The min number of periods that must be sampled before prediction is fully used. Before that, it is mixed with the control/proportional guider.
tr: Tahminin tam olarak kullanılmasından önce örneklenmesi gereken minimum periyot sayısı. Bundan önce denetim/oransal yönlendirici ile karıştırılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas7a)
en: Num Periods for Inference
tr: Çıkarım için periyot sayısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas8a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForPeriodEstimate)
en: The min number of periods that must be sampled before GPG fully estimates the period.
tr: GPG’nin periyodu tam olarak tahmin etmesinden önce örneklenmesi gereken en az periyot sayısı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas8a)
en: Num Periods for Period Estimate
tr: Periyot tahmini için periyot sayısı

en: Guide Options Profile Editor
tr: Kılavuz Seçenekleri Profilleri Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Control Parameters
tr: Denetim Parametreleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlgLabel)
en: The algorithm that computes the guide correction pulses.
tr: Kılavuz düzeltme darbelerini hesaplayan algoritma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlgLabel)
en: Guiding Algorithm
tr: Kılavuzluk algoritması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlgLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the guide pulse algorithms for RA and DEC.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standard</span>: The traditional proportional guide algorithm. It computes a pulse to correct the computed guide drift. The aggressiveness parameter decides what proportion of the error is corrected. Errors smaller than MinError won't be corrected. Max response limits the largest correction. The hysteresis parameter is not used.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hysteresis</span>: Hysteresis is like the standard algorithm but weights in the previous correction according to the hysteresis parameter. Integral gain does not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: This is similar to the PHD2 Lowpass2 algorithm. It computes the error pulses based on a short history of recent errors. This may be applicable to very stable mounts. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">GPG</span>: (RA Only) The GPG algorithm tries to predict periodic error and linear drifts. It uses the aggressiveness, min and max parameters here, and more parameters on the separate GPG tab. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>RA ve DEC için kılavuz darbe algoritmalarını seçin.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standart</span>: Geleneksel orantılı kılavuz algoritması. Hesaplanan kılavuz kaymasını düzeltmek için bir darbe hesaplar. Agresiflik parametresi hatanın hangi oranda düzeltileceğine karar verir. MinError’dan küçük hatalar düzeltilmez. En büyük yanıt en büyük düzeltmeyi sınırlar. Histeresis parametresi kullanılmaz.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Histeresis</span>: Histeresis standart algoritma gibidir; ancak histeresis parametresine göre önceki düzeltmede ağırlık verir. İntegral kazanç uygulanmaz.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Doğrusal</span>: Bu, PHD2 Lowpass2 algoritmasına benzerdir. Hata darbelerini yakın tarihli hataların kısa geçmişine göre hesaplar. Bu, çok kararlı kaideler için geçerli olabilir. Histeresis ve İntegral kazanç geçerli değildir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">GPG</span>: (Yalnızca RA) GPG algoritması periyodik hatayı ve doğrusal kaymaları tahmin etmeye çalışır. Burada agresiflik, min ve max parametrelerini ve ayrı GPG sekmesinde daha fazla parametreyi kullanır. Histeresis ve İntegral kazanç uygulanmaz.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select the guide pulse algorithms for RA.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standard</span>: The traditional proportional guide algorithm. It computes a pulse to correct the computed guide drift. The aggressiveness parameter decides what proportion of the error is corrected. Errors smaller than MinError won't be corrected. Max response limits the largest correction. The hysteresis parameter is not used.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hysteresis</span>: Hysteresis is like the standard algorithm but weights in the previous correction according to the hysteresis parameter. Integral gain does not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: This is similar to the PHD2 Lowpass2 algorithm. It computes the error pulses based on a short history of recent errors. This may be applicable to very stable mounts. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">GPG</span>: The GPG algorithm tries to predict periodic error and linear drifts. It uses the aggressiveness, min and max parameters here, and more parameters on the separate GPG tab. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>RA için kılavuz darbe algoritmalarını seçin.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standart</span>: Geleneksel orantılı kılavuz algoritması. Hesaplanan kılavuz kaymasını düzeltmek için bir darbe hesaplar. Agresiflik parametresi hatanın hangi oranda düzeltileceğine karar verir. MinError’dan küçük hatalar düzeltilmez. En büyük yanıt en büyük düzeltmeyi sınırlar. Histeresis parametresi kullanılmaz.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Histeresis</span>: Histeresis standart algoritma gibidir; ancak histeresis parametresine göre önceki düzeltmede ağırlık verir. İntegral kazanç uygulanmaz.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Doğrusal</span>: Bu, PHD2 Lowpass2 algoritmasına benzerdir. Hata darbelerini yakın tarihli hataların kısa geçmişine göre hesaplar. Bu, çok kararlı kaideler için geçerli olabilir. Histeresis ve İntegral kazanç geçerli değildir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">GPG</span>: GPG algoritması periyodik hatayı ve doğrusal kaymaları tahmin etmeye çalışır. Burada agresiflik, min ve max parametrelerini ve ayrı GPG sekmesinde daha fazla parametreyi kullanır. Histeresis ve İntegral kazanç uygulanmaz.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm)
en: Standard
tr: Standart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HysteresisGuiderLabel)
en: Hysteresis
tr: Histeresis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select the guide pulse algorithms for DEC.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standard</span>: The traditional proportional guide algorithm. It computes a pulse to correct the computed guide drift. The aggressiveness parameter decides what proportion of the error is corrected. Errors smaller than MinError won't be corrected. Max response limits the largest correction. The hysteresis parameter is not used.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hysteresis</span>: Hysteresis is like the standard algorithm but weights in the previous correction according to the hysteresis parameter. Integral gain does not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: This is similar to the PHD2 Lowpass2 algorithm. It computes the error pulses based on a short history of recent errors. This may be applicable to very stable mounts. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>DEC için kılavuz darbe algoritmalarını seçin.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standart</span>: Geleneksel orantılı kılavuz algoritması. Hesaplanan kılavuz kaymasını düzeltmek için bir darbe hesaplar. Agresiflik parametresi hatanın hangi oranda düzeltileceğine karar verir. MinError’dan küçük hatalar düzeltilmez. En büyük yanıt en büyük düzeltmeyi sınırlar. Histeresis parametresi kullanılmaz.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Histeresis</span>: Histeresis standart algoritma gibidir; ancak histeresis parametresine göre önceki düzeltmede ağırlık verir. İntegral kazanç uygulanmaz.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Doğrusal</span>: Bu, PHD2 Lowpass2 algoritmasına benzerdir. Hata darbelerini yakın tarihli hataların kısa geçmişine göre hesaplar. Bu, çok kararlı kaideler için geçerli olabilir. Histeresis ve İntegral kazanç geçerli değildir.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_12) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_RAIntegralGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DECIntegralGain)
en: <html><head/><body><p>This adds a correction term based on the average of the past 50 guide deviations. For example, if the deviation is consistently negative, this will attempt to compensate. Best to start with 0.0 (no effect) and only use this if necessary. (Only applies to the standard algorithm.)</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu, geçmiş 50 kılavuz sapmanın ortalamasına dayalı bir düzeltme terimi ekler. Örneğin, eğer sapma sürekli olarak negatifse bu durum telafi edilmeye çalışılacaktır. En iyisi 0,0 ile başlamak (etkisiz) ve bunu yalnızca gerektiğinde kullanmaktır (yalnızca standart algoritma için geçerlidir).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_12)
en: Integral gain (deprecated)
tr: İntegral kazancı (artık kullanılmıyor)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_11)
en: <html><head/><body><p>How aggressively the guider attempts to correct the guide deviations. 1.0 would attempt to fully correct the error. It's best to use an aggressiveness less than 1.0 to avoid oscillations.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuzlayıcının kılavuz sapmalarını düzeltmeye ne kadar agresif bir şekilde çalıştığı. 1,0 hatayı tamamen düzeltmeye çalışacaktır. Salınımları önlemek için 1,0’dan daha düşük bir agresiflik kullanmak en iyisidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_11)
en: Aggressiveness (0-1.0)
tr: Agresiflik (0–1,0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_14)
en: <html><head/><body><p>Maximum guide pulse that is generated by the guider and sent to the mount in arc-second units. That is, the guider will not attempt to move the mount more than this many arc-seconds at any given time.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz tarafından oluşturulan ve yaysaniye biriminde kaide parçasına gönderilen en çok kılavuz darbesi. Yani, kılavuz herhangi bir zamanda kaideyi bu yaysaniyeden daha fazla hareket ettirmeye çalışmayacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_14)
en: Max response (arcsec)
tr: En büyük yanıt (yaysan)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_15)
en: <html><head/><body><p>Minimum guide deviation, in arc-seconds, for which a guide pulse would be sent to the mount. If the guide error is less than this value, then no pulse is sent to the mount.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaide parçasına bir kılavuz darbesinin gönderileceği yaysaniye türünden en küçük kılavuz sapması. Kılavuz hatası bu değerden küçükse yuvaya darbe gönderilmez.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_15)
en: Min error (arcsec)
tr: En küçük hata (yaysan)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, HysteresisGuiderLabel)
en: <html><head/><body><p>Sets the hysteresis parameter (only applies to the hysteresis algorithm).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Histeresis parametresini ayarlar (yalnızca Histeresis algoritması için geçerlidir).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_RAHysteresis)
en: <html><head/><body><p>Sets the RA hysteresis parameter (only applies to the hysteresis algorithm).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>RA Histeresis parametresini ayarlar (yalnızca Histeresis algoritması için geçerlidir).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DECHysteresis)
en: <html><head/><body><p>Sets the DEC hysteresis parameter (only applies to the hysteresis algorithm).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>DEC Histeresis parametresini ayarlar (yalnızca Histeresis algoritması için geçerlidir).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Other Settings
tr: Diğer Ayarlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>If star tracking is lost due to passing clouds or other reasons, wait this many seconds before giving up.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Geçen bulutlar veya başka nedenlerden dolayı yıldız takibi kaybolursa vazgeçmeden önce bu kadar saniye bekleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Lost Star timeout
tr: Kayıp yıldız zaman aşımı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Maximum delta RMS permitted before stopping guide process and searching for new guide stars.
tr: Kılavuz işlemini durdurmadan ve yeni kılavuz yıldızları aramadan önce izin verilen en çok fark RMS’si.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Max Delta RMS
tr: En büyük fark RMS’si

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MaxMultistarReferenceStars)
en: Maximum number of reference stars used by SEP MultiStar.
tr: SEP MultiStar tarafından kullanılan en çok başvuru yıldız sayısı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Max MultiStar Ref Stars
tr: En çok Multistar başvuru yıldızı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_20)
en: The StellarSolver profile to use when detecting stars--used with the SEP MultiStar and SEP algorithms.
tr: Yıldızları tespit ederken kullanılacak StellarSolver profili — SEP MultiStar ve SEP algoritmalarıyla birlikte kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_20)
en: SEP Profile
tr: SEP profili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuideMaxHFR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_20)
en: Maximum HFR allowed for SEP MultiStar guide star.
tr: SEP MultiStar kılavuz yıldızı için izin verilen en büyük HFR.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Max MultiStar HFR
tr: En büyük Multistar HFR’si

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
tr: yaysaniye

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysInventGuideStar)
en: <html><head/><body><p>If checked we try to be more resilient to double stars by inventing a guide star position from the multi-star references.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenirse çoklu yıldız başvurularından bir kılavuz yıldız konumu icat ederek çift yıldızlara karşı daha dayanıklı olmaya çalışırız.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysInventGuideStar)
en: Invent Multi-Star Guide Star
tr: Çok yıldızlğ kılavuz yıldızı icat et

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: <html><head/><body><p>If checked and the internal guider is run, a log file is saved in the default logging directory. This is not a debug log, it is meant for user's to improve logging and can be viewed with phd2logview.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenirse ve içsel kılavuz çalıştırılırsa öntanımlı günlük dizinine bir günlük dosyası kaydedilir. Bu bir hata ayıklama günlüğü değildir, kullanıcının günlüğü iyileştirmesi içindir ve phd2logview ile görüntülenebilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: Save Internal Guider User Log
tr: İçsel kılavuz kullanıcı günlüğünü kaydet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Smart
tr: Akıllı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
tr: Hızlı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Auto Threshold
tr: Kendiliğinden eşik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: No Threshold
tr: Eşik yok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: SEP Multi Star (recommended)
tr: SEP Multistar (önerilir)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_19)
en: The algorithm that tracks guide stars and determines the guide deviation.
tr: Kılavuz yıldızları takip eden ve kılavuz sapmasını belirleyen algoritma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Star Detection Algorithm
tr: Yıldız algılaması algoritması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MinDetectionsSEPMultistar) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: label, entry (MinDetectionsSEPMultistar), group (Guide)
en: Minimum number of stars detected for SEP MultiStar to initialize.
tr: SEP MultiStar’ın ilklendirilmesi için gereken en az yıldız sayısı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Min MultiStar Star Detections
tr: En az Multistar yıldız algılaması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p>[PHD2] If calibration takes more time than this many seconds, abort guiding.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>[PHD2] Kalibrasyon bu kadar saniyeden fazla zaman alırsa kılavuzluğu iptal edin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Calibration timeout
tr: Kalibrasyon zaman aşımı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: <html><head/><body><p>If the camera used for guiding has a dedicated guiding chip, you can decide which of the camera chips should be used for guiding: the primary chip or the guiding chip.</p><p>For cameras that have only one chip, this option is ignored.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuzluk için kullanılan kameranın özel bir kılavuz yongası varsa kılavuzluk için hangi kamera yongalarının kullanılması gerektiğine karar verebilirsiniz: Birincil veya kılavuz yonga.</p><p>Yalnızca tek yongası olan kameralarda bu seçenek yok sayılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: Use dedicated Guiding Chip for Guiding
tr: Kılavuzluk için özel kılavuzluk yongasını kullan

[ctx: @title:window]
en: Ekos - %1 Profile
tr: Ekos — %1 Profili

en: Connection in progress. Click to abort.
tr: Bağlantı kuruluyor. Durdurmak için tıklayın.

en: Logging
tr: Günlükleme

en: Extension '%1' failed to start, aborting
tr: “%1” uzantısı başlatılamadı, iptal ediliyor

en: Extension '%1' failed to stop, abort enabled
tr: “%1” uzantısı durdurulamadı, iptal ediliyor

en: Extension '%1' aborting
tr: “%1” uzantısı iptal ediliyor

en: Extension '%1' start requested
tr: “%1” uzantısının başlatılması istendi

en: Extension '%1' started
tr: “%1” uzantısı başlatıldı

en: Extension '%1' stop requested
tr: “%1” uzantısının durdurulması istendi

en: Extension '%1' stopped
tr: “%1” uzantısı durduruldu

en: Extension '%1': %2
tr: “%1” uzantısı: %2

en: Imported profile '%1' from INDI Web Manager.
tr: INDI Web Yöneticisi’nden “%1” profili içe aktarıldı.

en: Ekos requires at least one Camera to operate.
tr: Ekos, çalışmak için en az bir kameraya gereksinim duyar.

en: Ekos detected that PTP Camera is running and may prevent a Canon or Nikon camera from connecting to Ekos. Do you want to quit PTP Camera now?
tr: Ekos, PTP Kamera’nın çalıştığını ve bir Canon veya Nikon kameranın Ekos’a bağlanmasını engelleyebileceğini tespit etti. PTP Kamera’dan şimdi çıkmak istiyor musunuz?

en: PTP Camera
tr: PTP Kamera

en: Starting INDI services...
tr: INDI hizmetleri başlatılıyor…

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
tr: Ekos, bir INDI sunucusunun halihazırda çalıştığını tespit etti. Yenisini başlatmadan önce var olan örneği kapatmak istiyor musunuz?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: INDI Server
tr: INDI Sunucusu

en: Connecting to remote INDI server at %1 on port %2 ...
tr: %2 kapısında %1 konumundaki INDI sunucusuna bağlanılıyor…

en: Failed to start profile on remote INDI Web Manager.
tr: Uzak INDI Web Sunucusu üzerinde profil başlatılamadı.

en: Starting profile on remote INDI Web Manager...
tr: Uzak INDI Web Sunucusu üzerinde profil başlatılıyor…

en: Establishing communication with remote INDI Web Manager...
tr: Uzak INDI Web Sunucusu ile bağlantı kuruluyor…

en: Error: INDI Web Manager is not online at %1:%2
tr: Uyarı: INDI Web Sunucusu %1:%2 konumunda çevrim içi değil.

en: INDI services started on port %1.
tr: INDI hizmetleri %1 numaralı kapıda başlatıldı.

en: INDI services started on port %1. Please connect devices.
tr: INDI hizmetleri %1 numaralı kapıda başlatıldı. Lütfen aygıtları bağlayın.

en: INDI services started. Connection to remote INDI server %1:%2 is successful. Waiting for devices...
tr: INDI hizmetleri başlatıldı. Uzak INDI sunucusu %1:%2 bağlantısı başarılı. Aygıtlar bekleniyor…

en: Failed to connect to local INDI server %1:%2
tr: Yerel INDI sunucusu %1:%2 bağlantısı yapılamadı

en: Failed to connect to remote INDI server %1:%2
tr: Uzak INDI sunucusu %1:%2 bağlantısı yapılamadı

en: Lost connection to local INDI server %1:%2
tr: Yerel INDI sunucusu %1:%2 bağlantısı koptu

en: Lost connection to remote INDI server %1:%2
tr: Uzak INDI sunucusu %1:%2 bağlantısı koptu

en: Failed to connect to %1. Please ensure device is connected and powered on.
tr: %1 bağlantısı yapılamadı. Lütfen aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Failed to connect to 
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
tr: Şu aygıta bağlanılamadı:
    %1
    Her bir aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Unable to establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
tr: Şu aygıt bulunamadı:
    %1
    Lütfen, aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Ekos startup error
tr: Ekos başlangıç hatası

en: Unable to establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
tr: Şu aygıtlar bulunamadı:
    %1
    Her bir aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Unable to remotely establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
tr: Şu uzak bağlantı kurulamadı:
    %1
    Aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Unable to remotely establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
tr: Şu uzak aygıtlar bulunamadı:
    %1
    Her bir aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: Connecting INDI devices...
tr: INDI aygıtları bağlanıyor…

en: Disconnecting INDI devices...
tr: INDI aygıtları bağlantısı kesiliyor…

en: INDI services stopped.
tr: INDI hizmetleri durduruldu.

en: Remote devices established.
tr: Uzak aygıtlar bulundu.

en: Remote devices established. Please connect devices.
tr: Uzak aygıtlar bulundu. Lütfen aygıtları bağlayın.

en: %1 failed to connect.
    Please ensure the device is connected and powered on.
tr: %1 bağlanamadı.
    Her bir aygıtın bağlı ve açık olduğundan emin olun.

en: %1 is disconnected.
tr: %1 bağlantısı kesildi.

en: %1 is online.
tr: %1 çevrim içi.

en: %1 filter is online.
tr: %1 süzgeci çevrim içi.

en: %1 focuser is online.
tr: %1 odaklayıcısı çevrim içi.

en: Rotator %1 is online.
tr: Döndürücü %1 çevrim içi.

en: %1 Weather is online.
tr: %1 hava durumu çevrim içi.

en: %1 GPS is online.
tr: %1 GPS çevrim içi.

en: %1 PAC is online.
tr: %1 PAC çevrim içi.

en: %1 Dust cap is online.
tr: %1 toz kapağı çevrim içi.

en: %1 Light box is online.
tr: %1 ışık kutusu çevrim içi.

en: %1 is offline.
tr: %1 çevrim dışı.

en: Guider port from %1 is ready.
tr: %1 üzerinden kılavuz kapısı hazır.

en: Are you sure you want to delete the profile?
tr: Bu profili silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirm Delete
tr: Silmeyi Onayla

en: Site location updated to %1.
tr: Site konumu %1 olarak güncellendi.

en: Failed to update site location to %1. City not found.
tr: Site konumu %1 olarak güncellenemedi. Şehir bulunamadı.

en: Enabling debug logging for %1...
tr: %1 için hata ayıklama günlüğü etkinleştiriliyor…

en: Disabling debug logging for %1...
tr: %1 için hata ayıklama günlüğü devre dışı bırakılıyor…

en: Re-enabling debug logging for %1...
tr: %1 için hata ayıklama günlüğü yeniden etkinleştiriliyor…

en: Re-disabling debug logging for %1...
tr: %1 için hata ayıklama günlüğü yeniden devre dışı bırakılıyor…

en: Preview source set to external
tr: Önizleme kaynağı dış olarak ayarlandı

en: Preview source reset to internal
tr: Önizleme kaynağı iç olarak ayarlandı

en: Received external preview file
tr: Dış önizleme dosyası alındı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: 1. Select Profile
tr: 1. Profil Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
tr: Profil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileB)
en: Add profile...
tr: Profil Ekle…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileB)
en: Edit profile...
tr: Profili Düzenle…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
tr: Profili Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customDriversB)
en: Custom Drivers...
tr: Özel Sürücüler…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardProfileB)
en: Launch Ekos Profile Wizard...
tr: Ekos Profil Sihirbazını Başlat…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2. Start && Stop Ekos
tr: 2. Ekos’u Başlat ve Durdur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosLiveB)
en: Ekos Live...
tr: EkosLive…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel...
tr: INDI Denetim Masası…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, portSelectorB)
en: <html><head/><body><p>Devices Port Selector...</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Aygıt Kapısı Seçicisi…</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Ekos Options...
tr: Ekos Seçenekleri…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs to diagnose issues with Ekos and INDI.
tr: Ekos ve INDI sorunlarını tanılamak için günlükler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs...
tr: Günlükler…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: 3. Connect && Disconnect Devices
tr: 3. Aygıtları Bağla ve Bağlantılarını Kes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Extensions
tr: Uzantılar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, extensionB)
en: Start selected extension
tr: Seçili uzantıyı başlat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
tr: Yükseklik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raOUT) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decOUT) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azOUT) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altOUT)
en:   --
tr:   —

[ctx: opens handbook]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: Manual
tr: Elle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Advanced Ekos Options
tr: Gelişmiş Ekos Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
tr: Seçenekler…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (FocusProfilePlot, profilePlot)
en: Focus HFR profile
tr: HFR profiline odaklan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusStarView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarView)
en: Focus star
tr: Yıldıza odaklan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Guide:
tr: Kılavuz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Total RMS:
tr: Toplam RMS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guideStarView)
en: Guide star
tr: Kılavuz yıldız

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStarView)
en: guide star
tr: kılavuz yıldız

en: Meridian flip inactive (no scope connected)
tr: Meridyen geçişi etkin değil (takılı dürbün yok)

en: Meridian flip inactive (flip not requested)
tr: Meridyen geçişi etkin değil (geçiş istenmedi)

en: Meridian flip inactive (parked)
tr: Meridyen geçişi etkin değil (park durumunda)

en: Meridian flip inactive (no target set)
tr: Meridyen geçişi etkin değil (ayarlı hedef yok)

en: Meridian flip inactive (slew after meridian)
tr: Meridyen geçişi etkin değil (meridyen sonrası çevirme)

en: Meridian flip in %1
tr: %1 içindeki meridyen geçişi

en: Assuming meridian flip completed, but pier side unknown.
tr: Meridyen geçişinin tamamlandığı varsayılıyor; ancak iskele tarafından bilgi yok.

en: meridian flip failed, retrying in 4 minutes
tr: Meridyen geçişi başarısız oldu, 4 dakika içinde yeniden denenecek

en: No successful Meridian Flip done, delay too long
tr: Başarılı bir meridyen geçişi olmadı, gecikme pek fazla

en: Meridian flip completed OK.
tr: Meridyen geçişi başarıyla tamamlandı.

en: Telescope completed the meridian flip.
tr: Teleskop meridyen geçişini tamamladı.

en: Status: inactive
tr: Durum: Etkin değil

en: Meridian flip planned...
tr: Meridyen geçişi planlandı…

en: Meridian flip waiting...
tr: Meridyen geçişi bekliyor…

en: Meridian flip ready to start...
tr: Meridyen geçişi başlamaya hazır…

en: Meridian flip running...
tr: Meridyen geçişi sürüyor…

en: Meridian flip completed.
tr: Meridyen geçişi tamamlandı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, statusText)
en: Meridian Flip Status
tr: Meridyen geçişi durumu

en: Are you sure you want to clear all mount configurations?
tr: Tüm kaide yapılandırmalarını temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Mount Configuration
tr: Kaide Yapılandırması

en: Are you sure you want to turn off mount tracking?
tr: Kaide izlemesini kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Mount Tracking
tr: Kaide İzleme

[ctx: @action:button]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @action:button]
en: No
tr: Hayır

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
tr: Teleskop yüksekliği %1 olan en düşük yükseklik sınırının altında. Hareket iptal ediliyor…

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
tr: Teleskop yüksekliği %1 olan en yüksek yükseklik sınırının üstünde. Hareket iptal ediliyor…

en: Telescope hour angle is more than the maximum hour angle of %1. Aborting motion...
tr: Teleskop saat açısı en yüksek %1 saat açısından daha fazla. Hareket iptal ediliyor…

en: Meridian flip set inactive during polar alignment.
tr: Kutup hizalaması sırasında meridyen geçişi etkin değil olarak ayarlandı.

en: Polar alignment motions finished, meridian flip activated.
tr: Kutup hizalaması hareketleri bitti, meridyen geçişi etkinleştirildi.

en: Alignment Model cleared.
tr: Hizalama modeli temizlendi.

en: Failed to clear Alignment Model.
tr: Hizalama modeli temizlenemedi.

en: Mount already parked.
tr: Kaide halihazırda park edilmiş.

en: Parking time cannot be in the past.
tr: Park zamanı geçmişte olamaz.

en: Parking time must be within 24 hours of current time.
tr: Park zamanı, geçerli saate göre 24 saat içinde olmalıdır.

en: Warning! Parking time is more than 12 hours away.
tr: Uyarı! Park saatine 12 saatten daha fazla var.

en: Caution: do not use Auto Park while scheduler is active.
tr: Dikkat: Zamanlayıcı etkinken kendiliğinden park özelliğini kullanmayın.

en: Parking timer is up.
tr: Park zamanlayıcısı doldu.

en: Starting auto park...
tr: Kendiliğinden park başlatılıyor…

en: Updating master time source to %1.
tr: Ana zaman kaynağı %1 olarak güncelleniyor…

en: Updating master location source to %1. Updating GPS...
tr: Ana konum kaynağı %1 olarak güncelleniyor. GPS güncelleniyor…

en: Updating master location source to %1.
tr: Ana konum kaynağı %1 olarak güncelleniyor…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Request a meridian flip if the hour angle exceeds the specified value. Capture and Guiding will be suspended and resumed after the flip is complete.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Saat açısı belirtilen değeri aşarsa meridyen geçişi isteyin. Yakalama ve kılavuzluk askıya alınacak ve geçiş tamamlandıktan sonra yeniden başlatılacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: Flip if HA >:
tr: SA şundan büyükse geçir:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, meridianFlipOffsetDegrees)
en: RA position in degrees behind the meridian where the meridian flip should be activated.
tr: Meridyen geçişinin etkinleştirilmesi gereken meridyenin arkasındaki derece türünden RA konumu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
tr: derece

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minimumAltLimit)
en: <html><head/><body><p>Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>En düşük teleskop yükseklik sınırı. Teleskop bu sınırın altındaysa durma komutu verilecektir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
tr: En düşük teleskop yükseklik sınırı. Teleskop bu sınırın altındaysa durma komutu verilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
tr: En düşük yükseklik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>En yüksek teleskop yükseklik sınırı. Teleskop bu sınırın üstündeyse durma komutu verilecektir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumHaLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum Hour Angle limit if the mount has not flipped. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaide ters çevrilmemişse en yüksek saat açısı sınırı. Teleskop bu sınırın üstündeyse durma komutu verilecektir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
tr: En çok yükseklik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount Hour Angle limit. Once enabled, Ekos monitors the mount's hour angle while slewing or tracking. If the mount slews/tracks past the limit while the Pier Side is in the state that does not allow that, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off. Requires a mount that reports the pier side correctly.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaide saat açısı sınırını etkinleştirin veya devre dışı Bırakın. Etkinleştirildiğinde Ekos, dönerken veya takip ederken kaidenin saat açısını izler. İskele tarafı buna izin vermeyecek durumdayken kaidenin sınırı aşması/izlemesi durumunda, durma komutu verilecek ve takip kapatılacaktır. İskele tarafını doğru şekilde bildiren bir kaide parçası gerektirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: Enable HA limits
tr: Saat açısı sınırlarını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: Max. HA (hours):
tr: En büyük saat açısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount travel range limits. Once enabled, Ekos monitors the mount's altitude while slewing or tracking. If the mount slews/tracks below or above the limits, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaide hareket erimi sınırlarını etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Etkinleştirildiğinde Ekos, dönüş veya takip sırasında kaidenin yüksekliğini izler. Kaidenin sınırların altında veya üstünde dönmesi/izlenmesi durumunda, durma komutu verilecek ve izleme kapatılacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: Enable Alt limits
tr: Yükseklik sınırlarını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimitsTrackingOnly)
en: <html><head/><body><p>Use altitude limits only while the mount tracking. This is necessary for some mounts that intentionally pass this limit, e.g. for parking.</p><p><span style=" font-weight:600;">WARNING</span>: leave unchecked if unsure, use only if you know what you are doing.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaide izlemesi sırasında yalnızca yükseklik sınırlarını kullanın. Bu, örneğin park için bu sınırı özellikle aşan bazı kaideler için gereklidir.</p><p><span style=" font-weight:600;">UYARI</span>: Emin değilseniz boş bırakın; yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimitsTrackingOnly)
en: Tracking only
tr: Yalnızca izleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Park at:
tr: Şurada park et:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Automatically start the park timer on startup
tr: Başlangıçta park zamanlayıcısını kendiliğinden başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Every day
tr: Her gün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOffB)
en: OFF
tr: KAPALI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOnB)
en: ON
tr: AÇIK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
tr: Park Et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
tr: Parktan Çık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackingLabel)
en: Tracking
tr: İzleniyor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, parkingLabel)
en: Parking Status
tr: Park durumu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
tr: Kaynaklar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useTimeUpdate)
en: Enable time synchronization upon connection between KStars and INDI
tr: K Yıldızlar ve INDI arasındaki bağlantı üzerine zaman eşzamanlamasını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate)
en: Enable geographic location synchronization upon connection between KStars and INDI
tr: K Yıldızlar ve INDI arasındaki bağlantı üzerine coğrafî konum eşzamanlamasını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Deletes all mount alignment points
tr: Tüm kaide hizalama noktalarını sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Clear  Model
tr: Modeli Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearParkingB)
en: Clear Parking
tr: Park Durumunu Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeConfigB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Purge All Configuration
tr: Tüm Yapılandırmayı Sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Mount Control
tr: Kaide Denetimi

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Ctrl+S
tr: Kontrol+S

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MountControlPanel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountMotionWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountPositionWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountTargetWidget)
en: Mount Control Panel
tr: Kaide Denetim Masası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusTextObject)
en: Status: Idle
tr: Durum: Boşta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upDownCheckObject)
en: Up/Down
tr: Aşağı/Yukarı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leftRightCheckObject)
en: Left/Right
tr: Sağ/Sol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedLabelObject)
en: Speed
tr: Hız

en: %1 error. See INDI log for details.
tr: %1 hatası. Ayrıntılar için INDI günlüğüne bakın.

en: Rolloff roof
tr: Kayan tavan

en: %1 is idle.
tr: %1 boşta.

en: Opening
tr: Açılıyor…

en: Unparking
tr: Parktan çıkılıyor…

en: Rolloff roof opening...
tr: Kayan tavan açılıyor…

en: Dome is moving clockwise...
tr: Kubbe saat yönünde hareket ediyor…

en: Closing
tr: Kapanıyor…

en: Parking
tr: Park ediliyor

en: Unpark
tr: Parktan Çık

en: Rolloff roof is closing...
tr: Kayan tavan kapanıyor…

en: Dome is moving counter clockwise...
tr: Kubbe saat yönünün tersine hareket ediyor…

en: %1 is parked.
tr: %1 park edildi.

en: %1 is parking...
tr: %1 park ediliyor…

en: %1 is unparking...
tr: %1 parktan çıkıyor…

en: %1 is tracking.
tr: %1 izliyor…

en: Unparked
tr: Park edilmemiş

[ctx: Rolloff roof state]
en: Open
tr: Aç

en: Parked
tr: Park edili

en: Closed
tr: Kapalı

en: Opened
tr: Açık

en: Shutter is open.
tr: Kepenk açık.

en: Shutter is opening...
tr: Kepenk açılıyor…

[ctx: Shutter action]
en: Open
tr: Aç

en: Shutter is closed.
tr: Kepenk kapatıldı.

en: Shutter is closing...
tr: Kepenk kapatılıyor…

[ctx: Rolloff roof action]
en: Open
tr: Aç

en: Weather is OK
tr: Hava iyi

en: Weather Warning
tr: Hava durumu uyarısı

en: Weather Alert
tr: Hava durumu ikazı

en: %1 second remaining | %1 seconds remaining
tr[0]: %1 saniye kaldı
tr[1]: %1 saniye kaldı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, motionLabel)
en: Motion
tr: Hareket

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, absoluteMotionSB)
en: Absolute position the dome should move.
tr: Kubbenin hareket etmesi gereken mutlak konum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move the dome to the given absolute position.
tr: Kubbeyi verilen mutlak konuma hareket ettirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move (abs)
tr: Hareket Et (Mutlak)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, relativeMotionSB)
en: Relative position the dome should move.
tr: Kubbenin hareket etmesi gereken göreceli konum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move the dome for the given degrees and direction.
tr: Kubbeyi verilen derece ve yöne göre hareket ettirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move (rel)
tr: Hareket Et (Göreceli)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: &CW
tr: &Saat Yönü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: Rotate counter clockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: CCW
tr: Saat Yönü Tersi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slaving
tr: Bağımlı çalıştırma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingEnableButton)
en: <html><head/><body><p>Enable slaving, dome motion <span style=" font-weight:600;">follows telescope motion</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bağımlı çalıştırmayı etkinleştirin; kubbe hareketi <span style=" font-weight:600;">teleskop hareketini izler</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: <html><head/><body><p>Disable slaving, dome <span style=" font-weight:600;">does not follow telescope motion</span>.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bağımlı çalıştırmayı devre dışı bırakın; kubbe hareketi <span style=" font-weight:600;">teleskop hareketini izlemez</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domePark)
en: <html><head/><body><p>Park the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kubbeyi park edin. Kubbenin gelişmiş denetimi için lütfen INDI sekmesini kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: <html><head/><body><p>Unpark the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kubbeyi parktan çıkarın. Kubbenin gelişmiş denetimi için lütfen INDI sekmesini kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort dome motion
tr: Kubbe hareketini iptal et

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutterBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: Shutter
tr: Kepenk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: <html><head/><body><p>Close the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kubbenin kepengini kapatın. Kubbenin gelişmiş denetimi için lütfen INDI sekmesini kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: <html><head/><body><p>Open the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kubbenin kepengini açın. Kubbenin gelişmiş denetimi için lütfen INDI sekmesini kullanın.</p></body></html>

[ctx: opens dome shutter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
tr: Aç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
tr: Gözlemevi Durumu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the dome needs to be unparked for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçilirse gözlemevi durumunun “HAZIR” olması için kubbenin parktan çıkarılması gerekir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the shutter needs to be open for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçilirse gözlemevi durumunun “HAZIR” olması için kepengin açık olması gerekir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWeatherCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the weather needs to be OK for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçilirse gözlemevi durumunun “HAZIR” olması için hava durumunun iyi olması gerekir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: <html><head/><body><p>Observatory status. Select the observatory elements that are relevant for the status:</p>
    <ul>
    <li><b>Dome</b>: unparked &rarr; ready</li>
    <li><b>Shutter</b>: open &rarr; ready</li>
    <li><b>Weather</b>: OK &rarr; ready</li>
    </ul>
    </body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gözlemevi durumu. Durumla ilgili gözlemevi ögelerini seçin:</p>
    <ul>
    <li><b>Kubbe</b>: Parkta değil → Hazır</li>
    <li><b>Kepenk</b>: Açık → Hazır</li>
    <li><b>Hava durumu</b>: İyi → Hazır</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
tr: Hazır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: <html><head/><body><p>Scale the value axis to the current value range.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Değer eksenini geçerli değer erimine ölçeklendirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
tr: Kendiliğinden ölçeklendir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearGraphHistory)
en: <html><head/><body><p>Clear sensor data history</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Algılayıcı veri geçmişini temizle</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherActionsBox)
en: Actions
tr: Eylemler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherAlertBox)
en: Ale&rt
tr: İk&az

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertShutterCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningShutterCB)
en: Close Shutter
tr: Kepengi kapat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertSchedulerCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningSchedulerCB)
en: Stop Scheduler
tr: Zamanlayıcıyı durdur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningStatusLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Status: inactive</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Durum: Etkin değil</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertDelayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningDelayLabel)
en: Delay (sec):
tr: Gecikme (san):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
tr: &Uyarı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, sensorData)
en: <html><head/><body><p>Current data of the weather sensors. Click on the sensor name to display its data over time.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hava durumu algılayıcılarının güncel verisi. Zaman içindeki veriyi görüntülemek için algılayıcı adına tıklayın.</p></body></html>

en: rolloff roof
tr: kayan tavan

en: dome
tr: kubbe

en: Parking %1...
tr: %1 park ediliyor…

en: Unparking %1...
tr: %1 parktan çıkarılıyor…

en: Slaving activated.
tr: Bağımlı çalıştırma etkinleştirildi.

en: Slaving deactivated.
tr: Bağımlı çalıştırma devre dışı bırakıldı.

en: Aborting...
tr: Sonlandırılıyor…

en: Opening shutter...
tr: Kepenk açılıyor…

en: Closing shutter...
tr: Kepenk kapatılıyor…

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 rolloff roof %1...
tr: %2: Kayan tavan %1…

en: opening
tr: açılışı

en: closing
tr: kapanışı

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 dome motion %1...
tr: %2: %1 kubbe hareketi…

en: clockwise
tr: Saat yönünde

en: counter clockwise
tr: Saat yönünün tersine

en: You must restart KStars for this change to take effect.
tr: Bu değişikliğin etkin olması için K Yıldızlar’ı yeniden başlatmalısınız.

en: Set an alternate base directory for Analyze's captured images
tr: Analyze’nin yakalanan görselleri için alternatif bir temel dizin ayarla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Load device Configuration
tr: Aygıt Yapılandırması Yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
tr: &Asla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadConfigOnConnection)
en: O&n connection
tr: Bağlantı&da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadDefaultConfig)
en: Alwa&ys load defaults
tr: Her zaman öntanımlıları &yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Icons orientation:
tr: Simgelerin yönelimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons) i18n: ectx: label, entry (EkosTopIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed on the top of pages
tr: Ekos modülü simgeleri sayfaların üstüne yerleştirilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons)
en: Top
tr: Üst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: Ekos module icons are placed to the left of pages
tr: Ekos modülü simgeleri sayfaların soluna yerleştirilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
tr: &Sol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos)
en: Make Ekos window independent from KStars main window. Requires restart to take effect.
tr: Ekos penceresini K Yıldızlar ana penceresinden bağımsız yapın. Değişikliğin etkin olması için yeniden başlatma gerekir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowINDI)
en: Independent window
tr: Bağımsız pencere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnalyzeRestartWithEkos)
en: <html><head/><body><p>If Analyze is running and Ekos is disconnected then reconnected, a new .analyze file will be created and written to, and the graphs in Analyze will only show the new session.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Analyze çalışıyorsa ve Ekos’un bağlantısı kesilip yeniden bağlanırsa yeni bir .analyze dosyası oluşturulacak ve bu dosyaya yazılacaktır ve çözümlemedeki grafikler yalnızca yeni oturumu gösterecektir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnalyzeRestartWithEkos)
en: Restart Analyze when Ekos Restarts
tr: Ekos yeniden başlatıldığında Analyze’yi yeniden başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AnalyzeAlternativeDirectoryLabel)
en: Alternative Image Directory:
tr: Alternatif görsel dizini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, analyzeAlternativeDirectoryB)
en: Set the alternative image directory for Analyze
tr: Analyze için olan alternatif görsel dizinini ayarla

[ctx: @title:window]
en: Profile Editor
tr: Profil Düzenleyicisi

en: Cannot save an empty profile.
tr: Boş bir profil kaydedilemez.

en: Profile name already exists.
tr: Profil adı halihazırda var.

en: <nobr>Available as <b>Remote</b> Driver. To use locally, install the corresponding driver.<nobr/>
tr: <nobr><b>Uzak</b> sürücü olarak kullanılabilir. Yerel olarak kullanmak için gerekli sürücüyü kurun.<nobr/>

en: <nobr><b>Label</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>
tr: <nobr><b>Etiket</b>: %1 &#9473; <b>Sürücü</b>: %2 &#9473; <b>Yürütme</b>: %3<nobr/>

en: Drivers
tr: Sürücüler

[ctx: @title:window]
en: Scanning Network
tr: Ağ Taranıyor

en: Scanning network for INDI Web Managers...
tr: INDI web yöneticileri için ağ taranıyor…

en: Found INDI Web Manager at %1
tr: %1 konumunda INDI web yöneticisi bulundu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverProfileLabel)
en: Profile
tr: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: <html><head/><body><p>After establishing connection with INDI server, automatically connect all devices.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>INDI sunucusuyla bağlantı kurulduktan sonra tüm aygıtları kendiliğinden bağlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: Auto Connect
tr: Kendiliğinden bağlan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Show port selector dialog when first connecting to equipment. It is automatically disabled after connection is established.
tr: Ekipmana ilk kez bağlanıldığında kapı seçicisi iletişim kutusunu göster. Bağlantı kurulduktan sonra kendiliğinden devre dışı bırakılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Port Selector
tr: Kapı seçicisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: <html><head/><body>
    <p>Send current KStars geographical site settings to drivers once Ekos is online.</p>
    <p>This option should only be used when connecting to a remote geographic site.</p>
    </body></html>
tr: <html><head/><body>
    <p>Ekos çevrim içi olduğunda geçerli K Yıldızlar coğrafî site ayarlarını sürücülere gönderin.</p>
    <p>Bu seçenek yalnızca uzak bir coğrafî siteye bağlanırken kullanılmalıdır.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: Site Info
tr: Site Bilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
tr: Kapı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuidePort)
en: <html><body><p>External guider port.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Dış kılavuz kapısı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, modeLabel)
en: <html><head/><body>
    <p>Connection mode to use for the INDI server:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connect to a local INDI server, created when Ekos starts.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remote</span><br/>Connect to a remote INDI server that is already running.</p>
    </body></html>
tr: <html><head/><body>
    <p>INDI sunucusuyla kullanılacak bağlantı kipi:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Yerel</span><br/>Ekos başlatıldığında oluşturulan yerel bir INDI sunucusuna bağlanın.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Uzak</span><br/>Halihazırda çalışmakta olan uzak bir INDI sunucusuna bağlanın.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
tr: Kip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
tr: Makine:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: <html><body><p>Open Web Manager in browser.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Web yöneticisini tarayıcıda açın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: Web Manager
tr: Web Yöneticisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scanB)
en: <html><body><p>Scan local network for INDI web managers.</p></body></html>
tr: <html><body><p>INDI web yöneticileri için yerel ağı tarayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanB)
en: Scan
tr: Tara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, INDIWebManagerPort)
en: <html><body><p>INDI Web Manager port.</p></body></html>
tr: <html><body><p>INDI web yöneticisi kapısı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localMode)
en: &Local
tr: &Yerel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
tr: İçsel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: <html><body><p>Select which plug-in the Guider module should use.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Kılavuz modülünün hangi eklentiyi kullanması gerektiğini seçin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: Guiding:
tr: Kılavuzluk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: <html><body><p>Store profile on remote INDI Web Manager. Use INDI Web Manager on the remote device to start/stop INDI server.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Profili uzak INDI web yöneticisinde saklayın. INDI sunucusunu başlatmak/durdurmak için uzak aygıttaki INDI web yöneticisini kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: INDI Web Manager
tr: INDI web yöneticisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteMode)
en: Re&mote
tr: Uz&ak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteHost)
en: <html><body><p>Remote INDI server host or address.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Uzak INDI sunucusu makinesi veya adresi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: <html><body><p>External guider host or address.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Dış kılavuz makinesi veya adresi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remotePort)
en: <html><body><p>Remote INDI Server Port.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Uzak INDI sunucusu kapısı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
tr: Aygıtlar Seç

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, driverSearchEdit)
en: Driver Search
tr: Sürücü ara…

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileSearchEdit)
en: Profile Search
tr: Profil ara…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: <html><head/><body><p>Add remote INDI drivers to chain with the local INDI server configured by this profile. Format this field as a comma-separated list of quoted driver name, host name/address and optional port:</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to the named camera on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Connect to the named mount on 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 7624.</p><p>When omitted, host defaults to localhost and port defaults to 7624.<br/>Remote INDI drivers must be already running for the connection to succeed.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu profil tarafından yapılandırılan yerel INDI sunucusuyla zincire uzak INDI sürücüleri ekleyin. Bu alanı, alıntılanan sürücü adı, makine adı/adresi ve isteğe bağlı kapıdan oluşan virgülle ayrılmış bir liste olarak biçimlendirin:</p><p><span style=" font-weight:600;">"ZWO ASI120MC"@192.168.1.50:8000</span><br/>192.168.1.50, 8000 numaralı kapıda adı geçen kameraya bağlanın.</p><p><span style=" font-weight:600;">"EQMod Mount"@192.168.1.50</span><br/>192.168.1.50, 7624 numaralı kapıda adı geçen kaideye bağlanın.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>192.168.1.50, 8000 numaralı kapıda bulunan tüm sürücülere bağlanın.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>192.168.1.50, 7624 numaralı kapıda bulunan tüm sürücülere bağlanın.</p><p>Atlandığında, makine öntanımlı olarak localhost’a ve kapı öntanımlı olarak 7624’e ayarlanır.<br/>Bağlantının başarılı olması için uzak INDI sürücülerinin halihazırda çalışıyor olması gerekir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteDrivers)
en: driver@host:port,driver@host,@host:port,@host,driver
tr: sürücü@makine:kapı,sürücü@makine,@makine:kapı,@makine,sürücü

en: Delay this many seconds before executing pre driver script.
tr: Sürücü öncesi betiğini yürütmeden önce bu kadar saniye geciktirin.

en: Delay this many seconds after driver startup before executing post driver script.
tr: Sürücü başlangıcı sonrası, sürücü sonrası betiğini yürütmeden önce bu kadar saniye geciktirin.

en: Delay this many seconds after executing stopping driver script before stopping driver.
tr: Sürücüyü durdurma betiğini yürüttükten sonra sürücüyü durdurmadan önce bu kadar saniye geciktirin.

en: Delay this many seconds after driver stopped before executing stopped driver script.
tr: Sürücü durdurulduktan sonra durdurulan sürücü betiğini çalıştırmadan önce bu kadar saniye geciktirin.

en: Select script to execute before starting the driver
tr: Sürücüyü çalıştırmadan önce yürütülecek betiği seç

en: Select script to execute after starting the driver
tr: Sürücüyü başlattıktan sonra yürütülecek betiği seç

en: Select script to execute before stopping the driver
tr: Sürücüyü durdurmadan önce yürütülecek betiği seç

en: Select script to execute after stopping the driver
tr: Sürücüyü durdurduktan sonra yürütülecek betiği seç

[ctx: @title:window]
en: Select Pre Driver Startup Script
tr: Sürücü Öncesi Başlangıç Betiği Seç

[ctx: @title:window]
en: Select Post Driver Startup Script
tr: Sürücü Sonrası Başlangıç Betiği Seç

[ctx: @title:window]
en: Select Pre Driver Stop Script
tr: Sürücü Öncesi Durdurma Betiği Seç

[ctx: @title:window]
en: Select Post Driver Stop Script
tr: Sürücü Sonrası Durdurma Betiği Seç

en: Profile Scripts Editor
tr: Profil Betikleri Düzenleyicisi

en: Driver
tr: Sürücü

en: Pre start
tr: Başlangıç öncesi

en: Post start
tr: Başlangıç sonrası

en: Pre stop
tr: Durdurma öncesi

en: Post stop
tr: Durdurma sonrası

en: Add Rule
tr: Kural Ekle

en: Invalid port.
tr: Geçersiz kapı.

en: Host name cannot be empty.
tr: Makine adı boş olamaz.

en: Profile name cannot be empty.
tr: Profil adı boş olamaz.

[ctx: @title:window]
en: Detecting StellarMate...
tr: StellarMate algılanıyor…

en: Please wait while searching for StellarMate...
tr: StellarMate aranırken lütfen bekleyin…

en: Failed to detect any StellarMate gadget. Make sure it is powered and on the same network.
tr: Herhangi bir StellarMate gereci algılanamadı. Açık ve aynı ağda olduğundan emin olun.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProfileWizard)
en: Ekos Profile Wizard
tr: Ekos Profil Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: <html><head/><body><p>Welcome to the <span style=" font-weight:600;">Ekos Profile Wizard</span></p><p>Ekos is the premier observatory control and automation platform. With Ekos, you can capture images and gather scientific data with ease. This Wizard will help you create your equipment profile. You will be asked to verify some basic information. </p><p>Please click <span style=" font-weight:600;">next</span> to continue. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Ekos Profil Sihirbazı</span>’na hoş geldiniz.</p><p>Ekos, önde gelen gözlemevi denetim ve otomasyon platformudur. Ekos ile kolaylıkla görseller yakalayabilir ve bilimsel veriler toplayabilirsiniz. Bu sihirbaz, ekipman profilinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bazı temel bilgileri doğrulamanız istenecektir.</p><p>Sürdürmek için <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span>’ye tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Online Resources:</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Çevrim içi özkaynaklar:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, INDIInfoB)
en: What is
    INDI?
tr: INDI
    nedir?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, discoverEkosB)
en: Discover
    Ekos
tr: Ekos’u
    Keşfet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
tr: Video
    Öğreticiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Where is your equipment connected?
tr: Ekipmanınız nereye bağlı?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, localEquipmentB)
en: Equipment is attached
    to this device
tr: Ekipman, bu
    aygıta bağlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentB)
en: Equipment is attached to
    a remote device
tr: Ekipman, uzak bir
    aygıta bağlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <html><head/><body><p>Which <span style=" color:#ff5500;">remote</span> device is the equipment connected to?</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ekipmanın bağlı olduğu <span style=" color:#ff5500;">uzak</span> aygıt hangisi?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OtherCB)
en: Other
tr: Diğer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enter the remote computer information:
tr: Uzak bilgisayar bilgisini gir:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteHostEdit) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, PiHost)
en: Enter IP address or host name
tr: IP adresini veya makine adını gir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Web Manager</span></a> running on the Remote Computer?</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI web yöneticisi</span></a>, uzak bilgisayarda mı çalışıyor?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNotSureB)
en: Not Sure
tr: Emin değilim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI Web Manager</span> is a service that runs on remote devices to help you start and stop INDI services remotely.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">İpucu</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI web yöneticisi</span>, INDI hizmetlerini uzaktan başlatmanıza veya durdurmanıza yardımcı olmak için uzak aygıtlarda çalışan bir hizmettir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Enter host name and port. If you do not know, leave as is.
tr: Makine adını veya kapıyı girin. Bilmiyorsanız olduğu gibi bırakın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
tr: Kendiliğinden Algıla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Using Ekos locally on Windows is not supported. You must connect to a remote gadget to control devices.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ekos’u yerel olarak Windows üzerinde çalıştırma desteklenmemektedir. Aygıtları denetlemek için bir uzak gerece bağlanmalısınız.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which INDI Server do you want to use?
tr: Hangi INDI sunucusunu kullanmak istiyorsunuz?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useInternalINDIB)
en: Internal INDI
    Server
tr: İç INDI
    Sunucusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useExternalINDIB)
en: External INDI
    Server
tr: Dış INDI
    Sunucusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: External INDI Server can be <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Server for OSX</span></a> or an INDI Server launched manually locally. If unsure, select Internal INDI Server.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">İpucu</span>: Dış INDI sunucusu <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">macOS için INDI Sunucusu</span></a> veya elle yerel olarak başlatılmış bir INDI sunucusu olabilir. Emin değilseniz “İç INDI Sunucusu”nu seçin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>You're almost done...</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Neredeyse bitti…</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>What do you want to name your profile?</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Profilinizin adını ne koyalım?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: My Astro Gear
tr: Gökyüzü Malzemelerim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <html><head/><body><p>Which guider application do you want to use?</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hangi kılavuz uygulamasını kullanmak istiyorsunuz?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useInternalGuiderR)
en: Internal Guider
tr: İç Kılavuz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useLinGuiderR)
en: Lin Guider
tr: Lin Kılavuzu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: Internal Guider is recommended. Using external guider applications requires additional setup instructions outside the scope of Ekos.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">İpucu</span>: İç kılavuzu kullanmak önerilir. Dış kılavuz uygulamalarını kullanmak Ekos’un kapsamı dışındaki ek kurulum yönergelerini uygulamayı gerektirebilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: <html><head/><body><p>Do you want to select additional services?</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ek hizmetler seçmek istiyor musunuz?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: <html><head/><body><p>Use INDI Joystick driver to enable control of mounts, domes, and focusers with any compatible game pad.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Herhangi bir uyumlu oyun kolu ile kaideleri, kubbeleri ve odaklayıcıları denetlemeyi etkinleştirmek için INDI oyun çubuğu sürücüsünü kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: Joystick
tr: Oyun çubuğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: <html><head/><body><p>If the remote computer has astrometry.net installed, you can run the remote astrometry driver and use it to solve images in Ekos Align module.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uzak bilgisayarda astrometry.net kuruluysa uzak astrometri sürücüsünü çalıştırabilir ve onu Ekos hizalama modülünde görselleri çözmek için kullanabilirsiniz.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: Remote Astrometry
tr: Uzak astrometri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: <html><head/><body><p>Use the INDI WatchDog driver. It monitors connection between your remote equipment and Ekos. If the communication is lost between the two, the WatchDog driver goes into safe mode and executes a shutdown procedure to protect your equipment.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>INDI WatchDog sürücüsünü kullanın. Uzak ekipmanınız ve Ekos arasındaki bağlantıyı izler. İkisi arasındaki iletişim koparsa WatchDog sürücüsü güvenli kipe geçer ve ekipmanınızı korumak için bir kapatma prosedürünü yürürlüğe koyar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: Watch Dog
tr: WatchDog (Bekçi)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSkySafariCheck)
en: <html><head/><body><p>If you plan to use SkySafari to monitor and/or control your mount, check this box to start INDI SkySafari Server. You can connect SkySafari to this server and it shall enable you to connect and control your mount. For more details, please check the <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari Documentation.</span></a></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaidenizi izlemek ve/veya denetlemek için SkySafari kullanmayı tasarlıyorsanız INDI SkySafari sunucusunu başlatmak için bu onay kutusunu işaretleyin. SkySafari’yi bu sunucuya bağlayabilirsiniz ve kaidenizin denetimini etkinleştirecektir. Daha fazla ayrıntı için lütfen <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari belgelendirmesine</span></a> bir göz atın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createProfileB)
en: Create Profile &&
    Select Devices
tr: Profil Oluştur ve
    Aygıtlar Seç

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FramingAssistant)
en: Mosaic Planner
tr: Mozaik Planlayıcısı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Confirm Equipment
tr: ↓ Ekipmanı Onayla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Mount focal length in millimeters
tr: Milimetre olarak kaide odak uzunluğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
tr: Odak uzunluğu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focalLenSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Focal length of the telescope to use for the mosaic.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mozaik için kullanılacak, teleskopun odak uzunluğu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Reducer:
tr: Redüktör:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Camera frame width and height in pixels
tr: Piksel olarak kamera karesi genişliği ve yüksekliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
tr: Kamera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel)
en: W
tr: G

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Piksel olarak kamera tarafından üretilen karenin genişliği.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, cameraWSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en:  pix
tr:  piks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Piksel olarak kamera tarafından üretilen karenin yüksekliği.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Camera pixel size in microns
tr: Mikron olarak kamera pikseli boyutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
tr: Piksel boyutu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelWSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mikrometre olarak tek bir kamera fotozitinin genişliği.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelHSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mikrometre olarak tek bir kamera fotozitinin yüksekliği.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Fetch equipment information from the Ekos active profile, if any.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Varsa ekipman bilgisini Ekos etkin profilinden getirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchB)
en: Fetch
tr: Getir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToSelectGridB)
en: Go to Grid Selection page
tr: Izgara seçim sayfasına git

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToSelectGridB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Select Grid
tr: Izgara Seç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ Select Grid
tr: ↓ Izgara Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Percentage of overlap between two neighbouring images
tr: İki komşu görsel arasındaki örtüşme yüzdesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Overlap:
tr: Örtüşme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, overlapSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Overlap between each tile of the mosaic. See the main help icon in the corner of the sky chart.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mozaiğin her karosu arasındaki örtüşme. Gökyüzü grafiğinin köşesindeki ana yardım simgesine bakın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Recompute the mosaic field from the number of tiles.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mozaik alanını karo sayısından yeniden hesaplayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB)
en: Cover FOV
tr: Kepenk Görüş Alanı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Specify the number of rows and columns of the final mosaic image
tr: Nihai mozaik görseli için satır ve sütun sayısını belirt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Mosaic Grid:
tr: Mozaik ızgarası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic width.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the width of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mozaik genişliğindeki karoların sayısı.</p><p align="justify">Bu değeri değiştirmek, mozaik tarafından kapsanan alanın genişliğini anında değiştirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic height.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the height of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mozaik yüksekliğindeki karoların sayısı.</p><p align="justify">Bu değeri değiştirmek, mozaik tarafından kapsanan alanın yüksekliğini anında değiştirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Final mosaic field of view size in arc minutes. Click update to calculate it or enter it manually.
tr: Yaydakika olarak son mozaik görüş alanı boyutu. Hesaplamak veya elle girmek için “Güncelle”ye tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Mosaic FOV:
tr: Mozaik görüş açısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field width that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic width.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Yaydakika olarak mozaiğin kaplaması gereken en düşük alan genişliği.</p><p align="justify">Bu değeri değiştirmek, mozaik yüksekliğindeki karo sayısını anında değiştirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, targetWFOVSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, targetHFOVSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, cameraWFOVSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, cameraHFOVSpin)
en: '
tr: ’

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field height that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic height. </p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Yaydakika olarak mozaiğin kaplaması gereken en düşük alan yüksekliği.</p><p align="justify">Bu değeri değiştirmek, mozaik yüksekliğindeki karo sayısını anında değiştirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV in arc minutes as determined from equipment parameters above
tr: Yaydakika olarak yukarıdaki ekipman parametrelerinden belirlenen kamera görüş açısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV:
tr: Kamera görüş açısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field width of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the width of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Yaydakika olarak kameranın alan genişliği.</p><p align="justify">Bu değer ekipman bilgisinden hesaplanır ve bir mozaik karonun kapladığı alanın genişliğini tanımlar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field height of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the height of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Yaydakika olarak kameranın alan yüksekliği.</p><p align="justify">Bu değer ekipman bilgisinden hesaplanır ve bir mozaik karonun kapladığı alanın yüksekliğini tanımlar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Camera's rotation angle (East of North) in degrees. To measure the angle, solve an image and use the astrometry solver solution's rotation angle
tr: Derece olarak kameranın dönüş açısı (kuzeyin doğusu). Açıyı ölçmek için bir görseli çözün ve astrometri çözücüsünün dönüş açısını kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position Angle:
tr: Konum açısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goRotateB)
en: Go to center and rotate to match this position angle
tr: Merkeze git ve bu konum açısıyla eşleşmek için döndür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Tile Transparency:
tr: Karo saydamlığı:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, transparencySlider)
en: Adjust tiles transparency
tr: Karoların saydamlığını ayarla

[ctx: Transparency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transparencyAuto)
en: Auto
tr: Kendiliğinden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: <html><head/><body><p>When checked, orders mosaic tiles so that the mount moves minimally between jobs (S-shape).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlendiğinde, mozaik karoları kaidenin işler arasında en düşük düzeyde hareket edeceği şekilde ayarlayın (S şeklinde).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: Minimum mount move
tr: En az kaide hareketi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Orientation of the camera field of view.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Görünümün kamera alanının yönelimi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en:  East of North
tr:  kuzeyin doğusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Go to equipment selection page
tr: Ekipman seçim sayfasına git

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Confirm Equipment
tr: Ekipmanı Onayla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, importB)
en: Import Mosaic from Telescopius
tr: Telescopius’dan mozaik içe aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importB)
en: Import...
tr: İçe Aktar…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recenterB)
en: Reset mosaic center to sky map center
tr: Mozaik merkezini gökyüzü haritası merkezine sıfırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recenterB)
en: Recenter
tr: Yeniden Ortala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Go to grid adjustment page
tr: Izgara ayar sayfasına git

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Adjust Grid
tr: Izgarayı Ayarla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup_2)
en: ↓ Adjust Grid
tr: ↓ Izgarayı Ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: J2000 Center
tr: J2000 Merkezi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Adjust Grid center by manually entering the J2000 center or by dragging the center of the mosaic on the sky map.
tr: J2000’in merkezini elle girerek veya gökyüzü haritasındaki mozaiğin merkezini sürükleyerek ızgara merkezini ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Go to grid selection page
tr: Izgara seçim sayfasına git

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go and plate solve mosaic center
tr: Git ve mozaik merkezini plaka ile çöz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go && Solve
tr: Git ve Çöz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToJobsB)
en: Go to scheduler job creation page
tr: Zamanlayıcı işi oluşturma sayfasına git

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToJobsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create Jobs
tr: İşler Oluştur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓Create  Scheduler Jobs
tr: ↓ Zamanlayıcı İşleri Oluştur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Perform calibration and autoguiding before proceeding to the next step.
tr: Bir sonraki adıma geçmeden önce kalibrasyon ve kendiliğinden kılavuzlamayı gerçekleştirin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, directoryEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Filesystem folder where the Scheduler jobs required to cover the mosaic will be created in.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Mozaiği kaplamak için gereken zamanlayıcı işlerinin oluşturulacağı dosya sistemi klasörü.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Ekos Sequence File
tr: Ekos Sekansı Dosyası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: <html><head/><body><p>Sequence: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sekans: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Perform alignment using astrometry solver before proceeding to the next step.
tr: Bir sonraki aşamaya geçmeden önce astometri çözücüsünü kullanarak hizalama gerçekleştirin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Select which steps to execute before starting the capture process.
tr: Yakalama sürecini başlatmadan önce hangi aşamaların yürütüleceğini seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignEveryLabel)
en: Align Every
tr: Şunların tümünü hizala:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSequenceB)
en: Load the image sequence queue.
tr: Görsel sekansı kuyruğunu yükleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trackStepCheck)
en: Slew to the target and track it before proceeding to the next step.
tr: Bir sonraki aşamaya geçmeden önce hedefe çevirip onu izleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
tr: İzle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Target: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hedef: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusEveryLabel)
en: Focus Every
tr: Şu aralıklarla odaklan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
tr: Sekans görsellerinin kaydedileceği dizin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Directory: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Dizin: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignEvery)
en: Perform alignment every N jobs.
tr: Her N iş sonrası hizalama gerçekleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusEvery)
en: Perform autofocus every N jobs.
tr: Her N iş sonrası kendiliğinden odaklan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Perform autofocusing before proceeding to the next step.
tr: Bir sonraki aşamaya geçmeden önce kendiliğinden odaklama gerçekleştirin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
tr: Grup:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, groupEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Select a group name. Useful if you want the mosaic jobs to repeat together--assign them a group name, and give them <span style=" font-style:italic;">repeat for N (N=2 or more)</span> or <span style=" font-style:italic;">repeat until terminated</span> completion conditions. Otherwise leave empty.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Bir grup adı seçin. Mozaik işlerinin yinelenmesini istiyorsanız yararlıdır; onlara bir grup adı atayın ve <span style=" font-style:italic;">her N (N=2 veya daha çok)</span> veya <span style=" font-style:italic;">sonlanana kadar yinele</span> tamamlama koşullarını verin. Aksi takdirde boş bırakın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Completion Condition:
tr: Tamamlama koşulu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, repeatCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, repeatsSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, schedulerRepeatSequencesLimit)
en: Restart job until it is executed this many times.
tr: İş, bu kadar kere yürütülene kadar yeniden başlatın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatCompletionR)
en: &Repeat for
tr: Şu kadar &yinele:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerCompleteSequences)
en: The observation job is completed when the sequence is complete.
tr: Sekans tamamlandığında gözlem işi bitmiş olur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerCompleteSequences)
en: Se&quence completion
tr: Se&kans tamamlaması

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, repeatsSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, schedulerRepeatSequencesLimit)
en:  runs
tr:  pas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, loopCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerUntilTerminated)
en: Restart the sequence job indefinitely.
tr: Sekans işini sonsuza dek yeniden başlatın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loopCompletionR) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerUntilTerminated)
en: Repeat &until terminated
tr: Sonlanana &dek yinele

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create scheduler jobs to execute the mosaic plan
tr: Mozaik planını yürütmek için zamanlayıcı işleri oluştur

[ctx: %1 is the value, % is the percent sign]
en: %1%
tr: %​%1

en:  Scheduler job |  Scheduler jobs
tr[0]:  zamanlayıcı işi
tr[1]:  zamanlayıcı işi

en:  (first only)
tr:  (yalnızca ilk)

[ctx: @title:window]
en: Select Sequence Queue
tr: Sekans Kuyruğu Seç

en: Ekos Sequence Queue (*.esq)
tr: Ekos sekans kuyruğu (*.esq)

[ctx: @title:window]
en: Select Mosaic Import
tr: Mozaik İçe Aktarımı Seç

en: Import must contain center coordinates.
tr: İçe aktarma, merkez koordinatlarını içermelidir.

[ctx: @title:window]
en: Select Jobs Directory
tr: İşle Dizini Seç

en: Sorry, no jobs are runnable for the next 3 days. All jobs have completed.
tr: Üzgünüz, sonraki 3 gün için çalıştırılabilir bir iş yok. Tüm işler tamamlandı.

en: Sorry, no jobs are runnable for the next 3 days. Job %1 has completed.
tr: Üzgünüz, sonraki 3 gün için çalıştırılabilir bir iş yok. İş %1 tamamlandı.

en: (%1) Job %2: has completed.
tr: (%1) İş %2: Tamamlandı.

en: (%1) Job %2: cannot run because: %3
tr: (%1) İş %2: Çalıştırılamıyor; çünkü: %3

en: ******************** Now ********************
tr: ******************* Şimdi *******************

en: *****************In %1 Hours******************
tr: *****************In %1 Hours****************** *************** %1 Saat İçinde ****************

en: Sorry, no jobs are runnable for the next 3 days.
tr: Üzgünüz, sonraki 3 gün için çalıştırılabilir bir iş yok.

en: Job '%1' has no more batches remaining.
tr: “%1” işinde kalan toplu iş yok.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckThreshold), group (Scheduler)
en: If captured position exceeds target position by more this many arcminutes, abort capture and reschedule the pipeline.
tr: Yakalanan konum hedef konumu bu kadar yaydakikadan daha fazla aşarsa yakalamayı iptal edin ve iş programını yeniden planlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Reset pipeline if verified image delta exceeds:
tr: Doğrulanan görsel farkı şunu aşarsa iş programını sıfırla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckFrequency), group (Scheduler)
en: When calculating position after captures, compute it every Nth capture. Set to 0 to disable.
tr: Yakalamalardan sonra konumu hesaplarken, bunu her N. yakalamada hesaplayın. Devre dışı bırakmak için 0’a ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Verify captured image position every:
tr: Yakalanan görselin konumunu doğrulama aralığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
tr: yaydakika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelOnAlignFail)
en: Reset mount model on alignment failure
tr: Hizalama başarısız olursa kaide modelini sıfırla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: <html><head/><body><p>If guiding calibration fails then restart alignment process before proceeding to guiding recalibration process again. This can help recenter the target object in the field of view if the calibration process strayed too far off.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kılavuz kalibrasyonu başarısız olursa kılavuz yeniden kalibrasyon işlemine bir kez daha geçmeden önce hizalama işlemini yeniden başlatın. Bu, kalibrasyon işleminin çok uzağa sapması durumunda hedef nesnenin görüş alanında yeniden konumlandırılmasına yardımcı olabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: Restart alignment on guiding calibration failure
tr: Kılavuz kalibrasyon hatasında hizalamayı yeniden başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelBeforeJob)
en: Reset mount model before starting each job:
tr: Her bir işe başlamadan önce kaide modelini sıfırla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: If Align is enabled, scheduler would initiate a realignment procedure before restarting any jobs even if guiding is active.
tr: Hizalama etkinleştirilirse yönlendirme etkin olsa bile zamanlayıcı herhangi bir işi yeniden başlatmadan önce bir yeniden hizalama prosedürünü başlatır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: Force re-alignment before re-starting jobs
tr: İşleri yeniden başlatmadan önce yeniden hizalamayı zorla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: <html><head/><body><p>When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Planlı bir işi işlerken, depolamadaki son görselden başlayarak sekansı sürdürün.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: Remember job progress
tr: İş ilerlemesini anımsa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GreedyScheduling)
en: <html><head/><body><p>When checked the scheduler tries to run lower priority jobs when no higher priority job can run. Recommended.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlendiğinde zamanlayıcı, daha yüksek öncelikli bir iş çalıştırılamadığında daha düşük öncelikli işleri çalıştırmaya çalışır. Önerilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GreedyScheduling)
en: Use greedy scheduling
tr: Açgözlü zamanlama kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dawn by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Astronomik gündoğumunu bu kadar saat ofsetle. Bu pozitif veya negatif değer alacakaranlık kısıtlamasını ayarlar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: Dawn offset:
tr: Gündoğumu ofseti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: <html><head/><body><p>Lead time is the minimum time in minutes between jobs. The scheduler starts execution of a job before its scheduled startup time by this lead time. Early execution is useful as focusing, alignment, and guiding procedures may take prolonged periods to time to complete.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tedarik süresi, işler arasındaki dakika türünden en az süredir. Zamanlayıcı, bir işin yürütülmesine, bu tedarik süresine kadar planlanan başlangıç ​​zamanından önce başlar. Odaklanma, hizalama ve yönlendirme prosedürlerinin tamamlanması uzun zaman alabileceğinden erken yürütme yararlıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: Lead time:
tr: Tedarik süresi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: <html><head/><body><p>In case no scheduler job is scheduled for this many hours, perform a complete shutdown procedure and restart observatory operations once the next job is ready.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu kadar saat boyunca hiçbir zamanlayıcı işinin planlanmaması durumunda, tam bir kapatma prosedürünü gerçekleştirin ve bir sonraki iş hazır olduğunda gözlemevi operasyonlarını yeniden başlatın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: Pre-emptive shutdown:
tr: Önleyici kapatma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_PreemptiveShutdownTime)
en: <html><head/><body><p>Pre-emptive shutdown hours</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Önleyici kapatma saatleri</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: <html><head/><body><p>Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşlerin gündoğumundan bu kadar dakika önce programlanmasına veya yürütülmesine izin vermeyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: Pre-dawn:
tr: Gündoğumu öncesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dusk by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Astronomik günbatımını bu kadar saat ofsetle. Bu pozitif veya negatif değer alacakaranlık kısıtlamasını ayarlar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: Dusk offset:
tr: Günbatımı ofseti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: After shutdown procedure is successfully executed, stop INDI and Ekos.
tr: Kapatma prosedürü başarıyla yürütüldükten sonra INDI’yi ve Ekos’u durdurun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: Stop Ekos after shutdown
tr: Kapanma sonrası Ekos’u durdur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: <html><head/><body><p>If the shutdown script terminates INDI server, enable this option so that no disconnection errors are generated.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kapatma betiği INDI sunucusunu sonlandırırsa bir bağlantı kesme hatası üretilmemesi için bu seçeneği etkinleştirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: Shutdown script terminates INDI
tr: Kapatma betiği INDI’yi sonlandırır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerWeather)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:700;">Enable Weather-Based Scheduling:</span> Prevents new jobs from starting during weather warnings or alerts. Existing jobs continue during warnings, but are aborted during alerts. System initiates a soft shutdown and waits for improved conditions or grace period expiration, after which the current job is terminated.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:700;">Hava durumu tabanlı zamanlamayı etkinleştir:</span> Hava durumu uyarıları veya ikazları sırasında yeni işlerin başlamasını önler. Var olan işler uyarılar sırasında sürer; ancak ikazlar sırasında durdurulur. Sistem geçici bir kapatma başlatır ve iyileştirilmiş koşulları veya bekleme süresinin sona ermesini bekler, ardından geçerli iş sonlandırılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerWeather)
en: Weather grace period
tr: Hava durumunu bekleme süresi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_SchedulerWeatherGracePeriod) i18n: ectx: label, entry (SchedulerWeatherGracePeriod), group (Scheduler)
en: Wait this many minutes for the weather to improve before giving up. Set to 0 to wait indefinitely (scheduler keeps monitoring until weather improves).
tr: Denemeyi bırakmadan önce bu kadar dakika hava durumunun normale dönmesini bekleyin. Süresiz olarak beklemeye ayarlayın (hava durumu iyileşene kadar zamanlayıcı izlemeyi sürdürür).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Wait this many seconds when detecting weather alert before starting observatory shutdown.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gözlemevi kapanmasını başlatmadan önce hava durumu ikazlarını algılarken bu kadar saniye bekleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Weather Alert  Shutdown Delay:
tr: Hava durumu ikazı kapanma gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Standalone Safety Monitor Driver:
tr: Bağımsız güvenlik monitörü sürücüsü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_SchedulerSafetyMonitorConnectionString) i18n: ectx: label, entry (SchedulerSafetyMonitorConnectionString), group (Scheduler)
en: Connection string for the INDI Safety Monitor driver. The scheduler uses this to continuously monitor safety conditions and evaluate whether it is safe to operate the observatory.
tr: INDI Güvenlik Monitörü sürücüsü için bağlantı dizisi. Zamanlayıcı, güvenlik koşullarını sürekli olarak izlemek ve gözlemevinin çalıştırılmasının güvenli olup olmadığını değerlendirmek için bunu kullanır.

en: Follower
tr: Takipçi

en: Job scheduler list.
    Click to select a job in the list.
    Double click to edit a job with the left-hand fields.
tr: İş zamanlayıcısı listesi.
    Listeden bir iş seçmek için tıklayın.
    Sol taraftaki alanlarla bir işi düzenlemek için çift tıklayın.

en: Current status of the job, managed by the Scheduler.
    If invalid, the Scheduler was not able to find a proper observation time for the target.
    If aborted, the Scheduler missed the scheduled time or encountered transitory issues and will reschedule the job.
    If complete, the Scheduler verified that all sequence captures requested were stored, including repeats.
tr: Zamanlayıcı tarafından yönetilen işin şu anki durumu.
    Geçersizse zamanlayıcı hedef için uygun bir gözlem zamanı bulamamış demektir.
    Durdurulmuşsa zamanlayıcı, belirlenen zamanı kaçırmış veya geçici sorunlarla karşılaşmıştır ve işi yeniden zamanlar.
    Tamamlanmışsa zamanlayıcı, yinelemeler de içerilecek biçimde tüm istenen sekans yakalamalarının depolandığını doğrular.

en: Current altitude of the target of the job.
    A rising target is indicated with an arrow going up.
    A setting target is indicated with an arrow going down.
tr: İşin hedefinin geçerli yüksekliği.
    Doğan bir hedef, yukarıyı gösteren bir ok ile belirtilir.
    Batan bir hedef, aşağıyı gösteren bir ok ile belirtilir.

en: Startup time of the job, as estimated by the Scheduler.
    The altitude at startup, if available, is displayed too.
    Fixed time from user or culmination time is marked with a chronometer symbol.
tr: Zamanlayıcının öngördüğü biçimde, işin başlangıç zamanı.
    Varsa başlangıçtaki yükseklik de görüntülenir.
    Kullanıcının sabit zamanı veya doruk noktası zamanı bir kronometre sembolüyle imlenir.

en: Completion time for the job, as estimated by the Scheduler.
    You may specify a fixed time to limit duration of looping jobs. A warning symbol indicates the altitude at completion may cause the job to abort before completion.
tr: Zamanlayıcının öngördüğü biçimde, işin tamamlanış zamanı.
    Döngüdeki işlerin süresini sınırlamak için sabit bir zaman belirtebilirsiniz. Bir uyarı sembolü, işin bitişindeki yüksekliğin, işin tamamlanmasından önce durdurulmasına neden olabileceğini belirtir.

en: Count of captures stored for the job, based on its sequence job.
    This is a summary, additional specific frame types may be required to complete the job.
tr: İş için depolanan yakalamaların, işin sekans işi temelli olarak sayısı.
    Bu bir özettir; işi tamamlamak için ek belirli kare türlerine gereksinim olabilir.

en: Remove selected job from the observation list.
    Job properties are copied in the edition fields before removal.
tr: Gözlem listesinden seçili işi kaldırın.
    İş özellikleri, kaldırma öncesinde düzenleme alanlarına kopyalanırlar.

en: Move selected job one line up in the list.
tr: Seçili işi listede bir satır yukarı taşıyın.

en: Move selected job one line down in the list.
tr: Seçili işi listede bir satır aşağı taşıyın.

en: Reset state and force reevaluation of all observation jobs.
tr: Durumu sıfırlayın ve tüm gözlem işlerinin yeniden değerlendirilmesini zorlayın.

en: Reset state and sort observation jobs per altitude and movement in sky, using the start time of the first job.
    This action sorts setting targets before rising targets, and may help scheduling when starting your observation.
    Note the algorithm first calculates all altitudes using the same time, then evaluates jobs.
tr: İlk işin başlangıç ​​zamanını kullanarak gözlem işlerini yükseklik ve gökyüzündeki harekete göre sıfırlayın ve sıralayın.
    Bu işlem, hedefleri doğan hedeflerden önce sıralar ve gözleminize başlarken planlama yapmanıza yardımcı olabilir.
    Algoritmanın önce aynı süreyi kullanarak tüm yükseklikleri hesapladığını, ardından işleri değerlendirdiğini unutmayın.

en: Warning: The Classic scheduler algorithm has been retired. Switching you to the Greedy algorithm.
tr: Uyarı: Klasik zamanlayıcı algoritması kullanımdan kaldırıldı. Sizi Açgözlü algoritmaya geçiriyorum.

en: Jobs
tr: İşler

[ctx: @title:window]
en: Select FITS/XISF Image
tr: FITS/XISF Görseli Seç

en: FITS header: cannot find OBJCTRA (%1).
tr: FITS üstbilgisi: OBJCTRA bulunamıyor (%1).

en: FITS header: cannot find OBJCTDEC (%1).
tr: FITS üstbilgisi: OBJCTDEC bulunamıyor (%1).

en: Warning: RA value %1 is invalid.
tr: Uyarı: RA değeri %1 geçersiz.

en: Warning: DEC value %1 is invalid.
tr: Uyarı: DEC değeri %1 geçersiz.

[ctx: @title:window]
en: Select Pre-Startup Queue
tr: Başlangıç Öncesi Kuyruğu Seç

en: Queue Files (*.kstarsqueue *.json)
tr: Kuyruk dosyaları (*.kstarsqueue *.json)

[ctx: @title:window]
en: Select Post-Startup Queue
tr: Başlangıç Sonrası Kuyruğu Seç

[ctx: @title:window]
en: Select Pre-Shutdown Queue
tr: Kapanış Öncesi Kuyruğu Seç

[ctx: @title:window]
en: Select Post-Shutdown Queue
tr: Kapanış Sonrası Kuyruğu Seç

en: Warning: Target name is required.
tr: Uyarı: Hedef adı gerekiyor.

en: Warning: Sequence file is required.
tr: Uyarı: Sekans dosyası gerekiyor.

en: Warning: Target coordinates are required.
tr: Uyarı: Hedef koordinatları gerekiyor.

en: Warning: job '%1' at row %2 has a duplicate target at row %3, the scheduler may consider the same storage for captures.
tr: Uyarı: %2. sütundaki “%1” işinin, %3. satırda yinelenmiş bir hedefi var; zamanlayıcı, yakalamalar için aynı depolamayı kullanmayı düşünebilir.

en: Warning: jobs '%1' at row %2 and %3 probably require a different repeat count as currently they will complete simultaneously after %4 batches (or disable option 'Remember job progress')
tr: Uyarı: %2. ve %3. satırdaki “%1” işleri büyük olasılıkla başka bir yineleme sayısı gerektiriyor; çünkü %4 toplu iş sonrası aynı anda işlerini tamamlayacaklar (veya “İş ilerlemesini anımsa” seçeneğini devre dışı bırakın).

en: Skipped checking for duplicates.
tr: Yinelenmişlere bakma işi atlandı.

en: Stop editing of job #%1, resetting to original value.
tr: İş №%1 düzenlemesi iptal edildi; özgün değere sıfırlanıyor.

en: Use edition fields to create a new job in the observation list.
tr: Gözlem listesinde yeni bir iş oluşturmak için düzenleme alanlarını kullanın.

en: Evaluating
tr: Değerlendiriliyor

en: Scheduled
tr: Zamanlanan

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Scheduler pause planned...
tr: Zamanlayıcı duraklaması planlandı…

en: Resume Scheduler
tr: Zamanlayıcıyı Sürdür

en: Observatory is in the shutdown process
tr: Gözlemevi kapanma sürecinde…

en: Scheduler aborted.
tr: Zamanlayıcı iptal edildi.

en: Scheduler is in shutdown until next job is ready
tr: Sonraki iş hazır olana dek zamanlayıcı kapanma sürecinde…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Scheduler
tr: Zamanlayıcıyı Başlat

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Scheduler List
tr: Ekos Zamanlayıcısı Listesini Aç

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Scheduler List
tr: Ekos Zamanlayıcısı Listesini Kaydet

en: Failed to save scheduler list
tr: Zamanlayıcı listesi kaydedilemedi

en: Turning off astronomical twilight check may cause the observatory to run during daylight. This can cause irreversible damage to your equipment!
tr: Astronomik alacakaranlık kontrolünün kapatılması gözlemevinin gün ışığında çalışmasına neden olabilir. Bu, ekipmanınızda geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir!

en: Slew complete
tr: Çevirme tamamlandı

en: Focus complete
tr: Odaklanma tamamlandı

en: Align complete
tr: Hizalama tamamlandı

en: Repositioning
tr: Yeniden konumlanıyor…

en: Repositioning complete
tr: Yeniden konumlama tamamlandı

en: Guiding complete
tr: Kılavuzluk tamamlandı

en: Safety conditions are OK.
tr: Güvenlik koşulları iyi.

en: Warning: safety conditions are in the WARNING zone.
tr: Uyarı: Güvenlik koşulları UYARI safhasında.

en: Caution: safety conditions are in the DANGER zone!
tr: Dikkat: Güvenlik koşulları TEHLİKE safhasında!

en: Safety conditions in warning zone
tr: Güvenlik koşulları uyarı safhasında

en: Safety conditions are critical. Observatory shutdown is imminent
tr: Güvenlik koşulları kritik. Gözlemevi yakında kapanacak

en: Scheduler is in sleep mode
tr: Zamanlayıcı uyku kipinde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobSequenceGroup)
en: Object && Sequence Selection
tr: Nesne ve Sekans Seçimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FITSLabel)
en: Select optional FITS file to be used for alignment. When using FITS, specify the object or the estimated coordinates which are used to slew the mount.
tr: Hizalama için kullanılacak isteğe bağlı FITS dosyasını seçin. FITS kullanırken, kaideyi çevirmek için kullanılan nesneyi veya tahmini koordinatları belirtin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
tr: FITS dosyası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Select the tasks to run at the start of each scheduler job. Executed in order, left to right.
tr: Her zamanlayıcı işinin başlangıcında çalıştırılacak görevleri seçin. Soldan sağa sırayla yürütülür.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep)
en: Slew to the target and track. Done at the start of each scheduler job.
tr: Hedefe çevirip izleyin. Her bir zamanlayıcı işinin başında yapılır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Run alignment using astrometry solver. Done at the start of each scheduler job.
tr: Astrometri çözücüsünü kullanarak hizalama yapın. Her bir zamanlayıcı işinin başında yapılır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Start autoguiding. Done at the start of each scheduler job.
tr: Kendiliğinden kılavuzluğa başlayın. Her bir zamanlayıcı işinin başında yapılır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Run autofocus. Done at the start of each scheduler job.
tr: Kendiliğinden odaklamayı çalıştırın. Her bir zamanlayıcı işinin başında yapılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence:
tr: Sekans:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Target Position Angle
tr: Hedef Konumu Açısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copySkyCenterB)
en: Fill coordinates with Sky Map center
tr: Koordinatları gökyüzü haritası merkezi ile doldur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, groupLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, groupEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Select a group name. Useful if you want several jobs to repeat together--assign them the same group name, and give them <i>repeat for N</i> or <i>repeat until terminated</i> completion conditions. Otherwise leave empty. Only applies to the Greedy scheduler algorithm.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Bir grup adı seçin. Birkaç işin birlikte yinelenmesini istiyorsanız yararlıdır; onlara aynı grup adını atayın ve <i>N kadar yinele</i> veya <i>sonlanana kadar yinele</i> tamamlama koşullarını verin. Yalnızca Açgözlü zamanlayıcı algoritması için geçerlidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, leadFollowerSelectionCB)
en: <html><head/><body><p>Define the job's target or select <span style="font-style:italic">Follower</span> if the job should run as multi camera job in combination with the first job above having a target defined.<p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşin hedefini tanımlayın veya yukarıdaki ilk işin hedefi tanımlanmış olarak çoklu kamera işi olarak çalışmasını istiyorsanız <span style="font-style:italic">Takipçi</span>’yi seçin.<p><p><b>UYARI</b>: Bu özellik deneyseldir!</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: Position Angle in Degrees
tr: Derece olarak konum açısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Ekos Device Profile
tr: Ekos Aygıt Profili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyMountTargetB)
en: Fill coordinates with current mount position.
tr: Koordinatları geçerli kaide konumuyla doldurun.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, trainLabel)
en: Optical train to be used for this scheduler job within the Capture module.
tr: Bu zamanlayıcı işi için yakalama modülü içerisinde kullanılacak optik katar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mosaicB)
en: Open the Mosaic Planner...
tr: Mozaik planlayıcısını aç…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSequenceB)
en: Capture Sequence File Editor...
tr: Yakalama sekansı dosyası düzenleyicisi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueAppendB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and append jobs to queue.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Planı dosyadan yükleyin ve işleri kuyruğa iliştirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and replace jobs from queue.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="justify">Planı dosyadan yükleyin ve kuyruktaki işleri başkasıyla değiştirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save Schedule...
tr: Planı kaydet…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save Schedule As...
tr: Planı farklı kaydet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Captures
tr: Yakalamalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
tr: Başlangıç Zamanı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Scheduler
tr: Zamanlayıcıyı Duraklat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerRepeatEverything)
en: <html><head/><body><p>Repeat all scheduled jobs as soon as all jobs have been completed. This option is only available if the <span style=" font-weight:700;">Remember Job Progress</span> option in Ekos  Scheduler settings is <span style=" font-weight:700;">not</span> selected.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tüm işler tamamlandığında tüm planlı işleri yineleyin. Bu seçenek yalnızca Ekos Zamanlayıcısı ayarlarındaki <span style=" font-weight:700;">İş ilerlemesini anımsa</span> seçeneği <span style=" font-weight:700;">işaretlenmemişse</span> kullanılabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerRepeatEverything)
en: Repeat all jobs
tr: Tüm işleri yinele

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, executionSequenceLimit)
en: <html><head/><body><p>Limit number of iterations the scheduler will execute the entire job sequence. If set to 0, the jobs are repeated until for none of the jobs its constraints are met.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Zamanlayıcının tüm iş sekansını yürüteceği yineleme sayısını sınırlayın. 0’a ayarlanırsa işler, hiçbir iş için kısıtlamalar karşılanıncaya kadar yinelenir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, executionSequenceLimit)
en:  times
tr:  kez

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Job Completion Conditions
tr: İş Tamamlanma Koşulları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerRepeatSequences)
en: &Repeat for:
tr: Şu kadar &yinele:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerUntil)
en: Terminate the job on the given date and time.
tr: İşi, verilen tarih ve zamanda sonlandırın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerUntil)
en: Repeat &until:
tr: Şuna &kadar yinele:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Job Startup Conditions
tr: İş Başlangıç Koşulları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: Start the job on the specified date and time
tr: İşi, belirtilen tarih ve zamanda başlatın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: O&n:
tr: Şu&nda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: Start the observation job as soon as all the constraints, if any, are met. The best candidate target shall be imaged first.
tr: Varsa tüm kısıtlamalar karşılanır karşılanmaz gözlem işine başlayın. En iyi aday hedef ilk önce görüntülenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: ASAP
tr: En kısa sürede

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contraintsGroup)
en: Job Constraints
tr: İş Kısıtlamaları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerAltitude)
en: The object's altitude must remain equal or higher than the given value.
tr: Nesnenin yüksekliği verilen değere eşit veya daha yüksek kalmalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAltitude)
en: Min. Altitude:
tr: En düşük yükseklik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerHorizon)
en: <html><body><p>The artificial horizon restriction constrains the altitude of the target to be above the artificial horizon, if any are defined and enabled. See the artificial horizon item in the KStars Settings menu.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Yapay ufuk kısıtlaması, hedefin yüksekliğini, eğer varsa tanımlanmış ve etkinleştirilmişse yapay ufkun üzerinde olacak şekilde sınırlandırır. K Yıldızlar Ayarlar menüsündeki yapay ufuk ögesine bakın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerMoonSeparation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, schedulerMoonSeparationValue)
en: <html><head/><body><p>The target must be at least this far from the moon.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hedef, Ay’dan en az bu kadar uzakta olmalıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerMoonSeparation)
en: Moon  min. sep.:
tr: En düş. ay ayrılm.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerMoonAltitude) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, schedulerMoonAltitudeMaxValue)
en: <html><head/><body><p>The moon must be lower than this altitude.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ay, bu yüksekliğin altında olmalıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerMoonAltitude)
en: Moon max alt:
tr: En büy. ay yüks.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerTwilight)
en: <html><body><p>The twilight restriction constrains jobs to execute in astronomical darkness. Use the dusk and dawn offsets in the Ekos Scheduler options to adjust the interval.</p></body></html>
tr: <html><body><p>Alacakaranlık kısıtlaması, işlerin astronomik karanlıkta yürütülmesini kısıtlıyor. Aralığı ayarlamak için Ekos Zamanlayıcısı seçeneklerindeki gündoğumu ve günbatımı uzaklıklarını kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTwilight)
en: Twilight
tr: Alacakaranlık

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nightTime)
en: <html><head/><body><p>Astronomical dawn and dusk for the Scheduler job currently selected, or for today if no job is selected.</p><p>- The first value is <span style=" font-weight:600;">dusk</span>, specifically the next local time the Sun sets below an altitude of -18° after the job starts.</p><p>- The second value is <span style=" font-weight:600;">dawn</span>, specifically the next local time the Sun rises higher than an altitude of -18° after the job starts.</p><p>A warning symbol indicates the Sun will not travel below the astronomical dusk boundary after the job starts, and that dawn and dusk times are calculated from its minimal altitude. In that situation, the Twilight restriction prevents job execution unless the Ekos Dawn Offset and Dusk Offset options are configured appropriately.</p><p>Note that the Ekos Pre-Dawn Offset option virtually advances dawn by a default of 30 minutes and will thus prevent a job from starting just before that moment.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçili zamanlayıcı işi için veya hiçbir iş seçilmemişse bugün için astronomik gündoğumu ve günbatımı.</p><p>— İlk değer <span style=" font-weight:600;">günbatımı</span>, özellikle de bir sonraki yerel saatte, iş başladıktan sonra Güneş’in −18°’lik bir rakımın altına batışıdır.</p><p>— İkinci değer <span style=" font-weight:600;">gündoğumu</span>, özellikle bir sonraki yerel saatte, iş başladıktan sonra Güneş −18°’lik bir yükseklikten daha yükseğe yükselişidir.</p><p>Bir uyarı sembolü, iş başladıktan sonra Güneş’in astronomik günbatımı sınırının altına inmeyeceğini ve gündoğumu ve günbatımı zamanlarının en düşük yükseklikten hesaplandığını belirtir. Bu durumda alacakaranlık kısıtlaması, Ekos Gündoğumu ve Günbatımı Ofseti seçenekleri uygun şekilde yapılandırılmadığı sürece işin yürütülmesini engeller.</p><p>Ekos Gündoğumu Ofseti seçeneğinin, öntanımlı olarak gündoğumunu neredeyse 30 dakika ilerlettiğini ve böylece bir işin o andan hemen önce başlamasını önleyeceğini unutmayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: <html><head/><body><p>Define what should happen when a job steps into an error or aborts:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Don't re-schedule</span>: Don't restart the job in case of an error or an abort.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule after all terminated</span>: If a job gets aborted, the scheduler will only re-schedule it if when all jobs are finished or aborted. If this is the case, the scheduler re-schedules all aborted jobs and sleeps for the given delay.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule immediately</span>: As soon as a job gets aborted, the scheduler will re-schedule it and waits the given delay.</li></ul><p>If the option for re-scheduling errors is selected, errors are handled like aborts. Otherwise, jobs that step into an error are never re-scheduled.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir iş hataya düştüğünde veya iptal edildiğinde ne olması gerektiğini tanımlayın:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Yeniden planlama yapma</span>: Bir hata veya iptal durumunda işi yeniden başlatmayın.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tümü sonlandırıldıktan sonra yeniden planla</span>: Bir iş iptal edilirse zamanlayıcı bunu yalnızca tüm işler bittiğinde veya iptal edildiğinde yeniden planlayacaktır. Durum böyleyse zamanlayıcı iptal edilen tüm işleri yeniden planlar ve verilen gecikme boyunca uyur.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Anında yeniden planla</span>: Bir iş durdurulur durdurulmaz, zamanlayıcı onu yeniden planlayacak ve verilen gecikmeyi bekleyecektir.</li></ul><p>Hataları yeniden planlama seçeneği seçilirse hatalar iptaller gibi işlenir. Aksi halde hataya yol açan işler hiçbir zaman yeniden planlanmaz.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: Aborted Job Management
tr: İptal Edilen İş Yönetimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: Do not re-schedule aborted jobs.
tr: İptal edilen işleri yeniden planlamayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
tr: &Yok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: Re-schedule aborted jobs as soon as all executable jobs are either completed or aborted.
tr: Yürütülebilir tüm işler tamamlanır tamamlanmaz veya iptal edilir edilmez durdurulan işleri yeniden planlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: &Queue
tr: &Kuyruğa ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: Re-schedule an aborted job immediately.
tr: İptal edilen bir işi anında yeniden planlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: I&mmediate
tr: Anında

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Treat errors like aborts.
tr: Hatalara iptal gibi davranın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Re-schedule errors:
tr: Hataları yeniden planla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en: Delay in seconds.
tr: Saniyede türünden gecikme.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en:  s wait
tr:  sn bekle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: Observatory Startup Procedure
tr: Gözlemevi Başlangıç Prosedürü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerStartupEnabled)
en: Enable or disable execution of the startup queue. When disabled, no startup procedure will run.
tr: Başlangıç ​​kuyruğunun yürütülmesini etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Devre dışı bırakıldığında, hiçbir başlangıç ​​prosedürü çalışmaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerStartupEnabled)
en: Enable startup queue
tr: Başlangıç kuyruğunu etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, schedulerPreStartupScript)
en: Selected pre-startup queue to run before starting Ekos profile
tr: Ekos profilini başlatmadan önce çalıştırılacak seçili başlangıç öncesi kuyruğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPreStartupQueueB)
en: Browse for pre-startup queue/collection file
tr: Başlangıç öncesi kuyruk/koleksiyon dosyalarına göz at

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, schedulerPostStartupScript)
en: Selected post-startup queue to run after starting Ekos profile
tr: Ekos profilini başlattıktan sonra çalıştırılacak seçili başlangıç sonrası kuyruğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPostStartupQueueB)
en: Browse for post-startup queue/collection file
tr: Başlangıç sonrası kuyruk/koleksiyon dosyalarına göz at

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: Observatory Shutdown Procedure
tr: Gözlemevi Kapanma Prosedürü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerShutdownEnabled)
en: Enable or disable execution of the shutdown queue. When disabled, no shutdown procedure will run.
tr: Kapanış kuyruğunun yürütülmesini etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Devre dışı bırakıldığında, hiçbir kapanış prosedürü çalışmaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerShutdownEnabled)
en: Enable shutdown queue
tr: Kapanış kuyruğunu etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, schedulerPreShutdownScript)
en: Selected pre-shutdown queue to run before stopping Ekos profile
tr: Ekos profilini durdurmadan önce çalıştırılacak seçili kapanış öncesi kuyruğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPreShutdownQueueB)
en: Browse for pre-shutdown queue/collection file
tr: Kapanış öncesi kuyruk/koleksiyon dosyalarına göz at

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, schedulerPostShutdownScript)
en: Selected post-shutdown queue to run after stopping Ekos profile
tr: Ekos profilini durdurduktan sonra çalıştırılacak seçili kapanış sonrası kuyruğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPostShutdownQueueB)
en: Browse for post-shutdown queue/collection file
tr: Kapanış sonrası kuyruk/koleksiyon dosyalarına göz at

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Day After Tomorrow
tr: Yarından Sonraki Gün

en: Tonight
tr: Bu Gece

en: Ekos job failed (%1)
tr: Ekos işi başarısız (%1)

en: DarkFlat
tr: Koyu Düz

en: images
tr: görseller

en: Cannot delete currently running job '%1'.
tr: Şu anda çalışan “%1” işi silinemiyor.

en: Cannot delete job. Scheduler state: %1
tr: İş silinemiyor. Zamanlayıcı durumu: %1

en: Scheduler started.
tr: Zamanlayıcı başlatıldı.

en: Scheduler resuming.
tr: Zamanlayıcı sürüyor.

en: Job '%1' is terminated due to errors.
tr: “%1” işi hatalardan dolayı sonlandırıldı.

en: Job '%1' is aborted.
tr: “%1” işi iptal edildi.

en: Waiting %1 seconds to restart job '%2'.
tr: “%2” işini yeniden başlatmak için %1 saniye bekleniyor.

en: Scheduler waits for a retry.
tr: Zamanlayıcı bir yeniden denemeyi bekliyor.

en: Job '%1' is complete.
tr: “%1” işi tamamlandı.

en: Job '%1' is complete after #%2 batch. | Job '%1' is complete after #%2 batches.
tr[0]: “%1” işi №%2 paketten sonra tamamlandı.
tr[1]: “%1” işi №%2 paketten sonra tamamlandı.

en: Job '%1' is repeating, #%2 batch remaining. | Job '%1' is repeating, #%2 batches remaining.
tr[0]: “%1” işi yineleniyor, №%2 paket kaldı.
tr[1]: “%1” işi yineleniyor, №%2 paket kaldı.

en: Job '%1' is repeating, looping indefinitely.
tr: “%1” işi, sürekli bir döngüde yineleniyor.

en: Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batch done. | Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batches done.
tr[0]: “%1” işi durduruluyor; №%2 paket bittikten sonra tamamlanma süresine ulaştı.
tr[1]: “%1” işi durduruluyor; №%2 paket bittikten sonra tamamlanma süresine ulaştı.

en: Job '%1' completed #%2 batch before completion time, restarted. | Job '%1' completed #%2 batches before completion time, restarted.
tr[0]: “%1” işi tamamlanma süresine ulaşmadan önce №%2 paket bittikten sonra tamamlandı, yeniden başlatıldı.
tr[1]: “%1” işi tamamlanma süresine ulaşmadan önce №%2 paket bittikten sonra tamamlandı, yeniden başlatıldı.

en: Weather has improved during grace period. Resuming operations.
tr: Hava durumu, bekleme süresi boyunca iyileşti. İşlemler sürdürülüyor.

en: Weather grace period is set to indefinite wait. Weather is still not OK, continuing to monitor...
tr: Hava durumunu bekleme süresi süresiz olarak ayarlanmış. Hava durumu halen düzelmediği için izlenme sürdürülüyor…

en: Weather grace period has expired with safety status still %1. Proceeding to complete shutdown.
tr: Hava durumu bekleme süresi, durum hâlâ %1 olarak sona erdi. Tam kapatma ile sürdürülüyor.

en: Alert
tr: İkaz

en: Scheduler is awake.
tr: Zamanlayıcı uyanık.

en: Resetting startup state.
tr: Başlangıç durumu sıfırlanıyor…

en: Executing post-startup tasks from %1 after safety recovery...
tr: Güvenlik durumunun iyileşmesi sonrası %1 konumundan başlangıç sonrası görevleri yürütülüyor…

en: Post-startup queue empty or unloadable after safety recovery.
tr: Güvenlik durumunun iyileşmesi sonrası başlangıç sonrası kuyruğu boş veya yüklenemez durumda.

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when ready...
tr: Zamanlayıcı uyanık. İşler hazır olduklarında başlatılacaklar…

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when scheduler is resumed.
tr: Zamanlayıcı uyanık. Zamanlayıcı sürdürüldüğünde işler başlatılacak.

en: Job '%1' has not been processed upon scheduler stop, marking aborted.
tr: “%1” işi zamanlayıcı durmasında işlenmedi, iptal edilmiş olarak imleniyor.

en: Job '%1' cannot start, weather grace period is active.
tr: Hava durumu bekleme süresi hâlâ etkin olduğundan “%1” işi başlatılamıyor.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Observatory scheduled for shutdown until next job is ready.
tr: “%1” işi %2 olduğunda yürütme için planlandı. Sonraki iş hazır oluncaya dek gözlemevi kapanma için zamanlandı.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Parking the mount until the job is ready.
tr: “%1” işi %2 olduğunda yürütme için planlandı. İş hazır oluncaya dek kaide park ediliyor.

en: Sleeping until observation job %1 is ready at %2
tr: %1 gözlem işi %2 iken hazır olana dek uyutuluyor

en: Warning: Job '%1' is %2 away from now, you may want to enable Preemptive Shutdown.
tr: Uyarı: “%1” işine %2 kadar kaldı, önleyici kapatmayı etkinleştirmek isteyebilirsiniz.

en: Mount is parked, adding unpark task before slewing.
tr: Kaide park edilmiş; çevirme öncesi parktan çıkarma görevi ekleniyor.

en: Job '%1' is slewing to target.
tr: “%1” işi hedefe doğru çevriliyor.

en: Warning: job '%1' is unable to proceed with autofocus, not supported.
tr: Uyarı: “%1” işi kendiliğinden odak ile sürdürülemiyor, bu desteklenmiyor.

en: Job '%1' is focusing.
tr: “%1” işi odaklanıyor.

en: Warning: job '%1' target FITS file does not exist.
tr: Uyarı: “%1” işi hedef FITS dosyası yok.

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request received DBUS error: %2
tr: Uyarı: “%1” işi loadAndSlew isteği DBUS hatası aldı: %2

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request failed.
tr: Uyarı: “%1” işi loadAndSlew isteği başarısız oldu.

en: Job '%1' is plate solving %2.
tr: “%1” işi %2 plaka çözümünü yapıyor.

en: Warning: job '%1' setTargetCoords request received DBUS error: %2
tr: Uyarı: “%1” işi setTargetCoords isteği DBUS hatası aldı: %2

en: Warning: job '%1' setTargetPositionAngle request received DBUS error: %2
tr: Uyarı: “%1” işi setTargetPositionAngle isteği DBUS hatası aldı: %2

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request received DBUS error: %2
tr: Uyarı: “%1” işi captureAndSolve isteği DBUS hatası aldı: %2

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request failed.
tr: Uyarı: “%1” işi captureAndSolve isteği başarısız oldu.

en: Job '%1' is capturing and plate solving.
tr: “%1” işi yakalıyor ve plaka çözme yapıyor.

en: Guiding already running for %1, starting next scheduler action...
tr: %1 için kılavuzluk halihazırda sürüyor, sonraki zamanlayıcı eylemi başlatılıyor…

en: Starting guiding procedure for %1 ...
tr: %1 için kılavuzluk prosedürü başlatılıyor…

en: Ekos job (%1) - Capture started
tr: Ekos işi (%1) — Yakalama başlatıldı

en: Job '%1' capture is in progress (batch #%2)...
tr: “%1” işi yakalaması sürüyor (paket №%2)…

en: Job '%1' capture is in progress...
tr: “%1” işi yakalaması sürüyor…

en: Ekos started.
tr: Ekos başlatıldı.

en: Starting Ekos failed. Retrying...
tr: Ekos başlatılamadı. Yeniden deneniyor…

en: Starting Ekos failed.
tr: Ekos başlatılamadı.

en: Starting Ekos timed out. Retrying...
tr: Ekos’u başlatma zaman aşımına uğradı. Yeniden deneniyor…

en: Starting Ekos timed out.
tr: Ekos’u başlatma zaman aşımına uğradı.

en: Ekos stopped.
tr: Ekos durduruldu.

en: INDI devices connected.
tr: INDI aygıtları bağlandı.

en: One or more INDI devices failed to connect. Retrying...
tr: Bir veya daha çok INDI aygıtı bağlanamadı. Yeniden deneniyor…

en: One or more INDI devices failed to connect. Check INDI control panel for details.
tr: Bir veya daha çok INDI aygıtı bağlanamadı. Ayrıntılar için INDI denetim masasına bakın.

en: One or more INDI devices timed out. Retrying...
tr: Bir veya daha çok INDI aygıtı zaman aşımına uğradı. Yeniden deneniyor…

en: One or more INDI devices timed out. Check INDI control panel for details.
tr: Bir veya daha çok INDI aygıtı zaman aşımına uğradı. Ayrıntılar için INDI denetim masasına bakın.

en: INDI devices disconnected.
tr: INDI aygıtları bağlantısı kesildi.

en: INDI devices ready. Proceeding to post-startup phase...
tr: INDI aygıtları hazır. Başlangıç sonrası evresine geçiliyor…

en: Executing post-shutdown tasks from %1...
tr: %1 konumundan kapanış sonrası görevleri yürütülüyor…

en: Post-shutdown queue is empty, shutdown complete.
tr: Kapanış sonrası kuyruğu boş, kapanma tamamlandı.

en: Failed to load post-shutdown queue from %1
tr: %1 konumundan kapanış sonrası kuyruğu yüklenemedi

en: Shutdown complete.
tr: Kapanma tamamlandı.

en: Shutdown procedure failed, aborting...
tr: Kapanma prosedürü başarısız oldu, iptal ediliyor…

en: Entering weather monitoring mode. Waiting for weather to improve...
tr: Hava durumu izleme kipine giriliyor. Hava durumunun daha iyi olması bekleniyor…

en: Observatory is in the startup process
tr: Gözlemevi başlangıç sürecinde

en: Executing pre-startup tasks from %1...
tr: %1 konumundan başlangıç öncesi görevleri yürütülüyor…

en: Failed to load pre-startup queue from %1
tr: %1 konumundan başlangıç öncesi kuyruğu yüklenemedi

en: No pre-startup tasks, pre-startup phase complete. Starting Ekos...
tr: Başlangıç öncesi görevi yok; başlangıç öncesi evresi tamamlandı. Ekos başlatılıyor…

en: Executing post-startup tasks from %1...
tr: %1 konumundan başlangıç sonrası görevleri yürütülüyor…

en: Failed to load post-startup tasks from %1
tr: %1 konumundan başlangıç sonrası görevleri yüklenemedi

en: No post-startup tasks, startup complete.
tr: Başlangıç sonrası görevi yok; başlatma tamamlandı.

en: Executing pre-shutdown tasks from %1...
tr: %1 konumundan kapanış öncesi görevleri yürütülüyor…

en: Failed to load pre-shutdown queue from %1
tr: %1 konumundan kapanış öncesi görevleri yüklenemedi

en: No pre-shutdown tasks during weather grace period; soft shutdown complete.
tr: Hava durumu bekleme süresi boyunca kapanma öncesi görevi yok; yumuşak kapanma tamamlandı.

en: No pre-shutdown tasks, proceeding to stop Ekos/INDI.
tr: Kapanış öncesi görevi yok; Ekos/INDI durdurma işlemine geçiliyor

en: Park/unpark procedure failed, aborting...
tr: Park et/parktan çıkar prosedürü başarısız oldu, iptal ediliyor…

en: Scheduler paused.
tr: Zamanlayıcı duraklatıldı.

en: No jobs left in the scheduler queue after evaluating.
tr: Değerlendirme sonrası zamanlayıcı kuyruğunda kalan iş yok.

en: Only aborted jobs left in the scheduler queue after evaluating, rescheduling those.
tr: Değerlendirme sonrası zamanlayıcı kuyruğunda yalnızca iptal edilen işler var, onlar yeniden planlanıyor.

en: No jobs scheduled.
tr: Planlanan iş yok.

en: Starting job sequence iteration #%1
tr: İş dizisi yinelemesi №%1 başlatılıyor…

en: No executable jobs found. Stopping scheduler.
tr: Yürütülebilir iş bulunamadı. Zamanlayıcı durduruluyor.

en: Guiding already running, directly start capturing.
tr: Kılavuzluk halihazırda çalışıyor, doğrudan yakalamayı başlatın.

en: Job '%1' is proceeding directly to capture stage because only calibration frames are pending.
tr: “%1” işi doğrudan yakalama aşamasına geçiyor; çünkü kalibrasyon kareleri beklemede.

en: Warning: job '%1' alignment procedure failed, marking aborted.
tr: Uyarı: “%1” işinin hizalama prosedürü başarısız oldu, imleme iptal ediliyor.

en: Warning: job '%1' capture procedure failed, marking aborted.
tr: Uyarı: “%1” işinin yakalama prosedürü başarısız oldu, imleme iptal ediliyor.

en: Warning: job '%1' focusing procedure failed, marking aborted.
tr: Uyarı: “%1” işinin odaklama prosedürü başarısız oldu, imleme iptal ediliyor.

en: Warning: job '%1' guiding procedure failed, marking aborted.
tr: Uyarı: “%1” işinin kılavuzluk prosedürü iptal oldu, imleme iptal ediliyor.

en: Warning: job '%1' lost connection to the mount, attempting to reconnect.
tr: Uyarı: “%1” işinin kaideye olan bağlantısı koptu, yeniden bağlanmaya çalışılıyor.

en: Warning: job '%1' lost connection to the dome, attempting to reconnect.
tr: Uyarı: “%1” işinin kubbeye olan bağlantısı koptu, yeniden bağlanmaya çalışılıyor.

en: Ekos job started (%1)
tr: Ekos işi başlatıldı (%1)

en: Scheduler list saved to %1
tr: Zamanlayıcı listesi %1 konumuna kaydedildi

en: Solver timed out: %1s %2
tr: Çözücü zaman aşımına uğradı: %1 sn %2

en: Solver failed: %1s %2
tr: Çözücü başarısız oldu: %1 sn %2

en: Captured frame is %1 arcminutes away from target, re-aligning...
tr: Yakalanan kare, hedeften %1 yaydakika uzakta, yeniden hizalanıyor…

en: Pre-startup queue completed successfully. Starting Ekos...
tr: Başlangıç öncesi kuyruğu başarıyla tamamlandı. Ekos başlatılıyor…

en: Post-startup queue completed successfully.
tr: Başlangıç sonrası kuyruğu başarıyla tamamlandı.

en: Resuming scheduler after safety recovery startup tasks...
tr: Güvenlik durumu iyileşmesi başlangıç görevleri sonrası zamanlayıcı sürdürülüyor…

en: Pre-shutdown queue completed successfully.
tr: Kapanış öncesi kuyruğu başarıyla tamamlandı.

en: Post-shutdown queue completed successfully.
tr: Kapanış sonrası kuyruğu başarıyla tamamlandı.

en: Startup queue failed: %1
tr: Başlangıç kuyruğu başarısız oldu: %1

en: Pre-shutdown queue failed: %1
tr: Kapanış öncesi kuyruğu başarısız oldu: %1

en: Post-shutdown queue failed: %1
tr: Kapanış sonrası kuyruğu başarısız oldu: %1

en: Warning: task failed during job '%1': %2. Marking job aborted.
tr: Uyarı: “%1” işi sırasında görev başarısız oldu: %2. İmleme işi durduruldu.

en: Warning: train name is empty, selecting "%1".
tr: Uyarı: Katar adı boş, “%1” seçiliyor.

en: Warning: train name %2 does not exist, selecting "%1".
tr: Uyarı: Katar adı %2 yok, “%1” seçiliyor.

en: Select optical train
tr: Optik katar seç

en: Warning: no available train name for scheduler job, select the optical train name manually.
tr: Uyarı: Planlayıcı işi için kullanılabilir katar adı yok, optik katar adını elle seçin.

en: Job '%1' alignment is complete.
tr: “%1” işinin hizalaması tamamlandı.

en: Warning: job '%1' alignment failed.
tr: Uyarı: “%1” işinin hizalaması başarısız oldu.

en: Warning: job '%1' forcing mount model reset after failing alignment #%2.
tr: Uyarı: “%1” işi, №%2 numaralı hizalamanın başarısız olması sonrası kaide modeli sıfırlamasını zorluyor.

en: Restarting %1 alignment procedure...
tr: %1 hizalama prosedürü yeniden başlatılıyor…

en: Job '%1' guiding is in progress.
tr: “%1” işi kılavuzluğu sürüyor.

en: Warning: job '%1' guiding failed.
tr: Uyarı: “%1” işi kılavuzluğu başarısız oldu.

en: Warning: job '%1' calibration failed.
tr: Uyarı: “%1” işi kalibrasyonu başarısız oldu.

en: Job '%1' is guiding, guiding procedure will be restarted in %2 seconds.
tr: “%1” işi kılavuzluk yapıyor, kılavuzluk prosedürü %2 saniye içinde yeniden başlatılacak.

en: [%2] Warning: job '%1' failed to capture target.
tr: [%2] Uyarı: “%1” işi hedefi yakalayamadı.

en: [%2] Job '%1' is capturing, is restarting its guiding procedure (attempt #%3 of %4).
tr: [%2] “%1” işi yakalama yapıyor ve kılavuzluk prosedürünü yeniden başlatıyor (deneme №%3/%4).

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, restarting capture.
tr: Uyarı: “%1” işinin yakalama prosedürü başarısız oldu, yakalama yeniden başlatılıyor.

en: [%2] Warning: job '%1' failed its capture procedure, marking aborted.
tr: [%2] Uyarı: “%1” işinin yakalama prosedürü başarısız oldu, imleme iptal edildi.

en: [%2] Follower job '%1' has been aborted, is restarting.
tr: [%2] “%1” takipçi işi iptal edildi, yeniden başlatılıyor.

en: [%2] Follower job '%1' has been aborted.
tr: [%2] “%1” takipçi işi iptal edildi.

en: [%2] Job (%1) - Capture finished
tr: [%2] İş (%1) — Yakalama bitti

en: Job '%1' focusing train '%2' is complete.
tr: “%2” katarına odaklı “%1” işi tamamlandı.

en: Warning: job '%1' focusing failed.
tr: Uyarı: “%1” işi odaklaması başarısız oldu.

en: Job '%1' for train '%2' is restarting its focusing procedure.
tr: “%2” katarı için olan “%1” işi odaklama prosedürünü yeniden başlatıyor.

en: Warning: job '%1' on train '%2' focusing procedure failed, marking aborted.
tr: Uyarı: “%2” katarı için olan “%1” işi odaklama prosedürü başarısız oldu; imleme durduruluyor.

en: Job '%1' slew is complete.
tr: “%1” işi çevrimi tamamlandı.

en: Warning: job '%1' slew failed, marking terminated due to errors.
tr: Uyarı: “%1” çevrimi başarısız, hatalardan dolayı sonlandırılmış olarak imleniyor.

en: Warning: job '%1' found not slewing, restarting.
tr: Uyarı: “%1” işi çevrim yaparken bulunamadı, yeniden başlatılıyor.

en: Job '%1' repositioning is complete.
tr: “%1” işinin yeniden konumlandırılması tamamlandı.

en: Warning: job '%1' repositioning failed, marking terminated due to errors.
tr: Uyarı: “%1” işinin yeniden konumlandırılması başarısız oldu, hatalardan dolayı sonlandırılmış olarak imleniyor.

en: Warning: job '%1' found not repositioning, restarting.
tr: Uyarı: “%1” işi yeniden konumlandırma yaparken bulunamadı, yeniden başlatılıyor.

en: Warning: Mount is parked while scheduler for job '%1' is active. Aborting.
tr: Uyarı: “%1” işi için olan zamanlayıcı etkinken kaide park edilir. İptal ediliyor.

en: Safety has improved. Resuming operations.
tr: Güvenlik durumu artık daha iyi. İşlemler sürdürülüyor.

en: Safety alert detected. Starting soft shutdown procedure in %1 seconds.
tr: Güvenlik durumu ikazı algılandı. %1 saniye içinde yumuşak kapanış prosedürü başlatılıyor.

en: Observatory scheduled for soft shutdown. Monitoring weather indefinitely until safety improves.
tr: Gözlemevi, yumuşak kapanma için zamanlandı. Güvenlik durumu iyileşene değin hava durumu izleme sürdürülüyor.

en: Observatory scheduled for soft shutdown until safety improves or until %1.
tr: Gözlemevi, güvenlik durumu iyileşene veya %1 olana kadar yumuşak kapanma için zamanlandı.

en: Manual shutdown procedure completed successfully.
tr: Elle kapatma prosedürü başarıyla tamamlandı.

en: Manual shutdown procedure terminated due to errors.
tr: Elle kapatma prosedürü hatalardan dolayı sonlandırıldı.

en: Sleeping for %1 on simulation clock update until next observation job is ready...
tr: Bir sonraki gözlem işi hazır olana kadar benzetim saati güncellemesinde %1 için uykuda…

en: Warning: job '%1' has inaccessible sequence '%2', marking invalid.
tr: Uyarı: “%1” işinde erişilemeyen “%2” sekansı var, geçersiz olarak imleniyor.

en: Safety monitor initialized with connection string: %1
tr: Güvenlik monitörü, şu bağlantı dizisiyle ilklendirildi: %1

en: Unknown error occurred during startup queue execution.
tr: Başlangıç kuyruğu yürütmesi sırasında bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Startup Queue Failed
tr: Başlangıç Kuyruğu Başarısız

en: The scheduler startup queue has failed:
    
    %1
    
    The scheduler has been stopped. Please check the log for details and correct the issue before restarting.
tr: Zamanlayıcı başlangıç kuyruğu başarısız oldu:
    
    %1
    
    Zamanlayıcı durduruldu. Ayrıntılar için lütfen günlüğe bakın ve yeniden başlatma öncesinde sorunu düzeltin.

en: Initializing standalone safety monitor monitoring for %1@%2:%3
tr: %1@%2:%3 için bağımsız güvenlik monitörü izlemesi ilklendiriliyor…

en: Warning: Invalid safety monitor connection string format. Expected 'host' or 'host:port'
tr: Uyarı: Geçersiz güvenlik durumu bağlantısı dizisi biçimi. “makine” veya “makine:kapı” biçimi bekleniyordu.

en: Invalid safety monitor port number, using default port 7624
tr: Geçersiz güvenlik durumu kapısı numarası; öntanımlı 7624 numaralı kapı kullanılıyor…

en: Failed to connect to standalone safety monitor after %1 attempts, giving up
tr: %1 denemeden sonra bağımsız güvenlik durumu izleyicisine bağlanılamadı; deneme bırakılıyor…

en: Connecting to standalone safety monitor at %1:%2...
tr: %1:%2 konumundaki bağımsız güvenlik monitörü istemcisine bağlanılıyor…

en: Standalone safety monitor device %1 is ready
tr: Bağımsız güvenlik monitörü aygıtı %1 hazır

en: Warning: Device %1 is not valid
tr: Uyarı: %1 aygıtı geçersiz

en: Warning: Standalone safety monitor device %1 disconnected
tr: Uyarı: Bağımsız güvenlik monitörü aygıtı %1 bağlantısı kesildi

en: Will attempt to reconnect in 10 seconds (attempt %1 of %2)...
tr: 10 saniye içinde yeniden bağlanılmaya çalışılacak (deneme %1/%2)…

en: Maximum reconnection attempts reached for standalone safety monitor
tr: Bağımsız güvenlik monitörü için en çok yeniden bağlanma denemesi sayısına ulaşıldı

en: Attempting to reconnect to standalone safety monitor...
tr: Bağımsız güvenlik monitörüne yeniden bağlanmaya çalışılıyor…

en: Standalone safety monitor client connected successfully
tr: Bağımsız güvenlik monitörüne başarıyla bağlandı

en: Standalone safety monitor client connection failed: %1
tr: Bağımsız güvenlik durumu istemcisine bağlanılamadı: %1

en: Standalone safety monitor client terminated: %1
tr: Bağımsız güvenlik monitörü istemcisi sonlandırdı: %1

en: Safety monitor connection string changed from %1:%2 to %3:%4
tr: Güvenlik monitörü bağlantı dizisi %1:%2 idi, %3:%4 oldu

en: Disconnecting from existing safety monitor at %1:%2
tr: %1:%2 konumundaki bağımsız güvenlik durumu istemcisine bağlanılıyor…

en: Safety monitor monitoring disabled
tr: Güvenlik monitörü izlemesi devre dışı

en: Unable to open sequence queue file '%1'
tr: “%1” sekans kuyruğu dosyası açılamıyor

en: Warning: Job '%1' has its focus step disabled, periodic and/or HFR procedures currently set in its sequence will not occur.
tr: Uyarı: “%1” işinin odak adımı devre dışı; periyodik ve/veya kendinde ayarlı HFR prosedürleri gerçekleşmeyecek.

en: Job '%1' %2x%3" %4
tr: “%1” işi, %2 × %3” %4

en: Starting task queue with %1 items
tr: %1 ögeyle görev kuyruğu başlatılıyor…

en: No connected device found with required interfaces
tr: Gerekli arayüzlere sahip hiçbir aygıt bağlı değil

en: Load Task Collection
tr: Görev Koleksiyonu Yükle

en: Available Collections
tr: Kullanılabilir Koleksiyonlar

en: Collection Details
tr: Koleksiyon Ayrıntıları

en: Load Collection
tr: Koleksiyonu Yükle

en: Error reading collection
tr: Koleksiyon okunurken hata

en: Invalid collection format
tr: Geçersiz koleksiyon biçimi

en: <b>Tasks (%1):</b><br/>
tr: <b>Görevler (%1):</b><br/>

en: Select Device
tr: Aygıt Seç

en: Select the device to use for this task
tr: Bu görev için kullanılacak aygıtı seçin

en: No compatible devices found
tr: Bulunan uyumlu aygıt yok

en: Optical Train Manager not available
tr: Optik Katar Yöneticisi kullanılabilir değil

en: Scheduler state not available
tr: Zamanlayıcı durumu kullanılabilir değil

en: No profile selected
tr: Seçili profil yok

en: Profile not found: %1
tr: Profil bulunamadı: %1

en: No optical trains for profile: %1
tr: Şu profil için optik katar yok: %1

en: No cached devices for profile: %1
tr: Şu profil için önbelleklenmiş aygıt yok: %1

en: No compatible devices in profile
tr: Profilde uyumlu aygıt yok

en: Guider
tr: Kılavuzcu

en: Weather Station
tr: Hava Durumu İstasyonu

en: Dust Cap
tr: Toz Kapağı

en: Light Box
tr: Işık Kutusu

en: Spectrograph
tr: Tayfçizer

en: Correlator
tr: Bağdaştırıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, subscribersTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
tr: Aygıt

en: Customize Parameters
tr: Parametreleri Özelleştir

en: Device: %1
tr: Aygıt: %1

en: Browse...
tr: Göz At…

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: Invalid Parameters
tr: Geçersiz Parametreler

en: No template specified
tr: Belirtilen şablon yok

en: Property Template Builder
tr: Özellik Şablonu Yapıcısı

en: Edit Template
tr: Şablonu Düzenle

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Property:
tr: Özellik:

en: Permission:
tr: İzin:

en: SET - Write value to property
tr: AYARLA — Özelliğe değeri yaz

en: EVALUATE - Check property condition
tr: DEĞERLENDİR — Özellik durumunu denetle

en: Property Element
tr: Özellik Elemanı

en: Element:
tr: Eleman:

en: Action Settings
tr: Eylem Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayTimeoutLabel)
en: Timeout:
tr: Zaman aşımı:

en: Retries:
tr: Yeniden denemeler:

en: Abort Queue
tr: Kuyruğu İptal Et

en: Skip to Next Task
tr: Sonraki Göreve Atla

en: On Failure:
tr: Başarısızlıkta:

en: Template Name:
tr: Şablon adı:

en: Category:
tr: Kategori:

en: Template Preview (JSON)
tr: Şablon Önizlemesi (JSON)

en: Step 1: Select Device
tr: 1. Adım: Aygıt Seçin

en: Choose the INDI device for which you want to create a custom template.
tr: Kendisi için özel bir şablon oluşturmak istediğiniz INDI aygıtını seçin.

en: Step 2: Select Property
tr: 2. Adım: Özellik Seçin

en: Choose the property you want to control with this template. Only settable properties (NUMBER, SWITCH, TEXT) and readable status properties (LIGHT) are shown.
tr: Bu şablonla denetlemek istediğiniz özelliği seçin. Yalnızca ayarlanabilir özellikler (NUMBER, SWITCH, TEXT) ve okunabilir durum özellikleri (LIGHT) gösterilir.

en: Step 3: Configure Actions
tr: 3. Adım: Eylemleri Yapılandırın

en: Configure how the property should be set and/or evaluated.
tr: Özelliğin nasıl ayarlanacağını ve/veya değerlendirileceğini yapılandırın.

en: Step 4: Template Metadata
tr: 4. Adım: Şablon Üst Verisi

en: Provide a name, description, and category for your template.
tr: Şablonunuz için bir ad, özellik ve kategori sağlayın.

en: Step 5: Preview and Save
tr: 5. Adım: Önizleyin ve Kaydedin

en: Review the generated template before saving.
tr: Kaydetmeden önce üretilen şablonu gözden geçirin.

en: Using connected INDI devices
tr: Bağlı INDI aygıtları kullanılıyor…

en: No devices available
tr: Kullanılabilir aygıt yok

en: Profile not found
tr: Bulunan profil yok

en: No optical trains found
tr: Bulunan optik katar yok

en: Using cached devices from profile: %1
tr: Şu profilden önbellekli aygıtlar kullanılıyor: %1

en: No devices found
tr: Bulunan aygıt yok

en: Device not found
tr: Aygıt bulunamadı

en: No compatible properties found
tr: Bulunan uyumlu özellik yok

en: %1 properties available
tr: %1 özellik kullanılabilir

en: SET Action Configuration
tr: Eylem Yapılandırmasını AYARLA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
tr: Değer:

en: EVALUATE Action Configuration
tr: Eylem Yapılandırmasını DEĞERLENDİR

en: Equals
tr: Eşittir

en: Less Than
tr: Küçüktür

en: Greater Than
tr: Büyüktür

en: Less or Equal
tr: Küçüktür veya Eşittir

en: Greater or Equal
tr: Büyüktür veya Eşittir

en: Not Equal
tr: Eşit Değildir

en: Within Range
tr: Erim İçinde

en: Condition:
tr: Koşul:

en: Margin/Tolerance:
tr: Marj/tolerans:

en: State:
tr: Durum:

en: Expected State:
tr: Beklenen durum:

en: Contains
tr: İçerir

en: Expected Value:
tr: Beklenen değer:

en: OK
tr: Tamam

en: Busy
tr: Meşgul

en: Invalid Configuration
tr: Geçersiz Yapılandırma

en: At least one action type (SET or EVALUATE) must be selected.
tr: En az bir eylem türü (AYARLA veya DEĞERLENDİR) seçili olmalıdır.

en: Validation Error
tr: Doğrulama Hatası

en: Please select a device.
tr: Lütfen bir aygıt seçin.

en: Please select a property.
tr: Lütfen bir özellik seçin.

en: Selected property type is not supported.
tr: Seçili özellik türü desteklenmiyor.

en: At least one action (SET or EVALUATE) must be selected.
tr: En az bir eylem (AYARLA veya DEĞERLENDİR) seçili olmalıdır.

en: Please select a property element.
tr: Lütfen bir özellik elemanı seçin.

en: Please provide a template name.
tr: Lütfen bir şablon adı sağlayın.

en: Please select or enter a category.
tr: Lütfen bir kategori seçin veya bir tane girin.

en: Save Error
tr: Kaydetme Hatası

en: Failed to open file for writing: %1
tr: Dosya yazmak için açılamadı: %1

en: Template Error
tr: Şablon Hatası

en: Failed to create template object from JSON.
tr: JSON’dan şablon nesnesi oluşturulamadı.

en: Task Queue Viewer
tr: Görev Kuyruğu Görüntüleyicisi

en: Add from Template
tr: Şablondan Ekle

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Load Queue
tr: Kuyruğu Yükle

en: Pause
tr: Duraklat

en: Reset Progress
tr: İlerlemeyi Sıfırla

en: Task
tr: Görev

en: Progress
tr: İlerleme

en: Created
tr: Oluşturulma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Queue idle
tr: Kuyruk boşta

en: Total: %1  Completed: %2  Failed: %3  Pending: %4
tr: Toplam: %1; tamamlandı: %2; başarısız: %3; bekleyen: %4

en: Queue Start Failed
tr: Kuyruk Başlatma Başarısız

en: Failed to start queue execution. Check that queue has items.
tr: Kuyruk başlatılamadı. Kuyrukta ögeler olduğundan emin olun.

en: Queue reset - all tasks set to pending
tr: Kuyruk sıfırlandı — Tüm görevler beklemede olarak ayarlandı

en: Queue Running
tr: Kuyruk Çalışıyor

en: Cannot edit tasks while queue is running. Please stop the queue first.
tr: Kuyruk çalışırken görevler düzenlenemiyor. Lütfen önce kuyruğu durdurun.

en: Template manager not available
tr: Şablon yöneticisi kullanılamıyor

en: Failed to initialize template library
tr: Şablon kitaplığı ilklendirilemedi

en: Template Not Found
tr: Şablon Bulunamadı

en: The template for this task is no longer available.
    Template ID: %1
tr: Bu görev için olan şablon artık kullanılabilir değil.
    Şablon kimliği: %1

en: Task Update Failed
tr: Görev Güncelleme Başarısız

en: Failed to update task with new parameters
tr: Görev, yeni parametrelerle güncellenemedi

en: Task updated
tr: Görev güncellendi

en: Queue running
tr: Kuyruk çalışıyor

en: Queue paused
tr: Kuyruk duraklatıldı

en: Queue completed
tr: Kuyruk tamamlandı

en: Queue aborted
tr: Kuyruk iptal edildi

en: Queue completed successfully
tr: Kuyruk başarıyla tamamlandı

en: Item failed: %1
tr: Öge başarısız oldu: %1

en: Pending
tr: Beklemede

en: Skipped
tr: Atlandı

en: Task Creation Failed
tr: Kuyruk Oluşturma Başarısız

en: Failed to create task from template
tr: Şablondan görev oluşturulamadı

en: Empty Queue
tr: Boş Kuyruk

en: Queue is empty. Nothing to save.
tr: Kuyruk boş. Kaydedilecek bir şey yok.

en: Failed to save queue to %1
tr: Kuyruk, %1 konumuna kaydedilemedi

en: Save Queue As
tr: Kuyruğu Farklı Kaydet

en: KStars Queue Files (*.kstarsqueue);;All Files (*)
tr: K Yıldızlar kuyruk dosyası (*.kstarsqueue);;Tüm dosyalar (*)

en: Clear Existing Queue?
tr: Var Olan Kuyruğu Temizle?

en: Loading a queue will clear the current queue. Continue?
tr: Bir kuyruk yüklemek, var olan kuyruğu temizleyecektir. Sürdürülsün mü?

en: Failed to load queue from %1
tr: %1 konumundan kuyruk yüklenemedi

en: Failed to open collection file: %1
tr: Koleksiyon dosyası açılamadı: %1

en: Invalid collection file format
tr: Geçersiz koleksiyon dosyası biçimi

en: Empty Collection
tr: Boş Koleksiyon

en: The collection contains no tasks
tr: Koleksiyonda herhangi bir görev yok

en: Template not found: %1
tr: Şablon bulunamadı: %1

en: Failed to create task from template: %1
tr: Şablondan görev oluşturulamadı: %1

en: No tasks were added from collection '%1'.
tr: “%1” koleksiyonundan eklenen herhangi bir görev yok.

en: 
    
    %1 tasks failed to load.
tr: 
    
    %1 görev yüklenemedi.

en: 
    
    Warnings:
tr: 
    
    Uyarılar:

en: Collection Loaded
tr: Koleksiyon Yüklendi

en: Save Changes?
tr: Değişiklikleri Kaydet?

en: The queue has unsaved changes. Do you want to save them?
tr: Kuyruk dosyasında kaydedilmemiş değişiklikler var. Onları kaydetmek istiyor musunuz?

en: Task Queue Templates
tr: Görev Kuyruğu Şablonları

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Add to Queue
tr: Kuyruğa Ekle

en: Create Custom Template
tr: Özel Şablon Oluştur

en: Delete Template
tr: Şablonu Sil

en: Category
tr: Kategori

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Number of actions
tr: Eylem Sayısı

en: System Template
tr: Sistem Şablonu

en: User Template
tr: Kullanıcı Şablonu

en: Based on
tr: Temelinde:

en: Delete Failed
tr: Silme Başarısız

en: Failed to delete template.
tr: Şablon silinemedi.

[ctx: @item:inlistbox Debayer engine]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>DC1394</b>: Uses the legacy libdc1394 debayer engine<br/>• Slower but very reliable<br/><br/><b>OpenCV</b>: Experimental OpenCV-based debayer engine<br/>• Faster than libdc1394<br/>• Better edge handling
tr: <b>DC1394</b>: Eski libdc1394 bayer kaldırıcısı işletkesini kullanır.<br/>• Biraz eskidir; ancak gayet kararlıdır.<br/><br/><b>OpenCV</b>: Deneysel OpenCV-tabanlı  bayer kaldırıcısı işletkesi.<br/>• libdc1394 işletkesine göre daha hızlıdır.<br/>• Daha iyi kenar işlemesi yapar.

[ctx: @item:inlistbox OpenCV debayer algorithm]
en: Bilinear
tr: İki doğrulu

[ctx: @item:inlistbox OpenCV debayer algorithm]
en: Edge-Aware
tr: Kenara duyarlı

[ctx: @item:inlistbox OpenCV debayer algorithm]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>Bilinear</b>: Simple bilinear interpolation<br/>• Very fast, soft edges<br/><br/><b>VNG</b>: Variable Number of Gradients<br/>• Improved color reconstruction<br/>• 8-bit images only<br/><br/><b>Edge-Aware</b>: Edge-aware interpolation<br/>• High quality and very fast
tr: <b>İki doğrulu</b>: Basit iki doğrulu aradeğerleme.<br/>• Çok hızlı, yumuşak kenarlar<br/><br/><b>VNG</b>: Değişken gradyan sayısı<br/>• İyileştirilmiş renk yeniden yapımı<br/>• Yalnızca 8 bit görseller<br/><br/><b>Kenara duyarlı</b>: Kenara duyarlı aradeğerleme<br/>• Yüksek kaliteli ve çok hızlı

[ctx: @item:inlistbox DC1394 debayer method]
en: Nearest
tr: En yakın

[ctx: @item:inlistbox DC1394 debayer method]
en: Simple
tr: Basit

[ctx: @item:inlistbox DC1394 debayer method]
en: Bilinear
tr: İki doğrulu

[ctx: @item:inlistbox DC1394 debayer method]
en: HQ Linear
tr: Yüksek kaliteli doğrusal

[ctx: @item:inlistbox DC1394 debayer method]
en: Edge Sense
tr: Kenar algılama

[ctx: @item:inlistbox DC1394 debayer method]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>Nearest</b>: Fastest method, lowest quality<br/><br/><b>Simple</b>: Basic interpolation, slightly smoothed<br/><br/><b>Bilinear</b>: Good balance of speed and quality<br/><br/><b>HQ Linear</b>: Higher quality, slower<br/><br/><b>Edge Sense</b>: Preserves edges, high quality<br/><br/><b>VNG</b>: Highest quality, slowest
tr: <b>En yakın</b>: En hızlı, en düşük kaliteli yöntem<br/><br/><b>Basit</b>: Temel aradeğerleme, biraz pürüzsüzleştirilmiş<br/><br/><b>İki doğrulu</b>: Hızın ve kalitenin iyi bir dengesi<br/><br/><b>Yüksek kaliteli doğrusal</b>: Daha yüksek kaliteli, daha yavaş<br/><br/><b>Kenar algılama</b>: Kenarları korur, yüksek kaliteli<br/><br/><b>VNG</b>: En yüksek kaliteli, en yavaş

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
tr: FITS Başlığı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsCatObjShowNames)
en: Show Names
tr: Adları göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterPB)
en: Launches the Catalog Object Filter dialog
tr: Katalog nesnesi süzgeci iletişim kutusunu başlatır

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectTypeFilterUI)
en: Catalog Object Type Filter
tr: Katalog Nesnesi Türü Süzgeci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Code
tr: Nesne türü kodu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Cand Code
tr: Aday kodu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Candidate Object Type Code
tr: Aday nesne türü kodu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Label
tr: Nesne türü etiketi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Description
tr: Nesne türü açıklaması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Comments
tr: Nesne türü yorumları

en: Error reading fits buffer: %1.
tr: FITS arabelleği okunurken hata: %1.

en: Failed to unpack compressed fits
tr: Sıkıştırılmış FITS’ler açılamadı

en: Error opening fits file %1 : %2
tr: FITS dosyası %1 açılırken hata: %2

en: Error reading fits buffer: %1
tr: FITS arabelleği okunurken hata: %1

en: Could not locate image HDU: %1
tr: Görsel HDU’su bulunamadı: %1

en: FITS file open error (fits_get_img_param): %1
tr: FITS dosyası açma hatası (fits_get_img_param): %1

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
tr: 1B FITS görselleri, K Yıldızlar tarafından desteklenmiyor.

en: Bit depth %1 is not supported.
tr: %1 bit derinliği desteklenmiyor.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
tr: Görselin boyutları geçersiz: %1 × %2

en: Error reading image: %1
tr: Görsel okunurken hata: %1

en: XISF file open error:
tr: XISF dosyası açma hatası:

en: File contain no images
tr: Dosyada görsel yok

en: Sample format %1 is not supported.
tr: %1 örneklem biçimi desteklenmiyor.

en: Error saving XISF image
tr: XISF görseli kaydedilirken hata

en: FITSData: Not enough memory for image_buffer channel. Requested: %1 bytes
tr: FITSData: image_buffer channel için yeterli bellek yok. %1 bayt istendi

en: Cannot open file %1: %2
tr: %1 dosyası açılamıyor: %2

en: Cannot open buffer: %1
tr: Arabellek açılamıyor: %1

en: Cannot unpack_thumb: %1
tr: unpack_thumb yapılamıyor: %1

en: Cannot dcraw_process: %1
tr: dcraw_process yapılamıyor: %1

en: Cannot load to memory: %1
tr: Belleğe yüklenemiyor: %1

en: Saving compressed files is not supported.
tr: Sıkıştırılmış dosyaları kaydetme desteklenmiyor.

en: Failed to create file: %1
tr: Dosya oluşturulamadı: %1

en: Failed to create image: %1
tr: Görsel oluşturulamadı: %1

en: Failed to update key: %1
tr: Anahtar güncellenemedi: %1

en: Failed to update date: %1
tr: Tarih güncellenemedi: %1

en: Failed to update history: %1
tr: Geçmiş güncellenemedi: %1

en: Failed to write image: %1
tr: Görsel yazılamadı: %1

en: No world coordinate systems found.
tr: Bir dünya koordinat sistemi bulunamadı.

en: Error querying Simbad
tr: Simbad sorgusu yapılırken hata

en: Simbad query timed out
tr: Simbad sorgusu zaman aşımına uğradı

en: Only 8 and 16 bits bayered images supported.
tr: Yalnızca 8 ve 16 bitlik bayer görselleri desteklenir.

en: Unknown bayer pattern %1
tr: Bilinmeyen bayer deseni %1

en: Unsupported bayer pattern %1
tr: Desteklenmeyen bayer deseni %1

en: Unsupported bayer offsets %1 %2.
tr: Desteklenmeyen bayer ofsetleri %1 %2

en: Invalid dc1394 debayer parameters.
tr: Geçersiz dc1394 bayer kaldırıcısı parametreleri

en: Invalid OpenCV debayer parameters.
tr: Geçersiz OpenCV bayer kaldırıcısı parametreleri

en: Invalid debayer engine
tr: Geçersiz bayer kaldırıcısı işletkesi

en: debayer_8bit called with invalid debayer parameters
tr: debayer_8bit, geçersiz bayer kaldırıcısı parametreleriyle çağrıldı

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer: %1
tr: Geçici bayer arabelleği için bellek ayrılamadı: %1

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer.
tr: Geçici bayer arabelleği için bellek ayrılamıyor.

en: Debayer failed (%1)
tr: Bayeri kaldırma başarısız (%1)

en: debayer_16bit called with invalid debayer parameters
tr: debayer_16bit, geçersiz bayer kaldırıcısı parametreleriyle çağrıldı

en: Processing...
tr: İşleniyor…

en: Complete.
tr: Tamamlandı.

en: Debayer failed.
tr: Bayeri kaldırma başarısız oldu.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSDebayerDialog)
en: Image Debayering
tr: Görsel Bayerini Kaldırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xOffsetLabel)
en: X Offset:
tr: X ofseti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yOffsetLabel)
en: Y Offset:
tr: Y ofseti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
tr: Hazır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Engine:
tr: İşletke:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, engineCombo)
en: openCV
tr: OpenCV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, methodLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlignMethodLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, StackingMethodLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Method:
tr: Yöntem:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
tr: En yakın

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
tr: Basit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: BILinear
tr: İki doğrulu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: HQLinear
tr: Yüksek kaliteli doğrusal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
tr: Anahtar sözcük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
tr: Yorum

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Linear Scale
tr: Doğrusal ölçek

en: Logarithmic Scale
tr: Logaritmik ölçek

en: Square Root Scale
tr: Karekök ölçek

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr></table>
tr: <table><tr><td>Yoğunluk:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R sıklığı:   </td><td>%2</td></tr></table>

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G Frequency:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B Frequency:   </td><td>%4</td></tr></table>
tr: <table><tr><td>Yoğunluk:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R sıklığı:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G sıklığı:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B sıklığı:   </td><td>%4</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
tr: Uygula

en: Continue Slew
tr: Çevirmeyi Sürdür

en: KStars did not find any active mounts.
tr: K Yıldızlar etkin bir kaide bulamadı.

en: RAM: -- / --
tr: RAM: —/—

en: Double-click to toggle text display
tr: Metin görüntüsünü açıp kapatmak için çift tıklayın

[ctx: Stack monitor status]
en: In Progress
tr: Sürüyor…

[ctx: Stack monitor status]
en: %1 Failed to Load
tr: %1 yüklenemedi

[ctx: Stack monitor status]
en: %1 Failed Plate Solving
tr: %1 plaka çözmesi başarısız

[ctx: Stack monitor status]
en: %1 Failed Waiting
tr: %1 bekleyemedi

[ctx: Stack monitor status]
en: %1 Failed Calibration
tr: %1 kalibrasyonu başarısız

[ctx: Stack monitor status]
en: %1 Failed Correction
tr: %1 başarısız düzeltme

[ctx: Stack monitor status]
en: %1 Failed Alignment
tr: %1 hizalaması yapılamadı

[ctx: Stack monitor status]
en: %1 Failed to Stack
tr: %1 yığılamadı

en: %1 
    %2 = Mono Single Channel
    %3 = Color Single Channel
    %4 = Red Channel
    %5 = Green Channel
    %6 = Blue Channel
    %7 = Lum Channel
tr: %1 
    %2 = Mono tek kanal
    %3 = Renk tek kanal
    %4 = Kırmızı kanalı
    %5 = Yeşil kanalı
    %6 = Mavi kanalı
    %7 = Parlaklık kanalı

[ctx: Stack monitor status help]
en: %1 
    %2 = OK
    %3 = Error
tr: %1 
    %2 = Tamam
    %3 = Hata

[ctx: Stack monitor status help]
en: %1 
    %2 = Not applicable
tr: %1 
    %2 = Uygulanabilir değil

[ctx: Stack monitor overall status help]
en: %1 
    %2
    %3 = Processed Successfully
    %4
    %5
    %6
    %7
    %8
    %9
    %10
tr: %1 
    %2
    %3 = Başarıyla işlendi
    %4
    %5
    %6
    %7
    %8
    %9
    %10

[ctx: Column header]
en: ID
tr: Kimlik

[ctx: Tooltip for ID column]
en: Unique subframe identifier
tr: Benzersiz alt kare tanımlayıcısı

[ctx: Column header]
en: Pathname
tr: Yol Adı

[ctx: Tooltip for Pathname column]
en: Full file path
tr: Tam dosya yolu

[ctx: Column header]
en: Filename
tr: Dosya adı

[ctx: Tooltip for Filename column]
en: Filename only
tr: Yalnızca dosya adı

[ctx: Column header]
en: Channel(s)
tr: Kanallar

[ctx: Tooltip for Channels column]
en: Channel(s)
tr: Kanallar

[ctx: Column header]
en: Overall
    Status
tr: Genel
    Durum

[ctx: Tooltip for Overall Status column]
en: Overall processing status
tr: Toplam işleme durumu

[ctx: Column header]
en: Load Wait
    Time(s)
tr: Yükleme Bekleme
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Load Wait Time column]
en: Wait time from subs detected until loading starts
tr: Yükleme başlayıncaya dek algılanan alt taşıyıcı bekleme zamanı

[ctx: Column header]
en: Loading
    Status
tr: Yükleme
    Durumu

[ctx: Tooltip for Loading Status column]
en: Loading status
tr: Yükleme durumu

[ctx: Column header]
en: Loading
    Time(s)
tr: Yükleme
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Loading Time column]
en: Time to load
tr: Yükleme zamanı

[ctx: Tooltip for SNR column]
en: Signal-to-noise ratio
tr: Sinyal–gürültü oranı

[ctx: Column header]
en: Plate Solve
    Status
tr: Plaka Çözme
    Durumu

[ctx: Tooltip for Plate Solve Status column]
en: Plate solving status
tr: Plaka çözümü durumu

[ctx: Column header]
en: Plate Solve
    Time(s)
tr: Plaka Çözme
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Plate Solve Time column]
en: Time to plate solve
tr: Plakanın çözülme zamanı

[ctx: Tooltip for HFR column]
en: Average HFR of stars
tr: Yıldızların ortalama HFR’si

[ctx: Column header]
en: Num Stars
tr: Yıldız Sayısı

[ctx: Tooltip for Num Stars column]
en: Number of stars detected
tr: Algılanan yıldız sayısı

[ctx: Column header]
en: Stack Wait
    Time(s)
tr: Yığın Bekleme
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Stack Wait Time column]
en: Wait time for sufficient subs to start stacking
tr: Yeterli alt taşıyıcıların yığılmaya başlayıncaya dek bekleme zamanı

[ctx: Column header]
en: Calibration
    Status
tr: Kalibrasyon
    Durumu

[ctx: Tooltip for Calibration Status column]
en: Calibration status
tr: Kalibrasyon durumu

[ctx: Column header]
en: Calibration
    Time(s)
tr: Kalibrasyon
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Calibration Time column]
en: Time to calibrate
tr: Kalibrasyon için zaman

[ctx: Column header]
en: Correction
    Status
tr: Düzeltme
    Durumu

[ctx: Tooltip for Correction Status column]
en: Correction status
tr: Düzeltme durumu

[ctx: Column header]
en: Correction
    Time(s)
tr: Düzeltme
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Correction Time column]
en: Time to correct
tr: Düzeltme zamanı

[ctx: Column header]
en: Hot Pix
tr: Sıcak
    Piksel

[ctx: Tooltip for Hot Pix column]
en: Number of hot pixels removed
tr: Kaldırılan sıcak piksel sayısı

[ctx: Column header]
en: Cold Pix
tr: Soğuk
    Piksel

[ctx: Tooltip for Cold Pix column]
en: Number of cold pixels removed
tr: Kaldırılan soğuk piksel sayısı

[ctx: Column header]
en: Alignment
    Status
tr: Hizalama
    Durumu

[ctx: Tooltip for Alignment Status column]
en: Alignment status
tr: Hizalama durumu

[ctx: Column header]
en: Alignment
    Time(s)
tr: Hizalama
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Alignment Time column]
en: Time to align
tr: Hizalama için zaman

[ctx: Column header]
en: Δx
tr: ΔX

[ctx: Tooltip for Δx column]
en: X-axis shift in pixels compared to alignment master
tr: Ana hizalamaya kıyasla piksel türünden X eksenindeki kayma

[ctx: Column header]
en: Δy
tr: ΔY

[ctx: Tooltip for Δy column]
en: Y-axis shift in pixels compared to alignment master
tr: Ana hizalamaya kıyasla piksel türünden Y eksenindeki kayma

[ctx: Column header]
en: Rot(°)
tr: Dön (°)

[ctx: Tooltip for Rotation column]
en: Rotation angle in degrees compared to alignment master
tr: Ana hizalamaya kıyasla derece türünden döndürme açısı

[ctx: Column header]
en: Stacking
    Status
tr: Yığma
    Durumu

[ctx: Tooltip for Stacking Status column]
en: Stacking status
tr: Yığma durumu

[ctx: Column header]
en: Stacking
    Time(s)
tr: Yığma
    Zamanı

[ctx: Tooltip for Stacking Time column]
en: Time to stack (s)
tr: Yığma zamanı (sn)

[ctx: Column header]
en: Stacking
    Weight
tr: Yığma
    Ağırlığı

[ctx: Tooltip for Stacking Weight column]
en: Weight used in stacking
tr: Yığmada kullanılan ağırlık

en: LiveStack Webcast Controller
tr: Canlı Yığıcı Web Yayını Denetimcisi

en: Select LHS Logo
tr: Sol Logoyu Seç

en: Select RHS Logo
tr: Sağ Logoyu Seç

en: Failed to start: Port %1 may be in use.
tr: Başlatılamadı: %1 numaralı kapı kullanımda olabilir.

en: Resolving...
tr: Çözülüyor…

en: Unknown Device
tr: Bilinmeyen aygıt

en: Webcast Stopped
tr: Web yayını durduruldu

en: Unknown OS
tr: Bilinmeyen işletim sistemi

en: Unknown Browser
tr: Bilinmeyen tarayıcı

en: Stretch using preset %1
tr: Önayar %1 kullanarak ger

en: Cycle through stretch presets. Current stretch: preset %1. Click for preset %2.
tr: Germe önayarları arasında geçiş yapın. Geçerli germe: Önayar %1. Önayar %2 için tıklayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stretchButton)
en: Stretch (or disable stretching) the image.
tr: Görseli gerin (veya germeyi devre dışı bırakın).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, shadowsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, shadowsVal)
en: Set shadows value for the image stretch.
tr: Görsel gerimi için gölgeler değerini ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowsLabel)
en: Shadows
tr: Gölgeler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, midtonesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, midtonesVal)
en: Set midtones value for the image stretch.
tr: Görsel gerimi için ara tonlar değerini ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, midtonesLabel)
en: Midtones
tr: Ara Tonlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, highlightsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, highlightsVal)
en: Set highlights value for the image stretch.
tr: Görsel gerimi için vurgular değerini ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, highlightsLabel)
en: Highlights
tr: Vurgular

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleHistoButton)
en: Enable or disable the histogram display.
tr: Histogram görüntülemesini etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoButton)
en: Automatically find stretch parameter.
tr: Germe parametresini kendiliğinden bulun.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stretchPreset)
en: Cycle through stretch presets.
tr: Germe önayarları arasında geçiş yapın.

en: Stopping...
tr: Durduruluyor…

en: Save Changes to FITS?
tr: Değişiklikleri FITS’e Kaydet?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
tr: Geçerli FITS dosyasında kaydedilmemiş değişiklikler var. Kapatmadan önce kaydetmek istiyor musunuz?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LiveStackingUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlateSolveUI)
en: Plate Solving
tr: Plaka Çözümü

en: Catalog Objects
tr: Katalog Nesneleri

en: Live Stacking
tr: Canlı Yığma

en: Recent Images
tr: Son Kullanılan Görseller

en: %1 / %2 Simbad objects loaded
tr: %1/%2 Simbad nesnesi yüklendi

en: Simbad query in progress...
tr: Simbad sorgusu sürüyor…

en: Type Code
tr: Tür Kodu

en: Type Label
tr: Tür Etiketi

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Size
tr: Boyut

en: Item reference number
tr: Öge başvuru numarası

en: Double click to launch CDS Portal browser
tr: CDS Portal tarayıcısını başlatmak için çift tıkla

en: Double click to launch Simbad browser
tr: Simbad tarayıcısını başlatmak için çift tıkla

en: Double click to launch NED browser
tr: NED tarayıcısını başlatmak için çift tıkla

en: Catalog Object
tr: Katalog Nesnesi

en: Object Type Code. Double click to launch Object Type Filter.
    
    See https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx for more details
tr: Nesne türü kodu. Nesne türü süzgecini başlatmak için çift tıklayın.
    
    Ayrıntılar için https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx adresine bakın.

en: Object Type Label. Double click to launch Object Type Filter.
    
    See https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx for more details
tr: Nesne türü etiketi. Nesne türü süzgecini başlatmak için çift tıklayın.
    
    Ayrıntılar için https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx adresine bakın.

en: Object coordinates
tr: Nesne koordinatları

en: Object distance in arcmins from the search center
tr: Arama merkezinden yaydakika olarak nesne uzaklığı

en: Object V magnitude
tr: V nesnesi büyüklüğü

en: Object major coordinate size in arcsmins
tr: Yaydakika olarak nesne majör koordinatı

[ctx: @title:window]
en: Select Alignment Sub
tr: Hizalama Alt Taşıyıcısı Seç

[ctx: @title:window]
en: Save FITS
tr: FITS’i Kaydet

en: Image save error: %1
tr: Görsel kaydetme hatası: %1

en: Image Save
tr: Görseli Kaydet

en: File saved to %1
tr: Dosya %1 konumuna kaydedildi

en: (%1) Stopped Watching
tr: (%1) İzleme Durduruldu

en: (%1) Watching
tr: (%1) İzleniyor

en: (%1) Stopped
tr: (%1) Durduruldu

en: Rescaling image failed.
tr: Görsel yeniden ölçeklenemedi.

en: Cannot zoom in further due to active limited resources mode.
tr: Etkin sınırlı özkaynaklar kipi nedeniyle daha fazla yakınlaştırılamıyor.

en: Finding stars...
tr: Yıldızlar bulunuyor…

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Default Zoom
tr: Öntanımlı Yakınlaştırma

en: Zoom to Fit
tr: Sığdıracak Biçimde Yakınlaştır

en: Toggle Stretch
tr: Germeyi Aç/Kapat

en: Show Cross Hairs
tr: Artı İşaretlerini Göster

en: Show Pixel Gridlines
tr: Piksel Izgara Çizgilerini Göster

en: Detect Stars in Image
tr: Görseldeki Yıldızları Algıla

en: View Star Profile...
tr: Yıldız Profilini Görüntüle…

en: Show Equatorial Gridlines
tr: Ekvator Izgara Çizgilerini Göster

en: Show Objects in Image
tr: Görseldeki Nesneleri Göster

en: Center Telescope
tr: Teleskopu Ortala

en: Show HiPS Overlay
tr: HIPS Kaplamasını Göster

en: Auto Stretch
tr: Kendiliğinden Ger

en: High Contrast
tr: Yüksek Karşıtlık

en: Equalize
tr: Eşitle

en: High Pass
tr: Yüksek Geçiş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Median
tr: Ortanca

en: Gaussian blur
tr: Gauss Bulanıklaştırması

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Flip Horizontal
tr: Yatay Çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey Çevir

en: Open/Blink Directory
tr: Aç/Blink Dizini

en: Live Stacker...
tr: Canlı Yığıcı…

en: Debayer...
tr: Bayer Kaldırıcısı…

en: &Selection Statistics
tr: &Seçim İstatistikleri

en: Show Clipping
tr: Kırpmayı Göster

en: Center Telescope
    *No Telescopes Detected*
tr: Teleskopu Ortala
    *Algılanan Teleskop Yok*

en: Zoom To Fit
tr: Sığacak Biçimde Yakınlaştır

en: Fit Page to Zoom
tr: Sayfayı Yakınlaştırmaya Sığdır

en: Next Tab
tr: Sonraki Sekme

en: Previous Tab
tr: Önceki Sekme

en: Next Blink Image
tr: Sonraki Blink Görseli

en: Previous Blink Image
tr: Önceki Blink Görseli

en: Zoom all tabs in
tr: Tüm Sekmeleri Yakınlaştır

en: Zoom all tabs out
tr: Tüm Sekmeleri Uzaklaştır

en: Mark Stars
tr: Yıldızları İmle

en: View 3D Graph
tr: 3B Grafiği Görüntüle

[ctx: @title:window]
en: KStars Live Stacker
tr: K Yıldızlar Canlı Yığıcı

[ctx: @title:window]
en: KStars FITS Viewer
tr: K Yıldızlar FITS Görüntüleyicisi

en: Change Tab Title
tr: Sekme Başlığını Değiştir

en: New title for tab '%1':
tr: “%1” sekmesi için yeni başlık:

en: HFR:%2 Ecc:%3 %1 star. | HFR:%2 Ecc:%3 %1 stars.
tr[0]: HFR: %2 Ecc: %3 %1 yıldız.
tr[1]: HFR: %2 Ecc: %3 %1 yıldız.

en: HFR:%2, %1 star. | HFR:%2, %1 stars.
tr[0]: HFR: %2, %1 yıldız.
tr[1]: HFR:%2, %1 yıldız.

en: Right click to change tab title.
tr: Sekme başlığını değiştirmek için çift tıklayın.

en: Cannot find tab with UID %1 in the FITS Viewer
tr: FITS Görüntüleyicisi’nde UID’si %1 olan sekme bulunamıyor

en: currentView 3D Graph
tr: currentView 3B Grafik

en: Cross Hairs
tr: Artı İşaretleri

en: Clipping
tr: Kırpma

en: Equatorial Gridlines
tr: Ekvator Kılavuz Çizgileri

en: Objects in Image
tr: Görseldeki Nesneler

en: Pixel Gridlines
tr: Piksel Kılavuz Çizgileri

en: HiPS Overlay
tr: HiPS Kaplaması

[ctx: @title:window]
en: Blink Top Directory
tr: Blink Üst Dizini

[ctx: @title:window]
en: Open Image
tr: Görsel Aç

en: Stacking...
tr: Yığılıyor…

en: Stacking Failed
tr: Yığma Başarısız

en: Stacking Complete
tr: Yığma Tamamlandı

en: Stacking Stopped
tr: Yığma Durduruldu

en: Hide %1
tr: Gizle: %1

en: Show %1
tr: Göster: %1

en: Center Telescope
    *Ready*
tr: Teleskopu Ortala
    *Hazır*

en: Show Equatorial Gridlines
    *No WCS Info*
tr: Ekvator Kılavuz Çizgilerini Göster
    *WCS Bilgisi Yok*

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
tr: Teleskopu Ortala
    *WCS Bilgisi Yok*

en: Show Objects in Image
    *No WCS Info*
tr: Görseldeki Nesneleri Göster
    *WCS Bilgisi Yok*

en: Selection Rectangle
tr: Seçim Dörtgeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
tr: Genişlik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
tr: Yükseklik

en: Unmark Stars
tr: Yıldızların İmini Kaldır

en: Processing %1...
tr: %1 işleniyor…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, AlignMethod) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlignMethodLabel)
en: <html><head/><body><p>Alignment Method:</p><p>- None. No alignment is performed. Useful for stacking darks and flats.</p><p>- Plate Solve. Subs will be plate solved in order to align them prior to stacking.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hizalama yöntemi:</p><p>— Yok. Hiçbir hizalama gerçekleştirilmez. Koyuları ve düzeleri yığmak için yararlıdır.</p><p>— Plaka çözme. Alt taşıyıcısılar, yığma öncesi hizalanmaları için plaka çözümü yapılacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AlignMaster)
en: <html><head/><body><p>The sub to use as reference to align all other subs.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Tüm diğer alt taşıyıcıları hizalamak üzere referans olarak kullanılan alt taşıyıcı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlignMasterSubLabel)
en: The sub to use as reference to align all other subs.
tr: Tüm diğer alt taşıyıcıları hizalamak üzere referans olarak kullanılan alt taşıyıcı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlignMasterSubLabel)
en: Master Sub:
tr: Ana alt taşıyıcı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, AlignMasterB)
en: <html><head/><body><p>File chooser dialog for Alignment Master</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ana hizalama için dosya seçicisi iletişim kutusu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlignmentMinimized)
en: Configure alignment options in this section.
tr: Bu bölümdeki hizalama seçeneklerini yapılandırın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, StartB)
en: <html><head/><body><p>Starts watching the Stack Directory and runs stacking.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yığın dizinini izlemeye başlar ve yığma işlemini çalıştırır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, Red)
en: The directory containing Red files to stack
tr: Yığılacak kırmızı kanal dosyalarını içeren dizin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SubsProcessed) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NumberSubsLabel)
en: Number of subs successfully processed / failed / total
tr: Başarıyla işlenen / başarısız olan / toplam abonelik sayısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MonitorB)
en: <html><head/><body><p>Launch Live Stacker Monitor</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Canlı Yığma Monitörü’nü başlatın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, GreenDirB)
en: Green directory chooser dialog
tr: Yeşil kanal dizini seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, StackMultiCB1)
en: <html><head/><body><p>Toggle between mono and multi-channel mode</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Mono ve çok kanallı kip arasında geçiş yapın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, StackDirB)
en: <html><head/><body><p>Stack directory chooser dialog</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yığın dizini seçicisi iletişim kutusu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BlueLabel)
en: Blue Directory:
tr: Mavi kanal dizini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, CalcSNR)
en: <html><head/><body><p>Check to enable SNR calculations on individual subs and the final image.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bireysel alt birimlerde ve son görselde SNR hesaplamalarını etkinleştirmek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CalcSNR)
en: Calc SNR:
tr: SNR hesapla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SubsSNRLabel)
en: <html><head/><body><p>Signal-to-noise ratio Average (mean) / Min / Max  of the processed subs</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşlenen alt taşıyıcıların sinyal-gürültü oranı ortalaması (ort.) / Min / Maks.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SubsSNRLabel)
en: Subs (Av/Min/Max):
tr: Alt taşıyıcılar (Ort/Min/Mak):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ImageSNRLabel)
en: The signal-to-noise ratio of the final image
tr: Son görselin sinyal–gürültü oranı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageSNRLabel)
en: Stacked Image:
tr: Yığılan görsel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ImageSNR)
en: <html><head/><body><p>The signal-to-noise ratio of the final image</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Son görselin sinyal-gürültü oranı.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SubsSNR)
en: <html><head/><body><p>Signal-to-noise ratio Average (mean) / Min / Max of the processed subs</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşlenen alt taşıyıcıların sinyal-gürültü oranı ortalaması (ort.) / Min / Maks.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NumberSubsLabel)
en: Proc / Fail / Total:
tr: İşlenen / Başarısız / Toplam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, Blue)
en: The directory containing Blue files to stack
tr: Yığılacak mavi kanal dosyalarını içeren dizin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, HelpB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpButton)
en: Open web documentation.
tr: Web belgelendirmesini aç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (FITSMemoryMonitor, MemMonitor)
en: <html><head/><body><p>Memory monitor. Double click to toggle text on / off.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bellek monitörü. Metni açmak/kapatmak için çift tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveB)
en: <html><head/><body><p>Save Live Stacker parameters</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Canlı yığıcı parametrelerini kaydedin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SaveB)
en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, RedDirB)
en: <html><head/><body><p>Red directory chooser dialog</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kırmızı kanal dizini seçicisi iletişim kutusu</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, Lum)
en: The directory containing Lum files to stack
tr: Yığılacak parlaklık dosyalarını içeren dizin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, LumDirB)
en: Lum (optional) directory chooser dialog
tr: Parlaklık (isteğe bağlı) dizini seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, Green)
en: The directory containing Green files to stack
tr: Yığılacak yeşil kanal dosyalarını içeren dizin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GreenLabel)
en: Green Directory:
tr: Yeşil kanal dizini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, StackLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, Stack)
en: <html><head/><body><p>The directory containing files to stack</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yığılacak dosyaları içeren dizin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, StackLabel)
en: Stack Directory:
tr: Yığın dizini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, StackMultiCB2)
en: Toggle between mono and multi-channel mode
tr: Mono ve çok kanallı kip arasında geçiş yap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RedLabel)
en: Red Directory:
tr: Kırmızı kanal dizini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BlueDirB)
en: Blue directory chooser dialog
tr: Mavi kanal dizini seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LumLabel)
en: Lum Directory:
tr: Parlaklık dizini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, WebcastB)
en: <html><head/><body><p>Start / Stop Webcasting stacked images</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yığılan görselleri web’den yayınlamayı başlat/durdur</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, WebcastB) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousYear) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, 
en: ...
tr: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, GeneralProcMinimized)
en: Configure general options in this section.
tr: Bu bölümdeki genel seçenekleri yapılandırın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, StackingGroupBox)
en: <html><head/><body><p>The maximum number of subs held in memory whilst processing. The larger the value, the better the quality of the stacking process, but at the cost of more processing time and memory used.</p><p><br/></p><p>Processes such as sigma clipping will use this many subs to calculate statistics to use on all subs.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşleme sırasında bellekte tutulacak en çok alt taşıyıcı sayısı. Değer ne kadar büyük olursa yığma işleminin kalitesi daha yüksek olur; ancak bu, daha çok bellek ve işleme süresi alır.</p><p><br/></p><p>Sigma kırpması gibi işlemler, tüm alt taşıyıcılar üzerindeki istatistikleri hesaplamak için bu kadar çok sayıda alt taşıyıcı kullanacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StackingGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, StackingMinimized)
en: Stacking
tr: Yığma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, KappaLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Kappa)
en: <html><head/><body><p>Kappa clamps the pixel update in the range 1/kappa to kappa versus the original value. So 1 means no change, the higher kappa the larger the possible updates.</p><p>Usual values are in the range 1.5 to 2.0. Reduce if images appear over processed, e.g. star ringing.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kappa, piksel güncellemesini özgün değere göre 1/kappa ila kappa aralığında sabitler. Yani 1, hiçbir değişiklik olmadığı anlamına gelir; kappa ne kadar yüksekse olası güncellemeler o kadar büyük olur.</p><p>Genel değerler 1,5 ila 2,0 aralığındadır. Görseller aşırı işlenmiş görünüyorsa (örneğin, yıldız halkaları) değeri düşürün.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, InMemoryLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, NumInMem)
en: <html><head/><body><p>The maximum number of subs held in memory whilst processing. The larger the value, the better the quality of the stacking process, but at the cost of more processing time and memory used.</p><p>Processes such as sigma clipping will use this many subs to calculate statistics to use on all subs.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşleme sırasında bellekte tutulacak en çok alt taşıyıcı sayısı. Değer ne kadar büyük olursa yığma işleminin kalitesi daha yüksek olur; ancak bu, daha çok bellek ve işleme süresi alır.</p><p>Sigma kırpması gibi işlemler, tüm alt taşıyıcılar üzerindeki istatistikleri hesaplamak için bu kadar çok sayıda alt taşıyıcı kullanacaktır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InMemoryLabel)
en: In Memory Subs:
tr: Bellek alt taşıyıcılarında:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, Weighting) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, WeightingLabel)
en: <html><head/><body><p>Frame weighting:</p><p>- Equal. All frames have the same weight.</p><p>- HFR. Frames are weighted by 1 / Average HFR.</p><p>- Num Stars. Frames are weighted by the number of stars detected in the frame.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kare tartma:</p><p>— Eşit. Tüm karelerin ağırlığı birbirlerine eşittir.</p><p>— HFR. Kareler 1 / Ortalama HFR olarak tartılır.</p><p>— Yıldızların sayısı. Kareler, karede algılanan yıldızların sayısıyla tartılırlar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Weighting)
en: Equal
tr: Eşit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, DownscaleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, LSDownscale)
en: <html><head/><body><p>Downscale images:</p><p>- None. No downscaling applied .</p><p>- 2x2. Subs and masters are downscaled 2x2.</p><p>- 3x3. Subs and masters are downscaled 3x3.</p><p>- 4x4. Subs and masters are downscaled 4x4.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görselleri aşağı ölçekle:</p><p>— Yok. Herhangi bir aşağı ölçekleme uygulanmaz.</p><p>— 2 × 2. Alt taşıyıcısılar ve ana ögeler 2 × 2 olarak aşağı ölçeklenir.</p><p>— 3 × 3. Alt taşıyıcılar ve ana ögeler 3 × 3 olarak aşağı ölçeklenir.</p><p>— 4 × 4. Alt taşıyıcılar ve ana ögeler 4 × 4 olarak aşağı ölçeklenir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownscaleLabel)
en:   Downscale:
tr:   Aşağı ölçekle:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, StackingMethod)
en: <html><head/><body><p>Stacking method:</p><p>- Average. Uses a simple mean average. No pixel rejection is applied.</p><p>- Sigma Clipping. Outlying pixels are rejected.</p><p>- Winsorized Sigma Clipping. Winsorized version of sigma clipping</p><p>- ImageMM. Implements ImageMM stacking as per https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/adfb72 NOTE: this method is very resource intensive</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yığma yöntemi:</p><p>— Ortalama. Basit bir ortalama kullanır. Piksel reddi uygulanmaz.</p><p>— Sigma kırpması. Aykırı pikseller reddedilir.</p><p>— Winsorlaştırılmış Sigma Kırpma. Sigma kırpmasının Winsorlaştırılmış sürümü.</p><p>— ImageMM. https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/adfb72'ye göre ImageMM yığmasını uygular. NOT: Bu yöntem çok fazla özkaynak gerektirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, StackingMethod)
en: Sigma Clipping
tr: Sigma kırpması

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, StackingMethod)
en: Winsorized SC
tr: Winsorlaştırılmış sigma kırpması

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PSFUpdateLabel)
en: <html><head/><body><p>Adapt PSF used in ImageMM algorithm.</p><p>0 = no PSF Update</p><p>n = update PSF every n iterations</p><p><br/></p><p>Can cause star ringing if applied too frequently.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>ImageMM algoritmasında kullanılan PSF’yi uyarlayın.</p><p>0 = PSF güncellemesi yok</p><p>n = PSF’yi her n yinelemede güncelle</p><p><br/></p><p>Çok sık uygulanırsa yıldız çınlamasına neden olabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PSFUpdateLabel)
en: PSF Update:
tr: PSF güncellemesi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, LSDownscale)
en: 3x3
tr: 3 × 3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, StackingMethodLabel)
en: <html><head/><body><p>Pixel rejection algorithm:</p><p>- None. No rejection is applied.</p><p>- Sigma Clipping. Outlying pixels are rejected.</p><p>- Winsorized Sigma Clipping. Winsorized version of sigma clipping</p><p>- ImageMM. Implements ImageMM stacking as per https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/adfb72 NOTE: this method is very resource intensive</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Piksel reddi algoritması:</p><p>— Yok. Bir ret uygulanmaz.</p><p>— Sigma kırpması. Dış hattaki pikseller reddedilirler.</p><p>— Winsorlaştırılmış sigma kırpması. Sigma kırpmasının Winsorlaştırılmış hali.</p><p>— ImageMM. ImageMM yığmasını https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/adfb72’ye göre uygular NOT: Bu yöntem çok fazla özkaynak gerektirir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WeightingLabel)
en:   Frame Weight:
tr:   Kare ağırlığı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Sigma) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SigmaLabel)
en: <html><head/><body><p>Sigma Scale is the MAD multiplier to remove outliers (usually in the range 0.6 - 0.9)</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sigma Ölçeği, aykırı değerleri (genellikle 0,6–0,9 aralığında) ortadan kaldırmak için kullanılan MAD çarpanıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LowSigmaLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LowSigma)
en: <html><head/><body><p>Value of Low Sigma to be used in pixel rejection.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Piksel reddinde kullanılacak düşük sigma değeri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LowSigmaLabel)
en: Low Sigma:
tr: Düşük sigma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SigmaLabel)
en:   Sigma Scale:
tr: Sigma ölçeği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, PSFUpdate)
en: <html><head/><body><p>Adapt PSF used in ImageMM algorithm.</p><p>0 = no PSF Update</p><p>n = update PSF every n iterations</p><p><br/></p><p>Can cause star ringing if applied too frequently.</p><p><br/></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>ImageMM algoritmasında kullanılan PSF’yi uyarlayın.</p><p>0 = PSF güncellemesi yok</p><p>n = PSF’yi her n yinelemede güncelle</p><p><br/></p><p>Çok sık uygulanırsa yıldız çınlamasına neden olabilir.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, IterationsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, Iterations)
en: <html><head/><body><p>Number of iterations. Keep low to minimize processing overhead</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yineleme sayısı.</p><p>İşlem yükünü en aza indirmek için düşük tutun.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IterationsLabel)
en: Iterations:
tr: Yinelemeler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, WinsorCutoffLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WinsorCutoff)
en: <html><head/><body><p>Winsorization cutoff in units of sigma to be used in pixel rejection.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Piksel reddinde kullanılacak sigma birimi türünden Winsorlaştırılmış kesme değeri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WinsorCutoffLabel)
en:   Winsor Cutoff:
tr:   Winsor kesimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Alpha) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlphaLabel)
en: <html><head/><body><p>Relaxation / damping between iterations. 1.0 = no damping, &lt;1.0 = smoother (but slower convergence).</p><p>Usual values 0.7 - 0.9</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yinelemeler arasında gevşeme/sönümlenme. 1,0 = sönümlenme yok, &lt;1,0 = daha düzgün (ancak daha yavaş yakınsama).</p><p>Normal değerler 0,7–0,9 arasındadır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, HighSigma) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, HighSigmaLabel)
en: <html><head/><body><p>Value of High Sigma to be used in pixel rejection.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Piksel reddinde kullanılacak yüksek sigma değeri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HighSigmaLabel)
en: High Sigma:
tr: Yüksek sigma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlphaLabel)
en: Alpha:
tr: Alfa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NormalizationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, Normalization)
en: <html><head/><body><p>Normalize images before stacking:</p><p>- None. No normalization.</p><p>- Linear. Normalize each sub to the brightness of the alignment master prior to stacking. In addition, the image edges are normalized to maintain appropriate brightness.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yığma öncesi görselleri normalleştirink:</p><p>— Yok: Normalleştirme uygulanmaz.</p><p>— Doğrusal: Yığma işleminden önce her bir alt görseli, hizalama ana görselinin parlaklığına göre normalleştirin. Ek olarak, uygun parlaklığı korumak için görsel kenarları da normalleştirilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NormalizationLabel)
en: Normalization:
tr: Normalleştirme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, StackingMinimized)
en: Configure stacking options in this section.
tr: Bu bölümdeki yığma seçeneklerini yapılandırın.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PostProcGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PostProcMinimized)
en: Post Processing
tr: Son İşleme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, DenoiseLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, DenoiseAmt)
en: <html><head/><body><p>Amount of denoise to apply. Larger values apply more denoising.</p><p>Set to 0 to skip denoising</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uygulanacak gürültü giderme miktarı. Daha büyük değerler daha fazla gürültü giderme uygular.</p><p>Gürültü gidermeyi atlamak için 0’a ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DenoiseLabel)
en: Denoise Amount:
tr: Gürültü kaldırma miktarı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, SharpenKernal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SharpenKernalLabel)
en: <html><head/><body><p>Sharpen kernal size.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Çekirdek boyutunu keskinleştirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, DeconvAmt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, DeconvLabel)
en: <html><head/><body><p>Amount of Wiener Deconvolution to apply in the range 0 to 1. The feature blends this amount of the deconvolved image with (1 - amount) of the original image.</p><p>Set to 0 to switch deconvolution off.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uygulanacak Wiener Dekonvolüsyon Miktarı 0 ile 1 aralığındadır. Özellik, dekonvolüsyona uğramış görselin bu miktarını özgün görselin (1 - miktar) miktarıyla harmanlar.</p><p>Dekonvolüsyonu kapatmak için 0’a ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SharpenKernalLabel)
en:   Kernel:
tr:   Çekirdek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SharpenSigmaLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, SharpenSigma)
en: <html><head/><body><p>Sharpen sigma.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sigmayı keskinleştirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SharpenSigmaLabel)
en: Sharpen Sigma:
tr: Sigmayı keskinleştir:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PSFLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, PSFSigma)
en: <html><head/><body><p>PSF Sigma to use for Deconvolution</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Dekonvolüsyon için kullanılacak PSF sigması.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PSFLabel)
en:   PSF Sigma:
tr:   PSF sigması:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SharpenLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, SharpenAmt)
en: <html><head/><body><p>Amount of sharpening to apply. Larger values apply more sharpening.</p><p>Set to 0 to skip sharpening.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Uygulanacak keskinleştirme miktarı. Daha büyük değerler daha fazla keskinleştirme uygular.</p><p>Keskinleştirmeyi atlamak için 0’a ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SharpenLabel)
en: Sharpen Amount:
tr: Keskinleştirme miktarı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeconvLabel)
en: Deconv Amount:
tr: Dekonvolüsyon miktarı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ReprocessB)
en: Rerun the post processing using the selected parameters
tr: Seçili parametreleri kullanarak son işlemi yeniden çalıştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ReprocessB)
en: Reprocess
tr: Yeniden İşle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PostProcMinimized)
en: Configure post-processing options in this section.
tr: Bu bölümdeki son işleme seçeneklerini yapılandırın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MasterFlatLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterFlat)
en: <html><head/><body><p>The Master Flat to use to calibrate lights.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Işıkları kalibre etmek için kullanılan ana düz.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterFlatLabel)
en: Master Flat:
tr: Ana düz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterFlatLumLabel)
en: Master Flat (Lum):
tr: Ana düz (parlaklık):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MasterDarkLumLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterDarkLum)
en: The Master Dark to use to calibrate Lum lights.
tr: Aydınlatma ışıklarını kalibre etmek için kullanılan ana karanlık.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterDarkLumLabel)
en: Master Dark (Lum):
tr: Ana karanlık (parlaklık):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterDarkGreen) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MasterDarkGreenLabel)
en: The Master Dark to use to calibrate Green lights.
tr: Yeşil ışıkları kalibre etmek için kullanılan ana karanlık.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterDarkBlue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MasterDarkBlueLabel)
en: The Master Dark to use to calibrate Blue lights.
tr: Mavi ışıkları kalibre etmek için kullanılan ana karanlık.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterDarkRed) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MasterDarkRedLabel)
en: The Master Dark to use to calibrate Red lights.
tr: Kırmızı ışıkları kalibre etmek için kullanılan ana karanlık.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterFlatB)
en: <html><head/><body><p>File chooser dialog for Master Flat</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ana düz için dosya seçicisi iletişim kutusu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterFlatLumB)
en: File chooser dialog for Master Flat Lum
tr: Ana düz parlaklık için dosya seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterFlatRedLabel)
en: Master Flat (Red):
tr: Ana düz (kırmızı):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterDarkRedB)
en: <html><head/><body><p>File chooser dialog for Master Dark Red</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ana karanlık kırmızı için dosya seçicisi iletişim kutusu</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterDarkLumB)
en: File chooser dialog for Master Dark Lum
tr: Ana karanlık parlaklığı için dosya seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterDarkGreenB)
en: File chooser dialog for Master Dark Green
tr: Ana karanlık yeşil için dosya seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterFlatRedB)
en: File chooser dialog for Master Flat Red
tr: Ana düz kırmızı için dosya seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterDark) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MasterDarkLabel)
en: <html><head/><body><p>The Master Dark to use to calibrate lights.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Işıkları kalibre etmek için kullanılan ana düz.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterFlatBlueB)
en: File chooser dialog for Master Flat Blue
tr: Ana düz mavi için dosya seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterFlatGreenLabel)
en: Master Flat (Green):
tr: Ana düz (yeşil):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterDarkB)
en: <html><head/><body><p>File chooser dialog for Master Dark</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ana düz için dosya seçicisi iletişim kutusu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterDarkGreenLabel)
en: Master Dark (Green):
tr: Ana karanlık (yeşil):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterDarkBlueLabel)
en: Master Dark (Blue):
tr: Ana karanlık (mavi):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterDarkBlueB)
en: File chooser dialog for Master Dark Blue
tr: Ana karanlık mavi için dosya seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterFlatBlueLabel)
en: Master Flat (Blue):
tr: Ana düz (mavi):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MasterDarkRedLabel)
en: Master Dark (Red):
tr: Ana karanlık (kırmızı):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, MasterFlatGreenB)
en: File chooser dialog for Master Flat Green
tr: Ana düz yeşil için dosya seçicisi iletişim kutusu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, HotPixels)
en: <html><head/><body><p>Check to remove hot pixels.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Sıcak pikselleri kaldırmak için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HotPixels)
en: Remove Hot Pix
tr: Sıcak pikseli kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ColdPixels)
en: <html><head/><body><p>Check to remove cold pixels</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Soğuk pikselleri kaldırmak için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ColdPixels)
en: Remove Cold Pix
tr: Soğuk pikseli kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, CalibrationMinimized)
en: Configure calibration options in this section.
tr: Bu bölümdeki kalibrasyon seçeneklerini yapılandırın.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StackMonitorDialog)
en: Live Stacking Monitor
tr: Canlı Yığma Monitörü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, StackMonitorHighlight)
en: <html><head/><body><p>Check to enable highlighting of data changes</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Veri değişiklikleri vurgulamasını etkinleştirmek için işaretleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StackMonitorHighlight)
en:  Highlighting
tr: Vurgula

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FitsStackWebcast)
en: KStars Live Stacker Webcast
tr: K Yıldızlar Canlı Yığıcı Web Yayını

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, logoRBtn)
en: <html><head/><body><p>Logo (Right) file chooser.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Logo (sağ) dosyası seçicisi</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, qrLabel)
en: <html><head/><body><p>Start the webcast to view the QR code here</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kare kodu burada görüntülemek için web yayınını başlatın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, logoLBtn)
en: <html><head/><body><p>Logo (Left) file chooser.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Logo (sol) dosyası seçicisi</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, throttle) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, throttleLabel)
en: <html><head/><body><p>Throttle updates to conserve CPU and network bandwidth. Set the number of seconds per update. More frequent updates are discarded. Set 0 for no throttle.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>CPU ve ağ bant genişliğinden tasarruf etmek için güncellemeleri kısıtlayın. Saniye başlına yapılacak güncelleme sayısını seçin; bundan daha sık olan güncellemeler yok sayılır. Kısıtlamayı kaldırmak için 0 olarak ayarlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: <html><head/><body><p>Port to use for the webcast. Usually 8080 will be fine unless you have something else using this port in which case pick 8081, etc.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bu web yayını için kullanılacak kapı. Genellikle 8080 bu iş için iyidir; ancak bu kapıyı daha önceden kullanan bir şey varsa 8081 vb. gibi bir kapı seçebilirsiniz.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, logoLLabel)
en: <html><head/><body><p>Logo (Left) for the webcast event.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Web yayını etkinliği için logo (sol)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, logoLLabel)
en: Logo L:
tr: Sol logo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startBtn)
en: <html><head/><body><p>Start the webcast</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Web yayınını başlat</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startBtn)
en: Start Webcast
tr: Web Yayınını Başlat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopBtn)
en: <html><head/><body><p>Stop the webcast</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Web yayınını durdur</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopBtn)
en: Stop Webcast
tr: Web Yayınını Durdur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetBtn)
en: <html><head/><body><p>Reset the webcast</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Web yayınını sıfırla</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, subscribersBtn)
en: <html><head/><body><p>Toggle display of webcast subcribers</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Web yayını abonelerinin görünürlüğünü aç/kapat</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, subscribersBtn)
en: Subscribers
tr: Aboneler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, logoRPathDisplay)
en: Logo (Right) for the webcast event.
tr: Web yayını etkinliği için olan logo (sağ)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, titleLabel)
en: <html><head/><body><p>Title for the webcast event.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Web yayını etkinliği başlığı</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
tr: Başlık:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, urlLabel)
en: <html><head/><body><p>Start the webcast to view the URL and port here</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>URL’yi ve kapıyı burada görüntülemek için web yayınını başlatın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, logoLPathDisplay)
en: Logo (Left) for the webcast event.
tr: Web yayını etkinliği için olan logo (sol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, titleEntry)
en: Title for the webcast event.
tr: Web yayını etkinliği başlığı

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEntry)
en: My LiveStacker Webcast
tr: Canlı yığıcım web yayını

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, throttleLabel)
en: Throttle Updates:
tr: Güncellemeleri kısıtla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, logoRLabel)
en: <html><head/><body><p>Logo (Right) for the webcast event.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Web yayını etkinliği için olan logo (sağ)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, logoRLabel)
en: Logo R:
tr: Sağ logo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, subscribersTable)
en: Activity
tr: Etkinlik

en: HFR Options Profile Editor
tr: HFR Seçenekleri Profili Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FITSViewerGroup)
en: Look && Feel
tr: Görünüm ve His

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Automatically display received images in the FITS Viewer
tr: Alınan görselleri FITS Görüntüleyicisi’nde kendiliğinden görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Use FITS viewer
tr: FITS Görüntüleyicisi’ni kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
tr: Görsel başına birden çok sekme yerine, tüm yakalanan FITS görsellerini tek bir sekmede görüntüleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS)
en: Single preview tab
tr: Tek önizleme sekmesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Display captured FITS images from all cameras in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each camera.
tr: Her kameraya özel bir pencere açmak yerine, tüm kameralardan yakalanan FITS görsellerini tek bir FITS Görüntüleyicisi penceresinde görüntüleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Single window capture
tr: Tek pencereli yakalama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Display opened FITS images in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each file.
tr: Her dosyaya özel bir pencere açmak yerine, açılan FITS görsellerini tek bir FITS Görüntüleyicisi penceresinde görüntüleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Single window open
tr: Tek pencere aç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image
tr: Yeni bir görsel alındığında FITS Görüntüleyicis penceresini ön plana getirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Focus on receiving an image
tr: Görsel alındığında odaklan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS)
en: Make FITS Viewer window independent from KStars
tr: FITS Görüntüleyicisi penceresini K Yıldızlar’dan bağımsız hale getirin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_liveStackerOwnProcess)
en: <html><head/><body><p>Run Live Stacker as a separate process.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Canlı Yığıcı’yı kendi ayrı sürecinde çalıştırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_liveStackerOwnProcess)
en: Live Stacker own process
tr: Canlı Yığıcı öz süreçte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: HiPS opacity:
tr: HiPS matlığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: HiPS offset:
tr: HiPS ofseti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Down Sampling
tr: Aşağı Örnekleme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: <html><head/><body><p>Automatically down sample images based on available resources.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Var olan özkaynaklara göre örnek görselleri kendiliğinden küçültün.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: Adaptive sampling
tr: Uyarlanır örnekleme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StretchPreviewSampling) i18n: ectx: label, entry (StretchPreviewSampling), group (Capture)
en: Set the coarseness of the preview shown when sliding the fitsviewer's stretch parameter sliders. 1 is full resolution, but can be slow, 4 would be coarse resolution and fast.
tr: FITS Görüntüleyicisi’nin germe parametre sürgülerini kaydırırken gösterilen önizlemenin kabalığını ayarlayın. 1 tam çözünürlüktür; ancak yavaş olabilir, 4 kaba çözünürlüktür ve hızlı olacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel)
en: Stretch preview:
tr: Germe önizlemesi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, clippingBox)
en: Clipping Limits
tr: Kırpma Sınırları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, clipping64KLabel)
en: Clipping value for 16-bit values.
tr: 16 bit değerler için kırpma değeri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clipping64KLabel)
en: 16bit threshold:
tr: 16 bit eşiği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Clipping64KValue)
en: 64K Clipping value.
tr: 64 K kırpma değeri.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, clipping256Label)
en: Clipping value for 8-bit values.
tr: 8 bit değerler için kırpma değeri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clipping256Label)
en: 8Bit threshold:
tr: 8 bit eşiği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Clipping256Value)
en: Byte Clipping value.
tr: Bayt kırpma değeri.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
tr: İşleniyor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Always apply auto stretch to images in FITS Viewer
tr: FITS Görüntüleyicisi’ndeki görsellere her zaman kendiliğinden germe uygula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Auto stretch
tr: Kendiliğinden ger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: <html><head/><body><p>Enable limited resource mode to turn off any resource-intensive operations:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto debayer</span>: Bayered images will not be debayered. Only grayscale images are shown.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto WCS</span>: World Coordinate System data will not be processed. WCS maps sky coordinates to image coordinates. Equatorial grid lines, object identification, and telescope slew within an image are disabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3D Cube</span>: RGB images will not be processed. Only grayscale images are shown.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Fazla özkaynak yoğun işlemleri kapatmak için sınırlı özkaynak kipini etkinleştirin:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kendiliğinden bayer kaldırıcısı</span>: Bayerlenen görsellerin bayeri kaldırılmaz. Yalnızca gri tonlu görseller gösterilir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kendiliğinden WCS</span>: Dünya Koordinat Sistemi verileri işlenmeyecektir. WCS gökyüzü koordinatlarını görsel koordinatlarına eşlemler. Ekvatoral ızgara çizgileri, nesne tanımlama ve bir görsel içindeki teleskop çevrilmesi devre dışıdır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3B Küp</span>: RGB görseller işlenmezler. Yalnızca gri tonlu görseller gösterilir.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: Limited resources mode
tr: Sınırlı özkaynaklar kipi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Automatically debayer captured image if it contains a bayer pattern
tr: Bir bayer deseni içeriyorsa yakalanan görselin bayerini kendiliğinden kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Auto debayer
tr: Kendiliğinden bayeri kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: <html><head/><body><p>Automatically load World-Coordinate-System (WCS) data when opening a FITS file.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Only enable this option on very fast machines as it can lead to unpredictable behavior resulting in crashes on slower machines.</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir FITS dosyası açarken Dünya Koordinat Sistemi (WCS) verisini kendiliğinden yükleyin.</p><p><span style=" font-weight:600;">Uyarı: Bu seçeneği yalnızca hızlı makinelerde etkinleştirin; yavaş makinelerde çökmelere yol açabilen tahmin edilemez durumlara neden olabilir.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: Auto WCS
tr: Kendiliğinden WCS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: <html><head/><body><p>Process 3D (RGB) FITS images. If unchecked, only first channel is processed.</p><p>NOTE: Live Stacker will always display a color image if requested to do so.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>3B (RGB) FITS görsellerini işleyin. İşaretlenmemişse yalnızca ilk kanal işlenir.</p><p>NOT: Canlı Yığıcı, yapması istenmişse her zaman renkli bir görsel görüntüler.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: 3D cube
tr: 3B küp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: <html><head/><body><p>Display histogram for the stretched non-linear image.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gerilmiş doğrusal olmayan görselin histogramını görüntüleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: Non linear histogram
tr: Doğrusal olmayan histogram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Select a catalog to use to identify objects in the image. The default is the internal Sky Map. External catalogs require WCS and internet access.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Querying external catalogs can be slow on slow machines.</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görseldeki nesneleri tanımlamak için kullanılacak bir katalog seçin. Öntanımlı seçenek, içsel gökyüzü haritasıdır. Dış kataloglar WCS ve internet erişimi gerektirir.</p><p><span style=" font-weight:600;">Uyarı: Dış katalogları sorgulamak, eski makinelerde yavaş olabilir.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Object Catalog:
tr: Nesne kataloğu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsCatalog) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, skymapGroup)
en: Sky Map
tr: Gökyüzü Haritası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Compute the HFR of images loaded into fitsviewer.
tr: FITS Görüntüleyicisi’ne yüklenen görsellerin HFR’sini hesaplayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Auto compute HFR
tr: HFR’yi kendiliğinden hesapla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: When computing the HFR, run it quickly by only looking at 25% of the image.
tr: HFR’yi hesaplarken görselin yalnızca %​25’ine bakarak tez çalıştırın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: Quick HFR
tr: Tez HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: Set the StellarSolver SEP profile for Capture-image HFR calculations.
tr: Görsel yakalama HFR hesaplamaları için StellarSolver SEP profilini ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: HFR SEP profile:
tr: HFR SEP profili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition) i18n: ectx: label, entry (StellarSolverPartition), group (FITSViewer)
en: Enable StellarSolver partition. Partitions the image in multiple threads to speed up detecting stars. This may significantly speed up source extraction but may result in unstable operation.
tr: StellarSolver bölüntüsünü ayarlayın. Görseli birden çok iş parçacığına bölerek yıldız algılamasını hızlandırır. Bu, kaynak çıkarımını önemli ölçüde hızlandırabilir; ancak kararsız bir işleme neden olabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition)
en: StellarSolver partitioning
tr: StellarSolver bölüntülemesi

en: FITS Viewer Solver Profiles Editor
tr: FITS Görüntüleyicisi Çözücü Profilleri Düzenleyicisi

en: Extracting...
tr: Çıkarılıyor…

en: Solving...
tr: Çözülüyor…

en: Extractor timed out: %1s
tr: Çıkarıcı zaman aşımına uğradı: %1 sn

en: Extractor failed: %1s
tr: Çıkarıcı başarısız oldu: %1 sn

en: Extracted %1 stars (%2 unfiltered) in %3s
tr: %3 saniyede %1 yıldız çıkarıldı (%2 süzülmedi)

en: Solver timed out: %1s
tr: Çözücü zaman aşımına uğradı: %1 sn

en: Solver failed: %1s
tr: Çözücü başarısız oldu: %1 sn

en: Warning! This tool only supports the internal StellarSolver solver.
tr: Uyarı! Bu araç yalnızca içsel StellarSolver çözücüsünü destekler.

en: Change to that in the Ekos Align options menu.
tr: Ekos Hizalama seçenekleri menüsünden ona geçiş yapın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolveButton)
en: Plate solve the image using the parameters below.
tr: Aşağıdaki parametreleri kullanarak görselin plakasını çözün.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds.
tr: <p>Görüntüleyici ölçeği sınırlarının birimleri.</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: image width º
tr: görsel genişliği º

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: image width '
tr: görsel genişliği ’

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: arcsec/pixel
tr: yaysan/piksel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUsePosition)
en: Use the given position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
tr: Astrometri çözücünün gökyüzünün diğer alanlarında arama yapmasına gerek kalmaması için verilen konumu kullanarak çözüm hızını artırın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdatePosition)
en: Set the approximate RA/DEC positions using the center position of the SkyMap.
tr: Gökyüzü haritasının merkez konumunu kullanarak yaklaşık RA/DEC konumlarını ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverAngleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverAngle)
en: The solved image position angle, East of North (degrees).
tr: Çözülen görsel konumu açısı, Kuzeyin Doğusu (derece).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverIndexfileLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverIndexfile)
en: The index file used to solve the image.
tr: Görseli çözmede kullanılan indeks dosyası.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverIndexfileLabel)
en: Index file
tr: İndeks dosyası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverProfileLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverProfile)
en: Selects the Options Profile to use for plate solving
tr: Plaka çözümü için kullanılacak seçenek profilini seçer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverModule)
en: Selects the module from which Options Profiles are taken to use for plate solving
tr: Plaka çözümünde kullanılacak seçenek profillerinin alındığı modülü seçer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfile)
en: Opens the currently selected Profile in the Options Profile Editor
tr: Seçenek Profil Düzenleyicisi’nde şu anda seçili olan profili açar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverLinear)
en: Check for linear (unstretched) images.  This is the default setting.  Uncheck for non-linear (stretched) images which will help with the star extraction part of plate solving.
tr: Doğrusal (gerilmemiş) görseller için bakın. Bu, öntanımlı ayardır. Plaka çözümünün yıldız çıkarma kısmına yardımcı olacak doğrusal olmayan (gerilmiş) görseller için işareti kaldırın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverLinear)
en: Linear Image
tr: Doğrusal Görsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Rotation
tr: Döndürme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Solve Image
tr: Görseli Çöz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsB)
en: Solve Options
tr: Çözme Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logB)
en: Display Log
tr: Görüntüleme Günlüğü

en: Pixel Values
tr: Piksel Değerleri

en: Couldn't initialize the OpenGL context.
tr: OpenGL bağlamı ilklendirilemedi.

[ctx: @title:window]
en: View Star Profile
tr: Yıldız Profilini Görüntüle

en: Maximum Value on the graph
tr: Grafikteki en büyük değer

en: Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
tr: Sıcak pikselleri ve parlak yıldızları ortadan kaldırmak için en çok kesme.

en: Enable or Disable the Max Value Cutoff
tr: En Büyük Değer Kesmesini Aç/Kapat

en: Toggle Cutoff
tr: Kesmeyi Aç/Kapat

en: Sets the Minimum Value on the graph
tr: Grafikteki en küçük değeri ayarlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Min
tr: En küçük

en: Sets the Maximum Value on the graph
tr: Grafikteki en büyük değeri ayarlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Max
tr: En büyük

en: Sets the Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
tr: Sıcak pikselleri ve parlak yıldızları ortadan kaldırmak için en çok kesmeyi ayarlar.

en: Cut
tr: Kes

en: Minimum Value on the graph
tr: Grafikteki en küçük değer

en: AutoScale
tr: Kendiliğinden Ölçeklendir

en: Automatically scales the sliders for the subFrame.
    Uncheck to leave them unchanged when you pan around.
tr: Sürgüleri, subFrame için kendiliğinden ölçekler.
    Ortalıkta gezinirken onları aynı bırakmak için işaretini kaldırın.

en: Hides and shows the scaling side panel
tr: Ölçeklendirme yan panelini gizler ve gösterir

en: Changes the type of selection
tr: Seçimin türünü değiştirir

en: Toggles the slice view when horizontal or vertical items are selected
tr: Yatay veya dikey ögeler seçildiğinde dilim görünümünü açar/kapatır

en: Shows the x, y coordinates of star centers in the frame
tr: Karedeki yıldız merkezlerinin X ve Y koordinatlarını gösterir

en: Shows the HFR of stars in the frame
tr: Karedeki yıldızların HFR’sini gösterir

en: Shows the peak values of star centers in the frame
tr: Karedeki yıldız merkezlerinin tavan değerlerini gösterir

en: Changes the sample size shown in the graph
tr: Grafikte gösterilen örneklem boyutunu değiştirir

en: Zooms the view to preset locations.
tr: Görünümü önceden ayarlanmış konumlara yakınlaştırır.

en: ZoomTo
tr: Şuna Yakınlaştır

en: Front
tr: Ön

en: Front High
tr: Ön Yüksek

en: Overhead
tr: Tepe Üstü

en: Iso. L
tr: İzom. Sol

en: Iso. R
tr: İzom. Sağ

en: Selected
tr: Seçili

en: Hides and shows the Vertical and Horizontal Selection Sliders
tr: Yatay ve dikey seçim sürgülerini gösterir ve gizler

en: Selects the Vertical Value
tr: Dikey değeri seçer

en: Selects the Horizontal Value
tr: Yatay değeri seçer

en: Vertical:
tr: Dikey:

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: Zooms automatically as the sliders change
tr: Sürgüler değişirken kendiliğinden yakınlaştırır

en: Changes the color scheme
tr: Renk şemasını değiştirir

en: Cut: %1
tr: Kes: %1

en: Max: %1
tr: En büyük: %1

en: Min: %1
tr: En küçük: %1

en: Selected Pixel: (%1, %2): %3
tr: Seçili piksel: (%1, %2): %3

en: Cut Disabled
tr: Kesme Devre Dışı

en: Star %1:
tr: Yıldız %1:

en: Peak: %1
tr: Tavan: %1

en: Star %1
tr: Yıldız %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Bitpix
tr: Bit Pikseli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
tr: Ortalama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Std. Dev
tr: Std. Sapma

en: Show Capture Process Information
tr: Yakalama Süreci Bilgisini Göster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
tr: Görüntü

en: Cache
tr: Önbellek

[ctx: @title:window]
en: HiPS Offline Storage
tr: HiPS Çevrim İçi Depolaması

en: HiPS Update
tr: HiPS Güncellemesi

en: Downloading HiPS sources...
tr: HiPS kaynakları indiriliyor…

en: Error downloading HiPS sources: %1
tr: HiPS kaynakları indirilirken hata: %1

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterEdit)
en: Search...
tr: Ara…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSNetCache)
en: Cache space on hard disk used to store HiPS images.
tr: HiPS görsellerini depolamak için kullanılan sabit diskteki önbellek alanı.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSMemoryCache)
en: Cache space in RAM used to store HiPS images.
tr: HiPS görsellerini depolamak için kullanılan bellekteki önbellek alanı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
tr: Bellek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: Do not download HiPS from Internet. Use DSS offline storage path to load all data.
tr: HiPS verisini internetten indirme, tüm veriyi yüklemek için DSS çevrim içi depolamasını kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: DSS Offline Source
tr: DSS çevrim dışı kaynağı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSShowGrid)
en: Show HiPS grid
tr: HiPS ızgarasını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSPanning)
en: Show HiPS While Panning
tr: Kaydırırken HiPS’i göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSBiLinearInterpolation)
en: Linear interpolation
tr: Doğrusal aradeğerleme

en: Failed to connect to INDI server %1:%2
tr: %1 INDI sunucusuna bağlanılamadı: %2

en: Connection to INDI host at %1 on port %2 lost. Server disconnected: %3
tr: %1 konumundaki INDI ana makinesine %2 kapısından yapılan bağlantı kapatıldı. Sunucu bağlantısı kesildi: %3

en: Could not connect to the Web Manager
tr: Web Yöneticisi’ne bağlanılamadı

en: Invalid response from Web Manager
tr: Web Yöneticisi’nden geçersiz yanıt

en: Web Manager Status: Online
tr: Web Yöneticisi durumu: Çevrim içi

en: Active Profile: %1
tr: Etkin profil: %1

en: Web Manager Status: Offline
tr: Web Yöneticisi durumu: Çevrim dışı

en: Web Manager Status:
tr: Web Yöneticisi durumu:

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2 to JPEG.
tr: dcraw ve cjpeg bulunamadı. Lütfen CR2’yi JPEG’e dönüştürmek için gerekli araçları kurun.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, collimationOptions)
en: Collimation Overlay Options
tr: Kollimasyon Kaplaması Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addB)
en: Create a new Collimation Overlay Element
tr: Yeni bir Kollimasyon Kaplaması oluştur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeB)
en: Delete the selected Collimation Overlay Element
tr: Seçili Kollimasyon Kaplaması Ögesi’ni sil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, elementNamesList)
en: Collimation Overlay Element name (double click to edit)
tr: Kollimasyon Kaplaması Ögesi adı (düzenlemek için çift tıkla)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, elementConfigBox)
en: Collimation Overlay Element
tr: Kollimasyon Kaplaması Ögesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, enableLabel)
en: Select whether this Element is enabled or not
tr: Bu ögenin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableLabel)
en: Enable:
tr: Etkinleştir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameB)
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter a name for this Collimation Overlay Element. If left empty a name will be generated based on the Type selected.
tr: Bu Kollimasyon Kaplaması Ögesi için bir ad girin. Boş bırakılırsa seçili türe bakılarak bir adı üretilecektir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, colourLabel)
en: Select color for the Element
tr: Öge için renk seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, colourButton)
en: Select a color for the Collimation Overlay Element.
tr: Kollimasyon Kaplaması Ögesi için bir renk seçin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, thicknessLabel)
en: Set the line thickness used to draw the element.
tr: Ögeyi çizmek için kullanılan çizgi kalınlığını seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, thicknessLabel)
en: Thickness:
tr: Kalınlık:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, offsetLabel)
en: Set the Element's offset from its Anchor. For an Anchor Element this is from the center of the image.
tr: Ögenin sabitleyicisinden olan ofsetini ayarlayın. Bir sabitleyici ögesi için bu, görselin merkezinden başlar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Set the size of the Element
tr: Ögenin boyutunu ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, linkXYB)
en: Link X & Y sizes
tr: X ve Y boyutlarını bağlantıla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, typeLabel)
en: Select the type of Collimation Overlay Element
tr: Kollimasyon Kaplaması Ögesi’nin türünü seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, countLabel)
en: Select number of occurrences of the object type within this element
tr: Bu ögeden olan nesne türünün oluş sayısını seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: If there is more than one occurrence set the base rotation angle.
tr: Birden çok oluş varsa taban döndürme açısını ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pcdLabel)
en: Set the Pitch Circle Diameter where there are multiple occurrences (Count >1)
tr: Birden çok oluşun olduğu yerdeki Adım Dairesi Çapı’nı ayarla (Sayı > 1)

en: Label already exists. Label must be unique.
tr: Etiket halihazırda var. Etiket benzersiz olmalıdır.

en: Failed to add new driver. Is the label unique?
tr: Yeni sürücü eklenemedi. Etiket benzersiz mi?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomDrivers)
en: Custom Drivers
tr: Özel Sürücüler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
tr: Sürücü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Family:
tr: Aile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Executable:
tr: Yürütülebilir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
tr: Etiket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Manufacturer:
tr: Üretici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
tr: Yeni Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>To create an <span style=" font-weight:600;">Alias</span> from an existing driver, select an existing driver and then only change the <span style=" font-weight:600;">Label </span>then press<span style=" font-weight:600;"> Add.</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Var olan bir sürücüden bir <span style=" font-weight:600;">arma</span> oluşturmak için var olan bir sürücüyü seçin ve yalnızca <span style=" font-weight:600;">etiketi</span> değiştirip <span style=" font-weight:600;">Ekle</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>KStars must be restarted for new drivers to take effect.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yeni sürücülerin etkili olması için K Yıldızlar yeniden başlatılmalıdır.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Device Manager
tr: Aygıt Yöneticisi

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
tr: %1 sürücüsü halihazırda çalışıyor, onu yeniden başlatmak istiyor musunuz?

en: Cannot start INDI server: port error.
tr: INDI sunucusu başlatılamıyor: Kapı hatası.

en: Failed to create local INDI server
tr: Yerel INDI sunucusu oluşturulamadı

en: Invalid port entry: %1
tr: Geçersiz kapı girdisi: %1

en: Connected to INDI server
tr: INDI sunucusuna bağlanıldı

en: Unable to find INDI drivers directory: %1
    Please make sure to set the correct path in KStars configuration
tr: INDI sürücüleri dizini bulunamadı: %1
    Lütfen K Yıldızlar yapılandırmasında doğru yolu ayarladığınızdan emin olun

en: Failed to open INDI Driver file: %1
tr: INDI Sürücüsü dosyası açılamadı: %1

[ctx: @title:window]
en: Add Host
tr: Makine Ekle

en: Error: the port number is invalid.
tr: Hata: Kapı numarası geçersiz.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
tr: Makine: Kapı %1: %2 halihazırda var.

[ctx: @title:window]
en: Modify Host
tr: Makinede Değişiklik Yap

en: You need to disconnect the client before removing it.
tr: İstemciyi kaldırmadan önce bağlantısını kesmelisiniz.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
tr: %1 istemcisini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
tr: “indihosts.xml” dosyasına yazılamıyor
    INDI makineleri yapılandırmasındaki herhangi bir değişiklik kaydedilmeyecek.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
tr: Aygıt Yöneticisi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
tr: Yerel/Sunucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
tr: Kip

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
tr: Sunucu Günlüğü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
tr: Yerel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
tr: Sunucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
tr: Hizmeti Çalıştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
tr: Hizmeti Durdur

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
tr: İstemci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
tr: Makineler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addB)
en: Add...
tr: Ekle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
tr: Değiştir…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
tr: Bağlantı

[ctx: @title:window]
en: INDI Control Panel
tr: INDI Denetim Masası

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
tr: Çalışan bir INDI aygıtı yok. Aygıtları çalıştırmak için Aygıtlar menüsündeki Aygıt Yöneticisi’nden aygıtlar seçin.

en: Video Recording Stopped
tr: Video Kaydı Durduruldu

en: Video Recording Started
tr: Video Kaydı Başlatıldı

en: Image file is received
tr: Görsel dosyası alındı

en: Moving clockwise
tr: Saat yönünde hareket ediyor

en: Moving counter clockwise
tr: Saat yönünün tersine hareket ediyor

en: UnParking
tr: Parktan çıkarılıyor

en: Dome parking is in progress
tr: Kubbe parkı sürüyor…

en: Dome unparking is in progress
tr: Kubbeyi parktan çıkarma sürüyor…

en: Dome parked
tr: Kubbe park edildi

en: Dome unparked
tr: Kubbe parktan çıkarıldı

en: Shutter closing is in progress
tr: Kepenk kapanışı sürüyor…

en: Shutter opening is in progress
tr: Kepenk açılışı sürüyor…

en: Shutter closed
tr: Kepenk kapatıldı

en: Shutter opened
tr: Kepenk açıldı

en: Add Host
tr: Makine Ekle

en: Modify Host
tr: Makinede Değişiklik Yap

en: Dust Cap is parked
tr: Toz kapağı park edilmiş

en: Dust Cap is unparked
tr: Toz kapağı park edilmemiş

en: Dust Cap is parking
tr: Toz kapağı park ediliyor…

en: Dust Cap is unparking
tr: Toz kapağı parktan çıkıyor…

en: INDI DATA STREAM
tr: INDI VERİ AKIŞI

en: Cannot open file %1 for reading
tr: %1 dosyası okumak için açılamıyor

en: Not enough memory for file %1
tr: %1 dosyası için yeterli bellek yok

en: INDI Server Message
tr: INDI Sunucusu İletisi

en: Moving
tr: Hareket ettiriliyor

en: Mount is slewing to target location
tr: Kaide hedef konuma çevriliyor…

en: Mount arrived at target location
tr: Kaide hedef konuma vardı

en: Mount motion was aborted
tr: Kaide hareketi iptal edildi

en: Mount homing in progress
tr: Kaidenin ana konuma dönüşü sürüyor…

en: Mount homed successfully
tr: Kaide ana konuma başarıyla döndü

en: Mount homing failed
tr: Kaide ana konuma dönemedi

en: Mount parking failed
tr: Kaide parkı başarısız oldu

en: Mount parking is in progress
tr: Kaide parkı sürüyor…

en: Mount unparking is in progress
tr: Kaideyi parktan çıkarma sürüyor…

en: Mount parked
tr: Kaide park edildi

en: Mount unparked
tr: Kaide parktan çıkarıldı

en: Warning! Looking at the Sun without proper protection can lead to irreversible eye damage!
tr: Uyarı: Uygun koruma olmadan güneşe doğrudan bakmak düzeltilemez göz sorunlarına neden olabilir!

en: Sun Warning
tr: Güneş Uyarısı

en: Requested altitude %1 is outside the specified altitude limit boundary (%2,%3).
tr: İstenen yükseklik %1, belirtilen yükseklik sınırının (%2,%3) dışında.

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
tr: İstenen yükseklik görüşün altında. Sürdürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Telescope Motion
tr: Teleskop Haraketi

en: Correcting
tr: Düzeltiliyor…

en: Corrected
tr: Düzeltildi.

en: Polar alignment correction completed
tr: Kutup hizalaması düzeltmesi tamamlandı.

en: Polar alignment correction error
tr: Kutup hizalaması düzeltmesi hatası

en: Time
tr: Zaman

en: Set
tr: Ayarla

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
tr: Bu özellikten K Yıldızlar’a ve tersi yönde ikili veri aktarımını etkinleştirin.

en: Upload
tr: Gönder

en: GPS Location
tr: GPS Konumu

en: Mount Location
tr: Kaide Konumu

en: Data file saved to %1
tr: Veri dosyası %1 konumuna kaydedildi

en: Driver %1 failed to start on the remote INDI server.
tr: Uzak INDI sunucusunda %1 sürücüsü başlatılamadı.

en: Internal or external INDI server?
tr: İç INDI sunucusu mu yoksa dış INDI sunucusu mu?

en: Internal or external INDI drivers?
tr: İç INDI sürücüleri mi yoksa dış INDI sürücüleri mi?

en: You need to restart KStars for this change to take effect.
tr: Bu değişikliğin etkin olması için K Yıldızlar’ı yeniden başlatmanız gerekiyor.

[ctx: @title:window]
en: FITS Default Directory
tr: FITS Öntanımlı Dizini

[ctx: @title:window]
en: INDI Drivers Directory
tr: INDI Sürücüleri Dizini

en: %1 is not a valid INDI server binary.
tr: %1 geçerli bir INDI sunucusu ikilisi değil.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiServerIsInternal)
en: INDI Server binary is internal to the application bundle
tr: INDI sunucusu ikilisi, uygulama demetinin içinde kullanılabilir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
tr: Öntanımlı INDI video kapısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_2)
en: INDI server:
tr: INDI sunucusu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiServer)
en: Path to the indiserver binary
tr: INDI sunucusu ikilisine olan yol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiDriversAreInternal)
en: INDI Drivers are internal to the application bundle
tr: INDI sürücüleri, uygulama demetinin içinde kullanılabilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: INDI drivers XML directory:
tr: INDI sürücüleri XML dizini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiDriversDir)
en: Path to the INDI drivers XML directory
tr: INDI sürücülerinin XML dizinine olan yol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
tr: Yakalandıktan ve indirildikten sonra FITS görsellerinin nereye kaydedileceğini belirtin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
tr: Öntanımlı FITS dizini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useExternalSkyMap)
en: External Sky Map (experimental)
tr: Dış gökyüzü haritası (deneysel)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
tr: INDI sunucusunun yeni sürücüler başlatılırken bağlanacağı kapı erimini belirtin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transfer buffer (MB):
tr: Aktarım arabelleği (MB):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port from:
tr: Şu kapıdan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port to:
tr: Şu kapıya:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
tr: Gökyüzü haritasında teleskop konumunu göster

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
tr: Gökyüzü boyunca teleskopu takip edebilmek için gökyüzü haritasında bir teleskop imleci kullan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: &Telescope crosshair
tr: &Teleskop artı işareti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIwindowInitially)
en: Open INDI window on EKOS startup
tr: EKOS başlangıcında INDI penceresini aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIwindowInitially)
en: INDI window on startup
tr: Başlangıçta INDI penceresini aç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI) i18n: ectx: whatsthis, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: Show INDI messages as desktop notifications instead of dialogs.
tr: INDI iletilerini iletişim kutularında değil de masaüstü bildirimlerinde gösterin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI)
en: Message notifications
tr: İleti bildirimleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show INDI Logs...
tr: INDI Günlüklerini Göster…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
tr: Kayıt Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordDirectoryEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video <b>remote</b> directory name. If INDI server is running locally, then a local directory can be selected. However, if you are connected to a remote INDI server, then the directory must be a valid directory on the remote file system where it is saved.</p>
    <p>Record directories may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
tr: <html><head/><body>
    <p><b>Uzak</b> SER videosu dizini adını ayarlayın. INDI sunucusu yerel olarak çalışıyorsa bir yerel dizin seçilebilir. Ancak uzak bir INDI sunucusuna bağlandıysanız dizin, kaydedildiği dosya sistemindeki geçerli bir dizin olmalıdır.</p>
    <p>Kayıt dizinleri, onları devingen yapmak üzere bazı dizgiler içerebilir:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> YYYY‒AA‒GG olarak tarih</li>
    <li><b>_H_</b> SS:DD:SS olarak zaman</li>
    <li><b>_T_</b> ISO8601 olarak zaman damgası</li>
    <li><b>_F_</b> varsa süzgeç adı</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
tr: Oynat/Duraklat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordFilenameEdit)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video file name. Record files may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
tr: <html><head/><body>
    <p>SER videosu dosya adını ayarlayın. Kayıt dizinleri, onları devingen yapmak üzere bazı dizgiler içerebilir:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> YYYY‒AA‒GG olarak tarih</li>
    <li><b>_H_</b> SS:DD:SS olarak zaman</li>
    <li><b>_T_</b> ISO8601 olarak zaman damgası</li>
    <li><b>_F_</b> varsa süzgeç adı</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
tr: Dosya adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Record:
tr: Kayıt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Record stream until manually stopped
tr: Elle durdurulana kadar akışı kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Until stopped
tr: Durdurulana dek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordFramesR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, framesSpin)
en: Record stream until this many frames are captured
tr: Bu kadar kare yakalanana dek akışı kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames:
tr: Kare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordDurationR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, durationSpin)
en: Record stream for specified duration in seconds
tr: Belirtilen süre boyunca saniye türünden kayıt akışı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debayerOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gridGroupBox)
en: Debayer Options:
tr: Bayer kaldırıcısı seçenekleri:

en: Unable to create INDI FIFO file %1
tr: INDI FIFO dosyası %1 oluşturulamadı

en: INDI server failed to start: %1
tr: INDI sunucusu başlatılamadı: %1

en: Pre driver startup script failed with exit code: %1
tr: Sürücü öncesi başlangıç betiği şu çıkış koduyla başarısız oldu: %1

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
tr: %1 sürücüsü sistemde bulunamadı. Lütfen “%1” ikilisini sağlayan paketin kurulu olduğundan emin olun.

en: Post driver startup script failed with exit code: %1
tr: Sürücü sonrası başlangıç betiği şu çıkış koduyla başarısız oldu: %1

en: Pre driver shutdown script failed with exit code: %1
tr: Sürücü öncesi kapanma betiği şu çıkış koduyla başarısız oldu: %1

en: Post driver shutdown script failed with exit code: %1
tr: Sürücü sonrası kapanma betiği şu çıkış koduyla başarısız oldu: %1

en: Connection to INDI server %1:%2 terminated: %3.
tr: %1 INDI sunucusu bağlantısı: %2 sonlandırıldı. %3.

en: INDI Driver <b>%1</b> crashed. Restart it?
tr: INDI sunucusu <b>%1</b> çöktü. Rapor edilsin mi?

en: Driver crash
tr: Sürücü Çöktü

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
tr: Video Akışı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recordB)
en: Start Recording
tr: Kaydı Başlat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Recording Options...
tr: Kayıt Seçenekleri…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset Frame
tr: Kareyi Sıfırla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, debayerB)
en: Toggle Debayer
tr: Bayer Kaldırıcısını Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, collimationB)
en: Toggle Collimation Overlay
tr: Kolimasyon Kaplamasını Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, collimationOptionsB)
en: Collimation Overlay Options...
tr: Kolimasyon Kaplaması Seçenekleri…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma düzeyi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: 5x
tr: 5×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: 10x
tr: 10×

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, NSSlider)
en: Move zoomed view Up/Down
tr: Yakınlaştırılmış görünümü yukarı/aşağı taşı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, WESlider)
en: Move zoomed view Left/Right
tr: Yakınlaştırılmış görünümü sağa/sola taşı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetFrameDurationSpin)
en: Video frame duration in seconds
tr: Saniye türünden videonun kare süresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame(s):
tr: Kare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, changeFPSB)
en: Apply FPS and restart stream
tr: FPS’yi uygula ve akışı yeniden başlat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, avgFPS)
en: Average FPS
tr: Ortalama FPS

[ctx: @title:window]
en: SER Record Directory
tr: SER Kayıt Dizini

[ctx: @title:window]
en: %1 Live Video
tr: %1 Canlı Video

en: Stop recording
tr: Kaydı durdur

en: Start recording
tr: Kaydı başlat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
tr: Teleskop Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
tr: İ&ptal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
tr: &Geri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: Welcome to the <b>KStars Telescope Setup Wizard</b>
    <br><br>
    This Wizard will help you to connect to your telescope and control it from KStars. You will be asked to verify some basic information.
    <br>
    <br>You can get extended information on telescope support in KStars by pressing the <tt>help</tt> button at any point during the Wizard.
    <br><br>
    Please click next to continue.
tr: <b>K Yıldızlar Teleskop Kurulum Sihirbazı</b>’na hoş geldiniz
    <br><br>
    Bu sihirbaz, teleskopunuza bağlanmanıza ve onu K Yıldızlar’dan denetlemenize yardımcı olacaktır. Bazı temel bilgileri doğrulamanız istenir.
    <br>
    <br>Sihirbaz sırasında herhangi bir noktada <tt>Yardım</tt> düğmesine basarak K Yıldızlar’daki teleskop desteği hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.
    <br><br>
    Sürdürmek için lütfen “Sonraki”ye tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
tr: <h3>1. Teleskop Modeli</h3>
    
    Lütfen aşağıdaki listeden teleskopunuzun modelini seçin. Bir model seçtikten sonra “Sonraki”ye tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
tr: <b>İpucu</b>
    <br>Bazı Meade marka olmayan teleskoplar LX200 alt küme komut takımını destekler. Bu tür aygıtları denetleyebilmek için <tt>LX200 Basic</tt> seçeneğini seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
tr: <h3>2. Teleskopunuzu Hizalayın</h3>
    
    Teleskopunuzu K Yıldızlar’dan düzgün bir şekilde denetleyebilmeniz için önce hizalamanız gerekir. Hizalama yönergeleri için lütfen teleskopunuzun kullanım kılavuzuna bakın.
    <br><br>
    Başarılı bir hizalamanın ardından teleskopunuzun RS232 arayüzünü bilgisayarınızın seri veya USB kapısına bağlayın.
    <br><br><br>Sürdürmek için “Sonraki”ye tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
tr: <h3>3. Yerel Ayarları Doğrula</h3>
    
    Aşağıdaki zaman, tarih ve konum bilgilerinin doğruluğunu denetleyin. Eğer bilgilerden herhangi biri doğru değilse <tt>Zamanı Ayarla</tt> ve <tt>Konumu Ayarla</tt> düğmelerini kullanarak düzeltebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
tr: <b>Konum</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
tr: <b>Zaman</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
tr: <b>Tarih</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
tr: Zamanı Ayarla…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
tr: Konumu Ayarla…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
tr: <h3>4. Bağlantı Kapısını Belirleyin</h3>
    
    Teleskopunuzun bağlı olduğu kapı numarasını girin. Bilgisayarınızda yalnızca bir seri kapı varsa bağlantı noktası genellikle <tt>/dev/ttyUSB0</tt> biçimindedir.
    <br><br>Kapı numarasından emin değilseniz alanı boş bırakın, K Yıldızlar bağlı teleskoplar için kapıları taramaya çalışacaktır. Kendiliğinden tarama işleminin tamamlanmasının birkaç dakika sürebileceğini unutmayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
tr: <b>Kapı:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
tr: İptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
tr: K Yıldızlar takılı teleskoplar için iletişim kapılarını tararken lütfen bekleyin.
    Bu işlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
tr: K Yıldızlar teleskopunuza bağlanmaya çalışırken lütfen bekleyin…

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
tr: Üzgünüz. K Yıldızlar takılı bir teleskop algılayamadı. Lütfen ayarlarınızı denetleyin ve yeniden deneyin.

en: Telescope Wizard completed successfully.
tr: Teleskop Sihirbazı başarıyla tamamlandı.

en: Rise time: %1
tr: Doğuş zamanı: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
tr: Batış zamanı: %1

en: No rise time: Circumpolar
tr: Doğuş zamanı yok: Kutup yöresi

en: No set time: Circumpolar
tr: Batış zamanı yok: Kutup yöresi

en: No rise time: Never rises
tr: Doğuş zamanı yok: Hiç doğmaz

en: No set time: Never rises
tr: Batış zamanı yok: Hiç doğmaz

en: Transit time: %1
tr: Geçiş zamanı: %1

en: Empty sky
tr: Boş gökyüzü

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
tr: SDSS Görselini Göster

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
tr: DSS Görselini Göster

en: star
tr: yıldız

en: %1<sup>m</sup>, %2
tr: %1 <sup>m</sup>, %2

en: Solar system object
tr: Güneş sistemi nesnesi

en: satellite
tr: uydu

en: Velocity: %1 km/s
tr: Hız: %1 km/sn

en: Altitude: %1 km
tr: Yükseklik: %1 km

en: Range: %1 km
tr: Erim: %1 km

en: Center && Track
tr: Ortala ve İzle

en: Angular Distance To...            [
tr: Nesneye Açısal Uzaklık…         [

en: Starhop from here to...
tr: Buradan şuraya sek…

en: Copy TLE to Clipboard
tr: TLE’yi Panoya Kopyala

en: Remove Label
tr: Etiketi Kaldır

en: Attach Label
tr: Etiket İliştir

en: supernova
tr: süpernova

en: Select this object
tr: Bu Nesneyi Seç

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Copy Coordinates
tr: Koordinatları Kopyala

en: Remove From Observing WishList
tr: Gözlemleme İsteği Listesinden Kaldır

en: Add to Observing WishList
tr: Gözlemleme İsteği Listesine Ekle

en: Remove Trail
tr: İzi Kaldır

en: Add Trail
tr: İz Ekle

en: View in XPlanet
tr: XPlanet’te Görüntüle

en: View in What's Interesting
tr: İlginç Neler Var’da Görüntüle

en: Add Flag (nearby object)...
tr: Bayrak Ekle (Yakındaki Nesneye)…

en: Add Flag (exactly here)...
tr: Bayrak Ekle (Tam Buraya)…

en: Edit Flag
tr: Bayrağı Düzenle

en: Delete Flag
tr: Bayrağı Sil

en: Edit Flag...
tr: Bayrağı Düzenle…

en: Delete Flag...
tr: Bayrağı Sil…

en: Image Resources
tr: Görsel Özkaynakları

en: Web Links
tr: Web Bağlantıları

en: Remove From Local Catalog
tr: Yerel Katalogdan Kaldır

[ctx: Move mount to target]
en: Goto
tr: Git

[ctx: Synchronize mount to target]
en: Sync
tr: Eşzamanla

en: Track satellite
tr: Uyduyu İzle

en: Goto && Set As Parking Position
tr: Git ve Park Konumu Olarak Ayarla

en: Find Telescope
tr: Teleskopu Bul

[ctx: @title:window]
en: KStars
tr: K Yıldızlar

en: KStars
tr: K Yıldızlar

en: KStars Live Stacker
tr: K Yıldızlar Canlı Yığıcı

en: © 2025 KStars Team
tr: © 2025 K Yıldızlar Takımı

en: Stop &Tracking
tr: İzlemeyi &Durdur

en: Switch to Star Globe View (Equatorial &Coordinates)
tr: Yıldız Küresi Görünümüne Geç (Ekvatoryal &Koordinatlar)

en: Switch to Horizontal View (Horizontal &Coordinates)
tr: Yatay Görünüme Geç (Yatay &Koordinatlar)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
tr: Zaman bilgisi kutusunun konumu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
tr: Zaman bilgisi kutusunun ekran koordinatları.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
tr: Odak bilgisi kutusunun konumu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
tr: Odak bilgisi kutusunun ekran koordinatları.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
tr: Coğrafî bilgi kutusunun konumu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
tr: Coğrafî bilgi kutusunun ekran koordinatları.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
tr: Zaman bilgisi kutusunun “panjuru” kapalı mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
tr: Eğer öyleyse zaman bilgisi kutusu yalnızca en üst veri satırını gösterir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
tr: Odak bilgisi kutusunun “panjuru” kapalı mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
tr: Eğer öyleyse odak bilgisi kutusu yalnızca en üst veri satırını gösterir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
tr: Coğrafî bilgi kutusunun “panjuru” kapalı mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
tr: Eğer öyleyse coğrafî bilgi kutusu yalnızca en üst veri satırını gösterir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
tr: Tüm bilgi kutularının görüntülenmesini açmak/kapatmak için seçenek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
tr: Bu tüm üç bilgi kutusunun görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
tr: Zaman bilgisi kutusu görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
tr: Zaman bilgisi kutusunun görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
tr: Odak bilgisi kutusu görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
tr: Odak bilgisi kutusunun görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
tr: Coğrafî bilgi kutusu görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
tr: Coğrafî konum bilgisi kutusunun görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
tr: Zaman bilgisi kutusunu sabitleme bayrağı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyTimeBox), group (GUI)
en: Is the Time InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
tr: Zaman bilgisi kutusu bir pencere kenarına sabitlenmiş mi?  0 = sabitlenmemiş, 1 = sağ kenara sabitlenmiş, 2 = tabana sabitlenmiş, 3 = tabana ve sağ kenara sabitlenmiş.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Is the Focus InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
tr: Odak bilgisi kutusu bir pencere kenarına sabitlenmiş mi?  0 = sabitlenmemiş, 1 = sağ kenara sabitlenmiş, 2 = tabana sabitlenmiş, 3 = tabana ve sağ kenara sabitlenmiş.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
tr: Coğrafî bilgi kutusunu sabitleme bayrağı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Is the Geographic Location InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
tr: Coğrafî bilgi kutusu bir pencere kenarına sabitlenmiş mi?  0 = sabitlenmemiş, 1 = sağ kenara sabitlenmiş, 2 = tabana sabitlenmiş, 3 = tabana ve sağ kenara sabitlenmiş.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
tr: Durum çubuğu görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
tr: Durum çubuğununun görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
tr: Yükseklik/Yanca koordinatları durum çubuğunda görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
tr: Fare imlecinin yatay koordinatlarının durum çubuğunda görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
tr: RA/Dec koordinatları durum çubuğunda görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the current epoch in the status bar.
tr: Durum çubuğunda, fare imlecinin geçerli çığırdaki Ekvator koordinatlarının görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Display J2000.0 RA/Dec coordinates in the statusbar?
tr: J2000.0 RA/Dec koordinatları durum çubuğunda görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the standard epoch in the status bar.
tr: Durum çubuğunda, fare imlecinin standart çığırdaki Ekvator koordinatlarının görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSensorFOV), group (GUI)
en: Display CCD sensor angular size on the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında CCD algılayıcısı açısal boyutu gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
tr: Piksel olarak ana pencerenin genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
tr: Piksel olarak ana pencerenin yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsGeometry), group (GUI)
en: Geometry of main window, encoded byte array
tr: Ana pencerenin geometrisi, kodlanmış bayt dizilişi

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
tr: K Yıldızlar başlatıldığında başlangıç sihirbazı çalıştırılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentTheme), group (GUI)
en: Current application theme
tr: Geçerli uygulama teması

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
tr: Tanımlanmış özel nesne kataloglarının dosya adları.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
tr: Özel nesne kataloglarının dosya adlarının listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
tr: Özel nesne kataloglarını görüntülemek için geçiş anahtarlarının listesi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
tr: Her özel nesne kataloğunun görüntülenmesini açan/kapatan tamsayılar listesi (sıfırdan farklı herhangi bir değer, o katalogdaki nesnelerin görüntüleneceğini belirtir).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
tr: Özel nesne kataloglarını görüntülemek için liste.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
tr: Özel katalogların görüntüleneceği adların listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Resolve names using online services.
tr: Adları çevrim içi hizmetleri kullanarak çözün.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Names of objects entered into the find dialog are resolved using online services and stored in the database. This option also toggles the display of such resolved objects on the sky map.
tr: Bul iletişim kutusuna girilen nesnelerin adları çevrim içi hizmetler kullanılarak çözümlenir ve veri tabanında saklanır. Bu seçenek ayrıca bu tür çözümlenmiş nesnelerin gökyüzü haritasında görüntülenmesini de açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: Percentage of the sky to cache DSOs for.
tr: DSO’ları önbelleğe alınacak gökyüzünün yüzdesi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: The DSOs are loaded from a sqlite database and
             cached in memory. This setting regulates how much of the DSOs
             will be cached. Turning this value up yields better
             performance at the cost of memory.
tr: DSO’lar bir SQLite veri tabanından yüklenir ve bellekte
    önbelleğe alınır. Bu ayar, DSO’ların ne kadarının
    önbelleğe alınacağını düzenler. Bu değeri artırmak,
    daha çok bellek kullanım pahasına daha iyi başarım sağlar.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOMinZoomFactor), group (Catalogs)
en: Minimum zoom level to render DeepSkyObjects.
tr: Derin uzay nesnelerini sunmak için en düşük yakınlaştırma düzeyi

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the DSO catalog.
tr: DSO kataloğunun dosya adı.

note: i18n: ectx: label, entry (DSODefaultCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the default DSO catalog (OpenNGC).
tr: Öntanımlı DSO kataloğunun dosya adı (OpenNGC).

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowWidth), group (indi)
en: INDI window width
tr: INDI penceresi genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowHeight), group (indi)
en: INDI window height
tr: INDI penceresi genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowGeometry), group (indi)
en: Geometry of INDI window, encoded byte array
tr: INDI penceresinin geometrisi kodlanmış bayt dizilişi

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
tr: Coğrafî konum kendiliğinden güncellensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
tr: Tarih ve zaman kendiliğinden güncellensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowINDI), group (indi)
en: Make INDI Control Panel window independent of KStars main window
tr: INDI Denetim Masası penceresini K Yıldızlar ana penceresinden bağımsız yap

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında teleskop konumuna artı işaretleri çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
tr: K Yıldızlar gökyüzü haritasında teleskopun işaret ettiği konumda merkezlenmiş artı işaretinin görüntülenmesini açar/kapatır.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
tr: INDI iletileri durum çubuğunda görüntülensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
tr: INDI iletilerinin durum çubuğunda görüntülenmesini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIwindowInitially), group (indi)
en: Show the INDI window on startup?
tr: Başlangıçta INDI penceresi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIwindowInitially), group (indi)
en: Show the INDI window when starting EKOS.
tr: Ekos’u başlatırken INDI penceresini gösterin.

note: i18n: ectx: label, entry (maxFocusFrameFiles), group (indi)
en: Limit for saved focus frames
tr: Kayıtlı odak kareleri için olan sınır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (maxFocusFrameFiles), group (indi)
en: Upper limit how many focus frames should be kept on disk.
tr: Diskte tutulması gereken odak karesi üst sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: INDI message notifications
tr: INDI iletisi bildirimleri

note: i18n: ectx: label, entry (timeSource), group (indi)
en: Master source for time (KStars, Mount, or INDI Device)
tr: Zaman için ana kaynak (K Yıldızlar, Mount veya INDI aygıtı)

note: i18n: ectx: label, entry (locationSource), group (indi)
en: Master source for location (KStars, Mount, or INDI Device)
tr: Konum için ana kaynak (K Yıldızlar, Mount veya INDI aygıtı)

note: i18n: ectx: label, entry (useExternalSkyMap), group (indi)
en: Use an external planetarium software to control mount slews and syncs.
tr: Kaide çevrimini ve eşzamanlamasını denetlemek için bir dış gezegenevi yazılımı kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
tr: Öntanımlı FITS dizini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
tr: Kaydedilmiş FITS dosyalarının öntanımlı konumu

note: i18n: ectx: label, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: INDI Server Transfer Buffer
tr: INDI sunucusu aktarım arabelleği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: Allows drivers to queue buffers not exceeding this size in MB
tr: Sürücülerin MB olarak bu boyutu aşmayan arabellekleri sıraya koymasına izin verir

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
tr: INDI sunucusu başlangıç kapısı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
tr: INDI sunucusu bu kapıdan başlayarak kapılara bağlanmayı deneyecek

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
tr: INDI sunucusu nihai kapısı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
tr: INDI sunucusu bu kapıyla biten kapılara bağlanmayı deneyecek

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
tr: indiserver ikilisinin PATH’i

note: i18n: ectx: label, entry (indiServerIsInternal), group (indi)
en: Internal or External INDI Server?
tr: İç INDI sunucusu mu yoksa dış mı?

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
tr: INDI sürücüleri dizininin PATH’i

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversAreInternal), group (indi)
en: Internal or External Astrometry Solver?
tr: İç astrometri çözücüsü mü yoksa dış mı?

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowWidth), group (indi)
en: Video streaming window width
tr: Video akışı penceresi genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowHeight), group (indi)
en: Video streaming window height
tr: Video akışı penceresi yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (INDIMountLogging), group (indi)
en: Enable INDI Mount logging
tr: INDI kaidesi günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFocuserLogging), group (indi)
en: Enable INDI Focuser logging
tr: INDI odaklayıcısı günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDICCDLogging), group (indi)
en: Enable INDI CCD logging
tr: INDI CCD günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFilterWheelLogging), group (indi)
en: Enable INDI Filter Wheel logging
tr: INDI süzgeci tekerleği günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDomeLogging), group (indi)
en: Enable INDI Dome logging
tr: INDI kubbesi günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDetectorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Detector logging
tr: INDI algılayıcısı günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWeatherLogging), group (indi)
en: Enable INDI Weather logging
tr: INDI hava durumu günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAuxiliaryLogging), group (indi)
en: Enable INDI Auxiliary logging
tr: INDI yedek günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIRotatorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Rotator logging
tr: INDI döndürücüsü günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIGPSLogging), group (indi)
en: Enable INDI GPS logging
tr: INDI GPS günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAOLogging), group (indi)
en: Enable INDI Adaptive Optics logging
tr: INDI uyarlanır optikler günlüklemesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
tr: Coğrafî konumdaki şehrin adı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
tr: Geçerli coğrafî konumdaki şehrin adı.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
tr: Coğrafî konumdaki ilin adı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProvinceName), group (Location)
en: The Province name of the current geographic location. This is the name of the state for locations in the U. S.
tr: Geçerli coğrafî konumdaki ilin adı. Bu, ABD’deki eyaletlerin konumlarıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
tr: Coğrafî konumdaki ülkenin adı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
tr: Geçerli coğrafî konumdaki ilin adı. Bu, ABD’deki eyaletlerin konumlarıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
tr: Derece olarak coğrafî konum.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
tr: Ondalık derece olarak geçerli coğrafî konumun boylamı.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
tr: Derece olarak coğrafî enlem.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
tr: Ondalık derece olarak geçerli coğrafî konumun enlemi.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
tr: Metre olarak coğrafî konumun deniz düzeyinden yüksekliği.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
tr: Saat cinsinden coğrafî konumun Zaman Dilimi farkı.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
tr: Coğrafî konuma göre kullanılan yaz saati uygulaması kuralı için iki harfli kod.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
tr: Yaz saati uygulamasının hangi tarihlerde başlayıp biteceğini belirleyen iki harfli kod (Coğrafî Konum penceresindeki “DST Kurallarını Açıkla” düğmesine basarak kuralları görüntüleyebilirsiniz).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
tr: Odak konumunu değiştirirken canlandırmalı çevirme efektlerini kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: If true, focus changes will cause the sky to visibly spin to the new position. Otherwise, the display will "snap" instantly to the new position.
tr: Seçilirse odak değişiklikleri gökyüzünün yeni konuma görünür şekilde dönmesine neden olur. Aksi takdirde, ekran anında yeni konuma “tutturulur”.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: Select objects on left click?
tr: Sol tık ile nesneler seçilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: If true, clicking on the skymap will select the closest object and highlights it.
tr: Seçilirse gökyüzü haritasına tıklandığında en yakın nesne seçilir ve vurgulanır.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Select default Skymap cursor?
tr: Öntanımlı gökyüzü haritası imleci seçilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Type of cursor when exploring the sky map.
tr: Gökyüzü haritasını keşfederken kullanılacak imleç türü.

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
tr: Seçili görüş alanı göstergelerinin adı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FOVNames), group (View)
en: The names of the currently selected field-of-view indicators. The list of defined FOV indicator names is listed in the "Settings|FOV Symbols" menu.
tr: Şu anda seçili görüş alanı göstergelerinin adları. Tanımlı görüş alanı gösterge adlarının listesi “Ayarlar|Görüş Alanı Sembolleri” menüsünde listelenir.

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
tr: Gezegen izleri arka plan rengine mi dönüştürülsün mü?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
tr: Seçilirse güneş sistemindeki nesnelere bağlı izler arka plandaki gökyüzü renginde kaybolur.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
tr: Odak konumunun sağ açıklığı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRA), group (View)
en: The right ascension of the initial focus position of the sky map, in decimal hours. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
tr: Gökyüzü haritasının başlangıç ​​odak konumunun ondalık saat olarak sağ açıklığı. Bu değer değişkendir; program her kapatıldığında sıfırlanır.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
tr: Odak konumunun sapması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDec), group (View)
en: The declination of the initial focus position of the sky map, in decimal degrees. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
tr: Gökyüzü haritasının başlangıç ​​odak konumunun ondalık derece olarak sapması. Bu değer değişkendir; program her kapatıldığında sıfırlanır.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
tr: Odaklanılan nesnenin adı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusObject), group (View)
en: The name of the object that should be centered and tracked on startup. If no object should be centered, set to "nothing". This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
tr: Başlangıçta ortalanması ve izlenmesi gereken nesnenin adı. Hiçbir nesne ortalanmayacaksa “hiçbir şey” olarak ayarlayın. Bu değer değişkendir; program her kapatıldığında sıfırlanır.

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
tr: İzleme devrede mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IsTracking), group (View)
en: True if the skymap should track on its initial position on startup. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
tr: Gökyüzü haritasının başlangıçtaki ilk konumunu izlemesi gerekiyorsa doğrudur. Bu değer değişkendir; program her kapatıldığında sıfırlanır.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
tr: Hareket ederken nesneler gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
tr: Görüntü hareket ederken daha akıcı hareket için K Yıldızlar’ın bazı nesneleri gizleyip gizlemeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
tr: Hareket ederken takımyıldız sınırları gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken takımyıldız sınırlarının gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
tr: Hareket ederken takımyıldız çizgileri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken takımyıldız çizgilerinin gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
tr: Gökyüzü kültürü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
tr: Gökyüzü kültürünü seçin.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
tr: Hareket ederken takımyıldız adları gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken takımyıldız adlarının gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
tr: Hareket ederken koordinat ızgaraları gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken koordinat ızgaralarının gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
tr: Hareket ederken Samanyolu konturu gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken Samanyolu konturunun gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
tr: Hareket ederken ek nesneler gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken ek nesnelerin gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
tr: Hareket ederken Güneş Sistemi nesneleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken güneş sistemi nesnelerinin gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
tr: Hareket ederken sönük yıldızlar gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken sönük yıldızların gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
tr: Hareket ederken nesnelerin ad etiketleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
tr: Görüntü hareket halindeyken ad etiketlerinin gizlenip gizlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında asteroitler çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında asteroitlerin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında asteroit adları etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında asteroit adı etiketlerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (OrbitalElementsAutoUpdate), group (View)
en: Update orbital elements for comets and asteroids from online sources on startup.
tr: Başlangıçta kuyrukluyıldızlar ve asteroitler için yörünge elemanlarını çevrim içi kaynaklardan güncelleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
tr: Gökyüzünde kuyrukluyıldızlar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında kuyrukluyıldızların çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Draw comet comas in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında kuyrukluyıldız saçları çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Toggle whether comet comas are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında kuyrukluyıldız saçlarının çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında kuyrukluyıldız adları etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında kuyrukluyıldız adı etiketlerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında süpernovalar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
tr: Süpernovaların gökyüzü haritasında çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında süpernova adları etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında süpernova adı etiketlerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
tr: Süpernovaların gökyüzü haritasında gösterilmesinde büyüklük sınırı belirle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
tr: Süpernovaların gökyüzü haritasında gösterilip gösterilmemesini denetleyecek büyüklük sınırını belirleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaDetectionAge), group (View) i18n: ectx: label, entry (SupernovaDownloadUrl), group (View)
en: Maximum days passed since detection
tr: Algılamadan bu yana geçen en çok gün sayısı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaDetectionAge), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaDownloadUrl), group (View)
en: Maximum days passed since detection.
tr: Algılamadan bu yana geçen en çok gün sayısını belirtir.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitSupernovaeByZoom), group (View)
en: Limit Supernovae by zoom limit
tr: Süpernovaları yakınlaştırma sınırına göre sınırla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LimitSupernovaeByZoom), group (View)
en: Limit Supernovae by zoom limit.
tr: Süpernovaları yakınlaştırma sınırına göre sınırlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaeHostOnly), group (View)
en: Show only supernovae with host
tr: Yalnızca sahibi olan süpernovaları göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaeHostOnly), group (View)
en: Show only supernovae for which a host galaxy is given.
tr: Yalnızca konak gökadası verilen süpernovaları gösterin.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaeClassifiedOnly), group (View)
en: Show only classified supernovae?
tr: Yalnızca sınıflandırılmış süpernovalar mı gösterilsin?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaeClassifiedOnly), group (View)
en: Show only classified supernovae where the supernova type is given.
tr: Yalnızca süpernova türü belirtilen sınıflandırılmış süpernovaları gösterin.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
tr: Süpernova ikazları gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
tr: Süpernova ikazlarını açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
tr: Süpernova ikazı için büyüklük sınırını ayarla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
tr: Süpernova ikazı için olan büyüklük sınırını ayarlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız sınırları çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız sınırlarının çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında merkez takımyıldız sınırı vurgulansın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında merkezi odak noktasını içeren takımyıldız sınırının vurgulanıp vurgulanmayacağını açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız çizgileri çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız çizgilerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Draw constellation art in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız sanatı çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Toggle whether constellation art drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız sanatının çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldızlarının adları çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında takımyıldız adı etiketlerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında “derin gökyüzü” nesneleri çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında derin gökyüzü nesnelerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında tutulum çizgisi çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında tutulum çizgisinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında ekvator çizgisi çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ekvator çizgisinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
tr: Izgaralar etkin koordinat sistemine göre mi çizilsin?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
tr: Koordinat ızgraları, etkin koordinat sistemine göre kendiliğinden değişecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında ekvatoral koordinat ızgarası çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ekvatoral koordinat ızgarasının çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yatay koordinat ızgarası çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yatay koordinat ızgarasının çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Draw local meridian line in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yerel meridyen çizgisi çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Toggle whether the local meridian line is drawn in the sky map.
tr: Yerel meridyen çizgisinin gökyüzü haritasında çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında mat zemin çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
tr: Ufuk altındaki bölgenin mat olup olmayacağını açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında ufuk çizgisi çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ufuk çizgisinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında bayraklar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında bayrakların çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (SimulateDaytime), group (View)
en: Simulate daytime?
tr: Gündüz simüle edilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SimulateDaytime), group (View)
en: If checked, sky will be bright during the daytime.
tr: İşaretlenirse gündüz, gökyüzü aydınlık olur.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında ek derin gökyüzü nesneleri çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında ekstra nesnelerin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Samanyolu’nun konturu çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
tr: Samanyolu konturunun gökyüzü haritasında çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
tr: Samanyolu konturu doldurulsun mu? (kapalı, yalnızca ana hattı kullan anlamına gelir)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is filled. When this option is false, the Milky Way is shown as an outline.
tr: Samanyolu konturunun doldurulup doldurulmayacağını açın/kapatın. Bu seçenek kapalı olduğunda, Samanyolu bir ana hat olarak gösterilir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasındaki tüm gezegenler için üst seçenek.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
tr: Tüm büyük gezegenlerin (ve Güneş ve Ay’ın) gökyüzü haritasında çizilip çizilmeyeceğini denetlemek için üst seçenek.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında gezegenler görselleştirilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında önemli gezegenlerin (ve Güneş ile Ay’ın) görselleştirilip görselleştirilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında gezegen adları etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında önemli gezegenlerin (ve Güneş ile Ay’ın) etiketlenip etiketlenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Güneş çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Güneş’in çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (SunScale), group (View)
en: Increase the size of the Sun by this factor.
tr: Güneş’in boyutunu bu çarpan kadar artırın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Ay çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Ay’ın çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (MoonScale), group (View)
en: Increase the size of the Moon by this factor.
tr: Ay’ın boyutunu bu çarpan kadar artırın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Merkür çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Merkür’ün çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Venüs çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Venüs’ün çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Mars çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Mars’ın çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Jüpiter çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Jüpiter’in çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Satürn çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Satürn’ün çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Uranüs çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Uranüs’ün çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Uranüs çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Neptün’ün çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında Plüton çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında Plüton’un çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yıldızlar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yıldızların çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yıldız parlaklıkları çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yıldız parlaklıklarının gösterilip gösterilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarsOverHIPS), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarsOverHIPS), group (View)
en: Display catalog stars when HIPS is shown.
tr: HiPS gösterildiğinde katalog yıldızlarını görüntüleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında yıldız adları etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında yıldız adları etiketlerinin gösterilip gösterilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında derin uzay nesnelerinin büyüklükleri etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
tr: Derin gökyüzü nesnelerinin parlaklık (büyüklük) etiketlerinin gökyüzü haritasında gösterilip gösterilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında derin uzay nesneleri etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
tr: Derin gökyüzü nesnesi ad etiketlerinin gökyüzü haritasında gösterilip gösterilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Draw Mosaic Panel in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında mozaik panel çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Toggle whether the Mosaic Panel are drawn in the sky map.
tr: Mozaik panelin gökyüzü haritasında çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
tr: Zorlamalı çevirme kipi için en düşük zaman ölçeği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
tr: Çevirme kipinin her zaman açık olmaya zorlandığı zaman ölçeği.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
tr: Bilgi kutuları arka planı dolgu kipi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
tr: Ekrandaki bilgi kutuları için arka plan dolgusu kipi: 0=“arka plan yok”; 1=“yarısaydam arka plan”; 2=“mat arka plan”

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
tr: Haritalandırma projeksiyonu algoritması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
tr: Haritalandırma projeksiyonu için algoritma.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
tr: Kısaltılmış takımyıldız adları kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
tr: Takımyıldız adları için resmi IAU kısaltmalarını kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
tr: Latince takımyıldız adlarını mı kullanılsın?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
tr: Takımyıldızlarının adlarını Latince olarak kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
tr: Yerelleştirilmiş takımyıldız adları kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
tr: Yerelleştirilmiş takımyıldız adlarını kullanın (yerelleştirilmiş adlar yoksa öntanımlı olarak Latince adları kullanın).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
tr: Yatay koordinat sistemi mi kullanılsın?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
tr: Gökyüzünü yatay koordinatlarla gösterin (yanlış olduğunda Ekvator koordinatları kullanılacaktır).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
tr: Odaklanan nesne kendiliğinden etiketlensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
tr: Ortalanmış bir nesneye kendiliğinden bir ad etiketi eklenip eklenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
tr: Güneş sisteminin merkezindeki gövdeye kendiliğinden iz eklensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
tr: Güneş sisteminin merkezinde bulunan bir nesneye, merkezde kaldığı sürece kendiliğinden bir iz ekleyip eklemeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
tr: Fareyle üzerine gelindiğinde geçici bir etiket eklensin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
tr: Fare imlecinin altındaki nesnenin geçici bir ad etiketi alıp almayacağını açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
tr: Atmosferik kırılma için konumlar düzeltilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
tr: Nesne konumlarının atmosferik kırılma etkilerine göre düzeltilip düzeltilmeyeceğini açın/kapatın (yalnızca yatay koordinatlar kullanıldığında geçerlidir).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
tr: Güneşin kütle çekim alanındaki ışığın bükülmesinden kaynaklanan göreli düzeltmeleri uygula

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
tr: Güneş etrafındaki ışığın bükülmesinden kaynaklanan düzeltmelerin hesaba katılıp katılmayacağını değiştirin.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
tr: Ekranı çizerken kenar yumuşatma kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAntialias), group (View)
en: Toggle whether the sky is rendered using antialiasing. Lines and shapes are smoother with antialiasing, but rendering the screen will take more time.
tr: Gökyüzünün kenar yumuşatma kullanılarak sunulup sunulmayacağını değiştirin. Çizgiler ve şekiller kenar yumuşatma ile daha pürüzsüzdür; ancak ekranın sunulması daha fazla zaman alacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
tr: Radyan başına piksel olarak yakınlaştırma faktörü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
tr: Radyan başına piksel olarak yakınlaştırma düzeyi.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyRotation), group (View)
en: Angle by which the sky map is rotated
tr: Gökyüzü haritasının döndürüldüğü açı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyRotation), group (View)
en: The angle by which the sky map is rotated from its standard orientation (north up if using equatorial coordinates, zenith up if using horizontal coordinates).
tr: Gökyüzü haritasının standart yöneliminden (ekvator koordinatları kullanılıyorsa kuzey yukarı, yatay koordinatlar kullanılıyorsa başucu yukarı) döndürüldüğü açı.

note: i18n: ectx: label, entry (MirrorSkyMap), group (View)
en: Mirrors the sky map
tr: Gökyüzü haritasını yansıla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MirrorSkyMap), group (View)
en: Enable this if you want the sky map to be mirrored left-right, e.g. to match the view through an erecting prism.
tr: Gökyüzü haritasının soldan sağa yansıtılmasını istiyorsanız bunu etkinleştirin, örneğin dik bir prizmadan görünen görüntüyle eşleşmesini istiyorsanız.

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Orients the sky-map to account for an erect observer at the eyepiece
tr: Gökyüzü haritasını, göz merceğinde dik bir gözlemciyi hesaba katacak şekilde yönlendirir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Enable this if you are using your eye at the eyepiece in an altazimuth mounted Newtonian telescope. This accounts for the fact that the observer stands erect as the telescope moves up and down, so that the orientation of the sky map will track what is seen in your eyepiece once it is set up correctly. Choose the handedness of the correction according which side of the telescope the eyepiece appears when looking from the back of the telescope
tr: Alt yanca kaideli bir Newton teleskopunda göz merceğinde gözünüzü kullanıyorsanız bunu etkinleştirin. Bu, gözlemcinin teleskop yukarı ve aşağı hareket ederken dik durması gerçeğini hesaba katar, böylece gökyüzü haritasının yönelimi, doğru şekilde ayarlandığında göz merceğinizde görülenleri takip edecektir. Düzeltmenin sağ eliyle olanını, teleskopun arkasından bakıldığında göz merceğinin teleskobun hangi tarafında göründüğüne göre seçin.

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Left
tr: Sol

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Right
tr: Sağ

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: Zoom scroll sensitivity.
tr: Yakınlaştırma sarma duyarlılığı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: When zooming in or out, change zoom speed factor by this multiplier.
tr: Yakınlaştırma veya uzaklaştırma yaparken yakınlaştırma hızını bu çarpan kadar değiştirin.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
tr: Asteroitler için sönüklük sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
tr: Asteroitlerin çizilmesinde sönüklük büyüklüğü sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: Maximum magnitude for asteroids to be downloaded from JPL.
tr: JPL’den indirilebilecek asteroitlerin en çok büyüklüğü.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: The maximum magnitude (visibility) to filter the asteroid data download from JPL.
tr: JPL’den asteroit verisi indirmeyi süzmek için en çok büyüklük (görünürlük).

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
tr: Asteroit adları etiket yoğunluğu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
tr: Haritada çizilen asteroit adı etiketlerinin göreceli sayısını denetler.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
tr: Derin uzay nesneleri için sönüklük sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
tr: Tam yakınlaştırma yapıldığında, derin gökyüzü nesnelerini çizmek için kullanılan sönüklük büyüklüğü sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
tr: Uzaklaştırma yapıldığında derin gökyüzü nesneleri için sönüklük sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
tr: Tam olarak uzaklaştırıldığında, derin gökyüzü nesnelerini çizmek için kullanılan sönüklük büyüklüğü sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: Show deep-sky objects of unknown magnitude
tr: Bilinmeyen büyüklükteki derin gökyüzü nesnelerini göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: When enabled, objects whose magnitudes are unknown, or not available to KStars, are drawn irrespective of the faint limits set.
tr: Etkinleştirildiğinde, büyüklükleri bilinmeyen veya K Yıldızlar tarafından erişilemeyen nesneler, ayarlanan sönük sınırlardan bağımsız olarak çizilir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInlineImages), group (View)
en: Draw inline images for some objects on the sky?
tr: Gökyüzündeki bazı nesnelerin satır içi görselleri çizilsin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
tr: Yıldızlar için sönüklük sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
tr: Tam yakınlaştırma yapıldığında yıldızların çizilmesi için gereken sönüklük büyüklüğü sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
tr: Görüş alanındaki yıldız yoğunluğu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
tr: Görüş alanındaki yıldız yoğunluğunu ayarlar.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
tr: Uzaklaştırma yapıldığında yıldızların sönüklük sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
tr: Tam olarak uzaklaştırıldığında yıldızların çizimi için sönüklük büyüklüğü sınırı.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
tr: Çevirme sırasında yıldızlar için sönüklük sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
tr: Harita hareket halindeyken yıldızların çizimi için sönük parlaklık sınırı (sadece harita hareket halindeyken sönük yıldızların gizlenecek şekilde ayarlanması durumunda geçerlidir).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
tr: Yıldız adı etiketleri ve/veya büyüklükler için göreceli yoğunluk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
tr: Yıldız adı ve parlaklık etiketlerini çizmek için göreceli yoğunluk.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
tr: Derin gökyüzü nesnesi adı etiketleri ve/veya büyüklükleri için göreceli yoğunluk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
tr: Derin gökyüzü nesne adlarını ve büyüklük etiketlerini çizmek için göreceli yoğunluk.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
tr: Derin gökyüzü nesnesi ad etiketlerinde uzun adlar gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
tr: Ayarlanırsa derin gökyüzü nesnelerinin uzun adları (genel adlar) etiketlerde gösterilir.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
tr: Etiket yazıtipi boyutu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFontScaling), group (View)
en: Set this to adjust the font-size of labels placed on the sky map
tr: Gökyüzü haritasına yerleştirilen etiketlerin yazıtipi boyutunu ayarlamak için bunu ayarlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
tr: Kuyrukluyıldızların etiketlenmesi için Güneş’ten en çok uzaklık, AU olarak

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
tr: Kuyrukluyıldız çizimi için güneşe olan en çok uzaklık.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
tr: OpenGL arka ucuna geç

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGL), group (View)
en: Use experimental OpenGL backend (deprecated).
tr: Deneysel OpenGL arka ucunu kullanın (artık kullanılmıyor).

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
tr: Saati çalıştır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
tr: Saatin durumu (çalışıyor veya çalışmıyor)

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptOpenCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process open clusters.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının kümeleri açıp açmaması gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptNebula), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process nebulae.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının bulutsuları işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGlobularCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process globular clusters.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının küresel bulutsuları işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptPlanetary), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process planetary nebulae.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının gezegensel bulutsuları işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptSupernovaRemnant), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process supernova remnants.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının süpernova kalıntılarını işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGalaxy), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process galaxies.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının gökadaları işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGalaxyCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process galaxy clusters.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının gökada kümelerini işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptDarkNebula), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process dark nebulae.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının karanlık bulutsuları işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptOther), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process other types.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının diğer türleri işleyip işlememesi gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinAward), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool required an award when searching for an object in Astrobin.
tr: Görselleme planlayıcısı aracının Astrobin’de bir nesne ararken bir ödüle gereksinim duyup duymaması gerektiği.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinMinRadius), group (ImagingPlanner)
en: Minimum radius of image (degrees) when searching Astrobin
tr: Astrobin’de aranırken bir görselin en küçük yarıçapı (derece)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinMaxRadius), group (ImagingPlanner)
en: Maximum radius of image (degrees) when searching Astrobin
tr: Astrobin’de aranırken bir görselin en büyük yarıçapı (derece)

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerUseArtificialHorizon), group (ImagingPlanner)
en: Use the system's artificial horizon for calculating imaging hours.
tr: Görselleme saatlerini hesaplarken sistemin yapay ufuğunu kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinHours), group (ImagingPlanner)
en: Objects are only shown if they can be imaged for this many hours.
tr: Nesneler yalnızca bu kadar saat görsellenebiliyorlarsa gösterilirler.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinAltitude), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, object must be above this altitude.
tr: Görselleme saatleri hesaplaması için nesneler bu yüksekliğin üzerinde olmalıdır.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinMoonSeparation), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, object must be more than this far from the moon.
tr: Görselleme saatleri hesaplaması için nesneler Ay’dan bu kadar uzaklıkta olmalıdırlar.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMaxMoonAltitude), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, the moon must have an altitude lower than this.
tr: Görselleme saatlerinin hesaplanabilmesi için Ay’ın yüksekliğinin bundan daha düşük olması gerekir.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowPicked), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are marked picked (don't show those that are not picked).
tr: İmleyicileri seçili nesneleri gösterin (seçili olmayanları gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotPicked), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are not marked picked (don't show those that are picked).
tr: İmleyicileri seçili olmayan nesneleri gösterin (seçili olanları gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCarePicked), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects are marked picked or not.
tr: Nesne görüntülemesi nesnelerin seçili olup olmadıklarına bağlı değildir.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have the keyword in their notes (and don't show those that don't).
tr: Notlarında anahtar sözcük olan nesneleri gösterin (olmayanları gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that don't have the keyword in their notes (and don't show those that do).
tr: Notlarında anahtar sözcük olmayan nesneleri gösterin (olanları gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether or not objects have the keyword in their notes.
tr: Nesne görüntülemesi nesnelerin notlarında anahtar sözcük olup olmadıklarına bağlı değildir.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Keyword used for the keyword filter.
tr: Anahtar sözcük süzgeci için kullanılan anahtar sözcük.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowImaged), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are marked imaged (don't show those that are not marked imaged).
tr: Görsellenmiş olarak imlenen nesneleri gösterin (imlenmemişleri gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotImaged), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are not marked imaged (don't show those that are marked imaged).
tr: Görsellenmiş olarak imlenmeyen nesneleri gösterin (imlenmişleri gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareImaged), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects are marked imaged or not.
tr: Nesne görüntülemesi nesnelerin görsellenmiş olarak imlenip imlenmediklerine bağlı değildir.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowAdded), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have been added (and don't show those that have not been added).
tr: Eklenen nesneleri gösterin (eklenmeyenleri gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotAdded), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have not been added (and don't show those that have been added.
tr: Eklenmeyen nesneleri gösterin (eklenenleri gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareAdded), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects have been added or not.
tr: Nesne görüntülemesi nesnelerin eklenip eklenmediklerine bağlı değildir.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have been ignored (and don't show those that have not been ignored).
tr: Yok sayılan nesneleri gösterin (yok sayılmayanları gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have not been ignored (and don't show those that have been ignored).
tr: Yok sayılmayan nesneleri gösterin (yok sayılanları gösterme).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects have been ignored or not.
tr: Nesne görüntülemesi nesnelerin yok sayılıp sayılmadıklarına bağlı değildir.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideAstrobinDetails), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's Astrobin search details section.
tr: Görselleme planlayıcısının Astrobin arama ayrıntıları bölümünü gizleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideFilters), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's filters section.
tr: Görselleme planlayıcısının süzgeç bölümünü gizleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideImage), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's image section.
tr: Görselleme planlayıcısının görsel bölümünü gizleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideAltitudeGraph), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's altitude graph.
tr: Görselleme planlayıcısının yükseklik grafiğini gizleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerCatalogPath), group (ImagingPlanner)
en: File path to the most recent catalog loaded by the Imaging Planner.
tr: Görselleme planlayıcısı tarafından yüklenen en son kataloğun dosya yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerCenterOnSkyMap), group (ImagingPlanner)
en: Slew to selected objects on the SkyMap.
tr: Gökyüzü haritasında seçili nesnelere çevirin.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerIndependentWindow), group (ImagingPlanner)
en: Make the Imaging Planner tool an independent window.
tr: Görselleme planlayıcısı aracını bağımsız bir pencere yapın.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerStartSolvingImmediately), group (ImagingPlanner)
en: Start solving immediately after taking a screenshot.
tr: Bir ekran görüntüsü aldıktan sonra hemen çözmeye başlayın.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImagingPlannerStartSolvingImmediately), group (ImagingPlanner)
en: Start solving immediately after taking a screenshot, instead of waiting for the Solve button to be pressed.
tr: Çöz düğmesine basılmasını beklemeden, bir ekran görüntüsü aldıktan sonra hemen çözmeye başlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
tr: Gözlem listesi nesnelerini etiketlemek için semboller kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
tr: Gözlem listesindeki nesneler haritada bir sembolle vurgulanacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
tr: Gözlem listesi nesnelerini etiketlemek için metin kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
tr: Gözlem listesindeki nesneler haritada renkli adlı etiketle vurgulanacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
tr: Gözlem listesinde Sayısallaştırılmış Gökyüzü Araştırması görsellerini tercih et

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
tr: Gözlem listesi görselleri indirirken DSS görsellerini tercih edecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
tr: Gözlem listesinde Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması görsellerini tercih et

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
tr: Gözlem listesi görselleri indirirken SDDS görsellerini tercih edecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: While sorting by percentage altitude in the observing list, demote objects present in the Dobsonian hole
tr: Gözlem listesindeki yüzdelik yüksekliğine göre sıralama yaparken, Dobsonian deliğinde bulunan nesneleri küçült

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: Check this if you use a large Dobsonian telescope. Sorting by percentage current altitude is an easy way of determining what objects are well-placed for observation. However, when using a large Dobsonian telescope, objects close to the zenith are hard to observe. Since tracking there corresponds to a rotation in azimuth, it is both counterintuitive and requires the observer to frequently move the ladder. The region around the zenith where this is particularly frustrating is called the Dobsonian hole. This checkbox makes the observing list consider objects present in the hole as unfit for observation.
tr: Büyük bir Dobson teleskopu kullanıyorsanız bunu işaretleyin. Yüzdelik akım yüksekliğine göre sıralama, hangi nesnelerin gözlem için iyi yerleştirildiğini belirlemenin kolay bir yoludur. Ancak, büyük bir Dobson teleskopu kullanıldığında, başucuna yakın nesneleri gözlemlemek zordur. Oradaki izleme, yancada bir dönüşe karşılık geldiğinden, hem sezgiye aykırıdır hem de gözlemcinin merdiveni sık sık hareket ettirmesini gerektirir. Bunun özellikle sinir bozucu olduğu başucu etrafındaki bölgeye Dobson Deliği denir. Bu onay kutusu, gözlem listesinin delikte bulunan nesneleri gözlem için uygunsuz olarak değerlendirmesini sağlar.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This is the angular distance from the zenith, in degrees, below which you can easily point your telescope.
tr: Bu, teleskopunuzu kolayca altına doğrultabileceğiniz, başucundan derece türünden açısal uzaklıktır.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This specifies the angular radius of the Dobsonian hole, i.e. the region where a large Dobsonian telescope cannot be pointed easily.
tr: Bu, Dobson deliğinin açısal yarıçapını; yani büyük bir Dobson teleskopunun kolayca yöneltilemeyeceği bölgeyi belirtir.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListCoverage), group (ObservingList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, coverage)
en: The object must obey the minimum and maximum altitudes at least this much percentage of the indicated time range.
tr: Nesnenin belirtilen zaman eriminin en az bu yüzdesi kadar en küçük ve büyük yüksekliğe uyması gerekmektedir.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
tr: Renk şemasının adı

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
tr: Yıldız sunma kipi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: The method for rendering stars: 0="realistic colors"; 1="solid red"; 2="solid black"; 3="solid white"; 4="solid real colors"
tr: Yıldızları sunma yöntemi: 0=“gerçekçi renkler”; 1=“katı kırmızı”; 2=“katı siyah”; 3=“katı beyaz”; 4=“katı gerçek renkler”

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
tr: Yıldız renklerinin doygunluk düzeyi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
tr: Yıldız renklerinin doygunluk düzeyi (yalnızca “gerçekçi renkler” kullanıldığında uygulanabilir).

note: i18n: ectx: label, entry (DomeSlitInverted), group (Colors)
en: Mode for filling dome slit
tr: Kubbe yarığını doldurma kipi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DomeSlitInverted), group (Colors)
en: If disabled false dome slit is filled. If enabled true dome slit is open and the sky filled.
tr: Devre dışı bırakıldığında kubbe yarığı doldurulur. Etkinleştirildiğinde kubbe yarığı açılır ve gökyüzü doldurulur.

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
tr: Açısal uzaklık cetvelinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
tr: Açısal uzaklık ölçüm cetvelinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
tr: Bilgi kutularının arka plan rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
tr: Ekrandaki bilgi kutularının arka plan rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
tr: Fare ile tutulduğunda bilgi kutularındaki metnin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
tr: Fare tıklamasıyla etkinleştirildiğinde, ekrandaki bilgi kutularındaki metnin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
tr: Bilgi kutularındaki metnin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
tr: Ekran üzeri bilgi kutularındaki normal metnin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
tr: Takımyıldız sınırlarının rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
tr: Takımyıldızların sınır çizgilerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
tr: Vurgulanan takımyıldız sınırının rengi

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
tr: Takımyıldız çizgilerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
tr: Takımyıldız figür çizgilerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
tr: Takımyıldız adlarının rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
tr: Takımyıldız adlarının rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
tr: Ufuk boyunca ana pusula etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
tr: Ana pusula noktası etiketlerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
tr: Tutulum çizgisinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
tr: Tutulum çizgisinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
tr: Ekvator çizgisinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
tr: Ekvator çizgisinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
tr: Ekvator koordinat ızgarası çizgilerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
tr: Ekvator koordinat ızgarası çizgilerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
tr: Yatay koordinat ızgarası çizgilerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
tr: Yatay koordinat ızgarası çizgilerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
tr: Ek bağlantıları kullanılabilir olan nesnelerin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
tr: Ek URL bağlantıları bulunan nesnelerin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
tr: Ufuk çizgisinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
tr: Ufuk çizgisi ve mat zemin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: Color of local meridian line
tr: Yerel meridyen çizgisinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: The color for the local meridian line.
tr: Yerel meridyen çizgisinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
tr: Samanyolu konturunun rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
tr: Samanyolu konturunun rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
tr: Yıldız adı etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
tr: Yıldız adı etiketlerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
tr: Derin gökyüzü nesnesi adı etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
tr: Derin gökyüzü nesnesi adı etiketlerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
tr: Gezegen adı etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
tr: Güneş sistemi gezegenlerinin ad etiketlerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
tr: Gezegen izlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
tr: Güneş sistemi nesnelerinin izlerinin renkleri.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
tr: Gökyüzünün rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
tr: Gökyüzü arka planının rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColorDaytime), group (Colors)
en: Color of sky during the daytime
tr: Gündüz iken gökyüzünün rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColorDaytime), group (Colors)
en: The color for the sky background during daytime.
tr: Gündüz saatleri sırasında gökyüzünün rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: Color Artificial Horizon
tr: Yapay ufuk rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: The color for the artificial horizon region.
tr: Yapay ufuk bölgesinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
tr: Teleskop simgelerinin renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
tr: Teleskopun hedef simgelerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
tr: Görülebilir uyduların renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
tr: Görülebilir uyduların renkleri.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
tr: Görülebilir olmayan uyduların renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
tr: Görülebilir olmayan uyduların renkleri.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
tr: Uydu etiketlerinin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
tr: Uydu etiketlerinin rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
tr: Süpernovaların rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
tr: Süpernova rengi

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroids
tr: Asteroitlerin rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroid
tr: Asteroidin rengi

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
tr: Kullanıcı tarafından eklenen etiketlerin renkleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
tr: Kullanıcı tarafından eklenen nesne etiketleri için olan renk.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: Color of RA Guide Error
tr: RA kılavuz hatasının rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: The color for RA Guide Error bar in Ekos guide module.
tr: Ekos kılavuz modülünde RA kılavuz hata çubuğunun rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: Color of DEC Guide Error
tr: DEC kılavuz hatasının rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: The color for DEC Guide Error bar in Ekos guide module.
tr: Ekos kılavuz modülünde DEC kılavuz hata çubuğunun rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: Color of solver FOV box
tr: Çözücü FOV kutusunun rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: The color for solver FOV box in Ekos alignment module.
tr: Ekos hizalama modülündeki çözücü FOV kutusu için olan renk.

note: i18n: ectx: label, entry (xplanetIsInternal), group (Xplanet)
en: Internal or External XPlanet?
tr: İçsel veya dışsal XPlanet?

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
tr: xplanet ikilisine olan yol

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
tr: xplanet ikilisinin yolu

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Use FIFO file
tr: FIFO dosyası kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Option to use a FIFO file instead of saving to the hard disk
tr: Sabit diske kaydetmek yerine bir FIFO dosyası kullanmak üzere bir seçenek

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: XPlanet timeout
tr: XPlanet zaman aşımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: How long to wait for XPlanet before giving up in milliseconds
tr: Milisaniye olarak XPlanet’ın denemeyi bırakmadan önce ne kadar bekleyeceği

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: XPlanet animation delay
tr: XPlanet canlandırma gecikmesi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: How long to pause between frames in the XPlanet Animation
tr: XPlanet canlandırmasında kareler arasında ne kadar duraklama yapılacağı

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
tr: XPlanet penceresinin genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
tr: XPlanet penceresinin yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: Show label
tr: Etiketi göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
tr: Ayarlıysa sağ üst köşede bir etiket görüntüleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
tr: GMT etiketini göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
tr: Yerel saati gösterin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
tr: Yerel zaman yerie GMT’yi gösterin.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
tr: Gezegen yazısı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth". Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
tr: Etiketin ilk satırının metnini belirtin. Öntanımlı olarak, “Dünya’ya bakılıyor” gibi bir şey söyler. %t ögesinin herhangi bir örneği hedef adıyla, %o ögesinin herhangi bir örneği ise köken adıyla değiştirilir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
tr: Yazıtipi boyutu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
tr: Punto olarak büyüklüğünü belirtin.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
tr: Etiket rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
tr: Etiketin rengini ayarlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
tr: Tarih biçimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Specify the format for the date/time label. This format string is passed to strftime(3). The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the locale’s appropriate date and time representation.
tr: Tarih/zaman etiketi için biçimi belirtin. Bu biçim dizisi strftime(3)’a geçirilir. Öntanımlı ayar, yerelin uygun tarih ve zaman gösteriminde tarihi, zamanı ve zaman dilimini gösteren “%c %Z”dir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
tr: Sol üst

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
tr: Sağ üst

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
tr: Sağ alt

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
tr: Sol alt

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
tr: Güneş parıltısı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun. The default value is 28.
tr: Güneş’in etrafında, Güneş’ten daha büyük belirtilen değerde bir yarıçap ile bir parıltı çizin. Öntanımlı değer 28’dir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
tr: Rastgele enlem ve boylam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
tr: Gözlemciyi rastgele bir enlem ve boylamın üzerine yerleştirin

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
tr: Enlem ve boylam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
tr: Gözlemciyi belirtilen boylam ve enlemin üzerine yerleştir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
tr: Derece olarak enlem

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees). The default value is 0.
tr: Hedef gövdeyi belirtilen enlemden (derece olarak) yukarıdan görüldüğü gibi sunun. Öntanımlı değer 0’dır.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
tr: Derece olarak boylam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees). Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242. The default value is 0.
tr: Gözlemciyi belirtilen boylamın (derece olarak) üzerine yerleştirin. Boylam doğuya doğru gidildikçe pozitif, batıya doğru gidildikçe negatiftir (dünya ve ay için), bu nedenle örneğin Los Angeles −118 veya 242’dir. Öntanımlı değer 0’dır.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
tr: Projeksiyon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetProjection), group (Xplanet)
en: The default is no projection. Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
tr: Öntanımlı değer projeksiyon yok olarak ayarlıdır. Bu seçenek belirtilirse birden fazla gövde gösterilmez; ancak gölgeler yine de çizilecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
tr: Arka plan kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
tr: Arka plan görseli olarak bir dosya kullanın ve üzerine gezegeni yerleştirin. Bu seçenek yalnızca -projection seçeneğiyle anlamlıdır. Bir renk de sağlanabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
tr: Arka plan görseli kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
tr: Bir dosyayı arka plan görseli olarak kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
tr: Arka plan görseli yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
tr: Arka plan görselinin yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
tr: Arka plan rengi kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
tr: Arka plan olarak renk kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
tr: Arka plan rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
tr: Arka planın rengi.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
tr: Temel büyüklük

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
tr: Belirtilen büyüklükteki bir yıldızın piksel parlaklığı 1 olacaktır. Öntanımlı değer 10’dur. Bu sayı daha büyükse yıldızlar daha parlak çizilecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
tr: Arc dosyası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
tr: İşaretlenirse arka plandaki yıldızlara karşı çizilecek bir Arc dosyası kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
tr: Arc dosyası yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
tr: Arka plan yıldızlarına karşı çizim için bir Arc dosyası belirtin.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
tr: Yapılandırma dosyası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
tr: İşaretlenirse bir yapılandırma dosyası kullanılır.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
tr: Yapılandırma dosyası yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
tr: Belirtilen yapılandırma dosyasını kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFOV), group (Xplanet)
en: Use KStars's FOV
tr: K Yıldızlar’ın görüş alanını kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
tr: Seçiliyse K Yıldızlar’ın görüş alanını kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
tr: İmleyici dosya kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
tr: İşaretlenirse belirtilen imleyici dosyayı kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
tr: İmleyici dosya yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
tr: Arka plandaki yıldızlara karşı görüntülenecek kullanıcı tanımlı imleyici verisi içeren bir dosyayı belirtin.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
tr: İmleyici sınırlarını yaz

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
tr: İşaretlenirse dosyadaki her imleyici için sınırlayıcı kutunun koordinatlarını yazın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
tr: İmleyici sınırları dosyası yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
tr: Her imleyici için sınırlayıcı kutunun koordinatlarını bu dosyaya yazın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
tr: Yıldız haritası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
tr: İşaretlenirse arka plan yıldızlarını çizmek için yıldız haritası dosyasını kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
tr: Yıldız haritası dosyası yolu

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
tr: Çıktı dosyası kalitesi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
tr: Bu seçenek yalnızca JPEG görselleri oluştururken kullanılır. Kalite 0 ile 100 arasında değişebilir. Öntanımlı değer 80’dir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında uydular çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında uydu izlerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
tr: Gökyüzü haritasında yalnızca görünür uyduları çiz

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
tr: Seçiliyise uydular yıldız şeklinde çizilecektir, seçilmediği takdirde uydular küçük renkli kareler şeklinde çizilecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
tr: Uydu etiketleri çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında uydu etiketlerinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
tr: Seçili uydular

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
tr: Seçili uyduların listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: Is this the first time running KStars?
tr: Bu, K Yıldızlar’ı ilk çalıştırmanız mı?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: This allows KStars to perform several operations if it has never been installed before.
tr: Bu, daha önce hiç çalıştırılmamış olsa bile K Yıldızlar’ın çeşitli işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
tr: Koordinatları her zaman yeniden hesapla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
tr: Bu seçeneği işaretlemek, haritanın her yeniden çizimi için katalog koordinatlarından geçerli ekvator koordinatlarının yeniden hesaplanmasına (yani, presesyon, nutasyon ve sapma düzeltmelerinin uygulanmasına) neden olur. Bu, işlenecek çok sayıda yıldız olduğunda işlemeyi yavaşlatır; ancak hatasız olma olasılığı daha yüksektir. Bu yeniden hesaplamadan kaçınıldığında yıldızların sunulmasında bilinen hatalar ortaya çıkabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
tr: DSS görselleri için öntanımlı boyut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: The default size for DSS images downloaded from the Internet.
tr: İnternetten indirilen DSS görselleri için öntanımlı boyut.

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
tr: Derin gökyüzü nesnelerinin DSS görselleri etrafında ek dolgu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
tr: Yıldız alanının parçalarını içermek için derin gökyüzü nesnelerinin DSS görsellerinin etrafına biraz ek dolgu ekliyoruz. Bu seçenek, alanın her iki boyutuna eklenen toplam (her iki taraf) dolguyu yapılandırır.

note: i18n: ectx: label, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Enable Verbose Logging
tr: Ayrıntılı günlüklemeyi etkinleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate verbose debug information for diagnostic purposes. This may cause slowdown of KStars.
tr: Bu seçeneği işaretlemek, K Yıldızlar’ın tanılama amaçları için ayrıntılı hata ayıklama bilgileri oluşturmasına neden olur. Bu, K Yıldızlar’ın yavaşlamasına neden olabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (RegularLogging), group (General)
en: Enable Regular Logging
tr: Düzenli günlüklemeyi etkinleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RegularLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate regular debug information.
tr: Bu seçeneğin işaretlemek K Yıldızlar’ın düzenli hata ayıklama bilgileri üretmesine neden olur.

note: i18n: ectx: label, entry (DisableLogging), group (General)
en: Disable Verbose Logging
tr: Ayrıntılı günlüklemeyi devre dışı bırak

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisableLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to stop generating ANY debug information.
tr: Bu seçeneği işaretlemek, K Yıldızlar’ın HERHANGİ bir hata ayıklama bilgisi üretmeyi durdurmasına neden olur.

note: i18n: ectx: label, entry (LogToDefault), group (General)
en: Log debug message to default output
tr: Hata ayıklama iletisini öntanımlı çıktıya gönder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToDefault), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to the default output used by the platform (e.g. Standard Error).
tr: Bu seçeneği işaretlemek, K Yıldızlar günlük hata ayıklama iletilerinin platform tarafından kullanılan öntanımlı çıktıya (örn. Standart Hata) gönderilmesini sağlar.

note: i18n: ectx: label, entry (LogToFile), group (General)
en: Log debug message to a log file
tr: Hata ayıklama iletilerini bir günlük dosyasına kaydet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToFile), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to a log file as specified.
tr: Bu seçeneği işaretlemek, K Yıldızlar’ın günlük hata ayıklama iletilerini belirtildiği gibi bir günlük dosyasına kaydetmesini sağlar.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FITSLogging), group (General)
en: Log FITS Data activity.
tr: FITS verisi etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (INDILogging), group (General)
en: Log INDI devices activity.
tr: INDI aygıtları etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CaptureLogging), group (General)
en: Log Ekos Capture Module activity.
tr: Ekos yakalama modülü etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusLogging), group (General)
en: Log Ekos Focus Module activity.
tr: Ekos odak modülü etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideImages), group (General)
en: Save Internal Guider images on disk?
tr: İç kılavuz görselleri diske kaydedilsin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (SaveAlignImages), group (General)
en: Save Internal Align images on disk?
tr: İç hizalama görselleri diske kaydedilsin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFailedAlignImages), group (General)
en: Save Failed Align images on disk?
tr: Başarısız hizalama görselleri diske kaydedilsin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (DontSyncToRealTime), group (General)
en: Don't sync to Real Time on Ekos startup.
tr: Ekos başlangıcında gerçek zamana eşzamanlamayın.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideLogging), group (General)
en: Log Ekos Guide Module activity.
tr: Ekos kılavuz modülü etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignmentLogging), group (General)
en: Log Ekos Alignment Module activity.
tr: Ekos hizalama modülü etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountLogging), group (General)
en: Log Ekos Mount Module activity.
tr: Ekod kaide modülü etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObservatoryLogging), group (General)
en: Log Ekos Observatory Module activity.
tr: Ekos gözlemevi modülü etkinliğini günlükleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (ImageDebayerEngine), group (General)
en: Debayer engine to use on images.
tr: Görsellerde kullanılacak bayer kaldırıcısı işletkesi

note: i18n: ectx: label, entry (ImageDebayerAlgo), group (General)
en: Debayer algo to use on images.
tr: Görsellerde kullanılacak bayer kaldırıcısı algoritması

note: i18n: ectx: label, entry (StackDebayerEngine), group (General)
en: Debayer engine to use on live stack subs.
tr: Canlı yığın taşıyıcılarında kullanılacak bayer kaldırıcısı işletkesi

note: i18n: ectx: label, entry (StackDebayerAlgo), group (General)
en: Debayer algo to use on live stack subs.
tr: Canlı yığın taşıyıcılarında kullanılacak bayer kaldırıcısı algoritması

note: i18n: ectx: label, entry (FITSWindowGeometry), group (FITSViewer)
en: Geometry of FITS window, encoded byte array
tr: FITS penceresinin geometrisi, kodlanmış bayt dizilişi

note: i18n: ectx: label, entry (useFITSViewer), group (FITSViewer)
en: Display every image captured in a FITS Viewer window.
tr: Yakalanan tüm görselleri bir FITS görüntüleyicisi penceresinde görüntüleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
tr: FITS tek bir sekmede mi önizlensin?

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS in one window?
tr: Yakalanan tüm FITS’ler tek bir pencerede mi görüntülensin?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single FITS Viewer window. By default each camera create its own FITS Viewer instance
tr: Tüm yakalanan FITS görsellerini tek bir FITS görüntüleyicisi penceresinde görüntüleyin. Öntanımlı olarak her kamera kendi FITS görüntüleyicisi örneğini oluşturur

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS in one window?
tr: Tüm açılan FITS’ler tek bir pencerede mi görüntülensin?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS images in a single FITS Viewer window.
tr: Tüm açılan FITS görsellerini tek bir FITS görüntüleyicisi penceresinde görüntüleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFITSOnNewImage), group (FITSViewer)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image.
tr: Yeni bir görsel alırken FITS görüntüleyicisi penceresini ön plana getirin.

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowFITS), group (FITSViewer)
en: Make FITS Viewer window independent of KStars main window
tr: FITS görüntüleyicisi penceresini K Yıldızlar ana penceresinden bağımsız yap

note: i18n: ectx: label, entry (liveStackerOwnProcess), group (FITSViewer)
en: Run Live Stacker as a separate process
tr: Canlı Yığıcı’yı kendi ayrı sürecinde çalıştır

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDebayer), group (FITSViewer)
en: Automatically debayer a FITS image if it is contains a bayer pattern
tr: Bir bayer deseni içeriyorsa FITS görselinin kendiliğinden bayerini kaldır

note: i18n: ectx: label, entry (Auto3DCube), group (FITSViewer)
en: Process 3D FITS Cube (RGB). If false, only first channel is processed.
tr: 3B FITS Küpü (RGB) işlemini gerçekleştirin. Yanlışsa yalnızca ilk kanal işlenir.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoHFR), group (FITSViewer)
en: Automatically compute HFRs of fits images
tr: FITS görsellerinin HFR’lerini kendiliğinden hesapla

note: i18n: ectx: label, entry (QuickHFR), group (FITSViewer)
en: Compute the HFRs of normal images quickly by looking at the center 25% only.
tr: Yalnızca merkez %​25’ine bakarak normal görsellerin HFR’lerini hesaplayın.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoWCS), group (FITSViewer)
en: Automatically process World-Coordinate-System (WCS) data when loading a FITS file.
tr: FITS dosyası yüklenirken Dünya Koordinat Sistemi (WCS) verilerini kendiliğinden işleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitedResourcesMode), group (FITSViewer)
en: Conserve CPU and memory by disabling all resource-intensive features in FITS Viewer
tr: FITS görüntüleyicisinde yoğun özkaynak kullanan tüm özellikleri devre dışı bırakarak CPU’dan ve bellekten tasarruf et

note: i18n: ectx: label, entry (NonLinearHistogram), group (FITSViewer)
en: Create histogram from non-linear auto-stretched image rather than linear raw image data.
tr: Doğrusal ham görsel verisi yerine doğrusal olmayan kendiliğinden gerilmiş görselden histogram oluşturun.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOpacity), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay opacity
tr: HiPS kaplaması matlığı

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOffsetX), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay X Offset
tr: HiPS kaplaması X ofseti

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOffsetY), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay Y Offset
tr: HiPS kaplaması Y ofseti

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverProfile), group (FITSViewer)
en: Options Profile for Fitsviewer Solving.
tr: FITS görüntüleyicisi çözümü için seçenekler profili.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverModule), group (FITSViewer)
en: Module from which profile is taken for Fitsviewer Solving.
tr: FITS görüntüleyicisi çözümü için profilin alındığı modül.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverProfileIndeces), group (FITSViewer)
en: JSON storing the assignment of profile indices to module profiles for the FITS Viewer Solver
tr: FITS Görüntüleyicisi Çözücüsü için profil indislerinin modül profillerine atanmasını depolayan JSON

note: i18n: ectx: label, entry (FitsCatalog), group (FITSViewer)
en: Which catalog to pull display objects from.
tr: Görüntü nesnelerinin hangi katalogdan çekileceği.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsCatObjShowNames), group (FITSViewer)
en: Whether to display object names on the FITS Viewer or not.
tr: FITS Görüntüleyicisi’nde nesne adlarının görüntülenip görüntülenmeyeceği.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverUseScale), group (FITSViewer)
en: Use scale for Fitsviewer Solving.
tr: FITS görüntüleyicisi çözümü için ölçek kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverUsePosition), group (FITSViewer)
en: Use position for Fitsviewer Solving.
tr: FITS görüntüleyicisi çözümü için konum kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverScale), group (FITSViewer)
en: Scale to use with Fitsviewer Solving.
tr: FITS görüntüleyicisi çözümü ile kullanılacak ölçek.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverImageScaleUnits), group (FITSViewer)
en: Scale units to use with Fitsviewer Solving.
tr: FITS görüntüleyicisi çözümü ile kullanılacak ölçek birimleri.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverRadius), group (FITSViewer)
en: Radius in position (degrees) to use with Fitsviewer Solving.
tr: FITS görüntüleyicisi çözümü ile kullanılacak konumdaki yarıçap (derece).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSHideGeneral), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Minimise General Options Widget
tr: Canlı Yığma — Genel Seçenekleri Küçült Araç Takımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSHideCalibration), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Minimise Calibration Options Widget
tr: Canlı Yığma — Kalibrasyon Seçeneklerini Küçült Araç Takımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSHideAlignment), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Minimise Alignment Options Widget
tr: Canlı Yığma — Hizalama Seçeneklerini Küçült Araç Takımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSHideStacking), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Minimise Stacking Options Widget
tr: Canlı Yığma — Yığma Seçeneklerini Küçült Araç Takımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSHidePostProc), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Minimise Post-Processing Options Widget
tr: Canlı yığma — Son İşleme Seçeneklerini Küçült Araç Takımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSCalcSNR), group (FITSViewer)
en: Live Stacking calculate SNR switch
tr: Canlı Yığma — SNR anahtarını hesapla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSMasterDark), group (FITSViewer)
en: Live Stacking master dark
tr: Canlı Yığma — ana karanlık

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSMasterFlat), group (FITSViewer)
en: Live Stacking master flat
tr: Canlı Yığma — ana düz

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSHotPixels), group (FITSViewer)
en: Live Stacking remove hot pixels
tr: Canlı Yığma — Sıcak pikselleri kaldır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSColdPixels), group (FITSViewer)
en: Live Stacking remove cold pixels
tr: Canlı Yığma — Soğuk pikselleri kaldır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSAlignMethod), group (FITSViewer)
en: Live Stacking alignment method
tr: Canlı Yığma — hizalama yöntemi

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSNumInMem), group (FITSViewer)
en: Live Stacking max number of subs to keep in memory
tr: Canlı Yığma — bellekte tutulacak en çok alt taşıyıcı sayısı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSDownscale), group (FITSViewer)
en: Live Stacking downscale factor
tr: Canlı Yığma — aşağı ölçekleme çarpanı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSWeighting), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sub weighting
tr: Canlı Yığma — alt taşıyıcı tartımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSNormalization), group (FITSViewer)
en: Live Stacking normalization
tr: Canlı Yığma: Normalleştirme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSStackingMethod), group (FITSViewer)
en: Live Stacking stacking method
tr: Canlı Yığma — yığma yöntemi

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSLowSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking low sigma pixel rejection criteria
tr: Canlı Yığma — düşük sigma piksel reddi ölçütü

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSHighSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking high sigma pixel rejection criteria
tr: Canlı Yığma — yüksek sigma piksel reddi ölçütü

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSWinsorCutoff), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sigma clipping windzor cutoff
tr: Canlı Yığma — Windsor kesimi sigma kırpması

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSIterations), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Iterations to use in ImageMM stacking
tr: Canlı Yığma — ImageMM yığmasında kullanılacak yinelemeler

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSKappa), group (FITSViewer)
en: Live Stacking ImageMM kappa
tr: Canlı Yığma — ImageMM Kappa’sı

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSAlpha), group (FITSViewer)
en: Live Stacking ImageMM alpha
tr: Canlı Yığma — ImageMM alfası

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking ImageMM sigma
tr: Canlı Yığma — ImageMM sigması

note: i18n: ectx: label, entry (fitsPSFUpdate), group (FITSViewer)
en: Live Stacking ImageMM PSF Update interval
tr: Canlı Yığma — ImageMM PSF güncellemesi aralığı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSPostProc), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Post Processing switch
tr: Canlı Yığma — Son İşleme Açma/Kapatma anahtarı

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSDeconvAmt), group (FITSViewer)
en: Live Stacking deconvolution amount
tr: Canlı Yığma — dekonvolüsyon miktarı

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSPSFSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking PSF sigma to apply in deconvolution
tr: Canlı Yığma — dekonvolüsyonda uygulanacak PSF sigması

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSDenoiseAmt), group (FITSViewer)
en: Live Stacking denoise amount
tr: Canlı Yığma — gürültü giderme miktarı

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSSharpenAmt), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sharpen amount
tr: Canlı Yığma — keskinleştirme miktarı

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSSharpenKernal), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sharpening kernel size
tr: Canlı Yığma — çekirdek boyutunu keskinleştirme

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSSharpenSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sharpening sigma
tr: Canlı Yığma — sigma keskinleştirmesi

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSMWindowGeometry), group (FITSViewer)
en: Geometry of Live Stacking Monitor window
tr: Canlı Yığma Monitörü penceresinin geometrisi

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSMVisibleColumns), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Monitor column visibility
tr: Canlı Yığma Monitörü sütunu görünürlüğü

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSMColumnWidths), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Monitor column widths
tr: Canlı Yığma Monitörü sütun genişlikleri

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSMHighlighting), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Monitor highlighting.
tr: Canlı Yığma Monitörü vurgulaması

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSWebcastTitle), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Webcast title
tr: Canlı Yığma — Web Yayını Başlığı

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSWebcastLogoL), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Webcast left logo pathname
tr: Canlı Yığma — Web Yayını Sol Logo Yolu

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSWebcastLogoR), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Webcast right logo pathname
tr: Canlı Yığma — Web Yayını Sağ Logo Yolu

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSWebcastPort), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Webcast port number
tr: Canlı Yığma — Kapı Numarası

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSWebcastThrottle), group (FITSViewer)
en: Live Stacking Webcast throttle in milliseconds
tr: Canlı Yığma — Web Yayını Kısıtlaması (ms)

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
tr: Bortle derin uzay derecelendirmesi

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
tr: Teleskopun kullanılabilirliği

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
tr: Dürbünlerin kullanılabilirliği

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
tr: Kullanılabilir dürbünlerin açıklığı

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
tr: Kapsam listesinden seçilen kapsamın indeksi

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowWidth), group (Ekos)
en: Ekos window width
tr: Ekos penceresi genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowHeight), group (Ekos)
en: Ekos window height
tr: Ekos penceresi yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (EkosGeometry), group (Ekos)
en: Geometry of Ekos window, encoded byte array
tr: Ekos penceresinin geometrisi, kodlanmış bayt dizilişi

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLeftIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed to the left of pages
tr: Ekos modüllerinin simgeleri sayfaların soluna yerleştirilir

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowEkos), group (Ekos)
en: Make Ekos window independent of KStars main window
tr: Ekos penceresini K Yıldızlar ana penceresinden bağımsız yap

note: i18n: ectx: label, entry (profile), group (Ekos)
en: Ekos drivers profile
tr: Ekos sürücüleri profili

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
tr: Aygıt yapılandırması hiçbir zaman yüklenmesin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
tr: Başarılı bağlantı sonrası aygıt yapılandırması yüklensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
tr: Başarılı bağlantı sonrası öntanımlı aygıt yapılandırması her zaman yüklensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadSerialAssistant), group (Ekos)
en: Automatically load Serial Port Assistant tool when detecting unmapped serial ports?
tr: Eşlemlenmemiş seri kapılar algılandığında Seri Kapı Yardımcısı aracı kendiliğinden yüklensin mi?

note: i18n: ectx: label, entry (RememberCredentials), group (EkosLive)
en: Remember Ekos Live credentials.
tr: EkosLive kimlik bilgilerini anımsa

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStartEkosLive), group (EkosLive)
en: Start Ekos Live on KStars startup.
tr: K Yıldızlar başlatıldığında EkosLive’ı da başlat

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveUsername), group (EkosLive)
en: EkosLive username
tr: EkosLive kullanıcı adı

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveObservatory), group (EkosLive)
en: EkosLive Observatory Name
tr: EkosLive gözlemevi adı

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOfflineServer), group (EkosLive)
en: EkosLive Offline Server
tr: EkosLive çevrim dışı sunucusu

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOnlineServer), group (EkosLive)
en: EkosLive Online Server
tr: EkosLive çevrim içi sunucusu

note: i18n: ectx: label, entry (shutterfulCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs with mechanical or electronic shutters.
tr: Mekanik veya elektronik kepenkli CCD’lerin listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (shutterlessCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs without mechanical or electronic shutters.
tr: Mekanik veya elektronik kepengi olmayan CCD’lerin listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGraphicalCountsDisplay), group (Manager)
en: Use the graphical version for capture/sequence/total counting using round progress bars.
tr: Yuvarlak ilerleme çubuklarıyla yakalama/sıralama/toplam sayımı için grafiksel sürümü kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Default minimum mount altitude limit
tr: Öntanımlı en düşük kaide yükseklik sınırı

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Default maximum mount altitude limit.
tr: Öntanımlı en yüksek kaide yükseklik sınırı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.
tr: En çok teleskop yükseklik sınırı. Teleskop bu sınırın üstündeyse durması emredilir.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimits), group (Mount)
en: Enable mount altitude limits.
tr: Kaide yükseklik sınırını etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimitsTrackingOnly), group (Mount)
en: Restrict altitude limits to tracking mode only.
tr: Yükseklik sınırlarını yalnızca izleme kipiyle sınırla

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBelowHorizon), group (Mount)
en: Warn user before command mount to go to a target below horizon.
tr: Ufuk altındaki bir hedefe gitmek için komut vermeden önce kullanıcıyı uyar

note: i18n: ectx: label, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: Default hour angle to perform meridian flip in degrees.
tr: Derece türünden meridyen geçişi gerçekleştirmek için öntanımlı saat açısı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: If the target hour angle exceeds this value, Ekos will command a meridian flip and if successful it will resume guiding and capture operations.
tr: Hedef saat açısı bu değeri aşarsa Ekos meridyen geçişi komutu verecek ve başarılı olursa kılavuzluk ve yakalama operasyonlarını sürdürecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Default maximum limit for the hour angle.
tr: Saat açısı için öntanımlı en yüksek sınır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Maximum limit for the hour angle of the telescope. If the hour angle of the telescope is above this limit, a meridian flip will be forced.
tr: Teleskopun saat açısı için en yüksek sınır. Teleskopun saat açısı bu sınırın üstündeyse bir meridyen geçişi zorlanacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableHaLimit), group (Mount)
en: Enable mount hour angle limit.
tr: Kaide saat açısı sınırını etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
tr: Destekleniyorsa meridyene ulaştığında kaideyi çevir

note: i18n: ectx: label, entry (LeftRightReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of right and left buttons in mount control.
tr: Mount kontrolünde sağ ve sol tuşların yönünü tersine çevir

note: i18n: ectx: label, entry (UpDownReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of up and down buttons in mount control.
tr: Kaide denetiminde yukarı ve aşağı düğmelerinin yönünü tersine çevir

note: i18n: ectx: label, entry (ParkEveryDay), group (Mount)
en: Automatically start parking timer on startup.
tr: Başlangıçta park zamanlayıcısını kendiliğinden başlat

note: i18n: ectx: label, entry (ParkTime), group (Mount)
en: Park mount at this time in 12 hour format.
tr: Kaideyi bu 12 saatlik zaman biçiminde park et

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObserver), group (Capture)
en: Default observer full name.
tr: Öntanımlı gözlemci tam adı

note: i18n: ectx: label, entry (SyncFOVPA), group (Capture)
en: Sync FOV indicator Position Angle with Rotator Settings Position Angle
tr: Görüş alanı belirteci konum açısını döndürücü ayarları konumu açısıyla eşzamanla

note: i18n: ectx: label, entry (PAMultiplier), group (Capture)
en: Position angle multiplier
tr: Konum açısı çarpanı

note: i18n: ectx: label, entry (PAOffset), group (Capture)
en: Position angle offset
tr: Konum açısı ofseti

note: i18n: ectx: label, entry (PAPierSide), group (Capture)
en: Position angle calibration pier side
tr: İskele tarafı konum açısı kalibrasyonu

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
tr: Öntanımlı izin verilebilir en yüksek kılavuz sapması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
tr: Eğer kılavuz sapması bu sınırı aşarsa pozlama kendiliğinden sonlandırılacak ve yalnızca sapma bu sınır içinde olduğunda pozlama sürdürülecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviationReps), group (Capture)
en: Number of consecutive samples guide deviation needs to be high to abort capture.
tr: Yakalamayı iptal etmek için ardışık örnek kılavuz sapmasının yüksek olması gerekir.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviationReps), group (Capture)
en: Sets the number of consecutive samples guide deviation needs to be high to abort capture.
tr: Yakalamayı iptal etmek için ardışık örnek kılavuz sapmasının yüksek olması gereken sayıyı ayarlar.

note: i18n: ectx: label, entry (StartGuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation before capture start
tr: Yakalama öncesi öntanımlı izin verilen en yüksek kılavuz sapması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartGuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit before capture start, starting an exposure will be suspended until the deviation is within this limit.
tr: Eğer kılavuz sapması yakalama başlamadan önce bu sınırı aşarsa sapma bu sınır içinde kalana kadar pozlamayı başlatma işlemi askıya alınır.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDitherPerJobFrequency), group (Capture)
en: Set global dither frequency to this value when starting a job. Set 0 to use global value.
tr: Bir işi başlatırken global titreşim frekansını bu değere ayarlayın. Global değeri kullanmak için 0 olarak ayarlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
tr: Öntanımlı izin verilebilir en yüksek HFR sapması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
tr: Eğer HFR sapması bu sınırı aşarsa kendiliğinden odaklama rutini kendiliğinden başlatılır.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: Default maximum focus temperature delta
tr: Öntanımlı en yüksek odak sıcaklığı farkı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: If the temperature change exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
tr: Sıcaklık değişikliği bu sınırı aşarsa kendiliğinden odaklama rutini kendiliğinden başlatılacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDark), group (Capture)
en: Automatically apply dark subtraction if a suitable dark frame is available.
tr: Uygun bir karanlık kare varsa karanlık çıkarma işlemini kendiliğinden uygula

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
tr: Kılavuz sapması sınırını ayarla

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusHFR), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on HFR limit.
tr: HFR sınırında kendiliğinden odağı zorla

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusOnTemperature), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on temperature change.
tr: Sıcaklık değişikliğinde kendiliğinden odağı zorla

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceRefocusEveryN), group (Capture)
en: Enforce Refocus Every N Minutes.
tr: Her N dakikada bir yeniden odaklanmayı zorla

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Number of minute between forced refocus attempts
tr: Zorlanan yeniden odaklanma denemeleri arasındaki süre (dakika)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Sets the time interval before forced autofocus attempts during a capture sequence.
tr: Bir yakalama sekansı sırasında zorunlu kendiliğinden odaklama girişimlerinden önceki zaman aralığını ayarlar.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusAfterMeridianFlip), group (Capture)
en: Refocus after meridian flip is done
tr: Meridyen geçişi tamamlandıktan sonra yeniden odaklan

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelAfterMeridian), group (Capture)
en: Reset mount model after meridian flip.
tr: Meridyen geçişi sonrası kaide modelini sıfırla

note: i18n: ectx: label, entry (ForcedFlip), group (Capture)
en: Use Forced meridian flips if supported.
tr: Destekleniyorsa zorlanan meridyen geçişlerini kullan

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat field ADU
tr: Arzu edilen düz alan ADU’su

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: If set, Ekos will capture a few flat images to determine the optimal exposure time to achieve the desired ADU value.
tr: Ayarlanmışsa Ekos istenen ADU değerini elde etmek için eniyi pozlama süresini belirlemek amacıyla birkaç düz görsel yakalayacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: ADU Value tolerance
tr: ADU değeri toleransı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: Maximum difference between measured and target ADU values to deem the value as acceptable.
tr: Ölçülen ve hedeflenen ADU değerleri arasındaki en büyük fark, değeri kabul edilebilir olarak değerlendirmek için gereklidir.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPreActionIndex), group (Capture)
en: ORed list of calibration pre-actions.
tr: Kalibrasyon ön eylemlerinin ORed listesi

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatDurationIndex), group (Capture)
en: Index of flat duration option.
tr: Düz süresi seçeneği indeksi

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAz), group (Capture)
en: Azimuth of calibration wall location.
tr: Kalibrasyon duvarı konumunun yancası

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAlt), group (Capture)
en: Altitude of calibration wall location.
tr: Kalibrasyon duvarı konumunun yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (MaxTemperatureDiff), group (Capture)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point.
tr: İstenen ve ölçülen sıcaklık ayar noktası arasındaki kabul edilebilir en büyük fark

note: i18n: ectx: label, entry (MaxStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
tr: Yakalama başlamadan önce izin verilen en çok kabul edilebilir kılavuz kayması

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Enforce maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
tr: Yakalama işlemine başlamadan önce izin verilen en çok kılavuz kaymasını uygula

note: i18n: ectx: label, entry (GuidingSettle), group (Capture)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture.
tr: Yakalama işlemine başlamadan önce, kılavuzluk sürdürüldükten sonra bu kadar saniye bekle

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysResetSequenceWhenStarting), group (Capture)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember Job Progress is enabled.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bir sekans listesini işlemeye başladığınızda, tüm yakalama sayılarını sıfırlayın. İş İlerlemesini Anımsa etkinleştirildiğinde Zamanlayıcı bu seçeneği geçersiz kılar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: label, entry (FlatSyncFocus), group (Capture)
en: Capture flat frames at the same focus position of light frames.
tr: Işık karelerinin aynı odak noktasında düz kareler yakala

note: i18n: ectx: label, entry (HFRThresholdPercentage), group (Capture)
en: Increase autofocus HFR value by this percentage gain and store it in Capture Module.
tr: Kendiliğinden odak HFR değerini bu yüzdelik kazanç kadar artır ve yakalama modülüne kaydet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRCheckAlgorithm), group (Capture)
en: Algorithm for In Sequence HFR Check
tr: Sıralı HFR denetimi için algoritma

note: i18n: ectx: label, entry (InSequenceCheckFrames), group (Capture)
en: Run In-Sequence HFR check after this many frames.
tr: Bu sayıda kareden sonra sıralı HFR denetimini çalıştır

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStretch), group (Capture)
en: Perform auto stretch on captured images in FITS Viewer.
tr: FITS görüntüleyicisinde yakalanan görsellerde kendiliğinden germe işlemi gerçekleştir

note: i18n: ectx: label, entry (Clipping64KValue), group (Capture)
en: Min value of pixels marked as clipped in the fitsviewer for 16-bit images.
tr: 16 bit görseller için FITS görüntüleyicisinde kırpılmış olarak imlenen piksellerin en düşük değeri

note: i18n: ectx: label, entry (Clipping256Value), group (Capture)
en: Min value of pixels marked as clipped in the fitsviewer for 8-bit images.
tr: 8 bit görseller için FITS görüntüleyicisinde kırpılmış olarak imlenen piksellerin en düşük değeri

note: i18n: ectx: label, entry (AdaptiveSampling), group (Capture)
en: Automatically down sample images based on available resources.
tr: Kullanılabilir özkaynaklara göre örnek görselleri kendiliğinden küçült

note: i18n: ectx: label, entry (useSummaryPreview), group (Capture)
en: Display every image captured sequence image in the Ekos summary screen preview window.
tr: Yakalanan her görsel sekansı görselini Ekos özet ekranı önizleme penceresinde görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (useDSLRImageViewer), group (Capture)
en: Display every captured DSLR image in the Image Viewer window.
tr: Yakalanan tüm DSLR görsellerini görsel görüntüleyicisi penceresinde görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDSLRPresets), group (Capture)
en: Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.
tr: Pozlama sürelerini DSLR pozlama önayarlarıyla uyumlu hale getirin. Bu, saniyenin altındaki pozlamalar için doğru pozlama sürelerini garanti eder.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to capture directory to save images.
tr: Görsellerin kaydedileceği yakalama dizininin yolu

note: i18n: ectx: label, entry (PlaceholderFormat), group (Capture)
en: How to format captured image filename.
tr: Yakalanan görsel dosyası adının nasıl biçimlendirileceği

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteCaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to remote capture directory to save images.
tr: Görsellerin kaydedileceği uzak yakalama dizininin yolu

note: i18n: ectx: label, entry (ManualCoverTimeout), group (Capture)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds.
tr: Teleskopu ört veya aç iletişim kutusunun zaman aşımına uğrayacağı saniye türünden zaman

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureOperationsTimeout), group (Capture)
en: Maximum number of seconds to wait before aborting the capture if operations like filter wheel changes or meridian flips take too long.
tr: Süzgeç tekerleği değişiklikleri veya meridyen çevirmeleri gibi işlemler çok uzun sürerse yakalamayı iptal etmeden önce beklenecek en çok saniye sayısı.

note: i18n: ectx: label, entry (MinFlipDuration), group (Capture)
en: Minimal duration of a meridian flip.
tr: Bir meridyen geçişinin en düşük süresi

note: i18n: ectx: label, entry (CapturePosition), group (Capture)
en: Calculate position after captures.
tr: Yakalamalardan sonra pozisyonu hesapla

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureTrainID), group (Capture)
en: Optical train ID most recently used in Capture.
tr: Yakalamada en son kullanılan optik katar kimliği

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationWall), group (Capture)
en: Go to specific coordinates on calibration.
tr: Kalibrasyonda belirli koordinatlara git

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationParkMount), group (Capture)
en: Park mount on calibration.
tr: Kalibrasyonda kaideyi park et

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationParkDome), group (Capture)
en: Park dome on calibration.
tr: Kalibrasyonda kubbeyi park et

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationUseManual), group (Capture)
en: Capture calibration frames at the specified exposures.
tr: Kalibrasyon karelerini belirli pozlamalarda yakala

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationUseADU), group (Capture)
en: Capture calibration frames using ADU threshold.
tr: Kalibrasyon karelerini ADU eşiğini kullanarak yakala

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat frame ADU value.
tr: Arzu edilen düz kare ADU değeri

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationADUTolerance), group (Capture)
en: Desired flat frame ADU tolerance.
tr: Arzu edilen düz kare ADU toleransı

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationSkyFlats), group (Capture)
en: Capture calibration frames using Sky Flats.
tr: Kalibrasyon karelerini gökyüzü düz çekimlerini kullanarak yakala

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AbsTicksSpin), group (Focus)
en: The desired focuser position.
tr: Arzu edilen odaklayıcı konumu.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Exposure to use during focus
tr: Odak sırasında kullanılacak pozlama

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Specifies the length of exposure to use during focus.
tr: Odak sırasında kullanılacak pozlama uzunluğunu belirtir.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Default Camera binning
tr: Öntanımlı kamera gruplaması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Set binning of camera while in focus mode.
tr: Odak kipindeyken kameranın gruplandırılmasını ayarlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Default Focuser gain value
tr: Öntanımlı odaklayıcı kazancı değeri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Specifies gain value of CCD when performing focusing if supported by camera.
tr: Kamera tarafından destekleniyorsa odaklama yapılırken CCD’nin kazanç değerini belirtir.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusISO), group (Focus)
en: Default Focuser Camera ISO value
tr: Öntanımlı odaklayıcı kamera ISO değeri

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFocusTemperatureSource), group (Focus)
en: Default focus module temperature source.
tr: Öntanımlı odak modülü sıcaklık kaynağı

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFilter), group (Focus)
en: Default Filter Wheel filter
tr: Öntanımlı süzgeç tekerleği süzgeci

note: i18n: ectx: label, entry (UseFocusDarkFrame), group (Focus)
en: Take a dark frame and subtract it before running autofocus operation.
tr: Kendiliğinden odaklama işlemini çalıştırmadan önce karanlık bir kare alın ve onu çıkarın.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
tr: Kendiliğinden odaklama işlemi sırasında odak yıldızını alt kareye alın.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
tr: Öntanımlı odaklayıcı yıldız seçim kutusu boyutu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
tr: Odak yıldızını seçmek için kutu boyutunu ayarlayın.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusUseFullField), group (Focus)
en: Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.
tr: Tüm yıldızların tam bir karede birleştirilmesiyle elde edilen ortalama HFR’yi ölçün. Bu yöntem öntanımlı olarak Centroid algılamasına gider; ancak SEP algılamasını da kullanabilir. Yıldız sayısı arttıkça başarımı azalır.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusNoMaskRB), group (Focus)
en: No mask is applied.
tr: Uygulanan maske yok.

note: i18n: ectx: label, entry (focusRingMaskRB), group (Focus)
en: A ring mask is applied.
tr: Bir halka maskesi uygulandı.

note: i18n: ectx: label, entry (focusMosaicMaskRB), group (Focus)
en: A mosaic mask is applied.
tr: Bir mozaik maske uygulandı.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: Full field inner radius.
tr: Tam alan iç yarıçapı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
tr: Tam alan odaklaması sırasında, karenin bu yüzdesinin içinde olan yıldızlar HFR hesaplamasından süzülür (öntanımlı %​0). Algılama algoritmalarının içsel bir süzgeci de olabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: Full field outer radius.
tr: Tam alan dış yarıçapı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
tr: Tam alan odaklaması sırasında, karenin bu yüzdesinin dışında olan yıldızlar HFR hesaplamasından süzülür (öntanımlı %​100). Algılama algoritmalarının içsel bir süzgeci de olabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMosaicTileWidth), group (Focus)
en: Mosaic filter tile width in percent of the frame width.
tr: Mozaik süzgeç döşeme genişliğinin kare genişliğine oranı.

note: i18n: ectx: label, entry (focusMosaicSpace), group (Focus)
en: Space between the mosaic elements for the mosaic filter.
tr: Mozaik süzgeç için mozaik ögeleri arasındaki boşluk.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
tr: Kendiliğinden odaklanılacak bir yıldız seçin.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
tr: Kendiliğinden odaklama sürecinde kılavuzluğu askıya alın.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGuideSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after resuming guide.
tr: Kılavuzluğu sürdürdükten sonra bu kadar saniye kadar bekleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusUnits), group (Focus)
en: Display units for HFR and FWHM
tr: HFR ve FWHM için olan birimleri görüntüleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAdaptive), group (Focus)
en: Whether Adaptive Focusing is enabled.
tr: Uyarlanır odaklamanın etkin olup olmadığı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdaptiveMinMove), group (Focus)
en: When using Adaptive Focusing the minimum allowable focuser move in ticks.
tr: Uyarlanır odaklama kullanıldığında, tık olarak izin verilen en düşük odaklayıcı hareketi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAdaptStart), group (Focus)
en: Whether to adapt the focuser starting position at the beginning of an Autofocus run.
tr: Kendiliğinden odaklama çalışmasının başlangıcında odaklayıcının başlangıç ​​konumunun uyarlanıp uyarlanmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdaptiveMaxMove), group (Focus)
en: When using Adaptive Focusing the maximum total allowable focuser move in ticks.
tr: Uyarlanır odaklama kullanıldığında, tık olarak izin verilen en yüksek odaklayıcı hareketi.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDetection), group (Focus)
en: Star detection algorithm
tr: Yıldız algılaması algoritması

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSEPProfile), group (Focus)
en: Focus source extraction profile
tr: Odak kaynağı çıkarma profili

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAlgorithm), group (Focus)
en: Focus process algorithm
tr: Odak işleme algoritması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCurveFit), group (Focus)
en: The type of curve to fit
tr: Uydurulacak eğri türü.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusStarMeasure), group (Focus)
en: The type of star measure to use.
tr: Kullanılacak yıldız ölçüsü.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusStarPSF), group (Focus)
en: The type of star PSF to use if curve fitting star profiles.
tr: Eğri uydurma yıldız profilleri için kullanılacak yıldız PSF türü.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusUseWeights), group (Focus)
en: Whether to use weights in the curve fitting process.
tr: Eğri uydurma sürecinde ağırlıkların kullanılıp kullanılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusR2Limit), group (Focus)
en: The minimum acceptable R2 value of a curve fit.
tr: Bir eğri uyumunun kabul edilebilir en düşük R2 değeri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRefineCurveFit), group (Focus)
en: Whether to refine the curve fit by looking for and discarding outliers.
tr: Aykırı değerleri arayıp atarak eğri uyumunun iyileştirilip iyileştirilmeyeceği.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFramesCount), group (Focus)
en: How many frames to average over at each step in the Autofocus process.
tr: Kendiliğinden odaklama işleminin her adımında ortalama kaç kare elde edileceği.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusHFRFramesCount), group (Focus)
en: How many frames to average over when performing in-sequence HFR Check.
tr: Sıralı HFR denetimi gerçekleştirirken ortalaması alınacak kare sayısının kaç olacağı.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMultiRowAverage), group (Focus)
en: Number of rows to combine in the Bahtinov average calculation.
tr: Bahtinov ortalaması hesaplamasında birleştirilecek satır sayısı

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianSigma), group (Focus)
en: Gaussian blur sigma value.
tr: Gauss bulanıklığı sigma değeri

note: i18n: ectx: label, entry (FocusThreshold), group (Focus)
en: Relative percentage strength of centroid edge pixel strength to average pixel value.
tr: Ağırlık merkezi kenarı piksel gücünün ortalama piksel değerine göre göreli yüzdelik gücü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDenoise), group (Focus)
en: Whether to denoise the focus image before further processing.
tr: Daha fazla işleme yapmadan önce görselden gürültü kaldırma yapılıp yapılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDonut), group (Focus)
en: Whether to use Donut Busting functionality during Autofocus.
tr: Kendiliğinden odaklama sırasında Donut Busting işlevinin kullanılıp kullanılmayacağı.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTimeDilation), group (Focus)
en: Factor to multiply focus exposure by for out of focus frames when using Donut Buster.
tr: Donut Buster kullanırken odak dışı kareler için odak pozlamasını çarpan olarak kullan

note: i18n: ectx: label, entry (focusOutlierRejection), group (Focus)
en: Aggressiveness factor to apply to outlier rejection when using Donut Buster.
tr: Donut Buster kullanırken aykırı değerlerin reddedilmesine uygulanacak agresiflik çarpanı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanStartPos), group (Focus)
en: Whether to use scan for optimum start position at the start of Autofocus.
tr: Kendiliğinden odaklamanın başlangıcında optimum başlangıç konumu için taramanın kullanılıp kullanılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanAlwaysOn), group (Focus)
en: Whether scan for start position is always used or just after an Autofocus failure.
tr: Başlangıç ​​konumu taraması her zaman mı yoksa Kendiliğinden odaklama arızasından hemen sonra mı kullanılıp kullanılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanDatapoints), group (Focus)
en: Number of datapoints to use during scan when focusScanStartPos is checked.
tr: focusScanStartPos işaretlendiğinde tarama sırasında kullanılacak veri noktası sayısı.

note: i18n: ectx: label, entry (focusScanStepSizeFactor), group (Focus)
en: Factor to apply to Initial Step Size during scan when focusScanStartPos is checked.
tr: focusScanStartPos işaretli olduğunda tarama sırasında başlangıç a​dımı boyutuna uygulanacak çarpan

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianKernelSize), group (Focus)
en: Gaussian blur kernel size.
tr: Gauss bulanıklığı çekirdeği boyutu

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
tr: Öntanımlı odaklayıcı tolerans değeri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
tr: Tolerans, geçerli odaklama konumu ile odaklama çalışması sırasında elde edilen en düşük değer arasındaki yüzde farkını belirtir. Bu değerin ayarlanması, odaklama algoritmasının ileri geri salınmasını önlemek için gereklidir.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusWalk), group (Focus)
en: The type of walk the focuser will take during an Autofocus run.
tr: Kendiliğinden odaklama çalışması sırasında odaklayıcının yapacağı yürüyüş türü.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during AutoFocus.
tr: Kendiliğinden odaklama sırasında odaklayıcıyı hareket ettirdikten sonra bir sonraki görseli yakalamadan önce bu kadar saniye bekleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
tr: Öntanımlı odaklayıcı adımı tıkları

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
tr: Mutlak odaklayıcının adım boyutu. Adım boyutu, odaklayıcı adım kadar hareket ettiğinde HFR’deki farkın 0,1 pikselden fazla olması için ayarlanmalıdır. Eniyi odaklamaya yakın olduğunuzda değeri düşürün.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOutSteps), group (Focus)
en: The number of steps to move outwards for a Classic Autofocus run.
tr: Klasik kendiliğinden odaklama çalışması için dışarıya doğru hareket etmek üzere gereken adım sayısı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusNumSteps), group (Focus)
en: The total number of steps for a Fixed Steps or CFZ Shuffle Autofocus run.
tr: Sabit adım veya CFZ karışık kendiliğinden odaklama çalışması için toplam adım sayısı.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
tr: En çok odak yolculuğu uzaklığı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
tr: Mutlak odaklayıcının en çok yolculuk uzaklığını ayarlayın.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxSingleStep), group (Focus)
en: The maximum size of a single step.
tr: Tek bir adımın en büyük boyutu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBacklash), group (Focus)
en: The amount of driver backlash.
tr: Sürücü boşluğunun miktarı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAFOverscan), group (Focus)
en: The amount of Autofocus Overscan.
tr: Kendiliğinden odaklama aşırı taraması miktarı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOverscanDelay), group (Focus)
en: Delay between outward and inward movements of an AF Overscan. For most focusers set 0s.
tr: Bir AF aşırı taramasının dışa ve içe doğru hareketleri arasındaki gecikme. Çoğu odaklayıcı için 0 saniye olarak ayarlayın.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMotionTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a focuser to move to desired position before declaring a timeout.
tr: Bir odaklayıcının zaman aşımı bildirmeden önce istenen konuma hareket etmesini beklemek için gereken en çok süre (saniye olarak).

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZAlgorithm), group (Focus)
en: The type of CFZ Algorithm to use.
tr: Kullanılacak CFZ algoritması türü.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZTolerance), group (Focus)
en: The user defined tolerance to use for Classic and Wavefront algos.
tr: Klasik ve dalga önü algoritmaları için kullanılacak kullanıcı tanımlı tolerans.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZTau), group (Focus)
en: The user defined tolerance to use for the Gold algo.
tr: Altın algoritma için kullanılacak kullanıcı tanımlı tolerans.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZDisplayVCurve), group (Focus)
en: Whether to display the CFZ on the v-curve after an Autofocus run.
tr: Kendiliğinden odaklama çalıştırıldıktan sonra V eğrisinde CFZ’nin görüntülenip görüntülenmeyeceği.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZWavelength), group (Focus)
en: The wavelength in nm to use in the Gold algo.
tr: Altın algoritmada kullanılacak dalga boyu, nm olarak.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZAperture), group (Focus)
en: Telescope aperture in mm to use in CFZ calcs.
tr: CFZ hesaplamalarında kullanılacak teleskop açıklığı, mm olarak.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZFNumber), group (Focus)
en: The f# to use in the CFZ algo.
tr: CFZ algoritmasında kullanılacak f numarası.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZSeeing), group (Focus)
en: The total seeing in arc-secs to use in the CFZ algo.
tr: CFZ algoritmasında kullanılacak toplam görüş, yaysaniye olarak.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZStepSize), group (Focus)
en: The size of a focuser tick in micrometers.
tr: Bir odaklayıcı tıkının büyüklüğü, mikron olarak.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvHelpOnlyChanges), group (Focus)
en: Focus Advisor Help shows only changes.
tr: Odak danışmanı yardımı, yalnızca değişiklikleri gösterir.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvUpdateParams), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Update Parameters function.
tr: Odak danışmanı güncelleme parametreleri işlevinin çalıştırılıp çalıştırılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvFindStars), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Find Stars function.
tr: Odak danışmanı yıldız bulucusu işlevinin çalıştırılıp çalıştırılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvCourseAdj), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Course Adjustment function.
tr: Odak danışmanı kaba ayar işlevinin çalıştırılıp çalıştırılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvFineAdj), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Fine Adjustment function.
tr: Odak danışmanı ince ayar işlevinin çalıştırılıp çalıştırılmayacağı.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSplitter), group (Focus)
en: Position of FocusSplitter.
tr: Odak bölücüsünün konumu

note: i18n: ectx: label, entry (rightLayout), group (Focus)
en: Position of rightLayout.
tr: Sağ yerleşimin konumu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (adaptFocusBFO), group (Focus)
en: Whether to use Adaptive Focus in the Build Filter Offsets utility.
tr: Yapı süzgeci izlencesinde uyarlanır odağın kullanılıp kullanılmayacağı.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsTileSelection), group (Focus)
en: Which set of tiles to use in Aberration Inspector.
tr: Görüntü sapması denetçisinde hangi tür karoların kullanılacağı.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsShowLabels), group (Focus)
en: Show Max Min labels on Aberration Inspector graph.
tr: Görüntü sapması denetçisi grafiğinde en yüksek/düşük etiketlerini göster

note: i18n: ectx: label, entry (abInsShowCFZ), group (Focus)
en: Show Critical Focus Zone on Aberration Inspector graph.
tr: Görüntü sapması denetçisi grafiğinde kritik odak bölgesini göster

note: i18n: ectx: label, entry (abInsOptCentres), group (Focus)
en: Whether to optimise tile centres used in Aberration Inspector calcs.
tr: Görüntü sapması denetçisi hesaplamalarındaki karo merkezlerinin eniyilenip eniyilenmeyeceği

note: i18n: ectx: label, entry (abInsHSplitter), group (Focus)
en: Position of HSplitter in Aberration Inspector.
tr: Görüntü sapması denetçisindeki yatay bölücünün konumu

note: i18n: ectx: label, entry (abInsVSplitter), group (Focus)
en: Position of VSplitter in Aberration Inspector.
tr: Görüntü sapması denetçisindeki dikey bölücünün konumu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsSelection), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic selection mode.
tr: Görüntü sapması denetçisi 3B grafik seçim kipi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsTheme), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic theme.
tr: Görüntü sapması denetçisi 3B grafik teması.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsLabels), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show labels.
tr: Görüntü sapması denetçisi 3B grafiği etiketleri

note: i18n: ectx: label, entry (abInsSensor), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show sensor.
tr: Görüntü sapması denetçisi 3B grafiği algılayıcısı

note: i18n: ectx: label, entry (abInsPetzvalWire), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show Petzval wire.
tr: Görüntü sapması denetçisi 3B grafiği Petzval kabloları

note: i18n: ectx: label, entry (abInsPetzvalSurface), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show Petzval surface.
tr: Görüntü sapması denetçisi 3B grafiği Petzval yüzeyi

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Focusing.
tr: Odaklama için iç sekstraktör mü yoksa dış mı kullanılmalı

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Focusing.
tr: Odaklanırken sekstraksiyon için seçenekler profili

note: i18n: ectx: label, entry (HFRSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor to compute subs HFR.
tr: HFR çıkarımını hesaplamak için iç sekstraktör mü yoksa dış mı kullanılmalı

note: i18n: ectx: label, entry (HFROptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction to compute subs HFR
tr: HFR çıkarımını hesaplamak için sekstraksiyon seçenekleri profili

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Guiding.
tr: Kılavuzluk için iç sekstraktör mü yoksa dış mı kullanılmalı

note: i18n: ectx: label, entry (GuideOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Guiding.
tr: Kılavuzluk yaparken sekstraksiyon için seçenekler profili

note: i18n: ectx: label, entry (SolveSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal, External, or BuiltIn Sextractor for Solving.
tr: Çözüm için iç, dış veya yerleşik sekstraktör seçimi

note: i18n: ectx: label, entry (SolverMode), group (StellarSolver)
en: Local (0) or Remote (1) solver.
tr: Yerel (0) veya uzak (1) çözücü

note: i18n: ectx: label, entry (SolverType), group (StellarSolver)
en: Local solving method. 0 for Internal Solver. 1 for Local Astrometry. 2 for Local ASTAP. 3 for Online Astrometry.
tr: Yerel çözme yöntemi. İçsel çözücü için 0, yerel astrometri için 1, yerel ASTAP için 2, çevrim içi astrometri için 3.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Solving.
tr: Çözme için seçenekler profili

note: i18n: ectx: label, entry (LoggerLevel), group (StellarSolver)
en: Level of verbosity in the log.
tr: Günlükteki ayrıntı düzeyi

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogToFile), group (StellarSolver)
en: Whether to log to a file instead.
tr: Bunun yerine bir dosyaya mı günlüklenmeli

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogFilepath), group (StellarSolver)
en: Path of the log file to save astrometry logging to.
tr: Astrometri günlüğünün kaydedileceği dosyanın yolu

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of index folder paths.
tr: İndeks klasörü yollarının listesi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of folders in which astrometry Index Files can be found.
tr: Astrometri indeks dosyalarının bulunabileceği klasörlerin listesi.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
tr: Öntanımlı hizalama poz değeri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Specifies exposure value of camera in seconds when performing plate solving.
tr: Plaka çözme işlemi yapılırken kameranın pozlama değerini saniye türünden belirtir.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignBinning), group (Align)
en: Default camera binning in alignment mode
tr: Hizalama kipinde öntanımlı kamera gruplaması

note: i18n: ectx: label, entry (AlignGain), group (Align)
en: Default camera gain in alignment mode
tr: Hizalama kipinde öntanımlı kamera kazancı

note: i18n: ectx: label, entry (AlignISO), group (Align)
en: Default camera ISO in alignment mode
tr: Hizalama kipinde öntanımlı kamera ISO’su

note: i18n: ectx: label, entry (AlignDarkFrame), group (Align)
en: Take a dark frame and subtract it before running astrometry operation.
tr: Astrometri işlemini çalıştırmadan önce koyu renkli bir kare çekin ve çıkarın.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignFilter), group (Align)
en: Default filter wheel filter in alignment mode
tr: Hizalama kipinde öntanımlı süzgeç tekerleği süzgeci

note: i18n: ectx: label, entry (AlignUseCurrentFilter), group (Align)
en: Use currently selected filter in alignment mode.
tr: Hizalama kipinde şu anda seçili süzgeci kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryUseRotator), group (Align)
en: Use rotator when performing load and slew.
tr: Yükleme ve çevirme yaparken döndürücüyü kullanın.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryRotatorThreshold), group (Align)
en: Threshold between measured and FITS position angles in arcminutes to consider the load and slew operation successful.
tr: Yükleme ve çevirme işleminin başarılı olduğunu kabul etmek için ölçülen ve FITS konum açıları arasındaki eşik değeri yaydakika türündendir.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryFlipRotationAllowed), group (Align)
en: PA 180° rotation for rotator is accepted after mount flip.
tr: Kaide çevrildikten sonra döndürücü için PA 180° dönüş kabul edilir.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverWCS), group (Align)
en: World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
tr: Dünya Koordinat Sistemi (WCS). WCS, yakalanan CCD görsellerindeki RA/DEC koordinatlarını kodlamak için kullanılır.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverOverlay), group (Align)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map.
tr: Alınan FITS görsellerini gökyüzü haritasında çözücü görüş alanı dikdörtgenine göre görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDifferentialSlewing), group (Align)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies.
tr: “Hedefe Çevir” seçiliyken eşzamanlamayı kullanmayın. Uyuşmazlıkları düzeltmek için diferansiyel çevirmeyi kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignAccuracyThreshold), group (Align)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates.
tr: Çözüm ve hedef koordinatları arasındaki yaysaniye türünden doğruluk eşiği

note: i18n: ectx: label, entry (AlignSettlingTime), group (Align)
en: Time to wait in milliseconds after telescope slewing is complete before starting the next capture.
tr: Teleskopu çevirme işlemi tamamlandıktan sonra bir sonraki yakalamaya başlamadan önce beklenmesi gereken süre (milisaniye olarak).

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoFITS2FITS), group (Align)
en: Do not sanitize FITS. This option should only be checked if astrometry.net version is 0.67 or earlier. Uncheck for any versions greater than 0.67.
tr: FITS’i temizlemeyin. Bu seçenek yalnızca astrometry.net sürümü 0.67 veya daha eskiyse işaretlenmelidir. 0.67’den büyük sürümler için işareti kaldırın.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseResort), group (Align)
en: Check this option if your image does not have much nebulosity. If it does have strong nebulosity, uncheck it.
tr: Görselinizde çok fazla bulutsuluk yoksa bu seçeneği işaretleyin. Güçlü bulutsuluk varsa işaretini kaldırın.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoVerify), group (Align)
en: This will prevent the solver from looking at an already existing WCS Header before blindly trying to solve the image. It is recommended to keep it checked.
tr: Bu, çözücünün körü körüne görseli çözmeye çalışmadan önce halihazırda var olan bir WCS başlığına bakmasını önleyecektir. İşaretli tutulması önerilir.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleLow), group (Align)
en: Lower image scale.
tr: Görsel ölçeğini düşür

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleHigh), group (Align)
en: Upper image scale.
tr: Görsel ölçeğini yükselt

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdateImageScale), group (Align)
en: Automatically update image scale when CCD or Mount parameters are updated.
tr: CCD veya kaide parametreleri güncellendiğinde görsel ölçeğini kendiliğinden güncelle

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleUnits), group (Align)
en: Image scale units in arcminutes (aw), degrees (dw), or arcsec per pixel (app)
tr: Yaydakika (aw), derece (dw) veya piksel başına yaysaniye türünden görsel ölçeği

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseDownsample), group (Align)
en: Downsample the image to shrink its size and speed up the solver.
tr: Boyutunu küçültmek ve çözücüyü hızlandırmak için görseli küçült

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDownsample), group (Align)
en: Downsample factor
tr: Küçültme çarpanı

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoDownsample), group (Align)
en: Automatically downsample based on image size.
tr: Görsel boyutu tabanlı olarak kendiliğinden küçült

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionRA), group (Align)
en: User supplied Right Ascension value in degrees to be passed to the solver.
tr: Kullanıcı tarafından sağlanan çözücüye aktarılacak derece türünden sağ açıklık değeri

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionDE), group (Align)
en: User supplied declination value in degrees to be passed to the solver.
tr: Kullanıcı tarafından sağlanan çözücüye aktarılacak derece türünden sapma değeri

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdatePosition), group (Align)
en: Automatically update position coordinates when mounts completes slewing.
tr: Kaideler çevrilmeyi tamamladığında konum koordinatlarını kendiliğinden güncelle

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDetectParity), group (Align)
en: Detect parity and reuse it to speed up solver.
tr: Eşliği tespit et ve çözücüyü hızlandırmak için yeniden kullan

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryCustomOptions), group (Align)
en: Additional optional astrometry.net options
tr: Ek isteğe bağlı Astrometry.net seçenekleri

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
tr: Astrometry.net çözüm alanı ikilisi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
tr: Astrometry.net çözücü konumunun yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
tr: Astrometry.net wcsinfo ikilisi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
tr: Astrometry.net wcsinfo konumunun yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
tr: Astrometry.net yapılandırma dosyası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
tr: Astrometry.net dosyası konumunu yolu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SextractorBinary), group (Align)
en: Path to the Sextractor executable.
tr: Sekstraktör yürütülebilirinin yolu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WatneyBinary), group (Align)
en: Path to the Watney Solver executable.
tr: Watney Çözücüsü yürütülebilirinin yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
tr: Astrometry.net API anahtarı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
tr: Astrometry.net çevrim içi web hizmetlerine erişim anahtarı. Bir anahtar alabilmek için Astrometry.net’e kayıt olmalısınız.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
tr: Astrometry.net API’si URL’si

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
tr: Görselleri Astrometry.net çevrim içi hizmetine yüklemek için FITS yerine JPEG biçimini kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryTimeout), group (Align)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete.
tr: Astrometri çözümleyicisinin tamamlanmasını beklemek için saniye türünden zaman aşımı

note: i18n: ectx: label, entry (PAHMountSpeed), group (Align)
en: Speed to set mount in Polar Alignment Assistant Tool.
tr: Kutup Hizalaması Yardımcısı aracında kaideyi ayarlama hızı

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRotaion), group (Align)
en: Rotate mount by this many degrees during polar alignment.
tr: Kutup hizalaması sırasında kaideyi bu kadar derece döndürün.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRefreshAlgorithm), group (Align)
en: The algorithm used for polar-align refresh.
tr: Kutup hizalaması yenilemesi için kullanılan algoritma

note: i18n: ectx: label, entry (PAHDirection), group (Align)
en: Mount rotation direction during polar alignment.
tr: Kutup hizalaması sırasındaki kaide dönüş yönü

note: i18n: ectx: label, entry (PAHAutoPark), group (Align)
en: Automatically park the mount after Polar Alignment Assistant Tool is complete.
tr: Kutup Hizalaması Yardımcısı aracı tamamlandıktan sonra kaideyi kendiliğinden park et

note: i18n: ectx: label, entry (PAHManualSlew), group (Align)
en: User should manually rotate the mount about its axis during polar alignment.
tr: Kullanıcı, kutup hizalaması sırasında kaideyi kendi ekseni etrafında elle döndürmelidir.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHExposure), group (Align)
en: Polar Alignment Assistant exposure duration in seconds.
tr: Saniye olarak Kutup Hizalaması Yardımcısı pozlama süresi

note: i18n: ectx: label, entry (PAHAutoPACCorrection), group (Align)
en: Enable automatic polar alignment correction using PAC device.
tr: PAC aygıtını kullanarak otomatik kutup hizalaması düzeltmesini etkinleştirin.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHSuccessThreshold), group (Align)
en: Polar alignment success threshold in arcminutes. If total error is at or below this value, alignment is considered successful.
tr: Kutup hizalaması başarı eşiği (yaydakika türünden). Toplam hata bu değere eşit veya daha düşükse hizalama başarılı kabul edilir.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHCorrectionTimeout), group (Align)
en: Timeout in seconds for automatic polar alignment correction. If the system cannot reach the desired threshold within this period, it aborts.
tr: Otomatik kutup hizalaması düzeltmesi için saniye türünden zaman aşımı süresi. Sistem bu süre içinde istenen eşiğe ulaşamazsa işlem iptal edilir.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideExposure), group (Guide)
en: Guider exposure duration in seconds.
tr: Saniye olarak kılavuz pozlama süresi

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDelay), group (Guide)
en: Delay next exposure by this many seconds.
tr: Sonraki pozlamayı bu kadar saniye geciktir

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderType), group (Guide)
en: Which guider process to utilize for guiding (0 Internal Guider, 1 PHD2, 2 lin_guider)
tr: Kılavuzluk için hangi kılavuzluk sürecinden yararlanılacağı (0 iç kılavuz, 1 PHD2, 2 lin_guider)

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use track guide square (0 smart, 1 SEP, 2 fast, 3 threshold, 4 no threshold, 5 SEP multistar).
tr: Kılavuz karesini izlemek için hangi algoritmanın kullanılacağı (0 akıllı, 1 SEP, 2 hızlı, 3 eşik, 4 eşik yok, 5 SEP MultiStar)

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuidePulseAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use to compute guiding pulses for RA (0 standard, 1 Hysteresis, 2 Linear, 3 GPG).
tr: RA için kılavuz darbelerini hesaplamak üzere hangi algoritmanın kullanılacağı (0 Standart, 1 Histeresis, 2 Doğrusal, 3 GPG)

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuidePulseAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use to compute guiding pulses for DEC (0 standard, 1 Hysteresis, 2 Linear).
tr: DEC için kılavuz darbelerini hesaplamak üzere hangi algoritmanın kullanılacağı (0 Standart, 1 Histeresis, 2 Doğrusal)

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Host), group (Guide)
en: Host name of external PHD2 service
tr: Dış PHD2 hizmetinin makinesinin adı

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Port), group (Guide)
en: PHD2 Event Monitoring Port
tr: PHD2 etkinlik izleme kapısı

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderHost), group (Guide)
en: Host name of external lin_guider service
tr: Dış lin_guider hizmetinin makinesinin adı

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderPort), group (Guide)
en: Lin_guider Event Monitoring Port
tr: lin_guider etkinlik izleme kapısı

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
tr: Kalibrasyon aşamasında darbeleri yönlendirmek için kullanılan milisaniye türünden darbe süresi

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSquareSize), group (Guide)
en: Guide square size selection in pixels.
tr: Piksel olarak kılavuz karesi boyutu seçimi

note: i18n: ectx: label, entry (GuideBinning), group (Guide)
en: Guide binning.
tr: Kılavuz gruplaması

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAutoStar), group (Guide)
en: Automatically select calibration star and perform calibration.
tr: Kalibrasyon yıldızını kendiliğinden seç ve kalibrasyonu gerçekleştir

note: i18n: ectx: label, entry (guideShowFrame), group (Guide)
en: Display guiding frames.
tr: Kılavuz karelerini görüntüleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoModeIterations), group (Guide)
en: Number of automode iterations for calibration process.
tr: Kalibrasyon işlemi için kendiliğinden kip yinelemelerinin sayısı

note: i18n: ectx: label, entry (GuideLostStarTimeout), group (Guide)
en: When star tracking is lost, wait this many seconds before aborting.
tr: Yıldız takibi kaybolduğunda, iptal etmeden önce bu kadar saniye bekle

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationTimeout), group (Guide)
en: When calibration starts, wait this many seconds before aborting.
tr: Kalibrasyon başladığında, iptal etmeden önce bu kadar saniye bekle

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxDeltaRMS), group (Guide)
en: Maximum delta RMS permitted while guiding before aborting.
tr: Kılavuzluk sırasında iptal etmeden önce izin verilen en büyük RMS farkı

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxHFR), group (Guide)
en: Maximum HFR permitted for SEP MultiStar guide star.
tr: SEP MultiStar kılavuz yıldızı için izin verilen en büyük HFR

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMultistarReferenceStars), group (Guide)
en: Maximum number of SEP MultiStar number of stars used as references.
tr: Başvuru olarak kullanılacak en çok SEP MultiStar yıldızı sayısı

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysInventGuideStar), group (Guide)
en: Invent a guide star position from the multi-star references.
tr: Çoklu yıldız başvurularından bir kılavuz yıldız konumu icat et

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
tr: Kalibrasyonu yapmak için her iki ekseni de kullan

note: i18n: ectx: label, entry (UseGuideHead), group (Guide)
en: Use the guider chip for guiding from cameras that have a dedicated guider chip.
tr: Özel bir kılavuz yongası olan kameralardan yönlendirme için kılavuz yongasını kullan

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideLog), group (Guide)
en: Automatically save internal guider user logs.
tr: İçsel kılavuz kullanıcı günlüklerini kendiliğinden kaydet

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
tr: Kendiliğinden kılavuz görselleri için koyu kare çek

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSubframe), group (Guide)
en: Subframe guide image around selected region
tr: Seçili bölge çevresindeki alt kare kılavuz görseli

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
tr: Kendiliğinden kıpırdatma kipinde sonraki pozlamalar arasında kaç pikselin hareket edeceği

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFrames), group (Guide)
en: Dither after this many frames.
tr: Bu kadar kareden sonra kıpırdat

note: i18n: ectx: label, entry (DitherThreshold), group (Guide)
en: Maximum distance (pixels) for guiding to be considered settled.
tr: Kılavuzluğun tamam olarak kabul edilmesi için en büyük uzaklık (piksel)

note: i18n: ectx: label, entry (DitherTimeout), group (Guide)
en: Time limit (seconds) on dithering to settle down.
tr: Kıpırdatmanın tamam olması için zaman sınırı (saniye)

note: i18n: ectx: label, entry (DitherMaxIterations), group (Guide)
en: How many dithering attempts to undertake before giving up.
tr: Denemeyi bırakmadan önce kaç kıpırdatma denemesinin yapılacağı

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuidingPulse), group (Guide)
en: Pulse length in milliseconds used for non-guiding dither.
tr: Kılavuzsuz kıpırdatma için kullanılan milisaniye türünden darbe uzunluğu

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFailAbortsAutoGuide), group (Guide)
en: If dithering fails then abort autoguide.
tr: Kıpırdatma başarısız olursa kendiliğinden kılavuzu iptal et

note: i18n: ectx: label, entry (DitherWithOnePulse), group (Guide)
en: Dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced, so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.
tr: Kıpırdatma miktarı rastgele oluşturulur, darbeler gönderilir; ancak ortaya çıkan piksel kıpırdatması miktarı uygulanmaz, dolayısıyla yalnızca bir kıpırdatma darbesi gönderilir. Bu daha hızlıdır ve kıpırdatma miktarı yine de rastgele olduğundan önerilir. 2B kıpırdatma gerektiğinde gereklidir; ancak yönlendirme yalnızca bir eksende yapılır.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
tr: Kılavuzluk sırasında kendiliğinden kıpırdatma kullan

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuiding), group (Guide)
en: Perform dithering even when not guiding.
tr: Kılavuzluk yapılmıyorsa bile kıpırdatma gerçekleştir

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
tr: RA ekseninde kendiliğinden kılavuzluğu etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
tr: DEC ekseninde kendiliğinden kılavuzluğu etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (NorthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable North autoguiding in the DEC axis.
tr: DEC ekseninde kendiliğinden kuzey kılavuzluğunu etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (SouthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable South autoguiding in the DEC axis.
tr: DEC ekseninde kendiliğinden güney kılavuzluğunu etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (EastRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable East autoguiding in the RA axis.
tr: RA ekseninde kendiliğinden doğu kılavuzluğunu etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (WestRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable West autoguiding in the RA axis.
tr: RA ekseninde kendiliğinden batı kılavuzluğunu etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderAccuracyThreshold), group (Guide)
en: Accuracy threshold for the Guide Graphs.
tr: Kılavuz grafikleri için kesinlik eşiği

note: i18n: ectx: label, entry (RADisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Plot on the Guide Drift Graphics.
tr: Kılavuz kayması grafiklerinde RA çizimini görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (DEDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Plot on the Guide Drift Graphics.
tr: Kılavuz kayması grafiklerinde DEC çizimini görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (RACorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
tr: Kılavuz kayması grafiklerinde RA düzeltmeleri çizimini görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (DECorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
tr: Kılavuz kayması grafiklerinde DEC düzeltmeleri çizimini görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (SNRDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the SNR Plot on the Guide Drift Graphics.
tr: Kılavuz kayması grafiklerinde SNR çizimini görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (RMSDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RMS Error Plot on the Guide Drift Graphics.
tr: Kılavuz kayması grafiklerinde RMS hataları çizimini görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (RAHysteresis), group (Guide)
en: If > 0, use the hysteresis guider for RA internal guiding with that value.
tr: 0’dan küçükse o değerle RA içsel kılavuzluğu için Histeresis kılavuzunu kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (DECHysteresis), group (Guide)
en: If > 0, use the hysteresis guider for DEC internal guiding with that value.
tr: 0’dan küçükse o değerle DEC içsel kılavuzluğu için Histeresis kılavuzunu kullanın.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlgorithm), group (Scheduler)
en: Scheduler algorithm
tr: Zamanlayıcı algoritması

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerLogging), group (Scheduler)
en: Log Ekos Scheduler Module activity.
tr: Ekos zamanlayıcısı modülü etkinliğini günlükle

note: i18n: ectx: label, entry (StopEkosAfterShutdown), group (Scheduler)
en: After shutdown procedure is successfully executed, shutdown INDI and Ekos.
tr: Kapanma prosedürü başarıyla gerçekleştirildikten sonra INDI’yi ve Ekos’u kapat

note: i18n: ectx: label, entry (ShutdownScriptTerminatesINDI), group (Scheduler)
en: Whether shutdown script, if exists, terminates INDI server in the process.
tr: Varsa kapanma betiğinin bu süreçte INDI sunucusunu da sonlandırıp sonlandırmayacağı

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdown), group (Scheduler)
en: Perform pre-emptive shutdown if no jobs are due for a number of hours.
tr: Birkaç saat boyunca yapılacak bir iş yoksa önleyici kapanma prosedürünü gerçekleştir

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelOnAlignFail), group (Scheduler)
en: Reset mount model in case of alignment failure.
tr: Hizalama başarısız olursa kaide modelini sıfırla

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelBeforeJob), group (Scheduler)
en: Reset mount model before starting each job.
tr: Her bir işe başlamadan önce kaide modelini sıfırla

note: i18n: ectx: label, entry (ResetGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Always Reset guiding calibration before starting each job.
tr: Her bir işe başlamadan önce kılavuz kalibrasyonunu sıfırla

note: i18n: ectx: label, entry (ForceAlignmentBeforeJob), group (Scheduler)
en: Force alignment before starting or restarting each job.
tr: Her bir işe başlarken veya yeniden başlatırken hizalamayı zorla

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Guider may re-use guiding calibration if one is available.
tr: Kılavuz varsa kalibrasyonu yeniden kullanabilir

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseDecOnPierSideChange), group (Scheduler)
en: Reverse DEC on pier-side change when reusing calibration.
tr: Kalibrasyonu yeniden kullanırken iskele tarafındaki değişiklikte DEC’yi tersine çevir

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationBacklash), group (Scheduler)
en: Remove DEC backlash when calibrating guider.
tr: Kılavuzu kalibre ederken DEC tepkisini kaldır

note: i18n: ectx: label, entry (SerializedCalibration), group (Scheduler)
en: Last Calibration serialized.
tr: Serileştirilen son kalibrasyon

note: i18n: ectx: label, entry (RealignAfterCalibrationFailure), group (Scheduler)
en: If guiding calibration fails, run alignment process again before proceeding to recalibration.
tr: Kılavuz kalibrasyonu başarısız olursa yeniden kalibrasyona geçmeden önce hizalama işlemini yeniden çalıştır

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdownTime), group (Scheduler)
en: Maximum number of hours before the next job is due to trigger a pre-emptive shutdown.
tr: Bir sonraki işin önleyici kapatmayı tetiklemesinden önceki en çok saat sayısı.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberJobProgress), group (Scheduler)
en: When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.
tr: Planlı bir işi işlerken, depolamadaki son görselden başlayarak diziyi sürdür

note: i18n: ectx: label, entry (GreedyScheduling), group (Scheduler)
en: When true, the scheduler tries to run lower priority jobs when no higher priority job can run. Recommended.
tr: Ayarlıysa zamanlayıcı daha yüksek öncelikli bir iş çalıştırılamadığında daha düşük öncelikli işleri çalıştırmaya çalışır. Önerilir.

note: i18n: ectx: label, entry (LeadTime), group (Scheduler)
en: Minimum time between jobs in minutes.
tr: Dakika olarak işler arasındaki en az süre

note: i18n: ectx: label, entry (PreDawnTime), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.
tr: İşlerin gündoğumundan bu kadar dakika önce programlanmasına veya yürütülmesine izin verme

note: i18n: ectx: label, entry (DawnOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dawn by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
tr: Dar bant süzgeçleri kullanırken alacakaranlık sınırlamasını gevşetmek için astronomik gündoğumunu bu kadar saatle dengeleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (DuskOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dusk by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
tr: Dar bant süzgeçleri kullanırken alacakaranlık sınırlamasını gevşetmek için astronomik günbatımını bu kadar saatle dengeleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalLength), group (Scheduler)
en: Telescope focal length in millimeters.
tr: Milimetre olarak teleskop odak uzaklığı

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalReducer), group (Scheduler)
en: Focal Reducer ratio
tr: Odak azaltıcısı oranı

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelWidth), group (Scheduler)
en: Camera pixel size width in micrometers.
tr: Mikron olarak kamera piksel boyutu genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelHeight), group (Scheduler)
en: Camera pixel size height in micrometers.
tr: Mikron olarak kamera piksel boyutu yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (CameraWidth), group (Scheduler)
en: Camera Width in pixels.
tr: Piksel olarak kamera genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (CameraHeight), group (Scheduler)
en: Camera Height in pixels.
tr: Piksel olarak kamera yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (CameraRotation), group (Scheduler)
en: Position angle of the camera with respect to north.
tr: Kameranın kuzeye göre konum açısı

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategy), group (Scheduler)
en: Strategy how to react, when a job aborts or steps into an error.
tr: Bir iş iptal edildiğinde veya hataya düştüğünde nasıl tepki verileceği stratejisi

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategyDelay), group (Scheduler)
en: Delay in minutes how long the scheduler should pause before restarting an aborted job or a job that ran into an error.
tr: Dakika olarak durdurulan bir işi veya hatayla sonuçlanan bir işi yeniden başlatmadan önce zamanlayıcının ne kadar süre duraklatılacağı

note: i18n: ectx: label, entry (RescheduleErrors), group (Scheduler)
en: Re-schedule jobs that ran into errors.
tr: Hatalarla sonuçlanan işleri yeniden planla

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTrackStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting mount tracking on job startup.
tr: Başlangıçta kaide izlemesini başlatmak için öntanımlı zamanlayıcı

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerStartupEnabled), group (Scheduler)
en: Enable startup queue execution
tr: Başlangıç kuyruğu yürütmesini etkinleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerStartupEnabled), group (Scheduler)
en: If enabled, the startup queue will be executed when the scheduler starts. If disabled, no startup procedure will run.
tr: Etkinleştirilirse başlangıç kuyruğu, zamanlayıcı başlatıldığında yürütülür. Devre dışıysa herhangi bir başlangıç prosedürü çalıştırılmaz.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerPreStartupScript), group (Scheduler)
en: Path to startup queue file or script.
tr: Başlangıç kuyruğu dosyasına/betiğine olan yol

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerPreStartupScript), group (Scheduler)
en: Path to the startup queue file to execute when starting the scheduler before starting the equipment profile.
tr: Ekipman profilini başlatmadan önce zamanlayıcıyı başlatırken yürütülecek başlangıç kuyruğu dosyasının yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerPostStartupScript), group (Scheduler)
en: Path to post-startup queue file or script.
tr: Başlangıç sonrası kuyruğu dosyasına/betiğine olan yol

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerPostStartupScript), group (Scheduler)
en: Path to the startup queue file to execute when starting the scheduler after starting the equipment profile.
tr: Ekipman profilini başlattıktan sonra zamanlayıcıyı başlatırken yürütülecek başlangıç kuyruğu dosyasının yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerShutdownEnabled), group (Scheduler)
en: Enable shutdown queue execution
tr: Kapanış kuyruğu yürütmesini etkinleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerShutdownEnabled), group (Scheduler)
en: If enabled, the shutdown queue will be executed when the scheduler shuts down. If disabled, no shutdown procedure will run.
tr: Etkinleştirilirse zamanlayıcı kapatıldığında kapanış kuyruğu yürütülür. Devre dışı bırakılırsa hiçbir kapanış prosedürü çalıştırılmaz.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerPreShutdownScript), group (Scheduler)
en: Path to shutdown queue file or script.
tr: Kapanış kuyruğu dosyasına/betiğine olan yol

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerPreShutdownScript), group (Scheduler)
en: Path to the shutdown queue file to execute when stopping the scheduler before stopping the equipment profile.
tr: Ekipman profilini durdurmadan önce zamanlayıcıyı durdururken yürütülecek kapanış kuyruğu dosyasının yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerPostShutdownScript), group (Scheduler)
en: Path to post-shutdown queue file or script.
tr: Kapanış sonrası kuyruğu dosyasına/betiğine olan yol

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerPostShutdownScript), group (Scheduler)
en: Path to the shutdown queue file to execute when stopping the scheduler after stopping the equipment profile.
tr: Ekipman profilini durdurduktan sonra zamanlayıcıyı durdururken yürütülecek kapanış kuyruğu dosyasının yolu.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerFocusStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for running autofocus on job startup.
tr: İş başlangıcında kendiliğinden odağı çalıştırmak için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerGuideStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting guiding on job startup.
tr: İş başlangıcında kılavuzluğu başlatmak için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlignStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for aligning on job startup.
tr: İş başlangıcında hizalama için öntanımlı zamanlayıcı

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitude), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job altitude constraints.
tr: Yükseklik kısıtlamaları için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitudeValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job altitude constraint.
tr: Öntanımlı zamanlayıcı işi yükseklik kısıtlaması

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerHorizon), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job artificial horizon constraints.
tr: Yapay ufuk kısıtlamaları için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonSeparation), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job moon separation constraint.
tr: Ay ayrılması sabiti için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonSeparationValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job moon separation constraint.
tr: Öntanımlı zamanlayıcı Ay ayırma kısıtlaması

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonAltitude), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job moon altitude constraint.
tr: Ay yüksekliği kısıtlaması için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonAltitudeMaxValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job moon altitude constraint.
tr: Ay yüksekliği kısıtlaması için öntanımlı zamanlayıcı

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWeather), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for weather constraints.
tr: Hava durumu kısıtlamaları için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWeatherShutdownDelay), group (Scheduler)
en: Wait this many seconds when detecting weather alert before starting observatory shutdown.
tr: Gözlemevi kapanmasını başlatmadan önce hava durumu ikazını algılarken bu kadar saniye bekleyin.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTwilight), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job twilight constraints.
tr: Alacakaranlık kısıtlamaları için öntanımlı zamanlayıcı onay kutusu

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerCompleteSequences), group (Scheduler)
en: Scheduler is complete once all sequences are complete.
tr: Tüm sekanslar tamamlandığında zamanlayıcı da tamamlanır

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerRepeatEverything), group (Scheduler)
en: Restart all scheduler jobs when all scheduler jobs have completed.
tr: Tüm zamanlayıcı işleri tamamlandığında tüm zamanlayıcı işlerini yeniden başlat

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerRepeatSequences), group (Scheduler)
en: Restart sequences as soon as all sequences have been completed.
tr: Tüm sekanslar tamamlandığı anda hepsini yeniden başlat

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntilTerminated), group (Scheduler)
en: Restart sequences until manually terminated.
tr: Elle sonlandırılana dek sekansları yeniden başlat

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntil), group (Scheduler)
en: Loop sequences until specific time is up.
tr: Belirtilen zamana gelene dek sekansları döngüle

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntilValue), group (Scheduler)
en: Time when scheduler should stop repeating sequences.
tr: Zamanlayıcının sekansları yinelemeyi durdurması gereken zaman

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerExecutionSequencesLimit), group (Scheduler)
en: Limit how many times the scheduler should execute all sequences.
tr: Zamanlayıcının tüm sekansları kaç kere yürütmesi gerektiği sınırı

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeRestartWithEkos), group (Analyze)
en: If Analyze is running and Ekos is disconnected then reconnected, a new .analyze file will be created and written to, and the graphs in Analyze will only show the new session.
tr: Analyze çalışıyorsa ve Ekos’un bağlantısı kesilip yeniden bağlanırsa yeni bir .analyze dosyası oluşturulacak ve bu dosyaya yazılacak ve Analyze’deki grafikler yalnızca yeni oturumu gösterecektir.

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeAlternativeDirectoryName), group (Analyze)
en: Alternative directory to use for searching for analyze image files.
tr: Analyza görsel dosyalarını aramak için kullanılacak alternatif dizin

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeHFR), group (Analyze)
en: Display HFR on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde HFR’yi görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumCaptureStars), group (Analyze)
en: Display number of stars detected in the capture on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde algılanan yıldız sayısını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMedian), group (Analyze)
en: Display median sample value for the capture on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde yakalama için olan ortanca örneklem değerini görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeEccentricity), group (Analyze)
en: Display the median eccentricity for the stars in the capture on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde yıldızlar için olan ortanca egzantrikliği görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTemperature), group (Analyze)
en: Display the ambient temperature on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde ortam sıcaklığını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusPosition), group (Analyze)
en: Display the autofocus solution position.
tr: Kendiliğinden odak çözümü konumunu görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumStars), group (Analyze)
en: Display NumStars on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde yıldız sayısını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSkyBg), group (Analyze)
en: Display SkyBackground on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde gökyüzü arka planını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSNR), group (Analyze)
en: Display SNR on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde SNR’yi görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRA), group (Analyze)
en: Display RA on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde RA’yı görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDEC), group (Analyze)
en: Display DEC on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde DEC’i görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRAp), group (Analyze)
en: Display RA Pulses on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde RA darbelerini görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDECp), group (Analyze)
en: Display DEC Pulses on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde DEC darbelerini görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDrift), group (Analyze)
en: Display Drift on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde kaymayı görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMS), group (Analyze)
en: Display RMS Error on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde RMS hatasını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTargetDistance), group (Analyze)
en: Display the arc-seconds distance between the target position and the plate-solved captured image on the Analyze plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde hedef konum ile plaka çözümlü yakalanan görsel arasındaki yaysaniyelik uzaklığı görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMSC), group (Analyze)
en: Display RMS Error (during capture) on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde RMS hatasını (yakalama sırasında) görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountRA), group (Analyze)
en: Display Mount RA on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde kaide RA’sını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountDEC), group (Analyze)
en: Display Mount DEC on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde kaide DEC’ini görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountHA), group (Analyze)
en: Display Mount Hour Angle on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde kaide saat açısını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAz), group (Analyze)
en: Display Azimuth on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde yancayı görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAlt), group (Analyze)
en: Display Altitude on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde yüksekliği görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzePierSide), group (Analyze)
en: Display PierSide on the Analyze Statistics Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi’nde iskele yanını görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeStatsYAxis), group (Analyze)
en: Stored Y-axis upper and lower limits for the Analyze Stats Plot.
tr: Analyze İstatistikleri Çizimi için depolanmış Y ekseni üst ve alt sınırları

note: i18n: ectx: label, entry (LastServer), group (INDI Lite)
en: The address of last used server
tr: Son kullanılan sunucunun adresi

note: i18n: ectx: label, entry (LastServerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used server
tr: Son kullanılan sunucunun kapısı

note: i18n: ectx: label, entry (LastWebManagerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used Web Manager
tr: Son kullanılan web sunucusunun kapısı

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSMemoryCache), group (HIPS)
en: RAM cache size in MB used to store cached HIPS images.
tr: Önbelleklenmiş HiPS görsellerini depolamak için kullanılan RAM önbelleği boyutunun MB olarak değeri

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSNetCache), group (HIPS)
en: Hard disk cache size in MB used to store cached HIPS images.
tr: Önbelleklenmiş HiPS görsellerini depolamak için kullanılan sabit disk önbelleği boyutunun MB olarak değeri

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSSource), group (HIPS)
en: HIPS source catalog title.
tr: HiPS kaynak kataloğu başlığı

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSBiLinearInterpolation), group (HIPS)
en: Use Bilinear interpolation when rendering HiPS images?
tr: HiPS görselleri sunulurken çift yönlü aradeğerleme kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSShowGrid), group (HIPS)
en: Show HiPS grid on the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında HiPS ızgarasını göster

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSPanning), group (HIPS)
en: Redraw HiPS while panning.
tr: Kaydırırken HiPS’i yeniden çiz

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Draw HiPS sources in the sky map?
tr: Gökyüzü haritasında HiPS kaynakları çizilsin mi?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Toggle whether the HIPS sources are drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında HiPS kaynaklarının çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSUseOfflineSource), group (HIPS)
en: Use offline storage to load HiPS?
tr: HiPS’i yüklemek için çevrim dışı depolama kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOfflinePath), group (HIPS)
en: HIPS offline full path.
tr: HiPS çevrim dışı tam yolu

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain Filename.
tr: Arazi dosyası adı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain source filename.
tr: Arazi kaynak dosyası adı.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain Azimuth Correction.
tr: Arazi yancası düzeltmesi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain source azimuth correction.
tr: Arazi kaynak yanca düzeltmesi.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain Altitude Correction.
tr: Arazi yükseklik düzeltmesi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain source altitude correction.
tr: Arazi kaynak yüksekliği düzeltmesi.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Terrain Downsampling
tr: Arazi küçültmesi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Speed quality tradeoff for rendering the terrain image.
tr: Arazi görselinin sunulması için hız kalitesinden verilecek ödün.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Terrain While panning.
tr: Kaydırırken arazi durumu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Redraw terrain while panning.
tr: Kaydırırken araziyi yeniden çizin.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Draw terrain
tr: Araziyi çiz

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Toggle whether the terrain is drawn in the sky map.
tr: Gökyüzü haritasında arazinin çizilip çizilmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Skip Speedup
tr: Arazi çizimini hızlandır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain) i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Enable a one of the terrain drawing speedups.
tr: Arazi çizimi hızlandırmalarından birini etkinleştirin.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Transparency Speedup.
tr: Araziyi saydamlığını hızlandır

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Terrain Smooth Pixels.
tr: Pürüzsüz pikselli arazi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Smooth pixels for a more pleasant, but slower rendering.
tr: Daha güzel görünen; ancak daha yavaş sunulan bir arazi için pürüzsüz pikseller.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowImageOverlays), group (ImageOverlay)
en: Display Image Overlays.
tr: Görsel kaplamalarını görüntüle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowImageOverlays), group (ImageOverlay)
en: Toggle whether to display image overlays.
tr: Görsel kaplamalarının görüntülenip görüntülenmeyeceğini açın/kapatın.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowImageOverlaysBelowCatalogs), group (ImageOverlay) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowImageOverlaysBelowCatalogs), group (ImageOverlay) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlaysBelowCatalogs)
en: Display Image Overlays below catalogs.
tr: Görsel kaplamalarını katalogların altında görüntüle

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectedImageOverlay), group (ImageOverlay)
en: Center SkyMap over selected image overlay.
tr: Gökyüzü haritasını seçili görsel kaplamasının üzerinde ortala

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSelectedImageOverlay), group (ImageOverlay)
en: Center SkyMap over the selected overlay image in the image overlay table (if it's solved).
tr: Görsel kaplaması tablosunda gökyüzü haritasını seçili kaplama görselinin üzerinde ortalayın (eğer çözülmüşse).

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayMaxDimension), group (ImageOverlay)
en: Image overlay max dimension
tr: Görsel kaplaması en büyük boyutu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayMaxDimension), group (ImageOverlay)
en: Maximum dimension for image overlay images.
tr: Görsel kaplaması görselleri için olabilecek en büyük boyut.

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayTimeout), group (ImageOverlay)
en: Image overlay plate-solving timeout.
tr: Görsel kaplaması plaka çözümü zaman aşımı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayTimeout), group (ImageOverlay)
en: Timeout for plate-solving an image overlay.
tr: Bir görsel kaplamasının plaka çözümünü yapmak için olan zaman aşımı.

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayDefaultScale), group (ImageOverlay)
en: Image overlay default plate-solving scale.
tr: Görsel kaplaması öntanımlı plaka çözümü ölçeği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayDefaultScale), group (ImageOverlay)
en: Default scale (arcseconds/pixel) for image-overlay plate solving.
tr: Görsel kaplaması plaka çözümü ölçeği için olan öntanımlı ölçek (yaysaniye/piksel).

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObservatoryWeatherSource), group (Observatory)
en: Default observatory module weather source.
tr: Öntanımlı gözlemevi modülü hava durumu kaynağı

note: i18n: ectx: label, entry (warningActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon warnings?
tr: Uyarılarda tepki verilecek mi?

note: i18n: ectx: label, entry (alertActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon alerts?
tr: İkazlarda tepki verilecek mi?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather warning occurs?
tr: Bir hava durumu uyarısı gerçekleştiğinde kubbe kapatılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseShutter), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather warning occurs?
tr: Bir hava durumu uyarısı gerçekleştiğinde kepenk kapatılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningStopScheduler), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseShutter), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertStopScheduler), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather alert occurs?
tr: Bir hava durumu ikazı gerçekleştiğinde kepenk kapatılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather warning.
tr: Bir hava durumu uyarısına tepki gecikmesi

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather alert occurs?
tr: Bir hava durumu ikazı gerçekleştiğinde kubbe kapatılsın mı?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather alert.
tr: Bir hava durumu ikazına tepki gecikmesi

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseDome), group (Observatory)
en: Dome status relevant for the Observatory status.
tr: Gözlemevi durumu için olan ilgili kubbe durumu

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseShutter), group (Observatory)
en: Shutter status relevant for the Observatory status.
tr: Gözlemevi durumu için olan ilgili kepenk durumu

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseWeather), group (Observatory)
en: Weather status relevant for the Observatory status.
tr: Gözlemevi durumu için olan ilgili hava durumu

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAutoScaleValues), group (Observatory)
en: Scale the sensor graph value axis to the values range.
tr: Algılayıcı grafiği değer eksenini değer erimine göre ölçeklendir

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPExecutable), group (ASTAP)
en: Full path to the ASTAP executable.
tr: ASTAP yürütülebilirine olan tam yol

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSample), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSampleValue), group (ASTAP)
en: Down sample prior to solving. Also called binning. A value 0 will result in auto selection downsampling.
tr: Çözmeden önce örnekleme hızını azaltın. Binning/Gruplama de denir. Sıfır değeri, kendiliğinden seçimli alt örneklemeyle sonuçlanacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadius), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadiusValue), group (ASTAP)
en: The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.
tr: Program, başlangıç ​​konumu etrafında bu yarıçapa kadar kare bir spiral içinde arama yapacaktır.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPUpdateFITS), group (ASTAP)
en: Update the fits header with the found solution.
tr: FITS üstbilgisini bulunan çözümle güncelle

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPLargeSearchWindow), group (ASTAP)
en: Increase search window size.
tr: Arama penceresi boyutunu artır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyAuto), group (Mosaic)
en: Manage the mosaic panel transparency level automatically.
tr: Mozaik panel saydamlık düzeyini kendiliğinden yönet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyLevel), group (Mosaic)
en: Control mosaic panel transparency level.
tr: Mozaik panel saydamlık düzeyini yönetin.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
tr: C BATI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
tr: ZİNCİRLİ PRENSES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
tr: POMPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
tr: CENNETKUŞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
tr: KOVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
tr: KARTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
tr: SUNAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
tr: KOÇ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
tr: ARABACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
tr: ÇOBAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
tr: ÇELİKKALEM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
tr: ZÜRAFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
tr: YENGEÇ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
tr: AV KÖPEKLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
tr: BÜYÜK KÖPEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
tr: KÜÇÜK KÖPEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
tr: OĞLAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
tr: KARİNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
tr: KRALİÇE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
tr: ERBOĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
tr: KRAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
tr: BALİNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
tr: BUKALEMUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
tr: PERGEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
tr: GÜVERCİN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
tr: BERENİS’İN SAÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
tr: GÜNEYTACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
tr: KUZEYTACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
tr: KARGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
tr: KUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
tr: GÜNEYHAÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
tr: KUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
tr: YUNUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
tr: KILIÇBALIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
tr: EJDERHA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
tr: TAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
tr: IRMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
tr: OCAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
tr: İKİZLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
tr: TURNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
tr: HERKÜL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
tr: SAAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
tr: SUYILANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
tr: KÜÇÜK SUYILANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
tr: HİNTLİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
tr: KERTENKELE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
tr: ASLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
tr: KÜÇÜK ASLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
tr: TAVŞAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
tr: TERAZİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
tr: KURT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
tr: VAŞAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
tr: ÇALGI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
tr: MASA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
tr: MİKROSKOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
tr: TEKBOYNUZLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
tr: SİNEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
tr: CETVEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
tr: SEKİZLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
tr: YILANCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
tr: AVCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
tr: TAVUSKUŞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
tr: KANATLI AT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
tr: KAHRAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
tr: ANKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
tr: RESSAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
tr: BALIKLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
tr: GÜNEY BALIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
tr: PUPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
tr: KUMPAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
tr: AĞCIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
tr: OKÇUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
tr: YAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
tr: AKREP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
tr: YONTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
tr: KALKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
tr: YILAN BAŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
tr: YILAN KUYRUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
tr: ALTILIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
tr: BOĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
tr: DÜRBÜN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
tr: ÜÇGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
tr: GÜNEY ÜÇGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
tr: TUKAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
tr: BÜYÜK AYI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
tr: KÜÇÜK AYI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
tr: YELKEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
tr: BAŞAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
tr: UÇANBALIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
tr: TİLKİCİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
tr: C ÇİNCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
tr: KUZEY KEPÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
tr: EĞRİ DİZİLİŞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
tr: SARMAL KÖSELE ŞERİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
tr: KANATLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
tr: SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
tr: KUYRUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
tr: HARMAN SEPETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
tr: KEPÇE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
tr: DAVUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
tr: ÜÇ ADIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
tr: İMPARATORLUK MUHAFIZLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
tr: BOYNUZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
tr: HALLAÇ MAKİNESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
tr: İMPARATORLUK YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
tr: MUTFAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
tr: IRMAK KAPLUMBAĞASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
tr: MİDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
tr: BÜYÜK GENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
tr: DUVAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
tr: BACAKLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
tr: KÖK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
tr: SURLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
tr: UÇAN KORİDOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
tr: DIŞ SİPER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
tr: GEÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
tr: YEDİ EKSELANS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
tr: PAZAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
tr: BEŞ SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
tr: YUVARLANMIŞ DİL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
tr: AĞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
tr: TUVALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
tr: PERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
tr: ASKER PANAYIRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
tr: KARE AMBAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
tr: ÜÇ Yıldız

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
tr: DÖRT KANAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
tr: ÇEŞME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
tr: GÜNEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
tr: KUZEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
tr: BEŞ DEREBEY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
tr: MEYVE BAHÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
tr: MERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
tr: YUVARLAK AMBAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
tr: MOR SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
tr: YAYILMIŞ AĞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
tr: CEPHANELİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
tr: KANCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
tr: ULU SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
tr: YEŞİM CEŞME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
tr: KARGI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
tr: SANDAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
tr: ANIT MEZAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
tr: KÖPEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
tr: YER TANRISI’NIN TAPINAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
tr: YAY VE OK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
tr: TOKMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
tr: HAVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
tr: ÇATI DIŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
tr: YILDIRIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
tr: SAVAŞ ARABASI DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
tr: SAĞLAM SUKABAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
tr: ÇÜRÜMÜŞ SUKABAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
tr: KARARGAH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
tr: GÖK GÜRÜLTÜSÜ VE YILDIRIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
tr: SARAY KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
tr: BOŞLUK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
tr: DOKUMACI KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
tr: KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
tr: ÖKÜZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
tr: KALP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
tr: ODA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
tr: FİLİZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
tr: BİRLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
tr: GÜRZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
tr: MIZRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
tr: SAĞ BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
tr: SOL BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
tr: DAVUL TOKMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
tr: BAĞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
tr: KADININ YATAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
tr: BATI KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
tr: DOĞU KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
tr: ÇİFTLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
tr: YILDIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
tr: HAYALETLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
tr: ŞÜENYÜEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
tr: ÜÇAYAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
tr: BOYUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
tr: PAZAR MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
tr: C MISIR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
tr: BOĞANIN ÖN BACAKLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
tr: İKİ DİREK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
tr: ASLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
tr: İKİ ÇENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
tr: KUŞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
tr: ÜÇGEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
tr: FERİBOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
tr: TİMSAH

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
tr: PRUVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
tr: AĞIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
tr: DEV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
tr: SUAYGIRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
tr: SÜRÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
tr: YILDIZ ÇİFTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
tr: HANİ BALIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
tr: ÇENE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
tr: PALAMAR BABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHEMATY
tr: ÇEMATİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATY BEKETY
tr: VATİ BEKETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
tr: KOYUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
tr: SU YILDIZLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
tr: C İnüvit Dili

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
tr: İKİ GÜNEŞ IŞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
tr: UZAK DÜŞMÜŞ İKİLİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
tr: KÖPEKLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
tr: KÖPRÜCÜK KEMİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
tr: LAMBA AYAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
tr: KARİBU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
tr: ÖN İKİLİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
tr: GÖGÜS KEMİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
tr: HABERCİLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
tr: BALİNA YAĞI KABI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
tr: ARKADAKİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
tr: C KORECE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
tr: KUTSAL İBRİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
tr: BAŞKENTİN ÇİFTLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
tr: KRALIN SAYGINLIĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
tr: ADAY GÖSTERME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
tr: EŞİTLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
tr: YARDIMCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
tr: KUTSAL KRALIN MAKAMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
tr: EJDERHANIN BOYNU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
tr: KAFA KESİLMESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
tr: YARGIÇ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
tr: DALGALANAN BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ CİRİTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
tr: UZUN YAŞAM KOLTUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
tr: KONUKLAR İÇİN KÜREKÇİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN SÜTÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
tr: KRALİÇENİN EVİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
tr: ANTİK SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
tr: KRALIN ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
tr: SÜVARİ GENERALİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN SÜVARİLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
tr: GEZİCİ BİRLİKLER GENERALİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
tr: DOĞU YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
tr: KAPI SÜRGÜSÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
tr: KAPI KİLİDİ VE ANAHTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
tr: CEZA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
tr: KRALİYET SALONU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
tr: MUHASEBECİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
tr: GÜNEŞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
tr: BATI YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
tr: İMPARATOR KOLTUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
tr: BEŞ BÖLÜK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
tr: SOYLAR İÇİN DUACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
tr: BALIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
tr: HAVA DURUMU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
tr: İMPARATORİÇENİN BAHÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
tr: KUTSAL SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
tr: HARMAN SAVURMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
tr: DIŞ TOKMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
tr: SAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
tr: KENTİN BAŞKANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
tr: MÜTEAHHİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TAVUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TAPINAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
tr: KUZEYDOĞU HALKLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
tr: YAŞLI ÇİFTÇİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
tr: ISIRAN KAPLUMBAĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
tr: İMPARATOR YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
tr: DOKUMACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
tr: KULENİN YANINDAKİ NEHİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
tr: IRMAĞIN DAVULU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ DAVUL TOKMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
tr: İNEK GÜDEN ADAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
tr: SANDIK ÖRTÜSÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
tr: İPEKBÖCEĞİ SEPETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
tr: ARABA GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ FERİBOTU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
tr: MEYVE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
tr: TOHUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
tr: HANIMEFENDİ İÇİN DEPO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
tr: SARAY HANIMI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
tr: YARGIÇ HATASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
tr: HATAYI DÜZELTMEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
tr: YAŞAMINI BAGIŞLAMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
tr: CEZALANDIR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
tr: BOŞ EV

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
tr: AĞLAMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
tr: HIÇKIRARAK AĞLAMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
tr: SURLU ŞATO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
tr: ELBİSE ASKISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
tr: DAMAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
tr: INSAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
tr: İÇ TOKMAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ AMBARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
tr: MEZAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
tr: EVİN ÇATISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
tr: ÇATLAK SIVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
tr: TIRMANAN YILAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN SARAYI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
tr: SÖKÜLMÜŞ SARAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
tr: RESMİ MALZEME TEMİNİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
tr: YILDIRIM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
tr: SUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ SÜVARİ BÖLÜKLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
tr: DEVRİYELER İÇİN KÖY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ AĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ AHIRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
tr: DOĞU DUVARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
tr: İNŞAAT MÜHENDİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
tr: YILDIRIMLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
tr: BULUTLAR VE YAĞMUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
tr: ANAYOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
tr: KAMÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
tr: SAVAŞ ARABASI GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
tr: YAN YOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
tr: CEPHANELİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
tr: EMPERATORUN GÜNEY KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
tr: KATLANAN DIŞ PERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TUVALETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
tr: MİMAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
tr: GÖZCÜ KULESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
tr: SOL ULMUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
tr: SAĞ ULMUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
tr: TAHIL YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ GEMİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
tr: SU DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
tr: CESET YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
tr: KAPLANIN MİDESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
tr: DİNİ HİZMETLER İÇİN DARI DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
tr: TAHIL DEPOSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
tr: BİLEĞİ TAŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ ŞAMANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
tr: KULAK VE GÖZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
tr: AY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TEPESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ ENTRİKASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
tr: KURU OT (HAYVAN YEMİ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
tr: SAVAŞ ARABASI İÇİN GARAJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
tr: BALIK İÇİN GÖLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
tr: SÜTUN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN SU BİRİKİNTİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
tr: KRALLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN ANA KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
tr: SAAM BAYRAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ KÖYÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ TARAÇASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
tr: SINIR GENERALİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ ŞENLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN FLAMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
tr: DOKUZ BÖLGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ BAHÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
tr: YERLEŞMİŞ BAYRAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
tr: FELAKETİN TAHMİNİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
tr: ÜÇ BÖLÜĞÜN GÖZCÜSÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
tr: SEVKEDİLEN BİRLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
tr: ORDU İÇİN KUYU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
tr: YOSMA İÇİN KUYU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
tr: KATLANIR PERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
tr: OK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
tr: ÇALI YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
tr: KUZEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
tr: BEŞ HÜKÜMDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN KADEHİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
tr: DOĞU KUYUSU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
tr: SEL KONTROLÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
tr: SU DENGESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
tr: IRMAĞIN DÖRT HAYALETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
tr: GÜNEY IRMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
tr: İKİZ KAPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
tr: YAY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
tr: KURT YILDIZI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
tr: YABAN TAVUKLARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
tr: ORDU PAZARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
tr: TORUNLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
tr: OĞUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
tr: ERGİN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
tr: YAŞLI ADAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
tr: FENER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN GÖZÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
tr: ÖLÜ YIĞINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
tr: YEŞİL SIRT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
tr: DIŞ MUTFAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ KÖPEĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
tr: GURYOUNG’UN HAYALETİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
tr: ŞARAP GÖREVLİSİNİN FLAMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
tr: MUTFAK GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
tr: EŞİTLİK VE ADALET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
tr: İMPARATOR HEONVON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ BAŞKENTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
tr: TARIM AMİRİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
tr: MEZAR GÖREVLİSİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ MEZARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
tr: KIZIL KUŞUN KANADI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
tr: DOĞU ÇÖMLEKÇİLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
tr: İMPARATORUN SAVAŞ ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
tr: YAŞAM KUMU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
tr: SÜVARİLERİN ANA KAPISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
tr: MUHAFIZ ŞÖVALYE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
tr: BEŞ DEREBEYİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
tr: ALÇAK ÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
tr: YÜKSEK ÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
tr: DOKUZ HÜKÜMDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
tr: KAPLAN PİSLİĞİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
tr: VELİAHT PRENS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
tr: BEŞ İMPARATOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
tr: ÜÇ VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
tr: RESMİ GÖRÜŞME MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
tr: MEZAR ÖNÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
tr: GÖZLEMEVİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
tr: BAYAN MEMUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
tr: GENİŞ KONAKLAMA BÖLGESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
tr: SEKİZ HUBUBAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
tr: ÖNCÜ MUHAFIZLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
tr: ERDEM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
tr: İMPARATORUN SAVAŞ TANRISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
tr: İMPARATORUN HAVA DURUMU TANRISI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
tr: İÇ MUTFAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
tr: BAYRAK ÇIRPINMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
tr: VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
tr: GENERAL VE VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ HAPİSHANESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
tr: ALTI BÖLÜM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
tr: İÇ MERDİVEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN MIZRAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
tr: İMPARATORUN KORUNMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
tr: BEŞ İMPARATORUN YERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
tr: YILLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ MUTFAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
tr: KUZEY KUTBU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
tr: YARALI KULÜBESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
tr: TEK PARÇA KÜTÜKTEN KÖPRÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
tr: BÜYÜK İMPARATOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
tr: TAHMİN MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
tr: GÖKYÜZÜNÜN DİREKLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
tr: SEKRETER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
tr: HİZMETÇİ KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
tr: BAYANLAR BÖLÜMÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
tr: YARGIÇ ZİNDANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
tr: MOR ÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
tr: GÖKYÜZÜ DÜZENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
tr: YEDİ VEZİR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
tr: TEL SAMAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
tr: PAZAR ÇİTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
tr: FEODAL HÜKÜMDAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
tr: İMPARATOR KOLTUĞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
tr: KRALİYET AİLESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
tr: AİLENİN BAŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
tr: AİLE KÜTÜĞÜ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
tr: AİLE MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
tr: PAZAR YERİ KULESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
tr: TARTI TAHILI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
tr: TAHIL TARTMA KANUNU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
tr: HAREMAĞASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
tr: SAVAS ARABASI MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
tr: ÖLÇÜM MİKTARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
tr: KESİMHANE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
tr: MÜCEVHER MEMURU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
tr: KRALİYET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
tr: SOL İCRACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
tr: SAĞ İCRACI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
tr: HEO İÇİN ÇAPRAZ DİREK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
tr: DEMİR PARALARI DİZMEK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
tr: C LAKOTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
tr: EL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
tr: YILAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
tr: ATEŞLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
tr: KOŞU YOLU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
tr: HAYVAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
tr: YEDİ KÜÇÜK KIZ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
tr: KURU SÖĞÜT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
tr: SEMENDER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
tr: KAPLUMBAĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
tr: GÜRLEYEN KUŞ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
tr: AYI İNİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
tr: C MAORİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
tr: TAMA RERETİ’NİN BÜYÜK TEKNESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
tr: C NAVARO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
tr: AYAKLARINI AYIRMIŞ ADAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
tr: KERTENKELE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
tr: İLK İRİ OLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
tr: TAVŞAN İZLERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
tr: İLK ZAYIF OLAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
tr: C NORS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
tr: AURVANDİL’İN AYAK PARMAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
tr: KURDUN AĞZI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
tr: BALIKÇI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
tr: KADININ EL ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
tr: ADAMIN EL ARABASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
tr: ASAR SAVAŞ ALANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
tr: C POLONEZCE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
tr: SU BOŞALTMA KABI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
tr: KEDİ KIZAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
tr: MUTLULUĞUN SESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
tr: YEDİLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
tr: MAUİ’NİN OLTASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
tr: GEMİCİ ÜÇGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
tr: KAWELO’NUN UÇURTMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
tr: FRİGAT KUŞU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
tr: AYIŞIĞI TARAFINDAN KORUNAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
tr: YUNUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
tr: C TUPİ-GUARANİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTA DO NORTE (TAPI'I)
tr: ANTA DO NORTE (TAPI’I)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: QUEIXADA DA ANTA (TAPI'I RAINHYKA)
tr: QUEIXADA DA ANTA (TAPI’I RAINHYKA)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tongan
tr: C TONGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AE E'UVEA
tr: AE E’UVEA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KAPAKUA'O'TAFAHI
tr: KAPAKUA’O’TAFAHİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TU'ULALUPE
tr: TU’ULALUPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western (sternenkarten.com)
tr: C BATI (sternenkarten.com)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS
tr: YILANLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Asterisms
tr: C YILDIZ KÜMELERİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING TRIANGLE
tr: FİLİZ ÜÇGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND OF VIRGO
tr: BAŞAK ELMASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUMMER TRIANGLE
tr: YAZ ÜÇGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT SQUARE OF PEGASUS
tr: KANATLI ATIN BÜYÜK MEYDANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER TRIANGLE
tr: KIŞ ÜÇGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER HEXAGON
tr: KIŞ ALTIGENİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION'S BELT
tr: AVCININ KUŞAĞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TEAPOT
tr: DEMLİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIG DIPPER
tr: BÜYÜK KEPÇE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LITTLE DIPPER
tr: KÜÇÜK KEPÇE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA W
tr: BATI KRALİÇESİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH HOOK
tr: OLTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN CROSS
tr: KUZEY GEÇİTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SICKLE
tr: ORAK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN CROSS
tr: GÜNEY GEÇİTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FALSE CROSS
tr: SAHTE GEÇİT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND CROSS
tr: ELMAS GEÇİTİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COAT HANGER
tr: ASKILIK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEMBLE'S CASCADE
tr: KEMBLE’IN ÇAĞLAYANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYADES
tr: BOĞA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS HOUSE
tr: KRAL EVİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEYSTONE
tr: KİLİT TAŞI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOZENGE
tr: BAKLAVA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOB'S COFFIN
tr: JOB’UN TABUTU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PONIATOWSKI'S BULL
tr: PONYATOVSKİ’NİN BOĞASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCLET
tr: ÇEMBERCİK

[ctx: Constellation name (optional)]
en: Y OF AQUARIUS
tr: KOVANIN Y’Sİ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHALE'S HEAD
tr: BALİNANIN KAFASI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SAIL
tr: YELKEN

[ctx: Sky Culture]
en: Western
tr: Batılı

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
tr: Çin

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
tr: Mısır

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
tr: İnüvit

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
tr: Kore

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
tr: İskandinav

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
tr: Polonezya

[ctx: Sky Culture]
en: Asterisms
tr: Yıldız Kümeleri

[ctx: City in Libya]
en: Al Jawf
tr: Sekake

[ctx: City in Bahrain]
en: Al Manamah
tr: Manama

[ctx: City in Spain]
en: Alcalá de Henares
tr: Alcala de Henares

[ctx: City in Alabama USA]
en: Alexander City
tr: Alexander Şehri

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
tr: İskenderiye

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
tr: Cezayir

[ctx: City in Canada]
en: Algonquin
tr: Algonkinler

[ctx: City in California USA]
en: Alhambra
tr: El Hamra

[ctx: City in Spain]
en: Almería
tr: Almeria

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
tr: Amami Adası

[ctx: City in Far East Russia]
en: Anadyr
tr: Anadır

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
tr: Angaur Adası

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
tr: Annette Adası

[ctx: City in Jordan]
en: Aqaba
tr: Akabe

[ctx: City in Utah USA]
en: Arches National Park (IDS)
tr: Arches Ulusal Parkı (IDS)

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
tr: Arhangelsk

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Arnold's Cove
tr: Arnold’s Cove

[ctx: City in Eritrea]
en: Asmera
tr: Asmara

[ctx: City in Eritrea]
en: Assab
tr: Aseb

[ctx: City in Paraguay]
en: Asunción
tr: Asuncion

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
tr: Asuan

[ctx: City in Greece]
en: Athens
tr: Atina

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
tr: Babelthuap Adası

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
tr: Bağdat

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
tr: Bahreyn

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Abbass
tr: Bender Abbas

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Lengeh
tr: Bender Lenge

[ctx: City in Turkey]
en: Bandirma
tr: Bandırma

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
tr: Barselona

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barry's Bay
tr: Barry’s Bay

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
tr: Basra

[ctx: City in Israel]
en: Be'er Sheva
tr: Beerşeba

[ctx: City in China]
en: Beijing
tr: Pekin

[ctx: City in Lebanon]
en: Beirut
tr: Beyrut

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
tr: Belgrad

[ctx: City in Somalia]
en: Bender Cassim
tr: Bosaso

[ctx: City in Libya]
en: Benghazi
tr: Bingazi

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
tr: Birobican

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Blind River
tr: Blind Nehri

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Blue River
tr: Mavi Nehir

[ctx: City in Israel]
en: Bnei Brak
tr: Bney Brak

[ctx: City in Colombia]
en: Bogotá
tr: Bogota

[ctx: City in Gironde France]
en: Bordeaux
tr: Bordo

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Brooklyn Park
tr: Brooklyn Parkı

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
tr: Brüksel

[ctx: City in Utah USA]
en: Bryce Canyon National Park (Tropic) IDS
tr: Bryce Canyon Ulusal Parkı (Tropic) IDS

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
tr: Bükreş

[ctx: City in Pest Hungary]
en: Budapest
tr: Budapeşte

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cadotte Lake
tr: Cadotte Gölü

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
tr: Kahire

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Campbell River
tr: Campbell Nehri

[ctx: City in China]
en: Canton
tr: Kanton

[ctx: City in Venezuela]
en: Caracas
tr: Karakas

[ctx: City in Morocco]
en: Casablanca
tr: Kazablanka

[ctx: City in Spain]
en: Castelló de la Plana
tr: Castellon de la Plana

[ctx: City in Italy]
en: Catania
tr: Katanya

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
tr: Cerro Tololo Uluslarası Gözlemevi

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Changwon
tr: Çanguon

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
tr: Şupaşkar

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
tr: Çelyabinsk

[ctx: City in India]
en: Chennai
tr: Çennay

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Cheongju
tr: Çeongju

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Cheorwon
tr: Çeoruon

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
tr: Çerkası

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
tr: Çerkessk

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
tr: Çernigiv

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernivtsi
tr: Çernivtsi

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chicago
tr: Şikago

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
tr: Çita

[ctx: City in Japan]
en: Chitose
tr: Çitose

[ctx: City in Bangladesh]
en: Chittagong
tr: Çittagong

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Chuncheon
tr: Çunçeon

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Chungju
tr: Çungju

[ctx: City in South Korea]
en: Chupungryeong
tr: Çupungryeong

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Chŏngjin
tr: Çongjin

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Clark's Harbour
tr: Clark Limanı

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
tr: Cocos Adaları

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cold Bay
tr: Cold Körfezi

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cold Lake
tr: Cold Gölü

[ctx: City in Maryland USA]
en: College Park
tr: College Parkı

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
tr: Köln

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
tr: Kopenhag

[ctx: City in Idaho USA]
en: Couer d'Alene
tr: Couer d’Alene

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
tr: Kurtuba

[ctx: City in Bangladesh]
en: Dacca
tr: Dakka

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Daegwallyeong
tr: Daeguallyeong

[ctx: City in Western sahara]
en: Dakhla
tr: Dahile

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
tr: Şam

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Daniel's Harbour
tr: Daniel Limanı

[ctx: City in Tanzania]
en: Dar es Salaam
tr: Darüsselam

[ctx: City in Florida USA]
en: Daytona Beach
tr: Daytona Sahili

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Deep River
tr: Deep Nehri

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Deer Lake
tr: Deer Gölü

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Dhahran
tr: Dahran

[ctx: City in Turkey]
en: Diyarbakir
tr: Diyarbakır

[ctx: City in Indonesia]
en: Djakarta
tr: Cakarta

[ctx: City in Tunisia]
en: Djerba
tr: Jerba

[ctx: City in Djibouti]
en: Djibouti
tr: Cibuti

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
tr: Dnipro

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
tr: Donetsk

[ctx: City in Gyeonggi South Korea]
en: Dongducheon
tr: Dongduçeon

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Drayton Valley
tr: Drayton Vadisi

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dublin
tr: Dablin

[ctx: City in Alaska USA]
en: Dutch Harbor
tr: Dutch Limanı

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle River
tr: Eagle Nehri

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
tr: Doğu Las Vegas

[ctx: City in South Africa]
en: East London
tr: Doğu Londra

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
tr: Doğu Los Angeles

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Edinburgh
tr: Edinbörg

[ctx: City in Western sahara]
en: El Aaiun
tr: Laayoune

[ctx: City in Sudan]
en: El Fasher
tr: Faşir

[ctx: City in Sudan]
en: El Obeid
tr: Ubeyd

[ctx: City in Egypt]
en: El fayum
tr: Feyyum

[ctx: City in Iran]
en: Esfahan
tr: İsfahan

[ctx: City in Mauritania]
en: F'Dérik
tr: Fderik

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fall River
tr: Fall Nehri

[ctx: City in Italy]
en: Florence
tr: Floransa

[ctx: City in Italy]
en: Forlì
tr: Forli`

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fort Qu'Appelle
tr: Fort Qu’Appelle

[ctx: City in California USA]
en: Fountain Valley
tr: Fountain Vadisi

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fox Valley
tr: Fox Vadisi

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
tr: Fremont Peak Gözlemevi

[ctx: City in Ontario Canada]
en: French River
tr: French Nehri

[ctx: City in Florida USA]
en: Fruitland Park
tr: Fruitland Parkı

[ctx: City in Tunisia]
en: Gabes
tr: Gabis

[ctx: City in Incheon South Korea]
en: Ganghwa
tr: Ganghua

[ctx: City in Algeria]
en: Gardaia
tr: Gardaya

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
tr: Cenova

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Geochang
tr: Geoçang

[ctx: City in United Kingdom]
en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Gift Lake
tr: Gift Gölü

[ctx: City in New York USA]
en: Glens Falls
tr: Glens Şelaleleri

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
tr: Godthab

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Gold River
tr: Gold Nehri

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Granite Falls
tr: Granit Falls

[ctx: City in Utah USA]
en: Green River
tr: Green Nehri

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
tr: Grozni

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
tr: Guantanomo Bay

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gull Bay
tr: Gull Koyu

[ctx: City in India]
en: Gurushikhar
tr: Guruşihar

[ctx: City in South Korea]
en: Gwangju
tr: Guangju

[ctx: City in Israel]
en: Haifa
tr: Hayfa

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Hapcheon
tr: Hapçeon

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Happy Valley - Goose Bay
tr: Happy Valley — Goose Bay

[ctx: City in Algeria]
en: Hassi Messaoud
tr: Hessi Messaud

[ctx: City in Egypt]
en: Helwan
tr: Helvan

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Highland Lakes
tr: Highland Gölleri

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Hongcheon
tr: Hongçeon

[ctx: City in Alaska USA]
en: Hooper Bay
tr: Hooper Koyu

[ctx: City in Spain]
en: Hospit. de Llobregat, L'
tr: Hospit. de Llobregat, L’

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
tr: Hot Springs Ulusal Parkı

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hudson's Hope
tr: Hudson’s Hope

[ctx: City in New York USA]
en: Huntington Station
tr: Huntington İstasyonu

[ctx: City in Hamnam North Korea]
en: Hŭngnam
tr: Hungnam

[ctx: City in Gyeonggi South Korea]
en: Icheon
tr: İçeon

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Ile-a-la-Crosse
tr: Ile-A-la-Crosse

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Imsil
tr: İmsil

[ctx: City in South Korea]
en: Incheon
tr: İnçeon

[ctx: City in Turkey]
en: Incirlik
tr: İncirlik

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Irkutsk
tr: İrkutsk

[ctx: City in Pakistan]
en: Islamabad
tr: İslamabad

[ctx: City in Turkey]
en: Istanbul
tr: İstanbul

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
tr: İvano-Frankivsk

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ivanovo
tr: İvanovo

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Izaña
tr: Izana

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Izhevsk
tr: İjevsk

[ctx: City in Indonesia]
en: Jakarta
tr: Cakarta

[ctx: City in Spain]
en: Jaén
tr: Jaen

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Jecheon
tr: Jeçeon

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Jeddah
tr: Cidde

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
tr: Kudüs

[ctx: City in Afghanistan]
en: Kabul
tr: Kabil

[ctx: City in North Korea]
en: Kaesŏng
tr: Kaesong

[ctx: City in Tunisia]
en: Kairouan
tr: Kayravan

[ctx: City in Pakistan]
en: Karachi
tr: Karaçi

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
tr: Katmandu

[ctx: City in Far East Russia]
en: Khabarovsk
tr: Habarovsk

[ctx: City in Greece]
en: Khaniá
tr: Hanya

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
tr: Hantı-Mansiysk

[ctx: City in Ukraine]
en: Kharkiv
tr: Harkiv

[ctx: City in Sudan]
en: Khartoum
tr: Hartum

[ctx: City in Ukraine]
en: Kherson
tr: Herson

[ctx: City in Ukraine]
en: Khmel'nyts'kyi
tr: Hmelnitskiy

[ctx: City in Texas USA]
en: Kickapoo Cavern  SP (Bracketville)
tr: Kickapoo Cavern SP (Bracketville)

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Kimchaek
tr: Kimçaek

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kirkland Lake
tr: Kirkland Gölü

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
tr: Kitt Peak Ulusal Gözlemevi

[ctx: City in Oregon USA]
en: Klamath Falls
tr: Klamath Şelalesi

[ctx: City in India]
en: Kolkata
tr: Kalküta

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
tr: Kure Adası

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
tr: Kuveyt

[ctx: City in Japan]
en: Kwasan
tr: Kuasan

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kyzyl
tr: Kızıl

[ctx: City in Italy]
en: L'Aquila
tr: L’Aquila

[ctx: City in Quebec Canada]
en: L'Etape
tr: L’Etape

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
tr: Lviv

[ctx: City in Pakistan]
en: Lahore
tr: Lahor

[ctx: City in Switzerland]
en: Lausanne
tr: Lozan

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
tr: Lübnan

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lebel-sur-Quevillon
tr: Lebel-sur-Quevilon

[ctx: City in Lebanon]
en: Lee
tr: Li

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
tr: Lizbon

[ctx: City in Slovenia]
en: Ljubljana
tr: Lübliyana

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
tr: Londra

[ctx: City in Egypt]
en: Louxor
tr: Luhor

[ctx: City in Ukraine]
en: Lugans'k
tr: Lugansk

[ctx: City in Sweden]
en: Luleå
tr: Lulea

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
tr: Lutsk

[ctx: City in Rhône France]
en: Lyon
tr: Lion

[ctx: City in Morocco]
en: Marrakech
tr: Marakeş

[ctx: City in Bouches-du-rhône France]
en: Marseille
tr: Marsilya

[ctx: City in Eritrea]
en: Massawa
tr: Massava

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Meadow Lake
tr: Meadow Gölü

[ctx: City in Tunisia]
en: Medenine
tr: Medenin

[ctx: City in Germany]
en: Meiän
tr: Meian

[ctx: City in Florida USA]
en: Merritt Island
tr: Merritt Adası

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
tr: Nancay (gözlemevi)

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
tr: Miquelon Adası

[ctx: City in Far East Russia]
en: Mirnyi
tr: Mirni

[ctx: City in Somalia]
en: Mogadishu
tr: Mogadişu

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
tr: Moskova

[ctx: City in Germany]
en: Munich
tr: Münih

[ctx: City in Ukraine]
en: Mykolaiv
tr: Mıkolayiv

[ctx: City in Chad]
en: N'djamina
tr: N’djamina

[ctx: City in Japan]
en: Nagasaki
tr: Nagazaki

[ctx: City in South Region Russia]
en: Nal'chik
tr: Nalçik

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
tr: Nancay (gözlemevi)

[ctx: City in Italy]
en: Naples
tr: Napoli

[ctx: City in India]
en: New Delhi
tr: Yeni Delhi

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
tr: Niagara Şelalesi

[ctx: City in Cyprus]
en: Nicosia
tr: Lefkoşa

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
tr: Nijniy Novgorod

[ctx: City in Nevada USA]
en: North Las Vegas
tr: Kuzey Las Vegas

[ctx: City in Mauritania]
en: Nouakchott
tr: Nuakşot

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
tr: Nürnberg

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
tr: Odesa

[ctx: City in Japan]
en: Okinawa
tr: Okinaua

[ctx: City in India]
en: Ooty
tr: Uti

[ctx: City in Morocco]
en: Ouarzazate
tr: Varzazat

[ctx: City in Far East Russia]
en: Oymiakon
tr: Oymyakon

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
tr: Pasifik

[ctx: City in California USA]
en: Pacific Beach
tr: Pasifik Sahili

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
tr: Pagan Adası

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Peace River
tr: Peace Nehri

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
tr: Peçorı

[ctx: City in Pakistan]
en: Peshawar
tr: Peşaver

[ctx: City in Israel]
en: Petach Tikva
tr: Petah Tikva

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
tr: Petropavlovsk-Kamçatskiy

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
tr: Pic du Midi (gözlemevi)

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pickle Lake
tr: Pickle Gölü

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
tr: Plateau de Bure (gözlemevi)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
tr: Plateau de Calern (gözlemevi)

[ctx: City in Florida USA]
en: Pompano Beach
tr: Pompano Sahili

[ctx: City in Sudan]
en: Port Soudan
tr: Port Sudan

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Powell River
tr: Powell Nehri

[ctx: City in Croatia]
en: Požega
tr: Pojega

[ctx: City in Czechia]
en: Prague
tr: Prag

[ctx: City in Far East Russia]
en: Provideniya Bay
tr: Buhta Provideniya

[ctx: City in Algeria]
en: Qustantinah
tr: Kostantine

[ctx: City in Israel]
en: Ra'anana
tr: Raanana

[ctx: City in Pakistan]
en: Rawalpindi
tr: Ravalpindi

[ctx: City in Iceland]
en: Reykjavik
tr: Reykavik

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
tr: Riyad

[ctx: City in Italy]
en: Rome
tr: Roma

[ctx: City in Ahmadi Kuwait]
en: Sabahiya
tr: Sabahiye

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
tr: Samarra

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
tr: San Sebastian

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Sancheong
tr: Sançeong

[ctx: City in Bosnia and Herzegovina]
en: Sarajevo
tr: Saraybosna

[ctx: City in Algeria]
en: Satif
tr: Setif

[ctx: City in Texas USA]
en: Seminole Canyon SP (Comstock)
tr: Seminole Kanyonu SP (Comstock)

[ctx: City in Jeju South Korea]
en: Seogwipo
tr: Seoguipo

[ctx: City in South Korea]
en: Seoul
tr: Seul

[ctx: City in Ukraine]
en: Sevastopol
tr: Sivastopol

[ctx: City in Madina Saudi Arabia]
en: Sewerqia
tr: Severkiye

[ctx: City in Tunisia]
en: Sfax
tr: Safakes

[ctx: City in China]
en: Shanghai
tr: Şangay

[ctx: City in Iran]
en: Shiraz
tr: Şiraz

[ctx: City in California USA]
en: Simi Valley
tr: Simi Vadisi

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
tr: Singapur

[ctx: City in Macedonia]
en: Skopje
tr: Üsküp

[ctx: City in South Region Russia]
en: Sochi
tr: Soçi

[ctx: City in Bulgaria]
en: Sofia
tr: Sofya

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Sokcho
tr: Sokço

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Spirit River
tr: Spirit Nehri

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Alban's
tr: St. Alban’s

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Bride's
tr: St. Bride’s

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. David's
tr: St. David’s

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
en: St. John's
tr: St. John’s

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. John's
tr: St. John’s

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: St. Peter's
tr: St. Peter’s

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
tr: Sankt Peterburg

[ctx: City in New York USA]
en: Staten Island
tr: Staten Adası

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
tr: Stavropol

[ctx: City in Maine USA]
en: Stockholm
tr: Stokholm

[ctx: City in Egypt]
en: Suez
tr: Süveyş

[ctx: City in Ukraine]
en: Sumy
tr: Sumı

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Suncheon
tr: Sunçeon

[ctx: City in Florida USA]
en: Sunrise
tr: Gündoğumu

[ctx: City in Gyeonggi South Korea]
en: Suwon
tr: Suuon

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Swan River
tr: Swan Nehri

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Sydney
tr: Sidney

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Syktyvkar
tr: Sıktıvkar

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
tr: Sao Paulo

[ctx: City in Iran]
en: Tabriz
tr: Tebriz

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
tr: Taora Adası

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
tr: Taşkent

[ctx: City in Tunisia]
en: Tataouine
tr: Tatavin

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
tr: Tahran

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
tr: Ternopil

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
tr: Selanik

[ctx: City in Algeria]
en: Tindouf
tr: Tinduf

[ctx: City in Japan]
en: Toyokawa
tr: Toyokaua

[ctx: City in Tunisia]
en: Tozeur
tr: Tuzer

[ctx: City in Norway]
en: Tromsø
tr: Tromso

[ctx: City in Tunisia]
en: Tunis
tr: Tunus

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tver'
tr: Tver

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
tr: Tümen

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
tr: US Naval Gözlemevi

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
tr: Ust-Ordınski

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
tr: Ujhorod

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Val-d'Or
tr: Val-d’Or

[ctx: City in Spain]
en: València
tr: Valensiya

[ctx: City in Croatia]
en: Varaždin
tr: Varajdin

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
tr: Vatikan

[ctx: City in Italy]
en: Venice
tr: Venedik

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
tr: Viyana

[ctx: City in Lithuania]
en: Vilnius
tr: Vilnüs

[ctx: City in Ukraine]
en: Vinnytsia
tr: Vinnıtsia

[ctx: City in Virginia USA]
en: Virginia Beach
tr: Virginia Sahili

[ctx: City in Sudan]
en: Wad Medani
tr: Vad Medeni

[ctx: City in Sudan]
en: Wadi-Halfa
tr: Vadi Halfa

[ctx: City in Kuwait]
en: Wafra
tr: Vafra

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wandering River
tr: Wandering Nehri

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Wando
tr: Uando

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
tr: Varşova

[ctx: City in Washington USA]
en: Whidbey Island
tr: Whidbey Adası

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Williams Lake
tr: Williams Gölü

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Wonju
tr: Uonju

[ctx: City in Kangwon North Korea]
en: Wonsan
tr: Uonsan

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Yeongcheon
tr: Yeongçeon

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Yoshkar Ola
tr: Yoşkar Ola

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
tr: Yujno-Sahalinsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
tr: Zaporijia

[ctx: City in Russia]
en: Zelenchukskaya
tr: Zelençukskaya

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhovkva
tr: Jovkva

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
tr: Jıtomır

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
tr: Zürih

[ctx: City in Lithuania]
en: Šiauliai
tr: Siauliai

[ctx: Region/state in Kuwait]
en: Ahmadi
tr: Ahmedi

[ctx: Region/state in India]
en: Andhra Pradesh
tr: Andra Pradeş

[ctx: Region/state in Germany]
en: Bavaria
tr: Bavyera

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
tr: İngiliz Kolombiyası

[ctx: Region/state in USA]
en: California
tr: Kaliforniya

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
tr: Kanarya Adaları

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
tr: Orta Bölge

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Chungbuk
tr: Çungbuk

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Chungnam
tr: Çungnam

[ctx: Region/state in USA]
en: Colorado
tr: Kolorado

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
tr: Côte d’or

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
tr: Uzak Doğu

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Gangwon
tr: Ganguon

[ctx: Region/state in France]
en: Guadeloupe
tr: Guadelup

[ctx: Region/state in USA]
en: Idaho
tr: İdaho

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Incheon
tr: İnçeon

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Kangwon
tr: Kanguon

[ctx: Region/state in Saudi Arabia]
en: Madina
tr: Medine

[ctx: Region/state in India]
en: Maharashtra
tr: Maharaştra

[ctx: Region/state in France]
en: Martinique
tr: Martinik

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
tr: New Kaledonya

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
tr: New Güney Galler

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
tr: Kuzey Karolina

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
tr: Kuzeybatı Bölgesi

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
tr: Kuzey İrlanda

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
tr: Kuzey Toprakları

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
tr: Kuzeybatı Toprakları

[ctx: Region/state in USA]
en: Pennsylvania
tr: Pensilvanya

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
tr: Prens Edward Adası

[ctx: Region/state in USA]
en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Pyŏngbuk
tr: Pyongbuk

[ctx: Region/state in USA]
en: Rhode Island
tr: Rhode Adası

[ctx: Region/state in France]
en: Rhône
tr: Rhone

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
tr: İskoçya

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
tr: Sibirya

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
tr: Güney Avustralya

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
tr: Güney Carolina

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
tr: Güney Dakota

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
tr: Güney Bölgesi

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
tr: St. Pierre and Miquelon

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
tr: Tazmanya

[ctx: Region/state in USA]
en: Texas
tr: Teksas

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
tr: Volga Bölgesi

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
tr: Galler

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
tr: Vaşington

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington, DC
tr: Vaşington, DC

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
tr: Batı Virginia

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
tr: Batı Avustralya

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
tr: Afganistan

[ctx: Country name]
en: Algeria
tr: Cezayir

[ctx: Country name]
en: Antarctica
tr: Antartika

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

[ctx: Country name]
en: Argentina
tr: Arjantin

[ctx: Country name]
en: Armenia
tr: Ermenistan

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
tr: Ascension Adası

[ctx: Country name]
en: Australia
tr: Avustralya

[ctx: Country name]
en: Austria
tr: Avusturya

[ctx: Country name]
en: Bahamas
tr: Bahamalar

[ctx: Country name]
en: Bahrain
tr: Bahreyn

[ctx: Country name]
en: Bangladesh
tr: Bangladeş

[ctx: Country name]
en: Belgium
tr: Belçika

[ctx: Country name]
en: Bolivia
tr: Bolivya

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek

[ctx: Country name]
en: Botswana
tr: Botsvana

[ctx: Country name]
en: Brazil
tr: Brezilya

[ctx: Country name]
en: Brunei
tr: Bruney

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

[ctx: Country name]
en: Bénin
tr: Benin

[ctx: Country name]
en: Cameroon
tr: Kamerun

[ctx: Country name]
en: Canada
tr: Kanada

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
tr: Kayman Adaları

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

[ctx: Country name]
en: Chad
tr: Çad

[ctx: Country name]
en: Chile
tr: Şili

[ctx: Country name]
en: China
tr: Çin

[ctx: Country name]
en: Colombia
tr: Kolombiya

[ctx: Country name]
en: Congo
tr: Kongo

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
tr: Kongo (Demokratik Cumhuriyet)

[ctx: Country name]
en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

[ctx: Country name]
en: Croatia
tr: Hırvatistan

[ctx: Country name]
en: Cuba
tr: Küba

[ctx: Country name]
en: Cyprus
tr: Kıbrıs

[ctx: Country name]
en: Czechia
tr: Çekya

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

[ctx: Country name]
en: Denmark
tr: Danimarka

[ctx: Country name]
en: Djibouti
tr: Cibuti

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

[ctx: Country name]
en: Ecuador
tr: Ekvador

[ctx: Country name]
en: Egypt
tr: Mısır

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
tr: Ekvatoryal Ginesi

[ctx: Country name]
en: Eritrea
tr: Eritre

[ctx: Country name]
en: Estonia
tr: Estonya

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
tr: Etiyopya

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

[ctx: Country name]
en: Finland
tr: Finlandiya

[ctx: Country name]
en: France
tr: Fransa

[ctx: Country name]
en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
tr: Fransız Polonezyası

[ctx: Country name]
en: Gambia
tr: Gambiya

[ctx: Country name]
en: Germany
tr: Almanya

[ctx: Country name]
en: Ghana
tr: Gana

[ctx: Country name]
en: Greece
tr: Yunanistan

[ctx: Country name]
en: Greenland
tr: Grönland

[ctx: Country name]
en: Guinea
tr: Gine

[ctx: Country name]
en: Guinea Bissau
tr: Gine Bissau

[ctx: Country name]
en: Hungary
tr: Macaristan

[ctx: Country name]
en: Iceland
tr: İzlanda

[ctx: Country name]
en: India
tr: Hindistan

[ctx: Country name]
en: Indonesia
tr: Endonezya

[ctx: Country name]
en: Iran
tr: İran

[ctx: Country name]
en: Iraq
tr: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
tr: İrlanda

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
tr: Man Adası

[ctx: Country name]
en: Israel
tr: İsrail

[ctx: Country name]
en: Italy
tr: İtalya

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
tr: Fildişi Sahili

[ctx: Country name]
en: Jamaica
tr: Jamaika

[ctx: Country name]
en: Japan
tr: Japonya

[ctx: Country name]
en: Jordan
tr: Ürdün

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

[ctx: Country name]
en: Kuwait
tr: Kuveyt

[ctx: Country name]
en: Latvia
tr: Letonya

[ctx: Country name]
en: Lebanon
tr: Lübnan

[ctx: Country name]
en: Lesotho
tr: Lesoto

[ctx: Country name]
en: Liberia
tr: Liberya

[ctx: Country name]
en: Lithuania
tr: Litvanya

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

[ctx: Country name]
en: Macedonia
tr: Makedonya

[ctx: Country name]
en: Madagascar
tr: Madagaskar

[ctx: Country name]
en: Malawi
tr: Malavi

[ctx: Country name]
en: Malaysia
tr: Malezya

[ctx: Country name]
en: Maldives
tr: Maldivler

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

[ctx: Country name]
en: Mauritania
tr: Moritanya

[ctx: Country name]
en: Mauritius
tr: Morityus

[ctx: Country name]
en: Mexico
tr: Meksika

[ctx: Country name]
en: Micronesia
tr: Mikronezya

[ctx: Country name]
en: Monaco
tr: Monako

[ctx: Country name]
en: Morocco
tr: Fas

[ctx: Country name]
en: Mozambique
tr: Mozambik

[ctx: Country name]
en: Namibia
tr: Namibya

[ctx: Country name]
en: Netherlands
tr: Hollanda

[ctx: Country name]
en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

[ctx: Country name]
en: Nicaragua
tr: Nikaragua

[ctx: Country name]
en: Niger
tr: Nijer

[ctx: Country name]
en: Nigeria
tr: Nijerya

[ctx: Country name]
en: North Korea
tr: Kuzey Kore

[ctx: Country name]
en: Norway
tr: Norveç

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

[ctx: Country name]
en: Philippines
tr: Filipinler

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
tr: Pitcairn Adaları

[ctx: Country name]
en: Poland
tr: Polonya

[ctx: Country name]
en: Portugal
tr: Portekiz

[ctx: Country name]
en: Qatar
tr: Katar

[ctx: Country name]
en: Romania
tr: Romanya

[ctx: Country name]
en: Russia
tr: Rusya

[ctx: Country name]
en: Rwanda
tr: Ruanda

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

[ctx: Country name]
en: Seychelles
tr: Seyşeller

[ctx: Country name]
en: Singapore
tr: Singapur

[ctx: Country name]
en: Slovakia
tr: Slovakya

[ctx: Country name]
en: Slovenia
tr: Slovenya

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

[ctx: Country name]
en: Somalia
tr: Somali

[ctx: Country name]
en: South Africa
tr: Güney Afrika

[ctx: Country name]
en: South Korea
tr: Güney Kore

[ctx: Country name]
en: Spain
tr: İspanya

[ctx: Country name]
en: Swaziland
tr: Suaziland

[ctx: Country name]
en: Sweden
tr: İsveç

[ctx: Country name]
en: Switzerland
tr: İsviçre

[ctx: Country name]
en: Syria
tr: Suriye

[ctx: Country name]
en: Taiwan
tr: Tayvan

[ctx: Country name]
en: Tanzania
tr: Tanzanya

[ctx: Country name]
en: Thailand
tr: Tayland

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

[ctx: Country name]
en: Tunisia
tr: Tunus

[ctx: Country name]
en: Turkey
tr: Türkiye

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

[ctx: Country name]
en: US Territory
tr: ABD Bölgesi

[ctx: Country name]
en: USA
tr: ABD

[ctx: Country name]
en: Ukraine
tr: Ukrayna

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

[ctx: Country name]
en: Vatican
tr: Vatikan

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

[ctx: Country name]
en: Western sahara
tr: Batı Sahra

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

[ctx: Country name]
en: Zambia
tr: Zambiya

[ctx: Country name]
en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
tr: Kuyruklu Yıldız Çarpması İzleri (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
tr: Galile Uyduları (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
tr: Küresel Toz Fırtınası (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
tr: Jüpiter ve İo (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
tr: APOD Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
tr: APOD Görselini Göster (Radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
tr: APOD Görselini Göster (Venera sondası)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
tr: Satürn ve Aylarının Kolajını Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
tr: HST Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
tr: HST Görselini Göster (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
tr: HST Görselini Göster (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
tr: HST Görselini Göster (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
tr: HST Görselini Göster (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
tr: HST Görselini Göster (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
tr: HST Görselini Göster (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
tr: HST Görselini Göster (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
tr: HST Görselini Göster (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
tr: HST Görselini Göster (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
tr: HST Görselini Göster (Ayrıntı)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
tr: HST Görselini Göster (Ayrıntı)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
tr: HST Görselini Göster (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
tr: HST Görselini Göster (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
tr: HST Görselini Göster (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
tr: HST Görselini Göster (M 31 deki yıldızlar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
tr: HST’yi Göster (Halkalar ve Aylar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
tr: KPNO AOP Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
tr: MGS Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
tr: NASA Mozayiğini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
tr: NOAO Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
tr: NOAO Görselini Göster (Halfa)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
tr: NOAO Görselini Göster (Optik)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
tr: SEDS Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
tr: Spitzer Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
tr: Güneş Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
tr: Viking Sondası Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
tr: Voyager 1 Görselini Göster

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
tr: Tam Tutulma Görseli

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
tr: Üçlü Tutulma (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
tr: Shoemaker-Levy 9 Kuyruklu Yıldızı

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker–Levy 9 Wikipedia page
tr: Shoemaker-Levy 9 Kuyruklu Yıldızı Vikipedi Sayfası

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
tr: Günlük Güneş Görselleri

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Eclipse page
tr: NASA Tutulma Sayfası

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
tr: NASA Mars Görevleri

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Science Mariner missions
tr: NASA Science Mariner Görevleri

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Solar System Exploration Page
tr: NASA Güneş Sistemi Keşif Sayfası

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Sun-Earth Days page
tr: NASA Güneş-Dünya Günleri Sayfası

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Nine Planets Page
tr: Dokuz Gezegen Sayfası

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
tr: SEDS Bilgi Sayfası

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
tr: Apollo Programı

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
tr: Cassini Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
tr: Mars’taki “Yüz”

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
tr: Galile Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
tr: Macellan Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
tr: Mariner 10 Görevi

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
tr: Mars Topluluğu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
tr: Voyager Görevleri

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
tr: Tüm Mars Kataloğu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
tr: Mars’a Hoş Geldiniz!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
tr: Vikipedi Sayfası

[ctx: star name]
en: Sirius
tr: Akyıldız

[ctx: star name]
en: Canopus
tr: Yıldırak

[ctx: star name]
en: Arcturus
tr: Arktürüs

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
tr: Sentor Ayak

[ctx: star name]
en: Capella
tr: Şapel

[ctx: star name]
en: Rigel
tr: Ayak

[ctx: star name]
en: Procyon
tr: Öncü

[ctx: star name]
en: Achernar
tr: Ağız

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
tr: İkizlerevi

[ctx: star name]
en: Altair
tr: Uçucu

[ctx: star name]
en: Aldebaran
tr: Eldeberan

[ctx: star name]
en: Spica
tr: Başakçı

[ctx: star name]
en: Antares
tr: Akrep Yüreği

[ctx: star name]
en: Pollux
tr: Polluks

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
tr: Balıkağzı

[ctx: star name]
en: Mimosa
tr: Mimoza

[ctx: star name]
en: Deneb
tr: Denep

[ctx: star name]
en: Castor
tr: Kastor

[ctx: star name]
en: Bellatrix
tr: Bellatrik

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
tr: El Nayır

[ctx: star name]
en: Peacock
tr: Tavuskuşu

[ctx: star name]
en: Polaris
tr: Kutup Yıldızı

[ctx: star name]
en: Hamal
tr: Hamel

[ctx: star name]
en: Al Gieba
tr: Gıybet

[ctx: star name]
en: Mirach
tr: Miraç

[ctx: star name]
en: Algol
tr: Umacı

[ctx: star name]
en: Suhail
tr: Süheyl

[ctx: star name]
en: Merkab
tr: Markab

[ctx: star name]
en: Markab
tr: Eşek

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
tr: Nayır El Saif

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
tr: Kelb El Ray

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
tr: El Deneb

[ctx: star name]
en: Al Nair
tr: El Nayır

[ctx: star name]
en: Zawijah
tr: Zevce

[ctx: star name]
en: Mira
tr: Tansık

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
tr: Son Fırlatmalar

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
tr: Uluslararası Uzay İstasyonu

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
tr: En Parlak

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
tr: Hava

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
tr: Dünya Özkaynakları

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
tr: Arama–Kurtarma (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
tr: Afet İzleme

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
tr: İzleme ve Veri Geçişi Uydu Sistemi (TDRSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
tr: Yerinde Duran

[ctx: Satellite group name]
en: Iridium
tr: İridyum

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
tr: Amatör Telsiz

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
tr: Deneysel

[ctx: Satellite group name]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
tr: GPS Faaliyeti

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
tr: Glonass Faaliyeti

[ctx: Satellite group name]
en: Galileo
tr: Galile

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
tr: Uydu Tabanlı Güçlendirme Sistemi (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
tr: Donanma Navigasyon Uydu Sistemi (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
tr: Rusya LEO Navigasyonu

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
tr: Uzay ve Yer Bilimi

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
tr: Yersel

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
tr: Mühendislik

[ctx: Satellite group name]
en: Education
tr: Eğitim

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
tr: Çeşitli Askeri

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
tr: Radar Kalibrasyonu

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
tr: Çeşitli

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
tr: GPS Ek

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
tr: GLONASS Ek

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
tr: METEOSAT Ek

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
tr: INTELSAT Ek

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
tr: ORBCOMM Ek

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Simbad
tr: Sinbad

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Aladin
tr: Alaaddin

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
tr: Gama Işını

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
tr: X Işını

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
tr: Morötesi

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
tr: Optik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
tr: Kızılötesi

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
tr: Radyo

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
tr: Yüksek Enerji Astrofizik Arşivi (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
tr: Yakın Geçmişteki X Işını Görevleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
tr: Geçmiş X Işını Görevleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
tr: Gama Işını Görevleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
tr: Diğer Görevler

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
tr: Beğenilen Katalog Seçimleri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
tr: Çoklu Dalga Boyu Katalogları

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
tr: NASA Samanyolu Dışı Veri Tabanı (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
tr: Konumlar

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
tr: NASA Gökfizik Veri Sistemi (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
tr: Gökbilim ve Gökfizik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
tr: Alet Kullanımı

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
tr: Fizik ve Jeofizik

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
tr: Astrofizik Önbaskıları

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
tr: Uzay Teleskopu Çoklu Görev Arşivleri (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
tr: KOPERNİK

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
tr: Görseller

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
tr: Tayflar

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
tr: Diğer

en: Refraction effects disabled
tr: Kırılma efektleri devre dışı bırakıldı

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
tr: Ufuk kapatıldığında, ışık kırılması efektleri de geçiçi olarak devre dışı bırakılır.

en: The catalog "%1" is corrupt.
tr: “%1” kataloğu hasar görmüş.

en: The catalog "%1" is corrupt.<br>Expected id=%2 but got id=%3
tr: “%1” kataloğu hasar görmüş.<br>id=%2 bekleniyordu; ancak id=%3 alındı

en: Could not import the catalog "%1"<br>%2
tr: “%1” kataloğu içe aktarılamadı.<br>%2

en: Light Pollution Settings
tr: Işık Kirliliği Ayarları

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
tr: Ekipman Ayarları — Ekipman Türü ve Parametreleri

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
tr: INDI sunucusu bulunamadı. Lütfen “indiserver” ikilisini sağlayan paketin kurulu olduğundan emin olun.

en: INDI Device Manager should only be used by advanced technical users. It cannot be used with Ekos. Do you still want to open INDI device manager?
tr: INDI Aygıt Yöneticisi yalnızca gelişmiş teknik kullanıcılar tarafından kullanılmalıdır. Ekos ile kullanılamaz. Hâlâ INDI aygıt yöneticisini açmak istiyor musunuz?

en: INDI Device Manager
tr: INDI Aygıt Yöneticisi

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Guides
tr: Kılavuzlar

en: Terrain
tr: Arazi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageOverlayTableBox)
en: Image Overlays
tr: Görsel Kaplamaları

en: Xplanet
tr: XPlanet

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Hide Terrain
tr: Araziyi Gizle

en: Show Terrain
tr: Araziyi Göster

en: Hide Image Overlays
tr: Görsel Kaplamalarını Gizle

en: Show Image Overlays
tr: Görsel Kaplamalarını Göster

[ctx: @title:window]
en: Export Image
tr: Görseli Dışa Aktar

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
tr: K Yıldızlar betikleri (*.kstars)

en: Executing remote scripts is not supported.
tr: Uzak betikleri yürütme desteklenmiyor.

en: Could not open file %1
tr: %1 dosyası açılamadı

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
tr: Seçili betik, K Yıldızlar betik oluşturucusu kullanılarak oluşturulmadığını gösteren tanınmayan ögeler içeriyor. Bu betik düzgün çalışmayabilir ve hatta kötü amaçlı kodlar içerebilir. Yine de yürütmek ister misiniz?

en: Script Validation Failed
tr: Betik Doğrulaması Başarısız

en: Run Nevertheless
tr: Yine de Çalıştır

en: Running script: %1
tr: Betik çalıştırılıyor: %1

en: Script finished.
tr: Betik bitti.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
tr: Beyaz arka plan kullanan “Yıldız Haritası” renk şemasını kullanarak mürekkep tasarrufu yapabilirsiniz. Baskı için geçici olarak Yıldız Haritası renk şemasına geçiş yapmak ister misiniz?

en: Switch to Star Chart Colors?
tr: Yıldız Haritası Renklerine Geç?

en: Switch Color Scheme
tr: Renk Şemasını Değiştir

en: Do Not Switch
tr: Değiştirme

en: Stop running clock in realtime
tr: Saati gerçek zamanlı çalıştırmayı durdur

en: Run clock in realtime
tr: Saati Gerçek Zamanlı Çalıştır

en: Engage &Tracking
tr: İzlemeyi &Devreye Al

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
tr: Yaklaşık görüş alanı: %1 derece

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
tr: Yaklaşık görüş alanı: %1 yaydakika

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
tr: Yaklaşık görüş alanı: %1 yaysaniye

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
tr: Arzu Edilen Görüş Alanı Açısını Gir

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
tr: Derece türünden bir görüş alanı açısı girin:

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Up
tr: Kuzey &Yukarı

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Down
tr: Kuzey &Aşağı

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Up
tr: Başucu &Yukarı

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Down
tr: Başucu &Aşağı

en: Critical File not Found: %1
tr: Kritik dosya bulunamadı: %1

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
tr: %1 dosyası bulunamadı. K Yıldızlar, bu dosya olmadan düzgün çalışamaz. K Yıldızlar bu dosyayı şu konumlarda arar:
    
    	%2
    
    Kurulumunuz hatalı gibi görünüyor.

en: Critical File Not Found: %1
tr: Kritik dosya bulunamadı: %1

en: Reading time zone rules
tr: Zaman dilimi kuralları okunuyor

en: Upgrade existing user city db to support geographic elevation.
tr: Coğrafî yükseltileri desteklemek için var olan kullanıcı şehir veri tabanını güncelleyin.

en: Adding "Elevation" column to city table.
tr: Şehir tablosuna “Yükselti” sütünu ekleniyor.

en: City table already contains "Elevation".
tr: Şehir tablosunda “Yükselti” halihazırda var.

en: City table missing from database.
tr: Veri tabanında şehir tablosu eksik.

en: Loading city data
tr: Şehir verisi yükleniyor…

en: Loading User Information
tr: Kullanıcı bilgisi yükleniyor…

en: Loading sky objects
tr: Gökyüzü nesneleri yükleniyor…

en: Loading Image URLs
tr: Görsel URL’leri yükleniyor…

en: The user notes log file %1 is malformatted in the opening of the entry starting at %2. KStars can still run without fully reading this file. Press Continue to run KStars with whatever partial reading was successful. The file may get truncated if KStars writes to the file later. Press Cancel to instead abort now and manually fix the problem.
tr: Kullanıcı notları günlük dosyası %1, %2 konumunda başlayan girdinin açılışında hatalı biçimlendirilmiş. K Yıldızlar, bu dosyayı tam olarak okumadan da çalışabilir. K Yıldızlar’ı, kısımsal okuma başarılı olursa olsun çalıştırmak için “Sürdür”e basın. K Yıldızlar dosyaya daha sonra yazarsa dosya yarıda kesilebilir. Bunun yerine şimdi iptal etmek ve sorunu elle düzeltmek için “İptal”e basın.

en: Malformed file %1
tr: Hatalı oluşturulmuş dosya: %1

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
tr: Zaman ayarlanamadı: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
tr: %1, %2, %3 adlı konum ayarlanamadı

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
tr: Özel görsel bağlantıları dosyası açılamadı.
    Bağlantı, sonraki oturumlar için kaydedilemez.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
tr: Özel bilgi bağlantıları dosyası açılamadı.
    Bağlantı, sonraki oturumlar için kaydedilemez.

en: Userdata at index %1 does not exist.
tr: %1 indeksinde kullanıcı verisi yok.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
tr: başucu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
tr: kuzey

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
tr: doğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
tr: güney

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
tr: batı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
tr: kuzeydoğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
tr: güneydoğu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
tr: güneybatı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
tr: kuzeybatı

[ctx: @title:window]
en: Print Sky
tr: Gökyüzünü Yazdır

en: Download New Data...
tr: Yeni Veri İndir…

en: Downloads new data
tr: Yeni veri indirir

en: Open Image(s)...
tr: Görseller Aç…

en: &Save Sky Image...
tr: Gökyüzü Görselini &Kaydet…

en: &Run Script...
tr: &Betik Çalıştır…

[ctx: start Printing Wizard]
en: Printing &Wizard...
tr: Yazdırma &Sihirbazı…

en: Set Time to &Now
tr: Zamanı &Şimdiye Ayarla

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
tr: Zamanı &Ayarla…

en: Stop &Clock
tr: &Saati Durdur

en: Resume Clock
tr: Saati Sürdür

en: Stop Clock
tr: Saati Durdur

en: Advance One Step Forward in Time
tr: Zamanda Bir Adım İleri Git

en: Advance One Step Backward in Time
tr: Zamanda Bir Adım Geri Git

en: &Zenith
tr: &Başucu

en: &North
tr: &Kuzey

en: &East
tr: &Doğu

en: &South
tr: &Güney

en: &West
tr: &Batı

en: &Find Object...
tr: Nesne &Bul…

en: Set Coordinates &Manually...
tr: Koordinatları &Elle Ayarla…

en: &Default Zoom
tr: &Öntanımlı Yakınlaştırma

en: &Zoom to Angular Size...
tr: Açısal Boyuta &Yakınlaştır…

[ctx: Mirror the view of the sky map]
en: Mirrored View
tr: Yansıtılmış Görünüm

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
tr: &Lambert Yancasal Eşit Alanı

en: &Azimuthal Equidistant
tr: &Yancasal Eşit Uzaklık

en: &Orthographic
tr: &Dikçizgisel

en: &Equirectangular
tr: &Eşdikdörtgensel

en: &Stereographic
tr: &Stereografik

en: &Gnomonic
tr: &Gnomik

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
tr: &Bilgi Kutularını Göster

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
tr: &Zaman Kutusunu Göster

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
tr: &Odak Kutusunu Göster

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
tr: &Konum Kutusunu Göster

en: Show Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğunu Göster

en: Show View Toolbar
tr: Görünüm Araç Çubuğunu Göster

en: Show Statusbar
tr: Durum Çubuğunu Göster

en: Show Az/Alt Field
tr: GA/Yükseklik Alanını Göster

en: Show RA/Dec Field
tr: RA/DEC Alanını Göster

en: Show J2000.0 RA/Dec Field
tr: J2000.0 RA/DEC Alanını Göster

en: C&olor Schemes
tr: &Renk Şemaları

en: &Classic
tr: &Klasik

en: &Star Chart
tr: &Yıldız Haritası

en: &Night Vision
tr: &Gece Görüşü

en: &Moonless Night
tr: &Aysız Gece

en: &FOV Symbols
tr: &Görüş Alanı Sembolleri

en: &Views
tr: &Görünümler

en: HiPS All Sky Overlay
tr: HiPS Tüm Gökyüzü Kaplaması

en: Skymap Orientation
tr: Gökyüzü Haritası Yönelimi

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
tr: &Coğrafî…

en: Startup Wizard...
tr: Başlangıç Sihirbazı…

en: Manage DSO Catalogs
tr: DSO Kataloglarını Yönet

en: Update Comets Orbital Elements
tr: Kuyruklu Yıldız Yörüngesel Ögelerini Güncelle

en: Update Asteroids Orbital Elements
tr: Asteroit Yörünge Ögelerini Güncelle

en: Update Recent Supernovae Data
tr: Son Süpernova Verisini Güncelle

en: Update Satellites Orbital Elements
tr: Uydular Yörünge Ögelerini Güncelle

en: Calculator
tr: Hesaplayıcı

en: Observation Planner
tr: Gözlem Planlayıcısı

en: Imaging Planner
tr: Görselleme Planlayıcısı

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
tr: Yükseklik–Zaman Oranı

en: What's up Tonight
tr: Bu Gece Ne Var

en: XPlanet Solar System Simulator
tr: XPlanet Güneş Sistemi Benzetimcisi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
tr: Gökyüzü Takvimi

en: Script Builder
tr: Betik Yapıcısı

en: Jupiter's Moons
tr: Jüpiter’in Ayları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
tr: Bayraklar

en: List your &Equipment...
tr: &Ekipmanını Listele…

en: Manage Observer...
tr: Gözlemciyi Yönet…

en: Artificial Horizon...
tr: Yapay Ufuk…

en: Execute the Session Plan...
tr: Oturum Planını Yürüt…

en: Polaris Hour Angle...
tr: Kutup Yıldızı Saati Açısı…

en: Telescope Wizard...
tr: Teleskop Sihirbazı…

en: Device Manager...
tr: Aygıt Yöneticisi…

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
tr: Benzetimin akış hızını ayarlamak için bunu kullanın.
    10 dakikaya kadar olan “X” zaman adımı için zaman saniyede “X” oranında geçer.
    10 dakikadan büyük zaman adımları için kareler “X” aralığında görüntülenir.

en: Time step control
tr: Zaman adımı denetimi

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
tr: Yıldızlar

en: Toggle stars
tr: Yıldızları aç/kapat

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
tr: Derin Gökyüzü

en: Toggle deep sky objects
tr: Derin gökyüzü nesnelerini aç/kapat

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

en: Toggle Solar system objects
tr: Güneş sistemi nesnelerini aç/kapat

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
tr: Takımyıldız Çizgileri

en: Toggle constellation lines
tr: Takımyıldız çizgilerini aç/kapat

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
tr: Takımyıldız Adları

en: Toggle constellation names
tr: Takımyıldız adlarını aç/kapat

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
tr: Takımyıldız Sınırları

en: Toggle constellation boundaries
tr: Takımyıldız sınırlarını aç/kapat

[ctx: Toggle Constellation Art in the display]
en: C. Art (BETA)
tr: Takımyıldız Sanatı (BETA)

en: Toggle constellation art (BETA)
tr: Takımyıldız sanatını aç/kapat (BETA)

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
tr: Samanyolu

en: Toggle milky way
tr: Samanyolu’nu aç/kapat

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
tr: Ekvator Koordinatlar Izgarası

en: Toggle equatorial coordinate grid
tr: Ekvatoryal koordinatlar ızgarasını aç/kapat

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
tr: Yatay Koordinatlar Izgarası

en: Toggle horizontal coordinate grid
tr: Yatay koordinatlar ızgarasını aç/kapat

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
tr: Yeryüzü

en: Toggle opaque ground
tr: Mat yeryüzünü aç/kapat

[ctx: Toggle Daytime Simulation]
en: Daytime
tr: Gün

en: Toggle daytime simulation
tr: Gün benzetimini aç/kapat

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
tr: Bayraklar

en: Toggle flags
tr: Bayrakları aç/kapat

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
tr: Uydular

en: Toggle satellites
tr: Uyduları aç/kapat

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
tr: Süpernovalar

en: Toggle supernovae
tr: Süpernovaları aç/kapat

[ctx: Toggle What's Interesting]
en: What's Interesting
tr: İlginç Neler Var

en: Toggle What's Interesting
tr: İlginç Neler Var’ı aç/kapat

en: Toggle Ekos
tr: Ekos’u aç/kapat

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
tr: INDI Denetim Masası

en: Toggle INDI Control Panel
tr: INDI Denetim Masası’nı aç/kapat

[ctx: Toggle the FITS Viewer in the display]
en: FITS Viewer
tr: FITS Görüntüleyicisi

en: Toggle FITS Viewer
tr: FITS Görüntüleyicisi’ni aç/kapat

[ctx: Toggle the sensor Field of View]
en: Sensor FOV
tr: Algılayıcı Görüş Alanı

en: Toggle Sensor FOV
tr: Algılayıcı Görüş Alanı’nı aç/kapat

[ctx: Toggle the Mosaic Panel]
en: Mosaic Panel
tr: Mozaik Panel

en: Toggle Mosaic Panel
tr: Mozaik Panel’i aç/kapat

[ctx: Toggle the Mount Control Panel]
en: Mount Control
tr: Kaide Denetimi

en: Toggle Mount Control Panel
tr: Kaide Denetim Masası’nı aç/kapat

[ctx: Toggle the telescope center lock in display]
en: Center Telescope
tr: Teleskopu Ortala

en: Toggle Lock Telescope Center
tr: Teleskopu ortalama kilidini aç/kapat

en: Toggle Telescope Tracking
tr: Teleskop İzlemeyi Aç/Kapat

en: Slew telescope to the focused object
tr: Teleskopu Odaklanan Nesneye Çevir

en: Sync telescope to the focused object
tr: Teleskopu Odaklanan Nesneye Eşzamanla

en: Abort telescope motions
tr: Teleskop Hareketlerini Durdur

en: Park telescope
tr: Teleskopu Park Et

en: Unpark telescope
tr: Teleskopu Parktan Çıkar

en: Slew the telescope to the mouse pointer position
tr: Teleskopu Fare İşaretçisi Konumuna Çevir

en: Sync the telescope to the mouse pointer position
tr: Teleskopu Fare İşaretçisi Konumuna Eşzamanla

en: Park dome
tr: Kubbeyi Park Et

en: Unpark dome
tr: Kubbeyi Parktan Çıkar

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this for erect view of the sky map, where north (in Equatorial Coordinate mode) or zenith (in Horizontal Coordinate mode) is vertically up. This would be the natural choice for an erect image finder scope or naked-eye view.
tr: Kuzeyin (Ekvator Koordinatı kipinde) veya başucun (Yatay Koordinat kipinde) dikey olarak yukarıda olduğu gökyüzü haritasının dik görünümü için bunu seçin. Bu, dik bir görsel bulucu kapsamı veya çıplak gözle görünüm için doğal bir seçim olacaktır.

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this for inverted view of the sky map, where north (in Equatorial Coordinate mode) or zenith (in Horizontal Coordinate mode) is vertically down. This would be the natural choice for an inverted image finder scope, refractor/cassegrain without erector prism, or Dobsonian.
tr: Kuzeyin (Ekvator Koordinatı kipinde) veya başucun (Yatay Koordinat kipinde) dikey olarak aşağıda olduğu gökyüzü haritasının ters görünümü için bunu seçin. Bu, ters görsel bulucu dürbünü, erektör prizmasız ışık kırıcı/Cassegrain veya Dobsonian için doğal seçim olacaktır.

[ctx: Orientation of the sky map is arbitrary as it has been adjusted by the user]
en: Arbitrary
tr: Keyfi

[ctx: Orientation of the sky map]
en: This mode is selected automatically if you manually rotated the sky map using Shift + Drag mouse action, to inform you that the orientation is arbitrary
tr: Bu kip, yönlendirmenin isteğe bağlı olduğunu size bildirmek için Üst Karakter+Sürükle fare eylemini kullanarak gökyüzü haritasını elle döndürdüyseniz kendiliğinden seçilir.

[ctx: Do not adjust the orientation of the sky map for an erect observer]
en: No correction
tr: Düzeltme yok

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are using a camera on the telescope, or have the sky map display mounted on your telescope
tr: Teleskopta bir kamera kullanıyorsanız veya gökyüzü haritası ekranı teleskopunuza takılıysa bunu seçin

[ctx: Adjust the orientation of the sky map for an erect observer, left-handed telescope]
en: Erect observer correction, left-handed
tr: Dik gözlemci düzeltmesi, sol el

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are visually observing using a Dobsonian telescope which has the focuser appearing on the left side when looking up the telescope tube. This feature will correct the orientation of the sky-map to account for the observer remaining erect as the telescope moves up and down, unlike a camera which would rotate with the telescope. Typically makes sense to combine this with Zenith Down orientation.
tr: Teleskop tüpüne baktığınızda odaklayıcının sol tarafta göründüğü bir Dobsonian teleskopu kullanarak görsel gözlem yapıyorsanız bunu seçin. Bu özellik, teleskop yukarı ve aşağı hareket ettikçe gözlemcinin dik kalmasını hesaba katmak için gökyüzü haritasının yönünü düzeltecektir, teleskopla birlikte dönen bir kameranın aksine. Genellikle bunu “Başucu Aşağı” yönüyle birleştirmek mantıklıdır.

[ctx: Adjust the orientation of the sky map for an erect observer, left-handed telescope]
en: Erect observer correction, right-handed
tr: Dik gözlemci düzeltmesi, sağ el

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are visually observing using a Dobsonian telescope which has the focuser appearing on the right side when looking up the telescope tube. This feature will correct the orientation of the sky-map to account for the observer remaining erect as the telescope moves up and down, unlike a camera which would rotate with the telescope. Typically makes sense to combine this with Zenith Down orientation.
tr: Teleskop tüpüne baktığınızda odaklayıcının sağ tarafta göründüğü bir Dobsonian teleskopu kullanarak görsel gözlem yapıyorsanız bunu seçin. Bu özellik, teleskop yukarı ve aşağı hareket ettikçe gözlemcinin dik kalmasını hesaba katmak için gökyüzü haritasının yönünü düzeltecektir, teleskopla birlikte dönen bir kameranın aksine. Genellikle bunu “Başucu Aşağı” yönüyle birleştirmek mantıklıdır.

[ctx: Arbitrary Sky Map View]
en: Arbitrary
tr: Keyfi

en: Edit Views...
tr: Görünümleri Düzenle…

en: Edit FOV Symbols...
tr: Görüş Alanı Sembollerini Düzenle…

en: HiPS Settings...
tr: HiPS Ayarları…

en:  Welcome to KStars
tr:  K Yıldızlar’a hoş geldiniz

en: nothing
tr: hiçbir şey

en: Initial Position is Below Horizon
tr: Başlangıç Konumu Ufkun Altında

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
tr: Başlangıç konumu ufuk çizgisinin altında.
    Öntanımlı konuma sıfırlamak ister misiniz?

en: Reset Position
tr: Konumu Sıfırla

en: Do Not Reset
tr: Sıfırlama

en: &Themes
tr: &Temalar

en: Version: %1
tr: Sürüm: %1

en: Build: %1
tr: Yapı: %1

en: (c), The KStars Team
tr: ©, K Yıldızlar Takımı

en: License: GPLv2
tr: Lisans: GPLv2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
tr: Plüton

en: Dec (%1):
tr: DEC (%1):

en: Not Implemented.
tr: Gerçeklenmemiş.

en: About
tr: Hakkında

en: Desktop Planetarium
tr: Masaüstü Gökevi

en: B - V Index
tr: B–V indeksi

en: Illumination
tr: Aydınlanma

en: Perihelion
tr: Günberi

en: OrbitID
tr: Yörünge kimliği

en: Diameter
tr: Çap

en: Rotation period
tr: Dönme periyodu

en: EarthMOID
tr: Dünya MOID’si

en: OrbitClass
tr: Yörünge sınıfı

en: Albedo
tr: Aklık

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Period
tr: Periyot

en: Hour angle
tr: Saat açısı

en: Airmass
tr: Hava kütlesi

en: Rise time
tr: Doğuş zamanı

en: Transit time
tr: Geçiş zamanı

en: Set time
tr: Zamanı ayarla

en: Azimuth at rise
tr: Doğuş anındaki yanca

en: Azimuth at transit
tr: Geçiş anındaki yanca

en: Azimuth at set
tr: Batış anındaki yanca

en: Add Link
tr: Bağlantı Ekle

en: Find an Object
tr: Nesne Bul

en: Filter by name:
tr: Ada göre süz:

en: Filter by type:
tr: Türe göre süz:

en: Search in internet
tr: İnternette ara

en: %1 - Edit Link
tr: %1 — Bağlantıyı Düzenle

en: %1 - Add a Link
tr: %1 — Bağlantı Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
tr: Ekle

en: Please, fill in URL and Description
tr: Lütfen URL ve açıklama alanlarını doldurun

en: Edit location
tr: Konumu Düzenle

en: View location
tr: Konumu Görüntüle

en: Add location
tr: Konum Ekle

en: Please, wait while we are fetching coordinates
tr: Koordinatlar getirilirken lütfen bekleyin

en: Default city
tr: Öntanımlı şehir

en: Default province
tr: Öntanımlı il

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Added with default name
tr: Konum adı getirilemedi (internet bağlantınızı denetleyin). Öntanımlı adla eklendi

en: Failed to set location
tr: Konum ayarlanamadı

en: Successfully set your location
tr: Konum başarıyla ayarlandı

en: Could not set your location
tr: Konumunuz ayarlanamadı

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Set default name
tr: Konum adı getirilemedi (internet bağlantınızı denetleyin). Öntanımlı ad ayarlandı

en: No location service (GPS, cellular service, etc.) is available.
    Please, switch on the location service, and retry
tr: Kullanılabilir konum hizmeti yok (GPS, hücresel veri vb.).
    Konum hizmetlerini açıp yeniden deneyin

en: Unknown error occurred. Please contact the application developer.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen uygulama geliştiricisiyle iletişime geçin.

en: Timeout occurred. Try again.
tr: Zaman aşımı oluştu. Yeniden deneyin.

en: Found your longitude and altitude
tr: Enleminiz ve boylamınız bulundu

en: Please, wait while we are retrieving location name
tr: Lütfen konum adı getirilirken bekleyin

en: City:
tr: Şehir:

en: Province:
tr: İl:

en: Country:
tr: Ülke:

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: UT offset:
tr: EZ ofseti:

en: DST rule:
tr: Yaz saati kuralı:

en: Set from GPS
tr: GPS’den ayarla

en: Please, fill in the city
tr: Lütfen şehir alanını doldurun

en: Please, fill in the country
tr: Lütfen ülke alanını doldurun

en: Please, fill in the latitude
tr: Lütfen enlem alanını doldurun

en: Please, fill in the longitude
tr: Lütfen boylam alanını doldurun

en: Either the longitude or the latitude values are not valid
tr: Ya enlem ya da boylam verisi geçerli değil

en: This location already exists. Change either the city, the province or the country
tr: Bu konum halihazırda var. Ya şehri ya ili ya da ülkeyi değiştirin

en: Failed to add location
tr: Konum eklenemedi

en: Added new location - %1
tr: Yeni konum eklendi — %1

en: Failed to edit city
tr: Şehir düzenlenemedi

en: Set Geolocation
tr: Coğrafî Konumu Ayarla

en: Current Location:
tr: Şu anki konum:

en: City filter:
tr: Şehir süzgeci:

en: Province filter:
tr: İl süzgeci:

en: Country filter:
tr: Ülke süzgeci:

en: Add Location
tr: Konum Ekle

en: View resource
tr: Özkaynağı görüntüle

en: Set as my location
tr: Konumum olarak ayarla

en: Set %1 as the current location
tr: %1 konumunu şu anki konum olarak ayarla

en: Could not set as the current location
tr: Şu anki konum olarak ayarlanamadı

en: View
tr: Görüntüle

en: Deleted location %1
tr: %1 konumu silindi

en: Image Preview - %1
tr: Görsel önizlemesi — %1

en: INDI Control Panel
tr: INDI Denetim Masası

en: IP Address or Hostname
tr: IP Adresi veya Makine Adı

en: Web Manager Port
tr: Web Yöneticisi Kapısı

en: Get Status
tr: Durumu Al

en: Active Profile:
tr: Etkin profil:

en: Profile: %1
tr: Profil: %1

en: Manage Profiles
tr: Profilleri Yönet

en: Server Port
tr: Sunucu Kapısı

en: INDI Server Port
tr: INDI Sunucusu Kapısı

en: Successfully connected to the server
tr: Sunucuya başarıyla bağlanıldı

en: Could not connect to the server
tr: Sunucuya bağlanılamadı

en: Connected to %1
tr: Bağlandı: %1

en: Available Devices
tr: Kullanılabilir Aygıtlar

en: Disconnect INDI
tr: INDI Bağlantısını Kes

en: NW
tr: KB

en: NE
tr: KD

en: E
tr: D

en: SW
tr: GB

en: S
tr: G

en: SE
tr: GD

en: Slew rate:
tr: Çevirme hızı:

en: Projection systems
tr: Projeksiyon sistemleri

en: Color Schemes
tr: Renk Şemaları

en: FOV Symbols
tr: Görüş Alanı Sembolleri

en: Sync
tr: Eşzamanla

en: 0 secs
tr: 0 san

en: 0.1 secs
tr: 0,1 san

en: 0.25 secs
tr: 0,25 san

en: 0.5 secs
tr: 0,5 san

en: 1 sec
tr: 1 san

en: 2 secs
tr: 2 san

en: 5 secs
tr: 5 san

en: 10 secs
tr: 10 san

en: 20 secs
tr: 20 san

en: 30 secs
tr: 30 san

en: 1 min
tr: 1 dak

en: 2 mins
tr: 2 dak

en: 5 mins
tr: 5 dak

en: 10 mins
tr: 10 dak

en: 15 mins
tr: 15 dak

en: 30 mins
tr: 30 dak

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 2 hrs
tr: 2 sa

en: 3 hrs
tr: 3 sa

en: 6 hrs
tr: 6 sa

en: 12 hrs
tr: 12 sa

en: 0 days
tr: 0 gün

en: 1 sid day
tr: 1 sid günü

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 2 days
tr: 2 gün

en: 3 days
tr: 3 gün

en: 5 days
tr: 3 gün

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: 2 wks
tr: 2 haf

en: 3 wks
tr: 3 haf

en: 1 month
tr: 1 ay

en: 2 mths
tr: 2 ay

en: 3 mths
tr: 3 ay

en: 4 mths
tr: 3 ay

en: 6 mths
tr: 6 ay

en: 9 mths
tr: 9 ay

en: 1 year
tr: 1 yıl

en: 2 yrs
tr: 2 yıl

en: 3 yrs
tr: 3 yıl

en: 5 yrs
tr: 5 yıl

en: 10 yrs
tr: 10 yıl

en: 25 yrs
tr: 25 yıl

en: 50 yrs
tr: 50 yıl

en: 100 yrs
tr: 100 yıl

en: %1 are toggled on
tr: %1 açık

en: %1 is toggled on
tr: %1 açık

en: %1 are toggled off
tr: %1 kapalı

en: %1 is toggled off
tr: %1 kapalı

en: Empty Sky
tr: Boş Gökyüzü

en: Center and Track
tr: Ortala ve İzle

en: Star Chart
tr: Yıldız Haritası

en: Night Vision
tr: Gece Görüşü

en: Moonless Night
tr: Aysız Gece

en: Lambert (Default)
tr: Lambert (Öntanımlı)

en: Azimuthal Equidistant
tr: Yancasal Eşit Uzaklık

en: Orthographic
tr: Dikçizgisel

en: Equirectangular
tr: Eşdikdörtgensel

en: Stereographic
tr: Stereografik

en: Gnomonic
tr: Gnomik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
tr: Zamanı Ayarla

en: Year
tr: Yıl

en: Month
tr: Ay

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Hour
tr: Saat

en: Min.
tr: Dak.

en: Automatic mode
tr: Otomatik kip

en: DeepSky Objects
tr: Derin Uzay Nesneleri

en: Constellation Lines
tr: Takımyıldız Çizgileri

en: Constellation Names
tr: Takımyıldız Adları

en: Constellation Art
tr: Takımyıldız Sanatı

en: Constellation Bounds
tr: Takımyıldız Sınırları

en: Milky Way
tr: Samanyolu

en: Equatorial Grid
tr: Ekvator Izgarası

en: Horizontal Grid
tr: Yatay Izgara

en: Are you sure you want to exit tutorial?
tr: Öğreticiden çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Exit
tr: Çık

en: Welcome to KStars Lite
tr: K Yıldızlar Temel’e hoş geldiniz

en: KStars Lite is a free, open source, cross-platform Astronomy Software designed for mobile devices.
tr: K Yıldızlar Temel, taşınabilir aygıtlar için tasarlanmış, ücretsiz, açık kaynaklı, çapraz platform bir gökbilim yazılımıdır.

en: A quick tutorial will introduce you to main functions of KStars Lite
tr: Hızlı bir öğretici, size K Yıldızlar Temel’in ana işlevlerini tanıtacaktır.

en: Start tutorial
tr: Öğreticiyi Başlat

en: Global Drawer
tr: Global Çekmece

en: By swiping from left to right on any page of KStars Lite you can access global drawer
tr: K Yıldızlar Temel’in herhangi bir sayfasında soldan sağa kaydırarak global çekmeceye erişebilirsiniz

en: Context Drawer
tr: Bağlam Çekmecesi

en: By swiping from right to left you can access context drawer with functions related to Sky Map. This menu is available only on Sky Map.
tr: Sağdan sola kaydırarak, Gökyüzü Haritası ile ilgili işlevlere sahip bağlam çekmecesine erişebilirsiniz. Bu menü sadece Gökyüzü Haritası’nda vardır.

en: Top Menu
tr: Üst Menü

en: By tapping on this arrow you can access top menu from which you can control visibility of different sky objects
tr: Bu oka dokunarak, farklı gökyüzü nesnelerinin görünürlüğünü denetleyebileceğiniz üst menüye erişebilirsiniz.

en: Bottom Menu
tr: Alt Menü

en: By tapping on this arrow you can access bottom menu from which you can set time and start time simulation
tr: Bu oka dokunarak, zamanı ayarlayabileceğiniz ve zaman benzetimini başlatabileceğiniz alt menüye erişebilirsiniz.

en: Set Location
tr: Konum Ayarla

en: Congratulations with your first steps in KStars Lite. Your tutorial is almost over. The last step to do is to set your location (you can do that either manually or from GPS). Click next to proceed.
tr: K Yıldızlar Temel’deki ilk adımlarınız için tebrikler. Öğreticiniz neredeyse bitmek üzere. Yapmanız gereken son adım, konumunuzu ayarlamaktır (bunu elle veya GPS ile yapabilirsiniz). Sürdürmek için Sonraki düğmesine tıklayın.

[ctx: Northeast]
en: NE
tr: KD

[ctx: Southeast]
en: SE
tr: GD

[ctx: Southwest]
en: SW
tr: GB

[ctx: Northwest]
en: NW
tr: KB

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
tr: K Yıldızlar’a hoş geldiniz. Yükleme sürerken lütfen bekleyin…

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 100x
tr: 100×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 10x
tr: 10×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 1200x
tr: 1200×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 12x
tr: 12×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 600x
tr: 600×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 64x
tr: 64×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: 900x
tr: 900×

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
tr: AP UTC Ofset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
tr: AP yerel saat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
tr: AP yıldız zamanı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
tr: Hareketi İptal Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
tr: Çevirmeyi İptal Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
tr: Çevirmeyi/İzlemeyi İptal Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
tr: İptal Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
tr: Mutlak Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
tr: Mutlak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
tr: Etkinleştir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
tr: Etkin Süzgeç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
tr: Gerçek Zaman

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
tr: Hizalama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
tr: Tümü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
tr: Alt/Dec Dişli Yanak Boşluğu Karşıtı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
tr: Titreşim Önleme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
tr: Açıklık (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
tr: Atmosfer

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto Search
tr: Kendiliğinden Arama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
tr: Kendiliğinden

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
tr: Yedek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
tr: Ortalama (1 san.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
tr: Az/Ra Boşluk karşıtı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
tr: Arka Işık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
tr: Boşluk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Baud Rate
tr: Baud Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
tr: Eğilim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
tr: Gruplama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
tr: Piksel başına bit

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
tr: Her ikisi de

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
tr: Parlaklık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
tr: CCD Eğilimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD FOV
tr: CCD Görüş Alanı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
tr: CCD Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
tr: CCD En Yüksek ADU

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
tr: CCD Paraziti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
tr: CCD Benzeticisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
tr: CCD X Piksel Boyutu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
tr: CCD X çözünürlük

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
tr: CCD Y Piksel Boyutu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
tr: CCD Y çözünürlük

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
tr: Kamera Modeli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
tr: Santigrat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
tr: Ortalama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Client
tr: İstemci

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
tr: Renk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
tr: Kuyruklu yıldız DEC hareketi yaydak/gün

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
tr: Kuyruklu yıldız RA hareketi yaydak/gün

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
tr: Kuyruklu yıldız izleme parametreleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
tr: Kuyrukluyıldız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
tr: İletişim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
tr: Sıkıştır

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
tr: Sıkıştırma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
tr: Yapılandırma #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
tr: Yapılandırma #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
tr: Yapılandırma #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
tr: Yapılandırma #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
tr: Yapılandırma #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
tr: Yapılandırma #6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
tr: Yapılandırma Adı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
tr: Yapılandırma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
tr: Bağlan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
tr: Bağlantı Kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
tr: Bağlantı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
tr: Karşıtlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
tr: Denetim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Cooler
tr: Soğutucu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
tr: Sayı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
tr: Geçerli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DE (arcsecs/s)
tr: DE (yaysan/sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DOME
tr: KUBBE

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
tr: Karanlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
tr: Gün/Saat/Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
tr: Hata Ayıklama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
tr: DEC (yaydak)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (dd:mm:ss)
tr: DEC (dd:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec D:M:S
tr: DEC D:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
tr: Meyil ekseni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
tr: Derin Gökyüzü Katalogları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
tr: Aygıt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
tr: Diff. Denk.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir
tr: Dizin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir.
tr: Diz.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
tr: Yön

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disabled
tr: Devre dışı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Divisor
tr: Bölen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome Simulator
tr: Kubbe Benzetimcisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
tr: Kubbe denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome locks
tr: Kubbe kilitleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parking policy
tr: Kubbe park etme politikası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parks
tr: Kubbe parkı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
tr: Sürücü Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
tr: Süre (sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (sec)
tr: Süre (san)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dust Cover
tr: Toz Kapağı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
tr: Görev döngüsü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
tr: EK Koord

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
tr: EK PEC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (ms)
tr: Doğu (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
tr: Doğu (msan)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (pointing west)
tr: Doğu (batıya doğru)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
tr: Doğu (san)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
tr: Doğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
tr: Doğu/Batı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Elevation (m)
tr: Yükselti (m)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Encoder
tr: Kodlayıcı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PE
tr: EK PE

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
tr: Ekvator Koordinatları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
tr: Ekvator JNow’ı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
tr: Yürüt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
tr: Pozlama İptal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
tr: Pozlama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
tr: Pozlama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
tr: Genişletilmiş GPS Özellikleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
tr: Uç Değerler

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
tr: FITS Üstbilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
tr: FWHM (yaysaniye)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
tr: Fabrika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
tr: Hızlı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
tr: Besleme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
tr: Geri Bildirim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
tr: Alan Ters Döndürücüsü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
tr: Süzgeç №1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
tr: Süzgeç №2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
tr: Süzgeç №3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
tr: Süzgeç №4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
tr: Süzgeç №5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
tr: Süzgeç Sayısı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
tr: Süzgeç Benzetimcisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Slot
tr: Süzgeç Yuvası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
tr: Süzgeç Tekerleği

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
tr: Süzgeç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
tr: Süzgeç№1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
tr: Süzgeç№2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
tr: Süzgeç№3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
tr: Süzgeç№4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
tr: Süzgeç№5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
tr: Süzgeç№6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
tr: Süzgeç№7

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
tr: Süzgeç№8

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
tr: Bul

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
tr: Donanım yazılımı bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
tr: Donanım yazılımı verisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
tr: Donanım yazılımı sürümü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
tr: Donanım yazılımı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
tr: Düz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
tr: Florasan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
tr: Odak Uzunluğu (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
tr: Odak Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
tr: Odaklan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
tr: Odaktan Çık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
tr: Odak Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
tr: Odak Zamanlayıcısı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
tr: Odaklan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
tr: Odaktan Çık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
tr: Odaklayıcı Benzetimcisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
tr: Odaklayıcı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
tr: Odaklayıcılar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
tr: Kare Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Type
tr: Kare Türü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Values
tr: Kare Değerleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
tr: Kare

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
tr: Kare Türü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frames
tr: Kareler

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
tr: Sıklık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
tr: Tam

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
tr: GPS Gücü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
tr: GPS Benzetimcisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
tr: GPS Durumu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
tr: GPS Sistemi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
tr: GPS/16 inç Özellikleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
tr: Gama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
tr: Genel Bilgi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
tr: Genel Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
tr: Coğrafî Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
tr: Git

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
tr: Gri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
tr: Kılavuz İptal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide E/W
tr: D/B Kılavuzu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
tr: Doğu/Batı Kılavuzu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
tr: Kılavuz Kafası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Info
tr: Kılavuz Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide N/S
tr: K/G Kılavuzu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
tr: Kuzey/Güney Kılavuzu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
tr: Batı/Doğu Kılavuzu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
tr: Kılavuz Tekerleği

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
tr: Kılavuz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
tr: Kılavuz Açıklığı (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
tr: Kılavuz Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
tr: Kılavuz Odak Uzunluğu (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head
tr: Kılavuz Kafa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head Rapid Guide
tr: Kılavuz Kafası Hızlı Kılavuzu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
tr: Kılavuz Görseli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guiding Rate
tr: Kılavuzluk Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
tr: H Alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H_Alpha
tr: H_Alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
tr: Sistemi Kapat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
tr: Yükseklik m

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
tr: Yükseklik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
tr: Yüksek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
tr: Yatay Koordinatlar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
tr: Saat ekseni

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
tr: Saat Açısı Koordinatları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
tr: Ton

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
tr: Nem Yüzdesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ignore dome
tr: Kubbeyi yok say

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
tr: Görsel Ayarlamaları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
tr: Görsel Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
tr: Görsel Verisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
tr: Görsel Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
tr: Görsel Ayarları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
tr: Görsel Türü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
tr: Görsel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
tr: İç Alan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
tr: Bilgi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Instant.
tr: Anında

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Interface
tr: Arayüz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Joystick
tr: Oyun Çubuğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
tr: Jüpiter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: LX200 Basic
tr: LX200 Temel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat (dd:mm:ss)
tr: Enl (dd:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat.  D:M:S +N
tr: Enl. D:M:S +N

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat. D:M:S +N
tr: Enl. D:M:S +N

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
tr: Sol

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
tr: Kitaplık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
tr: Işık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
tr: Sınırlayıcı Büyüklük

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
tr: Yükle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lon (dd:mm:ss)
tr: Boy (dd:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
tr: Boy. D:M:S +E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminance
tr: Aydınlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
tr: Işık yoğunluğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
tr: Aysal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
tr: Ana Denetim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
tr: Elle Mavi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
tr: Elle Kırmızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
tr: Ana alarm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
tr: En çok çevrim hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
tr: En çok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Height
tr: En büyük yükseklik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Position
tr: En büyük konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Width
tr: En büyük genişlik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
tr: En çok yolculuk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
tr: En çok tık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
tr: En çok yolculuk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
tr: Merkür

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
tr: En az tık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
tr: Kip

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
tr: Ay

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
tr: Hareket Denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion N/S
tr: K/G Hareketi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion W/E
tr: B/D Hareketi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
tr: Hareket

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
tr: Motor Adımları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
tr: Tık başına motor adımları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
tr: Kaide koordinatları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
tr: Kaide başlangıcı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
tr: Bağlanıyor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
tr: Hareket hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
tr: Hareket denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
tr: K/G Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
tr: Ad

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
tr: Neptün

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
tr: Gürültü Azaltması

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
tr: Yok

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (ms)
tr: Kuzey (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
tr: Kuzey (msan)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
tr: Kuzey (san)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
tr: Kuzey

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
tr: Kuzey/Güney

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
tr: Not

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
tr: Numara

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
tr: KAPALI

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
tr: AÇIK

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
tr: OTA Sıcaklığı ©

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
tr: OTA Güncellemesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
tr: Oag Ofseti (Yaydakika)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
tr: Nesne Bilgisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
tr: Nesne Numarası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
tr: Nesne

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
tr: Gözlemci

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
tr: Kapalı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
tr: Ofset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
tr: Ayarlı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
tr: Açık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
tr: Dışarısı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE (arcminutes)
tr: PAE (Yaydakika)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE Drift (minutes)
tr: PAE Kayması (Dakika)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE N/S
tr: PE K/G

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE W/E
tr: PE B/D

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Options
tr: Park Seçenekleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Position
tr: Park Konumu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
tr: Park Kapsamı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
tr: Park Et

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Parking
tr: Park Ediliyor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Period (ms)
tr: Periyot (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
tr: Periyodik Hata

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
tr: Philips Web Kamerası

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pier Side
tr: İskele Tarafı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
tr: Piksel boyutu (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
tr: Piksel boyutu X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
tr: Piksel boyutu Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
tr: Plüton

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
tr: Kutup

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polling
tr: Toplama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
tr: Kapı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
tr: Kapılar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
tr: Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
tr: Güç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Prefix
tr: Önek

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
tr: Basınç hPa’sı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Presets
tr: Önayarlar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 1
tr: Önayar 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 2
tr: Önayar 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 3
tr: Önayar 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
tr: Birincil

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
tr: Özellik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge Data
tr: Veriyi Temizle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge
tr: Temizle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
tr: RA S:D:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
tr: RA (Yaydak)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcsecs/s)
tr: RA (Yaydak/sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
tr: RA (ss:dd:sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
tr: RA S:D:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
tr: RA motoru

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
tr: Ra (ss:dd:sn)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rapid Guide
tr: Hızlı Kılavuz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
tr: Hız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
tr: Ham

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Duration)
tr: Kayıt (Süre)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Frames)
tr: Kayıt (Kare)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
tr: Dosya Kaydını Yaz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Off
tr: Kayıt Kapalı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record On
tr: Kayıt Açık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
tr: Kayıt Seçenekleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Recorder
tr: Kaydeder

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
tr: Göreceli Konum

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative
tr: Göreceli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
tr: X Çözünürlüğü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
tr: Y Çözünürlüğü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
tr: Geri Yükle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation CW (degrees)
tr: Döndürme CW’si (Derece)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation
tr: Döndürme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
tr: YILDIZ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
tr: Doygunluk Büyüklüğü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
tr: Satürn

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
tr: Evi Kaydet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scan Ports
tr: Kapıları Tara

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Configs
tr: Dürbün Yapılandırmaları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
tr: Dürbün Konumu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Name
tr: Dürbün Adı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
tr: Dürbün Özellikleri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
tr: Görüş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
tr: Öge Seç…

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
tr: Seç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
tr: Selenografik Eşzamanlama

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
tr: Seri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
tr: Kayıt Ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
tr: Evi ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
tr: Kayıt ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
tr: Ayarla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
tr: Kepenk Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
tr: Yıldız Zamanı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
tr: Yıldız zamanı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
tr: Yıldız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
tr: Benzetim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
tr: Benzetimci Yapılandırması

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
tr: Benzetimci Ayarları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
tr: Mevki 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
tr: Mevki 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
tr: Mevki 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
tr: Mevki 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
tr: Mevki Yönetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
tr: Mevki Adı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
tr: Mevkiler

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
tr: Gökyüzü Yalımı (Büyüklük)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Quality
tr: Gökyüzü Kalitesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
tr: Uyku

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
tr: Çevirme İnceliği

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Rate
tr: Çevirme Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Target
tr: Çevirme Hedefi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
tr: Çevirme hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
tr: Çevir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
tr: Yavaş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
tr: DC bağlantısı bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
tr: DC ana alarmı bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
tr: DC kipi bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
tr: Aygıtlara bak

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
tr: Güneş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (ms)
tr: Güney (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
tr: Güney (msan)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
tr: Güney (san)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
tr: Güney

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
tr: Hız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
tr: Yıldız Katalogları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
tr: Adım gecikmesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Steps
tr: Adımlar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
tr: Akış Kapalı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
tr: Akış Açık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Streaming
tr: Akış Yapılıyor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
tr: Düğmeleri değiştir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
tr: Anahtar 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
tr: Anahtar 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
tr: Anahtar 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
tr: Anahtar 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
tr: Eşzamanla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
tr: Teleskop Benzetimcisi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
tr: Teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
tr: Teleskoplar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
tr: Temma Sürücüsü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
tr: Temma sürümü

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
tr: Sıca.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature (C)
tr: Sıcaklık ©

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
tr: Sıcaklık K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
tr: Sıcaklık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
tr: Teta D:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
tr: Tıklar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
tr: Zaman Çarpanı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
tr: Sayaç (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
tr: Sayaç

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
tr: Üst

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
tr: Toplam Pozlama Süresi (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
tr: İzleme Kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Rates
tr: İzleme Hızı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
tr: İzle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
tr: İzleme Kesinliği

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
tr: İzleme Frekansı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
tr: İzleme Kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
tr: İzleme kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking
tr: İzleme

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
tr: Dönüşüm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
tr: UTC Ofseti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
tr: UTC Zamanı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UnPark
tr: Parktan Çık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
tr: İstemciyi Güncelle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
tr: GPS’i Güncelle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload Settings
tr: Karşıya Yükleme Ayarları

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
tr: Karşıya Yükle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
tr: Uranüs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
tr: Darbe Komutu Kullan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
tr: Venüs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
tr: Sürüm

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Record
tr: Video Kaydı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
tr: Video Akışı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
tr: B/D Oranı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
tr: Uyan

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
tr: Web Kamerası Adı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (ms)
tr: Batı (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
tr: Batı (msan)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (pointing east)
tr: West (doğuya doğru)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
tr: Batı (san)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
tr: Batı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
tr: Batı/Doğu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
tr: Beyaz Dengesi Kipi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
tr: Beyazlık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
tr: Genişlik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Write Data
tr: Veri Yaz

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
tr: kırılana uygula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
tr: uyg., kırı., tel., gözlenen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
tr: uyg., kırı., teleskop

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
tr: yaysaniye

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
tr: soğuk

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
tr: tehlike

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
tr: kubbe denetimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
tr: kimlik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
tr: aysal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
tr: elle

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
tr: en büyük yükseklik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
tr: en küçük yükseklik

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
tr: kapalı

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
tr: açık

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
tr: HA’ya göreceli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
tr: sıfırla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
tr: yıldız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
tr: güneş

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
tr: tanımsız

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
tr: ılık

en: Sorry, without a KStars Data Directory, KStars cannot operate. Exiting program now.
tr: Üzgünüm, bir K Yıldızlar veri dizini olmadan K Yıldızlar çalışamaz. Şimdi çıkılacak.

en:  (c), The KStars Team
    
    The Gaussian Process Guider Algorithm: (c) 2014-2017 Max Planck Society
tr: ©, K Yıldızlar Takımı
    
    Gauss Süreç Kılavuzu Algoritması: © 2014–2017 Max Planck Society

[ctx: Build number followed by copyright notice]
en: Build: %1
    
    %2
    
    %3
tr: Yapı: %1
    
    %2
    
    %3

en: Original Author
tr: Özgün yazar

en: Current Maintainer
tr: Şu anki bakımcı

en: FITSViewer & Ekos Improvements. KStars OSX Port
tr: FITS Görüntüleyicisi ve Ekos iyileştirmeleri. K Yıldızlar’ın macOS’a aktarımı

en: Ekos Scheduler Improvements
tr: Ekos Zamanlayıcısı iyileştirmeleri

en: Ekos Scheduler & Observatory Improvements
tr: Ekos Zamanlayıcısı ve gözlemevi iyileştirmeleri

en: FITS, Focus, Guide Improvements
tr: FITS, odak, kılavuz iyileştirmeleri

en: Focus algorithms
tr: Odak algoritmaları

en: Binary Asteroid List, DSO Database & Catalogs
tr: İkili asteroit listesi, DSO veri tabanı ve katalogları

en: KStars Lite
tr: K Yıldızlar Temel

en: Alexey Khudyakov
tr: Aleksey Hudyakov

en: Prakash Mohan
tr: Prakaş Mohan

en: Samikshan Bairagya
tr: Samikşan Bairagya

en: Rishab Arora
tr: Rişab Arora

en: Valery Kharitonov
tr: Valeriy Haritonov

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
tr: Teknik terimler içeren etiketlerin belgelendirme bağlantısı olarak dönüşümleri

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
tr: Gökbilim ve K Yıldızlar ile ilgili teknik belgelendirme

en: Guiding code based on lin_guider
tr: lin_guider temelli kılavuz kodu

en: Artwork
tr: Sanatsal işler

en: Utkarsh Simha
tr: Akarş Simha

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
tr: Gözlem planı çalışması, yıldız mavnası vb. iyileştirmeleri

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
tr: Ekos/INDI için geniş sınama işlemleri ve öneriler

en: Extensive testing and suggestions for Ekos Scheduler. KStars OSX Port
tr: Ekos Zamanlayıcısı, K Yıldızlar macOS sürümü için geniş sınama ve öneriler

en: Yuri Fabirovsky
tr: Yuriy Fabirovskiy

en: Splash screen for both regular KStars and KStars Lite.
tr: Hem K Yıldızlar hem de K Yıldızlar Temel için açılış ekranı

en: KStars OSX Port.
tr: K Yıldızlar macOS sürümü

en: Bahtinov Focus Assistant.
tr: Bahtinov odağı yardımcısı

en: Supernovae daily updates
tr: Günlük süpernova güncellemeleri

en: Rotator Dialog improvements
tr: Döndürücü iletişim kutusu iyileştirmeleri

en: Sub-exposure calculator based on Dr Robin Glover's work
tr: Dr. Robin Glover’in çalışması temelli alt pozlama hesaplayıcısı

en: Project Nayuki
tr: Nayuki Projesi

en: QR Code generator library (MIT)
tr: Kare kod üreteci kitaplığı (MIT)

en: Dump sky image to file.
tr: Gökyüzü görselini dosyaya dökün.

en: Script to execute.
tr: Yürütülecek betik.

en: Width of sky image.
tr: Gökyüzü görselinin genişliği.

en: Height of sky image.
tr: Gökyüzü görselinin yüksekliği.

en: Date and time.
tr: Tarih ve zaman.

en: Start with clock paused.
tr: Saat duraklatılmış olarak başlayın.

en: Run Live Stacker standalone mode
tr: Canlı Yığıcı kendi başına çalışma kipini çalıştır

en: FITS file(s) to open.
tr: Açılacak FITS dosyaları.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
tr: %1 görsel biçimi ayrıştırılamıyor; PNG olduğu varsayılıyor.

en: Supplied date string is invalid: %1. Using CPU date/time instead.
tr: Sağlanan tarih dizisi geçersiz: %1. Bunun yerine CPU tarihi/zamanı kullanılıyor.

en: Script executed.
tr: Betik yürütüldü.

en: Could not execute script.
tr: Betik yürütülemedi.

en: Using CPU date/time instead.
tr: CPU tarihi/zamanı kullanılıyor.

[ctx: @title:window]
en: Configure Equipment
tr: Ekipmanı Yapılandır

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
tr: Teleskop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
tr: Kimlik:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
tr: Işık Kırıcısı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
tr: Newtonyan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
tr: Sağlayıcı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, FocalLength)
en: Official telescope focal length in millimeters without any reducers or barlows
tr: Herhangi bir redüktör veya barlow olmadan milimetre türünden resmi teleskop odak uzunluğu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
tr: Açıklık:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddScope)
en: Save telescope information
tr: Teleskop bilgisini kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewScope)
en: Clear data and add a new telescope
tr: Veriyi temizle ve yeni bir teleskop ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveScope)
en: Remove current telescope
tr: Geçerli teleskopu kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
tr: Birim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
tr: Merceği Kaydet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
tr: Açık görüş alanı:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, DSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: DSLR Lens
tr: DSLR Mercek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Focal Length
tr: Odak Uzunluğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51_2)
en: <html><head/><body><p>Lens Focal Ratio or F-Number</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Mercek odak oranı veya F numarası</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Save DSLR lens information</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>DSLR mercek bilgisini kaydet</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Clear data and add a new DSLR lens</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Veriyi temizle ve yeni bir DSLR mercek ekle</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Remove current DSLR lens</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Geçerli DSLR merceği kaldır</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ScopeLens)
en: Barlow Lens
tr: Barlow Merceği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Enter Details of Barlow/Shapley Lenses
tr: Barlow/Shapley merceklerinin ayrıntılarını gir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
tr: Barlow/Shapley merceğinin büyütme çarpanı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
tr: Çarpan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
tr: Merceği Kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: Filter focus offset
tr: Odak ofsetini süz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Abs. position:
tr: Mutlak konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Focus alt:
tr: Odak yüksekliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Ticks per C:
tr: C başına tık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Ticks per Alt:
tr: Yükseklik başına tık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Auto focus:
tr: Kendiliğinden odak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Locked filter:
tr: Kilitli süzgeç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Focus temp:
tr: Odak sıcaklığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Focus DT:
tr: Odak kayma toleransı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
tr: Süzgeci Kaydet

en: End Session
tr: Oturumu Sonlandır

en: Save and End the current session
tr: Geçerli Oturumu Kaydet ve Sonlandır

[ctx: @title:window]
en: Execute Session
tr: Oturumu Yürüt

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: site_
tr: mevki_

en: session_
tr: oturum_

en: Next Target >
tr: Sonraki Hedef >

en: observation_
tr: gözlem_

[ctx: @title:window]
en: Save Session
tr: Oturumu Kaydet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
tr: Oturumu Yürüt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
tr: Oturum ayrıntılarını gir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
tr: konumu ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
tr: Başlangıç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
tr: Hava durumu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
tr: Ekipman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
tr: Yorumlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
tr: Dil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
tr: Nesne ayrıntılarını görüntüle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Scheduled time:
tr: Planlı zaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
tr: Sağ açıklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_4)
en: Set Observing Notes for the Object:
tr: Nesnenin gözlem notlarını ayarla:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
tr: Teleskopu Çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
tr: Gözlem ayrıntılarını gir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
tr: Gözlemci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
tr: Teleskop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
tr: Göz merceği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
tr: Mercek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
tr: Görünen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
tr: yaysaniye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
tr: En sönük yıldız:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
tr: (büyüklük)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hintLabel)
en: Looks like you have not listed out your observers / equipment. Please hit Ctrl + 0 and Ctrl + 1 to fix this situation and come back here.
tr: Gözlemcilerinizi/ekipmanınızı listelememişsiniz gibi görünüyor. Lütfen bu durumu düzeltmek için Kontrol+0 ve Kontrol+1 düğmelerine basın ve buraya geri dönün.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
tr: Sonraki >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
tr: Adım 1: Oturum Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
tr: Listeye yeni nesne ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
tr: Listeden nesneyi kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
tr: Adım 2: Gözlemler

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

[ctx: @title:window]
en: Manage Observers
tr: Gözlemcileri Yönet

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
tr: Aynı ad ve soyada sahip bir gözlemci halihazırda var. Üzerine yazılsın mı?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Surname:
tr: Soyadı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact:
tr: Kişi:

en: Purge complete. Please restart KStars.
tr: Temizlik tamamlandı. Lütfen K Yıldızlar’ı yeniden başlatın.

en: Warning! All KStars configuration is going to be purged. This cannot be reversed.
tr: Uyarı! Tüm K Yıldızlar yapılandırması temizlenecek. Bu eylem geri alınamaz.

en: Clear Configuration
tr: Yapılandırmayı Temizle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
tr: &Genel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
tr: Arka Uçlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
tr: Atmosferin etkilerine göre nesnelerin koordinatlarını düzelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
tr: Atmosfer, içinden geçen ışığı bir mercek gibi büker. Bu öge işaretlenirse bu “atmosferik kırılma” gökyüzü haritasında benzetilir. Bu düzeltmenin yalnızca yatay koordinat sistemi kullanıldığında uygulandığını unutmayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
tr: Atmosferik kırılmayı düzelt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
tr: Genel Görelilik tarafından öngörülen ve Eddington deneyi ile doğrulanan, Güneş’in kütle çekiminin yıldız konumları üzerindeki etkisi için düzeltme uygulayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
tr: Güneş’in yakınındaki genel görelilik etkileri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
tr: Bu seçeneği işaretlemek, haritanın her yeniden çizimi için katalog koordinatlarından geçerli ekvator koordinatlarının yeniden hesaplanmasına (yani, presesyon, nutasyon ve sapma düzeltmelerinin uygulanmasına) neden olur. Bu, işlenecek çok sayıda yıldız olduğunda işlemeyi yavaşlatır; ancak hatasız olma olasılığı daha yüksektir. Bu yeniden hesaplamadan kaçınıldığında yıldızların işlenmesinde bilinen hatalar vardır.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
tr: DSS Görselleştirmesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default DSS image size:
tr: Öntanımlı DSS görseli boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Padding around deep sky objects:
tr: Derin gök nesneleri çevresindeki dolgu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
tr: Günlükleme Çıktısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show Logs...
tr: Günlükleri Göster…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output
tr: Ayrıntılı hata ayıklama çıktısını etkinleştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Clear all KStars configuration and user database.
tr: Tüm K Yıldızlar yapılandırmasını ve kullanıcı veri tabanını temizle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
tr: &Görünüm ve His

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Adjust speed of zooming when scrolling in and out with the mouse wheel
tr: Fare tekerleğiyle içe ve dışa sararken yakınlaştırma hızını ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom scroll speed:
tr: Yakınlaştırma sarma hızı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
tr: Ortalanmış nesnenin ad etiketi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
tr: İşaretlenirse ekranda ortalanmış bir nesneye geçici olarak bir ad etiketi yapıştırılacaktır. Sağ tık açılır menüsünü kullanarak herhangi bir nesneye daha kalıcı bir etiket iliştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
tr: Ortalanmış nesneye etiket iliştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
tr: Fareyle üzerinde gezinirken geçici etiket iliştir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images on the sky?
tr: Gökyüzündeki görseller satır içi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: If checked, inline images will be shown on the skymap.
tr: İşaretlenirse satır içi görseller gökyüzü haritasında gösterilecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images
tr: Satır içi görselleri göster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Arrow
tr: Ok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Cross
tr: Artı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
tr: Daha akıcı (ancak daha yavaş) grafikler için bunu seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
tr: Kenarları yumuşatılmış çizim kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LeftClickSelectsObject)
en: Left click selects object
tr: Sol tık nesneleri seçer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Default cursor:
tr: Öntanımlı imleç:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
tr: Odak değiştiğinde çevirme hareketi gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
tr: İşaretlenirse odak konumunu değiştirmek yeni konuma görünür bir canlandırmalar “çevirme” ile sonuçlanacaktır. Aksi takdirde, ekran anında yeni konuma odaklanır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
tr: Canlandırılmış çevirme kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font size of sky map labels:
tr: Gökyüzü haritası etiketlerinin yazıtipi boyutu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hideObjectsWhileSlewing)
en: Configure hidden objects while moving
tr: Hareket ederken gizli nesneleri yapılandır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
tr: Harita hareket ederken tüm nesneler çizilmemeli mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
tr: Harita hareket halindeyken, program haritada çizilecek çok fazla nesneye sahipse akıcı canlandırma bozulur; ekran hareket halindeyken bazı nesneleri geçici olarak gizlemek için bu ögeyi işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
tr: Hareket ederken nesneleri gizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Hide objects only if time step is larger than threshold
tr: Nesneleri yalnızca zaman adımı eşik değerinden büyükse gizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
tr: Ayrıca, zaman adımı şundan büyükse gizle:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
tr: İşaretlenirse harita hareket halindeyken daha sönük yıldızlar gizlenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Stars fainter than magnitude:
tr: Şu büyüklükten daha sönük yıldızlar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
tr: Harita hareket halindeyken bundan daha sönük yıldızlar çizilmeyecektir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
tr: Hareket ederken Güneş Sistemi ögeleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
tr: İşaretlenirse harita hareket halindeyken tüm güneş sistemi gövdeleri gizlenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
tr: Güneş Sistemi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Hide object labels while moving?
tr: Hareket ederken nesne etiketleri gizlensin mi?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
tr: Nesne etiketleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
tr: İşaretlenirse harita hareket halindeyken takımyıldız çizgileri gizlenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
tr: Takımyıldız çizgileri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
tr: İşaretlenirse harita hareket halindeyken koordinat ızgaraları gizlenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
tr: Koordinat ızgaraları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
tr: Takımyıldız sınırları

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
tr: İşaretlenirse harita hareket halindeyken takımyıldız adları gizlenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
tr: Takımyıldız adları

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
tr: Gözlem &Listesi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
tr: Gözlem Listesi Etiketleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListSymbol)
en: S&ymbol
tr: Se&mbol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
tr: Me&tin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
tr: Tercih Edilen Görsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListPreferDSS)
en: Digiti&zed Sky Survey (DSS)
tr: Sayısalla&ştırılmış Gökyüzü İncelemesi (DSS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListPreferSDSS)
en: Sloan &Digital Sky Survey (SDSS)
tr: &Sloan Sayısal Gökyüzü İncelemesi (SDSS)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObsListDemoteHole)
en: While sorting by percentage altitude, demote objects present in the Dobsonian hole
tr: Yüzdelik yüksekliğe göre sıralarken, Dobson deliğinde bulunan nesneleri küçült

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, holeSizeLabel)
en: Hole size in degrees:
tr: Derece olarak delik boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStars)
en: &Star catalogs
tr: &Yıldız katalogları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStarDensity)
en: Star density:
tr: Yıldız yoğunluğu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
tr: &Adı göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
tr: Bü&yüklüğü göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarsOverHIPS)
en: Display stars when HIPS is displayed
tr: HiPS gösterildiğinde yıldızları görüntüle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
tr: Etiket yoğunluğu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSky)
en: Deep-sky catalogs
tr: Derin gökyüzü katalogları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOMInZoomLabel)
en: DSO minimal zoom:
tr: DSO en düşük yakınlaştırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOCacheLabel)
en: DSO cache percentage:
tr: DSO önbellek yüzdesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
tr: &Adı göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
tr: Uzu&n adları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
tr: Bü&yüklüğü göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Deep Sky Catalogs...
tr: Derin Gökyüzü Kataloglarını Yönet…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: If this checkbox is checked, when an object name unknown to KStars is entered in the Find Dialog, KStars will contact online services (such as CDS Sesame) to learn about the object and then add it to the database.
    The objects acquired in this manner are stored under a catalog that is called user, and it can be edited using the "Manage DSO Catalogs" feature.
tr: Bu onay kutusu işaretliyse, K Yıldızlar’ın bilmediği bir nesne adı Bul iletişim kutusuna girildiğinde, K Yıldızlar nesne hakkında bilgi edinmek ve ardından nesneyi veri tabanına eklemek için çevrim içi hizmetlerle (örneğin CDS Sesame) iletişime geçecektir.
    Bu şekilde edinilen nesneler kullanıcı adı verilen bir katalog altında saklanır ve “DSO Kataloglarını Yönet” özelliği kullanılarak düzenlenebilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: Resolve names not known to KStars using online services
tr: K Yıldızlar’ın bilmediği adları çevrim içi hizmetleri kullanarak çöz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Set the faint magnitude limit for deep-sky objects when zoomed out.
tr: Uzaklaştırıldığında derin gökyüzü nesneleri için sönük büyüklük sınırını ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
tr: Uzaklaştırma sönüklük sınırı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag4)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed out.
tr: Uzaklaştırıldığında derin gökyüzü nesneleri için sönük büyüklük sınırlarını ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
tr: büy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag3)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed in.
tr: Yakınlaştırıldığında derin gökyüzü nesneleri için sönük büyüklük sınırlarını ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
tr: Yakınlaştırma sönüklük sınırı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Many objects do not have known magnitudes in the databases.
    They generally tend to be faint or very diffuse, but this is not always the case.
    Check this checkbox to show such objects which do not have known magnitudes in the database.
tr: Birçok nesnenin veritabanlarında bilinen büyüklükleri yoktur.
    Genellikle sönük veya çok dağınık olma eğilimindedirler; ancak durum her zaman böyle değildir.
    Veri tabanında bilinen büyüklükleri olmayan nesneleri göstermek için bu onay kutusunu işaretleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
tr: Bilinmeyen büyüklükteki nesneleri göster

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
tr: Aysız Gece

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
tr: Gerçek Renkler

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
tr: Düz Kırmızı

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
tr: Düz Siyah

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
tr: Düz Beyaz

[ctx: show stars as colored circles]
en: Solid Colors
tr: Düz Renkler

en: New Color Scheme
tr: Yeni Renk Şeması

en: Enter a name for the new color scheme:
tr: Yeni renk şeması için ad gir:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
tr: Yerel renk şeması dizin dosyası açılamadı.
    Şema kaldırılamıyor.

en: Could not delete the file: %1
tr: Dosya silinemedi: %1

en: Error Deleting File
tr: Dosya Silme Hatası

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
tr: colors.dat dosyasında %1 adında bir girdi bulunamadı.

en: Scheme Not Found
tr: Şema Bulunamadı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
tr: Geçerli Şema Renkleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
tr: Geçerli renk ayarları

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
tr: Programdaki tüm özelleştirilebilir renklerin listesi. Her ögenin yanında, o anda ayarlandığı rengi gösteren bir kare bulunur. Rengini değiştirmek için herhangi bir ögeye tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
tr: Bilgi kutusu arka plan kipi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
tr: Dolgusuz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
tr: Saydam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
tr: Mat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
tr: Yıldız rengi kipi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
tr: Yıldız rengi kipini ayarla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
tr: Haritada yıldız çizmenin dört yolu vardır. Öntanımlı olarak, yıldızlar beyaz bir merkeze ve yıldızın gerçek rengini yansıtacak şekilde renklendirilmiş bir kenara sahip dairelerdir. Ayrıca, genel renk şemanızın ihtiyaçlarına uyması için yıldızları düz beyaz, kırmızı veya siyah daireler olarak çizmeyi de seçebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
tr: Yıldız rengi yoğunluğu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
tr: Yıldız renklerinin yoğunluğunu ayarla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
tr: Gerçekçi renkli yıldız kipini kullanırken, bu seçenek yıldızın renklerinin doygunluk düzeyini ayarlayacaktır. Daha yüksek bir değer daha yoğun renkler anlamına gelir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DomeSlitInverted)
en: Dome Slit Inverted
tr: Tersine çevrilmiş kubbe yarığı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
tr: Önceden Ayarlı Renk Şemaları

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
tr: Öntanımlı renk şemalarının listesi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
tr: Bilinen tüm renk şemalarının listesi. Birkaç tanesi öntanımlı olarak sağlanır ve siz de kendinizinkini tanımlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
tr: Geçerli ayarları kullanarak yeni bir önayar renk şeması oluştur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
tr: Renkleri beğendiğiniz bir şemaya değiştirdikten sonra, bu renkleri kullanarak yeni bir şema oluşturmak için bu düğmeye basın. Şemanız burada önayarlar listesinde görünecek ve ayrıca ana pencerenin “Ayarlar” menüsünde de bulunacaktır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
tr: Bir önayar renk şemasını kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
tr: Vurgulanan renk şemasını kaldırmak için bu düğmeye basın. Bu yalnızca özel renk şemalarınızda çalışacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Application Themes
tr: Uygulama Temaları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Developer Options
tr: Geliştirici Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveAlignImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Align frames. Only enable to troubleshoot align by examining frames. This can consume some extra storage space.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İç hizalama karelerini kaydedin. Yalnızca kareleri inceleyerek hizalamada tanılama yapın. Bu çok fazla depolama alanı tüketebilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveAlignImages)
en: Save Align Images
tr: Hizalama görsellerini kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFailedAlignImages)
en: <html><head/><body><p>Save Align images where align failed. Only enable to troubleshoot align by examining frames. This can consume some extra storage space.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Hizalamanın başarısız olduğu yerlerde hizalama görsellerini kaydedin. Yalnızca kareleri inceleyerek hizalamada tanılama yapın. Bu çok fazla depolama alanı tüketebilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFailedAlignImages)
en: Save Failed Align Images
tr: Başarısız hizalama görsellerini kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Guider frames. Only enable to troubleshoot guider by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İç kılavuz karelerini kaydedin. Yalnızca kareleri inceleyerek kılavuzda tanılama yapın. Bu çok fazla depolama alanı tüketebilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: Save Guider Images
tr: Kılavuz görsellerini kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: <html><head/><body><p>Option replaced by the <span style=" font-weight:600;">max. focus frame</span> option in the Focus options.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Odak seçeneklerinde <span style=" font-weight:600;">en çok odak karesi</span> seçeneğiyle değiştirilen seçenek.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: Save Focus Images
tr: Odak Görsellerini Kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DontSyncToRealTime)
en: <html><head/><body><p>Do not sync to the system clock when Ekos is started. This could cause issues for real imaging runs, but can be useful in reproducing/debugging issues.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Ekos başlatıldığında sistem zamanına eşzamanlamayın. Bu, gerçek görselleme pasları için sorunlar yaratabilir; ancak hataları yeniden oluştururken veya hata ayıklarken kullanışlı olabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DontSyncToRealTime)
en: Don't sync to Real Time on Ekos startup
tr: Ekos başlangıcında gerçek zamana eşzamanlama

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Debayer parameters to be applied to images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görsellere uygulanacak bayer kaldırıcısı parametreleri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Image Debayer:
tr: Görsel bayeri kaldırıcısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Debayer parameters to be applied to Live Stacker subs.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Canlı yığın taşıyıcılarına uygulanacak bayer kaldırıcısı parametreleri.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stack Sub Debayer:
tr: Yığın taşıyıcı bayer kaldırıcısı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
tr: Takımyıldız çizgileri gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
tr: İşaretlenirse gökyüzü haritasında takımyıldız çizgileri çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
tr: &Takımyıldız çizgileri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
tr: Gökyüzü kültürü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
tr: Gökyüzü kültürü seç:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
tr: Burada, takımyıldızların nasıl betimleneceğini seçebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
tr: Takımyıldız &sınırları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowConstellationArt)
en: Constellation art
tr: Takımyıldız sanatı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
tr: Merkezi takımyıldız sınırını vurgula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
tr: Takımyıldız adları çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
tr: İşaretlenirse gökyüzü haritasında takımyıldız adları çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
tr: Takımyıldız &adları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
tr: Takımyıldız Adı Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
tr: Latince takımyıldız adlarını kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
tr: Gökyüzü haritasında Latince takımyıldız adlarını kullanmak için bunu seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
tr: L&atince

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
tr: Yerelleştirilmiş takımyıldız adlarını kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
tr: Bulunduğunuz bölgedeki takımyıldız adlarını kullanmak için bunu seçin (varsa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
tr: Yerelleştirilmiş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
tr: IAU kısaltmalarını kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
tr: Uluslararası Astronomi Birliği’nin kısaltmalarını takımyıldız etiketleri olarak kullanmak için bunu seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
tr: Kısal&tılmış

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
tr: Ekliptik düzlem çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
tr: İşaretlenirse ekliptik düzlem, gökyüzü haritasına çizilir. Ekliptik düzlem, Güneş’in bir yıl boyunca takip ettiği gökyüzündeki büyük bir dairedir. Diğer tüm güneş sistemi gövdeleri de kabaca ekliptik düzlemi takip eder.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
tr: Doldurulmuş Samanyolu konturu kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
tr: İşaretlenirse Samanyolu konturu doldurulmuş olarak gösterilecektir. Aksi takdirde, yalnızca ana hat çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Fill milk&y way
tr: Saman&yolu’nu doldur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
tr: Ufuk çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse haritada yerel ufku temsil eden bir çizgi çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
tr: U&fuk (çizgisi)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
tr: Samanyolu konturu çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
tr: İşaretlenirse gökyüzü haritasında Samanyolu’nu temsil eden bir kontur çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Mil&ky way
tr: Sa&manyolu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
tr: İşaretlenirse koordinat ızgaraları, etkin koordinat sistemine göre kendiliğinden değişir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
tr: Koordinat ızgarasını kendiliğinden seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
tr: Bayraklar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
tr: İşaretlenirse gökyüzü haritasına bayraklar çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime)
en: If checked, sky will be bright during the daytime
tr: İşaretlenirse gökyüzü gündüzleri aydınlık olacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime)
en: Simulate daytime
tr: Gündüzü benzet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
tr: Ekvator koordinat ızgarası çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
tr: İşaretlenirse sağ açıklıkta her 2 saatte bir, sapmada ise her 20 derecede bir çizgilerden oluşan bir ızgara çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
tr: Ekvator koordinat ızgarası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
tr: Yatay koordinat ızgarası çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
tr: İşaretlenirse yancada her 30 derecede bir, yükseklikte ise her 20 derecede bir çizgilerden oluşan bir ızgara çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
tr: Yatay koor&dinat ızgarası

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
tr: Mat yeryüzü çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
tr: İşaretlenirse ufkun altındaki alan, sizin altınızdaki zemini benzetmek için doldurulacaktır. Ekvator koordinat sistemi kullanıldığında zeminin asla çizilmediğini unutmayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
tr: Mat &yeryüzü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
tr: Göksel ekvator çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
tr: İşaretlendiğinde gökyüzü haritasında göksel ekvator çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
tr: Göksel e&kvator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLocalMeridian)
en: Local meridian
tr: Yerel meridyen

en: Image Overlay Align Options Profiles Editor
tr: Görsel Kaplama Hizalama Seçenekleri Profilleri Düzenleyicisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlays)
en: Show image overlays
tr: Görsel kaplamalarını göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSelectedImageOverlay)
en: Center SkyMap over the selected overlay image in the table below (if it's solved).
tr: Aşağıdaki tabloda seçili kaplama görselinin üzerine gökyüzü haritasını yerleştirin (eğer çözülmüşse).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSelectedImageOverlay)
en: Center SkyMap on selection
tr: Seçimde gökyüzü haritasını ortala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlaysBelowCatalogs)
en: Display Image Overlays below catalogs
tr: Görsel kaplamalarını katalogların altında görüntüle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayMaxDimensionLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ImageOverlayMaxDimension)
en: Maximum dimension for an image overlay image. (Larger images will be scaled down.)
tr: Bir görsel kaplaması için en büyük boyut (Daha büyük görseller küçültülür).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayMaxDimensionLabel)
en: Maximum image dimension:
tr: En büyük görsel boyutu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, imageOverlayShowDirButton)
en: Open overlay directory. Copy or move images to this directory to process them.
tr: Kaplama dizinini açın. Görselleri işlemek için bu dizine kopyalayın veya taşıyın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, imageOverlayShowDirButton)
en: Overlay Directory...
tr: Kaplama Dizini…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, refreshB)
en: <html><head/><body><p>Refresh from the overlay directory. Add overlays that have been added there, and remove overlays that are no longer there.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Kaplama dizininden yenileyin. Oraya eklenen kaplamaları yerleştirin ve artık orada olmayan kaplamaları kaldırın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, solveButton)
en: <html><head/><body><p>Plate solve the selected overlay image(s).</p><p>Uses the selected Align profile to the right, but not Align scale nor position. It will use the default scale to the right (a-s/px), if none is given on the table row and scale column (0 is no scale constraint). It will not use a position unless RA and DEC are entered on the table row. Uses the timeout above. You can select many rows (with click and shift click) and it will attempt to solve them all.</p><p>Plate solving may be difficult. You may not be able to plate solve all your images. You can try to supply scales and positions, and try different profiles. If you are unsuccessful, but still want to display an image, you can enter an RA, DEC, Scale, Orientation in the appropriate columns for the row you're interested in, then manually set the Status column to OK.</p><p>You cannot re-platesolve a row whose status is OK, but you can manually change the status to something else, then plate-solving is enabled.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Seçili üst üste bindirilmiş görsellerin plakalarını çözün.</p><p>Sağdaki seçili hizalama profilini kullanır; ancak hizalama ölçeğini veya konumunu kullanmaz. Tablo satırında ve ölçek sütununda hiçbir ölçek verilmemişse (0 ölçek kısıtlaması olmadığında) öntanımlı sağa ölçeği (A–S/pks) kullanır. Tablo satırına RA ve DEC girilmediği sürece bir konum kullanmaz. Yukarıdaki zaman aşımını kullanır. Birçok satır seçebilirsiniz (tık ve Üst Karakter basılı tutularak tık ile) ve hepsini çözmeye çalışır.</p><p></p><p>Durumu tamam olan bir satırı yeniden plaka çözme işlemine tabi tutamazsınız; ancak durumu elle başka bir şeye değiştirebilirsiniz, böylece plaka çözme işlemi etkinleştirilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, imageOverlaySolverProfile)
en: Selects the Options Profile (from Align) to use for Plate Solving
tr: Plaka çözümü için kullanılacak seçenekler profilini (hizalama arasından) seçer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editAlignProfile)
en: Opens the currently selected Align Profile in the Options Profile Editor
tr: Seçenekler profil düzenleyicisinde seçili olan hizalama profilini açar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayScaleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ImageOverlayDefaultScale)
en: Default arcsec/px scale to use in solving. 0 is none. Would use what's in table if there.
tr: Çözümde kullanılacak öntanımlı yaysaniye/piksel ölçeği. 0, hiçbiri değildir. Tabloda varsa onu kullanır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayScaleLabel)
en: Default a-s/px:
tr: Öntanımlı A–S/pks

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayTimeoutLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ImageOverlayTimeout)
en: Timeout for plate-solving an overlay image (seconds).
tr: Bir kaplama görselinin plaka çözümü için zaman aşımı süresi (saniye).

en: Satellite Name
tr: Uydu Adı

en: %1 position calculation error: %2.
tr: %1 konumunu hesaplama hatası: %2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
tr: Uyduları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
tr: Yalnızca görünür uyduları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
tr: Etiketleri göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
tr: Uyduları yıldızlar gibi çiz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: List of Satellites
tr: Uydular listesi

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
tr: Uydular ara…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
tr: TLE’leri güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
tr: Güneş sistemi nesnelerini göster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
tr: Güneş, Ay ve Gezegenler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
tr: Satürn çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Satürn haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
tr: Ana ögeler resim olarak gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
tr: Seçilirse, gezegenler, Güneş ve Ay haritada resim olarak gösterilecek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
tr: Görseller kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
tr: Mars çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Mars haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
tr: Güneş sistemindeki majör nesnelere ad etiketleri iliştirilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
tr: İşaretlenirse gezegenlere, Güneş’e ve Ay’a ad etiketleri eklenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
tr: Ad etiketleri kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
tr: Tüm majör gövdeleri seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
tr: Haritada çizilecek tüm gezegenleri, Güneş’i ve Ay’ı seçmek için buna basın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
tr: Tümünü Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
tr: Tüm majör gövdelerin seçimini kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
tr: Tüm gezegenlerin, Güneş’in ve Ay’ın haritada çizilmemesi için bu düğmeye basın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
tr: Venüs çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Venüs haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
tr: Güneş çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Güneş haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sunLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moonLabel)
en: scale:
tr: Ölçek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_SunScale)
en: Scale of sun rendering.
tr: Güneş sunumunun ölçeği.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_SunScale)
en: Increase the size of the sun by this factor.
tr: Güneş’in boyutunu bu çarpan kadar artırın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
tr: Jüpiter çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Jüpiter haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
tr: Ay çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Ay haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MoonScale)
en: Scale of moon rendering.
tr: Ay sunumunun ölçeği.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MoonScale)
en: Increase the size of the moon by this factor.
tr: Ay’ın boyutunu bu çarpan kadar artırın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
tr: Merkür çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Merkür haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
tr: Neptün çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Neptün haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
tr: Uranüs çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
tr: İşaretlenirse Uranüs haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
tr: Minör Gezegenler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Download asteroids brighter than:
tr: Şundan daha parlak asteroitleri indir:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
tr: Asteroitler çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
tr: İşaretlenirse asteroitler haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
tr: Kuyrukluyıldızlar çizilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
tr: İşaretlenirse kuyrukluyıldızlar haritada çizilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagLimitAsteroidDownloadWarning)
en: This value might result in a big data file and reduced performance.
tr: Bu değer büyük bir veri dosyasına ve başarımın düşmesine neden olabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Show asteroids brighter than:
tr: Şundan daha parlak asteroitleri göster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
tr: Güneş’in yakınındaki kuyrukluyıldızların adlarını göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
tr: İşaretlenirse Güneş’e yakın kuyrukluyıldızlara ad etiketleri iliştirilecektir. Kuyrukluyıldızlar yörüngelerinde parlaklık bakımından farklılık gösterir, bu nedenle bu durumda zayıf bir büyüklük etkili değildir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets within:
tr: Şuradaki kuyrukluyıldızların adlarını göster:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
tr: Asteroitleri çizmek için en solgun büyüklüğü ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
tr: Kurukluyıldız adları için en büyük uzaklık

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
tr: Bir kuyrukluyıldızın Güneş’ten en çok uzaklığını Astronomik Birimler (AU) türünden bir ad etiketine sahip olacak şekilde ayarlayın. 1 AU, Dünya ile Güneş arasındaki uzaklıktır ve yaklaşık 150 milyon km’dir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
tr: Asteroitlere ad etiketleri iliştirilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
tr: İşaretlenirse asteroitlere ad etiketleri iliştirilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
tr: Adları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometComas)
en: Show comet comas
tr: Kuyrukluyıldız saçlarını göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Update orbital element from online sources on startup.
tr: Başlangıçta yörünge ögelerini çevrim içi kaynaklardan güncelleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Auto online update
tr: Kendiliğinden çevrim içi güncelle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
tr: Yörünge İzleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
tr: Takip edilen gövdelerin izini kendiliğinden göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
tr: İşaretlenirse herhangi bir güneş sistemi gövdesi ekranda ortalandığında geçici bir iz bırakacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
tr: Bir güneş sistemi gövdesini takip ederken her zaman iz göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
tr: İz renkleri arka planla kaynaşsın mı?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
tr: İşaretlenirse gezegen izinin rengi arka plan gökyüzü rengiyle harmanlanacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
tr: İzleri arka plan rengine kaynaştır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
tr: Tüm yörünge izlerini temizle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
tr: Güneş sistemindeki nesnelere ait tüm yörünge izlerini sağ tıklamayla açılan menüden temizlemek için buna basın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
tr: Tüm İzleri Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
tr: Dünya yörüngesindeki uydu izleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Supernovae Options
tr: Süpernova Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set the magnitude limit for supernova to show:
tr: Süpernova için büyüklük sınırını şunu gösterecek şekilde ayarla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitSupernovaeByZoom)
en: Limit supernovae by zoom limit
tr: Süpernovaları yakınlaştırma sınırına göre sınırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
tr: Süpernovaları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the magnitude limit for supernova alerts:
tr: Süpernova uyarıları için büyüklük sınırını ayarla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Download URL:
tr: İndirme URL’si:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Age (days):
tr: Yaş (gün):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SupernovaeHostOnly)
en: Show only SN with host galaxy given
tr: Yalnızca konak gökadası verilen süpernovayı göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SupernovaeClassifiedOnly)
en: Show only classified Supernovae
tr: Yalnızca sınıflandırılmış süpernovaları göster

[ctx: @title:window]
en: Terrain Image Filename
tr: Arazi Görseli Dosyası Adı

en: PNG Files (*.png)
tr: PNG dosyaları (*.png)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainBox)
en: Source Options
tr: Kaynak Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTerrain)
en: Show terrain
tr: Araziyi göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Specify the terrain file to use.
tr: Kullanılacak arazi dosyasını belirtin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Terrain file:
tr: Arazi dosyası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAz)
en: Rotate terrain in azimuth degrees so north is actually north
tr: Araziyi yanca kadar döndür, böylece kuzey, gerçek kuzey olur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel)
en: Terrain image azimuth correction degrees:
tr: Yanca düzeltme derecesi türünden arazi görseli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Rotate terrain in altitude degrees so horizon is at 0 degrees altitude
tr: Araziyi yükseklik derecelerine göre döndür, böylece ufuk 0 derece yükseklikte olsun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Terrain image altitude correction degrees:
tr: Arazi görseli yükseklik düzeltme dereceleri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAlt)
en: Rotate terrain in altitude degrees so north is actually north
tr: Araziyi yükseklik derecesi kadar döndür, böylece kuzey gerçek kuzey olur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainSpeedupGroupBox_2)
en: Speedup options
tr: Hızlandırma Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainDownsampling)
en: Set the coarseness of the terrain image rendered. 1 is full resolution, but can be slow, 6 or more would be coarse resolution and fast.
tr: Oluşturulan arazi görselinin pürüzlülüğünü ayarlayın. 1 tam çözünürlüktür; ancak yavaş olabilir, 6 veya daha fazlası pürüzlü çözünürlük ve hızlı olur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel)
en: Terrain downsampling:
tr: Arazi küçültmesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainPanning)
en: Show terrain while panning
tr: Kaydırırken araziyi göster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Creates a smoother image at the cost of some extra computation.
tr: Bazı ekstra hesaplamalar pahasına daha pürüzsüz bir görsel oluşturur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Smooth pixels
tr: Pürüzsüz pikseller

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: A speedup with minor image quality cost.
tr: Görsel kalitesinde küçük bir maliyetle hızlanma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup)
en: Skip pixels speedup
tr: Piksel hızlanmasını atla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: Transparency speedup
tr: Saydamlık hızlanması

en: Names:
tr: Adlar:

en: B-V index:
tr: B–V endeksi:

en: Asteroid/Comet details
tr: Asteroit/Kuyrukluyıldız ayrıntıları

en: Date, time and location:
tr: Tarih, zaman ve konum:

[ctx: @title:window]
en: Field of View Snapshot Browser
tr: Görüş Alanı Anlık Görüntü Tarayıcısı

en: Could not upload file
tr: Dosya yüklenemedi

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
tr: Görüş Alanı (%1/%2): %3 (%4’ × %5’)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
tr: Yeniden Yakala…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
tr: Anlık Görüntüyü Sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
tr: Dosyaya Kaydet…

en: Open Cluster
tr: Açık Küme

en: Asterism
tr: Yıldız Kümesi

en: Globular Cluster
tr: Küresel Küme

en: Gaseous Nebula
tr: Gaz Bulutsusu

en: Dark Nebula
tr: Kara Bulutsu

en: Planetary Nebula
tr: Gezengenimsi Bulutsu

en: Supernova Remnant
tr: Süpernova Kalıntısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
tr: Gökada

en: Quasar
tr: Kuazar

en: Galactic Cluster
tr: Gökada Kümesi

en: Star Magnitudes:
tr: Yıldız büyüklükleri:

en: Chart Scale:
tr: Çizelge ölçeği:

en: Observer:
tr: Gözlemci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
tr: Tarih:

en: Site:
tr: Mevkii:

en: Trans:
tr: Geçiş:

en: Power:
tr: Güç:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
tr: Yıldız sekmesi boş yol döndürdü. Yıldız sekme ayarlarınızı değiştirmenizi veya elle yakalama kipini kullanmanızı tavsiye ederiz.

en: Star hopper failed to find path
tr: Yıldız sekmesi yol bulamadı

[ctx: @title:window]
en: Printing Wizard
tr: Yazdırma Sihirbazı

en: Go to next Wizard page
tr: Sonraki sihirbaz sayfasına git

en: Go to previous Wizard page
tr: Önceki sihirbaz sayfasına git

en: Logging Form
tr: Günlükleme Biçimi

en: Field of View Snapshots
tr: Görüş Alanı Anlık Görüntüleri

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
tr: Görüş Alanı (%1/%2): %3 (%4’ × %5’)

en: Details About Object
tr: Nesne Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
tr: Temel bulucu grafik ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Belgenin ana ayrıntıları: Başlık, alt başlık ve açıklama.</p>
    <p>Bittiğinde <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
tr: Alt başlık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
tr: Ek bulucu grafik içeriği seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
tr: <p>Bulucu grafiği, ayrıntı tabloları ve günlük formları gibi ek ögeler içerebilir. Bulucu grafiğinde içerilmesini istediğinizi seçin ve sürdürmek için <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
tr: Ayrıntı tabloları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
tr: Genel ayrıntı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
tr: Konum ayrıntısı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
tr: Doğuş/Batış/Geçiş ayrıntısı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
tr: Asteroit/Kuyrukluyıldız ayrıntısı tablosu ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
tr: Günlükleme biçimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
tr: Bulucu grafiğine temel günlükleme ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
tr: Yakalanan görüş alanı görsellerine göz at

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
tr: Görüş alanı anlık görüntülerini yakaladıktan sonra, Görüş Alanı Anlık Görüntü Tarayıcısı penceresini kullanarak bunları görüntüleyebilir, başlık ekleyebilir ve silebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
tr: Anlık Görüntülere Göz At

en: Only magnitudes chart
tr: Yalnızca büyüklük grafiği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
tr: Temel görüş alanı yakalama ayarlarını yap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
tr: <p>Temel görüş alanı yakalama ayarlarını yapın: Renk şeması, açıklama ve görüş alanı görüntüleme biçimi; ardından sürdürmek için <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
tr: “Gökyüzü Grafiği” renk şemasını kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
tr: Görüş alanı biçimini dikdörgen yap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
tr: Ölçek ve büyüklükler grafiği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
tr: Dışa aktarılan görüş alanı görsellerine ölçek ve büyüklük ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
tr: Alfası harmanlanmış arka plan kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
tr: Grafik yönelimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
tr: Grafik konumu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
tr: Grafik türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
tr: Görüş alanı anlık görüntülerini elle yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
tr: <p>Elle görüş alanı yakalama yönteminde, kullanıcı gökyüzü haritasını ilgi noktasına göre ortalar, ardından etkin görüş alanı simgesinin içindeki gökyüzü parçalarının anlık görüntülerini yakalar.</p>
    <p>Görüş alanı yakalama kipindeyken semboller arasında geçiş yapmak için <b>Sayfa Yukarı</b> ve <b>Sayfa Aşağı</b> düğmelerine basın. Anlık görüntüler <b>K</b> düğmesine basılarak yakalanır. İşiniz bittiğinde Yazdırma Sihirbazı’na geri dönmek için <b>Vazgeç</b> düğmesine basın.</p>
    <p>İşiniz bittiğinde <b>Sonraki</b> ile sürdürün.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
tr: Yakalamayı Başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
tr: Yıldız sekmesi görüş alanı yakalama seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
tr: Yıldız sekmesi görüş alanı yakalamasını yapılandırın: Yıldız sekmesinin başlayacağı nesneyi ve görüş alanı simgesini ve büyüklük sınırını seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
tr: Başlangıç yıldızını seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
tr: Listeden Nesne Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
tr: Gökyüzü Haritasında Nesneye İşaret Et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
tr: Ayrıntıları Göster…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
tr: Sekme görüş alanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
tr: Sekme büyüklük sınırı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
tr: Görüş alanı yakalama yöntemi seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
tr: <p>Görüş alanı yakalama yöntemini seçin. İki yöntem vardır: Elle ve yıldız sekmesi tabanlı.</p>
    <p><b>Elle yapılan yöntemde</b> ilginizi çeken nesneleri bulmak için gökyüzü haritasında gezinirsiniz, ardından birden fazla görüş alanı gösterimi yakalarsınız.</p>
    <p><b>Yıldız sekmesi tabanlı yöntem</b>, kendiliğinden yıldız sekmesini kullanarak görüş alanı anlık görsellerini yakalar. Bu deneysel bir özelliktir.</p>
    <p>Görüş alanı yakalama yöntemini seçtikten sonra <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
tr: Görüş alanı tanımlama yöntemi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
tr: Görüş alanı anlık görüntülerini elle yakala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
tr: Yıldız sekmesi tabanlı görüş alanı yakalaması (deneysel)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
tr: Gökyüzü nesnesi seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Gözlemlenen gökyüzü nesnesini seçin. <b>Listeden Nesne Seç</b> düğmesini tıklayarak nesne listesinden seçebilir veya <b>Gökyüzü Haritasında Nesneye İşaret Et</b>’e basarak gökyüzü haritası üzerinde işaretleyebilirsiniz. Nesne bulunduktan sonra farenin sağ düğmesiyle üzerine basın ve bağlam menüsünden <b>Bu Nesneyi Seç</b> seçeneğini seçin.</p>
    <p>İşiniz bittiğinde <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
tr: Seçili nesne:

[ctx: @title:window]
en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Could not upload file to remote location: %1
tr: Dosya uzak konuma yüklenemedi: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
tr: Önizle, Yazdır ve Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
tr: <p>Belgeniz yazdırılmaya hazır. Önizleme yapmak için <b>Yazdırma Önizlemesi</b> düğmesine ve yazdırmaya başlamak için <b>Yazdır</b> düğmesine tıklayın. Ayrıca dosyaya dışa aktarabilirsiniz.</p>
    <p>Yazdırılan belgenin içeriğini değiştirmek isterseniz önceki adımlara geri dönmek için <b>Önceki</b> düğmesine tıklayın.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
tr: Yazdırma Önizlemesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
tr: Yazdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: Export to File...
tr: Dosyaya Dışa Aktar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
tr: K Yıldızlar Yazdırma Sihirbazı’na hoş geldiniz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
tr: <p>Bu sihirbaz, günlük formlarıyla bulucu grafiklerini yazdırmak için tüm parametreleri ayarlamanıza yardımcı olacaktır.</p>
    <p>Başlamak için <b>Sonraki</b> düğmesine basın.</p>

en: Loading asteroids
tr: Asteroitler yükleniyor…

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Io
tr: İo

en:  (Asteroid)
tr:  (Asteroit)

en: Asteroid Update
tr: Asteroit Güncellemesi

en: Downloading asteroids updates...
tr: Asteroit güncellemeleri indiriliyor…

en: Error downloading asteroids data: %1
tr: Asteroit verisi indirilirken hata: %1

en: Could not load catalog objects in trixel: %1
tr: Trixel’deki katalog nesneleri yüklenemedi: %1

en: Import custom and internet resolved objects from the old DSO database into the new one?
tr: Eski DSO veri tabanından yeni veri tabanına özel ve internet çözümlü nesneleri içe aktarılsın mı?

en: Could not import the objects.
tr: Nesneler içe aktarılamadı.

en: Successfully added %1 object to the user catalog. | Successfully added %1 objects to the user catalog.
tr[0]: Kullanıcı kataloğuna %1 nesne başarıyla eklendi.
tr[1]: Kullanıcı kataloğuna %1 nesne başarıyla eklendi.

en: Loading comets
tr: Kuyruklu yıldızlar yükleniyor…

en: Comets Update
tr: Kuyruklu Yıldızlar Güncellemesi

en: Downloading comets updates...
tr: Kuyrukluyıldızlar güncellemeleri indiriliyor…

en: Constellation Boundaries
tr: Takımyıldız Sınırları

en: Loading Constellation Boundaries
tr: Takımyıldız sınırları yükleniyor…

en: Star HD%1 not found.
tr: HD%1 yıldızı bulunamadı.

en: Loading constellation names
tr: Takımyıldız adları yükleniyor…

en: No icon
tr: Simge yok

en: Creating horizon
tr: Ufuk oluşturuluyor…

en: Filename
tr: Dosya adı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1a) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2a)
en: Angle
tr: Açı

en: A-S/px
tr: A–S/pks

en: EastRight
tr: SağDoğu

en: Bad RA string entered for %1. Reset to original value.
tr: %1 için hatalı RA dizisi girildi. Özgün değere sıfırlayın.

en: Bad DEC string entered for %1. Reset to original value.
tr: %1 için hatalı DEC dizisi girildi. Özgün değere sıfırlayın.

en: Bad orientation angle string entered for %1. Reset to original value.
tr: %1 için hatalı yönelim açısı dizisi girildi. Özgün değere sıfırlayın.

en: Bad scale angle string entered for %1. Reset to original value.
tr: %1 için hatalı ölçek açısı dizisi girildi. Özgün değere sıfırlayın.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 RA value required.
tr: Durum, Tamam olarak ayarlanamıyor. İzin verilen 0 olmayan RA değeri gerekiyor.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 DEC value required.
tr: Durum, Tamam olarak ayarlanamıyor. İzin verilen 0 olmayan DEC değeri gerekiyor.

en: Cannot set status to OK. Legal orientation value required.
tr: Durum, Tamam olarak ayarlanamıyor. İzin verilen yönelim değeri gerekiyor.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 a-s/px value required.
tr: Durum, Tamam olarak ayarlanamıyor. İzin verilen 0 olmayan A–S/pks değeri gerekiyor.

en: Stored OK status for %1.
tr: %1 için Tamam durumu depolandı.

en: Updating from directory: %1
tr: Dizinden güncelleniyor: %1

en: %1 overlays (%2 new, %3 deleted) %4 solved
tr: %1 kaplama (%2 yeni, %3 silindi) %4 çözüldü

en: Image Overlays.  %1 images, %2 available.
tr: Görsel kaplamaları. %1 görsel, %2 kullanılabilir.

en: Loading image files...
tr: Görsel dosyaları yükleniyor…

en: %1 image files loaded.
tr: %1 görsel dosyası yüklendi.

en: Unprocessed
tr: İşlenmemiş

en: Bad File
tr: Hatalı Dosya

en: Solve Failed
tr: Çözme Başarısız

en: West-Right
tr: Batı–Sağ

en: East-Right
tr: Doğu–Sağ

en: Solving: %1. %2 in queue.
tr: Çözülüyor: %1. Kuyrukta %2.

en: Solving: %1.
tr: Çözülüyor: %1.

en: Can't show %1. Not plate solved.
tr: %1 çözülemiyor. Plaka çözülmedi.

en: Can't show %1. Image not loaded.
tr: %1 gösterilemiyor. Görsel yüklenmedi.

en: Solving aborted.
tr: Çözüm iptal edildi.

en: Skipping already solved: %1.
tr: Atlama halihazırda çözüldü: %1.

en: %1 already solved. Skipping.
tr: %1 halihazırda çözüldü. Atlanıyor.

en: Reloading. Image overlays temporarily disabled.
tr: Yeniden yükleniyor. Görsel kaplamaları geçici olarak devre dışı bırakıldı.

en: Solver timed out in %1s
tr: Çözücü %1 saniyede zaman aşımına uğradı.

en: Solver failed in %1s
tr: Çözücü %1 saniyede başarısız oldu.

en: Solver success in %1s: RA %2 DEC %3 Scale %4 Angle %5
tr: Çözücü %1 saniyede başarılı oldu: RA %2, DEC %3, Ölçek %4, Açı %5

en: Done solving. %1 available.
tr: Çözme bitti. %1 kullanılabilir.

en: Loading %1
tr: %1 yükleniyor…

en: Local Meridian Component
tr: Yerel Meridyen Bileşeni

en: Loading Milky Way
tr: Samanyolu yükleniyor…

en: Loading Large Magellanic Clouds
tr: Büyük Macellan Bulutları yükleniyor…

en: Loading Small Magellanic Clouds
tr: Küçük Macellan Bulutları yükleniyor…

[ctx: @title:window]
en: New Supernova(e) Discovered
tr: Yeni Süpernovalar Bulundu

en: Host Galaxy :: %1
tr: Konak Gökada :: %1

en: Magnitude :: %1
tr: Büyüklük :: %1

en: Type :: %1
tr: Tür :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
tr: Konum :: RA : %1 DEC : %2

en: Date :: %1
tr: Tarih :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
tr: Haritayı nesneye çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New supernova(e) discovered
tr: Yeni süpernovalar bulundu

en: Loading satellites
tr: Uydular yükleniyor…

en: Update TLEs...
tr: TLE’ler güncelleniyor…

en: Update %1 satellites
tr: %1 uydu güncelleniyor…

[ctx: @title:window]
en: Satellite Orbital Elements Update
tr: Uydu Yörünge Ögeleri Güncellemesi

en: Failed to load the DSO database.
tr: DSO veri tabanı yüklenemedi.

en: Do you want to start over with an empty database?
    This will move the current DSO database "%1"
    to "%2"
tr: Boş bir veri tabanıyla yeniden başlamak istiyor musunuz?
    Bu, geçerli “%1” DSO veri tabanını 
    “%2” konumuna taşıyacaktır.

en: Loading solar system
tr: Güneş sistemi yükleniyor…

en: Loading stars
tr: Yıldızlar yükleniyor…

en: Please wait while re-indexing stars...
tr: Yıldızlar yeniden indekslenirken lütfen bekleyin…

en: Supernovae Update
tr: Süpernova Güncellemesi

en: Downloading Supernovae updates...
tr: Supernova güncellemeleri indiriliyor…

en: Error downloading supernova data: %1
tr: Süpernova verisi indirilirken hata: %1

en: Requested Position Below Horizon
tr: İstenen Konum Ufkun Altında

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
tr: İstenen konum ufuk çizgisinin altında.
    Oraya gitmeyi yine de istiyor musunuz?

en: Go Anyway
tr: Yine de Git

en: Keep Position
tr: Konumu Tut

en: Digitized Sky Survey image provided by the Space Telescope Science Institute [free for non-commercial use].
tr: Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü tarafından sağlanan sayısallaştırılmış gökyüzü araştırması görseli [ticari olmayan kullanım için ücretsizdir].

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
tr: Astrofizik Araştırma Konsorsiyumu tarafından sağlanan Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması görseli [ticari olmayan kullanım için ücretsizdir].

en: Angular distance: %1
tr: Açısal uzaklık: %1

en: ; Physical distance: %1 pc
tr: ; fiziksel uzaklık: %1 pc

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
tr: Yıldız sekmesi: Bir görüş alanı seç

en: FOV to use for star hopping:
tr: Yıldız sekmesi için kullanılacak görüş alanı

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
tr: Yıldız sekmesi: Kullanılacak görüş alanını gir

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
tr: Yıldız sekmesi için kullanılacak görüş alanı (yaydakika):

en: No object selected.
tr: Seçili nesne yok.

en: Object Details
tr: Nesne Ayrıntıları

[ctx: Jupiter's moon Io]
en: Io
tr: İo

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
tr: Ganimid

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
tr: Kalisto

en: Earth Shadow
tr: Dünya Gölgesi

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
tr: Dolunay

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
tr: Yeniay

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
tr: İlkdördün

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
tr: Sondördün

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
tr: Büyüyen hilal

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
tr: Büyüyen şişkin ay

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
tr: Küçülen şişkin ay

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
tr: Küçülen hilal

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: Success
tr: Başarılı

en: Eccentricity >= 1.0 or < -0.001
tr: Egzantriklik ≥ 1,0 veya −0,001’den küçük

en: Mean motion less than 0.0
tr: Ortalama hareket 0,0’dan küçük

en: Semi-latus rectum < 0.0
tr: Semi latus rektum 0,0’dan küçük

en: Satellite has decayed
tr: Uydu bozuldu

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Star
tr: Yıldız

en: Catalog Star
tr: Katalog Yıldızı

en: Planet
tr: Gezegen

en: Comet
tr: Kuyrukluyıldız

en: Asteroid
tr: Asteroit

en: Constellation
tr: Takımyıldız

en: Galaxy Cluster
tr: Gökada Kümesi

en: Satellite
tr: Uydu

en: Radio Source
tr: Radyo Kaynağı

en: Multiple Star
tr: Çoklu Yıldız

en: Unknown Type
tr: Bilinmeyen tür

en: Open Clr
tr: Açık Küme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GlobularClusterCB)
en: Globular
tr: Küresel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NebulaCB)
en: Nebula
tr: Bulutsu

en: Planetary
tr: Gezegensel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SupernovaRemnantCB)
en: Remnant
tr: Kalıntı

en: Galaxy Clr
tr: Gökada Kümesi

en: Dark Neb
tr: Kara Bulutsu

en: Show HST Image
tr: HST Görselini Göster

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
tr: %1: Hubble Uzay Teleskopu, NASA için STScI tarafından işletilmektedir [kamuya açık]

en: Show Spitzer Image
tr: Spitzer Görselini Göster

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
tr: %1: Spitzer Uzay Teleskopu, NASA/JPL-Caltech izni ile [kamuya açık]

en: Show SEDS Image
tr: SEDS Görselini Göster

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
tr: %1: SEDS, http://www.seds.org [ticari olmayan kullanım için ücretsizdir]

en: Show KPNO AOP Image
tr: KPNO AOP Görselini Göster

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
tr: %1: Kitt Zirvesi Ulusal Gözlemevi İleri Gözlem Programı [ticari olmayan kullanım için ücretsizdir, kopyalamaya izin verilmez]

en: Show NOAO Image
tr: NOAO Görselini Göster

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
tr: %1: Ulusal Optik Gökbilim Gözlemevleri ve AURA [ticari olmayan kullanım için ücretsizdir]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
tr: %1: Çok Büyük Teleskop, Avrupa Güney Gözlemevi tarafından işletilmektedir [ticari olmayan kullanım için ücretsizdir, kopyalamaya izin verilmez]

en: Show
tr: Göster

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
tr: Enlem ve LST parametreleri yalnızca KSPlanetBase nesnelerinde kullanılmalıdır.

en: alpha
tr: alfa

en: gamma
tr: gama

en: theta
tr: teta

en: Failed to load terrain. Set terrain file in Settings.
tr: Arazi yüklenemedi. Ayarlar’da arazi dosyasını ayarlayın.

en: Failed to load terrain image (%1). Set terrain file in Settings.
tr: Arazi görseli yüklenemedi (%1). Ayarlar’da arazi dosyasını ayarlayın.

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
tr: TimeZoneRule ayrıştırılırken hata oluştu, kural boş olarak ayarlanıyor.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
tr: %1 geçerli bir ay kodu olarak ayrıştırılamadı.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
tr: %1 geçerli bir gün kodu olarak ayrıştırılamadı.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzündeki nesneleri adlarına göre bulabilirsiniz. Kontrol+F, “İşaretleme → Nesneyi Bul” menü öğesini veya “Nesneyi Bul” araç çubuğu düğmesini kullanın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
tr: 		<p>Coğrafî konumunuzu değiştirmek için Kontrol+G, “Ayarlar → Coğrafî Konumu Ayarla…” seçeneğini veya “Dünya” araç çubuğu düğmesini kullanın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
tr: 		<p>Her zaman görüntüde ortalanmış kalması için bir nesneyi takip edebilirsiniz.<br/>Kontrol+T, “İşaretleme → İzlemeyi Devreye Al” menü ögesini veya “Kilitle” araç çubuğu düğmesini kullanın. Nesneyi aynı zamanda üzerine çift tıklayarak veya nesnenin açılır menüsünden “Ortala ve İzle”yi seçerek ortalayabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar El Kitabı, astronomi hakkında bilgilendirici yazılar dizisi olan AstroInfo Projesi’ni içerir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
tr: 		<p>Ekranda tarih/zaman, coğrafî konumunuz ve gökyüzündeki geçerli merkezi konum (odak) ile ilgili verileri gösteren üç adet “Bilgi Kutusu” bulunur. Bu kutuları fareyle sürükleyebilir ve daha fazla (veya daha az) bilgi göstermek için çift tıklayarak “panjur gibi” gizleyebilirsiniz. Bunlar, “Ayarlar → Bilgi Kutuları” menüsünden de tümüyle gizlenebilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar’ın bir tam ekran kipi vardır; bu kipi, “Tam Ekran” araç çubuğu düğmesini kullanarak veya Kontrol+Üst Karakter+F düğmelerine basarak açabilir/kapatabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Help us improve the KStars project! Visit our website at https://edu.kde.org/kstars and join our mailing list at kstars-devel@kde.org to learn more. We welcome you to help us with bug reports, contributions of astronomy know-how and knowledge, code contributions, translations and many more kinds of contributions!
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar projesini geliştirmemize yardımcı olun! Daha fazla bilgi edinmek için https://edu.kde.org/kstars adresindeki web sitemizi ziyaret edin ve kstars-devel@kde.org adresindeki posta listemize katılın. Hata raporları, astronomi ve yöntem bilgisi katkıları, kod katkıları, çeviriler ve daha birçok şekilde bize yardım etmenizi bekliyoruz!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
tr: 		<p>N, S, E, W düğmeleri görüntüyü ufuktaki Kuzey, Güney, Doğu ve Batı noktalarına döndürür. Z düğmesi ise görüntüyü başucuna çevirir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
tr: 		<p>0–9 düğmeleri, görüntüyü Güneş Sistemi’ndeki büyük nesnelerden birine ortalar. 0, Güneş’i; 3 ise Ay’ı merkezler; geri kalanlar ise Güneş’e olan uzaklıklarına göre sekiz gezegeni gösterir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzü haritasını gökyüzünde yeni bir konuma getirmek için fareyle tıklayın ve sürükleyin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
tr: 		<p>Fareyle çift tıklayarak görüntüyü fare imlecinin bulunduğu yere ortalayın. Bir nesneye çift tıklarsanız K Yıldızlar onu kendiliğinden izlemeye başlayacaktır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
tr: 		<p>Durum çubuğu, hem Ekvator hem de Yatay koordinat sistemlerinde fare imlecinin geçerli gökyüzü koordinatlarını görüntüler.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
tr: 		<p>Görüntü, farenizin sarma tekerleğini döndürerek veya orta fare düğmesi basılıyken fareyi yukarı veya aşağı sürükleyerek yakınlaştırılabilir veya uzaklaştırılabilir. Ayrıca araç çubuğundaki ve Görünüm menüsündeki +/− düğmelerini veya “Yakınlaştır/Uzaklaştır” ögelerini de kullanabilirsiniz. Yakınlaştırma düzeyi, Görünüm menüsündeki “Açısal Boyuta Yakınlaştır” ögesi kullanılarak elle ayarlanabilir (Kontrol+Üst Karakter+Z) ve yeni pencere sınırları için bir dikdörtgen tanımlamak üzere fareyi sürüklerken Kontrol düğmesini basılı tutarak grafiksel olarak ayarlayabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
tr: 		<p>Ana odak noktasının koordinatlarını elle ayarlayabilirsiniz. Kontrol+M düğmelerine basın veya “İşaretleme → Koordinatları Elle Ayarla…” menü ögesini kullanın ve açılır pencerede istenen koordinatları girin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
tr: 		<p>Ekvator ve Yatay koordinat sistemleri arasında geçiş yapmak için “Görünüm → Koordinatlar” menü ögesini kullanın veya boşluk düğmesine basın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
tr: 		<p>Tarihi ve zamanı ayarlamak için Kontrol+S düğmelerine basın, “Zaman → Zamanı Ayarla” menü ögesini kullanın veya “Zaman” araç çubuğu düğmesine basın. K Yıldızlar’daki tarihlerin çok uzak olabileceğini unutmayın; −50.000 ile +50.000 arasındaki herhangi bir yılı kullanabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
tr: 		<p>Benzetim saatini CPU saatinizle eşzamanlamak için Kontrol+E düğmelerini veya “Zaman → Zamanı Şimdiye Ayarla” menü ögesini kullanabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
tr: 		<p>Araç çubuğundaki döndürme kutusu, K Yıldızlar saatinin kullandığı zaman adımını ayarlamanıza olanak tanır; bunu “1,0 san” olarak ayarlamak “gerçek zamanı” sağlar. Not: Negatif değerler zamanın geriye doğru akmasına neden olur.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
tr: 		<p>Saati, araç çubuğundaki “Oynat/Duraklat” düğmesini veya “Saat → Saati Durdur” menü ögesini kullanarak durdurabilir veya başlatabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
tr: 		<p>“&gt;” veya “&lt;” düğmelerine basarak benzetim saatini tek bir zaman adımı ileri veya geri alabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
tr: 		<p>Haritada farenizle tıkladığınızda, fare imlecine en yakın gökyüzündeki nesne durum çubuğunda tanımlanır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
tr: 		<p>Fare imlecini bir an sabit tuttuğunuzda, en yakın nesne geçici bir ad etiketiyle tanımlanacak ve fareyi yeniden hareket ettirdiğinizde bu etiket kendiliğinden kaybolacaktır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
tr: 		<p>Belirli bir nesneye ait detaylı seçeneklerin, internet üzerindeki görsellere ve bilgilere bağlantılar da içerilmek üzere, açıldığı pencereyi açmak için farenin sağ düğmesine basın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
tr: 		<p>Özel bir renge sahip olan derin gökyüzü nesnelerinin (öntanımlı renk kırmızı) açılır menülerinde ek URL bağlantıları kullanılabilirdir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
tr: 		<p>Öntanımlı olarak, K Yıldızlar’taki yıldızlar gerçekçi renklerle görüntülenir. Bir yıldızın rengi sıcaklığına bağlıdır; daha soğuk yıldızlar kırmızı, daha sıcak yıldızlar ise mavidir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
tr: 		<p>Asteroitler ve kuyrukluyıldızlar (yakın zamanda keşfedilen nesneler içerilmek üzere) hakkında en son yörünge bilgilerini istiyorsanız güncellenmiş tephemeridler için sık sık “Veri İndir” aracına (“Dosya → Yeni Veri İndir” veya Kontrol+D) bakın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
tr: 		<p>Ayrıntılar penceresi, gökyüzündeki herhangi bir nesne hakkında koordinatlar, doğuş/batış saatleri, İnternet bağlantıları ve kendi özel notlarınız içerilmek üzere büyük miktarda bilgi sağlar. Ayrıntılar penceresine açılır menüden veya bir nesneye tıklayıp “D” düğmesine basarak erişin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzündeki herhangi bir nesneye bir ad etiketi ekleyebilirsiniz. Etiketi açılır menüden veya nesneye tıklayıp “L” düğmesine basarak açın/kapatın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar Astro Hesaplayıcısı (Kontrol+C), K Yıldızlar’ın sahne arkasında yaptığı hesaplamaların çoğuna doğrudan erişmenizi sağlar.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
tr: 		<p>AAVSO Işık Eğrisi Oluşturucu aracı (Kontrol+V), Amerikan Değişken Yıldız Gözlemcileri Derneği’ndeki bir sunucuya bağlanır ve günlük olarak izledikleri 6000’den fazla değişken yıldızdan herhangi biri için bir ışık eğrisi oluşturur.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
tr: 		<p>Yükseklik–Zaman Oranı aracı (Kontrol+A), seçtiğiniz herhangi bir nesne grubu için yükseklik eğrileri çizecektir. Bu, gözlem seanslarını planlamak için harika bir araçtır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>With the What's up Tonight? tool (Ctrl+U), you can tell at a glance what
    			objects will be visible from your location on a given night.
    		</p>
tr: 		<p>“Bu Gece Ne Var” aracını (Kontrol+U) kullanarak, belirli bir gecede bulunduğunuz konumdan hangi nesnelerin görülebileceğini tek bakışta anlayabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful Observation Planner tool
    			  (Ctrl + L). The planner helps you maintain a
    			  wish list of objects that you would like to
    			  observe, and then select some of these
    			  objects to plan out an observing
    			  session. The planner can then assign
    			  observing times, and present the objects in
    			  time order for easy observing workflow on
    			  the field.
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar’ın güçlü bir Gözlem Planlayıcısı aracı vardır (Kontrol+L). Planlayıcı, gözlemlemek istediğiniz nesnelerin bir istek listesini tutmanıza ve ardından bir gözlem oturumu planlamak için bu nesnelerden bazılarını seçmenize yardımcı olur. Planlayıcı daha sonra gözlem zamanları atayabilir ve nesneleri sahada kolay gözlem iş akışı için zaman sırasına göre sunabilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful astrophotography suite called Ekos! Ekos lets you control your astrophotography equipment through INDI, perform auto-focus etc, and set up automatic capture sequences.
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar’ın Ekos adında güçlü bir astrofotoğrafçılık paketi vardır! Ekos, INDI aracılığıyla astrofotoğrafçılık ekipmanınızı denetlemenizi, kendiliğinden odaklama vb. yapmanızı ve kendiliğinden çekim dizileri ayarlamanızı sağlar.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
tr: 		<p>ScriptBuilder aracı, basit bir kullanıcı arayüzü kullanarak karmaşık D-Bus betikleri oluşturmanıza olanak tanır. Betikler daha sonra komut satırından veya K Yıldızlar içinden yürütülebilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
tr: 		<p>Güneş Sistemi Görüntüleyicisi aracı (Kontrol+Y), geçerli benzetim tarihine ait başlıca gezegenlerin konumlarını gösteren güneş sisteminin üstten görünümünü gösterir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
tr: 		<p>Jüpiter’in Uyduları aracı (Kontrol+J), Jüpiter’in en büyük dört uydusunun (İo, Europa, Ganimid ve Kalisto) Dünya’dan görüldüğü gibi ve zamana bağlı olarak göreceli konumlarını gösterir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
tr: 		<p>Gökyüzü görselini “Dosya” menüsündeki “Gökyüzü Görselini Kaydet” ögesini kullanarak veya Kontrol+I düğmelerine basarak bir dosyaya dışa aktarabilirsiniz. Ayrıca, program penceresini açmadan bile bir gökyüzü görselini diske kaydetmek için K Yıldızlar’ı bir komut isteminden “--dump” argümanıyla çalıştırabilirsiniz. Bu, KDE masaüstünüz için devingen duvar kağıdı oluşturmak için kullanılabilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom Object Catalogs, select "Import Catalog..." or 
    			"Create Catalog..." from the Catalogs page in the KStars Configuration window.
    			See the Handbook for instructions on formatting your catalog file.
    		</p>
tr: 		<p>Kendi özel nesne kataloglarınızı eklemek için K Yıldızlar yapılandırma penceresindeki Kataloglar sayfasından “Katalog İçe Aktar…” veya “Katalog Oluştur…” seçeneğini seçin. Katalog dosyanızı biçimlendirme yönergeleri için El Kitabı’na bakın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with the NGC and IC deep-sky object catalogs. You can download many more catalogs from the File->Download New Data option. You can also make your own custom catalogs and add them.
    		</p>
tr: 		<p>Öntanımlı olarak K Yıldızlar, NGC ve IC derin gökyüzü nesne kataloglarıyla birlikte gelir. “Dosya → Yeni Veri İndir” seçeneğinden çok daha fazla katalog indirebilirsiniz. Ayrıca kendi özel kataloglarınızı oluşturabilir ve bunları ekleyebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with a catalog of stars up to about magnitude 8. You can download additional star catalogs (Tycho-2 and USNO NOMAD) to show up to 100 million stars down to about magnitude 16 using the File->Download New Data option.
    		</p>
tr: 		<p>Öntanımlı olarak K Yıldızlar, yaklaşık 8 büyüklüğe kadar olan yıldızlardan oluşan bir katalogla birlikte gelir. “Dosya → Yeni Veri İndir” seçeneğini kullanarak yaklaşık 16 büyüklüğe kadar olan 100 milyona kadar yıldızı göstermek için ek yıldız katalogları (Tycho-2 ve USNO NOMAD) indirebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
tr: 		<p>Herhangi bir nesneye kendi özel görsel/bilgi URL’lerinizi eklemek için nesnenin açılır menüsünden “Bağlantı Ekle…” seçeneğini seçin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
tr: 		<p>“Yapılandır” araç çubuğu düğmesine tıklayıp veya “Ayarlar → K Yıldızlar Uygulamasını Yapılandır” menü ögesini seçerek onlarca görüntüleme seçeneğine ince ayar yapabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
tr: 		<p>Ekrandaki bilgi kutuları, “Ayarlar → Bilgi Kutuları” menüsü kullanılarak gizlenebilir veya gösterilebilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
tr: 		<p>Araç çubukları, “Ayarlar → Araç Çubukları” sayfası kullanılarak gösterilebilir veya gizlenebilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
tr: 		<p>“Ayarlar → Durum Çubuğu” sayfasını kullanarak RA/DEC veya AZ/ALT koordinatları alanlarını gizleyebilir veya dilerseniz durum çubuğunu tümüyle kapatabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
tr: 		<p>“Ayarlar → Renk Şeması” sayfasını kullanarak önceden tanımlı renk şemaları arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
tr: 		<p>Kendi coğrafî konumlarınızı tanımlayabilirsiniz. “Coğrafî Konumu Ayarla” iletişim kutusundaki gerekli alanları doldurun ve ardından “Şehri Listeye Ekle” düğmesine basın. Konumlarınız tüm gelecek oturumlarda kullanılabilir olacaktır.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
tr: 		<p>Kendi renk şemalarınızı tanımlayabilirsiniz. Renkleri, yapılandırma penceresinin “Renkler” sekmesinde ayarlayın ve ardından “Geçerli Renkleri Kaydet” düğmesine basın. Renk şemanız tüm gelecekteki oturumlar listesinde görünecektir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
tr: 		<p>“Ayarlar → Görüş Alanı Sembolleri” menüsünden Görüş Alanı Düzenleyicisini kullanarak kendi görüş alanı (FOV) sembollerinizi oluşturabilir ve yeni sembollerinizin açısal boyutunu, şeklini ve rengini ayarlayabilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you use a camera to capture images, you can create a field-of-view (FOV) symbol that matches your camera sensor's size. You can then adjust the orientation of the FOV symbol to match the orientation of your camera, to see what fits into your imaging field. The FOV Editor may be accessed from the Settings->FOV Symbols menu.
    		</p>
tr: 		<p>Görselleri yakalamak için bir kamera kullanıyorsanız kamera algılayıcınızın boyutuyla eşleşen bir görüş alanı (FOV) sembolü oluşturabilirsiniz. Ardından, görüntüleme alanınıza neyin sığdığını görmek için Görüş Alanı sembolünün yönünü kameranızın yönüne uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Görüş Alanı Düzenleyicisine, “Ayarlar → Görüş Alanı Sembolleri” menüsünden erişilebilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar yapılandırma penceresinin Gelişmiş sekmesi, K Yıldızlar’ın davranışını ince ayarlamanıza olanak tanır. Atmosferik kırılmayı düzeltip düzeltmeyeceğinizi ve hareketli döndürmeyi kullanıp kullanmayacağınızı belirtebilirsiniz. Ayrıca, ekran hareket halindeyken hangi nesnelerin gizleneceğini de belirtebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars displays up to 100 million stars, more than 13,000 deep-sky objects, the 88 constellations,
    			all planets, the Sun, the Moon, thousands of comets and asteroids, and the
    			Milky Way.
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar; 100 milyona kadar yıldızı, 13.000’den fazla derin gökyüzü nesnesini, 88 takımyıldızı, tüm gezegenleri, Güneş’i, Ay’ı, binlerce kuyrukluyıldız ve asteroit ile Samanyolu’nu görüntüler.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
tr: 		<p>Güneş’in ve tüm gezegenlerin gökyüzünde takip ediyormuş gibi göründüğü çizgiye ekliptik düzlem adı verilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
tr: 		<p>K Yıldızlar’daki nesne konumları; presesyon, nütasyon, sapma, atmosferik kırılma ve ışık yolculuk süresinin (gezegenler için) etkilerini içerir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can simulate the famous experimental test of general relativity in KStars -- KStars can calculate the bending of star-light around the sun. Simply center on the sun, zoom in the sky map and toggle the corrections by pressing 'r' on the keyboard.
    		</p>
tr: 		<p>Genel göreliliğin ünlü deneysel testini K Yıldızlar’da benzetebilirsiniz — K Yıldızlar, yıldız ışığının güneş etrafındaki bükülmesini hesaplayabilir. Yalnızca güneşe odaklanın, gökyüzü haritasını yakınlaştırın ve klavyede “R” düğmesine basarak düzeltmeleri açın/kapatın.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
tr: 		<p>Güneş’e en yakın yıldız Rigel Kentaurus’tur (Alfa Centauri). Gece gökyüzündeki en parlak yıldız ise Sirius’tur (Alfa Canis Majoris).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
tr: 		<p>Aslan, Başak ve Berenis’in Saçı arasında kalan büyük gökada grubuna Başak Gökada Kümesi denir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
tr: 		<p>Güney gök kutbuna yakın büyük küme ve bulutsu grubu, Samanyolu’nun yörüngesinde bulunan cüce bir gökada olan Büyük Macellan Bulutu’ndaki nesnelerdir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
tr: 		<p>Messier Kataloğu, gökyüzündeki en parlak 110 yıldız dışı nesnenin bir listesidir. Orion Bulutsusu (M 42), Andromeda Gökadası (M 31) ve Ülker (M 45) gibi ünlü nesneleri içerir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Every now and then, planets seem to stop, and temporarily change their direction of motion across the night sky. This is called retrograde motion. You can simulate it in KStars by attaching a trail to an outer planet and letting the simulation clock step quickly (at 1 sid day or so).
    		</p>
tr: 		<p>Arada sırada gezegenler duruyormuş gibi görünür ve gece göğünde hareket yönlerini geçici olarak değiştirirler. Buna geri hareket denir. Bunu K Yıldızlar’da dış bir gezegene bir iz ekleyerek ve benzetim saatinin hızlı bir şekilde (yaklaşık 1 yan gün) ilerlemesine izin vererek benzetebilirsiniz.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>From a dark, country-side location, the Andromeda Galaxy (M 31) is visible to the naked eye! The galaxy lies about 2.2 million light years away from us, and yet it has an apparent size of 3 degrees, 6 times the apparent size of the full moon!
    		</p>
tr: 		<p>Karanlık, kırsal bir yerden, Andromeda Gökadası (M 31) çıplak gözle görülebilir! Gökada bizden yaklaşık 2,2 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alır ve yine de 3 derecelik görünür bir boyuta sahiptir, bu, dolunayın görünür boyutunun 6 katıdır!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Apparent sizes of deep-sky objects and planets are measured in arcminutes. An arc-minute is 1/60 of a degree. Stars have even smaller apparent sizes, which are measured in milli-arc-seconds (1/3600000 of a degree)!
    		</p>
tr: 		<p>Derin gökyüzü nesnelerinin ve gezegenlerin görünen boyutları yaydakika türünden ölçülür. Bir yaydakika, bir derecenin 1/60’ıdır. Yıldızların görünür boyutları, miliyaysaniye (bir derecenin 1/3600000’i) olarak ölçülen daha da küçük görünür boyutlara sahiptir!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Distance to the more nearby stars may be measured using "Parallax". The idea is explained in the Astro Info project. KStars shows the distances to many stars in the Details dialog. To access this information, simply right click on the star, and choose "Details" in the popup-menu.
    		</p>
tr: 		<p>Daha yakındaki yıldızlara olan uzaklık “Parallax” kullanılarak ölçülebilir. Fikir, Astro Info projesinde açıklanmıştır. K Yıldızlar, Ayrıntılar iletişim kutusunda birçok yıldıza olan uzaklıkları gösterir. Bu bilgiye erişmek için yıldıza sağ tıklayın ve açılan menüden “Ayrıntılar”ı seçin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Hubble Space Telescope images are usually in false-color. The colors are chosen to indicate the presence of the elements Hydrogen, Oxygen, and Sulfur. For real-color images, try the other image options.
    		</p>
tr: 		<p>Hubble Uzay Teleskopu’nun görselleri genellikle sahte renktedir. Renkler; Hidrojen, Oksijen ve Kükürt elementlerinin varlığını belirtmek için seçilir. Gerçek renkli görseller için diğer görüntü seçeneklerini deneyin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Digitized Sky Survey (DSS) has digitized images from photographs of every region of the sky, made with the Oschin Schmidt telescope at Mt. Palomar, and the UK Schmidt Telescope. The DSS image of almost any region of the sky can be accessed from KStars by right-clicking on the sky map and selection "Show DSS Image".
    		</p>
tr: 		<p>Sayısallaştırılmış Gökyüzü Araştırması (DSS), Mt. Palomar’daki Oschin Schmidt teleskopu ve UK Schmidt teleskopu ile çekilen gökyüzünün her bölgesinin fotoğraflarından alınan görselleri sayısallaştırmıştır. Gökyüzünün hemen hemen her bölgesinin DSS görseline, gökyüzü haritasına sağ tıklanarak ve “DSS Görüntüsünü Göster” seçilerek K Yıldızlar’dan erişilebilir.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Edwin Hubble made the first measurements that showed that the distant galaxies are receding at very fast speeds from us. This was early evidence for the expansion of the universe. Learn more at the AstroInfo project in the KStars Handbook (Help->KStars Handbook).
    		</p>
tr: 		<p>Edwin Hubble, uzak gökadaların bizden çok hızlı bir şekilde uzaklaştığını gösteren ilk ölçümleri yaptı. Bu, evrenin genişlemesine dair erken bir kanıttı. K Yıldızlar El Kitabı’ndaki (Yardım → K Yıldızlar El Kitabı) AstroInfo projesinden daha fazla bilgi edinin.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The best way to observe a faint object in the night-sky is to not look straight at it but look in the region around it! This technique, called "averted vision", works because of the way the rod cells, which are sensitive to dim light, are placed on the retina in our eyes.
    		</p>
tr: 		<p>Gece gökyüzündeki solgun bir nesneyi gözlemlemenin en iyi yolu, ona doğrudan bakmamak, etrafındaki bölgeye bakmaktır! “Saptırılmış Görüş” adı verilen bu teknik, loş ışığa duyarlı olan çubuk hücrelerinin gözümüzdeki retinaya yerleştirilme şekli nedeniyle işe yarar.
    		</p>

[ctx: @title:window]
en: Altitude vs. Time
tr: Yükseklik–Zaman Oranı

en: Local Sidereal Time
tr: Yerel Yıldız Zamanı

en: Local Time
tr: Yerel Saat

en: &Print...
tr: &Yazdır…

en: Print the Altitude vs. time plot
tr: Yükseklik–Zaman Oranı Çizelgesini Yazdır

en: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altitude:   </td><td>%4</td></tr></table>
tr: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Yükseklik:   </td><td>%4</td></tr></table>

[ctx: @title:window]
en: Print elevation vs time plot
tr: Yükselti–Zaman Oranı Çizelgesini Yazdır

en: Elevation vs. Time Plot
tr: Yükselti–Zaman Oranı Çizelgesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
tr: Çizilen nesnenin adı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
tr: Bu alanı kullanmanın iki yolu vardır:
    
    1. Bilinen bir nesnenin adını yazın ve “Çizdir” düğmesine basın (veya Giriş’e basın). Nesnenin Yükseklik–Zaman Oranı eğrisi grafiğe eklenecek ve koordinatları aşağıda gösterilecektir.
    
    2. Özel bir nesne için bir ad etiketi yazın. Ayrıca nesnenin RA ve DEC koordinatlarını belirtmeniz ve ardından eğrisini grafiğe eklemek için “Çizdir” düğmesine basmanız gerekecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
tr: Nesne Bul…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
tr: Çizdir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
tr: Alanları Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
tr: Listeyi Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Equinox:
tr: Ekinoks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
tr: Yerel zaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton)
en:     Compute
tr:     Hesapla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, riseButton)
en: Object Rise
tr: Nesne Doğuşu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setButton)
en: Object Set
tr: Nesne Batışı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, transitButton)
en: Transit
tr: Geçiş

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
tr: Tarih ve Konum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
tr: Şehir Seç…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
tr: Boylam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
tr: Enlem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
tr: Güncelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
tr: Ayarlanabilir seçeneklerin listesi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, OptionName)
en: Select an option from this list to set its value.  You may also select the option using an organized Tree List using the "Browse Tree..." button.
tr: Değerini ayarlamak için bu listeden bir seçenek seçin. Ayrıca “Ağaca Göz At…” düğmesini kullanarak düzenlenmiş bir ağaç listesi kullanarak bunu seçebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
tr: Ağaç Görünümü seçeneklerini göster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
tr: Konuya göre gruplandırıldıkları bir ağaç listesinden bir görünüm Seçeneği seçmek için bu düğmeye basın. Ayrıca her seçeneğin kısa bir açıklaması ve seçeneğin değerinin veri türü (dizi, tamsayı, kayan nokta veya Boole) gösterilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Browse Tree...
tr: Ağaca Göz At…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
tr: Seçili seçenek için değer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: Set the value for the selected view option here.  Make sure the value you enter matches the data type expected by the option.  For example, the "UseAltAz" option expects a boolean value, so you should enter "true", "false", "1", or "0".  If you are unsure what data type is expected, examine the Tree View of options using the "Browse Tree..." button.
tr: Burada seçili görünüm seçeneği için değeri ayarlayın. Girdiğiniz değerin, seçenek tarafından beklenen veri türüyle eşleştiğinden emin olun. Örneğin, “UseAltAz” seçeneği bir Boole değeri bekler, bu nedenle “true”, “false”, “1” veya “0” girmelisiniz. Hangi veri türünün beklendiğinden emin değilseniz, “Ağaca Göz At…” düğmesini kullanarak seçeneklerin ağaç görünümünü inceleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
tr: Seçenek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
tr: Görsel genişliği:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
tr: Görsel yüksekliği:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
tr: Listeden nesne seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
tr: Bilinen nesneler listesinden bir nesne seçmenize olanak tanıyan Nesne Bul iletişim kutusunu açar. Bir nesne seçildiğinde, adı soldaki “Dizin” kutusunda görünür.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Object...
tr: Nesne…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
tr: Dizin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
tr: Hedef nesne veya yön

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
tr: Ortalamak için bir yön veya nesne seçin. Birleşik kutu, ufuktaki ana pusula noktaları ve başucu içerilmek üzere bilinen yönlerin bir listesini sağlar. Ayrıca buraya bilinen bir nesnenin adını girebilir veya “Nesne” düğmesine basarak bilinen nesneler listesinden bir nesne seçebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
tr: Yazdırma iletişim kutusunu göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
tr: Yıldız haritası renklerini kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
tr: Renk adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
tr: Renk değeri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
tr: Ülke adı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Enter the Country name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
tr: İstenilen konum için ülke adını girin. Önceden tanımlanmış şehirler listesinden konumunuzu seçmek için “Şehir Bul…” düğmesini kullanmak daha kolay olabilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
tr: Şehir adı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CityName)
en: Enter the City name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
tr: İstenilen konum için şehir adını girin. Önceden tanımlanmış şehirler listesinden konumunuzu seçmek için “Şehir Bul…” düğmesini kullanmak daha kolay olabilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
tr: İl adı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Enter the Province name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
tr: İstenilen konum için il adını girin. Önceden tanımlanmış şehirler listesinden konumunuzu seçmek için “Şehir Bul…” düğmesini kullanmak daha kolay olabilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
tr: Konum Ayarla aracını aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
tr: Bu düğmeye basarak Konum Ayarla iletişim kutusunu açın, bu iletişim kutusu size dünya çapında 2500’den fazla şehrin yer aldığı listemizden bir konum seçmenize olanak tanır. Bir konum seçildikten sonra Şehir, İl ve Ülke alanları doldurulacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Find City...
tr: Şehir Bul…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
tr: İzlemeyi Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
tr: İşaretlenirse, gökyüzü zaman geçtikçe geçerli konumuna veya nesneye odaklanmış olarak kalır. Buna “İzleme” denir. Bir nesne odak noktasında merkezlendiğinde izlemenin kendiliğinden devreye girdiğini unutmayın. Yani, bir nesne adıyla “lookToward” kullanırsanız, izlemeyi devreye sokmanıza gerek kalmaz.
    
    İşaretlenmezse bir nesne ortalanmış olsa bile izleme zorla kapatılır. Zaman geçtikçe gökyüzü (Dünya’nın dönüşü nedeniyle) kayıyormuş gibi görünecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
tr: <font color="#00007f">San:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
tr: Saniye türünden gecikme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
tr: Kalan komutları yürütmeden önce betiğin duraklaması gereken saniye sayısını girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
tr: Düğme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
tr: Bu düğmeye basılmasını bekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
tr: Komut dosyası yürütmesi, kullanıcı burada belirtilen düğmeye basana kadar duraklatılacaktır.
    
    Şu anda yalnızca basit düğmeler kullanılabilir; Kontrol veya Üst Karakter gibi niteleyici düğmeleri kullanamazsınız. Boşluk çubuğunu belirtmek için “space” yazın, aksi takdirde düğmenin kendisini kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
tr: Yakınlaştırma düzeyi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
tr: Yeni yakınlaştırma düzeyi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
tr: Görüntünün yakınlaştırma düzeyini ayarlayın. Bu değeri “Yakınlaştır” ve “Uzaklaştır” kullanarak kademeli olarak değiştirebilirsiniz
    
    Yakınlaştırma düzeyi, bir radyanlık yay boyunca uzanan piksel sayısını belirtir. Makul değerler 300 ile 10.000.000 arasında olmalıdır.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
tr: <QT><H2>K Yıldızlar Astro Hesaplayıcı</H2><P>K Yıldızlar Astro Hesaplayıcı, çeşitli astronomi ile ilgili hesaplamaları gerçekleştiren birkaç <B>modül</b> içerir. Modüller çeşitli kategorilere ayrılmıştır: <UL><LI><B>Zaman hesaplayıcıları: </B>Zaman sistemleri arasında dönüşümler yap ve göksel olayların zamanlamasını tahmin et</LI><LI><B>Koordinat dönüştürücüleri: </B>Çeşitli koordinat sistemleri arasında dönüşümler yap</LI><LI><B>Güneş sistemi: </B>Herhangi bir gezegenin, Dünya’dan herhangi bir zamanda verilen konumuna göre yerini tahmin et</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
tr: <QT>Zaman efemerisini hesaplamak için algoritmaları içeren bölüm<UL><LI><B>Jülyen tarihi:</B> Jülyen tarihi/Takvim dönüşümü</LI><LI><B>Yıldız zamanı:</B> Yıldız/Evrensel zaman dönüşümü</LI><LI><B>Almanak:</B> Güneş ve Ay için doğuş/batış/geçiş zamanı ve konumu verisi</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Ekinokslar, gündönümleri ve mevsimlerin süreleri</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Simple:</B> Conversion between angles in hrs and degrees.</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
tr: <QT>Farklı astronomik koordinat sistemlerinin dönüştürülmesine yönelik algoritmaların bulunduğu bölüm<UL><LI><B>Galaktik:</B> Galaktik/Ekvator koordinatlarının dönüşümü</LI><LI><B>Görünür:</B> Belirli bir çığırdan itibaren geçerli ekvator koordinatlarının hesaplanması</LI><LI><B>Ekliptik:</B> Tutulumsal/Ekvatoryal koordinatlarının dönüşümü</LI><LI><B>Yatay:</B> Dünya üzerinde belirli bir kaynak, zaman ve konum için yanca ve yüksekliğin hesaplanması</LI><LI><B>Basit:</B> Saat ve derece türünden açılar arasındaki dönüşüm</LI><LI><B>Açısal uzaklık:</B> Ekvator koordinatlarında konumları verilen iki nesne arasındaki açısal uzaklığın hesaplanması</LI><LI><B>Jeodezik koordinatlar:</B> Jeodezik/XYZ koordinatlarının dönüşümü</LI><LI><B>LSR hızı:</B> Bir kaynağın LSR hızından güneş merkezli, jeosentrik ve toposentrik radyal hızının hesaplanması</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
tr: <QT>Güneş sistemi gövdelerinin koordinatları ve zamanları ile ilgili bilgilere ilişkin algoritmaların bulunduğu bölüm<UL><LI><B>Gezegenler koordinatları:</B> Belirli bir zamanda ve Dünya’daki belirli bir konumdan gezegenlerin, Ay’ın ve Güneş’in koordinatları</LI></UL></QT>

[ctx: @title:window]
en: Calculator
tr: Hesaplayıcı

en: Calculator modules
tr: Hesaplayıcı modülleri

en: Time Calculators
tr: Zaman hesaplayıcıları

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
tr: Jülyen Tarihi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
tr: Yıldız Zamanı

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
tr: Almanak

en: Equinoxes & Solstices
tr: Ekinokslar ve Gündönümleri

en: Coordinate Converters
tr: Koordinat Dönüştürücüleri

en: Equatorial/Galactic
tr: Ekvatoryal/Galaktik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
tr: Görünür Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSimple)
en: Horizontal Coordinates
tr: Yatay Koordinatlar

en: Simple Coordinates
tr: Temel Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
tr: Tutulumsal Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
tr: Açısal Uzaklık

en: Geodetic Coordinates
tr: Jeodezik Koordinatlar

en: LSR Velocity
tr: LSR Hızı

en: Planets Coordinates
tr: Gezegen Koordinatları

en: Conjunctions
tr: Kavuşumlar

en: Eclipses
tr: Tutulmalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
tr: Yerel saat

en: Universal time
tr: Evrensel saat

en: Julian date
tr: Jülyen tarihi

en: Single Object
tr: Tekil Nesne

en: Conjunction/Opposition
tr: Kavuşum/Ayrıştırma

en: Date & Time (UT)
tr: Tarih ve Zaman (UT)

en: Object 1
tr: Nesne 1

en: Object 2
tr: Nesne 2

en: Separation
tr: Ayırma

[ctx: @title:window]
en: Save Conjunctions
tr: Kavuşumları Kaydet

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
tr: Girilen maksimum ayırma geçerli bir açı değil. Geçerli bir açı girme hakkında bilgi için Bu Nedir yardım özelliğini kullanın.

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
tr: Kavuşumları denetlemek için lütfen “Nesne Bul” düğmesine tıklayarak bir nesne seçin.

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
tr: Kavuşumları denetlemek için lütfen iki farklı nesne seçin.

en: Compute conjunction...
tr: Kavuşumu Hesapla…

[ctx: @title:window]
en: Conjunction
tr: Kavuşum

en: Compute conjunction between %1 and %2
tr: %1 ve %2 arasındaki kavuşumu hesapla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
tr: Kavuşum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
tr: Ayrıştırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
tr: Greenwich, Birleşik Krallık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
tr: Burada biten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
tr: ve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
tr: Buradan başlayan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
tr: Şunun için kavuşumları/ayrıştırmaları göster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
tr: Şu nesneler arasında:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
tr: İzin verilen en fazla ayrıştırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
tr: Hesapla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
tr: Kavuşumlar/Ayrıştırmalar

en: View in SkyMap
tr: Gökyüzü Haritasında Görüntüle

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: Full
tr: Tam

en: Partial
tr: Kısımsal

en: CSV Files (*.csv)
tr: CSV dosyaları (*.csv)

[ctx: @title:window]
en: Export Eclipses
tr: Tutulmaları Dışa Aktar

en: Could not export.
tr: Dışa aktarılamadı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show eclipses for:
tr: Şunun için tutulmaları göster:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
tr: Sonuçlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
tr: İlkbahar ekinoksu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
tr: Yaz gündönümü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
tr: Sonbahar ekinoksu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
tr: Kış gündönümü:

[ctx: @title:window]
en: Flag Manager
tr: Bayrak Yöneticisi

en: To add custom icons, just add images in %1. File names must begin with flag. For example, the file <i>flagSmall_red_cross.png</i> will be shown as <b>Small red cross</b> in the combo box.
tr: Özel simgeler eklemek için yalnızca %1 içindeki görselleri ekleyin. Dosya adları bayrakla başlamalıdır. Örneğin, <i>flagSmall_red_cross.png</i> dosyası birleşik kutuda <b>Küçük kırmızı artı</b> olarak gösterilecektir.

[ctx: Declination]
en: Dec
tr: DEC

en: Epoch
tr: Çığır

en: Icon
tr: Simge

en: Label
tr: Etiket

en: Invalid coordinates.
tr: Geçersiz koordinatlar.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
tr: %1 teleskopu çevrim dışı. Lütfen bağlayın ve yeniden deneyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
tr: Etiket rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
tr: Simge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
tr: Bayrak koordinatlarına çevir

en: Region is invalid.
tr: Bölge geçersiz.

[ctx: @title:window]
en: Artificial Horizon Manager
tr: Yapay Ufuk Yöneticisi

en: Region
tr: Bölge

[ctx: Altitude]
en: Alt
tr: Yük

en: Region is valid
tr: Bölge geçerli.

en: Region %1
tr: Bölge %1

en: %1 region is invalid.
tr: %1 bölgesi geçersiz.

[ctx: @title:window]
en: Save Artificial Horizon
tr: Yapay Ufuğu Kaydet

en: Invalid angle value: %1
tr: Geçersiz açı değeri: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
tr: Bölgeler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addRegionB)
en: Add Region
tr: Bölge Ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeRegionB)
en: Remove Region
tr: Bölgeyi Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleCeilingB)
en: Toggle Ceiling
tr: Tavanı Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportHorizonB)
en: Export the selected horizon to a file
tr: Seçili ufuğu bir dosyaya dışa aktar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, importHorizonB)
en: Import a previously exported horizon file
tr: Daha önceden dışa aktarılmış bir ufuk dosyası içe aktar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveB)
en: Save Regions
tr: Bölgeleri Kaydet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Points
tr: Noktalar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
tr: Nokta Ekle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removePointB)
en: Remove Point
tr: Noktayı Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearPointsB)
en: Clear all points
tr: Tüm noktaları temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPointsB)
en: Select points from the sky map
tr: Gökyüzü haritasından noktalar seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Artificial horizon is used to define <span style=" font-weight:600;">Regions</span> on the SkyMap that are <span style=" font-style:italic;">blocked</span> from view from your vantage point (e.g. by tall trees or buildings). Regions can be areas above or below line segments that you enter. </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To draw a <span style=" font-weight:600;">Region</span>, enter a list of <span style=" font-weight:600;">Points</span> (<span style=" font-style:italic;">minimum</span> 2) that outlines the top of a blocked area (the <span style=" font-weight:600;">blockage is below</span> the lines).</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Setting <span style=" font-style:italic;">ceiling/window mode</span> for a list of points instead sets the <span style=" font-weight:600;">blockage above</span> the lines.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Add the points manually, or preferably by selecting them from the Sky Map after clicking <span style=" font-style:italic;">Select Points</span> button. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enable a region by <span style=" font-style:italic;">checking its box</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selecting a region displays its points on the SkyMap. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When done click <span style=" font-style:italic;">Apply</span>.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Defining regions is easier when used in conjunction with the Terrain background feature.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can export (and later import) regions using the export/import region buttons.</li></ul></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yapay ufuk, gökyüzü haritasında bakış açınızdan görüş alanınızı <span style=" font-style:italic;">engelleyen</span> <span style=" font-weight:600;">bölgeleri</span> (örneğin uzun ağaçları veya binaları) tanımlamak için kullanılır. Bölgeler, girdiğiniz çizgi bölütlerinin üstünde veya altında kalan alanlar olabilir.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Bir <span style=" font-weight:600;">bölge</span> çizmek için bir engelli alanın üzerinin (<span style=" font-weight:600;">engel</span>, çizgilerin altındadır) dış hattını çizen <span style=" font-weight:600;">noktalar</span> (<span style=" font-style:italic;">en az</span> 2) çizin.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Noktaların bir listesi için <span style=" font-style:italic;">tavan/pencere kipini</span> ayarlamak, <span style=" font-weight:600;">engeli</span> çizgilerin üstüne yerleştirir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Noktaları elle veya <span style=" font-style:italic;">Noktalar Seç</span> düğmesine tıkladıktan sonra gökyüzü haritasından seçin.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kutusunu işaretleyerek <span style=" font-style:italic;">bir bölgeyi etkinleştirin</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Bir bölge seçildiğinde, o bölgenin noktaları gökyüzü haritasında görüntülenir.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">İşiniz bittiğinde <span style=" font-style:italic;">Uygula</span> düğmesine tıklayın.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Arazi arka planı özelliği ile birlikte kullanıldığında bölgeleri tanımlamak daha kolaydır.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Bölge dışa/içe aktar düğmelerini kullanarak bölgeleri dışa aktarabilir (ve daha sonra içe aktarabilirsiniz).</li></ul></body></html>

en: Alt
tr: Yük

en: Const
tr: Sabit

en: Coord
tr: Koordinat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, imagedCB)
en: Imaged
tr: Görsellenmiş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pickedCB)
en: Picked
tr: Seçilmiş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoredCB)
en: Ignored
tr: Yok sayılmış

[ctx: @title:window]
en: Imaging Planner
tr: Görselleme Planlayıcısı

en: Object Name--click header to sort ascending/descending.
tr: Nesne adı — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: Number of hours the object can be imaged--click header to sort ascending/descending.
tr: Nesnenin görsellenebileceği saat sayısı — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: Object Type--click header to sort ascending/descending.
tr: Nesne türü — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: Maximum object dimension (arcmin)--click header to sort ascending/descending.
tr: En büyük nesne boyutu (yaydak) — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: Maximum altitude--click header to sort ascending/descending.
tr: En çok yükseklik — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: Moon angular separation at midnight--click header to sort ascending/descending.
tr: Geceyarısındaki Ay açısal ayrımı — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: Constellation--click header to sort ascending/descending.
tr: Takımyıldız — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: RA/DEC coordinates--click header to sort ascending/descending.
tr: RA/DEC koordinatları — Azalan/Artan biçimde sıralamak için tıklayın.

en: No match for "%1"
tr: “%1” için eşleşme yok

en: Open a browser with the 1st link in this note: %1
tr: Bu nottaki 1. bağlantı ile bir tarayıcı açın: %1

en: Open a browser with the 2nd link in this note: %1
tr: Bu nottaki 2. bağlantı ile bir tarayıcı açın: %1

en: Open a browser with the 3rd link in this note: %1
tr: Bu nottaki 3. bağlantı ile bir tarayıcı açın: %1

en: Updating tables...
tr: Tablolar güncelleniyor…

en: You need to load a catalog to start using this tool.
    Use the Load Catalog button if you have one.
    See Data -> Download New Data if not...
tr: Bu aracı kullanmaya başlamak için bir katalog yüklemeniz gerekir.
    Bir kataloğunuz varsa “Katalog Yükle” düğmesini kullanın.
    Yoksa “Veri → Yeni Veri İndir…” yolunu izleyin.

en: No Catalog!
tr: Katalog yok!

en: Select an object.
tr: Bir nesneyi seçin.

en: Check Filters to unhide objects.
tr: Nesneleri göstermek için süzgeçlere bakın.

en: Load a Catalog.
tr: Bir katalog yükleyin.

en: Search the Professor Seligman online site for NGC images.
tr: NGC görselleri için Profesör Seligman’ın çevrim içi sitesinde arayın.

en: Search the Professor Seligman online site for information about IC objects..
tr: IC nesneleri için Profesör Seligman’ın çevrim içi sitesinde arayın.

en: Search the galaxymap.org online site for information about Sharpless2 objects.
tr: Sharpless2 nesneleri hakkında bilgi için galaxymap.org çevrim içi sitesinde arayın.

en: Search Nasa's online site for information about Messier objects..
tr: Messier nesneleri hakkında bilgi için NASA’nın çevrim içi sitesinde arayın.

en: Search Emil Ivanov's online site for information about VDB objects.
tr: VDB nesneleri hakkında bilgi için Emil İvanov’un çevrim içi sitesinde arayın.

en: Loading Catalogs...
tr: Kataloglar yükleniyor…

en: Transits
tr: Geçişler

en: Sets at
tr: Batış zamanı

en: Rises at
tr: Doğuş zamanı

en: Rises
tr: Doğuş

en: Sets
tr: Batış

en: objects
tr: nesne

en: %1, %2 and %3 other objects
tr: %1, %2 ve %3 diğer nesne

en: Mark %1 as NOT imaged
tr: %1 ögesini GÖRSELLENMEDİ olarak imle

en: Mark %1 as already imaged
tr: %1 ögesini görsellendi olarak imle

en: Un-pick %1
tr: Seçimi Kaldır: %1

en: Pick %1
tr: Seç: %1

en: Stop ignoring %1
tr: Yok Saymayı Durdur: %1

en: Ignore %1
tr: Yok Say: %1

en: Center %1 on SkyMap
tr: Gökyüzü Haritasında Ortala: %1

en: Screenshot some image of %1, plate-solve it, and temporarily place it on the SkyMap
tr: %1 ögesinin bir görselini ekran görüntüsü olarak alın, plaka çözümü yapın ve onu geçici olarak gökyüzü haritasına yerleştirin.

en: Successfully marked %1 objects as read
tr: %1 nesne başarıyla okundu olarak imlendi

en: Empty file
tr: Boş dosya

en: Failed marking all of these objects imaged: %1
tr: Tüm bu nesneler görsellendi olarak imlenemedi: %1

en: Failed marking %1 objects imaged, including: %2
tr: %1 öge görsellendi olarak imlenemedi, şu da dahil: %2

en: Succeeded marking %1 objects imaged. Failed with %2: %3
tr: %1 nesne başarıyla görsellendi olarak imlendi. %2 başarısız oldu: %3

en: Succeeded marking %1 objects imaged. Failed with %2 including these: %3
tr: %1 nesne başarıyla görsellendi olarak imlendi. %2 başarısız oldu; %3 dahils

en: Sorry, couldn't open file: "%1"
tr: Üzgünüm, dosya açılamadı: “%1”

en: Sorry, catalog file doesn't exist: "%1"
tr: Üzgünüm, katalog dosyası yok: “%1”

en: %1/%2: Adding %3
tr: %1/%2: %3 ekleniyor

[ctx: @action:button]
en: OK
tr: Tamam

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SearchB)
en: Search for an object in the table.
tr: Tablodaki bir nesneyi arayın.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
tr: Nesne Adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Select an Object
tr: Nesne seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backOneDay)
en: Back one day
tr: Bir Gün Geri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, forwardOneDay)
en: Forward one day
tr: Bir Gün İleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsButton)
en: Open options menu.
tr: Seçenekler menüsünü açın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DevelLabel)
en: 
                     Catalog Development:
tr: 
                     Katalog geliştirmesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelDownsampleButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckTargetsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckCatalogButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckTarge
en: For catalog development
tr: Katalog geliştirmesi için

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DevelDownsampleButton)
en: Downsample
tr: Altörnekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DevelCheckTargetsButton)
en: Check
tr: Denetle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesEditButton)
en: Create/Edit some user notes for this object
tr: Bu nesne için kullanıcı notları oluştur/düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesDoneButton)
en: Done creating/editing some user notes for this object
tr: Bu nesne için kullanıcı notları oluşturma/düzenlenme tamam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink)
en: Open a browser with the 1st link in this note.
tr: Nottaki 1. bağlantı için bir web tarayıcısı aç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink2)
en: Open a browser with the 2nd link in this note.
tr: Nottaki 2. bağlantı için bir web tarayıcısı aç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink3)
en: Open a browser with the 3rd link in this note.
tr: Nottaki 3. bağlantı için bir web tarayıcısı aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNotesLabel)
en: Note:
tr: Not:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, userNotesEdit)
en: Enter notes here
tr: Notları buraya gir…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, HiddenAltitudeGraphLabel)
en: Altitude vs Time graph.
tr: Yükseklik–Zaman grafiği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HiddenAltitudeGraphLabel)
en: Altitude vs Time graph
tr: Yükseklik–Zaman grafiği

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useArtificialHorizon)
en: <html><head/><body><p>Use the system's artificial horizon for calculating imaging hours.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görselleme saatlerini hesaplarken sistemin yapay ufuğunu kullanın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useArtificialHorizon)
en: Artificial horizon
tr: Yapay ufuk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltitudeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minAltitude)
en: For imaging hours calculation, object must be at least at this altitude (and above any artificial horizon in use).
tr: Görüntüleme saatlerinin hesaplanması için nesnenin en azından bu yükseklikte (ve kullanılan herhangi bir yapay ufkun üzerinde) olması gerekir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltitudeLabel)
en: Min alt
tr: En düşük yük

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minMoonLabel)
en: <html><head/><body><p>For imaging hours calculations, object must be at least the number of degrees in the 1st box away from the moon, and the moon must be below the altitude in the 2nd box.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görselleme saati hesaplamaları için nesne Ay’dan en az 1. kutudaki derece kadar uzakta olmalı ve Ay 2. kutudaki yüksekliğin altında olmalıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minMoonLabel)
en: Moon:
tr: Ay:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minMoon)
en: <html><head/><body><p>For imaging hours calculations object must be at least this far from the moon.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görselleme saatleri hesaplamaları için nesneler Ay’dan bu kadar uzaklıkta olmalıdırlar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxMoonAltitude)
en: <html><head/><body><p>For imaging hours calculations the moon must be lower than this altitude.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görselleme saatleri hesaplamaları için Ay bu yüksekliğin altında olmalıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SearchLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SearchLabel2)
en: Select a button to search for the selected object on the internet.
tr: Seçilen nesneyi internette aramak için bir düğme seçin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel2)
en: Search
tr: Ara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, astrobinButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, astrobinButton2)
en: Search Astrobin for the selected object using the search constraints in this section.
tr: Bu bölümdeki arama kısıtlamalarını kullanarak seçili nesne için Astrobin’de arama yap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchWikipedia) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchWikipedia2)
en: Search Wikipedia for the selected object.
tr: Seçili nesneyi Vikipedi’de ara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchWikipedia) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchWikipedia2)
en: Wikipedia
tr: Vikipedi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSpecialWebPageImages) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSpecialWebPageImages2)
en: Search the Professor Seligman online site for NGC/IC images.
tr: NGC/IC görselleri için Profesör Seligman’ın çevrim içi sitesinde arama yap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSimbad) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSimbad2)
en: Search Simbad.
tr: Simbad’da ara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AstrobinAward)
en: <html><head/><body><p>Required one of the Astrobin awards when searching Astrobin images.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Astrobin görsellerini ararken Astrobin ödüllerinden biri gereklidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AstrobinAward)
en: Awards Required
tr: Ödüller gerekir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, radiusLabel)
en: Radius:
tr: Yarıçap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
tr: En küçük:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
tr: En büyük:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FiltersLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FiltersLabel2)
en: Constrain the list of object on the left by the filters in this section.
tr: Soldaki nesne listesini bu bölümdeki süzgeçlerle sınırlandır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FiltersLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FiltersLabel2)
en: Filters
tr: Süzgeçler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minHoursLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minHours)
en: Objects are only shown if they can be imaged for at least this many hours.
tr: Nesneler yalnızca bu kadar saat görsellenebiliyorlarsa gösterilirler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minHoursLabel)
en: Min Hours:
tr: En az saat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OpenClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide open clusters if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse açık kümeleri gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OpenClusterCB)
en: Open Cl
tr: Açık küme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, NebulaCB)
en: <html><head/><body><p>Hide nebulae if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse bulutsuları gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GlobularClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide globular clusters if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse küresel kümeleri gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, PlanetaryCB)
en: <html><head/><body><p>Hide planetary nebulae if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse gezegensel bulutsuları gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, SupernovaRemnantCB)
en: <html><head/><body><p>Hide supernova remnants if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse süpernova kalıntılarını gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: <html><head/><body><p>Hide galaxies if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse gökadaları gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GalaxyClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide galaxy clusters if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse gökada kümelerini gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyClusterCB)
en: Galaxy Cl
tr: Gökada kümeleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, DarkNebulaCB)
en: <html><head/><body><p>Hide dark nebulae if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse karanlık bulutsuları gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DarkNebulaCB)
en: DarkNeb
tr: Kara Bulutsu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OtherCB)
en: <html><head/><body><p>Hide other object types if unchecked.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenmemişse diğer nesne türlerini gizleyin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pickedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are marked picked (don't show those that are not picked).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İmleyicileri seçili nesneleri gösterin (seçili olmayanları gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notPickedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are not marked picked (don't show those that are picked).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İmleyicileri seçili olmayan nesneleri gösterin (seçili olanları gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notPickedCB)
en: Not Picked
tr: Seçili değil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCarePickedCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects are marked picked or not.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Nesne görüntülemesi nesnelerin seçili olup olmadıklarına bağlı değildir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCarePickedCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareImagedCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareIgnoredCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareKeywordCB)
en: Don't care
tr: Umrumda değil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, imagedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are marked imaged (and don't show those that are not marked previously imaged).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görsellenmiş olarak imlenen nesneleri gösterin (imlenmemişleri gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notImagedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are not marked imaged (and don't show those that are marked previously imaged).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görsellenmiş olarak imlenmeyen nesneleri gösterin (imlenmişleri gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notImagedCB)
en: Not imaged
tr: Görsellenmemiş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareImagedCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects are marked previously imaged or not.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Nesne görüntülemesi nesnelerin görsellenmiş olarak imlenip imlenmediklerine bağlı değildir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadImagedB)
en: Load a file listing the names of already imaged objects--one name per line. This adds to the list of imaged object, it does not replace them.
tr: Halihazırda görüntülenmiş nesnelerin adlarını listeleyen bir dosya yükleyin — her satırda bir ad. Bu, görüntülenen nesne listesine ekleme yapar, onları değiştirmez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadImagedB)
en: Load
tr: Yükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoredCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have been ignored (and don't show those that have not been ignored).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yok sayılan nesneleri gösterin (yok sayılmayanları gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notIgnoredCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have not been ignored (and don't show those that have been ignored).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Yok sayılmayan nesneleri gösterin (yok sayılanları gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notIgnoredCB)
en: Not ignored
tr: Yok sayılmamış

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareIgnoredCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects have been ignored or not.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Nesne görüntülemesi nesnelerin yok sayılıp sayılmadıklarına bağlı değildir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have the (case-sensitive) keyword in their notes (and don't show those that don't).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Notlarında anahtar sözcük olan nesneleri (BÜYÜK/küçük harf duyarlı) gösterin (olmayanları gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notKeywordCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that don't have the (case-sensitive) keyword in their notes (and don't show those that do).</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Notlarında anahtar sözcük olmayan nesneleri (BÜYÜK/küçük harf duyarlı) gösterin (olanları gösterme).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notKeywordCB)
en: Not keyword
tr: Anahtar sözcük değil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareKeywordCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether or not objects have the keyword in their notes.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Nesne görüntülemesi nesnelerin notlarında anahtar sözcük olup olmadıklarına bağlı değildir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, keywordEdit)
en: Enter the (case-sensitive) keyword to be used for the checkboxes to the left.
tr: Soldaki onay kutuları için kullanılacak (BÜYÜK/küçük harf duyarlı) anahtar sözcüğü girin.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, keywordEdit)
en: keyword
tr: Anahtar sözcük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageFrameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageFrameLabel2)
en: Catalog Image
tr: Katalog görseli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LoadCatalogButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LoadCatalogButton2)
en: Load a new catalog
tr: Yeni bir katalog yükle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LoadCatalogButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LoadCatalogButton2)
en: Load Catalog
tr: Katalog Yükle

[ctx: @title:window]
en: Imaging Planner Options
tr: Görselleme Planlayıcısı Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CenterOnSkyMapCB)
en: <html><head/><body><p>Slew to selected objects on the SkyMap.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Gökyüzü haritasında seçili nesnelere çevirin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CenterOnSkyMapCB)
en: Center selected object on SkyMap
tr: Seçili nesneleri gökyüzü haritasında ortala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, IndependentWindowCB)
en: <html><head/><body><p>Make the ImagingPlannerTool an independent window. Would take effect next restart.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Görselleme planlayıcısı aracını bağımsız bir pencere yapın. Bir sonraki yeniden başlatmada etkili olur.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IndependentWindowCB)
en: Independent Window
tr: Bağımsız pencere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, StartSolvingImmediatelyCB)
en: <html><head/><body><p>Start solving immediately after taking a screenshot, instead of waiting for the Solve button to be pressed.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Çöz düğmesine basılmasını beklemeden, bir ekran görüntüsü aldıktan sonra hemen çözmeye başlayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartSolvingImmediatelyCB)
en: Start Solving Immediately
tr: Anında Çözmeye Başla

[ctx: @title:window]
en: Jupiter Moons Tool
tr: Jüpiter’in Uyduları Aracı

en: offset from Jupiter (arcmin)
tr: Jüpiter’den ofset (yaydak)

en: time since now (days)
tr: şu andan itibaren zaman (gün)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
tr: Etkileşimli Kip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
tr: Tarih ve zaman:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
tr: Ekvatoryal Koordinatlar (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
tr: Nesne Seç…

en: First position: %1
tr: İlk konum: %1

en: Second position: %1
tr: İkinci konum: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
tr: İlk konum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
tr: İkinci konum

en: Could not open file %1.
tr: %1 dosyası açılamadı.

en: Invalid file: %1
tr: Geçersiz dosya: %1

en: Invalid file
tr: Geçersiz dosya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
tr: Açısal uzaklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_2)
en: Position angle:
tr: Konum açısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_3)
en: degrees E of N
tr: kuzeyin doğusu derecesi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
tr: Çoklu Kip

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
tr: Girdi Dosyasında Alanlar Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
tr: İlk sağ açıklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
tr: İlk sapma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
tr: Son sağ açıklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
tr: Son sapma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
tr: Çıktı Dosyası Artı Sonuç Alanları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch)
en: A&ll parameters
tr: &Tüm parametreler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch)
en: Onl&y parameters in input file
tr: &Yalnızca girdi dosyasındaki parametreler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
tr: Dosyalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
tr: Girdi dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
tr: Çıktı dosyası:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
tr: Katalog Koordinatları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
tr: Hedef Zaman ve Tarih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
tr: Saati Şimdiye Ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
tr: Görünür koordinatlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec)
en: +00d 00' 00.0"
tr: +00 g 00’ 00.0”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA)
en: 00h 00m 00.0s
tr: 00 sa 00 dk 00,0 sn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
tr: Çıktı Dosyasında Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
tr: Tüm parametreler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
tr: Yalnızca girdi dosyasındaki parametreler

en: Does not rise
tr: Doğmaz

en: Does not set
tr: Batmaz

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
tr: %1 Almanağı

en: computed by KStars
tr: K Yıldızlar tarafından hesaplandı

en: Results of Almanac calculation
tr: Almanak hesaplaması sonuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
tr: Öğle zamanı yüksekliği:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
tr: Ayarla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
tr: Gün uzunluğu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
tr: Gündoğumu yancası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
tr: Doğuş:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
tr: Öğle zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
tr: Günbatımı yancası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
tr: Geçiş yüksekliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
tr: Aydoğumu yancası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
tr: Geçiş:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
tr: Aybatımı yancası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
tr: Evre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
tr: Büyüyen şişkin ay (%​75)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
tr: Çoklu kip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Specify Dates for the Calculation in the Input File
tr: Giriş dosyasında hesap için tarihleri ​belirle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
tr: Girdi dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
tr: Çıktı dosyası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButtonBatch)
en: View Output...
tr: Çıktıyı Gör…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
tr: Ekvatoryal Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
tr: Gökada Koordinatları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
tr: Girdi Dosyasındaki Parametreleri Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
tr: İşaretliyse değer girdi dosyasından okunacaktır. İşaretli değilse değer bitişik kutudan okunur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, epochBoxBatch)
en: 1950.0
tr: 1950,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
tr: Galaktik boylam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
tr: Galaktik enlem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
tr: Çıktı Dosyası için Parametreleri Seç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
tr: Dosya Adlarını Seç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
tr: Girdi Koordinatlarını Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
tr: Kartezyen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
tr: Coğrafî

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
tr: Elipsoid Modeli Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
tr: Dönüştür

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
tr: Kartezyen Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
tr: Coğrafî Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
tr: Yükselti (metre):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
tr: Yükselti (m):

en: Results of Julian day calculation
tr: Jülyen tarihi hesaplama sonuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
tr: Jülyen tarihi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
tr: Değiştirilmiş Jülyen tarihi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
tr: Girdi parametresi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
tr: Jülyen tarihi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
tr: Değiştirilmiş Jülyen tarihi

en: Incorrect number of fields in line %1:
tr: %1. satırda yanlış alan sayısı:

en: Present fields %1.
tr: Var olan alanlar %1.

en: Required fields %1.
tr: Gerekli alanlar %1.

en: Unknown planet
tr: Bilinmeyen gezegen,

en:  in line %1:
tr:  %1. satırda:

en: Line %1 contains an invalid time
tr: %1. satır geçersiz bir zaman içeriyor

en: Line %1 contains an invalid date:
tr: %1. satırda geçersiz bir tarih var:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
tr: Girdi dosyasındaki bazı satırların ayrıştırılması sırasında hatalar bulundu

en: Errors in lines
tr: Hatalı satırlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
tr: Girdi Parametreleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
tr: Güneş sistemi gövdesi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
tr: Güneş Merkezli Ekliptik Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
tr: Uzaklık (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
tr: Yer Merkezli Ekliptik Koordinatlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
tr: Çıktı Dosyası Koordinat Sistemi Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
tr: Güneş merkezli ekliptik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
tr: Yer merkezli ekliptik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
tr: Yatay

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
tr: Çıktı Dosyası için Diğer Parametreler

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
tr: Konum dizileri, şehir, il ve ülkenin virgülle ayrılmış adlarından oluşur. Dizi boşluk içeriyorsa düzgün bir şekilde ayrıştırılabilmesi için tırnak işaretleri içine alın.

en: Hint for writing location strings
tr: Konum dizileri yazmak için ipucu

en: local time
tr: yerel saat

en: sidereal time
tr: yıldız zamanı

en: date
tr: tarih

en: location
tr: konum

en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

en: %1, %2 and %3
tr: %1, %2 ve %3

en: Specify %1 in the input file.
tr: Girdi dosyasında %1 ögesini belirtin.

en: Results of Sidereal time calculation
tr: Yıldız zamanı hesaplaması sonuçları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
tr: Yıldız zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
tr: Yıldız zamanını hesapla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
tr: Standart zamanı hesapla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
tr: Girdi dosyasından oku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Local Time in the Input File
tr: Girdi dosyasında yerel zamanı belirt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle1aLabel)
en: Angle (hh mm ss.s)
tr: Açı (hh mm ss.s)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1b) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2b)
en: Angle Result
tr: Açı Sonucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle1bLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle2Label)
en: Angle (dd.d)
tr: Açı (dd.d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle2aLabel)
en: Angle (dd mm ss.s)
tr: Açı (dd mm ss.s)

en: Sun's Declination
tr: Güneş’in Sapması

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
tr: # Ekinokslar ve Gündönümleri Zamanlamaları

en: # computed by KStars
    #
tr: # K Yıldızlar tarafından hesaplandı
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
tr: # İlkbahar Ekinoksu		Yaz Gündönümü			Güz Ekinoksu		Kış Gündönümü
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
tr: Ekinokslar ve Gündönümleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
tr: Bu yıl için ekinokslar ve gündönümleri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
tr: 1 Oca 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Years for the Calculation in the Input File
tr: Girdi dosyasında hesaplama için yılları belirt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
tr: Hedef konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
tr: Radyal hızlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
tr: Güneş merkezli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
tr: Yer merkezli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
tr: Yüzey merkezli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
tr: Yükselti (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
tr: Hızı girin:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
tr: Güneş merkezli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
tr: Yer merkezli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
tr: Yüzey merkezli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
tr: Genel Görünüm

en: Moon Phase Calendar
tr: Ay’ın Evreleri Takvimi

en: Error: sesameResolver failed. Could not resolve name on CDS Sesame.
tr: Hata: sesameResolver başarısız oldu. CDS Sesame üzerinde ad çözülemedi.

en: Attempting to resolve object %1 using CDS Sesame.
tr: CDS Sesame kullanılarak %1 nesnesi çözülmeye çalışılıyor…

en: Error trying to get XML response from CDS Sesame server: %1
tr: Hata: CDS Sesame sunucusundan XML yanıtı alınmaya çalışılıyor: %1

en: Empty result instead of expected XML from CDS Sesame. Maybe bad Internet connection?
tr: CDS Sesame sunucusundan beklenen XML yanıtı yerine boş sonuç alındı. İnternet bağlantısında bir sorun olabilir mi?

en: Error parsing XML from CDS Sesame: %1 on line %2 @ col = %3
tr: CDS Sesame sunucusundan XML ayrıştırılmaya çalışılırken hata: Satır %2, sütun @ %1 = %3

en: Resolved %1 successfully.
tr: %1 başarıyla çözüldü.

[ctx: @title:window]
en: Observation Planner
tr: Gözlem Planlayıcısı

en: Alternate Name
tr: Alternatif Ad

[ctx: Magnitude]
en: Mag
tr: Büy

en: Current Altitude
tr: Geçerli Yükseklik

[ctx: Constellation]
en: Constell.
tr: Takımyıldız

[ctx: Short text to describe that object has not risen yet]
en: Not risen
tr: Doğmamış

[ctx: Object is in the Dobsonian hole]
en: In hole
tr: Delikte

en: Stars and objects whose names KStars does not know are not supported in the observing lists
tr: K Yıldızlar’ın adını bilmediği yıldızlar ve nesneler gözlem listelerinde desteklenmiyor.

en: %1 is already in your wishlist.
tr: %1 halihazırda istek listenizde.

en: %1 is already in the session plan.
tr: %1 halihazırda oturum planında.

en: Added %1 to observing list.
tr: %1, gözlem listesine eklendi.

en: Added %1 to session list.
tr: %1, oturum listesine eklendi.

en: DSS Image metadata: 
     Size: %1' x %2' 
     Photometric band: %3 
     Version: %4
tr: DSS görseli üst verisi:
     Boyut: %1’ × %2’
     Fotometrik bant: %3
     Sürüm: %4

en: No image info available.
tr: Kullanılabilir görsel bilgisi yok.

en: No image available. Click on the placeholder image to download one.
tr: Kullanılabilir görsel yok. Bir tane indirmek için yer tutucu görsele tıklayın.

[ctx: %1 magnitude of object, %2 type of sky object (planet, asteroid etc), %3 name of a constellation]
en: %1 mag %2 in %3
tr: %3 içinde %2 büyüklüklü %1

en: Batch add to observing session
tr: Gözlem oturumuna toplu ekle

en: Batch add to observing wishlist
tr: Gözlem istek listesine toplu ekle

en: Specify a list of objects with one object on each line to add. The names must be understood to KStars, or if the internet resolver is enabled in settings, to the CDS Sesame resolver. Objects that are internet resolved will be added to the database.
tr: Her satırda bir nesne olacak şekilde eklemek için bir nesne listesi belirtin. Adlar K Yıldızlar tarafından veya ayarlarda internet çözücüsü etkinleştirilmişse CDS Sesame çözücüsü tarafından anlaşılmalıdır. İnternet çözümlü nesneler veri tabanına eklenecektir.

en: Batch add: %1 object not found | Batch add: %1 objects not found
tr[0]: Toplu ekle: %1 nesne bulunamadı
tr[1]: Toplu ekle: %1 nesne bulunamadı

en: %1 object could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more. | %1 objects could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more.
tr[0]: %1 nesne veri tabanında bulunamadı veya çözülemedi ve bu nedenle eklenemedi. Daha fazla bilgi için ayrıntılara bakın.
tr[1]: %1 nesne veri tabanında bulunamadı veya çözülemedi ve bu nedenle eklenemedi. Daha fazla bilgi için ayrıntılara bakın.

[ctx: @title:window]
en: Open Observing List
tr: Gözlem Listesini Aç

en: The specified file is invalid. We expect an XML file based on the OpenAstronomyLog schema.
tr: Belirtilen dosya geçersiz. OpenAstronomyLog şemasına dayalı bir XML dosyası bekliyoruz.

en: The specified file is invalid
tr: Belirtilen Dosya Geçersiz

en: Are you sure you want to clear all objects?
tr: Tüm nesneleri temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Clear all?
tr: Tümünü Temizle?

en: Do you want to save the current session?
tr: Geçerli oturumu kaydetmek istiyor musunuz?

en: Save Current session?
tr: Geçerli Oturumu Kaydet?

[ctx: @title:window]
en: Save Observing List
tr: Gözlem Listesini Kaydet

en: Could not open the observing wishlist file %1 for writing. Your wishlist changes will not be saved. Check if the location is writable and not full.
tr: Gözlem istek listesi dosyası %1 yazmak için açılamadı. İstek listesi değişiklikleriniz kaydedilmeyecek. Konumun yazılabilir ve dolu olup olmadığını denetleyin.

en: Could not save observing wishlist
tr: Gözlem istek listesi kaydedilemedi

[ctx: @title:window]
en: Observing List Wizard
tr: Gözlem Listesi Sihirbazı

en: Please wait while loading observing wishlist...
tr: İstek listesi yüklenirken lütfen bekleyin…

en: Canceling this will truncate your wishlist
tr: Bunu iptal etmek, istek listenizi kısa kesecektir

en: If you cancel this operation, your wishlist will be truncated and the following objects will be removed from the wishlist when you exit KStars. Are you sure this is okay?
tr: Bu işlemi iptal ederseniz istek listeniz kesilecek ve K Yıldızlar’dan çıktığınızda aşağıdaki nesneler istek listesinden kaldırılacaktır. Bunun doğru olduğundan emin misiniz?

en: Observing wishlist truncated: %1 object not found | Observing wishlist truncated: %1 objects not found
tr[0]: Gözlem istek listesi kesildi: %1 nesne bulunamadı
tr[1]: Gözlem istek listesi kesildi: %1 nesne bulunamadı

en: %1 object could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy its name as a backup so you can add it later. | %1 objects could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy the detailed list as a backup, whereby you can later use the Batch Add feature in the Observation Planner to add them back using internet search.
tr[0]: %1 nesne veri tabanında bulunamadı ve gözlem istek listesinden kaldırılacak. Daha sonra ekleyebilmeniz için adını yedek olarak kopyalamanızı öneririz.
tr[1]: %1 nesne veri tabanında bulunamadı ve gözlem istek listesinden kaldırılacak. Ayrıntılı listeyi yedek olarak kopyalamanızı öneririz, böylece daha sonra Gözlem Planlayıcısı’ndaki Toplu Ekleme özelliğini kullanıp internet aramasını kullanarak bunları geri ekleyebilirsiniz.

en: Cannot save an empty session list.
tr: Boş bir oturum listesi kaydedilemez.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
tr: %1 dosyası açılamadı. Farklı bir dosya adı denensin mi?

en: Try Different
tr: Farklı Dene

en: Do Not Try
tr: Deneme

en: Please wait while adding objects...
tr: Nesneler eklenirken lütfen bekleyin…

en: Customized DSS Download
tr: Özelleştirilmiş DSS İndirmesi

en: Specify image width (arcminutes):
tr: Görsel genişliğini belirt (yaydakika):

en: Specify image height (arcminutes):
tr: Görsel yüksekliğini belirt (yaydakika):

en: Specify version:
tr: Sürümü belirt:

en: Failed to download DSS/SDSS image.
tr: DSS/SDSS görseli indirilemedi.

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
tr: Bu, kaydedilen tüm görselleri silecektir. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Delete All Images
tr: Tüm Görselleri Sil

en: Image Chooser
tr: Görsel Seçicisi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
tr: Gözlem oturum listesi aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
tr: Diskten bir gözlem listesi yükleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
tr: Gözlem oturumunu kaydet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
tr: Geçerli gözlem listesini diske kaydedin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
tr: Gözlem oturumunu farklı kaydet…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
tr: Geçerli gözlem listesini dosya adını belirterek diske kaydedin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OALExport)
en: Export to OAL...
tr: OAL Olarak Dışa Aktar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
tr: Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
tr: Tabloyu ve çizimi yeni tarih ve yere göre güncelleyin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refLabel)
en: Reference images:
tr: Başvuru görseller:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
tr: Geçerli listedeki tüm nesnelerin SDSS/DSS görsellerini indirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download all Images
tr: Tüm Görselleri İndir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
tr: Depolanan tüm DSS/SDSS görsellerini siler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
tr: Tüm Görselleri Sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addLabel)
en: Adding objects:
tr: Nesneler ekleniyor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
tr: Gözlem Listesi Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
tr: Liste sihirbazı, nesne türüne, gökyüzündeki konumuna ve büyüklüğüne göre süzerek gözlem listeleri oluşturmanıza yardımcı olur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WizardButton)
en: Wizard...
tr: Sihirbaz…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
tr: Bul iletişim kutusunu aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
tr: Listeye nesneler eklemek için Bul iletişim kutusunu açar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
tr: Bu Gece Ne Var iletişim kutusunu aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Opens the What's up Tonight dialog, from which objects can be added to the list
tr: Bu Gece Ne Var iletişim kutusunu açar, buradan listeye nesneler eklenebilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WUTButton)
en: What's up Tonight...
tr: Bu Gece Ne Var…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, batchAddButton)
en: Batch add
tr: Toplu Ekle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
tr: İstek Listesi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
tr: Oturum Planı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
tr: Planlanan Zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickInfoLabel)
en: Select an Object to View Information here
tr: Bilgisini burada görüntülemek için bir nesne seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
tr: (Görsel yok)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dssMetadataLabel)
en: Image Metadata Info
tr: Görsel Üst Verisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchImage)
en: Replace from Internet...
tr: İnternetten Değiştir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
tr: Görseli Sil

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, NotesEdit)
en: Record object notes here.
tr: Nesne notlarını buraya kaydet…

en: Add to session plan
tr: Oturum planına ekle

en: Add objects visible tonight to session plan
tr: Bu gece görülebilecek nesneleri oturum planına ekle

en: Add to Ekos Scheduler
tr: Ekoz Zamanlayıcısı’na ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
tr: Ortala

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
tr: Dürbün

en: Show SDSS image
tr: SDSS Görselini Göster

en: Show DSS image
tr: DSS Görselini Göster

en: Customized DSS download
tr: Özelleştirilmiş DSS İndirmesi

en: Show images from web
tr: Web’ten Görseller Göster

en: Remove from WishList
tr: İstek Listesinden Kaldır

en: Remove from Session Plan
tr: Oturum Planından Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
tr: Açık kümeler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
tr: Küresel kümeler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
tr: Gaz bulutsusu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
tr: Gezegenimsi bulutsu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
tr: Güneş, Ay, gezegenler

en: Illegal rectangle specified, no region selection possible.
tr: İzin verilmeyen dikdörtgen türü belirtildi, bölge seçimi olanaklı değil.

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
tr: İzin verilmeyen daire türü belirtildi, bölge seçimi olanaklı değil.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
tr[0]: Gözlem listenizde şu anda 1 nesne var
tr[1]: Gözlem listenizde şu anda %1 nesne var

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Gözlem Listesi Sihirbazı’na hoş geldiniz.</p><p></p><p>Bu araçla, tüm nesnelerin listesini çeşitli şekillerde filtreleyerek bir gözlem listesi oluşturabilirsiniz. İlk olarak, nesneleri <span style=" font-weight:600;">türlerine</span> göre seçeceksiniz. Daha sonra sadece gökyüzünün <span style=" font-weight:600;">belirli bir bölgesini</span> kaplayan nesneleri seçebilirsiniz. Belirli bir <span style=" font-weight:600;">büyüklük erimindeki</span> nesneleri seçerek gözlem listesini daha da kısaltabilirsiniz. Son olarak, yalnızca <span style=" font-weight:600;">belirli bir tarihte</span> gözlemlenebilir olan nesneleri tutmayı seçebilirsiniz.</p><p></p><p>Gözlem listenizde bulunmasını istediğiniz nesne türlerini seçerek başlamak için <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Nesneleri türüne göre seçin.</p><p></p><p>Gözlem listenize eklemek istediğiniz nesne türlerini aşağıdaki kutuda vurgulayın. Listede birden fazla ögeyi vurgulayabilirsiniz. Sağdaki düğmeler, bazı genel seçimleri tez seçmek için kullanılabilir.</p><p></p><p>İşiniz bittiğinde <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
tr: Listedeki tüm ögeleri seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
tr: Listedeki tüm seçili ögeleri temizle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
tr: Listedeki tüm “derin gökyüzü” nesne türlerini seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
tr: Derin Gökyüzü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
tr: Listedeki tüm güneş sistemi nesne türlerini seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Bölgeye göre seçin.</p><p></p><p>Sonra, nesne listenizi yalnızca gökyüzünde belirli bir bölgeyi kaplayan nesnelerle sınırlayabilirsiniz. Listeniz için bölgeyi belirtmenin üç yolu vardır: <span style=" font-weight:600;">Takımyıldıza</span> göre, bir <span style=" font-weight:600;">dörtgen bölge</span> veya bir <span style=" font-weight:600;">dairesel bölge</span> belirterek. Ayrıca <span style=" font-weight:600;">gökyüzünün her yerinden</span> nesneleri içerecek şekilde bölge seçmeyi de atlayabilirsiniz.</p><p></p><p>Aşağıda seçiminizi yapın ve <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span> düğmesine tıklayın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
tr: Şu nesneleri seçmek istiyorum:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
tr: gökyüzünün her yerinden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
tr: takımyıldıza göre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
tr: dikdörtgen bir bölgede

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
tr: dairesel bir bölgede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Bir veya daha fazla takımyıldızındaki nesneleri seçin.</p><p></p><p>Aşağıdaki listede, gözlem listeniz için kullanmak istediğiniz takımyıldızlarını vurgulayın. Yalnızca seçili takımyıldızlarını işgal eden nesneler listeye dahil edilecektir.</p><p></p><p>İşiniz bittiğinde sürdürmek için <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Dikdörtgen bölgedeki nesneleri seçin.</p><p></p><p>Bu sayfada, gözlem listenizi gökyüzünde belirli bir dikdörtgen bölgeyi kaplayan nesnelerle sınırlayabilirsiniz. Bölgeyi tanımlayan doğru sağ açıklık (RA) ve sapma (Dec) sınırlarını seçerek dikdörtgen bölgeyi belirtin.</p><p></p><p>İşiniz bittiğinde sürdürmek için <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
tr: şuraya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
tr: DEC sınırları:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
tr: RA sınırları:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Dairesel bölgedeki nesneleri seçin.</p><p></p><p>Bu sayfada, gözlem listenizi gökyüzünde belirli bir dairesel bölgeyi işgal eden nesnelerle sınırlayabilirsiniz. Dairenin merkezi için sağ açıklık (RA) ve sapma (DEC) koordinatlarını ve dairenin yarıçapının boyutunu derece olarak seçerek dairesel bölgeyi belirtin.</p><p></p><p>İşiniz bittiğinde sürdürmek için <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span> düğmesine basın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: Center RA (in Hours):
tr: Merkez RA (saat olarak):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: Center Dec (in Degrees):
tr: Merkez DEC (derece olarak):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
tr: Yarıçap (derece olarak):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
tr: <html><head></head><body><p>Bir tarihte gözlemlenebilir nesneleri seçin.</p><p></p><p>Bu sayfada, gözlem listenizi yalnızca belirli bir tarihte (ve Dünya’nın belirli bir konumundan) gözlemlenebilen nesnelerle sınırlayabilirsiniz. Listenizi bu şekilde süzmek için aşağıdaki onay kutusunu işaretleyin ve ardından istediğiniz tarihi seçin. Bu kutuyu işaretlemezseniz listeniz nesneleri gözlemlenebilir oldukları zamana bakılmaksızın içerecektir (bu öntanımlıdır). Nesnelerin gözlemlenebilir olup olmadığını belirlemek için kullanılan coğrafî konumu da değiştirebilirsiniz.</p><p></p><p>İşiniz bittiğinde sürdürmek için <span style=" font-weight:600;">Sonraki</span> düğmesine basın.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
tr: Nereden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
tr: Nereden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Min. Altitude:
tr: En düşük yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Coverage:
tr: Kapsam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Max. Altitude:
tr: En büyük yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
tr: Şu tarihte gözlemlenebilir nesneleri seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagnitudeText)
en: <html><head/><body><p>Select bright objects</p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects brighter than a given magnitude. Be careful with this selection, because KStars does not have a magnitude for every object in its database. You need to indicate whether you want to include objects with an undefined magnitude.</p><p>If you do not wish to exclude faint objects with this selection, simply leave the checkbox below unchecked.</p><p>This is the final page of the Observing List Wizard. You can go back and modify previous pages with the <span style=" font-weight:600;">Back</span> button. When you are satisfied, press the <span style=" font-weight:600;">Ok</span> button to exit the wizard, and the Observing List tool will be populated with the objects you have specified here.</p><p><br/></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Parlak nesneleri seçin.</p><p>Bu sayfada, gözlem listenizi yalnızca belirli bir büyüklükten daha parlak nesnelerle sınırlayabilirsiniz. Bu seçimde dikkatli olun; çünkü K Yıldızlar veri tabanındaki her nesne için bir büyüklüğe sahip değildir. Tanımlanmamış bir büyüklüğe sahip nesneleri içermek isteyip istemediğinizi belirtmeniz gerekir.</p><p>Bu seçimle soluk nesneleri dışlamak istemiyorsanız aşağıdaki onay kutusunu işaretsiz bırakmanız yeterlidir.</p><p>Bu, Gözlem Listesi Sihirbazı’nın son sayfasıdır. <span style=" font-weight:600;">Geri</span> düğmesini kullanarak geri gidebilir ve önceki sayfalarda değişiklikler yapabilirsiniz. Memnun kaldığınızda sihirbazdan çıkmak için <span style=" font-weight:600;">Tamam</span> düğmesini kullanın; bundan sonra Gözlem Listesi aracı, burada belirttiğiniz nesnelerle doldurulacaktır.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
tr: Şundan daha parlak nesneleri seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
tr: Tanımlanmış bir büyüklüğü olmayan nesneleri içer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
tr: Gözlem listenizde şu anda 0 nesne var.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
tr: Sayıyı Güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
tr: Seçenek Adı

[ctx: @title:window]
en: Solar System Viewer
tr: Güneş Sistemi Görüntüleyicisi

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
tr: X konumu (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
tr: Y konumu (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
tr: Bugün

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PolarisHourAngle)
en: Polaris Hour Angle
tr: Kutup Yıldızı Saati Açısı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Date / Time
tr: Tarih/Zaman

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Polaris HourAngle
tr: Kutup Yıldızı Saati Açısı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
tr: Şimdiki Zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
tr: Yerel Zamanı Ayarla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
tr: 12 Saat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
tr: 24 Saat

[ctx: @title:window]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: @title:window]
en: Script Data
tr: Betik Verisi

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
tr: Betik Yapıcısı

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
tr: Görüntüyü belirtilen konuma yönlendirin. %1 bir nesnenin adı, pusuladaki bir ana nokta veya “başucu” olabilir.

en: Add a name label to the object named %1.
tr: %1 adlı nesneye bir ad etiketi ekleyin.

en: Remove the name label from the object named %1.
tr: %1 adlı nesneden ad etiketini kaldırın.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
tr: %1 adlı güneş sistemi gövdesine bir iz ekleyin.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
tr: %1 adlı güneş sistemi gövdesinden bir izi kaldırın.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
tr: Görüntüyü belirtilen RA/Dec koordinatlarına yöneltin. RA saat olarak, DEC ise derece olarak ifade edilir.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
tr: Görüntüyü belirtilen Alt/Az koordinatlarına yöneltin. Alt ve Az derece olarak ifade edilir.

en: Increase the display Zoom Level.
tr: Görüntüyü yakınlaştırma düzeyini artırın.

en: Decrease the display Zoom Level.
tr: Görüntüyü yakınlaştırma düzeyini azaltın.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
tr: Görüntüyü yakınlaştırma düzeyini öntanımlı değerine ayarlayın.

en: Set the display Zoom Level manually.
tr: Görüntüyü yakınlaştırma düzeyini elle ayarlayın.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
tr: Sistem saatini belirtilen yerel saate ayarlayın.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
tr: Belirtilen saniye sayısı boyunca betik yürütmesini duraklatın.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
tr: Belirtilen düğmeye basılana kadar betik yürütmesini durdurun. Yalnızca tekli düğme vuruşları olanaklıdır; boşluk çubuğu için “space” kullanın.

en: Set whether the display is tracking the current location.
tr: Görüntünün geçerli konumu izleyip izlemediğini ayarlayın.

en: Change view option named %1 to value %2.
tr: %1 adlı görünüm seçeneğini %2 değerine değiştirin.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
tr: Coğrafî konumu şehir, il ve ülke bazında belirtilen şehre ayarlayın.

en: Set the color named %1 to the value %2.
tr: %1 adlı rengi %2 değerine ayarlayın.

en: Load the color scheme specified by name.
tr: Adı belirtilen renk şemasını yükleyin.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
tr: Gökyüzü görselini belirtilen genişlik ve yükseklikte dosyaya dışa aktarın.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
tr: Gökyüzü görüntüsünü bir yazıcıya veya dosyaya yazdırın. %1 doğruysa, yazdırma iletişim kutusunu gösterecektir. %2 doğruysa, yazdırma için Yıldız Haritası renk şemasını kullanacaktır.

en: Halt the simulation clock.
tr: Benzetim saatini durdurun.

en: Start the simulation clock.
tr: Benzetim saatini başlatın.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
tr: Benzetim saatinin zaman ölçeğini belirtilen ölçeğe ayarlayın. 1,0 gerçek zaman anlamına gelir; 2,0 iki kat hızlı gerçek zaman anlamına gelir gibi.

en: Functions
tr: İşlevler

en: InfoBoxes
tr: Bilgi Kutuları

en: Toggle display of all InfoBoxes
tr: Tüm bilgi kutularının görüntülenmesini aç/kapat

en: bool
tr: boole

en: Toggle display of Time InfoBox
tr: Zaman bilgi kutusunun görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Geographic InfoBox
tr: Coğrafî bilgi kutusunun görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Focus InfoBox
tr: Odak bilgisi kutusunun görüntülenmesini aç/kapat

en: (un)Shade Time InfoBox
tr: Zaman bilgi kutusu panjurunu aç/kapat

en: (un)Shade Geographic InfoBox
tr: Coğrafî bilgi kutusu panjurunu aç/kapat

en: (un)Shade Focus InfoBox
tr: Odak bilgi kutusu panjurunu aç/kapat

en: Toolbars
tr: Araç Çubukları

en: Toggle display of main toolbar
tr: Ana araç çubuğunun görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of view toolbar
tr: Görünüm araç çubuğunun görüntülenmesini aç/kapat

en: Show Objects
tr: Nesneleri göster

en: Toggle display of Stars
tr: Yıldızların görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of all deep-sky objects
tr: Tüm derin gökyüzü nesnelerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of all solar system bodies
tr: Tüm Güneş Sistemi gövdelerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Sun
tr: Güneş’in görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Moon
tr: Ay’ın görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Mercury
tr: Merkür’ün görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Venus
tr: Venüs’ün görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Mars
tr: Mars’ın görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Jupiter
tr: Jüpiter’in görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Saturn
tr: Satürn’ün görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Uranus
tr: Uranüs’ün görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Neptune
tr: Neptün’ün görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Asteroids
tr: Asteroitlerin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Comets
tr: Kuyruklu yıldızların görüntülenmesini aç/kapat

en: Show Other
tr: Diğerlerini Göster

en: Toggle display of constellation lines
tr: Takımyıldız çizgilerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of constellation boundaries
tr: Takımyıldızı sınırlarının görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of constellation names
tr: Takımyıldız adlarının görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of Milky Way
tr: Samanyolu’nun görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of the coordinate grid
tr: Koordinat ızgarasının görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of the celestial equator
tr: Göksel ekvatorun görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of the ecliptic
tr: Ekliptik düzlemin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of the horizon line
tr: Ufuk çizgisinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of the opaque ground
tr: Mat yer görünümünün görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of star name labels
tr: Yıldız adı etiketlerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of star magnitude labels
tr: Yıldız büyüklüğü etiketlerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of asteroid name labels
tr: Asteroit adı etiketlerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of comet name labels
tr: Kuyrukluyıldız adı etiketlerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of planet name labels
tr: Gezegen adı etiketlerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Toggle display of planet images
tr: Gezegen görsellerinin görüntülenmesini aç/kapat

en: Show Latin constellation names
tr: Latince takımyıldız adlarını göster

en: Show constellation names in local language
tr: Takımyıldız adlarını yerel dilde göster

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
tr: IAU standardına göre olan takımyıldız kısaltmalarını göster

en: Hide Items
tr: Ögeleri Gizle

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
tr: Görüntüyü çevirirken nesnelerin gizlenip gizlenmeyeceğini aç/kapat

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
tr: Nesneleri gizlemek için zaman adımı eşiği (saniye)

en: double
tr: ondalıklı

en: Hide faint stars while slewing?
tr: Çevirme yaparken soluk yıldızlar gizlensin mi?

en: Hide solar system bodies while slewing?
tr: Çevirme yaparken Güneş Sistemi gövdeleri gizlensin mi?

en: Hide Milky Way while slewing?
tr: Çevirme yaparken Samanyolu gizlensin mi?

en: Hide constellation names while slewing?
tr: Çevirme yaparken takımyıldız adları gizlensin mi?

en: Hide constellation lines while slewing?
tr: Çevirme yaparken takımyıldız çizgileri gizlensin mi?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
tr: Çevirme yaparken takımyıldız sınırları gizlensin mi?

en: Hide coordinate grid while slewing?
tr: Çevirme yaparken koordinat ızgarası gizlensin mi?

en: Skymap Options
tr: Gökyüzü Haritası Seçenekleri

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
tr: Yatay koordinatlar kullanılsın mı (aksi takdirde Ekvatoryal)?

en: Set the Zoom Factor
tr: Odak Çarpanını Ayarla

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
tr: Görüş alanı sembolü için açısal boyutu seç (yaydak)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
tr: Görüş alanı simgesinin şeklini seç (0=Kare, 1=Daire, 2=Artı, 4=Hedef merkezi)

en: int
tr: tamsayı

en: Select color for the FOV symbol
tr: Görüş alanı sembolü için renk seç

en: string
tr: dizi

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
tr: Canlandırmalı çevirme kullanılsın mı (aksi takdirde yeni odağa “tuttur”)?

en: Correct for atmospheric refraction?
tr: Atmosferik kırılım için düzeltme uygulansın mı?

en: Automatically attach name label to centered object?
tr: Ortalanan nesneye ad etiketi kendiliğinden iliştirilsin mi?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
tr: Bir nesnenin üzerine fareyle gelindiğinde geçici olarak ad etiketi iliştirilsin mi?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
tr: Gezegen izleri gökyüzü rengine kayarak dönüşsün mü (aksi takdirde renk sabit)?

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
tr: harita üzerinde etiketlenmiş en sönük yıldızın büyüklüğü

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
tr: çevirme sırasında gizlenecek en büyük yıldızın büyüklüğü

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
tr: haritada çizilen en soluk asteroitin büyüklüğü

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
tr: harita üzerinde etiketlenen en soluk asteroitin büyüklüğü

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
tr: harita üzerinde Güneş’e bundan daha yakın olan kuyrukluyıldızlar (AU olarak)

en: Could not download remote file.
tr: Uzak dosya indirilemedi.

en: Download Error
tr: İndirme Hatası

en: Save Changes to Script?
tr: Değişiklikleri Betiğe Kaydet?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
tr: Geçerli betikte kaydedilmemiş değişiklikler var. Kapatmadan önce kaydetmek ister misiniz?

en: Could not parse script.  Line was: %1
tr: Betik ayrıştırılamadı. Satır: %1

en: true
tr: doğru

en: Function index out of bounds.
tr: İşlev indeksi sınırlar dışında.

en: false
tr: yanlış

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
tr: İşlev ve argüman araç takımı arasında uyumsuzluk (%1 bekleniyordu)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
tr: Yeni Betik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
tr: Geçerli betiği atar ve yenisini başlatır. Geçerli betikteki kaydedilmemiş değişiklikleri kaydetmenizi ister.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open Script...
tr: Betik Aç…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
tr: Var olan bir betiği açar. Geçerli betikteki kaydedilmemiş değişiklikleri kaydetmenizi ister.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
tr: Betiği Kaydet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
tr: Geçerli betiği kaydedin. Betik daha önce kaydedilmemişse bu, “Farklı Kaydet…” ile eşdeğerdir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
tr: Betiği Farklı Kaydet…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
tr: Betiği bir dosyaya kaydeder ve önce bir dosya adı ve betik için bir ad belirtmenize olanak tanır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
tr: Betiği Sına

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window. You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
tr: Betiği K Yıldızlar ana penceresinde yürütür. Gökyüzü haritasının görünür olması için Betik Yapıcısı aracını yeniden konumlandırmak isteyebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
tr: Geçerli Betik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script. Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below. Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
tr: Bu, geçerli çalışan betikte bulunan komutların listesini gösterir. Herhangi bir komutu vurgulamak, argümanlarını aşağıda belirtebileceğiniz bir araç takımı sunacaktır. Seçili komutun konumunu kopyalamak, kaldırmak veya değiştirmek için sağdaki eylem düğmelerini kullanın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
tr: İşlev Ekle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
tr: “İşlev Tarayıcısı” kutusunda bir işlev vurgulanırsa bu düğme onu geçerli çalışan betiğe ekler. Yeni işlev, “Geçerli Betik” kutusunda vurgulanan işlevin hemen sonrasına eklenir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
tr: İşlevi Kaldır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
tr: “Geçerli Betik” kutusunda bir işlev vurgulanmışsa bu düğme, onu betikten kaldırır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
tr: İşlevi Kopyala

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
tr: “Geçerli Betik” kutusunda bir işlev vurgulanmışsa bu düğme, işlevin bir kopyasını ekleyecektir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
tr: “Geçerli Betik” kutusunda bir işlev vurgulanmışsa bu düğme, onu betikte bir konum yukarı taşır.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
tr: “Geçerli Betik” kutusunda bir işlev vurgulanmışsa bu düğme, onu betikte bir konum aşağı taşır.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
tr: İşlev Argümanları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
tr: İşlev Tarayıcısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
tr: İşlev Yardımı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
tr: İşlev Tarayıcısı’nda bir işlev vurgulanmışsa bu alanda işlev hakkında kısa bir belgelendirme gösterilir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
tr: Betik için ad gir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
tr: Betik için bir ad girin. Bu dosya adı değil, yalnızca kısa bir tanımlayıcı metin satırıdır.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
tr: Yazarın adını gir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
tr: Betik adı:

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
tr: Gökyüzü Takvimi

en: Print the Sky Calendar
tr: Gökyüzü Takvimini Yazdır

en: Please Wait
tr: Lütfen bekleyin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
tr: Gezegensel Almanak Çizdir

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
tr: %1 yükseliyor

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
tr: %1 batıyor

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
tr: %1 geçiş yapıyor

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
tr: Gökyüzü Takvimini Yazdır

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
tr: Izgaralar ve Etiketler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
tr: Ay bölücüleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
tr: Aralık bölücüleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
tr: Dikey ızgara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
tr: Şu anki gün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
tr: Yıl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
tr: Aralık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
tr: gün

en:  Slew %1 degrees %2 to find an %3 star of mag %4
tr:  %4 büyüklüğünde bir %3 yıldızı bulmak için %2 yönünde %1 derece çevirin

en:  Slew %1 degrees %2 to find a(n) %3
tr:  Bir %3 bulmak için %2 yönünde %1 derece çevirin

en: triangle (of similar magnitudes)
tr: üçgen (benzer büyüklükte)

en: right-angled triangle
tr: sağ açılı üçgen

en: isosceles triangle
tr: ikizkenar üçgen

en: straight line of 3 stars
tr: 3 yıldızdan oluşan düz çizgi

en: equilateral triangle
tr: eşkenar üçgen

en:  within %1% of FOV of the marked star
tr:  imlenen yıldızın %​%1 görüş alanında

en: Star-hopper algorithm failed. If you're trying a large star hop, try using a smaller FOV or changing the source point
tr: Yıkdız sekme algoritması başarısız oldu. Büyük bir yıldız sekmesi denerseniz daha küçük bir görüş açısı kullanın veya kaynak noktasını değiştirin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
tr: Yıldız Sekmesi Sonuçları

en: NOT VISIBLE: About %1 degrees below the %2 horizon
tr: GÖRÜNMÜYOR: %2 ufkundan yaklaşık %1 derece aşağıda

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
tr: Şimdi görünür: %2 ufkundan yaklaşık %1 derece yukarıda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeSelectLabel)
en: Select telescope from list to use or add a new telescope
tr: Kullanmak için listeden teleskop seçin veya yeni bir teleskop ekleyin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
tr: Teleskop Ayrıntıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
tr: Satıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vendorText) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelText) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, apertureText)
en: --
tr: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
tr: Yeni Teleskop Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
tr: Dürbün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
tr: Açıklığı belirt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
tr: <p>Gece gökyüzünüz ne kadar ışık kirliliğine sahip? <b>Bortle Karanlık Gökyüzü Ölçeği</b>’ne göre gece gökyüzü koşullarınızı 1–9 arasında derecelendirin. <b>1</b>, <b>mükemmel bir karanlık gökyüzü bölgesini</b>, <b>9</b> ise <b>şehrin içinde parlak bir şekilde aydınlatılmış gökyüzünü</b> temsil eder.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleHelpText)
en: <html><head/><body><p align="right">For help: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Wikipedia Link for Bortle dark-sky scale</span></a></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p align="right">Yardım: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Bortle karanlık gökyüzü ölçeği Vikipedi sayfası</span></a></p></body></html>

en: Magnitude:  --
tr: Büyüklük: —

en: Magnitude: %1
tr: Büyüklük: %1

en: Surface Brightness: %1
tr: Yüzey parlaklığı: %1

en: Size: %1
tr: Boyut: %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
tr: Bu Gece Ne Var

en: at %1
tr: %1 konumunda

en: The night of %1
tr: %1 gecesi

en: Star Clusters
tr: Yıldız Kümeleri

en: circumpolar
tr: batmayan

en: does not rise
tr: doğmayan

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
tr: Günbatımı: %2, %1

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
tr: Gündoğumu: %2, %1

en: Night duration: %1
tr: Gece süresi: %1

en: Night duration: %1 hours
tr: Gece süresi: %1 saat

en: Night duration: %1 hour
tr: Gece süresi: %1 saat

en: Night duration: %1 minutes
tr: Gece süresi: %1 dakika

en: Night duration: %1 minute
tr: Gece süresi: %1 dakika

en: Moon rises at: %1 on %2
tr: Ay’ın doğuş zamanı: %2, %1

en: Moon sets at: %1 on %2
tr: Ay’ın batış zamanı: %2, %1

en: No Object Selected
tr: Seçili nesne yok

en: Object Not Found
tr: Nesne bulunamadı

en: Rises at: %1
tr: Doğuş zamanı: %1

en: Transits at: %1
tr: Geçiş zamanı: %1

en: Sets at: %1
tr: Batış zamanı: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
tr: TARİH gecesi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
tr: Yeni bir tarih seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DateButton)
en: Press this button to select a new date for the "What's up Tonight" tool.  Note that the date of the main window is not changed.
tr: “Bu Gece Ne Var” aracı için yeni bir tarih seçmek üzere bu düğmeye basın. Ana pencerenin tarihinin değiştirilmediğine dikkat edin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
tr: Tarihi Değiştir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
tr: KONUMda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
tr: Yeni bir coğrafî konum seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
tr: “Bu Gece Ne Var” aracı için yeni bir coğrafî konum seçmek için bu düğmeye basın. Ana pencerenin konumunun değişmediğini unutmayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
tr: Konumu Değiştir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
tr: Doğmuş nesneleri göster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
tr: Zaman aralığı seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
tr: Öntanımlı olarak, “Bu Gece Ne Var” aracı günbatımı ile geceyarısı arasında ufkun üzerinde olan tüm nesneleri görüntüler (yani, “akşam”). Ayrıca geceyarısı ile gündoğumu vakti arasında (yani, “sabah”) olan nesneleri veya günbatımı ile gündoğumu arasındaki herhangi bir zamanda (yani, “bu gece herhangi bir zaman”) olan nesneleri göstermeyi seçebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
tr: Akşam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
tr: Sabah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
tr: Bu gece herhangi bir zaman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
tr: Şundan daha parlak nesneleri göster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
tr: Ay doğumu zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
tr: Seçili tarihte ayın doğduğu saati görüntüler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
tr: Ay doğumu: 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
tr: Seçili tarihte gecenin uzunluğu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
tr: Seçili tarihteki gündoğumu ve günbatımı arasındaki süreyi gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
tr: Gece süresi: 11:00

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
tr: Günbatımı zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
tr: Seçili tarihteki günbatımı zamanını gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
tr: Günbatımı: 19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
tr: Ay batımı zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
tr: Seçili tarihte ay batımı zamanını gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
tr: Ay batımı: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
tr: Gündoğumu zamanı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
tr: Seçili tarihteki gündoğumu zamanını gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
tr: Gündoğumu: 07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
tr: Ay’ın aydınlanması kesri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
tr: Seçilen tarihte Ay’ın aydınlanma kesrini gösterir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
tr: Ay aydınlatması: %​42

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
tr: Bir kategori seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
tr: Eşleşen nesneler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
tr: Vurgulanan nesnenin seçili tarihte ufkun üzerine çıktığı zamanı görüntüler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
tr: Doğuş zamanı: 22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
tr: Vurgulanan nesnenin seçili tarihte yerel meridyenden geçtiği zamanı görüntüler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
tr: Geçiş zamanı: 03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
tr: Vurgulanan nesnenin seçili tarihte ufkun altına düştüğü zamanı görüntüler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
tr: Batış zamanı: 08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
tr: Bu nesneyi gökyüzü görüntüsünde ortala

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
tr: Gökyüzü görüntüsünü bu nesnenin ortasına getirin ve onu izlemeye başlayın. Açılır menüdeki “Ortala ve İzle” ögesine eşdeğerdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
tr: Nesneyi Ortala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
tr: Nesne Ayrıntıları penceresini aç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
tr: Vurgulanan nesne için Ayrıntılar penceresini açın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Object Details...
tr: Nesne Ayrıntıları…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
tr: Seçili nesneyi gözlem listesine ekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
tr: Listeye Ekle

en: Angle value in degrees.
tr: Derece olarak açı değeri.

en: Angle value in hours.
tr: Saat olarak açı değeri.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
tr: Bu kutu, bir açıyı derece olarak görüntüler. Görüntülenen üç sayı açının dereceleri, yaydakikaları ve yaysaniyeleridir.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
tr: Bu kutu bir açıyı saat olarak gösterir. Gösterilen üç sayı açının saat, dakika ve saniyeleridir.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
tr:   Basit bir tamsayı, kayan noktalı değer veya derece, yaydakika ve yaysaniye belirten boşluk veya iki nokta üst üste ile ayrılmış değerler girebilirsiniz.

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
tr: Derece olarak bir açı değeri girin. Açı, basit bir tam sayı (“12”), kayan noktalı değer (“12,33”) veya derece, yaydakika ve yaysaniyesi belirten boşluk veya iki nokta üst üste ile ayrılmış değerler (“12:20”, “12:20:00”, “12 20, “12 20 00.0”, vb.) olarak ifade edilebilir.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
tr:   Basit bir tamsayı, kayan noktalı değer veya saat, dakika ve saniye belirten boşluk veya iki nokta üst üste ile ayrılmış değerler girebilirsiniz.

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
tr: Saat olarak bir açı değeri girin. Açı, basit bir tam sayı (“12”), kayan noktalı değer (“12,33”) veya saat, dakika ve saniyeleri belirten boşluk veya iki nokta üst üste ile ayrılmış değerler (“12:20”, “12:20:00”, “12 20”, “12 20 00.0”, vb.) olarak ifade edilebilir.

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
tr: %1 × %2 yaydak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
tr: Önceki Yıl

[ctx: Local Time]
en: LT:
tr: YZ:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
tr: EZ:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
tr: YLZ:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
tr: JT:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
tr: Boylam:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
tr: Enlem:

[ctx: Hour Angle]
en: HA
tr: SA

[ctx: Zenith Angle]
en: ZA
tr: BA

[ctx: seconds]
en: secs
tr: san

[ctx: second]
en: sec
tr: san

[ctx: minute]
en: min
tr: dak

[ctx: minutes]
en: mins
tr: dak

en: hour
tr: saat

[ctx: hours]
en: hrs
tr: saat

[ctx: sidereal day]
en: sid day
tr: yıld tar

en: day
tr: gün

en: week
tr: hafta

[ctx: weeks]
en: wks
tr: haf

en: month
tr: ay

[ctx: months]
en: mths
tr: ay

en: year
tr: yıl

[ctx: years]
en: yrs
tr: yıl

en: Adjust time step
tr: Zaman adımını ayarla

en: Adjust time step units
tr: Zaman adımı birimlerini ayarla

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
tr: Benzetim saati için zaman ölçeğini ayarlayın. “1 sn” ayarı, saatin gerçek zamanlı olarak ilerlediği ve CPU saatinizle mükemmel bir şekilde uyum sağladığı anlamına gelir. Daha yüksek değerler benzetim saatinin daha hızlı çalışmasını sağlarken, daha düşük değerler daha yavaş çalışmasını sağlar. Negatif değerler geriye doğru çalışmasına izin verir.
    
    İki çift yukarı/aşağı düğmesi vardır. Sol çift, sırayla tüm kullanılabilir zaman adımlarını dolaşacaktır. Çok sayıda zaman adımı olduğundan, bir sonraki daha yüksek/daha düşük zaman birimine atlamak için sağ çift kullanılabilir. Örneğin, zaman ölçeği şu anda “1 dk” ise sağ yukarı düğmesi bunu “1 saat” yapar ve sağ aşağı düğmesi bunu “1 sn” yapar

en: Increase Time Scale
tr: Zaman Ölçeğini Artır

en: Increase time scale to the next largest unit
tr: Zaman ölçeğini bir sonraki en büyük birime artır

en: Decrease Time Scale
tr: Zaman Ölçeğini Azalt

en: Decrease time scale to the next smallest unit
tr: Zaman ölçeğini bir sonraki en büyük birime azalt

[ctx: Map projection method]
en: No projection
tr: Projeksiyon yok

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
tr: Eski

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
tr: Yancasal

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
tr: Nomonik

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
tr: Yarımküre

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
tr: Merkatör

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
tr: Ortografik

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
tr: Çok Konili

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
tr: Dikdörtgen

en: FIFO files are not supported on Windows
tr: FIFO dosyaları Windows üzerinde desteklenmiyor

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Config File
tr: XPlanet Yapılandırma Dosyasını Seç

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Star Map File
tr: XPlanet Yıldız Haritası Dosyasını Seç

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Arc File
tr: XPlanet Yay Dosyasını Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_xplanetIsInternal)
en: Xplanet binary is internal to the application bundle
tr: xplanet ikilisi uygulama demetinin içindedir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
tr: XPlanet yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
tr: Burada xplanet ikilisinin yolunu girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
tr: Pencere boyutu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
tr: Pencere genişliğini ayarla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of the xplanet image
tr: xplanet görselinin genişliğini ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
tr: Pencerenin yüksekliğini ayarla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of the xplanet image
tr: xplanet görselinin yüksekliğini ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetTimeout)
en: The time KStars will wait for XPlanet to complete before giving up.
tr: K Yıldızlar’ın vazgeçmeden önce XPlanet’in tamamlanmasını bekleyeceği süre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: XPlanet timeout:
tr: XPlanet zaman aşımı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animation delay:
tr: Canlandırma gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetAnimationDelay)
en: The delay between frames for the animation
tr: Canlandırma kareleri arasındaki gecikme süresi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use KStars's FOV?
tr: K Yıldızlar’ın görüş alanı mı kullanılsın?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: <html><head/><body><p>If checked, XPlanet will use a FIFO file in the /tmp directory to temporarily save the XPlanet image for KStars to load them and update the view.  If not checked, XPlanet will actually save the files to the XPlanet folder in the KStars data directory.  Using a FIFO file should save the hard disk from excessive reads/writes and may offer a performance enhancement.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>İşaretlenirse XPlanet, K Yıldızlar’ın yüklemesi ve görünümü güncellemesi için XPlanet görselini geçici olarak kaydetmek üzere /tmp dizinindeki bir FIFO dosyasını kullanır. İşaretlenmezse XPlanet, dosyaları aslında K Yıldızlar veri dizinindeki XPlanet klasörüne kaydeder. Bir FIFO dosyası kullanmak, sabit diski aşırı okuma/yazma işlemlerinden kurtarabilir ve başarım artışı sağlayabilir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use FIFO File
tr: FIFO dosyası kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: (saves to memory instead of a hard disk)
tr: (sabit disk yerine belleğe kaydeder)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
tr: K Yıldızlar’ın görüş alanı mı kullanılsın?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
tr: K Yıldızlar’ın görüş alanını kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
tr: Temel büyüklük:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
tr: Belirtilen büyüklükteki bir yıldızın piksel parlaklığı 1 olacaktır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
tr: Yapılandırma dosyası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
tr: Dosya yolunu yapılandır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
tr: Belirtilen yapılandırma dosyasını kullan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
tr: Özel yıldız haritası mı kullanılsın?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
tr: Yıldız haritası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
tr: Arc dosyası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
tr: Arc dosyası yolu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
tr: Güneş çevresindeki parıltının yarıçapı.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
tr: Güneş’in etrafında, Güneş’ten daha büyük belirtilen değerde bir yarıçap ile bir parıltı çizin. Öntanımlı değer 28’dir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGlare)
en: Glare of sun:
tr: Güneş’in parıltısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
tr: Çıktı dosyası kalitesi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
tr: JPEG Kalitesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: XPlanet requires maps in order to function properly.  It does not ship with a lot of planetary maps.  You need to download some in order to get the full benefits of XPlanet.  This is a good place to start: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>
tr: XPlanet düzgün çalışabilmesi için haritalara gereksinim duyar. Çok sayıda gezegen haritasıyla birlikte gelmez. XPlanet’in tüm avantajlarından yararlanmak için bazılarını indirmeniz gerekir. Başlamak için iyi bir yer burasıdır: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openXPlanetMaps)
en: XPlanet Planet Maps
tr: XPlanet Gezegen Haritaları

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
tr: Etiketler ve imleyiciler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
tr: Etiket dizisi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
tr: Etiketin ilk satırının metnini belirtin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
tr: Etiketin ilk satırının metnini belirtin. Öntanımlı olarak, “Dünya’ya bakılıyor” gibi bir şey söyler. %t ögesinin herhangi bir örneği hedef adıyla, %o ögesinin herhangi bir örneği ise köken adıyla değiştirilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
tr: Tarih biçimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
tr: Tarih/zaman etiketinin biçimini belirtin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
tr: Tarih/zaman etiketi için biçimi belirtin. Bu biçim dizisi strftime(3)’a geçirilir. Öntanımlı ayar, yerelin uygun tarih ve zaman gösteriminde tarihi, zamanı ve zaman dilimini gösteren “%c %Z”dir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
tr: Yazıtipi boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
tr: Etiket konumu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
tr: Etiket gösterilsin mi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
tr: İşaretlenirse sağ üst köşede bir etiket görüntülenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label:
tr: Etiket göster:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
tr: İmleyiciler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
tr: İmleyici dosya kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
tr: İmleyici dosya kullan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
tr: Arka plan yıldızlarına karşı görüntülenecek kullanıcı tanımlı imleyici verisini içeren bir dosya belirtin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
tr: Bir dosyaya imleyici sınırlarını yaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
tr: Her bir imleyici için sınırlayıcı kutunun koordinatlarını bir dosyaya yazın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
tr: İmleyici sınırlarını şuraya yaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude:
tr: Gözlemciyi şu enlemin üstüne yerleştir:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
tr: Hedef gövdeyi belirtilen enlemden (derece olarak) yukarıdan görüldüğü gibi sunun. Öntanımlı değer 0’dır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude:
tr:  ve boylam

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
tr: Gözlemciyi belirtilen boylamın (derece olarak) üzerine yerleştirin. Boylam doğuya doğru gidildikçe pozitif, batıya doğru gidildikçe negatiftir (dünya ve ay için), bu nedenle örneğin Los Angeles −118 veya 242 olur. Öntanımlı değer 0’dır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
tr: derece olarak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
tr: Projeksiyon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
tr: Projeksiyon türü

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
tr: Öntanımlı değer projeksiyon olmamasıdır. Bu seçenek belirtilirse birden fazla gövde gösterilmez; ancak gölgeler yine de çizilir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
tr: Arka Plan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
tr: Arka plan kullanılsın mı?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
tr: İşaretlenirse arka plan olarak bir dosya veya renk kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
tr: Arka plan görseli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
tr: Bu dosyayı arka plan görseli olarak kullan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
tr: Arka plan görseli dosyasının yolunu buraya girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
tr: Arka plan rengi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
tr: Arka plan rengini ayarlayın.
