kstars - en to ug translation catalogue (801 entries)

en: Sky
ug: ئاسمان

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
ug: سامان يولى

en: Equator
ug: ئېكۋاتور

en: Satellites
ug: سۈنئىي ھەمراھلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
ug: ساقلا

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
ug: "%1" ئاتلىق ھۆججەت مەۋجۇت. ئۇنى قاپلىۋېتەمسىز؟

en: Overwrite File?
ug: ھۆججەت قاپلامسىز؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
ug: ھەئە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
ug: ياق

en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
ug: خاتالىق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
ug: ئۇچۇر

en: unnamed
ug: ئاتسىز

en: &Next >
ug: ‹ كەينى(&N)

en: < &Back
ug: &ئالدى ›

en: Failed to load image
ug: سۈرەتنى ئوقۇش مەغلۇپ بولدى

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
ug: ي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
ug: مېركۇرىي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
ug: ۋېنىرا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
ug: يەرشارى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
ug: ئاي

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
ug: مارس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
ug: يۇپىتېر

en: Europa
ug: ياۋروپا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
ug: ساتۇرن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
ug: ئۇران

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
ug: نېپتون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
ug: ئورنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Rotation:
ug: چۆرگىلىتىش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
ug: كۈن

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
ug: ياردەم(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
ug: پرويېكسىيە(&P)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
ug: سانلىق-مەلۇمات(&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
ug: ئۇچۇر كۆزنەكچىسى(&I)

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ug: كۆرۈنۈش ۋە جايلاشتۇرۇش قورال ئىستونى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
ug: دەۋر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
ug: بىكار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
ug: پلانېتىلار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
ug: يۇلتۇز

en: text
ug: تېكىست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
ug: كېيىنكى

en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Back
ug: كەينى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
ug: نامەلۇم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
ug: ھۆججەت ئەكىر

en: Invalid URL
ug: ئىناۋەتسىز URL

en: object
ug: نەڭ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
ug: مەنبە تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
ug: سۈرەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
ug: ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Degrees
ug: گرادۇس

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Text
ug: تېكىست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
ug: تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
ug: ئاپتور:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
ug: نەڭ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
ug: تەھرىر…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
ug: رەڭ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, subscribersTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
ug: ئاتى

en: Flux
ug: ئېقىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
ug: نەشرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
ug: رەڭلەر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GeneralGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeneralProcMinimized) i18n: ectx: property (title), widget (QGro
en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
ug: بىر قانچە

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
ug: ئۆزگەرگۈچى

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
ug: %2 دىكى %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
ug: ئورنى

en: Links
ug: ئۇلانمىلار

en: Advanced
ug: ئالىي

en: Log
ug: خاتىرە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
ug: ئارىلىق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
ug: دىئامېتىر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
ug: تىپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
ug: ئۆلچىمى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
ug: ئۇلانما چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
ug: كوئوردېنات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
ug: ئېگىزلىك(دېڭىز يۈزىدىن):

en: Preview image
ug: سۈرەتنى ئالدىن كۆزەت

en: Any
ug: خالىغان

en: Solar System
ug: قۇياش سىستېمىسى

en: Details...
ug: تەپسىلاتلار…

en: Andromeda Galaxy
ug: ئاندرومېدا سامان يولى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
ug: تىپى بويىچە سۈزۈش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
ug: ئىنگلىز چىسى

en: meters
ug: مېتىر

en: inch
ug: دىيۇيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
ug: يېڭى…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
ug: شەھەر :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
ug: دۆلەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
ug: مېرىدىئان(ئۇزۇنلۇق):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
ug: كەڭلىك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
ug: گرادۇس

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
ug: كامېرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
ug: چېكىت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_4)
en: m
ug: مېتىر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
ug: دولقۇن ئۇزۇنلۇقى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
ug: سانتىمېتىر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
ug: ئېغىش Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
ug: ئېغىش X:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
ug: چەمبەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
ug: كرېست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
ug: شەكىل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
ug: ھازىرلا

en: Invalid URL: %1
ug: ئىناۋەتسىز URL: %1

en: Could Not Open File
ug: ھۆججەتنى ئاچقىلى بولمىدى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
ug: توختا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
ug: سۈزگۈچ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
ug: سۈرئەت:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, StartB)
en: Start
ug: باشلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureLabel) i18n: ectx: propert
en: Capture
ug: تۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
ug: ئورنات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
ug: توختات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Align
ug: توغرىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Focus
ug: فوكۇس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Guide
ug: يېتەكچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
ug: ستاتىستىكا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
ug: سۈزگۈچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
ug: باسقۇچ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
ug: سانى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
ug: خەت تاپشۇرۇۋالغۇچى：

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
ug: ۋاقتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
ug: نۇر ئۆتۈش:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LedStatusWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeridianFlipStatusWidget)
en: Form
ug: كۆزنەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
ug: ئېغىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
ug: باغلان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
ug: ئۈز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
ug: ياپ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
ug: ئىختىيارى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlignMethod) i18n: ectx: property (curre
en: None
ug: يوق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
ug: ئوچۇق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Off
ug: تاقا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
ug: كاندۇك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calibrationLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CalibrationGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CalibrationMinimized)
en: Calibration
ug: توغرىلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
ug: چەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
ug: كېچىكىش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
ug: سانى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Bin
ug: ئىككىلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Complete
ug: تولۇق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowLabels) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsLabels) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
ug: ئەنلەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
ug: ھەممىسى

en: Idle.
ug: بىكار.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
ug: تازىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
ug: ئىجرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ug: قىممەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
ug: تىزگىن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
ug: تاللانما…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
ug: مەنبەلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
ug: ئېغىز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
ug: كومپيۇتېر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
ug: نەغمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, subscribersTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
ug: ئۈسكۈنە

en: Device:
ug: ئۈسكۈنە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
ug: قىممىتى:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
ug: ئۈستىگە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
ug: پەسكە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
ug: ھالقىلىق سۆز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
ug: ئىزاھات

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
ug: سىتاتىسكا گرافىكى، چاسا دىئاگرامما

en: High Contrast
ug: يۇقىرى ئاق-قارىلىقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, WebcastB) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousYear) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, 
en: ...
ug: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
ug: كۆرسەتكۈچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
ug: قوزغاتقۇچ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ug: ئەن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
ug: يېڭىدىن قوش

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
ug: ئۈسكۈنە باشقۇرغۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
ug: يەرلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
ug: مۇلازىمېتىر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
ug: خېرىدار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
ug: ئاساسىي ئاپپارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
ug: ئۆزگەرت…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
ug: باغلىنىش

en: Add Host
ug: ماشىنا قوش

en: Time
ug: ۋاقىت

en: Set
ug: بەلگىلەش

en: Upload
ug: يۈكلە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
ug: قويۇش/توختىتىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
ug: ھۆججەت ئىسمى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
ug: كەينى(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
ug: <b>چېسلا</b>

en: Are you sure you want to cancel?
ug: راستلا ۋاز كېچەمسىز؟

en: star
ug: يۇلتۇز

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
ug: تەپسىلاتلار

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: Show label
ug: ئەن كۆرسەت

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
ug: خەت چوڭلۇقى

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
ug: سانلىق-مەلۇمات پىچىمى

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
ug: سول ئۈستى

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
ug: ئوڭ ئۈستى

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
ug: ئوڭ ئاستى

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
ug: سول ئاستى

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
ug: تەگلىك رەڭگى

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
ug: ئېكران

[ctx: Sky Culture]
en: Western
ug: غەربچە

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
ug: خەنزۇچە

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
ug: مىسىرلىق

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
ug: كورېيەچە

[ctx: Sky Culture]
en: Lakota
ug: لاكوتا

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
ug: ماۋرىچە

[ctx: City in Maryland USA]
en: Aberdeen
ug: ئابېردىن

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Aberdeen
ug: ئابېردىن

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Aberdeen
ug: ئابېردىن

[ctx: City in Washington USA]
en: Aberdeen
ug: ئابېردىن

[ctx: City in Texas USA]
en: Abilene
ug: ئابىلېنې

[ctx: City in New York USA]
en: Albany
ug: ئالبانى

[ctx: City in Oregon USA]
en: Albany
ug: ئالبانى

[ctx: City in Ohio USA]
en: Amherst
ug: ئامخېرىست

[ctx: City in Greece]
en: Athens
ug: ئافېنا

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
ug: ئافېنا

[ctx: City in Maine USA]
en: Auburn
ug: ئائۇبېرن

[ctx: City in Georgia USA]
en: Augusta
ug: ئاۋگۇستا

[ctx: City in Maine USA]
en: Augusta
ug: ئاۋگۇستا

[ctx: City in Illinois USA]
en: Aurora
ug: ئائۇرورا

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Aurora
ug: ئائۇرورا

[ctx: City in Texas USA]
en: Austin
ug: ئائۇستىن

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Avalon
ug: ئاۋالون

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Bayonne
ug: بايوننې

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Belleville
ug: بېللېۋىل

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellevue
ug: بېللېۋۇې

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Berlin
ug: بېرلىن

[ctx: City in United Kingdom]
en: Birmingham
ug: بىرمىڭخام

[ctx: City in Indiana USA]
en: Bloomington
ug: بىلۇمىڭتون

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Bloomington
ug: بىلۇمىڭتون

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brandon
ug: بىراندون

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bristol
ug: بىرىستول

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Bristol
ug: بىرىستول

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Bristol
ug: بىرىستول

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bristol
ug: بىرىستول

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Brookings
ug: بىرۇكىڭىس

[ctx: City in Maine USA]
en: Brunswick
ug: بىرانسىۋىك

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Buffalo
ug: بۇففالو

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Burlington
ug: بۇرلىڭتون

[ctx: City in Iowa USA]
en: Burlington
ug: بۇرلىڭتون

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Burlington
ug: بۇرلىڭتون

[ctx: City in Vermont USA]
en: Burlington
ug: بۇرلىڭتون

[ctx: City in Washington USA]
en: Burlington
ug: بۇرلىڭتون

[ctx: City in Idaho USA]
en: Caldwell
ug: كالدۋېلل

[ctx: City in United Kingdom]
en: Cambridge
ug: كامبرىج

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Cambridge
ug: كامبرىج

[ctx: City in Ohio USA]
en: Canton
ug: كانتون

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Charleston
ug: چارلېستون

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Chester
ug: چېستېر

[ctx: City in Missouri USA]
en: Chillicothe
ug: چىللىكوتې

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chillicothe
ug: چىللىكوتې

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
ug: چەمبەر

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
ug: تازىلا

[ctx: City in Florida USA]
en: Clearwater
ug: كىلېئېرۋوتېر

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Cleveland
ug: كىلېۋېلاند

[ctx: City in Iowa USA]
en: Clinton
ug: كىلىنتون

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Columbia
ug: كولومبىيە

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Columbia
ug: كولومبىيە

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Columbus
ug: كولۇمبۇس

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Columbus
ug: كولۇمبۇس

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbus
ug: كولۇمبۇس

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Concord
ug: كونكورد

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Conway
ug: كونۋاي

[ctx: City in Missouri USA]
en: Crestwood
ug: كىرېستۋۇد

[ctx: City in Virginia USA]
en: Danville
ug: دانۋىل

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dayton
ug: دايتون

[ctx: City in United Kingdom]
en: Derby
ug: دېربى

[ctx: City in Texas USA]
en: Dickinson
ug: دىسكىنسون

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Dillon
ug: دىللون

[ctx: City in United Kingdom]
en: Dover
ug: دوۋېر

[ctx: City in Florida USA]
en: Dover
ug: دوۋېر

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Dover
ug: دوۋېر

[ctx: City in Nevada USA]
en: Eureka
ug: يۇرېكا

[ctx: City in Utah USA]
en: Eureka
ug: يۇرېكا

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Evanston
ug: ئېۋانستون

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Fairfield
ug: فاىرفىېلد

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Fairmont
ug: فاىرمونت

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Fayetteville
ug: فايېتتېۋىل

[ctx: City in Italy]
en: Florence
ug: فىلورېنسې

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
ug: فىلورېنسې

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Franklin
ug: فىرانكىلىن

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Fremont
ug: فىرېمونت

[ctx: City in Utah USA]
en: Garland
ug: گارلاند

[ctx: City in Cayman Islands]
en: Georgetown
ug: جورجتوۋن

[ctx: City in Guyana]
en: Georgetown
ug: جورجتوۋن

[ctx: City in Delaware USA]
en: Georgetown
ug: جورجتوۋن

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Glasgow
ug: گلاسگوۋ

[ctx: City in California USA]
en: Glendale
ug: گىلېندالې

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Grand Forks
ug: گىراند-فوركىس

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Great Falls
ug: گرېات فاللس

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Green River
ug: گىرىن-رىۋېر

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenville
ug: گىرىنۋىل

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenville
ug: گىرىنۋىل

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Greenville
ug: گىرىنۋىل

[ctx: City in United Kingdom]
en: Greenwich
ug: گىرىنۋىچ

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenwood
ug: گىرىنۋۇد

[ctx: City in Ohio USA]
en: Hamilton
ug: ھامىلتون

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hamilton
ug: ھامىلتون

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Harrisburg
ug: خاررىسبۇرگ

[ctx: City in Nevada USA]
en: Hawthorne
ug: خاۋتورنې

[ctx: City in Nevada USA]
en: Henderson
ug: خېندېرسون

[ctx: City in Oregon USA]
en: Hillsboro
ug: خىلىسبورو

[ctx: City in Florida USA]
en: Hollywood
ug: ھوللېۋۇد

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Humboldt
ug: خۇمبولد

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Huntsville
ug: خۇنتىسۋىل

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hutchinson
ug: خۇتچىنسون

[ctx: City in Missouri USA]
en: Independence
ug: مۇستەقىل

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Jackson
ug: جاكسون

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Jackson
ug: جاكسون

[ctx: City in Florida USA]
en: Jacksonville
ug: جاكسونۋىل

[ctx: City in Missouri USA]
en: Kansas City
ug: كانساس شەھىرى

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kingston
ug: كىڭستون

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lafayette
ug: لافايېتتې

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lakewood
ug: لېيىكۋۇد

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lakewood
ug: لېيىكۋۇد

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lakota
ug: لاكوتا

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Lancaster
ug: لانكاستېر

[ctx: City in Maryland USA]
en: Laurel
ug: لائۇرېل

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Laurel
ug: لائۇرېل

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lawrence
ug: لاۋرېنسې

[ctx: City in Washington USA]
en: Leavenworth
ug: لىۋېنۋوس

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
ug: لىۋان

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
ug: لىۋان

[ctx: City in Maine USA]
en: Lewiston
ug: لېۋىستون

[ctx: City in New York USA]
en: Lewiston
ug: لېۋىستون

[ctx: City in Peru]
en: Lima
ug: لىما

[ctx: City in Maine USA]
en: Lincoln
ug: لىنكولىن

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Lincoln
ug: لىنكولىن

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
ug: لىسبون

[ctx: City in United Kingdom]
en: Liverpool
ug: لىۋېرپول

[ctx: City in Montana USA]
en: Livingston
ug: لىۋىڭىستون

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
ug: لوندون

[ctx: City in Washington USA]
en: Longview
ug: لوڭۋىيۇۋ

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Louisville
ug: لۇئىسۋىل

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Madison
ug: مادىسون

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Madison
ug: مادىسون

[ctx: City in United Kingdom]
en: Manchester
ug: مانچېستېر

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Manchester
ug: مانچېستېر

[ctx: City in Louisiana USA]
en: McNary
ug: ماكۇنارى

[ctx: City in Oregon USA]
en: Medford
ug: مېدفورد

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Melbourne
ug: مېلبورن

[ctx: City in Texas USA]
en: Midland
ug: مىدلاند

[ctx: City in Delaware USA]
en: Milford
ug: مىلفورد

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Milford
ug: مىلفورد

[ctx: City in Utah USA]
en: Milford
ug: مىلفورد

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montebello
ug: مونتېبېلو

[ctx: City in Maine USA]
en: Monticello
ug: مونتىچېللو

[ctx: City in Utah USA]
en: Monticello
ug: مونتىچېللو

[ctx: City in Vermont USA]
en: Montpelier
ug: مونتپېلىيېر

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Morristown
ug: موررىستوۋن

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
ug: موسكۋا

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mountain View
ug: مۇنتاىن ۋىېۋ

[ctx: City in Italy]
en: Naples
ug: ناپلېس

[ctx: City in California USA]
en: Needles
ug: نېدلېس

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Castle
ug: نيۇ-كەستىل

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: New Castle
ug: نيۇ-كەستىل

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: New Castle
ug: نيۇ-كەستىل

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newark
ug: نېۋارىك

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Newport
ug: نيۇپورت

[ctx: City in Oregon USA]
en: Newport
ug: نيۇپورت

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Newport
ug: نيۇپورت

[ctx: City in Vermont USA]
en: Newport
ug: نيۇپورت

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newton
ug: نيۇتون

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norfolk
ug: نورفولك

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norton
ug: نورتون

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Norwalk
ug: نورۋولىك

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
ug: ئودېسسا

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Orange
ug: قىزغۇچ سېرىق

[ctx: City in Vaucluse France]
en: Orange
ug: قىزغۇچ سېرىق

[ctx: City in United Kingdom]
en: Oxford
ug: ئوكسفورد

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Oxford
ug: ئوكسفورد

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
ug: پاناما شەھىرى

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
ug: پارىژ

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
ug: پارىژ

[ctx: City in Ohio USA]
en: Parma
ug: پالما

[ctx: City in Texas USA]
en: Pasadena
ug: پاسادېنا

[ctx: City in Virginia USA]
en: Petersburg
ug: پېتىربۇرگ

[ctx: City in United Kingdom]
en: Plymouth
ug: پىلىموئۇت

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Plymouth
ug: پىلىموئۇت

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Plymouth
ug: پىلىموئۇت

[ctx: City in Oregon USA]
en: Portland
ug: پورتلاند

[ctx: City in United Kingdom]
en: Portsmouth
ug: پورتىسماس

[ctx: City in Ohio USA]
en: Portsmouth
ug: پورتىسماس

[ctx: City in Virginia USA]
en: Portsmouth
ug: پورتىسماس

[ctx: City in Missouri USA]
en: Princeton
ug: پىرىنىستون

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton
ug: پىرىنىستون

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Princeton
ug: پىرىنىستون

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Richmond
ug: رىچموند

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Richmond
ug: رىچموند

[ctx: City in Utah USA]
en: Richmond
ug: رىچموند

[ctx: City in Virginia USA]
en: Richmond
ug: رىچموند

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Rochester
ug: روچېستېر

[ctx: City in New York USA]
en: Rochester
ug: روچېستېر

[ctx: City in Michigan USA]
en: Roseville
ug: روسېۋىل

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Roswell
ug: روسۋېل

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Russell
ug: رۇسسېل

[ctx: City in Texas USA]
en: Saginaw
ug: ساگىناۋ

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Salem
ug: سالېم

[ctx: City in Oregon USA]
en: Salem
ug: سالېم

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Salem
ug: سالېم

[ctx: City in Utah USA]
en: Salina
ug: سالىنا

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
ug: سان-خوسې

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Rosa
ug: سانتا-روزا

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sherbrooke
ug: سېربۇرۇكې

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerset
ug: سومېرسېت

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerville
ug: سومېرۋىل

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Souris
ug: سورىس

[ctx: City in United Kingdom]
en: Southampton
ug: سۇتامپتون

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Springfield
ug: سىپىرىڭفىلد

[ctx: City in Missouri USA]
en: Springfield
ug: سىپىرىڭفىلد

[ctx: City in Ohio USA]
en: Springfield
ug: سىپىرىڭفىلد

[ctx: City in Oregon USA]
en: Springfield
ug: سىپىرىڭفىلد

[ctx: City in Vermont USA]
en: Springfield
ug: سىپىرىڭفىلد

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. John's
ug: ساينىت-جون

[ctx: City in Senegal]
en: St. Louis
ug: ساينىت-لۇيىس

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Paul
ug: ساينىت-پائۇل

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
ug: ساينىت-پېتىربۇرگ

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Thomas
ug: ساينىت-توماس

[ctx: City in Virginia USA]
en: Sterling
ug: سترىن

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
ug: سىتوكھولم

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Stratford
ug: سىتىراتفورد

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sydney
ug: سىدنېي

[ctx: City in Texas USA]
en: Texarkana
ug: تېخاركانا

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
ug: تولېدو

[ctx: City in Montana USA]
en: Troy
ug: تروي

[ctx: City in New York USA]
en: Troy
ug: تروي

[ctx: City in Washington USA]
en: Vancouver
ug: ۋانكۇۋېر

[ctx: City in Italy]
en: Venice
ug: ۋېنىتسىيە

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: City in Ohio USA]
en: Warren
ug: ۋاررېن

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Warren
ug: ۋاررېن

[ctx: City in Illinois USA]
en: Washington
ug: ۋاشىنگتون

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Waterloo
ug: ۋوتېرلۇ

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Watertown
ug: ۋوتېرتوۋن

[ctx: City in Colorado USA]
en: Westminster
ug: ۋېستمىنستېر

[ctx: City in Maryland USA]
en: Westminster
ug: ۋېستمىنستېر

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Wilmington
ug: ۋىلمىڭتون

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Winchester
ug: ۋىنچېستېر

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Winchester
ug: ۋىنچېستېر

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Winchester
ug: ۋىنچېستېر

[ctx: City in Virginia USA]
en: Winchester
ug: ۋىنچېستېر

[ctx: City in Namibia]
en: Windhoek
ug: ۋىندخوك

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Windsor
ug: ۋىندسور

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Winona
ug: ۋىنونا

[ctx: City in United Kingdom]
en: York
ug: يورك

[ctx: City in Colorado USA]
en: Yuma
ug: يۇما

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
ug: روژدېستۋو ئارىلى

[ctx: Region/state in Italy]
en: Lecco
ug: لېككو

[ctx: Region/state in USA]
en: Nevada
ug: نېۋادا شتاتى

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
ug: نيۇ-بىرانسىۋىك

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
ug: نيۇ-يورك

[ctx: Region/state in Canada]
en: Ontario
ug: ئونتارىئو

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
ug: پارىژ

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
ug: كىۋېبېك

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
ug: تولېدو

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Veszprém
ug: ۋېسپرېم

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
ug: ۋاشىنگتون

[ctx: Region/state in USA]
en: Wyoming
ug: ۋيومىڭ

[ctx: Country name]
en: Bahrain
ug: بەھرەين

[ctx: Country name]
en: Djibouti
ug: جىبۇتى

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
ug: شياڭگاڭ

[ctx: Country name]
en: Lebanon
ug: لىۋان

[ctx: Country name]
en: Mexico
ug: مېكسىكا

[ctx: Country name]
en: Norway
ug: نورۋېگىيە

[ctx: Country name]
en: Peru
ug: پېرۇ

[ctx: Country name]
en: Singapore
ug: سىنگاپور

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
ug: HST سۈرىتىنى كۆرسىتىش

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
ug: KPNO AOP سۈرىتىنى كۆرسىتىش

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
ug: NOAO سۈرىتىنى كۆرسىتىش

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
ug: SEDS سۈرىتىنى كۆرسىتىش

[ctx: star name]
en: Mimosa
ug: ミモザ

[ctx: star name]
en: Baham
ug: باخام

[ctx: star name]
en: Ain
ug: ئائىن

[ctx: star name]
en: Atlas
ug: ئاتلاس(خەرىتىلەر توپلىمى)

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
ug: ھاۋا رايى

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
ug: سىناق

[ctx: Satellite group name]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
ug: ئىنژېنېرلىق ئىلمى

[ctx: Satellite group name]
en: Education
ug: مائارىپ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
ug: ئۇلترا بىنەپشە نۇرى

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
ug: ئىنفرا قىزىل نۇر

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
ug: رادىئو

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
ug: سۈرەتلەر

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
ug: باشقا

en: Guides
ug: قوشۇمچە سىزىق

en: Could not open file %1
ug: ھۆججەت «%1» نى ئاچقىلى بولمىدى

en: Run Nevertheless
ug: ئىجرا قىلىۋەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
ug: شىمال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
ug: شەرق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
ug: جەنۇب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
ug: غەرب

en: &North
ug: شىمال(&N)

en: &East
ug: شەرق(&E)

en: &South
ug: جەنۇب(&S)

en: &West
ug: غەرب(&W)

en: Show Statusbar
ug: ھالەت بالدىقىنى كۆرسەت

en: Calculator
ug: ھېسابلىغۇچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
ug: بەلگىلەر

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
ug: يۇلتۇز

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
ug: قۇياش سىستېمىسى

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
ug: سامان يولى

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
ug: بەلگىلەر

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
ug: سۈنئىي ھەمراھلار

en: nothing
ug: يوق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
ug: پلۇتون

en: Desktop Planetarium
ug: ئۈستەلئۈستى رەسەتخانىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ug: قوش

en: Server Port
ug: مۇلازىمېتىر ئېغىزى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
ug: ۋاقىت بەلگىلەش

en: Month
ug: ئاي

en: Milky Way
ug: سامان يولى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
ug: توختات

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
ug: مۇتلەق ئورنى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
ug: ئاكتىپلا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
ug: توغرىلاش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
ug: كۆك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
ug: يورۇقلۇق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Caldwell
ug: كالدۋېلل

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
ug: كامېرانىڭ تىپى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
ug: سېلسىيە گرادۇس

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
ug: ئوتتۇرا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
ug: رەڭ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
ug: ئالاقە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
ug: پرېس

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
ug: پرېسلاش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
ug: سەپلىمە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
ug: باغلان

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
ug: باغلىنىش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
ug: ئاق-قارىلىقى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
ug: تىزگىن

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
ug: سانى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
ug: قارا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
ug: چېسلا/ۋاقىت

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
ug: سازلا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
ug: ئۈسكۈنە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
ug: يۆنىلىش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
ug: چەكلە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
ug: ئۈز

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
ug: شەرق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
ug: قوزغات

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
ug: ئىجرا قىل

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
ug: نۇر ئۆتۈش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
ug: شامالدۇرغۇچ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
ug: تېز

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
ug: قانال

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
ug: قايتۇرما ئىنكاس

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
ug: سۈزگۈچ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
ug: ئىزدە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
ug: تەكشى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
ug: يالتىراق لامپا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
ug: كاندۇك تېزلىكى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
ug: كاندۇك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
ug: تامامەن

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
ug: گامما

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
ug: يۆتكەل

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
ug: يېشىل

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
ug: كۈلرەڭ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
ug: يېتەكچى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
ug: ئېگىزلىك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
ug: يۇقىرى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
ug: رەڭگى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
ug: سۈرەت سانلىق-مەلۇمات

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
ug: سۈرەت تەڭشەك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
ug: سۈرەت تىپى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
ug: سۈرەت

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
ug: ئۇچۇر

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
ug: يۇپىتېر

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
ug: سول

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
ug: ئامبار

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
ug: ئاق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
ug: يۈك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
ug: تۆۋەن

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
ug: يورۇقلۇق دەرىجىسى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
ug: قولدا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mars
ug: مارس

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
ug: ئەڭ چوڭ قىممەت

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
ug: مېركۇرىي

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
ug: ھالىتى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
ug: ئەندىزە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
ug: ئاي

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
ug: ئېگەرلەۋاتىدۇ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
ug: نېپتون

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
ug: شاۋقۇننى ئاجىزلىتىش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
ug: يوق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
ug: شىمال

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
ug: ئىزاھات

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
ug: نومۇرى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
ug: تاقاق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
ug: ئوچۇق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
ug: نەڭ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
ug: تاقا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
ug: ئېغىش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
ug: ئوچۇق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
ug: تاللانما

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
ug: پلۇتون

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
ug: قۇتۇپ كوئوردېناتى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
ug: ئېغىز

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
ug: ئورنى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
ug: توك مەنبە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
ug: خاسلىق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
ug: نىسبىتى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
ug: خام

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
ug: قىزىل

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
ug: قايتا قوزغات

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
ug: ساتۇرن

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
ug: ساقلا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
ug: كۆرۈش سېزىمى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
ug: تاللا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
ug: بەلگىلەش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
ug: تەقلىدلەشتۈرگۈچ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
ug: تورتۇرا ئاتى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
ug: بېكەتلەر

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
ug: ئۇخلات

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
ug: ئاستا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
ug: قۇياش سىستېمىسى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
ug: جەنۇب

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
ug: سۈرئىتى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
ug: توختا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
ug: قەدەمداشلا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
ug: ۋاقىت

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
ug: ۋاقىت ئۆلچىگۈچ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
ug: ئۈستى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
ug: نەغمە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
ug: ئىزلاش ھالىتى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
ug: ئۆزگەرتىش

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
ug: يېڭىلا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
ug: ئۇران

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
ug: ۋېنىرا

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
ug: نەشرى

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
ug: سىن

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
ug: غەرب

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
ug: ئاق تەڭپۇڭلۇق

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
ug: كەڭلىك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
ug: سالاھىيەت، كىملىك

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
ug: قوللانما

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
ug: چەكلە

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
ug: قوزغات

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
ug: ئېنىقلىمىسىز

en: Artwork
ug: سەنئەت بۇيۇمى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
ug: زاۋۇت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
ug: نۇر گەردىشى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
ug: بىرلىكى:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: rad
ug: رادىئان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
ug: كۆپەيتكۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
ug: ئىزاھات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
ug: تىل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
ug: كۆزەتكۈچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
ug: لېنزىلار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
ug: ئارك سېكۇنتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
ug: كەينى >

en: Overwrite
ug: قاپلا

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
ug: ئادەتتىكى(&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
ug: ئارقا ئۇچلار

en: New Color Scheme
ug: يېڭى رەڭ لايىھىسى

en: Error Deleting File
ug: ھۆججەت ئۆچۈرگەندە خاتالىق كۆرۈلدى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
ug: تولدۇرۇلمىغان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
ug: سۈزۈك

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
ug: گۇڭگا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
ug: بەلگە كۆرسەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
ug: ھەممىنى تاللىما

en: Names:
ug: ئاتلىرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
ug: ساما يولى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
ug: چېسلا:

en: Site:
ug: تور بېكەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
ug: بېسىشنى ئالدىن كۆزىتىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
ug: بېسىپ چىقار

en: No icon
ug: سىنبەلگە يوق

en: Loading %1
ug: ئوقۇۋاتىدۇ %1

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
ug: ياۋروپا

en: unknown
ug: نامەلۇم

en: Star
ug: يۇلتۇز

en: Satellite
ug: سۈنئىي ھەمراھ

en: Unknown Type
ug: نامەلۇم تىپ

en: Show HST Image
ug: HST سۈرىتىنى كۆرسىتىش

en: Show SEDS Image
ug: SEDS سۈرىتىنى كۆرسىتىش

en: Show KPNO AOP Image
ug: KPNO AOP سۈرىتىنى كۆرسىتىش

en: Show NOAO Image
ug: NOAO سۈرىتىنى كۆرسىتىش

en: Show
ug: كۆرسەت

en: alpha
ug: ئالفا

en: beta
ug: سىناق

en: gamma
ug: گامما

en: delta
ug: دېلتا

en: Local Time
ug: يەرلىك ۋاقىت

en: &Print...
ug: باس(&P)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
ug: سىزمىچىلىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
ug: تىزىملىكنى تازىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
ug: يەرلىك ۋاقىت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
ug: يېڭىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
ug: تاللانما:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
ug: سۈرەت ئېگىزلىكى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
ug: سۈرەت ئېگىزلىكى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
ug: رەڭ ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
ug: شىفىرلىق ئاچقۇچ:

en: Separation
ug: بۆلۈش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
ug: باغلىغۇچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
ug: ۋە

[ctx: Declination]
en: Dec
ug: كۆنەك

en: Epoch
ug: دەۋر

en: Icon
ug: سىنبەلگە

en: Label
ug: ئەن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
ug: ئەننىڭ رەڭگى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
ug: سىنبەلگە:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
ug: ئوبيېكت ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
ug: ئەڭ كىچىك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
ug: ئەڭ چوڭ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت:

en: Could not open file %1.
ug: ھۆججەت ‹%1› نى ئاچالمىدى.

en: Invalid file
ug: ھۆججەت ئىناۋەتسىز

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
ug: ھۆججەتلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
ug: كىرگۈزۈش ھۆججىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
ug: چىقىرىش ھۆججىتى:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
ug: بەلگىلە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
ug: كىرگۈزۈش ھۆججىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
ug: چىقىرىش ھۆججىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
ug: CONVERT

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
ug: جۇغراپىيىلىك كوئوردېناتلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
ug: جۇلىئان كۈنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
ug: ئۆزگەرتىلگەن جۇلىئان يىلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
ug: كىرىش پارامېتىرى:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
ug: جۇلىئان كۈنى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
ug: ئۆزگەرتىلگەن جۇلىئان يىلى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
ug: كىرىش پارامېتىرلىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
ug: قۇياش سىستېمىسى جىسمى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
ug: توغرا

en: date
ug: چېسلا

en: %1 and %2
ug: %1 ۋە %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
ug: قىسقىچە بايان

en: Do Not Try
ug: سىنىما

en: Delete All Images
ug: ھەممە سۈرەتنى ئۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
ug: تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
ug: مەركەز

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
ug: دائىرە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
ug: غا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
ug: ئەۋەتكۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
ug: ئەۋەتكۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
ug: تاللانما ئىسمى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
ug: بۈگۈن

en: Functions
ug: فۇنكسىيىلەر

en: Toolbars
ug: قورال بالداق

en: double
ug: قوش

en: string
ug: تېكىست

en: Download Error
ug: چۈشۈرۈش خاتالىقى

en: true
ug: راست

en: false
ug: يالغان

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
ug: يېڭى قوليازما

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
ug: قوليازما ساقلاش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
ug: فۇنكسىيەڭنىڭ پارامېتىرلىرى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
ug: ئىقتىدار كۆرگۈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
ug: قوليازما نامى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
ug: يىلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
ug: ئىنتېرۋال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
ug: كۈن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
ug: زاۋۇت:

en: Size: %1
ug: چوڭلۇقى: %1

en: at %1
ug: %1 دا

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
ug: مېرىدىئان(ئۇزۇنلۇق):

[ctx: Latitude]
en: Lat:
ug: كەڭلىك گرادۇسى:

[ctx: seconds]
en: secs
ug: سېكۇنت

[ctx: second]
en: sec
ug: سېكۇنت

[ctx: minute]
en: min
ug: مىنۇت

[ctx: minutes]
en: mins
ug: مىنۇت

en: hour
ug: سائەت

en: day
ug: كۈن

en: week
ug: ھەپتە

en: month
ug: ئاي

en: year
ug: يىل

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
ug: مېركاتور

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
ug: تىك تۆت بۇلۇڭ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
ug: JPEG سۈپىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
ug: چېسلا فورماتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
ug: خەت چوڭلۇقى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
ug: تەگلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
ug: تەگلىك سۈرەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
ug: تەگلىك رەڭگى:
