kcmcomponentchooser - en to de translation catalogue (35 entries)

en: Other…
de: Andere ...

note: i18n: ectx: label, entry (browserApplication), group (General)
en: Default web browser
de: Standard-Webbrowser

en: Select default archive manager
de: Standard-Archivverwaltung auswählen

en: Select default browser
de: Standard-Webbrowser auswählen

en: Select default e-mail client
de: Standard-E-Mail-Programm auswählen

en: Select default file manager
de: Standard-Dateiverwaltung auswählen

en: Select default map
de: Standard-Karte auswählen

en: Select default image viewer
de: Standard-Bildbetrachter auswählen

en: Select default music player
de: Standard-Musik-Wiedergabe auswählen

en: Select default PDF viewer
de: Standard-PDF-Betrachter auswählen

en: Select default dialer application
de: Standard-Wählprogramm auswählen

en: Select default terminal emulator
de: Standard-Terminalprogramm auswählen

en: Select default text editor
de: Standard-Texteditor auswählen

en: Select default video player
de: Standard-Video-Wiedergabe auswählen

en: This application does not advertise support for the following file types:
de: Diese Anwendung gibt keine Unterstützung für die folgenden Dateitypen an:

[ctx: @action:button]
en: Force Open Anyway
de: Öffnen trotzdem erzwingen

en: The following file types are still associated with a different application:
de: Die folgenden Dateitypen sind weiterhin einer anderen Anwendung zugewiesen:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 associated with %2
de: %1 zugeordnet zu %2

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Re-assign-all to %1
de: Alle neu %1 zuordnen

en: Change file type association manually
de: Dateityp-Zuordnung manuell ändern

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
de: „%1“ scheint die folgenden mit dieser Art von Anwendungen zugeordneten MIME-Typen nicht zu unterstützen: %2

en: Web browser:
de: Webbrowser:

en: Email client:
de: E-Mail-Programm:

[ctx: Default phone app]
en: Dialer:
de: Wählprogramm:

en: Image viewer:
de: Bildbetrachter:

en: Music player:
de: Musik-Wiedergabe:

en: Video player:
de: Video-Wiedergabe:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
de: Dokumente

en: Text editor:
de: Texteditor:

en: PDF viewer:
de: PDF-Betrachter:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
de: Dienstprogramme

en: File manager:
de: Dateiverwaltung:

en: Terminal emulator:
de: Terminal-Emulator:

en: Archive manager:
de: Archivverwaltung:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
de: Karte:
