kcmkclock - en to el translation catalogue (26 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
el: Ημερομηνία και ώρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
el: &Αυτόματη ρύθμιση ημερομηνίας και ώρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
el: &Εξυπηρετητής ώρας:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε την ημερομηνία του συστήματος.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
el: Ζώνη ώρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
el: Για να τροποποιήσετε τη ζώνη ώρας, επιλέξτε την περιοχή σας από την παρακάτω λίστα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
el: Τρέχουσα τοπική ζώνη ώρας:

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
el: Δεν βρέθηκε το εργαλείο NTP. Εγκαταστήστε τις εντολές « ntpdate » ή « rdate » για να ενεργοποιήσετε την αυτόματη ενημέρωση της ημερομηνίας και ώρας

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε την ώρα του συστήματος. Πατήστε μέσα στο πεδίο ωρών, λεπτών ή δευτερολέπτων για να αλλάξετε την αντίστοιχη τιμή, είτε χρησιμοποιώντας τα βελάκια στα δεξιά, είτε πληκτρολογώντας τη νέα τιμή.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
el: Τρέχουσα τοπική ζώνη ώρας: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
el: Τρέχουσα τοπική ζώνη ώρας: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
el: Δημόσιος εξυπηρετητής ώρας (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
el: Αδύνατη η επικοινωνία με το διακομιστή χρόνου: %1.

en: Can not set date.
el: Αδύνατο να οριστεί η ημερομηνία.

en: Error setting new time zone.
el: Σφάλμα κατά τον ορισμό της νέας ζώνης ώρας.

en: Time zone Error
el: Σφάλμα ζώνης ώρας

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
el: <h1>Ημερομηνία & Ώρα</h1> Αυτό το άρθρωμα των ρυθμίσεων του συστήματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό της ώρας και ημερομηνίας του συστήματος. Επειδή αυτές οι ρυθμίσεις δεν επηρεάζουν μόνο εσάς ως χρήστη, αλλά ολόκληρο το σύστημα, μπορείτε να τις αλλάξετε μόνο αν ξεκινήσετε τις ρυθμίσεις συστήματος ως root. Αν δεν έχετε τον κωδικό πρόσβασης του root, αλλά πιστεύετε πως η ώρα ή η ημερομηνία του συστήματος θα πρέπει να διορθωθεί, παρακαλώ απευθυνθείτε στο διαχειριστή του συστήματος σας.

en: KDE Clock Control Module
el: Άρθρωμα ελέγχου ρολογιού του KDE

en: Original author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Current Maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Added NTP support
el: Υποστήριξη NTP προστέθηκε

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
el: <h1>Ημερομηνία & Ώρα</h1> Αυτό το άρθρωμα των ρυθμίσεων του συστήματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό της ώρας και ημερομηνίας του συστήματος. Επειδή αυτές οι ρυθμίσεις δεν επηρεάζουν μόνο εσάς ως χρήστη, αλλά ολόκληρο το σύστημα, μπορείτε να τις αλλάξετε μόνο αν ξεκινήσετε τις ρυθμίσεις συστήματος ως root. Αν δεν έχετε τον κωδικό πρόσβασης του root, αλλά πιστεύετε πως η ώρα ή η ημερομηνία του συστήματος θα πρέπει να διορθωθεί, παρακαλώ απευθυνθείτε στο διαχειριστή του συστήματος σας.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
el: Αδυναμία ταυτοποίησης/εκτέλεσης ενέργειας: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
el: Αδυναμία αλλαγής των ρυθμίσεων NTP

en: Unable to set current time
el: Αδυναμία καθορισμού της τρέχουσας ώρας

en: Unable to set timezone
el: Αδυναμία καθορισμού της ζώνης ώρας
