plasma-desktop - en to eo translation catalogue (33 entries)

en: General
eo: Generalo

en: Remove from Favorites
eo: Forigi el Favoritoj

en: Add to Favorites
eo: Aldoni al Favoritoj

en: On All Activities
eo: Pri Ĉiuj Agadoj

en: On the Current Activity
eo: Pri la Nuna Agado

en: Show in Favorites
eo: Montri en Favoritoj

en: Icon:
eo: Piktogramo:

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
eo: Elektu…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
eo: Klara Piktogramo

en: Show applications as:
eo: Montri aplikojn kiel:

en: Name only
eo: Nomo nur

en: Description only
eo: Nur priskribo

en: Name (Description)
eo: Nomo (Priskribo)

en: Description (Name)
eo: Priskribo (Nomo)

en: Behavior:
eo: Konduto:

en: Sort applications alphabetically
eo: Ordigi aplikojn alfabete

en: Flatten sub-menus to a single level
eo: Platigi submenuojn al ununura nivelo

en: Show icons on the root level of the menu
eo: Montri piktogramojn sur la radika nivelo de la menuo

en: Show categories:
eo: Montri kategoriojn:

en: Recent applications
eo: Lastatempaj aplikoj

en: Often used applications
eo: Ofte uzataj aplikoj

en: Recent files
eo: Lastatempaj dosieroj

en: Often used files
eo: Ofte uzataj dosieroj

en: Sort items in categories by:
eo: Ordigi erojn en kategorioj per:

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Recently used
eo: Lastatempe uzata

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Ofetn used]]
en: Often used
eo: Ofte uzata

en: Search:
eo: Serĉi:

en: Expand search to bookmarks, files and emails
eo: Pligrandigi serĉon al legosignoj, dosieroj kaj retpoŝtoj

en: Align search results to bottom
eo: Vicigi serĉrezultojn malsupre

en: Searching for '%1'
eo: Serĉante '%1'

[ctx: @info:placeholder as in, 'start typing to initiate a search']
en: Type to search…
eo: Tajpu por serĉi…

en: Favorites
eo: Plej ŝatataj

en: Edit Applications…
eo: Redakti Aplikaĵojn…
