kcmkclock - en to fa translation catalogue (15 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
fa: تاریخ و زمان

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
fa: در اینجا می‌توانید روز، ماه و سال تاریخ سیستم را تغییر دهید.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
fa: ناحیه زمانی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
fa: برای تغییر ناحیه زمانی محلی، ناحیه خود را از فهرست زیر انتخاب نمایید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
fa: ناحیه زمانی محلی جاری:

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
fa: در اینجا می‌توانید زمان سیستم را تغییر دهید. برای تغییر مقادیر مرتبط بر روی قسمت ساعت، دقیقه و ثانیه فشار دهید، یا از دکمه‌های بالا و پایین در سمت راست  استفاده کنید، و یا مقدار جدید را وارد نمایید.

en: Unable to contact time server: %1.
fa: قادر به تماس با کارساز زمان نیست: %1.

en: Can not set date.
fa: تاریخ را نمی‌توان تنظیم کرد.

en: Error setting new time zone.
fa: خطای تنظیم ناحیه زمانی جدید.

en: Time zone Error
fa: خطای ناحیه زمانی

en: KDE Clock Control Module
fa: پیمانه کنترل ساعت KDE

en: (c) 1996 - 2001 Luca Montecchiani
fa: (ح) ۲۰۰۱ - ۱۹۹۶ Luca Montecchiani

en: Original author
fa: نویسنده اصلی

en: Current Maintainer
fa: نگه‌دارنده جاری

en: Added NTP support
fa: پشتیبانیNTPافزوده‌شده
