kcmkclock - en to fi translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
fi: Aika ja päiväys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
fi: Aseta kellonaika ja päiväys &automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
fi: A&ikapalvelin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
fi: Tässä kohdassa voit vaihtaa järjestelmän päiväystä.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
fi: Muuta paikallinen aikavyöhyke valitsemalla alueesi alla olevasta luettelosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
fi: Nykyinen aikavyöhyke:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
fi: Etsi…

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
fi: NTP-työkalua ei löytynyt. Asenna ntpdate- tai rdate-ohjelma, jotta päiväys ja kellonaika voidaan päivittää automaattisesti.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
fi: Tässä voit vaihtaa järjestelmän ajan. Napsauta tuntien, minuuttien ja sekuntien kenttiä muuttaaksesi niiden arvoja. Käytä joko ylös/alas -painikkeita tai kirjoita oikea arvo suoraan.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
fi: Nykyinen aikavyöhyke: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
fi: Nykyinen aikavyöhyke: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
fi: Julkinen aikapalvelin (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
fi: Ei saatu yhteyttä aikapalvelimeen: %1.

en: Can not set date.
fi: Päivämäärää ei voida muuttaa.

en: Error setting new time zone.
fi: Uuden aikavyöhykkeen asettamisessa tapahtui virhe.

en: Time zone Error
fi: Aikavyöhykevirhe

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
fi: <h1>Päivä ja Aika</h1>Tässä määritellään järjestelmän päivämäärä ja aika. Koska asetukset vaikuttavat koko järjestelmään, niitä voidaan muuttaa vain pääkäyttäjän tunnuksin. Jos et tiedä pääkäyttäjän tunnusta, mutta järjestelmän aikaa pitäisi muuttaa, ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään.

en: KDE Clock Control Module
fi: KDE:n kelloasetukset

en: (c) 1996 - 2001 Luca Montecchiani
fi: © 1996–2001 Luca Montecchiani

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Added NTP support
fi: Lisäsi NTP-tuen

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
fi: <h1>Päivä ja Aika</h1>Tässä määritellään järjestelmän päivämäärä ja aika. Koska asetukset vaikuttavat koko järjestelmään, niitä voidaan muuttaa vain pääkäyttäjän tunnuksin. Jos et tiedä pääkäyttäjän tunnusta, mutta järjestelmän aikaa pitäisi muuttaa, ota yhteyttä järjestelmäsi ylläpitäjään.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
fi: Ei voitu todentaa/suorittaa toimintoa: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
fi: NTP-asetusten muuttaminen epäonnistui

en: Unable to set current time
fi: Nykyisen ajan asettaminen epäonnistui

en: Unable to set timezone
fi: Aikavyöhykkeen asettaminen epäonnistui
