plasma-desktop - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Primary (default)
fr: Primaire (Par défaut)

en: Landscape
fr: Paysage

en: Inverted Portrait
fr: Portrait inversé

en: Inverted Landscape
fr: Paysage inversé

en: Follow the active screen
fr: Suivre l'écran actif

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
fr: %1 - (%2, %3 %4 × %5)

en: Fit to Output
fr: Faire correspondre à la sortie

en: Fit Output in tablet
fr: Faire correspondre à la sortie pour une tablette

en: Custom size
fr: Taille personnalisée

en: No drawing tablets found.
fr: Aucune tablette de dessin n'a été trouvée.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
fr: Périphérique :

en: Target display:
fr: Affichage cible :

en: Orientation:
fr: Orientation :

en: Left-handed mode:
fr: Mode gaucher :

en: Area:
fr: Zone :

en: Resize the tablet area
fr: Redimensionner la zone de tablette

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
fr: Verrouiller le ration d'affichage

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
fr: %1, %2 - %3 × %4

en: Tool Button 1
fr: Bouton 1 d'outils

en: Tool Button 2
fr: Bouton 2 d'outils

en: Tool Button 3
fr: Bouton 3 d'outils

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
fr: Pavé :

en: None
fr: Aucun

en: Button %1:
fr: Bouton %1 :
