kcmaccess - en to hi translation catalogue (23 entries)

en: AltGraph
hi: आल्ट-ग्राफ

en: Hyper
hi: हाइपर

en: Super
hi: सुपर

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
hi: जब न्यूम-लॉक, स्क्रॉल-लॉक तथा केप्स-लॉक सक्रिय हों तो %1 दबाएँ

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
hi: जब स्क्रॉल-लॉक तथा केप्स-लॉक सक्रिय हों तो %1 दबाएँ

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
hi: जब न्यूम-लॉक तथा स्क्रॉल-लॉक सक्रिय हों तो %1 दबाएँ

en: Press %1 while ScrollLock is active
hi: जब स्क्रॉल-लॉक सक्रिय हो तो %1 दबाएँ

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
hi: जब न्यूम-लॉक तथा केप्स-लॉक सक्रिय हों तो %1 दबाएँ

en: Press %1 while CapsLock is active
hi: जब केप्स-लॉक सक्रिय हो तो %1 दबाएँ

en: Press %1 while NumLock is active
hi: जब न्यूम-लॉक सक्रिय हो तो %1 दबाएँ

en: Press %1
hi: दबाएँ %1

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
hi: जब दो कुंजियों को एक साथ दबाया जाए तो चिपकती कुंजियाँ अक्षम करें

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
hi: उछलती (बाउंस) कुंजियाँ

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
hi: सक्षम करें

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
hi: सक्षम करें

[ctx: Flash screen on a system bell]
en: Flash
hi: फ्लैश

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
hi: रंग

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
hi: सक्षम करें

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
hi: देरीः

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
hi: सक्षम करें

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
hi: देरी :

[ctx: System Bell]
en: Bell
hi: घंटी

[ctx: Lock sticky keys]
en: Lock
hi: तालाबंद
