KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (76 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: A Shift zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Shift key is now active.
hu: A Shift most aktív.

en: The Shift key is now inactive.
hu: A Shift most inaktív.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: A Ctrl zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Control key is now active.
hu: A Ctrl most aktív.

en: The Control key is now inactive.
hu: A Ctrl most inaktív.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: Az Alt zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Alt key is now active.
hu: Az Alt most aktív.

en: The Alt key is now inactive.
hu: Az Alt most inaktív.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: A Win zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Win key is now active.
hu: A Win most aktív.

en: The Win key is now inactive.
hu: A Win most inaktív.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: A Meta zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Meta key is now active.
hu: A Meta most aktív.

en: The Meta key is now inactive.
hu: A Meta most inaktív.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: A Super zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Super key is now active.
hu: A Super most aktív.

en: The Super key is now inactive.
hu: A Super most inaktív.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: A Hyper zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Hyper key is now active.
hu: A Hyper most aktív.

en: The Hyper key is now inactive.
hu: A Hyper most inaktív.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hu: Az Alt Gr zárolva lett, ezután minden billentyűleütésnél aktív lesz.

en: The Alt Graph key is now active.
hu: Az Alt Gr most aktív.

en: The Alt Graph key is now inactive.
hu: Az Alt Gr most inaktív.

en: The Num Lock key has been activated.
hu: A Num Lock most aktív.

en: The Num Lock key is now inactive.
hu: A Num Lock most inaktív.

en: The Caps Lock key has been activated.
hu: A Caps Lock most aktív.

en: The Caps Lock key is now inactive.
hu: A Caps Lock most inaktív.

en: The Scroll Lock key has been activated.
hu: A Scroll Lock most aktív.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
hu: A Scroll Lock most inaktív.

en: Toggle Screen Reader On and Off
hu: Képernyőolvasó ki-/bekapcsolása

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: AltGraph
hu: AltGr

en: Hyper
hu: Hiper

en: Super
hu: Szuper

en: Warning
hu: Figyelem

en: &When a gesture was used:
hu: Mo&zdulatsor használatakor:

en: Change Settings Without Asking
hu: A beállítások módosítása rákérdezés nélkül

en: Show This Confirmation Dialog
hu: Ez a megerősítés kérő ablak jelenjen meg

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
hu: Az összes AccessX-funkció és mozdulatsor kikapcsolása

en: Slow keys
hu: Lassú billentyűk

en: Bounce keys
hu: Visszaugró billentyűk

en: Sticky keys
hu: Ragadó billentyűk

en: Mouse keys
hu: Egérmozgató billentyűk

en: Do you really want to deactivate "%1"?
hu: Biztosan ki szeretné kapcsolni ezt: „%1”?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
hu: Biztosan ki szeretné kapcsolni ezeket: „%1” és „%2”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
hu: Biztosan ki szeretné kapcsolni ezeket: „%1”, „%2” és „%3”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
hu: Biztosan ki szeretné kapcsolni ezeket: „%1”, „%2”, „%3” és „%4”?

en: Do you really want to activate "%1"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezt: „%1”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezt: „%1” és kikapcsolni ezt: „%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezt: „%1” és kikapcsolni ezeket: „%2” és „%3”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezt: „%1” és kikapcsolni ezeket: „%2”, „%3” és „%4”?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezeket: „%1” és „%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezeket: „%1”, „%2” és kikapcsolni ezt: „%3”?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezeket: „%1” és „%2” és kikapcsolni ezeket: „%3” és „%4”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezeket: „%1”, „%2” és „%3”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezeket: „%1”, „%2” és „%3” és kikapcsolni ezt: „%4”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
hu: Biztosan be szeretné kapcsolni ezeket: „%1”, „%2”, „%3” és „%4”?

en: An application has requested to change this setting.
hu: Egy alkalmazás ennek a beállításnak a megváltoztatását kérte.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
hu: 8 másodpercig lenyomva tartotta a Shiftet vagy egy alkalmazás a beállítás megváltoztatását kérte.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
hu: Egymás után ötször megnyomta a Shiftet vagy egy alkalmazás a beállítás megváltoztatását kérte.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
hu: Megnyomta a(z) %1 billentyűt vagy egy alkalmazás a beállítás megváltoztatását kérte.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
hu: Egy alkalmazás a beállítás megváltoztatását kérte, vagy valamilyen mozdulatsort hajtott végre.

en: An application has requested to change these settings.
hu: Egy alkalmazás a beállítás megváltoztatását kérte.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
hu: Ezek az AccessX-beállítások mozgásukban korlátozott felhasználóknak szükségesek. A beállításokat a KDE Rendszerbeállításokban lehet megtenni. Az egyes opciók mozdulatsorozattal is ki-be kapcsolhatók.
    
    Ha egyik opcióra sincs szüksége, jelölje be „Az összes AccessX-funkció és mozdulatsor kikapcsolása”.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
hu: A lassú billentyűk funkció aktiválódott. Mostantól nyomva kell egy kicsit tartani a billentyűket, hogy a gép leütésként fogadja el őket.

en: Slow keys has been disabled.
hu: Lassú billentyűk kikapcsolva.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
hu: A visszaugró billentyűk funkció aktiválódott. Mostantól minden leütés után blokkolva lesznek a billentyűk egy rövid ideig.

en: Bounce keys has been disabled.
hu: Visszaugró billentyűk kikapcsolva.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
hu: A ragadós billentyűk funkció aktiválódott. Mostantól a módosító billentyűk lenyomva maradnak elengedés után.

en: Sticky keys has been disabled.
hu: Ragadós billentyűk kikapcsolva.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
hu: Az egérmozgató billentyűk be lettek kapcsolva. Mostantól a numerikus billentyűzetről is kezelhető az egér.

en: Mouse keys has been disabled.
hu: Egérmozgatás billentyűkkel kikapcsolva.

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
hu: (C) Matthias Hoelzer-Kluepfel, 2000.

en: Author
hu: Szerző
