kaccess - en to id translation catalogue (73 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Shift telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Shift key is now active.
id: Tombol Shift saat ini aktif.

en: The Shift key is now inactive.
id: Tombol Shift saat ini tidak aktif.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Control telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Control key is now active.
id: Tombol Control saat ini aktif.

en: The Control key is now inactive.
id: Tombol Control saat ini tidak aktif.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Alt telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Alt key is now active.
id: Tombol ALt saat ini aktif.

en: The Alt key is now inactive.
id: Tombol Alt saat ini aktif.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Win telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Win key is now active.
id: Tombol Win saat ini aktif.

en: The Win key is now inactive.
id: Tombol Win saat ini tidak aktif.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Meta telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Meta key is now active.
id: Tombol Meta saat ini aktif.

en: The Meta key is now inactive.
id: Tombol Meta saat ini tidak aktif.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Super telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Super key is now active.
id: Tombol Super saat ini aktif.

en: The Super key is now inactive.
id: Tombol Super saat ini tidak aktif.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Hyper telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Hyper key is now active.
id: Tombol Hyper saat ini aktif.

en: The Hyper key is now inactive.
id: Tombol Hyper saat ini tidak aktif.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
id: Tombol Alt Graph telah terkunci dan saat ini aktif untuk semua penekanan tombol berikut.

en: The Alt Graph key is now active.
id: Tombol Alt Graph saat ini aktif.

en: The Alt Graph key is now inactive.
id: Tombol Alt Graph saat ini tidak aktif.

en: The Num Lock key has been activated.
id: Tombol Num Lock telah diaktifkan.

en: The Num Lock key is now inactive.
id: Tombol Num Lock saat ini tidak aktif.

en: The Caps Lock key has been activated.
id: Tombol Caps Lock telah diaktifkan.

en: The Caps Lock key is now inactive.
id: Tombol Caps Lock saat ini tidak aktif.

en: The Scroll Lock key has been activated.
id: Tombol Scroll Lock telah diaktifkan.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
id: Tombol Scroll Lock saat ini tidak aktif.

en: Toggle Screen Reader On and Off
id: Jungkitan On dan Off Pembaca Layar

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Hyper
id: Hiper

en: Warning
id: Peringatan

en: &When a gesture was used:
id: &Jika sebuah gerak digunakan:

en: Change Settings Without Asking
id: Ubah Pengaturan Tanpa Bertanya

en: Show This Confirmation Dialog
id: Tampilkan Dialog Konfirmasi Ini

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
id: Nonaktifkan Semua Fitur AccessX & Gestur

en: Slow keys
id: Tuts pelan

en: Bounce keys
id: Tuts mentul

en: Sticky keys
id: Tuts lekat

en: Mouse keys
id: Tuts mouse

en: Do you really want to deactivate "%1"?
id: Anda yakin ingin menonaktifkan "%1"?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
id: Anda yakin ingin menonaktifkan "%1" dan "%2"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
id: Anda yakin ingin menonaktifkan "%1", "%2" dan "%3"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
id: Anda yakin ingin menonaktifkan "%1", "%2", "%3" dan "%4"?

en: Do you really want to activate "%1"?
id: Anda yakin ingin menonaktifkan "%1"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1" dan menonaktifkan "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1" dan menonaktifkan "%2" dan "%3"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1" dan menonaktifkan "%2", "%3" dan "%4"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1" dan "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1" dan "%2" serta menonaktifkan "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1", dan "%2" serta menonaktifkan "%3" dan "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1", "%2" dan "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1", "%2" dan "%3" serta menonaktifkan "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
id: Anda yakin ingin mengaktifkan "%1", "%2", "%3" dan "%4"?

en: An application has requested to change this setting.
id: Sebuah aplikasi telah meminta untuk mengubah pengaturan ini.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
id: Anda menahan tombol Shift selama 8 detik atau sebuah aplikasi telah meminta untuk mengubah pengaturan ini.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
id: Anda menekan tombol Shift selama 5 kali berturut-turut atau sebuah aplikasi telah meminta untuk mengubah pengaturan ini.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
id: Anda menekan %1 atau sebuah aplikasi telah meminta untuk mengubah pengaturan ini.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
id: Sebuah aplikasi telah meminta untuk mengubah pengaturan ini, atau anda menggunakan beberapa kombinasi gestur keyboard.

en: An application has requested to change these settings.
id: Sebuah aplikasi telah meminta untuk mengubah pengaturan ini.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
id: Pengaturan AccessX ini diperlukan untuk beberapa pengguna dengan keterbatasan gerak dan dapat dikonfigurasi di System Settings KDE. Kamu juga bisa menyalakan atau mematikannya dengan gestur keyboard yang terstandardisasi.
    
    Jika kamu tidak memerlukannya, anda dapat memilih "Nonaktifkan Semua Fitur AccessX dan Gerak-gerik".

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
id: Tuts pelan telah difungsikan. Mulai sekarang, anda perlu menekan tiap tuts untuk beberapa saat sebelum dapat diterima.

en: Slow keys has been disabled.
id: Tuts pelan telah dinonfungsikan.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
id: Tuts mentul telah difungsikan. Mulai sekarang, tiap tuts akan dihalang untuk beberapa saat setelah digunakan.

en: Bounce keys has been disabled.
id: Tuts mentul telah dinonfungsikan.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
id: Tuts lekat telah difungsikan. Mulai sekarang, tuts pengubah akan tetap terkancing setelah anda melepaskannya.

en: Sticky keys has been disabled.
id: Tuts lekat telah dinonfungsikan.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
id: Tuts mouse telah difungsikan. Mulai sekarang, anda dapat menggunakan pad nomor di keyboard anda untuk mengendalikan mouse.

en: Mouse keys has been disabled.
id: Tuts mouse telah dinonfungsikan.

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Author
id: Penulis
