plasma-desktop - en to id translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
id: Nama skema warna

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
id: Klik tunggal untuk membuka file

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
id: Paket Look and Feel Global

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
id: Paket Look and Feel Global, alternatif

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
id: Kecepatan animasi

en: Theme:
id: Tema:

en: Animation speed:
id: Kecepatan animasi:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
id: Pelan

[ctx: Animation speed]
en: Instant
id: Kencang

en: Change Wallpaper…
id: Ubah Wallpaper...

en: More Appearance Settings…
id: Pengaturan Penampilan Selebihnya...

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
id: Pengeklikan file atau folder:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
id: Memilihnya

en: Open by double-clicking instead
id: Buka dengan pengeklikan ganda sebagai gantinya

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
id: Membukanya

en: Select by clicking on item's selection marker
id: Pilih dengan pengeklikan pada penanda seleksi item

en: More Behavior Settings…
id: Pengaturan Perilaku Selebihnya...

en: Most Used Pages:
id: Halaman Sering Digunakan:
