plasma-desktop - en to ie translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
ie: Date e hora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
ie: &Adjustar li date e hora automaticmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
ie: Servitor de &témpor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
ie: Ci on posse adjustar li die, mensu e annu del date del sistema.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
ie: Zone horari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
ie: Actual zone horari:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
ie: Serchar...

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
ie: Null utensile NTP es trovat. Installa li comande «ntpdate» e «rdate» por permisser automatic actualisation del date e hora.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
ie: Actual local zone horari: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
ie: Actual local zone horari: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
ie: Public servitor de témpor (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
ie: Ne successat comunicar con li servitore de témpor: %1.

en: Can not set date.
ie: Ne successat adjustar li date.

en: Error setting new time zone.
ie: Un errore evenit durant assignation de nov zone horari.

en: Time zone Error
ie: Errore de zone horari

en: KDE Clock Control Module
ie: Module de control del horloge de KDE

en: Original author
ie: Original autor

en: Current Maintainer
ie: Actual mantenetor

en: Added NTP support
ie: Adjuntet li supporte de NTP

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
ie: Ne successat autenticar o executer li action: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
ie: Ne successat cambiar parametres de NTP

en: Unable to set current time
ie: Ne successat assignar li actual hora

en: Unable to set timezone
ie: Ne successat assignar li zone horari
