plasma-desktop - en to is translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
is: Í hve marga mánuði á að geyma feril athafnarinnar

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
is: Hvaða gögn á að geyma í ferli athafnar

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
is: Listi yfir forrit sem á að vista í athafnaferli

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
is: Listi yfir forrit sem á ekki að vista í athafnaferli

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
is: Að eilífu

en: Forget the last hour
is: Gleyma síðustu klst.

en: Forget the last two hours
is: Gleyma síðustu tveimur klst.

en: Forget a day
is: Gleyma degi

en: Forget everything
is: Gleyma öllu

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
is[0]:  mánuð
is[1]:  mánuði

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
is: Í

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
is: Hreinsaði athafnaferil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
is: Geyma feril:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
is: Hreinsa feril

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
is: Fyrir &öll forrit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
is: &Ekki muna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
is: Að&eins fyrir tiltekin forrit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
is: Muna opnuð skjöl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
is: Útiloka forrit sem eru ekki á listanum
