plasma_applet_pager - en to is translation catalogue (28 entries)

en: General
is: Almennt

en: General:
is: Almennt:

en: Show application icons on window outlines
is: Sýna forritatákn á útlínum glugga

en: Show only current screen
is: Sýna aðeins núverandi skjá

en: Navigation wraps around
is: Fletting í gegn fer hringinn

en: Layout:
is: Framsetning:

[ctx: The pager layout]
en: Default
is: Sjálfgefið

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Text display:
is: Birting texta:

en: No text
is: Enginn texti

en: Activity number
is: Númer athafnar

en: Desktop number
is: Númer skjáborðs

en: Activity name
is: Heiti athafnar

en: Desktop name
is: Heiti skjáborðs

en: Selecting current Activity:
is: Vel núverandi athöfn:

en: Selecting current virtual desktop:
is: Vel núverandi sýndarskjáborð:

en: Does nothing
is: Gerir ekkert

en: Shows the desktop
is: Sýnir skjáborðið

en: …and %1 other window | …and %1 other windows
is[0]: …og %1 gluggi í viðbót
is[1]: …og %1 gluggar í viðbót

en: %1 Window: | %1 Windows:
is[0]: %1 gluggi:
is[1]: %1 gluggar:

en: %1 Minimized Window: | %1 Minimized Windows:
is[0]: %1 falinn gluggi:
is[1]: %1 faldir gluggar:

en: Desktop %1
is: Skjáborð %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the name of a virtual desktop or an activity]
en: Switch to %1
is: Skipta yfir í %1

en: Show Activity Manager…
is: Sýna athafnastjóra…

en: Add Virtual Desktop
is: Bæta við sýndarskjáborði

en: Remove Virtual Desktop
is: Fjarlægja sýndarskjáborð

en: Configure Virtual Desktops…
is: Grunnstilla sýndarskjáborð…
