kcmcomponentchooser - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Other…
it: Altro…

note: i18n: ectx: label, entry (browserApplication), group (General)
en: Default web browser
it: Browser web predefinito

en: Select default archive manager
it: Seleziona il gestore di archivi predefinito

en: Select default browser
it: Seleziona il browser predefinito

en: Select default e-mail client
it: Seleziona il programma di posta predefinito

en: Select default file manager
it: Seleziona il gestore di file predefinito

en: Select default map
it: Seleziona la mappa predefinita

en: Select default image viewer
it: Seleziona il visore di immagini predefinito

en: Select default music player
it: Seleziona il lettore musicale predefinito

en: Select default PDF viewer
it: Seleziona il visore PDF predefinito

en: Select default dialer application
it: Seleziona l'applicazione predefinita di composizione delle chiamate

en: Select default terminal emulator
it: Seleziona l'emulatore di terminale predefinito

en: Select default text editor
it: Seleziona l'editore di testo predefinito

en: Select default video player
it: Seleziona il lettore video predefinito

en: Details
it: Dettagli

en: This application does not advertise support for the following file types:
it: Questa applicazione non prevede il supporto per i seguenti tipi di file:

[ctx: @action:button]
en: Force Open Anyway
it: Forza l'apertura comunque

en: The following file types are still associated with a different application:
it: I seguenti tipi di file sono ancora associati a un'altra applicazione:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 associated with %2
it: %1 associato a %2

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Re-assign-all to %1
it: Riassegna tutto a %1

en: Change file type association manually
it: Modifica manualmente l'associazione del tipo di file

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
it: «%1» sembra non supportare i seguenti tipi MIME associati a questo tipo di applicazione: %2

en: Web browser:
it: Browser web:

en: Email client:
it: Programma di posta:

[ctx: Default phone app]
en: Dialer:
it: Composizione chiamate:

en: Image viewer:
it: Visore di immagini:

en: Music player:
it: Lettore musicale:

en: Video player:
it: Lettore video:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
it: Documenti

en: Text editor:
it: Editor di testo:

en: PDF viewer:
it: Visore PDF:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
it: Accessori

en: File manager:
it: Gestore dei file:

en: Terminal emulator:
it: Emulatore di terminale:

en: Archive manager:
it: Gestore di archivi:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
it: Mappa:
