plasma-desktop - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Primary (default)
it: Primario (predefinito)

en: Portrait
it: Verticale

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Inverted Portrait
it: Verticale invertito

en: Inverted Landscape
it: Orizzontale invertito

en: Follow the active screen
it: Segui lo schermo attivo

en: Fit to Output
it: Adatta all'output

en: Fit Output in tablet
it: Adatta output nella tavoletta

en: Custom size
it: Dimensione personalizzata

en: No drawing tablets found.
it: Nessuna tavoletta da disegno trovata.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
it: Dispositivo:

en: Target display:
it: Schermo di destinazione:

en: Orientation:
it: Orientazione:

en: Left-handed mode:
it: Modalità mancino:

en: Resize the tablet area
it: Ridimensiona area della tavoletta

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
it: Blocca il rapporto d'aspetto

en: Tool Button 1
it: Pulsante strumento 1

en: Tool Button 2
it: Pulsante strumento 2

en: Tool Button 3
it: Pulsante strumento 3

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
it: Spaziatura:

en: None
it: Nessuna

en: Button %1:
it: Pulsante %1:
