plasma-desktop - en to ka translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceView)
en: This list contains the storage devices known to the system. If "Automount on Login" is checked, the device will be automatically mounted even though "Mount all removable media at login" is unchecked. The same applies for "Automount on Attach".
ka: ეს სია სისტემისთვის ცნობილ საცავის მოწყობილობებს შეიცავს. თუ "შესვლისას მიმაგრება" ჩართულია, მოწყობილობა ავტომატურად იქნება მიმაგრებული იმის მიუხედავად, რომ "შესვლისას ყველა მოხსნადი საცავის მიმაგრება" გამორთულია. იგივე ეხება "ავტომატური მიმაგრება მიერთებისას".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Clicking this button causes the selected devices to be 'forgotten'. This is only useful if "Only automatically mount removable media that has been manually mounted before" is checked. Once a device is forgotten and the system is set to only automatically mount familiar devices, the device will not be automatically mounted.
ka: ამ ღილაკზე დაწოლა მონიშნული მოწყობილობების 'დავიწყებას' გამოიწვევს. ეს გამოგადგებათ, თუ 'ავტომატურად მხოლოდ იმ საცავების მიმაგრება, რომლებიც ადრე გამოიყენებოდა' ჩართულია. თუ მოწყობილობას დაივიწყებთ და ჩართულია მხოლოდ ნაცნობი მოწყობილობების მიმაგრება, ის ავტომატურად მიმაგრებული აღარ იქნება.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Forget Device
ka: მოწყობილობის დავიწყება

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: When this is not checked, only remembered devices will be automatically mounted. A device is 'remembered' if it has ever been mounted before. For instance, plugging in a USB media player to charge is not sufficient to 'remember' it - if the files are not accessed, it will not be automatically mounted the next time it is seen. Once they have been accessed, however, the device's contents will be automatically made available to the system.
ka: როცა ეს ჩართული არაა, ავტომატურად მხოლოდ დამახსოვრებული მოწყობილობები იქნება მიმაგრებული. მოწყობილობა 'დამახსოვრებულია', თუის ოდესმე მიმაგრებულა. მაგალითად, USB მედია დამკვრელის დასატენად შეერთება მის 'დასამახსოვრებლად' საკმარისი არაა - თუ ფაილებს არ გახსნით, შემდეგ ჯერზე ის ავტომატურად მიმაგრებული არ იქნება. თუ მოწყობილობას გახსნით, შემდეგ ჯერზე ის ავტომატურად იქნება მიმაგრებული.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: Automatically mount removable media that have never been mounted before
ka: მოწყობილობების, რომლებიც ადრე არასდროს შეერთებულა, ავტომატური მიმაგრება

en: Automount Device
ka: მოწყობილობის ავტომატური მიმაგრება

[ctx: As in automount on login]
en: On Login
ka: შესვლისას

[ctx: As in automount on attach]
en: On Attach
ka: შეერთებისას

en: All Devices
ka: ყველა მოწყობილობა

en: All Known Devices
ka: ყველა ცნობილი მოწყობილობა

en: Attached Devices
ka: მიერთებული მოწყობილობები

en: Disconnected Devices
ka: გამოერთებული მოწყობილობები

en: This device will be automatically mounted at login.
ka: შესვლისას მოწყობილობა ავტომატურად იქნება მიმაგრებული.

en: This device will not be automatically mounted at login.
ka: შესვლისას მოწყობილობა ავტომატურად მიმაგრებული არ იქნება.

en: This device will be automatically mounted when attached.
ka: შეერთებისას მოწყობილობა ავტომატურად იქნება მიმაგრებული.

en: This device will not be automatically mounted when attached.
ka: შეერთებისას მოწყობილობა ავტომატურად მიმაგრებული არ იქნება.
