kcmkclock - en to mk translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
mk: Датум и време

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
mk: Тука може да ги смените денот во месецот, месецот и годината во системскиот датум.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
mk: Временска зона

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
mk: За да ја измените локалната временската зона, изберете ја вашата географска област од листата подолу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
mk: Тековна локална временска зона:

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
mk: Тука може да го смените системското време. Кликнете во полињата со часови, минути или секунди за да ја смените соодветната вредност, или со користење на на стрелките или со внесување на нова вредност.

en: Unable to contact time server: %1.
mk: Не можам да контактирам со серверот за време: %1.

en: Can not set date.
mk: Не може да се смени датумот.

en: Error setting new time zone.
mk: Грешка при поставувањето на новата временска зона.

en: Time zone Error
mk: Грешка во временската зона

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
mk: <h1>Датум и време</h1> Овој контролен модул може да се користи за да се постават системските датум и време. Бидејќи овие промени се однесуваат на целиот систем, а не само на вас како корисник, истите може да ги направите само ако го стартувате „Системски поставувања“ како root. Ако ја немате лозинката за root, а мислите дека системското време треба да биде поправено, контактирајте со вашиот систем администратор.

en: KDE Clock Control Module
mk: KDE Контролен модул за часовник

en: Original author
mk: Оригинален автор

en: Current Maintainer
mk: Тековен одржувач

en: Added NTP support
mk: Додадена поддршка за NTP

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
mk: <h1>Датум и време</h1> Овој контролен модул може да се користи за да се постават системските датум и време. Бидејќи овие промени се однесуваат на целиот систем, а не само на вас како корисник, истите може да ги направите само ако го стартувате „Системски поставувања“ како root. Ако ја немате лозинката за root, а мислите дека системското време треба да биде поправено, контактирајте со вашиот систем администратор.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
mk: Не можам да го автентификувам/извршам дејството: %1, %2
