kcmkeyboard - en to ne translation catalogue (17 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
ne: पछिल्लो कुञ्जीपाटी सजावटमा स्विच गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
ne: लेबुल:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
ne: तपाईँले यहाँ कुञ्जीपाटी नमूना रोज्न सक्नुहुन्छ । यो सेटिङ तपाईँको कुञ्जिपाटी सजावटको स्वतन्त्रता हो र "हार्डवेयर" नमूनामा सन्दर्भ गर्छ, जस्तै: तपाईँको कुञ्जीपाटी निर्माण गरिएको तरिका । तपाईँको कम्प्युटरमा आउने आधुनिक कुञ्जीपाटी हो जसमा सधैँ दुइ अतिरिक्त कुञ्जी हुन्छन् र नमूना "104-key" सन्दर्भ गर्छन्, यदि तपाईँसँग भएको कुञ्जीपाटी कस्तो प्रकारको हो थाहा नभएमा सम्भवत: यो तपाईँले चाहेको नमूना हुन सक्छ ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
ne: यदि तपाईँ "अनुप्रयोग" वा "सञ्झ्याल" स्विच नीति चयन गर्नुहुन्छ भने, कुञ्जीपाटी सजावटले हालको अनुप्रयोग वा सञ्झ्याललाई मात्र प्रभाव पार्छ ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
ne: नीति स्विच गर्दै

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
ne: विश्वव्यापी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
ne: सञ्झ्याल

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
ne: उन्नत

en: Layout
ne: सजावट

en: Variant
ne: चल

en: Label
ne: लेबुल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
ne: खोल्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
ne: अपरिवर्तित छोड्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
ne: दर:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
ne: यदि समर्थित छ भने, यो विकल्पले तपाईँलाई थिचिएको कुञ्जीले कुञ्जी कोडहरू सिर्जना गर्न सुरु गरेपछि विलम्ब सेट गर्न अनुमति दिन्छ । 'दोहोर्याइ दर' विकल्पले यी कुञ्जी कोडहरूको सोपानुक्रम नियन्त्रेण गर्दछ ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
ne: यदि समर्थित छ भने, यो विकल्पले तपाईँलाई कुञ्जी थिच्दा कुञ्जी कोडहरू सिर्जना भएको दर सेट गर्न अनुमति दिन्छ ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
ne: विलम्ब:
