kaccess - en to nl translation catalogue (72 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Shift is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Shift key is now active.
nl: De toets Shift is nu actief.

en: The Shift key is now inactive.
nl: De toets Shift is nu inactief.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Control is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Control key is now active.
nl: De toets Control is nu actief.

en: The Control key is now inactive.
nl: De toets Control is nu inactief.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Alt is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Alt key is now active.
nl: De toets Alt is nu actief.

en: The Alt key is now inactive.
nl: De toets Alt is nu inactief.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Win is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Win key is now active.
nl: De toets Win is nu actief.

en: The Win key is now inactive.
nl: De toets Win is nu inactief.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Meta is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Meta key is now active.
nl: De toets Meta is nu actief.

en: The Meta key is now inactive.
nl: De toets Meta is nu inactief.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Super is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Super key is now active.
nl: De toets Super is nu actief.

en: The Super key is now inactive.
nl: De toets Super is nu inactief.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Hyper is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Hyper key is now active.
nl: De toets Hyper is nu actief.

en: The Hyper key is now inactive.
nl: De toets Hyper is nu inactief.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nl: De toets Alt Graph is vergrendeld en is nu actief voor alle volgende toetsaanslagen.

en: The Alt Graph key is now active.
nl: De toets Alt Graph is nu actief.

en: The Alt Graph key is now inactive.
nl: De toets Alt Graph is nu inactief.

en: The Num Lock key has been activated.
nl: De toets Num Lock is geactiveerd.

en: The Num Lock key is now inactive.
nl: De toets Num Lock is nu inactief.

en: The Caps Lock key has been activated.
nl: De toets Caps Lock is geactiveerd.

en: The Caps Lock key is now inactive.
nl: De toets Caps Lock is nu inactief.

en: The Scroll Lock key has been activated.
nl: De toets Scroll Lock is geactiveerd.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
nl: De toets Scroll Lock is nu inactief.

en: Toggle Screen Reader On and Off
nl: Schermlezer aan en uit omschakelen

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: &When a gesture was used:
nl: Als een gebaar gebr&uikt is:

en: Change Settings Without Asking
nl: Instellingen wijzigen zonder te vragen

en: Show This Confirmation Dialog
nl: Deze bevestiging tonen

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
nl: Alle AccessX-functies en -gebaren deactiveren

en: Slow keys
nl: Langzame toetsen

en: Bounce keys
nl: Stuiterende toetsen

en: Sticky keys
nl: Plakkende toetsen

en: Mouse keys
nl: Muistoetsen

en: Do you really want to deactivate "%1"?
nl: Wilt u  "%1" deactiveren?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
nl: Wilt  "%1" en "%2" deactiveren?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
nl: Wilt u  "%1", "%2" en "%3" deactiveren?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
nl: Wilt u  "%1", "%2", "%3" en "%4" deactiveren?

en: Do you really want to activate "%1"?
nl: Wilt u  "%1" activeren?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
nl: Wilt u  "%1" activeren en "%2" deactiveren?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
nl: Wilt u  "%1" activeren en "%2" en "%3" deactiveren?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
nl: Wilt u  "%1" activeren en "%2", "%3", en "%4" deactiveren?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
nl: Wilt u  "%1" en "%2" activeren?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
nl: Wilt u  "%1" en "%2" activeren en "%3" deactiveren?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
nl: Wilt u  "%1" en "%2" activeren en "%3" en "%4" deactiveren?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
nl: Wilt u  "%1", "%2" en "%3" activeren?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
nl: Wilt u  "%1", "%2" en "%3" activeren en "%4" deactiveren?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
nl: Wilt u  "%1", "%2", "%3" en "%4" activeren?

en: An application has requested to change this setting.
nl: Een programma verzoekt om deze instelling te wijzigen.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
nl: U hebt de toets Shift gedurende 8 seconden ingedrukt of een programma heeft verzocht om de instelling te wijzigen.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
nl: U hebt de toets Shift 5 maal achter elkaar ingedrukt of een programma heeft verzocht om deze instelling te wijzigen.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
nl: U hebt %1 ingedrukt of een programma heeft verzocht om deze instelling te wijzigen.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
nl: Een programma heeft verzocht om deze instellingen te wijzigen, of u hebt een combinatie van verschillende toetsenbordgebaren gebruikt.

en: An application has requested to change these settings.
nl: Een programma heeft verzocht om deze instellingen te wijzigen.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
nl: Deze AccessX-instellingen zijn nodig voor gebruikers met bewegingsbeperkingen en kunnen in het Configuratiecentrum van KDE worden ingesteld. U kunt ze ook aan- en uitzetten door middel van gestandaardiseerde toetsenbordgebaren.
    
    Als u ze niet nodig hebt, dan kunt u de optie "Alle AccessX-functies en -gebaren deactiveren" selecteren.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
nl: Langzame toetsen is geactiveerd. Vanaf dit moment moet u elke toets enige tijd ingedrukt houden voordat deze effect heeft.

en: Slow keys has been disabled.
nl: Langzame toetsen is gedeactiveerd.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
nl: Stuiterende toetsen is geactiveerd. Vanaf dit moment wordt elke toets gedurende een bepaalde tijd geblokkeerd nadat deze is gebruikt.

en: Bounce keys has been disabled.
nl: Stuiterende toetsen is gedeactiveerd.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
nl: Plakkende toetsen is geactiveerd. Vanaf nu blijven de modificatietoetsen actief nadat u ze hebt ingedrukt.

en: Sticky keys has been disabled.
nl: Plakkende toetsen is gedeactiveerd.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
nl: Muistoetsen is geactiveerd. Vanaf dit moment kunt u het numerieke klavier van uw toetsenbord gebruiken om de muisaanwijzer te besturen.

en: Mouse keys has been disabled.
nl: Muistoetsen is gedeactiveerd.

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Author
nl: Auteur
