plasma-desktop - en to nl translation catalogue (22 entries)

en: Pause Indexer
nl: Indexering pauzeren

en: Resume Indexer
nl: Indexering hervatten

en: This will disable file searching in KRunner and launcher menus, and remove extended metadata display from all KDE applications.
nl: Dit schakelt het zoeken naar bestanden uit in KRunner en opstartmenu's en verwijdert uitgebreid tonen van metagegevens uit alle KDE toepassingen.

en: Do you want to delete the saved index data? %1 of space will be freed, but if indexing is re-enabled later, the entire index will have to be re-created from scratch. This may take some time, depending on how many files you have.
nl: Wilt u de opgeslagen indexgegevens verwijderen? Er zal %1 ruimte worden vrijgemaakt, maar als als indexering later opnieuw wordt ingeschakeld zal de gehele index vanaf niets opnieuw moeten worden aangemaakt. Dit kan enige tijd kosten, afhankelijk van hoeveel bestanden u hebt.

en: Delete Index Data
nl: Indexgegevens verwijderen

en: File Search helps you quickly locate your files. You can choose which folders and what types of file data are indexed.
nl: Bestanden zoeken helpt u snel bestanden te vinden. U kunt kiezen welke mappen welke typen bestandsgegevens geïndexeerd worden.

[ctx: @title:group]
en: File indexing:
nl: Indexeren van bestanden:

[ctx: @action:check]
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

[ctx: State and a percentage of progress]
en: %1, %2% complete
nl: %1, %2% voltooid

[ctx: @label file currently being indexed]
en: Currently indexing:
nl: Nu indexeren:

[ctx: @title:group]
en: Data to index:
nl: Te indexeren gegevens:

en: File names and contents
nl: Bestandsnamen en inhoud

en: File names only
nl: Alleen bestandsnamen

en: Hidden files and folders
nl: Verborgen bestanden en mappen

[ctx: @title:table Locations to include or exclude from indexing]
en: Locations
nl: Locaties

[ctx: @action:button]
en: Start Indexing a Folder…
nl: Met indexeren van een map beginnen…

[ctx: @action:button]
en: Stop Indexing a Folder…
nl: Met indexeren van een map stoppen…

en: Not indexed
nl: Niet geïndexeerd

en: Indexed
nl: Geïndexeerd

en: Delete entry
nl: Item verwijderen

en: Select a folder to include
nl: Een map selecteren om in te voegen

en: Select a folder to exclude
nl: Een map selecteren om uit te sluiten
