plasma-desktop - en to nl translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
nl: Naam kleurenschema

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
nl: Enkele klik om bestanden te openen

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
nl: Pakket met globaal uiterlijk en gedrag

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
nl: Pakket met globaal uiterlijk en gedrag, alternatief

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
nl: Animatiesnelheid

en: Theme:
nl: Thema:

en: Animation speed:
nl: Animatiesnelheid:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
nl: Traag

[ctx: Animation speed]
en: Instant
nl: Onmiddellijk

en: Change Wallpaper…
nl: Achtergrondafbeelding wijzigen…

en: More Appearance Settings…
nl: Meer instellingen voor uiterlijk…

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
nl: Op bestanden of mappen klikken:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
nl: Ze selecteren

en: Open by double-clicking instead
nl: In plaats daarvan door dubbelklikken openen

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
nl: Ze openen

en: Select by clicking on item's selection marker
nl: Selecteren door te klikken op de selectiemarkering van het item

en: More Behavior Settings…
nl: Meer instellingen voor gedrag…

en: Most Used Pages:
nl: Meest gebruikte pagina's:
