kcmcomponentchooser - en to nn translation catalogue (37 entries)

en: Other…
nn: Anna …

note: i18n: ectx: label, entry (browserApplication), group (General)
en: Default web browser
nn: Standard nettlesar

en: Select default archive manager
nn: Vel standard arkivhandsamar

en: Select default browser
nn: Vel standard nettlesar

en: Select default e-mail client
nn: Vel standard e-postprogram

en: Select default file manager
nn: Vel standard filhandsamar

en: Select default map
nn: Vel standardkart

en: Select default image viewer
nn: Vel standard biletvisar

en: Select default music player
nn: Vel standard musikkspelar

en: Select default PDF viewer
nn: Vel standard PDF-visar

en: Select default dialer application
nn: Vel stanrdard telefonringjar

en: Select default terminal emulator
nn: Vel standard terminalprogram

en: Select default text editor
nn: Vel standard skriveprogram

en: Select default video player
nn: Vel standard videospelar

en: Details
nn: Detaljar

en: This application does not advertise support for the following file types:
nn: Dette programmet seier ikkje at det støttar desse filtypane:

[ctx: @action:button]
en: Force Open Anyway
nn: Tving opning likevel

en: The following file types are still associated with a different application:
nn: Desse filtypane er framleis knytte til eit anna program:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 associated with %2
nn: %1 knytt til %2

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Re-assign-all to %1
nn: Tilordna alle på nytt til %1

en: Change file type association manually
nn: Endra filtilknytingar manuelt

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
nn: «%1» ser ikkje ut til å støtta desse MIME-typane knytt til denne typen program: %2

[ctx: Internet related application’s category’s name]
en: Internet
nn: Internett

en: Web browser:
nn: Nettlesar:

en: Email client:
nn: E-postprogram:

[ctx: Default phone app]
en: Dialer:
nn: Telefonringjar:

en: Image viewer:
nn: Biletvisar:

en: Music player:
nn: Musikkspelar:

en: Video player:
nn: Videospelar:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
nn: Dokument

en: Text editor:
nn: Skriveprogram:

en: PDF viewer:
nn: PDF-visar:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
nn: Verktøy

en: File manager:
nn: Filhandsamar:

en: Terminal emulator:
nn: Terminalemulator:

en: Archive manager:
nn: Arkivhandsamar:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
nn: Kart:
