plasma_applet_tasks - en to nn translation catalogue (123 entries)

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Behavior
nn: Åtferd

[ctx: @action:button]
en: Unmute
nn: Lyddemping av

[ctx: @action:button]
en: Mute
nn: Demp lyd

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
nn: Slå av lyddemping for %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
nn: Demp %1

[ctx: Invalid number of new messages, overlay, keep short]
en: —
nn: –

[ctx: Over 9999 new messages, overlay, keep short]
en: 9,999+
nn: 9 999+

en: General:
nn: Generelt:

en: Show small window previews when hovering over Tasks
nn: Vis miniversjon av vindauget når peikaren er over ei oppgåve

en: Hide other windows when hovering over previews
nn: Gøym andre vindauge når peikaren er over miniversjonar av vindauge

en: Mark applications that play audio
nn: Marker program som spelar av lyd

[ctx: @option:check]
en: Fill free space on Panel
nn: Fyll ledig plass på panelet

en: Maximum columns:
nn: Maks kolonnar:

en: Maximum rows:
nn: Maks rader:

en: Always arrange tasks in rows of as many columns
nn: Ordna alltid oppgåver i rader med så mange kolonnar

en: Always arrange tasks in columns of as many rows
nn: Ordna alltid oppgåver i kolonnar med så mange rader

en: Spacing between icons:
nn: Avstand mellom ikon:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
nn: Liten

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
nn: Vanleg

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
nn: Stor

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch Mode
nn: Set automatisk til «stor» i trykkskjerm-modus

en: Group:
nn: Gruppering:

en: Do not group
nn: Ikkje grupper

en: By program name
nn: Etter programnamn

en: Clicking grouped task:
nn: Trykk på grupperte oppgåver:

[ctx: Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
nn: Blar gjennom oppgåvene

[ctx: Completes the sentence 'Clicking grouped task shows tooltip window thumbnails']
en: Shows small window previews
nn: Viser miniversjonar av vindauge

[ctx: Completes the sentence 'Clicking grouped task shows windows side by side']
en: Shows large window previews
nn: Viser storversjonar av vindauge

[ctx: Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
nn: Viser tekstliste

en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
nn: Saman­setjaren støttar ikkje vising av vindauge side ved sida, så ei tekstliste vert i staden vist.

en: Combine into single button
nn: Slå saman til éin knapp

en: Group only when the Task Manager is full
nn: Lag berre grupper når oppgåvehandsamaren er full

en: Sort:
nn: Sortering:

en: Do not sort
nn: Ikkje sorter

en: Manually
nn: Manuell

en: Alphabetically
nn: Alfabetisk

en: By desktop
nn: Etter skrivebord

en: By activity
nn: Etter aktivitet

en: Keep launchers separate
nn: Hald startarar skilde

[ctx: Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
nn: Trykk på gjeldande oppgåve:

[ctx: Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
nn: Minimerer oppgåva

en: Middle-clicking any task:
nn: Midtklikk på ei oppgåve:

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
nn: Gjer ikkje noko

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
nn: Lukkar vindauget/gruppa

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
nn: Opnar nytt vindauge

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
nn: Minimerer/gjenopprettar vindauget/gruppa

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
nn: Slår på/av gruppering

[ctx: Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
nn: Hentar oppgåva til gjeldande virtuelle skrivebord

[ctx: Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
nn: Musehjul:

[ctx: Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
nn: Blar gjennom oppgåver

en: Skip minimized tasks
nn: Hopp over minimerte oppgåver

en: Show only tasks:
nn: Vis berre oppgåver:

en: From current screen
nn: Frå gjeldande skjerm

en: From current desktop
nn: Frå gjeldande skrivebord

en: From current activity
nn: Frå gjeldande aktivitet

en: That are minimized
nn: Som er minimerte

en: When panel is hidden:
nn: Når panelet er gøymt:

en: Unhide when a window wants attention
nn: Vis panelet når eit vindauge ber om merksemd

en: New tasks appear:
nn: Nye oppgåver vert lagde:

en: On the bottom
nn: Nede

en: To the right
nn: Til høgre

en: To the left
nn: Til venstre

en: On the Top
nn: Oppe

en: Places
nn: Stadar

en: Recent Files
nn: Nyleg brukte filer

en: Actions
nn: Handlingar

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
nn: Førre spor

[ctx: Start playback]
en: Play
nn: Spel

[ctx: Play next track]
en: Next Track
nn: Neste spor

[ctx: Stop playback]
en: Stop
nn: Stopp

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
nn: Avslutt

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
nn: Gjenopprett

en: Mute
nn: Demp

en: Open New Window
nn: Opna nytt vindauge

en: Move to &Desktop
nn: Flytt til &skrivebord

en: Move &To Current Desktop
nn: Flytt &til dette skrivebordet

en: &All Desktops
nn: &Alle skrivebord

en: &New Desktop
nn: &Nytt skrivebord

en: Show in &Activities
nn: Vis i &aktivitetar

en: Add To Current Activity
nn: Legg til i gjeldande aktivitet

en: All Activities
nn: Alle aktivitetar

en: Move to %1
nn: Flytt til %1

en: &Pin to Task Manager
nn: &Fest til oppgåvelinja

en: On All Activities
nn: På alle aktivitetar

en: On The Current Activity
nn: På gjeldande aktivitet

en: Unpin from Task Manager
nn: &Løys frå oppgåvelinje

en: More
nn: Meir

en: &Move
nn: &Flytt

en: Re&size
nn: &Endra storleik

en: Ma&ximize
nn: Ma&ksimer

en: Mi&nimize
nn: Mi&nimer

en: Keep &Above Others
nn: Hald &over andre

en: Keep &Below Others
nn: Hald &under andre

en: &Fullscreen
nn: &Fullskjerm

en: &Shade
nn: &Rull opp

en: Allow this program to be grouped
nn: Tillat gruppering av programmet

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
nn: Lu&kk alle

en: &Close
nn: &Lukk

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
nn: Start %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
nn[0]: Du har %1 ny melding.
nn[1]: Du har %1 nye meldingar.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
nn: Vis oppgåve-hjelpeboble for %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
nn: Viser vindauge side ved side for %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
nn: Vis tekstliste med vindauge for %1

en: Activate %1
nn: Slå på %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
nn: Slå av lyddemping for %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
nn: Demp lyden på %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
nn: Juster lydstyrken for %1

[ctx: volume percentage]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
nn: 100 %

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
nn: På %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
nn: Festa til alle skriveborda

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
nn: Tilgjengeleg i alle aktivitetar

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
nn: Også tilgjengelig på %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
nn: Tilgjengeleg på %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
nn[0]: %1 stad til
nn[1]: %1 stadar til

en: Recent Downloads
nn: Nylege nedlastingar

en: Recent Connections
nn: Nyleg brukte tilkoplingar

en: Recent Places
nn: Nyleg brukte stadar

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
nn: Gløym nylege nedlastingar

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
nn: Gløym nyleg brukte tilkoplingar

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
nn: Gløym nyleg brukte stadar

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
nn: Gløym nyleg brukte filer
