plasma-desktop - en to pl translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
pl: Historię z ilu miesięcy aktywności przechowywać

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
pl: Jakie dane przechowywać w historii aktywności

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
pl: Spis aplikacji, których historię aktywności zachowywać

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
pl: Spis aplikacji, których historię aktywności nie zachować

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
pl: Na zawsze

en: Forget the last hour
pl: Zapomnij o ostatniej godzinie

en: Forget the last two hours
pl: Zapomnij o ostatnich dwóch godzinach

en: Forget a day
pl: Zapomnij o dniu

en: Forget everything
pl: Zapomnij wszystko

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
pl[0]:  miesiąc
pl[1]:  miesiące
pl[2]:  miesięcy

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
pl: Przez

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
pl: Wyczyszczono historię aktywności.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
pl: Zachowaj historię:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
pl: Wyczyść historię

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
pl: D&la wszystkich programów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
pl: &Nie zapamiętuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
pl: Tylko dla da&nych programów:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
pl: Zapamiętaj otwarte dokumenty:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
pl: Umieść na czarnej liście aplikacje nie będące na liście
