plasma-desktop - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: Other…
pt: Outro…

note: i18n: ectx: label, entry (browserApplication), group (General)
en: Default web browser
pt: Navegador Web predefinido

en: Select default archive manager
pt: Seleccione o gestor de pacotes predefinido

en: Select default browser
pt: Seleccione o navegador predefinido

en: Select default e-mail client
pt: Seleccione o cliente de e-mail predefinido

en: Select default file manager
pt: Seleccione o gestor de ficheiros predefinido

en: Select default map
pt: Seleccione o mapa predefinido

en: Select default image viewer
pt: Seleccione o visualizador de imagens predefinido

en: Select default music player
pt: Seleccione o leitor de música predefinido

en: Select default PDF viewer
pt: Seleccione o visualizador de PDF's predefinido

en: Select default dialer application
pt: Seleccione a aplicação de marcação telefónica predefinida

en: Select default terminal emulator
pt: Seleccione o emulador de terminal predefinido

en: Select default text editor
pt: Seleccione o editor de texto predefinido

en: Select default video player
pt: Seleccione o leitor de vídeos predefinido

en: Details
pt: Detalhes

en: This application does not advertise support for the following file types:
pt: Esta aplicação não anuncia o suporte para os seguintes tipos de ficheiros:

[ctx: @action:button]
en: Force Open Anyway
pt: Forçar a Abertura à Mesma

en: The following file types are still associated with a different application:
pt: Os seguintes tipos de ficheiros ainda continuam associados a uma aplicação diferente:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 associated with %2
pt: O %1 está associado com o %2

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Re-assign-all to %1
pt: Atribuir de novo ao %1

en: Change file type association manually
pt: Mudar manualmente a associação do tipo de ficheiro

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
pt: O ’%1’ não parece suportar os seguintes tipos MIME associados a este tipo de aplicação: %2

en: Web browser:
pt: Navegador Web:

en: Email client:
pt: Cliente de e-mail:

[ctx: Default phone app]
en: Dialer:
pt: Marcador:

[ctx: Multimedia related application’s category’s name]
en: Multimedia
pt: Multimédia

en: Image viewer:
pt: Visualizador de imagens:

en: Music player:
pt: Leitor de música:

en: Video player:
pt: Leitor de vídeos:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
pt: Documentos

en: Text editor:
pt: Editor de texto:

en: PDF viewer:
pt: Visualizador de PDF's:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
pt: Utilitários

en: File manager:
pt: Gestor de ficheiros:

en: Terminal emulator:
pt: Emulador de terminal:

en: Archive manager:
pt: Gestor de pacotes:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
pt: Mapa:
