plasma_applet_pager - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: General
pt: Geral

en: General:
pt: Geral:

en: Show application icons on window outlines
pt: Mostrar os ícones da aplicação nos contornos das janelas

en: Show only current screen
pt: Mostrar apenas o ecrã actual

en: Navigation wraps around
pt: A navegação dá a volta

en: Layout:
pt: Disposição:

[ctx: The pager layout]
en: Default
pt: Predefinida

en: Text display:
pt: Apresentação do texto:

en: No text
pt: Sem texto

en: Activity number
pt: Número da actividade

en: Desktop number
pt: Número do ecrã

en: Activity name
pt: Nome da actividade

en: Desktop name
pt: Nome do ecrã

en: Selecting current Activity:
pt: Ao seleccionar a actividade actual:

en: Selecting current virtual desktop:
pt: Ao seleccionar o ecrã virtual actual:

en: Does nothing
pt: Não fazer nada

en: Shows the desktop
pt: Mostra o ecrã

en: …and %1 other window | …and %1 other windows
pt[0]: …e mais %1 janela
pt[1]: …e mais %1 janelas

en: %1 Window: | %1 Windows:
pt[0]: %1 Janela:
pt[1]: %1 Janelas:

en: %1 Minimized Window: | %1 Minimized Windows:
pt[0]: %1 Janela Minimizada:
pt[1]: %1 Janelas Minimizadas:

en: Desktop %1
pt: Ecrã %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the name of a virtual desktop or an activity]
en: Switch to %1
pt: Mudar para o(a) %1

en: Show Activity Manager…
pt: Mostrar o Gestor de Actividades…

en: Add Virtual Desktop
pt: Adicionar um Ecrã Virtual

en: Remove Virtual Desktop
pt: Remover o Ecrã Virtual

en: Configure Virtual Desktops…
pt: Configurar os Ecrãs Virtuais…
