kcmkclock - en to ro translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
ro: Data și ora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
ro: Stabilește data și ora &automat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
ro: &Server de oră:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
ro: Aici puteți schimba ziua lunii, luna și anul pentru data sistemului.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
ro: Fus orar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
ro: Pentru a schimba fusul orar local, alegeți o zonă din lista de mai jos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
ro: Fusul orar local curent:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
ro: Caută…

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
ro: Nu a fot găsit un utilitar NTP (protocol de timp pe rețea). Instalați aplicațiile 'ntpdate' sau 'rdate' pentru a activa actualizarea automată a datei și orei.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
ro: Aici puteți schimba ora sistemului. Apăsați în câmpurile de ore, minute sau secunde pentru a schimba valoarea corespunzătoare, fie utilizând butoanele sus și jos din dreapta, fie introducând o valoare nouă.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
ro: Fusul orar local curent: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
ro: Fusul orar local curent: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
ro: Server de Oră Public (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
ro: Imposibil de contactat serverul de timp: %1.

en: Can not set date.
ro: Nu se poate stabili data.

en: Error setting new time zone.
ro: Eroare la stabilirea fusului orar nou.

en: Time zone Error
ro: Eroare fus orar

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
ro: <h1>Data și ora</h1> Acest modul din Configurări de sistem poate fi utilizat pentru a stabili data și ora sistemului. Deoarece aceste configurări nu vă afectează numai pe dumneavoastră ca utilizator, ci întregul sistem, le puteți modifica numai dacă ați pornit Configurări de sistem KDE cu drepturi de root. Dacă nu aveți parola de root, dar credeți că data și/sau ora sistemului ar trebui corectate, contactați administratorul de sistem.

en: KDE Clock Control Module
ro: Modul de control KDE pentru ceas

en: Original author
ro: Autor original

en: Current Maintainer
ro: Responsabil actual

en: Added NTP support
ro: A adăugat suport NTP

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
ro: <h1>Data și ora</h1> Acest modul de control poate fi utilizat pentru a stabili data și ora sistemului. Deoarece aceste setări nu vă afectează numai pe dumneavoastră ca utilizator, ci întregul sistem, le puteți modifica numai dacă ați pornit Configurări de sistem KDE cu drepturi de root. Dacă nu aveți parola de root, dar credeți că data și/sau ora sistemului ar trebui modificate, contactați administratorul dumneavoastră de sistem.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
ro: Nu se poate autentifica/executa acțiunea: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
ro: Configurările NTP nu au putut fi modificate

en: Unable to set current time
ro: Nu s-a putut stabili ora curentă

en: Unable to set timezone
ro: Nu s-a putut stabili fusul orar
