kaccess - en to si translation catalogue (68 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Shift යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Shift key is now active.
si: Shift යතුර සක්‍රීයයි

en: The Shift key is now inactive.
si: Shift යතුර අක්‍රීයයි

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Control යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Control key is now active.
si: Control යතුර දැන් සක්‍රීයයි.

en: The Control key is now inactive.
si: Control යතුර අක්‍රීයයි

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Alt යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Alt key is now active.
si: Alt යතුර සක්‍රීයයි

en: The Alt key is now inactive.
si: Alt යතුර අක්‍රීයයි

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Win යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Win key is now active.
si: Win යතුර සක්‍රීයයි

en: The Win key is now inactive.
si: Win යතුර අක්‍රීයයි

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Meta යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Meta key is now active.
si: Meta යතුර සක්‍රීයයි

en: The Meta key is now inactive.
si: Meta යතුර අක්‍රීයයි

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Super යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Super key is now active.
si: Super යතුර සක්‍රීයයි

en: The Super key is now inactive.
si: Super යතුර අක්‍රීයයි

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Hyper යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Hyper key is now active.
si: Hyper යතුර සක්‍රීයයි

en: The Hyper key is now inactive.
si: Hyper යතුර අක්‍රීයයි

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
si: Alt Graph යතුර අඟුලු දමා ඇති අතර එය පහත සියළු යතුරු එබිම් සඳහා සක්‍රීය වේ.

en: The Alt Graph key is now active.
si: Alt Graph  යතුර සක්‍රීයයි

en: The Alt Graph key is now inactive.
si: Alt Graph  යතුර අක්‍රීයයි

en: The Num Lock key has been activated.
si: Num Lock යතුර සක්‍රීය කර ඇත.

en: The Num Lock key is now inactive.
si: Num Lock යතුර අක්‍රීයයි

en: The Caps Lock key has been activated.
si:  Caps Lock යතුර සක්‍රීය කර ඇත.

en: The Caps Lock key is now inactive.
si: Caps Lock යතුර අක්‍රීයයි

en: The Scroll Lock key has been activated.
si: Scroll Lock යතුර සක්‍රීය කර ඇත.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
si: Scroll Lock යතුර අක්‍රීයයි

en: Warning
si: අවවාදය

en: &When a gesture was used:
si: ඉඟිය භාවිත වන විට (&W)

en: Change Settings Without Asking
si: ඇසීමකින් තොරව සැකසුම් වෙනස් කරන්න

en: Show This Confirmation Dialog
si: මෙම තහවුරු කිරීම් සංවාදය පෙන්වන්න

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
si: සියළු AccessX විශේෂාංග හා ඉඟි අක්‍රීය කරන්න

en: Slow keys
si: වේගය අඩු යතුරු

en: Bounce keys
si: පොලාපනින යතුරු

en: Sticky keys
si: ඇලෙන යතුරු

en: Mouse keys
si: මවුස යතුරු

en: Do you really want to deactivate "%1"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" හා "%2" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1"  "%2" හා "%3" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" "%2" , "%3" හා "%4" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" සක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" සක්‍රීය කිරීමට හා "%2" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" සක්‍රීය කිරීමට හා "%2" හා "%3"අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" සක්‍රීය කිරීමට හා "%2" , "%3" හා "%4" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" හා "%2" සක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" හා "%2" සක්‍රීය කිරීමට හා "%3" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" හා "%2" සක්‍රීය කිරීමට හා "%3" හා "%4"අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" , "%2" හා "%3"සක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1"  "%2" හා "%3"සක්‍රීය කිරීමට හා "%4" අක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
si: ඔබට ඇත්තෙන්ම  "%1" , "%2" , "%3" හා "%4"සක්‍රීය කිරීමට අවශ්‍යද?

en: An application has requested to change this setting.
si: භාවිතයෙදවුමක් මෙම සැකසුම වෙනස් කිරීමට ඉල්ලා ඇත

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
si: ඔබ Shift යතුර තත් 8 ඔබාසිට හෝ භාවිතයෙදවුමක් මෙම සැකසුම් වෙනස් කිරීමට ඉල්ලා ඇත

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
si: ඔබ Shift යතුර පිට පිට 5 වතාවක් ඔබා හෝ භාවිතයෙදවුමක් මෙම සැකසුම් වෙනස් කිරීමට ඉල්ලා ඇත

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
si: ඔබ %1 ඔබා හෝ භාවිත යෙදුමක් මෙම සැකසුම් වෙනස් කිරීමට ඉල්ලා ඇත

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
si: භාවිත යෙදවුමක් මෙම සැකසුම් වෙනස් කිරීමට ඉල්ලා ඇත, හෝ ඔබ යතුරු එකතුවක් හෝ යතුරුපුවරු ඉඟියක් කර ඇත.

en: An application has requested to change these settings.
si: භාවිතයෙදවුමක් මෙම සැකසුම වෙනස් කිරීමට ඉල්ලා ඇත

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
si: වේගය අඩු යතුරු සක්‍රීය කර ඇත, ඔබට එක් එක් යතුර ක්‍රියාකිරීමට පෙර යම් කාල ප්‍රමාණයක් ඔබා සිටීමට සිදුවේ

en: Slow keys has been disabled.
si: වේගය අඩු යතුරු අක්‍රීයයි

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
si: පොලාපනින යතුරු සක්‍රීයයි, මෙතැන් සිට, එක් එක් යතුර භාවිතයට පෙර කිසියම් කාලසීමාවක් රඳවා තැබෙනු ඇත.

en: Bounce keys has been disabled.
si: පොලාපනින යතුරු අක්‍රීයයි

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
si: ඇලෙන යතුරු සක්‍රීයයි. මෙතැන් සිට. වෙනස් කිරීමේ යතුරු ඔබ විසින් නිදහස් කලද ඒවා දිගටම ක්‍රියාකරනු ඇත

en: Sticky keys has been disabled.
si: ඇලෙන යතුරු අක්‍රීයයි

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
si: මවුස යතුරු සක්‍රීයයි. මෙතැන්සිට ඔබට මවුසය පාලනය කිරීම සඳහා අංක පෑඩය භාවිත කල හැක.

en: Mouse keys has been disabled.
si: මවුස යතුරු අක්‍රීයයි

en: Author
si: කේත රචකයාස
