kcmkeyboard - en to si translation catalogue (6 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
si: සක්‍රීය  කරන්න (&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
si: වෙනස් නොකර තබන්න (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
si: ප්‍රමාණය (&R):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
si: සහාය දක්වයි නම්. මෙම විකල්පය ඔබට යතුරක් එබීම හා යතුරු කේත ජනනය වීම අතර පමාව සැකසීමට ඉඩ දේ. 'නැවත යෙදීමේ ප්‍රමාණය' මගින් එම යතුරු කේතයෙහි සංඛ්‍යාතය හසුරුවයි.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
si: සහාය දක්වයි නම්, මෙම විකල්පය ඔබට යතුරක් එබූ විට ජනනය විය යුතු කේත පරිමානය සැකසිය හැක.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
si: පමාව (&D):
