kcminput - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
sr@ijekavianlatin: Ubrzanje pokazivača:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
sr@ijekavianlatin: <qt><h1>Miš</h1><p>U ovom modulu podešavate razne opcije vezane za ponašanje pokazivačkog uređaja. To može biti miš, trekbol, ili neki drugi hardver slične namene.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
sr@ijekavianlatin: &Opšte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
sr@ijekavianlatin: Ako ste ljevoruki, može vam odgovarati da zamijenite funkcije lijevih i desnih dugmadi miša biranjem opcije za ljevoruke. Ako miš ima više od dva dugmeta, biće promijenjene funkcije samo na lijevom i desnom dugmetu. Ako npr. imate miš sa tri dugmeta, srednje dugme će ostati nepromijenjeno.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
sr@ijekavianlatin: Redoslijed dugmadi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
sr@ijekavianlatin: &Desnoruki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
sr@ijekavianlatin: &Ljevoruki

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
sr@ijekavianlatin: Mijenja smijer klizanja točkićem ili četvrtim i petim dugmetom miša.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
sr@ijekavianlatin: Obrni &smijer klizanja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
sr@ijekavianlatin: Prag pokazivača:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
sr@ijekavianlatin: Period dvoklika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
sr@ijekavianlatin: Početno vrijeme prevlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
sr@ijekavianlatin: Početna udaljenost prevlačenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
sr@ijekavianlatin: Točkić miša kliza:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovom opcijom podešavate odnos između rastojanja koji pokazivač prelazi na ekranu i relativnog pomjeraja samog fizičkog uređaja (miša, trekbola, ili nekog drugog pokazivačkog uređaja).</p><p>Visoka vrijednost ubrzanja će dovesti do velikih pomijeranja pokazivača na ekranu čak i kada pravite male pokrete uređajem, čineći ga teškim za kontrolu.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en:  x
sr@ijekavianlatin:  ×

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Prag je najmanja razdaljina koju pokazivač mora da prijeđe na ekranu da bi ubrzanje stupilo u dejstvo. Ako je pomak manji od praga, pokazivač se pomijera kao da je ubrzanje postavljeno na 1×.</p><p>Ako pravite male pokrete fizičkim uređajem, ubrzanja uopšte nema, što vam daje veći stepen kontrole nad pokazivačem. Većim pokretima uređaja možete brzo da pomijerate pokazivač prema udaljenim dijelovima ekrana.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
sr@ijekavianlatin: Period dvoklika je najveće vrijeme (u milisekundama) između dva klika mišem koje ih i dalje čini dvoklikom. Ako se drugi klik desi kasnije od zadatog perioda, klikovi se uzimaju kao dva nezavisna jednostruka.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
sr@ijekavianlatin:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
sr@ijekavianlatin: Ako kliknete mišem (npr. u uređivaču teksta) i počnete da pomijerate miš u okviru početnog vremena prevlačenja, počeće postupak prevlačenja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
sr@ijekavianlatin: Ako kliknete mišem i počnete da pomijerate miš u okviru početne udaljenosti prevlačenja, počeće postupak prevlačenja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
sr@ijekavianlatin: Ako koristite točkić na mišu, ova vrijednost određuje broj redova koje treba otklizati na svaki pokret točkića. Ako ovaj broj prijeđe broj vidljivih redova, biće ignorisan, a pokret točkića će biti shvaćen kao pomijeranje na stranicu gore ili dolje.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
sr@ijekavianlatin: Navigacija tastaturom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
sr@ijekavianlatin: Pomijeraj pokazivač &tastaturom (numeričkim dijelom)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
sr@ijekavianlatin: &Zastoj ubrzanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
sr@ijekavianlatin: &Period ponavljanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
sr@ijekavianlatin: &Vrijeme ubrzanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
sr@ijekavianlatin: &Najveća brzina:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
sr@ijekavianlatin:  piksela/sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
sr@ijekavianlatin: Pro&fil ubrzanja:
