kcm_solid_actions - en to sv translation catalogue (38 entries)

en: Editing Action '%1'
sv: Redigeringsåtgärd '%1'

en: It appears that the action name, command, icon or condition are not valid.
    Therefore, changes will not be applied.
sv: Det verkar som om åtgärdens namn, kommando, ikon eller villkor inte är giltiga.
    Därför kommer inte ändringarna att verkställas

en: Invalid action
sv: Ogiltig åtgärd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GbParameter)
en: Edit Parameter
sv: Redigera parameter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblParameterType)
en: Parameter type:
sv: Parametertyp:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Property Match
sv: Egenskap matchar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Conjunction
sv: Innehållskonjunktion

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Disjunction
sv: Innehållsdisjunktion

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Device Interface Match
sv: Enhetsgränssnitt matchar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblDeviceType)
en: Device type:
sv: Enhetstyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblValueName)
en: Value name:
sv: Värdenamn:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Equals
sv: Är lika med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Contains
sv: Innehåller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterReset)
en: Reset Parameter
sv: Återställ parameter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterSave)
en: Save Parameter Changes
sv: Spara parameterändringar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, IbActionIcon)
en: Action icon, click to change it
sv: Åtgärdsikon, klicka för att ändra den

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionFriendlyName)
en: Action name
sv: Åtgärdsnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlActionCommand)
en: Command:
sv: Kommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, LeActionCommand)
en: Command that will trigger the action
    This can include any or all of the following case insensitive expands:
    
    %f: The mountpoint for the device - Storage Access devices only
    %d: Path to the device node - Block devices only
    %i: The identifier of the device
sv: Kommando som utför åtgärden.
    Det kan omfatta någon eller alla följande skiftlägesokänsliga platsmarkörer:
    
    %f: Enhetens monteringsplats, bara för lagringsenheter
    %d: Sökväg till enhetens nod, bara för blockenheter
    %i: Enhetens identifierare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlPredicateTree)
en: Devices must match the following parameters for this action:
sv: Enheter måste matcha följande parametrar för åtgärden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblActionName)
en: Action name:
sv: Åtgärdsnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionName)
en: Enter the name for your new action
sv: Ange namn på den nya åtgärden

en: Solid Action Desktop File Generator
sv: Generator av skrivbordsfiler med åtgärder från Solid

en: Tool to automatically generate Desktop Files from Solid DeviceInterface classes for translation
sv: Verktyg för att automatiskt skapa skrivbordsfiler från Solids enhetsgränssnittsklasser för översättning

en: (c) 2009, Ben Cooksley
sv: © 2009, Ben Cooksley

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: The device must be of the type %1
sv: Enheten måste ha typen %1

en: Any of the contained properties must match
sv: Något av egenskaperna som ingår måste matcha

en: All of the contained properties must match
sv: Alla egenskaper som ingår måste matcha

en: The device property %1 must equal %2
sv: Enhetens egenskap %1 måste vara lika med %2

en: The device property %1 must contain %2
sv: Enhetens egenskap %1 måste innehålla %2

en: It appears that the predicate for this action is not valid.
sv: Det verkar som predikatet för åtgärden inte är giltigt.

en: Error Parsing Device Conditions
sv: Fel vid tolkning av enhetsvillkor

en: No Action Selected
sv: Ingen åtgärd markerad

en: Cannot be deleted
sv: Kan inte tas bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbDeleteAction)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbEditAction)
en: Edit…
sv: Redigera…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbAddAction)
en: Add…
sv: Lägg till…
