kcmkclock - en to sv translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
sv: Datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
sv: Ställ in datum och tid &automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
sv: &Tidserver:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
sv: Här kan du ändra dag i månaden, månad och år för systemdatumet.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
sv: Tidszon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
sv: För att ändra tidszon, välj ditt område från listan nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
sv: Aktuell lokal tidszon:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
sv: Sök…

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
sv: Inget NTP-verktyg hittades. Installera kommandot  'ntpdate' eller 'rdate' för att aktivera automatisk uppdatering av datum och tid.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
sv: Här kan du ändra systemtiden. Klicka på timme-, minut- eller sekundfälten för att ändra värdet, antingen med upp- och nerknapparna till höger eller genom att ange ett nytt värde.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
sv: Aktuell lokal tidszon: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
sv: Aktuell lokal tidszon: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
sv: Öppen tidserver (pool.ntp.org),asia.pool.ntp.org,europe.pool.ntp.org,north-america.pool.ntp.org,oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
sv: Kan inte kontakta tidservern: %1.

en: Can not set date.
sv: Kan inte ställa in datumet.

en: Error setting new time zone.
sv: Fel när den nya tidszonen skulle ställas in.

en: Time zone Error
sv: Tidszonsfel

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
sv: <h1>Datum och Tid</h1> Den här inställningsmodulen kan användas för att ställa in systemets datum och tid. Eftersom de här inställningarna inte bara påverkar dig som användare utan hela systemet, kan du bara ändra inställningarna när du startat systeminställningar som root. Om du inte har root-lösenordet men tycker att systemets tid skulle behöva korrigeras, kontakta din systemadministratör.

en: KDE Clock Control Module
sv: Inställningsmodul för klocka

en: (c) 1996 - 2001 Luca Montecchiani
sv: © 1996 - 2001 Luca Montecchiani

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Current Maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

en: Added NTP support
sv: Tillägg av NTP-stöd

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
sv: <h1>Datum och Tid</h1> Den här inställningsmodulen kan användas för att ställa in systemets datum och tid. Eftersom de här inställningarna inte bara påverkar dig som användare utan hela systemet, kan du bara ändra inställningarna när du startat systeminställningar som root. Om du inte har root-lösenordet men tycker att systemets tid skulle behöva korrigeras, kontakta din systemadministratör.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
sv: Kunde inte behörighetskontrollera eller utföra åtgärden: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
sv: Kan inte ändra NTP-inställningar

en: Unable to set current time
sv: Kan inte ställa in aktuell tid

en: Unable to set timezone
sv: Kan inte ställa in tidszon
