plasma-desktop - en to vi translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceView)
en: This list contains the storage devices known to the system. If "Automount on Login" is checked, the device will be automatically mounted even though "Mount all removable media at login" is unchecked. The same applies for "Automount on Attach".
vi: Danh sách này chứa các thiết bị lưu trữ mà hệ thống đã biết. Nếu "Gắn kết tự động khi đăng nhập" được chọn, thiết bị sẽ được tự động gắn kết kể cả khi "Gắn kết tất cả phương tiện gắn ngoài khi đăng nhập" không được chọn. "Gắn kết tự động khi kết nối" cũng như vậy.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Clicking this button causes the selected devices to be 'forgotten'. This is only useful if "Only automatically mount removable media that has been manually mounted before" is checked. Once a device is forgotten and the system is set to only automatically mount familiar devices, the device will not be automatically mounted.
vi: Bấm nút này sẽ khiến các thiết bị được chọn bị 'quên đi'. Việc này chỉ có ích nếu "Chỉ tự động gắn kết các phương tiện gắn ngoài mà đã từng được gắn kết thủ công trước đây" được chọn. Khi một thiết bị bị quên đi và hệ thống được đặt là chỉ tự động gắn kết các thiết bị đã biết, thiết bị đó sẽ không được tự động gắn kết.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Forget Device
vi: Quên thiết bị đi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: When this is not checked, only remembered devices will be automatically mounted. A device is 'remembered' if it has ever been mounted before. For instance, plugging in a USB media player to charge is not sufficient to 'remember' it - if the files are not accessed, it will not be automatically mounted the next time it is seen. Once they have been accessed, however, the device's contents will be automatically made available to the system.
vi: Khi ô này không được chọn, chỉ các thiết bị được ghi nhớ mới được tự động gắn kết. Một thiết bị được 'ghi nhớ' nếu nó đã từng được gắn kết trước đó. Ví dụ, việc cắm một máy phát phương tiện USB vào để sạc là không đủ để 'ghi nhớ' nó - nếu không truy cập tệp, nó sẽ không tự động được gắn kết vào lần xuất hiện tiếp theo. Ngược lại, khi các tệp đã được truy cập, nội dung của thiết bị sẽ tự động được cung ứng cho hệ thống.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: Automatically mount removable media that have never been mounted before
vi: Tự động gắn kết các phương tiện gắn ngoài mà chưa từng được gắn kết trước đây

en: Automount Device
vi: Tự động gắn kết thiết bị

[ctx: As in automount on login]
en: On Login
vi: Khi đăng nhập

[ctx: As in automount on attach]
en: On Attach
vi: Khi kết nối

en: All Devices
vi: Tất cả thiết bị

en: All Known Devices
vi: Tất cả thiết bị đã biết

en: Attached Devices
vi: Thiết bị đã kết nối

en: Disconnected Devices
vi: Thiết bị không kết nối

en: This device will be automatically mounted at login.
vi: Thiết bị này sẽ tự động được gắn kết khi đăng nhập.

en: This device will not be automatically mounted at login.
vi: Thiết bị này sẽ không tự động được gắn kết khi đăng nhập.

en: This device will be automatically mounted when attached.
vi: Thiết bị này sẽ tự động được gắn kết khi kết nối.

en: This device will not be automatically mounted when attached.
vi: Thiết bị này sẽ không tự động được gắn kết khi kết nối.
